SK500522020U1 - Spôsob fixovania destilačných zvyškov farieb - Google Patents

Spôsob fixovania destilačných zvyškov farieb Download PDF

Info

Publication number
SK500522020U1
SK500522020U1 SK50052-2020U SK500522020U SK500522020U1 SK 500522020 U1 SK500522020 U1 SK 500522020U1 SK 500522020 U SK500522020 U SK 500522020U SK 500522020 U1 SK500522020 U1 SK 500522020U1
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
weight
distillation
distillation residue
max
cement
Prior art date
Application number
SK50052-2020U
Other languages
English (en)
Other versions
SK9045Y1 (sk
Inventor
Miroslav Veverka
Štefan Vodný
Original Assignee
Certex A S
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Certex A S filed Critical Certex A S
Priority to SK50052-2020U priority Critical patent/SK9045Y1/sk
Publication of SK500522020U1 publication Critical patent/SK500522020U1/sk
Publication of SK9045Y1 publication Critical patent/SK9045Y1/sk

Links

Landscapes

  • Processing Of Solid Wastes (AREA)

Abstract

Technické riešenie opisuje spôsob fixovania destilačných zvyškov z procesu regenerácie rozpúšťadiel z farieb spočívajúci v tom, že sa tekutý destilačný zvyšok s teplotou 85 až 160 °C mieša s nosičom vybraným zo skupiny zahŕňajúcej bentonit, síran vápenatý, perlit, montmorilonit, vápenný hydrát, cement, popolček, škvaru, piesok alebo ich zmesi v hmotnostnom pomere destilačného zvyšku k nosiču 1 : 0,5 až 1 : 3 za vzniku fixovaného pevného materiálu vo forme hrudiek. K nosiču sa ďalej môžu pridať soli trojmocného železa alebo hliníka v množstve 0,5 až 1,5 % hmotn. vztiahnuté na hmotnosť destilačného zvyšku. Fixovaný pevný materiál sa môže ďalej zmiešať s hydraulickým spojivom, ako je vápno, cement, sadra alebo ich zmesi, a prípadne ďalej aj s vodným sklom za vzniku pevného solidifikátu.

