SK65894A3 - 5,5'-{(1,3-propanediyl)bis-[imino(2-oxo-2,1-ethanediyl) acetylamino]}bis(2,4,6-triiodo-1,3-benzenedicarboxyamides) and contrast media containing them - Google Patents

5,5'-{(1,3-propanediyl)bis-[imino(2-oxo-2,1-ethanediyl) acetylamino]}bis(2,4,6-triiodo-1,3-benzenedicarboxyamides) and contrast media containing them Download PDF

Info

Publication number
SK65894A3
SK65894A3 SK658-94A SK65894A SK65894A3 SK 65894 A3 SK65894 A3 SK 65894A3 SK 65894 A SK65894 A SK 65894A SK 65894 A3 SK65894 A3 SK 65894A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
bis
propanediyl
formula
triiodo
imino
Prior art date
Application number
SK658-94A
Other languages
English (en)
Inventor
Pierlucio Anelli
Marino Brocchetta
Fulvio Uggeri
Massimo Visigalli
Original Assignee
Bracco Spa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bracco Spa filed Critical Bracco Spa
Publication of SK65894A3 publication Critical patent/SK65894A3/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C237/00Carboxylic acid amides, the carbon skeleton of the acid part being further substituted by amino groups
    • C07C237/28Carboxylic acid amides, the carbon skeleton of the acid part being further substituted by amino groups having the carbon atom of at least one of the carboxamide groups bound to a carbon atom of a non-condensed six-membered aromatic ring of the carbon skeleton
    • C07C237/46Carboxylic acid amides, the carbon skeleton of the acid part being further substituted by amino groups having the carbon atom of at least one of the carboxamide groups bound to a carbon atom of a non-condensed six-membered aromatic ring of the carbon skeleton having carbon atoms of carboxamide groups, amino groups and at least three atoms of bromine or iodine, bound to carbon atoms of the same non-condensed six-membered aromatic ring

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Medicines Containing Antibodies Or Antigens For Use As Internal Diagnostic Agents (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Polyamides (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Polymers With Sulfur, Phosphorus Or Metals In The Main Chain (AREA)
  • Non-Silver Salt Photosensitive Materials And Non-Silver Salt Photography (AREA)

