SK286841B6 - Perlinková niteľnica - Google Patents

Perlinková niteľnica Download PDF

Info

Publication number
SK286841B6
SK286841B6 SK67-2001A SK672001A SK286841B6 SK 286841 B6 SK286841 B6 SK 286841B6 SK 672001 A SK672001 A SK 672001A SK 286841 B6 SK286841 B6 SK 286841B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
guide
heald
rods
eyelet
contact
Prior art date
Application number
SK67-2001A
Other languages
English (en)
Other versions
SK672001A3 (en
Inventor
Jozef Jakubo
Pavel Chaloupka
Original Assignee
Jozef Jakubo
Pavel Chaloupka
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from CZ19982210A external-priority patent/CZ290584B6/cs
Priority claimed from CZ19992104A external-priority patent/CZ290532B6/cs
Application filed by Jozef Jakubo, Pavel Chaloupka filed Critical Jozef Jakubo
Publication of SK672001A3 publication Critical patent/SK672001A3/sk
Publication of SK286841B6 publication Critical patent/SK286841B6/sk

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D03WEAVING
    • D03CSHEDDING MECHANISMS; PATTERN CARDS OR CHAINS; PUNCHING OF CARDS; DESIGNING PATTERNS
    • D03C7/00Leno or similar shedding mechanisms
    • D03C7/02Gauze healds

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Looms (AREA)

Abstract

Perlinková niteľnica (18) pozostáva z dvoch základných častí, a to kovovej polniteľnice (1) a plastovej ťažnej niteľnice (9), tvorenej párom zdvíhacích ťahadiel (10, 11), z ktorých každé má v kontaktnej časti (23) nábehu (20) vytvorený navádzací výrez (21, 24, 25, 29), do ktorého vyúsťuje priechodný vodiaci otvor (17) nábehu (16). Dolná časť navádzacieho výrezu (21) privrátená k dolnému ramenu (15) ťahadla (10, 11) tvorí doraz (22) nábehu (16). Navádzací výrez (21, 24, 25, 29) môže byť napr. polkruhový, kvapkovitý či trojuholníkový. Závesné pätky (12, 13) ťahadiel (10, 11) ťažnej niteľnice (9) sú vytvarované do závesu (19) v tvare písmena C so zaguľateným rozšíreným zakončením a môžu byť jeden až trikrát zosilnené vzhľadom na ramená (14, 15) ťahadiel (10, 11). Kovová polniteľnica (1) má vytvorené prerušenie (7, 8) v spodnej vonkajšej časti závesného vedenia (6).

