BG1033U1 - Многоетажен паркинг за леки автомобили - Google Patents

Многоетажен паркинг за леки автомобили Download PDF

Info

Publication number
BG1033U1
BG1033U1 BG1270U BG127007U BG1033U1 BG 1033 U1 BG1033 U1 BG 1033U1 BG 1270 U BG1270 U BG 1270U BG 127007 U BG127007 U BG 127007U BG 1033 U1 BG1033 U1 BG 1033U1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
floor
elevator
car
storey
car parking
Prior art date
Application number
BG1270U
Other languages
English (en)
Inventor
Илия ЯНКОВ
Original Assignee
Илия ЯНКОВ
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Илия ЯНКОВ filed Critical Илия ЯНКОВ
Priority to BG1270U priority Critical patent/BG1033U1/bg
Publication of BG1033U1 publication Critical patent/BG1033U1/bg

Links

Landscapes

  • Types And Forms Of Lifts (AREA)

Abstract

Полезният модел се отнася до многоетажен паркинг за леки автомобили, представляващ разглобяема метална конструкция, състояща се от отделни модули. Всеки модул е изграден от многоетажна метална носещаконструкция, съставена от гаражни клетки, в центъра на която е разположена асансьорна уредба, включваща асансьорна клетка. Гаражните клетки (1, 19) са обособени структурни единици, свързани помежду си чрез сглобяемо-разглобяема връзка. В първи вариант на изпълнение на всеки от етажите клетките (1) са разположени в два успоредни хоризонтални реда, между които се намира асансьорната уредба с асансьорната клетка (3), от двете страни на която има етажни площадки (2). Подът на асансьора (3) има подвижен участък (7), който може да се изнася вляво или вдясно заедно с намиращия се върху него автомобил, така че последният да застане срещу свободна гаражна клетка. При втори вариант на изпълнение клетките (19) са разположени радиално около асансьора (22), който се намира в центъра и е с форма на правилен многоъгълник. На пода му централно е обособен подвижен участък (21) с кръгла форма, с възможност за завъртане до 360 градуса около вертикалната ос, заедно с намиращия се върху него автомобил, така че последният да застане срещу свободна клетка.

