BG2728U1 - Съставна тор с удължено действие - Google Patents

Съставна тор с удължено действие Download PDF

Info

Publication number
BG2728U1
BG2728U1 BG3737U BG373717U BG2728U1 BG 2728 U1 BG2728 U1 BG 2728U1 BG 3737 U BG3737 U BG 3737U BG 373717 U BG373717 U BG 373717U BG 2728 U1 BG2728 U1 BG 2728U1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
amount
beer
alpha
saccharomyces cerevisiae
spelled
Prior art date
Application number
BG3737U
Other languages
English (en)
Inventor
Валентин Бъчваров
Иванова Маринова Габриела
Габриела Маринова
Христов Бъчваров Валентин
Силвия Милева
Димитрова Милева Силвия
Надка Михалкова
Борисова Михалкова София Надка
Original Assignee
Институт По Криобиология И Хра- Нителни Технологии (Икхт)
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Институт По Криобиология И Хра- Нителни Технологии (Икхт) filed Critical Институт По Криобиология И Хра- Нителни Технологии (Икхт)
Priority to BG3737U priority Critical patent/BG2728U1/bg
Publication of BG2728U1 publication Critical patent/BG2728U1/bg

Links

Landscapes

  • Distillation Of Fermentation Liquor, Processing Of Alcohols, Vinegar And Beer (AREA)

Abstract

Полезният модел се отнася до състав на пиво, който намира приложение в пивоварната промишленост. Предимствата на полезния модел са използването на нова суровина в състава за пиво – лимец, която суровина се характеризира с редица агротехнически и здравословни предимства спрямо модерните сортове пшеница. За получаването на 9-12% пивна мъст, съставът включва светъл ечемичен малц в количество от 10 до 11,6 тегл. %; лимец в количество от 3,4 до 10,2 тегл. %; хмелови алфа-горчиви киселини в количество от 0,0065 до 0,0125 тегл. %; активни долноферментиращи пивни дрожди Saccharomyces cerevisiae в количество от 0,08 до 0,12 тегл. %, осигуряващи 22-28 х 106 кл./ml и вода до 100%. Полученото 9-12 % пиво с употреба на лимец, и по-специално на немалцуван и малцуван лимец, се характеризира със средна степен на ферментация, умерена хармонична горчивина, с чист лек привкус на орехи и се различава в значителна степен по ароматно-вкусовите характеристики на горноферментиралите пшеничени пива, поради употребата на долноферментиращи пивни дрожди.

