CZ301190B6 - Zpusob biologického cištení odpadních vod - Google Patents

Zpusob biologického cištení odpadních vod Download PDF

Info

Publication number
CZ301190B6
CZ301190B6 CZ20022162A CZ20022162A CZ301190B6 CZ 301190 B6 CZ301190 B6 CZ 301190B6 CZ 20022162 A CZ20022162 A CZ 20022162A CZ 20022162 A CZ20022162 A CZ 20022162A CZ 301190 B6 CZ301190 B6 CZ 301190B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
phase
tank
tanks
activated sludge
phases
Prior art date
Application number
CZ20022162A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ20022162A3 (cs
Inventor
Ingerle@Kurt
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed filed Critical
Publication of CZ20022162A3 publication Critical patent/CZ20022162A3/cs
Publication of CZ301190B6 publication Critical patent/CZ301190B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C02TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02FTREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02F3/00Biological treatment of water, waste water, or sewage
    • C02F3/02Aerobic processes
    • C02F3/12Activated sludge processes
    • C02F3/1205Particular type of activated sludge processes
    • C02F3/121Multistep treatment
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C02TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02FTREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02F3/00Biological treatment of water, waste water, or sewage
    • C02F3/02Aerobic processes
    • C02F3/12Activated sludge processes
    • C02F3/1236Particular type of activated sludge installations
    • C02F3/1263Sequencing batch reactors [SBR]
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02WCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO WASTEWATER TREATMENT OR WASTE MANAGEMENT
    • Y02W10/00Technologies for wastewater treatment
    • Y02W10/10Biological treatment of water, waste water, or sewage

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Water Supply & Treatment (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Hydrology & Water Resources (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Biodiversity & Conservation Biology (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Microbiology (AREA)
  • Activated Sludge Processes (AREA)
  • Separation Using Semi-Permeable Membranes (AREA)
  • Separation Of Suspended Particles By Flocculating Agents (AREA)
  • Treatment Of Sludge (AREA)
  • Biological Treatment Of Waste Water (AREA)
  • Aeration Devices For Treatment Of Activated Polluted Sludge (AREA)

Abstract

Rešení se týká zpusobu biologického cištení odpadní vody pomocí aktivovaného kalu, pri kterém je odpadní voda privedena nejdríve do nádrže s provzdušneným aktivovaným kalem (B) a poté strídave do jedné z nekolika usazovacích a recirkulacních nádrží (SU), které jsou trvale spojeny se zmínenou nádrží (B), a ve kterých probíhá oddelení aktivovaného kalu a cisté vody, a po oddelení je aktivovaný kal vrácen do nádrže (B) a cistá voda je odvedena; nekolikrát za den v nádržích (SU) probíhá pracovní cyklus, zahrnující míchací fázi, predusazovací fázi a vypouštecí fázi. V míchací fázi se aktivovaný kal znovu promíchává s vodou, v predusazovací fázi se aktivovaný kal usazuje a ve vypouštecí fázi se vypouští cistá voda. Cykly v nádržích (SU) jsou fázove posunuty, A fáze jsou vzájemne ohraniceny, pouze ve vypouštecích fázích nádrže (SU) protékají, je dosahována približne stálá hladina vody, což má za prícinu, že odtok z cisticí stanice odpovídá jeho prítoku (prutokový princip). Pred míchací fází je usazený a zahuštený aktivovaný kal zpetne odveden z nádrže (SU) do nádrže (B).

