SK34899A3 - Device for securing shuttering panels in a concrete disposable pattern - Google Patents

Device for securing shuttering panels in a concrete disposable pattern Download PDF

Info

Publication number
SK34899A3
SK34899A3 SK348-99A SK34899A SK34899A3 SK 34899 A3 SK34899 A3 SK 34899A3 SK 34899 A SK34899 A SK 34899A SK 34899 A3 SK34899 A3 SK 34899A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
coupling
parts
coupling device
retaining element
recess
Prior art date
Application number
SK348-99A
Other languages
English (en)
Inventor
Georges Henni
Original Assignee
Kewo Holding Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Kewo Holding Gmbh filed Critical Kewo Holding Gmbh
Publication of SK34899A3 publication Critical patent/SK34899A3/sk

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04BGENERAL BUILDING CONSTRUCTIONS; WALLS, e.g. PARTITIONS; ROOFS; FLOORS; CEILINGS; INSULATION OR OTHER PROTECTION OF BUILDINGS
    • E04B2/00Walls, e.g. partitions, for buildings; Wall construction with regard to insulation; Connections specially adapted to walls
    • E04B2/84Walls made by casting, pouring, or tamping in situ
    • E04B2/86Walls made by casting, pouring, or tamping in situ made in permanent forms
    • E04B2/8635Walls made by casting, pouring, or tamping in situ made in permanent forms with ties attached to the inner faces of the forms

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Electromagnetism (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Forms Removed On Construction Sites Or Auxiliary Members Thereof (AREA)