Description

Vynález sa týka perlinkovej niteľnice, zahŕňajúcej kovovú polniteľnicu s očkom a ťažnú niteľnicu z plastu, pričom polniteľnica je tvorená dvomi ramenami spojenými mostíkom s koncovým očkom a zakončená závesným vedením na vonkajších stranách ramien, zatiaľ čo ťažná niteľnica je tvorená párom zdvíhacích ťahadiel, z ktorých každé má koncové závesné pätky nadväzujúce na ramená, medzi horným ramenom a dolným ramenom je situovaná rozšírená časť nábehu, s vnútorným priechodným vodiacim otvorom na vedenie polniteľnice s jednou z osnovných nití v očku, s navádzacím výrezom na vedenie jednej z osnovných nití, hornou nábehovou hranou na vedenie druhej osnovnej nite, pod ktorou je situovaná hrana kontaktnej časti nábehu.
Doterajší stav techniky
V súčasnosti sa využívajú dva spôsoby tkania perlinkových tkanín a to takzvaným pevným tkacím brdom a perlinkovými niteľnicami. Pri základných pohyboch tkacieho stroja sa vytvára perlinková väzba. Spôsob viazania perlinkových tkanín sa uskutočňuje párom proti sebe usporiadaných perlinkových niteľníc, z ktorých každá perlinková niteľnica je tvorená ťažnou niteľnicou s párom zdvíhacích ťahadiel a polniteľnicou.
V US patente 3 015 346 je opísaná celokovová perlinková niteľnica, obsahujúca kovovú ťažnú niteľnicu a kovovú polniteľnicu. Ťažná niteľnica má v každom zdvíhacom ťahadle vytvorený pozdĺžny oblúkovitý výrez, zakončený na obidvoch koncoch prechodovou časťou. Výrez je situovaný v relatívne najužšej časti ťahadla. Zrkadlovo usporiadané výrezy obidvoch ťahadiel sú vytvarované do elipsoidného vodiaceho otvoru na vedenie osnovných nití. Medzi výrezom a horným ramenom každého ťahadla je situovaná vyosená časť s nábehovou hranou pre nite. Vyosená časť sa zbieha smerom dole do veľmi krátkej kontaktnej časti obidvoch ťahadiel. Spodný koniec výrezu, privrátený k spodnému ramenu ťahadla je vytvarovaný do dorazu, ako dosadacej plochy očka polniteľnice. Každé ťahadlo ťažnej niteľnice má na oboch protiľahlých koncoch situované pretiahnuté uzatvorené oko, za ktorýmje krátke predĺžené zakončenie. Kovová polniteľnica má uzatvorené očká na svojich spodných koncoch, ktoré majú optimálny pretiahnutý tvar na vedenie osnovných nití.
Kovový materiál polniteľnice zaisťuje dobrú funkciu a životnosť, ale takáto polniteľnica je pomerne drahá. Zdvíhacie ťahadlá s uzatvorenými okami a predĺženými koncami spĺňajú požiadavky na závesnú funkciu ťažnej niteľnice, ale zvyšujú špecifické tlakové zaťaženie takéhoto závesu. Situovanie výrezov v najužšej časti ťahadiel, elipsoidný navádzací otvor, uzatvorené oká s koncovým predĺžením ťahadiel a uzatvorené očká polniteľnice môžu byť takto účelovo konštruované vzhľadom na kovový materiál perlinkovej niteľnice s malou opotrebiteľnosťou. Uzatvorené očká polniteľnice prekážajú a zabraňujú výmene poškodených ťahadiel počas prevádzky. Veľmi krátka kontaktná časť, medzi nábehovou hranou a výrezom, predstavuje v podstate bod, takže príliš nešetrí nite, najmä počas ich pohybu z kontaktnej časti smerom nahor. V tejto krátkej kovovej kontaktnej časti sa potom nite môžu ľahko priškripnúť, odierať a následne poškodiť. Ďalšou nevýhodou kovovej perlinkovej niteľnice je vysoká hlučnosť pri prevádzke a mechanické zaťaženie výrobných častí tkacieho stroja. Kovová perlinková niteľnica je pomerne ťažšia ako plastová, čo má bezprostredný vplyv na zvyšovanie otáčok tkacieho stroja.
Ďalší typ perlinkovej niteľnice je opísaný napr. v prioritnom švajčiarskom patente č. 579 161 a analogickom patente US č. 3 990 481. Ťažná niteľnica a polniteľnica sú vyhotovené z odlišného materiálu. Ťažná niteľnica môže byť vyrobená odlievaním alebo vstrekovaním z mäkkého materiálu, napr. plastu a môže mať odstupňovanú šírku a hrúbku. Zdvíhacie ťahadlá majú rozšírenú časť situovanú uprostred svojej dĺžky, medzi horným a dolným ramenom ťahadla. Táto rozšírená časť má vnútorný vodiaci otvor na vedenie polniteľnice. Rozšírená časť ťahadiel má na styčnej ploche vytvorenú dlhú kontaktnú hranu, ktorá môže vytvárať suché trenie, vedúce k oteru a opotrebeniu tejto mechanicky pomerne namáhanej časti. Každé z obidvoch zdvíhacích plastických ťahadiel je vybavené závesnými pätkami v tvare hranatého písmena „C“, pričom najmä vonkajší hranatý tvar sa môže ľahko poškodiť. Každé zdvíhacie ťahadlo je vybavené v rozšírenom ťahadle a v dolnej závesnej pätke niekoľkými výstužnými vložkami s vyššou pevnosťou, ako je materiál ťahadiel. Výstužné prvky môžu byť vyrobené z kovových plieškov, dierovaného plechu, z vložených drôtov alebo vlákien. Výstužné prvky prispievajú k zvýšeniu životnosti zdvíhacích ťahadiel, ale ich výroba je pomerne náročná a zvyšuje výslednú cenu perlinkovej niteľnice. Závesné vedenie polniteľnice je vytvarované do pozdĺžnych očiek na koncoch každého ramena. Každé toto očko je uzavreté na svojej vonkajšej strane a prerušené do otvorenia na svojej vnútornej strane, privrátenej k zdvíhacím ťahadlám.
