BG62518B1 - Идентификационен метод и система за електронно маркиране надвижими обекти, по-специално на моторни возила - Google Patents
Идентификационен метод и система за електронно маркиране надвижими обекти, по-специално на моторни возила Download PDFInfo
- Publication number
- BG62518B1 BG62518B1 BG102317A BG10231798A BG62518B1 BG 62518 B1 BG62518 B1 BG 62518B1 BG 102317 A BG102317 A BG 102317A BG 10231798 A BG10231798 A BG 10231798A BG 62518 B1 BG62518 B1 BG 62518B1
- Authority
- BG
- Bulgaria
- Prior art keywords
- information
- identification
- electronic
- administrative
- module
- Prior art date
Links
Landscapes
- Management, Administration, Business Operations System, And Electronic Commerce (AREA)
- Control Of Position, Course, Altitude, Or Attitude Of Moving Bodies (AREA)
- Control Of Conveyors (AREA)
- Warehouses Or Storage Devices (AREA)
Description
Област на техниката
Идентификационните метод и система за електронно маркиране на движими обекти (ДО-и) и по-специално на моторни возила (МВ-а) съгласно изобретението, са приложими при извършване на административни дейности(контролни, предохранителни, наказателни, данъчни, статистически и др.), нуждаещи се от непрекъснато, бързо и точно натрупване, обработване и използване на информация за намиращи се в експлоатация голям брой МВ-а (сухопътни, водни и въздушни) или други ДО-и, които са регистрирани и подлежат на администриране. Методът и системата са предназначени да подобряват и облекчават организацията на тези дейности, повишавайки оперативността, коректността и ефективността им, като осигуряват възможности за текущо проучване, актуализиране и използване на бързо въвеждана и отнемана, защитена от фалшифициране и дублиране, информация за подлежащите на администриране ДО-и , в частност МВ-а.
Предшестващо състояние на техниката
Известни са идентификационни метод и система за електронно маркиране на МВ-а (автомобили), предназначени за бързо и защитено от кражба и фалшификация на маркировката идентифициране (разпознаване) на спрели и/или паркирани МВ-а със заключени врати и капак на двигателя, при акции за откриване на откраднати МВ-а. [1]
Методът се заключава в това, че още при производството на
МВ-о или по-късно - при експлоатацията му, неговите фабрични идентификационни данни (номера на шасито и двигателя, тип, цвят и пр.) се въвеждат (записват) еднократно и непроменяемо в един или няколко електронни идентификационни информационни носители, които се монтират трайно на видими отвън, т.е. достъпни за прочит отвън (без проникване в МВ-о) на носената информация места (неподвижните стъкла, каросерията и др.) на МВ-о. Начинът на монтиране осигурява разрушаването им с възможно унищожаване на носената информация, при опит за демонтажа им от МВ-о или за контактно проникване до информацията. При необходимост от разпознаване на откраднати МВ-а идентификационните фабрични данни на маркираното МВ-о, записани в електронните му информационни носители, се прочитат външно (дистанционно), като се сравняват с фабричните идентификационни данни на МВ-а, за които се разполага с предварителна информация, че са откраднати.
Системата, реализираща този метод, включва монтираните на достъпни за външен прочит на информацията места в МВ-о електронни идентификационни информационни носители, представляващи енергозависими или енергонезависими модули с безконтактен достъп до носената информация, както и електронно безконтактно четящо устройство.
Посочените метод и система за електронно маркиране на МВ-а реализират еднозначна логическа информационна взаимовръзка между дадено МВ-о и неговата фабрична идентификация. Независимо от защитеността й срещу кражба и фалшификация, тази взаимовръзка е приложима за разпознаване само на откраднати МВ-а, за които се разполага с предварителна информация, както за фабричната им идентификация, така и за факта на открадването. Използването й е безрезултатно при често срещаните практически случаи, когато е необходимо разпознаване на току-що откраднато или не3 правомерно използвано МВ-о, за което административно-контролните органи още не разполагат с информация за факта на закононарушението.
Наличието на въпросната взаимовръзка не осигурява възможност за текущо получаване, натрупване, обработване и използване на информация, която да позволява оперативно следене и реагиране на текущо и динамично менящите се факти - брой на администрираните МВ-а, административна, респективно държавна регистрация и статус на притежание, ползване и придвижване на всяко движещо се или спряло МВ-о от контингента на тези МВ-а, по всяко време и на всяко място (включително извън държавните граници). Тя е напълно безполезна, респективно реализиращите я метод и система за маркиране на МВ-а са неприложими при извършване на наказателни, данъчни, статистически и др. административни дейности, отнасящи се до МВ-а или други, подлежащи на администриране ДО-и, като например безмоторни возила с различна тяга (електрически автомобили и кари, гребни лодки, въздушни планери и пр.) или други, превозвани по суша, въздух и вода съоръжения (фургони, вагони, контейнери с различни видове товари и пр.), понеже въпросните дейности се нуждаят от оперативно доставяне на достоверна, защитена от фалшифициране и дублиране информация за текущо променящата се, но оставаща еднозначна взаимовръзка между фабричната идентификация, административната (държавна) регистрация и отношенията на собственост (притежание, ползуване и съответните права и задължения) върху всеки администриран ДО.
