SK287560B6 - Spôsob biologického čistenia odpadových vôd - Google Patents

Spôsob biologického čistenia odpadových vôd Download PDF

Info

Publication number
SK287560B6
SK287560B6 SK919-2002A SK9192002A SK287560B6 SK 287560 B6 SK287560 B6 SK 287560B6 SK 9192002 A SK9192002 A SK 9192002A SK 287560 B6 SK287560 B6 SK 287560B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
phase
tanks
tank
sedimentation
sludge
Prior art date
Application number
SK919-2002A
Other languages
English (en)
Other versions
SK9192002A3 (en
Inventor
Kurt Ingerle
Original Assignee
Kurt Ingerle
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Kurt Ingerle filed Critical Kurt Ingerle
Publication of SK9192002A3 publication Critical patent/SK9192002A3/sk
Publication of SK287560B6 publication Critical patent/SK287560B6/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C02TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02FTREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02F3/00Biological treatment of water, waste water, or sewage
    • C02F3/02Aerobic processes
    • C02F3/12Activated sludge processes
    • C02F3/1205Particular type of activated sludge processes
    • C02F3/121Multistep treatment
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C02TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02FTREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02F3/00Biological treatment of water, waste water, or sewage
    • C02F3/02Aerobic processes
    • C02F3/12Activated sludge processes
    • C02F3/1236Particular type of activated sludge installations
    • C02F3/1263Sequencing batch reactors [SBR]
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02WCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO WASTEWATER TREATMENT OR WASTE MANAGEMENT
    • Y02W10/00Technologies for wastewater treatment
    • Y02W10/10Biological treatment of water, waste water, or sewage

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Water Supply & Treatment (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Hydrology & Water Resources (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Biodiversity & Conservation Biology (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Microbiology (AREA)
  • Activated Sludge Processes (AREA)
  • Separation Using Semi-Permeable Membranes (AREA)
  • Separation Of Suspended Particles By Flocculating Agents (AREA)
  • Treatment Of Sludge (AREA)
  • Biological Treatment Of Waste Water (AREA)
  • Aeration Devices For Treatment Of Activated Polluted Sludge (AREA)

Abstract

Odpadová voda sa najskôr privádza do prevzdušňovateľnej aktivačnej nádrže (B-nádrže) a napokon striedavo do jednej z viacerých sedimentačných a cirkulačných nádrží (SU-nádrží) neustále hydraulicky spojených s B-nádržou, v ktorých nasleduje separácia aktivovaného kalu a čírej vody a po oddelení sa aktivovaný kal vracia do B-nádrže a vyčírená voda sa odvedie, pričom sa uskutočňuje v SU-nádržiach viackrát denne prevádzkový cyklus zahŕňajúci miešaciu fázu (R-fázu), predsedimentačnú fázu (V-fázu) a fázu stáčania (A-fázu). Počas R-fázy sa aktivovaný kal opätovne zmieša s vodou, vo V-fáze sa aktivovaný kal usadzuje a počas A-fázy sa vyčírená voda odvádza (jednonádržová technológia). Cykly v SU-nádržiach sú fázovo posunuté, A-fázy navzájom susedia, takže iba počas A-fáz je možné nechať pretekať SU-nádrže, keď je k dispozícii približne konštantná vodná hladina a takto vzniká odtok z čistiarne odpadových vôd zodpovedajúci prítoku do nej (prietokový princíp). Ešte pred R-fázou sa vracia sedimentovaný, zahustený aktivovaný kal zo SU-nádrží späť do B-nádrže.