Pri bežných prevádzkových podmienkach čas od času dôjde k poškodeniu plastických ťahadiel ťažnej niteľnice, najmä v kontaktných častiach protiľahlých rozšírených častí, takže je nutné uskutočniť ich výmenu za prevádzkových podmienok, pri ktorých však vonkajšie zatvorené očko polniteľnice závesného vedenia bráni výmene plastových ťahadiel. To je dôvod, prečo počas výmeny poškodených plastických ťahadiel musí byť vyňatá z brdového listu celá perlinková niteľnica. Až potom sa odstráni poškodené plastové ťahadlo z perlinkovej niteľnice a vymení sa za nové, po čom sa táto perlinková niteľnica s novým ťahadlom vloží späť do brdového listu.
Podstata vynálezu
Uvedené nevýhody sa odstránia alebo podstatne obmedzia perlinkovou niteľnicou, zahŕňajúcou kovovú polniteľnicu s očkom a ťažnú niteľnicu z plastu, pritom polniteľnica je tvorená dvomi ramenami spojenými mostíkom s koncovým očkom a zakončená závesným vedením na vonkajších stranách ramien, zatiaľ čo ťažná niteľnica je tvorená párom zdvíhacích ťahadiel, z ktorých každé má koncové závesné pätky nadväzujúce na ramená, medzi horným ramenom a dolným ramenom je situovaná rozšírená časť nábehu, s vnútorným priechodným vodiacim otvorom na vedenie polniteľnice s jednou z osnovných nití v očku, s navádzacím výrezom na vedenie jednej z osnovných nití, hornou nábehovou hranou na vedenie druhej osnovnej nite, pod ktorou je situovaná hrana kontaktnej časti nábehu, ktorej podstata spočíva v tom, že každé ťahadlo ťažnej niteľnice má v kontaktnej časti nábehu vytvorený navádzací výrez, ktorého dolná časť privrátená k dolnému ramenu tvorí doraz, pričom do navádzacieho výrezu vyúsťuje priechodný vodiaci otvor. Navádzací výrez pravého ťahadla kopíruje protiľahlo navádzací výrez ľavého ťahadla ťažnej niteľnice. Kovová polniteľnica má každé svoje závesné vedenie zakončené predĺženým očkom, ktoré má v svojej spodnej vonkajšej časti prerušenie. Hlavnou prednosťou prerušenia závesného vedenia kovovej polniteľnice je umožnenie ľahšej výmeny poškodenej časti plastovej ťažnej niteľnice, pri ktorej sa po výmene novej nepoškodenej plastovej ťažnej niteľnice môže kovová polniteľnica s prerušením znova nasadiť do brdového listu.
Výhodou je predĺženie životnosti perlinkovej niteľnice, zlepšenie odolnosti proti mechanickému namáhaniu plastových ťahadiel ťažnej niteľnice, menšie opotrebovanie obidvoch osnovných nití a ľahký prístup pri navádzaní osnovnej nite do očka kovovej polniteľnice, vrátane ľahšej obsluhy. Navádzací výrez zhruba uprostred rozšíreného nábehu prispieva k ľahšiemu navádzaniu jednej z osnovných nití, kde pod kontaktnou časťou nedochádza k narušeniu plastového materiálu a riziko poškodenia samotných osnovných nití je eliminované. Prednosťou prerušenia očka závesného vedenia kovovej polniteľnice je umožnenie ľahšej výmeny poškodenej časti plastovej ťažnej niteľnice, pri ktorej sa po výmene novej nepoškodenej plastovej ťažnej niteľnice môže kovová polniteľnica s prerušením znova nasadiť do brdového listu.
Výhodné je, ak navádzací výrez obidvoch ťahadiel je polkruhový na vytvorenie kruhového otvoru počas kontaktu protiľahlých kontaktných častí obidvoch ťahadiel.
Výhodné je, ak každý navádzací výrez obidvoch ťahadiel má kvapkovitý tvar s pozvoľným dolným prechodom medzi dorazom a kontaktnou časťou dolného ramena na vytvorenie kvapkovitého otvoru pri kontakte protiľahlých kontaktných častí obidvoch ťahadiel.
Výhodné je, ak každý navádzací výrez obidvoch ťahadiel je trojuholníkový na vytvorenie otvoru v tvare kosoštvorca či kosodížnika, pri kontakte protiľahlých kontaktných častí obidvoch ťahadiel.
Výhodné je, ak každé ťahadlo ťažnej niteľnice má každú svoju závesnú pätku vytvarovanú do závesu v tvare písmena C, so zaguľateným rozšíreným zakončením a kvapkovitý navádzací výrez má polkruhovitý tvar s pozvoľným prechodom medzi dorazom a kontaktnou časťou dolného ramena.
Výhodné je, ak prechody medzi navádzacím výrezom a priľahlými kontaktnými časťami a akékoľvek prechody medzi navádzacími hranami prípadne dorazom navádzacieho výrezu sú zaoblené.
Výhodné je, ak horná závesná pätka a/alebo dolná závesná pätka majú hrúbku vzhľadom na horné rameno či dolné rameno ťahadiel jeden až trikrát väčšiu.
Keď navádzací výrez obidvoch ťahadiel ťažnej niteľnice je polkruhový, pri zložení obidvoch zdvíhacích ťahadiel vznikne z obidvoch polkruhových výrezov optimálny kruhový otvor, ktorý kopíruje očko polniteľnice, takže nedochádza k zovretiu obidvoch osnovných nití pri doraze kovovej polniteľnice. Tiež výroba tohto otvoru je ľahká.
Keď má navádzací výrez kvapkovitý tvar, ktorého výroba je pomerne ľahká, napr. polkruhový tvar s dolnou pozvoľnou prechodovou časťou medzi dorazom a kontaktnou časťou dolného ramena. Potom pri zložení obidvoch zdvíhacích ťahadiel vznikne z obidvoch horných polkruhových výrezov prevažne kruhový otvor, ktorý kopíruje očko polniteľnice, takže nedochádza k zovretiu dvoch osnovných nití pri doraze kovovej polniteľnice. Pozvoľná dolná prechodová časť je tvarovo prispôsobená k pohybu osnovných nití na doraze a zvyšuje mechanickú odolnosť okrajov dorazu proti opotrebovaniu pri dlhom čase prevádzky. Využitie kvapkovitého tvaru navádzacieho výrezu je určené hlavne pre jemnejšie nite, nite s nižším číslom tex.
