BG62009B1 - Метод за провеждане на хлоралкална електролиза идиафрагмена клетка за осъществяването му - Google Patents

Метод за провеждане на хлоралкална електролиза идиафрагмена клетка за осъществяването му Download PDF

Info

Publication number
BG62009B1
BG62009B1 BG98450A BG9845094A BG62009B1 BG 62009 B1 BG62009 B1 BG 62009B1 BG 98450 A BG98450 A BG 98450A BG 9845094 A BG9845094 A BG 9845094A BG 62009 B1 BG62009 B1 BG 62009B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
cell
anodes
saline solution
chlorine
hydrodynamic
Prior art date
Application number
BG98450A
Other languages
English (en)
Other versions
BG98450A (bg
Inventor
Carlo Traini
Giovanni Meneghini
Original Assignee
De Nora Permelec S.P.A.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by De Nora Permelec S.P.A. filed Critical De Nora Permelec S.P.A.
Publication of BG98450A publication Critical patent/BG98450A/bg
Publication of BG62009B1 publication Critical patent/BG62009B1/bg

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C25ELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES; APPARATUS THEREFOR
    • C25BELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES FOR THE PRODUCTION OF COMPOUNDS OR NON-METALS; APPARATUS THEREFOR
    • C25B9/00Cells or assemblies of cells; Constructional parts of cells; Assemblies of constructional parts, e.g. electrode-diaphragm assemblies; Process-related cell features
    • C25B9/17Cells comprising dimensionally-stable non-movable electrodes; Assemblies of constructional parts thereof
    • C25B9/19Cells comprising dimensionally-stable non-movable electrodes; Assemblies of constructional parts thereof with diaphragms
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C25ELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES; APPARATUS THEREFOR
    • C25BELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES FOR THE PRODUCTION OF COMPOUNDS OR NON-METALS; APPARATUS THEREFOR
    • C25B15/00Operating or servicing cells
    • C25B15/08Supplying or removing reactants or electrolytes; Regeneration of electrolytes

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Electrochemistry (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Electrolytic Production Of Non-Metals, Compounds, Apparatuses Therefor (AREA)
  • Separation Using Semi-Permeable Membranes (AREA)

Abstract

Електролизата се осъществява в диафрагмена клетка, включваща двойки от последователно подредени аноди и катоди, като катодите са снабдени с отвори и са покрити с пореста корозионноустойчива диафрагма, а част от анодите са снабдени с хидродинамични приспособления за получаване на циркулация на анодния солен разтвор. Клетката има входящи отвори за пресния солен разтвор и изходни отвори за отвежданена получените хлор, водород и натриева основа. Устройството контролира съдържанието на кислород в хлора и концентрацията на хлорат в натриевата основа, независимо от соления разтвор, който се вкарвавклетката, и от неговата концентрация чрез добавяне на воден разтвор на солна киселина към соления разтвор в анодното пространство през пълнещо устройство, разположено над хидродинамичните приспособления.

