BG16Y1 - Механизиран стелаж с плъзгащи се скари, по-специално за паркиране на автомобили - Google Patents

Механизиран стелаж с плъзгащи се скари, по-специално за паркиране на автомобили Download PDF

Info

Publication number
BG16Y1
BG16Y1 BG9795993U BG9795993U BG16Y1 BG 16 Y1 BG16 Y1 BG 16Y1 BG 9795993 U BG9795993 U BG 9795993U BG 9795993 U BG9795993 U BG 9795993U BG 16 Y1 BG16 Y1 BG 16Y1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
platform
grill
rack
rails
mechanized
Prior art date
Application number
BG9795993U
Other languages
English (en)
Other versions
BG97959U (bg
Inventor
Khristo N Khristov
Original Assignee
Khristov
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Khristov filed Critical Khristov
Priority to BG9795993U priority Critical patent/BG16Y1/bg
Publication of BG97959U publication Critical patent/BG97959U/bg
Publication of BG16Y1 publication Critical patent/BG16Y1/bg

Links

Abstract

Стелажът е предназначен за многоетажно паркиране на микробуси и леки автомобили, а след като се монтира допълнителен повдигателен механизъм - за складово съхранение на палетизирани товари или контейнери. С него се програмира и напълно се автоматизира работният процес, с което се съкращава времето за всеки цикъл и се намалява обслужващият персонал. Стелажът се състои от два стелажа, покрити с гумиран плат и разположени с отворите на клетките си един срещу друг. Между тях има празно пространство за движение на стелажообслужваща платформа, върху която е фиксирана чрез електромагнитни фиксатори на прехвърлящо стебло товарна скара (21), лежаща чрез П-образните си направляващи (22) върху ролгангите на платформата. Скарата се прехвърля след хоризонтално и вертикално придвижване и фиксиране на платформата към стелажната конструкция върху ролгангите на избраната клетка.

