SK283623B6 - Rozprašovacie zariadenie na čistenie za mokra a spôsob odstraňovania oxidov síry zo spalín - Google Patents

Rozprašovacie zariadenie na čistenie za mokra a spôsob odstraňovania oxidov síry zo spalín Download PDF

Info

Publication number
SK283623B6
SK283623B6 SK1125-99A SK112599A SK283623B6 SK 283623 B6 SK283623 B6 SK 283623B6 SK 112599 A SK112599 A SK 112599A SK 283623 B6 SK283623 B6 SK 283623B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
spray
level
nozzles
levels
tubes
Prior art date
Application number
SK1125-99A
Other languages
English (en)
Other versions
SK112599A3 (en
Inventor
Joseph V. Doughty
Original Assignee
Alstom Power Inc.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=25197331&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=SK283623(B6) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Alstom Power Inc. filed Critical Alstom Power Inc.
Publication of SK112599A3 publication Critical patent/SK112599A3/sk
Publication of SK283623B6 publication Critical patent/SK283623B6/sk

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D53/00Separation of gases or vapours; Recovering vapours of volatile solvents from gases; Chemical or biological purification of waste gases, e.g. engine exhaust gases, smoke, fumes, flue gases, aerosols
    • B01D53/34Chemical or biological purification of waste gases
    • B01D53/74General processes for purification of waste gases; Apparatus or devices specially adapted therefor
    • B01D53/77Liquid phase processes
    • B01D53/79Injecting reactants
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D53/00Separation of gases or vapours; Recovering vapours of volatile solvents from gases; Chemical or biological purification of waste gases, e.g. engine exhaust gases, smoke, fumes, flue gases, aerosols
    • B01D53/34Chemical or biological purification of waste gases
    • B01D53/46Removing components of defined structure
    • B01D53/48Sulfur compounds
    • B01D53/50Sulfur oxides
    • B01D53/501Sulfur oxides by treating the gases with a solution or a suspension of an alkali or earth-alkali or ammonium compound
    • B01D53/504Sulfur oxides by treating the gases with a solution or a suspension of an alkali or earth-alkali or ammonium compound characterised by a specific device
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10STECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10S261/00Gas and liquid contact apparatus
    • Y10S261/09Furnace gas scrubbers

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Analytical Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Treating Waste Gases (AREA)
  • Heat Treatment Of Water, Waste Water Or Sewage (AREA)
  • Nozzles (AREA)
  • Gas Separation By Absorption (AREA)

Abstract

Oxidy síry (SOx) sa odstraňujú zo spalín s úsporou kapitálu a prevádzkových nákladov vďaka výhodnému usporiadaniu rozprašovacích zberných rúrok a dýz, ktoré umožňujú ľahší prístup údržbe pri zníženej veľkosti priestorov medzi rozprašovacími hladinami (napr. 0,5 až 1,25 m). Najmenej dve rozprašovacie hladiny v rozprašovacej zóne obsahujú množstvo rozprašovacích zberných rúrok usporiadaných navzájom paralelne a vertikálne paralelne k rozprašovacím zberným rúrkam v najmenej jednej susednej rozprašovacej hladine. Každá hladina má množstvo dýz vedúcich z rozprašovacích rúrok. Väčšina z nich je umiestnená tak, že línie kreslené pomedzi ne formujú tvar štvorcov s dýzami v rohoch štvorcov. Väčšina dýz susednej rozprašovacej hladiny je umiestnená nad centrami štvorcov definovaných štyrmi dýzami referenčnej rozprašovacej hladiny. Medzi ďalšie výhody vynálezu patrí schopnosť podporovať rozprašovacie rúrky zviazaním dvoch susedných rúrok do samonosnej formy či vertikálne zavesenými závesmi, ktoré nezasahujú do prístupu údržbe. ŕ

