SK501342014U1 - Biologicky degradovateľná polymérna kompozícia so zlepšenými vlastnosťami - Google Patents

Biologicky degradovateľná polymérna kompozícia so zlepšenými vlastnosťami Download PDF

Info

Publication number
SK501342014U1
SK501342014U1 SK50134-2014U SK501342014U SK501342014U1 SK 501342014 U1 SK501342014 U1 SK 501342014U1 SK 501342014 U SK501342014 U SK 501342014U SK 501342014 U1 SK501342014 U1 SK 501342014U1
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
mass parts
composition
esters
mixtures
properties
Prior art date
Application number
SK50134-2014U
Other languages
English (en)
Other versions
SK7317Y1 (sk
Inventor
Pavol Alexy
Ivan Chodák
Dušan Bakoš
Peter Bugaj
Miroslava Mikušová
Katarína Tomanová
František Benovič
Roderik Plavec
Michal MIHALÍK
Monika Tomašková
Original Assignee
Ústav Polymérov Sav
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ústav Polymérov Sav filed Critical Ústav Polymérov Sav
Priority to SK50134-2014U priority Critical patent/SK7317Y1/sk
Publication of SK501342014U1 publication Critical patent/SK501342014U1/sk
Publication of SK7317Y1 publication Critical patent/SK7317Y1/sk

Links

Abstract

Biologicky degradovateľná kompozícia obsahuje 5 až 95 hmotn. % polyhydroxyalkanoátu a 95 až 5 hmotn. % kyseliny polymliečnej alebo laktidu, 2 až 67 dielov plastifikátora alebo zmesi plastifikátorov na 100 dielov polymérnej zmesi. Opísaná je aj kompozícia obsahujúca 0,05 až 5 hmotn. % reaktívneho aditíva. Ako plastifikátory sa použijú estery kyseliny citrónovej, estery glycerínu, estery kyseliny fosforečnej, estery kyseliny sebakovej a iné kvapalné organické nízkomolekulové polyestery. Reaktívne aditívum je vybrané zo skupiny chemikálií, ako sú napríklad akrylové polyméry, epoxidované akrylové polyméry, diizokyanáty a ich deriváty, epoxidované oleje, oligomérne kopolyméry rôznych monomérov s glycidylmetakrylátom alebo akrylátom a ďalšie.

