BG110959A - Двоен полупроводников сензор на хол - Google Patents

Двоен полупроводников сензор на хол Download PDF

Info

Publication number
BG110959A
BG110959A BG10110959A BG11095911A BG110959A BG 110959 A BG110959 A BG 110959A BG 10110959 A BG10110959 A BG 10110959A BG 11095911 A BG11095911 A BG 11095911A BG 110959 A BG110959 A BG 110959A
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
hall
contacts
sensor
contact
current
Prior art date
Application number
BG10110959A
Other languages
English (en)
Other versions
BG66560B1 (bg
Inventor
Сия ЛОЗАНОВА
Чавдар РУМЕНИН
Original Assignee
Институт По Системно Инженерство И Роботика-Бан
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Институт По Системно Инженерство И Роботика-Бан filed Critical Институт По Системно Инженерство И Роботика-Бан
Priority to BG110959A priority Critical patent/BG66560B1/bg
Publication of BG110959A publication Critical patent/BG110959A/bg
Publication of BG66560B1 publication Critical patent/BG66560B1/bg

Links

Landscapes

  • Measuring Magnetic Variables (AREA)
  • Hall/Mr Elements (AREA)

Abstract

Двоен полупроводников сензор на Хол, съдържащ n-тип полупроводникова подложка (1) с правоъгълна форма, върху едната страна на която са разположени омични контакти, като магнитното поле е перпендикулярно към подложката. Върху подложката (1) с формиран първи централен контакт (2), в четирите й ъглови области са разположени още по един контакт - втори (3), трети (4), четвърти (5) и пети (6), като двойките контакти - вторият (3) и четвъртият (5), и съответно третият (4) и петият (6) са симетрични спрямо централния контакт (2). Вторият (3) и третият (4), и съответно четвъртият (5) и петият (6) контакти са свързани с еднакви по стойност товарни резистори (7, 8, 9 и 10), като резисторите (7 и 8) са свързани към втория (3) и третия (4), и съответно резисторите (9 и 10) - към четвъртия (5) и петия (6) контакт, като резисторите по двойки са съединени и с двата извода на токоизточник (11). Разположените спрямо една от дългите страни на правоъгълната равнина втори (3) и пети (6) омични контакти са свързани помежду си, като третият (4) и четвъртият (5) контакт са изходът (13) на двойния сензор на Хол.

Description

ОБЛАСТ НА ТЕХНИКАТА
Изобретението се отнася до двоен полупроводников сензор на Хол е редуциран офсет, приложимо в областта на контролно-измервателната технология, слабополевата магнитометрия, сензориката, микро- и наноелектрониката, безконтактната автоматика, уредостроенето, енергетиката, медицината, електротехниката, военното дело, системите за сигурност и др.
ПРЕДШЕСТВАЩО СЪСТОЯНИЕ НА ТЕХНИКАТА
Известен е двоен полупроводников сензор на Хол, съдържащ тънка правоъгълна полупроводникова подложка с w-тип проводимост, върху двете дълги срещуположни страни на която една срещу друга са формирани симетрично две групи омични контакти, всяка с по четири контакта - първи, w ж · ·· 9 9 · .
втори, трети и четвърти. Всеки първй*и* трета койтаюйюъЦвете групи е свързан с отделен източник на ток като двата втори контакта са непосредствено свързани помежду си. Двата четвърти контакта са изходът на двойния сензор на Хол, а външното магнитно поле е приложено перпендикулярно на равнината на подложката, [1,2].
Недостатък на този двоен полупроводников сензор на Хол е сложната му конструкция, изискваща осем омични контакта и два отделни източника на ток.
ТЕХНИЧЕСКА СЪЩНОСТ
Задача на изобретението е да се създаде двоен полупроводникв сензор на Хол с опростена конструкция чрез редуциране броя както на омичните контакти, така и на токоизточниците.
Тази задача се решава с двоен полупроводников сензор на Хол, съдържащ тънка полупроводникова подложка с правоъгълна форма и п- тип проводимост, върху едната страна на която в центъра й е формиран първи централен омичен контакт. Върху същата правоъгълна равнина в четирите й ъглови области са разположени последователно още по един омичен контакт втори, трети, четвърти и пети като двойките диагонални контакти вторият и четвъртият, и съответно третият и петият са симетрични спрямо централния. Вторият и третият, и съответно четвъртият и петият контакт са свързани с еднакви по стойност товарни резистори като резисторите към втория и третия, и съответно резисторите към четвъртия и петия контакт са съединени с двата извода на токоизточник. Разположените спрямо една от дългите страни на правоъгълната равнина втори и пети омични контакти са свързани по между си, външното магнитно поле е приложено перпендикулярно към равнината на подложката като третият и четвъртият контакт са изходът на двойния сензор на Хол.
Предимство на изобретението е опростената му конструкция поради редуцираният брой контакти - само пет и отпадане на необходимостта на единия от токоизточниците.
ОПИСАНИЕ НА ПРИЛОЖЕНИТЕ ФИГУРИ
По-подробно изобретението се пояснява с едно негово примерно изпълнение, дадено на приложената Фигура 1.

