BG106858A - Метод за биологично пречистване на отпадъчна вода - Google Patents

Метод за биологично пречистване на отпадъчна вода Download PDF

Info

Publication number
BG106858A
BG106858A BG106858A BG10685802A BG106858A BG 106858 A BG106858 A BG 106858A BG 106858 A BG106858 A BG 106858A BG 10685802 A BG10685802 A BG 10685802A BG 106858 A BG106858 A BG 106858A
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
phase
tank
tanks
approximately
phases
Prior art date
Application number
BG106858A
Other languages
English (en)
Other versions
BG65888B1 (bg
Inventor
Kurt Ingerle
Original Assignee
Kurt Ingerle
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Kurt Ingerle filed Critical Kurt Ingerle
Publication of BG106858A publication Critical patent/BG106858A/bg
Publication of BG65888B1 publication Critical patent/BG65888B1/bg

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C02TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02FTREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02F3/00Biological treatment of water, waste water, or sewage
    • C02F3/02Aerobic processes
    • C02F3/12Activated sludge processes
    • C02F3/1205Particular type of activated sludge processes
    • C02F3/121Multistep treatment
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C02TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02FTREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02F3/00Biological treatment of water, waste water, or sewage
    • C02F3/02Aerobic processes
    • C02F3/12Activated sludge processes
    • C02F3/1236Particular type of activated sludge installations
    • C02F3/1263Sequencing batch reactors [SBR]
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02WCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO WASTEWATER TREATMENT OR WASTE MANAGEMENT
    • Y02W10/00Technologies for wastewater treatment
    • Y02W10/10Biological treatment of water, waste water, or sewage

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Water Supply & Treatment (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Hydrology & Water Resources (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Biodiversity & Conservation Biology (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Microbiology (AREA)
  • Activated Sludge Processes (AREA)
  • Separation Using Semi-Permeable Membranes (AREA)
  • Separation Of Suspended Particles By Flocculating Agents (AREA)
  • Treatment Of Sludge (AREA)
  • Aeration Devices For Treatment Of Activated Polluted Sludge (AREA)
  • Biological Treatment Of Waste Water (AREA)

Abstract

Изобретението се отнася до метод за биологично пречистване на отпадъчна вода чрез средствата на активна утайка. По метода отпадъчната вода се въвеждапърво в резервоар (В резервоар) за аерирана активна утайка и след това чрез редуване - в един от съответните утаечни и рециркулационни резервоари (SUрезервоари), които са постоянно свързани с В резервоара, се разделят активната утайка и чистата вода. След разделянето активната утайка се връща към В резервоара, а чистата вода се отвежда. Няколко пъти на ден в SU резервоарите се извършва работен цикъл, включващ фаза на смесване (R фаза), фаза на предварително утаяване (V фаза) и фаза на отделяне(А фаза). В R фазата активната утайка повторно сесмесва с водата, във V фазата активната утайка сеутаява и в А фазата чистата вода се отвежда (метод с един резервоар). Циклите в SU резервоарите са фазово отместени един спрямо друг, като А фазите са близки и само при тях SU резервоарите се отводняват, като е установено приблизително постоянно ниво на водата, поради което тя изтича от пречистващата инсталация в количество, съответно на нейното вливане (принцип на безпрепятствено изтичане). Преди R фазата утаената и сгъстена активна утайка повторно се въвежда от SU резервоара във В резервоара.

