BG62411B1 - Корпус за опорен накрайник на укрепваща плоча за изкопи - Google Patents

Корпус за опорен накрайник на укрепваща плоча за изкопи Download PDF

Info

Publication number
BG62411B1
BG62411B1 BG101299A BG10129997A BG62411B1 BG 62411 B1 BG62411 B1 BG 62411B1 BG 101299 A BG101299 A BG 101299A BG 10129997 A BG10129997 A BG 10129997A BG 62411 B1 BG62411 B1 BG 62411B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
housing
plate
nozzle
support
bolt
Prior art date
Application number
BG101299A
Other languages
English (en)
Other versions
BG101299A (bg
Inventor
Josef Krings
Original Assignee
Wolfgang Richter
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Wolfgang Richter filed Critical Wolfgang Richter
Publication of BG101299A publication Critical patent/BG101299A/bg
Publication of BG62411B1 publication Critical patent/BG62411B1/bg

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E02HYDRAULIC ENGINEERING; FOUNDATIONS; SOIL SHIFTING
    • E02DFOUNDATIONS; EXCAVATIONS; EMBANKMENTS; UNDERGROUND OR UNDERWATER STRUCTURES
    • E02D17/00Excavations; Bordering of excavations; Making embankments
    • E02D17/06Foundation trenches ditches or narrow shafts
    • E02D17/08Bordering or stiffening the sides of ditches trenches or narrow shafts for foundations

