SK63393A3 - Denture stabilizing compositions - Google Patents

Denture stabilizing compositions Download PDF

Info

Publication number
SK63393A3
SK63393A3 SK633-93A SK63393A SK63393A3 SK 63393 A3 SK63393 A3 SK 63393A3 SK 63393 A SK63393 A SK 63393A SK 63393 A3 SK63393 A3 SK 63393A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
cations
copolymer
calcium
salt
zinc
Prior art date
Application number
SK633-93A
Other languages
English (en)
Inventor
Bruce J Mackay
Dennis R Grubbs
Dadi J Dhabhar
Michael C Gounaris
Original Assignee
Richardson Vicks Inc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Richardson Vicks Inc filed Critical Richardson Vicks Inc
Publication of SK63393A3 publication Critical patent/SK63393A3/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F8/00Chemical modification by after-treatment
    • C08F8/44Preparation of metal salts or ammonium salts
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K6/00Preparations for dentistry
    • A61K6/30Compositions for temporarily or permanently fixing teeth or palates, e.g. primers for dental adhesives
    • A61K6/35Preparations for stabilising dentures in the mouth

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Oral & Maxillofacial Surgery (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Dental Preparations (AREA)
  • Addition Polymer Or Copolymer, Post-Treatments, Or Chemical Modifications (AREA)