Description

Biologicky degradovateľná polymérna kompozícia so zlepšenými vlastnosťami
Oblasť techniky
Vynález sa týka biologicky degradovateľnej kompozície so zlepšenými vlastnosťami. Ešte podrobnejšie sa vynález týka polymérnej zmesi PLA a PHB, plastifikovanej vhodným plastifikátorom s pridaním flexibilizujúceho modifikátora, ktorá sa vyznačuje zlepšenými vlastnosťami, predovšetkým zvýšenou húževnatosťou, ktorá je vhodná pre aplikácie v obalovej technike.
Dotera jší stav techniky
Za ostatných dvadsať rokov sa neustále zvyšuje záujem o polyméry z obnoviteľných zdrojov najmä z dvoch dôvodov: sú to ekologické súvislosti s aplikáciami najmä v pôdohospodárstve a v obalovej technike, ale aj uvedomovanie si vyčerpateľnosti ropných zdrojov. Jedným z takýchto polymérov, ktorého využitie rastie je kyselina polymliečna (PLA) alebo polylaktid, ktorá sa vyrába z poľnohospodárskych produktov a je ľahko biodegradovateľná. Laktid je cyklický dimér pripravený z kyseliny mliečnej, ktorá sa získava fermentáciou škrobu alebo cukru z rôznych zdrojov (L. Yu a spol./Prog. Polym. Sci. 31, 576602; 2006). PLA je polymér známy veľa rokov, ale technológie prípravy monoméru z poľnohospodárskych surovín zlepšili jeho ekonomiku a dnes je v popredí prudkého rozvoja priemyslu biodegradovateľných plastov (Y. Tokiwa a spol., Int. J. Mol. Sci., 10, 3722-3742; 2009).
Špeciálna trieda polyesterov je v prírode tvorená širokou škálou mikroorganizmov, ktorým tieto polyestery slúžia ako zdroj uhlíka a energie. Poly-P-hydroxybutyrát (PHB) bol vo vedeckej literatúre študovaný už začiatkom minulého storočia skôr ako kuriozita. Až v súvislosti s ekologickými aspektmi plastov viedol výskum ku komercionalizácii PHB. Krehkosť PHB sa zlepšovala kopolymerizáciou β -hydroxybutyrátu s β-hydroxyvalerátom (Holmes a spol./ EP 0052459; 1982). Napriek tomu, že PHB možno spracovávať na bežných zariadeniach, problémy pri ich spracovaní limitujú ich komerčné aplikácie. Súvisí to s obmedzenými podmienkami spracovania, hlavne pre jeho nízku termickú stabilitu a relatívne pomalou kinetikou kryštalizácie. Ďalším limitujúcim faktorom pre jeho širšie využitie je pomerne vysoká cena tohto produktu.
Zo známeho stavu techniky poznáme rôzne biodegradovateľné materiály a techniky pre ich spracovanie napr. extrúziou, pričom výsledné materiály často vznikajú zo zmesí polymérnych zložiek s adekvátnou morfológiou danou distribúciou zložiek, ich disperzii a ich interakciou. Polyméme zmesi predstavujú fyzikálne alebo mechanické zmesi dvoch alebo viacerých polymérov a medzi makromolekulovými reťazcami rôznych polymérov existujú iba sekundárne intermolekulové interakcie, alebo reťazce medzi rôznymi typmi polymérov sú iba čiastočne presieťované. Najčastejšie sa polyméme zmesi uplatňujú ako inžinierske plasty v aplikáciách najmä v automobilovom a elektro-elektronickom priemysle. Jedná sa obyčajne o polyméme zmesi tvorené z konvenčných polymérov. Zmesi na báze prírodných polymérov obyčajne zlepšujú niektoré úžitkové vlastnosti čistých zložiek, pričom snahou je rozšíriť využitie polymérov z prírodných zdrojov pre produkty s vyššou pridanou hodnotou (mnohé aplikácie uplatnenia biomateriálov v medicíne), s perspektívou uplatnenia v obalovej technike, najmä pre špeciálne obaly pre potraviny.
Oba vyššie uvedené polyméry, PHB a PLA majú vysoké pevnostné charakteristiky, t.j. vysoký modul pružnosti ako aj pevnosť. Možno ich spracovávať na bežných plastikárskych
- 2zariadeniach, ale určité problémy pri ich spracovaní, ako aj niektoré vlastnosti limitujú ich komerčné aplikácie. V prvom rade je to pomerne nízka tepelná stabilita, spojená s relatívne pomalou kinetikou kryštalizácie, v dôsledku čoho je potrebné veľmi presne nastaviť podmienky spracovania. Navyše náchylnosť k tepelnej degradácii pôsobí aj počas využívania produktov. Ďalším limitujúcim faktorom pre širšie využitie je pomerne vysoká cena tohto plastu. Z mechanických vlastností je problematická nízka deformovateľnosť, ktorá vedie k pomerne vysokej krehkosti a nízkej húževnatosti materiálu.