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka symetrických a asymetrických 5,5’-[(l, 3-propandiyl) bis-[imino (2-oxo-2, l-etandiyl) acetylimino]] bis (2,4,6-trij odo - 1, 3-benzéndikarboxyamidov), ktoré sa používajú ako opacitná zložka kontrastných médií X-lúčov.
Podstata vynálezu
Podstatou vynálezu sú symetrické a asymetrické 5,5’-[(l, 3-propandiyl) bis-[imino (2-oxo-2, l-etandiyl) acetylimino]] bis (2,4,6 - trij odo - 1, 3- benzéndikarboxyamidy), ktoré sa používajú ako opacitná zložka kontrastných médií X-lúčov všeobecného vzorca I β
kde:
R, R’ , R^, R^ ' : ktoré šú rovnaké alebo rôzne, je alkyl, lineárny alebo rozvetvený C-^-C^ nono- alebo polyhydroxyalkyl.
R9 , R9 ’ , R3, R3’ : ktoré sú rovnaké alebo rôzne, sú jednou zo skupín vzorca -CH2CH2OH, -CH9CH(OH)CH2OH, -CH(CH20H)CH(OH)-CH2-OH, -CH2(CH0H)4CH20H alebo -CH(CH2OH)2,
X. je jednou zo skupín -CH(OH)-, -CH(CH90H)-, -C(OH)(CH2OH)alebo -C(CH2OH)?-, ako aj enantioméry, díasteľeoizoméry, a/alebo rotaméry.
Tento vynález takisto zahŕňa spôsob prípravy týchto neíónových zlúčenín, ako aj kontrastných médií X-lúčov, ktoré ich obsahujú ako opacitné zložky.
Výhodné zlúčeniny vzorca (I) sú tie, ktorých R, R’, R1, Rx’ sú H alebo CHj a X je -CH(OH)- alebo -C(CH2OH)2-. Predovšetkým sú výhodné tie, v ktorých R, R’, R^.R^’ sú H a X je -CH(OH)-.
Zlúčeniny vzorca (I) patria do triedy neiónových médií pre diagnózy X-lúčmi, ktoré stále viac nahrádzajú soli derivátov 2, 4,6-trijodo-benzoovej kyseliny, ktoré sa v súčasnosti často používajú pre ich lepšiu schopnosť tolerancie a minimálnu tendenciu produkovať vedľajšie efekty. Vzhľadom nti eliminovanie iónových druhov, sú neiónové roztoky, v porovnaní s iónovými činidlami, charakterizované rovnakým obsahom jódu a nízkym osmotickým tlakom, tým aj nízkou osmolalitou. Z toho dôvodu, napríklad, v angiografii, spôsobujú menšiu bolesť a nižšie poškodenia endotelu. Pri subarachnoidálnom podávaní, ktoré sa používa v myelografii alebo cystografii, prípadoch arachnoiditídy alebo pri epileptických príhodách je použitie neiónových médií veľmi zriedkavé, avšak použitie iónových kontrastných médií je častejšie.
Bohužiaľ, napriek pozoruhodným fyzikálnym a farmakologickým vlastnostiam sú neiónové kontrastné médiá, pozostávajúce v podstate z monocykl.ických aromatických jadier s tromi atómami jódu, takisto veľmi hypertonické pri vysokých dávkach a koncentráciách, ktoré sa vyžadujú pri mnohých špecifických skúškach. Táto skutočnosť viedla k vývoju dimerických produktov so šiestimi atómami jódu, v ktorých je osmola’lita ešte viac zredukovaná podľa koncentrácie jódu. Avšak koncentrované roztoky týchto zlúčenín sú častokrát veľmi viskózne. Okrem toho nie je veľký počet produktov dostatočne rozpustných, hoci teoreticky by mali byť.
Z tohto dôvodu sa výskum zameriaval na nové hexajodované dimerické produkty, ktoré sú charakterizované veľkou rozpustnosťou, nízkou viskozitou a osmolalitou, ako aj napríklad intracisternálnou a intracerebrálnou vysokou znášanlivosťou a minimálnymi vedľajšími účinkami (bolesť, zvyšovanie teploty, pocit vracania, klesanie tlaku a poškodenia ciev).
Fyziológovia potrebujú najmä nové kontrastné médiá pre mnohoraké použitia, napríklad v urografii, ang.iogra.fii, kardioangiografii , flebografii, myelografii, cystografii, lymfografii, hystersalpingografii, bronchografii a gastrografii, ako aj pri vizualizácii artikulárnych dutín.
Zlúčeniny podľa vynálezu sú všeobecne charakterizované dobrou rozpustnosťou vo vode, ktorá v niektorých prípadoch prevyšuje 100 g zlúčeniny na 100 ml roztoku pri 30 ’C.
Okrem toho sú ich roztoky nízko osmotické, ale prekvapujúco bez predpokladaného zvýšenia viskozity.
Napríklad, jedna z výhodných zlúčenín podľa tohto vynálezu, 5,5’- /(2-hydroxy-l,3-propandiyl) bis-[imino (2-oxo-2, 1- etándiyl) acetylimino]] bis (N,N’- bis (2,3 - dihydroxy propyl) - 2,4, 6- trijodo - 1,3 - benzén dikarboxyamid] , produkuje stabilné vodné roztoky pri teplote 30 “C, ktoré obsahujú viac ako
100 g produktu na 100 ml roztoku, ako je uvedené v tabuľke 1, ktorá takisto obsahuje hodnoty osmolality a viskozity, pre danú zlúčeninu.
Tabuľka 1
Chemicko.fyzikálne vlastnosti zlúčeniny vzorca (I):
5,5’- / (2-hydroxy-l , 3-propandiyl) bis-[im.ino (2-oxo-2, 1etandiyl)- acetylimino]] bis (N,N’- bis (2,3 - dihydroxypropyL)- 2,4,6- trijodo - L,3 - benzendikarboxyamid).
Rozpustnosť v H2O pri 30 C: > 100 g v 100 ml
Osmolalita a)