Description

Полезният модел се отнася до състав на пиво с използване на пшеница лимец, като вид пшенично пиво с високи хранителни качества, с който се обогатява сортовата листа на пива в страната и който намира приложение в пивоварната промишленост.
Предшестващо състояние на техниката
Лимецът е древно зърно, което е предшественик на хлебната пшеница. Културният еднозърнест лимец (Triticum monococcum L.) се отнася към покритосеменните пшеници дребни зърна с твърда обвивка, която трудно се отделя. Той е една от най-ранно култивираните форми пшеница. Отглеждането му постепенно е намаляло за сметка на други зърнени култури. (Harlan, 1981; Perrino and Hammer, 1982). Лимецът е издръжливо растение. Той е почти див вид, който може да оцелява и да се развива дори върху много бедни почви, където отглеждането на съвременна пшеница е немислимо. Геномът му (тоест вида и подредбата на гените в клетките му) е останал непроменен за векове. Известно е, че съвременните пшеници се отглеждат лесно и дават големи добиви в резултат на провеждана с години селекция на сортовете. За съжаление този процес е свързан и със загуба на част от полезните качества на храната. Ето защо лимецът е толкова ценен - хранителните качества на неговите зърна са останали непроменени от векове.
По данни от 2012 г. площите заети с лимец възлизат на 10 000 da. Лимецът вече се отглежда в много части на страната. Лимецът е издръжлива култура, устойчива на климатичните промени и вирееща на бедни почви, което я прави привлекателна за много площи.
Лимецът е алтернатива за земеделските производители, които могат да включат още една култура в сеитбооборота си, което би им гарантирало стабилен добив в условия на резки климатични промени. Благодарение на предимствата си лимецът е не само изключително ценно растение, като здравословен продукт с висока биологична стойност, но при отглеждането му е изключено прилагането на препарати за растителна защита (хербициди, инсектициди, фунгициди, акарициди, родентици и пр.) и минерални торове. Тези факти правят продукцията с изклю чително ниска себестойност и дават предимство на културата пред останалите в системата на устойчивото земеделие.
Лимецът има антиоксидантни свойства, стимулира обмяната на веществата, съдейства за извеждане на отровите от организма и активизира бъбречната дейност, подобрява храносмилането и кръвообращението и има съдоразширяващи свойства, за разлика от останалата пшеница, има алкално действие, лесно смилаем, подпомага интелектуалната дейност.
Поради повишеният интерес към функционалните храни, лимецът може да продължава да играе важна роля в човешкото хранене, поспециално в развитието на нови или специални храни и напитки с високо хранително качество. Според Hidalgo et al. (2014), лимецът има следните предимства пред съвременните пшеници:
- може да бъде нетоксичен за хората, които имат непоносимост към глутена;
- има 14 хромозоми, докато съвременните пшеници имат 42, което е по- благоприятно за храносмилателната система на организма;
- съдържа от 3 до 4 пъти повече бета-каротин от пшениците. Бета- каротинът увеличава имунитета, помага за предотвратяване на рак и сърдечни заболявания;
- съдържа два пъти повече витамин А от съвременни пшеници, което влияе положително върху репродуктивни органи, върху очното здраве и предпазва от някои видове рак;
- съдържа от 3 до 4 пъти повече лутеин, отколкото съвременните пшеници, служи за профилактика срещу макулна дегенерация и катаракта на очите;
- съдържа 4-5 пъти повече рибофлавин, отколкото съвременните пшеници, който се използва от организма за създаване на енергия и е антиоксидант, който забавя стареенето;
- люспите на лимеца могат да защитят зърното от химическо замърсяване и насекоми, което прави подходящо за биологично земеделие.
Известен е състав на пиво с намалено съдържание на глутен и метод на производство (от чешки патент 303804/2013) - при него се използва от 50 до 100% ечемичен малц, който съдържа глутен и се основава на намаляване на съдържанието му в готовия продукт посредством утаяване на белтъчините с танини и/или хидролиза с протеолитични ензими и/или замяна на ечемичения малц до 50% с малц от елда и/или нишестени сиропи.
Известен е „Състав на бира с ниско съдържание на глутен“ (полезен модел BG 2366 U1), в който се използва лимец и горноферментиращи дрожди, но той е за нефилтриран продукт с ниско съдържание на глутен и е насочен основно към консуматорите с глутенова ентеропатия.