Na zlepšenie húževnatosti sa publikovali niektoré postupy. Najúčinnejším sa javí kopolymerizácia β -hydroxybutyrátu s β -hydroxyvalerátom (Holmes a spol./ EP 0052459; 1982), prípadne ďalšími vyššími homológmi polyhydroxyalkanoátov. Tento postup však vedie k relatívne výraznému zvýšeniu ceny materiálu (Organ S.J., Barham P.J. J. Mater. Sci. 26, 1368, 1991). Inou možnosťou je prídavok plastifikátora, dosiahnutý efekt je však pomerne malý a bez ďalších úprav nedostatočný (Billingham N.C., Henman T.J., Holmes P.A. Development in Polymér Degradation 7, chapter 7,Elesevier Sci publ. 1987). Špeciálnym postupom, ktorý má pomerne dobrý účinok, je kalandrovanie pri zvýšenej teplote. Týmto postupom však možno pripraviť len pomerne tenké ploché výrobky (Barham P.J., Keller A., J. Polymér Sci., Polym. Phys. Ed. 24, 69 1986). Tepelnú degradáciu počas tvarovania polyméru možno potlačiť extrúziou práškov v tuhom stave (Luepke T., Radusch H.J., Metzner K., Macromol. Symp. 127, 227, 1998), ide však o pomerne náročný a nie všeobecne a široko použiteľný proces spracovania. Jednoduchý spôsob spočíva v ohreve vytvarovaného a vykryštalizovaného materiálu na teplotu okolo 120 °C a vyššiu, opäť ale zvýšenie húževnatosti je len čiasotčné, keď sa dosiahli bežne predĺženia pri pretrhnutí okolo 30%, maximálne 60 % (de Koning G.J.M., Lemstra P.J., Polymér 34, 4098, 1993).
Efektívnym spôsobom modifikácie polymémych materiálov je ich miešanie s iným plastom. V takom prípade sa na zvýšenie húževnatosti krehkého plastu pridáva húževnatý plast, pričom sa akceptuje pokles pevnostných parametrov, najmä modulu. Zo známeho stavu techniky sú známe rôzne biodegradovateľné materiály a techniky pre ich spracovanie napr. extrúziou, pričom výsledné materiály často vznikajú zo zmesí polymémych zložiek s adekvátnou morfológiou danou distribúciou zložiek, ich disperzií a ich interakciou. Polyméme zmesi predstavujú fyzikálne alebo mechanické zmesi dvoch alebo viacerých polymérov a medzi makromolekulovými reťazcami rôznych polymérov existujú iba sekundárne intermolekulové interakcie, alebo reťazce medzi rôznymi typmi polymérov sú iba čiastočne presieťované. Najčastejšie sa polyméme zmesi uplatňujú ako inžinierske plasty v aplikáciách najmä v automobilovom a elektro-elektronickom priemysle. Jedná sa obyčajne o polyméme zmesi tvorené z konvenčných polymérov. Zmesi na báze prírodných polymérov obyčajne zlepšujú niektoré úžitkové vlastnosti čistých zložiek, pričom snahou je rozšíriť využitie polymérov z prírodných zdrojov pre produkty s vyššou pridanou hodnotou (mnohé aplikácie uplatnenia biomateriálov v medicíne), s perspektívou uplatnenia v obalovej technike, najmä pre špeciálne obaly pre potraviny.
PLA a PHB sú biodegradovateľné polyméry z obnoviteľných prírodných zdrojov, predurčené na výrobu ekologicky prijateľných plastických materiálov s vynikajúcimi úžitkovými vlastnosťami. Na druhej strane sú samotné tieto polyméry krehké s minimálnou ťažnosťou, čo limituje ich potenciálne aplikácie. Teoretické štúdium zmesí PHB-PLA ukázalo, že mechanické vlastnosti sa svojimi vlastnosťami nachádzajú niekde medzi vlastnosťami individuálnych zložiek. Navyše väčšina týchto zmesí sa nedá jednoducho miešať s inými polymérmi, čo sa prejaví znížením mechanických vlastností ( T. Yokohara a M. Yamaguchi, Eur. Polym. J. 44, 677-685; 2008).
-3Medzinárodná prihláška WO/2007/095712 (Femandes J., a spol.) opisuje environmentálne degradovateľné polyméme kompozície a spôsob ich prípravy zPHB a jeho kopolyméru s PLA, kde sa využil plastifikátor prírodného pôvodu, prírodné vlákna, prírodné plnivá, termický stabilizátor, nukleant, kompatibilizér, látka na povrchovú úpravu a pomocné spracovateľské látky. Ten istý prihlasovateľ v ďalšej podobnej prihláške (WO/2007/095709) rozšíril tieto polyméme kompozície o prídavok ďalšieho biokompatibilného polyméru polykaprolaktónu, čím síce upustil od použitia vyložene prírodných zložiek, ale značne rozšíril aplikácie týchto kompozícií. Aj medzinárodná prihláška WO/2007/095711 od toho istého prihlasovateľa opisuje biodegradabilné polyméme kompozície a spôsob ich prípravy, pričom táto kompozícia obsahuje PLA alebo jeho kopolyméry, plastifikátor z obnoviteľných zdrojov, nukleant, látku na povrchovú úpravu a termický stabilizátor.