Description

Způsob biologického čištění odpadních vod
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu biologického Čištění komunální (městské) nebo podobné odpadní vody pomocí aktivovaného kalu, pří kterém je odpadní voda přivedena nejdříve do nádrže (B nádrž) s provzdušněným aktivovaným kalem a poté střídavě dovedné z několika usazovacích a recírkulačních nádrží (SU nádrž), které jsou trvale spojené se zmíněnou B nádrží a ve kterých několikrát denně probíhá provozní cyklus zahrnující míchací fázi (F fáze), předusazovací fázi (V fáze) a vypouštěcí fázi (A fáze), ve kterém se po řadě v R fázi aktivovaný kal znovu promíchává s vodou, ve V fázi se aktivovaný kal usazuje a v A fázi je odváděna čistá voda a ve kterém cykly v SU nádržích jsou navzájem fázově posunuty a A fáze jsou sousední, pouze v A fázích SU nádrže protékají, je dosahována přibližně stálá hladina vody, což má za příčinu, že odtok z čisticí sta15 nice odpovídá jeho přítoku (průtokový princip).
Dosavadní stav techniky
Z Evropského patentového dokumentu EP 968 965 je znám způsob biologického Čištění odpadních vod pomocí aktivovaného kalu, kde odpadní voda je nejdříve přivedena do provzdušněné aktivační nádrže a následně do usazovací nádrže, ve které probíhá oddělování aktivovaného kalu od čisté vody a po oddělení je aktivovaný kal vrácen do aktivační nádrže a čistá voda se odvádí. Provozní cyklus probíhá několikrát za den, a zahrnuje míchací fázi, sekundární fázi předběžného usazování a vypouštěcí fázi, ve kterých v míchací fázi se aktivovaná usazenina znovu smíchává s vodou, v sekundární předusazovací fázi se aktivovaná usazenina usazuje a ve vypouštěcí fázi se odvádí čistá voda. Podle výše uvedeného způsobu ze stavu techniky, se čištění provádí v biologickém dvounádržovém systému - aktivační a sedimentační nádrži s nepřetržitým přítokem a přerušovaným odtokem. V intervalech bez odtoku roste úroveň hladiny vody díky přítoku (prin30 cip vzdutí vody). Patentové nároky u této metody spočívají v tom, že po předusazovací fázi a před míchací fází je usazený aktivovaný kal vrácen do aktivační nádrže z „dvounádržového systému s principem vzdutí“. Stejně tak, tato metoda vztahující se k nadržovací operaci vyplývá z popisu dokumentu (strana 14 a 15), kde je uvedeno: „když voda je trvale přiváděna do první oblasti a z ní je přiváděna do druhé oblasti. Odtékání vyčištěné odpadní vody je zde prováděno pouze v průběhu třetího kroku způsobu. V průběhu dalších kroků se odpadní voda hromadí v obou oblastech - nebo při přítomnosti anaerobních předběžné úpravy - také v této oblasti.“ Také v nároku 13 je zřetelně jasné, že se týká „dvounádržového systému s principem vzdutí“, který ,je spojený souběžně a ovládaný s časovým zpožděním“. Tento způsob ze stavu techniky je velmi vhodný pro malé čisticí stanice. Avšak, pro střední nebo velkorozměrové čisticí stanice je daleko lepší užití průtokového principu. Potom odtok z čisticí stanice odpovídá přítoku.
Podobný způsob je znám z WO 97/08104, kde na začátku každého cyklu je v aktivační a usazovací nádrži nastavena stejná koncentrace kalu, a zpětné zavedení neusazeného aktivovaného kalu probíhá v průběhu míchací fáze. Předpokládá se zpětné zavedení usazeného a dobře zahuštěného aktivovaného kalu před míchací fází.
