SK282143B6 - Spôsob úpravy povrchu kovu - Google Patents
Spôsob úpravy povrchu kovu Download PDFInfo
- Publication number
- SK282143B6 SK282143B6 SK1006-97A SK100697A SK282143B6 SK 282143 B6 SK282143 B6 SK 282143B6 SK 100697 A SK100697 A SK 100697A SK 282143 B6 SK282143 B6 SK 282143B6
- Authority
- SK
- Slovakia
- Prior art keywords
- laser
- metal surface
- organosilane
- group
- metal
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C09—DYES; PAINTS; POLISHES; NATURAL RESINS; ADHESIVES; COMPOSITIONS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; APPLICATIONS OF MATERIALS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
- C09J—ADHESIVES; NON-MECHANICAL ASPECTS OF ADHESIVE PROCESSES IN GENERAL; ADHESIVE PROCESSES NOT PROVIDED FOR ELSEWHERE; USE OF MATERIALS AS ADHESIVES
- C09J5/00—Adhesive processes in general; Adhesive processes not provided for elsewhere, e.g. relating to primers
- C09J5/02—Adhesive processes in general; Adhesive processes not provided for elsewhere, e.g. relating to primers involving pretreatment of the surfaces to be joined
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C09—DYES; PAINTS; POLISHES; NATURAL RESINS; ADHESIVES; COMPOSITIONS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; APPLICATIONS OF MATERIALS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
- C09J—ADHESIVES; NON-MECHANICAL ASPECTS OF ADHESIVE PROCESSES IN GENERAL; ADHESIVE PROCESSES NOT PROVIDED FOR ELSEWHERE; USE OF MATERIALS AS ADHESIVES
- C09J2400/00—Presence of inorganic and organic materials
- C09J2400/10—Presence of inorganic materials
- C09J2400/16—Metal
- C09J2400/166—Metal in the pretreated surface to be joined
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Adhesives Or Adhesive Processes (AREA)
- Polishing Bodies And Polishing Tools (AREA)
- Cleaning And De-Greasing Of Metallic Materials By Chemical Methods (AREA)
- ing And Chemical Polishing (AREA)
- Chemical Treatment Of Metals (AREA)
- Solid-Phase Diffusion Into Metallic Material Surfaces (AREA)
- Materials For Medical Uses (AREA)
- Application Of Or Painting With Fluid Materials (AREA)
Abstract
Spôsob úpravy povrchu kovu, najmä hliníka alebo zliatiny hliníka, spočíva v tom, že sa na čistý povrch kovu pôsobí organosilánom a potom sa tento povrch vystaví účinku lasera, ktorý vyvolá na povrchu kovu zvýšenú teplotu.ŕ
Description
Vynález sa týka spôsobu úpravy povrchu kovu, najmä hliníka, určeného na zlepšenie jeho adhéznych vlastností.
Doterajší stav techniky
Sú známe rôzne metódy predbežnej úpravy povrchu hliníka, určené na prípravu základov na adhézne spojenie.
V prípade hliníka sú dobre známe niektoré predbežné úpravy povrchu, ako je morenie a leptanie alebo fosfátová anodizácia, ktoré poskytujú adhézne lepené spoje vo výbornom vyhotovení a používajú sa napríklad v leteckom priemysle. Predbežná úprava, ako je morenie a leptanie alebo fosfátová anodizácia, obvykle zahrnuje najprv odmasťovací proces, ktorý sa bežne uskutočňuje s použitím rozpúšťadiel alebo vodných alkalických odmasťovacích kvapalín. Potom môžu byť potrebné oplachovacie procesy, väčšinou s vodou a prípadne sušiaci proces. Všeobecne sa teda moriace alebo anodizačné procesy uskutočňujú s kvapalnými kyselinami. Ďalej môžu nasledovať oplachovacie a sušiace stupne a v niektorých prípadoch tiež operácie so základným náterom. Pretože tieto predbežné úpravy zahrnujú používanie mnohých kvapalín, sú tu označované ako „mokré predbežné úpravy“.