Description

Област на техниката
Изобретението се отнася до корпус в една укрепваща плоча за изкопи за приемане на опорен накрайник на едно пружиниращо, гъвкаво фиксирана разпъваща греда, поддържаща на разстояние една от друга двойка от укрепващи плочи на съоръжение за укрепване на изкопи /укрепващ бокс/. Разпъващата греда за предпочитане е фиксирана в един приемник на опорния накрайник с помощта на прекаран през преминаващи напречно на надлъжното направление на корпуса отвори болт, укрепващ разпъващата греда.
Предшестващо състояние на техниката
Един корпус на опорен накрайник от споменатия вид е описан в DE 4209675 С1. Известният корпус, който е оформен като кутиеобразен джоб за опорния накрайник, не се подава навън от обърнатата към вътрешността на изкопа външна повърхност на укрепващата плоча. За закрепване на опорния накрайник и с това на разпъващата греда в укрепващата плоча са необходими болтове или винтове, които са разположени във вътрешността на укрепващата плоча, паралелно на нейните външни повърхности, поради тази причина за монтаж и демонтаж, са необходими най-малко на две места, извън опорния накрайник, гнезда на покривната ламарина на укрепващата плоча, като място за достъп до “вътрешните” болтове или винтове. Комбинацията от две функции за един болт, а именно установяването на опорния накрайник и подвижността изисква този болт да се монтира или демонтира само през един отвор в обема на укрепващата плоча, например чрез едно гнездо на покривната ламарина.
Като средство за пружиниране гъвкаво фиксиране на разпъващата греда с помощта на опорния накрайник в една укрепваща изкопите плоча е решено приемникът на разпъващата греда да е лагеруван от двете страни на укрепващия разпъващата греда болт върху една двойка разположени една до друга притискащи винтовете пружини. Фиксирането на опорния накрайник в укрепващата плоча се извършва с помощта на един болт, който едновременно с това е и ос на колебание на опорния накрайник.
Техническа същност на изобретението
Задачата на изобретението е да се създаде корпус за опорен накрайник, който кор10 пус да позволява пружиниращо гъвкаво фиксиране на накрайника, като при разполагане на стационарните и пружиниращи детайли в обема на произволна укрепваща плоча позволява фиксирането както на опорния накрайник, 15 така и на разпъващата греда извън обема на плочата.
Съгласно изобретението корпусът от описаният по-горе вид, съдържа корпусен праг, който е разположен радиално и на еднакво раз20 стояние спрямо укрепващия разпъващата греда болт, и е изпъкнал над граничещата, обърната към вътрешността на изкопа външна повърхност на укрепващата плоча. Корпусният праг е снабден с поне един проходен корпусен 25 отвор. Корпусът съдържа още праг на накрайника, който след монтаж е паралелен на корпусния праг и който е снабден също с поне един проходен отвор, съосен на корпусния, като двата отвора са предназначени за влагане на 30 закрепващ накрайника болт.
В едно предпочитано съгласно изобретението изпълнение има два прага само в участъка от и до краищата на надлъжните страни на корпуса и съответно напречно на надлъж35 ните краища, за да не възпрепятстват монтажа или демонтажа на укрепващия разпъващата греда болт в средния участък на корпуса. С други думи може да се каже, че корпусът на опорния накрайник и опорният накрайник имат 40 по един изпъкнал над външната повърхност на плочата праг, който има гнезда в средния участък на надлъжните страни на корпуса там, където укрепващият разпъващата греда болт при монтажа или демонтажа трябва да се пос45 тави или изтегли. Двата прага са перпендикулярни или наклонени спрямо външната повърхност на плочата. Двата (или повече) разположени съгласно изобретението укрепващи разпъващата греда болта за фиксиране на опор50 ния накрайник в корпуса на опорния накрайник лежат извън обема на укрепващата плоча, над граничещата външна повърхност. Те са раз2 положени така, че след влагане на опорния накрайник в корпуса се поставят с малко ръчни операции и се фиксират. Монтирането и демонтирането на закрепващия накрайника болт може да се извърши по същия начин, както при всеки от укрепващите разпъващата греда болтове. За предпочитане е трите болта на всяко укрепване на разпъващата греда да се разполагат в една равнина над външната повърхност на укрепващата плоча. Чрез изобретението се улесняват монтажът и демонтажът, без укрепването на разпъващата греда на обърнатата към вътрешната страна на изкопа повърхност да изскача повече, отколкото при известните укрепвания, защото закрепващите накрайника болтове и тяхното място за лагеруване /т.е. пробитите и свързани чрез болтове прагови пластове/ не изпъкват от вътрешната страна на изкопа повече, отколкото приемниците на разпъващите греди с принадлежащите им закрепващи накрайника болтове.
Съгласно изобретението стените на корпуса на опорния накрайник, на техните надлъжни краища, са оформени наклонени по отношение на граничещите покривни повърхности на укрепващата плоча така, че корпусът представлява отворен навън конус. Чрез това, от една страна, се постига премахването на замърсяванията или лесното им отмиване с вода, а, от друга страна, се улеснява монтажът на външния погледнато от гнездото на прага за предпочитане приблизително квадратен опорен накрайник в корпуса. За да се избегне събирането на вода в корпуса на опорния накрайник, например при съхранявана навън укрепваща плоча, е целесъобразно на дъното на корпуса, т.е. в противолежащата на страната на приемника покривна повърхност, да е предвиден един отвор, през който водата може да се оттича. Когато багерът работи в един инсталиран укрепващ блок напред в изкопа, той може да захваща с кофата си под разпъващите греди, които са съседни на следващите по посока на прокарването на изкопа. При това кофата на багера стига бързо до участъка на върха на изкопа, пред края на укрепващия бокс. В този неукрепен участък найчесто не може да се избегне допълнително срутване /сриване/ на земна маса от страните на изкопа. Тогава често възникват пукнатини в улиците и съседните къщи.