Задача на полезния модел е да се разработи състав на пиво, на основата на възраждането на древен сорт жито - лимец. Лимецът е много стара зърнена култура с доказани свойства, но с по-малък добив. В допълнение, полезният модел има за цел да допринесе за подобряване на здравния статус на населението, което се дължи на богатия минерален състав, високата антиоксидантна активност и неговата приложимост в биологичното земеделие като фактор за здравословния начин на живот (затлъстяване, преодоляване неспособността да се приемат някои вещества от лица, които се нуждаят от специална диета, консумацията на биологични продукти). Като зърнена култура, която може да се отглежда много лесно в много неблагоприятни условия и при много пониски разходи за производство, с възраждането на лимеца ще се създадат условия за развитието на икономически слабо развити и отдалечени райони, в които конвенционалните сортове не биха оцелели или няма да бъдат продуктивни. Няколко изследвания са показали, че сортът, който расте в България има изключителни качества и потенциалът на сорта е силно подценен. По този начин ще се разшири и обогати асортимента на пивата, консумирани от любителите на пивото.
Засиленият интерес към старите пшеници (лимец, емер, спелта) идва от познанията за техния състав и възможността да са алтернатива на балансираното човешко хранене.
Техническа същност на полезния модел
В съответствие с поставената задача се предлага състав на пиво, характеризиращ се с това, че за получаването на 9-12% пивна мъст, съставът включва:
- светъл ечемичен малц в количество от 10 до 11,6 тегл. %;
- лимец в количество от 3,4 до 10,2 тегл. %;
- хмелови алфа-горчиви киселини в количество от 0,0065 до 0,0125 тегл. %;
- активни долноферментиращи пивни дрож ди Saccharomyces cerevisiae в количество от 0,08 до 0,12 тегл. %, осигуряващи 22-28 х 10б кл./т1;
- вода до 100%.
В един първи основен вариант на изпълнение на състава на пиво, лимецът е немалцуван лимец в количество от 3,4 до 6,6 тегл. %. Съставът допълнително включва и комплексен ензимен препарат с алфа-амилазна, протеазна и бетаглюканазна активност в количество от 0,003 до 0,006 тегл. %.
Съгласно този вариант на състав на пиво, съдържащ немалцуван лимец, предпочитаните тегловни стойности на компонентите на състава на пиво са: светъл ечемичен малц в количество от 11,2 до 11,6 тегл. %, немалцуван лимец в количество от 3,4 до 3,8 тегл. %, хмелови алфа - горчиви киселини в количество от 0,0070 до 0,0090 тегл. %, комплексен ензимен препарат с алфа - амилазна, протеазна и бета - глюканазна активност в количество 0,003 тегл. %, активни долноферментиращи пивни дрожди Saccharomyces cerevisiae в количество от 0,08-0,09 тегл. %, които осигуряват 22-25 х 106 кл./т1. Като резултат от посочените количествени стойности, получената охладена пивна мъст е 9%.
Допълнително, за получаване на охладена 10% пивна мъст, на основата на немалцуван лимец съгласно първия основен вариант на изпълнение на състава, той включва следните конкретни тегловни стойностни на компонентите, изразени тегловни %: светъл ечемичен малц в количество от 11,3 до 11,6 тегл. %; немалцуван лимец в количество от 6,0 до 6,6 тегл. %, хмелови алфа-горчиви киселини в количество от 0,0080 до 0,0100 тегл. %, комплексен ензимен препарат с алфа-амилазна, протеазна и бета-глюканазна активност в количество 0,006 тегл. %, а активните долноферментиращи пивни дрожди Saccharomyces cerevisiae са в количество от 0,08 до 0,09 тегл. %, които осигуряват 22-25 х 10б кл./ml.
В друг основен и предпочитан вариант на изпълнение на състава съгласно полезния модел, лимецът представлява малцуван лимец в количество от 7,2 до 10,2 тегл. %. Съгласно този вариант и за получаването на охладена 11% пивна мъст, съставът включва следните конкретни компоненти, изразени в тегловни %: светъл ечемичен малц в количество от 11,0 до 11,6 тегл. %, малцуван лимец в количество от 7,2 до 7,8 тегл. %, хмелови алфа-горчиви киселини в количество от 0,0080 до 0,0100 тегл. % и активни долноферментиращи пивни дрожди Saccharomyces cerevisiae в количество от 0,09 до 0,1 тегл. %, които осигуряват 25-28 х 10б кл./ml.
В друг предпочитан вариант на изпълнение с използването на малцуван лимец съгласно полезния модел и за получаване на охладена 12% пивна мъст, съставът включва следните компоненти, чийто тегловен състав изразен в тегловни % е следният: светъл ечемичен малц в количество от 10,0 до 10,6 тегл. %, малцуван лимец в количество от 9,6 до 10,2 тегл. %, хмелови алфа-горчиви киселини в количество от 0,0100 до 0,0120 тегл. % и активни долноферментиращи пивни дрожди Saccharomyces cerevisiae в количество в количество от 0,09 до 0,1 тегл. %, които осигуряват 25-28 х 106 кл./ml.
Активните долноферментиращи пивни дрожди Saccharomyces cerevisiae във всяко едно от вариантните изпълнения са за предпочитане
Таблица 1 от специален щам W-34/70, особено се предпочита те да са сухи, лиофилизирани дрожди.