„Mokré predbežné úpravy“ majú mnoho závažných nevýhod. Väčšina nevýhod jc ekologickej povahy, tzn. charakter a množstvá činidiel a problémy, ako dosiahnuť krátke trvanie cyklu, keď sa predbežne upravujú väčšie komponenty. Napríklad dôsledkom dlhého trvania predbežnej úpravy v kyslých alebo oplachovacích kúpeľoch, pri porovnaní s krátkymi časmi cyklov pri automatickej výrobe, je nutné inštalovať mimoriadne veľké kúpele s kyselinami. Sú potrebné značné náklady na investície a na bežnú prevádzku a uvedené typy mokrých predbežných úprav sa nemôžu považovať za dobré ekologické riešenie. Ďalšou nevýhodou „mokrých predbežných úprav“ je všeobecne to, že pre geometricky komplexné komponenty procesy ich máčania nedovoľujú selektívne predbežné úpravy len lepenej oblasti, pretože pri ponorení komponentu do kúpeľa rezultuje celková predbežná úprava ponoreného povrchu, čo má nepriaznivý dosah na prevádzkové náklady.
Alternatívne metódy „mokrých predbežných úprav“ boli vyvinuté a opísané napríklad v patentových spisoch EP 0326097, EP 0444701, US 5024711 a DD 294472.
Jedna metóda pracuje s plameňom a má pomerne nízku rýchlosť predbežnej úpravy. Na dobré uskutočnenie zlepenia vyžaduje táto metóda čistý povrch kovu pred použitím plameňa. Tento čistý povrch kovu sa môže získať pieskovaním. Po predbežnej úprave plameňom sa má aplikovať štandardný základný náter silánom.
Iná metóda, známa ako metóda SACO, je založená na pieskovaní špeciálne poťahovanými časticami a na nasledujúcom základnom nátere roztokom na báze silánu. Dosiahnuté zlepenie uskutočnené touto metódou, napríklad v kombinácii s dvojzložkovou epoxidovou živicou alebo s dvojzložkovými lepidlami PUR, je vynikajúce.
Predbežná úprava metódou SACO prekonáva hlavné nevýhody „mokrých predbežných úprav“, má ale tiež niekoľko slabých bodov. Najzávažnejší slabý bod predbežnej úpravy SACO spočíva v pomerne vysokých prevádzkových nákladoch (spotreba poťahovaného piesku), znečisťovanie okolia (piesočný prach), potreba vetrania; existuje aj nebezpečie deformácie chúlostivých tenkých komponentov vplyvom pieskovania.
Teraz sa vyvinul spôsob, ktorý prekonáva nevýhody známych postupov a ktorý' zároveň zaručuje výborné zlepenie a trvanlivosť uskutočnenia.
Podstata vynálezu
Tento vynález sa týka spôsobu úpravy povrchu kovu, najmä hliníka alebo hliníkovej zliatiny, aby sa zlepšili jeho adhézne vlastnosti.
Vynález sa vyznačuje tým, že sa na čistý povrch kovu pôsobí organosilánom a potom sa povrch vystaví účinku laseru, ktorý vyvolá na povrchu kovu zvýšenie teploty.
Povrch kovu sa môže upravovať organosilánom alebo vystaviť pôsobeniu laseru v ľubovoľnom poradí. Výhodne sa najskôr aplikuje na povrch kovu organosilán a potiahnutý povrch sa vystaví pôsobeniu lasera.
Pokiaľ je to žiaduce, povrch sa čistí odmasťovaním organickým rozpúšťadlom, napríklad otieraním organickým rozpúšťadlom, ako je acetón, odmasťovaním parou, máčaním pomocou alebo bez pomoci ultrazvuku alebo s použitím alkalických odmasťovacích činidiel.
Organosilánom môže byť zlúčenina všeobecného vzorca (I)
RnSi(OR’)m (I), v ktorom
R je organická skupina, ktorá môže alebo nemusí byť reaktívna,
R1 je alkylová skupina, alkoxylová skupina alebo acylová skupina, n znamená 1 alebo 2 a m znamená 2 alebo 3 tak, aby n + m = 4. Výhodne n znamená 1 a m znamená 3.
Príklad organických skupín R zahrnuje alkylovú skupinu, fenylovú skupinu, vinylovú skupinu, akrylátoalkylovú skupinu, glycidyloxyalkylovú skupinu a pod., kde „alkylové“ skupiny majú 1 až 4 atómy uhlíka.