Description

(57) Prípravky na stabilizáciu zubnej protézy obsahujú účinné adhezívne množstvo kopolyméru alkylvinyléter - kyselina maleínová so štruktúrnou jednotkou všeobecného vzorca I, kde R predstavuje alkyl s počtom uhlíkov 1 až 4, výhodne metyl, a n je celé čislo väčšie ako jedna, pričom uvedený kopolymér má sypnú hmotnosť 0,3 až 1,2 g/cm3 a špecifický povrch 0,5 až 2,5 m2/g.
PRÍPRAVKY NA STABILIZÁCIU ZUBNEJ PROTÉZY
Oblasť techniky
Tento vynález sa týka zlepšených adhezív, najmä zlepšených adhezív na zubné protézy.
Doterajší stav techniky
Bežné snímateľné zubné protézy, umelé chrupy a podobne, obsahujú zuby pripevnené na vhodnej doštičke alebo základni. Zubné protézy slúžia ako náhrada za chýbajúce zuby a nahradzujú;:y.še.tky.^l,eb.Q,l,€>nM.čá.st.zubov, bežne sa vyskytujúcich v ústnej dutine. Aj keď sú zubné protézy všeobecne zhotovované odborne, často presne nepriliehajú. Navyše nezáleží na tom, že zo začiatku priliehajú, ale po určitej dobe sa priliehavosť zhoršuje a je nedokonalá vzhľadom na zmrašfovanie a zmeny živice, mukóznych tkanív a podobne. Strata priliehavosti zubných protéz a tým ich nedokonalosť sa korigujú a stabilizujú prípravkami na ich stabilizáciu. Prípravky na stabilizáciu zubných protéz sa používajú na vyplňovanie medzier medzi protézou živicou alebo tkanivom. Pred umiestnením protézy do ústnej dutiny sa na povrch náhrady nanáša prípravok na stabilizáciu zubnej protézy tak, aby došlo k dokonalému kontaktu živice a mukóznych tkanív. Prípravky na stabilizáciu zubnej protézy sú spracovávané nielen z hľadiska ich adherentných vlastností, ale tiež z hľadiska potreby vytvoriť vložku alebo podložku medzi náhradou a živicou alebo tkanivom a tak zaistiť správne a spoľahlivé umiestnenia v ústnej dutine.
Požiadaviek a charakteristík pre vyhovujúce prípravky na stabilizáciu zubnej protézy je mnoho a sú určené mnohými faktormi. Je žiadúce, aby pri aplikácii raz denne tieto prípravky plnili funkciu účinného oddeľovania, mäkkého vyloženia a správneho uloženia zubnej protézy. Tieto prípravky, Obyčajne vo forme práškovej zmesi alebo krému, by si mali zachovávať svoje charakteristické vlastnosti počas skladovania za rôznych klimatických podmienok ako je vysoká teplota a vlhkosť, mali by byť fahko aplikovateľné na povrch zubnej protézy; nemali by dráždiť a mali by byť pre užívateľa pohodlné, mali by byť bezpečné a netoxické; nemali by mať nepríjemný zápach alebo farbu, nepríjemnú chuť; poprípade by mali mať antiseptické alebo germicídne vlastnosti k prevencii alebo inhibícii rastu organizmov, bežne sa vyskytujúcich v ústach. Mali by pôsobiť ako preventívne látky voči hnilobnému alebo zapáchajúcemu rozkladu potravín alebo sekrécií v blízkosti alebo tesne pri zubnej protéze. Stabilizujúca látka musí vsakovať vodu a sliny a musí byť napúčavá tak, aby vypĺňala medzery medzi protézou a živicou alebo, mukóznym tkanivom. Stabilizátor by nemal poškodzovať alebo napádať protézu napríklad pôsobením trhlín v materiále protézy. Ďalej by mal byť stabillizátor stabilný voči baktériám, pliesňam a enzymatickým systémom, vyskytujúcim sa v ústnej dutine, mal by mať hodnotu pH nedráždiaci ústnu sliznicu, všeobecne 5 až 8,5, výhodne približne neutrálne pH. Mechanická pevnosť stabilizujúcej hmoty vo forme gélu alebo kolidu, vytvorená vsiaknutím vody, by mala byť dostatočná pre bezpečné zaistenie polohy protézy pri normálnom použití a nemala by byť tak vysoká, aby robila problémy pri požadovanom vybratí protézy, alebo spôsobovala poškodzovanie živice, tkaniva alebo protézy pri vybratí.
V mnohých uplynulých rokoch bolo vynaložené značné úsilie pre vyvinutie zlepšených adhezív na zubné protézy. Boli použité ako syntetické, tak prírodné polyméry a živice, použité ako jednotlivo, tak v kombinácii a ďalej v kombinácii s rôznymi aditívami.
Európsky patent 64672, Dhabhar a Schmidt, publikovaný 17. novembra 1982 sa týka hydrofilných adhezív zubných protéz, obsahujúcich adhezívnu polymérnu frakciu, obsahujúcu karboxymetylcelulózu (CMC) a polyetylénoxid v hydrofilnom vehikule.
Európska patentová prihláška 140486, A.J. Desmaris, podaná 31. júla 1984 sa týka prípravkov na lepenie zubných protéz, obsahujúcich hydrofóbne modifikovaný, vo vode rozpustný polymér, samotný, alebo zmiešaný so soľou alkalické: ho kovu CMC. Pre použitie v týchto prípravkoch sú preferované hydrofóbne modifikované hydroxyalkylcelulózy a kopolyméry etylénoxidu a epoxyalkanov s»dlhým reťazcom.
US patent 4280936, Dhabhar, Heyd a Schmidt, vydaný 28. júla 1981, sa týka zlepšených adhezív na zubné protézy, obsahujúcich špecifický pomer CMC a polyetylénoxidu v minerálnom oleji ako bázy.
US patent 4474902, Dhabhar, Heyd a Schmidt, vydaný 2. októbra 1984, sa týka zlepšených adhezív na zubné protézy, obsahujúcich karayskú živicu v hydrofilnom vehikule. Viď tiež patent US 4514528, vydaný 30. apríla 1985 rovnakým vynálezcom, sa týkajú zlepšených adhezív na zubné protézy, obsahujúcich adhezívne polyméme frakcie, zahŕňajúce zmesi parciálnych solí kopolymérov, nižší alkylvinyléter - maleinanhydrid s CMC alebo polyetylénoxidom ako aj adhezíva obsahujúce CMC a polyetylénoxid. Viď tiež US patent 4522956, vydaný 11. júna 1985 Dhabharovi a Schmidtovi, týkajúci sa zlepšených adhezív na zubné protézy, obsahujúcich polyetylénoxid ako jedinú adhezívnu zložku v hydrofilnom vehikule, obsahujúcim určité polyetylénglykoly.
Iné adhezíva na zubné protézy sú popísané v US patentoch 4530942, vydanom 23. júla 1989, 4542168, vydanom 18. septembra 1985 a 4569955, vydanom 11. februára 1986.
US patent 4529748, H.G.P. Wienecke, vydaný 16. júla 1985, sa týka adhezív na zubné protézy, vytvorených z filmotvorných substancií, ako sú rôzne deriváty celulózy, akrylátové polyméry, metá kryl átové polyméry a iné filmy poskytujúce substancie.
US patent 4138477, Gaffar, vydaný 6. februára 1979, popisuje orálne kompozície pre kontrolu ústneho zápachu, obsahujúce kombinácie zinok - polymér, vytvorené zo zinku, reagujúceho anionovým . polymérom, obsahujúcim karboxylové, sulfonové a/alebo fosfónové kyselinové radikály.
US patent 3003988, D.P.Germann a spol., vydaný 10. októbra 1961, popisuje určité voči vode citlivé, ale vo vode nerozpustné, materiály na stabilizáciu zubných protéz, ktorými sú syntetické, hydrofilné, koloidné materiály, obsahujúce zmesové parciálne soli a estery kopolymérov typu nižší alkyl (C1-4) vinyléter - anhydrid kyseliny maleinovej, kde uvedené zmesové parciálne soli a estery obsahujú ako dvojmocné vápenaté tak aj jednomocné alkalické (t.j. sodné, draselné a amónne) katióny.
US patent 4758630, Shah a spol., vydaný 19. júla 1988, sa týka parciálnych solí zinku a stroncia kopolymérov nižší alkyl (C1 až C4) vinyléter - kyselina maleinová, kde uvedené katióny zinku a stroncia sú nezmiešané s akýmikoľvek inými katiónmi alebo esterovými funkciami v kopolymérnej soli, zostávajúce počiatočné karboxylové skupiny sú nezreagované. Tieto kopolyméry nižší alkylvinyléter - kyselina maleinová sa tu budú ďalej označovať skratkou AVE/MA kopolymér a kopolymér metylvinyléter kyselina maleinová ako MVE/MA kopolymér . Ďalej európska patentová prihláška 396411, Holeva a Gounaris, publikovaná 7. novembra 1990, popisuje zmesové parciálne soli MVE/MA kopolyméru.
Je teda známe, že kombinácia zmesových a nezmesových parciálnych solí kopolymérov typu nižší alkylvinyléter - anhydrid kyseliny maleinovej sú vhodné ako adhezívne kompozície na zubné protézy.
Pokračuje ďalej výskum stabilizátorov na zubné protézy, ktoré majú vyššie popísané charakteristiky a, čo je dôležité, budú zaisťovať zubnú protézu dlhšiu dobu (10 až 14 hodín) bez nutnosti novej aplikácie.
. V súlade, .s,....tým ..sa..,.podľa predloženého vynálezu získajú zlepšené adhézne a ďalšie charakteristiky u prípravkov na stabilizáciu zubných protéz použitím špecifických kyselín a parciálnej soli (í) kopolymérov nižší alkylvinyléter - kyselina maleinová so špecifickou sypnou hustotou a špecifickým povrchom.
Cieľom predloženého vynálezu je poskytnutie zlepšených stabilizátorov zubných protéz, ktoré sa ľahko pripravia a ktoré budú stabilné v predĺženej dobe v ústnej dutine a ešte umožňujú ľahké vybratie zubnej protézy v prípade potreby.
Ďalším cieľom je poskytnutie takých stabillizátorov za použitia toxikologický prijateľných, podnebných materiálov.
Ešte ďalším cieľom je poskytnúť stabilizátory, ktoré dobre fungujú za prítomnosti vlhkosti, najmä za prítomnosti kvapalín ako sú sliny, pot a krv.