Description

(54) МЕТОД ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА ХЛОРАЛКАЛНА ЕЛЕКТРОЛИЗА И ДИАФРАГМЕНА КЛЕТКА ЗА ОСЪЩЕСТВЯВАНЕТО МУ
Област на техниката
Изобретението се отнася до метод за провеждане на хлоралкална електролиза и до диафрагмена клетка за осъществяване на метода.
Предшестващо състояние на техниката
Контролирането на количеството кислород, съдържащо се в хлора, получен чрез хлоралкална електролиза на разтвор на натриев хлорид в диафрагмена електролизна клетка, представлява сериозен проблем.
Съдържанието на кислород в хлора е директна функция от количеството натриев хидроксид, което преминава обратно през диафрагмата от катодните пространства в анодните пространства. В допълнение взаимодействието на натриевата основа с хлора, води до получаването на хипохлорит в соления разтвор.Тъй като соленият разтвор преминава през диафрагмата в катодното пространство и образува разтвор на натриева основа и натриев хлорид, ясно е, че този разтвор е замърсен с хлорати, получени при дисмутацията (вътрешен окислително-редукционен процес) на хипохлорита, благоприятствано от високата работна температура. Обратното преминаване на натриева основа, което не може да бъде избегнато при диафрагмените клетки, се засилва още повече от изчерпването на соления разтвор в непосредствена близост до диафрагмата. Поради тази причина е създаден подобрен метод за работа на диафрагмени клетки чрез инсталирането върху анодите на посочените клетки на хидродинамични приспособления, описани в US 5066378. Всъщност посочените приспособления позволяват да се постигне висока степен на вътрешна рециркулация на соления разтвор, като по този начин ефикасно се избягва формирането на зони с ниска концентрация.
Следващият сериозен проблем, оказващ влияние върху диафрагмените клетки, е съдържанието на водород в хлора. Както е из вестно, една от причините за наличието на водород в хлора е присъствието на желязо в соления разтвор, с който е запълнена клетката. Желязото се редуцира на катодите, което води до съответно нарастване на дендритите от метално желязо или на проводящите му окиси, като магнетит. Когато части от дендритите се отлюспват от диафрагмата от страната на соления разтвор, те играят ролята на катодни микропластинки, върху които се отделя водород директно в анодното пространство.
Съгласно изобретението е създаден подобрен метод за електролиза на солен разтвор с пълен контрол върху съдържанието на кислород в хлора и върху формирането на водород в анодните пространства, както и съответната диафрагмена клетка за осъществяване на метода.
Техническа същност на изобретението
Методът съгласно изобретението е предназначен за електролиза на солен разтвор с цел получаване на хлор в диафрагмена клетка, снабдена с двойки от подредени последователно аноди и катоди, като катодите са снабдени с отвори и са покрити с пореста корозионноустойчива диафрагма, анодите са или от разтягащ се, или от неразтягащ се тип, поне една част от анодите са снабдени с хидродинамични приспособления, предназначени за предизвикване на циркулация на анодния солен разтвор, а клетката има входящи отвори за захранване със соления разтвор и изходящи отвори за отвеждане на хлора, на водорода и на натриевата основа. Съгласно изобретението се контролира съдържанието на кислород в хлора и концентрацията на хлората в натриевата основа, независимо от скоростта на потока и концентрацията на пресния солен разтвор, чрез добавяне на воден разтвор на солна киселина в клетката чрез специален разпределител, разположен над хидродинамичните приспособления. Предпочитат се електролизните клетки, описани в US 5066378.
Изобретението позволява да се понижи стойността на РН на соления разтвор, която е напълно регулируема и равномерна в целия обем на разтвора. Поради това без необходимост от добавяне на излишък от киселина, което може да бъде опасно за клетката, става възможно постигането на намаляване на съдържанието на кислород в хлора до допустимите стойности чрез електролиза по опростен и напълно контролируем начин. В същото време стойността на pH е ниска, например от 2 до 3, вместо 4-5, както е при известните технологии, при които не се добавя солна киселина и съдържанието на хипохлорит в соления разтвор е практически равно на нула. Единствената форма на активен хлор в соления разтвор са малките обеми разтворен хлор, обикновено под 0.1 g/Ι. Като следствие от това соленият разтвор, преминаващ през катодното пространство, е с намалено съдържание на хлор, който след това се трансформира в хлорат. Освен това, като краен резултат получената натриева основа е с много ниско съдържание на хлорат, с един порядък по-ниско от нормалното съдържание, което е типично за известните клетки.
Друго предимство на изобретението е това, че съдържанието на кислород в хлора и на хлорат в соления разтвор не зависи от концентрацията на натриевата основа в катодното пространство. Концентрацията на последната може да бъде увеличена чрез повишаване на работната температура (по-силно изпаряване на водата, чиито пари се отнасят от потока водород, получен на катода) и намаляване на потока от солен разтвор, преминаващ през диафрагмата (по-дълго престояване на разтвора в клетката). Двата начина водят до намаляване на използваемостта на тока, което при известните технологии води до увеличаване на кислородното съдържание в хлора и на съдържанието на хлорат в натриевата основа. При метода съгласно изобретението обаче чистотата на хлора и натриевата основа може да бъде поддържана на определено ниво чрез увеличаване по подходящ начин на количеството солна киселина, добавено в клетката чрез вътрешното разпределително устройство, запазвайки по този начин pH на соления разтвор в посочените по-горе граници. Установено е, че понижаването на използваемостта на тока, предизвикано от повишаването на концентрацията на натриева основа в катодното пространство, е много по-малко в сравнение с известните методи.