Koncentrácia jódu 200 mgl/ml 300 mgl/ml 400 mgl/ml
Osmolalita (Osmol/kg H20) 0,17 0,25 0,72
Viskozita pri 20 “C b)
Koncentrácia jódu 200 mgI/ml 300 mgl/ml 400 mgl/ml
Viskozita (mPa·. s) 5,7 24 112
Viskozitóx pri 37 ’C b)
Koncentrácia jódu 200 mgl/ml 300 mgl/ml 400 mgl/ml
Viskozita (mľa.s) 3,4 12 41
a) : Vypočítané pomocou osmométra tlaku toku Vescor mod
5500, kalibrovanom vodnými roztokmi NaCI.
b) : Vypočítané pomocou ROTOVISCO^) RV100-CV100-LV100, senzor ZB15.
Spôsob prípravy 5,5’- / (2-hydroxy-l,3-propandiyl) bis-[imino (2-oxo-2,l-etandiyl)-acetylimino]] bis (2,4,6 trijodo - 1,3 - benzendikarboxyamidov) vzorca (I) sa uskutočňuje tak, že zlúčenina N, N’-1.3 - propandiyl-bis (2chlóracetamid)vzorca II
C1CH2OC-NH-CH2-X-CH9-NH-COCH?C1 (II) , kde X je jedna zo skupín -CH(OH)-, -CH(CH90H)-, -C(OH) (CH9.0H) - alebo -C(CH20H)2-, v ktorých sú hydroxy skupiny chránené príslušnou ochrannou skupinou, reaguje, priamo alebo viackrokovým spôsobom, s reaktívnym derivátom 5 - acetylamíno - 2, 4, 6-crijodo- izoftaldiamidu všeobecného vzorca III:
(III)
Q
kde :
R a R^ , ktoré môžu byť rovnaké alebo rôzne, sú H, C-^-C^ alkyl, lineárny alebo vetvený C^-C^ mono- alebo polyhydroxyalkyl,
R2 a R3, ktoré môžu byť rovnaké alebo rôzne, sú jednou zo skupín so vzorcom -CH2CH2OH, -CH2CH(OH)CH20H, -CH(CH20H)CH(0H)CH20H, -CH2(CH0H)4CH20H alebo -CH(CH2OH)2,
Z je ión alkalického kovu, predovšetkým Na alebo K , a,po odstránení ochrany hydroxy skupín sa získa príslušná zlúčenina so všeobecným vzorcom (I), podľa jedného z dvoch výhodných postupov:
a) Zlúčenina vzorca (II) reaguje v rozpúšťadle so zlúčeninou vzorca (III) v molárnom pomere v rozsahu od 1:2 do 1:2:5, potom sú zostávajúce ochranné skupiny hydrolyzované v kyslom prostredí aby sa priamo získala príslušná zlúčenina vzorca (D ·
b) Zlúčenina vzorca (II) reaguje v rozpúšťadle so zlúčeninou vzorca (III) v molárnom pomere v rozsahu od 1:1 do 1:0,5 aby sa získala zlúčenina vzorca IV:
(IV)
kde R, , R2 , R3. X sú vyššie uvedené a daná zlúčenina (IV) potom reaguje v rozpúšťadle s ďalšou zlúčeninou vzorca (III) v molárnom pomere v rozsahu od 1:1 do 1:1,2, následne sú ostávajúce ochranné skupiny hydrolyzované v kyslom prostredí, aby sa získala príslušná zlúčenina vzorca (I).
Ak priama reakcia zlúčeniny vzorca (II) so zlúčeninou vzorca (III) prebieha podľa synxézy a), získajú sa symexrické produkxy s dvomi idenxickými aromaxickými rezíduami s atómami jódu.
Ak prebieha viackroková reakcia podľa synxézy b), získajú sa asymexrické produkty s dvomi rôznymi aromatickými rezíduami s atómami jódu.
Medziprodukt reakcie (II) je spoločný pre obe už uvedené syntézy a zvyčajne sa získa reakciou derivátu
1,3 - diamino-propylu všeobecného vzorca (V)
NH2-CH2-X-CH2-NH2 (V) , kde X už bolo uvedené vyššie, s metyl alebo etyl chlóracetátom výhodne v alkoholovom rozpúšťadle s následnou ochranou hydroxy skupiny vhodnými ochrannými skupinami.
Výhodné X skupiny v zlúčeninách vzorca (V) sú zvyšky -CH(OH)- a -C(CH2OH)2- ,
Ochrana hydroxy skupín v zlúčeninách vzorca (V) je možné dosiahnúť rakisto reakciou uvedených zlúčenín s 3, 4-dihydro-2H-pyranu v aprotickom organickom rozpúšťadle a za prítomnosti vhodného katalyzátora, ako je napríklad p -toluénsulfonát pyridinu (PPTS).
Izoftaldiamidy vzorca (III) sa získajú predovšetkým reakciou dich'loridu trij odo-izoftalovej kyseliny 5s následovnými acetylamino- 2,4,6hydroxyalkylamínmi :
2-hydroxy-etylamín, 1,3dihydroxy-izopropylamín (serinol),
3-dihydroxy-propylamín (izoserinol), 2- amíno- 1,3,4- bu tantriol alebo N-metylglukamín, podľa známych spôsobov syntézy. ako sú opísané v US 4,001,323 a EP 26281.
Kondenzačná reakcia zlúčenín vzorca (II) s reaktívnymi derivátmi izoftaldiamidu so vzorcom (III) prebieha výhodne v inertnom organickom rozpúšťadle. Dimetylformamid (DMF) je veľmi vhodný pre väčšinu zlúčenín podľa tohto vynálezu. Teplota sa pohybuje v rozmedzí od laboratórnej lotu varu rozpúšťadla, výhodne medzi 20 až hydrolýza hydroxy ochranných skupín prebieha rozpúšťadle, 3, boratórnej teplote vo vodnom hodnoty, pohybujúce sa od 1 do po tepFinálna pri lateploty ’C.
výhodne okysleným na pH naj vhodnej šie
Zlúčeniny podľa vynálezu sa môžu použiť ako opacitné činidlá v neiónových kontrastných médiách pre analýzy X-lúčmi.
