UA127258C2 - Спосіб інгібування полімеризації фібрину - Google Patents

Спосіб інгібування полімеризації фібрину Download PDF

Info

Publication number
UA127258C2
UA127258C2 UAA202002123A UAA202002123A UA127258C2 UA 127258 C2 UA127258 C2 UA 127258C2 UA A202002123 A UAA202002123 A UA A202002123A UA A202002123 A UAA202002123 A UA A202002123A UA 127258 C2 UA127258 C2 UA 127258C2
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
fibrin
polymerization
peptides
ogen
fragments
Prior art date
Application number
UAA202002123A
Other languages
English (en)
Inventor
Сергій Васильович Комісаренко
Володимир Олександрович Чернишенко
Євген Митрофанович Макогоненко
Людмила Віталіївна Пирогова
Наталія Едуардівна Луговська
Ольга Володимирівна Горницька
Олексій Олегович Грабовський
Original Assignee
Інститут Біохімії Ім. О.В. Палладіна Національної Академії Наук України
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Інститут Біохімії Ім. О.В. Палладіна Національної Академії Наук України filed Critical Інститут Біохімії Ім. О.В. Палладіна Національної Академії Наук України
Priority to UAA202002123A priority Critical patent/UA127258C2/uk
Priority to PCT/UA2021/000030 priority patent/WO2021201813A1/en
Publication of UA127258C2 publication Critical patent/UA127258C2/uk

Links

Landscapes

  • Peptides Or Proteins (AREA)

Abstract

Винахід стосується способу інгібування полімеризації фібрину синтетичними пептидами, які імітують фрагменти суперспіральної ділянки фібрин(оген)у, в якому застосовують суміш синтетичних пептидів АВ91-103 MEILRGDFSSANN, В,126-135 QKRQKQVKDN, ,69-77 NPDESSKPN в еквімолярному співвідношенні.

