BG110904A - Метод за антикорозионна защита на стоманени резервоари и стоманени резервоари, защитени от корозия - Google Patents

Метод за антикорозионна защита на стоманени резервоари и стоманени резервоари, защитени от корозия Download PDF

Info

Publication number
BG110904A
BG110904A BG10110904A BG11090411A BG110904A BG 110904 A BG110904 A BG 110904A BG 10110904 A BG10110904 A BG 10110904A BG 11090411 A BG11090411 A BG 11090411A BG 110904 A BG110904 A BG 110904A
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
tank
corrosion
steel
walls
resistant steel
Prior art date
Application number
BG10110904A
Other languages
English (en)
Other versions
BG66565B1 (bg
Inventor
Jan Topol
Original Assignee
Jan Topol
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jan Topol filed Critical Jan Topol
Publication of BG110904A publication Critical patent/BG110904A/bg
Publication of BG66565B1 publication Critical patent/BG66565B1/bg

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04HBUILDINGS OR LIKE STRUCTURES FOR PARTICULAR PURPOSES; SWIMMING OR SPLASH BATHS OR POOLS; MASTS; FENCING; TENTS OR CANOPIES, IN GENERAL
    • E04H7/00Construction or assembling of bulk storage containers employing civil engineering techniques in situ or off the site
    • E04H7/02Containers for fluids or gases; Supports therefor
    • E04H7/04Containers for fluids or gases; Supports therefor mainly of metal
    • E04H7/06Containers for fluids or gases; Supports therefor mainly of metal with vertical axis

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Laminated Bodies (AREA)
  • Sewage (AREA)
  • Preventing Corrosion Or Incrustation Of Metals (AREA)
  • Arc Welding In General (AREA)
  • Filling Or Discharging Of Gas Storage Vessels (AREA)
  • Revetment (AREA)
  • Processing Of Solid Wastes (AREA)

Abstract

Изобретението се отнася до метод за защита от корозия при стоманени резервоари, използвани за събиране и пречистване на вода, прилаган най-вече в технологии за пречистване на канални води, както и за пречистване на питейна вода и технологична вода. Всеки стоманен компонент на резервоара е облицован отвън, отвътре и от всички страни с термопластични части, така че вътрешното пространство, където се помещава стоманеният компонент, е отделено от външната среда. Компактните панели, произведени по този начин, са заварени заедно, за да образуват формата на резервоара. Стоманеният компонент се състои от един или няколко пласта плосък или профилиран материал.