Описание на приложените фигури
Приложената фигура 1 представлява изглед отпред на електролизна клетка за осъществяване на метода съгласно изобретението.
Примери за изпълнение
Показаната на фиг.1 клетка е разположена върху основа (А), върху която с помощта на държатели (Y) са закрепени пространствено стабилните аноди (В). Катодите, които не са показани на фиг.1, са изработени от желязна мрежа, покрита с диафрагма, състояща се от влакна, и от едно полимерно свързващо вещество. Катодите и анодите са подредени последователно, а разпределител (С) за солно-кисел разтвор е разположен под прав ъгъл спрямо хидродинамичните приспособления (D). В клетката могат да бъдат въведени множество разпределителни устройства, разположени в редица едно до друго. За предпочитане е наличието в клетката на по-голям брой аноди (В) или по желание клетката може да бъде с по-голяма дължина, или токът, който протича през електрическите връзки (R), може да бъде с по-голяма сила. Отворите на разпределителното устройство съвпадат със средата на потока (W) на дегазирания от хлор солен разтвор, спускащ се надолу към основата (А) от анодите (В), (W) и (U) показват широчината на потока, определена от хидродинамичните приспособления (D), съответно за дегазирания солен разтвор и за соления разтвор, обогатен с газ, който преминава нагоре покрай анодите.
Дегазираният солен разтвор се придвижва по посока на основата на анодите (В) с помощта на канал (Е) съгласно действието на хидродинамичните приспособления, описани в US 5066378. По този начин се постига интензивна рециркулация на соления разтвор, предотвратяваща формирането на местни понижения на плътността на тока. (Р) показва нивото на соления разтвор в клетката и нивото на течната фаза, където се осъществява дегазирането на соления разтвор, богат на газ, насочващ се нагоре покрай анодите. Чрез регулиране на нивото (Р) се поддържа достатъчен поток на солен разтвор през диафрагмата.
Капакът (G) на клетката определя пространството, в което се събира полученият хлор, който по-нататък се отвежда през изходния отвор (Н), за да бъде използван. (М) представлява входящия отвор за пресен солен разтвор. Течността, съдържаща воден разтвор на получената натриева основа и останалия натриев хлорид, се отвежда от клетката през филтруващ изходен отвор, който не е показан на фигурата.
Разпределителното устройство за солна киселина може да бъде разположено и надлъжно спрямо хидродинамичните приспособления. То може да бъде разположено над нивото на соления разтвор, но за предпочитане е да бъде под нивото на соления разтвор (Р), над хидродинамичните приспособления, с цел да се предотврати увличането на част от солната киселина от газообразния хлор. Доказано е, че могат да бъдат използвани и хидродинамични приспособления, различни от описаните в US 5066378, ако те могат да осигурят достатъчна циркулация на соления разтвор.
Трябва да се отбележи, че ако се добави солна киселина в клетка, несъдържаща никакви хидродинамични приспособления, не е възможно да бъде постигнато значително намаляване на кислородното съдържание в хлора, дори ако количеството киселина, добавено в клетката е същото. От друга страна, количеството на добавяната в клетката киселина трябва да бъде контролирано и от икономически съображения, а също така и с цел да се избегне повреда на диафрагмата, която е изработена от азбестови влакна, а също и за да се предотврати понижаването на използваемостта на тока.
Някои предпочетени варианти на изобретението са описани на базата на следващите примери.
Пример 1. В производствена линия за хлоралкална електролиза е проведен тест на диафрагмени клетки тип MDC55, снабдени с пространствено стабилни аноди от разтягащ се тип и с шайби за поддържане на разстояние между диафрагмата и повърхността на анода, равно на 3 mm. При това устройство анодите са с дебелина 42 mm и електродните повърхности са от разтегната титанова мрежа с дебелина 1.5 mm. Диагоналите на ромбоидните отвори на мрежата са 7 mm и 12 mm. Електродните повърхности на анодите са покрити с електрокаталитичен филм, включващ окиси на метали от групата на платината.
Условията на работа са следните: азбестови влакна с флуорирани полимерни свързващи вещества тип MS2, с дебелина 3 мм (измерена в сухо състояние), плътност на тока 2200 А/т2, средно напрежение в клетката 3.40 V, захранващ солен разтвор 315 g/Ι, при скорост на потока около 1.5 m2/h.
Полученият разтвор има следното съдържание: натриева основа 125 g/Ι, натриев хлорид 190 g/Ι, хлорат около 1 - 1.2 g/1, при средна работна температура 95°С, средно съдържание на кислород в хлора, по-ниско от 4 %, средно съдържание на водород в хлора, по-ниско от 0.3 % и средна стойност за използваемостта на тока около 91%.
Шест клетки от производствената линия (по-долу означени с А, В, С, D, Е и F), работили от 150 до 300 дни, се изключват, отварят се и се модифицират, както следва:
Клетка А: вкарват се четири перфорирани тръби от политетрафлуоретилен, закрепени за капака, с дължина, равна на тази на клетката и разположени под прав ъгъл спрямо електродните повърхности на анодите и на еднакво разстояние една от друга;
Клетка В: вкарват се няколко перфорирани тръби от политетрафлуоретилен, закрепени за капака, с дължина, равна на тази на клетката и с брой, равен на броя на анодите. Посочените перфорирани тръби са разположени надлъжно спрямо електродните повърхности на анодите и са центрирани между анодите, както е показано на фиг. 1;
Клетка С: в клетката са вкарани четири перфорирани тръби, както в клетка А. Освен това, всеки анод е снабден с хидродинамично приспособление от типа, описан в US 5066378. Тръбите са разположени под прав ъгъл спрямо електродните повърхности на анодите;