Полученото 9-12 % пиво с употреба на лимец, и по-специално на немалцуван и малцуван $ лимец, се характеризира със средна степен на ферментация, умерена хармонична горчивина, с чист лек привкус на орехи и се различава в значителна степен по ароматно-вкусовите харак10 теристики на горноферментиралите пшеничени пива, поради употребата на долноферментиращи пивни дрожди. Предимствата на полезния модел са използването на нова суровина за производство на пиво - лимец, по-специално немалцуван 15 и малцуван лимец, която се характеризира с редица агротехнически и здравословни предимства спрямо модерните сортове пшеница. Например Таблица 1 показва анализ на проба малц от ли20 мец, удостоверяваща неговите полезни свойства и показатели: високо екстрактно съдържание и достатъчно разтворим азот, необходим за ферментационния процес.
Анализ на малц от лимец
Показатели Проба
Влага, % 4,3
Време за озахаряване, min. 40
Екстракт фин шрот, % абс.с.в. 81,9
Екстрактна разлика, % 4,2
Цвят, ед. Е ВС 4,5
Вискозитет, 8,6%лпм, mPa.s 2,42
Разтворим азот, mg/100 ml 72,6
Разтворим азот, mg/100 g 642
Общ белтък, % абс.с.в. 13,8
Число на Колбах, % 26,5
Примери за изпълнение на полезния модел
Полезният модел се пояснява със следните примерни изпълнения, но в никакъв случай не се ограничава само до тях:
Пример 1.
За производството на 1000 dm3 охладена 9 % пивна мъст се използват 114 kg светъл ечемичен малц, 36 kg немалцуван лимец, 600 kg вода, 0,03 Kg комплексен ензимен препарат с алфа - амилазна, протеазна и бета - глюканазна активност (например препарат Ceremix PlusMG ) и 0,070 kg хмелови алфа-горчиви киселини (които се на бавят например от горчив сорт хмел или хмелов гранулат с 14,0% алфа-горчиви киселини 0,350 kg и ароматен сорт хмел или хмелов гранулат с 5,2% алфа-горчиви киселини 0,404 kg), като метода за производство на ливната мъст е инфузионен. Охладената пивна мъст се заквасва с 0,8 kg сухи, лиофилизирани активни долноферментиращи пивни дрожди Saccharomyces cerevisiae от специален щам W-34/70 (предлагани под формата на готов продукт на пазара от фирма Fermentis под наименованието Saflager W-34/70), които осигуряват 22 х 106 кп./т1, ферментира при температура 10-12°С до достигане на разлика между привидната и крайната ферментационна степен 8-10%, прехвърля се за отлежаване и отлежава 4 денонощия при 4°С и 17 денонощия при 0-2°С, след което се филтрира, стабилизира и опакова в бутилки или бурета по общоприета технология.
Пример 2.
За производството на 1000 dm3 охладена 10 % пивна мъст се използват 116 kg светъл ечемичен малц, 63 kg немалцуван лимец, 720 kg вода, 0,06 kg комплексен ензимен препарат с алфа-амилазна, протеазна и бета-глюканазна активност (например препарат Ceremix PlusMG) и 0,080 kg хмелови алфа-горчиви киселини (които се набавят например от горчив сорт хмел или хмелов гранулат с 16,2% алфа-горчиви киселини 0,346 kg и ароматен сорт хмел или хмелов гранулат с 6,0% алфа-горчиви киселини 0,400 kg), като метода за производство на пивната мъст е еднопартиден декокционен. Охладената пивна мъст се заквасва с 0,9 kg сухи, лиофилизирани активни долноферментиращи пивни дрожди Saccharomyces cerevisiae от специален щам W- 34/70 (предлагани под формата на готов продукт на пазара от фирма Fermentis под наименованието Saflager W-34/70), които осигуряват 25 х 106 кл./ml, ферментира при температура 10-12°С до достигане на разлика между привидната и крайна ферментационна степен 8-10%, прехвърля се за отлежаване и отлежава 4 денонощия при 4°С и 17 денонощия при 0-2°С, след което се филтрира, стабилизира и опакова в бутилки или бурета по общоприета технология.
Пример 3.
За производството на 1000 dm3 охладена 11 % пивна мъст се използват 113 kg светъл ечемичен малц, 75 kg малц, 750 kg вода, от лимец и 0,100 kg хмелови алфа-горчиви киселини (които се набавят например от горчив сорт хмел или хмелов гранулат с 12,0% алфа-горчиви киселини 0,583 kg и ароматен сорт хмел или хмелов гранулат с 4,5% алфа-горчиви киселини 0,667 kg), като метода за производство на пивната мъст е инфузионен. Охладената пивна мъст се заквасва с 0,9 kg сухи, лиофилизирани активни долноферментиращи пивни дрожди Saccharomyces cerevisiae от специален щам W- 34/70 (предлагани под формата на готов продукт на пазара от фирма Fermentis под наименованието Saflager W-34/70), които осигуряват 25 х 10б кл./ml, ферментира при температура 10-12°С до достигане на разлика между привидна и крайна ферментационна степен 8-10%, прехвърля се за отлежаване и отлежава 4 денонощия при 4°С и 17 денонощия при 0-2°С, след което се филтрира, стабилизира и опакова в бутилки или бурета по общоприета технология.
Пример 4.
За производството на 1000 dm3 охладена 12 % пивна мъст се използват 100 kg светъл ечемичен малц, 100 kg малц от лимец, 800 kg вода и 0,120 kg хмелови алфа-горчиви киселини (които се набавят например от горчив сорт хмел или хмелов гранулат с 11,0% алфа-горчиви киселини 0,763 kg и ароматен сорт хмел или хмелов гранулат с 3,9% алфа-горчиви киселини 0,923 kg), като метода за производство на пивната мъст еднопартиден декокционен. Охладената пивна мъст се заквасва с 1,0 kg сухи, лиофилизирани активни долноферментиращи пивни дрожди Saccharomyces cerevisiae от специален щам W-34/70 (предлагани под формата на готов продукт на пазара от фирма Fermentis под наименованието Saflager W-34/70), които осигуряват 28 х 106 кл./ml, ферментира при температура 1012°С до достигане на разлика между привидна и крайна ферментационна степен 8-10%, прехвърля се за отлежаване и отлежава 4 денонощия при 4°С и 17 денонощия при 0-2°С, след което се филтрира, стабилизира и опакова в бутилки или бурета по общоприета технология. В Таблица 2 са показани физико-химичните показатели на готовото пиво съгласно този примерен вариант на изпълнение.