Tieto a ďalšie ciele sú zabezpečené predloženým, spôsobom ďalej popísaným.
Podstata vynálezu.
Predložený vynález sa týka adhezívnych a stabilizátorových prípravkov, obsahujúcich : kopolymér nižší alkylvinyléter - kyselina maleinová, obsahujúci v podstate sa opakujúcu jednotku :
OR
.........-—C H.-C H— C H— C H.......
2 ii
0“Cc=o
HO OH_ štruktúrnu
Hl kde R predstavuje C-| až C4 alkylový radikál, n je celé číslo väčšie ako jedna, predstavujúce číslo počtu opakovaní uvedenej štruktúrnej jednotky v molekule uvedeného kopolyméru a n veľkosť je taká, že charakterizuje uvedený kopolymér, ako majúci špecifickú viskozitu väčšiu ako 1,2, kde špecifická viskozita sa stanoví v metyletyl ketóne pri 25 0 C a kde uvedený kopolymér má sypnú hustotu od asi 0,3 do asi 1,2 gramov na kubický centimeter a špecifický povrch od asi 0,5 do asi 2,5 štvorcových metrov na gram.
Výhodne sú tieto kopolyméry parciálne soli (zmesové alebo nezmesové, výhodne zmesové), kde tieto parciálne soli obsahujú od asi 10 % do asi 40 % voľnej kyseliny a ako kationovú soľnú funkciu od asi 0,1 % do asi 85 % celkových počiatočných karboxylových skupín zreagovaných s jednou alebo viacerými katiónovými soľnými skupinami vybranými zo skupiny, zahŕňajúce katióny zinku, katióny stroncia, katióny sodíka, katióny vápnika, katióny zinku, katióny stroncia, katióny sodíka,, katióny vápnika, katióny horčíka a katióny amónne a ich zmesi a kde uvedený kopolymér má sypnú hustotu od asi 0,3 do asi 1,2 gramu na kubický centimeter a špecifický povrch od asi 0,5 do asi 2,5 štvorcových metrov na gram. Sú tiež popísané prípravky stabilizujúce zubné protézy, obsahujúce bezpečné a adhezívne účinné množstvo dvoch alebo viacerým komponentov adhezív zubných protéz, kde jeden z uvedených komponentov adhezív zubných protéz je buď kopolymér zmesová parciálna soľ (i) podľa predloženého vynálezu. Sypná hustota sa meria podľa ASTM metódy B - 52 (02.05).
Výhodne sa tieto kopolyméry alebo zmesové parciálne soli používajú spoločne s polymérnym materiálom citlivým na vodu, vybraným... zo skupiny.^zahŕňajúcej. prírodné, živice, syntetické polyméry, deriváty sacharidov, deriváty celulózy a ich zmesi.
Všetky percentá a pomery používané vzhľadom na neutralizáciu solí podľa predloženého vynálezu sú vztiahnuté na stechiometrické percentá katiónov prítomných v soli. Všetky percentá a pomery sú hmotnostné, pokiaľ nie je uvedené inak.
Predložený vynález sa týka stabilizačných prípravkov, obsahujúcich kopolymér nižší alkylvinyléter - kyselina maleinová, obsahujúci v podstate opakujúcu sa štruktúrnu jednotku :
OR — CH.—CH-CH-CH
2. i i
HO
OH
III kde R predstavuje C-| až C4 alkylradikál, n je celé číslo väčšie ako jedna, znamenajúce počet opakujúcich sa štruktúrnych jednotiek v molekule uvedeného kopolyméru a n je dosť veľké, aby charakterizovalo uvedený kopolymér ako majúci špecifickúviskozitu väčšiu ako 1,2, špecifická viskozita je stanovená v metyletylketóne pri 25 0 C a uvedený kopolymér má sypnú hmotnosť od asi 0,3 do asi 1,2 gramov na kubický centimeter a špecifický povrch od asi 0,5 do asi 2,5 štvorcových metrov na gram.
Výhodne sú tieto kopolyméry parciálne soli, kde tieto parciálne soli obsahujú od asi 10 % do asi 40 % voľnej kyseliny a ako.katiónovú soľnú funkciu.od asi.0,1.%..do asi.85 % celkových, počiatočných karboxylových skupín zreagovaných s jednou alebo viacerými katiónovými soľnými skupinami, vybranými zo skupiny, zahŕňajúcej katióny zinku, katióny stroncia, katióny sodíka, katióny vápnika, katióny horčíka, katióny draslíka a amónne katióny a ich zmesi a kde uvedený kopolymér má sypnú hmotnosť od asi 0,3 do asi 1,2 gramov na kubický centimeter a špecifický povrch od asi 0,5 do asi 2,5 štvorcových metrov na gram.
Výhodne parciálne soli (výhodne zmesové) obsahujú od asi 0,1 % do asi 85 % jednej alebo viac z vyššie uvedených katiónových skupín v nasledujúcich hladinách : od aši 0,1 % do asi 65 %, výhodnejšie od asi 2 % do asi 45 % a najvýhodnejšie od asi 2,5 % do asi 30 % katiónov zinku alebo stroncia ( výhodnejšie zinku) a od asi 10 % do asi 75 %, výhodnejšie od asi 20 % do asi 65 % a najvýhodnejšie od asi 40 % do asi 65 % vápenatých katiónov, od asi 0,1 % do asi 25 % a výhodnejšie od asi 0,1 % do asi 20 % sodných katiónov a od asi 10 % do asi 40 %, najvýhodnejšie od asi 20 % do asi 35 % voľnej kyseliny.
Uvedené polymérne soli sa výhodne pripravia interakciou AVE/MA kopolyméru (I) prípadne so zlúčeninami s katiónmi vápnika, sodíka, amónnymi a buď zinku alebo stroncia, majúcimi funkčné skupiny typických reaktantov karboxylovej kyseliny ako napríklad hydroxidy, acetáty, karbonáty, halogenidy, laktáty atď, vo vodnom médiu. Vo výhodnom prevedení sa používajú oxid zinočnatý a hydroxid vápenatý a sodný. I keď hydroxid zinočnatý nie je obchodne dostupný, nie je jeho použitie ako reaktantu obtiažne a je ekonomické v spojení s použitím vodnej suspenzie častíc oxidu zinočnatého, ktorý i keď je prakticky nerozpustný vo vode, poskytuje hydratáciou oxid zinočnatý na povrchu časíc. Hydroxid vápenatý a sodný, ako aj hydroxid strontnatý sú naopak dostupné buď v kryštalickej alebo práškovej forme a sú rozpustné v asi. 50 dieloch.,,vody. Vodné...roztoky .oxidu strontnatého, ktorý tvorí hydroxid pri spracovaní s vodou (pozor : vývoj tepla) môžu byť tiež použité. Tiež môže byť použitý uhličitan strontnatý.
Anióny, ktoré tvoria toxické, dráždiace alebo kontaminujúce vedľajšie produkty by mali byť vylúčené alebo byť špeciálnym spôsobom spracované tak, aby sa zaistilo odstránenie a absencia takých vedľajších produktov z polymérnych soľných vedľajších produktov. Jednotlivé zlúčeniny, ktoré sa tu používajú, by mali byť v podstate čisté pre získanie v podstate čistého, v podstate temer bieleho polymérneho soľného konečného produktu.
Kopolyméry nižší alkylvinyléter - kyselina maleinová (I) sa ľahko získajú kopolymeráciou nižšieho alkylvinyléterového monoméru, ako je metylvinyléter, etylvinyléter, divinyléter, propylvinyléter a izobutylvinyléter, s anhydridom kyseliny maleinovej za vzniku zodpovedajúceho kopolyméru nižší alkylvinyléter - kyselina maleinová, ktorý je ľahko hydrolyzovateľný na kyslý kopolymér (I). Ako anhydridové, tak kyslé formy sú tiež dostupné od komerčných dodávateľov. Napríklad GAF Corporation
Wayne, New Jersey poskytuje ako formu polymérnej voľnej kyseliny (I) tak aj zodpovedajúcu anhydridovú formu pod obchodným názvom G ANTRES ako G ANTRES S Šerieš a GANTREZ AN Šerieš . Z kyslých sérií je osobitne vhodný G ANTRES S - 97 (M. hmotn. - 50 000) a z uvedených anhydridových sérií sú hlavne vhodné G ANTRES AN - 149 (m. hmotn. = 50 000), G ANTRES AN - 169 (m. hmotn. = 67 000) a G ANTRES AN - 179 (m. hmotn. = 80.000.) kopolyméry. Uvedené kyslé a anhydridové formy AVE/MA kopolymérov, majúce priemernú molekulovú hmotnosť od asi 50 000 do asi 80 000 (merané membránovou osmometriou v 2 - butanónovom, 1-10 gramov/1 000 ml roztoku) sú tiež charakterizované tým, že majú prv popísaný špecifický viskozitný parameter väčší ako 1,2. Ak sa anhydridový kopolymér rozpustí vo vode, štiepi sa anhydridové spojenie tak, že sa tvorí vysoko polárna polymérna voľná kyselina (I). V súlade s tým môže byť anhydridová forma, ktorá je relatívne menej nákladná ako kyslá forma, použitá ako bežný a lacný prekurzor kyseliny. Pre zvýšenie rýchlosti hydrolýzy anhydridu na kyselinu môže byť výhodne použitá zvýšená teplota.
Všeobecne sa kopolymér nižší alkylvinyléter - kyselina maleinová (I), alebo jeho zodpovedajúci anhydrid, pridá do vody predhriatej na asi 70 až 80 * C za intenzívneho miešania na vytvorenie homogénnej zmesi. Ak sa použije anhydridový prekurzor doporučuje sa vodnú zmes najprv zohriať na asi 90 * C za súčasného miešania na dosiahnutie úplnej hydrolýzy anhydridu na kyslú formu. Zohrievanie sa potom preruší a v miešaní sa pokračuje tak dlho, pokiaľ vsádzka nie je číra pri súčasnom znížení viskozity (asi 65 - 75 C). Vo výhodnom prevedení sa vodný roztok s katiónovou zinočnatou alebo strontnatou soľou tvoriacimi zlúčeniny, alebo napríklad vodná disperzia časticového oxidu zinočnatého spojí s hydroxidom vápenatým za vzniku kašovitej zmesi, v množstve postačujúcom pre poskytnutie obsahu katiónov zinku alebo vápnika požadovaného v konečnom produkte, oddelene sa pripraví pri teplote okolia a pomaly sa pridá k horúcemu roztoku polymérnej kyseliny pri ďalšom pokračovaní intenzívneho miešania z dôvodu, aby sa zabránilo lokálnemu zrážaniu katiónovej polymérnej soli. Po zreagovaní vápnika a zinku sa pomaly pridá roztok hydroxidu sodného v množstve dostačujúcom pre poskytnutie obsahu katiónov sodíka, požadovanéhho v konečnom produkte. Po ukončení pridávania sa v miešaní pokračuje až do zreagovania všetkých soľotvorných zlúčenín s kopolymérom.