Tieto môžu byť pripravené na príslušnom farmakologicky prijateľnom nosiči. Medzi vhodné nosiče patria, napríklad, tie, ktoré sa používajú pre enterálne alebo pEirenterálne aplikácie. Príkladmi vhodných nosičov sú sterilné tlmiace vodné roztoky, obsahujúce ióny trometamínu, fosfátu, citrátu a/alebo bíkarbonátu, iónovo vyrovnané roztoky, ktoré obsahujú fyziologicky znesiteľné anióny a katióny, ako sú C'l^”\ HCO-( , Ca^2+) , N'a( + ) , + ) a Mg( + ) . Roztoky kontrastných médií podľči vynálezu môžu takisto obsahovať malé množstvo fyziologicky prijateľného chelatačného činidla, ako sú sodné a vápenaté soli EDTA, v koncentráciách medzi 0,05 a 2 mM/1 alebo aj heparín, v dávkovaní v rozmedzí od 5 a 500 jednotiek na 100 ml roztoku alebo v inom vhodnom antikoagulačnom činidle. Hypotonické roztoky kontrastných médií podľa vynálezu môžu byť pripravené ako izotonické, pridaním správneho množstva tekutiny Merlis (Am. J.Phy.Vol. 131, 1940 str. 67-72). Vhodné koncentrácie jódu v uvedených kontrastných médiách sa môžu pohybovať, podľa použitia, medzi 140 a 500 mgl/ml pri dávkovaní od 10 do 300 ml.
Následovné experimentálne príklady zobrazujú základné charakteristiky tohto vynálezu.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1
5,5’- /(2-hydroxy-l,3-propandiyl) bis-[imino (2-oxo-2,letandiyl)-acetylimino]] bis (N, N’-bis (2,3-dihydroxy- propyl) -2,4,6-trijodo-l,3- benzéndikarboxyamid.
a) 2-hydroxy- (N, N’-1,3-propandiyl-bis-(2- chloracetamid).
Do trojhrdlovej 500 ml banky s miešadlom, teplomerom a ventilom pre chlorid vápenatý, sa dá roztok metyl chlóracetátu (47 g, 0,433 mol) v 100 ml CH^OH a udržiava sa teplota medzi 0 až 5 °C.
Roztok 1,3 - dlamíno-2-hydroxy-propánu (18 g, 0,2 mol) (Rif: Beil. 4H290, E ii 739, E IV 1694) v 50 ml CH3OH sa po kvapkách pridá do zmesi, za stáleho miešania počas troch hodín, pričom sa udržiava teplota medzi 0 až 5 ’C.
Po ukončení tohto kroku sa teplota zvýši na 20 až 25 C a zmes sa neprestajne mieša po celú noc. Po ukončení, reakcie je hodnota pH neutrálna a získa sa biela kryštalická zrazenina, ktorá séi filtruje, premýva s CHjOH a súši sa vo vákuu. Získalo sa 37 g surového 2-hydroxy-N, Ν’- 1, 3- propandiyl- bis (2-chlóracetamidu) .
Po kryštalizácii 96% EtOH sa získa 30 g čistého produktu.
Výťažok: 61,7%
Teplota topenia: 115 °C
Elementálna analýza (%)
C H CI N
Vvpočit: 34,59 4, 98 29,17 11,52
Zistené: 34.45 4. 95 28,54 11,26
IR, XH a 13C-NMR spekt ra sú v súlade so štruktúrami.
b) 2 - [ (tetrahydro-2H-pyran-2-yl) oxy ] - N N ’ -1,3-propandiyl-bis (2-chlóracetamid).
Do suspenzie z 2-hydroxy Ν,Ν’-1. 3-propandiyl - bis (2-chlóracetamidu) (12.16 g, 0.050 mol) a 3,4-dihydro-2H-pyranu (6.31 g, 0.075 mol) v 350 ml CH^Cl?, sa pridá 1.25 g p-toluensulfonátu pyridia (PPTS) (0.005 mol) po dávkach za stáleho miešania pri teplote 5 ’C. Po 30 minútach sa teplota zvýši na 20-25 ’C a miešanie pokračuje po dobu 72 hodín, potom sa roztok premyje 20% vodným NaCl (2 x 100 ml), vysuší sa pomocou Na^SO^ a koncentruje sa nai stupeň suchosti vo vákuu. Rezíduum stuhne v n-hexáne a potom, po filtrácii, sa kryštalizuje z EtOH (115 ml). Získalo sa 14,1 g 2-[(tetrahydro- 2H- pyran-2-yl) oxv 1 -N , N ’ -1,3 -propandiyl - bis (2-chló.racetamidu).
Výťažok:
86%
Teplota topenia: 100 °C
Elementálna analýza (%)
C H CI N
Vypočít: 44,05 6,16 21,67 8,56
Zistené: 44,16 6,20 20,70 8,53
IR, TH a 1 3 C-NMR spektra sú v súlade so štruktúrami
c) (N. N’-bis (2,3-dihydroxypropyl)-5-acetylamin-2,4,6-trijodo-1,3- benzendikarboxyamid.
V trojhrdlovej odmerke o 500 ml sa rozpustí 13,6 g (0,15 mol) l-amino-2,3-dihydroxy-propán v 100 ml dimetylacetamíd (DMAC) . teplota sa zníži na 3 až 5 ’C. Potom sa roztok 19,1 g (0,03 mol) chloridu 5- acetylmino- 2,4,6- trijodo- izoftalovej kyseliny (získaný podľa syntézy, opísanej v US 4,001, 323) a EP 26281) v 60 ml DMACu pridáva po kvapkách za stáleho miešania po dobu 1 hodiny.
Teplota sa zvýši na 20 až 25 C a o 3 hodiny neskôr sa roztok vyparí a získa sa olejovitý zvyšok, ktorý sa rozpusti vo vode a za stáleho miešania sa udržiava, až kým sa nepremení na bielu tuhú látku.
Po filtrácii sa produkt ponorí do 150 ml CHjOH a varí sa ďalšie 2 hodiny. Po ochladení sa kryštalická tuhá látka odfiltruje a suší aby sa získalo 14,9 g (N,N’-bis (2, 3-dihydroxypropyl) - 5-acetyl-amino-2,4,6-trij odo -1,3- benzendikarboxyamidu.
Výťažok: 66,5%
Teplota topenia: 292 až 295 ’C (dec)
d) 5,5-[(2-hydroxy-l,3-propandiyl) bis [imino (2-oxo-2,letandiyl) acetylimino]] bis [[N,N’-bis (2,3-dihydroxypropyl) - 5 -acetylamin- 2,4,6 - trij odo -1,3-benzendika.rboxyamid].
9,13 g (0,012 mol) N,N’-bis (2,3-dihydroxypropyl)-