Description

Oblasť techniky
Predkladané technické riešenie sa týka oblasti úpravy a zneškodňovania odpadov zfarieb, konkrétne spôsobufixovania destilačných zvyškov z procesu regenerácie rozpúšťadiel z farieb.
Doterajší stav techniky
Staršie spôsoby zneškodňovania odpadov zfarieb uvádzajú spaľovanie, ako sa uvádza v slovenskej patentovej prihláške PP 2720-92 alebo zachytenie v asfalte v PP 1520-92.
Patentový spis GB 1993/001757 chráni postup, kde kaly a kaše olejov, mazív alebo suspenzie farieb sa zapuzdrujú v popole alebo podobnom materiáli pridaním rozpúšťadiel, tak aby zmes bola spracovateľná. Následne je materiál ohrievaný, tak aby sa pridané rozpúšťadlo opäť odstránilo, pričom zostane suchý prach, ktorý je možno použiť ako plnidlo.
Slovenská patentová prihláška PP 1035-93 opisuje spôsob imobilizácie odpadového materiálu znečisteného organickými zlúčeninami, ktoré sa odparujú za alkalických podmienok, ako sú napr. chlórované rozpúšťadlá, zmiešaním materiálu s anorganickým spájadlom v podstate zbaveným vápnika, ako je napríklad vysokopecná troska a prípadne s vodou a vytvrdnutím získanej zmesi. Je výhodné pred týmto spracovaním pridávať do spracovávaného materiálu vodu do nasýtenia a aspoň jednu soľprechodného kovu a oxidant, napríklad peroxodvojsíran amónny.
Slovenská patentová prihláška PP 3758-92 opisuje spôsob fixovania toxického alebo netoxického odpadového materiálu, kde sa nechá odpadový materiál absorbovať na organickej absorpčnej látke a takto získaný odpadový materiál sa zmieša s uzavieracím činidlom a výsledný produkt sa zmieša s hydraulickým spojivom a urýchľovačom tvrdnutia na vytvorenie cementovej základnej hmoty. Použitá absorpčná látka môže byť organo-ílovitý materiál a/alebo celulóza.
Holandský patentový spis č. 8901240 chráni postup zneškodňovania organického odpadu, kde sa nechá organický odpad absorbovať do modifikovaných rôznych ílovitých materiálov a získaný produkt sa zmieša s portlandským cementom a popolčekom na vytvorenie tvrdého konečného produktu, ktorý má vlastnosti betónu.
Patentový spis SK 277708 rieši likvidáciu odpadov na báze organických látok, kde sa k alkalickému hydroxidu sa pridáva odpad na báze organických látok v množstve od 1 do 90 hmotnostných percent, zmes sa tepelne spracováva pri teplote od 300 °C do 1000 °C po dobu od 1 do 20 hodín.
Slovenský úžitkový vzor č. 4267 sa týka solidifikačného činidla a postupu na úpravu odpadov využitím fluidného popolčeka splňujúceho požiadavky na íýzikálne vlastnosti a obsah voľného CaOabezvodého síranu vápenatého a ďalej zmesí tohto fluidného popolčeka so spojivami a prísadami, ktorý je vhodný na úpravu tuhých a kvapalných odpadov ich solidifikáciou.
Slovenská patentová prihláška PP 3008-92 opisuje fixačný prostriedok obsahujúci zmes síranu mangánu a/alebo síranu hlinitého, síranu železnatého a/alebo železitého, a/alebo portlandského cementu a/alebo sadry a/alebo vysokopecnej trosky a/alebo vápna. Toxický odpad, napr. organické rozpúšťadlá, sa zneškodňujú tak, že sa zmiešajú s vodnou suspenziou fixačného prostriedku a prípadne za pridania hydraulického spojiva a vody sa zmes nechá vy tvrdnúť.
Nevýhodou uvedených postupov je, že sú aplikované predovšetkýmna organický odpad s obsahomorganickej zložky do cca 5 %. Pri aplikácn týchto postupov na organický odpad s vyšším obsahom organickej zložky, medzi ktorý patria aj destilačné zvyšky z procesu regenerácie rozpúšťadiel zfarieb, dochádza k deštrukcň a rozrušeniu a rozpadu blokov finálnej matrice a zvýšeniu výluhu. Aj pridávanie a následné oddestilovanie rozpúšťadla z dôvodov spracovateľnosti odpadu v procese jeho úpravy znižuje efektivitu procesu. Ďalšou nevýhodou je, že sa získava materiál náchylný na deštrukciu napr. vplyvom počasia, ktorý je navyše ťažko manipulovateľný. Z uvedeného je zrejmé, že špecifický postup využiteľný na zneškodňovanie destilačných zvyškov z procesu regenerácie rozpúšťadiel z farieb nie je k dispozícii
Podstata technického riešenia
