BG110088A - Състав и технология за производство на тръбни положителни плочи за оловни акумулатори - Google Patents

Състав и технология за производство на тръбни положителни плочи за оловни акумулатори Download PDF

Info

Publication number
BG110088A
BG110088A BG110088A BG11008808A BG110088A BG 110088 A BG110088 A BG 110088A BG 110088 A BG110088 A BG 110088A BG 11008808 A BG11008808 A BG 11008808A BG 110088 A BG110088 A BG 110088A
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
lead
water
plates
minutes
minium
Prior art date
Application number
BG110088A
Other languages
English (en)
Other versions
BG66124B1 (bg
Inventor
Гено Папазов
Дечко Дечков
Original Assignee
Гено Папазов
Дечко Дечков
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Гено Папазов, Дечко Дечков filed Critical Гено Папазов
Priority to BG10110088A priority Critical patent/BG66124B1/bg
Publication of BG110088A publication Critical patent/BG110088A/bg
Publication of BG66124B1 publication Critical patent/BG66124B1/bg

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P70/00Climate change mitigation technologies in the production process for final industrial or consumer products
    • Y02P70/50Manufacturing or production processes characterised by the final manufactured product

Abstract

Съставът и технологията за производство на тръбни положителни плочи за оловни акумулатори ще намерят приложение в промишлеността. Съгласно изобретението оловен прах, оловен миниум, вода и сярна киселина се смесват в смесител с водно охлаждане до получаване на суспензия, която се използва за филтрационно пълнене под налягане на тръбичките на положителните плочи, след което плочите се измиват с вода и се поставят в камери за зреене и формиране. Количеството на водата и сярната киселина е така определено, че плътността на получената суспензия да бъде между 2.00 и 2.50 gсm-3 и фазовият й състав да бъде оловен сулфат (PbSО4) и оловен диоксид РbО2 или от смес от оловен сулфат, моноокиссулфат и оловен диоксид (PbSO4, PbO.PbSO4 и РbО2). Плочите, получени по тази технология, са с висок начален капацитет и подходяща структура, която им гарантира дълъг живот.