Claims (2)

  1. ПРИМЕРИ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ
    Двойният полупроводников сензор на Хол съдържа гънка полупроводникова подложка 1 с правоъгълна форма и п- тип проводимост, върху едната страна на която в центъра й е формиран първи централен омичен контакт 2. Върху същата правоъгълна страна, в четирите й ъглови области са разположени последователно още по един омичен контакт втори 3, трети 4, четвърти 5 и пети 6 като двойките диагонални контакти вторият 3 и четвъртият 5, и съответно третият 4 и петият 6 са симетрични спрямо централния 2. Вторият 3 и третият 4, и съответно четвъртият 5 и петият 6 контакт са свързани ·♦ · « ·· • · · · · ί 4·« *; ·· • ·· · · · · · * · φ j с еднакви по стойност товарни резистори 7»и’8$<и 9 иНО.йато резисторите 7 и 8 към втория 3 и третия 4, и съответно резисторите 9 и 10 към четвъртия 5 и петия 6 контакт са съединени с двата извода на токоизточник fl.
    Разположените спрямо една от дългите страни на правоъгълната равнина втори
    3 и пети 6 омични контакти са свързани по между си, външното магнитно поле 12 е приложено перпендикулярно към равнината на подложката 1 като третият
    4 и четвъртият 5 контакт са изходът 13 на двойния сензор на Хол.
    Действието на двойния полупроводников сензор на Хол, съгласно изобретението, е следното.
    При свързването на омичните контакти 3, 4, 5 и 6 с централния контакт 1 през еднаквите по стойност двойки резистори 7 и 8, и съответно 9 и 10, и токоизточника 11, в w-тип правоъгълната полупроводникова подложка 1, вследствие структурната и електрическата симетрия на сензора, протичат четири еднакви по стойност компоненти /2.з, А.4, Лд и /26 на захранващия ток Aupb А.з + А.4 + А,5 + А.б = Aupi, А,з = А.4 = А,5 = А.б· Стойността на еднаквите товарни резистори 7, 8, 9 и 10 е на един порядък по-голяма от вътрешното съпротивление на сензорната област между контактите 2, 3, 4, 5 и 6. По този начин двойният сензор на Хол е в режим генератор иа ток, Zsupi = const. Анализът на действието на структурата от Фигура 1 показва, че в нея функционално са интегрирани два еднакви елемента на Хол с ортогонална ос на магниточувствителност. Първият е изграден от първия централен 2, втория 3 и третия 4 контакт заедно със съответните резистори 7 и 8, и токоизточника
    11. Вторият включва централния 2, четвъртия 5 и петия 6 контакт, заедно с разистори 9 и 10, и токоизточника 11. Диференциални изходи Кзл и И56 на тези два елемента на Хол са двойките омични контакти 3 и 4, и съответно 5 и 6. В резултат на симетрията, в отсъствие на външно магнитно поле В 12, В = 0, се очаква да отсъстват офсети, т.е. паразитни изходни сигнали, нямащи отношение към метрологията на магнитното поле. В случай, че възникнат тези паразитни и неносещи метрологична информация напрежения, основно от технологичната реализация на двойния сензор на Хол, те лесно се компенсират (нулират) чрез тримиране (вариране на един или два от резисторите 7, 8, 9 и 10).
    Когато се приложи външно магнитно поле В 12, В > 0, перпендикулярно към равнината на полупроводниковата подложка 1, силата на Лоренц FL = q Kdr х В странично отклонява движещите се с дрейфова скорост Vdi електрони в двете симетрични спрямо централния контакт 2 части на структурата. В резултат двойките токови компоненти А.з и А.4, и съответно /25 и /2 6 се отклоняват, например по часовниковата стрелка в равнината на подложката 1. Ако товарните резистори 7, 8, 9 и 10 отсъстваха, този процес води до нарастване на тока, например през контакт три 4 и едновременно намаляване на тока със същата стойност през втория контакт 3. Същото поведение е в сила и за другия елемент на Хол - токът през петия контакт 6 нараства като през четвъртия 5 намалява. Понеже работният режим на сензора е генератор на ток Aupi = const, еквивалентната реакция от действието на силата на Лоренц FL е промяна в потенциалите върху контакти 3 и 4, респективно 5 и 6. Следователно върху двата изхода Щ4(В) и V5,6(B) се генерира напрежение на Хол. В случая от определящо значение е фактът, че двете напрежения КЗЛ(В) и - И5 6(В) са с една • · • · · · · ···· · ;