Description

Полезният модел се отнася до механизиран стелаж с автоматично действаща стелажообслужваща платформа с използване на плъзгащи скари, върху които се поставят товари, респективно автомобили, а самите скари се вкарват или изваждат от клетките на стелажа чрез изтикващо, респективно издърпващо стебло.
Известни са механизирани стелажи със стелажообслужващи платформи, по-специално за паркиране на автомобили, при които върху платформата са разположени два напречни ролганга, върху които се носи непосредствено върху колелата си автомобилът с притегнати ръчни спирачки. Когато платформата чрез хоризонтално и вертикално движение достигне съответната клетка на стелажа, на пода на която са монтирани също два напречни ролганга, ролгангите на платформата съвпадат точно с тези на клетката, свързват се с тях чрез зацепване на междинни зъбни колела и образуват един общ ролгангов път, вкарвайки, респ. изваждайки автомобила от клетката.
Недостатъците на този тип стелажи са опасността от косо заставане на автомобила, поради неедновременното напречно преместване на двата му края по ролгангите; сложната и скъпа конструкция поради необходимостта от снабдяване на всяка клетка с по два задвижвани ролганга, както и нуждата от много точно съвпадане на ролгангите от платформата с тези на клетката, за да се зацепят междинните зъбни колела.
Известен е друг вид механизиран стелаж със стелажообслужваща платформа, при който платформата има система от вилки, носещи автомобила. Когато платформата достигне съответната клетка на стелажа, подът на която е със система от повдигнати над него ребра, съответстващи с междините си на вилките на платформата, последните се повдигат, изнасят се странично и влизат в клетката на известна височина над ребрата, след това слизат надолу в междините между ребрата, с което оставят автомобила върху последните и после се изтеглят странично, обратно върху платформата. Изваждането на автомобила ста ва по обратен ред.
Недостатък на посочения стелаж, използван по-специално за паркиране на автомобили, е сложната конструкция на стелажообслужващата платформа, поради необходимостта от пълно конзолно странично изнасяне на натоварената с цялото тегло на автомобила система от вилки, при това в двете странични посоки.
Известен е трети вид стелаж със стелажообслужваща платформа, при който автомобилът се носи свободно лежащ, с незатегнати спирачки, върху пода на платформата. Когато тя достигне съответната клетка на стелажа, една специална грайферна количка, лежаща на пода на платформата, между колелата на автомобила, снабдена със скриващи се и подаващи се хоризонтални ролки и удължаваща се телескопно, подава ролките си навън, зад колелата на автомобила, и го избутва върху собствените му колела в клетката. За изваждането от клетката грайферната количка най-напред се удължава и навлиза в нея под колелата на автомобила, докато излезе пред най-вътрешните колела, изважда хоризонталните си ролки и след това, чрез прибирането си върху платформата, го изтегля върху нея.
Недостатъците на тази конструкция са сложността на грайферната количка и несигурността в направляването на движещия се върху собствените си колела автомобил при вкарването и изкарването му от клетката, както и съгласуването на движението с габаритите на различните автомобили, което налага процесът да се ръководи от човек, пътуващ с платформата.
Известна е също конструкция, съгласно която автомобилът, още с постъпването си в стелажа, застава върху една скара с улеи за колелата му, чрез които се фиксира положението му върху скарата, и с ходови ролки за преместването й при прехвърлянето от едно съоръжение върху друго. Прехвърлящото съоръжение, вместо самия автомобил, който може да има най-различни габарити, е самата скара, която има точни форми и размери. Всяка клетка от стелажа има също релси, така че когато платформата застане срещу клетката, релсите на платформата застават срещу релсите на клетката и посредством въртящи се лостове, разположени в съответния долен край на платформата, и цапфи, поставени в долния край на скарата, последната се прехвърля от платформата върху релсите на клетката. Скарата се извежда чрез въртене на лостовете на платформата в обратна посока. Хоризонталното и вертикално движение на платформата се осъществява чрез две колички (долна и горна), движещи се по долен и горен релсов път синхронно, и въжен повдигателен механизъм, разположен на горната количка. Платформата е с два пода, долният от който се използва за носене на празна скара, прехвърляща се на горния под чрез специално повдигащо устройство.