Navádzací výrez obidvoch ťahadiel ťažnej niteľnice môže byť trojuholníkový, buď so zhodnou, alebo rozdielnou dĺžkou obidvoch navádzacích hrán. Trojuholníkový navádzací výrez obidvoch ťahadiel ťažnej niteľnice predstavuje rozšírenie oblasti použitia pre ďalšie druhy vstupných materiálov s niťami so stredným alebo vyšším číslom tex. Trojuholníkový navádzací výrez medzi hornou navádzacou hranou privrátenou k nábehovej hrane a dolnou navádzacou hranou privrátenou k dolnému ramenu môže mať pravý alebo ostrý uhol. Pravý uhol medzi obidvomi navádzacími hranami eliminuje vplyv nerovnomerného napätia osnovných nití. Ostrý uhol medzi obidvomi navádzacími hranami je vhodný pre nite s rôznym číslom tex v jednej osnove. Trojuholníkový navádzací výrez môže mať hornú navádzaciu hranu kratšiu ako dolnú navádzaciu hranu, prípadne môžu byť obidve tieto navádzacie hrany rovnako dlhé. Pokiaľ majú obidve navádzacie hrany zhodnú dĺžku, sú ťahadlá vhodné na texturované priadze. Pokiaľ je horná navádzacia hrana navádzacieho otvoru kratšia ako dolná hrana, navádzací výrez simuluje kvapkovitý tvar.
Každé zdvíhacie ťahadlo ťažnej niteľnice môže mať každú svoju závesovú pätku vytvarovanú do závesu v tvare písmena C so zaguľateným rozšíreným zakončením. Záves zvyšuje mechanickú pevnosť závesovej pätky a jej zaguľatenie znižuje špecifické tlakové zaťaženie pätkového závesu.
Pri pozvoľnom zaoblení akýchkoľvek prechodov navádzacieho výrezu ťahadiel nedochádza k narušeniu ostrými hranami týchto prechodov, čím sa eliminuje trhanie vlákien, prípadne ich rozvlákňovanie. Tiež sa uľahčuje sklz osnovných nití z navádzacieho výrezu aj vodiaceho otvoru.
Pokiaľ horná a/alebo dolná závesná pätka majú hrúbku vzhľadom na horné či dolné rameno ťahadiel jedenkrát až trikrát väčšiu, je to užitočné a niekedy aj nevyhnutne nutné pri extrémnom namáhaní osnovných nití.
Obidve zdvíhacie ťahadlá ťažnej niteľnice zhotovené z polyoxymetylénu - POM, ktorý je samomazaci a potrebnými mechanicko-fyzikálnymi vlastnosťami pre danú technológiu perlinkového tkania.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Vynález je podrobne opísaný na príkladných vyhotoveniach, objasnených na pripojených výkresoch, na ktorých znázorňuje obr. 1 nárys kovovej polniteľnice, obr. 2 bokorys kovovej polniteľnice z obr. 1, obr. 3 nárys ťažnej niteľnice, tvorenej párom zdvíhacích ťahadiel, z ktorých každé má polkruhový navádzací výrez, obr. 4 nárys pravého zdvíhacieho ťahadla z obr. 3, obr. 5 bokorys z obr. 4 zo strany nábehovej hrany ťahadla, obr. 6 bokorys z obr. 4 z vonkajšej strany ťahadla, obr. 7 nárys perlinkovej niteľnice s polkruhovým navádzacím výrezom ťahadiel ťažnej niteľnice a polniteľnicou znázornenou čiarkované, obr. 8 detail hornej závesovej pätky ľavého ťahadla z obr. 3, obr. 9 detail hornej závesovej pätky pravého ťahadla z obr. 3, obr. 10 detail dolnej závesovej pätky ľavého ťahadla z obr. 3, obr. 11 detail dolnej závesovej pätky pravého ťahadla z obr. 3, obr. 12 detail nábehu pravého zdvíhacieho ťahadla z obr. 3 a obr. 13 detail oblasti nábehu perlinkovej niteľnice z obr. 7;
obr. 14 nárys perlinkovej niteľnice s kvapkovitým navádzacím výrezom zdvíhacích ťahadiel ťažnej niteľnice a s polniteľnicou znázornenou čiarkované, obr. 15 bokorys zdvíhacieho ťahadla z obr. 14 zo strany nábehovej hrany nábehu, obr. 16 bokorys zdvíhacieho ťahadla z obr. 14 z vonkajšej strany, obr. 17 detail nábehu pravého zdvíhacieho ťahadla z obr. 14, obr. 18 detail nábehu perlinkovej niteľnice z obr. 14;
obr. 19 nárys perlinkovej niteľnice s ťažnou niteľnicou, ktorej každé ťahadlo má trojuholníkový navádzací výrez so zhodnými navádzacími hranami, kde kovová polniteľnica je znázornená čiarkované, obr. 20 detail nábehu pravého zdvíhacieho ťahadla z obr. 19, obr. 21 detail nábehu perlinkovej niteľnice z obr. 19;
obr. 22 nárys perlinkovej niteľnice s ťažnou niteľnicou, ktorej každé zdvíhacie ťahadlo má trojuholníkový navádzací výrez s rozdielne dlhými hranami a s kovovou polniteľnicou znázornenou čiarkované, obr. 23 detail nábehu pravého zdvíhacieho ťahadla z obr. 22 a obr. 24 detail nábehu perlinkovej niteľnice z obr. 22.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1 (obr. 1-13)
Kovová polniteľnica 1 (obr. 1) je vytvorená v tvare pinzety z dvoch navzájom rovnobežných ramien 2, 3, ktoré sú na jednom konci prepojené k obidvom ramenám 2, 3 kolmo usporiadaným mostíkom 4 s očkom 5 situovaným z vonkajšej strany. Každé rameno 2, 3 má na svojom voľnom konci z vonkajšej strany usporiadané závesné vedenie 6, vytvorené v tvare pozdĺžneho oka. Každé závesné vedenie 6 je na svojom vonkajšom spodnom konci vybavené prerušením 7, 8 v tvare úzkej medzery či štrbiny. Pokiaľ by závesné vedenie 6 ramien 2, 3 kovovej polniteľnice 1 bolo masívne, je možné medzeru či štrbinu prerušenia 7, 8 nahradiť výrezom. Kovová polniteľnica 1 je vytvorená ako celok a má po celej svojej dĺžke zhodnú hrúbku (obr. 2).
