PL189293B1 - Nawóz dolistny na bazie siarczanu magnezowego, zawierający substancje mikroodżywcze i sposób wytwarzania nawozu dolistnego - Google Patents

Nawóz dolistny na bazie siarczanu magnezowego, zawierający substancje mikroodżywcze i sposób wytwarzania nawozu dolistnego

Info

Publication number
PL189293B1
PL189293B1 PL99334116A PL33411699A PL189293B1 PL 189293 B1 PL189293 B1 PL 189293B1 PL 99334116 A PL99334116 A PL 99334116A PL 33411699 A PL33411699 A PL 33411699A PL 189293 B1 PL189293 B1 PL 189293B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
nutrients
magnesium sulphate
micro
mgo
fertilizer
Prior art date
Application number
PL99334116A
Other languages
English (en)
Inventor
Bernhard Wiechens
Original Assignee
K & S Kali Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by K & S Kali Gmbh filed Critical K & S Kali Gmbh
Publication of PL189293B1 publication Critical patent/PL189293B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C05FERTILISERS; MANUFACTURE THEREOF
    • C05DINORGANIC FERTILISERS NOT COVERED BY SUBCLASSES C05B, C05C; FERTILISERS PRODUCING CARBON DIOXIDE
    • C05D9/00Other inorganic fertilisers
    • C05D9/02Other inorganic fertilisers containing trace elements
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C05FERTILISERS; MANUFACTURE THEREOF
    • C05DINORGANIC FERTILISERS NOT COVERED BY SUBCLASSES C05B, C05C; FERTILISERS PRODUCING CARBON DIOXIDE
    • C05D5/00Fertilisers containing magnesium

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Fertilizers (AREA)

