BG4695U1 - Технологична линия за производство на технически тъкани - Google Patents

Технологична линия за производство на технически тъкани Download PDF

Info

Publication number
BG4695U1
BG4695U1 BG6008 BG4695U1 BG 4695 U1 BG4695 U1 BG 4695U1 BG 6008 BG6008 BG 6008 BG 4695 U1 BG4695 U1 BG 4695U1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
machine
functionally connected
jigger
yarns
garter
Prior art date
Application number
BG6008
Other languages
English (en)
Inventor
Мехмед Османов Сабри
Original Assignee
"Севт" Ад
Filing date
Publication date
Application filed by "Севт" Ад filed Critical "Севт" Ад
Publication of BG4695U1 publication Critical patent/BG4695U1/bg

Links

Description

Област на техниката
Настоящият полезен модел се отнася до технологична линия за производство на технически тъкани, който ще намери приложение в различни клонове на индустрията и по-специално за филтри, брезенти, тъкани за рекламната индустрия, за бита и за работно облекло и покривки, както и за ленти и противопожарни шлангове.
Предшестващо състояние на техниката
Техническите тъкани са отлична топлинна бариера и най-добри за защита от пожари и въздействие на топлинната енергия при технологични процеси, свързани с високи температури. Те притежават ниска топлопроводимост, висока устойчивост на термични удари и повишена радиация. Инертни са към органични и минерални киселини с различна концентрация, даже и при повишена температура, не се разтварят във вода и запазват свойствата си във вакуум.
От техническите тъкани могат да се произвеждат огнеупорни подложки, уплътнения и покривки, защитаващи околните повърхнини от разтопен метал и ядрено излъчване, противопожарни одеяла за локализация на горенето в начален стадий, за направата на филтри за очистване на агресивни среди, изработка на лични предпазни средства, за изолация на строителни конструкции, както и като конструктивни материали и други.
Структурата на текстилното производство е изключително обемно и дискретно прекъснато. То е обемно, защото се преработват разнообразни по свойства суровини, а една и съща суровина се преработва е различни технологични процеси. В текстилното производство, което е изключително сложно, се използват множество различни машини, някои от които са едни от най-сложните производствени съвременни машини. Сложността се определя от слабите физико-механични показатели и неустойчивата форма на суровините и полуфабрикатите.
За производството на технически тъкани се използва разнообразен асортимент прежди, като класически (кардни), единочки, двойки и безвретенни. Основно свойство на преждите е тяхната дебелина, която се измерва, като се използва линейната им плътност. Според произхода и получаването им, преждите биват естествени (памук, лен, коноп, вълна, естествена коприна), химични (получени чрез формоване на стопилка от природни продукти или синтезирани от производството на нефта) и получени от смесването на естествени и химични влакна в различно процентно съотношение.
Не е известна технологична линия за производство на технически тъкани, която усъвършенства процеса и създава качествени продукти.
Техническа същност на полезния модел
Задача на полезния модел е да се създаде технологична линия за производство на технически тъкани, която да осигурява качествено производство на разнообразни по структура и предназначение технически тъкани при намален разход на енергия.
Задачата е решена като е създадена технологична линия за производство на технически тъкани, която включва гатер за зареждане на прежди единочки, гатер за зареждане на пресукани прежди и гатер за зареждане на синтетични филаментни прежди. Гатерът за зареждане на прежди единочки, от една страна, е функционално свързан с партидно сновило, което е функционално свързано със скробвачна машина. От друга страна, гатерът за зареждане на прежди единочки е функционално свързан с дублираща машина, функционално свързана с пресукваща машина. Гатерът за зареждане на пресукани прежди, гатерът за зареждане на синтетични филаментни прежди и пресукващата машина са функционално свързани с лентово сновило, като скробвачната машина и лентовото сновило са функционално свързани с рапирна тъкачна машина. Рапирната тъкачна машина е функционално свързана с атмосферен джигер и с високотемпературен джигер, като атмосферният джигер и високотемпературният джигер са взаимно свързани, при което атмосферният джигер, високотемпературният джигер и рапирната тъкачна машина са функционално свързани с шпанрама, която е функционално свързана със санформашина, функционално свързана с измерваща машина.