Description

Област на техниката
Изобретението се отнася до състав и технология за производство на тръбни положителни плочи за оловни акумулатори и ще намери приложение в промишлеността.
Предшестващо състояние на технологията
Известна е технология за производство на тръбни положителни плочи за оловни акумулатори чрез пълнене на плочите със суспензия, при която суспензията се приготвя в бъркалка чрез смесване на оловен миниум, оловен прах, вода и малко количество сярна киселина (до 1% спрямо общото тегло на оловния прах и миниума). С тази суспензия чрез филтриране под налягане се пълнят тръбичките на положителните плочи. При това смесване суспензията и съответно напълнената в тръбичките маса се състоят основно от оловен окис (РЬО), миниум (РЬ3О4) и незначително количество 3PbO.PbSO4.H2O. Тъй като от оловния окис се получава положителна активна маса с малък капацитет, то след напълването, тръбните плочи се подлагат на обработка продължително време (5 6 часа) в концентриран разтвор на сярна киселина, при което сярната киселина реагира с оловния прах и миниума и се получават PbSO4 и РЬО2. Този процес на сулфатизиране на плочите е известен като пиклиране на тръбните плочи. Тъй като пиклирането се извършва в твърда фаза, то сярната киселина реагира с оловния окис само по повърхностния слой на тръбичките, където се получава оловен сулфат, а във вътрешния слой остава нереагирал оловен окис и миниум. След пиклирането, плочите се измиват обилно с вода и се сушат при температура от 80°С, след което се подлагат на формиране в продължение на 48 часа в разтвор на сярна киселина. При формирането PbSO4 се превръща в активна маса от РЬО2, която има висок капацитет. /1/
Основен недостатък на посочената технология е получаването на положителни плочи с нееднороден фазов състав и структура на напълнената маса и на получената след формирането активна маса, които не могат да осигурят дълъг живот на положителните плочи.
• · ·<
-2Друг недостатък е използването на трудоемкия и продължителен процес на пиклиране, при който обикновено се получават два слоя в тръбичките на плочите - външен слой от PbSO4 и вътрешен от не реагирал с киселината оловен прах и РЬЗО4.
Следващи недостатъци на тази технология са необходимостта от ежедневно обработване и коригиране на огромно количество сярна киселина с различна плътност, както и големия разход на вода за измиване на сулфатизиралите плочи след пиклирането.
Известен е и метод за получаване на паста за положителни плочи на оловни акумулатори (1), който се състои в смесване на оловен прах, миниум (от 5 до 70%) и сярна киселина (от 1 до 8%) при температури от 60 до 120°С в продължение на 10 до 120 минути, след което получената паста се охлажда и се използва за пастиране на решетки или за вкарване в тръбичките на панцерните плочи директно или след разреждане до суспензия. При този метод на приготвяне пастата се състои основно от 3PbO.PbSO4.H2O, когато смесването е проведено при температури под 60°С, или от 4PbO.PbSO4, когато смесването е при по-високи температури, като окиссулфатите (3PbO.PbSO4.H2O или 4PbO.PbSO4) осигуряват достатъчно висок начален капацитет на положителните плочи, който се постига само след няколко заряд-разрядни цикли. /2/.
Основният недостатък на посочения метод се състои в продължителното формиране йа плочите и необходимостта от провеждане на няколко първоначални цикли за достигане hl номинален капацитет на плочите.
Друг недостатък е необходимостта от специален скъпоструващ смесител за първоначално приготвяне на пастата.
-3Техническа същност на изобретението
Задачата на изобретението е да се създаде технология за производство на тръбни положителни плочи за оловни акумулатори, които да са с еднороден фазов състав и структура на активната маса, като се избегне продължителният и свързан с големи разходи на енергия и сярна киселина процес на сулфатизиране (пиклиране) на напълнените плочи.
Задачата е решена чрез нова рецептура на състав за суспензия за производство на тръбни положителни плочи за оловни акумулатори, както и на технология за тяхното производство.
Съставът на суспензията за производство на тръбни положителни плочи за оловни акумулатори, съгласно изобретението, включва оловен прах, оловен миниум, вода и сярна киселина, като количествата на оловният прах и оловния миниум са в съотношение от 9:1 до 1:9, количеството на сярната киселина е от 15% до 25% спрямо общото тегло на оловния прах и миниума, а количеството на водата е определено така, че плътността на получената суспензия да бъде между 2.00 и 2.50 gem’3.
Технология за производство на тръбни положителни плочи за оловни акумулатори, включваща смесване на оловен прах, оловен миниум, вода смесването на охлаждане до филтрационно положителните поставят в камери за зреене, без Допълнително сулфатизиране (пиклиране) на напълнените плочи в разтвор на сярна киселина.
и сярна киселина, като съгласно изобретението, компонентите се извършва в смесител с водно получаване на суспензия, която се използва за пълнене под налягане на тръбичките на плочи, след което плочите се измиват с вода и се
Съгласно един вариант на изобретението, смесването на компонентите за получаване на суспензия се извършва в следната последователност: сухо смесване на оловния прах и оловния миниум за 5 минути, след което се прибавя водата и се бърка 5 минути, прибавя се киселината и се разбърква още 20 минути.
Съгласно друг вариант на изобретението, смесването на компонентите за получаване на суспензия се извършва в следната последователност: мокро бъркане за 5 минути на оловния миниум и водата, след което се прибавя киселината, разбърква се 20 минути, прибавя се оловния прах и се бърка още 10 минути.
• · · · · ·
4 4· 4 4 ·· ··
- 4Предимствата на предложената технология и състав на суспензията за производство на тръбни положителни плочи за оловни акумулатори се заключават в следното:
• Напълнените тръбни положителни плочи имат оптимален фазов състав и подходяща структура които осигуряват висок начален капацитет и дълъг живот на плочите;
• Избягва се продължителният и трудоемък процес на допълнителна сулфатизация (пиклиране), ежедневната обработка на голямо количество сярна киселина, както и огромният разход на вода за измиване на напълнените плочи след пиклиране;
• Избягва се големият разход на енергия за сушене на плочите след пиклирането при висока температура, като същевременно се улеснява и се съкращава времето на формирането на напълнените плочи.
Примери за изпълнение на изобретението
Осъществяването на изобретението се пояснява със следните примери, които не го ограничават:
Пример 1.
В смесител се поставят 400 кг оловен миниум и 600 кг оловен прах и се провежда сухо бъркане в продължение на 5 минути. След това се добавят 600 литра вода и се провежда мокро бъркане в продължение на 5 минути, след което киселината (210 литра) бавно се изпуска в смесителя и се провежда мокро бъркане в продължение на 20 минути, като при това разбъркване е включена системата за водно охлаждане. Готовата суспензия се подава в съда за готова суспензия, от където се използва за филтрационно пълнене на тръбните плочи.
• · ··>··
-5Пример 2.
В смесител се поставят 400 кг оловен миниум и 680 литра вода, провежда се мокро бъркане в продължение на 5 минути, след което киселината (210 литра сярна киселина с относително тегло 1.40) бавно се изпуска в смесителя и се провежда мокро бъркане в продължение на 20 минути, като при това разбъркване е включена системата за водно охлаждане. След това оловния прах (600 кг) се изпуска в смесителя и се провежда бъркане на получената суспензия в продължение на 10 минути. Готовата суспензия се подава в съда за готова суспензия и за пълнене на тръбните плочи.
Пример 3.
Като примери 1 и 2, като отношението на количествата на оловния миниум към оловния прах може да бъде от 1:9 до 9:1.
Пример 4.
Като примери 1, 2 и 3, като количеството на сярната киселина с относително тегло 1.40 може да бъде от 200 до 350 литра.
Литература
1. D. Pavlov, Chapter 5, Lead-acid batteries in power sources for electric vehicles, editors B.D. McNicol, D.A.J. Rand, p.309, ElAmsterdam, 1984;
2. Авторско свидетелство № 43335/1987 г.