Alternatívne pre toto výhodné prevedenie sa vodný roztok obsahujúci zdroj zinku a vápnika, predhreje na 70 až 80 ‘ C pri intenzívnom miešaní za vzniku homogénnej kašovitej zmesi. Kopolymér nižší alkylvinyléter - kyselina maleinová (I) alebo jeho zodpovedajúci anhydrid sa potom pridá ku kašovitej zmesi a ďalej sa zahrieva na 90 . C a v miešaní sa pokračuje až do dosiahnutia kompletnej hydrolýzy. Alternatívne sa AVE/MA kopolymér, práškovitý oxid vápenatý a zinočnatý, rozmiešajú na kašu vo vode pri 25 ‘ C a potom sa zahrievajú na 80 až 90 ’ C pre prebehnutie reakcie.
Zinočnaté (alebo strontnaté), vápenaté a sodné katióny vo vzniknutej zmesovej parciálnej soli kopolyméru AVE/MA by mali byť dostačujúce na dosiahnutie neutralizačného rozmedzia do asi 10 % do asi 75 %, výhodne od asi 20 % do asi 65 % a najvýhodnejšie od asi 40 % do asi 65 % vápnika a od asi 0,1 % do asi 65 %, výhodne od asi 2 % do asi 45 % a najvýhodnejšie od asi 2,5 % do asi 30 % zinku alebo stroncia a od asi 0,1 % do asi 25 %, výhodne od 0,1 % do asi 20 % sodíka, čo vedie k soľ obsahujúcej voľnej kyseline v rozmedzí od asi 10 % do asi 40 %, výhodne od asi 20 % do asi 35 %.
Vsádzka sa potom suší za použitia bubnovej sušičky pri tlaku 560 až 700 kPa horúcou parou pre odparenie obsiahnutej vody a získanie polymérnej soli s vysokým špecifickým povrchom vo vločkovej forme.
Výsledné vločky sa melú a skúšajú, či majú požadované fyzikálne vlastnosti pre poskytnutie stabilizačných vlastností na zubné protézy, pri udržaní požadovaných vysokých špecifických povrchov. Tieto špecifické povrchy môžu byť získané akoukoľvek vhodnou mikronizačnou technikou, výhodne mletím vo vzdušnom zariadení alebo mletím valček/disk alebo v kladivových mlynoch tak, ako sú popísané v Remington's Pharmaceutical Sciences (16. vydanie) str. 1535 - 1539, táto publikácia je tu zahrnutá ako odkaz.
Uvedené soli sú tu sypké a môže byť získaná sypná hustota. Pre najlepšie výsledky by mali byť v bubne sušené častice mleté na preferovanú sypnú hmotnosť asi 0,3 až asi 1,2, výhodnejšie asi 0,6 až asi 1,2 a najvýhodnejšie asi 0,7 až asi 1,2 gramov, na kubický centimeter pri udržovaní špecifického povrchu asi 0,5 až asi 2,5, výhodnejšie asi 0,6 až asi 2,5 a najvýhodnejšie asi 0,7 až asi 2,0 metrov štvorcových na gram. Mleté častice by mali byť schopné prejsť sitom s veľkosťou ôk 140 - 200 mesh (U.S.B.S. šerie) a byť výhodne menšie než 0,3 milimetra v ich najväčšom rozmere.
Uvedené kyslé kopolyméry a ich prípadné soli majú výnimočnú adhezívnu kvalitu pri kontakte s vodou alebo slinami, takže sú osobitne vhodné ako adhezívne materiály na zubné protézy v stabillizujúcich prípravkoch na zubné protézy. Pre takéto použitie je soľ v časticovej forme výhodne charakterizovaná veľkosťou častíc aspoň pod 140 mesh U.S.B.S. sita, sypnou hmotnosťou väčšou ako 0,3 gramov na kubický centimeter a výhodne vyššou ako 0,6 gramov na kubický centimeter a pH medzi 3 a 8, výhodne medzi 5 a 7,5 pri stanovení pH jednopercentnej (hmotnostne) disperzie vo vode.
Každá z uvedených kopolymérnych solí môže byť použitá v účinných adhezívnych množstvách, výhodne aspoň 25 % hmotnosti, ako samotná adhezívna zložka alebo ako koadhezívum v spojení s inými aktívnymi adhezívnymi komponentami v prípravkoch, stabilizujúcich zubné náhrady.
Výhodné je, ak sa uvedená kopolymérová soľ používa spolu s ko-adhezívom v prípravkoch stabilizujúcich zubné protézy. Výhodne je ko-adhezívom polymérny materiál, vybraný zo skupiny, zahŕňajúcej prírodné gumy, syntetické polyméry, sacharidové deriváty, deriváty celulózy a ich zmesi. Všeobecne je prítomné od asi 15 do asi 70 percent, vztiahnuté na celkovú hmotnosť kompozície, uvedenej zmesovej soli vápnik /sodík/ zinok alebo stroncium.
Výhodné ko-adhezíva zahŕňajú vo vode rozpustný hydrofilný koloid alebo polymér, majúci tú vlastnosť, že napúča pôsobením vlhkosti pri vzniku slizovitej hmoty. Takéto adhezívne materiály zahŕňajú ako prírodné gumy, tak aj syntetické polymérne živice a mnohé sú bežne používané v prípravkoch na stabilizáciu zubných protéz a podľa vynálezu sú tiež vhodné ako ko-adhezíva so zmesovými AVE/MA kopolymérovými soľami a môžu nimi byť napríklad karayská guma, želatína, algín, alginát sodný, tragant, metylcelulóza, akrylamidové polyméry, etylenoxidové polyméry, polyvinylpyrrolidón, katiónové polyarylamidové polyméry a ako najvýhodnejšia sodná soľ karboxymetylcelulózy a zmesovej soli kopolyméru poly (vinylmetylester - kyselina maleinová).
V súlade s tým podľa predloženého vynálezu výhodné riešenie poskytuje adhezívum a prípravky na stabilizáciu zubných protéz, majúce ako stabillizujúcu zložku účinné adhezívne množstvo kopolyméru nižší alkylvinyléter - kyselina maleinová, ktorý v podstate obsahuje opakujúcu sa štruktúrnu jednotku :
Hl kde R predstavuje až C4 alkylový radikál, n je celé číslo väčšie ako jedna, predstavujúce počet opakovaní sa štruktúrnej jednotky v molekule uvedeného kopolyméru a n je tak vysoké, aby charakterizovalo uvedený kopolymér ako majúci špecifickú viskozitu väčšiu ako 1,2, kde špecifická viskozita je stanovená v metyletylketóne pri 25 ' C a kde uvedený kopolymér má sypnú hmotnosť od- asi .Ό,3< do .asi 1,2 .gramu, na kubický centimeter a špecifický povrch od asi 0,5 do asi 2,5 štvorcových metrov na gram.
Výhodne sú tieto kopolyméry parciálne soli, kde tieto parciálne soli obsahujú od asi 10 % do asi 40 % voľnej kyseliny a ako katiónovú soľnú funkciu od asi 0,1 % do asi 85 % celkových počiatočných karboxylových skupín zreagovaných s jednou alebo viacerými katiónovými soľnými skupinami, vybranými zo skupiny, zahŕňajúcej katióny zinku, katióny stroncia, katióny sodíka, katióny vápnika, katióny horčíka, katióny draslíka a amónne katióny a ich zmesi a kde uvedený kopolymér má sypnú hmotnosť od asi 0,3 do asi 1,2 gramov na kubický centimeter a špecifický povrch od asi 0,5 do asi 2,5 štvorcových metrov na gram.
Ďalší výhodný aspekt tohto vynálezu poskytuje prípravok na stabilizáciu zubných protéz, obsahujúci bezpečné a adhezívne účinné množstvo aspoň dvoch adhezívnych zložiek na zubné protézy, kde jednou z uvedených adhezívnych zložiek na zubné protézy je kyslý kopolymér nižší alkylvinyéter - kyselina maleinová alebo jeho soľ, opísaný vyššie. Výhodne je ko-adhezívom, ako už bolo skôr popísané.
(ÄpOA !)SOULUO|IJd ez jsoAidei BUBAopBzod θί ep>| 'wej jdeu) BAizsqpe 9upoA e (szspueq o^oidojB ‘aioqij oiuBABpod ou|bjo udeu) eijiznod g^oijngoBiuJBj ‘au bu bs qoionínzpgiuqoou θ|Β ‘qppníeujqBZ ‘piznod qoÄUAizsqpB qoÄuoaqoosA ©jppds luo^ojis a ouBAiznod jÄq nzoiu nzo|BUÄA oqouozoipojd Bjpod i|os guAizoqpv (lUn)B|0JJ9d) Ädoj Z ÄUI|9ZBA B BÍ9|0 0q9U|BJ9UILU S9UJZ 9Í BisíeupoqÄAÍBN isoluz qoi oqo|B uij9OÄ|6 ‘uijBJBd ‘|o>|Ä|6u9|Ä;9Ä|od Jiznod ÍB 9UZ0UJ 9|B 9Í ‘LUnjB|0J)9d 0q9|B Í9|0 ÄU|BJ9UILU nozBq opo>|B; θί oupoqÄA ’Aopepjez qoÄAOjsBtu qoÁJ99B!A oqo|B oqoupaí % OZ !SB °P % Ok !SB P° nínqssqo Ä^ABJdud ojsij 9upoqÁ/\
......... ................—« ·Αζε>|ρό Ó>|B gjnujqBZ n; ns aiop| ‘ods b (AOJBqqBqQ BApiqo ‘586 k B|JJde '08 tuouBpÄA ‘ojuojed sn B 986k efeíu kč wouBpÁA ‘kZZSkGV 9|U9}Bd sn a guBsidod ns Ao>|ABjdiJd o;qoÄ>|B| Äpe|>|iJd gupoq/\ nj9iuÄ|odo>| VIAI/3AV i|°s qoÁu|BiojBd qoÁAOSOiuz qoÄuosns ouqnq a 9i;9|iu 9A0Aipe|>| oqg|B wiuepeijez wÄAoqonpzA 9ij9|iu oqg|B 9i|9|LU 9upin|j oľ o>|B >jiuqooj qoÄuoBziuoj^iiu qoÄupoqA piznod ud n|9iu bs ojopj ‘guqnq a qoAuosns i|os qoi oqo|B AOJ9iuÄ|odo>j VIAI/3AV 2 eiqoJÁA 9upoqÁA bs nz9|BUÄA oqgu9ZO|p9Jd Bjpod Á^ABjdlJJ ‘UJ|!J 0q9|B BpOA ‘BJSBd 'BUI|BdBA>| ‘JSBLU ‘lU9J>| ‘>|0SBjd θί o>|B qoBiujoj qoÄ>|B| a 9joqpo a luAlubuz luoqosods gugqoJÄA ns nz9|BUÄA oq9U9ZO|pojd Bjpod Á^ABjdud
ZB>|pO 0>JB ÄU9UÍ9J9An Π) 9Í ÁJOPj *626 k BJBnUBÍ ·££ LUOUBp -äa * |ods b uos;bm ‘£9k9£kfr 9}U9jBd sp a ouBSido ns aiopi ‘(8 SM ®í °*IB) pjowg - uosui>||!AA P° Qudnjsop B|piuio θΛορ -IUJÄXOqJB>|UB)U9UJeJBd 9>|BJ ÍB 0>|B ‘Í9|0 ÄAOJSI| ‘Í9|0 ÄAOJUllUJBOds ‘Í9|o äaojblu ‘}Ep|e|Ä)9iu ‘|O}9iu nÍBUjqez Αηζο|ζ ©upoqA ’iinqoud pB|>|udBU ‘oluosdoiz o^oijizuos iA0j9)BAizn nínytysod ‘^θιζοιζ qoÄJOOBiA oqo|B feupgí % g isb op % L0‘0 !SB P° JBAoqesqo eupedud nzoui nz9|BUÄA oq9U9ZO|p9jd Bjpod A^ABjdiJj si.
