UA52951A - Спосіб визначення токсичності біологічних середовищ - Google Patents

Спосіб визначення токсичності біологічних середовищ Download PDF

Info

Publication number
UA52951A
UA52951A UA2001128944A UA2001128944A UA52951A UA 52951 A UA52951 A UA 52951A UA 2001128944 A UA2001128944 A UA 2001128944A UA 2001128944 A UA2001128944 A UA 2001128944A UA 52951 A UA52951 A UA 52951A
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
toxicity
biological
cells
culture
determining
Prior art date
Application number
UA2001128944A
Other languages
English (en)
Russian (ru)
Inventor
Ольга Олександрівна Біляєва
Ольга Александровна Беляева
Іван Іонович Бойко
Владислав Миколайович Перепадя
Валерій Васильович Біляєв
Валерий Васильевич Беляев
Володимир Анатолійович Шурховецький
Владислав Володимирович Яцун
Євген Сергійович Цимбалюк
Original Assignee
Ольга Олександрівна Біляєва
Ольга Александровна Беляева
Іван Іонович Бойко
Владислав Миколайович Перепадя
Валерій Васильович Біляєв
Валерий Васильевич Беляев
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ольга Олександрівна Біляєва, Ольга Александровна Беляева, Іван Іонович Бойко, Владислав Миколайович Перепадя, Валерій Васильович Біляєв, Валерий Васильевич Беляев filed Critical Ольга Олександрівна Біляєва
Priority to UA2001128944A priority Critical patent/UA52951A/uk
Publication of UA52951A publication Critical patent/UA52951A/uk

Links

Landscapes

  • Measuring Or Testing Involving Enzymes Or Micro-Organisms (AREA)

Abstract

Спосіб визначення токсичності біологічних середовищ включає витримування біологічної рідини з тестовою культурою та визначення в подальшому характеру змін клітин тестової культури. Як тестову культуру використовують культуру ракових клітин організму людини, а після витримування її у біологічній рідині визначають якісні та кількісні зміни з боку культури клітин і по співвідношенню змінених та незмінених клітин судять про ступінь токсичності біологічного середовища.