Description

МЕТОД ЗА БИОЛОГИЧНО ПРЕЧИСТВАНЕ НА
ОТПАДЪЧНА ВОДА
ОБЛАСТ НА ТЕХНИКАТА
Изобретението се отнася до метод за биологично пречистване на битова или подобна отпадъчна вода чрез средствата на активна утайка, при който отпадъчната вода е въведена първо в резервоар ( В резервоар ) за аерирарана активна утайка и след това чрез редуване в един от съответните утаечни и рециркулационни резервоари ( SU резервоари ), които са постоянно свързани със споменатия В резервоар, и при който няколко пъти на ден се извършва работен цикъл, включващ фаза на смесване (R фаза), фаза на повторно утаяване (V фаза) и фаза на отделяне (А фаза), при който цикъл поред в R фазата активната утайка повторно се смесва с водата, в V фазата активната утайка се утаява и в А фазата чистата вода се отвежда, и при който метод циклите в SU резервоарите са фазово отместени един спрямо друг, като А фазите са близки и само при А фазите SU резервоарите са отводнявани, при което е налично приблизително постоянно ниво на водата, като това води до изтичането й от пречистващата инсталация, съответстващо на нейното вливане ( принцип на безпрепятствено изтичане).
ПРЕДШЕСТВАЩО СЪСТОЯНИЕ НА ТЕХНИКАТА
От европейска патентна заявка ЕР 968 965 е известен метод за биологично пречистване на отпадъчна вода чрез средствата на активна утайка, където отпадъчната вода е въведена първо в резервоар за аерирана активация и след това в утаяващ резервоар, в който настъпва отделяне на активната утайка и чистата вода, и след разделянето активната утайка се връща в резервоара за активация, а чистата вода се отделя. Няколко пъти на ден се извършва работен цикъл, включващ фаза на смесване, фаза на вторично утаяване и фаза на отделяне, при което във фазата на смесване активната утайка е повторно смесена с вода, във фазата на вторичното утаяване активната утайка се утаява и във фазата на отделяне чистата вода се отвежда. Съгласно гореспоменатия метод от предшестващото състояние, пречистването се осъществява в биологична двурезервоарна система - резервоари за активация и за утаяване с непрекъснато вливане и прекъсващо изтичане. В интервалите без изтичане нивото на водата се вдига поради вливането ( принцип на разделяне). Патентната претенция на този метод се характеризира с това, че след фазата на повторно утаяване и преди фазата на смесване утаената активна утайка се връща за активация в резервоара от “двурезервоарната система с разделящо действие”. Това, че този метод се отнася до разделяне може да бъде видяно от описанието на документа ( страници 14 и 15) гласящо водата се въвежда постоянно към първа област и оттам се изсипва във втората област. Отделяне на пречистена дренирана вода тук се извършва само по време на третия етап на метода. По време на другите етапи дренираната вода се събира и в двете области или - в случай на наличие на анаеробно повторно обработване - също и в тази област”. В претенция 13 също ясно е доказано, че тя касае “двурезервоарни системи с разделящо действие” които “ са свързани паралелно и действат разделено във времето”. Този метод от предшестващото състояние е много подходящ за малки пречистващи инсталации. За средни или едромащабни пречистващи инсталации, обаче, много по-добре е да се използва принципа на безпрепятственото изтичане. Тогава изтичането от пречистващата инсталация съответства на вливането в нея.
Подобен метод е известен от WO 97/08104, където при започването на всеки цикъл еднаквата концентрация на утайката е регулирана в резервоарите за активация и утаяване, като повторното въвеждане на неутаената активна утайка става по време на фазата на смесване. Преди фазата на смесване не е осигурено повторно въвеждане на утаена и добре сгъстена активна утайка.
Освен това, подобен метод е известен от европейски патент ЕР 0 670 817 В1 от 1999-12-29, където отпадъчната вода е пречиствана в две камери, при който отпадъчната вода е аерирана и смесена в камерата за пречистване и отделяне, и при който повторното въвеждане на утайката от камерата за пречистване и отделяне в първата камера за пречистване става по време на смесващия период (В и R фаза). Същественото тук е, че аерацията и смесването в камерата са осъществени по време на пречистването и отвеждането, а неутаената и сгъстена активна утайка е оставена за повторно въвеждане, което поражда необходимостта от по-дълго време за повторното въвеждане, като се получава по малко съдържание на сухо вещество в първата камера за пречистване и по този начин става загуба на време за другите фази (сравнете претенция 1 на документа).
Подобен метод е известен от Европейска заявка ЕР 1 110 916 от 2000-01-17. В пречистваща инсталация, действаща съгласно принципа на безпрепятственото изтичане и използваща еднорезервоарна технология, утаената и сгъстена активна утайка се връща след V фазите и преди R фазите в пъвия пречистващ резервоар. Повторното въвеждане на утайката се извършва за сравнително кратко време, което прави необходимо връщането на голямо количество.
ЕР 0 399 013 се отнася до устройство за обработване на отпадъчна вода, при който метод е възможно поглъщане на поголеми количества отпадъчна вода (въздействие на отпадъчната вода) по лесен, естествен начин, при което това е постигнато като затварящите средства на изходящия отвор на резервоара за активация съдържат подвижно затварящо тяло изработено от еластичен деформируем филм. Флуидът от резервоара за активация е пренесен във втори пречистващ резервоар чрез средствата на въздушно-струйна нагнетателна тръба. Върху долната част и на двата резервоара е осигурен затваряем отвор, който служи за пренасяне на утаената утайка от втория пречистващ резервоар в резервоара за активация, и който е отворен само за кратко време. Следователно, свързването на двата резервоара е хидравлически прекъсвано и води до различно ниво на водата, разположена в двата резервоара. Методът косвено разкрит чрез това устройство е метод за активиране, действащ съгласно принципа на разделяне с прекъсване, краткотрайно повторно въвеждане на утайката от следващия след пречистващия резервоар в резервоара за активация, като е противопоставен на метода за безпрепятственото изтичане, разкрит в началото.
Изобретението се основава на проблема за подобряване на гореспоменатите методи за биологично пречистване на отпадъчна вода по начин, който позволява прилагането му в средни и едромащабни инсталации за пречистване чрез използване на принципа на безпрепятственото изтичане и в същото време, постигането на по-висока концентрация на утайката в резервоара за активация при по-кратко време за повторно въвеждане, чрез повторно въвеждане на утаена и добре сгъстена утайка. Този проблем е решен чрез признаците на претенция 1, съгласно която след V фазите и преди R фазите, утаената и сгъстена активна утайка е повторно въведена във В резервоара от SU резервоарите (S фаза).
ТЕХНИЧЕСКА СЪЩНОСТ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО
Изобретението се отличава е това, че за да се осъществи принципа на безпрепятственото изтичане, то резервоара за активация (В резервоар) е постоянно хидравлично свързан със съответни утаечни и рециркулационни резервоари (SU резервоари), при което в SU резервоарите няколко пъти на ден се извършва работен цикъл, включващ фаза на смесване (R фаза), фаза на предварително утаяване ( V фаза) и фаза на отделяне (А фаза). В R фазата активната утайка повторно се смесва с водата, във V фазата активната утайка се утаява и в А фазата чистата вода се отвежда. Циклите в SU резервоарите са фазово отместени по такъв начин, че А фазите са близки една до друга, като това води до изтичане от инсталацията за пречистване, което съответства на вливането в нея (принципа на безпрепятственото изтичане). В този контекст, същественото е, че преди R фазата утаената и добре сгъстена активна утайка е повторно въведена в В резервоара (S фаза). Преимуществено, висока концентрация на утайката във В резервоара и кратко време за връщане е осъществено в случая, когато повторното въвеждане е направено само след завършване на фазата на отвеждане на чиста вода (А фаза).