Съгласно изобретението са създадени съ1 що така укрепващ бокс и укрепваща плоча, които позволяват съгласуване в края на укрепвания участък на изкопа и максималното прокарване на последния, постигнато чрез багера, така че да не е възможно непредвидено срутване на земна маса от страните на изкопа, когато кофата на багера достига края на прокарването /напредването/. Решението съгласно изобретението се състои в това, че корпусът на опорния накрайник е разположен на разстояние от края на установяване на укрепващия бокс по направление на повърхността на плочата, за да може, когато копае, кофата на багера да захваща под разпъващите греди. Така се създава едно разположение на опорните накрайници на укрепващата плоча, при което опорните накрайници или други пружиниращо-гъвкави фиксатори на разпъващите греди не са закрепени директно на ръба на плочата това важи особено за случая, при който две двойки от лежащи една над друга разпъващи греди са предвидени в близост до ръбовете на плочата - те се закрепват по-нататък към средата на плочата. Багерът, който с кофата си трябва да захваща под долната разпъваща греда, при което радиусът на действие на стрелата на багера се ограничава от разпъващата греда, не може да стигне тогава до неукрепен участък, в който от стените на изкопа да се срути допълнително земна маса. Чрез полагането съгласно изобретението на укрепването на разпъващите греди повече към средата на плочите, по опростен начин се избягва допълнителното срутване на земна маса, а с това и образуването на пукнатини по улиците или съседните къщи.
Укрепващата плоча от описания вид съгласно изобретението е особено стабилна, ако има рамка от заобикалящи кухи профили. Кухият профил може да има правоъгълно сечение на горния ръб и на страничните ръбове, а на долния ръб се предвижда най-често един триъгълен профил, когато плочата трябва да има една ножова опора за прокарването й в дъното. За да не отслабне стабилността, която се дава през рамката от заобикалящи кухи профили съгласно трето решение на изобретението, корпусите на опорните накрайници не се вграждат в кухите профили на укрепващата плоча, а това става до тях. Всеки корпус може например в едно гнездо в обема на плочата да бъде поставен непосредствено на кухия профил, по3 специално да бъде заварен, но също могат да се предвидят междинни части между повърхността на корпуса и обърнатата в обема на плочата вътрешна повърхност на кухия профил. Едно възможно най-здраво, по-специално основаващо се на материала свързване между вътрешната повърхност на кухия профил и корпуса на опорния накрайник, има и това предимство, че упражняваните при експлоатацията върху корпуса на опорния накрайник сили не могат да доведат до отклонение на корпуса спрямо повърхността на укрепващата плоча. Поради тази причина е целесъобразно корпусът на опорния накрайник да се постави в един ъгъл на рамката, например в ъгъла между кухия профил на горния ръб и някой от страничните ръбове, съответно върху вътрешната страна на рамката. Допълнително се увеличава стабилността, когато за поемане на евентуално упражнявани върху корпуса на опорния накрайник усукващи моменти са предвидени съединителни планки, монтирани /заварени/ към корпуса на опорния накрайник, които планки се разпростират странично над граничещия кух профил на рамката и са заварени и към нея. Такива съединителни планки могат да се разпростират съответно, както в надлъжно направление, така също и в напречно направление на корпуса на опорния накрайник, над съответния граничещ кух профил. За предпочитане е вертикалните или наклонени по отношение на повърхността на плочата, предвидени върху надлъжните краища на корпусите на опорните накрайници съединителни планки, респективно ламарини, да се разпростират нататък над съседния кух профил. Алтернативно, надлъжните страни на корпуса на опорния накрайник може да са издадени над техните надлъжни краища и да са заварени с граничещия кух профил. В рамките на изобретението е предвидено към всяка от страните, респективно крайните повърхности на корпуса на опорния накрайник, да са предвидени една или повече съединителни планки, които да са заварени към съседния кух профил.
Желателно е стоящите една до друга в изкопа плочи да бъдат съединени така, че в областта на съединяването разпъващите греди частично или всички да могат да бъдат отстранени и да се създаде повече място за работа на багера или за поставянето на дълги тръби.
При друго изпълнение на изобретението отдалечените от корпуса на опорните накрайници и заварени към кухите профили съединителни планки се оформят като места за съединяване, за закрепване на намиращите се една до друга в изкопа укрепващи плочи. За тази цел съединителните планки са снабдени например с отвори, които се съединяват над съединителните части със съответния отвор, респективно със съединителната планка на съседната плоча. Съединителните части трябва да са свързани разглобяемо със съединителните планки и да са толкова дълги, че да изключват повреждане при движение на плочите една спрямо друга в участъка на съединяването. По подобен начин съгласно изобретението съединителните планки могат да се използват за съединяване на градивни, респективно надстрояващи елементи, т.е. на допълнителни, разположени върху наличните плочи други плочи. Надстрояващите елементи могат по принцип да се оформят подобно на описаните укрепващи плочи, като не е необходима предвидената на долния ръб при основните плочи ножова опора.
Съгласно изобретението е предвидено корпусът на опорния накрайник, респ. опорния накрайник, да са стабилизирани в рамката от кухи профили на укрепващата плоча, защото чрез това се повлиява на стабилността на самата рамка. Съгласно изобретението за закрепване на опорния накрайник в укрепващата плоча са предвидени три болта. Шарнирният болт на опорния накрайник при това остава непроменен, той самият е интегриран в предварително монтиран като транспортируем опорен накрайник. Двата други болта, които съгласно изобретението са прибавени, са монтирани с помощта на прагове и техните отвори извън обема на плочата. Монтирането или демонтирането на един опорен накрайник не изисква изтънявания на укрепващата плоча или съответно на рамката от кухи профили. Поетите от единия шарнирен болт функции се разпределят съгласно изобретението върху два вида болтове. Освен това стабилизиращото действие на кухия профил се използва чрез странично заваряване на корпуса и съответно чрез заварените горе съединителни планки, без да се повлиява върху стабилизиращото действие на кухия профил върху цялостната плоча. При оформлението съгласно изобретението на укрепващата плоча няма отнемания
6241:
на материал или допълнителни монтажни прибавки, които да влияят върху съпротивителния момент на плочата.