Техническа същност на изобретението
Идентификационният метод за електронно маркиране на ДО-и съгласно изобретението се заключава в това, че фабричните иден тификационни данни на всеки подлежащ на маркиране ДО, в частност МВ-о, се записват еднократно в поне един електронен информационен носител, след което носителят се монтира трайно в ДО/МВ-о на място, позволяващо прочит отвън (без проникване в ДО/МВ-о и пряк контакт с носителя) на носената от него информация, като монтажът му се извършва по начин, осигуряващ неговото разрушаване, с възможно унищожаване на записаната в него информация, при опит за демонтажа му от ДО/МВ-о или за контактно проникване до информацията, която се прочита дистанционно при идентифициране на ДО/МВ-о. При това едновременно с фабричните идентификационни данни на маркирания ДО/МВ-о, в неговия идентификационен информационен носител се записват идентификационни данни от извършена административна, респективно държавна регистрация на обекта и отношенията на собственост върху него. Тези данни, както и фабричните идентификационни данни на обекта се получават от съдържащ ги в еднозначна логическа взаимообвързаност административен, хартиен или компютъризиран регистър на еднотипните с маркирания обект ДО-и/МВ-а (например автомобили), които се наблюдават от оторизирана за това администрация, създала и поддържаща въпросния регистър. Всичките идентификационни данни, съставящи информацията, която се записва в носителя на маркирания ДО/МВ-о, се защитават от неоторизиран достъп, като в носителя се записва система от пароли (защитни и идентификационни кодове). Тази защитна система позволява селективен достъп до записаната в носителя информация, изразяващ се в това, че цялата информация е достъпна за прочит, но само текущо променящата се нейна част, която не засяга фабричната идентификация на маркирания обект, е достъпна за коригиране. При това селективният достъп до информацията в носителя е възможен само за работен орган на администрацията, поддържаща регистъра на ДО-и/МВ-а, който е ото5 ризиран да записва тази информация в носителя и да го монтира в съответния му ДО/МВ-о, подлежащ на маркиране.
Идентификационната система, реализираща метода за електронно маркиране на ДО-и/МВ-а, съгласно изобретението включва поне един електронен информационен носител, изпълнен като енергонезависим идентификационен модул с безконтактен достъп до информацията в него, както и електронно, безконтактно четящо устройство. При това всеки идентификационен модул е със структура, позволяваща промяна на записваната в него информация^и има изход, свързан към входа на електронното, безконтактно четящо устройство, което е преносимо или стационарно. Енергонезависимият идентификационен модул има два входа, единият от които е свързан към изхода на електронно стационарно записващо устройство за първоначално записване на информация в модула преди монтирането му в маркирания обект. Другият вход на модула е свързан към изхода на второ електронно полустационарно, записващо устройство за коригиране на текущо променящата се част от първоначално записаната информация в модула след неговото монтиране в маркирания ДО/ МВ-о. Входовете на стационарното записващо устройство и на полустационарното записващо устройство са свързани към съответни изходи на административен регистър за еднотипните с маркирания обект, ДО-и/МВ-а. Административният регистър на ДО-и/МВ-а е компютризиран и е свързан двупосочно с четящото устройство.
Функционалните блокове - устройства на системата са структурирани, както следва.
Електронният енергонезависим идентификационен модул включва енергонезависима програмируема интегрална схема (ИС) с безконтактен (управляем и избирателен) достъп до информацията в нея, с фабрично нанесена, непроменяема, уникална идентификация (номер), както и антена за базконтактния достъп до информацията в ИС.
Антената и интегралната схема са запечатани в общ механичен носител, изпълнен като лепенка с монтажно лепило, което я разрушава при опит за демонтирането й от ДО/МВ-о или за контактно проникване до информацията в ИС.
Електронно четящо устройство включва блок за автономно електрозахранване, електронен блок с микропроцесорно управление и с оперативна памет, командна клавиатура, дисплей и комуникационен входно-изходен канал. Всичките блокове на устройството са обединени конструктивно от херметичен корпус, устойчив на механични и климатични въздействия.
Стационарното електронно записващо устройство включва блок за електрозахранване, оперативен блок за работа с идентификационния модул преди монтирането му в ДО/МВ-о, електронен блок с микропроцесорно управление и комуникационен канал. Всичките му блокове са обединени конструктивно от общ корпус в настолно изпълнение.
Полустационарното електронно записващо устройство включва блок за електрозахранване, преносим оперативен блок за работа с монтирания в ДО/МВ-о идентификационен модул, електронен блок с микропроцесорно управление и комуникационен канал.
Административният компютъризиран регистър представлява компютъризирана информационна система, включваща централизирана, организирана чрез компютърна програма база данни, определяща еднозначно взаимовръзките между фабричната идентификация, административната регистрация на маркирания обект, отношенията на собственост върху него и маркиращия го електронен идентификационен модул, по-конкретно неговата интегрална схема. Регистърът включва още комуникационни входно-изходни канали за връзка на базата данни със съответните функционални блокове на системата, както и терминали за достъп до базата данни на оторизираните да ползват регистъра работни органи на администрацията, която наблюдава еднотипните с маркирания обект ДО-и/МВ-а и поддържа регистъра.
В един структурен вариант на идентификационната система, предназначен за маркиране на превозвани по суша, въздух и вода, контейнери с различни товари, електронното четящо устройство и полустационарното електронно записващо устройство са обединени функционално и конструктивно. Така те съставят преносимо или стационарно четящо-записващо устройство за четене и запис при коригиране на текущо променящята се част от първоначално записаната информация в идентификационния модул на маркирания ДО/Контейнер. Четящо-записващото устройство е двупосочно свързано с идентификационния модул и с административния регистър на наблюдаваните ДО-и/Контейнери.
Предимствата на метода и системата се заключват в реализираната с тях възможност за оперативна, еднозначна, логическа взаимовръзка между произволен маркиран движим обект, в частност моторно возило, неговия текущо променящ се статус и идентификационната информация за него, която е достъпна само за оторизирани административни органи навсякъде и по-всяко време. Тази възможност произтича от факта, че всичките идентификационни данни за маркирания обект (както непроменяемите - от фабричната му идентификация, така и текущо променящите се при неговата експлоатация - от административната регистрация на обекта и отношенията на собственост върху него) са неразрушимо свързани с обекта. Същевременно, еднозначно обвързаните идентификационни данни се групират и съхраняват едновременно в постоянно охраняван административен регистър и в защитен от кражба, фалшифициране и дублиране уникален информационен идентификационен носител (модул), служещ за маркиране на обекта. При това, защитата на идентифика ционния модул е, както срещу механични и климатични въздействия, така и срещу неоторизиран електронен достъп до информацията в него (чрез системата от пароли).