Активната утайка е взета по подходящ начин от долната част на SU резервоара при нейното повторно въвеждане, тъй като там ще се получи най-високата концентрация на утайката.
При повторното въвеждане на утаената утайка във В резервоара се изтласква вода, която вода се връща към SU резервоара през отвор, разположен близо до повърхността. Тази вода също съдържа активна утайка, обаче, в по-малка концентрация в сравнение с върнатата утаена утайка. За да се намали този обратен поток от утайка, съгласно настоящото изобретение е подходящо да се прекъсне или дроселира аерацията в резервоара за активация, преди да започне повторното въвеждане на активната утайка. По този начин завихрената от аерацията активна утайка се утаява до под нивото на близко разположения до повърхността отвор и концентрацията на утайка в преместената вода намалява.
Близко разположените до повърхността отвори са осигурени е клапи, които се отварят автоматично и се затварят във V и А фазите.
Повторното въвеждане на утаена утайка може да бъде извършено с електрически устройства ( помпи, разбъркващи устройства ) или чрез средствата на въздушно-струйни нагнетателни тръби.
Смесването в SU резервоарите (R фаза) също така може да бъде извършено по няколко начина. Може да бъде инжектиран въздух, може да бъде използвано електрически задвижвано разбъркващо устройство или въздушно-струйна нагнетателна тръба.
За повторното въвеждане на утайка и разбъркването й в SU резервоарите съгласно фигура 2 (сдвоен сифон) може да се използва комбинирана въздушно-струйна нагнетателна тръба. В случай на наличие на добра аерация във В резервоара, тази аерация може да се изключи и въздухът под налягане, който се намира там, може да се използва за функционирането на сдвоения сифон. В този случай е важно за разбъркването да се генерира толкова силна струя, че да завихря активната утайка, утаена на дъното, да хомогенизира съдържанието на SU резервоара и да придвижва плаващата утайка, която може да се е образувала в В резервоара, където може да бъде преработена в активна утайка.
В резервоарът може например да бъде хидравлично свързан е два SU резервоара и предполагаемото време за цикъл е приблизително 140 минути: S фаза приблизително 5 минути, R фаза приблизително 5 минути, V фаза приблизително 60 минути, А фаза приблизително 70 минути; A=(S+R+V).
С три SU резервоара се получава цикъл от приблизително 105 минути: S фаза приблизително 5 минути, R фаза приблизително 5 минути, V фаза приблизително 60 минути, А фаза приблизително 35 минути; A = ( S+R+V) : 2 .
За отвеждането на чиста вода се е оказало подходящо използването на постоянно монтирана въздушно-нагнетателна преграда (фигура 4). За отвеждането на остатъчната плаваща утайка също може да се използва автоматично работеща въздушноструйна нагнетателна тръба.
ПОЯСНЕНИЕ НА ПРИЛОЖЕНИТЕ ФИГУРИ
Допълнителни детайли за изобретението могат да се видят от последващото описание на приложените чертежи, където:
Фигура 1 представлява схематично изображение на отделните фази по време на цикъл;
Фигура 2 - схематично изображение на сдвоен сифон за пренасяне на флуиди и в двете направления;
Фигура 3 - схематично изображение на отделните фази по време на цикъл, използващи сдвоен сифон, и
Фигура 4 - схематично изображение на изходящ отвор за чиста вода (въздушно-нагнетателна преграда).
ПРИМЕРИ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО
Фигури 1а до Id показват схематични изображения на фазите S, R, V и А. Вертикалният разрез по протежение на потока води през В резервоара и един от поне двата SU резервоара. Непрекъснатото вливане е противоположно на изтичането само при А фазата. В това изображение S и R фазите действат с разбъркващи устройства. Отворите, разположени близо до повърхността са затворени при V и А фазите. Резервоарът за активация е означен с В, а резервоарите за утаяване и рециркулация със SU. S фазата е илюстрирана схематично на фигура 1а. В този случай сгъстената утайка Qs се пренася от SU резервоара във В резервоара с помощта на разбъркващо устройство през постоянно отворен отвор, разположен близо до долната част, и същото количество Qs протича обратно през отвора, разположен близо до повърхността от В резервоара към SU резервоара. На мястото на разбъркващото устройство може да бъде използвана например въздушно струйна нагнетателна тръба. Фигура 1в представлява фазата на смесване. В този случай чрез средствата на разбъркващото устройство е образуван силен поток от флуид Qr, който се върти и хомогенизира съдържанието на SU резервоара. Поток с еднакъв обем влиза във В резервоара от SU резервоара през отвори, разположени близо до повърхността. На фитура 1с може да бъде видяна V фазата. Макар че във SU резервоара утайката се утаява и се формира определено утаечно ниво si, то в този случай В резервоарът се аерира с добре нагнетени мехурчета въздух. Отворите, разположени близо до повърхността също са затворени. Накрая, фигура Id показва А фазата, в която става изтичане QaB, което съответства на вливането Qzu. Отворите, разположени близо до повърхността са затворени. Количество флуид, съответстващо на вливането Qzu и съдържащо вода и утайка,
протича към SU резервоара през постоянно отворената хидравлична връзка при долната част на резервоара.
На фигура 2 схематично е изобразен сдвоен сифон. Фигура 2а показва действието при S фазата, а фигура 2в - при R фазата. На фигура 2а чрез въвеждане на нагнетен въздух Ql ( показани са въздушни мехурчета ) количество флуид Qs се пренася от SU резервоара във В резервоара. На фигура 2в е показано получаването на срещуположен флуиден поток от В резервоара в SU резервоара е намален, при което Qr е по-голям от Qs. Съществено е също, че потокът флуид Qr влиза в SU резервоара с такава висока скорост ( ν « 2,0 m/s), че утаените слоеве на дъното се завъртат и съдържанието на SU резервоара се хомогенизира.
Фигури За до 3d показват схематични изображения на фазите S, R, V и А при използването на сдвоен сифон, изобразен на фигура 2. На стената може да бъде видяно съответното разположение на отворите с клапи, разположени близо до повърхността. За фигури За до 3d по същество е приложимо също разяснението на фигури 1а до Id.
Накрая, фигура 4 показва изходящия отвор за чиста вода с въздушно-нагнетателната преграда (въздушна сифонна преграда). На разстояния от приблизително 1ш дренажни вдлъбнатини, ориентирани вертикално надолу са подредени по протежение на тръба, монтирана хоризонтално. За реализиране на преградата, се вкарва нагнетен въздух Ql в хоризонталната тръба. Фигура 4 показва затворена въздушно-нагнетателна преграда, при която малко количество Ql нагнетен въздух, непрекъснато инжектиран, се прокрадва през малка тръба, за да поддържа постоянна разлика в нивото на водата ΔΗ. Максималното ниво на водата в SU резервоара е означено е “max.wl”, а нивото на водата на изходящия канал ос с “wl - ос”. При въздушно-нагнетателната преграда налягането на въздуха се явява съответстващо на разликата ΔΗ. На фигура 4в е изобразена отворена въздушно-нагнетателна преграда. Количеството на изтичане е Q. В този случай изходящият канал ос е отворено дрениран; това може да бъде реализирано също и като нагнетателна тръба. Отвътре и отвън на въздушно-нагнетателната преграда налягането на въздуха е еднакво.