Description

Винахід належить до галузі медицини та біотехнології і полягає в пригніченні внутрішньосудинного тромбоутворення шляхом інгібування полімеризації фібрину, сумішшю синтетичних пептидів -- структурних аналогів фрагментів суперспіральної області фібрин(оген)у; винахід може бути використаний при створенні ефективного антитромботичного препарату.
Патологічна активація системи зсідання крові яка призводить до внутрішньосудинного тромбоутворення шляхом появи фібрину в кров'яному руслі та його подальшої полімеризації з формуванням тривимірного каркасу тромбу, є основною причиною таких смертельно небезпечних захворювань, як гострий інфаркт міокарду, ішемічний інсульт, тромбоемболія легеневої артерії, тощо (1.
Тому пригнічення патологічного тромбоутворення є основною метою всіх існуючих антитромботичних засобів. Однак засобів, які б безпосередньо інгібували саме полімеризацію фібрину та формування тривимірного каркасу тромбу, існує небагато.
Відомо способи інгібування полімеризації фібрину, які використовують низькомолекулярні сполуки (2-
З). Ці способи мають ряд недоліків, а саме виготовлення сполук-інгібіторів шляхом хімічного синтезу передбачає використання вихідних сполук, а також появи сполук-інтермедіатів, які часто є токсичними та можуть у слідових кількостях знаходитись у кінцевому продукті. Такі сполуки мають низьку специфічність до молекули фібрину, можуть бути афінними як до цільового протеїну (фібрину), так і до інших протеїнів крові, що буде заважати їх нормальному функціонуванню.
Відомо способи для інгібування полімеризації фібрину на основі моноклональних антитіл або ГРар- фрагментів моноклональних антитіл, епітопи для яких перекриваються із сайтами полімеризації фібрину (4-6). Основними їх недоліками є значна молекулярна маса моноклональних антитіл (150 кОа) та їх Рар- фрагментів (40-45 кра), що обумовлює їхню потенційну імуногенність. Можливе індукування імунної відповіді суттєво ускладнює застосування Бар-фрагментів як антитромботичних засобів.
Відомо способи інгібування полімеризації фібрину на основі поліпептидів, які мають афінність до тих ділянок молекули фібрину, що містять сайти його полімеризації та сайти міжмолекулярних взаємодій, що обумовлюють самоскладання молекул фібрину. Зокрема існують засоби на основі окремих пептидів або нефракціонованої суміші таких пептидів чи низькомолекулярних фрагментів, одержаних шляхом плазмінового гідролізу молекули фібрин(оген)у (7-9). До недоліків таких способів належить, зокрема, використання фібриногену людини як джерела функціонально активних пептидів-інгібіторів, що є небезпечним через можливу контамінацію препаратів вірусами та пріонами. Також до недоліків
Зо застосування фрагментів фібрин(оген)у для інгібування полімеризації фібрину належить їхня потенційна імуногенність. ІНШИМ важливим недоліком є складність стандартизації процесу одержання триптичних фрагментів фібриногену через велику кількість факторів, що впливають на процеси протеолізу та хроматографічного розділення сумішей.
Відомо способи, які передбачають використання синтетичних антитромботичних пептидів. Зокрема, застосування пептиду ТКРЕРОР дозволяє знизити інтенсивність тромбоутворення (10). До недоліків цього засобу належать заявлені ефекти пептиду на компоненти системи фібринолізу та тромбоцити, що утруднює контроль за ефективністю його застосування.
Відомо спосіб застосування пептиду ОРКР та його кон'югатів, що дозволяє блокувати центр полімеризації «а», запобігаючи фібриноутворенню (11). До недоліків такого засобу належить здатність пептиду взаємодіяти не тільки з фібрином, але й з фібриногеном, концентрація якого в плазмі крові дуже висока (у нормі - 2-4 г/л), внаслідок чого для досягнення антиполімеризаційного ефекту необхідне застосування високих концентрацій пептиду або його кон'югатів. Крім того, інібування цієї стадії полімеризації фібрину більш жорстко інгібує полімеризацію фібрину, що небезпечно в разі виникнення кровотеч.
Найближчим аналогом способу, що заявляється, є спосіб для інгібування полімеризації фібрину за допомогою пептидів, одержаних із Ю-фрагмента фібрину людини шляхом його гідролізу та подальшого хроматографічного очищення, зокрема з застосуванням пептидів, що містять амінокислотні послідовності: ТЕМ УЗМККТТМКІИРЕМЕТІСЕСООННІ ОСАКОАдОВБУ,
ОСАСОМ та Х- ОДОБУ, де Х є АК або К |121. Вказаний з спосіб має ряд недоліків, зокрема у ньому використовуються пептиди значної молекулярної маси, через що вони можуть бути імуногенними. Відсутні описані умови стандартизації препарату, створеного на основі суміші пептидів. Оскільки пептиди одержують із О-фрагменту людини, є ризик контамінації препарату пептидів вірусами та пріонами, що є досить небезпечним при застосуванні в медицині.