Въпросната оперативна, еднозначна и защитена взаимовръзка, достъпна без ограничения по време и място, но само за оторизирани административни органи, позволява бързо, текущо и с висока степен на сигурност идентифициране на всякакви движими обекти (моторни возила), респективно - определяне на законосъобразността при притежаване и ползване на обектите. Нейната реализация позволява бързо и точно текущо получаване, натрупване, обработване и използуване по целесъобразност (за различни административни дейности) на винаги обективна, адекватна на експлоатационните реалности, информация за даден движим обект. А това означава, че използването на метода и системата, реализиращи тази възможност^ подобрява и облекчава администрирането на големи множества от разнообразни по изпълнение и предназначение движими обекти, динамично менящи се, като брой и статус на притежание и ползване, със случаен, неподлежащ на формално описание характер на придвижване, за които съществува административен регистър, съдържащ еднозначно обвързани, всичките (постоянни и текущо променящи се) идентификационни данни за всеки от администрираните обекти.
Допълнително предимство на метода и системата е, че те предоставят на оторизираните административни органи технически средства, които са системно и информационно обвързани със съществуващия административен регистър по начин, който осигурява не само черпене от регистъра на обективна текуща информация за администрираните обекти, а и текущо актуализиране на тази информация.
Описание на приложените фигури
Фигура 1 представлява блокова схема на системата, реализираща метода съгласно изобретението:
Фигура 2 представлява блоково-структурна схема на системата от фиг. 1, илюстрираща едно примерно структурно изпълнение на функционалните й блокове (устройства^ фигура 3 представлява блокова схема на един структурен вариант на системата, предназначен за маркиране на движими обектиконтейнери с товари:
Фигура 4 представлява блокова схема, илюстрираща приложе нието на системата за маркиране на ДО-и/Контейнери, структурирана според блоковата схема на фиг.З.
Пр имери за изпълнение на изобретението
Според показаната на фиг. 1 най-обща блокова схема на системата, реализираща метода, съгласно изобретението, системата включва поне един електронен информационен носител (1), изпълнен като енергонезависим идентификационен модул с безконтактен достъп до информацията в него, както и електронно безконтактно четящо устройство (2). Всеки идентификационен модул (1) е със структура, позволяваща промяна на записваната в него информация.и има изход (а), свързан към вход (а1 ) на електронното четящо устройство (2), което е преносимо или стационарно. Идентификационният модул (1) има два входа - (Ь) и (с), като единият от тях - (Ь) е свързан към изход (Ь1 ) на електронно, стационарно записващо устройство (3) за първоначално записване на информацията в още немонтирания в ДО/ МВ-о идентификационен модул (1), а другият - (с) е свързан към изход (с1 ) на второ електронно, полустационарно записващо устройство (4) за коригиране на текущо променящата се част от първоначално записаната информация в модула (1), след неговото монтиране в ДО/ МВ-о.
Входовете (d) и (е) на стационарното записващо устройство (3), и на полустационарното записващо устройство (4) са свързани към съответни изходи (d1 ) и (е1 ) на административен, компютъризиран регистър (5), който е свързан двупосочно с четящото устройство (2) посредством вход-изход (f) и (f1 ). При едно примерно изпълнение на описаната блокова схема (неилюстрирано от фиг. 1) в системата са включени няколко идентични, по структура функционални възможности и начин на свързване с останалите функционални блокове на системата, идентификационни модули (1), монтирани на различни, предимно незабележими отвън места в маркирания ДО/МВ-о. Те са предвидени за дублиране на първия идентификационен модул (монтиран предимно към вътрешната страна на неподвижно стъкло, когато ДО е МВ-о или на друго видимо място в ДО), за запазване на записаната в него и едновременно в останалите модули информация, в случай на разрушаването му с унищожаване на носената от него информация.
Според показаната на фиг. 2 блоково-структурна схема на системата от фиг. 1, илюстрираща едно примерно структурно изпълнение на функционалните й блокове (устройства), те са структурирани както следва:
Идентификационният модул (1) включва енергонезависима програмируема интегрална схема (ИС) (1а) с вградена памет от типа EEPROM, с безконтактен, управляем и избирателен достъп до информацията в нея и с фабрично нанесена непроменяема, уникална идентификация, както и антена (1Ь) за осъществяване на безконтактния (посредством радиосигнал) двупосочен достъп до информацията в ИС (запис в и четене от нея). ИС (1а) и съответната й антена (1Ь) са запечатани в общ механичен (пластмасов) носител, конструктивно изпъл нен като лепенка, която се закрепва в ДО/МВ-о посредством лепило, разрушаващо я при опит за демонтирането й или за контактно проникване до информацията в нея.
Функционалното предназначение на идентификационния модул (1 )е да получава (при запис) и да съхранява актуална идентификационна информация за маркиран с него ДО/МВ-о, (който е предварително административно, респективно държавно регистриран), като съгласно метода и реализиращата го система за маркиране, илюстрирана от схемата на фиг. 1, въпросната информация се получава от компютъризиран административен регистър (5), поддържан от администрацията, оторизирана да наблюдава еднотипните на маркирания обект ДО-и/МВ-а,
Електронното четящо устройство (2) е преносимо и включва блок за автономно електрозахранване (2а), електронен блок (2Ь) с микропроцесорно управление и с оперативна памет, командна клавиатура (2с), дисплей (2d) за извеждане на данните и комуникационни входно-изходни канали за радиовръзка (2f) с монтирания модул (1) и (2е) за връзка с административния регистър (5). Всичките блокове на устройството, което е предназначено да обслужва контролно-административните работни органи (патрули), извършващи проверки на ДО-и/МВ-а денонощно, при всякакви атмосферни условия, са обединени конструктивно от херметичен корпус, устойчив на механични и климатични въздействия.
