UA141742U - Спосіб обробки небезпечних відходів - Google Patents

Спосіб обробки небезпечних відходів Download PDF

Info

Publication number
UA141742U
UA141742U UAU201910157U UAU201910157U UA141742U UA 141742 U UA141742 U UA 141742U UA U201910157 U UAU201910157 U UA U201910157U UA U201910157 U UAU201910157 U UA U201910157U UA 141742 U UA141742 U UA 141742U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
hazardous waste
composition
waste
mixture
granulation
Prior art date
Application number
UAU201910157U
Other languages
English (en)
Inventor
Олександр Миколайович Клюев
Ігор Павлович Крайнов
Ігор Васильович Богданюк
Володимир Вікторович Сабадаш
Олег Петрович Угровецький
Олександр Олександрович Свідерський
Роман Васильович Петрук
Original Assignee
Харківський Науково-Дослідний Інститут Судових Експертиз Ім. Засл. Проф. М.С. Бокаріуса
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Харківський Науково-Дослідний Інститут Судових Експертиз Ім. Засл. Проф. М.С. Бокаріуса filed Critical Харківський Науково-Дослідний Інститут Судових Експертиз Ім. Засл. Проф. М.С. Бокаріуса
Priority to UAU201910157U priority Critical patent/UA141742U/uk
Publication of UA141742U publication Critical patent/UA141742U/uk

Links

Landscapes

  • Processing Of Solid Wastes (AREA)

Abstract

Спосіб обробки небезпечних відходів включає приготування суміші з твердих порошкоподібних або пастоподібних органічних небезпечних відходів та в'яжучих компонентів з утворенням змішаної композиції. Змішана композиція містить природний мінерал палигорськіт і відходи переробки цукрового буряку - мелясу, при співвідношенні 1:1 у суміші, та цемент портланд-типу, кількістю, що не перевищує необхідну для забезпечення твердіння суміші до твердої або напівтвердої форми. Небезпечні відходи та в'яжучий компонент змішують з їх взаємним покриттям та проникненням до отримання композиції для грануляції, з об'ємним співвідношенням в ній небезпечних відходів до в'яжучого компонента від 1:2 до 1:4, здійснюють формування отриманої композиції для грануляції в гранули, покриті шаром водонепроникної речовини. Як покриваючу водонепроникну речовину додають цементний пил та цемент портланд-типу, кількістю, що не перевищує необхідну для підвищення в'язкості, але не нижче 0,25 частин цементу портланд-типу в суміші, з об'ємним співвідношенням покриваючої водонепроникної речовини до композиції для грануляції, що містить небезпечні відходи (1-1,5):(3-4). Процес ведуть до утворення консолідованого стабільного твердого продукту, що має захисну оболонку у вигляді шару водонепроникної речовини, який повністю покриває поверхню композиції для грануляції, що містить небезпечні відходи.