Задачею винаходу, що заявляється, є створення способу для ефективного та безпечного інгібування полімеризації фібрину з використанням суміші низькомолекулярних неімуногенних пептидів відомого складу, яка ефективно та безпечно інгібує формування тривимірної сітки фібрину - каркасу тромбу.
Задачу вирішують шляхом застосування суміші пептидів - структурних аналогів окремих областей суперспіральної ділянки молекули фібрин(оген)у Аа91-103 МЕПКСОГЕЗБАММ, ВДВ126- 60 135 ОККОКОМКОМ, уб9-77 МРОЕБЗЗКРМ, які мають синергічну інгібувальну дію на процеси полімеризації фібрину та при цьому інгібують лише стадію латеральної асоціації протофібрил, що не виключає можливість захисного тромбоутворення при пораненні, є неїмуногенними та безпечними в плані ризику контамінації вірусами або пріонами.
Пептиди, структурні аналоги фрагментів суперспіральної області молекули фібрин(оген)у, Аа91-103
МЕІСВСаОРББЗАММ, ВВ126-135 ОККЕОКОМКОМ, убео-77 МРОЕБЗКРМ синтезують за стандартною методикою (|14), характеризують за допомогою МАГСОІ-ТОЕ аналізу (15) та ліофільно висушують.
Молекулярні маси пептидів є низькомолекулярними: Аа91-103 МЕ! ВО рЕБЗАММ (1453 ба), ВВ126- 135 ОКАОКОМКОМ (1270 ба), уб9-77 МРОЕЗ5КРМ (986 ба), завдяки чому пептиди неімуногенні.
Приклад. 1.
Для підтвердження інгібувальної дії суміші пептидів, структурних аналогів фрагментів суперспіральної області молекули фібрин(оген)уу, Асе1-103 МЕ КООРЕБЗБЗАММ, ВрВ126-135
ОККОКОМКОМ, уб9-77 МРОЕЗБКРМ, визначають їхній ефект на полімеризацію фібрину в системі фібриноген-тромбін із використанням комбінації методів турбідиметрії та електронної мікроскопії (13). Суміш цих пептидів, що не містять домішок, в еквімолярному співвідношенні розчиняють у буферному розчині (рН 7,4) з 0,15 М Масі. До лунки планшету вносять розчин суміші вказаних пептидів об'ємом 30 мкл (кінцева концентрація кожного становить 0,33 мМ), донорську плазму крові людини (70 мкл), АЧТЧ-реагент (70 мкл) та інкубують протягом З хв при температурі 25 "С. Потім до лунки вносять 130 мкл розчину 25 мМ Сасі» у 0,02 М НЕРЕ5 буферному розчині (рН 7,4) із 0,15 М Масі. Формування фібринового згустку фіксують за зміною мутності середовища інкубації на автоматичній системі вимірів у мікропланшетах за довжини хвилі 405 нм. Вимірювання проводять протягом 10 хв. Інгібування полімеризації фібрину фіксують за подовженням Іад-періоду формування фібринового згустку - часу з моменту внесення до середовища інкубації розчину СасСі» до початку фази експоненційного зростання мутності середовища.
Внесення кожного з досліджуваних пептидів окремо призводить до подовження Іад-періоду полімеризації в 1,3-1,4 рази (фіг. 1). Водночас виявлена синергічна дія суміші пептидів -- структурних аналогів суперспіральної області молекули фібрин(оген)у (Аса91-103
МЕ! КСОЕББЗАММ, ВВ126-135 ОККОКОМУКОМ, убео-77 МРОЕЗЗКРМ), яка в еквімолярному співвідношенні викликає гальмування самоскладання фібрину та подовження Іад-періоду
Зо полімеризації в 2-2,2 рази (фіг. 1).
Приклад 2.
Дію суміші пептидів, структурних аналогів фрагментів суперспіральної області молекули фібрин(іоген)уу Аа91-103 МЕП КСОЕ5БЗАММ, ВВ126-135 ОККОКОМКОМ, уб9-77 МРОЕБЗЗКРМ, в еквімолярному співвідношенні на полімеризацію фібрину визначають методом трансмісійної електронної мікроскопії негативно контрастованих зразків (13). Як негативний контрастер використовують 1 95 водний розчин уранілацетату. Сітки для електронного мікроскопу вкривають шаром 0,3 95 розчину формвару в дихлоретані та закріплюють розпиленням вуглецю за допомогою вакуумного випарювача. Для приготування зразків до стерильної скляної пробірки послідовно вносять 0,3 мг/мл фібриногену людини, 0,025 М Сасіг у 0,05 М амоній-форміатному буферному розчині (рН 7,9), загальний об'єм проби 220 мкл. Полімеризацію фібрину ініціюють внесенням тромбіну до кінцевої концентрації 0,25 МіІН/мл. Через 90 та 180 с із полімеризаційного середовища відбирають аліквоти, які розводять до кінцевої концентрації фібриногену - 7 мкг/мл, розчин якого по 10 мкл переносять на вкриті вуглецем гратки, які через 2 хв обробляють 1 95 розчином уранілацетату. Після інкубації протягом 5 хв сітку промивають спочатку 100 мМ амоній-ацетатним буферним розчином (рн 7,9), потім 10 мМ амоній-ацетатним буферним розчином (рН 8,5). Далі сітку накладають на краплину контрастера, попередньо нанесену на поверхню тефлонового блоку й через 1 хв контрастер видаляють за допомогою водноструменевого насосу. За допомогою електронного мікроскопу Н-600 при 75 КМ при збільшені 20000-50000 одержують електронно-мікроскопічні зображення середовищ, у яких відбувається полімеризація фібрину: через 60 с після внесення тромбіну в контрольній пробі спостерігають формування протофібрил фібрину та їхню латеральну асоціацію (фіг. 2), через 180 с спостерігають зрілу фібрилу (фіг. 3), за присутності трьох пептидів, структурних аналогів фрагментів суперспіральної області молекули фібрин(оген)уу Ас91-103 МЕІГВареЕББЗАММ,
