SK63299A3 - Method for the preparation of methyl 4-pentenoate - Google Patents

Method for the preparation of methyl 4-pentenoate Download PDF

Info

Publication number
SK63299A3
SK63299A3 SK632-99A SK63299A SK63299A3 SK 63299 A3 SK63299 A3 SK 63299A3 SK 63299 A SK63299 A SK 63299A SK 63299 A3 SK63299 A3 SK 63299A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
bar
mmol
methyl
group
solvent
Prior art date
Application number
SK632-99A
Other languages
English (en)
Inventor
Maurice S Brookhart
Elisabeth Muriel Hauptman
Original Assignee
Du Pont
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Du Pont filed Critical Du Pont
Publication of SK63299A3 publication Critical patent/SK63299A3/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C67/00Preparation of carboxylic acid esters
    • C07C67/30Preparation of carboxylic acid esters by modifying the acid moiety of the ester, such modification not being an introduction of an ester group
    • C07C67/333Preparation of carboxylic acid esters by modifying the acid moiety of the ester, such modification not being an introduction of an ester group by isomerisation; by change of size of the carbon skeleton
    • C07C67/343Preparation of carboxylic acid esters by modifying the acid moiety of the ester, such modification not being an introduction of an ester group by isomerisation; by change of size of the carbon skeleton by increase in the number of carbon atoms
    • C07C67/347Preparation of carboxylic acid esters by modifying the acid moiety of the ester, such modification not being an introduction of an ester group by isomerisation; by change of size of the carbon skeleton by increase in the number of carbon atoms by addition to unsaturated carbon-to-carbon bonds

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Catalysts (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka spôsobu výroby chemických medziproduktov krížovou dlmerlzáciou dvoch zlúôenín obsahujúcich dvojité väzby uhlík-uhlík. Vynález sa konkrétne týka spôsobu výroby metyl-4-pentenoátu (l*14P) selektívnou krížovou dlmerlzáciou etylénu a metylakrylátu. Metyl-4-pentenoát Je medzlproduktom nylonu 6» 6.
Dotera iší stav techniky
* Vynález sa týka spôsobu výroby hodnotných chemických medziproduktov krížovou dlmerlzáciou dvoch zlúCeriín obsahujúcich dvojité väzby uhlík-uhlík. Vynález sa konkrétne týka spôsobu výroby metyl-4-pentenoátu C I*I4P) .
Použitie niklových katalyzátorov pri dlmerlzácll. ollgomerlzácll a polymerizácii olefínov Je všeobecne známe.
Avšak vynález poskytuje nový spôsob, ktorý predstavuje vysokoselektívnu cestu pre výrobu metyl-4-pentenoátu, medziproduktu pri výrobe kyseliny adlpovej, ktorá Je založená na krížovej dlmerlzácll. Kyselina adlpová Je Jedným z východiskových materiálov pri výrobe nylonu 6, 6.
G. Ullke a kol., Angeu. Chem. Int. Ed. Engl. (1988), 27, f
185, popisujú polymerizáciu etylénu využívajúcu nlklový katalyzátor, ktorá vedie k vzniku lineárneho polyetylénu.
, · i
G. Ullke a kol., Angeu. Chem. Int. Ed. Engl. (1988), 27. 185, prezentujú všeobecný prehľad niklom katalyzovanej dimerlzácle, ollgomerizácle a polymerizácie olefínov.
G. Ullke a kol.. Angew. Chem. Int. Ed. Engl. C1966), 27, 151 a 897 a Angeu. Chem. Int. Ed. Engl. (1966), 5, 582, popisujú všeobecné postupy prípravu alyl-nikelhalogenldových a alyl-nikel-metylových komplexov. Žiadne konkrétne experimentálne postupy tu nie sú zaznamenané.
Laufenberg (US, 5,324,847) popisuje spôsoby prípravy etylénových aduktov poly-nenasýtených mastných kyselín s 18 až 22 atómami uhlíka alebo alkylesterov v prítomnosti katalyzátorov obsahujúcich ruténlum, rádium, paládlum. Irídium a platinu.
Drent (US 4,692,548) popsuje spôsoby reakcie ak r y lá tes térov a eténu pri použití zlúčenín ruténia alebo paládla v kombinácii so sólami striebra alebo medi.
Podstata vynálezu
Ako už bolo uvedené, vynález popisuje spôsob prípravy metyl-4-pentenoátu, ktorý zahrnuje uvedenie etylénu do kontaktu s metylakrylátom v prítomnosti nlkelnatého katalytického komplexu majúceho štruktúru CONiLiLaĽ*X“, v ktorej
(] znamená alylovú skupinu alebo substituovanú alylovú skupinu na báze uhlíka Π3;
Li znamená Jednoväzbový trlsubstltuovaný fosfínový llgand;
La znamená slabo koordinačný llgand:
X znamená nekoordlnačný alebo slabo koordinačný nereakčný anión;
pričom ľubovoľné kvapalné médium, ktoré môže byť prítomné ako rozpúšťadlo alebo riedidlo. Je pri reakčných podmienkach nereakčné a nekoordinačné; a izolovanie surového reakčného produktu.
Metyl-4-pentenoát Je možné zo surového reakčného produktu prípadne Izolovať bežnými metódami, aj kerf Je možné tento surový reakCný produkt Často použiť v ďalších reakciách bez separácie metyl-4-pentenoátu.
Lx, Jednoväzbový trlsubstltuovaný fosfín Je definovaný ako PRiRaRs, prlGom každé Rx, Ra a R3 znamená nezávisle lineárny, rozvetvený alebo cyklický uhľovodík s maximálne 20 atómami uhlíka; a dva z Ri, Ra a R3 môžu tvoriť kruh. Rx, Ra a R3 sú výhodne Identické a znamenajú hexylovú skupinu, metylovú skupinu alebo fenylovú skupinu. Najvýhodnejším Ri, Ra alebo R3 Je cyklohexylová skupina.
Slabo koordlnaCné Ugandy sú definované ako Ugandy, ktoré sa ľahko vytesňujú z kovu. Príkladom takýchto slabo koordinovaných ligandov sú dlalkylétery alebo nltrily alifatických kyselín. Výhodne sa l_2 odvodí od rozpúšťadla použitého pri reakcii; a výhodnejšie Ľ2 znamená acetonitrÍlovú skupinu, dletyléterovú skupinu alebo tetrahydrofuranylovú skupinu.
Slabo koordlnaCné anióny sú odborníkom danom odbore známe. Takýmito aniónmi sú Často objemné anióny a predovšetkým tie, ktoré môžu delokallzovať svoj negatívny náboj. KoordlnaCné kapacita týchto aniónov už bola v literatúre diskutovaná, pozri napríklad U. Beck a kol.. Chem. fitei/., zv. 88, str. 1405-1421 (1988) a S.H. Strauss, Chent. Rev., zv. 93, str. 927-942 (1993). Výhodnými slabo koordinačnými aniónmi podľa vynálezu sú CB(3, 5-(CF3)aCôH3)-J- a CB(CAFS)
Výhodný katalyzátor sa zvolí zo skupiny zahrnujúcej:
(n3-C3H=)Nl(PCy 3)(OEta)*BAr';
(n3-C3H5)Ni(PCy3)(NCCH3)*BAr';
(n3-C3Hs)Ni(P(2-CH30CAH^)3)(NCCH3)*BAr'; a ( n3-C3Hs)Ni( P( CH3)3) (OEta)*BAr * ;
a in situ vytvorených katalytických systémov
C ľP-CsHsí N1C PCy3)C CH3)+HCOEta>a*BAr* ;
<n3-C3Hs)NiCC(3D)*BAr· +PCy3; a
Cn3-C3H=)NiťCOD)*BAr * ^~+PC 2-CH3OCÄH^)3; v ktorých Cy znamená cyklohexylovú skupinu; Ar* znamená
3.5-CCF3)aCAH3 -; a COD znamená 1,5-cyklooktadién.
Všeobecné postupy použité pri príprave katalyzátorov ilustrujú Reakčné rovnice 1 až 8. Alylchlorid sa uvedie do reakcie s nikelcyklodioktadiénom za vzniku dialyl-dichlórdlnikelnatého komplexu (Reakčná rovnica 1).
Ni (COD) 2
Reakčná rovnica 1
Zápis použitý na obidvoch koncoch vzorca na pravej strane rovnice reprezentuje delokalizovaný alylový komplex s niklom.