Функционалното предназначение на четящото устройство (2) е да осигурява възможности за прочит на информацията от модула (1) на маркирания ДО/МВ-о; за нейното дешифриране; визуализиране (извеждане на дисплея (2d)) и сравняване с информация от идентификатори на други ДО-и/МВ-а, например издирвани (записвана в оперативната памет на електронния му блок (2Ь)) - при извършвани проверки на наблюдаваните ДО-и/МВ-а, както и за автоматично регист риране на събитието „проверка“ (чрез запис на данни за резултатите от него в оперативната памет на електронния му блок (2Ь) и предаване на тези данни по комуникационния му входно-изходен канал (2е) в административния регистър (5) на наблюдаваните ДО-и/МВ-а).
Стационарното електронно записващо устройство (3) включва блок за електрозахранване (За), оперативен блок (ЗЬ) за работа с още немонтирания в ДО/МВ-о идентификационен модул (1), електронен блок (Зс) с микропроцесорно управление и комуникационен входно-изходен канал (3d). Всичките блокове на устройството (3) са конструктивно обединени от общ корпус в настолно изпълнение.
Функционалното предназначение на устройството (3) е да приема. по входно-изходния си канал (3d), от административния компютъризиран регистър (5) (с който е свързано двупосочно) необходимата идентификационна информация за подлежащия на маркиране ДО/ МВ-о и посредством оперативния блок (ЗЬ) да я записва в идентификационния модул (1) (поставен в специален отвор на оперативния блок (ЗЬ)), преди монтирането му в подлежащ на маркиране ДО/МВ-о. Същевременно, устройството (3) приема от административния регистър (5) допълнителна, „защитна“ информация, посредством която електронният му блок (Зс) предава на оперативния му блок (ЗЬ) система от пароли (защитни и идентификационни кодове), който ги записва в поставения в отвора му идентификационен модул (1). Също така, устройството (3) предава (посредством комуникационния си канал (3d)), за записване в административния регистър (5), информация за уникалната фабрична идентификация (фабричен номер) на модула (1), получена посредством оперативния му блок (ЗЬ). Чрез тази двупосочна информационна комуникация между административния регистър (5) и идентификационния модул (1) на маркирания ДО/МВ-о, реализирана от стационарното записващо устройство (3), се постига необходимото за всички дейности по администриране на еднотипните с обек та ДО-и/МВ-а еднозначно, непрекъснато актуализирано, логическо обвързване на всички данни, съставящи цялата идентификационна информация за обекта, която остава за съхранение едновременно в модула (1) на ДО/МВ-о и в административния регистър (5).
Полустационарното електронно записващо устройство (4) включва блок за електрозахранване (4а), преносим оперативен блок (4Ь) за работа с монтирания в ДО/МВ-о идентификационен модул (1), електронен блок (4с) с микропроцесорно управление и комуникационен входно-изходен канал (4d) за връзка с административния регистър (5). Всичките му блокове, освен преносимия (4Ь), са конструктивно обединени от общ корпус в настолно изпълнение. Функционалното предназначение на устройството (4) е да отразява (записва), във вече монтирания в ДО/МВ-о идентификационен модул (1), текущи промени в идентификационните данни на обекта, засягащи регистрацията му и отношенията на собственост върху него, настъпващи в хода на неговата експлоатация. Данните за въпросните промени, които се отразяват (записват) най-напред в административния регистър (5), постъпват чрез комуникационния канал (4d) в устройството (4) и посредством управляващия му електронен блок (4с) преминават в преносимия му, оперативен блок (4Ь), който ги записва в модула (1) на ДО/ МВ-о.
Административният компютъризиран регистър (5) представлява компютъризирана информационна система, включваща централизирана, организирана чрез компютърна програма, база данни, определящи еднозначно логическата обвързаност между фабричната идентификация, административната регистрация на маркирания обект, отношението на собственост върху него и маркиращия го идентификационен модул (1), по конкретно - неговата интегрална схема (1а). Информационната система на регистъра (5) включва още комуникационни входно-изходни канали (5а), (5Ь) и (5с) - за връзка на базата данни със съответните функционални блокове на идентификационната система - четящото устройство (2), стационарното записващо устройство (3) и полустационарното устройство (4), както и терминали (5d) - за достъп на оторизираните административни органи до базата данни. Броят на терминалите е съобразен с броя на работните места за оторизираните да ползват базата данни административни органи, пръснати по цялата територия на администрацията, която поддържа регистъра (5).
Според един структурен вариант на системата, предназначен за маркиране на движими обекти, представляващи превозвани по суша, въздух и вода, контейнери с различни товари (илюстриран от фиг. 3), преносимото електронно четящо устройство (2) и полустационарното електронно записващо устройство (3) са обединени функционално и конструктивно. Така те съставят преносимо четящо-записващо устройство (2-4) за четене и запис при коригиране на текущо променящата се част от първоначално записаната информация в идентификационния модул (1) на маркирания ДО/Контейнер. Преносимото четящо-записващо устройство (2-4) е двупосочно свързано с модула (1) и с административния регистър (5) на наблюдаваните ДО-и/Контейнери.
При това изпълнение на системата, преносимото четящо-записващо устройство (2-4) включва (непоказани на фигурата) блок за автономно електрозахранване, електронен блок с микропроцесорно управление и с оперативна памет, командна клавиатура, дисплей, оперативен блок за работа с още немонтирания в ДО/К модул (1) и комуникационни входно-изходни канали - за връзка с модула (1) и административния регистър (5). Всичките блокове на устройството са обединени конструктивно от общ херметичен корпус, устойчив на механични и климатични въздействия. Останалите устройства (блокове) на системата (1, 3 и 5) са структурирани според примерното изпълнение, илюлистрирано от блоково-структурната схема на системата от фиг. 2.