Предимство на полезния модел е, че създадената технологична линия е високо технологична, като включването в нея на рапирната тъкачна машина води до намаляване на разходите на енергия и до повишаване качеството на произведените технически тъкани.
Пояснение на приложената фигура
Настоящият полезен модел се илюстрира на приложената фигура 1, която представлява принципна схема на технологична линия за производство на технически тъкани, съгласно полезния модел.
Примери за изпълнение на полезния модел
Създадената технологична линия за производство на технически тъкани, показана на фигура 1, включва гатер за зареждане на прежди единочки 1, гатер за зареждане на пресукани прежди 2 и гатер за зареждане на синтетични филаментни прежди 3. Гатерът за зареждане на прежди единочки 1, от една страна, е функционално свързан с партидно сновило 4, което е функционално свързано със скробвачна машина 5, а от друга страна, гатерът за зареждане на прежди единочки 1 е функционално свързан с дублираща машина 7, функционално свързана с пресукваща машина 8. Гатерът за зареждане на пресукани прежди 2, гатерът за зареждане на синтетични филаментни прежди 3 и пресукващата машина 8 са функционално свързани с лентово сновило 9. Скробвачната машина 5 и лентовото сновило 9 са функционално свързани с рапирна тъкачна машина 6, функционално свързана с атмосферен джигер 11 и с високотемпературен джигер 10, като атмосферният джигер 11 и високотемпературният джигер 10 са взаимно свързани, при което атмосферният джигер 11, високотемпературният джигер 10 и рапирната тъкачна машина 6 са функционално свързани с шпанрама 12, която е функционално свързана със санформашина 13, функционално свързана с измерваща машина 14.
Използването на машините от технологичната линия се осъществява по следния начин.
В зависимост от вида на произвежданата техническа тъкан трите гатера 1, 2 и 3 се зареждат съответно с прежди единочки, с пресукани прежди и със синтетични филаментни прежди, като преждите единочки се подават към партидното сновило 4, пресуканите прежди се подават към дублиращата машина 7, а 4 синтетичните филаментни прежди се подават към лентовото сновило 9. На сновилото съответната прежда се навива от тела с малка маса на преждови тела с голяма маса.
На партидното сновило 4 се подават преждите единочки за основи, които се скробват, като общият брой нишки се разделя на равни части. Броят на нишките на частите е ограничен от бобините на гатера 1. След това нишките от всички партидни кросна на скробвачната машина 5 се навиват на едно кросно. Основните нишки, след като се отвият от основното кросно, докато се затъкат в тъканта са подложени на хиляди пъти опън, натиск, огъване, триене. В резултат на това преждата се развласява, като външните влакна падат, здравината намалява и основата се къса. Целта на скробването е да се повиши износоустойчивостта на преждите и да се намали късливостта чрез покриване на повърхността с лепливо вещество - скроб. Скробта обвива преждата, прилепва стърчащите влакна и преминава във външния слой на преждата, а вътрешният слой запазва еластичността си. Подготовката на скробта се извършва в скробвачна кухня. Тя съдържа съдове със съставките на скробта, бъркалка, автоклав за сваряване на скробта и транспортна система до скробното корито. Скробта съдържа множество вещества основните, от които са лепило, разтворители, омекотители, антифрикциони, вода. Основният разтворител е карбоксил - метал - целулоза (КМЦ). Скробването се осъществява на скробвачната машина 5, като преждата се отвива от партидните кросна, преминава през скробното корито, след това преждата постъпва в сушилнята. На изхода на машината 5 има датчик за влага на преждата и чрез него се регулира скоростта на преминаване на преждата през сушилнята. След това нишките преминават през разделително бърдо и се навиват на основното кросно.
В зависимост от вида техническа тъкан, която се произвежда, преждите единочки от гатера 1 преминават през дублиращата машина 7 с цел намаляване неравномерността на лентата от влакна по дебелина, т. е. да няма тънки или дебели места по нея. Освен подобряване на неравномерността, се подобрява смесването и паралелизирането на влакната. Освен това, дублирането представлява събиране на няколко еднотипни продукта, в случая дарачни ленти. Машината 7 съдържа изтеглителен апарат с три или четири двойки за изтегляне. Всяка следваща двойка се върти по-бързо от предишната в резултат на което влакната се преместват едно спрямо друго, изравняват се и лентата от влакна се изтънява. Следва преминаване на лентата от влакна през пресукващата машина 8.