2728 Ul
Таблица 2
Физикохимични показатели на готово пиво 50:50 (50% ечемичен малц и 50% малц от лимец)
Показатели Проба
Начален екстракт, % 11,72
Привиден екстракт, % 2,67
Действит. екстракт, % 4,39
Алкохол, тегл. % 3,78
Алкохол, обемни % 4,83
ПФС, % 77,22
ДФС, % 62,54
РН 4,56
Цвят, ед.ЕВС 8,0
Горчивина, ГЕ 21,0
Полифеноли, mg/l 150,1
Антоцианогени, mg/l 65,0
Флавоноиди, mg/l 38,7
Бета-глюкани, mg/l 60,8
(ΝΗ4)25Ο4 помътняване, ml/100 ml 8,0
Антиоксидантна активност Инхибиране, % 11,9
Екв. на vit.C, mmol/l 1085,5
Съставът съгласно полезния модел се използва за получаване на крайния продукт както следва:
Инфузионен метод на майшуване - примери и 3
За получаването на 1000 dm3 охладена пивна мъст в смесителния съд на варилната инсталация се смесват смлените суровини с четири пъти по-голямо количество вода (1:4) при температура 45°С. Добавя се ензимният препарат, ако има такъв (пример 1) и се прави цитолитична пауза 20 min. След това температурата се повишава и се правят протеолитична и амилолитична паузи от 30 min последователно при 50°С и 63°С. Партидата се подгрява до 72°С и се прави пауза за пълно озахаряване. Последната пауза е 10 min при 76°С. Масата се филтрира, след което се промива неколкократно, с което промиване се добавя необходимото количество вода за получаване на 1000 dm3 готово пиво и така получената пивна мъст се 3 5 довежда до кипене, като се кипи в продължание на 90 min. Хмеловите алфа-горчиви киселини се внасят като хмелове или гранулати от горчив и ароматен сорт хмел. Хмелът или гранулатът от горчив сорт хмел се добавя 10 min след „ началото на кипенето в количество 70% от 40 А алфа-горчивите киселини, а хмелът или гранулатът от ароматния сорт хмел се добавя 10 min преди края на кипенето в количество 30% от алфа-горчивите киселини. След охлаждане до 10-12°С пивната мъст се заквасва с пивни 45 дрожди. Ферментацията се следи всеки ден до достигане на разлика между привидна и крайна ферментационна степен 8-10%, охлажда се и се прехвърля за отлежаване. То се извършва надве степени (4 денонощия при 4°С и 17 денонощия при 0-2°С) за насищане с СОг. Следва филтриране, стабилизиране и опаковане на пивото в бутилки или бурета по общоприета технология.
2728 Ш
Декокционен метод на майшуване - примери 2и4
За получаването на 1000 dm3 охладена пивна мъст в смесителния съд на варилната инсталация се смесват смлените суровини с четири пъти поголямо количество вода (1:4) при температура 45°С. Веднага се взема % от общата маса и се прехвърля в озахарителния съд. Партидата се подгрявало 52°С и се прави пауза 10 min. Следва последователно подгряване до 64°С, пауза 15 min и до 72°С и пауза 15 min. След това партидата се подгрява до 100°С и кипи в продължетие на 20 min. През това време към останалата маса в смесителния съд се добавя ензимният препарат и се прави пауза 30 min. След това масата се подгрява до 50°С и се прави пауза 30 min, подгрява се до 56°С и след пауза от 30 min сварената партида от озахарителния съд се връща, при което температурата на общата маса достига 67°С. При тази температура се прави пауза 20 min, подгрява се до 72°С и се прави пауза за пълно озахаряване. Последната пауза е 10 min при 76°С. Масата се филтрира, след което се промива неколкократно, с което промиване се добавя необходимото количество вода за получаване на 1000 dm3 готово пиво и така получената пивна мъст се довежда до кипене, като се кипи в продължение на 90 min. Хмеловите алфа - горчиви киселини се внасят като хмелове или гранулата от горчив и ароматен сорт хмел. Хмелът или гранулатът от горчив сорт хмел се добавя 10 min след началото на кипенето в количество 70% от алфа-горчивите киселини, а хмелът или гранулатът от ароматния сорт хмел се добавя 10 min преди края на кипенето в количество 30% от алфа-горчивите киселини. След охлаждане до 10-12°С пивната мъст се заквасва с пивни дрожди. Ферментацията се следи всеки ден до достигане на разлика между привидна и крайна ферментационна степен 8-10%, охлажда се и се прехвърля за отлежаване. То се извършва на две степени (4 денонощия при 4°С и 17 денонощия при 0-2°С) за насищане с СО2. Следва филтриране, стабилизиране и опаковане на пивото в бутилки или бурета по общоприета технология.
Приложение на полезния модел
Полезният модел намира приложение при производството на пиво в пивоварната промишленост.
Претенции