При прилагане в изкопите укрепващата плоча се повдига за преместване по-нататък, отново се поставя на дъното и/или се изтегля в надлъжно направление на изкопа. За извършване на посочените действия кранът или други подобни средства изискват точки за захващане върху плочата. Съгласно друго изпълнение на изобретението поставените върху корпусите на опорните накрайници и заварени с граничещите кухи профили съединителни планки се свързват по двойки една с друга чрез болтове или подобни щанги на един или повече корпуси, които могат да са заварени или завинтени със съединителните планки. Така оформените халки представляват идеални опорни точки за една кука на кран, едно въже или други подобни.
Описание на приложените фигури
Изобретението е пояснено с приложените фигури, от които:
фигура 1 представлява поглед на вътрешната страна /обърната към изкопа страна/ на укрепващата плоча;
фигура 2 - укрепващ бокс от две укрепващи плочи съгласно фиг. 1, надлъжно на разрез П-П от фиг. 1;
фигура 3 - увеличено изображение на разреза през един корпус на опорен накрайник с опорен накрайник съгласно фиг. 2;
фигура 4 - разрез надлъжно на линия
IV-IV от фиг. 3.
Примери за изпълнение на изобретението
Изобразената на фиг. 1 и 2 укрепваща плоча се състои от две правоъгълни покривни ламарини /повърхности/ 2 и 3 със затворени между тях елементи от профилна ламарина 4 и една заобикаляща, заварена към покривните ламарини 2 и 3 рамка от кухи профили. В ъглите на рамката 6 са заварени един към друг срещащите се краища на кухите профили 7 до 9 така, че рамката от кухи профили е монолитна. Кухите профили 7 до 9 могат да се заварят надлъжно, респ. да се валцоват без шев или да се изтеглят. Работи се не само с U- или С-профили, а се предпочитат тръбовидни за30 творени кухи профили.
По-специално описаната рамка 6 от кухи профили се състои от една стабилизирана срещу изкривяване при огъване напорна нап5 речна греда 7 на горния ръб на плочата 10, от по една стабилизирана срещу силите във вертикално надлъжно направление вертикална греда 8 на страничния ръб на плочата 11 и от един притежаващ ножова опора 12, на долния 10 ръб на плочата 13, остър кух профил 9. Напорната напречна греда 7 и вертикалната греда 8 трябва да имат правоъгълно сечение, а острият кух профил 9 на долния ръб на плочата 13 има сечение приблизително във фор15 мата на правоъгълен триъгълник, чийто първи катет 14 лежи в равнината на външната покривна ламарина 3, а другият катет 15 лежи вертикално спрямо равнината на покривните ламарини 2, 3, а хипотенузата 16 трябва да е 20 обърната към вътрешността на изкопа.
Предвидените за поставяне и закрепване на разпъващите греди 17 корпуси на опорни накрайници 18 се поставят на места към вътрешната при укрепването покривна лама25 рина 2 в укрепващата плоча, за предпочитане непосредствено граничещи с кухите профили 7 до 9, без това да налага каквито и да е изтънявания, по-специално отнемане на материал от кухите профили 7 до 9. Благоприятно е разполагането на корпусите на опорните накрайници 18 на подходящо разстояние от вертикалните странични ръбове на плочата 11 в повърхността на плочата. Тогава разстоянието трябва да бъде толкова голямо, че една багерна кофа /вилица/ при копане да може да захваща под намиращата се от страната на прокарването на изкопа разпъваща греда, без да се срутва земна маса от страните на изкопа. Всеки корпус на опорен накрайник 18 приема свързан с единия край 19 на разпъващата греда 17 опорен накрайник 20. Подробностите са изобразени по-ясно на фиг. 3 и 4.
Корпусът на опорния накрайник 18 съгласно изобретението има на надлъжните си краища стърчащ над вътрешната покривна ламарина 2 /съответно ориентирана към вътрешността на изкопа/ праг 21. В средата на дължината на корпуса, т.е. в средата между надлъжните краища 22 на корпуса 18, неговите странични стени 23 достигат само до нивото на вътрешната покривна ламарина 2 така, че там се оформя гнездо 24 на корпусния праг 21.
В областта на корпусния праг 21 страничните стени 23 от двете страни на гнездото 24 имат проходни съосни отвори за поставяне на един болт, така наречения закрепващ накрайник болт 25.
Стените на корпуса на опорния накрайник 18, по-точно неговите надлъжни краища 22, могат да са оформени вертикално по отношение на покривните ламарини 2, 3, но също и по показания начин - наклонено, респ. конично отворени, към вътрешността на изкопа. Наклонената форма на надлъжните краища 22 улеснява почистването на корпуса. На дъното на корпуса на опорния накрайник 18 може да бъде предвиден преминаващ през намиращата се там покривна ламарина 3, отвор за отчитане 26, който предотвратява събирането на вода в хоризонтално лежащата плоча.
В корпуса на опорния накрайник 18 се разполага един опорен накрайник 20. Към опорния накрайник 20 спадат един приемник 27 за вкарване на разпъващата греда 17, една опорна плоча 28, която е разположена вертикално под приемника 27 върху един лагер 29 и е заварено както към приемника 27, така и към лагера 29, двойка пружини, стърчащи както над опорната плоча 28, така и над вътрешната покривна ламарина 2, прагове 31 с отвори, които са съосни със съответните отвори на прага 21 на корпуса 18, така че праговете 21 и 31 могат да се съединяват един с друг с помощта на закрепващите накрайника болтове 25. Чрез закрепващите накрайника болтове 25 в този случай опорният накрайник 20 се закрепва здраво неподвижно в корпуса 18. Корпусът на опорния накрайник 18 има странични стени 32, в които е закрепен вал 33, върху който лежи свързан с опорната плоча 28 лагер 29 от подходящ материал. Съгласно изобретението опорен накрайник 20 може да се монтира изцяло предварително и да се фиксира с помощта на двата болта 25 в корпуса на опорния накрайник 18. След това разпъващата греда 17 може да се вкара с надлъжния си край 19 в приемника 27 на опорния накрайник 20 и да се фиксира с т.нар.укрепващ разпъващата греда болт 34. Всички болтове 25 и 34 в общия случай са подсигурени, например с помощта на шплентове.
Тъй като трите болта 25 и 34 лежат в областта извън плочата 2, препоръчително е те да лежат приблизително върху една и съща равнина, тогава монтажът и демонтажът на опорния накрайник 20 и на разпъващата греда 17 могат да се извършват само чрез монтиране и осигуряване или освобождаване на болтовете 25 и 34.