Description

Spojovacie zariadenie na debniace dosky strateného debnenia betónovej koštrukcie
Oblasť techniky
Vynález sa týka spojovacieho zariadenia na debniace dosky strateného debnenia betónovej konštrukcie, obsahujúceho dva spojovacie diely, upevnené na dvoch vzájomne protilahlých debniacich doskách a vzájomne do seba zasahujúce a presahujúce sa.
Doterajší stav techniky
Z EP 0 258 205 BI je známe spojovacie zariadenie pozostávajúce z dvoch spojovacích dielov, upevnených na dve vzájomne protilahlé debniace dosky. Jeden zo spojovacích dielov pozostáva z plechového telesa v tvare U, ktoré je opatrené na svojich ramenách vždy dvoma zasúvacími vybraniami. Druhý spojovací diel má základné teleso v tvare V alebo v tvare U, ktorého plechové rameno je umiestnené kolmo na prvý spojovací diel a je opatrené otvormi, ktoré pružne zasahujú do zasúvacích vybraní prvého spojovacieho dielu. Spojovacie diely takéhoto spojovacieho zariadenia zasahujú do seba a sú do seba zaklapnuté, ak sa obidve debniace dosky pritlačia smerom k sebe. Predpokladá sa však, že spojovacie diely sú spolu spojované na k tomu presne určených miestach debniacich dosák a že debniace dosky sú relatívne voči sebe velmi presne vyrovnané. Pretože medzi dvoma debniacimi doskami je umiestnený väčší počet dvojíc spojovacích dielov, môže dochádzať k tomu, že niektoré dvojice spojovacích dielov do seba správne zasahujú, zatiaľ čo iné dvojice tohoto zakliesnenia nedosiahli a sú uložené proti sebe tak, že sa snažia obidve debniace dosky odtlačiť od seba. Súčasné zaklapnutie väčšieho počtu zaskakovacích spojov do seba vyžaduje veľkú presnosť umiestnenia obidvoch do seba zapadajúcich súčastí a veľkú zručnosť pracovníkov, ktorí sa podieľajú na montáži.
Úlohou vynálezu je vyriešiť spojovacie zariadenie na debniace dosky, ktoré by sa mohlo jednoducho zostavovať po upevnení dielov spojovacieho zariadenia na jednotlivé debniace dosky.
Podstata vynálezu
Táto úloha je vyriešená spojovacím zariadením podľa vynálezu, ktorého znaky sú obsiahnuté v patentovom nároku 1.
Podstata vynálezu spočíva v tom, že spojovacie diely sú uložené vo vzájomne sa krížiacich polohách a prvý spojovací diel je opatrený vybraním, do ktorého zasahuje druhý spojovací diel. V druhom spojovacom dieli je vytvorený otvor, ktorým môže byt presunutý pridržiavací prvok, prechádzajúci tiež z vnútornej strany prvým spojovacím prvkom.
Spojovacie zariadenie podľa vynálezu má dva spojovacie diely, ktoré sú upevnené na debniacich doskách. Ak sú debniace dosky uložené v správnej polohe proti sebe, presahujú sa vzájomne obojstranné spojovacie diely a do oblasti presahu sa môže zasunúť pridržovači prvok, prechádzajúci obidvoma presahujúcimi sa spojovacími dielmi a zamedzujúci ich oddelenie od seba. Pri takomto spojovacom zariadení sa spojovacie diely môžu oddeľovať od seba úplne alebo takmer bez odporu. Uzávera obidvoch dielov do seba sa robí zasúvacím prútom alebo tyčkou tvoriacou pridržiavací prvok. Týmto spôsobom je možné skupinu spojovacích zariadení, nachádzajúcich sa medzi dvoma debniacimi doskami, priradiť k sebe do správnych polôh a potom zaviesť do otvorov pridržiavacie prvky. Debniace dosky sa tak môžu zostaviť do debnenia na vyhotovenie betónovej stavebnej konštrukcie bez vynaloženia veľkých síl. V prípade potreby je tiež možné pridržiavcí prvok opäť vytiahnuť zo spojovacích dielov, ak sa ukáže, že jednotlivé spojovacie diely nie sú namontované správne. Potom je možné debnenie opäť rozobrať a otvoriť a chybu odstrániť.
Pridržiavací prvok je väčšinou tvorený tyčkou alebo prútom posunutým niekoľkými dvojicami spojovacích dielov. Tento prút môže byť zaistený proti posunutiu v pozdĺžnom smere tým, že je držaný trením v jednotlivých spojovacích zariadeniach. Pokiaľ by toto zaistenie nestačilo, môže sa prút po zasunutí do skupiny otvorov na obidvoch koncoch ohnúť. Tento prút môže slúžiť súčasne ako stratený pomocný prvok výstuže.