Tento komplex sa uvedie do reakcie s fosfínovým llgandom L, za vzniku alyl-chlór-fosfín-niklového komplexu CReakčná rovnica 2).
Reakčná rovnica 2
I
Atóm chlóru sa nahradí reakciou komplexu s RMgBr Grignardovým reakčným činidlom skupinou R (Reakčná rovnica 3).
Reakčná rovnica 3
Výsledná komplex sa uvedie do reakcie s Ls a so zlúčeninou bóru, HBAr'^, za vzniku požadovaného katalyzátora (Reakčná rovnica 4).
L2 >
H(L2)2BAr*4
Reakčná rovnica 4
Alternatívna syntetická cesta zahrnuje reakciu alyl-chlór-fosfln-niklového komplexu s La a sodnou formou bórovej soli (Reakčná rovnica 5).
Reakčná rovnica 5
Zlúčenina (n3-C3H=)Ni(COD)*BAr ‘ sa priprav! priamym zavedením dialyl-dichlór-dlnlklového komplexu z Reakčnej rovnice do reakcie s COD a NaBAr'4 (Reakčná rovnica 6).
Reakčná rovnica 6
Kžížová dlmerizácia sa uskutočňuje v nereakčnom, slabo koordinačnom rozpúšťadle.
Nereakčné, slabo koordinačné rozpúšťadlá sú definované ako rozpúšťadla, ktoré sa nekoordinujú na kov, alebo, v prípade ak áno, môžu byť z tohoto kovu lahko vytesnené. Nereakčné Je definované ako nereagujúce pri použití v rámci vynálezu. Zvyčajne sa používajú aprotické organické rozpúšťadlá, akými sú napríklad halogenované aromatické rozpúšťadlá. napríklad monochlórbenzén a o-dichlórbenzén.
Najvýhodnejšími rozpúšťadlami sú metylénchlorid a prebytok čistého metylakrylátu.
Spôsob podlá vynálezu Je možné uskutočňovať pri lubovolnom bežnom tlaku. Normálne Je možné tlak meniť v rozmedzí približne od 96 kPa do 827 kPa. Výhodné tlakové rozmedzie sa pohybuje približne od 69 kPa do 476 kPa.
Bežne používané teplotné rozmedzie sa pohybuje približne od 0 ”C do 100 **0. Výhodné teplotné rozmedzie sa pohybuje približne od 15 °C do 60 °C.
Spôsob podlá vynálezu Je citlivý na kyslík a na vlhkosť a výhodne sa uskutočňuje v atmosfére inertného plynu, etylénu
Cktorý Je reakčným činidlom) alebo v zmesi inertného plynu a etylénu v neprítomnosti kyslíka a vlhkosti. Typickými inertnými plynmi sú dusík a argón. Reakčná zmes sa výhodne mieša.
Dlmerlzačné reakcie ukazujú nižšie uvedené Reakčné rovnice 7 a Θ.
(QNiLjLjj+x-
--------->
Reakčná rovnica 7
(QNiLjR)
--------►
K(L2)2BAr'4
Reakčná rovnica Θ
Nasledujúce príklady majú len ilustratívny charakter a nijako neobmedzujú rozsah vynálezu. ktorý Je Jednoznačne stanovený priloženými patentovými nárokmi.
V experimentoch a príkladoch sú použité nasledujúce skratky:
Cy znamená cyklohexylovú skupinu
Ar' znamená 3,5-CCF3)aCAHs
COD znamená 1.5-cyklooktadlén
N4P znamená metyl-4-pentenoát
N3P znamená metyl-3-pentenoát
N2P znamená metyl-2-pentenoát
Ne znamená metyl
Et znamená etyl
To znamená premenu; počet múlov krížového dlméru vytvoreného na 1 mól katalyzátora.
Príklady roalŕgdoio-wnálezu
Všeobecné informácie
So všetkými komplexmi sa manipulovalo v atmosfére suchého.
kyslík neobsahujúceho dusíka v suchej skrini alebo na štandardnej
SchlenkoveJ linke. Pred použitím sa metylénchlorid destiloval v dusíkovej atmosfére z oxidu dietyléter sa destilovali v benzofenénu. *H a 13C NNR fosforečného. Toluén, hexán a dusíkovej atmosfére zo sodíka a spektrá sa zaznamenali buď na spektrometri Varian XL-400, Bruker UN-200, Bruker WN-250 alebo
GE-300. Chemické posuny sa zaznamenali vzhľadom na protónované zvyšky rozpúšťadla. Elementárne analýzy uskutočňovala spoločnosť Onelda Research Services, Inc., Uhitesboro, NY. Analýzy plynovej chromatografie CGC) sa uskutočňovali na 30m kolóne DB-210 od spoloCnosti J&W Scientiflc, Folsom, CA, pri použití plameňovej lonlzaCneJ detekcie. N1CCOD)2 sa zakúpil od spoloCnosti Strem Chemicals, Inc., Neubury, NA. Niektoré z nasledujúcich príprav boli zaznamenané v literatúre, ale s obmedzenou podrobnou experimentálnou Časťou. VäCšina zlúCenín nebola v minulosti úplne charakterizovaná.
Pod oznaCením Experimenty Je tu popísaná príprava použitých katalyzátorov. Odstavce nadpísané ako Príklady tu popisujú krížovú dlmerizáclu etylénu s metylakrylátom.
Experiment 1
Príprava CN1CC3HS)C1]2
Syntézu tohoto komplexu popísal G. Uilke a kol. v Angew. Chem. Trtt. Ed. Engl. 1966. 5. 151. 500ml banka s guľatým dnom sa naplnila 5,033 g C18, 3 mmol) N1CCOD)2 suspendovaného v 250 ml dletyléteru. Roztok sa ochladil na -78 °C a po kvapkách sa pridalo 1,5 ml C184 mmol) alylchlorldu. Zmes sa nechala ohriať na Izbovú teplotu a miešala sa 2 hodiny, poCas ktorých sa žltkastá suspenzia zmenila v temnoCervený roztok. Po odstránení rozpúšťadla vo vákuu sa produkt extrahoval približne 110 ml hexánu. Tieto extrakty sa prefiltrovali a filtráty sa nechali stáť pri -30 °C, Co spôsobilo kryštalizáciu. Izolovali sa Červené kryštály C2, 07 g, 842 výťažok).
*H NMR <300 MHz, 23 °C, CADÄ); S 4,81 <m, 1H. CH2-CH-CH2). 2,64 <d, 2H, J. = 6,9 Hz, H.), 1,63 Cd , 2H, = 13,1 Hz,
Ht™.) .
Experiment 2
Príprava <C3Hs)NiClPCy3
Schlenkova banka sa naplnila [N1<C3HS)C1J2 <204,1 mg, 0,75 mmol) a tricyklohexylfosfinom <429 mg, 1,53 mmol). Banka sa ochladila na -78 °C a pri stálom miešaní sa pridal dietyléter <60 ml). ReakCná zmes sa ohriala na 23 °C a miešala sa 30 minút. Rozpúšťadlo sa odstránilo pri zníženom tlaku. Pevný zvyšok sa extrahoval 4 x 10 ml dletyléteru a extrakty sa preflltrovall a nechali stáť pri teplote -25 °C až -30 °C, pri ktorej došlo ku kryštalizácii. Výťažok bol 455 mg <73 2).
XH NMR <400 MHz, 23 °C, CÄDA); 6 4,92 <m, centrálny alylový H),
4,17 <m, 1H. Hcle), 3,12 <dd, 2H, J = 14 a 5 Hz, 1H, Η^,-.η.).
2,30 <br, 1H, Hc±e), 1-2,2 <m. PCy3). Chýbajúci Htr.Än_ bol pravdepodobne zatienený rezonanciami tricyklohexylfosfínu. 13C NMR <100 MHz, 23 -’C, CÄDÄ); 6 108,7 <d. Jc-m - 159 Hz. centrálny alylový C), 74,8 <dt, JC_R = 20 Hz, Jc-h = 161 Hz, alylový CtI-eri= na P), 43,8 <dt, Jp-C “ 7 Hz, Jc-h “ 153 Hz, alylový na P),
34,0 <dd, Jp-c = 18 Hz. Jc-h = 121 Hz, cyklohexylový C a na P),
30,3 <t, Jc-H = 126 Hz, cyklohexylový C τ na P), 27,9 <dt, Jc-h = 117 Hz, Jp-c = 10 Hz, cyklohexylový C e na P), 26,8 <t, Jc-h = 123 Hz, cyklohexylový C para). Elementárna analýza t zistené <vypočítané): C. 60,95 <60,68); H, 9,47 <9,21).