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka zjednodušenia údržby rozprašovacieho zariadenia a účinnejšieho odstraňovania oxidov síry (SOX) zo spalín.
Spaľovanie uhoľných materiálov obsahujúcich značné množstvo síry, vrátane fosílnych palív a odpadu, je dôkladne riadené vládami na celom svete. Voľné radikály síry a kyslíka sa uvoľňujú a pri zvýšenej teplote kombinovaním vytvárajú rôzne oxidy síry, označované ako SOX. Nariadenia v mnohých krajinách požadujú zníženie množstva oxidov síry' vypúšťaných do ovzdušia, aby sa zmenšili problémy spojené s kyslými dažďami.
Na redukciu vypúšťania SOX boli použité viaceré postupy. Medzi ne patria spôsoby oddeľovania síry od palív pred spaľovaním, spôsoby chemického viazania síry počas spaľovania a spôsoby odstraňovania oxidov síry zo spalín. Spôsoby odstraňovania SOX zo spalín zahŕňajú čistenie za mokra a za sucha. Technológia čistenia za mokra je dobre rozvinutá a účinná, ale vyžaduje si veľké zariadenia a náklady sú tomu úmerné.
Technológia čistenia zamokra spalín na odstránenie SOX zabezpečuje kontakt s tekutým plynom v množstve rôznych konfigurácií. Za najuznávanejšie sa považujú vežové práčky s jednoslučkovým a dvojslučkovým protiprúdom a vežové práčky využívajúce obe po- aj protiprúdové sekcie.
Jednoslučkové otvorené vežové práčkové systémy, využívajúce na reakciu uhličitan vápenatý, majú najjednoduchšiu konštrukciu a obsluhovanie. Tieto systémy sú často preferované kvôli možnosti obsluhovania s nízkym poklesom tlaku a tiež kvôli nízkej tendencii zanášať a upchať sa. Výhody ich jednoduchosti a spoľahlivosti však často zatieni ich prílišná veľkosť. Napríklad, pretože nepoužívajú žiadne etáže a náplne na zabezpečenie lepšieho kontaktu medzi spalinami a pracou kvapalinou, sú veže typicky vysoké a na zaistenie kvalitného kontaktu s tekutým plynom je potrebné množstvo hladín rozprašovacích dýz. Čerpanie je potom najväčším nákladom a ešte narastá s výškou hladiny tekutiny, ktorú je nutné načerpať. Takže vyššie veže vyžadujú väčšie náklady na konštrukciu a prevádzku.
Výška veže je úzko spojená s počtom rozprašovacích hladín a priestorov medzi hladinami. Známe dýzové usporiadanie mení údržbu na vážny problém, pretože znemožňuje údržbárovi voľný pohyb okolo rúrok a dýz, potrebný na vyhľadanie a opravu chyby. Obvykle sa výška zabezpečovala zväčšením priestorov medzi rozprašovacími hladinami, takže jedna hladina sa dala udržiavať bez preliezania rúr a dýz druhej hladiny. Zväčšený priestor svetlej výšky zredukoval možno náklady na údržbu, ale pridal náklady na konštrukciu a čerpanie.
Je nutné nájsť nové prostriedky a spôsoby na zníženie vzdialeností medzi rozprašovacími hladinami a výšky veže bez kompromisov tak, aby bolo možné okamžitou opravou zapojiť vežovú práčku znova do prevádzky.
Doterajší stav techniky
Usporiadanie a ovládanie jednoslučkových protiprúdových vežových pračiek využívajúcich vápenec rozobrali Rader a Bakke v „Incorporating Full-Scale Experience Into Advanccd Limcstone Wet FGD Designs“ prezentovanom v IGC1* Fórum 91, 12. septembra 1991 vo Washingtone D. C. (predtým Industrial Gas Cleaning Inštitúte - Inštitút čistenia priemyselných plynov, teraz Inštitúte of Clean Air Companies - Inštitút spoločností pre čisté ovzdušie, Wash ington D. C.). Otvorené rozprašovacie vežové práčky (bez náplní a iných zariadení zabezpečujúcich priamy kontakt s tekutým plynom) majú jednoduchú konštrukciu a sú vysoko spoľahlivé. Sú užitočné najmä v uhoľných elektrárňach, kde vývoj chloridov spôsobil nemalé problémy, ako napr. zníženú reaktivitu pracej tekutiny a viacero prípadov korózií vnútorných priestorov práčky. Ďalšia výhoda používania otvorených vežových práčiek je ich inherentný nízky pokles tlaku a výsledná ekonómia výkonu vetrákov.
V jednoslučkových otvorených protiprúdových vežových práčkach plynu typu, ktorý opísali Rader a Bakke, je pracia zmes zložená z uhličitanu vápenatého, siričitanu vápenatého, síranu vápenatého a iných nereaktívnych pevných látok. Zmes prúdi vežou smerom dole, kým vypúšťaný odpadový plyn, obsahujúci SOX, prúdi nahor. SOX, najmä SO2, je absorbované do klesajúcej pracej zmesi a zachytáva sa v reakčnom tanku, kde sa vytvorí siričitan vápenatý a síran vápenatý. Ideálne je reakčný tank okysličovať na podporenie vzniku síranu nad siričitanom. Keď kryštály síranu narastú do dostatočnej veľkosti, odstránia sa z reakčného tanku a zo zmesi. Tento a nasledovné odkazy sú uvedené kvôli opisu známych technológií čistenia za mokra.