Abstract

1. Nawóz dolistny na bazie siarczanu magnezowego, zawierajacy substancje mikro- odzywcze, znamienny tym, ze stanowi go mieszanina nastepujacych nosników: siedmio- wodnego siarczanu magnezowego, wodzianu siarczanu manganu i/lub kwasu borowego, dobranych w ilosciach zapewniajacych nastepujaca zawartosc substancji odzywczych: 13% do 15% MgO, 0% do 3,5% B, 0% do 6,5% Mn oraz 10,3% do 14% S. 4. Sposób wytwarzania nawozu dolistnego na bazie siarczanu magnezowego, zawie- rajacego substancje mikroodzywcze, znamienny tym, ze w mieszalniku umieszcza sie suche o ziarnistej postaci nastepujace skladniki: siedmiowodny siarczan magnezowy, wo- dzian siarczanu manganu i/lub kwas borowy w ilosciach zapewniajacych nastepujaca za- wartosc substancji odzywczych: 13% do 15% MgO, 0% do 3,5% B, 0% do 6,5% Mn oraz 10,3% do 14% S i wszystkie te skladniki poddaje sie intensywnemu mieszaniu, uzy- skujac nadajaca sie do magazynowania kompozycje nawozowa, a nastepnie okreslona ilosc tej kompozycji wprowadza sie do naczynia wyposazonego w mieszadlo i po dodaniu ilosci wody niezbednej do uzyskania wymaganego stezenia, miesza sie uzyskujac klarowny, bez osadowy roztwór nawozu dolistnego. PL PL PL PL PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest nawóz dolistny na bazie siarczanu magnezowego, zawierający substancje mikroodżywcze.
Przedmiotem wynalazku jest również sposób wytwarzania nawozu dolistnego na bazie siarczanu magnezowego, zawierającego substancje mikroodzywcze.
Kultury roślinne wymagają dla swego optymalnego rozwoju dostarczania obok znanych substancji odżywczych, takich jak N, P i K również wtórnych substancji odzywczych, takich jak Mg i S. Wtórne substancje odżywcze Mg i S stosuje się często jako nawóz dolistny w postaci wodnego roztworu gorzkiej soli (MgS0.( · 7H2O) zawierający 16% MgO i 13% S.
W praktyce rolniczej stosuje się aktualnie nawożenie dolistne za pomocą gorzkiej soli w celu bezzwłocznego uzupełnienia chwilowego braku substancji odżywczych przez bezpośrednie zasilenie liści stosunkowo małą ilością tych substancji. Gorzką sól stosuje się przede wszystkim dla upraw zbóż, buraków cukrowych, kapusty, rzepaku i ziemniaków.
Jednakże prócz tych ogólnie stosowanych substancji odżywczych niezbędne jest dostarczenie roślinom również i innych pierwiastków, chociażby w nieznacznych ilościach, zwłaszcza zaś: Fe, Mn, Zn, Cu, Co, Mo i B, stanowiących tak zwane substancje mikroodżywcze, które są istotne dla budowy układów enzymatycznych w komórkach roślinnych. Niedostateczne zasilanie roślin choćby jedną z takich substancji mikroodżywczych prowadzi często do różnych chorób roślin i skutkuje znaczącym zmniejszeniem zbiorów. Zapotrzebowanie na wyżej wymienione pierwiastki jest zależne od intensywności nawożenia substancjami makroodżywczymi, co oznacza, ze im więcej dostarcza się roślinom: M, P, K, Ca i Mg, tym większe jest ich zapotrzebowanie na substancje mikroodzywcze. Jednakże przekroczenie optymalnej dawki tych substancji może prowadzić do szkód i utraty zbiorów (Ullmans Encyklopaedie der technischen Chemie, 4, wydanie 1975, tom 10, str. 206).
Do celowego zasilania substancjami mikroodzywczymi, zwłaszcza borem i manganem, w czasie wzrostu roślin wymagają przede wszystkim takie rośliny jak buraki cukrowe, kapusta, rzepak, winogrona, natomiast zasilania manganem - zboża i ziemniaki.
189 293
W praktyce roślinnej znane jest stosowanie nawozów na bazie substancji odżywczych zawierających jeden lub kilka pierwiastków, stanowiących substancje mikroodżywcze. Pierwiastki te stanowią przeważnie metale ciężkie i są wchłaniane przez rośliny w postaci kationów i chelatów metali. Wyjątek stanowi bor, ponieważ może być wchłaniany w postaci anionowej jako boran.
Znane są nawozy na bazie substancji odżywczych zawierające dodatek jednego pierwiastka, stanowiącego substancję mikroodżywczą a mianowicie:
- żelazo Fe w postaci etylenodwuaminoczterooctanu żelaza (Fe-EDTA produkt handlowy pod nazwą Fetrilon),
- mangan Mn w postaci siarczanu manganu M11SO4 • 4H 2O albo MnSC>4 • H2O,
- cynk Zn w postaci siarczanu cynku ZnS04 • 7H2O albo ZnSC>4 • H2O,
- miedź Cu w postaci chelatu miedzi,
- kobalt Co w postaci chelatu kobaltu,
- molibden Mo w postaci mieszaniny molibdenianu sodowego i molibdenianu amonowego,
- bor B w postaci czteroboranu sodowego albo kwasu borowego.