Experiment 3
Príprava <C3H5)NlClPMe3
Schlenkova banka sa naplnila [NKC3HS)C1]2 <426 mg, 1,58 mmol) rozpusteným v 50 ml dletyléteru. Roztok sa ochladil na -78 °C a po kvapkách sa pridalo 3,15 ml IM roztoku PMe3 v toluéne (3.15 mmol). Pri teplote -78 °C sa okamžite vytvorila pevná látka. ktorá sa po ohriatí na 23 °C opäť rozpustila. Červeno-oranžová zmes sa 1 hodinu miešala pri 23 °C a rozpúšťadlo sa odstránilo pri zníženom tlaku. Produkt sa extrahoval 20 ml dietyléteru; extrakty sa prefiltrovali a filtráty sa nechali stáť pri -30 °C, čo spOsobllo kryštalizáciu. Výťažok bol 504 mg C76%). XH NI*IR (300 MHz, 23 °C, CD2C12) ; 8 5,32 (m, centrálny alylový H),
3,92 (m. 1H, H.)« 2,99 (dd. 2H. J = 14 a 6 Hz, 1H.
2,66 (brdd, 1H. HcXe), 1,82 (brd, J =13 Hz, 1H, Htr..r.a), 1,32 (d, Jp_h = 9 Hz. 9H, P(CH3)3). 13C NMR (75 MHz, 23 °C. CD2C12); 6
110,9 (d, Jc-H = 160 Hz, centrálny alylový C), 73,1 (dt, Jc-p
Hz, Jc-h = 156 Hz, alylový Ctran3 na P), 46,5 (dt, JP_C = 6 Hz, Jc_h = 152 Hz, alylový Ccie na P), 14,6 (Dq, JP_C = 27 Hz, Jc-h = 130 Hz, P(CH3)3). Elementárna analýza: zistené (vypočítané) x C. 34,14 (34,11) ; H 6,47 (6, 68) .
Experiment 4
Príprava (C3HS)(PCy3)Nl(CH3)
Schlenkova banka sa naplnila 191 mg (0,46 mmol) vyššie pripraveného (C3H5)(PCy3)NiCl, rozpusteného v 15 ml dietyléteru (červenooranžový roztok). Banka sa ochladila na -78 °C a pri tejto teplote sa po kvapkách pridalo 165 ml 3M roztoku MeMgBr v dietyléteri (0,5 mmol). Roztok, ktorého farba bezprostredne potom zosvetlela a u ktorého došlo k vyzrážaniu MgBrCl sa 90 minút miešal pri -78 °C. Roztok sa prefiltroval do banky, ktorá sa udržiavala pri -78 °C. Chladiaci kúpel sa odstránil a pri tom, ako sa reakčná zmes ohrievala, sa pri vákuu odstránilo rozpúšťadlo. Oranžovožltý pevný zvyšok sa extrahoval hexánom a rekryštallzoval pri -78 °C (139 mg, 77% výťažok).
XH NMR (300 MHz, 23 °C, CADA); 6 4,91 (dddd, 2Jt™« = 7 Hz, centrálny alylový H), 3,49 (ddd, Jcl, = 7 Hz, J = 5 Hz, J = 3 Hz, 1H. Hcxe). 2,92 (ddd. Jc±e = 7 Hz, 2J = 3 Hz, 1H, HcX.), 2,63 (dd. = 14 Hz, J = 5 Hz. 1H, HtranB), chýbajúci HtranB bol pravdepodobne zatienený cyklohexylovými signálmi, 1-2,2 (m, cyklohexyl). 0,15 (d. 3H. JR_H = 7 Hz, Ni-CW)3. X=C NMR (75 MHz.
°C. C^D^,); S 109,3 (d, Jc-h = 154 Hz, centrálny alylový C),
60,8 C d t, J q-p = 22 Hz. Jc-n - 158 Hz, alylový CtI-*.r,e na P),
53,5 C dt, Jp-c = 5 Hz, Jc-H — 152 Hz, alylový Cc±· na P). 35, 2
(dd. c = 18 Hz. Je—h = 123 Hz, cyklohexylový C d na P). 30» 5
(t. Jc-h = 126 Hz, cyklohexylový C x na P), 30,4 (t. J, C—M s = 126
Hz, cyklohexylový C τ na P), 28.1 (t, JC_H = 118 Hz,
cyklohexylový C a na P), 28,0 Ct, Jc-h = 118 Hz, cyklohexylový C x na P), 26,9 C t, JC_H = 122 Hz, cyklohexylový C para), -16,1
C dq, Jp_c = 16 Hz, Jc-H = 122 Hz, N±-CH3) .
Experiment 5
Príprava C(C3Hs)(PCy3)Ni(EtaO)rtBAr' -»]“
Schlenkova banka sa naplnila 53,4 mg (0,13 mmol) (C3HS)(PCy3)Ni(CH3) a 143 mg (0,14 mmol) H(EtaO)aBAr*. Banka sa ochladila na -78 °C a pridalo sa 3, 5 ml dletyléteru. Roztok sa mierne ohrial, aby sa umožnilo kompletné rozpustenie a zreagovanle reakčných zložiek. Po úplnom rozpustení sa banka udržiavala počas 15 minút pri teplote -78 °C. V tomto okamihu sa pridalo 2 x 10 ml hexánu, čo spôsobilo vyzrážanie žltého produktu. Po uplynutí ďalšej hodiny, kedy sa roztok miešal pri -78 °C, sa odstránilo povrchovo aktívne činidlo a zvyšný pevná látka sa premyla hexánom a potom vysušila vo vákuu. Rekryštallzáclou zo zmesi etanolu a hexánu pri teplote -30 °C sa získalo 99,5 mg (približne 58 X) zmesi dletyléterového (30 X) a vodného (70 X) komplexu. *H NMR spektrum pri -80 °C sa zaznamenalo pred rekryštallzáclou.
XH NMR (300 MHz, -80 eC, CDaCla); 6 7,72 (s. 8H, Ar’)« 7,54 (s,
4H, Ar'), 5,62 (m, centrálny alylový H), 4,36 (d, Jcle = 7 Hz,
1H, Hcie), 3.83 (brq, J = 7 Hz, 2H. (CH3CH«O)a), 3,78 (brq, J = 7 Hz, 2H, (CH3CHW0)a), 3.64 (brm, 1H), 3,52 (brm, 1H). 3,19 (dd, J = 4 a 14 Hz, 1H, Hfcr.fer.a), 1-2,6 (m, cyklohexyl a (CHsCHaO)a) .
13C NMR spektrum, ktoré sa zaznamenalo po rekryštalizácll, potvrdilo prítomnosť zmesi Ha0 (1) a EtaO (2) komplexov· 13C€H5 NMR (100 MHz. -60 °C. CDaCla) ; 6 signály protliónu, 115,1 (s, centrálny alylový (1), 75,1 (d, Jc-f> - 15 Hz, alylový Ctran» na ¢2)), 74,3 C d, Jc-f> = 15 Hz, alylový CtranB na P ¢1)), 71,0 ¢3, CCHsCHaO) a). 42,6 ¢3, alylový CcXe na P ¢1)), 40,3 ¢3, alylový
Cci. na P ¢2)), 24-36 (cyklohexylové uhlíky), 14,3 ¢3, (CH3CH2())2). Elementárna analýza* C zmes komplexov); zistené (vypočítané). C 50,54, ¢50,92)8 H 4.68 ¢4,29).
Experiment 6
Príprava C ¢ C3H=) ¢ PCy3) Ni( CH3CN) *[ BAr' J Schlenkova banka sa naplnila 40,3 mg C 0,0,97 mmol) (C3Hs)Ni(PCy3)Cl a 88 mg ¢0.099 mmol) NaBAr'^. Banka sa ochladila na -78 °C a pri tejto teplote sa pridalo 50 jjI C 0, 96 mmol) CHSCN ¢ktorý namŕzal na stene banky). Do banky sa k reakčným Činidlám pomocou injekčnej striekačky pridalo 10 ml dietyléteru a všetko sa prepláchlo acetonitrilom. Banka sa pri stálom miešaní počas približne 45 minút ohriala na 23 °C. Pri vytvorení chloridu sodného sa číry, žltý roztok zakalil. Roztok sa prefiltroval a z filtrátu sa pri vákuu odstránilo rozpúšťadlo, čím sa získala sklená, pevná, žltá látka ¢116 mg, 93X výťažok).