Недостатъците на описаната конструкция са невъзможността за осъществяване на съосие между релсите на платформата и стелажа, поради използване на въжен повдигателен механизъм без твърда връзка между долна и горна количка, появяването на залюшване при прехвърляне скарата от едното съоръжение на другото, невъзможността за използване на приземния етаж от стелажната конструкция поради дължината на извършващите пълно кръгово работно движение въртящи се лостове, което от своя страна изисква допълнително устройство за натоварване и разтоварване на автомобила на и от платформата.
Задачата на полезния модел е да се отстранят недостатъците на посочените по-горе видове стелажни гаражи-паркинги, които се проявяват главно при прехвърлянето на автомобила от едно съоръжение на друго. За целта автомобилът, още с постъпването си за съхранение, подхожда към стелажообслужващата платформа на електротранспортьора и застава върху скара с улеи за задните му колела, чрез които след включване на ръчната спирачка, се фиксира положението му върху скарата, снабдена с два П-образни направляващи (шайнери) за преместване чрез плъзгане по релси (ролгангов тип) при прехвърлянето й от едно съоръжение на друго. Така прехвърлящото съоръжение вместо автомобила, който може да има различни габарити, прехвърля самата скара, която е с точно определени форми и размери.
Стелажообслужващата платформа има релси (ролгангов тип), по които се плъзгат направляващите на скарата. Фиксирането й към платформата се осъществява чрез електромагнитни фиксатори /стержени/, разположени върху горната повърхност на прехвърлящото стебло, монтирано в средата на платформата, успоредно на релсите, които влизат в междуролковото пространство на обратно обърнатия ролганг, монтиран на дъното на скарата, над прехвърлящото стебло.
Всяка клетка от стелажа има също ролгангови релси и един направляващ улей, по който се движи прехвърлящото стебло така че, когато платформата застане срещу клетката, релсите на платформата и стеблото застават срещу релсите и улея на клетката. Точното им фиксиране и устойчивото положение на платформата спрямо стелажната конструкция се осъществява от телескопично разгъващи се хидравлични цилиндри, монтирани на дънната част под релсите на платформата, които, разгъвайки се срещуположно, влизат в центриращи, глухи отвори в стелажната конструкция, фиксират релсовото съосие, подават електрически сигнал за изключване на електромагнитните стопори в клетката и осигуряват неподвижност за осъществяване на прехвърлянето. Чрез изтикващо-издърпващото стебло, чиито електромагнитни стопори са фиксирани в междуролковото пространство на скарата, се осъществява плъзгащото прехвърляне на същата от едното съоръжение на другото. Извеждането на скарата от клетката става чрез задвижване на стеблото в обратна посока, като предварително същото е подведено с изключени стопори под скарата. За съхраняване на празните скари се използват клетките, като в случаи на пикови моменти (само прием или извеждане на автомобили) се използват складови пространства за зареждане или оставяне на скарата на входа и изхода на конструкцията стелажи.
Пример за изпълнение на полезния модел е даден в приложените фигури, където:
фигура 1 представлява вертикално напречно сечение през механизирания стелаж с плъзгащи скари;
фигура 2 - аксонометрична проекция на електротранспортьора със стелажо-обслужващата платформа и плъзгащата скара;
фигура 3 - аксонометрична проекция на стелажо-обслужващата платформа с поглед отпред и от дясно и проекция на прехвърлящото стебло;
фигура 4 - аксонометрична проекция на стелажна клетка.
На фиг.1 са означени два стелажа 1, покрити с гумиран плат (шапи) 2, разполо жени с отворите на клетките си един срещу друг, с празно пространство между тях за движение на електротранспортьора със стелажообслужващата платформа 3. Всяка клетка 4 на стелажите има (фиг.4) два броя ролгангови релси 5, един направляващ улей 6 и два електромагнитни стопора 7. Стелажо-обслужващата платформа 3 се носи (фиг.2) от долна носеща рама 8 по релсов път 9, сдвоен със зъбен гребен 10 чрез еднобордови ходови колела 11, сдвоени със задвижващи зъбни колела 12 и горна рама 13 с еднобордови ходови колела 14, движещи се по направляващи шини 15, които я пренасят хоризонтално. Вертикалното движение (фиг.З) се осъществява от повдигателен механизъм 16 на платформата 3 чрез задвижващ от зъбни колела 17, движещи се (фиг.2) по зъбните гребени 18 на вертикалните греди 19.