Пресуканите прежди и синтетичните филаментни прежди от гатерите 2 и 3, както и влакната преминали през пресукващата машина 8 преминават към лентовото сновило 9, където общият брой на нишките се разделя на няколко ленти, които се навиват последователно на голям барабан с коничен фланец. Лентите се навиват последователно, като след навиване на последната лента, нишките от всички ленти се навиват на основното кросно. Основите от лентовото сноване не се скробват.
След скробвачната машина 5 и лентовото сновило 9, влакната преминават към тъкане на рапирната тъкачна машина 6, представляваща тъкачен стан без совалка, който използва рапира, твърд или гъвкав прът, или стоманена лента, за пренасяне на нишка с тъкачната основа през шепата (отвора), създадена от хедъли, върху тъкачната рамка. Този метод на тъкане е популярен поради своята ефективност и възможността да работи с различни видове нишки и материали. Хедълите са тъкачни елементи, които се използват за формиране на шепата, през която се вмъква рапираната нишка. Рамката поддържа хедълите в правилната позиция и им позволява да се движат. Шепата е временната отворена част, създадена от хедълите, през която рапира преминава е нишката. Тъкачната основа се състои от найлонови, метални или керамични елементи, 5 които поддържат тъкачната основа в определена конфигурация. Те предоставят структурна подкрепа на тъкачния стан. Рапирната тъкачна машина 6 е оборудвана с автоматизирани компютърни системи за управление, които контролират процеса на тъкане и позволяват да се програмират различни параметри.
Изтъканите платове преминават към атмосферния джигър 11, при който принципът на действие се заключава в преминаване на плата през багрилната баня от развиващия върху навиващия валяк, който получава принудително движение. Снабден е с механизми за регулиране на оборотите, за да се избегне силното опъване на платовете в резултат изменението на диаметъра на рулото. За багрене на платове от синтетични влакна и техни смеси с естествени влакна се използват високотемпературни джигери 10, работещи при висока температура и под налягане. Прибягва се до сушене чрез ускорено изпарение чрез разход на топлина и електроенергия. Сушенето е най-разпространения технологичен процес, тъй като плата се суши не само след мокра обработка, но и след багрене и специално облагородяване. Върху процеса сушене оказва влияние природата на текстилният материал, структурата на плата, а така също и етапът на облагородяване. Поради своята хидрофобност синтетичните влакна се сушат по-бързо от естествените. Освен това, при междинно сушене (багрене, специално облагородяване) температурата на сушене не трябва да надвишава 100°-120°С, за да се избегне миграция на багрилата и облагородителните средства. При заключителното сушене температурата може да се повиши до 180°С, особено ако то се съчетава и с фиксиране на синтетични влакна. Изсушеният материал трябва да има определена влажност. Нивото й се контролира със специални електронни устройства, които регулират скоростта на сушене.
След атмосферния джигър 11, високотемпературния джигер 10, както и директно от рапирната тъкачна машина 6, изтъкания плат преминава към шпанрамата 12, която представлява вид тунелно верижна машина. Освен сушене в нея се провеждат и операции за постигане на стандартна широчина на плата и намаляване на напрежението в плата вследствие на релаксация на влакната чрез вълнообразното му подаване. Движението на плата се осигурява от две безконечни вериги, които го захващат в ивите на плата със щипки снабдени с игли.
За намаляване на свиваемостта на платовете при пране до 1%, платът се подлага на така нареченото санфоризиране, осъществено на санформашината 13. То е механичен процес, при който се предизвиква свиване на платовете в резултата на релаксиране на влакната от напреженията, създадени в мокрите обработки. Свиващият механизъм при санфоризирането е филц, който обвива свиващия валяк. Така от външната дъга филцът се разтяга, а от вътрешната се свива. Предварително овлажненият плат се допира плътно до разтегнатата, като се притиска с електрическа ютия, нагрята до 200°С. Готовите тъкани преминават за последващ контрол през измерващата машина 14 за установяване на качеството.