5-acetyl- amino - 2,4,6-tri j odo -1,3- benzeridikarboxyamid , získaný podľa postupu c) sa ponoria do 130 ml DMF pri 40 ’C, za stáleho miešania a inertnej atmosfére; (N?) . 12,2 ml (0,012 mol) IMCHj ONA v CH^OH sa pomaly pridáva po kvapkách do suspenzie. Akonáhle síl získa jasný roztok, alkoholické rozpúšťadlo sa odstráni pri zníženom tlaku, potom sa pridá 2 g (0,006 mol) 2-[(tetrahydro-2H-pyran-2-yl)oxy]-N,N’-1,3propandiyl- bis(2-chlóracetamidu) podľa postupu b). Zmes reaguje pri teplote 40 ’C za stáleho miešania po dobu 17 hodím, potom s rozpúšťadlo vyparí vo vákuu a olejovitý zvyšok sa viackrát zriedi CH9C12 a vysuší sa, aby sa celkovo odstránili? reziduálne rozpúšťadlo. Získa sa tuhý produkt, kto rý sa zriedi v 75 ml H20. pH roztoku sa upraví na hodnotu 2 IN HC1 a udržiava sa konštantná pri laboratórnej teplote po dobu 20 h, kým sa tetrahydropyranvlová ochranná skupina úplne nehydrolyzuje.
Nakoniec sa vodný roztok prefiltruje následne cez 20 ml Amberlitu^R) IR 120 a cez 50 ml IRA^R^ 400. Eluát, získaný z ionovýmenných živíc sa koncentruje na približne 100 ml, pôsobí sa po dobu 30 minút živicou Amberlite^R^ XAD-2 a nakoniec sa koncentruje do suchého stavu. Zvyšok (7,18 g) sa chromatografuje na 50 ml silikagélu 60 F Merck (230 až 400 mesh. ) .
(V/V).
Eluačná zmes: 0Η2Ό12/0Ηβ0Η z 3/1 do 0/1
Získaný produkt sa kryštalizuje dva razy z CH^OH/EtOH aby sa získalo 3,95 g 5,5-[(2-hydroxy-l,3-propandiyl) bis [imino (2-oxo-2,l- etandiyl) acetylimino]] bis [[N, N’-bis (2, 3-dihydroxy-propyl)-2,4 6-trijodo-1,3-benzendikarboxy-amidu].
Výťažok : 86%
Elementálna analýza (%)
C H I N
Vypočít : 28,15 3,03 45,75 6,73
Zistené : 28,32 3,03 45,72 6,56
Príklad 2
5,5’-[(2-: hyd roxy-1,3- propandiyl) bis [imino (2-oxo-2,l-
etandiyl) acetylimino ]] bis [[N. N’ -bis (1,3- dihydroxyizo-
propy.1.) - 2,4,6 -trij odo -1,3- benzendikarboxyamid].
a) N, N ’ - b i s (1, 3 - dihydroxy- izopropyl) - 5-acetylamino-
Podľa postupu, ktorý je opísaný v príklade 1 c) 4,53 g (0,05 mol) 1 - hydroxymety 1-2- hydroxyety l.aminu reaguje v 40 ml DMACu so 6,36 g (0,01 mol) dichloridu
5-acetylamino-2.4,6-trij odo- izoftalickej kyseliny v 50 ml DMACu aby sa získalo 4,5 g N, N’-bis (1,3- díhydroxyizopro12 pyl) -5- acexylamino- 2,4,6 -trijodo -1,3- benzendikarboxy1 i 1 amidu, ktorý je kontrolovaný H a 1JC-NMR spektroskoprou a ktorý sa používa bez dodatočnej purifikácie.
b) 5,5’-[(2-hvdroxy-l,3-propandiyl) bis [imino (2-oxo2,l-etandiyl)acetylimino]) bis[[N,N’-bis(l, 3 -dihydroxyizopropyl) - 2,4,6 -trijodo -1,3-benzendikarboxyamid].
Spôsobom opísaným v príklade 1 d), 4,2 g (0,0056 mol)
N, N’-bis(1,3-dihydroxyizopropyl) - 5- acexylamino - 2,4,6
-trijodo -1,3- benzendikarboxyamid, rozpustený v 50 ml DMF, reaguje s 5,6 ml (0,0056 mol) IM CH-jONa v CHjOH. Výsledná soľ amidu sodného potom reaguje s lg (0.003 mol) 2 - [ (tetrahydro-2H-pyran-2-yl)oxy]-N.N’ -1.3- propandiyl - bis (2-chlóracetamidu) na získanie želaného produktu kondenzá cie, ktorý po hydrolýze ochrannej skupiny a následnej purifikácii vynesie 1.26 g 5,5’-[(2-hydroxy-l, 3-propandiyl) bis [imino (2-oxo-2,l- etandiyl) acetylimino]] bis [ [N.N’-bis(1,3-dihydroxyizopropyl) - 2,4,6 benzendikarboxyamidu].
Výťažok: 25,2 %
Elementálna analýza (%)
-trijodo -1, 3-
c H I
Vypočít: 28,15 3,03 45,75
Zistené: 28,01 3,18 45,50
N
6,73
6,50 (H20:1.75%)
Podobným spôsobom sa získajú následovné zlúčeniny:
5,5’-[(2-hydroxy-l,3-propandiyl) bis [imino (2-oxo-2,letandiyl) acetylimino]] bis [ [N, N’-bis-(2-hydroxyetyl) - 2, 4, 6 -crijodo -1,3- benzendikarboxyamid].
5,5’-[ (2-hydroxy-1,3-propandiyl) bis [imino (2-oxo-2,letandiyl) acetylimino]] bis [[N,N’-bis-(1,3,
4-trihydroxy-2-butyl) - 2, 4, 6 -trijodo -1,3- benzendikarboxyamid] .
5,5’-[(2,2 -bis (hydroxymetyl) - 1,3-propandiyl] - bis[imino (2-oxo-2,l- etandiyl) acetylimino]] bis [[N, N’-bis-(2 - hydroxyetyl)- 2, 4, 6 -trijodo -1,3- benzendikarboxyamid].
5,5’-[(2,2 -bis (hydroxymetyl) - 1,3-propandiyl] - bis[imino (2-oxo-2,l- etandiyl) acetylimino]] bis [[N, N’-bis-(l,3 - dihydroxyizopropyl)- 2, 4, 6 -trijodo -1,3benzendi- karboxyamid].
5,5’-[(2,2 -bis (hydroxymetyl) - 1,3-propandiyl] - bis[imino (2-oxo-2,l- etandiyl) acetylimino]] bis [[N, N’-bis-(2,3- dihydroxyizopropyl)- 2, 4, 6 -trijodo -1,3benzendikarboxyamid].
5,5’-[(2,2 -bis (hydroxymetyl) - 1,3-propandiyl] - bis[imino (2-oxo-2,l- etandiyl) acetylimino]] bis [[N, N’-bis-(1,3,4 - trihydroxy-2-butyl)- 2, 4, 6 -trijodo -1, 3- benzendikarboxyamid].

