BG104705A - Заместен 1,2,4-триазоло/3,4-а/пиридазин - Google Patents

Заместен 1,2,4-триазоло/3,4-а/пиридазин Download PDF

Info

Publication number
BG104705A
BG104705A BG104705A BG10470500A BG104705A BG 104705 A BG104705 A BG 104705A BG 104705 A BG104705 A BG 104705A BG 10470500 A BG10470500 A BG 10470500A BG 104705 A BG104705 A BG 104705A
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
compound
triazolo
phthalazine
methylisoxazol
methyloxy
Prior art date
Application number
BG104705A
Other languages
English (en)
Inventor
William Carling
Tamara Ladduwahetty
Angus Macleod
Kelvin MERCHANT
Kevin Moore
Francine Sternfeld
Leslie STREET
Original Assignee
Merck Sharp & Dohme Limited
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from GBGB9803992.8A external-priority patent/GB9803992D0/en
Priority claimed from PCT/GB1998/001307 external-priority patent/WO1998050385A1/en
Priority claimed from GBGB9824896.6A external-priority patent/GB9824896D0/en
Application filed by Merck Sharp & Dohme Limited filed Critical Merck Sharp & Dohme Limited
Publication of BG104705A publication Critical patent/BG104705A/bg

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D487/00Heterocyclic compounds containing nitrogen atoms as the only ring hetero atoms in the condensed system, not provided for by groups C07D451/00 - C07D477/00
    • C07D487/02Heterocyclic compounds containing nitrogen atoms as the only ring hetero atoms in the condensed system, not provided for by groups C07D451/00 - C07D477/00 in which the condensed system contains two hetero rings
    • C07D487/04Ortho-condensed systems
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P25/00Drugs for disorders of the nervous system
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P25/00Drugs for disorders of the nervous system
    • A61P25/28Drugs for disorders of the nervous system for treating neurodegenerative disorders of the central nervous system, e.g. nootropic agents, cognition enhancers, drugs for treating Alzheimer's disease or other forms of dementia

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Neurology (AREA)
  • Neurosurgery (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Hospice & Palliative Care (AREA)
  • Psychiatry (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Nitrogen Condensed Heterocyclic Rings (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Plural Heterocyclic Compounds (AREA)

Abstract

Изобретението се отнася до заместено триазолопиридазиново производно, до използването му при подобряваща когницията (познавателността) терапия, до състав, който го съдържа, и до методи за получаването му.