Description

Корисна модель належить до галузі екології та охорони навколишнього середовища, а, саме до способів обробки небезпечних відходів у формі порошків, гранул або пасти, що містять азот, фосфор, фтор, хлор, сірку, з метою підготовки їх до транспортування, зберігання та знищення, та може бути використана, переважно, але не виключно, при обробці некондиційних добрив, отрутохімікатів, зокрема непридатних та заборонених до використання пестицидів.
Відомими джерелами забруднення навколишнього середовища є відходи підприємств, некондиційні добрива, отрутохімікати, зокрема пестициди, що зробилися непридатними чи заборонені до застосування. На поточний час накопичена значна кількість таких небезпечних відходів, тому завдання обробки небезпечних відходів з метою обмежити їх надходження в навколишнє середовища, та знизити їх екологічну небезпеку є надзвичайно актуальним.
Відомий спосіб обробки небезпечних відходів (патент КО 2125022 (С1), опубл. 20.01.1999 р.,
МПК СО2Е1/28; СО2Е1/521, згідно з яким для обробки стічних вод використовують суміш, що складається з мелених негашеного вапна і глинистих мінералів у вигляді гідрослюд та/або монтморилоніту, та/або палигорськіту, в яку введений метасилікат натрію, а глинисті мінерали додатково містять каолініт та/або бентоніт, бейделіт.
Спосіб призначений для видалення із стічних вод розчинених металів і зважених речовин, та погано придатний для обробки небезпечних відходів, що містять азот, фосфор, фтор, хлор, сірку, та непридатний для обробки небезпечних відходів у формі порошків, гранул, або пасти.
Відомий, також, спосіб обробки небезпечних відходів (заявка СМ 106241981 (А), опубл. 21.12.2016 р., МПК СО2Е1/52; СО2Е1/56; СО2Е101/221, згідно з яким близький до природного мінералу палигорськіту природний мінерал атапульгіт, у суміші з деревним вугіллям з біомаси і хітозаном, використовують як реагент для обробки стічних вод з високим вмістом солей пестицидів.
Відомий спосіб обробки небезпечних відходів може бути використаний в звичайних процесах очищення стічних вод, та, зокрема для нейтралізації розчинених у стічних водах солей пестицидів. Для обробки небезпечних відходів у формі порошків, гранул або пасти цей спосіб непридатний.
Найбільш близьким аналогом є спосіб обробки небезпечних відходів (заявка СМ 104826854 (А), опубл. 12.08.2015 р., МПК 8В0983/00; ВО9В5/00Ї, що стосується способу регенерації
Зо небезпечних твердих відходів, що містять органічний фосфорний пестицид. Спосіб включає наступні етапи: вилучення та подрібнення атапульгітів, окислення атапульгітів розчином перекису водню, замочування і елюювання атапульгітів кислотою доти, поки рН атапульгітів не опиниться в області слабкої кислоти, замочування атапульгітів в насиченому розчині додецилбензолсульфонату натрію і лінгосульфонату натрію, поділ твердої речовини і рідини, спалювання твердої речовини при високій температурі для отримання атапульгітного матеріалу, подрібнення згорілих частинок атапульгітів з отриманням модифікованого матеріалу атапульгіту, змішування модифікованого атапульгітного матеріалу з небезпечними твердими відходами, що містять органічні фосфорні пестициди, що обробляються, додавання розчину лінгосульфонату натрію, коливання розчину протягом не менше однієї години, відділення твердої речовини від рідини для отримання твердої речовини.
Недоліками зазначеного способу є те, що він є достатньо складним та багатостадійним, вимагає використання досить значної кількості речовин необхідних для проведення процесу.
Модифікація в насиченому розчині додецилбензолсульфонату натрію і лінгосульфонату натрію викликає необхідність включення в спосіб процесу спалювання твердої речовини при високій температурі, що призводить до підвищених енергетичних витрат.
В основу корисної моделі поставлена задача створення технології обробки небезпечних відходів, що зберігаються у формі порошків, гранул, пасти, яка, за рахунок уведення нових операцій і зміни складу в'яжучих компонентів, дозволяє ефективно нейтралізувати небезпечні відходи на час їх транспортування та зберігання, та запобігає потраплянню небезпечних речовин в навколишнє середовище.
Ще одна, супутня першій, задача корисної моделі полягає в спрощенні технології обробки небезпечних відходів та, водночас, зменшенні супутніх їй енергетичних витрат.
Поставлена задача вирішується тим, що в способі обробки небезпечних відходів, що включає приготування суміші з твердих порошкоподібних або пастоподібних органічних небезпечних відходів та в'яжучих компонентів з утворенням змішаної композиції, згідно з корисною моделлю змішана композиція містить природний мінерал палигорськіт і відходи переробки цукрового буряку - мелясу, при співвідношенні 1:1 у суміші, та цемент портланд-типу, кількістю, що не перевищує необхідну для забезпечення твердіння суміші до твердої або напівтвердої форми, небезпечні відходи та в'яжучий компонент змішують з їх взаємним бо покриттям та проникненням, до отримання композиції для грануляції, з об'ємним співвідношенням в ній небезпечних відходів до в'яжучого компонента від 1:2 до 1:4, здійснюють формування отриманої композиції для грануляції в гранули, покриті шаром водонепроникної речовини, при цьому як покриваючу водонепроникну речовину додають цементний пил та цемент портланд-типу, кількістю, що не перевищує необхідну для підвищення в'язкості, але не нижче 0,25 частин цементу портланд-типу в суміші, з об'ємним співвідношенням покриваючої водонепроникної речовини до композиції для грануляції, що містить небезпечні відходи (1- 1,5):(3-4), процес ведуть до утворення консолідованого стабільного твердого продукту, що має захисну оболонку у вигляді шару водонепроникної речовини, який повністю покриває поверхню композиції для грануляції, що містить небезпечні відходи.