Wymienione wyżej nawozy na bazie substancji odżywczych z jednym dodatkowym pierwiastkiem mikroodżywczym można stosować w postaci rozpuszczonej w wodzie jako nawozy dolistne (Finek: Duenger und Duengung, Verlag Chemie Weinheim, Nowy Jork, 1979, strony 93-105 oraz „Das Duengemittełrecht”, 1996, strony 90-98, Landwirtschaftsverlag GmbH Muenster-Hiltrup).
Znane jest również stosowanie różnorodnych mieszanin wymienionych wyżej nawozów, zawierających pojedyncze substancje mikroodżywcze. Zaletą tych mieszanin, zawierających często połączenie najważniejszych głównych substancji odżywczych N+K, jest stosunkowo szerokie spektrum ich działania.
Znane są również rozpuszczalne w wodzie mieszaniny kilku substancji mikroodżywczych i wtórnych substancji odżywczych: magnezu i siarki, stanowiące nawóz dolistny (Finek: Duenger und Duengung, Verlag Chemie Weinheim, Nowy Jork, 1979, strona 125). Niedogodnością tego nawozu jest zawartość wtórnej substancji odżywczej Mg w postaci MgO (a nie w postaci MgSC4), wskutek czego stanowi on niewystarczające zasilanie upraw w siarkę.
Mieszaniny substancji mikroodżywczych na bazie chelatów wytwarza się często w postaci roztworów wodnych, przy czym drogą suszenia rozpyłowego albo krystalizacji przez odparowanie substancje te przeprowadza się w produkty łatwo rozpuszczalne w wodzie, a więc nadające się do zraszania. Mniejszym nakładem kosztów można wytwarzać nawozy stałe na bazie substancji mikroodżywczych, zawierające wiele pierwiastków w ilościach śladowych, przez mieszanie rozpuszczalnych w wodzie soli poszczególnych składników. Jednakże w trakcie dalszego procesu wytwarzania nawozu dolistnego mieszaniny soli o różnych gęstościach i uziarnieniu składników rozdzielają się, jak również często występuje zjawisko ich spiekania. Można więc stwierdzić, że za pomocą nawozów znanych ze stanu techniki nie można osiągnąć jednoczesnego zasilania w magnez, siarkę, bor i mangan w ilości dostatecznej wymaganej dla wzrostu buraków cukrowych, kapusty i rzepaku.
Celem wynalazku jest opracowanie stałego, nadającego się do długiego magazynowania i dobrze rozpuszczalnego w wodzie nawozu dolistnego na bazie składnika magnezowego jako nośnika, który zapewni docelowe zasilanie kultur roślinnych wtórnymi substancjami odżywczymi, a mianowicie: magnezem i siarką a równocześnie substancjami mikroodżywczymi: manganem i borem.
Cel ten realizuje nawóz dolistny na bazie siarczanu magnezowego, zawierający substancje mikroodżywcze według wynalazku, który charakteryzuje się tym, że stanowi go mieszanina następujących nośników: siedmiowodnego siarczanu magnezowego, wodzianu siarczanu manganu i/lub kwasu borowego, dobranych w ilościach zapewniających następującą zawartość substancji odżywczych: 13% do 15% MgO, 0% do 3,5% B, 0% do 6,5% Mn oraz 10,3% do 14% S.
Nawóz według wynalazku zawiera korzystnie 15% MgO.
Nawóz według wynalazku ma postać roztworu wodnego, korzystnie o stężeniu 3-7%.
Celem wynalazku jest również opracowanie sposobu wytwarzania nawozu dolistnego na bazie siarczanu magnezowego, zawierającego substancje mikroodzywcze, który umożliwi
189 293 uzyskanie suchego nawozu w postaci ziarnistej, nadającego się do magazynowania oraz łatwe rozpuszczanie tego nawozu w wodzie w celu uzyskania roztworu wodnego o 3% do 7% stężeniu.
Cel ten realizuje sposób wytwarzania nawozu dolistnego na bazie siarczanu magnezowego według wynalazku, który charakteryzuje się tym, że w mieszalniku umieszcza się suche 0 ziarnistej postaci następujące składniki: siedmiowodny siarczan magnezowy, wodzian siarczanu manganu i/lub kwas borowy w ilościach zapewniających następującą zawartość substancji odżywczych: 13% do 15% MgO, 0% do 3,5% B, 0% do 6,5% Mn oraz 10,3% do 14% S i wszystkie te składniki poddaje się intensywnemu mieszaniu, uzyskując nadającą się do magazynowania kompozycję nawozową a następnie określoną ilość tej kompozycji wprowadza się do naczynia wyposażonego w mieszadło i po dodaniu ilości wody niezbędnej do uzyskania wymaganego stężenia, miesza się uzyskując klarowny, bezosadowy roztwór nawozu dolistnego.
Zgodnie z wynalazkiem nawóz dolistny zawiera jako nośnik sól siarczanową magnezu w postaci gorzkiej soli siedmiowodnej. W stosunku do znanych nawozów zawierających substancje mikroodżywcze nawóz dolistny według wynalazku zawiera przynajmniej 80% gorzkiej soli, stanowiącej wtórną substancję odżywczą zawierającą przynajmniej 13% MgO i 10,3% S. Badania wykazały przy tym, że znane nośniki substancji mikroodżywczych, a mianowicie: kwas borowy (H3BO3) i wodzian siarczanu manganu (MnSO4 · 4H2O) mieszają się bardzo dobrze z nośnikiem magnezu stanowiącym gorzką sól, zaś mieszanina wszystkich składników zawartych w nawozie dolistnym według wynalazku zapewnia następującą zawartość substancji odżywczych: 13-15% MgO, 0-6,5% Mn, 0-3,5% B oraz 10,3-14% S i może zostać łatwo całkowicie przeprowadzona w klarowny, bezosadowy roztwór wodny.