Клетка D: перфорираните тръби са вкарани, както е описано за клетка В. Всеки анод е снабден с хидродинамични приспособления, като в клетка С;
Клетка Е: - направени са същите промени, както при клетка С, без да се поставят шайби, поради което електродните повърхнос ти на анодите са в контакт със съответните диафрагми;
Клетка F: направени са същите промени, както при клетка D, без да се поставят шайби, както е при клетка Е.
Всичките шест клетки са снабдени с подходящи отвори за взимане на проби от анодния разтвор от някои части на клетките, поспециално от точките, съответстващи на (W) и (U) от фиг. 1, представляващи съответно повърхността на спускащия се надолу дегазиран солен разтвор и повърхността на соления разтвор, обогатен с хлорни мехурчета, насочени нагоре към анодите.
Шестте клетки се включват и се поставят под наблюдение до достигане на нормални условия на работа, по-специално нормални концентрации на кислород в хлора и на хлорат в получената натриева основа. След вкарването на перфорираните политетрафлуоретиленови тръби се добавят 33 %-ен разтвор на солна киселина, при което се получават следните резултати.
В клетки А и В не се наблюдава значително намаляване на съдържанието на кислород в хлора и на хлорат в получената натриева основа, дори когато количеството солна киселина е в излишък спрямо преминаващата обратно. Този неочакван негативен резултат може да бъде обяснен с pH стойностите, измерени в проби от соления разтвор, взети от различни точки в клетката. По-специално pH на движещия се нагоре към анодите солен разтвор е нормално в границите 4 - 4.5, каквото е било преди добавянето на солна киселина, с изключение на някои точки, където pH намалява до изключително ниски стойности, близки до нула. Тази ситуация е резултат от недостатъчната вътрешна рециркулация, водеща до неравномерното разпределение на добавяната киселина. Тестът се прекратява след няколко часа поради това, че много ниските стойности на pH предизвикват повреди в диафрагмите.
Клетките С, D, Е и F преди започването на процеса на подкисляване се характеризират с кислородно съдържание в хлора 2.5 % и използваемост на тока около 94 %. Кислородното съдържание в хлора намалява бързо до 0.3-0.4 % при добавянето на солна киселина в количество, малко по-голямо от количеството на натриевата основа, преминаваща обратно през диафрагмата. Стойността на pH на пробите от соления разтвор, взети от различни места на клетката, остава практически постоянна между 2.5 и 3.5. Освен това, концентрацията на хлорат в натриевата основа намалява значително до стойности от около 0.05 до 0.1 g/1.
Установено е, че използваемостта на тока при добавянето на солна киселина е 96 %, с около 2 % по-висока от тази, измерена преди добавянето на солна киселина. С цел да се потвърди този резултат добавянето на солна киселина се преустановява и след коригиране на работните параметри се измерва отново съдържанието на кислород и използваемостта на тока. Стойностите са същите като първоначалните, колебаейки се около 2.5 % за кислородното съдържание в хлора и 94 % за използваемостта на тока. Фактът, че резултатите са еднакви за двете двойки клетки, съответно С, D и Е, F, показва, че разстоянието между диафрагмите и електродните повърхности на анодите не оказва съществено влияние върху зависимостта между добавената солна киселина и съдържанието на кислород в хлора само ако анодите са снабдени с подходящи хидродинамични приспособления.
Пример 2. Клетки Е и F от пример 1 се изключват и в тях хидродинамичните приспособления, разположени под прав ъгъл спрямо електродните повърхности на анодите, се заменят с подобни, но разположени надлъжно спрямо електродните повърхности между анодите. След това клетките се включват и се осъществява процедурата на добавяне на солна киселина, описана в пример 1. Резултатите са подобни на положителните резултати от пример 1, потвърждавайки това, че въздействието на добавянето на солна киселина не зависи от вида на хидродинамичните приспособления, а от ефикасността на вътрешната рециркулация, водеща до хомогенност на киселинността в соления разтвор.
След 15 дни работа количеството пресен захранващ солен разтвор, се намалява до 1.4 m3/h и температурата се повишава до 98оС. При тези условия излизащата от клетката течност съдържа около 160 g/Ι натриева основа и около 160 g/1 натриев хлорид. Двете клетки, в които не е добавена солна киселина, се характеризират със съдържание на кислород в хлора около 3.5 % ис използваемост на тока от порядъка на 92 %. След добавянето на солна киселина кислородното съдържание в хлора намалява до 0.3 - 0.4 %, като в същото време използваемостта на тока е 95 %. Освен това стойностите на pH на проби от соления разтвор, взети от различни места от клетката по различно време, са от 2.5 до 3.5 и концентрацията на хлоратите в соления разтвор се поддържа около 0,1 - 0.2 g/1.
Пример 3. Една от двете клетки от пример 2 след стабилизиране на работните условия чрез добавяне на киселина, която се характеризира с изходящ разтвор, съдържащ 125 g/Ι натриева основа и 190 g/Ι натриев хлорид при 95°С, се напълва с пресен солен разтвор, съдържащ 0.01 g/Ι желязо, вместо нормалното количество от порядъка на 0.002 g/Ι. В следващите 72 дни на работа съдържанието на водород в хлора се контролира с особено внимание, като то остава постоянно и по-ниско от 0.3 .
Добавянето на желязо по същия начин към една от конвенционалните клетки, включени в същата електролизна верига, предизвиква непрекъснато нарастване на количеството на водород в хлора до 1 %, при което добавянето на желязо към пресния солен разтвор се преустановява.
Могат да бъдат правени различни модификации в клетките и метода съгласно изобретението, без това да промени същността и обсега му, но изобретението се предвижда да действа само в рамките на претенциите.