Spojovacie diely sú vytvorené väčšinou z plechu a vytvarované do strmeňov v tvare V alebo v tvare U, ktoré sú vždy spojené s dvoma základnými doskami, priliehajúcimi na príslušnú debniacu dosku. Tieto spojovacie diely sa môžu vytvoriť vyseknutím z plechu a vytvarovať jednoducho ohýbaním.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Vynález bude bližšie objasnený pomocou príkladov uskutočnenia zobrazených na výkresoch, kde znázorňujú obr. 1 rozložený axonometrický pohľad na spojovacie zariadenie a obr. 2 axonometrický pohľad na spojovacie zariadenie v zmontovanom stave.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Spojovacie zariadenie podľa vynálezu slúži na spojovanie debniacich dosák 10, 11, zobrazených na obr.
2, strateného debnenia betónovej konštrukcie. Tieto debniace dosky 10, 11 vyrobené napríklad z materiálu na báze dreva, sú udržiavané pomocou sústavy spojovacích zariadení 13 podľa vynálezu vo vzájomnom odstupe od seba, aby bolo možné priestor medzi debniacimi doskami
10. 11 vyplniť betónom. Po stuhnutí betónovej zmesi vzniká stenový dielec, na ktorom zostávajú debniace dosky 10, 11 ako stratené debnenie.
Ako vyplýva z obr.l, spojovacie zariadenie 3 obsahuje prvý spojovací diel 14 a druhý spojobvací diel
15. Obidva tieto spojovacie diely 14, 15 sú vyrobené z kovového plechu, najmä z oceľového plechu.
Prvý spojovací diel 14 je vytvorený v podstate v tvare písmena V, ktorého plochy obidvoch bočných ramien
16. 17 prechádzajú do úzkej vrcholovej plochy 18, ktorou sú plochy obidvoch bočných ramien 16, 17 vzájomne spoj ené.
Na koncoch plôch bočných ramien 16, 17 sú vytvarované von vyhnuté upevňovacie dosky 19, 20 s otvormi 21, aby sa mohol prvý spojovací diel 14 priskrutkovať alebo inými prostriedkami pripevniť na debniacu dosku 10. Otvory 21 sú vždy vytvorené v prostriedku šošovkovitého vyvýšenia upevňovacej dosky 19, 20.
Naprieč bočných ramien 16, 17 a vrcholovej plochy 18 prebieha vybranie 22 vo forme medzery, ktorej bočné hrany 23 sa rozbiehajú od seba smerom na vrcholovú plochu 113, takže vybranie 22 tvorí medzeru vo forme zárezu, ktorý má v bočnom pohlade tvar písmena V. Táto medzera prebieha približne v dĺžke viac ako jednej tretiny výšky bočných ramien 16, 17.
Na bočných hranách bočných ramien 16, 17 sú vytvorené výrezy, tvoriace úchyty 24 na ne znázornené výstužné prúty, prebiehajúce priečne k prvému spojovaciemu dielu 14, ktoré môžu byť vedené pozdĺž niekoíkých spojovacích zariadení 3..
Druhý spojovací diel 15 je tiež vytvorený z kovového plechu. Obidve bočné plochy 26, 27 ramien sú ohnuté pozdĺž vrcholovej línie 28 a dosadajú na seba celými svojimi plochami. Z ich horných okrajov vybiehajú upevňovacie dosky 29, 30 do dvoch vzájomne opačných smerov. V upevňovacích doskách 29, 30 sú vytvorené otvory 31 na priskrutkovanie druhého spojovacieho dielu 15 na debniacu dosku 11.
Bočnými plochami 26, 27 ramien prechádza vždy jeden otvor 32, ktorý je v tomto príklade vytvorený vo forme podlhovastého otvoru.
Druhý spojovací diel 15 je orientovaný priečne na prvý spojovací diel 14 takým spôsobom, že jeho vrcholová línia 28 kríži vrcholové plochy 18 prvého spojovacieho dielu 14. Pritom preniká druhý spojovací diel 15 do vybrania 22 prvého spojovacieho dielu 14. Bočné plochy 26. 27 ramien sú uložené na sebe, takže medzi nimi a bočnými hranami 23 vybrania 22 vzniká určitá vôľa.
Akonáhle sa druhý spojovací diel 15 vsadil do prvého spojovacieho dielu 14, presunie sa otvorom 32 samostatný pridržiavací prvok 33 vo forme tyče alebo prúta s kruhovým prierezom. Tento pridržiavací prvok 33. prilieha na spodnú stranu vrcholovej plochy 18 prvého spojovacieho dielu 14 a tým je druhý spojovací diel 15 zaistený a zablokovaný na prvom spojovacom dieli 14. Pridržiavací prvok 33 súčasne tvorí jeden z výstužných prútov. Ako plynie z obrázku 2, prebieha tento pridržiavací prvok 33 cez niekoľko spojovacích zariadení
3., ktoré sú umiestnené v jednej línii.
Zaistenie pridržiavacieho prvku 33 proti vytiahnutiu môže byt realizované tým, že sa pridržiavací prvok 33 v jednom mieste vyhne z priameho tvaru a tým sa už nemôže posunút otvorom 32. Ďalšia možnost spočíva v tom, že sa pridržiavací prvok 33 vytvorí tak, že má nekruhový prierez. Po svojom zasunutí do otvoru 32 sa pridržiavací prvok môže pootočit okolo svojej osi, aby bol zachytený v prvom spojovacom dieli 14 alebo v druhom spojovacom dieli 15 trením.
Tiež druhý spojovací diel 15 je opatrený úchytom 34 vo forme vybrania bočnej hrany, upraveným na vloženie neznázorneného prídavného výstužného prúta, ktorý potom prebieha rovnobežne s pridržiavacím prvkom 33.