Description

Tento vynález sa týka spôsobu biologického čistenia komunálnych alebo podobných odpadových vôd pomocou aktivovaného kalu, pri ktorom sa odpadové vody najskôr odvedú do prevzdušňovateľnej aktivačnej nádrže (B-nádrže) a hneď na to striedavo do jednej z viacerých sedimentačných a cirkulačných nádrží (SU-nádrží) neustále hydraulicky spojených s aktivačnou nádržou, v ktorých sa odohrávajú viackrát denne prevádzkové cykly zahŕňajúce fázu miešania (R-fázu), fázu predbežnej sedimentácie (V-fázu) a fázu vypúšťania (A-fázu), pričom podľa poradia sa oživený kal v R-fáze opätovne zmiešava s vodou, vo V-fáze aktivovaný kal sedimentuje a v A-fáze sa číra voda stáča a pričom cykly v SU-nádržiach sú fázovo posunuté, A-fázy navzájom hraničia, iba v A-fázach voda SU-nádržami preteká, k dispozícii je približne konštantná vodná hladina a tým vzniká aj ten správny odtok z čističky odpadových vôd zodpovedajúci prítoku do čističky (prietokový princíp).
Doterajší stav techniky
Z európskej patentovej prihlášky 981 1 1970.4 je známy proces biologického čistenia odpadových vôd pomocou aktivovaného kalu, pri ktorom je odpadová voda najskôr odvedená do prevzdušňovateľnej aktivačnej nádrže a následne do sedimentačnej nádrže, v ktorej sa zrealizuje separácia aktivovaného kalu a čírej vody a po oddelení sa odvedie aktivovaný kal späť do aktivačnej nádrže a číra voda sa vypustí. Tento prevádzkový cyklus sa odohrá v sedimentačnej nádrži viackrát za deň, pričom zahŕňa miešaciu fázu, predsedimentačnú fázu a fázu stáčania, pričom v miešacej fáze sa oživený kal opäť zmieša s vodou, v predsedimentačnej fáze oživený kal sedimentuje a vo fáze stáčania sa číra voda vypúšťa. Podľa uvedeného postupu za súčasného stavu techniky nasleduje čistenie v biologickom systéme dvoch nádrží - v nádrži aktivačnej a v nádrži sedimentačnej so stálym prítokom a prerušovaným odtokom. V čase bez odtoku stúpa hladina vody prítokom (princíp vzdúvania). Patentový nárok tohto postupu spočíva v tom, že po predsedimentačnej fáze a pred miešacou fázou sa sedimentovaný aktivovaný kal vracia späť do aktivačnej nádrže „dvojnádržového systému s prevádzkou vzdúvadla“. Že v tomto prípade ide o prevádzku vzdúvadla vyplýva aj z tlačeného opisu (strana 14 a 15), kde je uvedené: „že do prvej oblasti sa neustále privádza voda a odtiaľto preteká do druhej oblasti. Odtok vyčírenej odpadovej vody sa tu uskutočňuje iba počas tretieho kroku tohto procesu. Počas ostatných krokov tohto procesu sa zadržiava odpadová voda v oboch oblastiach alebo - v prípade existencie anaeróbnej predprípravy - aj v tejto oblasti“. Aj v patentovom nároku 13 je jasne zrejmé, že ide o „dvojnádržové systémy s prevádzkou vzdúvadla“, ktoré sú „paralelne zapojené a prevádzkované s časovým posunom“. Tento postup za existujúcich technických pomerov sa veľmi dobre hodí pre malé čistiarne odpadových vôd. Pre stredne veľké alebo veľké čističky je však ďaleko lepšie použiť prietokový princíp. Odtok z čističky potom zodpovedá prítoku do čistiacej stanice.
Z WO 97/08104 je známy podobný postup, v ktorom sa na začiatku každého cyklu v aktivačných a sedimentačných nádržiach nastaví rovnaká koncentrácia kalu, zatiaľ čo počas fázy miešania nasleduje spätný odtok nesedimentovaného oživeného kalu. So spätným odtokom sedimentovaného a dobre zahusteného aktivovaného kalu pred miešacou fázou sa nepočíta.