Description

Област на техниката
Изобретението се отнася до метод за защита срещу корозия на стоманени резервоари и стоманени резервоари, използвани за събиране и пречистване на вода в областта на пречистване на отпадни води.
Предшестващо състояние на техниката
Резервоарите за събиране и пречистване на вода, особено в областта на пречистване на отпадни води, но и в пречистването на питейната и технологичната вода, са произведени от материали в зависимост от необходимия обем на резервоара. Най-големите резервоари обикновено са изработени от железобетон, по-малките от стомана и пластмаса. Резервоарите трябва да отговарят на статични изисквания, по отношение на количеството течност, което трябва да побират. Освен това, важни характеристики на резервоарите представляват техните херметичност и устойчивост на корозия при специфични условия, както и устойчивост при въздействие на химикали.
Стоманите резервоари обикновено са кръгли, с обем не повече от 1000 m3. Често срещан проблем е защитата от корозия, особено в случай на заровени резервоари, което е обичаен метод за тяхното поставяне. Друг проблем е транспортирането им до тяхното местоназначение. При монтажа на резервоара, състоящ се от няколко сегмента директно на мястото на монтирането му, се явява недостатък поради високи изисквания за монтирането, било при стягането на плочите с болтове, където трябва да се вмъкнат шайби и да се пробият отвори за болтове, било при свързването им чрез заваряване. Освен това в случай на заваряване, защитата на плочите от корозия се нарушава и се налага да бъде подновена на място. Това важи както за антикорозионни покрития, така и за защита срещу корозия чрез пластмасово фолио по повърхността.
Техническа същност на изобретението
Изброените по-горе недостатъци са преодолени посредством метод за антикорозионна защита на стоманени резервоари в съответствие с настоящото ···· у · · · ···· · t ·· ··· ·· ·· ··· ··· изобретение. Същността на изобретението се състои в това, че всички стоманени компоненти, които образуват резервоара, са облицовани отвътре и отвън и от всички останали страни с термопластични части, които са свързани така, че да се създаде вътрешно пространство, в което се помещава стоманеният компонент, отделен от външната среда. Панели формирани по този начин накрая се заваряват заедно, за да се образува изискваната форма на резервоара.
Външните стени на резервоара се състоят от три пласта, където външните пластове са изработени от термопластичен материал, а вътрешният пласт е направен от стоманен панел. Вътрешният пласт е отделен от външната среда. Външната термопластична повърхност на компактните панели, които образуват стените, дъното, а евентуално и капака на резервоара, се заваряват заедно в желаната форма на резервоара.
Дъното на резервоара се изработва на мястото, което заема върху терена, предимно чрез издаване, извън стените му.
Стоманените плочи, особено ако те са основа на плоска стена без никакви извивки, са профилирани за по-голяма здравина, или няколко профилирани потънки плочи са поставени една върху друга.
В зависимост от натоварването, панелите на дъното и на покрива на резервоара са изработени от термопластичен материал или имат конструкция идентична на стените му.
Предимствата на резервоарите съгласно изобретението, се състоят основно в това, че резервоарът може да се направи съгласно специфичните изисквания с точно определена статика за предварително установено натоварване, по същия начин, както при големите стоманобетонни резервоари. Така се избягва направата на прекалено голям или прекалено малък резервоар, като по този начин се осигурява безопасността на работа при оптимални производствени разходи. Едновременно с това са напълно оползотворени добрите свойства на термопластичните материали, като заваряемост, херметичност, устойчивост на химикали и корозия, и отличните физически свойства на стоманените материали.
Комбинирането на профилирани стоманени плочи и термопластични материали се изразява в съвършено предотвратяване на корозия, както и в много добри показатели на резервоара. Резервоарът е лек, като в същото време постига високи резултати по отношение на огъващите моменти, както и на гарантирането на херметичността му. Стоманата има отлични свойства по отношение на якост, което води до много добра статика на резервоара. Използването на профилирани стоманени плочи увеличава статическата му устойчивост. Корозията, която застрашава стоманените резервоари, е напълно елиминирана чрез използването на пластмаса. Също така, пластмасовите материали осигуряват съвършено, водонепропускливо и твърдо съединяване на отделните сегменти на резервоара. Произведените по този начин резервоари притежават много добра топлоизолация, така че да няма замръзване при студ. Заваряването на пластмасовите материали е също така лесно от технологична гледна точка и не отнема време.
Тази технология може да произвежда, за разлика от известните досега кръгли стоманени резервоари, стоманени резервоари с фактически всякаква форма, според актуалните нужди и целта за която се използват.