Uvedené nevýhody a nedostatky rieši postup podľa predloženého technického riešenia. Prekvapivo bolo zistené, že ak sa použije destilačný zvyšok okamžite z procesu regenerácie rozpúšťadla z farby, je možné využiť nízku viskozitu materiálu a jeho postupným pridávaním k anorganickému nosiču za miešania sa získa materiál vo forme hrudiek. Ďalej bolo zistené, že pri aplikácn chloridov železa (ΙΠ) alebo hliníka (ΠΙ) pri zmiešavaní týchto komponentov dochádza k polymerizácň zvyškov z farieb a ďalšie nm spevneniu materiálu. Takto získaný materiál vo forme hrudiek obsahujúci fixovaný organický odpad (tu ďalej uvádzaný ako „fixovaný materiál“) je možné ďalej podľa potreby upraviť prídavkom hydratačných materiálov a vody
S K 50052-2020 U1 na požadovanú finálnu formu, ako napr. bloky.
Predmetom technického riešenia je spôsob fixovania destilačných zvyškov z procesu regenerácie rozpúšťadiel z farieb, ktorý spočíva v tom, že sa destilačný zvyšok s teplotou 85 až 160 °C mieša s nosičom vybraným zo skupiny zahŕňajúcej bentonit, síran vápenatý, montmorilonit, vápno, cement, popolček, škvaru, mletú vysokopecnú trosku alebo ich zmesi v hmotnostnom pomere destilačného zvyšku k nosiču 1 : 0,5 až 1 : 3. Veľkosť zŕn anorganického nosiča je do 6 mm, výhodne do 2 mm, a obsah spáliteľných látok v popolčeku alebo v škvare je maximálne 10 % hmotn. Prekvapivo bolo zistené, že ak sa destilačný zvyšok pridá k práškovému anorganickému nosiču okamžite po jeho vypustení z varáka destilátora, t. j. má nízku viskozitu, získajú sa za miešania hrudky fixovaného materiálu. Destilačný zvyšok sa pridáva k anorganickému nosiču v zmiešavacom zariadení vybavenom miešacími čepeľami s regulovateľnými otáčkami bubna. Otáčky bubna zmiešavacieho zariadenia a rýchlosť pridávania tekutého destilačného zvyšku sa regulujú tak, aby dochádzalo k tvorbe hrudiek s veľkosťou do približne 5 cm, výhodne približne 3 až približne 5 cm Uvedený postup umožňuje využitie fyzikálnych vlastností destilačných zvyškov z regenerácie rozpúšťadiel z farieb, predovšetkým ich nízkej viskozity, pri ich vypúšťaní priamo z varáka, a následnú tvorbu hrudiek z dôvodov vysokej nasiakavostipráškového anorganického nosiča a ľahkého vmiešavania tekutého materiálu do nosiča.
Podľa výhodného uskutočnenia je možné pred vmiešaním tekutého destilačného zvyšku pridať k anorganickému nosiču soli Fe (ΠΙ) alebo Al (ΙΠ), predovšetkým bezvodý chlorid, v množstve 0,5 - 1,5 % hmotn., vztiahnuté na hmotnosť destilačného zvyšku. Ich aplikácie sú štandardné pri úprave organických odpadov a sú teoreticky zdôvodnené a diskutované, napr. Chemical fixation and solidification of hazardous wastes. J. R. Conner, vand Nostrand Reinhold, N. Y. 1990. Napriek uvedenému aj samotná fixácia destilačného zvyšku na anorganickom nosiči vďaka zvýšenej teplote destilačného zvyšku vedie k následnej polymerizácu zvyškov farieb na vzduchu a okamžitému stuhnutiu. Teplota destilačného zvyšku je závislá od zloženia násady pri regenerácn rozpúšťadiel, všeobecne sapohybuje od 85 do 160 °C.
Fixovaný materiál vo forme hrudiek sa môže ďalej zmiešať s hydraulickým spojivom vybraným zo skupiny zahŕňajúcej vápno, cement, sadru alebo ich zmesi za prítomnosti vody, pričom prídavok hydraulického spojiva je v množstve 10 % až 25 % hmotn., vztiahnuté na hmotnosť upravovaného destilačného zvyšku, za vzniku pevného solidifikátu. Vápnom sa na účely tohto úžitkového vzoru rozumie pálené vápno alebo jeho hydratovaná forma. Spolu s hydraulickým spojivom sa môže prípadne pridať aj urýchľovač tvrdnutia v množstve 0,1 až 5,5 % hmotn., vztiahnuté na hmotnosť destilačného zvyšku. Urý chľovačom tvrdnutia sa na účely tohto úžitkového vzoru rozumie vodorozpustná zlúčenina kremíka, ako je vodné sklo. Termín vodné sklo, ako satú používa, znamená sodné alebo draselné vodné sklo s obsahomSiCU cca 62 až 78 % hmotn.