Завдяки тому, що змішана композиція містить природний мінерал палигорськіт і відходи переробки цукрового буряку - мелясу, при співвідношенні 1:1 у суміші, та цемент портланд-типу, в кількості, що не перевищує необхідну для забезпечення твердіння суміші до твердої або напівтвердої форми, небезпечні відходи та в'яжучий компонент змішують з їх взаємним покриттям та проникненням, до отримання композиції для грануляції, з об'ємним співвідношенням в ній небезпечних відходів до в'яжучого компонента від 1:2 до 1:4, здійснюють формування отриманої композиції для грануляції в гранули, покриті шаром водонепроникної речовини, при цьому як покриваючу водонепроникну речовину додають цементний пил та цемент портланд-типу, кількістю, що не перевищує необхідну для підвищення в'язкості, але не нижче 0,25 частин цементу портланд-типу в суміші, з об'ємним співвідношенням покриваючої водонепроникної речовини до композиції для грануляції, що містить небезпечні відходи (1- 1,5):(3-4), процес ведуть до утворення консолідованого стабільного твердого продукту, що має захисну оболонку у вигляді шару водонепроникної речовини, який повністю покриває поверхню композиції для грануляції, що містить небезпечні відходи забезпечується можливість спростити технологічний процес та отримати як кінцевий продукт водонепроникну, тверду та компактну масу у вигляді гранули, в цілому інертну до атмосферних впливів, в якій небезпечні речовини у зв'язаному вигляді іммобілізовані в матриці, та не мають контакту з навколишнім середовищем.
В переважному варіанті здійснення способу суміш небезпечних відходів та в'яжучих компонентів містить, в об'ємному співвідношенні, на 1 частину небезпечних відходів 1 частину цементу портланд-типу та 2 частини суміші палигорськіту та меляси.
Зо Описана вище суміш, завдяки тому, що насичений мелясою палигорськіт після висихання утворює верхній шар, який є практично водонепроникним, забезпечує як зв'язування небезпечних відходів всередині суміші, так і додатковий захисний шар зовні.
Доцільним варіантом реалізації способу є варіант, при якому як в'яжучий компонент додають відходи виробництв, вибрані з групи, що містить цементний пил, зольні шлаки теплових електростанцій, відходи обпалювального виробництва, відходи доменного виробництва, золу отриману при спалюванні вугілля або мазуту, або їх комбінацію.
Це забезпечує покращення в'яжучих властивостей суміші, та, додатково, одночасно дає можливість утилізувати тверді промислові відходи.
Доцільним є, також, якщо формування отриманої композиції для грануляції в гранули здійснюють в барабанних змішувачах або тарілчастих змішувачах або швидкісних змішувачах або вібраційних змішувачах або апаратах з псевдозрідженим шаром або апаратах вихрового шару.
Дотримання вищезазначених умов дозволяє забезпечити процес формування отриманої композиції для грануляції в гранули, утворити захисну оболонку у вигляді шару водонепроникної речовини, який повністю покриває поверхню композиції для грануляції, що містить небезпечні відходи.
Переважно спосіб може бути застосований щодо небезпечних відходів, які повинні бути вибрані з групи, що містить азот, фосфор, фтор, хлор, сірку, та є твердими або пастоподібними формами пестицидів або отрутохімікатів, або відходів їх виробництва.
Сукупність істотних ознак технічного рішення в цілому забезпечує створення способу обробки небезпечних відходів придатного для забезпечення процесу капсулювання та подальшої утилізації широкого спектра небезпечних відходів, що містять азот, фосфор, фтор, хпор, сірку, зокрема пестицидів, що зробилися непридатними чи заборонені до застосування в польових умовах. Крім того, пропонований спосіб дозволяє мінімізувати шкідливий вплив кінцевого одержуваного продукту на навколишнє середовище.
Спосіб обробки небезпечних відходів здійснюють наступним чином.
Небезпечні відходи, що містять азот, фосфор, фтор, хлор, сірку, наприклад пестициди, що зробилися непридатними чи заборонені до застосування та шкідливі для навколишнього середовища, змішують з природним глинистим мінералом палигорськіт та відходами переробки бо цукрового буряку мелясою, при співвідношенні 1:1.
До суміші також додають цемент портланд-типу, в кількості, що не перевищує необхідну для забезпечення твердіння суміші до твердої або напівтвердої форми. Зазначену кількість цементу портланд-типу визначають дослідним шляхом, в залежності від в'яжучих властивостей отриманої глини палигорськіту.
Далі небезпечні відходи та в'яжучий компонент змішують з їх взаємним покриттям та проникненням, до отримання композиції для грануляції, з об'ємним співвідношенням в ній небезпечних відходів до в'яжучого компоненту від 1:2 до 1:4.
Співвідношення у суміші небезпечних відходів до в'яжучого компонента від 1:2 до 1:4 отримано дослідним шляхом та забезпечує отримання консистенції композиції необхідної для проведення грануляції. При менших значеннях отримана композиція для грануляції є сухою, містить каверни та пустоти, після висихання відносно легко розламується та розсипається, має недостатню міцність. При більших значеннях композиція для грануляції погано піддається формуванню, а отримувані після грануляції гранули недостатньо міцні.
Як можливий та переважний варіант суміш небезпечних відходів та в'яжучих компонентів містить, в об'ємному співвідношенні у суміші, на 1 частину небезпечних відходів 1 частину цементу портланд-типу та 2 частини суміші палигорськіту та меляси.
Крім згаданих вище в'яжучих компонентів можливо також додавати у суміш відходи виробництв, зокрема цементний пил, зольні шлаки теплових електростанцій, відходи обпалювального виробництва, відходи доменного виробництва, золу, отриману при спалюванні вугілля або мазуту, кожен окремо або всі разом у суміші. Відповідно, коригується кількість цементу портланд-типу, що додається, але він повинен бути присутнім в кількості не меншій, ніж потрібна для забезпечення механічної міцності та водостійкості гранул.
Отриману композицію для грануляції передають на грануляцію. При грануляції як покриваючу водонепроникну речовину додають цементний пил та цемент портланд-типу, в кількості, що не перевищує необхідну для підвищення в'язкості, але не нижче 0,25 частин цементу портланд-типу в суміші, з об'ємним співвідношенням покриваючої водонепроникної речовини до композиції для грануляції, що містить небезпечні відходи (1-1,5):(3-4),
Переважно процес грануляції здійснюють в барабанних, тарілчастих, швидкісних або вібраційних змішувачах. Капсулювання також може бути здійснено в апаратах з
Зо псевдозрідженим шаром і апаратах вихрового шару (АВС).
Процес грануляції ведуть до утворення консолідованого стабільного твердого продукту, що має захисну оболонку у вигляді шару водонепроникної речовини, який повністю покриває поверхню композиції для грануляції, що містить небезпечні відходи.
Отримані в результаті гранули можуть, разом з інкапсульованими в них небезпечними відходами, зберігатися достатньо тривалий час, безпечно транспортуватися, та, в подальшому, відносно легко утилізуватися шляхом їх переробки, з застосуванням достатньо простих технологічних процесів (зокрема, спалюванням). Однак, в разі якщо планується їх подальше довготермінове зберігання, гранули також бажано додатково упакувати в герметичну тару, наприклад мішки.

