UA71046C2 - Спосіб одержання органо-мінеральних добрив - Google Patents

Спосіб одержання органо-мінеральних добрив Download PDF

Info

Publication number
UA71046C2
UA71046C2 UA2002065340A UA200265340A UA71046C2 UA 71046 C2 UA71046 C2 UA 71046C2 UA 2002065340 A UA2002065340 A UA 2002065340A UA 200265340 A UA200265340 A UA 200265340A UA 71046 C2 UA71046 C2 UA 71046C2
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
mixture
ratio
product
calcium carbonate
mineral
Prior art date
Application number
UA2002065340A
Other languages
English (en)
Russian (ru)
Inventor
Михайло Іванович Лясковський
Михаил Иванович Лясковский
Пьотр Ніколаєвіч Новіков
Робєрт Ісааковіч Уманскій
Клавдія Ніколаєвна Овчіннікова
Клавдия Николаевна Овчинникова
Original Assignee
Откритоє Акціонєрноє Общєство "Буйскій Хімічєскій Завод"
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Откритоє Акціонєрноє Общєство "Буйскій Хімічєскій Завод" filed Critical Откритоє Акціонєрноє Общєство "Буйскій Хімічєскій Завод"
Publication of UA71046C2 publication Critical patent/UA71046C2/uk

Links

Landscapes

  • Fertilizers (AREA)

Abstract

Винахід відноситься до виробництва органо-мінеральних добрив широкого асортименту, мінеральна частина яких містить азот, фосфор та калій. Спосіб передбачає змішування лігніну з аміачною селітрою та 50%-ою сірчаною кислотою з подальшим доданням до суміші апатиту до одержання співвідношення N:Р, що дорівнює 1:1,3-1,7. Процес змішування ведуть до pH суміші 5,0-6,0, з подальшою нейтралізацією суміші вуглекислим кальцієм до рН 6,5-8 та введенням солі калію до досягнення співвідношення N:К, що дорівнює 1:1,8-2,2, солей магнію, мікроелементів та регулятора росту –хлорхолінхлориду. Отриману суміш гранулюють та висушують. Органо-мінеральне добриво ефективне для вирощування овочевих і технічних культур за рахунок оптимального співвідношення компонентів.