Description

Област на техниката
Изобретението се отнася до заместени триазоло-пиридазинови производни, до използването им в медицината, до съдържащи ги състави и до метод за получаването им.
Сега ние открихме, че е възможно да се получат лекарствени средства, които имат подобряващ когнитивен (познавателен) ефект и които могат да се използват с по-малък риск от прокунвулсивни ефекти от по-рано описаните бензодиазепин рецепторни частични или цялостни инверсни агонисти. Предпочитат се инверсни агонисти, които са инверсни агонисти за а5 рецептора и които са относително без активност по отношение на α1, а2 и аЗ рецепторни свързващите сайтове.
Предшестващо състояние на техниката
Европейски патенти 0085840 и 0134946 описват сродни серии 1,2,4-триазоло[3,4-а]фталазинови производни, за които се твърди, че притежават противострахова активност. Не е описано обаче, нито се предполага в която и да е от двете публикации, че съединенията от настоящето изобретение или пък тези от цитираните описания имат някакви подобряващи когницията свойства.
Техническа същност на изобретението
Изобретението се отнася до съединение, което е:
3-(5-метилизоксазол-3-ил)-6-(1 -метил-1,2,3-триазол-4ил)метилокси-1,2,4-триазоло[3,4-а]фталазин.
Подобряването на когницията може да се покаже чрез изпитване на съединението в опита с водния лабиринт на Morris на McNamara and Skelton, Psychobiology, 21:101 - 108. функционалната ефективност на различните рецепторни подтипове може да се изчисли като се използва описания в WO-A-9625948 метод.
Така съединението от изобретението може да се използва при различни нарушения на централната нервна система. Такива нарушения включват дилириум, деменция и амнестични или други когнитивни нарушения. Примери за делириум са делириум дължащ се на интоксициране с вещества или въздържане от вещества, дилириум дължащ се на множество етиологии и делириум NOS (неспецифициран по друг начин). Примери на деменция са: деменция от Алцхаймеров тип с рано настъпване, която може да е неусложнена или да е с делириум, халюцинации или депресирано настроение; деменция дължаща се на HIV заболяване; деменция дължаща се на трамва на сърцето, деменция поради Паркинсоново заболяване; деменция дължаща се на Huntingtonово заболяване, деменция дължаща се на Pick заболяване; деменция дължаща се на Creutzfeld-Jakob заболяване; деменция предизвикана от задържащи се вещества или дължаща се на множество етиологии и деменция NOS. Примери на амнестични нарушения са амнестични нарушения държащи се на конкретно медицинско състояние или които са предизвикани от вещества или които са амнестични нарушения NOS.
Изобретението осигурява също така и фармацевтични състави включващи съединението от изобретението и фармацевтично приемлив носител. За предпочитане е тези състави да са в единични дозиращи
форми като таблетки, пилюли, капсули, прахове, гранули, стерилни парентерални разтвори или суспензии, отмерени аерозоли или течни спрейове, капки, ампули, трансдермални лепенки, автоинжекторни устройства или супозитории за орално, парентерално, интраназално, сублингално или ректално приложение или за прилагане чрез инхалиране или впръскване. За изготвянето на твърди състави като таблетки, активното вещество се смесва с фармацевтичен носител, например обичайните таблетиращи съставки като царевично нишесте, лактоза, сорбитол, талк, стеаринова киселина, магнезиев стеарат, двукалциев фосфат или смоли или повърхностноактивни вещества като сорбитан моноолеат, полиетиленгликол и други фармацевтични разредители, например вода, за да образуват твърд предварителен състав съдържащ хомогенна смес от съединението от изобретението или негова фармацевтично приемлива сол. Когато се казва че тези предварителни състави са хомогенни, се има предвид че активната съставка е равномерно диспергирана в цялия състав така че състава може лесно да се раздели на еднакво ефективни дозиращи единични форми като таблетки, пилюли и капсули. Твърдият предварителен състав след това се разделя на отделни единични дозиращи форми от описания по горе тип, съдържащи от 0.1 до 500 мг от активната съставка на изобретението. Обичайните единични дозиращи форми съдържат от 1 до 100 мг, примерно 1, 2, 5, 10, 25, 50 или 100 мг от активното вещество. Таблетките или пилюлите от новия състав могат да бъдат покрити или по други начин да са съставени за да се осигури дозираща форма с удължено действие. Например таблетката или пилюлата може да включва вътрешен или външен дозиращ компонент, последния да е под форма на обвивка. Двете съставки могат да са разделени от ентеричен слой, който служи да устои на храносмилането в стомаха и позволява на вътрешния компонент да премине незасегнат в дванадесетопръстника или да се освобождава забавено. За такива ентерични слоеве или покрития могат да се използват различни материали включително различни полимерни киселини и смеси на полимерни киселини с материали като шеллак, цетилов алкохол и целулозен ацетат.