Съгласно изобретението корпусът на опорния накрайник 18 от съображение за стабилност се заварява непосредствено на един тръбен профил или на един ъгъл от два тръбни профила. Чрез това се постига голяма устойчивост срещу усукване на корпуса на опорния накрайник 18. Трябва да се има предвид, че както при набиване, така също и при демонтаж на един състоящ се от две укрепващи плочи укрепващ бокс съгласно фиг. 2, върху корпуса на опорния накрайник 18, действат значителни напречни сили с различна големина и направление. Поради тази причина известните от нивото на техниката опорни накрайници не се интегрират във вътрешните сравнително меки части на укрепващата плоча, а в нейната профилна рамка. Чрез решението съгласно изобретението е възможно да не се влияе на стабилността на профилната рамка и въпреки това корпусът на опорния накрайник 18, респ. опорният накрайник 20, да се монтира в укрепващата плоча с необходимата стабилност.
За да се овладеят появяващите се в практиката най-големи усукващи моменти, които могат да въздействат върху корпуса 18, по-нататък е целесъобразно върху надлъжните краища 22 и/или страничните стени 32 на корпуса на опорния накрайник 18 да се монтират, за предпочитане да се заварят, конзолни съединителни планки 35 и/или 36. Конзолните съединителни планки 35, 36 могат да бъдат оформени също като продължение на надлъжните краища 22, респ. страничните стени 32, на които те стоят. Конзолните съединителни планки 35 се монтират например върху перпендикулярните или наклонено преминаващите по отношение на покривните ламарини 2 и 3 крайни повърхности /на надлъжните краища 22 на корпуса 18/. Конзолните съединителни планки 36 се оформят например като продължение на надлъжната странична стена 23 на корпуса 18.
В практиката конзолните съединителни планки 35 и 36 могат да се разпростират частично или напълно над ограничаващите кухи профили 7 или 8. По принцип в ъгъла на кухите профили 8 и 9 може да бъде предвиден също един корпус на опорен накрайник 18. Във всеки случай конзолните съединителни планки 35 и 36 на долния си край трябва да бъдат заварени с ограничаващата ламарина на кухия профил. Така в този случай могат да се поемат най-силните, упражнявани върху корпуса 18 усукващи моменти, без отклонение на корпуса. Ако такава укрепваща плоча се използва не само в укрепващи боксове, а и при укрепване с гладки шини, страничният ръб 11 на плочата в общия случай се оформя като шина, напр. с Т-образен профил. В този случай конзолните съединителни планки 35 трябва да завършват на разстояние от Т-образната профилна шина.
Конзолните съединителни планки 35 и 36, според една друга идея, са снабдени съответно с най-малко един отвор 37. Тогава конзолните съединителни планки 35 могат да се използват за съединяване на намиращи се една до друга в изкопа плочи чрез използване на непоказани на чертежа съединителни детайли. Обаче също е възможно, през отворите 37 да се прокара съответно един болт 38 или друго подобно средство и с това да се създаде опорна точка на куката на крана, въже или други подобни средства за изтегляне, с чиято помощ укрепващата плоча може да се издигне нагоре и/или да се изтегли по-нататък в изкопа.
За устойчиво срещу усукване свързване на корпуса на опорния накрайник 18 е достатъчно и вече често се практикува корпусът 18 да се завари към съответните ограничаващи кухи профили 7, 8 на рамката. Заварката може да се извърши съгласно фиг. 4 непосредствено от страничната стена на корпуса 32 към ограничаващата, респективно прилежащата вътрешна стена на кухия профил 39 с един по същество плосък заваръчен шев 40. Може също да бъде благоприятно или необходимо съгласно фиг. 3 между наклонената стена на корпуса 41 /на надлъжния край 22 на корпуса 18/ и срещулежащата вътрешна стена на кухия профил 42 да се вложи един /за предпочитане масивен/ междинен детайл 43 и да се завари с прилежащите стени 41 и 42 - отново е плосък заваръчен шев.
Корпусът в укрепващата изкопа плоча за приемане на опорния накрайник за една пружиниращо гъвкаво фиксирана разпъваща греда, позволява лесен монтаж на непосредствено придадения към разпъващата греда опорен накрайник, когато корпусът има на надлъжните краища, на разстояние от разпъващата греда, един стърчащ от повърхността на плочата праг на корпуса с вертикално преминаващ към надлъжната ос отвор на корпуса и когато опорният накрайник има съответстващ на прага на корпуса праг на накрайника със съосен на корпусния отвор отвор на накрайника за влагане на един закрепващ накрайника болт.
Когато на горния кух профил 7 е заварена подвижно /непоказано на чертежа/ изтегляща халка, така че тя притисната нагоре стърчи над горния ръб на опорната греда и когато при изтегляне в обратен ред с един кран, четири еднакво дълги въжета се вкарват в изтеглящите халки на едната плоча и чрез болтовете 38 на корпусите 18 в другата плоча на укрепващия бокс, кранът тегли първо чрез разположените по-долу болтове 38 и едва по-късно чрез изтеглящата халка, така че първо се повдига едната плоча. Поради началното движение на едната плоча спрямо другата се намалява взаимното разстояние между двете плочи, както при един паралелограм. Като следствие от това се намалява съответно земният натиск върху двете външни страни на укрепващия бокс. Когато един укрепващ бокс се вдига чрез описаните средства за закрепване, при изтеглянето му в обратен ред се избягват предизвиканите чрез обратното изтегляне сътресения на дъното и не възникват съответстващите пукнатини в уличната настилка, респективно в граничещите къщи. Поставянето на фиксиращи крана средства на различна височина на двете плочи създава възможност чрез това изпълнение на изобретението укрепващият бокс да се изтегля при изтеглянето по обратен ред от изкопа с намалено взаимно разстояние между двете укрепващи плочи. При това е важно, че въжето се поставя на различни височини, а могат да се използват също и други фиксиращи средства, подобни на посочените в описанието.
Списък на използваните означения
2. Вътрешна покривна ламарина
3. Външна покривна ламарина
4. Елемент от профилна ламарина
6. Ъгъл на рамката
7. Напорна напречна греда /кух про7 фил/
8. Вертикална греда
9. Остър кух профил
10. Горен ръб на плочата
11. Страничен ръб на плочата
12. Ножова опора
13. Долен ръб на плочата
14. 15. Катети
16. Хипотенуза
17. Разпъваща греда
18. Корпус на опорния накрайник
19. Надлъжен край /17/
20. Опорен накрайник
21. Корпусен праг /18/
22. Надлъжен край /18/
23. Странична стена /18/
24. Гнездо /21/
25. Закрепващ накрайника болт
26. Отвор за оттичане на вода
27. Приемник /19/
28. Опорна плоча
29. Лагер
30. Двойка пружини
31. Праг /20/
32. Странична стена
33. Вал
34. Укрепващ разпъващата греда болт
35. 36. Конзолни съединителни планки
37. Отвор
38. Болт
39. Вътрешна стена на кух профил
40. Заваръчен шев /39/
41. Стена на корпуса /22/
42. Вътрешна стена на кух профил
43. Междинен детайл