Claims (14)

  1. Патентни претенции
    1. Метод за провеждане на хлоралкална електролиза, осъществявана в диафрагмена клетка, състояща се от двойки от подредени последователно аноди (В) и катоди, като катодите са снабдени с отвори и са покрити с пореста корозионноустойчива диафрагма, анодите (В) са или от разтягащ се тип, или от неразтягащ се тип, като поне една част от посочените аноди (В) е снабдена с хидродинамични приспособления (D) за предизвикване на рециркулация на анодния солен разтвор, а клетката има входящи отвори (М) за захранване със солен разтвор, и изходящи отвори за отвеждане на хлора (Н), водорода и натриевата основа, характеризиращ се с това, че включва контролиране на съдържанието на кислород в хлора и на концентрацията на хлорат в натриевата основа, независимо от скоростта на преминаване на пресния солен разтвор и от концентрацията му, което се осъществява чрез добавяне на воден разтвор на солна киселина към соления разтвор в анодното пространство на клетката посредством поне едно разпределително устройство (С), разположено над посочените хидродинамични приспособления (D).
  2. 2. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че солната киселина се добавя в количество, достатъчно за неутрализиране на преминаващата в обратна посока натриева основа за поддържане постоянни стойности на pH на посочения аноден солен разтвор в границите 2.0 - 3.0.
  3. 3. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че солната киселина се добавя към соления разтвор в количество, достатъчно за поддържане нивото на кислорода в хлора, по-ниско от 0.5 % об. и на количеството на хлората в получената натриева основа, по-ниско от 0.2 g/1.
  4. 4. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че солната киселина се добавя в количество достатъчно за увеличаване на тока в клетката, най-малко с 2 % в сравнение с типичната му стойност в същата клетка при същите условия на работа, без добавяне на киселина.
  5. 5. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че пресният солен разтвор може да съдържа желязо, с концентрация, по-висока от 0.01 g/1.
  6. 6. Диафрагмена клетка за хлоралкална електролиза, включваща двойки от подредени последователно аноди (В) и катоди, като катодите са снабдени с отвори и покрити с пореста корозионно устойчива диафрагма, анодите (В) са или от разтягащ се тип, или от неразтягащ се тип, като поне една част от посочените аноди е снабдена с хидродинамични приспособления (D) за предизвикване на циркулация на анодния солен разтвор, а клетката има също входящ отвор (М) за захран ване със солен разтвор и изходящи отвори за отвеждане на хлора (Н), водорода и натриевата основа, характеризираща се с това, че тази клетка има поне едно разпределително устройство (С) за киселина за контролиране на pH на анодния солен разтвор, разположено над посочените хидродинамични приспособления (D).
  7. 7. Клетка съгласно претенция 6, характеризираща се с това, че разпределителното устройство (С) представлява тръба, разположена под нивото (Р) на соления разтвор в клетката.
  8. 8. Клетка съгласно претенция 6, характеризираща се с това,че хидродинамичните приспособления (D) са разположени с надлъжната си ос под прав ъгъл спрямо електродните повърхности на посочените аноди (В).
  9. 9. Клетка съгласно претенция 6, характеризираща се с това, че посочените хидродинамични приспособления (D) са разположени с тяхната надлъжна ос успоредно спрямо електродните повърхности на анодите (В).
  10. 10. Клетка съгласно претенция 6, харак теризираща се с това,че всеки анод (В) е снабден с хидродинамично приспособление (D).
  11. 11. Клетка съгласно претенция 6, характеризираща се с това, че разпределителното устройство (С) е ориентирано с надлъжната си ос под прав ъгъл спрямо електродните повърхности на анодите (В).
  12. 12. Клетка съгласно претенция 6, харак теризираща се с това, че разпределителното устройство (С) е ориентирано с надлъжната си ос успоредно спрямо електродните повърх ности на анодите (В).
  13. 13. Клетка съгласно претенция 6, харак-
    15 теризираща се с това, че всяко хидродинамично приспособление (D) е снабдено с разпределително устройство (С).
  14. 14. Клетка съгласно претенция 6, характеризираща се с това, че разпределителното 20 устройство (С) е тръба с отвори, съответстващи на всяко от посочените хидродинамични приспособления (D).
BG98450A 1993-02-12 1994-02-10 Метод за провеждане на хлоралкална електролиза идиафрагмена клетка за осъществяването му BG62009B1 (bg)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
ITMI930256A IT1263899B (it) 1993-02-12 1993-02-12 Migliorato processo di elettrolisi cloro-soda a diaframma e relativa cella