Claims (1)

  1. Технологична линия за производство на технически тъкани, характеризираща се с това, че включва гатер за зареждане на прежди единочки (1), гатер за зареждане на пресукани прежди (2) и гатер за зареждане на синтетични филаментни прежди (3), като гатерът за зареждане на прежди единочки (1), от една страна, е функционално свързан с партидно сновило (4), което е функционално свързано със скробвачна машина (5), а от друга страна, гатерът за зареждане на прежди единочки (1) е функционално свързан с дублираща машина (7), функционално свързана с пресукваща машина (8), при което гатерът за зареждане на пресукани прежди (2), гатерът за зареждане на синтетични филаментни прежди (3) и пресукващата машина (8) са функционално свързани с лентово сновило (9), като скробвачната машина (5) и лентовото сновило (9) са функционално свързани с рапирна тъкачна машина (6), функционално свързана с атмосферен джигер (11) и с високотемпературен джигер (10), като атмосферният джигер (11) и високотемпературният джигер (10) са взаимно свързани, при което атмосферният джигер (11), високотемпературният джигер (10) и рапирната тъкачна машина (6) са функционално свързани с шпанрама (12), която е функционално свързана със санформашина (13), функционално свързана с измерваща машина (14).
BG6008 2024-01-04 Технологична линия за производство на технически тъкани BG4695U1 (bg)

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG4695U1 true BG4695U1 (bg) 2024-01-31

Family

ID=

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3852948A (en) Yarns, tows, and fibers having differential shrinkability
Collier A handbook of textiles
CN109989158A (zh) 一种基于聚乳酸的天丝交织纺织布及其加工工艺
WO2014071678A1 (zh) 一种丝光纤维、纤维丝光的加工方法及其免浆料梭织面料
US3247569A (en) Woven fabric and method of making same
DK166918B1 (da) Fremgangsmaade til fremstilling af paa varpebomme eller delkaedebomme opviklede delkaeder eller paa kaede bomme opviklede kaeder af syntetiske filamentgarner
KR101792910B1 (ko) 모노사를 이용한 레이온 복합사와 레이온 복합사를 이용한 직물 제조방법
Abdel-Megied et al. The effect of machine setting on weft-knitted fabric properties
Sawhney The effect of fabric structure on the properties of two-way stretch fabrics made from elastic core-spun yarns of cotton and wool blend
KR900008259B1 (ko) 경사의 제조방법
BG4695U1 (bg) Технологична линия за производство на технически тъкани
KR20080099548A (ko) 스판덱스 및 경질사를 포함하는 탄성 직물의 제조 방법
KR900008260B1 (ko) 경사 또는 프랙션의 제조방법
JPH0252022B2 (bg)
CN114293314A (zh) 一种家纺经编面料的制备工艺及其经编面料
CN102230264B (zh) 一种可水洗羊毛面料的加工方法
US4095944A (en) Treatment of textile materials
CN112030309B (zh) 一种醋酸纤维面料及其生产工艺
Koushik et al. Textile industry-an overview
CN109023640A (zh) 一种搓球呢粗纺面料生产工艺
JPH02289171A (ja) ウオッシャブル絹織物及びその製造方法
Abdullaxayevich SCIENTIFIC ANALYSIS OF THE PROCEDURE FOR PREPARING THREADS FOR THE WEAVING PROCESS
EP1668179A1 (en) A process for indigo dyeing of wool and wool blends
CN112481872A (zh) 一种长丝染色面料的浆丝工艺
JPS5947740B2 (ja) 無のり製織方法