Пр иложение (използване) на изобретението
Използването на идентификационните метод и система за електронно маркиране на ДО-и/МВ-а за подобряване и облекчаване на различни административни дейности, свързани с експлоатацията на контингенти от различни по вид и предназначение регистрирани ДО-и, е принципно еднакво. То се свежда до изпълняване на алгоритъма , определен от метода, с помощта на устройствата, които са функционално и структурно определени от системата и чието примерно изпълнение (илюстрирано от фигури 2, 3 и 4) е съобразено със специфичните условия на работа при различните ДО-и, подлежащи на маркиране.
Възможността за използване на метода и системата, както за различни видове, движими обекти, така и за различни административни дейности (предохранителни, контролни,данъчни,статистически и пр.), произтича от заложените в тях технически възможности:
- да се променя конкретното съдържание на идентификационните данни от извършена административна регистрация на маркирания ДО и отношенията на собственост върху него, съобразно вида на обекта и вида на информацията за неговата регистрация, представляваща интерес за конкретна административна дейност (напр. данни за собственика, административна и фабрична номерация и пр- );
- да се сравнява идентификационната информация за маркирания ДО, прочетена от неговия електронен идентификационен модул, с различни по вид информации за еднотипни с него ДО-и (напр. с идентификационната информация на откраднати или на данъчно не изрядни, или на неправомерно управлявани и други подобни ДО-и);
- да се регистрира събитието „извършена проверка на ДО“ чрез въвеждане на информация за него и за констатациите от него в административния регистър, която може да се ползва за целите на различни административни дейности (напр. за предохранителната дейност е стойностна информацията, че даден проверен обект е маркиран; за контролната дейност е стойностна информацията, че същият обект е проверен; за статистическата дейност стойностна може да бъде информацията за всяка от споменатите констатации при проверката и т.н.).
Едно примерно приложение на изобретението за подобряване и облекчаване на контролната дейност при администриране на МВ-а, в частност - автомобили, регистрирани по реда, установен и прилаган от държавен административен орган, протича по следния начин;
Необходимите за маркиране на автомобили електронни идентификационни модули (1) се изготвят според примерното структурно изпълнение, илюстрирано от фиг. 2 - като самозалепваща се лепенка с носител на енергонезависима програмируема ИС (1а) и антена (1Ь) за двупосочен безконтактен достъп - за запис в и четене от ИС (1а). Модулите-лепенки (1) се предоставят на оторизиран с маркирането на автомобили административен орган, по-конкретно - в работните му места, където се извършва регистриране и пререгистриране на автомобилите, които места разполагат с компютърен терминал (5d) на административен компютъризиран регистър (5) на наблюдаваните автомобили, както и с цялата идентификационна система за маркиране на автомобили.
При регистриране на даден автомобил, служителят от съответното, оторизирано за това, работно място, поставя един от предоставените му модули (1) в оперативния блок (ЗЬ) на стационарното записващо устройство (3) от идентификационната система за марки ране и от терминала (5d) на регистъра (5) инициира две еднотипни процедури - една за издаване на хартиен регистрационен талон (идентификатор) и втора - за издаване на съпътстващ хартиения електронен регистрационен талон (идентификатор - модул (1)) на автомобила. Процедурите се свеждат до записване в двата идентификатора на автомобила на еднакви идентификационни данни за него, получени от административния регистър (5), който ги съхранява в еднозначна логическа взаимообвързаност - на разнотипни данни, идентифициращи един-единствен автомобил. Въпросните данни са:
- фабрични идентификационни данни на автомобила (марка и модел на автомобила, сериен номер на шасито, сериен номер на двигателя и пр.);
- държавно-административни регистрационни данни за автомобила (държавен регистрационен номер, вид, цвят, дата на регистрация и пр.);
- държавно-административни регистрационни данни за собственика на автомобила (име, фамилия, паспортни данни - за физическо лице^или наименование, адрес, съдебна регистрация и пр. - за юридическо лице и др.).
При това, едновременно с посочените идентификационни данни на автомобила, които се записват чрез записващото устройство (3) в паметта на ИС (1а) от електронния идентификатор (1) на автомобила, в нея се записва и системата от пароли (защитни и идентификационни кодове), управляващи по-нататъшния режим на достъп до информацията в ИС (1а) и идентифициращи административния орган, който е издал идентификатора (1). Същевременно, записващото устройство (3) предава обратно - към административния регистър (5) уникалния, фабрично нанесен в ИС (1а) непроменяем сериен номер на вече издадения идентификатор (1) на автомобила. С това се завършва логическото обвързване на разнотипните идентификационни дан18 ни на подлежащия на маркиране автомобил, гарантиращо еднозначното съответствие: „Автомобил с определени фабрични идентификационни данни (марка, модел, фабрични номера на рама и двигател) има съответни държавно-административни регистрационни данни (държавен регистрационен номер, вид, цвят и др. административно контролирани данни), съответни държавно-административни регистрационни данни за собственика му (име, фамилия, ЕГН и др., или фирмено наименование, БУЛСТАД номер и пр.) и е маркиран с електронен идентификатор, имащ уникален, неизтриваем фабричен сериен № XXX..X от служител YYY..Y, а информацията в него е достъпна само за четящо устройство (2) и записващо устройство (4), от идентификационната система за електронно маркиране на автомобили, притежавана и ползвана от оторизиран орган“.
След приключване на процедурата по издаване на електронния идентификатор (1). той се залепва по установен ред на установено от административния орган място в автомобила, позволяващо безконтактен достъп отвън до информацията в ИС (1а) чрез устройствата (2) и (4) на идентификационната система. Предпочитани за целта са неподвижните стъкла на автомобила. Конструкцията на лепенката идентификатор (1) и използваното лепило трябва да гарантират работоспособността на залепения идентификатор например за 10-годишен срок, а при опит за демонтажа му или контактно проникване до информацията в ИС (1а) - да оставят трайни следи, включително гарантиращи неработоспособността на идентификатора.