Claims (8)

1. Състав на пиво, характеризиращ се с това, че за получаването на 9-12% пивна мъст, съставът включва:
- светъл ечемичен малц в количество от 10 до 11,6 тегл. %;
- лимец в количество от 3,4 до 10,2 тегл. %;
- хмелови алфа - горчиви киселини в количество от 0,0065 до 0,0125 тегл. %;
- активни долноферментиращи пивни дрожди Saccharomyces cerevisiae в количество от 0,08 до 0,12 тегл. %, осигуряващи 22-28 х 106 кл./ml]
- вода до 100%.
2. Състав на пиво съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че лимецът е немалцуван лимец в количество от 3,4 до 6,6 тегл. %, а съставът допълнително включва и комплексен ензимен препарат с алфа-амилазна, протеазна и бета-глюканазна активност в количество от 0,003 до 0,006 тегл. %.
3. Състав на пиво съгласно претенции 1 и 2, характеризиращ се с това, че светлият ечемичен малц е в количество от 11,2 до 11,6 тегл. %, немалцуваният лимец е в количество от 3,4 до 3,8 тегл. %, хмеловите алфа-горчиви киселини са в количество от 0,0070 до 0,0090 тегл. %, комплексният ензимен препарат с алфа-амилазна, протеазна и бета-глюканазна активност е в количество 0,003 тегл. %, а активните долноферментиращи пивни дрожди Saccharomyces cerevisiae са в количество от 0,08-0,09 тегл. %.
4. Състав на пиво съгласно претенции 1 и 2, характеризиращ се с това, че светлият ечемичен малц е в количество от 11,3 до 11,6 тегл. %, немалцуваният лимец е в количество от 6,0 до 6,6 тегл. %, хмеловите алфа-горчиви киселини са в количество от 0,0080 до 0,0100 тегл. %, комплексният ензимен препарат с алфа-амилазна, протеазна и бета-глюканазна активност е в количество 0,006 тегл. %, а активните долноферментиращи пивни дрожди Saccharomyces cerevisiae са в количество от 0,08 до 0,09 тегл. %.
5. Състав на пиво съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че лимецът е малцуван лимец в количество от 7,2 до 10,2 тегл. %.
6. Състав на пиво съгласно претенции 1 и 5, характеризиращ се с това, че светлият ечемичен малц е в количество от 11,0 до 11,6 тегл. %, малцуваният лимец е в количество от 7,2 до 7,8 тегл. %, хмеловите алфа-горчиви киселини
2728 Ul са в количество от 0,0080 до 0,0100 тегл. %, а активните долноферментиращи пивни дрожди Saccharomyces cerevisiae са в количество от 0,09 до 0,1 тегл. %.
7. Състав на пиво съгласно претенции 1 и 5, характеризиращ се с това, че светлият ечемичен малц е в количество от 10,0 до 10,6 тегл. %, малцуваният лимец е в количество от 9,6 до 10,2 тегл. %, хмеловите алфа-горчиви киселини са в количество от 0,0100 до 0,0120 тегл. %, а активните долноферментиращи пивни дрожди Saccharomyces cerevisiae са в количество от 0,09 до 0,1 тегл. %.
8. Състав на пиво съгласно всяка една от предходните претенции, характеризиращ се с това, че активните долноферментиращи пивни дрожди Saccharomyces cerevisiae са от специален щам W-34/70, като за предпочитане те са сухи, лиофилизирани дрожди.
BG3737U 2017-05-17 2017-05-17 Съставна тор с удължено действие BG2728U1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG3737U BG2728U1 (bg) 2017-05-17 2017-05-17 Съставна тор с удължено действие