Description

(54) МНОГОЕТАЖЕН ПАРКИНГ ЗА ЛЕКИ АВТОМОБИЛИ
Област на техниката
Многоетажните паркинги се използват в случаите, когато е необходимо на сравнително малка площ да се разположат голям брой леки автомобили.
Предшестващо състояние на техниката
В различни страни по света се използват надземни или подземни многоетажни паркинги. Те са изградени чрез монолитно строителство или от готови елементи - CZ 9801784. Съществуват многоетажни паркинги, представляващи метални неразглобяеми конструкции.
В случаите, когато настъпят изменения в градоустройствения план и се налага на мястото на многоетажните паркинги да бъдат построени нови сгради или съоръжения, паркингите неизбежно трябва да бъдат разрушени.
В съществуващите многоетажни паркинги се налага автомобилът да прави редица маневри, за да заеме свободното паркингово място. При тези маневри съществува възможност той да блъсне паркиран автомобил или носеща колона на паркинга.
Техническа същност на полезния модел
Предложени са два варианта на многоетажен паркинг. Всеки от тях представлява разглобяема метална конструкция, състояща се от отделни клетки. Във всяка клетка може да бъде паркиран един автомобил. Издигането на автомобила до съответния етаж се извършва от асансьор.
При първия вариант клетките са разположени в хоризонтална равнина в два реда, а между редовете се намират етажни площадки и асансьори. Разположението на асансьорите е такова, че от лявата и дясната страна на всеки асансьор се намира по една етажна площадка. Върху всяка етажна площадка е монтиран ролков път. При това разположение на всеки три клетки от един ред се намира асансьор, застанал срещу средната клетка. На другия ред срещу същия асансьор се намират също три клетки.
Асансьорните клетки са проходни. Подът на асансьорната клетка се състои от неподвижна и подвижна част, която има възможност за странично изнасяне върху лявата или дясна етажна площадка, движейки се по ролковия път. Върху подвижната част от пода може да бъде разположен лекият автомобил. Това дава възможност автомобилът да бъде транспортиран пред входа на всяка от шестте клетки, намиращи се срещу асансьора от двата реда. От тази позиция, на собствен ход, автомобилът може да бъде разположен в свободната клетка.
Всяка клетка представлява паралелепипед, изграден като тръбна конструкция. Подът е съставен от метални профили, покрити с рифелна ламарина. В четирите ъгъла на клетката са разположени вертикални носещи тръби, завършващи в горната и долната си част с фланци. Горните два фланеца притежават издадена конусна част, осигуряваща центровка на горната клетка при монтажа.
Асансьорната клетка също представлява метална конструкция, изградена от четири вертикални кутиеобразни профила, разположени в ъглите на клетката. Това разположение позволява странично изнасяне на подвижната част от пода, заедно с намиращия се върху нея лек автомобил.
Под подвижната част от пода, върху дъното на асансьорната клетка, е монтиран механизмът за странично изнасяне, състоящ се от мотор-редуктор и две симетрично разположени спрямо него верижни предавки. Всяка от веригите притежава две удължени оси. Подвижната част от пода има две конзоли с вертикален жлеб, закрепени за нея в лявата и дясната й част. Във всеки жлеб има възможност да се движи една от удължените оси на веригата. Чрез удължените оси и конзолите е осъществено предаване на движението от верижната предавка към подвижната част от пода на асансьора.
При втория вариант клетките са разположени в хоризонталната равнина във форма на правилен многоъгълник, в центъра на който се намира асансьорът. Той също е с форма на правилен многоъгълник. По -голямата част от пода на асансьора, представлява централно разположен кръг, имащ възможност за завъртане на 360° около вертикалната ос заедно с намиращия се върху него лек автомобил, така че той да заеме положение срещу свободна клетка. Задвижването е осъществено от задвижващ механизъм, монтиран под пода на асансьора.
1033 ш
Клетката при този вариант е с форма на паралелепипед, стеснен трапецовидно в предната си част. Стените представляват метална тръбна конструкция. Свързването на клетката с клетките под и над нея е осъществено чрез фланци, горните два от които имат издадена конусна част, осигуряваща точна центровка и монтаж.
Предложеният многоетажен паркинг позволява той да бъде демонтиран, пренесен на друго място и отново сглобен без ремонт или подмяна наелементите.
Друго предимство на предложения паркинг е това, че асансьорът има възможност за транспортиране на лекия автомобил до входа не само на клетките, намиращи се срещу него, но и на клетките, намиращи се срещу лявата и дясна етажна площадка при първия вариант, и за транспортиране на автомобила пред всяка клетка от един етаж при втория вариант, без да е нужно извършване на маневри от автомобила.
Описание на приложените фигури
Фигура 1 представлява общ вид на паркинг от първи тип;
фигура 2 - схематичен хоризонтален разрез на един етаж;
фигура 3 - метална конструкция на една паркингова клетка;
фигура 4 - конусен подвеждащ накрайник, улесняващ монтажа на клетките една върху друга;
фигура 5 - общ вид на асансьорната клетка; фигура 6 - схематично изображение на механизма за странично изнасяне на пода и действието му;
фигура 7 - общ вид на паркинг от втори вид;
фигура 8 - схематичен хоризонтален разрез на един етаж;
фигура 9 - метална конструкция на една паркингова клетка;
фигура 10 - схеми за монтиране на два и повече паркинга от втори вид един до друг.
Примери за изпълнение на полезния модел
Предложени са два варианта на многоетажен паркинг.
Всеки от тях представлява разглобяема метална конструкция, състояща се от отделни клетки.
Първи вариант
Примерно изпълнение на такъв паркинг е показано на фиг. 1 и фиг. 2. Клетките 1 са разположени в хоризонталната равнина в два реда, а между редовете се намират етажните площадки 2 и асансьорите 3. Разположението на асансьорите 3 е такова, че от лявата и дясната страна на всеки асансьор 3 се намира по една етажна площадка 2. Върху всяка етажна площадка 2 е монтиран ролков път 6. При това разположение на всеки три клетки 1 от един ред се намира асансьор 3, застанал срещу средната клетка. На другия ред срещу същия асансьор се намират също три клетки.