Стелажо-обслужващата платформа 3 има в горната си част (фиг.З) две ролгангови релси 20, върху които ляга (фиг.2) плъзгащата скара 21 чрез П-образните си направляващи 22; направляващ отвор (фиг.З) 23, в който е монтирано прехвърлящото стебло 24, фиксиращо чрез електромагнитните си фиксатори 25, скарата 21 към платформата 3 чрез заставане на фиксиращите стержени 26 под въздействие на пружините 27 след изключване на електромагнита 28 в междуролковите пространства на обратно обърнатия ролганг (фиг.2) 29, монтиран на дъното на скарата 3. В долната част на платформата 3 са монтирани два телескопични разгъващи се срещуположно хидравлични цилиндри (фиг.З) 30, които след хоризонтално и вертикално преместване на платформата 3 срещу избраната клетка се разгъват, като краищата им на определено разстояние се фиксират в глухи, центриращи отвори (фиг.4) 31, като осигуряват съосие между ролгангите на клетката и платформата, както и направляващите отвори (улеи) на стеблото, подават електрически сигнал към електромагнитите, които прибират стержените 32, използвани за стопори в началото на ролгангите на клетката.
Чрез електродвигател 33 и зъбно колело 34 се привежда в движение стеблото 24 чрез зъбния гребен 35, монтиран на дъното му в посока към желаната клетка, като същото чрез електромагнитните фиксатори 25 оказва натиск на ролките от ролганга на скарата 21 и същата, тласкайки се от стеблото, се плъзга чрез П-образните си направляващи (фиг.2) 22 по ролките на ролгангите от платформата 3, прехвърляйки се върху ролгангите 5 на клетката. Доколкото задвижването на стеблото 24 се извършва от зъбно колело 34, разположено в средата му, ходът е ограничен до половината от дължината му (вляво и вдясно), което налага вкарването и изваждането на скарата 21 да се извършва на два такта. През първия такт скарата 21 се прехвърля върху клетката до половината (фиг.1), след което електромагнитните фиксатори 25 на стеблото се включват, стержените им се прибират, освобождавайки скарата 21, стеблото 24 се задвижва в обратна посока до заставане на крайните стержени в началото на задната (недотикана) част на скарата 21, след което се изключват електромагнитите 28 и под въздействието на пружините 27 стержените се изхвърлят нагоре, влизайки отново в междуролковото пространство под скарата, като по този начин се осъществява нейното изтикване в клетката. След прибиране на стеблото 24 в платформата 3, се свиват телескопичните цилиндри 30, които изключват електрическия сигнал към електромагнитите (фиг.4) 32 и стержените им, влизайки в междуролковото пространство на ролгангите 5, осигуряват заключването на скарата в клетката. Изваждането на скарата 4 се извършва по обратния начин.
Автомобилът се натоварва върху скарата за съхранение в стелажа, след като върху платформата предварително е поставена и фиксирана празна скара, на която късите бордове (фиг.2) 36 са шарнирно-подвижни, което създава условие автомобилите да се подвеждат на собствен ход отляво или отдясно напречно на дължината на стелажа и се натоварват върху скарата чрез използване на смъкнатия борд за апарел, след което същият се затваря и заключва. Разтоварването от скарата се извършва на собствен ход, след като е снет бордът. Празните скари се съхраняват в клетките, като в случай на последователно приемане или разтоварване се използват на входа и изхода складови клетки, пригодени за складиране на ограничен брой скари.
В предложения полезен модел скарата може да бъде изпълнена вместо с П-образни направляващи с двубордови ходови колела, движещи се по обикновени релси.
Полезният модел може да бъде използван за многоетажно паркиране на автомобили и микробуси във всички позволяващи градски пространства, като покриването му с гумирано шапи освен за препазване на автомобилите от атмосферни условия му придава естетически външен вид и го прави годен за използване пред хотелски и други административни сгради.
С монтирането на въжен повдигателен механизъм на горната рама на електротранспортьора полезният модел може да бъде пригоден за съхранение на палетизирани товари или контейнери, като товарните автомобили, преминавайки през скарата, спират с товара си под повдигателния механизъм, товарът се повдига, автомобилът се изнася, след което товарът се спуска върху скарата и се транспортира за съхранение. Получаването се извършва по обратния ред.
Използването на зъбни колела, сдвоени с ходови и движещи се по зъбни гребени в хоризонтална и вертикална посока, създава условие подвеждането на скарата от платформата до всяка клетка да се програмира и автоматизира, без пряк контрол от страна на оператора, което намалява броят на персонала и времето за извършване на един работен цикъл.
Патентни претенции