    ····♦····» · « и съща стойност и са с противоположен знак? Άκ*ο въЗкшСцат офсети V-,A(B = 0) 7 0 и У^ДВ = θ) У- θ, включително свързани и с температурното въздействие върху структурата, в резултат на симетрията на сензора те ще са в първо приближение почти равни по стойност, и с един и същ знак. Следователно при фиксирана посока на магнитното поле U 12 спрямо подложката 1 и равенство на токови компоненти /2,з = Лд = Л.5= Л.б, двете Холови напрежения УзЛ(В) и И5,б(5) са равни и с противоположен знак, а двата офсета К3.4(5 = 0) и И5,6(^ = 0) са почти равни, Уза(В = 0) ~ С5,6(В = 0). Непосредственото свързване на разположените спрямо една от дългите страни на правоъгълната равнина втори 3 и пети 6 контакт осъществява изваждане на двата изходни сигнала:
    Сн = [И3.4(В) + М* = 0)] - [- И5.б(Л) + И5.6(В = 0)] = 2Гз.4(В) + [И3.4(5 = 0)- У5,6(В = 0).
    Следователно изходът 13 на двойния сензор на Хол генерира удвоен Холов сигнал 2И3 Λ*), като остатъчният паразитен офсет Voi{ е драстично редуциран от изваждането на двата индивидуални офсета на функционално интегрираните елементи на Хол. Офсетите основно произтичат от неминуемото нарушаване на геометричната (приборната) симетрия при технологичната реализация както и от температурния дрейф на изходите. Предимство при създаването на устройства на основата на новия двоен сензор на Хол е обстоятелството, че като изход 13 равнозначно може да се ползват и контакти 3 и 6, а срещуположните 4 и 5 да се свържат непосредствено. Друга важна алтернатива на двойния полупроводников елемент на Хол е, че като изходи могат да послужат контактите 3 и 6, или 4 и 5, като в тези случаи непосредствено се съединяват контактите спрямо късите страни на правоъгълната равнина 3 и 4, или 5 и 6. Така формираните двойни сензори на Хол са с драстично редуциран остатъчен офсет. При необходимост и-тип полупроводниковата подложка 1 може да бъде с квадратна форма за по-голяма степен на симетричност.
    Неочакваният положителен ефект на предложеното техническо решение е следствие от оригиналната конфигурация на контактите 2, 3, 4, 5 и 6, даваща директна възможност за проява на действието на отклоняващата електроните сила на Лоренц. Така от осем в известното решение, в нашия случай контактите са сведени само до пет. Освен това вместо два, токоизточникът е един, тъй като чрез резисторите 7, 8, 9 и 10 се формира режимът генератор йа ток и за двата функционално интегрирани върху обща подложка 1 елементи на Хол. Сериозно предимство на решението е, че чрез пет контакта 2, 3, 4. 5 и 6 и един източник на ток 11 могат да се реализират цяла гама от еквивалентни двойни елементи на Хол, в зависимост от конкретното приложение. Такива възможности отсъстват в известния двоен полупроводников сензор от [1,2].
    Реализацията на новия преобразувател на Хол е за предпочитане да става със силициева планарна технология. Оформянето на правоъгълната равнина върху горната страна на zz-Si подложка 1 в случая става с дълбок изолиращ рринг. Използването на zz-SI е свързано с неколкократно по-високата подвижност на електроните, в сравнение с jz-Si, а от тук и по-съществената магниточувствителност. Омичните контакти 2, 3, 4, 5 и 6 представляват силно легирани n области, формирани *чре«· йонна Ъа£пла1€кацйя. Върху същия чип може да се интегрира и обработващата изходния сигнал 13 електроника. Перспективен полупроводник за новия магниточувствителен сензор е също H-GaAs.
    ПРИЛОЖЕНИЕ: една фигура
    ЛИТЕРАТУРА [1] R. Steiner, М. Schneider, Н. Baltes, Double Hall sensor with self-compensated offset, Technical Digest of International Electron Device Meeting (IEDM) '97, 1997, pp. 911-914.
  2. [2] R.S. Vanha, Rotary Switch and Current Monitor by Hall Based Microsystems, PEL Publ., Zurich, Switzerland, Diss. ETH No 13135, 1999, p. 147.
BG110959A 2011-06-06 2011-06-06 Двоен полупроводников сензор на хол BG66560B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG110959A BG66560B1 (bg) 2011-06-06 2011-06-06 Двоен полупроводников сензор на хол