ВВ126-135 ОККОКОМУКОМ, уб9-77 МРОЕЗЗКРМ, через 180 с у цьому ж середовищі виявляють поодинокі протофібрили (фіг. 5), що свідчить про ефективне інгібування самоскладання фібрину під дією суміші пептидів в еквімолярному співвідношенні завдяки їхній синергічній дії.
Засіб для інгібування полімеризації фібрину, що заявляється, одночасно має наступні переваги: - інгібувальна дія на латеральну асоціацію протофібрил, а не на утворення протофібрил, що 60 робить терапевтичне використання цієї суміші пептидів більш безпечним, запобігаючи патологічному тромбоутворенню, але не блокуючи можливості захисного тромбоутворення, наприклад, при кровотечі; - синергічна інгібувальна дія на полімеризацію фібрину еквімолярної суміші пептидів, що суттєво підвищує ефективність її застосування; - неїмуногенність порівняно з природними аналогами; - неможливість контамінації вірусами та пріонами.
Таким чином, спосіб, що заявляється, дозволяє ефективно та безпечно |інгібувати полімеризацію фібрину за допомогою суміші синтетичних пептидів - структурних аналогів фрагментів суперспірального регіону молекули фібрин(оген)уу Аса91-103 МЕ! ВареЕББЗАММ,
ВВ126-135 ОККОКОМУКОМ, убо-77 МРОЕБЗ5КРМ, які є субстанцією для створення нового ефективного антитромботичного препарату.
Спосіб, що заявляється, розроблено та апробовано в відділі структури і функції білка
Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України.
Перелік використаних джерел інформації 1. Г пдоузКоу ЕМ, МаКодопепКо ЕМ, Котізагепко 5М. МоїІєсшаг теспапівт5 ої Топтаїййоп апа девігисіоп ої їБбгіп. Ківєм: МайКома ЮиткКа, 2013. 230 р. 2. Раї. 05 90494А1. Арг. 11, 2013. 3. Раї. 5 8906421 В2. Оес. 9, 2014. 4. Раї. ВО 2152801 С2 20.07.2000. 5. Раї. ЕА 023477 В1. 2016.06.30. 6. Раї. 5 5487892 А. дап. 30, 1996. 7. Раї. 05 6413931 В1. ди. 2, 2000. 8. Раї. 05 .977705482. 03.10.2017. 9. Раї. 05 53766314А. 27.12.1994. 10. Раї. ВО 2290195 С1. 27.12.2006. 11. Раї. МО 2011/006069. 13.01.2011. 12. Раї. О054455290А. 19.06.1984. 13. ГидомеКоу Е.М., СпіївепКо Р.а., Коіезпікома І.М., Гидоме5Кауа М.Е., Котізагепко 5.М. А пеоапіїдепіс деїептіпапі іп соїеа сої тедіоп ої пПитап ПїБгіп реїа-спаіп. ТиготьЬ Нев. 2009; 123(5): 765-770. 14. Андреєв С.М., Самойлова Н.А., Давидович Ю.А., Рогожин С.В. Полимерньєе реагенть! в синтезе пептидов. Усп. хим., 1987; 56: 629-655. 15. Спнартап У.В. Мав55 5ресіготеїгу ої Ргоївїн5 апа Рерііде5. Нитапа Ргев5, 2000. 538.
Підписи до фігур креслень 1. Подовження Іад-періоду полімеризації фібрину в плазмі крові, активованої АЧТЧ- реагентом, за індивідуальної присутності пептидів (0,33 мМ), які імітують фрагменти суперспіральної області фібрин(оген)у вВ125-135 (ОКАОКОМКОМ), Аа91-103 (МЕІП'!СОЕ5ЗАММ), уб9-77 (МРОЕЗЗКРМ), та еквімолярної суміші цих пептидів. К - контроль за відсутності пептидів-інгібіторів. 2. Електронно-мікроскопічне зображення середовища, у якому відбувається полімеризація фібрину, за відсутності пептидів-інгібіторів, через 60 секунд після ініціації полімеризації фібрину тромбіном. 3. Електронно-мікроскопічне зображення середовища, у якому відбувається полімеризація фібрину, за відсутності пептидів-інгібіторів, через 180 секунд після ініціації полімеризації фібрину тромбіном. 4. Електронно-мікроскопічне зображення середовища, у якому відбувається полімеризація фібрину за присутності еквімолярної суміші пептидів, які імітують фрагменти суперспіральної області фібрин(оген)уу: ВВ125-135 (ОКВАОКОМУКОМ), Аса91-103 (МЕІП'КЕСОЕ5БАММ) та убо-77 (МРОЕЗ5БКРМ) через 60 секунд після ініціації полімеризації фібрину тромбіном. 5. Електронно-мікроскопічне зображення середовища, у якому відбувається полімеризація фібрину за присутності еквімолярної суміші пептидів, які імітують фрагменти суперспіральної області фібрин(оген)уу: ВВ125-135 (ОКВАОКОМУКОМ), Аса91-103 (МЕІ/'!СОБ5ЗАММ) та убо-77 (МРОЕЗ5БКРМ) через 180 секунд після ініціації полімеризації фібрину тромбіном.