Biodegradovateľné polyméme kompozície nanokompozitných materiálov pre obalovú techniku so špecifickými polymémymi zmesami PLA s PHB a kopolymérom butylénadipátu s tereftalátom a modifikovanými dovitými nanočasticami, ktoré sú využiteľné pre bariérové obaly, sú predmetom patentu (A. Mohanty,WO/2007/022080). Patent (D. Shichen a Ch. Keunsuk, WO/ 2010/151872) je riešením na zlepšenie bariérových vlastností proti vlhkosti tým, že používa kombináciu PLA s koextrúziou PHB, čím vzniká vrstevnatý biaxiaálne orientovaný film, ktorý sa výhodne dá pokovovať. Oba polyméry možno modifikovať zmiešaním s ďalšími polymémymi zložkami.
Viacej teoretických prác sa venuje využitiu zmesi PHB s PLA v medicínskych kompozitných biomateriáloch. Takýto je vysoko porézny kompozit s hydroxyapatitom určený pre tkanivové inžinierstvo kosti, kde sa oproti čistému PHB znížila výrazne kryštalinita a tým aj biodegradácia v tkanivách (N. Sultana a M. Wang, J. Experim. Nanoscience 3, 121-132; 2008). Ako vidieť, zmesi PLA a PHB nie sú zatiaľ bežné v praxi, čo súvisí s ich limitovanou spracovateľnosťou a ich nedostatočnými mechanickými vlastnosťami. Na druhej strane oba typy polymérov sú perspektívne a z teoretických štúdií majú ich zmesi veľký potenciál na uplatnenie v špeciálnych aplikáciách, napríklad v obaloch pre potraviny.
Pri spracovaní PLA je možné využiť aj aplikáciu multifunkčných extenderov reťazca, čo sú oligoméme zlúčeniny s epoxy-skupinami, ktoré preferenčne reagujú s koncovými karboxylovými skupinami PLA a vytvárajú estery so zvýšenou mólovou hmotnosťou a vyššou viskozitou. Medzi takéto zlúčeniny patria aj typy Joncryl, čo je registrovaná značka spoločnosti BASF. Tak napríklad malé množstvá Joncryl-ARD zlepšujú reologické a mechanické vlastnosti PLA (British Plastics & Rubber, Publ. Dáte: 01-JUN-10). Niektoré patenty opisujú efekty epoxid-akrylátových kopolymérov pre rôzne formy (tavenina, latexy) spracovania PLA. Napr. Randall, J.R. a spol., US patent 7566753 opisuje efektívnu a flexibilnú metódu výroby vetvenej PLA živice pomocou štandardného procesu spracovania taveniny. Príkladov použitia týchto zlúčenín pri samostatnom PHB alebo všeobecne PHA je menej. Jedným z mála patentov je napríklad Patent WO/2010/008445, opisujúci spôsob prípravy vetvenej PHB kompozície a jej použitie, kde sa využívajú vetviace vlastnosti Joncryl ADR 4368-CS (styrénglycidylmetakrylát), čím sa dosahujú vyššie pevnosti taveniny PHA.
Problémy spracovateľnosti a zlepšenia mechanických vlastností polymérnych zmesí PLA a PHB rieši nová polyméma zmes podľa tohto vynálezu. Nová polyméma zmes dosahuje neočakávané vlastnosti. Obyčajne sa na dosiahnutie zvýšenej húževnatosti krehkého plastu hľadá vysokohúževnatá zložka ako druhý komponent zmesi, pričom hodnoty húževnatosti zmesi sú medzi hodnotami pre každý polymér samostatne. V uskutočnení podľa vynálezu sa pritom želaný, veľmi výrazný efekt dosiahol zmiešaním dvoch krehkých plastov. Nová
-4polyméma kompozícia vytvára materiál, ktorý má podstatne zvýšenú húževnatosť, čo sa prejavuje najmä vysokým stupňom predĺženia pri pretrhnutí. Dosahuje sa výrazný efekt v porovnaní s každým polymérom, tvoriacim kompozíciu, ak sa tento testuje samostatne, a to aj ak je každý jednotlivý polymér plastifikovaný. Toto chovanie, keď zmiešaním dvoch krehkých plastov sa získa húževnatý materiál je neočakávané a v technickej praxi unikátne.
Podstata vynálezu
Podstatou vynálezu je biologicky degradovateľná kompozícia, ktorá obsahuje 5 až 95 hmôt. % polyhydroxyalkanoátu a 95 až 5 hmôt. % kyseliny polymliečnej alebo laktidu, 2 až 67 dielov pláštifíkátora alebo zmesi plastifikátorov na 100 dielov polymérnej zmesi.
Podľa ďalšieho uskutočnenia kompozícia obsahuje 0,05 až 5 hmôt. % reaktívneho aditíva vo funkcii kompatibilizátora.