Rader a Bakke zaznamenali, že náklady na čerpanie tvoria až 50 % celkových nákladov na energetické požiadavky tohto systému. Ďalej opisujú rozprašovacie hladiny orientované navzájom do ostrého uhla a navrhujú rozmiestniť jednotlivé hladiny do rozstupu 5 - 6 stôp. Toto rozmiestnenie si vynucuje potreba sprístupnenia zberača a podporného systému. S rozstupmi vodorovne orientovaných rozprašovacích hladín v navrhovaných hodnotách náklady na čerpanie a výška veže vzrastú, s menšími rozstupmi sa údržba stane extrémne zložitou.
V U. S. Patente č. 3 995 006, Johnson a kol. opisuje jednovstrekovú hladinu, ktorá je navrhnutá ako náhrada násobných rozprašovacích hladín v systéme odstraňovania síry zo spalín. Opísané zariadenie má množstvo rozprašovacích rúrok umiestnených paralelne so všeobecnou horizontálnou rovinou. Zariadenie majúce všetky rúrky v jednej rovine nedokáže pokryť rozprašovaciu šablónu tak, aby sa uspokojujúco vyriešil problém.
Stav techniky sa netýka redukovania výšky veže s čistením zamokra na redukciu SOX, ale sa týka spôsobu účinnej údržby.
Podstata vynálezu
Predmetom vynálezu je poskytnutie vylepšeného zariadenia a spôsobov na odstraňovanie oxidov síry čistením spalín zamokra.
Ďalším predmetom vynálezu je uľahčiť údržbu rozprašovacieho zariadenia na čistenie zamokra.
Najšpecifickejším predmetom vynálezu je redukcia veľkosti jednoslučkovej otvorenej veže s protiprúdovým vápencovým čistením zamokra.
Ďalším predmetom vynálezu je zlepšiť dizajn a umiestnenie rozprašovacieho zariadenia vo vežovej práčke.
Nasledujúcim predmetom preferovaného uskutočnenia vynálezu je zlepšiť účinnosť jednoslučkovej otvorenej protiprúdovej práčky s vápencovým čistením zamokra dosiahnutím účinného kontaktu plynu a zmesi v pracej zóne pri redukovanej výške.
Vynález zahrnuje tieto a ďalšie predmety a poskytuje vylepšenie spôsobov aj zariadenia na čistenie zamokra.
Na jednej strane vynález poskytuje zlepšené zariadenie na čistenie zamokra s cieľom redukovať koncentráciu SOX v spalinách, pričom spomínané zariadenie je typ obsahujúci prívod spalín, vývod spalín a rozprašovaciu zónu umiestnenú medzi prívodom a vývodom spalín, kde zlepšenie spočíva v množstve rozprašovacích rúrok, ktoré sú vzájomne paralelne umiestnené a vertikálne paralelne k rozprašovacím zberným rúrkam v najmenej jednej susednej rozprašovacej hladine vzdialenej menej ako 1,25 m.
Na ďalšej strane, zlepšenie práčky tohto typu spočíva vo využívaní najmenej dvoch rozprašovacích hladín v rozprašovacej zóne, pričom každá hladina obsahuje množstvo rozprašovacích dýz, kde väčšina dýz je umiestnená tak, že línie kreslené pomedzi nc vytvoria štvorec, pričom dýzy tvoria rohy štvorca, a väčšina dýz v susednej rozprašovacej hladine je umiestnená nad stredmi štvorcov vytvorených štyrmi dýzami v referenčnej rozprašovacej hladine.
Ideálne je každá rozprašovacia hladina napájaná nezávisle prívodnou rúrkou, ktorá poskytuje zmes každej dýze v danej rozprašovacej hladine. Je výhodou nového vynálezu, že rozprašovacie rúrky môžu byť samonosné stojace pomocou zviazania, alebo zavesené na vertikálne visiacich závesoch bez ovplyvnenia údržby či potreby 5-6 stopových medzier ako pri prvotných práčkach.
Na ďalšej strane, vynález zahŕňa spôsob, kde prúd spalín obsahujúcich SOX smeruje nahor cez vertikálnu vežovú práčku plynu, a pracia zmes reagentov znižujúcich SOX sa rozprašuje cez množstvo rozprašovacích hladín v rozprašovacej zóne, aby sa kontaktovala so splodinami klesajúc vežou dolu proti prúdu spalín. Zmes sa zachytáva a časť z nej sa recykluje na opätovný kontakt so spalinami. Teda zlepšenie zahŕňa: poskytnutie najmenej dvoch rozprašovacích hladín v uvedenej rozprašovacej zóne, pričom každá hladina obsahuje množstvo rozprašovacích rúrok umiestnených navzájom paralelne a vertikálne k rúrkam v najmenej jednej susednej hladine vzdialenej menej ako 1,25 m.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Vynález je lepšie pochopiteľný a jeho výhody sú zjavnejšie z nasledujúceho detailného opisu, najmä ak sa číta za súčasného sledovania sprievodných obrázkov, kde:
Obr. 1 je schematický pohľad z perspektívy na preferované uskutočnenie vynálezu s novým usporiadaním dýz v jednoslučkovej otvorenej vežovej práčke s protiprúdovým čistením za mokra využívajúcom vápenec.
Obr. 2 je pohľad z perspektívy vybraný z obr. 1, znázorňujúci detail preferovaného usporiadania dýz pre dve susedné hladiny.
Obr. 3 je prierez pozdĺž roviny 3 -3 v obr. 1.
Obr. 4 je prierez pozdĺž roviny 4-4 v obr. 1.
Obr. 5 je prierez pozdĺž roviny 5-5 v obr. 3.
Obr. 6 je prierez pozdĺž roviny 6-6 v obr. 3.
Obr. 7 je pohľad vo zvislom reze znázorňujúci hlavné komponenty typickej otvorenej vežovej práčky modifikovanej podľa vynálezu.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Obr. 1 ilustruje jednoslučkovú otvorenú práčku s protiprúdovým vápencovým čistením zamokra na redukciu oxidov síry, najmä SO2 zo spalín. Pozri obr. 7, ktorý'je pohľad vo zvislom reze znázorňujúci hlavné komponenty typickej otvorenej vežovej práčky modifikovanej podľa vynálezu. Toto je preferované uskutočnenie vynálezu, ale vynález je aplikovateľný na prúdové práčky rovnako ako na iné konfigurácie a dizajn, vrátane tých s rozprašovacími dýzami smerujúcimi praciu zmes dole i hore.
Preferovaná forma práčky využíva alkalické SOX redukujúce reagenty, vrátane vápnikových zlúčenín ako vápno a vápenec, sodíkových zlúčenín ako hydroxid sodný a uhličitan sodný, a amoniakových zlúčenín potrebných na reagenty redukujúce SOX v ich rôznych komerčných formách. Takmer všetky dostupné formy uhličitanu vápenatého, ktoré sa nachádzajú v prírode, obsahujú malé množstvá relatívne inertných materiálov, ako voľný oxid kremičitý, uhličitan horečnatý, dolomit, oxidy železa, hliníka atď. Vápenec je uprednostňovanou formou uhličitanu vápenatého, ale môže byť nahradený aj inou formou. Ako dodatok k vápencu sa využívajú aj ostatné formy uhličitanu vápenatého, ktoré sú obsiahnuté v mušliach ustríc ako aj aragonit, kalcit, krieda, mramor, íl a travertín. Môžu byť ťažené či vyrábané. V tomto opise sa termíny uhličitan vápenatý a vápenec prelínajú, možno ich brať ako to isté. Vápenec je jemne delený, najlepšie mletím kvôli dosiahnutiu stredného váhového priemeru menej ako 44 μ, a rozriedený na kašu od 15 do 35 % vodou. Tento a všetky ďalšie údaje v percentách tu používané sú závislé od váhy celkovej kompozície.
Uprednostňovaný spôsob znázornený na obr. 1 a 7 ukazuje výtok, najlepšie očistený od prídavných čiastočiek napr. elektrostatickým čistením alebo použitím textilného filtra, vedený cez rúrovod 20 do vežovej práčky 100, kde prúdi smerom nahor, protiprúdom proti pracej zmesi obsahujúcej vápenec vypustenej vo vertikálnej rozprašovacej sekcii 110, vrátane rozprašovacej zóny 120 obsahujúcej štyri rozprašovacie hladiny 121, 122, 123 a 124. Obr. 2 - 6 a následný opis vysvetľujú rozmiestnenie detailnejšie. Z rozprašovacej sekcie 110 plyn pokračuje cez výpust 130. Veža je skonštruovaná tak, aby nasmerovala prúd spalín hore cez vertikálnu rozprašovaciu sekciu. Z čistených spalín sú odstránené kvapky kvapaliny vhodným separátorom 140 a uvoľnené do komína Šachty (nie je ukázaný).
Pracia zmes padajúca vertikálnou rozprašovacou sekciou 110 sa zachytáva v reakčnom tanku 150. Reakčný tank 150 má najvhodnejšiu takú veľkosť, aby umožnil reakciu SO2 s uhličitanom vápenatým a vytvorenie kryštálov sadrovca, ktoré by mali mať dostatočné rozmery na zaistenie ich separácie za vhodných podmienok, ako hydrocyklón 160, na odstránenie zo systému. Prúd zmesi sa konštantné odvádza z tanku cez 152 a prechádza cez hydrocyklón 160 či iné vhodné separačné zariadenie na zabezpečenie jedného prúdu 153 na odpad a druhého prúdu 154 na recykláciu pre rozprašovaciu zónu. Recyklácia pre rozprašovaciu zónu sa vykonáva po líniách 155 - 158. Najlepšie je, ak sa každá línia spája so samostatným čerpadlom, napr. 159 s líniou 158. Týmto spôsobom je každá z rozprašovacích hladín doplnená dodatočným podporným zberačom, ako napr. zberačmi 125 - 128.