Claims (5)

1. Механизиран стелаж с плъзгащи се скари, по-специално за паркиране на автомобили, състоящ се от два, обърнати един срещу Друг с отворите на клетките си стелажи със стелажо-обслужваща платформа между тях, с долна носеща рама, снабдена с ходов механизъм върху надлъжни релси на пода между стелажите, и горна рама, снабдена с ходови колела върху надлъжни шини на горните краища на стелажите и подемен механизъм за стелажо-обслужващата платформа, характеризиращ се с това, че платформата (3) има върху пода си напречни ролгангови релси (20), върху които ляга плъзгаща скара (21) чрез Побразните си направляващи (22), снабдена отгоре с надлъжни улеи (37) за колелата на автомобила и с обратно обърнат ролганг (29), монтиран на дъното в средата на скарата (21), успоредно на направляващите й (22), в междуролковите пространства на които застават стержените на електромагнити (25), монтирани в горната плоскост на прехвърлящо стебло (24), лежащо в направляващ отвор (23), разположен в средата на платформата, успоредно на напречните ролганги (20), като всяка клетка (4) на стелажите (1) е снабдена също с напречни ролгангови релси (5) и един направляващ улей (6), съвпадащи с ролганговите релси (20) и направляващия отвор (23) на платформата (3) при прехвърляне на скарата от едните релси върху другите чрез прехвърлящото стебло (24) на два такта.
2. Механизиран стелаж съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че долната носеща рама (8) се движи чрез сдвоени със зъбни колела (12) ходови колела (11) по сдвоен с надлъжните релси (9) на пода зъбен гребен (10).
3. Механизиран стелаж съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че ролганговите релси (5) и направляващият улей (6) в клетката (4) с ролганговите релси (20) и направляващият отвор (23) на платформата (3) се фиксират съосно чрез телескопични, разгъващи се срещуположно хидравлични цилиндри (30), монтирани вляво и вдясно на долната страна на платформата (3), успоредно на ролганговите й релси (20), които влизат в глухи отвори (31) на стелажите (1) и подават електрически сигнал за изключване на електромагнитни стопори (7) на клетката (4).
4. Механизиран стелаж с плъзгащи скари съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че стержените на електромагнитите (25), монтирани в началото, средата и края на горната повърхност на прехвърлящото стебло (24), влизащи в междуролковото пространство на обратно обърнатия ролганг (29) на скарата (4) при изключено електрическо захранване фиксират положението на скарата (21) върху платформата (3), а чрез задвижване на стеблото (24) в желана посока от електрическия двигател (33) и зъбно колело (34) посредством зъбен гребен (35), монтиран на дъното му, се прехвърля скарата (21) в клетката (4) и обратно на платформата на два такта.
5. Механизиран стелаж с плъзгащи скари съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че скарата (21) е с коритообразна форма, с подвижни къси бордове (36), изпол звани за апарел при натоварване и разтоварване на автомобила в скарата.
BG9795993U 1993-07-16 1993-07-16 Механизиран стелаж с плъзгащи се скари, по-специално за паркиране на автомобили BG16Y1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG9795993U BG16Y1 (bg) 1993-07-16 1993-07-16 Механизиран стелаж с плъзгащи се скари, по-специално за паркиране на автомобили

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG9795993U BG16Y1 (bg) 1993-07-16 1993-07-16 Механизиран стелаж с плъзгащи се скари, по-специално за паркиране на автомобили

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG97959U BG97959U (bg) 1994-07-15
BG16Y1 true BG16Y1 (bg) 1996-02-29

Family

ID=3925327

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG9795993U BG16Y1 (bg) 1993-07-16 1993-07-16 Механизиран стелаж с плъзгащи се скари, по-специално за паркиране на автомобили

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG16Y1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
BG97959U (bg) 1994-07-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5022808A (en) Storing system with a conveying device
EP3107860B1 (de) Verfahren und vorrichtung zum ein- und auslagern oder umlagern von containern in hochregallagern
JPH06503618A (ja) 車のような物体を収容するための機械化した全自動制御装置
WO1994004779A1 (de) Vorrichtung zum raumsparenden abstellen von kraftfahrzeugen
CN207714844U (zh) 巷道堆垛立体车库
BG16Y1 (bg) Механизиран стелаж с плъзгащи се скари, по-специално за паркиране на автомобили
DE4119998A1 (de) Lagersystem
AT519709A1 (de) Lagerregal für Lagergüter und Regalbedieneinrichtung zum Ein- und Auslagern der Lagergüter
CN209872254U (zh) 一种四向行走提升物流搬运仓储车
EP0583633B1 (de) Vorrichtung zum Verladen von Kraftfahrzeugen auf Eisenbahnzüge und von Eisenbahnzügen
JP2863705B2 (ja) 機械式立体駐車装置
KR100679464B1 (ko) 특장차량의 리프팅장치
JPH03271468A (ja) 立体駐車装置における自動車受け渡し装置
EP0006209A1 (en) Plant with mobile platforms for parking motor vehicles or the like
CN216735888U (zh) 一种台车储存装置
KR940004909B1 (ko) 분할팔레트 방식의 입체식 주차설비
DE3509678A1 (de) Lagerregal
JP3012578B2 (ja) 無人駐車兼コンテナー収納システム
GB2173468A (en) A walking beam mechanism
JP2880115B2 (ja) 機械式駐車場
JPH06227620A (ja) 移動棚設備
JPH04203176A (ja) 駐車装置
JPH06305512A (ja) 立体式駐車場または貯物場の梳型出入機構
JP4065631B2 (ja) 平面往復式駐車装置
CN112576083A (zh) 机械式停车场