Течните форми, в каквито новите състави могат да бъдат за орално приложение или инжектиране, включват водни разтвори, подходящо ароматизирани сиропи, водни или маслени суспензии и ароматизирани емулсии с ядливи масла като памучно, сусамено, кокосово или фъстъчено, както и елексири и подобни фармацевтични носители. Подходящи диспергиращи или суспендиращи средства за водни суспензии включват синтетични и природни смоли като трагаканта, акация, ал гинат, декстран, натриев карбокси метил целулоза, метилцелулоза, поливинилпиролидон или желатин.
Изобретението се отнася също така до използването на съединението за производство на лекарство за подобряване на когницията, с предпочитание при хора страдащи от дементивно заболяване като болестта на Алцхаймер.
За подобряване на познавателността подходяща доза е около 0.01 до 250 мг/кг дневно, за предпочитане около 0.01 до 100 мг/кг дневдно и по-специално около 0.01 до 5 мг/кг за кг телесно тегло дневно. Съединението може да се прилага в режим 1 до 4 пъти дневно. В някои случаи обаче могат да се използват количества и извън тези граници.
Предпочита се съединението от изобретението да е стрито като се използва пестик и хаван или тяхни индустриални еквиваленти до размери на частичките между 1 и 10 мкм и за предпочитане по-малки от 5 мкм преди да се формулира. Съединението може да се микронизира или сонизира по методи известни в областта или да се доведе до наноразмери на частичките, например чрез методи описани в U. S. А5145684.
• *
Изобретението осигурява също и метод за получаване на съединението от изобретението, който включва взаимодействие на метилиращо съединение, като литиев хексаметилдисилазид с 3-(5метилизоксазол-3-ил)-6-(1Н-1,2,3-триазол-5-ил)метилокси-1,2,4триазоло[3,4-а]фталазин.
Реакцията обикновено се провежда в разтворител като диметилформамид, най-често при температура под 0° С с затопляне до около стайна температура и обикновено в среда на инертен газ като азот. Реакционната смес обикновено се оставя да престои 4-12 часа. Желаният продукт обикновено се пречиства от странични съединения чрез обичайните начини като препаративна ВЕТХ.
При някои от горните синтетични последователности може да е необходимо и/или желателно да се защитят чувствителни или реактивоспособни групи при някои от взаимодействащите молекули. Това може да се постигне чрез обичайните защитни групи като тези описани в Protective Groups in Organic Chemistry, ed. J. F. W. McOmie, Plenum Press, 1973; и T. W.. Greene & P. G. M. Wuts, Protective Groups in Organic Synthesis, John Wiley & Sons, 1991. Защитните групи могат да се отстранят в удобен последващ етап при използване на известни в областта методи.
Съединението съгласно изобретението силно инхибиряа свързването на [3Н]-флумазенил към бензодиазепиновия свързащ сайт на човешки GABAa рецептори, съдържащ а5 субединицата, стабилно експресирана в Ltk клетки.
Реактиви:
- фосфатно буфериран солев разтвор (PBS);
- изпитателен буфер: 10 мМ КН2РО4, pH 7.4 при стайна температура;
’6 • ·
- [3Н]-флумазенил (18 нМ за α1β3γ2 клетки; 18 нМ за α2β3γ2
клетки; 10 нМ за α3β3γ2 клетки; 10 нМ за α5β3γ2 клетки) в изпитателен буфер;
- флунитразепам 100 мкМ в изпитателен буфер;
- клетки ресуспендирани в изпитателен буфер (1 плака в до 10 мл).
Събиране на клетки
Горната течност се отстранява от клетките. PBS (приблизително 20 мл) се прибавя. Клетките се остъргват и се поставят в 50 мл-ова центрофугална епруветка. Това се повтавя с нови 10 мл PBS за да се осигурим че повечето от клетките са отстранени. Клетките се пелетизират чрез центрофугиране за 20 мин при 3000 об/мин в benchtop центрофуга и след това при желание се замразяват. Пелетите се суспендират отново в 10 мл буфер за клетки от плака (25 см х 25 см).
Изпитание
То може да се проведе в дълбоки 96-кладенчеви плаки или в епруветки. Всека епруветка съдържа:
- 300 мкл от изпитателния буфер;
- 50 мкл [3Н]-флумазенил (крайна концентрация за α1β3γ2: 1.8 нМ;
за α2β3γ2: 1.8 нМ; за α3β3γ2: 1.0 нМ; за α5β3γ2; 1.0 нМ);
- 50 мкл буфер или разтворител носител (например 10 % DMSO) ако съединението се разтваря в 10 % DMSO (общо); изпитваното съединение е флунитразепам (за определяне на неспесифичното свързване), 10 мкМ крайна концентрация;