Kromě toho, je znám podobný způsob z Evropského patentu EP 0 670 817 Bl z 29. 12. 1999, kde odpadní voda je upravována v dvou buňkách, ve kterých je odpadní voda provzdušněna a smíchána v upravovači a vypouštěcí buňce a ve které znovu zavedení kalu z upravovači a vypouštěcí buňky do první upravovači buňky probíhá v průběhu míchací fáze (B a R fáze). Zde je podstatné, že v upravovači a vypouštěcí buňce je provedeno provzdušnění a míchání a není zpětně zaveden usazený a zahuštěný aktivovaný kal, což je důvod potřebné dlouhé doby pro zpětné zavedení a je dosaženo nižšího množství sušiny v první upravovači buňce, tedy vznikají časové ztráty pro ostatní fáze (viz nárok 1 dokumentu).
-1CZ 301190 B6
Podobný způsob je znám z Evropské přihlášky EP 1 110 916 z 17. 1. 2000. V čisticí stanici pracující podle průtokového principu a využívající jednonádržovou technologii Je usazený a zahuštěný aktivovaný kal vrácen po V fázích a před R fázemi do první upravovači nádrže. Znovu zavedení kalu je prováděno v relativně krátkém Čase, což vyžaduje velké zpětné množství.
EP 0 399 013 se vztahuje k zařízení pro zpracování odpadní vody, ve kterém je možné vyrovnání většího množství odpadní vody (účinky odpadní vody) jednoduchým způsobem. Toho je dosaženo tím, že uzavírací nástroj odtoku aktivační nádrže se skládá z pohyblivého uzávěrového těla vyrobeného z elasticky deformovatelné fólie. Tekutina z aktivační nádrže je dopravována do io sekundární čisticí nádrže pomocí zdvihání proudem vzduchu. Dno obou nádrží je opatřeno uzavíratelným otvorem, který slouží pro dopravování usazeného kalu ze sekundární čisticí nádrže do aktivační nádrže a který je otevírán pouze na krátký čas. Tudíž, spojení dvou nádrží je hydraulicky přerušované a je příčinou rozdílné výšky hladiny vody. ve dvou nádržích. Způsob obsahující tento prostředek je aktivační metoda pracující podle principu vzdutí s přerušovaným, krátkodo15 bým zpětným zavedením kalu z dočisťovací nádrže do aktivační nádrže, jako opaku k průtokové metodě jak je citována na začátku.
Podstata vynálezu
Úkolem vynálezu je zlepšit výše uvedené způsoby pro biologické čištění odpadních vod způsobem, který umožňuje přihláška ve středních a velkorozměrových čisticích stanicích užitím průtokového principu a současně dosahující vyšší koncentrace kalu v aktivační nádrži v kratším čase zpětného zavádění prostřednictvím zpětného zavedení usazeného a dobře zahuštěného aktivova25 ného kalu. Tato úloha je řešena prostřednictvím znaků nároku 1, podle kterého po V fázích a před R fázemi, je usazený a zahuštěný aktivovaný kal zpětně zaveden do B nádrže z SU nádrží (S fáze).
Vynález je vyznačený tím, že aby bylo dosaženo průtokového principu, je aktivační nádrž (B nádrž) trvale hydraulicky propojena s několika usazovacími a recirkulačními nádržemi (SU nádrže), kde v SU nádržích probíhá několikrát za den pracovní cyklus zahrnující míchací fázi (R fáze), předusazovací fázi (V fáze) a vypouštěcí fázi (A fáze). V R fázi se aktivovaný kal znovu promíchává s vodou, ve V fázi se aktivovaný kal usazuje a v A fázi se vypouští čistá voda. Cykly vSU nádržích jsou fázově posunuty takovým způsobem, že A fáze jsou vzájemně ohraničeny což způsobuje, že odtok z čisticí stanice odpovídá jeho přítoku (průtokový princip). Z kontextu je podstatné, že před dR fází je převáděn usazený a dobře zahuštěný aktivovaný kal do B nádrže (S fáze). Výhodně je dosažena vysoká kalová koncentrace v B nádrži a krátký návratový čas v případě, kdy zpětné zavedení je provedeno pouze po ukončení vypouštěcí fáze čisté vody (A fáze).