Podľa ešte ďalšieho uskutočnenia sa ako plastifikátory použijú estery kyseliny citrónovej, estery glycerínu, estery kyseliny fosforečnej, estery kyseliny sebakovej a iné kvapalné organické nízkomolekulové polyestery. Podľa ďalšieho uskutočnenia je reaktívne aditívum vo funkcii kompatibilizátora vybrané zo skupiny chemikálií ako sú napríklad akrylové polyméry, epoxidované akrylové polyméry, diizokyanáty a ich deriváty, epoxidované oleje, oligoméme kopolyméry rôznych monomérov s glycidylmetakrylátom alebo akrylátom a ďalšie. Pod pojmom reaktívne aditívum vo funkcii kompatibilizátora rozumieme skupinu aditív, ktorých hlavnou funkciou je modifikácia charakteru medzifázového rozhrania a modifikácia morfológie zmesí dvoch alebo viacerých polymérov.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1
Na laboratórnom dvojzávitovkovom miešacom zariadení sa pri teplote taveniny 190°C a otáčkach lOOot/min pripravila zmes so zložením uvedeným v tabuľke 1. Zmes sa vytláčala cez kruhovú hubicu, ochladila sa vodou apo osušení sa zgranulovala. Z pripraveného granulátu sa chill rol technológiou na laboratórnom jednozávitovkovom vytlačovacom zariadení pripravili fólie s hrúbkou 100 mikrometrov, pričom teplota taveniny bola 190 °C a otáčky závitovky boli 30ot/min. Z fólií sa pripravili pásiky široké 15 mm na meranie mechanických vlastností ťahovou skúškou v zmysle normy STN ISO 527. Skúška sa vykonala na trhacom zariadení Zwick Roel pri rýchlosti posunu čeľustí 50 mm/min pri laboratórnej teplote. Z ťahovej krivky sa vyhodnotila pevnosť v ťahu pri pretrhnutí (ob), relatívne predĺženie pri pretrhnutí (εδ) a húževnatosť, ktorá sa vypočítala ako integrálna plocha pod ťahovou krivkou. Výsledky meraní sú uvedené v tab. 1.
Tab. 1. Zloženie a vlastnosti pripravených zmesí
1 2 3 4
PLA hmôt diely 0 100 70 70
PHB hmôt diely 100 0 30 30
TAC hmôt diely 0 0 0 10
sb % 3 4.2 25 326
ob MPa 27.5 53 41.5 24.7
Húževnatosť - 123.75 333.9 1556.25 12078.3
TAC - triacetín
Príklad 2
-5Podľa postupu uvedeného v príklade 1 sa pripravili zmesi so zložením a vlastnosťami uvedeným v tabuľke 2.
Tab. 2. Zloženie a vlastnosti pripravených zmesí
5 6 7 8
PLA hmôt diely 90 90 95 5
PHB hmôt diely 10 10 5 95
TAC hmôt diely 0 10 10 10
sb % 3.1 101 12 7
ob MPa 57.7 40.5 45.5 37.5
húževnatosť - 268.305 6135.75 4720.25 3130.0
Príklad 3
Podľa postupu uvedeného v príklade 1 sa pripravili zmesi so zložením a vlastnosťami uvedeným v tabuľke 3.
Tab. 3. Zloženie a vlastnosti pripravených zmesí
9 10
PLA hmôt diely 20 20
PHB hmôt diely 80 80
TAC hmôt diely 0 10
eb % 15 270
ob MPa 39.1 27.3
húževnatosť - 879.75 11056.5
Príklad 4
Podľa postupu uvedeného v príklade 1 sa pripravili zmesi so zložením a vlastnosťami uvedeným v tabuľke 4.
Tab. 4. Zloženie a vlastnosti pripravených zmesí
11 12 13 14
PLA hmôt diely 10 10 10 10
PHB hmôt diely 90 90 90 90
TAC hmôt diely 0 8 37 60
eb % 3 6 14 7
ab MPa 17 16.5 9.7 6.7
húževnatosť - 76.5 148.5 203.7 120.3
Príklad 5
Podľa postupu uvedeného v príklade 1 sa pripravili zmesi so zložením a vlastnosťami uvedeným v tabuľke 5.
-6Tab. 5. Zloženie a vlastnosti pripravených zmesí
15 16
PLA hmôt diely 50 50
PHB hmôt diely 50 50
TAC hmôt diely 0 10
eb % 2.8 300
ab MPa 39.5 27.2
húževnatosť - 165.9 12240
Príklad 6
Podľa postupu uvedeného v príklade 1 sa pripravili zmesi so zložením a vlastnosťami uvedeným v tabuľke 6.
Tab. 6. Zloženie a vlastnosti pripravených zmesí
17 18
PLA hmôt diely 85 85
PHB hmôt diely 15 15
TAC hmôt diely 0 10
sb % 15 368
ab MPa 58 29.5
húževnatosť - 1305 16284
Príklad 7
Podľa postupu uvedeného v príklade 1 sa pripravili zmesi so zložením a vlastnosťami uvedeným v tabuľke 7.
Tab. 7. Zloženie a vlastnosti pripravených zmesí
17 19
PLA hmôt diely 85 85
PHB hmôt diely 15 15
trietylcitrát hmôt diely 0 12
eb % 15 375
ab MPa 58 28.2
húževnatosť - 1305 15862.5
Príklad 8
Podľa postupu uvedeného v príklade 1 sa pripravili zmesi so zložením a vlastnosťami uvedeným v tabuľke 8.
Tab. 8. Zloženie a vlastnosti pripravených zmesí
20 21 22
PLA hmôt diely 85 85 85
PHB hmôt diely 15 15 15
-Ί -
trietylcitrát hmôt diely 14 7 0