По отношение на гореспоменатото ниско специфично тегло, резервоарите са лесни за поддържане. Резервоарът е подходящ за поставяне на и под земята, под нивото на подпочвената вода, без никаква опасност от повреди и корозия. Благодарение на лесното манипулиране на структурните сегменти на резервоара, големите резервоари могат да бъдат сглобявани директно на мястото на предназначение, което води до по-ниски транспортни разходи.
Кратко пояснение на приложените фигури
На Фиг. 1 е показан хоризонтален разрез на кръгъл резервоар, изработен от плоски, непрофилирани стоманени плочи, а на Фиг. 2 е показан хоризонтален разрез на кръгъл резервоар, изработен от профилирана стоманена плоча. Фиг. 3 представлява вертикален разрез А-А' от кръглия резервоар, направен от профилирани стоманени плочи. Фиг. 4 показва една от алтернативите на правоъгълен резервоар в хоризонтален разрез. Фиг. 5 показва вертикален разрез 1-Г на покрит резервоар, а Фиг. 6 вертикален разрез 2-2' на резервоара без никакъв таванен панел. Фиг. 7 представлява една от алтернативите за свързване на термопластични стени със стоманобетонното дъно на резервоара и Фиг. 8 показва една от алтернативите за свързване на стени, дъно или таванен панел на резервоара, в едър план.
Примери за изпълнение на изобретението
Фиг. 1, 2 и 3 показват един от типичните варианти на кръгъл резервоар използван в пречиствателни станции за отпадни води. Стените 4 на резервоара се състоят от външни пластове 1 изработени от термопластичен панел с тънка стена, между тях има вътрешен пласт 2 изработен от стомана, от плоски или профилирани стоманени плочи. Странично, плочите са облицовани с термопластични ленти 12. Кръглата стена 4 на резервоара е свързана с дъно 5 чрез заваръчен шев и целият резервоар е поставен или на обикновена твърда повърхност 7, като например пясък, бетон или друг подходящ материал, или на стоманобетонна плоча 9. Правоъгълните резервоари показани на фигури 4, 5 и 6, имат същата конструкция на стената 4 като стените на кръгли резервоари. Тези стени 4, независимо от формата им, са свързани помежду си със заваръчен шев 3 и също са заварени за дъното 5, или според случая за таванния панел 6 на резервоара. Формата на резервоара може да бъде кръгла, квадратна, или напълно различна, на базата на конкретните изисквания и цели. По правило, дъното 5 и таванният панел 6 са със същата конструкция като стените 4 на резервоара. Дъното 5 е произведено със издаване 8, което позволява подсигуряване на резервоара чрез обратен насип или бетониране за терена. Ако дъното 5 е изработено от бетонна или стоманобетонна плоча 9, стените 4 са захванати за жлебовете 10 направени в тази плоча 9. Ако резервоарът е доста голям и неговите стени 4, дъно 5 или таванен панел 6 са направени от няколко сегмента, тези сегменти са заварени едни за други и заваръчните шевове 3 са подсилени Ц.
При структурния анализ на стените 4, таванния панел 6 и дъното 5 на резервоара, статичните свойства на термопластичните материали са несъществени, тъй като физичните свойства на резервоара се определят основно от вградената стоманена конструкция, т.е. от вътрешния пласт 2.
Стените на резервоарите в необходимите размери и изисквания капацитет на статично натоварване, са изработени от тънкостенни термопластични панели, чрез запълване пространството на кухината създадена от два външни термопластични пласта 1, с вътрешен пласт 2 от стоманена плоча, които странично са облицовани с термопластичните ленти 12. Заваряване или друго водонепроницаемо свързване на външните слоеве 1 с термопластичните ленти 12, би довело до отделяне на вътрешния пласт 2 от външната среда. След това стените 4 се заваряват за ···· · ·4·· ·· ·· ** · * · · • · · · · ·· ^ · · · · · · » ·· дъното 5 и за таванния панел 6 в ъглите, използвайки обикновен метод на стопяване на заваръчната тел с горещ въздух. Същият процес се използва за кръглата стена 4. Когато резервоарът не е заровен в земята, дъното 5 и таванният панел 6 могат да бъдат направени от термопластичен панел, без усилващия вътрешен пласт.
За необходимото статично натоварване на резервоара, първо се изчислява хидростатичното налягане на стената 4 на резервоара, последвано от изчисляване налягането на конкретния вид земен пласт върху стената 4 на резервоара, прави се избор относно един или повече трапецовидно гофрирани пластове са подходящи и за двата вида натоварване, преценяват се повдигащата сила на подпочвената вода върху дъното 5 на празен резервоар и напрежението на застъпването 8 на дъното 5 от повдигащата сила на подпочвените води и се проектира подходящ трапецовиден профил на плочата за дъното 5 на резервоара. След това се извършва изчисляване на натоварването на таванния панел 6 на резервоара въз основа на теглото на обратния земен насип, или според случая друг товар, проектира се подходящ трапецовиден профил на плочата за таванният панел 6, изчислява се напрежението на заваръчните шевове свързващи стените 4 с дъното 5 и с таванния панел 6, и се проектира подходящ вид заваръчен шев 3. В резултат на посочения по-горе процес, се осигуряват необходимите показатели и свойства на резервоара в съответствие с изобретението.