Aktivovaný kal, který je zpětně zaveden, je výhodné vybrat ze dna SU nádrže, když zde vzniká nejvyšší koncentrace kalu.
Po zpětném zavedení usazeného kalu je voda přemístěna do B nádrže, přičemž tato voda je vráce45 na do SU nádrže prostřednictvím otvoru v blízkosti hladiny. Tato voda také obsahuje aktivovaný kal, nicméně v menší koncentraci ve srovnání s navráceným usazeným kalem, Aby se minimalizoval tento zpětný tok kalu, je účelné podle předloženého vynálezu přerušit nebo přiškrtit provzdušňování v aktivační nádrži před začátkem zpětného zavedení aktivovaného kalu. Tím aktivovaný kal vířený nahoru prostřednictvím provzdušňování poklesne pod úroveň otvoru v blízkosti hladiny, a koncentrace kalu v přemístěné vodě je snížena.
Otvoiy v blízkosti hladiny jsou opatřeny klapkami otvíracími se automaticky a uzavíracími se ve V a A fázích.
-2CZ 301190 B6
Zpětné zavedení usazeného kalu může být provedeno elektrickými zařízeními (čerpadly, míchacími zařízením) nebo zdviháním proudem vzduchu.
Míchání v SU nádržích (R fáze) může být prováděno stejně tak několika způsoby. Vzduch může být vstřikován, může být užit elektricky řízený míchací přístroj nebo zdvihání proudem vzduchu.
Pro zpětné zavedení kalu a míchání v SU nádržích může být použito kombinované zdvihání proudem vzduchu obr. 2 (dvojitý vodní uzávěr). Při přítomnosti jemně bublinatého provzdušnění pro B nádrž, toto provzdušnění může být odpojeno a stlačený vzduch takto dosažený může být io použit pro chod dvojitého vodního uzávěru. V tomto případě je důležité, že pro míchání je generován takto silný proud vody, který víří nahoru aktivovaný kal usazený na dně, homogenizuje obsah SU nádrže a dopravuje plovoucí kal, který může být vyvolán, do B nádrže, kde může být znovu zpracován v aktivovaný kal.
B nádrž například může být hydraulicky spojena s dvěma SU nádržemi a časy cyklu se předpokládají 140 minutové: S fáze přibližně 5 minut, R fáze přibližně 5 minut, V fáze přibližně 60 minut, A fáze přibližně 70 minut, tedy A = (S + R + V),
Se třemi SU nádržemi je získán cyklus přibližně 105 minutový: S fáze přibližně 5 minut, R fáze přibližně 5 minut, V fáze přibližně 60 minut, A fáze přibližně 35 minut, tedy A = (S + R + V): 2.
Pro odvod čisté vody se vhodně osvědčil pevně upevněný tlakovzdušný uzávěr (obr. 4), Pro odvod nadbytečného a plovoucí kalu může být použito také automaticky pracující zdvihání proudem vzduchu.
Přehled obrázků na výkresech
Další detaily vynálezu mohou být zjištěny z následujícího popisu, s odvoláním na výkres.
Na něm obrázky ukazují:
Obr. 1 schematické znázornění jednotlivých fází v průběhu (během) cyklu.
Obr. 2 schematické znázornění dvojitého vodního uzávěru pro dopravu tekutin v obou směrech.
Obr. 3 schematické znázornění jednotlivých fází v průběhu cyklu užívající dvojitého vodního uzávěru.
Obr. 4 schematické znázornění odvodu přečištěné vody (tlakovzdušný uzávěr).
Příklady provedení vynálezu