Лицата, оторизирани от държавния административен орган да извършват контролна дейност по експлоатацията на автомобилите, използват преносимото четящо устройство (2) за прочитане на информационното съдържание на идентификаторите на автомобилите при извършвани проверки по пътищата.
Спирайки автомобил за проверка, проверяващият служител доб19 лижава преносимото четящо устройство (2) външно на автомобила, до мястото на залепения отвътре идентификатор (1) и прочита съдържанието на записаните в ИС (1а) данни. При това, той има възможност да ги види на дисплея (2d) на устройството (2) и да ги сравни визуално както с данните от хартиения регистрационен талон и всички задължително съпътстващи автомобила документи (свидетелство за правоуправление, документ за собственост, пълномощно за ползване на автомобила и пр,), така и с данните, получени от огледа на автомобила. Същевременно, четящото устройство (2) извършва автоматично сравняване на прочетените данни с предварително въведена (записана) в паметта му база данни за издирвани (като откраднати, или неминали на технически преглед, или данъчно неизправни и т.н.) автомобили, която се поддържа и актуализира в къмпютъризираната информационна система (5) на държавния административен орган. Актуализирането на въпросната база данни се извършва непосредствено преди работната смяна на контролния орган или преди началото на всеки прочит с четящото устройство (2), по комуникационен канал в директна връзка с компютърната система (5).
Ако при проверка се окаже, че автомобилът все още не е маркиран (няма залепен идентификатор (1)) или по някаква причина не се осъществява успешен прочит на данните в наличния му залепен идентификатор, проверяващият въвежда в четящото устройство (2) (чрез клавиатурата му (2с)), комбинация от избрани от него данни за автомобила от получените при огледа му или от съпътстващите го документи, за да бъде сравнена с базата данни на издирваните автомобили от устройството (2).
Програмните средства на четящото устройство (2). в началото на всяко осъществяване на достъп до записаната (посредством пищещото устройство (3) за първоначален запис) в идентификатора (1) информация при проверка на автомобила, инициират процес на взаимно опознаване (идентификатор (1) < = > четящо устройство (2)) чрез размяна на пароли (защитни и идентификационни кодове), въведени в паметта на идентификатора (1) заедно с идентификационните данни на автомобила от административния регистър (5), в резултат на който проверяващият служител получава информация (от четящото устройство (2)) дали залепеният върху автомобила идентификатор (1) е редовен (дали е издаден по установения ред и съответно съдържа актуална идентификационна информация).
При това, четящото устройство (2) регистрира автоматично резултатите от всяка извършена проверка, записвайки ги в оперативната памет на електронния си блок (2Ь) (по време на прочитането на информацията от идентификатора (1) и предавайки ги (по комуникационния си входно-изходен канал (2е)) в административния компютъризиран регистър (5) - за следваща обработка и ползване (за отчети на контролната дейност, при наказателни действия, за статистически цели и пр.).
За текущо оперативно актуализиране на идентификационната информация за всеки автомобил в експлоатация, която често се променя поради настъпващи промени в голяма част от съставящите я данни (сменен двигател и съответно - фабричният му номер, цвят, собственик на автомобила и пр.) се използва функционално обвързаното с идентификатора (1) и регистъра (5) полустационарно коригиращо пишещо устройство (4). С негова помощ контролиращият служител отразява (при проверка на азтомобила) въпросните промени, както в монтирания идентификатор (1), така и в административния регистър (5). посредством терминала му (5d), на който работи служителят. При това, оперирайки с терминала (5d), служителят първо въвежда промените в регистъра (5), проверява на екрана верността на извършената корекция в регистъра, след което ги въвежда, посредством оперативния блок (4Ь) на устройството (4), в идентификатора (1) на автомобила.
При констатирани от служителя промени в данните от фабричната идентификация на автомобила (марка, модел, № на шаси и др.) той предприема наказателна процедура.
Описаният начин за използване на идентификационните метод и система за електронно маркиране на ДО-и (в случая - автомобили) е приложим, без принципни различия в методиката, за ползване на всичките функционални блокове - устройства от системата, при маркиране и идентифициране на всякакви моторни и безмоторни возила, движещи се по суша, въздух и вода. Единствените различия, непроменящи същността на метода и системата, съгласно изобретението, се отнасят до конкретните данни, идентифициращи различните возила (без да се променя групирането им по тип), както и организацията на работните места за служители от оторизирания административен орган, съобразена с различната специфика на експлоатационните условия (без да се променя алгоритъмът на извършваните от служителя действия, нито функционалната обвързаност на използваните устройства - блокове на идентификационната система).
Алгоритъмът на метода и функционирането на системата, съгласно изобретението, остават непроменени и в случаите на тяхното ползване за маркиране и идентифициране на ДО-и, представляващи превозвани по суша, въздух и вода, съоръжения като контейнери с товари, фургони и п.р. В тези случаи също се променят конкретното съдържание на идентификационните данни на конкретния маркиран обект, както и организацията на работните места за служителите на оторизирания с маркирането и идентифицирането административен орган. Освен това, при тях се ползва показаният от фиг. 3 структурен вариант на идентификационната система, който е адаптиран към специфичните условия на работа (за ползващите я административни служители), които налагат не само четящото устройство (2), а и пи22 шещото (4) да бъдат преносими, т.е. да бъдат обединени в едно преносимо четящо-записващо устройство (2-4) с двупосочни връзки към идентификатора (1) на ДО и към административния регистър (5) на наблюдаваните ДО-и.