Description

Опис винаходу
Винахід відноситься до виробництва органо-мінеральних добрив широкого асортименту, мінеральна частина 2 яких включає М, Р, К елементи, призначених для вирощування овочевих та технічних культур.
Відомий спосіб одержання органо-мінеральних добрив, що передбачає окислення бурого вугілля повітрям та обробку його 596-ним водним розчином їдкого лугу з доданням розчину Са(ОН)» та подрібненого вапняку. Як пластифікатор у суміш вводять сечовину (Патент КО Мо2051884, 1992).
Недоліком способу є те, що згідно з ним неможливо одержати органо-мінеральне добриво з вмістом органічної частини більше 1795, і при цьому, в основному, у вигляді нерозчинних гуматів Са. Це добриво не містить необхідних мінеральних компонентів (М, Р, К).
Найбільш близьким до запропонованого способу за технічною сутністю та результатом, що досягається, є спосіб одержання органо-мінерального добрива, описаний у патенті Росії Мо2054404, 1996 (МПК! СО503/00), що передбачає змішування лігніну з аміачною селітрою та 50956-ною сірчаною кислотою при кімнатній температурі т при перемішуванні протягом 30-60 хвилин з подальшим доданням до одержаної суміші компонентів, що містять фосфор та калій, вуглекислого кальцію, солей магнію, мікроелементів та регулятора росту. За цим способом розмелені у порошок лігнін та аміачну селітру вносять у реактор, додають до них 50905-ну сірчану кислоту та інтенсивно перемішують за допомогою мішалки протягом 30-60 хвилин при кімнатній температурі. Потім до одержаного модифікованого лігніну додають попередньо розмелені у порошок та старанно перемішані нітроамофоску, карбамід, кальцій вуглекислий, оксид магнію, сірку елементарну, молібдат амонію, марганець хлористий та регулятор росту - хлорхолінхлорид. Суміш перемішують до одержання однорідної маси. Далі проводять грануляцію продукту з доданням 1095-ного водного розчину зв'язувальної речовини, при цьому як таку використовують поліуретансемикарбазид, поліакриламід, карбоксиметилцелюлозу, сапропель. Потім продукт сушать. сч 29 Недоліком способу є використання як основної мінеральної частини (М, Р, К) готових форм добрив Ге) (нітроамофоски), що значно здорожує процес. Крім того, співвідношення МРК у прототипі, а також інші складові компоненти у ньому, розроблені з урахуванням особливостей метаболізму злакових культур, зокрема озимої та ярої пшениці, для підвищення їх продуктивності, збільшення вмісту білка та клейковини у зерні. Застосування даного добрива (прототипу) для овочевих та технічних культур, що відрізняються від злакових переважанням ї-о вуглеводного метаболізму, є малоефективним. чІ
Задачею винаходу є створення органо-мінерального добрива з іншим співвідношенням макроелементів, ефективним для вирощування овочів та технічних культур, оскільки для овочевих та технічних культур необхідне о посилення вуглеводного обміну, що приводить до накопичення цукрів, вітамінів, а також для зниження вмісту «- нітратів, радіонуклідів та важких металів у рослинній продукції.
Поставлена задача вирішується у запропонованому способі одержання органо-мінеральних добрив, що - передбачає змішування лігніну з аміачною селітрою та 5096-ною сірчаною кислотою та перемішування протягом 30-60 хвилин з подальшим доданням компонентів, що містять фосфор та калій, вуглекислого кальцію, солей магнію, мікроелементів та регулятора росту - хлорхолінхлориду, грануляцію та сушіння продукту. Як компонент, « дю що містить фосфор, використовують апатит, його додають до попередньо одержаної суміші лігніну з аміачною -о селітрою та сірчаною кислотою. Апатит беруть у кількості, необхідній для досягнення співвідношення МР. у с готовому продукті, що дорівнює 1:1,3-1,7. Процес змішування ведуть до рН суміші 5,0-6,0. Після цього суміш :з» цих компонентів нейтралізують вуглекислим кальцієм до рН 6,5-8,0, а потім вводять солі калію до досягнення співвідношення М:К у продукті, що дорівнює 1:1,8-2,2. Необхідні мікроелементи - Мо, Мп (як у способі-прототипі), Си, 7п, Ії, В додають, виходячи з марки добрива. Одержану порошкоподібну масу -1 15 гранулюють та сушать.
Суть способу полягає у наступному. У запропонованому способі змішування лігніну з аміачною селітрою та - сірчаною кислотою ведуть аналогічно до прототипу, що приводить до утворення у добриві органічної складової - о модифіковано лігніну з вмістом гумусного вуглецю - 25-4бмас.9о від загального вуглецю.
Це обумовлює підвищення родючості грунтів та ефективність використання поживних елементів рослинами.
Її 50 У запропонованому способі як компонент, що містить фосфор, використовують апатит, що з одного боку
Ф значно спрощує процес (не використовуються готові форми добрив, що містять фосфор), а з іншого боку, відбувається насичення солями кальцію, що містяться в апатиті. Апатит у процесі перемішування розкладається у присутності кислого середовища (модифікованого лігніну). При цьому утворюються комплексні органо-мінеральні сполуки, які під впливом кореневих виділень рослин - органічних кислот - розкладаються на іони, поглинаються коренями рослин та асимілюються ними.