Z európskeho patentu 0 670 817 BI z 29.12.1999 je takisto známy podobný postup, pri ktorom sa odpadové vody upravujú v dvoch bunkách, pri ktorom sa odpadové vody prevzdušňujú a zmiešavajú v upravovaco-výtokovej bunke a pri ktorom sa realizuje spätný odvod kalu z upravovaco-výtokovej bunky do prvej upravovacej bunky počas miešacej fázy (B-fáza a R-fáza). V tomto prípade je však podstatné, že v upravovaco-výtokovej bunke sa tak prevzdušňuje, ako i zmiešava, a že žiaden sedimentovaný a zahustený kal sa nedostáva do spätného odtoku, čím je spôsobená potreba dlhšieho času na spätný odvod, v prvej upravovacej bunke sa docieli iba malý obsah sušiny a tým vzniká pre ostatné fázy (pozri nárok 1 z tlačiva) časová strata.
Z európskej prihlášky 99890398.3 zo 17.01.2000 je známy podobný proces. V čistiacom zariadení, ktoré pracuje na prietokovom princípe a v ktorom sa používa jednokomorová technológia, sa vracia sedimentovaný a zahustený o- živený kal po V-fázach a ešte pred R-fázami späť do prvej upravovacej nádrže. Spätný odtok kalu sa uskutoční po pomerne krátkom čase, čo vyžaduje veľké množstvo vráteného kalu.
EP 0 339 013 sa týka zariadenia na úpravu odpadových vôd, v ktorom je možné pufrovanie väčších množstiev odpadových vôd (odval odpadových vôd) jednoduchým spôsobom; toto sa dosahuje tým, že uzáver na výpuste aktivačnej nádrže má inštalované pohyblivé uzatváracie teliesko z elasticky formovateľnej fólie. Tekutina z aktivačnej nádrže sa čerpá pomocou pneumatickej násosky do dosadzovacej nádrže. Dná oboch nádrží sú vybavené uzatvárateľným otvorom slúžiacim na prerušovanú dopravu usadeného kalu z dosadzovacej nádrže do aktivačnej nádrže a ktorý sa otvára iba krátkodobo. Spojeniu oboch nádrží je týmto po väčšinu času hydraulicky zabránené a toto vedie k rozličným úrovniam vodnej hladiny v oboch nádržiach. V procese realizovanom na základe tohto usporiadania ide o aktivačný postup podľa princípu vzdúvadla s pre rušovaným krátkodobým spätným odtokom kalu z dosadzovacej nádrže do aktivačnej nádrže a s prerušovaným výpustom z dosadzovacej nádrže, na rozdiel od prietokového postupu, ako bolo uvedené na začiatku.
Podstata vynálezu
Predložený vynález si kladie za úlohu zlepšiť spôsob biologického čistenia odpadových vôd uvedený na začiatku takým spôsobom, aby bolo umožnené použitie aj pri stredne veľkých a veľkých čistiamiach odpadových vôd pri uplatnení prietokového princípu a aby sa súčasne dosiahla vyššia koncentrácia kalu v aktivačnej nádrži pri kratšom čase spätného odtoku vrátením usadeného a dobre zahusteného aktivovaného kalu. Táto úloha sa rieši charakteristickými znakmi nároku 1, v ktorom sa po V-fáze a ešte pred R-fázou vracia sedimentovaný, zahustený aktivovaný kal z SU-nádrže do B-nádrže (S-fáza).