Nasledujúce príklady ilustrujú, ale nijako neobmedzujú pre vedenie vynálezu, a sú v nich kombinované ako podstatné, tak prípadne prítomné zložky. Tieto príklady slúžia len pre účely ilustratívne a nie sú mienené ako obmedzujúce rozsah vynálezu.
Príklady predvedenia vynálezu.
Príklad 1
Do reakčnej nádoby vybavenej vysokorýchlostným miešadlom a obsahujúcej 94 dielov (4,7 kg) čistenej vody zahriatej na 85 ’ C, sa pomaly pridá 6 dielov (300 gramov) kopolyméru metyvinyléter- - ' a kyseliny maleinovej v priebehu 15 minút. Teplota a miešanie zostávajú 60 minúť po 15 minútach konštantné, výsledná adhezívna polymérna disperzia je charakterizovaná zvýšením viskozity a znížením a stabilizáciou reakčného pH pri disperzii uvedeného materiálu vo vode. Uvedený materiál obsahuje kyslú formu kopolyméru metylvinyléter - kyselina maleinová.
Výsledný roztok kopolyméru metylvinyléter - kyselina maleinová (MVE/MA) sa potom suší použitím bubnovej sušičky udržovanej pri 560 - 700 kPa s horúcou parou na odparenie obsahu vody a získanie polymérnej soli s vysokým špecifickým povrchom, vo vločkovej forme. Takto sa získa sušená kyslá forma MVE/MA kopolyméru, ktorá sa potom melie použitím mlynu s vzdušnou dýzou alebo kladivovým mlynom na sypnú hmotnosť asi 0,7 až asi 1,1 gramov na kubický centimeter pri udržiavaní špecifického povrchu na asi 0,7 až asi 1,5 štvorcových metroch na gram. Tento kopolymér sa potom nechá prejsť sitom 140 mesh a potom sitom 200 mesh (U.S.B.S. sada sít). Prášok má pH 2,5 pre jednopercentný roztok vo vode. Časticový kopolymér bude ďalej označovaný skrátenou formou ako kyslá forma MVE/MA kopolyméru.
Ak sa produkt použije v spojení s konvenčnými adhezívami na zubné protézy a aplikuje sa na vlhkú zubnú protézu pri normálnom použití, poskytne vynikajúce stabilizujúce charakteristiky na zubnú protézu v porovnaní s charakteristikami získanými so samotnými bežnými adhezívami na zubné protézy, aplikovanými ako samotné.
Príklad 2
Do reakčnej nádoby vybavenej vysokorýchlostným miešadlom a obsahujúcej 92,1 dielov (1,842 kg) čistenej vody zahriatej na 85 ‘ C sa pomaly pridá hydroxid vápenatý 1,9 dielov (37,9 gramov) a hydroxid sodný 0,3 dielov (5,8 gramov). Po ukončení-pridávania'sa teplota kašovitej zmesi udržuje konštantná počas miešania pri vysokej rýchlosti. Pri udržiavaní konštantného zahrievania a miešania sa pridá 5,71 dielov (114 gramov) kopolyméru metylvinyléter - anhydrid kyseliny maleinovej do reakčnej nádoby, obsahujúcej alkalickú disperziu. Pridávanie sa prevádza počas 15 minút. Teplota a miešanie sa udržuje konštantné 60 minút. Po 15 minútach je výsledná adhezívna polymérna disperzia charakterizovaná zvýšenou viskozitou a zníženým a stabilizovaným reakčným pH a je disperziou uvedeného materiálu vo vode. Uvedený materiál obsahuje zmesovú parciálnu vápenato - sodnú soľ kopolyméru metylvinyléter - kyselina maleinová.
Výsledný roztok vápenato - sodnej soli kopolyméru metylvinyléter - kyselina maleinová (MVE/MA) sa potom suší v bubnovej sušičke pri udržovaní na 560 - 700 kPa s horúcou parou pre odparenie vody a získanie polymérnej soli s vysokým špecifickým povrchom, vo forme vločiek. Takto získaná sušená vápenato - sodná soľ MVE/MA kopolyméru sa následne melie použitím vzdušnej dýzy alebo kladivového mlyna na sypnú hmotnosť asi 0,7 až asi 1,1 gramov na kubický centimeter pri udržaní špecifického povrchu na hodnote asi 0,7 až asi 1,5 štvorcových metrov na gram. Tento kopolymér sa potom preoseje 140 mesh sitom a potom sitom 200 mesh (U.S.B.S. sada sít). Prášok má pH asi 6,5 u jednopercentného roztoku vo vode. Analýza soli indikuje asi 70,0 percentnú neutralizáciu vápnikom, 10,0 percentnú neutralizáciu sodíkom s 20 % zbytkom karboxylových skupín. Táto jednotlivá soľ bude tu ďalej označovaná skráteným výrazom, 70 % Ca / 10 % Na parciálna soľ MVE/MA kopolyméru
Produkt, ak sa použije v spojení s bežnými adhezívami na zubné protézy a aplikuje sa na vlhkú zubnú protézu s normálnym použitím, poskytuje stabilizačné charakteristiky na zubnú protézu vynikajúce^ v.-porovnaní_ s.,..charakteristikami., získanými so samotnými jednotlivými konvenčnými adhezívami na zubné protézy.
Príklad 3
Do reakčnej nádoby vybavenej vysokorýchlostným miešadlom a obsahujúcej 92,4 dielov (4,6 kg) čistenej vody zohriatej na 85 * C sa pomaly pridá 0,53 dielov (26,3 gramov) oxidu zinočnatého a hydroxidu vápenatého (64,6 gramov). Po zakončení pridávania sa teplota kašovitej zmesi udržuje konštantná pri vysokej rýchlosti miešania. Pri udržiavaní konštantného ohrevu a miešania sa pridá 5,76 dielov (288 gramov) kopolyméru metylvinyléter - maleinanhydrid do reakčnej nádoby, obsahujúcej alkalickú disperziu počas 15 minút. Teplota a miešanie sa udržujú 60 minút konštantné. Po 15 minútach je výsledná adhezívna polymérna disperzia charakterizovaná zvýšenou viskozitou a zníženým a stabilizovaným pH reakcie u disperzie materiálu vo vode. Uvedený materiál obsahuje zmesovú parciálnu vápenato zinočnatú sof kopolyméru metylvinyléter - kyselina maleinová.
Výsledný roztok vápenato - zinočnatej soli kopolyméru metylvinyléter - kyselina maleinová (MVE/MA) sa potom suší použitím bubnovej sušičky udržovanej na 560 - 700 kPa horúcou parou pre odparenie prítomnej vody a získanie polymérnej soli s vysokým špecifickým povrchom vo vločkovej forme. Takto získaná sušená vápenato - zinočnantá MVE/MA kopolymérová soľ sa potom melie použitím mlynu s vzdušnou dýzou alebo kladivového mlynu na sypnú hmotnosť asi 0,7 až asi 1,1 gramov na kubický centimeter pri udržiavaní špecifického povrchu na asi 0,7 až asi
1,5 štvorcových metroch na gram. Tento kopolymér sa potom preoseje sitom 140 mesh a následne sitom 200 mesh (U.S.B.S sada sít). Prášok má pH asi 5,4 pre jednopercentný roztok vo vode. Analýza soli ukazuje asi 47,5 percent neutralizácie vápnikom, 17,5 neutralizácie zinkom s 35 % ostávajúcich karboxylových, skupín....Tátojednotlivá soľ bude označovaná ďalej skrátenou formou, 47,5 Ca/17,5 % Zn parciálna soľ MVE/MA kopolyméru .
Produkt, ak sa použije v spojení s konvenčnými adhezívami na zubné protézy a aplikuje sa na vlhké protézy s normálnym použitím, poskytuje stabilizačné charakteristiky na zubné protézy, ktoré sú vynikajúce v porovnaní s charakteristikami u samotných konvenčných adhezív na zubné protézy.
Príklad 4
Do reakčnej nádoby vybavenej vysokorýchlostným miešadlom a obsahujúcej 84,7 dielov (7,6 kg) čistenej vody zohriatej na 85 0 C sa pomaly pridá 0,2 dielov (18 gramov) oxidu zinočnatého a 0,92 dielov hydroxidu vápenatého (82,7 gramov). Po zakončení pridávania sa teplota kašovitej zmesi udržuje konštantná pri vysokej rýchlosti miešania. Pri udržiavaní konštantného ohrevu a miešania sa pridá 3,9 dielov (348 gramov) kopolyméru metylvinyléter - anhydrid kyseliny maleinovej do reakčnej nádoby, obsahujúcej alkalickú disperziu, pridáva sa počas 15 minút. Za asi 15 minút je výsledná adhezívna polymérna disperzia charakterizovaná zvýšenou viskozitou a znížením a stabilizáciou reakčného pH v disperzii uvedeného materiálu vo vode. Uvedený materiál obsahuje zmesovú parciálnu vápenato - zinočnátú soľ kopolyméru metylvinyléter - kyselina maleinová. Teplota a miešanie sa udržujú 60 minút konštantné. Ďalej sa počas 30 minút pridá 1 % roztok hydroxidu sodného a reakcia sa nechá prebehnúť do konca, čo je indikované stabilizáciou reakčného pH.
Výsledný roztok vápenato - zinočnatej soli kopolyméru metylvinyléter - kyselina maleinová (MVE/MA) sa potom suší použitím bubnovej sušičky pri 560 - 700 kPa horúcou parou pre odparenie obsahu vody, a získanie polymérnej soli s vysokým špecifickým povrchom vo forme vločiek. Takto získaná sušená vápenato - zinočnantá MVE/MA kopolymérová soľ sa potom melie použitím vzdušnej dýzy alebo kladivového mlyna na sypnú hmotnosť asi 0,7 až asi 1,1 gramov na kubický centimeter pri udržiavaní špecifického povrchu od asi 0,7 do asi 1,5 štvorcových metroch na gram. Tento kopolymér sa potom preoseje 140 mesh sitom a potom 200 mesh sitom (U.S.B.S sada sít). Prášok má pH asi 5,7 pre jednopercentný roztok vo vode. Analýza soli indikuje asi 50 percent karboxylových skupín neutralizovaných vápnikom, 9,9 neutralizovaných zinkom a 5 % neutralizovanýách sodíkom a 35 % ostávajúcich nezreagovaných karboxylových skupín. Táto jednotlivá soľ bude ďalej označovaná skrátkou, 50 % Ca/9,9 % Zn/5 % Na parciálna soľ MVE/MA kopolyméru .