XH NMR ¢300 MHz, 23 °C. CDa.Cla); 6 7,72 ¢3, 8H, Ar'), 7,57 ¢3, 4H, Ar'), 5,46 (m, centrálny alylový H), 4,45 (brd, JcXe = 7 Hz, 1H, HcX.), 3,25 (brd, Jtr-.ne = 13 Hz, 1H, Ht«-.„.), 3,10 C br. 1H, HcXe), 2,37 ¢3, 3H, CHsCN), 2,10 (brd, J - 13 Hz, 1H, Htr..„.), 1,0-2,0 (m, cyklohexyl). 13C NMR (100 MHz, 23 °C, CDaCla); 6
162, 2 (q.
JC_B = 50 Hz, Ci'). 135,2 (d,
H c—CH
159 Hz, Ca' )
130.9 (s.
272
Hz,
162 Hz,
CH3CN), 129,3 (q, CF3), 117,9 (dd, centrálny alylový
J C—F
Hz,
Jc-f = 4 Hz, uhlík)
78, 2 alylový
C), 51,3 (brt, Jc-H
Hz,
Jc-h = 125 Hz,
128 Hz, cyklohexylový C
C3')
C-»'), (brt,
125, 0 (q, Jc—f
116,1 (d, Jc-h =
170 Hz, alylový C), cyklohexylový C na P), 30,5 (t, Jc-h na P), 28,0 (dt. JR_C = 11 Hz, Jc-h =
128 Hz (q.
cyklohexylový cyklohexylový C para), 4,2 analýza: zistené (vypočítané).
N. 1,00 (1,09).
Experiment 7
Príprava C C3HS) C PMe3) NiC CHaSiMe3)
Schlenkova banka sa naplnila 205 mg CO, 97 mmol) CC3H3) (PMe3)NiCl, pripraveného vyššie popísaným spôsobom a rozpusteného v 40 ml dietyléteru (oranžový roztok). Banka sa ochladila na -78 °C a pri tejto teplote sa pomocou injekčnej striekačky do roztoku pomaly pridalo 1,05 ml IM roztoku Me3Si-CHaMgBr v diétyléterl C 1,05 mmol). Roztok, ktorý okamžite zmenil svoju farbu z oranžovej na žltú, sa 2 hodiny miešal pri teplote -78 °C. Po uplynutí tejto doby sa studený kúpel odstránil a pri tom, ako sa zmes ohrievala, sa vo vákuu zbavila rozpúšťadla. Žltohnedá pevná látka sa extrahovala 3x5 ml hexánu (hnedastá farba Je výsledkom určitého rozkladu). Odstránením hexánu z filtrátu sa potom získal oranžový olej (179 mg, 66% výťažok). Produkt sa purifikoval XH NMR spektroskopiou.
'H NMR (300 MHz, 23 °C, CÄDÄ) s S 4,72 Cm, centrálny alylový H),
3,55 (dt. J =7,3 Hz, 2J = 2,3 Hz, 1H, Hcl.), 2,56 (d, J = 6,6
Hz, 1H, Hcle), 2,40 Cd. J = 13,8 Hz, 1H, Htr.n_), 1.46 Cd, J =
13,6 Hz, 1H. htr-Äne), 0,84 Cd, JR_„ - 8 Hz, 9H, P(CH3)3, 0,28 (s, 9H, Si(CH3)3), 1 metylénový diastereotopický protón bol zatienený SíCCH3)3 signálom, -0,12 (brt, J =12,3 Hz, 1H, CWHCSiMe3)). 13C NMR C 75 MHz, 23 °C, CÄDÄ) ; 6 109,6 C d, Jc-h = 155 Hz, centrálny alylový C), 59,6 Cdt, Jc-f> = 24 Hz, Jc-h = 155 Hz, alylový Ctr.nB na P), 54,5 (t, dt, JC_H = 155 Hz, alylový CcXB na P), 16,0 Cdq, JP_C = 25 Hz, Jc-h = 127 Hz, PCCH3)3), 4,2 (q, JC_H = 117 Hz, S1CCH3)3), -8,8 (dt, Jp-c = 10 Hz, Jc-h = 115 Hz, CHaSiMe3°C).
Experiment 8
Príprava C C C3HS)C PMe3)NiC EtaO)1+E BAr'^3Schlenkova skúmavka sa naplnila 41,3 mg (0,16 mmol) (C3Hs)(PMe3)Ni(CHaSiMe3), rozpusteného v 5 ml dietyléteru. Ďalšia oddelená Schlenkova skúmavka sa naplnila HCEtaC))aBAr' 4 (159 mg, 0,16 mmol) a ochladila na -78 °C. Do studenej banky obsahujúcej kyselinu sa pomocou kanyly previedol roztok obsahujúci komplex niklu. Po rozpustení všetkých reakčných zložiek sa do oranžového roztoku pri búrlivom miešaní, pri teplote -78 °C, pomaly pridalo 4 x 10 ml hexánu. Bezprostredne potom došlo k vyzrážaniu oranžovo-žltej pevnej látky. Povrchovo aktívne Činidlo sa odstránilo a pevná látka sa vysušila pri vákuu C143,8 mg, 825K výťažok). Po rekryštalizácii došlo k disproporciácil, ktorá poskytla pravdepodobne CCsHs)NlCPMes)a-** a <C3HS) Ni< EtaO) a.
1H NMR pred rekryštalizáciou <250 MHz, 23 °C. CDaCla)s S 7,72 C s.
8H, Ar'). 7,56 <s, 4H,
Ar' )
5, 67 < m, centrálny alylový H),
4, 34 <br, 1H), 3.64 <q, J
Hz, 4H, <CH3CHaO)a), 3,25 <br,
1H)
2.65 <br. 1H), 1,85
C br,
1H),
1.50 <t, J
Hz,
6H, <CH3CHaO)a),
1,32 <d.
zlúčenín <-78 °C) <h2o
Hz, P<CH3)3). xsC a EtaO komplexy). 13C NHR <100
NMR
Dvoch
MHz, -78 °C, CDaCla);
signály protiiónu, 115.8 <d, Jc-h = 162 Hz, centrálny alylový C). 114,0 <d, Jc-h = 162 Hz, centrálny alylový
C), 73,0 <dt, Jc-p = 18 Hz, Jc-h = 146 Hz, alylový Ctrer,B na P),
72,8 <t, Jc-h = 146 Hz. <CH3CHaO)a), 72,2 <dt, Jc-f> = 17 Hz.
Jc-h = 146 Hz, alylový Ctr.ana na P), 44,1 <dt, JR_C = 6 Hz, Jc-h = 157 Hz, alylový Ce±e na P). 43.7 <dt, JP_C = 5 Hz, Jc-h = 157 Hz, alylový Ce±e na P). 15,2 <q, Jc-h - 126 Hz, <CH3CHaO)a), 13,1 <dq, JP_c = 28 Hz, Jc-h = 126 Hz, P<CH3)3, 13,0 <dq, JP_C = 29
Hz, Jc-H = 126 Hz, P<CH3)3).
Experiment 9
Príprava < C3HS)NiClP< 2-0Me< CÔH^))3
100mi banka sa naplnila CNi<C3Hs)Cl)a <100 mg, 0,37 mmol) a tris<2-metoxyfenyl)fosfínom <262 mg, 0,74 mmol). Tieto .dve pevné látky sa rozpustili v dietyléteri <60 ml) a výsledný roztok sa miešal cez noc. Po ukončení reakcie sa z roztoku vyzrážal produkt <vo forme oranžového prášku). Zmes sa prefiltrovalas pevná látka sa premyla pentánom a po vysušení vo vákuu poskytla 250 mg produktu <69X výťažok).