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG98450A BG98450A (bg) 1995-05-31
BG62009B1 true BG62009B1 (bg) 1998-12-30

Family

ID=11364985

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG98450A BG62009B1 (bg) 1993-02-12 1994-02-10 Метод за провеждане на хлоралкална електролиза идиафрагмена клетка за осъществяването му

Country Status (17)

Country Link
US (1) US5401367A (bg)
EP (1) EP0612865B1 (bg)
JP (1) JPH06340992A (bg)
CN (1) CN1054893C (bg)
AT (1) ATE166114T1 (bg)
BG (1) BG62009B1 (bg)
BR (1) BR9400552A (bg)
CA (1) CA2114758A1 (bg)
DE (1) DE69410142T2 (bg)
IL (1) IL108488A0 (bg)
IT (1) IT1263899B (bg)
MX (1) MX9401113A (bg)
NO (1) NO309103B1 (bg)
PL (1) PL302211A1 (bg)
RU (1) RU2126461C1 (bg)
SA (1) SA94140574A (bg)
ZA (1) ZA94914B (bg)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6214181B1 (en) 1997-06-03 2001-04-10 De Nora S.P.A. Ion exchange membrane bipolar electrolyzer
DE10159708A1 (de) * 2001-12-05 2003-06-18 Bayer Ag Alkalichlorid-Elektrolysezelle mit Gasdiffusionselektroden
WO2006066345A1 (en) * 2004-12-23 2006-06-29 The Australian National University Increased conductivity and enhanced electrolytic and electrochemical processes
ES2584652T3 (es) * 2010-04-22 2016-09-28 Spraying Systems Co. Sistema electrolizante
CN106065484B (zh) * 2016-08-03 2018-02-02 金川集团股份有限公司 一种离子膜电解槽阳极加酸装置及方法