Odpadové rozpúšťadlá, ktoré vznikajú pri umývaní, resp. čistení striekacích zariadení (robotov) v lakovniach alebo zariadení na čistenie a odmasťovanie súčiastok, sú zmesou organických rozpúšťadiel, a väčšinou sa zneškodňujú v spaľovniach nebezpečného odpadu, alebo sa regenerujú v jednostupňových destilačných zariadeniach. Regenerované organické rozpúšťadlá pochádzajú najmä z oplachov striekacích automatov farieb a obsahujú predovšetkým toluén, xylén. butyl acetát. Na ich regeneráciu, t.j. znovuzískanie, sú výhodné najmä varáky vybavené rotujúcim stieračom pozostávajúcim z nastaviteľných kovových lopatiek, čo umožňuje spracovaný materiál držať stále v pohybe, a teda v tekutom stave, a získať maximálne množstvo rozpúšťadla a skoncentrovanie zvyškov. Týmto sa predíde nalepeniu destilačných zvyškov na stenu a dno destilačnej nádoby a zabezpečí sa kvantitatívne a hlavne rýchle vypustenie destilačných zvyškov do rotora zmiešavacieho zariadenia. Alternatívne, ak je to výhodné, je možné priame vypúšťanie destilačného zvyšku do stacionárneho zariadenia, napr. zásobník s prepravnou fóliou.
Výhodou spôsobu podľa predkladaného technického riešenia je, že postup je energeticky nenáročný, a vzniknuté produkty nie sú ekologicky škodlivé. Ďalšou výhodou spôsobu podľa predkladaného technického riešenia je možnosť úpravy odpadu z farieb podľa jeho vlastností zvolením množstva prídavkov jednotlivých komponentov, ako napr. popolčeka, sadry alebo mletej vysokopecnej trosky. Výhodou je, že podľa tohto technického riešenia je možné modifikovať postup v závislosti od fyzikálno-chemických vlastností upravovaného destilačného zvyšku, predovšetkým jeho viskozity, dané obsahom zvyškových rozpúšťadiel a teplotou tuhnutia destilačného zvyšku.
Predkladané technické riešenie tak rieši fixovanie toxického odpadu, pričom sa získa fixovaný materiál so zlepšenou mikroštruktúrou (t. j. hrudky) a makroštruktúrou (t. j. solidifikát) v prítomnosti vysokých koncentrácu vylúhovacích rozpúšťadiel, vody a ďalších externých faktorov, ktoré môžu zhoršovať odolnosť fixovaného odpadu proti vylúhovaniu. Výhodou procesu je fixácia tekutého odpadu za vzniku pevných hrudiek, ľahká a bezpečná manipulovateľnosť so získaným materiálom a možnosť jeho následnej solidifikácic s hydraulickým spojivom a prípadne aj s vodným sklom. Fixovaný odpad vo forme hrudiek alebo solidifikátu je zvlášť vhodný pre izolácie, vypĺňanie a navážanie priestorov napr. skládok.
S K 50052-2020 U1
Príklady uskutočnenia
Príklad 1
Do rotora miešačky sa nadávkuje 2,5 m3 popolčeka (fluidný popolček s obsahom voľného CaO 2,8 % hmotn., priemerná veľkosť zrna 0,2 - 1 mm, sypná hmotnosť 1461,5 kg/m3) a 50,5 kg chloridu železitého a po premiešaní sa pri konštantných otáčkach 5-7 ot./min. postupne dávkuje 1,25 m3 tekutého destilačného zvyšku z procesu regenerácie rozpúšťadiel z farieb s teplotou 95 - 125 °C. Po pridaní celého množstva tekutého destilačného zvyšku sa zmes mieša ešte 2 hodiny a následne sazmes z bubna vysype navoľnú betónovú plochu zaistenú proti priesaku. Výprázdňovanie sa uskutoční pri rovnakých otáčkach bubna cez výsy pný žľab. Výsledným produktom je fixovaný materiál vo forme hrudiek s veľkosťou 3 až 5 cm, ktorý sa nechá cez noc dotuhnúť a následne sauloží do plastovýchvriec.
Príklad 2
Do rotora miešačky sa nadávkuje 70 kg popolčeka a 50 kg mletej vysokopecnej trosky a pri konštantných otáčkach sa postupne dávkuje 120 kg tekutého destilačného zvyšku s teplotou 85 - 95 °C. Po pridaní sa mieša zmes ešte 2 hodiny a následne sa zmes zbubna vysype navoľnú betónovú plochu zaistenú proti priesaku. Fixovaný materiál vo forme hrudiek s veľkosťou 1 až 5 cm sa nechá cez noc dotuhnúť a následne sa uloží do plastovýchvriec. Analýza vzorky je v nasledujúcej tabuľke:
Informácie o vzorke č.: 16233
Materiál: iné odpady obsahujúce nebezpečné látky
Katalógové číslo: 19 02 11
Spôsob uskladnenia: sklad
Informácie o odbere vzorky:
Vzorku odobral: zákazník
Dátum prevzatia vzorky: 18.03.2020 Dátum vykonania skúšky: 18.03.2020 Dátum vy staveniaprotokolu: 26.03.2020
Fyzikálne a chemické skúšky
Parameter Jednotka Povolená hodnota Výsledok merania Neistota merania Princíp Skúš ob ná metóda/od chýlka z postupu H SL TS
Rozpustený organický uhlík mg/1 max. 100 91,5 4,0 % NDIR/S ŠPP 035 F V BA N
Arzén mg/1 max. 2,5 <0,020 - AES-ICP STN EN ISO 11885 V TR A
Bárium mg/1 max. 30,0 0,043 15 % AES-ICP STN EN ISO 11885 V TR A
Kadmium mg/1 max. 0,50 <0,00030 - AES-ICP STN EN ISO 11885 v TR A
Chloridy mg/1 max. 2500 1,51 10 % IC-EC LS-PP-CH-80 v TR A