Maksymalne zawartości B, Mn i S w nawozie dolistnym osiąga się gdy Mn występuje jako jednosiarczan, a B jako kwas borowy tylko wtedy, gdy maksymalna zawartość MgO wynosi około 13%o, co odpowiada maksymalnej zawartości soli gorzkiej, wynoszącej około 80%, przy czym stężenie wytwarzanego roztworu winno być nie większe niż 10 %, a stanowić korzystnie 3-7%.
Wystarczające zasilanie roślin w wymienione substancje odżywcze można uzyskać przez jednorazowe, względnie powtarzalne spiyskiwanie nawozem dolistnym zawierającym 15% MgO, około 1% B, około 1% Mn oraz 12,5% S - w postaci 5% roztworu wodnego.
Do wytwarzania nawozu dolistnego zawierającego wtórne substancje odżywcze i substancje mikroodżywcze stosuje się jako składnik nośny sól gorzką. Ilość soli gorzkiej, jak również wodzianu siarczanu manganu oraz ewentualnie kwasu borowego z ewentualnym dodatkiem innych związków dostarczających dodatkowych substancji odżywczych oblicza się stechiometrycznie na postawie żądanej zawartości substancji odzywczych, zgodnej z zaleceniami dolistnego nawożenia żądanej uprawy.
Odważone ilości składników w postaci suchej, ziarnistej wprowadza się do mieszalnika i poddaje intensywnemu mieszaniu na sucho. Natomiast do wytwarzania nawozu dolistnego w postaci nadającej się do zraszania, określoną ilość ziarnistej mieszaniny nawozowej przeprowadza się w naczyniu, zaopatrzonym w mieszadło z dodaniem niezbędnej ilości wody dla uzyskania pożądanego stężenia (rzędu 3-7%), w klarowny, wolny od osadu, trwały roztwór nawozu dolistnego.
Istota wynalazku jest bliżej wyjaśniona za pomocą następujących przykładów:
Przykład 1:
18,3 kg gorzkiej soli miesza iię z 0,6 kg wodzianu siarczanu manganu i 1,1 kg kwasu borowego, u następnie przeprowadza się w naczyniu wyposażonym w mieszadło, przez dodanie 380 1 wody, w 5% klarowny, pozbawiony osadu roztwór dolistnego nawozu. W wyniku uzyskuje się 400 1 5% dolistnego nawozu, zawierającego następujący udział substancji odzywczych: 15% MgO, 12,5% S, 0,95% B i 0,95% Mn.
Zgodnie z podanymi w tabeli zaleceniami nawożenia buraków cukrowych, otrzymaną ilość nawozu dolistnego zastosowano na jeden hektar rolniczej powierzchni użytkowej uprawy buraka cukrowego.
189 293
Zalecenia dolistnego nawożenia buraków cukrowych przy dostatecznym zasilaoiz gleby Wraz z dostarczoną ilością (400 l/ha przy 5% stężeniu) nawozu dolistnego doprowadzono na 1 ha uprawy:
MgO 2-3 kg/ha 3,00 kg
S 2-3 kg/ha 2,50 kg
B 0,1-0,2 kg/ha 0,19 kg
Mn 0-0,2 kg/ha 0,19 kg
Przykład 2:
5% roztwór wodny nawozu dolistnego sporządzonego według przykładu 1 można przy objawach braku substancji odżywczych w burakach cukrowych stosować w kilku częściowych dawkach.
Przy braku substancji odżywczych w glebie albo widocznych objawach ich braku w burakach cukrowych Wraz z dostarczoną ilością (3x400 l/ha przy 5% stężeniu) nawozu dolistnego za 1 ha uprawy po trzykrotnym natryskaniu
MgO 2-3 kg/ha 3,00 kg
S 2-3 kg/ha 2,50 kg
B 0,1-0,2 kg/ha 0,19 kg
Mo 0-0,2 kg/ha 0,19 kg
stosować w kilku dawkach częściowych po trzykrotnym natryskaniu
Przykład 3:
15,9 kg gorzkiej soli miesza się z 4,1 kg kwasu borowego i zgodnie z przykładem 1 przeprowadza się przez dodatek 380 1 wody w 5% wodny roztwór nawozu dolistnego, zawierającego następujący udział substancji odzywczych: 13% MgO, 10,3% S, 3,5% B.
Zalecenia dolistnego nawożenia w przypadku braku boru w burakach cukrowych Wraz z dostarczoną ilością (400 l/ha przy 5% stężeniu) nawozu dolistnego doprowadzono na 1 ha uprawy buraków cukrowych.
MgO 2-3 kg/ha 2,60 kg
S 2-3 kg/ha 2,06 kg
B 0,4-1,2 kg/ha 0,00 kg
Przykład 4:
18,3 kg gorzgiejrzlizmieszimo z 1,7 kg wodziwu siiaczanu mangwu i przez dodanie 380 1 wody przeprowadzono w 5% roztwór nawozu dolistnego, zawierającego następujący udział substancji odżywczych: 15% MgO, 13,5% S, 2,0% Mn.
Zalecenia dolistnego nawożenia w przypadku braku manganu w uprawie zboza Wraz z dostarczoną ilością (400 l/ha przy 5% stężeniu) zawozu dolistnego doprowadzono za 1 ha uprawy
MgO 2-3 kg/ha 3,00 kg
S 2-3 kg/ha 2,00 kg
Mo 0,4-2,0 kg/ha 0,54 kg
189 293
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz.
Cena 2,00 zł.