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА ВИНАХОДУ Спосіб інгібування полімеризації фібрину синтетичними пептидами, які імітують фрагменти суперспіральної ділянки фібрин(оген)у, в якому застосовують суміш пептидів - структурних аналогів ділянок фібрин(оген)уу людини, який відрізняється тим, що використовують композицію неіїмуногенних синтетичних пептидів Ас91-103 МЕ КОСОБЕ5БАММ, Вр1і126-135 ОКеОКОМУКОМ, уб9-77 МРОЕЗ5КРМ в еквімолярному співвідношенні. І СПОСІБ ПГУ ВАННЯ ПОЛІМЕРИЗАЦІЇ ЗЕРЕН У / па У а о м хе ж : йон ї аз р : под облнковтлов Унюьаья : З ПАК і / і жо оз ях і ій Шев каско ї ие і НЯ вк де тет щи : ій фе» го Кк Ї : і М Ї 1 з ї ї ші з ї ! а в ПД : а зо мк ге йо б о ме з а 4 час, г вн сн авІНТВУВАННЯ ПОЛІМЕ РИЗАЦШІЇ ОБРИНУ г М
    Ци.
    СсПОСТЬ ДЛЯ ІНГІБУВАННЯ ПОЛІМЕРИЗАЦІЇ ФІБРИНУ ООН КЕ По її с о п ШЕ Я ПЕНКИНЕННН Кн ЕНН КК нен ННЯ с с п. ВИ с о. пе М шо 5. вв є ПО ВЕ ї- о
    Фіг. 3. СКС ІН ТБУ ВАННЯ полІмЕРИЗАНІЇ чІБЕнНЕ пи Шен ЯК
    СПОСТВ ІНГІБУВАННЯ ПОЛІМЕРИЗАЦІЇ ФІБРИНУ п що ріг. 5,
UAA202002123A 2020-03-30 2020-03-30 Спосіб інгібування полімеризації фібрину UA127258C2 (uk)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAA202002123A UA127258C2 (uk) 2020-03-30 2020-03-30 Спосіб інгібування полімеризації фібрину
PCT/UA2021/000030 WO2021201813A1 (en) 2020-03-30 2021-03-29 The method of inhibiting of the fibrin polymerization