Kobalt mg/1 max. 5,0 <0,0020 - AES-ICP STN EN ISO 11885 v TR A
Chróm mg/1 max. 7,0 <0,0010 - AES-ICP STN EN ISO 11885 v TR A
Meď mg/1 max. 10,0 0,031 10 % AES-ICP STN EN ISO 11885 v TR A
Fluoridy mg/1 max. 50 <0,6 - IC-EC LS-PP-CH-80 v TR A
Fenolový index mg/1 max. 100 <0,10 - UV/VIS STN ISO 6439 v TR A
Ortuť mg/1 max. 0,20 <0,0010 - ICP-MS LS-PP-CH-85 v TR A
Kyanidy celkové mg/1 max. 2,0 <0,010 - UV/VIS LS-PP-CH-76 v TR A
Molybdén mg/1 max. 3,0 <0,0040 - AES-ICP STN EN ISO 11885 v TR A
Nikel mg/1 max. 4,0 0,013 15 %- AES-ICP STN EN ISO 11885 v TR A
Olovo mg/1 max. 5,0 <0,010 - AES-ICP STN EN ISO 11885 v TR A
PH bez jedn. 4 - 13,5 7,2 0,06 POT STN EN ISO 10523 v TR A
S K 50052-2020 U1
Rozpustené látky sušenépril05 °C mgl max 10000 285 9% G LS-PP-CH-14 V TR A
Antimón mgl max 0,50 <0,0011 ICP-MS LS-PP-CH-85 V TR A
Selén mgl max 0,70 <0,0011 ICP-MS LS-PP-CH-85 v TR A
Cín mgl max 20,0 <0,010 - AES-ICP STNENISO 11885 v TR A
Sírany mgl max 5 000 1,5 10% IC-EC LS-PP-CH-80 v TR A
Strata žíhaním pri 550 °C % hmotn. max 10,0 9,8 - G STNEN 15169 v TR A
Sušina pri 105 °C % hmotn. 83,1 5% G LS-PP-CH-2/1 TR A
Vanád mgl max 10,0 <0,002( AES-ICP STNENISO 11885 v TR A
Zinok mgl max 20,0 0,080 20% AES-ICP STNENISO 11885 v TR A
Celkový obsah arzénu mgkg suš. max 5 000 <1,1 - AAS-HG LS/PP-CH-2/2 v TR A
Celkový obsah kadmia mgkg suš. max 5 000 <1,9 AAS-F LS-PP-CH-2/7 v TR A
Celkový obsah ortuti mgkg suš. max 3 000 <0,010 - AAS-AMA LS-PP-CH-30 v TR A
Celkový obsah niklu mgkg suš. max 5 000 <11,1 AAS-F LS-PP-CH-2/10 v TR A
Celkový obsah olova mgkg suš. max 10000 <16,7 - AAS-F LS-PP-CH-2/11 v TR A
Celkový organický uhlík % hmotn. max 6 5,1 SOP 56 (CSN EN 15936) v SA
Poly cyklické aromatické uhľovodíky suma mgkg suš. max 100 78,3 20% HPLC SOP 404 A v - SA
Polychlórovanébifenyly suma mgkg suš. max 100 0,0017 25% GC SOP 403 A v SA
Uhľovodíky C10-C40 mgkg suš. max 50000 1857 - - PP-DCH-94 v - SA
Príklad 3
Tekutý destilačný zvyšok z procesu regenerácie rozpúšťadiel z farieb s teplotou 85 - 95 °C sa vypustí do zmesi 70 kg popolčeka a 50 kg mletej vysokopecnej trosky umiestnenej v 200 1 sude a nechá sa stuhnúť.
Príklad 4
Do rotora miešačky sa nadávkuje 70 kg popolčeka, 50 kg mletej vysokopecnej trosky, 12 kg vápenného hydrátu a 1,2 kg chloridu hlinitého a pri konštantných otáčkach sa postupne dávkuje 120 kg tekutého destilačného zvyšku s teplotou 85 - 95 °C. Po pridaní destilačného zvyšku sa mieša zmes ešte 2 hodiny a následne sa zmes z bubna vysype na voľnú betónovú plochu zaistenú proti priesaku. Fixovaný materiál vo forme hrudiek s veľkosťou 1 až 5 cm sanechácez noc dotuhnúť a následne sa uloží do plastových vriec.
Príklad 5
Do rotora miešačky sa nadávkuje 70 kg popolčeka, 50 kg mletej vysokopecnej trosky, a pri konštantných otáčkach sa postupne dávkuje 120 kg tekutého destilačného zvyšku s teplotou 85 - 95 °C. Následne sa pridá 12 kg vápenného hydrátu a 12 kg cementu a zmes sa mieša ešte dve hodiny. Potomsazmes zbubnavypustí do solidifikačných foriem umiestnených na voľnej betónovej ploche zaistenej proti priesaku. Solidifikát fixovaného materiálu sa nechá stuhnúť.
Príklad 6
Postupuje sa rovnako ako v príklade 5 s tým, že po pridaní vápenného hydrátu a cementu sa do rotora miešačky ďalej pridá 6,6 kg vodného skla a 150 1 vody a obsah miešačky sa mieša ešte 2 hodiny. Potom sa zmes z bubna vypustí do solidifikačných foriem umiestnených na voľnej betónovej ploche zaistenej proti priesaku. Solidifikát fixovaného materiálu sa nechá stuhnúť.
Priemyselná využiteľnosť
Spôsobom podľa predkladaného technického riešenia je možné fixovať destilačné zvyšky zprocesu regenerácie rozpúšťadiel z farieb na anorganickom nosiči v zmiešavacom zariadení vybavenom miešacími čepeľami a s regulovateľnými otáčkami bubna. Výhodou procesu je fixácia tekutého odpadu za vzniku pevných hrudiek a možnosť následnej solidifikácie s hydraulickým spojivom a prípadne aj s vodným sklom Prínosom predkladaného technického riešenia je možnosť úpravy odpadu podľa jeho vlastností zvolením množstva prídavkov jednotlivých komponentov, ako napr. cementu, popolčeka alebo mletej vysokopecnej trosky.