Claims (13)

  1. Патентни претенции
    1. Корпус за опорен накрайник, оформен в обема на една укрепваща изкопи плоча, за влагане и фиксиране на подвижен, предварително монтиран опорен накрайник (20) за една разпъваща греда (17), предназначена за поддържане на разстояние между една двойка укрепващи плочи на обозначено като укрепващ бокс съоръжение за укрепване на изкопи, която разпъваща греда(17) е фиксирана в приемник (27) на опорния накрайник (20) с помощта на укрепващ разпъващата греда болт (34), прекаран през преминаващи напречно на надлъжното направление на корпуса отвори, при което приемникът (27) е лагеруван пружини ращо и подвижно във вътрешността на опорния накрайник (20), върху един съчленен вал (33), характеризиращ се с това, че корпусът има корпусен праг (21), който е разположен радиално и на еднакво разстояние спрямо укрепващия болт (34) и е изпъкнал над граничещата, обърната към вътрешността на изкопа външна повърхност на вътрешната покривна ламарина (2) на укрепващата плоча с поне един проходен корпусен отвор, както и съответен на корпусния праг (21) праг на накрайника (31), който след монтажа е паралелен на първия, при което прагът на накрайника (31) е снабден също с поне един проходен отвор, съосен на корпусния проходен отвор, като двата съосни един на друг проходни отвори са предназначени за влагане на закрепващ накрайника болт (25).
  2. 2. Корпус съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че закрепващият накрайника болт (25) и укрепващият разпъващата греда болт (34) са паралелни или напречни един спрямо друг и са разположени над външната повърхност на вътрешната покривна ламарина (2) на укрепващата плоча.
  3. 3. Корпус съгласно претенция 1 или 2, характеризиращ се с това, че стените на корпуса (18) на опорния накрайник, по-специално техните надлъжни краища (22), лежат наклонено по отношение на граничещата външна повърхност на вътрешната покривна ламарина (2) на укрепващата плоча, така че корпусът (18) е оформен като отворен изцяло навън конус.
  4. 4. Корпус съгласно поне една от претенциите от 1 до 3, характеризиращ се с това, че на дъното на корпуса (18) е предвиден един отвор за оттичане на водата (26).
  5. 5. Корпус, оформен съгласно поне една от претенциите от 1 до 4, характеризиращ се с това, че корпусът (18) е разположен на разстояние от края на установяването на укрепващ бокс, по направление на повърхността на плочата, достатъчно отдалечено, така че да е възможно захващане от кофата на багера при копане под разпъващите греди, които са съседни на следващите по посока на прокарването на изкопа.
  6. 6. Корпус, оформен съгласно поне една от претенциите от 1 до 5, характеризиращ се с това, че в укрепващата плоча, непосредствено или чрез един по същество масивен меж динен детайл (43) корпусът е заварен към една съседна част, кух профил (7 до 9), със заобикаляща плочата рамка от кух профил.
  7. 7. Корпус съгласно претенция 5 или 6, характеризиращ се с това, че поне една изпъкнала над външната повърхност на вътрешната покривна ламарина (2) на укрепващата плоча стена на корпусния праг (21) е предвидена разпростираща се над един граничещ кух профил (7 до 9) чрез заварена към него конзолна съединителна планка (35, 36).
  8. 8. Корпус съгласно претенция 7, характеризиращ се с това, че конзолната съединителна планка (35, 36) частично или напълно достига над кухия профил (7 до 9), напречно към неговото надлъжно разпростиране.
  9. 9. Корпус съгласно претенция 7 или 8, характеризиращ се с това, че конзолната съединителна планка (35, 36) представлява удължение на едната стена на корпусния праг (21).
  10. 10. Корпус съгласно поне една от претенциите от Ί до 9, характеризиращ се с това, че конзолната съединителна планка (35, 36) е предназначена за съединително средство, по- специално оформено с най-малко един отвор (37), за съединяване към съседна плоча или към поставени една над друга плочи.
  11. 11. Корпус съгласно поне една от пре-
    5 тенциите от 6 до 9, характеризиращ се с това, че между две съседни конзолни съединителни планки (35, 36) е поставен, респективно затегнат, един болт (38) или подобен елемент като фиксираща точка за кука на кран или 10 подобно изтеглящо средство.
  12. 12. Метод за изтегляне в обратен ред на един състоящ се от укрепващи плочи с корпус укрепващ бокс съгласно поне една от претенциите от 1 до 11, характеризиращ се с това,
  13. 15 че при използване на кран с четири приблизително еднакво дълги въжета, двете въжета са поставени в монтираните на горния ръб на плочата (10) изтеглящи халки (или други подобни) на едната плоча, а другите две въжета са закрепени на място, разположено по-долу в другата плоча.
BG101299A 1994-09-12 1997-03-07 Корпус за опорен накрайник на укрепваща плоча за изкопи BG62411B1 (bg)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4432319A DE4432319A1 (de) 1994-09-12 1994-09-12 Stützschuhgehäuse einer Grabenverbauplatte
PCT/DE1995/001039 WO1996008607A2 (de) 1994-09-12 1995-08-04 Stützschuhgehäuse einer grabenverbauplatte