Асансьорните клетки 3 са проходни. Направляващите 5 на асансьора са разположени диагонално спрямо асансьорната клетка 3, а противотежестта 9 е изнесена до външната стена. Подът на асансьорната клетка 3 се състои от неподвижна част 8 и подвижна част 7, която има възможност за странично изнасяне върху лявата или дясна етажна площадка 2, движейки се по ролковия път 6. Върху подвижната част 7 от пода може да бъде разположен лекият автомобил. Това дава възможност да бъде транспортиран автомобилът пред входа на всяка от шестте клетки 1, намиращи се срещу асансьора 3 от двата реда.
От тази позиция, на собствен ход, автомобилът може да бъде разположен в свободната клетка 1.
На фиг. 3 е показана металната конструкция на една клетка 1. Всяка клетка 1 представлява паралелепипед, изграден като тръбна конструкция. Това й дава възможност за неподвижно свързване със съседните клетки 1 и етажни площадки 2. Подът е изграден от метални профили, покрити с рифелна ламарина 10. В четирите ъгъла на клетката 1 са разположени вертикални носещи тръби 4, завършващи в горната и долната си част (фиг. 4) с фланци 11, горните два от които притежават издадена конусна част 12, позволяваща подвеждане и центровка на тръбата 4 на горната клетка при монтажа. Това гарантира пълно съвпадение на 16-те отвора за присъединителните болтове на четирите фланеца 11. Свързването на клетката 1 с клетките вляво и вдясно от нея е осъществено чрез болтове и клинови връзки. Габаритните размери и теглото на клетката 1 позволяват тя да бъде транспортирана с обикновен тежкотоварен камион.
Асансьорната клетка 3 заедно с механизма за странично изнасяне на пода е показана на фиг. 5. Тя представлява метална конструкция, изградена от четири вертикални кутиеобразни профила 16, разположени в ъглите на клетката. Това разположение позволява странично изнасяне на подвижната част 7 от пода, заедно с намиращия се върху нея лек автомобил. Както при клетката 1, тук подът също е покрит с рифелна ламарина, разположена върху носеща метална конструкция.
Под подвижната част 7 на пода, върху дъното 13 на асансьорната клетка 3, е монтиран механизмът за странично изнасяне, състоящ се от мотор-редуктор и две симетрично разположени спрямо него верижни предавки. Всяка от веригите 15 притежава две удължени оси 17. Подвижната част Ί на пода има две конзоли 18 с вертикален жлеб, закрепени за нея в лявата и дясната й част. Във всеки жлеб има възможност да се движи една от удължените оси 17 на веригата. Подвижната част 7 на пода е разположена върху ролков път, монтиран върху дъното 13 на асансьорната клетка 3.
На фиг. 6 е изобразено по-подробно принципното устройство и действие на механизма за странично изнасяне. Верижната предавка е изобразена в план в средната част, а вляво и вдясно са показани етажните площадки 2 с техните ролкови пътища 6. На фигурата са изобразени три позиции на подвижната част 7 на пода при изнасянето й върху лявата етажна площадка 2.
В горната позиция подвижната част 7 на пода е прибрана в габаритите на асансьора. Всяка от удължените оси 17 на веригата 15 се намира в долната част на жлеба на съответната лява и дясна конзола 18. Тъй като мотор-редукторът 14е с червячна предавка, която е самоспираща, веригата 15 е неподвижна и подвижната част 7 на пода остава блокирана в прибрано положение.
Когато асансьорът 3 е спрял на етаж със свободна клетка, намираща се примерно срещу лявата етажна площадка 2, при движение на верижните колела, обратно на часовниковата стрелка, дясната удължена ос 17, движейки се нагоре по дъга като част от верижното колело, е изтласквана нагоре и наляво по вертикалния жлеб на дясната конзола 18, придвижвайки я наляво заедно с подвижната част 7 на пода. Същевременно лявата удължена ос 17, завър тайки се с другото верижно колело по дъга надолу и вдясно, е изтласкана извън вертикалния жлеб на лявата конзола 18, позволявайки на подвижната част на пода 7 движение наляво. Това положение е изобразено на средната позиция на фиг. 6.
В най-долната позиция на фигурата подвижната част 7 на пода е изнесена в крайно ляво положение, при което автомобилът се намира срещу двете клетки 1, лежащи срещу лявата етажна площадка 2.
За придвижване на подвижната част 7 на пода наляво е нужно завъртане на верижните колела по часовниковата стрелка.
Втори вариант
Примерно изпълнение на такъв паркинг е показано на фиг. 7 и фиг. 8.
Паркингът е изграден във вид на правилна многоъгълна призма, в центъра на която се намира асансьорът 22, а радиално около него са разположени отделните клетки 19.
Асансьорът 22 също е с форма на правилен многоъгълник, в два от срещуположни върха на който се намират направляващите 23 на асансьора 22. Противотежестта 20 е изнесена в пространството между две колони клетки 19. Поголямата част от пода на асансьора 22 представлява централно разположен кръг 21, имащ възможност за завъртане на 360 градуса около вертикалната ос заедно с намиращия се върху него лек автомобил така, че той да заеме положение срещу свободна клетка 19. Задвижването е осъществено от задвижващ механизъм, монтиран под пода на асансьора.
Клетката 19 при този вариант е с форма на паралелепипед, стеснен трапецовидно в предната си част, фиг.9. Стените представляват метална тръбна конструкция. Свързването на клетката 19 с клетките под и над нея е осъществено чрез фланци 11 и 24, горните два от които имат издадена конусна част 12, осигуряваща точна центровка при монтажа на горната клетка върху долната. Със съседните клетки от етажа клетката 19 е свързана чрез болтове и клинови връзки.
Приложение на полезния модел
Тъй като всеки от предложените паркинги заема сравнително малка площ (примерно колкото площта на два големи апартамента), те могат да бъдат изградени в най-натоварените
1033 Ul градски зони. Там където свободните площи са по-големи, паркингите от първия тип могат да бъдат удължавани с три, шест или девет и пр. клетки. Паркингите от втория тип могат да бъдат монтирани един до друг по два, три и повече по схемите, показани на фиг. 10. Тези паркинги (от втория тип) имат по-добър дизайн и могат да бъдат изградени край жилищни блокове и използвани като гаражи, без да загрозяват околната среда.