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ
    1. Спосіб обробки небезпечних відходів, що включає приготування суміші з твердих порошкоподібних або пастоподібних органічних небезпечних відходів та в'яжучих компонентів з утворенням змішаної композиції, який відрізняється тим, що змішана композиція містить природний мінерал палигорськіт і відходи переробки цукрового буряку - мелясу, при співвідношенні 1:1 у суміші, та цемент портланд-типу, кількістю, що не перевищує необхідну для забезпечення твердіння суміші до твердої або напівтвердої форми, небезпечні відходи та в'яжучий компонент змішують з їх взаємним покриттям та проникненням до отримання композиції для грануляції з об'ємним співвідношенням в ній небезпечних відходів до в'яжучого компонента від 1:2 до 1:4, здійснюють формування отриманої композиції для грануляції в гранули, покриті шаром водонепроникної речовини, причому як покриваючу водонепроникну речовину додають цементний пил та цемент портланд-типу, кількістю, що не перевищує необхідну для підвищення в'язкості, але не нижче 0,25 частин цементу портланд-типу в суміші з об'ємним співвідношенням покриваючої водонепроникної речовини до композиції для грануляції, що містить небезпечні відходи (1-1,5):(3-4), процес ведуть до утворення консолідованого стабільного твердого продукту, що має захисну оболонку у вигляді шару водонепроникної речовини, який повністю покриває поверхню композиції для грануляції, що містить небезпечні відходи. 60 2. Спосіб за п. 1, який відрізняється тим, що суміш небезпечних відходів та в'яжучих компонентів містить, в об'ємному співвідношенні, на 1 частину небезпечних відходів, 1 частину цементу портланд-типу та 2 частини суміші палигорськіту та меляси.
    З. Спосіб за п. 1 або за п. 2, який відрізняється тим, що як в'яжучий компонент додають відходи виробництв, вибрані з групи, що містить цементний пил, зольні шлаки теплових електростанцій, відходи обпалювального виробництва, відходи доменного виробництва, золу, отриману при спалюванні вугілля або мазуту, або їх комбінацію.
    4. Спосіб за одним із пп. 1-3, який відрізняється тим, що формування отриманої композиції для грануляції в гранули здійснюють в барабанних змішувачах або тарілчастих змішувачах, або швидкісних змішувачах, або вібраційних змішувачах, або апаратах з псевдозрідженим шаром, або апаратах вихрового шару.
    5. Спосіб за одним із пп. 1-4, який відрізняється тим, що небезпечні відходи вибрані з групи, що містить азот, фосфор, фтор, хлор, сірку та є твердими або пастоподібними формами пестицидів або отрутохімікатів, або відходів їх виробництва.
UAU201910157U 2019-10-03 2019-10-03 Спосіб обробки небезпечних відходів UA141742U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201910157U UA141742U (uk) 2019-10-03 2019-10-03 Спосіб обробки небезпечних відходів