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG101299A BG101299A (bg) 1997-09-30
BG62411B1 true BG62411B1 (bg) 1999-10-29

Family

ID=6527936

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG101299A BG62411B1 (bg) 1994-09-12 1997-03-07 Корпус за опорен накрайник на укрепваща плоча за изкопи

Country Status (11)

Country Link
US (1) US5885033A (bg)
EP (1) EP0781360B1 (bg)
AT (1) ATE174986T1 (bg)
AU (1) AU3218695A (bg)
BG (1) BG62411B1 (bg)
CZ (1) CZ291634B6 (bg)
DE (5) DE4432319A1 (bg)
ES (1) ES2128754T3 (bg)
HU (1) HU222152B1 (bg)
PL (1) PL178344B1 (bg)
WO (1) WO1996008607A2 (bg)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19813282A1 (de) * 1998-03-26 1999-09-30 Richter Wolfgang Grabenverbauvorrichtung
US6821057B1 (en) * 2000-04-05 2004-11-23 Maksim Kadiu Magnetic shoring device
US7048471B2 (en) * 2000-04-05 2006-05-23 Maksim Kadiu Shoring device
US6443665B1 (en) 2001-02-07 2002-09-03 Robert Kundel, Sr. Trench shielding and shoring device
DE10113818A1 (de) * 2001-03-21 2002-09-26 Richter Wolfgang Bauplatte für den Grabenverbau
US6966090B2 (en) * 2003-05-01 2005-11-22 The Coleman Company, Inc. Air mattress with quilted pillow top
US7056067B2 (en) * 2003-10-03 2006-06-06 Max Kadiu Trench shoring device
US7611308B1 (en) 2005-11-07 2009-11-03 Kundel Sr Robert Panel for supporting the walls of an excavation