Obrázky 1 a až Id schematicky znázorňují fáze S, R, V a A. Svislý řez podél směru toku vede skrze B nádrž a jednu z nejméně dvou SU nádrží. Nepřetržitý přítok je opačný k odtoku pouze v A fázi. V tomto znázornění jsou S a R fáze řízeny míchacím zařízením. Otvory v blízkosti hladiny jsou ve V a A fázích uzavřeny. Aktivační nádrž je označena B, usazovací a recirkulační nádrž SU, S fáze je schematicky znázorněna na obr. la. Zahuštěný kal Qs je dopravován z SU nádrže do B nádrže, v tomto případě, pomocí míchacího zařízení prostřednictvím trvale otevřené50 ho otvoru umístěného v blízkosti dna, a stejné množství Qs proudí zpět přes otvor umístěný v blízkosti hladiny mezi B nádrží a SU nádrží. V místě míchacího zařízení může být například stejně tak dobře umístěn zdvih proudem vzduchu. Obr. lb představuje míchací fázi. V tomto případě pomocí míchacího zařízení je vytvořen silný proud tekutiny Qr, který víří směrem nahoru a homogenizuje obsah SU nádrže. Průtok o stejné velikosti přichází z SU nádrže do B nádrže přes otvor v blízkosti hladiny. Na obr. lc je vidět V fáze. Zatímco v SU nádrži se kal usazuje
-3CZ 301190 B6 a vytváří definovanou úroveň kalu sl, B nádrž je provzdušněna v tomto případě jemnými bublinkami stlačeného vzduchu. Také otvor v blízkosti hladiny je uzavřen. Konečné, obr. Id ukazuje A fázi, ve které uskutečněný výtok odpovídá přítoku Q^. Otvory blízko hladiny jsou uzavřeny. Množství tekutiny, odpovídající přítoku a skládající se z vody a kalu, proudí do SU nádrže přes trvale otevřené hydraulické spojení na dně nádrže.
Na obr. 2 je schematicky zobrazen dvojitý vodní uzávěr. Obr. 2 ukazuje činnost v S fázi, a obr. 2b pak v R fázi. Na obr. 2a, po zavedení stlačeného vzduchu (vzduchové bubliny jsou zobrazeny) je množství tekutiny Qs dopravováno z SU nádrže do B nádrže. Na obr. 2b je vyvolán ío protichůdný proud tekutiny z B nádrže do SU nádrže, ve které je Qr větší než Os< Také je podstatné, že proudící tekutina Qr vstupuje do SU nádrže s tak vysokou rychlostí toku (v = 2,0 m/s), že kalové usazeniny na dně jsou vířeny směrem nahoru a obsah SU nádrže je homogenizován.
Obr. 3a až 3d schematicky znázorňuje fáze S, R, V a A s užitím dvojitého vodního uzávěru zobrazeného na obr. 2. Po straně lze vidět příslušný stav otvorů s klapkami umístěných blízko hladiny. Pro obr. 3a až 3d je podstatně použitelné stejně tak dobře pojednání z obr. la až ld.
Konečně, obr. 4 ukazuje možný odvod čisté vody tlakovzdušným uzávěrem, V vzdálenosti přibližně 1 m jsou uspořádány podél trubky vodorovně upevněné drenážní nástavce orientované kolmo dolů. Pro realizaci uzávěru je stlačený vzduch QL hnán do vodorovné trubky. Obr. 4a ukazuje uzavřený tlakovzdušný uzávěr, ve kterém malé množství nepřerušovaně vstřikovaného stlačeného vzduchu QL uniká skrz malou trubici, aby se udržela konstantní úroveň rozdílu ΔΗ vody. Maximální úroveň vody v SU nádrži je označena „max.wl“ a úroveň vody ve výpustním kanálu oc je označena „wl-oc“, V ttakovzdušném uzávěru je přítomen stlačený vzduch odpovída25 jící rozdílu ΔΗ. Na obr. 4b je zobrazen otevřený tlakový uzávěr. Množství odtoku je Q. Výpustní kanál oc je, v tomto případě, odvodňovací příkop; stejně tak dobře může být zrealizován jako tlaková trubka. Uvnitř a vně tlakovzdušného uzávěru je stejný tlak vzduchu.