Experiment 10
Príprava Ľ ( C3HS) N1P( 2-0Me( CÄH^) ) 3( CH3CN) 3 *C BAr' ^3 50ml banka s gulatým dnom sa naplnila 43 g (0.088 mmol) (C3H3)NlCl(2-OI*leCÄH^) a 78 mg (0.088 mmol) NaBAr'4. Potom sa pridal roztok CH3CN (35 pi. 0.67 mmol) v CH2Cla (15 ml). Zakalený roztok sa 45 minút miešal pri teplote 25 °C (vyzrážal sa chlorid sodný). Na 15 minút sa prerušilo miešanie a z oranžového roztoku sa odfiltrovala pevná látka. Z flltrátu sa pri zníženom tlaku odstránilo rozpúšťadlo a prebytok acetonltrllu. Výsledná sklená, pevná látka a dvakrát premyla 7 ml pentánu a vysušila sa pri vákuu. Týmto spôsobom sa získalo 70 mg (59% výťažok) produktu vo forme oranžového prášku.
Experiment 11
Priprava Ľ(C3H3)Nl(COD)3 TBAr Y3“
100ml banka s gulatým dnom sa naplnila 106 mg (0.39 mmol) C(C3Hs)NiC13a a 696 mg (0.79 mmol) NaBAr'4. Potom sa pridal roztok 1,5-cyklooktadlénu (2 ul. lž. 3 mmol) v diétyléterl (50 ml). Roztok sa miešal 75 minút pri 25 °C. Oranžovožltý roztok sa zakalil v dôsledku vyzrážania chloridu sodného, ktorý sa odfiltroval a po odstránení rozpúšťadla a prebytkov COD vo vákuu poskytol žltý prášok. Získaný prášok sa opäť rozpustil v dletyléterl a preflltroval sa. Odstránením rozpúšťadla z flltrátu pri vákuu sa získal požadovaný komplex vo forme žltého prášku (630 mg. 75% výťažok).
XH NľlR (300 MHz, 23 °C, CDaCla) j 6 7,72 (s, 8H, Ar'), 7,56 (s,
4H, Ar'), 5,96 (m, 3H) (2 protóny z COD Ugandu sú prekryté centrálnym alylovým protónom), 5,79 (br m, 2H, COD), 4,50 (dt, J<=±. = 1.25 Hz. 2Hcie). 3,06 (d, = 14-6 Hz. 2H^Är>.). 2,75 (m, 4H, COD), 2.48 (m, 4H, COD).
Príklad 1
Fischer-Porterova skúmavka sa naplnila 29 mg <0,022 mmol) CCsHsJNiPCysCEtaCD^BAr'Takto naplnená banka sa umiestila pod etylénovú atmosféru 101,3 kPa Ckomplex niklu reagoval v pevnom stave a v dôsledku straty dietyléteru prešiel zo žltého prášku na materiál mokrého vzhľadu). Potom sa pomocou InJekCneJ striekašky pridal roztok metylakrylátu (4,5 ul. 50 mmol) v CH2C12 <4,5 ml) ochladený na -78 °C. Skúmavka sa natlakovala na 393,0 kPa etylénu a žltý roztok sa miešal 24 hodín pri 15 °C.
1H NMR (CDC13) analýza reakCneJ zmesi odhalila prítomnosť 1-buténu (37 X), metyl-4-pentenoátu (M4P) (49 %) a trans-2-dimetylhexéndioátu (DMHD) (14 %) . Konverzia metylakrylátu na produkty (M4P a DMHD) bola 17% (390 ekviv.). Číslo premeny (TO) pre krížový dimér, M4P, bolo teda 250.
Hmotnostná spektroskopická analýza (GC) reakCneJ zmesi potvrdila selektívnu tvorbu metyl-4-pentenoátu (viac ako 96%) v porovnaní s tvorbou metyl-3-pentenoátu (M3P, menej ako 2%), metyl2-pentenoátu (M2P, nebol detegovaný) a mety1-2-metylbutenoátu (rozvetvený, menej ako 2%).
Príklad 2
Fischer-Porterova skúmavka sa naplnila 29 mg (0,022 mmol) C C3HS) NiPCy 3C E120)‘B Ar' „ - Takto naplnená banka sa umiestila pod etylénovú atmosféru 101,3 kPa. Potom sa pomocou InJekCneJ strlekaCky pridal roztok metylakrylátu (4,5 ul, 50 mmol) v CH2C12 (4,5 ml) ochladený na -78 °C. Skúmavka sa natlakovala na 255 kPa etylénu a žltý roztok sa miešal 23,5 hodiny pri 15 °C.
1H NMR (CDCls) analýza reakCneJ zmesi odhalila prítomnosť
1-buténu (20 %), metyl-4-pentenoátu (M4P) (57 %) a trans-2-dimetylhexéndioátu (DMHD) (23 %).
Konverzia metylakrylátu na produkty (M4P a DMHD) bola
12% (270 ekviv.).
Číslo premeny (TO) pre krížový dimér, M4P, bolo teda 150.
Hmotnostná spektroskopická analýza (GC) reakčnej zmesi potvrdila selektívnu tvorbu metyl-4-pentenoátu Cviac ako 98% výťažok).
Príklad 3
Flscher-Porterova skúmavka sa naplnila 24 mg (0,018 mmol) (C3H3)NiPCy3(EtaO)*BAr'+ (Ar' = 3, 5-(CF3)aCAH3) . Takto naplnená banka sa umiestila pod etylénovú atmosféru 101, 3 kPa. Potom sa pomocou injekčnej striekačky pridal roztok metylakrylátu (4,5 ul, 50 mmol) v CH2Cla (4,5 ml) ochladený na -78 °C. Skúmavka sa natlakovala na 372 kPa etylénu a žltý roztok sa ohrial na 60 °C. Tlak sa zvýšil, ale hneď ako sa dosiahla požadovaná teplota, tlak sa nastavil na 476 kPa. Roztok sa miešal pri tejto teplote a tlaku ďalších 15, 5 hodiny a potom sa nechal ochladiť na izbovú teplotu (približne 1 hodina). Roztok bol extrémne viskózny, čo naznačilo tvorbu polyméru, pravdepodobne skrz proces voľných radikálov. Polymér sa vyzrážal v NeOH a hmotnostná spektroskopická analýza (GC) filtrátu odhalila prítomnosť krížového diméru M4P a dimetylhexéndioátov. Porovnaním pomeru plochy krížového diméru k ploche homometylakrylátových dimérov s príslušným pomerom získaným v Príklade 1 sa zistilo, že vo vzorke Je prítomné oveľa väčšie množstvo homodlméru (neboli získané kvantitatívne dáta).
Príklad 4
Flscher-Porterova skúmavka sa naplnila 19 mg (0,048 mmol) (C3H3)N1(CH3)(PCy3) a 52 mg (0,51 mmol) H(Et2O)2*BAr'. Takto naplnená banka sa umiestila pod etylénovú atmosféru 101.3 kPa. Potom sa pomocou injekčnej striekačky pridal roztok metylakrylátu (4,5 ml, 50 mmol, 1040 ekviv.) v CH2C12 (4,5 ml) ochladený na -78 °C. Skúmavka sa natlakovala na 476 kPa etylénu a žltý roztok sa 15 hodín a 40 minút miešal pri 15 °C. XH NMR (CDC13) analýza reakčnej zmesi odhalila prítomnosť 1-buténu (33 X), metyl-4-pentenoátu (I*I4P) (61 X) a trans-2-dimetylhexéndioátu (DNHD) (6 X) . Konverzia metylakrylátu na produkty (I*I4P a DľlHD) bola 32X (390 ekviv.). Číslo premeny (TO) pre krížový dimér.
I*I4P, bolo teda 300. Hmotnostná spektroskoplcká analýza CGC) reakčnej zmesi potvrdila selektívnu tvorbu metyl-4-pentenoátu (viac ako 87%) oproti metyl-3-pentenoátu Cľl3P, 8%), metyl-2-pentenoátu CM2P, 4%) a metyl-3-metylbutenoátu Crozvetvený, 1%).
Príklad 5
Flscher-Porterova skúmavka sa naplnila 15 mg <0,038 mmol) CC3HS)N1CCH3)CPCy3) a 41 mg <0,040 mmol) HCEtaO)a*BArJ^. Takto naplnená banka sa umiestila pod etylénovú atmosféru 101,3 kPa. Potom sa pomocou Injekčnej striekačky pridal roztok metylakrylátu <4,5 ml, 50 mmol, 1300 ekvlv.) v diétyléterl <4,5 ml), ochladený na -78 °C. Skúmavka sa natlakovala na 476 kPa etylénu a žltý roztok sa 15 hodín a 40 minút miešal pri 25 °C. V tomto príklade sa nezískali žiadne kvantitatívne dáta CTO), ale hmotnostná spektroskoplcká analýza CGC) reakčnej zmesi naznačila pomer I*I4P: M3P«I*I2P«C rozvetvenému) 93:1:4x2.