Tento vynález sa vyznačuje tým, že na dosiahnutie prietokového princípu je aktivačná nádrž (B-nádrž) neustále hydraulicky spojená s viacerými sedimentačnými a cirkulačnými nádržami (SU-nádrže), pričom v SU-nádržiach sa odohráva viackrát denne prevádzkový cyklus, zahŕňajúci miešaciu fázu (R- fázu), predsedimentačnú fázu (V-fázu) a fázu stáčania (A-fázu). V miešacej R- fáze sa aktivovaný kal opäť mieša s vodou, vo V-fáze oživený kal sedimentuje a v A-fáze sa vyčírená voda stáča. Jednotlivé cykly v SU-nádrži sú fázovo tak posunuté, že A-fázy navzájom susedia a tým vzniká prítok do čističky zodpovedajúci odtoku z čistiaceho zariadenia (prietokový princíp). Pritom je podstatné, že usadený a dobre zahustený kal sa vracia ešte pred miešacou R-fázou do B-nádrže (S-fáza). Najvýhodnejšie sa dosiahne vysoká koncentrácia kalu v B-nádrži a krátky čas spätného odtoku potom, ako sa spätný odtok zrealizuje až po ukončení fázy stáčania vyčírenej vody (A-fáza).
Odber vracaného aktivovaného kalu sa najúčelnejšie zrealizuje zo dna SU-nádrže, pretože práve tu sa vyskytuje najvyššia koncentrácia kalu.
Spätným čerpaním usadeného kalu sa v B-nádrži vytláča voda, ktorá sa odvádza opäť do SU-nádrže cez otvor blízko pod povrchom. Táto voda obsahuje takisto oživený kal, ale v menšej koncentrácii, ako spätne odčerpávaný sedimentovaný kal. Aby sme minimalizovali spätný odtok z aktivačnej nádrže do sedimentačnej nádrže, je podľa tohto vynálezu účelné prerušiť alebo obmedziť pred začiatkom spätného čerpania aktivovaného kalu prevzdušňovanie v aktivačnej nádrži. Týmto činom poklesne aktivovaný kal rozvírený prevzdušňovaním až pod úroveň otvoru blízko pod povrchom a koncentrácia kalu vo vytlačenej vode sa zredukuje.
Spätný odvod sedimentovaného kalu je možné zabezpečiť elektrickými prístrojmi (čerpadlami, miešadlami) alebo pneumatickou násoskou.
Miešanie v SU-nádrži (R-fáza) je možné zabezpečiť rozličnými spôsobmi. Vháňaním vzduchu, použitím elektricky poháňaných miešacích zariadení a takisto je možné použiť pneumatické násosky.
Na spätný odvod kalu a na miešanie v SU-nádrži je možné takisto použiť kombinovanú násosku podľa obrázku 2 (dvojitá násoska). Ak je k dispozícii prevzdušňovanie s jemnými bublinkami v prípade B-nádrže, je možné toto odstaviť a stlačený vzduch takto ušetrený použiť na prevádzku dvojitej násosky. Pritom je dôležité, že pri miešaní vzniká taký silný vodný lúč, že usadený oživený kal sa zvíri, obsah SU-nádrže sa homogenizuje a prípadne utvorený plávajúci kal je dopravený do B-nádrže, kde je ho možné opäť zapracovať do aktivovaného kalu.
B-nádrž je napr. možné hydraulicky spojiť s dvoma SU-nádržami a naštartovať doby cyklu po cca 140 minútach: S-fáza cca 5 min.; R-fáza ca 5 min.; V-fáza cca 60 min.; A-fáza ca 70 min.;
A=S+R+V.
V prípade troch SU-nádrží nám vzniká cyklus po cca 105 minútach: S- fáza cca 5 min.; R-fáza cca 5 min.; V-fáza cca 60 min.; A-fáza cca 35 min.;
A=(S+R+V):2.
Na odvod čírej vody sa dobre osvedčil pevný uzáver stlačeného vzduchu (obr. 4). Pre prípad nadbytočného odvodu kalu a odvodu plávajúceho kalu je možné použiť i automaticky pôsobiace pneumatické násosky.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Ďalšie podrobnosti tohto vynálezu sú zrejmé z nasledujúceho opisu s odvolaním sa na výkres. Na výkrese je zobrazené:
obr. 1: schematické zobrazenie jednotlivých fáz počas cyklu, obr. 2: schematické zobrazenie dvojitej násosky na dopravu tekutín v oboch smeroch, obr. 3: schematické zobrazenie jednotlivých fáz počas cyklu pri použití dvojitej násosky, a obr. 4: schematické zobrazenie odvodu vyčírenej vody (uzáver stlačeného vzduchu).
Príklady uskutočnenia vynálezu