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAA202002123A UA127258C2 (uk) 2020-03-30 2020-03-30 Спосіб інгібування полімеризації фібрину

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA127258C2 true UA127258C2 (uk) 2023-06-28

Family

ID=88790050

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAA202002123A UA127258C2 (uk) 2020-03-30 2020-03-30 Спосіб інгібування полімеризації фібрину

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA127258C2 (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DE69132352T2 (de) Protein-antagonisten der blut-koagulation und ihre verwendung
Zhou et al. Discovery of exosomes from tick saliva and salivary glands reveals therapeutic roles for CXCL12 and IL-8 in wound healing at the tick–human skin interface
DE69010199T2 (de) Therapeutisches mittel.
JPS60136597A (ja) デスルフアトヒルジン、その製造及びそれを含む製薬組成物
US20200276284A1 (en) Methods for treatment of and prophylaxis against inflammatory disorders
JP2001086984A (ja) アフィニティークロマトグラフィーによって血液凝固第vii因子を活性化するプロテアーゼ、そのプロ酵素または両タンパク質の混合物を純粋形態で調製する方法
WO2016081475A1 (en) Compositions and methods for preventing or treating diseases, conditions, or processes characterized by aberrant fibroblast proliferation and extracellular matrix deposition
DE69011531T2 (de) Von faktor vii abgeleitete peptide mit antihämostatischer wirkung.
DE2734427C3 (de) Verfahren zur Gewinnung von thrombinartigen Enzymen aus Schlangengiften
US20090311258A1 (en) Medicament for lct poisoning
US20200095335A1 (en) Antibodies for the prevention or the treatment of bleeding episodes
Bianchini et al. The proteolytic inactivation of protein z-dependent protease inhibitor by neutrophil elastase might promote the procoagulant activity of neutrophil extracellular traps in sepsis
Vermylen et al. Platelet‐Aggregating Activity in Neuraminidase‐Treated Human Cryoprecipitates: Its Correlation with Factor‐VIII‐Related Antigen
UA127258C2 (uk) Спосіб інгібування полімеризації фібрину
Shen et al. Viper venoms drive the macrophages and hepatocytes to sequester and clear platelets: Novel mechanism and therapeutic strategy for venom-induced thrombocytopenia
Drummond et al. Fibrinogen clotting and fibrino-peptide formation by staphylocoagulase and the coagulase-reacting factor
Macfarlane The action of soya-bean trypsin inhibitor as an anti-thromboplastin in blood coagulation
UA143853U (uk) Спосіб інгібування полімеризації фібрину синтетичними пептидами, які імітують фрагменти суперспіральної ділянки фібрин(оген)у
EP3260133B1 (en) Antibodies against mac-1
WO2021201813A1 (en) The method of inhibiting of the fibrin polymerization
JPH02180833A (ja) 蛋白質含有組成物の製造方法
Busfield et al. Inhibition by adenosine diphosphate of the thrombocytopenia induced in rabbits by collagen or thrombin
Goldman et al. Serum-mediated cleavage of Bacillus anthracis Protective Antigen is a two-step
US20240262861A1 (en) Process for isolating plasminogen from a blood plasma fraction
US20240288446A1 (en) Method for diagnosing fibrinolytic insufficiency related to neutrophil extracellular traps