ГФ) Кількість апатиту, що додається, регламентується необхідним співвідношенням М:Р у готовому продукті та 7 варіюється в залежності від марки добрива. Процес змішування (а по суті розкладання) апатиту ведуть до рн суміші 5,0-6,0. Зниження рН нижче 5,0 недоцільне, оскільки це надалі буде вимагати підвищеної кількості нейтралізуючого агенту, що порушує баланс поживних компонентів у готовому продукті. Збільшення рН вище 6,0 бо неможливе, оскільки процес нейтралізації далі не йде.
Використання вуглекислого кальцію дозволяє не тільки нейтралізувати суміш, але й доводить кількість кальцію у готовому продукті до необхідного. Сумарний вміст Са, Ма та органічної речовини створює умови, при яких покращуються фізико-хімічні властивості грунту.
Як солі калію можуть використовуватись сульфат калію, хлорид калію, карбонат калію та інші. Процес далі бо проводять аналогічно прототипу, додаючи солі магнію, мікроелементи та регулятор росту. Набір мікроелементів може бути збільшений за рахунок введення сполук міді, цинку, літію, бору.
Використання запропонованого способу одержання органо-мінеральних добрив дозволяє одержувати широкий спектр добрив без внесення змін у технологічну лінію, швидко переходячи від виробництва однієї марки
ДО іншої. Спосіб дозволяє також використовувати замість дорогого готового продукту (нітроамофоски) сировинний продукт - апатит та одержувати добриво з оптимальним співвідношенням компонентів для вирощування овочевих та технічних культур.
Високий вміст у добриві гумусоподібної органічної речовини (модифікованого лігніну) буде сприяти посиленню біогенної активності грунтів, збільшенню вмісту гумусу, покращенню фізико-хімічної структури 7/0 грунту, закріпленню поживних елементів в орному шарі, підвищенню родючості грунтів та ефективності використання елементів живлення рослинами. Такі зміни у системі "грунт-рослина" обумовлюють підвищення врожайності посівів, покращення якості рослинної продукції, запобігання забруднення навколишнього середовища хімічними агентами та сприяють стійкому розвитку рослинництва та біосфери.
Спосіб проілюстровано наступними прикладами.
Приклад 1.
У реактор завантажують лігнін у кількості ЗООкг та змішують його з 120кг аміачної селітри, додають 138кг 5090-ної сірчаної кислоти. Суміш перемішують протягом 40 хвилин. До одержаної суміші у той самий реактор додають З312кг апатиту. Співвідношення М:Р у продукті дорівнює 1,0:1,3. Змішування ведуть до досягнення рн суміші 5,0. Подальшу нейтралізацію суміші проводять доданням у реактор карбонату кальцію у кількості 5Зкг.
Нейтралізацію суміші ведуть до рН 6,5. У нейтралізовану суміш вводять хлористий калій у кількості 140Окг.
Співвідношення М:К у продукті дорівнює 1,0:1,8. До суміші додають сірчанокислий магній у кількості 52кг, а також відповідні солі мікроелементів - Мо, Мп, Си, 2п, Її, В та регулятор росту - хлорхолінхлорид у кількостях, що визначаються маркою добрив. Одержаний продукт гранулюють та сушать до вологості 10905.
Одержують 1000Окг готового продукту зі співвідношенням М:Р:К-1,0:1,3:1,8 та наступним вмістом складових сч об Компонентів (мас.7о): о
М 4
Р 53
Кк ТА «со зо Са 13,5
Ма 14 «
Сума мікроелементів 12 о
Вміст органічної частини 3895 - з Приклад 2. М
У реактор завантажують лігнін у кількості ЗООкг та змішують його з 120кг аміачної селітри, додають 138кг 5О0Ф0-ної сірчаної кислоти. Суміш, перемішують протягом 40 хвилин. До одержаної суміші у цей же реактор додають З57кг апатиту. Співвідношення М:Р у продукті дорівнює 1,0:1,5. Змішування ведуть до досягнення рн суміші 5,5. Подальшу нейтралізацію суміші проводять доданням у реактор карбонату кальцію у кількості 55кг. « 20 Нейтралізацію суміші ведуть до рН 7,0. У нейтральну суміш вводять хлористий калій у кількості 16боОкг. -в
Співвідношення МК у продукті дорівнює 1,0:2,0. Потім до суміші додають сірчанокислий магній у кількості 5Зкг с та інші солі магнію, а також відповідні солі мікроелементів Мо, Ми, Си, 2п, Її, В та регулятор росту - :з» хлорхолінхлорид у кількостях, що визначаються маркою добрив. Одержаний продукт гранулюють та сушать до вологості 10956. Одержують готовий продукт зі співвідношенням М:Р:К- 1,0:1,5:2,0 та наступним вмістом 15 складових компонентів (мас.9б5):
М 3,75 - Р 5,62 о Кк 7,5О
Са 142 г» 50 Ма 1,00
Ф Сума мікроелементів 1,12
Вміст органічної частини 37905
Приклад 3.
У реактор завантажують лігнін у кількості ЗООкг та змішують його з 120кг аміачної селітри, додають 138 г
ГФ) 5ОФ0-ної сірчаної кислоти. Суміш перемішують протягом 40 хвилин. До одержаної суміші у цей же реактор юю додають 4О0Окг апатиту. Співвідношення М:Р у продукті дорівнює 1,0:1,7. Змішування ведуть до досягнення рн суміші 6,0. Подальшу нейтралізацію суміші проводять доданням у реактор карбонату кальцію у кількості 55кг.
Нейтралізацію суміші ведуть до рН 8,0. У нейтралізовану суміш вводять хлористий калій у кількості 170,Окг. 60 Співвідношення М:К у продукті дорівнює 1,0:2,2. До суміші додають сірчанокислий магній у кількості 58кг або інші солі магнію, а також відповідні солі мікроелементів Мо, Ми, Си, 2п, Її, В та регулятор росту - хлорхолінхлорид у кількостях, що визначаються маркою добрив. Одержаний продукт гранулюють та сушать до вологості 895. Одержують готовий продукт зі співвідношенням М:Р:К- 1,0:1,7:2,2 та наступним вмістом складових компонентів (мас.9б5): б5
М 3,55
Р 6,0
Кк 7,8
Са 141
Ма 1,0
Сума мікроелементів 1,0
Вміст органічної частини 35,55