Конкретната организация на използване на идентификационната система (структурирана според варианта й от Фиг. 3) за маркиране и идентифициране на контейнери с товари, в процеса на техния превоз, е илюстрирана от фиг. 4. Според нея, всеки спедиторски център (работно място за административен сружител) разполага със собствена идентификационна система от посочения структурен вариант. Съответно, той поддържа собствен компютъризиран регистър (5ч-5п), съдържащ база идентификационни данни за заминаващите от него контейнери (товари), а за пристигащите получава информация (по радиокомуникационни или други канали) от другите спедиторски центрове, с които обменя товари.
Както при описаното използване на изобретението за администриране на возила (автомобили), така и в случая с контейнерите, предварителната подготовка на идентификаторите (1) за маркиране на контейнери, при регистрирането или пререгистрирането им в съответния спедиторски център, се извършва по вече описания начин, като се ползва съответното записващо устройство (Зч-Зп), черпещо информацията за запис в съответния идентификатор (1 ч-1п) от съответния административен регистър (5ч-5п), който я съхранява при еднозначна логическа обвързаност на съставящите я, разнотипни идентификационни данни на съответния, конкретен обект (контейнер).
При контейнерите съдържанието на различните типове идентификационни данни е съответно:
- фабрични данни за контейнера - фабричен номер, обем, предназначение, допустими товари и пр.;
- регистрационни данни за контейнера - регистрационен но23 мер, наименование на съдържания товар, количество на товара, направление на превоза и пр.;
- регистрационни данни за собственика на контейнера - физическо или юридическо лице (фирма), адрес (седалище), гражданство (държава) и пр.
Естествено, и в този случай към идентификационните данни на обекта се добавят (вписват в идентификатора му (1)) посредством съответните пишещо устройство (3-?3п) и четящо-записващо устройство (2-4)-?(2-4п), защитни и идентификационни кодове, по описания вече (при автомобилите) начин, след което контейнерът се маркира с готовия (издаден от оторизирания служител) идентификатор (1). Всеки маркиран контейнер остава неразривно свързан с маркиращия го идентификатор (1) в хода на своята експлоатация, носейки еднозначно обвързани помежду им, както и с идентификатора (1), така и с контейнера, идентифициращи го разнотипни данни (както при автомобилите и др. возила). При това, тази информация се обработва оперативно - в произволен момент и на произволно място от пътя на придвижването на контейнера, от съответното преносимо четящо-записващо устройство (2-4)-? (2-4 п), което извършва всичките описани вече (при автомобилите) действия на разделните устройства - четящо (2) и записващо (4)^и съвместно със съответния регистър (5-?5п) позволява следващата й обработка и ползване при различни административни дейности.
В резултат от всяко конкретно използване на изобретението оторизираният с администриране на отделен контингент от ДО-и (возила или превозвани съоръжения), получава обективна идентификационна информация за всеки проверяван ДО, достъпна само с устройствата (блокове) на идентификационната система и по алгоритъм, реализиран в неявен (кодиран) вид и изпълняван без намеса на субект, по всяко време и на произволно място. Ползвайки функцио налните възможности на системата, същият орган има възможност да променя целта на извършваните проверки, съобразно специфичните изисквания на различните административни дейности, свързани с контролираните ДО-и.
Claims (4)
1. Идентификационен метод за електронно маркиране на ДО-и/ МВ-а, при който фабричните идентификационни данни на всеки, подлежащ на маркиране ДО/МВ-о, се записват еднократно в поне един електронен идентификационен информационен носител, който се монтира трайно в ДО/МВ-о на място, позволяващо прочитане отвън на записаната в него информация, като монтажът на носителя осигурява неговото разрушаване при опит за демонтаж или за контактно проникване до носената информация, която се прочита дистанционно при идентифицирането на маркирания ДО/МВ-о, характеризиращ се с това, че едновременно с фабричните идентификационни данни на маркирания ДО/МВ-о, в неговия идентификационен информационен носител се записват данни от извършена административна регистрация на обекта и отношенията на собственост върху него, които данни се получават от съдържащ ги, в еднозначна логическа обвързаност, хартиен или компютъризиран регистър на еднотипни с обекта ДО-и/МВ-а, наблюдавани от оторизирана администрация, поддържаща регистъра, а същевременно всичките идентификационни данни, съставящи информацията, записана в носителя на маркирания ДО/МВ-о, се защитават от неоторизиран достъп, като в носителя се записва система от пароли за избирателен достъп до записаната в него информация - прочит на цялата информация или коригиране само на текущо променящата се нейна част от орган на администрацията, поддържаща регистъра на ДО-и/МВ-а, който орган е оторизиран още да записва идентификационната информация в носителя, да го монтира в ДО/МВ-о, подлежащ на маркиране, както и да записва идентификационните данни на носителя в административния регистър.
2. Идентификационна система, реализираща метода, съгласно претенция 1, включваща поне един електронен информационен носител, изпълнен като енергонезависим идентификационен модул с безконтактен достъп до информацията в него, както и електронно безконтактно четящо устройство, характеризираща се с това, всеки идентификационен модул (1) е със структура, позволяваща промяна на записваната в него информация и има изход (а), свързан към вход (а1) на електронното, безконтактно четящо устройство (2), което е преносимо или стаионарно, като идентификационният модул (1) има два входа (Ь, с), единият от които (Ь) е свързан към изход (Ь1) на електронно, стационарно записвашо устройство (3) за първоначално записване на информация в немонтирания модул (1), а другият му вход (с) е свързан към изход (с1) на второ електронно полустационарно записващо устройство (4) за коригиране на текущо променящата се част от първоначално записаната информация в модула (1), след монтирането му в маркирания ДО/МВ-о, при което входовете (d,e) на стационарното записващо устройство (3) и на полустационарното записващо устройство (4) са свързани към съответни изходи (d1 ,е') на административен регистър (5) на еднотипните с маркирания обект ДО-и/МВ-а, който регистър (5) е компютъризиран и е свързан двупосочно с преносимото четящото устройство (2) посредством вход-изход (Г и f).