МЕТОД ЗА БИОЛОГИЧНО ПРЕЧИСТВАНЕ НА ОТПАДЪЧНА ВОДА
ОБЛАСТ НА ТЕХНИКАТА
Изобретението се отнася до метод за биологично пречистване на битова или подобна отпадъчна вода чрез средствата на активна утайка, при който отпадъчната вода е въведена първо в резервоар ( В резервоар ) за аерирарана активна утайка и след това чрез редуване в един от съответните утаечни и рециркулационни резервоари ( SU резервоари ), които са постоянно свързани със споменатия В резервоар, и при който няколко пъти на ден се извършва работен цикъл, включващ фаза на смесване (R фаза), фаза на повторно утаяване (V фаза) и фаза на отделяне (А фаза), при който цикъл поред в R фазата активната утайка повторно се смесва с водата, в V фазата активната утайка се утаява и в А фазата чистата вода се отвежда, и при който метод циклите в SU резервоарите са фазово отместени един спрямо друг, като А фазите са близки и само при А фазите SU резервоарите са отводнявани, при което е налично приблизително постоянно ниво на водата, като това води до изтичането й от пречистващата инсталация, съответстващо на нейното вливане ( принцип на безпрепятствено изтичане).
ПРЕДШЕСТВАЩО СЪСТОЯНИЕ НА ТЕХНИКАТА
От европейска патентна заявка ЕР 968 965 е известен метод за биологично пречистване на отпадъчна вода чрез средствата на активна утайка, където отпадъчната вода е въведена първо в резервоар за аерирана активация и след това в утаяващ резервоар, в който настъпва отделяне на активната утайка и чистата вода, и след разделянето активната утайка се връща в резервоара за активация, а чистата вода се отделя. Няколко пъти на ден се извършва работен цикъл, включващ фаза на смесване, фаза на вторично утаяване и фаза на отделяне, при което във фазата на смесване активната утайка е повторно смесена с вода, във фазата на вторичното утаяване активната утайка се утаява и във фазата на отделяне чистата вода се отвежда. Съгласно гореспоменатия метод от предшестващото състояние, пречистването се осъществява в биологична двурезервоарна система - резервоари за активация и за утаяване с непрекъснато вливане и прекъсващо изтичане. В интервалите без изтичане нивото на водата се вдига поради вливането ( принцип на разделяне). Патентната претенция на този метод се характеризира с това, че след фазата на повторно утаяване и преди фазата на смесване утаената активна утайка се връща за активация в резервоара от “двурезервоарната система с разделящо действие”. Това, че този метод се отнася до разделяне може да бъде видяно от описанието на документа ( страници 14 и 15) гласящо водата се въвежда постоянно към първа област и оттам се изсипва във втората област. Отделяне на пречистена дренирана вода тук се извършва само по време на третия етап на метода. По време на другите етапи дренираната вода се събира и в двете области или - в случай на наличие на анаеробно повторно обработване - също и в тази област”. В претенция 13 също ясно е доказано, че тя касае “двурезервоарни системи с разделящо действие” които “ са свързани паралелно и действат разделено във времето”. Този метод от предшестващото състояние е много подходящ за малки пречистващи инсталации. За средни или сдромащабни пречистващи инсталации, обаче, много по-добре е да се използва принципа на безпрепятственото изтичане. Тогава изтичането от пречистващата инсталация съответства на вливането в нея.
Подобен метод е известен от WO 97/08104, където при започването на всеки цикъл еднаквата концентрация на утайката е регулирана в резервоарите за активация и утаяване, като повторното въвеждане на неутаената активна утайка става по време на фазата на смесване. Преди фазата на смесване не е осигурено повторно въвеждане на утаена и добре сгъстена активна утайка.
Освен това, подобен метод е известен от европейски патент ЕР 0 670 817 В1 от 1999-12-29, където отпадъчната вода е пречиствана в две камери, при който отпадъчната вода е аерирана и смесена в камерата за пречистване и отделяне, и при който повторното въвеждане на утайката от камерата за пречистване и отделяне в първата камера за пречистване става по време на смесващия период ( В и R фаза). Същественото тук е, че аерацията и смесването в камерата са осъществени по време на пречистването и отвеждането, а неутаената и сгъстена активна утайка е оставена за повторно въвеждане, което поражда необходимостта от по-дълго време за повторното въвеждане, като се получава по малко съдържание на сухо вещество в първата камера за пречистване и по този начин става загуба на време за другите фази (сравнете претенция 1 на документа).
Подобен метод е известен от Европейска заявка ЕР1 110916 от 2000-01-17. В пречистваща инсталация, действаща съгласно принципа на безпрепятственото изтичане и използваща еднорезервоарна технология, утаената и сгъстена активна утайка се връща след V фазите и преди R фазите в пъвия пречистващ резервоар. Повторното въвеждане на утайката се извършва за сравнително кратко време, което прави необходимо връщането на голямо количество.
ЕР 0 399 013 се отнася до устройство за обработване на отпадъчна вода, при който метод е възможно поглъщане на поголеми количества отпадъчна вода (въздействие на отпадъчната
вода) по лесен, естествен начин, при което това е постигнато като затварящите средства на изходящия отвор на резервоара за активация съдържат подвижно затварящо тяло изработено от еластичен деформируем филм. Флуидът от резервоара за активация е пренесен във втори пречистващ резервоар чрез средствата на въздушно-струйна нагнетателна тръба. Върху долната част и на двата резервоара е осигурен затваряем отвор, който служи за пренасяне на утаената утайка от втория пречистващ резервоар в резервоара за активация, и който е отворен само за кратко време. Следователно, свързването на двата резервоара е хидравлически прекъсвано и води до различно ниво на водата, разположена в двата резервоара. Методът косвено разкрит чрез това устройство е метод за активиране, действащ съгласно принципа на разделяне с прекъсване, краткотрайно повторно въвеждане на утайката от следващия след пречистващия резервоар в резервоара за активация, като е противопоставен на метода за безпрепятственото изтичане, разкрит в началото.
Изобретението се основава на проблема за подобряване на гореспоменатите методи за биологично пречистване на отпадъчна вода по начин, който позволява прилагането му в средни и едромащабни инсталации за пречистване чрез използване на принципа на безпрепятственото изтичане и в същото време, постигането на по-висока концентрация на утайката в резервоара за активация при по-кратко време за повторно въвеждане, чрез повторно въвеждане на утаена и добре сгъстена утайка. Този проблем е решен чрез признаците на претенция 1, съгласно която след V фазите и преди R фазите, утаената и сгъстена активна утайка е повторно въведена във В резервоара от SU резервоарите (S фаза).
ТЕХНИЧЕСКА СЪЩНОСТ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО
Изобретението се отличава е това, че за да се осъществи принципа на безпрепятственото изтичане, то резервоара за активация (В резервоар) е постоянно хидравлично свързан със съответни утаечни и рециркулационни резервоари (SU резервоари), при което в SU резервоарите няколко пъти на ден се извършва работен цикъл, включващ фаза на смесване (R фаза), фаза на предварително утаяване ( V фаза ) и фаза на отделяне (А фаза). В R фазата активната утайка повторно се смесва с водата, във V фазата активната утайка се утаява и в А фазата чистата вода се отвежда. Циклите в SU резервоарите са фазово отместени по такъв начин, че А фазите са близки една до друга, като това води до изтичане от инсталацията за пречистване, което съответства на вливането в нея (принципа на безпрепятственото изтичане). В този контекст, същественото е, че преди R фазата утаената и добре сгъстена активна утайка е повторно въведена в В резервоара (S фаза). Преимуществено, висока концентрация на утайката във В резервоара и кратко време за връщане е осъществено в случая, когато повторното въвеждане е направено само след завършване на фазата на отвеждане на чиста вода (А фаза).