- 100 мкл клетки.
Пробите за анализ се инкубират 1 ч при 40° С, след това се филтруват като се използва или Tomtec или Brandel клетъчен събирач върху GF/В филтри последвано от 3 х 3 мл промивки с ледено охладен изпитателен буфер, филтрите се сушат и се преброяват чрез течно сцинтилационно преброяване. Очаквани стойности за тотално
·» ·· • · · ·
свързване са 3000 - 4000 dpm общо или по-малко от 200 dpm за неспецифично свързване ако се използва течно сцинтилационно преброяване или 1500 - 2000 dpm за общо преброяване и по-малко от 200 dpm за неспецифично свързване ако се преброява с мелтилекс твърд сцинтилант. Свързващите параметри се определят чрез нелинеен най-малък квадратен регресивен анализ, за който инхибиционната константа Ki може да се изчисли за изпитваното съединение.
Съединението от изобретението силно инхибира свързването на [3Н]-флумазенил към бензодиазепин свързващия сайт на човешки GABAa рецептори, съдържащи а5 субединицата стабилно експресирана в Ltkклетки.
Съединението от придложения пример се изпитва по горния метод и бе намерено, че притежава Ki стойност за заместване на [3H]Ro 15-1788 от а5 субединицата на човешкия GABAa рецептор при 100 нМ или по-малко.
Съединението от изобретението е показано че подобрява когницията при водния лабиринтен тест при плъх (Morris, Learning and Motivation, 1981, 12, 239ff). Други подробности на методологията за демонстриране че настоящето съединение подобрява когницията може да се намерят в WO-A-9625948. Това се демонстрира при минимална ефективна доза от 0.3 мг/кг при която съединението от изобретението има 40 % рецепторна заетост. Показано е също и при доза 3 мг/кг.
Съединението от изобретението може да се получи както е описано в следващите примери. Подробности и условия на реакцията както и очевидни модификации са по възможностите на специалист от областта.
Примери за изпълнение на изобретението
Междинно съединение 1
6-хлоро-3-(5-метилизоксазол-3-ил)-1,2,4-триазоло[3,4-а]фталазин
a) 1-хлоро-4-хидразинофталазин
1,4-дихлорофталазин (20.0 г, 0.100 мола) се прибавя към кипящ разтвор на хидразин монохидрат (37.3 мл, 0.765 мола) в етанол (500 мл) и сместа се нагрява при кипене 0.5 часа. Сместа се охлажда до стайна температура и твърдата фаза се отделя чрез филтруване и се промива с етер. Утайката се поставя в н-бутанол и амонячен разтвор (от.т. 0.91) и се нагрява до разтваряне на твърдата фаза. Органичният слой се отделя, изпарява се под вакуум и остатъка се дестилира ацеотропно с ксилен (х 2) и се суши под вакуум за да даде хидразина от заглавието ф (11,5 г, 59 %). 1Н ЯМР (250 MHz, d6 DMSO) δ 7.84 - 8.04 (ЗН, m-Ar-H), 8.20 (1H, m-Ar-H); MS (ES+) m/e 194 [MH]+.
b) 5-метилизоксазол-З-карбоксилна киселина
Смес от ацетонилацетон (10 г, 88 ммола) и азотна киселина (от.т. 1.42)/вода (2:3) (50 мл) внимателно се довежда до кипене в поток от азот и се кипи в продължение на 1 час. Разтворът се охлажда до стайна температура и се оставя да престои една нощ. Получената утайка се отделя чрез филтруване, промива се със охладена вода (2x7 мл) и хексан и се суши под вакуум за да даде киселината от заглавието (4.4 г, 40 %), ’н ЯМР (CDCI3) δ 2.50 (ЗН, d, J=0.8 Hz, Me), 6.41 (IH, d, J=0.8 Hz, • Ar-H).
c) 6-хлоро-3-(5-метилизоксазол-3-ил)-1,2,4-триазоло[3,4-
а]фталазин
5-метилизоксазол-З-карбоксилна киселина (5.21 г, 41.3 ммола), бис(2-оксо-3-оксазолидинил)фосфин хлорид (10.5 г, 41.2 ммола) и триетиламин (11.5 мл, 82.5 ммола) се прибавят последователно при бъркане към суспензия на 1-хлоро-4-хидразинофталазин (8.00 г, 41.2 ммола) в дихлорометан (1 л) при 0° С в атмосфера на азот. Сместа се бърка при 0° С 2 часа и при стайна температура една нощ. Разтворителят се изпарява под вакуум, остатъка се стрива с вода и утайката се отфилтрува, промива се с хексан и се суши под вакуум за
·· да даде кетохидразин (11 г), MS (ES+) m/e 304 [МН]+. Разтвор на кетохидразин (11 г) и триетиламин хидрохлорид (2.2 г, 20 % т/т) в ксилен (500 мл) се нагрява при кипене 3 часа. Сместа се охлажда до стайна температура и разтворителя се изпарява под вакуум. Остатъкът се разтваря в дихлорометан, промива се с вода (х 2), суши се над магнезиев сулфат и се изпарява под вакуум. След прекристализиране (дихлорометан/хексан) се получава съединението от заглавито (6.8 г, 58
%). 1Н ЯМР (360 MHz, CDCI^ δ 2.59 (ЗН, s, Me), 6.90 (1Н, s, Ar-H), 7.95
(1H, m, Ar-H), 8.07 (1H, m, Ar-H), 8.34 (1H, m, Ar-H), 8.78 (1H, s, Ar-H); MS (ES+) m/e 286 [MH]+.
Реферативен пример 1