Claims (8)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Spojovacie zariadenie na debniace dosky (10, 11) strateného debnenia, obsahujúce dva spojovacie diely (14, 15) zasahujúce do seba, vzájomne sa presahujúce a upravené na pripevnenie k dvom vzájomne protiíahlým debniacim doskám (10, 11), a pridržiavací prvok (33), prechádzajúci oboma spojovacími dielmi (14, 15) vo vzájomne sa presahujúcich oblastiach, vyznačujúce sa t ý m, že spojovacie diely (14, 16) sú uložené vo vzájomne sa krížiacich polohách a prvý spojovací diel (14) je opatrený vybraním (22), do ktorého zasahuje druhý spojovací diel (15), pričom v druhom spojovacom dieli (15) vytvorený otvor (32) na vloženie pridržiavacieho prvku (33) je umiestnený vo vybraní (22) prvého spojovacieho dielu (14).
  2. 2. Spojovacie zariadenie podía nároku 1, vyznačujúce sa tým, že pridržiavací prvok (33) je vytvorený vo forme výstužného prúta a prechádza skupinou dvojíc spojovacích dielov (14, 15), umiestnených v jednom rade.
  3. 3. Spojovacie zariadenie podía nároku 1 alebo 2, vyznačujúce sa tým, že spojovacie diely (14, 15) sú vytvorené z plechových pásikov ohnutých v podstate do tvaru V.
  4. 4. Spojovacie zariadenie podía nárokov 1 až 3 vyznačujúce sa tým, že pridržiavací prvok (33) je vytvorený vo forme tyčky.
  5. 5. Spojovacie zariadenie podlá nárokov 1 až 4, v yznačujúce sa tým, že otvor (32) druhého spo jovacieho dielu (15) prechádza oboma ramenami druhého spojovacieho dielu (15).
  6. 6. Spojovacie zariadenie podlá nárokov 1 až 5, v yznačujúce sa tým, že vybranie (22) prvého spojovacieho dielu (14) prechádza vrcholom tohto prvého spojovacieho dielu (14).
  7. 7. Spojovacie zariadenie podlá nárokov 1 až 6, v ynačujúce sa tým, že najmenej jeden zo spojovacích prvkov (14, 15) je opatrený úchytmi (24, 34) na vloženie výstužných prútov.
  8. 8. Spojovacie zariadenie podlá nárokov 1 až 7, v yznačujúce sa tým, že spojovacie diely (14, 15) do seba zasahujú pružne a tým vyvodzujú sily snažiace sa odtlačil spojovacie diely (14, 15) od seba.
SK348-99A 1996-10-12 1997-09-05 Device for securing shuttering panels in a concrete disposable pattern SK34899A3 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE29617776U DE29617776U1 (de) 1996-10-12 1996-10-12 Verbindungsvorrichtung für die Schalungsplatten einer verlorenen Betonschalung
PCT/EP1997/004819 WO1998016700A1 (de) 1996-10-12 1997-09-05 Verbindungsvorrichtung für die schalungsplatten einer verlorenen betonschalung