Produkt, ak sa použije v spojení s konvenčnými adhezívami na zubné protézy a aplikuje sa na vlhké protézy s normálnym použitím, poskytuje stabilizačné charakteristiky na zubné protézy, vynikajúce v porovnaní s charakteristikami získanými so samotnými konvenčnými adhezívami na zubné protézy.
Príklad 5
Do reakčnej nádoby vybavenej vysokorýchlostným miešadlom a obsahujúcej 85,1 dielov (7,7 kg) čistenej vody zohriatej na 85 * C sa pomaly pridá 0,1 dielov (9 gramov) oxidu zinočnatého a hydroxidu vápenatého - 1,1 dielov (98,8 gramov). Po skončení pridávania sa teplota kašovitej zmesi udržuje konštantná za miešania pri vysokej rýchlosti. Pri udržiavaní konštantného ohrevu a miešania sa pridá 3,9 dielov (347,2 gramov) kopolyméru metylvinyléter - anhydrid kyseliny maleinovej do reakčnej nádoby, obsahujúcej alkalickú disperziu. Pridáva sa počas 15 minút. Po asi 15 minútach je výsledná adhezívna disperzia polyméru charakterizovaná zvýšením viskozity a znížením a stabilizáciou reakčného pH disperzie uvedeného materiálu vo vode.. Uvedený materiál obsahuje zmesovú parciálnu vápenato - zinočnatú soľ kopolyméru metylvinyléter - kyselina maleinová. Teplota a miešanie zostávajú konštantné 60 minút. Potom sa v priebehu 30 minút pridá 890 gramov 1 % roztoku hydroxidu sodného a reakcia sa nechá prebehnúť do konca, čo indikuje stabilizácia reakčného pH.
Výsledný roztok vápenato - zinočnatej soli kopolyméru metylvinyléter - kyselina maleinová (MVE/MA) sa potom suší použitím bubnovej sušičky udržovanej pri 560 - 700 kPa horúcou parou pre odparenie obsahu vody a získanie polymérnej soli s vysokým špecifickým povrchom vo forme vločiek. Takto získaná sušená vápenato - zinočnantá soľ MVE/MA kopolyméru sa potom melie použitím mlyna so vzdušnou dýzou alebo kladivového mlyna na sypnú hmotnosť asi 0,7 až asi 1,1 gramov na kubický centimeter pri udržiavaní špecifického povrchu od asi 0,7 do asi
1,5 štvorcových metrov na gram. Tento kopolymér sa potom preoseje 140 mesh sitom a následne 200 mesh sitom (U.S.B.S sada sít). Prášok má pH asi 6,0 pre jednopercentný roztok vo vode. Analýza soli indikuje asi 60 % karboxylových skupín neutralizovaných vápnikom., 5 % neutralizovaných zinkom a 5 % neutralizovanýách sodíkom s 30 % zvyšných, nezreagovaných karboxylových skupín. Táto soľ tu bude označovaná skrátene ako 60 % Ca/5 % Zn/5 % Na parciálna soľ MVE/MA kopolyméru ,
Produkt, pri použití spolu s konvenčnými adhezívami na zubné protézy a aplikovaný na vlhké protézy s normálnym použitím, poskytuje stabilizačné charakteristiky na zubné protézy, ktoré sú vynikajúce s charakteristikami získanými pri použití samotného konvenčného adhezíva na zubné protézy.
Príklad 6
Opakuje sa postup z príkladu 1 s tým rozdielom, že sa použijú nasledujúce množstvá reaktantov : 3,9 dielov (77,3 gramov) anhydridového kopolyméru, 94,9 dielov (1,9 kg) čistenej vody a 0,2 dielu (3,99 gramov) oxidu zinočnatého, 0,2 dielu (3,99 gramov) hydroxidu sodného a 0,83 dielu (16,5 gramov) hydroxidu vápenatého.
Výsledný prášok by mal mať sypnú hmotnosť od asi 0,7 do asi 1,1 gramov na kubický centimeter a špecifický povrch asi 0,7 až asi 1,5 štvorcových metrov na gram. Analýza soli ukazuje asi 45 vápnikom neutralizovaných karboxylových skupín a ich počiatočného počtu v molekule kopolyméru soli, 9,9 percent neutralizácie zinkom a 10 % neutralizácie sodíkom, soľ bude ďalej označovaná skratkou 45 % vápnik/9,9 % zinok/10 % sodík parciálna soľ MVE/MA kopolyméru.
Príklad 7
Opakuje sa všeobecný postup z príkladu 5 s tým rozdielom, že sa použijú vhodné množstvá oxidu zinočnatého, hydroxidu vápenatého a hydroxidu sodného na dosiahnutie tabelovaných substitúcií a získajú sa nasledujúce vápenaté (zinočnaté) sodné soli MVE/MA kopolyméru :
sodík vápnik zinok
0 60 5
5 55 5
10 60,5 2,5
10 65 2,5
15 40 9,9
20 40 9,9
5 55 9,9
Každá z uvedených MVE/MA kopolymérnych solí by mala byť tvorená práškom pod 140 mesh U.S.B.S. sitom, mať sypnú hmotnosť väčšiu než 0,5 gramov na kubický centimeter, pri udržaní špecifického povrchu väčšieho než 0,6 štvorcových metrov na gram a poskytovať výrazne zlepšené stabilizačné charakteristiky na zubné protézy. Každá z uvedených solí môže byť skrátená rovnako ako v príkladoch 1 až 5 : percento vápnika / percento zinku / percento sodíka pre neutralizáciu.
Príklad 8
Opakuje sa hydrolýza MVE/MA kopolyméru anhydrid na kyselinu podľa príkladu 5. Do nádoby obsahujúcej 8,5 kg čistenej vody zohriatej na 85 ’ C sa pridá 16,5 gramov oktahydrátu hydroxidu strontnatého. Počas intenzívneho miešania sa pomaly pridá 99,4 gramov hydroxidu vápenatého. Po ukončení pridávania sa teplota kašovitej zmesi udržuje konštantná pri miešaní vysokou rýchlosťou. Pri udržovaní ohrevu a konštantného miešania sa pridá 34,9 gramov kopolyméru metylvinyléter - anhydrid kyseliny maleinovej do reakčnej nádoby obsahujúcej alkalickú disperziu počas 20 minút. Takto sa získa zmesová parciálna vápenato strontnatá soľ kopolyméru metylvinyléter - kyselina maleinová.
Príklad 9
Stabilizujúce práškové prípravky na zubné protézy sa pripravia vzájomným zmiešaním nasledujúcich zložiek :
% hmotnosti / hmotnosť
A B
kareyská guma 53 53
sodná soľ karboxymetylcelulózy 16 16
boritan sodný 7 7
47,5 % Ca/17,5 Zn zmesová
parciálna soľ MVE/MA kopolyméru 24 -
60 % Ca / 5 % Zn / 5 % Na parciálna
soľ MVE/MA kopolyméru - 24
100 100
alginát sodný 55 55
sodná soľ karboxymetylcelulózy 10 10
polyvinylpyrrolidon (priemerná
mol. hmotn. = 90 000) 15 15
65 % Ca / 10 % Zn zmesová parciálna
soľ MVE/MA kopolyméru 20 -
60,5 % Ca / 2,5 % Zn / 10 % Na
parciálna soľ MVE/MA kopolyméru - 20
100 100
sodná soľ karboxymetylcelulózy 50 50
70 % Ca / 10 % Na zmesová parciálna
soľ MVE/MA kopolyméru 50 30
50 % Zn nezmesová parciálna soľ
MVE/MA kopolyméru - 20
100
100
Gantrez S - 97 kyslý kopolymér 60 30
sodná soľ karboxymetylcelulózy 40 40
70 % Ca / 10 % Na zmesová parciálna
soľ MVE/MA kopolyméru - 30
100 100
Uvedený kopolymér voľnej kyseliny MVE/MA a uvedené zmesové alebo nezmesové parciálne soli MVE/MA kopolyméru by mali tvoriť prášok pod 140 mesh - U.S.B.S. sitom, mať sypnú hmotnosť väčšiu než 0,5 gramov na kubický centimeter pri udržaní špecifického povrchu väčšieho než 0,6 štvorcových metrov na gram.
Pri použití sa vyššie uvedené prášky ( typicky 0,1 - 1 g ) umiestnia na vopred navlhčenú zubnú protézu, nechajú sa krátko hydratovať a zubná protéza sa vsunie do úst a pritlačí sa na miesto tak, ako u všetkých v odbore známych adhezív na zubné protézy.
Príklad 10
Prípravky kvapalného typu, stabilizujúce zubné protézy sa pripravia zmiešaním nasledujúcich zložiek :
% hmotnosti / hmotnosť
A B
minerálny olej, ťažký 44,9 43,9
petrolatum 3,0 3,0
koloidný oxid kremičitý 1,5 1.5
sodná soľ karboxymetylcelulózy 30,5 30,5
mentol 0,1 0.1
47,5 % Ca / 17,5 % Zn zmesová
parciálna soľ MVE/MA kopolym. 20,0 -
% Ca / 5 % Zn / 10 % Na zmesová parciálna soľ MVE/MA kopolyméru - 20,0
100,0 100,0
Pri použití sa vyššie uvedené kvapaliny ( typicky 0,1 - 1 g ) umiestnia na vopred navlhčenú zubnú protézu, nechajú sa krátko hydratovať a zubná protéza sa umiestni do úst a pritlačí sa na miesto rovnakým spôsobom ako u dobre v odbore známych adhezív na zubné protézy.
Príklad 11
Stabillizujúce prípravky krémovitého typu na zubné protézy sa pripravia zmiešaním nasledujúcich zložiek :
% hmotnosti / hmotnosť
A B C
minerálny olej, ťažký 24,824 24,824 24,824
sodná soľ karboxymetylcelulózy 22,000 22,000 22,000
petrolátum 19,016 19,016 19,016
oxid kremičitý, koloidný 1,100 1,100 1,100
farbivo (v oleji rozpustná na červeno
sfarbená disperzia) 0,060 0,060 0,060
47,5 % Ca / 17,5 % Zn zmesová
parciálna soľ MVE/MA kopolym. 33,000 - -
55,0 % Ca / 5 % Zn / 10 % Na zmesová
parciálna soľ MVE/MA kopolyméru - 33,000 -
70 % Ca / 10 % Na parciálna zmesová
soľ MVE/MA kopolyméru - - 16,500
50 % Zn nezmesovej parciálnej
soli MVE/MA kopolyméru - - 16,500
Uvedený kopolymér MVE/MA voľnej kyseliny a uvedené zmesové alebo nezmesové parciálne soli MVE/MA kopolyméru by mali byt práškom pod 140 mesh U.S.B.S. sita, mat sypnú hmotnosť väčšiu než 0,5 gramov na kubický centimeter pri udržaní špecifického povrchu väčšieho než 0,6 štvorcových metrov na gram.
Pri použití sa vyššie uvedené krémy ( typicky 0,1 - 2 g ) umiestnia na vopred navlhčenú zubnú protézu, nechajú sa krátko hydratovať a zubná protéza sa umiestni do úst a pritlačí sa na miesto rovnakým spôsobom ako u dobre v odbore známych . adhezív na zubné protézy.
P1/£33-91