3-(5-метилизоксазол-3-ил)-6-(2-пиридил)метилокси-1,2,4триазоло[3,4-а]фталазин
Натриев хидрид (244 мг от 60 % дисперсия в масло, 6.10 ммола) се прибавя при бъркане към разтвор на 2-пиридилкарбинол (470 мг, 4.27 ммола) в диметилформамид (60 мл) при стайна температура в атмосфера на азот и сместа се бърка 0.25 часа. След това се прибавя междинното съединение 1 (1160 мг, 4.07 ммола) и сместа се бърка 2 часа. Разтворителят се отстранява под вакуум и остатъка се разтваря в дихлорометан, промива се с вода (х 2), суши се над магнезиев сулфат и се изпарява под вакуум. Мигновенна хроматография върху силикагел и елуиране с 3 % метанол/дихлорометан и след това прекристализиране (дихлорометан/хексан) дава съединението от заглавието (640 мг, 44 %) с т. т. 234 - 236° С; *Н ЯМР (360 MHz, CDCI3) δ 2.59 (ЗН, d, J=0.8 Hz, Me),
5.77 (2H, s, CH2), 6.82 (1H, d, J = 0.8 Hz, Ar-H), 7.30 (1H, m, Ar-H), 7.74 7.85 (3H, m, Ar-H), 7.95 (1H, m, Ar-H), 8.33 (1H, d, J = 7.8 Hz, Ar-H), 8.64 8.72 (2H, m, Ar-H); MS (ES+) m/e 359 [MH]+.
Анализ: намерено C 62.93; H 3.56; N 22.94;
изчислено за C19H14N6O2 0.05 (CH2CI2) C 63.10; H 3.92; N 23.17%.
Реферативен пример 2 ·· ·· • · ·
6-(6-бромопиридин-2-ил)метилокси-3-(5-метилизоксазол-3-ил)-
1,2,4- триазоло[3,4-а]фталазин
Съединението от заглавието се получава от междинно съединение 1 и 2-бромопиридин-6-метанол (Tetrahedron Lett., 1996, 50, 2537) като се следва метода от реферативен пример 1. Продуктът се изолира чрез прибавяне на вода към реакционната смес и получената утайка се отфилтрува. След мигновенно хроматографиране върху силикагел, елуиране с етилацетат и прекристализиране (етилацетат метанол) се получава фталазина от заглавието с т.т. 247.5 - 249° С. 1Н
ЯМР (360 MHz, CDCI3) δ 2.61 (ЗН, d, J=0.7 Hz, Me), 5.73 (2H, s, CH^, 6.82 (1H, d, J=0.7 Hz, Ar-H), 7.48 (1H, d, J = 7.8 Hz, Ar-H), 7.63 (1H, t, J = 7.7 Hz, Ar-H), 7.76 (1H, d, J = 7.4 Hz, Ar-H), 7.84 (1H, t, J=8.4 Hz, Ar-H), 7.98 (1H, t, J=8.4 Hz, Ar-H), 8.31 (1H, d, J=8.5 Hz, Ar-H), 8.70 (1H, d, Ar-H); MS (ES+) m/e 437 [MH]+. Анализ: намерено C 52.27; H 2.85; N 19.14;
изчислено за C19H13N6O2Br. 0.1 (H2O) C 51.98; H 3.03; N 18.60%.
Междинно съединение 2
6-хидрокси-3-(5-метилизоксазол-3-ил)-1,2,4-триазоло[3,4а]фталазин
Разтвор на натриев хидроксид (0.67 г, 17 ммола) във вода (7.5 мл) се прибавя към разтвор на междинно съединение 1 (1.0 г, 3.5 ммола) в диоксан (37.5 мл) при бъркане и сместа се нагрява при кипене 4 часа. Разтворителят се изпарява под вакуум и остатъка се разпределя между вода и диетилов етер. Водният слой се отделя, промива се с етер (х 1) и след това се подкислява с 2 N хлороводородна киселина до постигане на pH 2. Твърдата утайка се отделя от разтвора чрез филтруване и водният филтрат се екстрахира с дихлорометан (х 3). Събраните екстракти се сушат над магнезиев сулфат, изпаряват се под вакуум и се събират с утайката за да дадат съединението от заглавието (0.45 г, 48 %); 'Н ЯМР (250 MHz, d6 DMSO) δ 2.58 (ЗН, d, J=0.7 Hz, Me), 7.07 (1H, d, J=0.9 Hz, Ar-H), 7.94 (1H, m, Ar-H), 8.08 (1H, m, Ar-H), 8.24 (1H, d, J=7.4
9999 • · · · • · •9
9999 9999
Hz, Ar-H), 8.54 (1H, d, J = 7.4 Hz, Ar-H), 13.32 (1H, br s, NH); MS (ES+) m/e 268 [MH]+.
Реферативен пример 3
3-(5-метилизоксазол-3-ил)-6-(1Н,-1,2,3-триазол-5-ил)метилокси-
1,2,4-триазоло[3,4-а]фгалазин
5-формил-1 -[2-(триметилсилил) етокси]метил-1,2,3-триазол н-бутиллитий (6.8 мл от 1.6 М разтвор в хексани, 10.9 ммола) се прибавя на капки в продължение на 0.08 часа при бъркане към разтвор на 1-[2-(триметил-силил)етокси]метил-1,2,3-триазол (J. Heterocycl.
Chem., 1992, 29, 1203) (2.077 г, 10.42 ммола) в тетрахидрофуран (30 мл) при -78° С под азот. Разтворът се оставя да се затопли до -60° С в продължение на 0.67 часа и отново се охлажда до -78° С под азот и се прибавят диметилформамид (0.9 мл, 11.6 ммола). Сместа се оставя да се затопли до стайна температура и се бърка 16.5 часа. Прибавя се наситен разтвор на амониев хлорид (50 мл) и реакционната смес се екстрахира с диетилов етер (3 х 80 мл). Събраните етерни екстракти се сушат над магнезиев сулфат, изпаряват се под вакуум и остатъка се хроматографира върху силикагел като се елуира с 30 % етилацетат/хексан за да даде триазола от заглавието (1.713 г, 72 %). 1Н
ЯМР (360 MHz, CDCIg) δ 0.01 (9Н, s, Me3Si), 0.92 - 0.99 (2H, m, CHg), 3.64 3.69 (2H, m, CHg), 6.05 (2H, m, CHg), 8.31 (1H, s, Ar-H), 10.12 (1H, s, CHO).
b) 5-хидроксиметил-1-[2-(триметилсилил)етокси]метил-1,2,3 триазол