TAC hmôt diely 0 7 14
ab % 450 445 462
ab MPa 26.9 27.8 29.1
húževnatosť - 18157.5 18556.5 20166.3
Príklad 9
Podľa postupu uvedeného v príklade 1 sa pripravili zmesi so zložením a vlastnosťami uvedeným v tabuľke 9.
Tab. 9. Zloženie a vlastnosti pripravených zmesí
23 24 25 26
PLA hmôt diely 85 85 85 85
PHB hmôt diely 15 15 15 15
plastifikátor 10 hmôt dielov trietylcitrát Trioktylfosfát dibutylsebakát dioktylsebakát
sb % 460 472 410 453
ab MPa 25 26,4 31,8 30,8
húževnatosť - 17250 18691 18557 20928
Príklad 10
Podľa postupu uvedeného v príklade 1 sa pripravili zmesi so zložením a vlastnosťami uvedeným v tabuľke 10.
Tab. 10. Zloženie a vlastnosti pripravených zmesí
1 2
PLA hmôt diely 90 90
PHB hmôt diely 10 10
TAC hmôt diely 10 10
Joncryl 4368 hmôt diely 0 2
eb % 101 290
ab MPa 40.5 30.4
húževnatosť - 6135.75 13224
Joncryl - styrén akrylová živica funkcionalizovaná epoxidom
Príkladll
Podľa postupu uvedeného v príklade 1 sa pripravili zmesi so zložením a vlastnosťami uvedeným v tabuľke 11.
Tab. 11. Zloženie a vlastnosti pripravených zmesí
3 4 5 6
PLA hmôt diely 50 50 50 50
PHB hmôt diely 50 50 50 50
TAC hmôt diely 10 10 10 10
Joncryl 4368 hmôt diely 0 0,05 2 5
ab % 300 350 401 395
ab MPa 27.2 28.1 29.0 30.5
húževnatosť - 12240 14752 17443 18071
Príklad 12
Podľa postupu uvedeného v príklade 1 sa pripravili zmesi so zložením a vlastnosťami uvedeným v tabuľke 12.
Tab. 12. Zloženie a vlastnosti pripravených zmesí
7 8 9 10 11 12
PĽA hmôt diely 85 85 85 85 85 85
PHB hmôt diely 15 15 15 15 15 15
TAC hmôt diely 2 2 10 10 67 67
Joncryl 4368 hmôt diely 0 2 0 2 0 2
ab % 16 180 300 350 561 572
ab MPa 55.2 49.3 32.4 29.2 20.8 21.2
húževnatosť - 1324 13311 14580 15330 11668 18189
Príklad 13
Podľa postupu uvedeného v príklade 1 sa pripravili zmesi so zložením a vlastnosťami uvedeným v tabuľke 13.
Tab. 13. Zloženie a vlastnosti pripravených zmesí
13 14
PĽA hmôt diely 85 85
PHB hmôt diely 15 15
TAC hmôt diely 9 8
epoxidovaný repkový olej hmôt diely 1 2
ab % 350 330
ab MPa 35.2 42.8
húževnatosť - 18480 21186
Príklad 14
Podľa postupu uvedeného v príklade 1 sa pripravili zmesi so zložením a vlastnosťami uvedeným v tabuľke 14.
Tab. 14. Zloženie a vlastnosti pripravených zmesí
15 16
P LA Hmôt diely 85 85
PHB Hmôt diely 15 15
trietylcitrát Hmôt diely 12 12
epoxidovaný repkový olej Hmôt diely 1 2
eb % 357 412
ab MPa 35 41.1
húževnatosť - 18742.5 25399.8
Príkladl5
Podľa postupu uvedeného v príklade 1 sa pripravili zmesi so zložením a vlastnosťami uvedeným v tabuľke 15.
Tab. 15. Zloženie a vlastnosti pripravených zmesí___
17 18 19 20 21
PLA hmôt diely 85 85 85 85 85
PHB hmôt diely 15 15 15 15 15
plastifíkátor lyp TAC TEC TOF DBS TAC/TEC
hmôt diely 12 12 12 12 6/6
Joncryl 4368 hmôt diely 1 1 1 1 1
eb % 356 318 371 307 354
ob MPa 48.3 42.5 39.1 41.5 37.4
húževnatosť - 25792.2 20272.5 21759.15 19110.75 19859.4
TAC - triacetím, TEC - trietylcitrát, TOF - trioktylfosfát, DBS - dibutylsebakát
Príklad 16
Podľa postupu uvedeného v príklade 1 sa pripravili zmesi so zložením a vlastnosťami uvedeným v tabuľke 16.
Tab. 16. Zloženie a vlastnosti pripravených zmesí
22 23 24 25
PLA hmôt diely 85 85 85 85
PHB hmôt diely 15 15 15 15
aditívum typ ESO EOO HMDI PEGMM
hmôt diely 1 1 1 1
TAC hmôt diely 12 12 12 12
eb % 298 301 315 288
ob MPa 41.5 38.2 44.7 37.9
húževnatosť - 18550.5 17247.3 21120.75 16372.8
ESO - epoxydovaný sójový olej, EOO - epoxydovaný olivový olej, HMDI - hexametylén diizokyanát, PEGMM -polyetylén-glycidyl metakrylát - co -metakrylát
Príklad 17
Podľa postupu uvedeného v príklade 1 sa pripravili zmesi so zložením a vlastnosťami uvedeným v tabuľke 17.
-10Tab. 17. Zloženie a vlastnosti pripravených zmesí
26 27 28 29
PLA hmôt diely 95 95 5 5
PHB hmôt diely 5 5 95 95
TAC hmôt diely 10 10 10 10
Joncryl 4368 hmôt diely 0 2 0 2
ab % 358 392 180 220
ob MPa 47.5 49.9 28.1 30.5
húževnatosť - 25507 29341 5058 10065
Priemyselná využiteľnosť
Zmes možno využívať vo všetkých aplikáciách, kde sa vyžaduje kombinácia biodegradovateľnosti a vysokej húževnatosti, predovšetkým v obalovom priemysle.