Claims (10)

1. Kopolymér nižší alkylvinyléter - kyselina maleinová, obsahujúci v podstate sa opakujúcu štruktúrnu jednotku všeobecného vzorca I
OR — CH—CH—CH—CH/1/ zII
0-CC=0
HOOH u Jn kde R predstavuje Ci až C4 alkylový radikál, výhodne metyl, n je celé číslo väčšie ako jedna, predstavujúce počet opakovaní uvedenia štruktúrnej jednotky v molekule uvedeného kopolyméru a n má veľkosť dostačujúcu k charakteristike kopolyméru ako majúceho špecifickú viskozitu väčšiu ako 1,2, kde špecifická viskozita je stanovená v metyletylketóne pri 25 ’ C a kde uvedený kopolymér má sypnú hmotnosť od 0,3 do 1,2 gramov na kubický centimeter a špecifický povrch od 0,5 do 2,5 štvorcových metrov na gram.
2. Parciálna soľ kopolyméru nižší alkylvinyléter - kyselina maleinová, obsahujúca v podstate opakujúcu sa štruktúrnu jednotku všeobecného vzorca I kde R predstavuje Cj až C4 alkylový radikál, výhodne metyl, n je celé číslo väčšie ako jedna, predstavujúce počet opakujúcich sa štruktúrnych jednotiek v molekule uvedeného kopolyméru a n je dostatočne veľké na charakterizáciu kopolyméru ako majúceho špecifickú viskozitu väčšiu ako 1,2, kde špecifická viskozita je stanovená v metyletylketóne pri 25 ’ C a uvedené parciálne soli .Obsahujú.;Ä!od^0?Á^do.:.4QÄM7-ú.v.ofnej. kyseliny a ako. katiónovú soľnú funkciu od 0,1 % do 85 % všetkých počiatočných karboxylových skupín zreagovaných s jednou aleboo viacerými katiónovými soľnými funkciami, vybranými zo skupiny, zahŕňajúcej katióny zinku, katióny stroncia, katióny sodíka, katióony vápnika, katióny horčíka, katióny draslíka a amónne katióny a ich zmesi a kde uvedený kopolymér má sypnú hmotnosť od 0,3 do 1,2 gramov na kubický centimeter a špecifický povrch od asi 0,5 do asi 2,5 štvorcových metrov na gram.
3. Parciálna soľ podľa nároku 3, kde uvedená kationová soľná funkcia je vybraná zo skupiny katiónov zinku, stroncia, vápnika a sodíka a ich zmesí a zahŕňa :
a) od 0,1 % do 65 % katiónov zinku alebo stroncia, výhodne
2,5 % až 30 % katiónov zinku a
b) od 0,1 % do 75 % katiónov vápnika alebo katiónov sodíka, výhodne od 5 % do 20 % katiónov sodíka alebo ich zmesí a
c) od 40 % do 70 % katiónov vápnika z celkového počiatočného množstva karboxylových skupín a od 10 % do 40 % voľnej kyseliny a kde uvedená soľ má sypnú hmotnosť od 0,6 do 1,2 gramov na kubický centimeter a špecifický povrch od 0,6 do 2,5 štvorcových metrov na gram.
4. Stabilizujúci prípravok na zubné protézy, vyznačujúci sa t. ý m, že ako stabilizujúcu zložku obsahuje účinné adhezívne množstvo kopolyméru nižší alkylvinyléter - kyselina maleinová, obsahujúceho v podstate opakujúcu sa štruktúrnu jednotku všeobecného vzorca I
OR —-CH.—ÓH— CH—CH H r
Z | I ' 1 o=c c=o ho Óh
L Jn
- kde R..predstavuje..;G.| ažX^ alkylový- radikál, výhodne metyl, n jecelé číslo väčšie ako jedna, predstavujúce počet opakujúcich sa štruktúrnych jednotiek v molekule uvedeného kopolyméru a n je dostatočne veľké na charakterizáciu kopolyméru ako majúceho špecifickú viskozitu väčšiu ako 1,2, kde špecifická viskozita je stanovená v metyl etyl ketón e pri 25 * C a kde uvedený kopolymér má sypnú hmotnosť od 0,3 do 1,2 gramov na kubický centimeter a špecifický povrch od 0,5 do 2,5 štvorcových metrov na gram.
5. Stabilizujúci prípravok na zubné protézy, vyznačujúci sa t ý m, že ako stabilizujúcu zložku obsahuje účinné adhezívne množstvo zmesovej parciálnej soli kopolyméry nižší alkylvinyléter - kyselina maleinová, obsahujúcej v podstate opakujúcu sa štruktúrnu jednotku všeobecného vzorca I
OR
----CH:-CH—CH—CH z i i
0=C C = 0
HO OH kde R predstavuje Cj až C4 alkylový radikál, výhodne metyl, n je celé číslo väčšie ako jedna, predstavujúce počet opakujúcich sa štruktúrnych jednotiek v molekule uvedeného kopolyméru a n je dostatočne veľké na charakterizáciu kopolyméru ako majúceho špecifickú viskozitu väčšiu ako 1,2, kde špecifická viskozita je stanovená v metyletylketóne pri 25 0 C, kde uvedená parciálna soľ obsahuje od 10% do 40 % voľnej kyseliny a ako katiónovú soľnú funkciu od 0,1 % do 85 % všetkých počiatočných karboxylových skupín zreagovaných s jednou aleboo viacerými katiónovými soľnými funkciami, vybranými zo skupiny, zahŕňajúcej katióny zinku, katióny stroncia, katióny sodíka, katióny vápnika, katióny horčíka, katióny draslíka a katióny amónne a ich zmesi a kde uvedený kopolymér má sypnú hmotnosť od 0,3 do 1,2 gramov na kubický centimeter a špecifický povrch od asi 0,5 do asi-2,5štvorcovýchmetrovnagram. —·— ......
6. Parciálna soľ podľa nároku 3, vyznačujúca sa t ý m, že uvedená katiónová funkcia je vybraná zo skupiny, zahrňujúcej katióny zinku, stroncia, vápnika a sodíka a ich zmesi a obsahuje :
a) od 0,1 % do 65 % katiónov zinku alebo stroncia, výhodne
2,5 % až 30 % katiónov zinku a
b) od 0,1 % do 75 % katiónov vápnika alebo katiónov sodíka, výhodne od 5 % do 20 % katiónov sodíka alebo ich zmesí a
c) od 40 % do 70 % katiónov vápnika z celkového počiatočného množstva karboxylových skupín, ktoré zreagovali a od 10 % do 40 % voľnej kyseliny a kde uvedená soľ má sypnú hmotnosť od 0,6 do 1,2 gramov na kubický centometer a špecifický povrch od 0,6 do 2,5 štvorcových metrov na gram.
7. Stabilizujúci prípravok na zubné protézy, vyznačujúci sa t ý m, že obsahuje bezpečné a účinné množstvo aspoň dvoch adhezívnych zložiek na zubné protézy, kde jednou z uvedených adhezívnych zložiek na zubné protézy je kopolymér nižší alkylvinyléter - kyselina maleinová, obsahujúci v podstate opakujúcu sa štruktúrnu jednotku všeobecného vzorca I
OR —CH—CH—CH—CH z i i o=c c=o ho Óh Ä^^^«^l^e4.^p.CB<isiajaij.e..€4,.až.C4_alkyJov.ý^radikál,.. výhodne metyUn je celé číslo väčšie ako jedna, predstavujúce počet opakujúcich sa štruktúrnych jednotiek v molekule uvedeného kopolyméru a n je dostatočne veľké na charakterizáciu uvedeného kopolyméru ako majúceho špecifickú viskozitu väčšiu ako 1,2, kde špecifická viskozita je stanovená v metyletylketóne pri 25 * C a kde uvedený kopolymér má sypnú hmotnosť od 0,3 do 1,2 gramov na kubický centimeter a špecifický povrch od asi 0,5 do asi 2,5 štvorcových metrov na gram.
8. Stabilizujúci prípravok na zubné protézy, vyznačujú- w
c i sa t ý m, že obsahuje bezpečné a účinné množstvo aspoň , dvoch adhezívnych zložiek na zubné protézy, kde jednou z uvedených adhezívnych zložiek na zubné protézy je zmesová parciálna soľ kopolymér nižší alkylvinyléter - kyselina maleinová, obsahujúci v podstate opakujúcu sa štruktúrnu jednotku všeobecného vzorca I
III η
kde R predstavuje C-| až C4 alkylový radikál, výhodne metyl, n je celé číslo väčšie ako jedna, predstavujúce počet opakujúcich sa uvedených štruktúrnych jednotiek v molekule uvedeného kopolyméru a n je dostatočne veľké na charakterizáciu kopolyméru ako majúceho špecifickú viskozitu väčšiu ako 1,2, kde špecifická viskozita sa stanoví v metyletylketóne pri 25 * C a - •^vedené^©twbsa'hujúi«»Od+1’0%-do 40 % voľnej kyseliny a ako katiónovú soľnú funkciu od 0,1 % do 85 % celkových počiatočných karboxylových skupín, zreagovaných s jednou aleboo viacerými katiónovými soľnými funkciami, vybranými zo skupiny, zahŕňajúcej katióny zinku, katióny stroncia, katióny sodíka, katióny vápnika, katióny horčíka, katióny draslíka a amónne katióny a ich zmesi a kde uvedený kopolymér má sypnú hmotnosť od 0,3 do 1,2 gramov na kubický centimeter a špecifický povrch od asi 0,5 do asi 2,5 štvorcových metrov na gram.
9. Parciálna soľ podľa nároku 3, vyznačujúca sa t ý m, že uvedená katiónová soľná funkcia je vybraná zo skupiny, zahrňujúcej katióny zinku, stroncia, vápnika a sodíka a ich zmesi a obsahuje :
a) od 0,1 % do 65 % katiónov zinku alebo stroncia, výhodne
2,5 % až 30 % katiónov zinku a
b) od 0,1 % do 75 % katiónov vápnika alebo katiónov sodíka, výhodne od 5 % do 20 % katiónov sodíka alebo ich zmesí a
c) od 40 % do 70 % katiónov vápnika z celkového počiatočného množstva karboxylových skupín, zreagovaných a od 10 % do 40 % voľných kyslých skupín a kde uvedené soli majú sypnú hmotnosť od 0,6 do 1,2 gramov na kubický centimeter a špecifický povrch od 0,6 do 2,5 štvorcových metrov na gram.
10. Stabilizujúci prípravok na zubné protézy podľa ktoréhokoľvek z nárokov predchádzajúcich, vyznačujúci sa tým, že uvedený polymérny materiál je vybraný zo skupiny, zahrňujúcej prírodné gumy, syntetické polyméry, sacharidové deriváty, celulózové deriváty a ich zmesi a ktorý ďalej obsahuje od 0,01 % do 5,0 % mentolu, mentyllaktátu, pepermintového oleja, spearmintového oleja, listového alkoholu a paramentankarboxamidov a ich zmesí.
SK633-93A 1990-12-21 1991-12-16 Denture stabilizing compositions SK63393A3 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US63230190A 1990-12-21 1990-12-21
PCT/US1991/009467 WO1992010988A1 (en) 1990-12-21 1991-12-16 Denture stabilizing compositions