Ťažná niteľnica 9 (obr. 3) je tvorená dvomi zdvíhacími ťahadlami 10,11, pravým zdvíhacím ťahadlom 10 a ľavým zdvíhacím ťahadlom 11. Každé zdvíhacie ťahadlo 10, 11 (obr. 3, 4, 5, 6) pozostáva na obidvoch koncoch z hornej závesovej pätky 12 a protiľahlej dolnej závesovej pätky 13. Horná závesová pätka 12 nadväzuje na horné rameno 14, dolná závesová pätka 13 na dolné rameno 15. Pravé aj ľavé zdvíhacie ťahadlá 10, 11 majú svoje horné ramená 14 od seba vzdialené a rozšírené, pretože sú vystavené väčšiemu namáhaniu ako obidve dolné ramená 15, ktoré sú užšie. Dolné ramená 15 slúžia ako vodiaci prvok na zdvíhacie ťahadlá 10, 11 a preto môžu byť pomerne tenké. Zhruba uprostred zdvíhacieho ťahadla 10 medzi obidvoma ramenami 14, 15 je situovaná rozšírená časť nábehu 16 s vodiacim otvorom 17. Z bočných pohľadov na zdvíhacie ťahadlo 10 (obr. 5, 6) je zrejmé, že pravé zdvíhacie ťahadlo 10 má po celej svojej dĺžke rovnakú hrúbku, vynímajúc strednú časť nábehu 16, ktorá má najväčšiu hrúbku, pretože je vystavená maximálnemu zaťaženiu pri prevádzke alebo pri doraze kovovej polniteľnice 1 perlinkovej niteľnice 18. Každé zdvíhacie ťahadlo 10, 11 ťažnej niteľnice 9 je vytvorené ako jeden plastový celok z polyoxymetylénu, vyhotovený napríklad technológiou vstrekovaním.
Základné funkčné časti, kovová polniteľnica 1 a zdvíhacie ťahadlá 10,11 ťažnej niteľnice 9 (obr. 7) predstavujú kompletné usporiadanie perlinkovej niteľnice 18.
Horné aj dolné závesové pätky 12,13 sú na svojich koncoch vybavené závesom 19, vytvarovaným do zaguľateného rozšíreného zakončenia (obr. 8, 9,10, 11) v tvare písmena C.
Každý nábeh 16 (obr. 12, 13) zdvíhacích ťahadiel 10, 11 je vybavený nábehovou hranou 20 na vedenie správneho smeru jednej z osnovných nití a polkruhovým navádzacím výrezom 21 na navedenie druhej osnovnej nite. Dolná časť navádzacieho výrezu 21 tvorí doraz 22, ktorý je dosadacou plochou pre očko 5 s mostíkom 4 kovovej polniteľnice 1. Polkruhový navádzací výrez 21 je usporiadaný zhruba uprostred kontaktnej časti 23 nábehu 16 a má polkruhovitý tvar, takže navádzacie výrezy 21 pri kontakte obidvoch kontaktných častí 23 zdvíhacích ťahadiel 10,11 tvoria kruhový otvor. Vodiaci otvor 17 (obr. 5, 7) na vedenie osnovných nití je vytvarovaný z bočného pohľadu zdvíhacieho ťahadla ako hlboká dlhá drážka (obr. 5) po celej dĺžke vnútornej časti nábehu 16, priľahlej nábehovej hrany 20 aj jej kontaktnej časti 23 vrátane polkruhového navádzacieho výrezu 21 a dorazu 22. Vodiaci otvor 17 z tejto dlhej hlbokej drážky vychádza z vonkajšej bočnej strany pravého zdvíhacieho ťahadla 10 (obr. 6) len ako nadväzujúca drážka v oblasti spodnej časti nábehu 16, zodpovedajúca zhruba oblasti nadväzujúcej na namáhaný polkruhový navádzací výrez 21 s dorazom 22. Obdobne je tvarované aj ľavé zdvíhacie ťahadlo 11 ťažnej niteľnice 9. Pod nábehom 16 sú obidve úzke dolné ramená 15 zdvíhacích ťahadiel 10, 11 ťažnej niteľnice 9 usporiadané vedľa seba tak, že ich priľahlé bočné hrany sa pri zdvihu po sebe posúvajú.
Do vodiaceho otvoru 17 polkruhového navádzacieho výrezu 21 nábehov 16 obidvoch zdvíhacích ťahadiel 10, 11 je nad miestom ich kontaktu vložená kovová polniteľnica 1 a to tak, že v každej ťažnej niteľnici 9 je jedno jej očko 5. Polniteľnica 1 spočíva vo vodiacom otvore 17 nábehu 16 niteľnice 9 a v medzere medzi hornými ramenami 14 obidvoch zdvíhacích ťahadiel 10, 11 sa môže voľne pohybovať smerom hore a dole. Ak sa zdvihne niektorá z obidvoch ťažných niteľníc 9, zdvihne sa súčasne aj polniteľnica 1.
Základným princípom tkania perlinkových tkanín je sústava osnovných a útkových nití. Návod z osnovných nití sa uskutočňuje tak, že jedna z dvoch osnovných nití sa navedie do očka 5 kovovej polniteľnice 1 a následne voľne medzi príslušnými pármi zdvíhacích ťahadiel 10,11 ťažnej niteľnice 9 druhá z osnovných nití. Pri výmene osnovných nití vzniká trenie, ktoré sa prenáša na kontaktné miesta perlinkovej niteľnice 18. Perlinkové niteľnice 18 s polkruhovým navádzacím výrezom 21 a dorazom 22 znižujú toto trenie, najmä v oblasti nábehu 16, pretože vlákno je v kontakte s očkom 5 kovovej polniteľnice 1. Vzhľadom na tvar polkruhového navádzacieho výrezu 21 s dorazom 22, kontaktnej časti 23 nábehovej hrany 20 a zvolenému plastickému materiálu je táto naj namáhanej šia časť obidvoch zdvíhacích ťahadiel 10, 11 ťažnej niteľnice 9 mechanicky odolnejšia a predlžuje jej životnosť. V prípade absencie navádzacieho výrezu, kedy sa v nábehu 16 osnovné nite stýkali priamo s plastovou časťou, dochádzalo k značnému ostrapu hrán, prerezávaniu hrán a poškodzovaniu kontaktných miest plastu nábehu 16 a vlákna.
Perlinkové niteľnice 18 sú zavesené v liste tkacieho stroja pomocou závesných pätiek 12, 13. Pri samotnom tkaní dochádza k zámene brdových listov a pritom sú pomerne značne namáhané obidve závesné pätky 12, 13. Špecifické tlakové zaťaženie pri razantnom pohybe kovovej polniteľnice 1 hore a dole sa znižuje na základe rozšíreného závesu 19 závesných pätiek 12, 13 a zaguľateniu závesu 19. Pri výmene poškodených doteraz používaných zdvíhacích ťahadiel ťažnej niteľnice 9 dochádzalo často k odlamovaniu ich závesných pätiek. Realizovanou úpravou so závesom 19 sa uvedený problém v značnej miere eliminuje.