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK34899A3 true SK34899A3 (en) 2000-03-13

Family

ID=8030510

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK348-99A SK34899A3 (en) 1996-10-12 1997-09-05 Device for securing shuttering panels in a concrete disposable pattern

Country Status (6)

Country Link
EP (1) EP0931201B1 (sk)
AT (1) ATE191946T1 (sk)
CZ (1) CZ123899A3 (sk)
DE (2) DE29617776U1 (sk)
SK (1) SK34899A3 (sk)
WO (1) WO1998016700A1 (sk)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1036891B1 (de) * 1999-03-01 2005-11-09 Gabriele Raschke Vorgefertigtes Verbundsystem zur Herstellung von Innen- und/oder Aussenwänden von Gebäuden
DE102007014366A1 (de) * 2007-03-26 2008-10-02 Gerhard Maier Bewehrungsvorrichtung für Fertigbau-Teile

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2294051A (en) * 1939-06-24 1942-08-25 Nils P Sjobring Wall construction
US3321884A (en) * 1964-06-04 1967-05-30 Klaue Hermann Spaced building plates with embedded wire ties connected by rod means
US3310924A (en) * 1964-08-04 1967-03-28 George V Boynton Partition construction with blocks supported by a wire lattice
DE1658878A1 (de) * 1968-01-23 1970-11-26 Georg Hubmann Bauelementesatz zur Schalung von Waenden mit vorgefertigten Schalungsplatten aus Stahlbeton
GB1502944A (en) * 1975-04-11 1978-03-08 Heskin Ltd Brick-layers wall ties
DE3274273D1 (en) * 1982-05-14 1987-01-02 Luis Alejos Premanufacturing process for construction panels, panels so produced and plant for putting this process into operation
AT385806B (de) * 1986-07-03 1988-05-25 Fuechtner Eva Maria Dipl Ing Mindestens zweiteiliges verbindungsstueck zum zusammenhalten von zwei die fertige wand- bzw. deckenflaeche aufweisenden grundplatten
GB9212839D0 (en) * 1992-06-17 1992-07-29 James Stephen A Variable interengageable wall tie
DE4424941C2 (de) * 1994-07-14 1999-07-22 Ensle Paul Stiftung Verbundschalungssystem und Verfahren zur Herstellung eines Verbundschalungssystems

Also Published As

Publication number Publication date
EP0931201B1 (de) 2000-04-19
DE59701486D1 (de) 2000-05-25
ATE191946T1 (de) 2000-05-15
DE29617776U1 (de) 1996-11-28
WO1998016700A1 (de) 1998-04-23
EP0931201A1 (de) 1999-07-28
CZ123899A3 (cs) 1999-10-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0420633B1 (en) Wall construction system
KR100821890B1 (ko) 슬라브 거푸집 시스템
US5297886A (en) Connector bracket
CA2683414C (en) Security partition system and universal clip for such system
DE1534747A1 (de) Klammer zum Halten von Bauplatten od.dgl.
CA2106781C (en) Partition frame structure
US4372522A (en) Sectional wall form system
SK34899A3 (en) Device for securing shuttering panels in a concrete disposable pattern
US4385745A (en) Rebar-connected support means for concrete form panels
JP5798593B2 (ja) 天井下地材及び天井構造
KR20100007059A (ko) 연결형 선반틀 조립용 연결구
EP1560989A1 (en) Improved coupling element for inverted t beams
SK283628B6 (sk) Upevňovacie kovanie na pozdĺžne drážkované krycie lišty
KR20090011629U (ko) 천장 보드 설치용 메인 티바와 크로스 티바의 결합 구조
JP2564348Y2 (ja) 屋根パネル結合金物
SK75393A3 (en) Connecting element for connecting construction units
KR20200105058A (ko) 벽체 배수판용 클립바 고정클립
KR20180132283A (ko) 거푸집용 조인트 장치
JP4131373B2 (ja) 棚板
JPH0618982Y2 (ja) コンクリート型枠組立金具
JP2001220897A (ja) フェンス
JPH0643339Y2 (ja) パネルの取付装置
JP3534335B2 (ja) 間仕切り壁ランナーの支持構造
JPH0536896Y2 (sk)
JPS6123566Y2 (sk)