Obr. 3 ilustruje súosovosť a umiestnenie vertikálne paralelných rozprašovacích rúrok v štyroch rozprašovacích hladinách. Prírubový koniec každej, napr. príruba 129 na príkladovom rozprašovacom zberači v rozprašovacej hladine 121 uľahčuje spojenie s podpornými zberačmi 125 až 128. Obr. 2 a 3 tiež znázorňujú, ako vertikálna súosovosť a blízka susednosť rozprašovacích hladín (vzdialených navzájom menej ako 1,25 m) umožňuje sebestačnosť rozprašovacích hladín vytvorením priehradovej konštrukcie alebo závesu 151 medzi dvoma susednými rozprašovacími rúrkami. Spojenie v tomto alebo ekvivalentnom spôsobe vytvára medzi nimi trámovú konštrukciu a veľmi zvyšuje schopnosť zberačov podopierať váhu. Uprednostňované vzdialenosti medzi najmenej dvoma susednými rozprašovacími hladinami sú od približne 0,5 m do asi 1,25 m, bližšie od 0,5 do 1 m, napr. v preferovanom uskutočnení je to
0,75 m. Tieto rozstupy rozprašovacích rúrok v jednej hladine sú združené s rozstupmi v susednej hladine.
Podľa obr. 4 je jednoduché si predstaviť údržbára neobmedzene kráčajúceho v interiéri práčky kvôli údržbe dvoch rozprašovacích hladín po lešení či podlahovej ploche podopieranej jednou z hladín. Je tu dostatočná výška medzi hladinami a na dráhe medzi stenami veže nie sú žiadne prekážky. Údržba je zabezpečená, ak je jedna rozprašovacia hladina vzdialená od dolu susednej natoľko, aby človeku umožnila stáť - napr. výška od hladiny 121 po 123 by mala mať najmenej 1,5 m, najlepšie však okolo 1,8 m.
Obr. 5 znázorňuje rozprašovaciu hladinu s dýzami (naznačenými kruhmi, napr. 161, na konci línie, napr. 162 napájaných z rozprašovacích zberačov, napr. 121) rozmiestnenými v štvorcových útvaroch. Je možné si všimnúť, že v tomto uskutočnení je väčšina dýz (najlepšie všetky, vynímajúc tie blízko obvodu) v rohoch štvorcových útvarov. Obr. 6 je potom ukážkou prekrývania tvarov dvoch susedných línií. Tu ilustrované dýzy susedných hladín sú umiestnené tak, že väčšina je umiestnená v centre štvorca druhej uvádzanej hladiny. Tento tvar má špecifickú výhodu, keď zapojíme paralelné, tesne susediace rozprašovacie hladiny, lebo prúd plynu, ktorý' minul dýzu v jednej hladine, bude nasmerovaný priamo do dosahu dýz susednej hladiny. Podľa obr. 7 (pozrite aj obr. 4 a 6 kvôli detailu rozmiestnenia dýz) sa lepšie vizualizuje ako vstrek z jednej dýzy v rohu štvorca (povedzme v hladine 124), ktorý bude smerovať do susednej hladiny (v tomto prípade 123), kde dýza je umiestnená v centre štvorca nad ňou. S väčšími, konvenčnejšími rozstupmi medzi hladinami sa efekt prúdového odbočenia neobjaví v takej forme, ako sme uviedli. Väčšie rozstupy prúdu znemožňujú meniť smer, takže môže minúť susednú rozprašovaciu hladinu. Zabezpečenie blízkych susedných hladín vynálezom zabezpečí bližší a prudší kontakt, aký sa inak nedá dosiahnuť.
Obr. 7 znázorňuje výšku rozprašovacej zóny 110, pričom ide o vzdialenosť medzi hladinami tekutiny v tanku 150 a najvyššej rozprašovacej hladine 121. Toto je rozdiel hladiny, ktorá sa musí načerpať. Výšku ovplyvňuje výška rozprašovacej zóny 120. Takže, ak výška rozprašovacej zóny 120 sa vďaka vynálezu zmenšila, zmenšil sa aj rozdiel hladín. Toto je výhodou vynálezu, a je až prekvapujúce, že je možné dosiahnuť zníženie nákladov na čerpanie, pričom sa zvýši kontakt s plynom. Ďalšou výhodou je aj uľahčenie údržby.
Uprednostňovanou formou dýzy je centrifugová dýza tvarujúca postrek do uhla alfa v rozsahu 90 až 140 stupňov, najlepšie okolo 120 stupňov. Jednou z vhodných dýz je Whirljet 300 galónov za minútu - dýza dodávaná Spraying Systems Co., Wheaton, Illinois. Veľkosť kvapiek je najlepšia medzi 100 a 6000 μ, typicky okolo 2000 μ, a je meraná Malvern Particle Analyser (analyzátorom častíc). Je možné využiť aj iné typy dýz, vrátane tých, ktoré smerujú prúd pracej zmesi hore i dole.
Nie je plánované uviesť všetky bežné modifikácie a variácie, ktoré sú odborníkovi v odbore pri čítaní opisu zrejmé. Tieto modifikácie a variácie sú zahrnuté v nasledujúcich nárokoch. Nároky pokrývajú nárokované kroky v akejkoľvek sekvencii či tvare, ktorý je účinný na dosiahnutie spomínaných predmetov, pokiaľ kontext výslovne neindikuje opak.
Priemyselná využiteľnosť
Zlepšenie podľa vynálezu sa týka aplikácie na zvýšenie účinnosti bojlera spalín. Vynález nie je obmedzený týmito uskutočneniami a je možné ho použiť pri spracovávaní všetkých typov spalín a pri použití tesneného či iného zariadenia na čistenie.