Claims (10)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    35 1. Způsob biologického čištění odpadních vod pomocí aktivovaného kalu, při kterém se odpadní voda přivede nejdříve do nádrže (B nádrž) s provzdušněným aktivovaným kalem a poté střídavě do jedné z několika usazovacích a recirkulačních nádrží (SU nádrž), kteréjsou trvale hydraulicky spojené se zmíněnou B nádrží a ve kterých probíhá několikrát za den pracovní cyklus zahrnující míchací fázi (R fáze), předusazovací fázi (V fáze) a vypouštěcí fázi (A fáze), kdy se po
    40 řadě, v R fázi aktivovaný kal znovu promíchává s vodou, ve V fází se aktivovaný kal usazuje a v A fázi se vypouští čistá voda, a ve kterých jsou cykly v SU nádržích fázově posunuty a A fáze jsou vzájemně ohraničeny, přičemž pouze v A fázích SU nádrže protékají a je dosahována přibližně stálá hladina vody, což má za příčinu, že odtok z čisticí stanice odpovídá jeho přítoku (průtokový princip), vyznačující se tím, že po V fázích a před R fázemi se usazený
    45 a zahuštěný aktivovaný kal zpětně zavádí z SU nádrže do B nádrže (S fáze),
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že zpětné zavedení usazeného aktivovaného kalu probíhá v průběhu nebo výhodněji po A fázi.
    so
  3. 3. Způsob podle nároku 2, vyznačující se tím, že množství přemístěné do B nádrže v průběhu S fáze s menším množstvím sušiny než zavedeným usazeným aktivovaným kalem se vrací přes otvor v blízkosti hladiny v SU nádržích, a otvory v blízkosti hladiny umožňují průtok pouze v S a R fázích ajsou uzavřeny ve V a A fázích.
    -4CZ 301190 B6
  4. 4. Způsob podle kteréhokoliv z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že míchání v SU nádržích (R fáze) se provádí prostřednictvím vstřikování vzduchu pomocí elektricky řízeného míchacího zařízení nebo zdvihání proudem vzduchu.
  5. 5 5. Způsob podle kteréhokoliv z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že pro zpětné zavedení usazeného aktivovaného kalu a pro míchání v SU nádržích (S a R fáze), je použito kombinované zdvihání proudem vzduchu (dvojitý vodní uzávěr), který umožňuje dopravení tekutiny v obou směrech a zajišťuje trvalé hydraulické spojení mezí B nádrží a SU nádrží ve V a A fázích, ve kterých míchací účinek v SU nádrži je vyvolán pomocí silného proudu vody, který víří io nahoru ze dna usazený aktivovaný kal, vytváří vodní válec s homogenizačním účinkem a dopravuje možný vyvolaný plovoucí kal přes otvor v blízkosti hladiny do B nádrže.
  6. 6. Způsob podle kteréhokoliv z nároků laž5, vyznačující se tím, že provzdušnění B nádrže je v R fázích, v S fázích nebo v obou přerušeno.
  7. 7. Způsob podle kteréhokoliv z nároků laž6, vyznačující se tím, žeB nádrž je hydraulicky spojena s dvěmi SU nádržemi a doba cykluje založena na přibližně 140 minut (S fáze přibližně 5 minut, R fáze přibližně 5 minut, V fáze přibližně 60 minut, A fáze přibližně 70 minut, tedy A = (S + R + V)) nebo se třemi SU nádržemi a doba cyklu je založena na přibližně
    20 105 minut (S fáze přibližně 5 minut, R fáze přibližně 5 minut, V fáze přibližně 60 minut, A fáze přibližně 35 minut, tedy A = (S + R + V): 2).
  8. 8. Způsob podle kteréhokoliv z nároků laž7, vyznačující se tím, že odvod je proveden jako pneumatický uzávěr, který má vodorovnou trubku a nejméně jednu drenážní trub25 ku orientovanou směrem dolů, přičemž do této vodorovné trubky může být vstřikován stlačený vzduch.
  9. 9. Způsob podle kteréhokoliv z nároků laž8, vyznačující se tím, že na konci V fáze je koncentrace kalu měřená v předem definované hloubce přibližně 1,0 až 1,5 m pod
    30 hladinou vody, a na konci A fáze se zahuštěný přebytečný kal odvádí po krátkou dobu (několik minut), jestliže měření kalové koncentrace zjistilo úroveň kalu ležícího nad měřenou polohou.
  10. 10. Způsob podle kteréhokoliv z nároků laž9, vyznačující se tím, žeB nádrž je trvale hydraulicky spojena s SU nádrží pres jeden nebo více otvorů ve střední oblasti (kolem
    35 poloviny hloubky vody), v S fázi se zahuštěný kal vede ze dna SU nádrže do homí oblasti (blízko povrchu) B nádrže a obsah B nádrže takto přemístěný se vrací skrze otvory ve střední oblasti nádrží, v R fázi se obsah SU nádrže víří směrem nahoru a homogenizuje bez vytvoření cirkulačního oběhu přes B nádrž, a v A fázi proud z B nádrže do SU nádrže probíhá stejně tak dobře přes otvory ve střední oblasti.
CZ20022162A 1999-12-21 2000-11-30 Zpusob biologického cištení odpadních vod CZ301190B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP19990890398 EP1110916A1 (de) 1999-12-21 1999-12-21 Verfahren zur biologischen Abwasserreinigung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ20022162A3 CZ20022162A3 (cs) 2002-09-11
CZ301190B6 true CZ301190B6 (cs) 2009-12-02