Description

Опис винаходу
Спосіб відноситься до галузі біологічних наук і може бути використаним в медицині для діагностики 2 патологічних станів біологічних середовищ при різноманітній патології органів і систем, наприклад, для визначення токсичності крові та кишкового вмісту у хворих з непрохідністю кишечника та поширеним перитонітом.
Після усунення джерел кишкової непрохідності або поширеного перитоніту шляхом проведення своєчасного та адекватного оперативного втручання, однією з головних ланок у патогенезі порушень, що розвиваються в 70 подальшому, є синдром ентеральної недостатності. Наслідком ентеральної недостатності є накопичення у просвіті кишечника застійного, токсичного вмісту з розвитком гіперколонізації умовнопатогенних та патогенних мікроорганізмів. Ступінь вираженості та тривалість протікання даного синдрому багато в чому визначає характер інтоксикації, подальший розвиток захворювання та його прогноз. Слід зазначити, що інтоксикаційний синдром є найбільш частою причиною летальних випадків серед хворих з непрохідністю кишечника та поширеним 72 перитонітом. В таких умовах визначення токсичності крові та кишечного вмісту є важливим діагностичним заходом, що дозволяє адекватно визначити ступінь патологічних змін з боку вищезгаданих середовищ та в процесі лікування простежити ефективність проведення і доцільність використання певних лікувальних маніпуляцій та процедур.
Найбільш близьким до заявляємого, є спосіб визначення токсичності біологічних середовищ, який полягає у визначенні тривалості життя найпростіших одноклітинних мікроорганізмів Рагатесішт сацдайт під впливом досліджуваного середовища (парамеційний тест) /В.П. Андрющенко, С.Т. Федоренко. Клінічна хірургія. - 1997. -
Ме9 - 10. - с. 18 - 20; Ю.Б. Куцик. Клінічна хірургія. - 1998, - Мод. - с. 23 - 25//
Недоліком даного способу є нестабільність результатів та великий відсоток похибок, пов'язаних зі способом культивування, особливостями харчування та фазою життєвого циклу найпростіших, що використовуються у 29 досліді. «
Задачею винаходу є створення такого способу визначення токсичності біологічних середовищ, в якому шляхом використання певних засобів досягається простота, адекватність та точність діагностики патологічного стану вищезгаданих середовищ.
Зазначена задача досягається тим, що в способі визначення токсичності біологічних середовищ, який -- включає витримування біологічної рідини з тестовою культурою та визначення в подальшому характеру змін ою клітин тестової культури, згідно винаходу, в якості тестової культури використовують культуру ракових клітин організму людини, а після витримування їх у біологічній рідині визначають якісні та кількісні зміни з боку о культури клітин і по співвідношенню змінених та незмінених клітин судять про ступінь токсичності біологічного су середовища.
Зо Авторами даного винаходу, з урахуванням характеру змін з боку біологічних середовищ, підібраний такий о засіб, який дозволяє досягти зазначеного у задачі результату. Так, використання для діагностики культури ракових клітин, якій притаманні властивості тканин організму, дозволяє достовірно опосередковано простежити вплив токсинів, що їх вміщують біологічні середовища, на організм людини та адекватно визначити рівень « токсичності біологічного середовища. Характер культивування, спосіб забору, стандартність поживного З 0 середовища та умов культивування дозволяє запобігти похибок у результатах досліджень, притаманних с парамеційному тесту.
Із» Спосіб здійснюється наступним чином. Для визначення токсичності біологічних середовищ використовуємо перещепну культуру клітин Нер-2 (клітини карциноми гортані людини). Клітини культивуємо у середовищі росту наступного складу: середовище 199 - 250мл, середовище Ігла - 200мл, сироватка крупної рогатої худоби - 50мл, пеніцилін - Т00ОД/мл, стрептоміцин - 5Омкг/мл. Для досліджень використовуємо суспензію культури клітин у і-й посівній концентрації 40000Окл/мл в середовищі Ігла з 595 ембріональної сироватки телят. Відібране біологічне ка середовище центрифугуємо при 4000об/хв протягом ЗОхв. з метою відокремлення грубих домішок, з послідуючим фільтруванням через фільтри "Мійіроге" з розміром пор 0,22мкм для деконтамінації від супутньої і мікрофлори. З рідкої частини досліджуваного біологічного середовища готовимо 2Х кратні розведення у (9) 50 середовищі Ігла та вносимо в об'ємі 0О,Тмл до 4 лунок 96 луночного пластикового планшету для культури клітин. що В ті ж лунки додаємо суспензію культури клітин в об'ємі О0,1мл. До контрольних лунок (4шт.) вносимо суспензію клітин в об'ємі О,їмл та 0,їмл середовища Ігла. Планшети витримуємо в термостаті при 37"С з підвищеним вмістом СО». Попередній облік результатів можливий через 2 - 12 годин, що використовується при потребі експресної оцінки даних. Остаточний облік результатів здійснюється через 24 години візуально, з використанням 59 інвертованого мікроскопу та наступним фіксуванням і забарвленням клітинних моношарів 595 розчином генціан в. віолетового.