Claims (8)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Rozprašovacie zariadenie na čistenie zamokra na zníženie koncentrácie SOX v spalinách, pričom uvedené zariadenie zahrnuje prívod spalín a odvod spalín a rozprašovaciu zónu medzi prívodom a odvodom, rozprašovacia zóna má najmenej dve rozprašovacie hladiny, pričom rozprašovacie hladiny zahŕňajú množstvo rozprašovacích rúrok umiestnených paralelne s druhými rozprašovacími rúrkami v rozprašovacej hladine, a rozprašovacie zberné rúrky aspoň vo dvoch hladinách, ktoré sú proti sebe umiestnené paralelne, vyznačujúce sa tým, že rozprašovacie zberné rúrky jednej rozprašovacej hladiny (121,
    123) sú každá podopieraná na jednom konci stenou, ktorá tvorí časť rozprašovacej zóny a na druhom konci sú podopierané závesom (151), vychádzajúcim z vertikálne umiestnených rozprašovacích zberných rúrok druhej rozprašovacej hladiny (122,124).
  2. 2. Rozprašovacie zariadenie na čistenie zamokra podľa nároku 1, vyznačujúce sa tým, že vertikálna vzdialenosť medzi uvedenou jednou rozprašovacou hladinou (121, 123) a uvedenou druhou rozprašovacou hladinou (122, 124) je menšia než 1,25 m.
  3. 3. Rozprašovacie zariadenie na čistenie zamokra podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúce sa tým, že vertikálna vzdialenosť medzi uvedenou jednou rozprašovacou hladinou (121, 123) a uvedenou druhou rozprašovacou hladinou (122, 124) je od 0,5 mdo 1,0 m.
  4. 4. Rozprašovacie zariadenie na čistenie zamokra podľa nároku 1, 2 alebo 3, vyznačujúce sa tým, že uvedený záves (151) je vedený v smere dĺžky uvedených vertikálne umiestnených rozprašovacích zberných rúrok uvedenej jednej rozprašovacej hladiny (121, 123) a uvedenej druhej rozprašovacej hladiny (122, 124).
  5. 5. Rozprašovacie zariadenie na čistenie zamokra podľa nároku 1, 2, 3 alebo 4, vyznačujúce sa tým, že uvedený záves (151) zahrnuje priehradovú konštrukciu, ktorá je vedená v smere dĺžky uvedených vertikálne umiestnených rozprašovacích zberných rúrok uvedenej jednej rozprašovacej hladiny (121, 123) a uvedenej druhej rozprašovacej hladiny (122,124).
  6. 6. Rozprašovacie zariadenie na čistenie zamokra podľa nároku 1, 2, 3, 4 alebo 5, vyznačujúce sa tým, že každá rozprašovacia hladina (121, 122, 123,
    124) zahŕňa množstvo rozprašovacích dýz (161).
  7. 7. Rozprašovacie zariadenie na čistenie zamokra podľa nároku 6, vyznačujúce sa tým, že väčšina rozprašovacích dýz (161) v referenčnej rozprašovacej hladine je umiestnená tak, že línie vedené cez ne vytvárajú sústavu štvorcov s dýzami (161) umiestnenými v rohoch štvorcov, pričom väčšina rozprašovacích dýz (161) v susednej rozprašovacej hladine je umiestnená nad centrami štvorcov definovaných štyrmi dýzami referenčnej rozprašovacej hladiny.
  8. 8. Rozprašovacie zariadenie na čistenie zamokra podľa nároku 1, 2, 3, 4, 5, 6 alebo 7, vyznačujúce sa tým, že každá rozprašovacia hladina je plnená nezávislou plniacou rúrkou, ktorá zásobuje kašovitou zmesou každú rozprašovaciu zbernú rúrku v rozprašovacej hladine.
SK1125-99A 1997-02-26 1998-02-26 Rozprašovacie zariadenie na čistenie za mokra a spôsob odstraňovania oxidov síry zo spalín SK283623B6 (sk)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US08/807,867 US6102377A (en) 1997-02-26 1997-02-26 Wet scrubbing spray apparatus for removing sulfur oxides from combustion effluents
PCT/US1998/004426 WO1998037947A1 (en) 1997-02-26 1998-02-26 Wet scrubbing spray apparatus and method for removing sulfur oxides from combustion effluents