Family

ID=8244036

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20022162A CZ301190B6 (cs) 1999-12-21 2000-11-30 Zpusob biologického cištení odpadních vod

Country Status (20)

Country Link
US (1) US6802975B2 (cs)
EP (2) EP1110916A1 (cs)
CN (1) CN1277763C (cs)
AT (1) ATE244205T1 (cs)
AU (1) AU2125201A (cs)
BG (1) BG65888B1 (cs)
CA (1) CA2393636C (cs)
CZ (1) CZ301190B6 (cs)
DE (1) DE50002780D1 (cs)
EA (1) EA003629B1 (cs)
EE (1) EE200200340A (cs)
HR (1) HRP20020469B1 (cs)
HU (1) HU227187B1 (cs)
PL (1) PL364733A1 (cs)
RO (1) RO120840B1 (cs)
RS (1) RS49788B (cs)
SI (1) SI20872A (cs)
SK (1) SK287560B6 (cs)
UA (1) UA73330C2 (cs)
WO (1) WO2001046075A2 (cs)

Families Citing this family (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1110916A1 (de) * 1999-12-21 2001-06-27 Kurt Dipl.-Ing. Ingerle Verfahren zur biologischen Abwasserreinigung
US7300585B1 (en) 2004-07-15 2007-11-27 Mays Chemical Company, Inc. Method of treatment of effluent stream
US7604734B2 (en) * 2007-06-20 2009-10-20 Chris Hammond Water filtration system
AT509427B1 (de) * 2010-01-28 2016-10-15 Ingerle Kurt Verfahren und einrichtung zur biologischen abwasserreinigung
TWI673030B (zh) 2013-05-28 2019-10-01 美商發肯免水科技公司 減少飛濺及增加速度的小便斗濾筒及用於小便斗濾筒的流體出口部
GB2526848B (en) * 2014-06-05 2021-01-20 Plantwork Systems Ltd Siphon decanter for a sequencing batch reactor
WO2016033625A1 (en) 2014-09-03 2016-03-10 Kurt Ingerle Method and device for biological wastewater purification
CA2980944C (en) * 2015-04-02 2023-02-28 Kurt Ingerle Method for biological wastewater purification with phosphorous removal
DE112016001925T5 (de) * 2015-04-27 2018-03-08 Kurt Ingerle Verfahren zur biologischen Abwasserreinigung
RU2627382C2 (ru) * 2016-01-22 2017-08-08 Акционерное общество "Институт МосводоканалНИИпроект" Способ биологической очистки сточных вод
EP3222589B1 (en) 2016-03-23 2020-02-19 Oü Klaasplast Multi-chamber biological treatment plant
UA125979C2 (uk) * 2017-12-06 2022-07-20 Курт Інгерле Спосіб та пристрій для біологічної очистки стічних вод
CN108689559A (zh) * 2018-08-22 2018-10-23 湖州裕帛纺织有限公司 印染污水的处理方法
DE102021115739A1 (de) 2021-06-17 2022-12-22 Kurt Ingerle Verfahren zur reinigung von abwasser mittels belebtschlamm
DE102022130904A1 (de) 2022-11-22 2024-05-23 Nwt Og Wasserbehandlungsvorrichtung und Verfahren

Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0339013A2 (de) * 1986-12-22 1989-10-25 STOISER & WOLSCHNER Alleininhaber Dipl.-Ing. Heinz Wolschner SW-span-Kläranlagen-Umwelttechnik Vorrichtung zum Aufbereiten von Abwasser
WO1997008104A1 (de) * 1995-08-28 1997-03-06 Kurt Ingerle Verfahren zur reinigung von abwasser
WO1998037026A1 (de) * 1997-02-18 1998-08-27 Kurt Ingerle Einrichtung zur durchführung eines verfahrens zur reinigung von abwasser

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4836293A (en) * 1988-11-21 1989-06-06 Eastman Kodak Company Shielding method for use with electromagnetic balance
US5228996A (en) * 1991-02-15 1993-07-20 Mark Lansdell Method for treating waste water
US5902484A (en) * 1993-09-30 1999-05-11 Timpany; Peter L. Method and system for treatment of water and wastewater
EP0968965A1 (de) * 1998-06-29 2000-01-05 Zapf Gmbh + Co. Vorrichtung und diskontinuierliches Verfahren zur biologischen Abwasserreinigung
EP1110916A1 (de) * 1999-12-21 2001-06-27 Kurt Dipl.-Ing. Ingerle Verfahren zur biologischen Abwasserreinigung