Obrázky la až d ukazujú schematické zobrazenie fáz S, R, V a A. Vertikálny rez v smere toku je vedený cez B-nádrž a cez jednu z minimálne dvoch SU-nádrží. Oproti stálemu prítoku stojí iba jeden odtok v A-fáze. Fáza S a R sa na tomto vyobrazení poháňajú miešacími zariadeniami. Otvory blízko pri povrchu sú vo V-fáze a A-fáze uzatvorené. Písmenom B je označená aktivačná nádrž a písmenami SU sedimentačné a cirkulačné nádrže. V obr. la je schematicky vyobrazená S-fáza. Zahustený kal Os sa prečerpá v tomto prípade pomocou miešadla z SU-nádrže do B-nádrže otvorom blízko dna nádrže, ktorý je neustále otvorený, a rovnaké množstvo pretečie otvormi blízko povrchu z B- nádrže späť do SU-nádrže. Namiesto miešadla je možné napr. použiť aj pneumatickú násosku. Obrázok lb predstavuje miešaciu fázu. Pomocou miešadla sa v tomto prípade vytvorí silný prúd tekutiny O„, ktorý zvíri a homogenizuje obsah SU-nádrže. Rovnako veľký prúd sa dostane cez otvory blízko povrchu z nádrže SU do B-nádrže. Na obrázku lc vidno V-fázu. Zatiaľ čo kal v SU-nádrži sedimentuje a vytvára uzatvorenú kalovú hladinu, v B-nádrži sa v tomto prípade prevzdušňuje stlačeným vzduchom s jemnými bublinkami. Aj otvory blízko povrchu sú uzatvorené. Nakoniec vyobrazuje obr. ld A-fázu, v ktorej sa realizuje odtok zodpovedajúci prítoku Q^. Otvory v blízkosti povrchu sú uzatvorené. Cez hydraulické spojenie na dne nádrže, ktoré je neustále otvorené, prúdi množstvo tekutiny zodpovedajúce prítoku Qgj, pozostávajúce z kalu a vody, do SU-nádrže.
Na obrázku 2 je schematicky zobrazená dvojitá násoska. Obr. 2a zobrazuje prevádzku v S-fáze a obr. 2b v R-fáze. Na obrázku obr. 2a sa prečerpáva z SU-nádrže za prívodu stlačeného vzduchu OL (vyobrazené sú vzduchové bublinky) množstvo tekutiny O; z SU-nádrže do B-nádrže. Na obrázku 2b sa vytvorí protichodný prúd tekutiny z B-nádrže do SU-nádrže, pričom Qr je väčšie ako Qs· Dôležité je tiež, že prúd tekutiny Qs vstupuje do SU-nádrže takou rýchlosťou toku (v ® 2,0 m/s), že kalové usadeniny na dne sú zvírené a obsah SU-nádrže sa homogenizuje.
Obrázky 3a do d ukazujú schematické vyobrazenie fáz S, R, V a A pri použití dvojitej násosky opísanej na obrázku 2. V bočnom pohľade je vidno aktuálny stav otvorov v blízkosti povrchu s klapkami. Pre obr. 3a až d platí v podstate takisto opis obr. 1 a až d.
Nakoniec ukazuje obr. 4 možný odtok čírej vody s uzáverom stlačeného vzduchu. V odstupe cca 1 m sú usporiadané na horizontálne ležiacej rúre vertikálne, smerom nadol obrátené vťahovacie hrdlá rúrok. Na vytvorenie uzáveru sa natlakuje stlačený vzduch Or do horizontálnej rúry. Obr. 4a ukazuje uzatvorený uzáver stlačeného vzduchu, pričom malé množstvo stlačeného vzduchu ktoré sa neustále vháňa, v záujme udržania konštantného rozdielu vodných hladín ΔΗ malou rúrkou, unikne. Maximálna vodná hladina v SU-nádrži je označená v SU-nádrži značkou „max. v.h.“ a vodná hladina v odtokovom kanáli značkou „v.h. v odtokovom kanáli“. V uzávere stlačeného vzduchu panuje tlak vzduchu zodpovedajúci rozdielu ΔΗ. Na obrázku 4b je vyobrazený otvorený uzáver stlačeného vzduchu. Odtok prestavuje Q. Odtokový kanál je v tomto prípade otvorený žľab, je ho možné však vytvoriť aj ako tlakovú rúru. Vnútri i mimo uzáveru stlačeného vzduchu panuje rovnaký tlak vzduchu.
PATENTOVÉ NÁROKY