Claims (4)

Zastrzeżenia patentowe
1. Nawóz dolistny na bazie siarczanu magnezowego, zawierający substancje mikroodzywcze, znamienny tym, że stanowi go mieszanina następujących nośników: siedmiowodnego siarczanu magnezowego, wodzianu siarczanu manganu i/lub kwasu borowego, dobranych w ilościach zapewniających następującą zawartość substancji odżywczych: 13% do 15% MgO, 0% do 3,5% B, 0% do 6,5% Mn oraz 10,3% do 14% S.
2. Nawóz według zastrz. 1, znamienny tym, że zawiera korzystnie 15% MgO.
3. Nawóz według zastrz. 1, znamienny tym, że ma postać roztworu wodnego, korzystnie o stężeniu 3-7%.
4. Sposób wytwarzania nawozu dolistnego na bazie siarczanu magnezowego, zawierającego substancje mikroodzywcze, znamienny tym, że w mieszalniku umieszcza się suche 0 ziarnistej postaci następujące składniki: siedmiowodny siarczan magnezowy, wodzian siarczanu manganu i/lub kwas borowy w ilościach zapewniających następującą zawartość substancji odzywczych: 13% do 15% MgO, 0% do 3,5% B, 0% do 6,5% Mn oraz 10,3% do 14% S i wszystkie te składniki poddaje się intensywnemu mieszaniu, uzyskując nadającą się do magazynowania kompozycję nawozową, a następnie określoną ilość tej kompozycji wprowadza się do naczynia wyposażonego w mieszadło i po dodaniu ilości wody niezbędnej do uzyskania wymaganego stężenia, miesza się uzyskując klarowny, bezosadowy roztwór nawozu dolistnego.
PL99334116A 1998-07-04 1999-06-30 Nawóz dolistny na bazie siarczanu magnezowego, zawierający substancje mikroodżywcze i sposób wytwarzania nawozu dolistnego PL189293B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19829919A DE19829919A1 (de) 1998-07-04 1998-07-04 Mikronährstoffhaltiger Blattdünger auf Basis von Magnesiumsulfat und Verfahren zu seiner Herstellung

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL189293B1 true PL189293B1 (pl) 2005-07-29

Family

ID=7872974

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL99334116A PL189293B1 (pl) 1998-07-04 1999-06-30 Nawóz dolistny na bazie siarczanu magnezowego, zawierający substancje mikroodżywcze i sposób wytwarzania nawozu dolistnego

Country Status (7)