Натрие! борохидрид (0.284 г, 7.51 ммола) се прибавя при бъркане къв разтвор на горния триазол (1.704 г, 7.495 ммола) в метанол (8 мл) при 0° С в атмосфера на азот. Сместа се бърка при 0° С 0.5 часа и при стайна температура 0.5 часа. Прибавя се вода и сместа се разпределя между дихлорометан и наситен солев разтвор. Водният слой се отделя и по-нататък се екстрахира с дихлорометан (х 2). Събраните органични слоеве се сушат над магнезиев сулфат и се изпарявт под вакуум.
• · ·· • ·
Остатъкът се хроматографира върху силикагел, елуира се с 70 % етилацетат/хексан за да даде съединението от заглавието (1.34 г, 78 %). 1Н ЯМР (360 MHz, CDCI3) δ 0.00 (9Н, s, Me3Si), 0.90 - 0.95 (2Н, m, СН2), 3.58 - 3.63 (2Н, m, СН2), 4.84 (2Н, s, СН^, 5.80 (2Н, s, CHg), 7.68 (1Н, S, ΑΓΗ).
c) 3-(5-метилизоксазол-3-ил)-6-{1-[2-(триметилсилил)етокси]метил-
1.2.3- триазол-5-ил}метокси-1,2,4-триазоло[3,4-а]фталазин
Съединението от заглавието се получава от междинно съединение 1 и горния алкохол като се следва методиката описана в ф пример 10, *Н ЯМР (360 MHz, CDCI3) δ 0.00 (9Н, s, Me3Si), 0.88 - 0.93 (ЗН, m, Me), 2.63 (ЗН, s, Me), 3.61 - 3.66 (2H, m, CH2), 5.92 (2H, s, CH2), 5.97 (2H, s, CH2), 6.89 (1H, s, Ar-H), 7.86 (1H, m, Ar-H), 8.02 (1H, t, J = 7.7 Hz, Ar-H), 8.18 (1H, s, Ar-H), 8.23 (1H, d, J=8.0 Hz, Ar-H), 8.76 (1H, d, J=8.0 Hz, Ar-H); MS (ES+) m/e 479 [MH]+.
d) 3-(5-метилизоксазол-3-ил)-6-(1 H ,-1,2,3-триазол-5-ил)метилокси-
1.2.4- триазоло[3,4-а]фталазин
Смес от горното съединение, етанол (10 мл) и 2 N HCI (20 мл) се нагрява при 50° С 15.25 часа. Разтворът се алкализира до pH 12 с наситен разтвор на натриев карбонат и разтворителите се изпаряват ф под вакуум. Остатъкът се дестилира азеотропно с етанол (х 2) и се хроматографира върху силикагел като се елуира с 0 - 4 % метанол /дихлорометан (градиентно елуиране) за да даде съединението от заглавието. 1Н ЯМР (360 MHz, CDCIg) δ 2.65 (ЗН, s, Me), 5.73 (2H, s, CH2), 7.02 (1H, s, Ar-H), 7.87 (1H, t, J = 7.8 Hz, Ar-H), 7.99 - 8.03 (2H, m, 2 οτ ΑΓΗ), 8.24 (1H, d, J=8.2 Hz, Ar-H), 8.72 (1H, d, J = 7.9 Hz, Ar-H); MS (ES+) m/e 349 [MH]+.
Пример 1
3-(5-метилизоксазол-3-ил)-6-(1 -метил-1,2,3-триазол-5ил)метилокси-1,2,4-триазоло[3,4-а]фталазин, 3-(5-метилизоксазол3-ил)-6-(2-метил-1,2,3-триазол-4-ил)метилокси-1,2,4-триазоло[3,4-
• · •J ·· • ·· • · · · • · · • ·
а]фталазин и 3-(5-метилизоксазол-3-ил)-6-(1-метил-1,2,3-триазол4-ил)метилокси-1,2,4-триазоло[3,4-а]фталазин
Литиев хексаметилдисилазид (1.63 мл от 1 М разтвор в тетрахидрофуран, 1.63 ммола) се прибавя на капки при бъркане към разтвор на 3-(5-метилизоксазол-3-ил)-6-(1Н,-1,2,3-триазол-5ил)метилокси-1,2,4-триазоло[3,4-а]фталазин (241 мг, 0.626 ммола) получен съгласно реферативен пример 3 в диметилформамид (50 мл) при -31° С в азотна атмосфера. Сместа се затопля до -23° С за 1.5 часа, на капки се прибавя метилйодид (0.10 мл, 1.6 ммола) и реакционната смес се оставя да се затопли една нощ до стайна температура. Прибавя се вода и разтворителя се изпарява под вакуум. Остатъкът се разпределя между дихлорометан и вода и водната фаза се отделя и отново екстрахира с дихлорометан (х 1). Събраните органични екстракти се промиват със солев разтвор (х 1), сушат се над магнезиев сулфат и се изпаряват под вакуум. Остатъкът се хроматографира върху силикагел, елуира се с 0 - 5 % метанол/дихлорометан (градиентно елуиране) и след това препаративна ВЕТХ (YMC Sil колона, 250 х 20 мм) като се елуира с 5 % метанол/1-хлоробутан за разделяне на триазоловите изомери:
Най-малко полярен изомер (ВЕТХ разтворителна система): 3-(5метилизоксазол-3-ил)-6-(2-метил-1,2,3-триазол-4-ил)метилокси-1,2,4триазоло[3,4-а]фталазин 1Н ЯМР (400 MHz, CDCI^ 6 2.59 (ЗН, s, Me), 4.21 (ЗН, s, Me), 5.73 (2H, s, CH2), 6.89 (1H, s, Ar-H), 7.79 (1H, m, Ar-H), 7.94 (1H, m, Ar-H), 8.10 (1H, s, Ar-H), 8.22 (1H, d, J=8.0 Hz, Ar-H), 8.67 (1H, d, J=8.0 Hz, Ar-H); MS (ES+) m/e 363 [MH]+.
Междинно полярен изомер: 3-(5-метилизоксазол-3-ил)-6-(1-метил1,2,3-триазол-4-ил)метилокси-1,2,4-триазоло[3,4-а]фталазин 1Н ЯМР (400
MHz, CDCI3) δ 2.60 (ЗН, s, Me), 4.09 (ЗН, s, Me), 5.78 (2H, s, CHg), 6.90 (1H, d, J=0.8 Hz, Ar-H), 7.80 (1H, m, Ar-H), 7.94 (1H, m, Ar-H), 8.25 (1H, d, • ·
J=8.0 Hz, Ar-H), 8.65 (1H, d, J=8.0 Hz, Ar-H), 8.73 (1H, s, Ar-H),; MS (ES+) m/e 363 [MH]+.
Най-полярния изомер (ВЕХТ разтворителна система): 3-(5метилизоксазол-3-ил)-6-(1-метил-1,2,3-триазол-5-ил)метилокси-1,2,4триазоло[3,4-а]фталазин 1Н ЯМР (400 MHz, CDCI^ δ 2.56 (ЗН, s, Me), 4.19 (ЗН, s, Me), 5.76 (2H, s, CHg), 6.82 (1H, s, Ar-H), 7.80 (1H, m, Ar-H), 7.96 (1H, m, Ar-H), 8.04 (1H, s, Ar-H), 8.12 (1H, d, J=8.8 Hz, Ar-H), 8.67 (1H, d, J=8.0 Hz, Ar-H); MS (ES+) m/e 363 [MH]+.