Активната утайка е взета по подходящ начин от долната част на SU резервоара при нейното повторно въвеждане, тъй като там ще се получи най-високата концентрация на утайката.
При повторното въвеждане на утаената утайка във В резервоара се изтласква вода, която вода се връща към SU резервоара през отвор, разположен близо до повърхността. Тази вода също съдържа активна утайка, обаче, в по-малка концентрация в сравнение с върнатата утаена утайка. За да се намали този обратен поток от утайка, съгласно настоящото изобретение е подходящо да се прекъсне или дроселира аерацията в резервоара за активация, преди да започне повторното въвеждане на активната утайка. По този начин завихрената от аерацията активна утайка се утаява до под нивото на близко разположения до повърхността отвор и концентрацията на утайка в преместената вода намалява.
Близко разположените до повърхността отвори са осигурени е клапи, които се отварят автоматично и се затварят във V и А фазите.
Повторното въвеждане на утаена утайка може да бъде извършено е електрически устройства ( помпи, разбъркващи устройства ) или чрез средствата на въздушно-струйни нагнетателни тръби.
Смесването в SU резервоарите (R фаза) също така може да бъде извършено по няколко начина. Може да бъде инжектиран въздух, може да бъде използвано електрически задвижвано разбъркващо устройство или въздушно-струйна нагнетателна тръба.
За повторното въвеждане на утайка и разбъркването й в SU резервоарите съгласно фигура 2 (сдвоен сифон) може да се използва комбинирана въздушно-струйна нагнетателна тръба. В случай на наличие на добра аерация във В резервоара, тази аерация може да се изключи и въздухът под налягане, който се намира там, може да се използва за функционирането на сдвоения сифон. В този случай е важно за разбъркването да се генерира толкова силна струя, че да завихря активната утайка, утаена на дъното, да хомогенизира съдържанието на SU резервоара и да придвижва плаващата утайка, която може да се е образувала в В резервоара, където може да бъде преработена в активна утайка.
В резервоарът може например да бъде хидравлично свързан е два SU резервоара и предполагаемото време за цикъл е приблизително 140 минути: S фаза приблизително 5 минути, R фаза приблизително 5 минути, V фаза приблизително 60 минути, А фаза приблизително 70 минути; A=(S+R+V).
С три SU резервоара се получава цикъл от приблизително 105 минути: S фаза приблизително 5 минути, R фаза приблизително 5 минути, V фаза приблизително 60 минути, А фаза приблизително 35 минути; A = ( S+R+V): 2 .
За отвеждането на чиста вода се е оказало подходящо използването на постоянно монтирана въздушно-нагнетателна преграда (фигура 4). За отвеждането на остатъчната плаваща утайка също може да се използва автоматично работеща въздушноструйна нагнетателна тръба.
ПОЯСНЕНИЕ НА ПРИЛОЖЕНИТЕ ФИГУРИ
Допълнителни детайли за изобретението могат да се видят от последващото описание на приложените чертежи, където:
Фигура 1 представлява схематично изображение на отделните фази по време на цикъл;
Фигура 2 - схематично изображение на сдвоен сифон за пренасяне на флуиди и в двете направления;
Фигура 3 - схематично изображение на отделните фази по време на цикъл, използващи сдвоен сифон, и
Фигура 4 - схематично изображение на изходящ отвор за чиста вода (въздушно-нагнетателна преграда).
ПРИМЕРИ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО
Фигури 1а до Id показват схематични изображения на фазите S, R, V и А. Вертикалният разрез по протежение на потока води през В резервоара и един от поне двата SU резервоара. Непрекъснатото вливане е противоположно на изтичането само при А фазата. В това изображение S и R фазите действат с разбъркващи устройства. Отворите, разположени близо до повърхността са затворени при V и А фазите. Резервоарът за активация е означен с В, а резервоарите за утаяване и рециркулация със SU. S фазата е илюстрирана схематично на фигура 1а. В този случай сгъстената утайка Qs се пренася от SU резервоара във В резервоара с помощта на разбъркващо устройство през постоянно отворен отвор, разположен близо до долната част, и същото количество Qs протича обратно през отвора, разположен близо до повърхността от В резервоара към SU резервоара. На мястото на разбъркващото устройство може да бъде използвана например въздушно струйна нагнетателна тръба. Фигура 1в представлява фазата на смесване. В този случай чрез средствата на разбъркващото устройство е образуван силен поток от флуид Qr, който се върти и хомогенизира съдържанието на SU резервоара. Поток с еднакъв обем влиза във В резервоара от SU резервоара през отвори, разположени близо до повърхността. На фитура 1с може да бъде видяна V фазата. Макар че във SU резервоара утайката се утаява и се формира определено утаечно ниво si, то в този случай В резервоарът се аерира с добре нагнетени мехурчета въздух. Отворите, разположени близо до повърхността също са затворени. Накрая, фигура Id показва А фазата, в която става изтичане QaB, което съответства на вливането Qzu. Отворите, разположени близо до повърхността са затворени. Количество флуид, съответстващо на вливането Qzu и съдържащо вода и утайка, протича към SU резервоара през постоянно отворената хидравлична връзка при долната част на резервоара.
На фигура 2 схематично е изобразен сдвоен сифон. Фигура 2а показва действието при S фазата, а фигура 2в - при R фазата. На фигура 2а чрез въвеждане на нагнетен въздух Ql ( показани са въздушни мехурчета ) количество флуид Qs се пренася от SU резервоара във В резервоара. На фигура 2в е показано получаването на срещуположен флуиден поток от В резервоара в SU резервоара е намален, при което Qr е по-голям от Qs. Съществено е също, че потокът флуид Qr влиза в SU резервоара с такава висока скорост ( ν « 2,0 m/s), че утаените слоеве на дъното се завъртат и съдържанието на SU резервоара се хомогенизира.
Фигури За до 3d показват схематични изображения на фазите S, R, V и А при използването на сдвоен сифон, изобразен на фигура 2. На стената може да бъде видяно съответното разположение на отворите с клапи, разположени близо до повърхността. За фигури За до 3d по същество е приложимо също разяснението на фигури 1а до Id.
Накрая, фигура 4 показва изходящия отвор за чиста вода с въздушно-нагнетателната преграда (въздушна сифонна преграда). На разстояния от приблизително 1ш дренажни вдлъбнатини, ориентирани вертикално надолу са подредени по протежение на тръба, монтирана хоризонтално. За реализиране на преградата, се вкарва нагнетен въздух Ql в хоризонталната тръба. Фигура 4 показва затворена въздушно-нагнетателна преграда, при която малко количество Ql нагнетен въздух, непрекъснато инжектиран, се прокрадва през малка тръба, за да поддържа постоянна разлика в нивото на водата ΔΗ. Максималното ниво на водата в SU резервоара е означено с “max.wl”, а нивото на водата на изходящия канал ос с “wl - ос”. При въздушно-нагнетателната преграда налягането на въздуха се явява съответстващо на разликата ΔΗ. На фигура 4в е изобразена отворена въздушно-нагнетателна преграда. Количеството на изтичане е Q. В този случай изходящият канал ос е отворено дрениран; това може да бъде реализирано също и като нагнетателна тръба. Отвътре и отвън на въздушно-нагнетателната преграда налягането на въздуха е еднакво.