Claims (10)

1. Spôsob biologického čistenia odpadových vôd pomocou aktivovaného kalu, pri ktorom sa odpadová voda najskôr privádza do prevzdušňovateľnej aktivačnej nádrže - B nádrže a potom striedavo do jednej z viacerých s touto nádržou hydraulicky neustále spojených sedimentačných a cirkulačných nádrží - SU nádrží, v ktorých sa niekoľkokrát denne odohrávajú prevádzkové cykly zahŕňajúce miešaciu fázu - R fázu, predsedimentačnú fázu - V-fázu a fázu stáčania - A-fázu, pričom podľa poradia v miešacej fáze - R-fáze sa zmiešava aktivovaný kal opäť s vodou, v sedimentačnej fáze - V-fáze aktivovaný kal sedimentuje a vo fáze stáčania -
- A-fáze je vyčírená voda stáčaná, a pričom sú cykly v sedimentačných a cirkulačných nádržiach - SU- nádržiach fázovo posunuté, kde fázy stáčania - A-fázy navzájom spolu susedia, a iba vo fázach stáčania - A-
- fázach dochádza k prelievaniu sedimentačných a cirkulačných nádrží - SU-nádrží, pričom k dispozícii je približne konštantná výška vodnej hladiny, čím vzniká odtok z čistiarne odpadových vôd zodpovedajúci prítoku do nej, v y z n a č u j ú c i sa t ý m , že po prebehnutých predsedimentačných fázach - V-fázach a ešte pred vstupom do miešacích fáz - R-fáz sa v S-fáze privádza usadený, aktivovaný, zahustený kal zo sedimentačných a cirkulačných nádrží - SU- nádrží späť do aktivačnej nádrže - B-nádrže.
2. Spôsob podľa nároku 1,vyznačujúci sa tým, že spätné čerpanie usadeného aktivovaného kalu sa realizuje počas alebo najlepšie po fáze stáčania - A-fáze.
3. Spôsob podľa nároku 2, vyznačujúci sa tým, že objem s malým podielom sušiny natlačený v S-fáze v aktivačnej nádrži - B-nádrži ako uvádzajúci sedimentovaný aktivovaný kal sa privádza späť cez otvory blízko pri povrchu do sedimentačných a cirkulačných nádrží - SU-nádrží a že otvory blízko pri povrchu dovoľujú prietok iba počas S-fázy a miešacej fázy - R-fázy a v predsedimentačnej fáze - V-fáze a vo fáze stáčania - A-fáze sú uzatvorené.
4. Spôsob podľa jedného z nárokov 1 až 3, vyznačujúci sa tým, že miešanie v sedimentačných a cirkulačných nádržiach - SU-nádržiach sa realizuje vháňaním vzduchu, elektricky poháňanými miešacími zariadeniami alebo pneumatickou násoskou.
5. Spôsob podľa nárokov laž 4, vyznačujúci sa tým, že na spätný prívod sedimentovaného aktivovaného kalu a na miešanie v sedimentačných a cirkulačných nádržiach - SU-nádržiach sa používa kombinovaná pneumatická násoska umožňujúca dopravu tekutiny v oboch smeroch a vytvárajúca stále hydraulické spojenie blízko pri dne v predsedimentačných fázach - V-fázach a vo fázach stáčania - A-fázach medzi aktivačnou nádržou - B-nádržou a sedimentačnými a cirkulačnými nádržami - SU-nádržami, pričom generovaním silného vodného lúča v sedimentačných a cirkulačných nádržiach - SU-nádržiach vzniká zmiešavací efekt, ktorý víri aktivovaný kal usadený na dne, produkuje vodný stĺpec svojím homogenizačným účinkom a dopravuje prípadný vzniknuvší plávajúci kal cez otvory blízko pri povrchu do aktivačnej nádrže - B-nádrže.
6. Spôsob podľa nárokov 1 až 5, vyznačujúci sa tým, že prevzdušňovanie aktivačnej nádrže
- B-nádrže v miešacích fázach - R-fázach, v S-fázach, prip. v oboch fázach sa prerušuje.
7. Spôsob podľa nárokov 1 až 6, vyznačujúci sa tým, že aktivačná nádrž - B-nádrž je hydraulicky prepojená s dvoma sedimentačnými a cirkulačnými nádržami - SU-nádržami a zvolené sú periódy cyklu po cca 140 minútach, kde S-fáza trvá cca 5 min.; miešacia fáza - R-fáza cca 5 min.; predsedimentačná fáza - V-fáza cca 60 min.; fáza stáčania - A-fáza cca 70 min.; A=(S+R+V); príp. je hydraulicky spojená s troma sedimentačnými a cirkulačnými nádržami - SU-nádržami, a vtedy sú zvolené periódy cyklu po cca 105 minútach, kde S-fáza trvá cca 5 min.; miešacia fáza - R-fáza cca 5 min.; predsedimentačná fáza - V-fáza cca 60 min.; fáza stáčania - A-fáza cca 35 min.; A=(S+R+V):2.
8. Spôsob podľa nárokov 1 až 7, vyznačujúci sa tým, že sa uzáver stlačeného vzduchu použije ako výpust využívajúci horizontálne ležiacu rúru a najmenej jedno nadol smerované vťahovacie hrdlo rúrky, pričom do horizontálne ležiacej rúry sa vháňa stlačený vzduch.
9. Spôsob podľa nárokov laž 8, vyznačujúci sa tým, že na konci predsedimentačnej fázy -
- V-fázy sa meria v predpísanej hĺbke od cca 1,0 do 1,5 m pod vodnou hladinou koncentrácia kalu a na konci fázy stáčania - A- fázy sa zahustený prebytočný kal krátkodobo odvádza, ak by meranie kalovej koncentrácie potvrdilo hladinu kalu ležiacu nad meraným miestom.
10. Spôsob podľa nárokov 1 až 9, vyznačujúci sa tým, že aktivačná nádrž - B-nádrž je neustále hydraulicky spojená so sedimentačnými a cirkulačnými nádržami - SU-nádržami prostredníctvom jedného alebo viacerých otvorov ležiacich v strednej oblasti, že počas S-fázy sa odvádza zahustený kal zo dna sedimentačných a cirkulačných nádrží - SU-nádrží do hornej oblasti aktivačnej nádrže - B-nádrže a takto vytlačený obsah aktivačnej nádrže - B-nádrže sa vracia späť otvormi v strednej oblasti nádrže, že v miešacej fáze - R-fáze sa obsah sedimentačných a cirkulačných nádrží - SU-nádrží zvíri a homogenizuje bez toho, aby vzniklo obtekanie aktivačnej nádrže - B-nádrže a že vo fáze stáčania - A-fáze sa uskutočňuje prietok z aktivačnej nádrže - B-nádrže do sedimentačných a cirkulačných nádrží - SU-nádrží takisto cez otvory v strednej oblasti.
4 výkresy
SK919-2002A 1999-12-21 2000-11-30 Spôsob biologického čistenia odpadových vôd SK287560B6 (sk)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP19990890398 EP1110916A1 (de) 1999-12-21 1999-12-21 Verfahren zur biologischen Abwasserreinigung
PCT/AT2000/000322 WO2001046075A2 (de) 1999-12-21 2000-11-30 Verfahren zur biologischen abwasserreinigung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK9192002A3 SK9192002A3 (en) 2002-11-06
SK287560B6 true SK287560B6 (sk) 2011-02-04