Claims (9)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Symetrické a asymetrické 5,5’-[(1,3-propandiyl) bis [imino (2-OXO-2.1- etandiyl) acetylimino]] bis - ( 2,4,6 -trijodo -1, 3- benzéndikarboxyamidy] všeobecného vzorca I *3 (I)
    R, R’ , R p R-l’: ktoré môžu byť rovnaké alebo rôzne, sú H,C|-C4 alkyl, lineárny alebo rozvetvený C-£-C4 mono- alebo polyhydroxyalkyl.
    R9, R2’, ^3’ ^3’ : ktoré môžu byť rovnaké alebo rôzne, sú jednou zo skupín vzorca -CH?CH2OH, -CH2CH(OH)CH2OH, -CH(CH2OH)CH(OH)CH2OH, -CH2(CH0H)4CH70H alebo -CH(CH20H)2,
    X je jednou zo skupín -CH(OH)-, -CH(CH2OH)-, -C(OH)(CH2OH)alebo -C(CH20H)2-, ako aj enantioméry, diastereoizoméry a/alebo ich rotaméry.
  2. 2. Zlúčeniny podľa nároku 1, kde
    R, R’, Rp Rx’ sú H a X je -CH(OH)-.
  3. 3. Zlúčeniny podľa nároku 1, kde
    R, R’, Rp RT’ sú H a X je -C(CH20H)9-.
    L5
  4. 4. Zlúčeniny podľa nároku 1, kde
    R, R’ , Rr sú H, a
    R2 , R?’. Rj , R-j ' sú skupiny vzorca -CH(CH20H)2, a/alebo -ch2ch(oh)ch2oh.
    X je -CH(OH)-.
  5. 5. Zlúčenina, podľa nárokov 1 až 4, vybraná z:
    5,5’-[(2-hydroxy-l,3-propandiyl) bis [imino (2-oxo-2,lerandiyl) acetylimino]] bis [[N,N’-bis-(2, 3- dihydroxypropyl) - 2, 4, 6 -trijodo -1,3- benzendikarbo- xyamid].
    5,5’-[ (2-hydroxy-l,3-propandiyl) bis [imino (2-oxo-2,letandiyl) acetylimino]] bis [[N,N’-bis-(1,3 , dihydroxyizopropyl) - 2, 4, 6 -trijodo -1,3- benzendi- karboxyamid].
    5,5’-[(2 hydrozy-1,3-propandiyl)-bis-[imino (2-oxo- 2,1etand.iyl) acetylimino]] bis [[N,N’- bis-(2-hyd.roxyetyl) -
    2,4,6 -trijodo -1,3- benzendi- karboxyamid].
    5,5’-[(2 hydrozy-1,3-propandiyl) - bis- [imino (2- oxo2,1-etandiyl) acetylimino]] bis [[N,N’- bis-(1,3,4-trihydroxy-2-butyl)- 2, 4, 6 -trijodo -1,3- benzendi- karboxyamid].
    5,5’-((2,2 -bis (hydroxymetyl) - 1,3-propandiyl] - bis[imino (2-oxo-2,l- etandiyl) acetylimino]] bis [[N, N’-bis-(2- hydroxyetyl)- 2, 4, 6 -trijodo -1,3- benzendikarboxyamid].
    5,5’-[(2,2 -bis (hydroxymetyl) - 1,3-propandiyl] - bis[imino (2-oxo-2,l- etandiyl) acetylimino]] bis [[N, N’-b:i.s-(l,3 - dihydroxyizopropyl) - 2, 4, 6 -trijodo -1, 3benzendikarboxyamid] .
    5,5’-[(2,2 -bis (hydroxymetyl) [imino (2-OXO-2.1- etandiyl)
    - 1,3-propandiyl] - bisacetylimino]] bis [ [N, dihydroxypropyl)- 2,
    4, 6 -trijodo -1,3- benzendikarboxyamid].
    - 5,5’-[(2,2 -bis (hydroxymetyl)
    - 1,3-propandiyl] bis[imino (2-ΟΧΟ-2.1- erandiyl) acerylimino]] bis [[N
    N’-bis-(1,3,4 - trihydroxy-2-butyl)- 2, 4, 6 -trijodo -1,
    3- benzendikarboxyam.id ] .
  6. 6. Spôsob prípravy zlúčenín vzorca (I), v y z n a č u j ú c i sa- rým, že N,N’-1,3- propandiyl- bis(2-ch'loracetamid) vzorca (II)
    C1CH2OC-NH-CH2-X-CH2-NH-COCH2C1 (II) , kde
    X je jedna zo skupín -CH(OH)-, -CH(CH2OH)-, -C(OH)(CH90H) alebo -C(CH20H)2-, v ktorých sú hydroxy skupiny chránené vhodnou ochrannou skupinou, sa uvedie do reakcie priamo alebo viackrokovým spôsobom, s reaktívnym derivátom
    5-acetylamino-2,4,6-trijodo-izoftaldiamidu všeobecného vzor- ca I I I
    R (III)
    R a R^ môžu byť rovnaké alebo neárny alebo rozvetvený C^-C4 rôzne, sú H, C|-C4 alkyl, limono- alebo polyhydro.xyalkyl.
    R2 a R-j môžu byť rovnaké alebo rôzne, sú jednou zo skupín vzorca -CH2CH20H, -CH?CH(OH)CH?OH, -CH(CH2OH)CH(OH)CH2OH, -CH2(CH0H)4CH20H alebo -CH(CH20H)9,
    Z je ión alkalického kovu, a
    po odstránení ochrany hydroxy skupín sa získa príslušná zlúčenina všeobecného vzorca (I), podľa následovných postupov:
    a) zlúčenina vzorca (II) sa uvedie do reakcie v rozpúšťadle so zlúčeninou vzorca (III) v molárnom pomere v rozsahu od 1:2 do 1:2.5, potom sa ostávajúce ochranné skupiny hydrolyzuj ú v kyslom prostredí, aby sa získala priamo príslušná *» zlúčenina vzorca (I),
    b) zlúčenina vzorca (II) sa uvedie do reakcie v rozpúšťadle so zlúčeninou vzorca (III) v molárnom pomere v rozsahu od 1:1 do 1:0.5, aby sa získala zlúčenina vzorca (IV): (IV) kde R, R·^ R2, R3 , X sú vyššie opísané á daná zlúčenina (IV) potom reaguje v rozpúšťadle s ďalšou zlúčeninou vzorca (III) v molárnom pomere v rozsahu od 1:1 do 1:1,2, následne sa zostávajúce ochranné skupiny hydrolyzujú v kyslom prostredí aby sa získala príslušná zlúčenina vzorca (I).
  7. 7. Neionové kontrastné médiá X-lúčov, vyznačuj ú c e sa t ý m, že obsahujú ako opacitnú zložku aspoň jednu jodidovanú zlúčeninu podľa nárokov 1 až 5.
  8. 8. Kontrastné médium X-lúčov podľa nároku 7, vyznačujúc e s a t ý in, že obsahuje ako opacitnú zložku 5,5’-[(2-hydroxy - 1, 3-propandiyl] -. bis- [imino (2-oxo-2,l- etandiyl) acetylimino]] bis [[N,
    N ’-bis-(2,3-dihydroxypropyl)-2,4,6 -trijodo -1, 3- benzendikarboxyamid].
  9. 9. Kontrastné médium X-lúčov podľa nároku 7, vyznačuj úce s a tým, že obsahuje ako opacitnú zložku
    5,5 ’ - [ (2-hyd.roxy-1,3 - propand iyl ]- bis-[imino(2-oxo-2,1-etandiyl) acetylimino]] bis {[N, N’-bis- (2,3- dihydroxyizopropyl) - 2,4,6-trijodo-l, 3-benzendikarboxyamid].
SK658-94A 1991-12-10 1992-12-01 5,5'-{(1,3-propanediyl)bis-[imino(2-oxo-2,1-ethanediyl) acetylamino]}bis(2,4,6-triiodo-1,3-benzenedicarboxyamides) and contrast media containing them SK65894A3 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
ITMI913305A IT1252180B (it) 1991-12-10 1991-12-10 5,5'-(1,3-propandiil) bis (imino (2-osso-2,1-etandiil)acetilimino)-bis(2,4,6-triiodo-1,3-benzendicarbossiamidi),loro metodo di preparazione e mezzi di contrasto roentgenografici che li contengono
PCT/EP1992/002770 WO1993012071A1 (en) 1991-12-10 1992-12-01 5,5'-/(1,3-propanediyl) bis-/imino(2-oxo-2,1-ethanediyl)acetylimino/bis(2,4,6-triiodo-1,3-benzenedicarboxyamides), and contrast media containing them