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3347049A (en) * 1964-05-08 1967-10-17 Ernric Company Trench shoring apparatus
US3593528A (en) * 1969-12-15 1971-07-20 John R Pavese Safety trenching box
US4056938A (en) * 1976-02-09 1977-11-08 Griswold James L Trench shoring assembly with rigid main frame support
DE2624954C2 (de) * 1976-06-03 1982-12-16 Josef Ing.(grad.) 5142 Hückelhoven Emunds Doppelwandige Stahlverbauplatte
DE2702750C3 (de) * 1977-01-24 1979-08-16 Josef 5138 Heinsberg Krings Gleitschuh für die Spanneinrichtung einer Gnfcenverbmivorrichtung
DE4009528A1 (de) * 1989-04-12 1990-10-18 Uffmann Hans Peter Dr Ing Verbaueinrichtung fuer den grabenverbau
DE4209675C1 (bg) * 1992-03-25 1993-07-15 Teska Verbautechnik Gmbh, 4200 Oberhausen, De

Also Published As

Publication number Publication date
WO1996008607A3 (de) 1996-07-25
DE19581010D2 (de) 1998-01-08
US5885033A (en) 1999-03-23
EP0781360A2 (de) 1997-07-02
HUT76694A (en) 1997-10-28
ES2128754T3 (es) 1999-05-16
HU222152B1 (hu) 2003-04-28
PL178344B1 (pl) 2000-04-28
CZ73797A3 (en) 1997-12-17
BG101299A (bg) 1997-09-30
WO1996008607A2 (de) 1996-03-21
DE9419834U1 (de) 1995-02-16
PL318976A1 (en) 1997-07-21
ATE174986T1 (de) 1999-01-15
AU3218695A (en) 1996-03-29
EP0781360B1 (de) 1998-12-23
DE59505390D1 (de) 1999-04-22
DE59504647D1 (de) 1999-02-04
CZ291634B6 (cs) 2003-04-16
DE4432319A1 (de) 1996-03-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR102243718B1 (ko) 굽힘모멘트의 변위를 최소화하기 위한 흙막이 장치 시공방법
US5401122A (en) Excavation shield apparatus and method
US5277522A (en) Trench shield assembly
BG62411B1 (bg) Корпус за опорен накрайник на укрепваща плоча за изкопи
JP6355148B1 (ja) ボックスカルバート挿入補助器具
KR102133053B1 (ko) 지하 흙막이 공사용 강관 버팀보의 이음장치 및 이를 이용한 띠장-강관 버팀보 연결구조체
US3496727A (en) Apparatus for laying pipe
KR101127475B1 (ko) 띠장 연결장치
KR20200003568A (ko) 거치형 띠장 구조체 및 이를 이용한 신속 관로 시공 방법
KR102266931B1 (ko) 지하 흙막이 공사용 강관 버팀보 이음장치
KR102307510B1 (ko) 흙막이 구조체 및 이를 이용한 흙막이 공법
JPS5988533A (ja) 地下連続壁の継手鋼材
JP2000257069A (ja) 土留め及び土留め工法
KR102558292B1 (ko) 흙막이용 판넬 및 이를 이용한 흙막이 구조물
JP3018921B2 (ja) 土留工法および土留支保装置
KR200366939Y1 (ko) 흙막이벽의 테두리보 시공을 위한 거푸집 지지용 이동조립식 브라켓
JP3587896B2 (ja) 折畳み式組矢板、腹起こし材及び組矢板の据付方法
JP3078412B2 (ja) 溝掘削土留工法および土留パネル仮組立て用スタンド
KR102479888B1 (ko) 토압에 대응하는 굽힘모멘트의 변위를 최소화하기 위한 흙막이 장치
KR102276810B1 (ko) 흙막이 구조물, 토류판 및 이의 시공방법
CN216475071U (zh) 一种可拆卸式钢箱梁接头
JP7019493B2 (ja) 掘削装置用スタンド
JP3422974B2 (ja) 土留プレート
JPH0874257A (ja) 掘削溝の土留め装置
JPS603144Y2 (ja) 掘削溝用土留支保装置