Claims (10)

  1. Патентни претенции
    1. Методът за антикорозионна защита на стоманени резервоари за събиране и пречистване на вода, които са произведени от един или повече пластове стоманени плочи, характеризиращ се с това, че всеки стоманен компонент на резервоара е облицован отвън, отвътре и от всички страни с термопластични части, така че вътрешното пространство, където се помещава стоманения компонент, е отделено от външната среда, при което компактните панели произведени по този начин са заварени заедно, така че да образуват формата на резервоара.
    у!
  2. 2. Стоманен резервоар, защитен срещу корозия, за събиране и пречистване на ф вода, при който външните стени са свързани с дъното на резервоара, характеризиращ се с това, че външните стени (4) на резервоара се състоят от три пласта, при които външните пластове (1) са изработени от термопластични материали, а вътрешният пласт (2) е изработен от стомана, като вътрешният пласт (2) е отделен от външната среда чрез термопластични компоненти, свързани в един компактен блок.
  3. 3. Стоманен резервоар, защитен от корозия съгласно претенция 2, характеризиращ се с това, че резервоарът е покрит с таванен панел (6), който е свързан със стените (4) чрез заваряване.
  4. 4. Стоманен резервоар, защитен от корозия съгласно претенция 2, характеризиращ се с това, че дъното (5) е със същата конструкция като стените (4) на резервоара.
    ф
  5. 5. Стоманен резервоар, защитен от корозия съгласно претенция 3, характеризиращ се с това, че таванният панел (6), е със същата конструкция като стените (4) на резервоара.
  6. 6. Стоманен резервоар, защитен от корозия съгласно претенция 2, характеризиращ се с това, че дъното (5) на резервоара е изработено от тбрмопластичен материал.
  7. 7. Стоманен резервоар, защитен от корозия съгласно претенция 3, характеризиращ се с това, че таванният панел (6) е изработен от термопластичен материал.
  8. 8. Стоманен резервоар, защитен от корозия съгласно претенции 2, 4 и 6 характеризиращ се с това, че дъното (5) на резервоара застъпва външно размера на резервоара в план, определен от стените (4) на резервоара.
    • ♦ · · • ·· · « • · · · • ·· · · • · 9 · ·9 *7 · · ····· ’ · 9 · · · ·· · ·
  9. 9. Стоманен резервоар, защитен от корозия съгласно претенция 2, характеризиращ се с това, че дъното (5) на резервоара се състои от бетонна или стоманобетонна плоча (9) с жлебове (10) за захващане и водонепроницаемо монтиране на външните стени (4).
  10. 10. Стоманен резервоар защитен от корозия съгласно претенции от 2 до 5 и 8, характеризиращ се с това, че вътрешният пласт (2) се състои от един или няколко слоя плосък или профилиран материал.
    Резюме
    Изобретението се отнася до метод за защита от корозия при стоманени резервоари, използвани за събиране и пречистване на вода, прилаган най-вече в технологии за пречистване на канални води, както и за пречистване на питейна вода и технологична вода. Всеки стоманен компонент на резервоара е облицован отвън, отвътре и от всички страни с термопластични части, така че вътрешното пространство, където се помещава стоманеният компонент, е отделено от външната среда. Компактните панели, произведени по този начин, са заварени заедно, за да образуват формата на резервоара. Стоманеният компонент се състои от един или няколко пласта плосък или профилиран материал.
BG110904A 2010-04-06 2011-03-31 Метод за антикорозионна защита на стоманенирезервоариистоманен резервоар с антикорозионна защита BG66565B1 (bg)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2010-266A CZ306044B6 (cs) 2010-04-06 2010-04-06 Způsob protikorozní ochrany ocelových nádrží a ocelová nádrž s protikorozní ochranou
CZPV2010-266 2010-04-06

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG110904A true BG110904A (bg) 2011-11-30
BG66565B1 BG66565B1 (bg) 2017-03-31

Family

ID=44312892

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG110904A BG66565B1 (bg) 2010-04-06 2011-03-31 Метод за антикорозионна защита на стоманенирезервоариистоманен резервоар с антикорозионна защита

Country Status (14)

Country Link
CN (1) CN102219097A (bg)
BG (1) BG66565B1 (bg)
CZ (1) CZ306044B6 (bg)
DE (1) DE202011004545U1 (bg)
EA (1) EA022133B1 (bg)
FR (1) FR2958273B3 (bg)
HR (1) HRP20110246B1 (bg)
HU (1) HUP1100184A2 (bg)
PL (1) PL215503B1 (bg)
RO (1) RO127877B1 (bg)
RS (1) RS53050B (bg)
SK (1) SK288257B6 (bg)
TR (1) TR201102714A2 (bg)
UA (1) UA108600C2 (bg)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BE1020762A3 (nl) * 2012-06-21 2014-04-01 Polyvision Nv Werkwijze voor het bouwen van geemailleerde opslagtanks en silo's.
CN104495116A (zh) * 2014-12-22 2015-04-08 山东万普海容石油设备科技发展有限公司 一种埋地承重储罐
CN113428556B (zh) * 2021-07-02 2022-07-19 长沙理工大学 一种地下储气库及其构建方法