Claims (2)

  1. -11NÁROKY NA OCHRANU
    1. Biologicky degradovateľná polymérna kompozícia obsahujúca polymému zmes a plastifíkátor alebo zmes plastifíkátorov, kde polymérna zmes je tvorená 5 až 95 hmôt. % polyhydroxyalkanoátu a 95 až 5 hmôt. % kyseliny polymliečnej alebo laktidu, pričom na 100 hmotnostných dielov polymémej zmesi je použitých 2 až 67 hmotnostných dielov plastifíkátora alebo zmesi plastifíkátorov, vyznačujúca sa tým, že ako plastifíkátory sa použijú estery kyseliny citrónovej, estery glycerínu, estery kyseliny fosforečnej, estery kyseliny sebakovej a iné kvapalné organické estery alebo nízkomolekulové polyestery.
  2. 2. Biologicky degradovateľná polymérna kompozícia podľa nároku 1 obsahujúca ďalej 0,05 až 5 hmôt. % reaktívneho aditíva vo funkcii kompatibilizátora, vyznačujúca sa tým, že reaktívne aditívum vo funkcii kompatibilizátora je vybrané zo skupiny chemikálií ako sú napríklad akrylové polyméry, epoxidované akrylové polyméry, diizokyanáty a ich deriváty, epoxidované oleje, oligoméme kopolyméry rôznych monomérov s glycidylmetakrylátom alebo akrylátom a ďalšie.
SK50134-2014U 2011-04-11 2011-04-11 Biologicky degradovateľná polymérna kompozícia so zlepšenými vlastnosťami SK7317Y1 (sk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK50134-2014U SK7317Y1 (sk) 2011-04-11 2011-04-11 Biologicky degradovateľná polymérna kompozícia so zlepšenými vlastnosťami