Про токсичність біологічного середовища свідчить цитопатична дія, яка настає під впливом досліджуваного середовища і проявляється руйнуванням 5095 (ЦПД - 5095) та більш клітинного моношару у 4 лунках 96 луночного планшету. Так, в контрольних лунках при нормальних умовах культивування культура клітин Нер-2 бо має вигляд рівномірно розташованих клітин у вигляді одного шару з чіткими контурами оболонок та зернистої цитоплазми (фіг.1). Під дією токсинів біологічного середовища частина клітин втрачає життєздатність, деформується, що візуально реєструється у вигляді зруйнованих клітин з ознаками зморщування, втрати цитоплазматичної мембрани та форми клітин (фіг.2). Про ступінь токсичності біологічного середовища свідчить кратність розведення досліджуваного матеріалу, в якій ще спостерігається руйнування 5095 та більш клітинного бо моношару у 4 лунках.
Приклад Мо1. Хворий Х., 1946р.н., І1.Х. Мо5357/01.
Діагноз: Гострий гангренозно-перфоративний апендицит. Периапендикулярний абсцес. Місцевий гнійний перитоніт. Рання післяопераційна злукова непрохідність кишечника. Розлитий серозний перитоніт. При виконанні релапаротомії, зважаючи на наявність показань, виконано назоінтестинальну інтубацію. Для визначення ступеню токсичності біологічних рідин хворого здійснювали забір крові з вени в об'ємі ТОмл та кишкового вмісту через зонд в об'ємі 20мл. З рідкої частини досліджуваних біологічних середовищ робили 2 кратні розведення у середовищі Ігла та вносили в об'ємі О0.їмл по одному розведенню до 4 лунок 96 луночного пластикового планшету для культури клітин. В ті ж лунки додавали суспензію культури клітин в об'ємі О,Тмл. До контрольних 70 лунок (д4шт.) вносили суспензію клітин в об'ємі О,1мл та 0,їмл середовища Ігла. Планшет вміщували у термостат з температурою 377"С та подачею СО». Облік результатів проводили через б годин. Так, на першу добу після релапаротомії токсичность крові (ЦПД - 5095) спостерігалась у розведенні 1:4, кишкового вмісту (ЦПД - 5090) - у розведенні 1:32. На фоні проведеної дезинтоксикаційної терапії на 2 добу після релапаротомії токсичність крові дорівнювала "0", що до кишечного вмісту ЦПД - 5095 спостерігалась у розведенні 1:16. Отримані 75 результати дали підставу для проведення детоксикації кишечника. На 5 добу після релапаротомії токсичність кишечного вмісту ЦПД - 5095 спостерігалась у розведенні 1:2, що може спостерігатися в нормі. Отриманий результат дав підстави для видалення інтубаційного зонду.
Приклад Мо2. Хвора П., 1959р.н., І.Х. Мо7460/01.
Діагноз: Перфоративна виразка цибулини 12-палої кишки. Загальний серозно-фібринозний перитоніт.
Ендотоксичний шок 1 - 2ст. При виконанні операції, зважаючи на наявність показань, виконано назоіїнтестинальну інтубацію. Для визначення ступеню токсичності біологічних рідин здійснювали забір крові хворої з вени в об'ємі їОмл та кишкового вмісту Через зонд в об'ємі 20мл з наступним центрифугуванням матеріалів. З рідкої частини досліджуваних біологічних середовищ робили 2Х кратні розведення у середовищі
Ігла та вносили в об'ємі О.їмл по одному розведенню до 4 лунок 96 луночного пластикового планшету для
Культури клітин. В ті ж лунки додавали суспензію культури клітин в об'ємі О,їмл. До контрольних лунок (4шт.) « вносили суспензію клітин в об'ємі О,їмл та О,їмл середовища Ігла. Планшет вміщували у термостат з температурою 377"С та подачею СО». Оцінку результатів проводили через 6 годин. Так, на першу добу після релапаротомії токсичность крові (ЦПД - 5095) спостерігалась у розведенні 1:8, кишечного вмісту (ЦПД - 50965) - у розведенні 1:64. На фоні проведеної дезинтоксикаційної терапії на З добу після операції токсичність крові -- дорівнювала "0", що до кишечного вмісту ЦПД - 5095 спостерігалась у розведенні 1:16. Отримані результати дали підставу для проведення детоксикації кишечника. На 5 добу після операції токсичність кишечного вмісту й
ЦПД - 5095 спостерігалась у розведенні 1:2, що може спостерігатися в нормі. Отриманий результат давопідстави с) для видалення інтубаційного зонду.
В цілому зазначений спосіб був застосований у 23 хворих із кишковою непрохідністю та розповсюдженим см перитонітом, серед яких у 10 мала місце злукова непрохідність кишечника, у 6 - обтураційна непрохідність юю пухлинного генезу, у 7 мав місце розповсюджений перитоніт, як наслідок перфоративної виразки цибулини 12-палої кишки, гострого деструктивного апендициту та гнійних гінекологічних захворювань. У всіх випадках рівень токсичності крові та кишечного вмісту відповідав рівню інших клініко-лабораторних показників і « відображав важкість захворювання. Визначення рівня токсичності в динаміці дало можливість обгрунтувати кількість, тривалість та простежити ефективність застосування сеансів дезінтоксикаційної терапії, що дало - с можливість більш ефективно та раціонально проводити післяопераційну консервативну терапію та в цілому а скоротити термін перебування хворих у стаціонарі на 2-3 доби. "» Заявлений спосіб визначення токсичності біологічних середовищ простий у виконанні, але дає можливість адекватно та достовірно визначити рівень токсичної дії вищезгаданих середовищ на організм людини, тому може бути використаним у всіх випадках, коли наслідки захворювання та результати лікування залежать від характеру 1 впливу патологічно змінених біологічних середовищ на функцію органів і систем пацієнтів. іме) с