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK65894A3 true SK65894A3 (en) 1994-12-07

Family

ID=11361297

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK658-94A SK65894A3 (en) 1991-12-10 1992-12-01 5,5'-{(1,3-propanediyl)bis-[imino(2-oxo-2,1-ethanediyl) acetylamino]}bis(2,4,6-triiodo-1,3-benzenedicarboxyamides) and contrast media containing them

Country Status (11)

Country Link
US (1) US5464607A (sk)
EP (1) EP0642492B1 (sk)
JP (1) JPH07502031A (sk)
AT (1) ATE142615T1 (sk)
AU (1) AU3083692A (sk)
CZ (1) CZ133994A3 (sk)
DE (1) DE69213768T2 (sk)
IT (1) IT1252180B (sk)
NO (1) NO942028L (sk)
SK (1) SK65894A3 (sk)
WO (1) WO1993012071A1 (sk)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT1271134B (it) * 1994-12-01 1997-05-26 Bracco Spa Derivati iodurati del bifenile e loro impiego diagnostico
US7745142B2 (en) 1997-09-15 2010-06-29 Molecular Devices Corporation Molecular modification assays
ATE430146T1 (de) 2004-07-02 2009-05-15 Bracco Imaging Spa Kontrastmittel mit hoher relaxivität zur verwendung in der magnetresonanzbilddarstellung (mri), enthaltend eine chelatbildende gruppe mit polyhydroxylierten substituenten
CA2581639C (en) * 2004-09-30 2016-07-26 Molecular Devices Corporation Luminescent lanthanide complexes
WO2007094680A1 (en) * 2006-02-14 2007-08-23 Ge Healhcare As Contrast agents
CN105294472A (zh) * 2015-11-17 2016-02-03 浙江海洲制药有限公司 碘帕醇杂质c的合成方法