Claims (10)

ПАТЕНТНИ ПРЕТЕНЦИИ
1. Метод за биологично пречистване на отпадъчна вода чрез средствата на активна утайка, при който отпадъчната вода е въведена първо в резервоар за аерирана активна утайка (В резервоар) и след това чрез редуване в един от съответните утаечни и рециркулационни резервоари (SU резервоари), които са постоянно хидравлично свързани със споменатия В резервоар, и при който няколко пъти на ден се извършва работен цикъл, включващ фаза на смесване (R фаза), фаза на предварително утаяване (V фаза) и фаза на отделяне (А фаза), при което поред в R фазата активната утайка повторно се смесва с водата, във V фазата активната утайка се утаява и в А фазата се източва чиста вода, и при който циклите в SU резервоарите са фазово отместени един спрямо друг, като А фазите са близки и само при А фазите SU резервоарите са отводнявани, при което е налично приблизително постоянно ниво на водата, като това води до изтичане от пречистващата инсталация, съответстващо на нейното вливане (принцип на безпрепятственото изтичане) характеризиращ се с това, че след V фазите и преди R фазите утаена и сгъстена активна утайка е повторно въведена от SU резервоара във В резервоар (S фаза).
1. Метод за биологично пречистване на отпадъчна вода чрез средствата на активна утайка, при който отпадъчната вода е въведена първо в резервоар за аерирана активна утайка (В резервоар) и след това чрез редуване в един от съответните утаечни и рециркулационни резервоари (SU резервоари), които са постоянно хидравлично свързани със споменатия В резервоар, и при който няколко пъти на ден се извършва работен цикъл, включващ фаза на смесване (R фаза), фаза на предварително утаяване (V фаза) и фаза на отделяне (А фаза), при което поред в R фазата активната утайка повторно се смесва с водата, във V фазата активната утайка се утаява и в А фазата се източва чиста вода, и при който циклите в SU резервоарите са фазово отместени един спрямо друг, като А фазите са близки и само при А фазите SU резервоарите са отводнявани, при което е налично приблизително постоянно ниво на водата, като това води до изтичане от пречистващата инсталация, съответстващо на нейното вливане (принцип на безпрепятственото изтичане) характеризиращ се с това, че след V фазите и преди R фазите утаена и сгъстена активна утайка е повторно въведена от SU резервоара във В резервоар (S фаза).
2. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че повторното въвеждане на утаената активна утайка става по време на или за предпочитане след А фазата.
2. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че повторното въвеждане на утаената активна утайка става по време на или за предпочитане след А фазата.
3. Метод съгласно претенция 2, характеризиращ се с това, че обемът, преместен във В резервоара по време на S фазата, с помалко сухо вещество отколкото въведената утаена активна утайка, се връща през отворите, разположени близо до повърхността в SU резервоарите като отворите, разположени близо до повърхността
12 позволяват безпрепятствено изтичане само при S и R фазите и са затворени във V и А фазите.
3. Метод съгласно претенция 2, характеризиращ се с това, че обемът, преместен във В резервоара по време на S фазата, с помалко сухо вещество отколкото въведената утаена активна утайка, се връща през отворите, разположени близо до повърхността в SU резервоарите като отворите, разположени близо до повърхността
12 позволяват безпрепятствено изтичане само при S и R фазите и са затворени във V и А фазите.
4. Метод съгласно всяка една от претенциите от 1 до 3, характеризиращ се с това, че смесването в SU резервоарите (R фаза) е направено чрез инжектиране на въздух чрез средствата на електрически задвижвани разбъркващи устройства или чрез средствата на въздушно-струйни нагнетателни тръби.
4. Метод съгласно всяка една от претенциите от 1 до 3, характеризиращ се с това, че смесването в SU резервоарите (R фаза) е направено чрез инжектиране на въздух чрез средствата на електрически задвижвани разбъркващи устройства или чрез средствата на въздушно-струйни нагнетателни тръби.
5. Метод съгласно всяка една от претенциите от 1 до 4, характеризиращ се с това, че за повторното въвеждане на утаената активна утайка и за смесването в SU резервоарите (S и R фази) е използвана комбинирана въздушно-нагнетателна тръба (сдвоен сифон), която позволява пренасяне на флуид в двете направления и осигурява постоянна хидравлична връзка между В резервоара и SU резервоарите във V и А фазите, при което ефектът на смесване в SU резервоарите е създаден чрез образуване на силна струя вода, която завихря активната утайка, утаена на дъното, образува се водно въртене с хомогенизиращ ефект и се пренася евентуално създадената плаваща утайка през отворите, разположени близо до повърхността във В резервоара.
5. Метод съгласно всяка една от претенциите от 1 до 4, характеризиращ се с това, че за повторното въвеждане на утаената активна утайка и за смесването в SU резервоарите (S и R фази) е използвана комбинирана въздушно-нагнетателна тръба (сдвоен сифон), която позволява пренасяне на флуид в двете направления и осигурява постоянна хидравлична връзка между В резервоара и SU резервоарите във V и А фазите, при което ефектът на смесване в SU резервоарите е създаден чрез образуване на силна струя вода, която завихря активната утайка, утаена на дъното, образува се водно въртене с хомогенизиращ ефект и се пренася евентуално създадената плаваща утайка през отворите, разположени близо до повърхността във В резервоара.
6. Метод съгласно всяка една от претенциите от 1 до 5, характеризиращ се с това, че аерацията във В резервоара е прекъсваща в R фазите, в S фазите или и в двете.
6. Метод съгласно всяка една от претенциите от 1 до 5, характеризиращ се с това, че аерацията във В резервоара е прекъсваща в R фазите, в S фазите или и в двете.