Claims (5)

  1. Патентни претенции
    1.
    3-(5-метилизоксазол-3-ил)-6-(1 -метил-1,2,3-триазол-4ил) метилокси-1,2,4-триазоло [3,4-а]фтал азин.
  2. 2. фармацевтичен състав, характеризиращ се с това, че съдържа съединението съгласно претенция 1 и фармацевтично приемлив носител.
  3. 3.
    3-(5-метилизоксазол-3-ил)-6-(2-метил-1,2,3-триазол-4ил)метилокси-1,2,4-триазоло[3,4-а]фталазин за използване в метод за лечение на хора и животни.
  4. 4. Използване на съединението от претенция 1 за производство на лекарство за подобряване на когницията (познавателността).
  5. 5. Метод за подобряване на когницията при пациент страдащ от намалена когниция, който се състои в прилагане към пациента на подобряващо когницията количество от съединение съгласно претенция 1.
BG104705A 1998-02-25 2000-08-22 Заместен 1,2,4-триазоло/3,4-а/пиридазин BG104705A (bg)

Applications Claiming Priority (4)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GBGB9803992.8A GB9803992D0 (en) 1998-02-25 1998-02-25 Therapeutic agents
PCT/GB1998/001307 WO1998050385A1 (en) 1997-05-08 1998-05-06 SUBSTITUTED 1,2,4-TRIAZOLO[3,4-a]PHTHALAZINE DERIVATIVES AS GABA ALPHA 5 LIGANDS
GBGB9824896.6A GB9824896D0 (en) 1998-11-12 1998-11-12 Therapeutic compound
PCT/GB1999/000485 WO1999043677A1 (en) 1998-02-25 1999-02-17 SUBSTITUTED 1,2,4-TRIAZOLO[3,4-a]PYRIDAZINE