Pri existujúcom procese tkania, kedy je v tkáčom stroji napr. 500 perlinkových niteľníc 18 usporiadaných za sebou v liste, dochádza počas prevádzky k bežnému opotrebovaniu jednotlivých perlinkových niteľníc 18 a tiež k extrémnemu opotrebovaniu napr. páru plastových zdvíhacích ťahadiel 10, 11, ťažnej niteľnice 9. Do teraz sa pri výmene veľmi poškodených plastových zdvíhacích ťahadiel 10,11 postupovalo tak, že sa najskôr znehodnotila kovová polniteľnica 1 vyštiepením jej závesného vedenia 6, následne sa vyňala z listu kovová polniteľnica 1 a potom poškodené plastové zdvíhacie ťahadlá 10, 11 ťažnej niteľnice 9. Vyštiepením závesného vedenia 6 sa celá kovová polniteľnica 1 znehodnotila. Nové navrhované riešenie kovovej polniteľnice 1 s prerušením 7, 8 závesného vedenia 6 umožňuje bez problémov vyňať poškodenú plastovú ťažnú niteľnicu 9 bez jej poškodenia a bez jej deštrukcie a po výmene plastických zdvíhacích ťahadiel 10,11 ťažnej niteľnice 9 je možné kovovú polniteľnicu 1 s prerušením 7, 8 závesného vedenia 6 znovu použiť do novej perlmkovej niteľnice 18.
Príklad 2 (obr. 14-18)
Perlinková niteľnica 18, znázornená na obr. 14, zodpovedá predchádzajúcemu príkladnému vyhotoveniu, vrátane jeho funkcie, s tým rozdielom, že ťažná niteľnica 9 má na obidvoch zdvíhacích ťahadlách 10, 11 (obr. 15, 16) závesové pätky 12, 13 vytvarované tak, že majú zhruba dvakrát väčšiu hrúbku vzhľadom na hrúbku ramien 14, 15 ťahadiel 10, 11. Ďalší rozdiel spočíva v tom, že každý nábeh 16 (obr. 17, 18) zdvíhacích ťahadiel 10,11 je vybavený kvapkovitým navádzacím výrezom 24 so spodnou pozvoľnou časťou na navedenie druhej osnovnej nite. Dolná časť kvapkovitého navádzacieho výrezu 24 tvorí doraz 22, ktorý je dosadacou plochou pre očko 5 s mostíkom 4 kovovej polniteľnice 1. Kvapkovitý navádzací výrez 24 je usporiadaný zhruba uprostred kontaktnej časti 23 nábehu 16 a má polkruhovitý tvar s pozvoľnou dolnou prechodovou časťou. Kvapkovitý navádzací výrez 24, usporiadaný navzájom zrkadlovo, pri kontakte obidvoch kontaktných častí zdvíhacích ťahadiel 10, 11 tvorí prevažne kruhový otvor s dolným pozvoľným prechodom. Kvapkovitý navádzací výrez 24 nemá žiadne ostré hrany a prechody 28 medzi navádzacím výrezom 24 a kontaktnými časťami 23 nábehu 16 sú zaoblené.
Táto perlinková niteľnica 18 je vhodná na perlinkové tkanie polypropylénových vlákien. V prípade perlinkového tkania polypropylénových vlákien vznikalo extrémne napätie pri spracovaní na tkáčom stroji a bežne sa stávalo, že závesné pätky 12,13 pri zhodnej hrúbke s ramenami 14, 15 zdvíhacích ťahadiel 10, 11 praskali a tak viazač prestal plniť svoju funkciu.
Príklad 3 (obr. 19-21)
Funkcia aj vyhotovenie perlinkovej niteľnice 18 znázornenej na obr. 19 je zhodné s predchádzajúcim vyhotovením, až na trojuholníkový navádzací výrez 25 zdvíhacích ťahadiel 10,11. Pritom tento trojuholníkový navádzací výrez 25 (obr. 20, 21) je vytvarovaný do tvaru rovnoramenného trojuholníka, takže uhol medzi obidvomi zhodnými navádzacími hranami 26, 27, a to hornou navádzacou hranou 26 privrátenou ku kontaktnej časti 23 pod horným ramenom 14 a dolnou navádzacou hranou 27 privrátenou ku kontaktnej časti 23 nad dolným ramenom 15, je pravý uhol 90°. Obidve navádzacie hrany 26, 27 majú zhodnú dĺžku. Pri vzájomnom kontakte obidvoch zrkadlovo usporiadaných trojuholníkových navádzacích výrezov 25 zdvíhacích ťahadiel 10,11 ťažnej niteľnice 9 vzniká pravidelný kosoštvorec s rovnako dlhými stranami.
Perlinková niteľnica 18 tohto typuje vhodná na tkanie jemných vlákien s číslom tex 34 a menej.
Príklad 4 (obr. 22 - 24)
Vyhotovenie perlinkovej niteľnice 18, znázornenej na obr. 22 v tomto alternatívnom vyhotovení, je zhodné s predchádzajúcim príkladným vyhotovením až na trojuholníkový navádzací výrez 29 zdvíhacích ťahadiel 10,11 ťažnej niteľnice 9, ktorý je vytvarovaný do tvaru nepravidelného trojuholníka (obr. 23, 24), takže uhol medzi obidvoma navádzacími hranami 26, 27 a to hornou navádzacou hranou 26 privrátenou kontaktnou časťou 23 k nábehovej hrane 20 a dolnou navádzacou hranou 27 privrátenou ku kontaktnej časti 23 dolného ramena 15 je ostrý uhol menší ako 90°. Obidve navádzacie hrany 26, 27 majú rozdielnu dĺžku. Horná navádzacia hrana 26 je kratšia ako dolná hrana 27. Pri vzájomnom kontakte obidvoch trojuholníkových navádzacích výrezov 25 navzájom zrkadlovo usporiadaných vzniká pravidelný kosodížnik s rovnako dlhými protiľahlými stranami. Toto riešenie perlinkovej niteľnice je vhodné pre vlákna texturované.
Príkladné vyhotovenia neobmedzujú ďalšie varianty a možnosti vyhotovenia perlinkovej niteľnice 18 a najmä vytvarovanie navádzacích výrezov 21, 24, 25, 29 v rámci rozsahu a myšlienky patentových nárokov.
Priemyselná využiteľnosť
Riešenie je určené na viazanie perlinkových tkanín a ich odvodenín, vrátane preväzovania krajov pri výrobe bežných tkanín na tkacích strojoch pneumatických, ihlových a škripcových.