Claims (4)

NÁROKY NA OCHRANU
1. Spôsob fixovania destilačných zvyškov z procesu regenerácie rozpúšťadiel z farieb, vyznačujúci sa tým, že sa tekutý destilačný zvyšok s teplotou 85 až 160 °C mieša s nosičom vybraným zo skupiny zahŕňajúcej bentonit, síran vápenatý, perlit, montmorilonit, vápno, cement, popolček, škvaru, piesok alebo ich zmesi v hmotnostnom pomere destilačného zvyšku k nosiču 1 : 0,5 až 1 : 3 za vzniku fixovaného pevného materiálu vo forme hrudiek.
2. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že nosič ďalej obsahuje soli trojmocného železa alebo hliníka v množstve 0,5 až 1,5 % hmotn., vztiahnuté na hmotnosť destilačného zvyšku.
3. Spôsob podľa nárokov 1 alebo 2, vyznačujúci sa tým, že sa fixovaný materiál vo forme hrudiek ďalej zmieša s hydraulickým spojivom vybraným zo skupiny zahŕňajúcej vápno, cement, sadru alebo ich zmesi v množstve 10 až 25 % hmotn., vztiahnuté na hmotnosť destilačného zvyšku, za prítomnosti vody za vzniku pevného solidifikátu.
4. Spôsob podľa nárokov 1 alebo 2, vyznačujúci sa tým, že sa fixovaný materiál vo forme hrudiek ďalej zmieša s hydraulickým spojivom vybraným zo skupiny zahŕňajúcej vápno, cement, sadru alebo ich zmesi v množstve 10 až 25 % hmotn., vztiahnuté na hmotnosť destilačného zvyšku a s vodorozpustnou zlúčeninou kremíka, ako je vodné sklo, v množstve 0,1 až 5,5 % hmotn., vztiahnuté na hmotnosť destilačného zvyšku, za prítomnosti vody za vzniku pevného solidifikátu.
SK50052-2020U 2020-05-25 2020-05-25 Spôsob fixovania destilačných zvyškov farieb SK9045Y1 (sk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK50052-2020U SK9045Y1 (sk) 2020-05-25 2020-05-25 Spôsob fixovania destilačných zvyškov farieb