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3250691A (en) * 1962-05-28 1966-05-10 Pittsburgh Plate Glass Co Electrolytic process of decomposing an alkali metal chloride
US4772364A (en) * 1978-07-06 1988-09-20 Oronzio De Nora Impianti Elettrochimici S.P.A. Production of halogens by electrolysis of alkali metal halides in an electrolysis cell having catalytic electrodes bonded to the surface of a solid polymer electrolyte membrane
US4169773A (en) * 1978-01-16 1979-10-02 Hooker Chemicals & Plastics Corp. Removal of chlorate from electrolytic cell anolyte
US4339321A (en) * 1980-12-08 1982-07-13 Olin Corporation Method and apparatus of injecting replenished electrolyte fluid into an electrolytic cell
JPS599185A (ja) * 1982-07-06 1984-01-18 Asahi Chem Ind Co Ltd イオン交換膜法電解槽
DE3622737C1 (de) * 1986-07-05 1987-10-08 Klaus Kalwar Verfahren zur Korona-Behandlung von bahnfoermigen Materialien sowie Vorrichtung zur Durchfuehrung des Verfahrens
IT1229874B (it) * 1989-02-13 1991-09-13 Permelec Spa Nora Procedimento per migliorare il trasporto di materia ad un elettrodo in una cella a diaframma e mezzi idrodinamici relativi.

Also Published As

Publication number Publication date
SA94140574A (ar) 2005-12-03
CN1054893C (zh) 2000-07-26
ATE166114T1 (de) 1998-05-15
NO309103B1 (no) 2000-12-11
ITMI930256A0 (it) 1993-02-12
BG98450A (bg) 1995-05-31
DE69410142D1 (de) 1998-06-18
PL302211A1 (en) 1994-08-22
NO940459L (no) 1994-08-15
EP0612865B1 (en) 1998-05-13
SA94140574B1 (ar) 2005-07-06
CN1090892A (zh) 1994-08-17
JPH06340992A (ja) 1994-12-13
CA2114758A1 (en) 1994-08-13
IT1263899B (it) 1996-09-05
ITMI930256A1 (it) 1994-08-12
MX9401113A (es) 1994-08-31
ZA94914B (en) 1994-08-22
US5401367A (en) 1995-03-28
IL108488A0 (en) 1994-05-30
NO940459D0 (no) 1994-02-10
RU2126461C1 (ru) 1999-02-20
BR9400552A (pt) 1994-08-23
EP0612865A1 (en) 1994-08-31
DE69410142T2 (de) 1999-02-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4172773A (en) Novel halogenation process and apparatus
RU2164219C2 (ru) Способ и установка электрохимической обработки воды для ее умягчения
US4151052A (en) Process for producing sodium hypochlorite
JP2537525B2 (ja) 金属電解析出用電解槽
US6113773A (en) Seawater electrolysis apparatus
JPH0293088A (ja) 水電解方法及び装置
JPH09512861A (ja) 混合酸化剤ガスを生成する電解槽
JPS6119319B2 (bg)
US6899803B2 (en) Method and device for the regulation of the concentration of metal ions in an electrolyte and use thereof
JP3500173B2 (ja) 電解水製造装置
CA1169812A (en) Method and apparatus of injecting replenished electrolyte fluid into an electrolytic cell
JPS6039757B2 (ja) 塩酸の電解方法
BG62009B1 (bg) Метод за провеждане на хлоралкална електролиза идиафрагмена клетка за осъществяването му
KR102400469B1 (ko) 전해셀 및 전해셀용 전극판
JP2926272B2 (ja) 電気化学槽の腐食防止用ターゲット電極
Grau et al. Silver electrodeposition from photographic processing solutions
US3574084A (en) Specialized halogen generator for purification of water
KR100616134B1 (ko) 자체 pH-조정조를 구비하는 암모니아 전해장치와 이를 이용한 암모니아 전해 분해방법
KR970001600A (ko) 금속막의 전착 방법 및 이를 위한 장치
NO170033B (no) Fremgangsmaate for elektrokjemisk behandling av en vandig loesning av klordioksid og klor
PT86003B (pt) Processo de remocao electroquimica de hipoclorito de licores de celulas contendo clorato
JPH06510332A (ja) 多孔質攪拌電極を有する電解装置及び方法
US6113757A (en) Electrolytic cell for alkali hydroxide production
NO159670B (no) Fremgangsmaate til elektrokjemisk omsetning av en vaeske med en gass og anvendelse av fremgangsmaaten.
RU2040477C1 (ru) Устройство для обеззараживания и очистки воды