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201910157U UA141742U (uk) 2019-10-03 2019-10-03 Спосіб обробки небезпечних відходів

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA141742U true UA141742U (uk) 2020-04-27

Family

ID=71115120

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU201910157U UA141742U (uk) 2019-10-03 2019-10-03 Спосіб обробки небезпечних відходів

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA141742U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN104475431B (zh) 一种高毒废渣的稳定化固化方法
KR100812828B1 (ko) 하ㆍ폐수슬러지를 고형화시키는 고화제(파라픽스) 및 이를이용하여 제조되는 복토재
EP0230913B1 (de) Verfahren zur Vorbehandlung von festen und zu verfestigenden Abfallstoffen zur Einführung in untertägige Salzhohlräume oder Salzkavernen über ein Fallrohr im freien Fall
CN110653247B (zh) 基于赤泥基复合固废材料再利用的土壤磷状况改良方法
CN101514072A (zh) 污泥造粒方法和该方法生产的污泥颗粒及其应用
CN105254166B (zh) 一种脱水污泥固化剂、制备方法与使用方法
CN106391694A (zh) 一种汞污染物中汞的固化稳定化方法
CN104785490A (zh) 一种飞灰固化稳定化处理方法
EP2913826A1 (en) Method for eliminating radioactive cesium and method for producing burned product
JP4529191B2 (ja) 重金属の安定化処理方法、重金属の安定化剤
JP2013170948A (ja) 放射性セシウムの除去方法
UA141742U (uk) Спосіб обробки небезпечних відходів
JP2006290713A (ja) スラグ粒子群を人工砂とする改質方法ならびに人工砂
JP2019143030A (ja) 軟弱土壌等の改質材及び残土の固化処理方法
SU1547699A3 (ru) Способ безвредного складировани отходов
JPH11278914A (ja) 焼却灰、飛灰のセラミックボール化処理装置
UA142199U (uk) Спосіб обробки небезпечних відходів
KR20200064871A (ko) 시멘트 제조공정에서 발생하는 더스트의 처리방법 및 용도
JP6198645B2 (ja) 吸着材
UA142759U (uk) Спосіб утилізації твердих та/або пастоподібних пестицидів та агрохімікатів
SK500522020U1 (sk) Spôsob fixovania destilačných zvyškov farieb
JP2006175413A (ja) 建設汚泥の改良方法およびそれに用いる改良設備
JPH06504515A (ja) ごみ−、沈殿汚泥−及び特殊ごみ燃焼灰の有効化法
Rosik-Dulewska et al. The Mobility of Chosen Pollutants from Ash-Sludge Mixtures.
Chelyadyn et al. TRANSFORMATION OF TECHNOGENIC WASTE BASED ON WATER TREATMENT SLUDGE INTO GRANULATED FERTILIZER.