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK50052-2020U SK9045Y1 (sk) 2020-05-25 2020-05-25 Spôsob fixovania destilačných zvyškov farieb

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK500522020U1 true SK500522020U1 (sk) 2020-10-02
SK9045Y1 SK9045Y1 (sk) 2021-02-10

Family

ID=72659462

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK50052-2020U SK9045Y1 (sk) 2020-05-25 2020-05-25 Spôsob fixovania destilačných zvyškov farieb

Country Status (1)

Country Link
SK (1) SK9045Y1 (sk)

Also Published As

Publication number Publication date
SK9045Y1 (sk) 2021-02-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN105217925B (zh) 一种污泥原位固化和稳定化的固化剂及其制备方法和应用
CN104475431B (zh) 一种高毒废渣的稳定化固化方法
CN109909262B (zh) 一种协同固化垃圾焚烧飞灰和垃圾浓缩液的处理方法
JP2005097069A (ja) 常温水硬性の処理材、処理材の活用利用方法、処理材で改質処理されている改質処理品ならびに処理材で加工調製されている無機質成型品
JP5963177B2 (ja) 固形状重金属被汚染物の処理方法及びセメント固化物の製造方法
EA006526B1 (ru) Обработка опасного, являющегося отходом, материала
JP2004330018A (ja) 土壌、焼却灰、石炭灰、及び石膏ボードくず用固化・不溶化剤及び固化・不溶化方法
HUT75350A (en) Method for binding waste materials
JP4529191B2 (ja) 重金属の安定化処理方法、重金属の安定化剤
JPH09314099A (ja) 重金属含有廃棄物用処理剤及び重金属含有廃棄物の安定化処理法
JP2017145294A (ja) 有害物質の溶出防止剤および溶出防止方法
SK500522020U1 (sk) Spôsob fixovania destilačných zvyškov farieb
US5347072A (en) Stabilizing inorganic substrates
JPH10137716A (ja) 廃棄物処理材および廃棄物処理方法
JPH10156315A (ja) 重金属含有廃棄物用処理剤及び重金属含有廃棄物の安定化処理法
US5242603A (en) Process for the disposal of waste
AT512693B1 (de) Verfahren zur Inertisierung von Schwermetallen, Chloriden und anderen Salzbildnern sowie löslichen Feststoffen und metallischen Kontaminationen
US5468435A (en) Contaminant solidifying and stabilizing apparatus and process
JPH10146577A (ja) 重金属含有廃棄物用処理剤及び重金属含有廃棄物の安定化処理法
JP5077777B2 (ja) 溶出低減材および溶出低減処理方法
JP2003128445A (ja) 有機系汚染土壌のセメント原料化方法
IL104083A (en) Raw materials that are not harmful to the environment produced from liquid or solid waste and their use as a valuable material for buildings and construction products
CN108211193A (zh) 一种飞灰重金属捕捉用高分子螯合剂及其制备方法
JPS633674B2 (sk)
UA141742U (uk) Спосіб обробки небезпечних відходів