Claims (7)

  1. Претенции
    1. Многоетажен паркинг за леки автомобили, изграден от модули, всеки от които представлява многоетажна метална носеща конструкция, съставена от гаражни клетки, в центъра на която е разположена асансьорна уредба, включваща асансьорна клетка, характеризиращ се с това, че гаражните клетки (1, 19) са обособени структурни единици, свързани помежду си чрез сглобяемо-разглобяема връзка, чиито стени са изпълнени от тръбна рамкова метална конструкция, а подът е изграден от метални профили, покрити с рифелна ламарина (10), при което върху четири от вертикалните носещи тръби от рамковата конструкция неподвижно са закрепени към горната и долната им част фланци (11, 24), като два от горните, диагонално разположени фланци (11, 24) са с издадена конусна част (12), а съответстващите на тях долни фланци (11, 24) имат отвор, съосен и съизмерим на отвора на вертикалните носещи тръби (4), при което подът на асансьорната клетка (3,22) е покрит с рифелна ламарина, разположена върху носеща метална конструкция, и в него централно е обособен подвижен участък (7, 21), под който е монтиран задвижващ механизъм.
  2. 2. Многоетажен паркинг за леки автомобили съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че подвижният участък (7) от пода на асансьорната клетка (3) е с възможност за странич но изнасяне в двете посоки по хоризонталната ос, посредством вградения в пода задвижващ механизъм, състоящ се от мотор-редуктор (14), верижна предавка с двупосочно действие, чиято верига (15) има две удължени оси (17), влизащи в жлебовете на две конзоли (18), закрепени за долната част на подвижния участък (7) на пода.
  3. 3. Многоетажен паркинг за леки автомобили съгласно претенции 1 и 2, характеризиращ се с това, че на всеки от етажите от многоетажната метална носеща конструкция от двете страни на асансьорната уредба са разположени етажни площадки (2) с оформен участък, върху който е монтиран ролков път (6), и който участък е съизмерим и разположен съосно на подвижния участък (7) от пода на асансьорната клетка (3).
  4. 4. Многоетажен паркинг за леки автомобили съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че многоетажната метална носеща конструкция е с формата на правилна многоъгълна призма.
  5. 5. Многоетажен паркинг за леки автомобили съгласно претенции 1 и 4, характеризиращ се с това, че всяка от гаражните клетки (19) е с форма на паралелепипед, стеснен трапецовидно в предната си част.
  6. 6. Многоетажен паркинг за леки автомобили съгласно претенции 1,4 и 5, характеризиращ се с това, че подът на асансьорната клетка (22) е с формата на правилен многоъгълник.
  7. 7. Многоетажен паркинг за леки автомобили съгласно претенция 1,4,5 и 6, характеризиращ се с това, че подвижният участък (21) от пода на асансьорната клетка (22) е с кръгла форма и има възможност за завъртане около вертикалната ос от 1 до 360 градуса.
BG1270U 2007-02-26 2007-02-26 Многоетажен паркинг за леки автомобили BG1033U1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG1270U BG1033U1 (bg) 2007-02-26 2007-02-26 Многоетажен паркинг за леки автомобили