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
SE315975B (sk) * 1967-12-28 1969-10-13 Pharmacia Ab
AR207465A1 (es) * 1974-05-31 1976-10-08 Guerbet Lab Andre Procedimiento de preparacion de derivados de acido triiodoi2,4,6-(triiodo-2,4,6-benzoil)-amino-alcanoilaminobenzoico de acido triiodo-2,4,6-(triiodo-2,4,6-(triiodo-2,4,6-benzoil)-aminoalcanoilaminobenzoil)-amino-alcanoil-aminobenzoico y de acido triiodo-2,4,6-bis((triiodo-2,4,6-fenil)-carbamoil-metil)-aminoalcanoil-aminobenzoico
DE2628517C2 (de) * 1976-06-23 1985-02-21 Schering AG, 1000 Berlin und 4709 Bergkamen Dicarbonsäure-bis(3,5-dicarbamoyl-2,4,6-trijodanilid)-Verbindungen, Verfahren zu ihrer Herstellung und Röntgenkontrastmittel
DE2852094A1 (de) * 1978-11-30 1980-06-12 Schering Ag Neue roentgenkontrastmittel
DK273280A (da) * 1979-06-28 1980-12-29 Schering Ag Trijoderede 5-aminoisophthalsyrederivater
IT1207226B (it) * 1979-08-09 1989-05-17 Bracco Ind Chimica Spa Derivati dell'acido 2,4,6-triiodo-isoftalico, metodo per la loro preparazione e mezzi di contrasto che li contengono.
NO161368C (no) * 1982-11-08 1989-08-09 Nyegaard & Co As Roentgenkontrastmidler samt radiologiske preparater derav.
DE3739098A1 (de) * 1987-11-16 1989-05-24 Schering Ag Neue substituierte dicarbonsaeure-bis(3,5-dicarbamoyl-2,4,6- trijod-anilide), verfahren zu deren herstellung sowie diese enthaltende roentgenkontrastmittel

Also Published As

Publication number Publication date
EP0642492A1 (en) 1995-03-15
ITMI913305A1 (it) 1993-06-10
EP0642492B1 (en) 1996-09-11
US5464607A (en) 1995-11-07
DE69213768T2 (de) 1997-01-23
NO942028D0 (no) 1994-06-01
DE69213768D1 (de) 1996-10-17
NO942028L (no) 1994-08-05
JPH07502031A (ja) 1995-03-02
IT1252180B (it) 1995-06-05
CZ133994A3 (en) 1994-12-15
ITMI913305A0 (it) 1991-12-10
ATE142615T1 (de) 1996-09-15
AU3083692A (en) 1993-07-19
WO1993012071A1 (en) 1993-06-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101555457B1 (ko) 조영제
IE66460B1 (en) 1,3-bis-[3-(mono- or poly-hydroxy)acylamino-5-(mono- or poly-hydroxyalkyl)aminocarbonyl-2,4,6-triiodo-benzoyl-amino]-hydroxy- or hydroxyalkyl-propanes their methods of preparation and X-ray contrast media containing them
IE62460B1 (en) New dicarboxylic acid-bis-(3,5-dicarbamoyl-2,4,6-triiodoanilides), process for their production as well as x-ray contrast media containing them
EP0782564A1 (en) Iodinated x-ray contrast media
EP0558395B1 (fr) Composés utilisables dans des produits de contraste pour la radiographie
CS214834B2 (en) Method of making the bis-amids of the 5-amino-2,4,6-triiodizophtale acid
RU2060246C1 (ru) Трийод-5-аминоизофталдиамиды, способы их получения и радиологическая композиция
SK65894A3 (en) 5,5'-{(1,3-propanediyl)bis-[imino(2-oxo-2,1-ethanediyl) acetylamino]}bis(2,4,6-triiodo-1,3-benzenedicarboxyamides) and contrast media containing them
CZ277984B6 (en) Novel iodinated non-ionogenic derivatives of triiodobenzene, process of their preparation and contrasting preparations in which said derivatives are comprised
EP0437144B1 (fr) Composés non ioniques iodés, leur procédé de préparation et produits de contraste en contenant
LT3251B (en) Process for preparing trijodobenzene compounds
EP0647618B1 (en) New non ionic iodine-containing dimers useful as x-ray contrast agents, method for the preparation thereof, and galenical compositions containing them
WO1995026331A1 (es) Nuevos dimeros iodados no ionicos como agentes de contraste a los rayos x, metodo para su preparacion y composiciones farmaceuticas que los contienen
US5663413A (en) Biphenyl iodinated derivatives and their diagnostic use
EP2203189A1 (en) Contrast agents
EP2129664A1 (en) Trisubstituted triazamacrocycli c compounds and their use as contrast agents
IE891800L (en) Novel iodinated non-ionic triiodobenzene compounds and¹contrast media containing them
GB2142009A (en) N,n,n',n'-tetra (hydroxyethyl)-5-acetylamino-2,4,6-triidoisophthaloyldiglycinamide