Príklad 6
Schlenkova skúmavka sa naplnila 15 mg CO, 038 mmol) CC3Hs)NiCCH3)CPCy3) a 41 mg <0,040 mmol) HCEtaO)a*BAr'Táto skúmavka sa umiestila pod etylénovú atmosféru 101, 3 kPa, potom sa pomocou injekčnej striekačky pridal roztok metylakrylátu <4,5 ml, 50 mmol, 1310 ekvlv.) v CHaCla <4,5 ml) ochladený na -78 °C. Skúmavka sa umiestila do vodného kúpela s teplotou 25 °C a žltý roztok sa miešal približne 22 hodín. XH NľlR CCDC13) analýza reakčnej zmesi odhalila prítomnosť 1-buténu CI*I4P) a trans-2-dimetylhexéndioátu <DI*IHD) . Konverzia metylakrylátu na produkty M4P C57%) a CDMHD) <43%) bola 16% <210 ekvlv.). Číslo premeny C TO) pre krížový dimér, M4P, bolo teda 80. Hmotnostná spektroskoplcká analýza CGC) reakčnej zmesi potvrdila selektívnu tvorbu H4P C 91%) oproti I*I3P Cl%), Γ12Ρ <10,6%) a metyl-3-metylbutenoátu Crozvetvený, 2%).
pri 25 °C. Hmotnostná spektroskopická odhalila prítomnosť 1-buténu, a metylakrylátových homodlmérov. Hlavným a
Príklad 7
Flscher-Porterova skúmavka sa naplnila 16 mg CO, 040 mmol) CC3HS)N1(CH3)(PCy3) a 43 mg CO, 042 mmol) HCEtaO)=*BAr'. Takto naplnená skúmavka sa umiestila pod etylénovú atmosféru 101,3 kPa. Potom sa pomocou Injekčnej striekačky pridal roztok metylakrylátu C4,5 ml, 50 mmol, 1250 ekvlv.) a tetradekánu (1 ml, 3,85 mmol, GC štandard) v CH2Cls> C4,5 ml) ochladený na 0 °C. Skúmavka sa natlakovala na 462 kPa etylénu a žltý roztok sa 19 hodín miešal analýza reakčnej zmesi krížových dimérov produktom bol krížový dlmér I*I4P, ktorý predstavoval 91 % všetkých krížových dlmérových produktov CN3P predstavovalo 3 X, I*I2P predstavovalo 4 X a rozvetvenie 2 X). Číslo premeny CTO) pre produkciu krížových dimérov bol 395.
PrXKUd 8
Flscher-Porterova skúmavka sa naplnila 35 mg CO, 033 mmol) CC3Hs)NiCCOD)*BAr*4 a 11 mg (0,039 mmol) PCy3. Takto naplnená skúmavka sa umiestila pod etylénovú atmosféru 101, 3 kPa. Potom sa pomocou Injekčnej striekačky pridal roztok metylakrylátu (4,5 ml, 50 mmol, 1500 ekvlv.) v CH2C12 (4,5 ml), ochladený na -78 °C.
Skúmavka sa natlakovala na 469 kPa etylénu a žltý roztok sa 15 hodín a 40 minút miešal pri 25 °C. Hmotnostná spektroskopická analýza CGC) reakčnej zmesi odhalila rovnakú selektlvltu pre krížový dlmér ΙΊ4Ρ (viac ako 98X) .
Príklad 9
Flscher-Porterova skúmavka sa naplnila 33 mg CO, 031 mmol) CC3Hs)NlCCOD)*BAr'a 10 mg (0,036 mmol) PCy3. Pod dusíkovou atmosférou sa pri Izbovej teplote do skúmavky pridal roztok metylakrylátu (4,5 ml, 50 mmol, 1610 ekvlv.) a tetradekánu (1 ml,
3,85 mmol, GC štandard) v CH2C12 (4,5 ml). Skúmavka sa potom natlakovala na 462 kPa etylénu a žltý roztok sa miešal 19 pri 25 °C. Hmotnostná spektroskopická analýza CGC) reakčnej zmesi odhalila prítomnosť 1-buténu. krížových dimérov a stopového množstva metylakrylátových homodlmérov. Hlavným produktom bol krížový dlmér M4P, ktorý predstavoval 97 Z, vztiahnuté na celkové množstvo krížových dimérových produktov CI*I3P a M2P neboli detegované vôbec. zatiaľ čo rozvetvený izomér bol zastúpený približne 3 %). Číslo premeny TO pre výrobu krížových dimérov bolo 66.
Príklad 10
Fischer-Porterova skúmavka sa naplnila 31 mg CO. 024 mmol) CC3H3)NiPCy3CCH3CN)*BAr'Takto naplnená skúmavka sa umiestila pod etylénovú atmosféru 101, 3 kPa. Pomocou injekčnej striekačky sa do roztoku ochladeného na 0 °C pridal roztok metylakrylátu C4.5 ml. 50 mmol. 2080 ekviv.) a tetradekánu C2 ml, 7,69 mmol, GC štandard) v CH2C12 C 4,5 ml). Skúmavka sa potom natlakovala na 358 kPa etylénu a žltý roztok sa miešal 43, 5 hodiny pri 25 °C. Hmotnostná spektroskopická analýza reakčnej zmesi odhalila prítomnosť buténov, krížových dimérov a stopového množstva homometylakrylátových dimérov. Číslo premeny TO Ckrížové diméry) bolo 315, pričom jednotlivé izoméry mali nasledujúce percentné zastúpenie: 59 % Cľl4P), 34 % C rozvetvený). 4 % CI*I2P) a 3 X CM3P).
Príklad 11
Fischer-Porterova skúmavka sa naplnila 34 mg CO, 026 mmol) CC3Hs)NiPCy3CCH3CN)*BAr'Takto naplnená skúmavka sa umiestila pod etylénovú atmosféru 101,3 kPa. Pomocou injekčnej striekačky sa do roztoku pridal roztok metylakrylátu C4,5 ml, 50 mmol, 1890 ekviv.) a tetradekánu CO, 05 ml, 1,92 mmol, GC štandard) v CHsCla C4,5 ml), ochladený na 0 °C. Skúmavka sa potom natlakovala na 469 kPa etylénu a žltý roztok sa miešal 17, 25 hodiny pri 25 °C. Hmotnostná spektroskopická analýza CGC) reakčnej zmesi odhalila prítomnosť buténov, krížových dimérov a stopového množstva homometylakrylátových dimérov. Percentné zastúpenie krížových dimérov bolo nasledujúce: 53 % CF14P), 42 % C rozvetvený), 3 X <I*I2P> a 2 % (ΙΊ3Ρ) .
Príklad 12
Fischer-Porterova skúmavka sa naplnila 31 mg (0,023 mmol) (C3Hs)NiP(2-0Me(CÄH^))3(CH3CN)*BAr*Takto naplnená skúmavka sa umiestila pod etylénovú atmosféru 101,3 kPa. Pomocou Injekčnej striekačky sa do roztoku pridal roztok metylakrylátu C 4,5 ml, 50 mmol, 2170 ekviv.) v CH=C12 (4,5 ml), ochladený na -78 °C. Skúmavka sa potom natlakovala na 462 kPa etylénu a oranžový roztok sa miešal 15 hodín pri 25 °C. Hmotnostná spektroskopická analýza (GC) reakčnej zmesi odhalila tvorbu buténov, krížových dlmérov a homometylakrylátových dimérov. V tomto príklade sa nezískali žiadne kvantitatívne dáta (TO), ale hmotnostná spektroskopická analýza (GC) odhalila prítomnosť krížových dimérových produktov* I*I4P (34 X), I*I3P (3 X), M2P (42 Z) a rozvetvený krížový dimér (21 X) .