Claims (7)

1. Perlinková niteľnica, zahŕňajúca kovovú polniteľnicu s očkom a ťažnú niteľnicu z plastu, pritom polniteľnica je tvorená dvomi ramenami spojenými mostíkom s koncovým očkom a zakončená závesným vedením na vonkajších stranách ramien, zatiaľ čo ťažná niteľnica je tvorená párom zdvíhacích ťahadiel, z ktorých každé má koncové závesné pätky nadväzujúce na ramená, medzi horným ramenom a dolným ramenom je situovaná rozšírená časť nábehu, s vnútorným priechodným vodiacim otvorom na vedenie polniteľnice s jednou z osnovných nití v očku, s navádzacím výrezom na vedenie jednej z osnovných nití, hornou nábehovou hranou na vedenie druhej osnovnej nite, pod ktorou je situovaná hrana kontaktnej časti nábehu, vyznačujúca sa tým, že každé ťahadlo (10, 11) plastickej ťažnej niteľnice (9) má v podstate v strede kontaktnej časti (23) nábehu (16) vytvorený navádzací výrez (21, 24, 25, 29), ktorého tvar a rozmery zrkadlovo kopírujú výrez (21, 24, 25, 29) protiľahlých ťahadiel (10, 11) na vytvorenie otvoru na vedenie jednej z osnovných nití v správnom smere, a ktorého tvar je väčší ako očko (5) polniteľnice (1), pritom dolná časť navádzacieho výrezu (21, 24, 25, 29) priľahlá k dolnej časti ramien (15) ťahadiel (10, 11) vytvára doraz (22) na dosadnutie očka (5) s mostíkom (4) polniteľnice (1), zatiaľ čo kovová polniteľnica (1) je v každom svojom ramene (2, 3) zakončená predĺženou časťou v tvare očka (5) vybaveného prerušením (7, 8), situovanom na jeho spodnej vonkajšej časti.
2. Perlinková niteľnica podľa nároku 1, vyznačujúca sa tým, že navádzací výrez (21) obidvoch ťahadiel (10, 11) je polkruhový na vytvorenie kruhového otvoru počas kontaktu protiľahlých kontaktných častí (23) obidvoch ťahadiel (10, 11).
3. Perlinková niteľnica podľa nároku 1, vyznačujúca sa tým, že každý navádzací výrez (24) obidvoch ťahadiel (10, 11) má kvapkovitý tvar s pozvoľným dolným prechodom medzi dorazom (22) a kontaktnou časťou (23) dolného ramena (15) na vytvorenie kvapkovitého otvoru pri kontakte protiľahlých kontaktných častí (23) obidvoch ťahadiel (10, 11).
4. Perlinková niteľnica podľa nároku 1, vyznačujúca sa tým, že každý navádzací výrez (24) obidvoch ťahadiel (10, 11) je trojuholníkový na vytvorenie otvoru v tvare kosoštvorca či kosodížnika pri kontakte protiľahlých kontaktných častí (23) obidvoch ťahadiel (10, 11).
5. Perlinková niteľnica podľa vhodnej kombinácie nárokov 1, 2, 3, 4, vyznačujúca sa tým, že každé ťahadlo (10, 11) ťažnej niteľnice (9) má každú svoju závesnú pätku (12, 13) vytvarovanú do závesu (19) v tvare písmena C, so zaguľateným rozšíreným zakončením a kvapkovitý navádzací výrez (24) má polkruhovitý tvar s pozvoľným prechodom medzi dorazom (22) a kontaktnou časťou (23) dolného ramena (15).
6. Perlinková niteľnica podľa nároku 4 alebo 6, vyznačujúca sa tým, že prechody (28) medzi navádzacím výrezom (24, 25, 29) a priľahlými kontaktnými časťami (23) a akékoľvek prechody medzi navádzacími hranami (26, 27) prípadne dorazom (22) navádzacieho výrezu (24, 25,29) sú zaoblené.
7. Perlinková niteľnica podľa nároku 1, vyznačujúca sa tým, že horná závesná pätka (12) a/alebo dolná závesná pätka (13) majú hrúbku vzhľadom na horné rameno (14) či dolné rameno (15) ťahadiel (10, 11) jeden až trikrát väčšiu.
SK67-2001A 1998-07-14 1999-07-13 Perlinková niteľnica SK286841B6 (sk)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19982210A CZ290584B6 (cs) 1998-07-14 1998-07-14 Perlinková nitěnka
CZ19992104A CZ290532B6 (cs) 1999-06-11 1999-06-11 Perlinková nitěnka
PCT/CZ1999/000023 WO2000004214A1 (en) 1998-07-14 1999-07-13 Leno heddle