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG3737U BG2728U1 (bg) 2017-05-17 2017-05-17 Съставна тор с удължено действие

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG2728U1 true BG2728U1 (bg) 2017-08-31

Family

ID=65432335

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG3737U BG2728U1 (bg) 2017-05-17 2017-05-17 Съставна тор с удължено действие

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG2728U1 (bg)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN108165501A (zh) * 2017-11-24 2018-06-15 山东喜啤士生物科技有限公司 一株啤酒酿酒酵母菌及其培养方法与应用

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN108165501A (zh) * 2017-11-24 2018-06-15 山东喜啤士生物科技有限公司 一株啤酒酿酒酵母菌及其培养方法与应用
CN108165501B (zh) * 2017-11-24 2022-02-15 山东喜啤士生物科技有限公司 一株啤酒酿酒酵母菌及其培养方法与应用

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN110564533B (zh) 一种山竹啤酒的制备方法
Owuama Sorghum: a cereal with lager beer brewing potential
Wunderlich et al. Overview of manufacturing beer: ingredients, processes, and quality criteria
JP5695322B2 (ja) 酵母エキスを用いたビールテイスト飲料の香味改善方法および香味改善したビールテイスト飲料
JP5695323B2 (ja) 色麦芽および玄米を用いたビールテイスト飲料およびその製造方法
CN109486590A (zh) 一种果粮混合酿造酒及其酿造方法
CN102191151A (zh) 发芽糙米营养米酒及其制备方法
KR100797184B1 (ko) 천연과즙을 이용한 과실맥주의 제조방법
CN103361228A (zh) 一种苦荞糯小麦液态营养强化黄酒及其酿造方法
CN108441367B (zh) 一种板栗啤酒酿造工艺
CN110042023A (zh) 茉莉花茶啤酒及其生产方法
JP5607379B2 (ja) 玄米を用いたビールテイスト飲料およびその製造方法
US20090068309A1 (en) Gluten-free beer and method for making the same
JP5710315B2 (ja) スイートコーンを用いるビールテイスト飲料の製造方法、およびビールテイスト飲料
KR100814661B1 (ko) 쌀과 과일을 이용한 과일쌀맥주의 제조방법
CN105861272B (zh) 麦芽醋的制备方法
JP5075221B2 (ja) 発泡性アルコール飲料、及びその製造方法
CN110777024A (zh) 一种以麦芽为原料纯酿啤酒及其酿造方法
CN106967567B (zh) 一种小米绿豆黄酒及其酿造工艺
BG2728U1 (bg) Съставна тор с удължено действие
Zweytick et al. Production of gluten‐free beer
CN104312837B (zh) 莲子糯米酒的酿造工艺
JP2018102246A (ja) ビールテイスト飲料およびその製造方法
JP2018102245A (ja) ビールテイスト飲料およびその製造方法
KR20180038662A (ko) 벌꿀 발효주 및 그 제조 방법