3. Идентификационна система, съгласно претенция 2, характеризираща се с това, че електронният енергонезависим идентификационен модул (1) включва енергонезависима, програмируема интегрална схема (1а) с безконтактен, двупосочен, управляем и избирателен достъп до информацията в нея, с фабрично нанесена, непроменяема, уникална идентификация, както и антена (1Ь) за безконтактния достъп до информацията в интегралната схема (1а),която интег рална схема и съответната й антена (1Ь) са запечатани в общ механичен носител, конструктивно изпълнен като лепенка с монтажно лепило, разрушаващо я при опит за демонтирането й от ДО/МВ-о или за контактно проникване до информацията в ИС, при което преносимото електронното четящо устройство (2) е преносимо и включва блок за автономно захранване (2а), електронен блок (2Ь) с микропроцесорно управление и с оперативна памет, командна клавиатура (2с), дисплей (2d), комуникационен входно-изходен канал (2е) за връзка с административния регистър (5), и комуникационен входно-изходен канал (2f) за връзка с идентификационния модул (1), обединени конструктивно от херметичен корпус, устойчив на механични и климатични въздействия, като стационарното електронно записващо устройство (3) включва блок за електрозахранване (За), оперативен блок (ЗЬ) за работа с немонтирания модул (1), електронен блок (Зс) с микропроцесорно управление и комуникационен входно-изходен канал (3d), обединени конструктивно от корпус в настолно изпълнение, а полустационарното електронно записващо устройство (4) включва блок за електрозахранване (4а), преносим оперативен блок (4Ь) за работа с монтирания в ДО/МВ-о модул (1), електронен блок (4с) с микропроцесорно управление и комуникационен входно-изходен канал (4d), а всички блокове, освен преносимия (4Ь);са обединени от корпус в настолно изпълнение, при което административният регистър (5) представлява компютъризирана информационна система, включваща организирана чрез компютърна програма база данни, определяща еднозначно логическата обвързаност между фабричната идентификация, административната регистрация на маркирания обект, отношенията на собственост върху него и маркиращия го електронен идентификационен модул (1), комуникационни входно-изходни канали (5а, 5Ь и 5с) и терминали (5d) за достъп до базата данни.
4. Идентификационна система, съгласно претенции 2 и 3, характеризираща се с това, че четящото устройство (2) и полустационарното записващо устройство (4) са обединени функционално и конструктивно в преносимо или стационарно четящо-записващо устройство (2-4) за четене и запис при коригиране на текущо променящата се част от първоначално записаната в модула (1) информация, като четящо-записващото устройство (2-4) е двупосочно свързано с модула (1) и с административния регистър (5).
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
BG102317A BG62518B1 (bg) | 1997-06-06 | 1998-03-11 | Идентификационен метод и система за електронно маркиране надвижими обекти, по-специално на моторни возила |
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
BG10158797 | 1997-06-06 | ||
BG102317A BG62518B1 (bg) | 1997-06-06 | 1998-03-11 | Идентификационен метод и система за електронно маркиране надвижими обекти, по-специално на моторни возила |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
BG102317A BG102317A (bg) | 1999-03-31 |
BG62518B1 true BG62518B1 (bg) | 2000-01-31 |
Family
ID=25663368
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
BG102317A BG62518B1 (bg) | 1997-06-06 | 1998-03-11 | Идентификационен метод и система за електронно маркиране надвижими обекти, по-специално на моторни возила |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
BG (1) | BG62518B1 (bg) |
-
1998
- 1998-03-11 BG BG102317A patent/BG62518B1/bg unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
BG102317A (bg) | 1999-03-31 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US7494060B2 (en) | Information-based access control system for sea port terminals | |
US6902108B1 (en) | Method and apparatus for providing identification | |
US6819218B2 (en) | Maintenance/inspection support apparatus and entry/exit management apparatus | |
DE69311974T2 (de) | System zur automatischen Identifizierung und Erkennung von Fahrzeugen und Gegenständen | |
EP2430624B1 (en) | An electronic system and a method for the automatic identification of a vehicle | |
CA2032655A1 (en) | System for controlling and monitoring the distribution of goods | |
EP0648653A1 (de) | Anordnung und Verfahren zur manipulationsgeschützten Identifikation von Fahrzeugen | |
JPH05505486A (ja) | 自動車の識別装置 | |
CN101203891A (zh) | 文件管理系统 | |
CN103093626A (zh) | 一种套牌车的解决方案 | |
CN106296535A (zh) | 实现旅客行李安检信息与身份信息关联追溯的方法和系统 | |
CN107481475A (zh) | 基于互联网和rfid技术的防遗失防失踪方法、装置及系统 | |
KR19980042759A (ko) | Ic 카드 및 이와 함께 동작하는 개인 데이타 식별 시스템 | |
WO1995011501A1 (en) | System for nationally and internationally identifying motor vehicles | |
JP2005284476A (ja) | 運転者管理システム、運転者管理方法、移動体、移動体識別装置及び管理装置 | |
BG62518B1 (bg) | Идентификационен метод и система за електронно маркиране надвижими обекти, по-специално на моторни возила | |
JPS6332075A (ja) | 通行制御システム | |
RU23208U1 (ru) | Система идентификации для электронной маркировки подвижных объектов, в частности транспортных средств | |
MXPA03007659A (es) | Dispositivo de autentificacion de placas de circulacion. | |
EP2386449B1 (en) | Apparatus and method for identifying vehicles | |
CZ12078U1 (cs) | Identifikační systém pro elektronické označování pohyblivých objektů, zvláątě motorových dopravních prostředků | |
JP4323291B2 (ja) | 通行管理システム | |
Okumoku-Evroro | DATABASE DUPLICITY IN NIGERIA: ANY HOPE FOR HARMONIZATION | |
CN2606696Y (zh) | 机动车辆电子身份证 | |
EP1519307A1 (de) | Kennzeichnungsvorrichtung für Ausweisdokumente und entsprechendes Kennzeichnungsverfahren |