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK63393A3 true SK63393A3 (en) 1994-11-09

Family

ID=24534968

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK633-93A SK63393A3 (en) 1990-12-21 1991-12-16 Denture stabilizing compositions

Country Status (13)

Country Link
EP (1) EP0563285A1 (sk)
JP (1) JPH06503350A (sk)
AU (1) AU9170091A (sk)
BR (1) BR9107181A (sk)
CA (1) CA2098488A1 (sk)
CZ (1) CZ122193A3 (sk)
FI (1) FI932841A (sk)
HU (1) HUT65213A (sk)
IE (1) IE914512A1 (sk)
NO (1) NO932215L (sk)
PT (1) PT99915A (sk)
SK (1) SK63393A3 (sk)
WO (1) WO1992010988A1 (sk)

Families Citing this family (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5369145A (en) * 1993-06-14 1994-11-29 Block Drug Company Denture adhesive
US5525652A (en) * 1994-08-10 1996-06-11 Block Drug Company, Inc. Denture adhesive
CA2203895C (en) * 1994-10-28 2001-01-16 Jayanth Rajaiah Denture stabilizing compositions
US5602178A (en) * 1994-11-14 1997-02-11 Ciba-Geigy Corporation Bath products containing menthyl lactate
GB2299995B (en) * 1995-02-27 1999-06-30 Kukident Gmbh Adhesive for dental prostheses
US5696181A (en) * 1995-09-22 1997-12-09 The Block Drug Company, Inc. Denture fixative
US6110989A (en) * 1998-09-30 2000-08-29 Block Drug Company, Inc. Denture adhesive
AU6108299A (en) * 1998-09-30 2000-04-17 Block Drug Company Inc., The Improved denture adhesive
US6355706B1 (en) 1999-04-14 2002-03-12 The Procter & Gamble Company Denture adhesives with mixed salt copolymers of terpolymers
US6617374B1 (en) 1999-04-14 2003-09-09 The Procter & Gamble Company Denture adhesives with mixed salts of alkyl vinyl ether-maleic copolymer or terpolymer
US6562928B1 (en) * 2002-06-19 2003-05-13 Isp Investments Inc. Terpolymer of maleic acid, maleic anhydride and alkylvinylether
CA2851581C (en) 2011-10-12 2017-04-11 The Procter & Gamble Company Denture adhesive compositions

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3003988A (en) * 1958-10-16 1961-10-10 Clark Cleveland Inc Stabilizer for dentures
US3736274A (en) * 1971-06-01 1973-05-29 Foremost Mckesson Denture adhesive
US3868339A (en) * 1972-04-13 1975-02-25 Warner Lambert Co Denture adhesive preparation
US4318742A (en) * 1978-12-05 1982-03-09 Solar Dental Co., Inc. Odontologic compositions and preparation thereof
US5073604A (en) * 1989-05-04 1991-12-17 Richardson-Vicks, Inc. Denture stabilizing compositions
EP0521913A4 (en) * 1990-03-29 1993-08-04 The Procter & Gamble Company Adhesive composition with acidic organic adhesive polymer and amine-substituted polymer

Also Published As

Publication number Publication date
IE914512A1 (en) 1992-07-01
JPH06503350A (ja) 1994-04-14
FI932841A0 (fi) 1993-06-18
CZ122193A3 (en) 1994-02-16
NO932215D0 (no) 1993-06-16
HUT65213A (en) 1994-05-02
BR9107181A (pt) 1994-02-08
HU9301817D0 (en) 1993-09-28
EP0563285A1 (en) 1993-10-06
PT99915A (pt) 1992-12-31
CA2098488A1 (en) 1992-06-22
AU9170091A (en) 1992-07-22
FI932841A (fi) 1993-06-18
WO1992010988A1 (en) 1992-07-09
NO932215L (no) 1993-08-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP2980641B2 (ja) 義歯安定化組成物
JP3179102B2 (ja) 改良された保持性を有する義歯安定化組成物
AU664981B2 (en) Denture stabilizing compositions having improved hold
SK63393A3 (en) Denture stabilizing compositions
CA2097496C (en) Denture stabilizing compositions having improved taste