Claims (4)

Патентни претенции
1. Състав на суспензия за производство на тръбни положителни плочи за оловни акумулатори, характеризиращ се с това, че включва оловен прах, оловен миниум, вода и сярна киселина, като количествата на оловният прах и оловния миниум са в съотношение от 9:1 до 1:9, количеството на сярната киселина е от 15% до 25% спрямо общото тегло на оловния прах и миниума, а количеството на водата е определено така, че плътността на получената суспензия да бъде между 2.00 и 2.50 gem'.
2. Технология за производство на тръбни положителни плочи за оловни акумулатори, включваща смесване на оловен прах, оловен миниум, вода и сярна киселина, характеризираща се с това, че смесването на компонентите се извършва в смесител с водно охлаждане до получаване на суспензия, която се използва за филтрационно пълнене под налягане на тръбичките на положителните плочи, след което плочите се измиват с вода и се поставят в камери за зреене, без допълнително сулфатизиране (пиклиране) на напълнените плочи в разтвор на сярна киселина.
3. Технология за производство на тръбни положителни плочи за оловни акумулатори съгласно претенции 2, характеризираща се с това, че смесването на компонентите за получаване на суспензия се извършва в следната последователност: сухо смесване на оловния прах и оловния миниум за 5 минути, след което се прибавя водата и се бърка 5 минути, прибавя се киселината и се разбърква още 20 минути.
4. Технология за производство на тръбни положителни плочи за оловни акумулатори, съгласно претенция 2, характеризираща се с това, че смесването на компонентите за получаване на суспензия се извършва в следната последователност: мокро бъркане за 5 минути на оловния миниум и водата, след което се прибавя киселината, разбърква се 20 минути, прибавя се оловния прах и се бърка още 10 минути.
BG10110088A 2008-03-20 2008-03-20 Състав и технология за производство на тръбни положителни плочи за оловни акумулатори BG66124B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG10110088A BG66124B1 (bg) 2008-03-20 2008-03-20 Състав и технология за производство на тръбни положителни плочи за оловни акумулатори

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG10110088A BG66124B1 (bg) 2008-03-20 2008-03-20 Състав и технология за производство на тръбни положителни плочи за оловни акумулатори

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG110088A true BG110088A (bg) 2009-09-30
BG66124B1 BG66124B1 (bg) 2011-05-31

Family

ID=41338283

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG10110088A BG66124B1 (bg) 2008-03-20 2008-03-20 Състав и технология за производство на тръбни положителни плочи за оловни акумулатори

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG66124B1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
BG66124B1 (bg) 2011-05-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP7433162B2 (ja) 正極活物質及びその製造方法
JP4787236B2 (ja) 鉛蓄電池で使用される活性プレート作製のための固相反応からの四塩基性硫酸鉛の生成
ES2358095T3 (es) Procedimiento de fabricación de placas para batería de plomo-ácido.
CN103384010B (zh) 一种四碱式硫酸铅的制备方法
JP2008515151A (ja) ペースト硬化添加剤
CN107887591A (zh) 提高铅酸蓄电池正极板栅与铅膏结合力的铅膏和膏及其制备方法
JP2019503551A (ja) 正極活物質の製造方法及びこれによって製造された正極活物質
JPS59167959A (ja) 電極ペ−ストおよび鉛酸電池の製法
CN107302118A (zh) 一种回收氧化铅作为活性物质的高性能铅酸蓄电池
CN104218224B (zh) 一种铅酸动力电池正极铅膏的制备方法
Pavlov et al. Lead‐Acid Battery Pastes Containing 4PbO· PbSO4 and Pb3 O 4
JP3385879B2 (ja) 鉛蓄電池用負極板
JP2009187776A (ja) 制御弁式鉛蓄電池
BG110088A (bg) Състав и технология за производство на тръбни положителни плочи за оловни акумулатори
CN105845929A (zh) 一种氧化铅-炭复合材料的制备方法
CN112624201B (zh) 富锂基正极材料的制备方法
JP4441934B2 (ja) 鉛蓄電池の製造方法
JPH09289020A (ja) 鉛蓄電池用正極板及びその製造方法
JP2009016143A (ja) 鉛蓄電池用のペースト式正極板の製造方法および鉛蓄電池
US3259522A (en) Manufacture of active mass for leadacid storage battery plates, active masses so produced, and plates with such masses
CN105633400B (zh) 一种含有铅酸钙的铅酸蓄电池正极铅膏
JP5682530B2 (ja) 鉛蓄電池用ペースト状正極活物質の製造法及び鉛蓄電池用正極板
JP2773312B2 (ja) 鉛蓄電池用正極板の製造法
JP2009231014A (ja) 鉛蓄電池用正極活物質ペーストの製造方法及び前記ペーストを用いた鉛蓄電池用正極板
CN117594790A (zh) 一种石墨烯硫酸铅复合材料的制备方法