Claims (2)

Формула винаходу
1. Спосіб одержання органо-мінеральних добрив, який включає змішування лігніну з аміачною селітрою та 5О0Одо-ою сірчаною кислотою, перемішування протягом 30-60 хвилин з подальшим доданням до одержаної суміші компонентів, що містять фосфор та калій, вуглекислого кальцію, солей магнію, мікроелементів та регулятора росту - хлорхолінхлориду, грануляцію та сушіння продукту, який відрізняється тим, що як компонент, який містить фосфор, беруть апатит та додають його до суміші модифікованого лігніну з аміачною селітрою та сірчаною кислотою у кількостях, необхідних для досягнення у продукті співвідношення М:Р, що дорівнює 1:1,3-1,7, процес змішування ведуть до рН суміші 5,0-6,0 з подальшою нейтралізацією суміші вуглекислим кальцієм до рН 6,5-8,0 та подальшим введенням солі калію до досягнення співвідношення М:К у готовому продукті, що дорівнює 1:1,8-2,2.
2. Спосіб за п.1, який відрізняється тим, що як мікроелементи вводять Си, 7п, їі, В у кількостях, що визначаються марками добрив. сч тріїгя я " : " " : : пов Офіційний бюлетень "Промислоава власність". Книга 1 "Винаходи, корисні моделі, топографії інтегральних (о) мікросхем", 2004, М 11, 15.11.2004. Державний департамент інтелектуальної власності Міністерства освіти і науки України. (Се) « «в) - і -
- . и? -і - («в) ЧК» 4) іме) 60 б5
UA2002065340A 2001-08-01 2002-06-27 Спосіб одержання органо-мінеральних добрив UA71046C2 (uk)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
RU2001121347A RU2185353C1 (ru) 2001-08-01 2001-08-01 Способ получения органоминеральных удобрений

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA71046C2 true UA71046C2 (uk) 2004-11-15

Family

ID=20252194

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UA2002065340A UA71046C2 (uk) 2001-08-01 2002-06-27 Спосіб одержання органо-мінеральних добрив

Country Status (2)

Country Link
RU (1) RU2185353C1 (uk)
UA (1) UA71046C2 (uk)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US9527779B2 (en) 2013-11-12 2016-12-27 Alcoa Usa Corp. Fertilizer compositions and methods of making and using the same

Also Published As

Publication number Publication date
RU2185353C1 (ru) 2002-07-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3050383A (en) Fertilizer
US3333939A (en) Discrete fertilizer granule containing a urea compound, sulfur and a phosphate plant food
EP1070690A2 (en) Nitrogenated fertilizer containing ureic, nitric, ammoniac and organic nitrogen, of gradual solubility and progressive nitrification, and preparation method
US4321078A (en) Slow release fertilizer composition
RU2629215C1 (ru) Удобрение и способ его получения
SK1062006A3 (sk) Granulované NMgS hnojivo s obsahom vodorozpustného dusíka, horčíka a síry
US4116663A (en) Plant iron source, plant growing medium, and methods of making and using same
UA71046C2 (uk) Спосіб одержання органо-мінеральних добрив
US4013443A (en) Method of preparing liquid fertilizer
US976793A (en) Fertilizer.
EP1485333A1 (en) Slow release fertilizer
KR100767733B1 (ko) 미량원소함유복합비료 및 그 제조방법
RU2400459C2 (ru) Способ и устройство для производства серосодержащих азотных удобрений
Tennakone et al. Non hygroscopic superphosphate fertilizer from apatite and hydrochloric acid
RU2624969C2 (ru) Гранулированное азотное удобрение с регулируемой скоростью растворения и способ его получения
JPH02208276A (ja) 腐植化促進剤およびその製造方法
US8968440B1 (en) Fertilizer production
WO2001042169A1 (en) Buffered phosphorus containing solution
PL189293B1 (pl) Nawóz dolistny na bazie siarczanu magnezowego, zawierający substancje mikroodżywcze i sposób wytwarzania nawozu dolistnego
RU2704828C1 (ru) Удобрение
DE1592609B1 (de) Verfahren zur Herstellung eines granulierten, schwefel und gegebenenfalls kalisalzhaltigen Phosphatdüngemittels
RU2676710C1 (ru) Удобрение и способ его получения
SU1685901A1 (ru) Способ получени сложного удобрени
RU2069209C1 (ru) Способ получения азотнофосфорного удобрения
JPH0470276B2 (uk)