Family Cites Families (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
SU949080A1 (ru) * 1981-01-12 1982-08-07 Донецкий Государственный Проектный И Научно-Исследовательский Институт Промышленного Строительства "Донецкий Промстрой Ниипроект" Стыковое соединение стены с фундаментом
SU1687528A1 (ru) * 1986-09-17 1991-10-30 Физико-механический институт им.Г.В.Карпенко Способ внутренней облицовки крупногабаритных емкостей дл хранени агрессивных жидкостей
FR2669397A1 (fr) * 1990-11-20 1992-05-22 Benard Aime Reservoir metallique notamment bouteille ou citerne a gaz.
FR2699258B1 (fr) * 1992-12-11 1995-03-03 Schneider Ind Revêtement de protection pour citernes à gaz destinées à être enterrées.
CN2277392Y (zh) * 1996-11-07 1998-04-01 朱利华 一种内具玻璃层的容器和管道
JP4412570B2 (ja) * 2000-12-14 2010-02-10 株式会社佐山製作所 パネル式水槽用単位パネル
CN2545256Y (zh) * 2001-12-24 2003-04-16 崔宝省 组合式钢塑复合板防腐水箱
GR1004295B (el) * 2002-04-30 2003-07-18 Γεσικατ Εταιρεια Περιορισμενης Ευθυνης Με Δ.Τ."Γεσικατ Επε" Πλαστικοποιηση με πολυμερη υλικα μεταλλικων πλεγματων η αλλων μεταλλικων στοιχειων με περιστροφικη χυτευση για την παραγωγη προιοντων ενισχυμενης αντοχης
CN2628482Y (zh) * 2003-06-17 2004-07-28 时修坡 内骨架塑料容器罐
CN2632024Y (zh) * 2003-06-20 2004-08-11 王祥华 全塑金属网防腐容器
CN200999926Y (zh) * 2006-03-16 2008-01-02 山东九环石油机械有限公司 一种高压强塑钢管
RU2356809C2 (ru) * 2007-01-30 2009-05-27 Ростовский военный институт ракетных войск им. Главного маршала артиллерии Неделина М.И. Пожаростойкий бак
CN101445182A (zh) * 2008-12-09 2009-06-03 无锡新开河储罐有限公司 立式大型钢塑复合储罐
CN201358053Y (zh) * 2009-01-06 2009-12-09 烟台方大滚塑有限公司 一种钢塑复合罐
CN201354223Y (zh) * 2009-02-26 2009-12-02 徐春富 一种特大型滚塑贮罐

Also Published As

Publication number Publication date
RS53050B (en) 2014-04-30
RO127877B1 (ro) 2016-03-30
CZ306044B6 (cs) 2016-07-13
RS20110134A1 (en) 2013-04-30
TR201102714A2 (tr) 2011-10-21
DE202011004545U1 (de) 2011-06-01
CN102219097A (zh) 2011-10-19
CZ2010266A3 (cs) 2011-10-19
FR2958273A3 (fr) 2011-10-07
HUP1100184A2 (en) 2012-09-28
UA108600C2 (uk) 2015-05-25
SK50162011A3 (sk) 2012-10-02
EA201100468A1 (ru) 2012-02-28
SK288257B6 (sk) 2015-04-01
EA022133B1 (ru) 2015-11-30
HRP20110246A2 (hr) 2011-12-31
HRP20110246B1 (hr) 2017-07-28
BG66565B1 (bg) 2017-03-31
PL215503B1 (pl) 2013-12-31
RO127877A2 (ro) 2012-10-30
PL394465A1 (pl) 2011-10-10
FR2958273B3 (fr) 2012-04-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10774516B2 (en) Modular tessellation assembly for storage of water underground
US20130029410A1 (en) Digester tank for a biogas plant
BG110904A (bg) Метод за антикорозионна защита на стоманени резервоари и стоманени резервоари, защитени от корозия
US20150211203A1 (en) Modular foundation resistant to ground movement
JP2012057441A (ja) 雨水貯留槽、雨水貯留槽充填構造
JP2005320845A (ja) 雨水貯留槽
KR101321992B1 (ko) 블록식 우수 저류조
KR102169152B1 (ko) 파형 강관을 이용한 정화조 거푸집
KR200414927Y1 (ko) 우수 저류조 제작 구조
KR20180025614A (ko) 지하수의 저류조 유입을 위한 저수 시스템 및 그 설치 방법
KR20060115938A (ko) 우수 저류조 시공 공법 및 그 우수 저류조 구조
KR20080073561A (ko) 패널 조립식 물탱크와 그 설치 방법
CA3033434C (en) Fluid containment device
JP4482191B2 (ja) 貯槽の基礎
JP2008308960A (ja) 雨水貯留構造体及びその施工方法
JP2009150215A (ja) 雨水貯留槽
RU137485U1 (ru) Металлопластиковая емкость
KR102143195B1 (ko) 원통형 물탱크의 밑판 및 외벽 보강구조
JP2012052349A (ja) 雨水貯留槽、雨水貯留槽充填構造
JPS5845275Y2 (ja) 液体貯槽
JP2024052395A (ja) 地下貯留槽
KR101746706B1 (ko) 통패드 바닥구조체가 구비된 조립식 패널수조
ES1074800U (es) Depósito de acero protegido contra la corrosión.
CZ18113U1 (cs) Nádrž na kapaliny
JP2006104721A (ja) 雨水貯留構造用部材とこれを用いた雨水貯留構造物