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG110959A BG66560B1 (bg) 2011-06-06 2011-06-06 Двоен полупроводников сензор на хол

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG110959A true BG110959A (bg) 2012-12-28
BG66560B1 BG66560B1 (bg) 2017-01-31

Family

ID=47554649

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG110959A BG66560B1 (bg) 2011-06-06 2011-06-06 Двоен полупроводников сензор на хол

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG66560B1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
BG66560B1 (bg) 2017-01-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN105652220B (zh) 霍尔传感器及其温度分布造成的偏移的补偿方法
US11205748B2 (en) 3-contact vertical hall sensor elements connected in a ring and related devices, systems, and methods
US9709639B2 (en) Hall effect sensor
US20170199252A1 (en) Hall sensor
BG110959A (bg) Двоен полупроводников сензор на хол
BG66404B1 (bg) Полупроводников елемент на хол с паралелна ос на чувствителност
EP3690467A1 (en) Semiconductor device
RU2591736C1 (ru) Магнитотранзистор с компенсацией коллекторного тока
BG67245B1 (bg) 2d микросензор на хол с равнинна чувствителност
BG109868A (bg) Микропреобразувател на хол
BG67136B1 (bg) Магнитометър на хол
BG66954B1 (bg) 2-d полупроводников магнитометър
BG67380B1 (bg) Двумерен микросензор за магнитно поле
BG113641A (bg) Елемент на хол
BG67039B1 (bg) Двуосен микросензор за магнитно поле
BG112771A (bg) Конфигурация на хол с равнинна магниточувствителност
BG67134B1 (bg) Микросензор на хол
BG67298B1 (bg) Сензор на хол с равнинна чувствителност
BG110739A (bg) Интегрален тримерен сензор за магнитно поле
BG109714A (bg) Биполярен магнитотранзистор
BG66804B1 (bg) Равнинно-магниточувствително устройство на хол
BG67038B1 (bg) Равнинно-магниточувствителна микросистема на хол
BG66711B1 (bg) Сензор на хол с тангенциална ос на магниточувствителност
BG65610B1 (bg) Полупроводников магниточувствителен елемент
JPH1187798A (ja) ホール素子