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK112599A3 SK112599A3 (en) 2000-02-14
SK283623B6 true SK283623B6 (sk) 2003-10-07

Family

ID=25197331

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1125-99A SK283623B6 (sk) 1997-02-26 1998-02-26 Rozprašovacie zariadenie na čistenie za mokra a spôsob odstraňovania oxidov síry zo spalín

Country Status (15)

Country Link
US (1) US6102377A (sk)
EP (1) EP0963236B1 (sk)
JP (1) JP3493634B2 (sk)
CN (1) CN1112955C (sk)
AT (1) ATE221411T1 (sk)
AU (1) AU6346998A (sk)
CA (1) CA2281663A1 (sk)
CZ (1) CZ295419B6 (sk)
DE (1) DE69806905T2 (sk)
ES (1) ES2182276T3 (sk)
PL (1) PL335083A1 (sk)
SI (1) SI20063B (sk)
SK (1) SK283623B6 (sk)
TR (1) TR199902061T2 (sk)
WO (1) WO1998037947A1 (sk)

Families Citing this family (20)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
KR20020069428A (ko) * 2001-02-26 2002-09-04 아니코산업 주식회사 오염기체 정화장치용 기체분사장치
CA2394011C (en) * 2001-07-17 2010-07-06 William D. Carson Fluidized spray tower
US6613133B2 (en) * 2001-10-01 2003-09-02 The Babcock & Wilcox Company Single spray level for flue gas desulfurization system with internal main feed headers
JP4443413B2 (ja) * 2002-10-05 2010-03-31 ミュンタース・オイロフォルム・ゲーエムベーハー 噴霧管の支持構造を備えた煙道ガス洗浄機
US20040166043A1 (en) * 2003-02-24 2004-08-26 Vandine Robert W. Gas scrubbing reagent and methods for using same
DE10323355A1 (de) * 2003-05-21 2004-12-09 Kretzschmar, Axel, Dr.Rer.Nat.Habil. Verfahren, Anordnung und Vorrichtung zur Reinigung strömender Gase
CN101165143B (zh) * 2006-10-16 2012-11-14 西门子燃料气化技术有限公司 用于将残渣从气化反应器中排出的方法和设备
US7976712B2 (en) * 2007-10-01 2011-07-12 Cummins Filtration Ip, Inc. Apparatus, system, and method for filtration of a dosing fluid in an exhaust aftertreatment system
US7731100B2 (en) * 2008-08-12 2010-06-08 Walsh Jr William Arthur Joining the mixing and variable gas atomizing of reactive chemicals in flue gas cleaning systems for removal of sulfur oxides, nitrogen oxides and mercury
PL2361667T3 (pl) * 2010-02-25 2015-07-31 General Electric Technology Gmbh Płuczka wodna i sposób oczyszczania gazu procesowego
TR201809457T4 (tr) * 2010-12-10 2018-07-23 General Electric Technology Gmbh Saptırıcı plakalar içeren bir yaş yıkayıcı ve bir proses gazının temizlenmesine yönelik bir yöntem.
DE102011105409A1 (de) * 2011-06-20 2012-12-20 Siemens Vai Metals Technologies Gmbh Venturiwäscher
US9700837B2 (en) * 2013-07-18 2017-07-11 General Electric Technology Gmbh Wet scrubber nozzle system and method of use for cleaning a process gas
US9566549B1 (en) 2014-07-25 2017-02-14 Rio Grande Valley Sugar Growers, Inc. Apparatus and method for cleaning gas streams from biomass combustion
CA2940950C (en) * 2015-09-03 2024-01-09 Questor Technology Inc. Method and system for reducing produced water disposal volumes utilizing waste heat
CN107837625A (zh) * 2017-11-01 2018-03-27 浙江菲达环保科技股份有限公司 烟气脱硫除尘喷淋装置
CN108543393A (zh) * 2018-06-06 2018-09-18 盐城旭恒环保科技有限公司 一种铸造废气酸雾净化塔
WO2021079527A1 (ja) * 2019-10-25 2021-04-29 三菱パワー株式会社 排煙脱硫装置
WO2022044296A1 (ja) * 2020-08-28 2022-03-03 三菱重工業株式会社 排煙脱硫装置のスプレ管支持構造
CN112023634A (zh) * 2020-09-08 2020-12-04 浙江兰电环保集团有限公司 一种多层级喷雾的湿法脱硫脱硝设备