Country Link
US (1) US6383247B1 (pl)
EP (1) EP0968981B1 (pl)
AT (1) ATE527225T1 (pl)
DE (1) DE19829919A1 (pl)
DK (1) DK0968981T3 (pl)
ES (1) ES2375033T3 (pl)
PL (1) PL189293B1 (pl)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US20070287630A1 (en) * 2006-06-12 2007-12-13 Driwater, Inc. Moisturizing agent with nutrients
US8685133B2 (en) 2010-12-22 2014-04-01 Scott G. Williams, Llc Chelated compositions and methods of making and using the same
GB2568945B (en) * 2017-12-01 2022-07-06 Yara Uk Ltd Novel phosphatic fertilizers based on alkanolamine salts of phosphoric acid
US10633299B2 (en) * 2018-04-23 2020-04-28 Compass Minerals Usa Inc. Time-release molybdenum fertilizer

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
USRE32356E (en) * 1978-06-19 1987-02-17 Consolidated Fertilizers Limited Controlled release of compounds utilizing a plastic matrix
US4299613A (en) * 1979-02-22 1981-11-10 Environmental Chemicals, Inc. Controlled release of trace nutrients
US4400374A (en) * 1979-06-22 1983-08-23 Environmental Chemicals, Inc. Controlled release of compounds utilizing a plastic matrix
US4405360A (en) * 1979-06-22 1983-09-20 Environmental Chemicals, Inc. Controlled release of herbicide compounds utilizing a thermoplastic matrix
US4529434A (en) * 1984-06-11 1985-07-16 Albion International, Inc. Activated charcoal as promoter for phosphorus uptake in plant tissues
DK1890D0 (da) * 1990-01-04 1990-01-04 Danneskiold Samsoee Otto Greve Goedningsblanding
US5171349A (en) * 1991-01-31 1992-12-15 Vetanovetz Richard P Solubility compound fertilizer compositions

Also Published As

Publication number Publication date
EP0968981A3 (de) 2000-11-02
EP0968981A2 (de) 2000-01-05
US6383247B1 (en) 2002-05-07
DK0968981T3 (da) 2012-01-30
ES2375033T3 (es) 2012-02-24
ATE527225T1 (de) 2011-10-15
DE19829919A1 (de) 2000-01-05
EP0968981B1 (de) 2011-10-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN102807416A (zh) 用于植物叶面喷施的全营养复合型液体肥料及其制备方法
CN101134689A (zh) 全元高浓度水溶性长效复合肥料及其制造方法
CN102503676A (zh) 一种基肥型桉树生态肥
CN102503673A (zh) 一种富硒铁锌有机无机肥料及其施用方法
US5698001A (en) Soil additive
CN105777263A (zh) 含海藻酸和多种营养元素的水溶性肥料及其制备方法
CN103360177A (zh) 一种花椒树水溶性叶面肥及其应用
CN105884513B (zh) 一种单粒精播用花生专用肥及其制备方法
CN108586100A (zh) 一种叶面肥及其制备方法
CN1490282A (zh) 一种活性腐植酸复混肥及其加工方法
CN1062337A (zh) 无菌有机肥料的制造方法及其设备
EP1551780A1 (en) Agrochemical composition containing phosphite and process for the preparation thereof
CN109438067A (zh) 一种肥料组合物及其应用
CN100572334C (zh) 多功能液体复合肥
Mortvedt Micronutrient fertilizers and fertilization practices
CN110550988A (zh) 一种矿源腐殖酸与无机盐肥料的络合产品及其制备方法
PL189293B1 (pl) Nawóz dolistny na bazie siarczanu magnezowego, zawierający substancje mikroodżywcze i sposób wytwarzania nawozu dolistnego
CN109438266B (zh) 一种环境友好型亚氨基二琥珀酸螯合金属盐
CN1274704A (zh) 矿物包裹缓释复合肥及其制备方法
CN100410215C (zh) 利用硼泥生产硼镁磷铵肥的工艺方法
CN1218781A (zh) 黄腐植酸多元复合液体肥
Patra et al. Micronutrients for food and nutrition security
KR20200002470A (ko) 필수 미량원소가 일체로 함유된 완효성 복합비료
AU3505899A (en) Liquid concentrate
CN108003047B (zh) 一种亚氨基二琥珀酸螯合金属盐