Príklad 13
Fischer-Porterova skúmavka sa naplnila 36 mg (0,034 mmol) (C3H=)IMi(COD)*BAr‘a 13 mg (0.037 mmol) P(2-0Me(CÄH^))3. Takto naplnená skúmavka sa umiestila pod etylénovú atmosféru 101,3 kPa. Pomocou Injekčnej striekačky sa do roztoku pridal roztok metylakrylátu (4,5 ml, 50 mmol, 1470 ekviv.) v CH=C1= (4,5 ml), ochladený na -78 °C. Skúmavka sa potom natlakovala na 455 kPa etylénu a žltý roztok sa miešal 22, 5 hodiny pri 25 °C. V tomto príklade sa nezískali žiadne kvantitatívne dáta (TO), ale hmotnostná spektroskopická analýza (GC) odhalila prítomnosť 1-buténu a zmesi krížových dimérových produktov: I*I4P (36 X), ľl3P (1 X), PI2P (42 X) a rozvetvený (21 X) a metylakrylátový homodimér (približne 73 X £rďns-2-dimetylhexéndioát).
Príklad 14
Fischer-Porterova skúmavka sa naplnila 26 mg (0,023 mmol) (C3Hs)Ni(PMes)(EtaO)*BAr'A (Ar’ = 3,5-(CF3)aCÄH=). Takto naplnená skúmavka sa umiestila pod etylénovú atmosféru 101,3 kPa (komplex niklu reagoval v pevnom stave a v dôsledku straty dietyléteru prešiel zo žltého prášku na materiál s mokrým vzhľadom). Potom sa pomocou injekčnej striekačky pridal roztok metylakrylátu (4,5 ml, 50 mmol, 2170 ekviv.) v CHaCla (4,5 ml), ochladený na -78 °C. Skúmavka sa natlakovala na 455 kPa etylénu a oranžový roztok sa miešal 17,5 hodiny pri 25 °C. Hmotnostná spektroskopická analýza (GC) reakčnej zmesi naznačila tvorbu buténov, krížových dimérov a homometylakrylátových dimérov (94 X trans-2-dimetylhexéndioátu). V tomto príklade sa nezískali žiadne kvantitatívne dáta (TO), ale hmotnostná spektroskopická analýza (GC) odhalila prítomnosť zmesi krížových dlmérových produktov t I»I4P (37 X), I*I3P (57 X), M2P (IX) a rozvetvených krížových dimérov (5 X).
Podmienky a výsledky krížovej dimerlzácie uskutočňovanej v Príkladoch 1 až 14 sú zhrnuté v nižšie uvedených Tabuľkách 1 a 2.
Tabuľka 1
Reakcia etylénu s metvlakrvlátom
Príklad Katalyzátor (n3-C3H3)Ni(PCy3)(OEta)*BAr' rovnaký ako 1 rovnaký ako 1 (n3-C3H3)Ni(PCy3)(CH3)+H(OEta)a*BAr' rovnaký ako 4 (rozpúšťadlo EtaO) rovnaký ako 4 (rozpúšťadlo CH2Cla) rovnaký ako 4 (rozpúšťadlo CHaCla) ( n3-C3Hs) Ni( COD) ( OEta) *BAr' -»*PCy3 rovnaký ako 8 (n3-C3Ha)Ni(PCy3)(NCCH3)*BAr' rovnaký ako 10 (n3-C3H3)Ni(P(2-CH30C J-k)3)(NCCH3)*BAr' (n3-C3H3)Ni(COD)*BAr'^~+P(2-CH3OCAH^)3 (n3-C3HS5)Ni(P(CH3)3)(OEta)*BAr'
Cy = cyklohexylová skupina
Ar' = 3, 5-(CFs)aCÄHs
COD = 1,5-cyklooktadlén
Tabuľka 2
Reakcia etylénu s metvlakrvlátom
Pri- CaH^ Tep- Čas Selektlvlta I*I4P Číslo premeny
klad Tlak lota (ho- (X krížového
(kPa) °C dlny) dlméru I*14P)
1 393 15 24 >96 250
2 255 15 24 >98 150
3 476 60 16 nekvantlflkované
4 476 15 16 87 300
5 476 25 16 93
6 101 25 22 91 80
7 462 25 19 91 395
8 469 25 16 >98 nízke
9 462 25 19 97 66
10 455 25 44 59 315
11 469 25 17 53
12 462 25 15 34
13 455 25 23 36
14 455 25 18 37

Claims (14)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Spôsob prípravy metyl-4-pentenoátu, vyznačujúci sa t ý m, že zahrnuje:
    Ca> uvedenie etylénu do kontaktu s metylakrylátovom v kyslík neobsahujúcej a vodu neobsahujúcej atmosfére. v prítomnosti nlkelnatého katalytického komplexu majúceho štruktúru CCÍNiLiLaľl^X-. v ktorej
    O znamená alylovú skupinu alebo substituovanú alylovú skupinu na báze uhlíka Π3;
    I_i znamená Jednoväzbový trlsubstltuovaný fosfínový llgand, reprezentovaný všeobecným vzorcom PRiR=R3. v ktorom každé
    Ri. Ra a R3 znamená nezávisle lineárny. rozvetvený alebo cyklický Jednomocný uhľovodíkový radikál majúci 1 až 20
    atómov uhlíka; pri predpoklade, že ľubovoľné dva z Ri, R2 a R3 môžu tvoriť dvojmocný radikál; kruh a v tomto prípade každý znamená La znamená slabo koordinačný ligand; x- znamená nereakčný anión. ktorý buď nie Je koordinačný s
    niklom alebo Je s niklom len slabo koordinačný;
    v prípadnej prítomnosti rozpúšťadla alebo riedidla. pričom ľubovoľné kvapalné médium. ktoré môže byť prítomné ako rozpúšťadlo alebo riedidlo. Je pri reakčných podmienkach nereakčné a buď nie Je schopné koordinovať s niklom vôbec alebo s niklom koordinuje len slabo; a
    C b) izoláciu surového reakčného produktu pripraveného týmto spôsobom.
  2. 2. Spôsob podľa že ďalej zahrnuje nároku 1, v separáciu yznačujúci metyl-4-pentenoátu zo a tým, surového reakCného produktu.
  3. 3. Spôsob podlá nároku 1, v
    Júcl a tým, že sa L i trimetylfosfín zvoli zo skupiny zahrnujúcej a trlfenylfosfín.
    tricyklohexylfosfín,
  4. 4. Spôsob podľa nároku 1, v y z n
    Júcl sa tým, že sa zvolí zo skupiny tetrahydrofurán a acetonitril.
    La zahrnujúcej dietyléter.
  5. 5. Spôsob podlá nároku 1, v y z n
    Čujúci sa tým, že a X- zvoli zo skupiny zahrnujúcej
    C BC3,5—CCF3)aCÄHe)- a
    CBCC^Fs)^]-.
  6. 6. Spôsob podľa že sa uskutočňuje atmosférického nároku 1, vyzná pri tlaku pohybujúcom tlaku do približne 689,5 sa tým, sa kPa rozmedzí od pri teplote približne od 0 °C do 100 °C.
  7. 7. Spôsob podlá nároku 6, v y z n a C a tým.
    že sa uskutočňuje pri tlaku približne 96, 5 teplote približne od 15 eC do 60 eC.
    kPa do 379,2 kPa a pri
  8. 8. Spôsob podlá nároku 1, v y z n a C že sa nlklový katalyzátor zvoli zo skupiny a tým.
    zahrnujúcej s
    C n3-C3H=) NiC PCy3) C OEta> *BAr'·,
    C n3-C3Hs)NiC PCy3)C NCCH3)*BAr';
    C n3-C3Hs) NiCPC 2-CH3OCAl-U) C NCCHa) *BAr'; a
    C n3-CsHs)NiCPC CH3)3)C OEta)*BAr';
    v ktorých Ar' znamená 3, 5-CCF3)aCAH3 -; a Cy znamená cyklohexylovú skupinu.
  9. 9. Spôsob podľa nároku 1, vyznaCuJúcl sa tým, že sa nlklový katalyzátor vytvor! in situ a zvolí sa zo skupiny zahrnujúcejs (n3-C3Hs)Ni<PCy3)C CH3)+HCOEta)a*BAr * ;
    Cn3-C3H3)NiCCaD)*BAr’+PCy3; a
    C n3-C3Hs> NiC COD)*BAr' ^“+P< 2-CH3OCaH4)3 s v ktorých Ar‘ znamená 3,5-CCF3)aCAH3“; Cy znamená cyklohexylovú skupinu; a COD znamená 1,5-cyklooktadlén.