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK50134-2014U SK7317Y1 (sk) 2011-04-11 2011-04-11 Biologicky degradovateľná polymérna kompozícia so zlepšenými vlastnosťami

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK501342014U1 true SK501342014U1 (sk) 2015-07-01
SK7317Y1 SK7317Y1 (sk) 2015-12-03

Family

ID=53487762

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK50134-2014U SK7317Y1 (sk) 2011-04-11 2011-04-11 Biologicky degradovateľná polymérna kompozícia so zlepšenými vlastnosťami

Country Status (1)

Country Link
SK (1) SK7317Y1 (sk)

Also Published As

Publication number Publication date
SK7317Y1 (sk) 2015-12-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5883199A (en) Polyactic acid-based blends
KR101248354B1 (ko) 생분해성 폴리에스테르 혼합물
SK262011A3 (sk) Biologically degradable polymeric composition having improved properties
US20220041823A1 (en) Polyhydroxyalkanoate resin composition, molded body of the same, and film or sheet of the same
CN112126051B (zh) 一种高熔融指数可降解聚合物及其制备方法
US20100041835A1 (en) Polyester mixture comprising biodiesel
CN113956630A (zh) 一种完全生物降解薄膜及其制备方法
CN106397842A (zh) 一种具有可降解性能的包装膜材料
Yan et al. Effect of 1, 4-bis (tert-butyl peroxy isopropyl) benzene on the rheological, mechanical, thermal and barrier properties of poly (butylene succinate-co-terephthalate)/poly (lactic acid) blends and blown films
PL217738B1 (pl) Sposób modyfikacji właściwości polilaktydu lub kompozycji zawierającej polilaktyd
CN102675844A (zh) 聚乳酸组合物及其制备方法
US9416255B2 (en) Compositions comprising polylactic acid, bentonite, and gum arabic
EP4032954B1 (en) Biopolymer composition, preparation method for same and bioplastic using same
SK501342014U1 (sk) Biologicky degradovateľná polymérna kompozícia so zlepšenými vlastnosťami
US20130131225A1 (en) Compositions comprising polylactic acid and gum arabic
Asraf et al. Degradation properties of biodegradable polymers
JP3756677B2 (ja) 樹脂組成物および成形体
CN117343512A (zh) 一种可降解组合物、药品包装瓶及应用
Rogovina et al. Biodegradable compositions of polylactide with ethyl cellulose and chitosan plasticized by low-molecular poly (ethylene glycol)
SK2152018U1 (sk) Biodegradovateľná polymérna zmes
US20230235137A1 (en) Resin film
CN117700943A (zh) 一种可降解挤出级pbs材料及其制备方法、应用
JP2000129035A (ja) 樹脂組成物およびその成形品
WO2020066679A1 (ja) 樹脂組成物およびその成形体