Claims (1)

  1. Формула винаходу с 50 | шк | Й | | шо Спосіб визначення токсичності біологічних середовищ, який включає витримування біологічної рідини з - тестовою культурою та визначення в подальшому характеру змін клітин тестової культури, який відрізняється тим, що як тестову культуру використовують культуру ракових клітин організму людини, а після витримування її у біологічній рідині визначають якісні та кількісні зміни з боку культури клітин і по співвідношенню змінених та незмінених клітин судять про ступінь токсичності біологічного середовища.
    Р Фіг1 Фіг2
    60 ние й й й -
    Офіційний бюлетень "Промислоава власність". Книга 1 "Винаходи, корисні моделі, топографії інтегральних мікросхем", 2003, М 1, 15.01.2003. Державний департамент інтелектуальної власності Міністерства освіти і науки України.
    б5
UA2001128944A 2001-12-24 2001-12-24 Спосіб визначення токсичності біологічних середовищ UA52951A (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UA2001128944A UA52951A (uk) 2001-12-24 2001-12-24 Спосіб визначення токсичності біологічних середовищ

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UA2001128944A UA52951A (uk) 2001-12-24 2001-12-24 Спосіб визначення токсичності біологічних середовищ

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA52951A true UA52951A (uk) 2003-01-15

Family

ID=74173460

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UA2001128944A UA52951A (uk) 2001-12-24 2001-12-24 Спосіб визначення токсичності біологічних середовищ

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA52951A (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Smyth et al. Procedures for testing the viability of human hydatid cysts following surgical removal, especially after chemotherapy
EP0138833B1 (en) Cell viability assay methods and apparatus
CN101268364A (zh) 利用人类组织进行药物测试和筛选的新的增强方法
JPS6170972A (ja) 細胞培養法及び装置
CN107557426A (zh) 基于三维微组织水平的抗肿瘤药物筛选试剂盒及其使用方法
TW201109653A (en) Microfluidic device
JP4047391B2 (ja) 不純物のない全血に基づいたミクロ病理学的患者レプリカ
WO2020073043A1 (en) Artificial human pulmonary airway and methods of preparation
CN103981085A (zh) 一种自设度梯度药物筛选器官芯片及其制备方法
Moreira et al. Ozonation of bovine peritoneal membrane for preservation: preliminary investigation
UA52951A (uk) Спосіб визначення токсичності біологічних середовищ
CN109929797A (zh) 鸡胚移植瘤模型建立方法及其在药物敏感性检测中的应用
BRPI0615754A2 (pt) processos novos e aperfeiçoados para teste de medicamentos incluindo fatias de tecido neoplástico e produtos relacionados
JP2013027384A (ja) 顕微鏡用細胞収容器
Morman Clinical pathology in America, 1865-1915: Philadelphia as a test case
RO134677A0 (ro) Metodă de testare a infecţiei urinare cu escherichia coli şi sistem in vitro pentru aplicarea acesteia
WO2024020527A1 (en) Effluent for cell-culture assays
CN108918898A (zh) 体外检测脂多糖对红细胞变形能力影响的方法及其应用
RU2759413C1 (ru) Способ выявления микобактерии туберкулеза из резецированной ткани легкого
RU2732222C1 (ru) Способ диагностики бактериемии
JP2009505662A (ja) 化学療法感受性試験機
CN115011480A (zh) 一种从动物组织中分离微生物的方法及其用途
RU2602916C1 (ru) Способ микробиологической диагностики парапротезной инфекции
RU2553307C1 (ru) Способ выявления форм урогенитальных трихомонад
CN117511734A (zh) 一种用于评估肿瘤转移性的肿瘤类器官芯片及方法