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1222541A (en) * 1915-12-06 1917-04-10 Spray Engineering Co Compressed-air washer.
US2180586A (en) * 1937-12-01 1939-11-21 Binks Mfg Co Spray booth
US2858903A (en) * 1955-01-11 1958-11-04 Madeleine Fallon Methods for the treatment of industrial aerosols
US3140163A (en) * 1961-03-17 1964-07-07 Bischoff Gottfried Apparatus for cleaning gases
US3995006A (en) * 1973-04-05 1976-11-30 The Babcock & Wilcox Company Sulphur dioxide absorption system
US4269812A (en) * 1979-07-27 1981-05-26 Pullman Incorporated Horizontal cross-flow scrubber for sulfur oxide removal
US4495113A (en) * 1982-05-24 1985-01-22 Kice Metal Products Co., Inc. Rotary mixing damper method and means
US4776989A (en) * 1983-09-19 1988-10-11 The Dow Chemical Company Method and apparatus for liquid feed to liqiud distributors in fluid-liquid contacting towers
JPH0659385B2 (ja) * 1985-06-28 1994-08-10 バブコツク日立株式会社 脱硫装置
US5173093A (en) * 1991-07-26 1992-12-22 The Babcock & Wilcox Company Single spray level for flue gas desulfurization system
KR100264382B1 (ko) * 1992-03-18 2000-08-16 폰투스 브레뎀 기체 청정 또는 기체 냉각용 장치 및 그 방법
US5451250A (en) * 1994-05-11 1995-09-19 The Babcock & Wilcox Company Method of convert a double-loop flue gas desulfurization system to a single-loop system
US5512072A (en) * 1994-12-05 1996-04-30 General Electric Environmental Services, Inc. Flue gas scrubbing apparatus
US5620144A (en) * 1995-02-10 1997-04-15 The Babcock & Wilcox Company Stacked interspacial spray header for FGD wet scrubber

Also Published As

Publication number Publication date
PL335083A1 (en) 2000-04-10
EP0963236B1 (en) 2002-07-31
SI20063A (sl) 2000-04-30
JP3493634B2 (ja) 2004-02-03
TR199902061T2 (xx) 2000-02-21
ES2182276T3 (es) 2003-03-01
CN1112955C (zh) 2003-07-02
WO1998037947A1 (en) 1998-09-03
AU6346998A (en) 1998-09-18
CZ304799A3 (cs) 2000-03-15
JP2001502971A (ja) 2001-03-06
SK112599A3 (en) 2000-02-14
DE69806905D1 (de) 2002-09-05
CZ295419B6 (cs) 2005-08-17
ATE221411T1 (de) 2002-08-15
US6102377A (en) 2000-08-15
SI20063B (sl) 2002-02-28
CN1248925A (zh) 2000-03-29
DE69806905T2 (de) 2002-11-28
CA2281663A1 (en) 1998-09-03
EP0963236A1 (en) 1999-12-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK283623B6 (sk) Rozprašovacie zariadenie na čistenie za mokra a spôsob odstraňovania oxidov síry zo spalín
US9895643B2 (en) Wet scrubber and a method of cleaning a process gas
EP0738178B1 (en) Flue gas scrubbing apparatus
US5635149A (en) Wet scrubbing method and apparatus for removing sulfur oxides from combustion effluents
US6550751B1 (en) Gas-liquid contactor with liquid redistribution device
RU2149050C1 (ru) Каплеотбойник для движущихся с высокими скоростями газов и повторного нагрева скрубберных газов
US20120189522A1 (en) Method of Desulfurizing Flue Gas, an Arrangement for Desulfurizing Flue Gas, and a Method of Modernizing a Desulfurization Arrangement
HU221181B1 (en) Improved wet scrubbing method and apparatus for removing sulfur oxides from combustion effluents
CN101306319A (zh) 直排式烟气处理方法
CN101306316A (zh) 锅炉烟气逆流直排式净化方法
CN101279190A (zh) 采用鼓泡段的直排式烟气处理方法及其设备
CN101279195A (zh) 直排式烟气逆流净化处理方法
JPS61185316A (ja) 湿式排煙脱硫装置
MXPA96006215A (es) Metodo mejorado de depuracion humeda y aparato para retirar oxidos de azufre de los efluentes de combustion
MXPA97004117A (en) Combusti gas washing machine