Family

ID=8244036

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK919-2002A SK287560B6 (sk) 1999-12-21 2000-11-30 Spôsob biologického čistenia odpadových vôd

Country Status (20)

Country Link
US (1) US6802975B2 (sk)
EP (2) EP1110916A1 (sk)
CN (1) CN1277763C (sk)
AT (1) ATE244205T1 (sk)
AU (1) AU2125201A (sk)
BG (1) BG65888B1 (sk)
CA (1) CA2393636C (sk)
CZ (1) CZ301190B6 (sk)
DE (1) DE50002780D1 (sk)
EA (1) EA003629B1 (sk)
EE (1) EE200200340A (sk)
HR (1) HRP20020469B1 (sk)
HU (1) HU227187B1 (sk)
PL (1) PL364733A1 (sk)
RO (1) RO120840B1 (sk)
RS (1) RS49788B (sk)
SI (1) SI20872A (sk)
SK (1) SK287560B6 (sk)
UA (1) UA73330C2 (sk)
WO (1) WO2001046075A2 (sk)

Families Citing this family (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1110916A1 (de) * 1999-12-21 2001-06-27 Kurt Dipl.-Ing. Ingerle Verfahren zur biologischen Abwasserreinigung
US7300585B1 (en) 2004-07-15 2007-11-27 Mays Chemical Company, Inc. Method of treatment of effluent stream
US7604734B2 (en) * 2007-06-20 2009-10-20 Chris Hammond Water filtration system
AT509427B1 (de) * 2010-01-28 2016-10-15 Ingerle Kurt Verfahren und einrichtung zur biologischen abwasserreinigung
CN105324542B (zh) 2013-05-28 2019-03-12 发康无水技术公司 减少飞溅并提高速度的筒体出口
GB2526848B (en) * 2014-06-05 2021-01-20 Plantwork Systems Ltd Siphon decanter for a sequencing batch reactor
WO2016033625A1 (en) 2014-09-03 2016-03-10 Kurt Ingerle Method and device for biological wastewater purification
CN107848849A (zh) * 2015-04-02 2018-03-27 K·英格尔 具有磷的去除的生物废水净化方法
WO2016172749A1 (en) * 2015-04-27 2016-11-03 Kurt Ingerle Method for biological wastewater purification
RU2627382C2 (ru) * 2016-01-22 2017-08-08 Акционерное общество "Институт МосводоканалНИИпроект" Способ биологической очистки сточных вод
EP3222589B1 (en) 2016-03-23 2020-02-19 Oü Klaasplast Multi-chamber biological treatment plant
EP3720821A1 (en) 2017-12-06 2020-10-14 INGERLE, Kurt Recursive, time-series-based method for determining the state of an electrochemical reactor
CN108689559A (zh) * 2018-08-22 2018-10-23 湖州裕帛纺织有限公司 印染污水的处理方法
DE102021115739A1 (de) 2021-06-17 2022-12-22 Kurt Ingerle Verfahren zur reinigung von abwasser mittels belebtschlamm
DE102022130904A1 (de) 2022-11-22 2024-05-23 Nwt Og Wasserbehandlungsvorrichtung und Verfahren