Patent Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0339013A2 (de) * 1986-12-22 1989-10-25 STOISER & WOLSCHNER Alleininhaber Dipl.-Ing. Heinz Wolschner SW-span-Kläranlagen-Umwelttechnik Vorrichtung zum Aufbereiten von Abwasser
WO1997008104A1 (de) * 1995-08-28 1997-03-06 Kurt Ingerle Verfahren zur reinigung von abwasser
WO1998037026A1 (de) * 1997-02-18 1998-08-27 Kurt Ingerle Einrichtung zur durchführung eines verfahrens zur reinigung von abwasser

Also Published As

Publication number Publication date
EE200200340A (et) 2003-10-15
EP1244604A2 (de) 2002-10-02
BG65888B1 (bg) 2010-04-30
HU227187B1 (en) 2010-10-28
HRP20020469B1 (en) 2005-06-30
SI20872A (sl) 2002-10-31
SK9192002A3 (en) 2002-11-06
HUP0204007A2 (hu) 2003-03-28
YU46402A (sh) 2005-03-15
EP1110916A1 (de) 2001-06-27
EA003629B1 (ru) 2003-08-28
RO120840B1 (ro) 2006-08-30
BG106858A (bg) 2003-04-30
WO2001046075A3 (de) 2002-01-17
DE50002780D1 (de) 2003-08-07
UA73330C2 (en) 2005-07-15
WO2001046075A2 (de) 2001-06-28
CA2393636C (en) 2013-04-16
CN1413173A (zh) 2003-04-23
AU2125201A (en) 2001-07-03
EP1244604B1 (de) 2003-07-02
EA200200553A1 (ru) 2002-12-26
SK287560B6 (sk) 2011-02-04
CN1277763C (zh) 2006-10-04
HUP0204007A3 (en) 2005-07-28
US6802975B2 (en) 2004-10-12
ATE244205T1 (de) 2003-07-15
CA2393636A1 (en) 2001-06-28
PL364733A1 (en) 2004-12-13
US20030164331A1 (en) 2003-09-04
CZ20022162A3 (cs) 2002-09-11
RS49788B (sr) 2008-06-05
HRP20020469A2 (en) 2004-04-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ301190B6 (cs) Zpusob biologického cištení odpadních vod
US20080017558A1 (en) Methods and Devices for Improved Aeration From Vertically-Orientated Submerged Membranes
US20050218074A1 (en) Method and apparatus providing improved throughput and operating life of submerged membranes
CN207404940U (zh) 一种农村污水一体化处理设备
KR101288298B1 (ko) 잉여슬러지를 이용한 초기우수 및 월류수 처리장치
US4036754A (en) Sewage treatment apparatus
JP2007532297A (ja) 浸漬膜のスループット及び動作寿命を改善する方法および装置
US6165359A (en) High strength wastewater treatment system
JP2004510566A (ja) 廃水を処理するための方法および装置
PL186772B1 (pl) Sposób i urządzenie do oczyszczania ścieków
KR100394701B1 (ko) 배수처리 시스템
KR101192174B1 (ko) 하폐수고도처리장치
KR101577063B1 (ko) 폭기/침전 일체형 반응조를 구비한 하폐수 처리장치
KR101999329B1 (ko) 하폐수 처리공정의 슬러지 농축 및 탈수 시스템 및 이의 성능유지관리 방법
KR100540549B1 (ko) 수직형 멤브레인 바이오 리액터를 이용한 오폐수 고도처리 장치
CN206219289U (zh) 多功能一体化污水处理设备
KR101617804B1 (ko) 소형 유류 제거장치 및 이를 이용한 유류 제거방법
CN109351000A (zh) 一种用于污水处理的澄清池
CN109368908A (zh) 农户组合式污水处理设备
JP3760176B2 (ja) 超深層曝気廃水処理装置
KR20240037759A (ko) 활성슬러지 농도 조절기능을 구비하는 하수처리장치 및 이를 이용하는 하수처리방법
JP2002143873A (ja) 既設単独処理浄化槽を合併処理槽に改良する合併処理化法および、その方法により得られた合併処理槽
JPS61171584A (ja) 生活雑排水等の浄化装置
JPS6331590A (ja) 乙類焼酎蒸溜廃液のメタン醗酵に於ける醗酵排出液の脱臭脱色装置
CZ288107B6 (cs) Anaerobní reaktor

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20171130