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK672001A3 SK672001A3 (en) 2001-09-11
SK286841B6 true SK286841B6 (sk) 2009-06-05

Family

ID=25746900

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK67-2001A SK286841B6 (sk) 1998-07-14 1999-07-13 Perlinková niteľnica

Country Status (3)

Country Link
DE (1) DE19983381T1 (sk)
SK (1) SK286841B6 (sk)
WO (1) WO2000004214A1 (sk)

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3015346A (en) * 1960-06-07 1962-01-02 Steel Heddle Mfg Co Harness for cross weaving
CH427683A (de) * 1965-07-23 1966-12-31 Grob & Co Ag Halblitzenschaft
CH579161A5 (sk) * 1974-06-10 1976-08-31 Grob & Co Ag
DE4003471A1 (de) * 1989-03-01 1990-09-13 Kloecker Entwicklungs Gmbh Hebelitze

Also Published As

Publication number Publication date
DE19983381T1 (de) 2001-08-16
SK672001A3 (en) 2001-09-11
WO2000004214A1 (en) 2000-01-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
TWI330675B (en) Heddle for warp threads in the shape of a band
JPH0319932A (ja) 導糸要素及びその製造方法
BRPI0602637B1 (pt) dispositivo para fixação entre elementos de um dispositivo de formação de cala, tear de tecelagem do tipo jacquard, processo para a manufatura de um dispositivo, e, processo para fixar um primeiro elemento
US6230756B1 (en) Heddle system
JPH06316832A (ja) 織機に使用するヘルド
NL8900872A (nl) Gevlochten garens voor lussen voor het vormen van een naad ter plaatse van een machine.
SK286841B6 (sk) Perlinková niteľnica
US5152325A (en) Heddle to slide bar arrangement
DE10330304B4 (de) Verbesserte Weblitze
KR200248984Y1 (ko) 직기용 종광
CN102177286B (zh) 综框
US2690771A (en) Heddle
US4682634A (en) Lifting beam for shed forming device in a weaving loom
US2552487A (en) Heddle
CZ298979B6 (cs) Nitenky pro usporádání do páru
CN110129949A (zh) 一种组装式综框
CZ7299A3 (cs) Nitěnky
CZ9095U1 (cs) Perlinková niténka
CZ290584B6 (cs) Perlinková nitěnka
CZ290532B6 (cs) Perlinková nitěnka
US5176183A (en) Heddle end loop design with asymetrically curved inner edge
CZ7917U1 (cs) Perlinková nitěnka
CZ279511B6 (cs) Nitěnka
ITMI942426A1 (it) Mezzi per guidare il moto di una coppia di pinze all'interno del passo di telai di tessitura
EP1989346B1 (en) Heddle for a weaving machine, weaving machine provided with one or more of such heddles and method for to manufacture such a heddle

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of maintenance fees

Effective date: 20140713