7. Метод съгласно всяка една от претенциите от 1 до 6, характеризиращ се с това, че В резервоарът е хидравлично свързан с два SU резервоара и времето за цикъл е избрано на база приблизително 140 минути (S фаза приблизително 5 минути; R фаза приблизително 5 минути; V фаза приблизително 60 минути; А фаза приблизително 70 минути; А= (S+R+V)), или с три SU резервоара и времето за цикъл е избрано на база приблизително 105 минути ( S фаза приблизително 5 минути; R фаза приблизително 5 минути; V фаза приблизително 60 минути; А фаза приблизително 35 минути; А= (S+R+V):2).
7. Метод съгласно всяка една от претенциите от 1 до 6, характеризиращ се с това, че В резервоарът е хидравлично свързан с два SU резервоара и времето за цикъл е избрано на база приблизително 140 минути (S фаза приблизително 5 минути; R фаза приблизително 5 минути; V фаза приблизително 60 минути; А фаза приблизително 70 минути; А= (S+R+V)), или с три SU резервоара и времето за цикъл е избрано на база приблизително 105 минути ( S фаза приблизително 5 минути; R фаза приблизително 5 минути; V фаза приблизително 60 минути; А фаза приблизително 35 минути; А= (S+R+V):2 ).
8. Метод съгласно всяка една от претенциите от 1 до 7, характеризиращ се е това, че изходящият отвор е реализиран като пневматична преграда, имаща хоризонтална тръба и поне една дренажна вдлъбнатина, ориентирана надолу, при което нагнетен въздух може да бъде инжектиран в хоризонталната тръба.
8. Метод съгласно всяка една от претенциите от 1 до 7, характеризиращ се с това, че изходящият отвор е реализиран като пневматична преграда, имаща хоризонтална тръба и поне една дренажна вдлъбнатина, ориентирана надолу, при което нагнетен въздух може да бъде инжектиран в хоризонталната тръба.
9. Метод съгласно всяка една от претенциите от 1 до 8, характеризиращ се е това, че в края на V фазата концентрацията на утайката е измерена при предварително определена дебелина от приблизително 1,0 до 1,5 m под нивото на водата, а в края на А фазата остатъкът от сгъстената утайка се източва за кратко време (няколко минути), ако измерването на концентрацията на утайката разкрива ниво на утайка, лежащо над измерваното положение.
9. Метод съгласно всяка една от претенциите от 1 до 8, характеризиращ се с това, че в края на V фазата концентрацията на утайката е измерена при предварително определена дебелина от приблизително 1,0 до 1,5 m под нивото на водата, а в края на А фазата остатъкът от сгъстената утайка се източва за кратко време (няколко минути), ако измерването на концентрацията на утайката разкрива ниво на утайка, лежащо над измерваното положение.
10. Метод съгласно всяка една от претенциите от 1 до 9, характеризиращ се с това, че В резервоарът е постоянно хидравлично свързан с SU резервоарите посредством един или повече отвори в средната област ( при около половината от дълбочината на водата), в S фазата сгъстената утайка е отведена от дъното на SU резервоара в горната област ( близо до повърхността) на В резервоара и по този начин съдържанието на В резервоара се премества и се връща обратно през отворите в средната област на резервоарите, в R фазата съдържанието на SU резервоара се завихря и хомогенизира без образуването на циркулиращ поток над В резервоара, а в А фазата преместването на потока от В резервоара в SU резервоарите става също посредством отворите в средната област.
РЕФЕРАТ
Изобретението се отнася до метод за биологично пречистване на отпадъчна вода чрез средствата на активна утайка, при който отпадъчната вода е въведена първо в резервоар (В резервоар) за аерирана активна утайка и след това чрез редуване в един от съответните утаечни и рециркулационни резервоари (SU резервоари), които са постоянно свързани със споменатия В резервоар, и в които става разделяне на активната утайка и чистата вода, и след разделянето активната утайка се връща към В резервоара, а чистата вода се отвежда; няколко пъти на ден в SU резервоарите се извършва работен цикъл, включващ фаза на смесване (R фаза), фаза на предварително утаяване ( V фаза) и фаза на отделяне (А фаза). В R фазата активната утайка повторно се смесва с водата, във V фазата активната утайка се утаява и в А фазата чистата вода се отвежда ( метод с един резервоар). Циклите в SU резервоарите са фазово отместени един спрямо друг, като А фазите са близки и само при А фазите SU резервоарите са отводнявани, при което е налично приблизително постоянно ниво на водата, като това води до изтичането й от пречистващата инсталация, съответстващо на нейното вливане ( принцип на безпрепятствено изтичане). Преди R фазата утаената и сгъстена активна утайка повторно се въвежда от SU резервоара във В резервоара.
10 претенции, 4 фигури
Да се публикува фигура 4.
ПАТЕНТНИ ПРЕТЕНЦИИ
10. Метод съгласно всяка една от претенциите от 1 до 9, характеризиращ се е това, че В резервоарът е постоянно хидравлично свързан е SU резервоарите посредством един или повече отвори в средната област ( при около половината от дълбочината на водата), в S фазата сгъстената утайка е отведена от дъното на SU резервоара в горната област ( близо до повърхността) на В резервоара и по този начин съдържанието на В резервоара се премества и се връща обратно през отворите в средната област на резервоарите, в R фазата съдържанието на SU резервоара се завихря и хомогенизира без образуването на циркулиращ поток над В резервоара, а в А фазата преместването на потока от В резервоара в SU резервоарите става също посредством отворите в средната област.
BG106858A 1999-12-21 2002-06-20 Метод за биологично пречистване на отпадъчна вода BG65888B1 (bg)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP19990890398 EP1110916A1 (de) 1999-12-21 1999-12-21 Verfahren zur biologischen Abwasserreinigung
PCT/AT2000/000322 WO2001046075A2 (de) 1999-12-21 2000-11-30 Verfahren zur biologischen abwasserreinigung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG106858A true BG106858A (bg) 2003-04-30
BG65888B1 BG65888B1 (bg) 2010-04-30