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG104705A true BG104705A (bg) 2001-04-30

Family

ID=27269184

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG104705A BG104705A (bg) 1998-02-25 2000-08-22 Заместен 1,2,4-триазоло/3,4-а/пиридазин

Country Status (14)

Country Link
EP (1) EP1070066A1 (bg)
JP (1) JP2002504554A (bg)
CN (1) CN1291194A (bg)
AU (1) AU746719B2 (bg)
BG (1) BG104705A (bg)
CA (1) CA2317416A1 (bg)
EA (1) EA002824B1 (bg)
HR (1) HRP20000555A2 (bg)
HU (1) HUP0100647A3 (bg)
NZ (1) NZ505695A (bg)
PL (1) PL341975A1 (bg)
SK (1) SK12772000A3 (bg)
TR (1) TR200002469T2 (bg)
WO (1) WO1999043677A1 (bg)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB9821179D0 (en) * 1998-09-30 1998-11-25 Merck Sharp & Dohme Therapeutic use

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FI81350C (fi) * 1982-01-18 1990-10-10 Lepetit Spa Analogfoerfarande foer framstaellning av nya, farmakologiskt aktiva 6-substituerade s-triatsolo/3,4-a/ ftalazinderivat.
CA2260900A1 (en) * 1996-07-25 1998-02-05 Merck Sharp & Dohme Limited Substituted triazolo pyridazine derivatives as inverse agonists of the gabaa.alpha.5 receptor subtype
WO1998050385A1 (en) * 1997-05-08 1998-11-12 Merck Sharp & Dohme Limited SUBSTITUTED 1,2,4-TRIAZOLO[3,4-a]PHTHALAZINE DERIVATIVES AS GABA ALPHA 5 LIGANDS

Also Published As

Publication number Publication date
EA002824B1 (ru) 2002-10-31
PL341975A1 (en) 2001-05-07
AU746719B2 (en) 2002-05-02
EA200000878A1 (ru) 2001-02-26
CA2317416A1 (en) 1999-09-02
SK12772000A3 (sk) 2001-03-12
WO1999043677A1 (en) 1999-09-02
JP2002504554A (ja) 2002-02-12
TR200002469T2 (tr) 2000-12-21
NZ505695A (en) 2002-03-01
EP1070066A1 (en) 2001-01-24
HUP0100647A2 (hu) 2001-09-28
HUP0100647A3 (en) 2003-03-28
CN1291194A (zh) 2001-04-11
AU2536899A (en) 1999-09-15
HRP20000555A2 (en) 2001-08-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6743789B2 (en) Substituted imidazo[1,5-a][1,2,4]triazolo[4,3-d][1,4]benzodiazepine derivatives
JP2003513015A (ja) ポリ(adp−リボース)ポリメラーゼの三環系阻害剤
EP0283162B1 (en) Heterocyclic compounds and their preparation and use
JP2000515851A (ja) GABA▲下Aα5▼レセプターサブタイプの逆アゴニストとしての置換のあるトリアゾロピリダジン誘導体
US6313125B1 (en) Therapeutically active 1,2,4-triazolo[4.,3-B] pyridazine derivatives as ligands for GABA receptors
AU2002217007A1 (en) Benzodiazepine derivatives as GABA A receptor modulators
EA002755B1 (ru) Производные триазолопиридазина в качестве лигандов для гамк рецепторов
AU613125B2 (en) Imidazoquinoxaline compounds and their preparation and use
JP2005525392A (ja) 減少された鎮静及び失調効果を有する抗不安薬剤
JP2002501070A (ja) Gaba受容体のリガンドとしてのトリアゾロ−ピリダジン誘導体
US6949549B2 (en) Imidazolophthalazine derivatives as ligands for GABAA receptors
EP2307410A1 (en) Aza-beta-carbolines and methods of using same
DE69907923T2 (de) Triazolopyridazinderivate zur verbesserung der kognitiven funktionen
BG104705A (bg) Заместен 1,2,4-триазоло/3,4-а/пиридазин
US6448249B1 (en) Substituted 1,2,4-triazolo[3,4-A]phthalazine derivatives as GABAα5 ligands
US6946461B2 (en) Imidazolophthalazine derivatives as ligands for GABAA receptors
JP2001519350A (ja) ナフト−イミダゾ[1,2−a]ピリジン誘導体、その製造及び中枢神経系障害の処置におけるその使用
MXPA00008320A (en) SUBSTITUTED 1,2,4-TRIAZOLO[3,4-a]PYRIDAZINE
HRP980584A2 (en) SUBSTITUTED 1,2,4-TRIAZOLO/3,4-a/ PHTHALAZINE