  10. 10.
    Spôsob podľa nároku 8, v tým, COEta)*BAr'*· že nlklovým katalyzátorom
    Je a č u j ú c i sa C n3-C3H3)NiCPCy3)
  11. 11. Spôsob podľa nároku 1, v
    m. že sa uskutočňuje v rozpúšťadle.
  12. 12. Spôsob podľa
    m. že rozpúšťadlom a č u J ú c Je aprotlcké organické rozpúšťadlo.
    nároku 11, v
  13. 13. Spôsob podľa nároku
    12, vyzná m, že aprotlcké organické rozpúšťadlo sa zvolí zo skupiny zahrnujúcej monochlúrbenzén, dietyléter a tetrahydrofurán.
    o-dichlórbenzén.
    metylénchlorid,
    13, vyzná
  14. 14. Spôsob podľa nároku tým, že sa uskutočňuje v dusíkovej atmosfére.
    čujúci sa
SK632-99A 1996-11-18 1997-09-18 Method for the preparation of methyl 4-pentenoate SK63299A3 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US3107096P 1996-11-18 1996-11-18
PCT/US1997/016540 WO1998022424A1 (en) 1996-11-18 1997-09-18 Cross-dimerization of olefins

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK63299A3 true SK63299A3 (en) 2000-05-16

Family

ID=21857491

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK632-99A SK63299A3 (en) 1996-11-18 1997-09-18 Method for the preparation of methyl 4-pentenoate

Country Status (13)

Country Link
US (1) US5892101A (sk)
EP (1) EP0938465B1 (sk)
JP (1) JP2001504482A (sk)
KR (1) KR20000053330A (sk)
CN (1) CN1154630C (sk)
AU (1) AU4422897A (sk)
BR (1) BR9713053A (sk)
CA (1) CA2269573A1 (sk)
DE (1) DE69709159T2 (sk)
ID (1) ID21479A (sk)
PL (1) PL333507A1 (sk)
SK (1) SK63299A3 (sk)
WO (1) WO1998022424A1 (sk)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6511936B1 (en) 1998-02-12 2003-01-28 University Of Delaware Catalyst compounds with β-diminate anionic ligands and processes for polymerizing olefins
US6806332B2 (en) * 1999-11-12 2004-10-19 North Carolina State University Continuous method and apparatus for separating polymer from a high pressure carbon dioxide fluid stream
US6914105B1 (en) 1999-11-12 2005-07-05 North Carolina State University Continuous process for making polymers in carbon dioxide
MY139205A (en) * 2001-08-31 2009-08-28 Pennzoil Quaker State Co Synthesis of poly-alpha olefin and use thereof
ES2200698B1 (es) * 2002-07-10 2005-06-01 Consejo Sup. Investig. Cientificas Catalizador para la polimerizacion de estireno y dienos, procedimiento de preparacion y utilizacion.
EP3613504A1 (en) * 2010-06-23 2020-02-26 Johnson Matthey Public Limited Company Pi-allylpalladium and pi-allylnickel complexes for use as catalysts in carbon-carbon and carbon-nitrogen coupling reactions
SG11202000694WA (en) 2017-07-28 2020-02-27 Rohm & Haas A method for production of methyl methacrylate by oxidative esterification using a heterogeneous catalyst
JP7268007B2 (ja) 2017-09-19 2023-05-02 ダウ グローバル テクノロジーズ エルエルシー 不均一触媒を使用する酸化的エステル化によるメタクリル酸メチルを生成するための方法

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3968148A (en) * 1971-09-13 1976-07-06 Rohm And Haas Company Copolymers of 1-alkenes and acrylic acid derivatives
DE3336691A1 (de) * 1983-10-08 1985-04-25 Studiengesellschaft Kohle mbH, 4330 Mülheim Verfahren zur katalytischen dimerisation von acrylsaeurederivaten und verwendung der erhaltenen dimeren
GB8515139D0 (en) * 1985-06-14 1985-07-17 Shell Int Research Preparation of unsaturated compounds
US5175326A (en) * 1985-10-15 1992-12-29 E. I. Du Pont De Nemours And Company Nickel containing organo-metallic compound as catalyst
DE4002012A1 (de) * 1990-01-24 1991-07-25 Henkel Kgaa Olefinisch ungesaettigte addukte von ethylen an mehrfach ungesaettigte fettsaeuren bzw. fettsaeureester, verfahren zu ihrer herstellung und ihre verwendung
JPH06122720A (ja) * 1992-10-12 1994-05-06 Mitsubishi Petrochem Co Ltd エチレン重合体の製造法
NZ303800A (en) * 1995-01-24 2000-05-26 Univ North Carolina Olefin polymers and block polymers, preparation, use, catalysts and catalyst intermediates

Also Published As

Publication number Publication date
BR9713053A (pt) 2000-04-04
EP0938465B1 (en) 2001-12-12
ID21479A (id) 1999-06-17
CN1237957A (zh) 1999-12-08
CN1154630C (zh) 2004-06-23
WO1998022424A1 (en) 1998-05-28
AU4422897A (en) 1998-06-10
KR20000053330A (ko) 2000-08-25
JP2001504482A (ja) 2001-04-03
CA2269573A1 (en) 1998-05-28
PL333507A1 (en) 1999-12-20
US5892101A (en) 1999-04-06
EP0938465A1 (en) 1999-09-01
DE69709159D1 (de) 2002-01-24
DE69709159T2 (de) 2002-07-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Sustmann et al. Reactions of organic halides with olefins under Nio-catalysis. Formal addition of hydrocarbons to CC-double bonds
Done et al. Novel cationic and neutral Pd (II) complexes bearing imidazole based chelate ligands: synthesis, structural characterisation and catalytic behaviour
EP1003754B1 (en) Method of manufacturing phosphine compound
SK63299A3 (en) Method for the preparation of methyl 4-pentenoate
DE69918093T2 (de) Hydrocyanierung von olefinen und isomerisierung von nichtkonjugierten 2-alkyl-3-monoalken- nitrilen
Shi et al. Syntheses and crystal structures of a ferrocene-containing enaminone and its copper complex
US4594447A (en) Process for catalytic dimerization of acrylic acid derivatives
Wolf et al. Lewis‐Acid Stabilized Organoimide Complexes of Divalent Samarium, Europium, and Ytterbium
EP0646588A1 (de) Cyclische Verbindungen des dreiwertigen Phosphors
Heinemann et al. A facile access to CpCr (acac) Cl and related systems
DE19983354C2 (de) Verfahren zur Hydroformylierung
Adeyi et al. From discrete monomeric complexes to hydrogen-bonded dimeric assemblies based on sterically encumbered square planar palladium (II) ONN-pincers
US10087134B2 (en) Process for the preparation of esters by means of carbonylation of ethers
US20220227797A1 (en) Tungsten imido alkylidene o-bitet and o-binol complexes and use thereof in olefin metathesis reactions
Chaloner et al. Synthesis and characterization of platinum (0) alkene complexes; X-ray crystal structure determinations on [Pt (trans-PhCH CHCHO)(PPh3) 2] and [Pt (trans-PhCH CHCOMe)(PPh3) 2]
Jones et al. Flexible coordination of bulky amidinates and guanidinates towards rhodium (I): Conversion of kinetic to thermodymanic isomers
EP1336615B1 (de) Metallkomplexe von Iminohydroxamsäuren
Wu et al. A Family of Platinaoxetanes
CZ166099A3 (cs) Způsob přípravy methyl-4-pentenoátu
Brunner et al. Optically active transition metal complexes. Part 119: New rhodium (I) complexes containing two different types of optically active ligands
CN114736239B (zh) 一种双齿膦配体及其制备方法、应用
CN104245649A (zh) 制备支化醇的方法
Hahn et al. Chelate Complexes with Aliphatic Tripodal Triisocyanide Ligands: Synthesis and Crystal Structures of fac-{[HC (CH2CH2CH2NC) 3] W (CO) 3}, fac-{[N (CH2CH2CH2NC) 3] W (CO) 3}, and the Dimer fac, fac-{[N (CH2CH2CH2NC) 3] W (CO) 3} 2
Broomfield et al. Synthesis of neutral and zwitterionic phosphinomethylpyrrolato complexes of nickel
MXPA99004571A (en) Cross-dimerization of olefins