Family

ID=8244036

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG106858A BG65888B1 (bg) 1999-12-21 2002-06-20 Метод за биологично пречистване на отпадъчна вода

Country Status (20)

Country Link
US (1) US6802975B2 (bg)
EP (2) EP1110916A1 (bg)
CN (1) CN1277763C (bg)
AT (1) ATE244205T1 (bg)
AU (1) AU2125201A (bg)
BG (1) BG65888B1 (bg)
CA (1) CA2393636C (bg)
CZ (1) CZ301190B6 (bg)
DE (1) DE50002780D1 (bg)
EA (1) EA003629B1 (bg)
EE (1) EE200200340A (bg)
HR (1) HRP20020469B1 (bg)
HU (1) HU227187B1 (bg)
PL (1) PL364733A1 (bg)
RO (1) RO120840B1 (bg)
RS (1) RS49788B (bg)
SI (1) SI20872A (bg)
SK (1) SK287560B6 (bg)
UA (1) UA73330C2 (bg)
WO (1) WO2001046075A2 (bg)

Families Citing this family (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1110916A1 (de) * 1999-12-21 2001-06-27 Kurt Dipl.-Ing. Ingerle Verfahren zur biologischen Abwasserreinigung
US7300585B1 (en) 2004-07-15 2007-11-27 Mays Chemical Company, Inc. Method of treatment of effluent stream
US7604734B2 (en) * 2007-06-20 2009-10-20 Chris Hammond Water filtration system
AT509427B1 (de) * 2010-01-28 2016-10-15 Ingerle Kurt Verfahren und einrichtung zur biologischen abwasserreinigung
CN105324542B (zh) 2013-05-28 2019-03-12 发康无水技术公司 减少飞溅并提高速度的筒体出口
GB2526848B (en) * 2014-06-05 2021-01-20 Plantwork Systems Ltd Siphon decanter for a sequencing batch reactor
WO2016033625A1 (en) 2014-09-03 2016-03-10 Kurt Ingerle Method and device for biological wastewater purification
RU2711194C2 (ru) * 2015-04-02 2020-01-15 Курт ИНГЕРЛЕ Способ биологической очистки сточных вод
CN107820484A (zh) * 2015-04-27 2018-03-20 K·英格尔 用于生物废水净化的方法
RU2627382C2 (ru) * 2016-01-22 2017-08-08 Акционерное общество "Институт МосводоканалНИИпроект" Способ биологической очистки сточных вод
EP3222589B1 (en) 2016-03-23 2020-02-19 Oü Klaasplast Multi-chamber biological treatment plant
EP3720821A1 (en) 2017-12-06 2020-10-14 INGERLE, Kurt Recursive, time-series-based method for determining the state of an electrochemical reactor
CN108689559A (zh) * 2018-08-22 2018-10-23 湖州裕帛纺织有限公司 印染污水的处理方法
DE102021115739A1 (de) 2021-06-17 2022-12-22 Kurt Ingerle Verfahren zur reinigung von abwasser mittels belebtschlamm
DE102022130904A1 (de) 2022-11-22 2024-05-23 Nwt Og Wasserbehandlungsvorrichtung und Verfahren

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0339013A3 (de) * 1986-12-22 1990-01-31 STOISER & WOLSCHNER Alleininhaber Dipl.-Ing. Heinz Wolschner SW-span-Kläranlagen-Umwelttechnik Vorrichtung zum Aufbereiten von Abwasser
US4836293A (en) * 1988-11-21 1989-06-06 Eastman Kodak Company Shielding method for use with electromagnetic balance
US5228996A (en) * 1991-02-15 1993-07-20 Mark Lansdell Method for treating waste water
US5902484A (en) * 1993-09-30 1999-05-11 Timpany; Peter L. Method and system for treatment of water and wastewater
EP0851844B1 (de) * 1995-08-28 2002-10-30 INGERLE, Kurt Verfahren zur reinigung von abwasser
EP0961760B1 (de) * 1997-02-18 2001-10-24 INGERLE, Kurt Einrichtung zur durchführung eines verfahrens zur reinigung von abwasser
EP0968965A1 (de) * 1998-06-29 2000-01-05 Zapf Gmbh + Co. Vorrichtung und diskontinuierliches Verfahren zur biologischen Abwasserreinigung
EP1110916A1 (de) * 1999-12-21 2001-06-27 Kurt Dipl.-Ing. Ingerle Verfahren zur biologischen Abwasserreinigung

Also Published As

Publication number Publication date
SI20872A (sl) 2002-10-31
US20030164331A1 (en) 2003-09-04
WO2001046075A2 (de) 2001-06-28
AU2125201A (en) 2001-07-03
HU227187B1 (en) 2010-10-28
SK9192002A3 (en) 2002-11-06
CN1413173A (zh) 2003-04-23
HUP0204007A3 (en) 2005-07-28
CZ20022162A3 (cs) 2002-09-11
CZ301190B6 (cs) 2009-12-02
CA2393636C (en) 2013-04-16
UA73330C2 (en) 2005-07-15
BG65888B1 (bg) 2010-04-30
HRP20020469A2 (en) 2004-04-30
PL364733A1 (en) 2004-12-13
EP1244604A2 (de) 2002-10-02
YU46402A (sh) 2005-03-15
EE200200340A (et) 2003-10-15
HUP0204007A2 (hu) 2003-03-28
CA2393636A1 (en) 2001-06-28
EA200200553A1 (ru) 2002-12-26
EP1110916A1 (de) 2001-06-27
US6802975B2 (en) 2004-10-12
RO120840B1 (ro) 2006-08-30
WO2001046075A3 (de) 2002-01-17
HRP20020469B1 (en) 2005-06-30
CN1277763C (zh) 2006-10-04
EA003629B1 (ru) 2003-08-28
EP1244604B1 (de) 2003-07-02
SK287560B6 (sk) 2011-02-04
DE50002780D1 (de) 2003-08-07
ATE244205T1 (de) 2003-07-15
RS49788B (sr) 2008-06-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
BG106858A (bg) Метод за биологично пречистване на отпадъчна вода
CN100366549C (zh) 一种高效节能净水工艺和装置
CN105776536B (zh) 一种可在线维护式的上流式厌氧反应器
CN204151142U (zh) 一种序批式生化污水处理装置
CN104291530A (zh) 一种序批式生化污水处理装置及其沉淀排水的方法
CN207903964U (zh) 一种具有清洁功能的污水沉淀池
CN103992004B (zh) 农村污水深度处理生化过滤一体化装置及运行方法
CN201317701Y (zh) 一种污水处理用沉淀装置
PL186772B1 (pl) Sposób i urządzenie do oczyszczania ścieków
CN209507739U (zh) 生活污水处理设备
CN110330176A (zh) 基于复合人工湿地的水体污染治理系统及方法
CN201981585U (zh) 集成化节水设备
CN2482550Y (zh) 全自动净水器
CN111977913B (zh) 一种生活污水分质多级处理装置
CN108164038A (zh) 一种给水处理装置及处理方法
CN108083507A (zh) 一种集成式给水处理装置及处理方法
CN209853875U (zh) 一体化净水装置
CN101899857A (zh) 座便器生活废水自动处理技术
CN209669005U (zh) 一种污染水体净化处理装置
CN110054268A (zh) 一种污水处理系统
CN209481360U (zh) 一种污水净化系统
CN108358305A (zh) 一种好氧颗粒污泥双室培养装置及快速培养方法
CN208814800U (zh) 一种化工生产的印染污水处理设备
CN206783409U (zh) 治理连续流生物反应器丝状污泥膨胀的重力生物选择器
CN208995336U (zh) 一种分质处理化粪池