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0339013A3 (de) * 1986-12-22 1990-01-31 STOISER & WOLSCHNER Alleininhaber Dipl.-Ing. Heinz Wolschner SW-span-Kläranlagen-Umwelttechnik Vorrichtung zum Aufbereiten von Abwasser
US4836293A (en) * 1988-11-21 1989-06-06 Eastman Kodak Company Shielding method for use with electromagnetic balance
US5228996A (en) * 1991-02-15 1993-07-20 Mark Lansdell Method for treating waste water
US5902484A (en) * 1993-09-30 1999-05-11 Timpany; Peter L. Method and system for treatment of water and wastewater
SK24798A3 (en) * 1995-08-28 1998-07-08 Kurt Ingerle Process for purifying waste water
WO1998037026A1 (de) * 1997-02-18 1998-08-27 Kurt Ingerle Einrichtung zur durchführung eines verfahrens zur reinigung von abwasser
EP0968965A1 (de) * 1998-06-29 2000-01-05 Zapf Gmbh + Co. Vorrichtung und diskontinuierliches Verfahren zur biologischen Abwasserreinigung
EP1110916A1 (de) * 1999-12-21 2001-06-27 Kurt Dipl.-Ing. Ingerle Verfahren zur biologischen Abwasserreinigung

Also Published As

Publication number Publication date
HUP0204007A3 (en) 2005-07-28
AU2125201A (en) 2001-07-03
EP1244604A2 (de) 2002-10-02
EP1244604B1 (de) 2003-07-02
US20030164331A1 (en) 2003-09-04
HRP20020469A2 (en) 2004-04-30
BG65888B1 (bg) 2010-04-30
HRP20020469B1 (en) 2005-06-30
WO2001046075A3 (de) 2002-01-17
CA2393636A1 (en) 2001-06-28
BG106858A (bg) 2003-04-30
WO2001046075A2 (de) 2001-06-28
EE200200340A (et) 2003-10-15
HUP0204007A2 (hu) 2003-03-28
US6802975B2 (en) 2004-10-12
EA003629B1 (ru) 2003-08-28
RO120840B1 (ro) 2006-08-30
DE50002780D1 (de) 2003-08-07
CZ20022162A3 (cs) 2002-09-11
CZ301190B6 (cs) 2009-12-02
SI20872A (sl) 2002-10-31
CN1277763C (zh) 2006-10-04
RS49788B (sr) 2008-06-05
UA73330C2 (en) 2005-07-15
YU46402A (sh) 2005-03-15
PL364733A1 (en) 2004-12-13
CN1413173A (zh) 2003-04-23
CA2393636C (en) 2013-04-16
ATE244205T1 (de) 2003-07-15
EP1110916A1 (de) 2001-06-27
HU227187B1 (en) 2010-10-28
SK9192002A3 (en) 2002-11-06
EA200200553A1 (ru) 2002-12-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK287560B6 (sk) Spôsob biologického čistenia odpadových vôd
CN101544423B (zh) 污泥减量的a/o脱氮污水处理工艺及装置
CN103395948B (zh) Z型气提回流两级沉淀一体化污水处理池
KR101288298B1 (ko) 잉여슬러지를 이용한 초기우수 및 월류수 처리장치
CN204198556U (zh) 一种印染污水处理系统
CN117209053B (zh) 一种嵌入式曝气沉淀一体化自凝聚活性污泥生化反应器
CN202379803U (zh) 一种错流式曝气沉淀过滤装置
CN106865905A (zh) 一种可满足直接排入地表ⅱ类ⅲ类水体标准的污水处理系统
PL186772B1 (pl) Sposób i urządzenie do oczyszczania ścieków
CN201317701Y (zh) 一种污水处理用沉淀装置
KR101192174B1 (ko) 하폐수고도처리장치
JP2001262654A (ja) 排水処理システム
CN203392987U (zh) Z型气提回流两级沉淀一体化污水处理池
CN201678562U (zh) 一体式污泥自回流曝气沉淀装置
CN101792241B (zh) 一体式污泥自回流曝气沉淀装置
CN109761392B (zh) 一种虹吸式污水处理装置
CN106219874A (zh) 一种无动力回流一体化污水处理装置
KR100852359B1 (ko) 폐수 처리장치
KR100540549B1 (ko) 수직형 멤브레인 바이오 리액터를 이용한 오폐수 고도처리 장치
KR100870740B1 (ko) 유량조절이 가능한 일차침전지
KR101617804B1 (ko) 소형 유류 제거장치 및 이를 이용한 유류 제거방법
KR20240037759A (ko) 활성슬러지 농도 조절기능을 구비하는 하수처리장치 및 이를 이용하는 하수처리방법
Paredes Supernatant decanting of aerobically digested waste activated sludge
JP2002143873A (ja) 既設単独処理浄化槽を合併処理槽に改良する合併処理化法および、その方法により得られた合併処理槽
CN105417896A (zh) 一种印染废水处理系统

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of maintenance fees

Effective date: 20161130