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG1270U BG1033U1 (bg) 2007-02-26 2007-02-26 Многоетажен паркинг за леки автомобили

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG1033U1 true BG1033U1 (bg) 2008-03-31

Family

ID=39356600

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG1270U BG1033U1 (bg) 2007-02-26 2007-02-26 Многоетажен паркинг за леки автомобили

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG1033U1 (bg)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN102277993A (zh) * 2011-06-22 2011-12-14 杭州新峰恒富科技有限公司 全直驱快速运行的立体车库

Citations (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ178498A3 (cs) * 1996-10-10 1999-03-17 Bremer Gmbh Prefabrikovaná nosná konstrukce pro vícepatrovou garáž a způsob její výroby

Patent Citations (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ178498A3 (cs) * 1996-10-10 1999-03-17 Bremer Gmbh Prefabrikovaná nosná konstrukce pro vícepatrovou garáž a způsob její výroby

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN102277993A (zh) * 2011-06-22 2011-12-14 杭州新峰恒富科技有限公司 全直驱快速运行的立体车库
CN102277993B (zh) * 2011-06-22 2013-05-22 杭州新峰恒富科技有限公司 全直驱快速运行的立体车库

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP4988579B2 (ja) 自家用車を駐車するための全自動移動式装置およびそれに対応する迅速、経済的かつコンパクトな方法
CN104005582A (zh) 以梳齿承载和存取车辆的停车设备
KR960038024A (ko) 입체형 주차시스템
CN103147607A (zh) 一种升降机与转运装置分离的立体车库
WO2011126408A2 (ru) Модульная многоярусная роботизированная парковка
CN203066557U (zh) 以梳齿承载和存取车辆的停车设备
US1966165A (en) Automobile parking garage
US1779998A (en) Storage building
BG1033U1 (bg) Многоетажен паркинг за леки автомобили
CN203834997U (zh) 一种无地基型二层升降旋移停车设备
EP1507053B1 (en) Modular platform
KR101342098B1 (ko) 보조 주차 시스템 및 이를 구비하는 주차 시스템
CN106522613A (zh) 一种积木式立体停车库
CN202990511U (zh) 自助式空中停车场
ITPN20090030A1 (it) Piattaforma mobile di sostegno e trasporto di autoveicoli per sistemi di parcheggio automatizzati ad uno o piu' piani sovrapposti, atta a trasportare tali autoveicoli verso e da posizione di parcheggio scelte preventivamente.
CN219910217U (zh) 多层停车装置
CN219887693U (zh) 多层停车装置
CN102364014A (zh) 一种升降机与转运装置分离的立体车库
CN112681844B (zh) 多层立体停车系统
RU2393311C1 (ru) Многоярусная механизированная автостоянка открытого типа
JPH0598834A (ja) 立体駐車システム
JP2505384B2 (ja) 立体駐車場
RU143432U1 (ru) Многоярусная парковка из модульных контейнерных блоков
CN113958168A (zh) 一种自驾式立体车库
CN115478724A (zh) 新型自走式钢结构立体车库