Ak R1 znamená alkylovú skupinu, je to výhodne nižšia alkylová skupina s 1 až 4 atómami uhlíka a najvýhodnejšie metylová skupina alebo etylová skupina. Ak R1 znamená alkoxylovú skupinu, má každá alkylová časť výhodne 1 až 4 atómy uhlíka. Najvýhodnejšie je alkoxyalkylová skupina R1 metoxylová skupina. Ak R1 znamená acylovú skupinu, tak má výhodne 2 až 4 atómy uhlíka, najvýhodnejšie je to acetoxyskupina.
Zvláštne príklady vhodných silánov sú tieto:
CH3=C(CH3)COO(CH3)3Si(OCH3)3
CHa-CHCH3O( CHa) 3Si (0CH3) 3 CH3SÍ(OCH3)3 C,HeSi(0CH3)3 CH3(eH3)3SÍ(°CH3)3 HS(CH3)3S1(OCH3)3 CH3-CHSi(OOCCH3)3 CH3«CHSí(OCH3)3 CH3=CHSi(OCH3)3 Cl(CH3)3Si(OCH3)3 CH3=CHSi ( OCH3CH3OCH3 ) 3 .
Tieto silány sa môžu používať v podobe roztokov vo vode alebo v organickom rozpúšťadle.
Ak sa ako rozpúšťadlo použije voda a silán sa zle rozpúšťa, môže sa do vody dať malé množstvo neionogénneho zmáčadla predtým, ako sa pridá silán.
Alternatívne sa môže silán použiť v podobe emulzie.
Vhodné organické rozpúšťadla sú alkoholy, estery, étety, ketóny a chlórované uhľovodíky. Alkoholy, ktorým sa dáva prednosť, sú alkoholy s 1 až 10 atómami uhlíka, ako je metanol, etanol propanol, hexanol a dekanol. Výhodné estery sú alkylestery s 1 až 4 atómami uhlíka v alkylovej časti s alifatickými karboxylovými kyselinami s 1 až 4 atómami uhlíka, ako je metylacetát, etylacetát, butylacetát a metylpropionát. Výhodné étery sú dialkylétery, ako je dietyléter, butoxyetanol a cyklické étery, ako je tetrahydrofurán. Výhodné chlórované uhľovodíky sú dichlórmetán, 1,2-dichlóretán a trichlóretán.
Výhodné ketóny sú nižšie alifatické ketóny, ako je acetón a metyletylketón. Ak je to žiaduce, môžu sa používať zmesi uvedených rozpúšťadiel. Najvýhodnejšie rozpúšťadlá sú poláme rozpúšťadla, napríklad ketóny, predovšetkým acctón. K vhodným organickým rozpúšťadlám sa môže pridávať voda a/alebo kyselina karboxylová ako súčasť roztoku.
Roztok môže obsahovať akúkoľvek koncentráciu silánu, výhodne od 1 do 10 % hmotn. silánu, vztiahnuté na celkovú hmotnosť roztoku.
Roztok organosilánu sa môže aplikovať akoukoľvek metódou, napríklad otieraním, nanesením kefou alebo postrekom plôch, ktoré majú byť upravené.
Tak odmasťovanie, ako aj aplikácia roztoku organosilánu sa môže uskutočňovať pomocou automatických zariadení, napríklad robotov.
Upotrebiteľný je akýkoľvek laser, ktorý dokáže zvýšiť teplotu na povrchu kovu, napríklad pri 400 mJ/pulz. Vhodné lasery sú plynové lasery, excimer lasery, CO2-lasery, lasery Nd:YAG a prepínacie lasery Q Nd:YAG. Ďalšie lasery sú dobre známe z literatúry.
Na úpravy vysokou rýchlosťou, bez poškodenia povrchu kovu neprijateľne vysokou koncentráciou energie, sa dosiahnu najlepšie výsledky pri použití laseru bez fókusu.
Účinná veľkosť sily, ktorá jc potrebná na to, aby sa predišlo poškodeniu povrchu kovu, závisí od daného stavu povrchu, ktorý sa má upravovať a na povahe použitého laseru. To sa môže ľahko stanoviť jednoduchým pokusom.
Po úprave laserom je povrch pripravený na lepenie, aj keď upravený povrch jc stály počas najmenej troch dní. Lepenie na iný povrch sa uskutočňuje pomocou lepidla alebo aplikáciou poťahu na povrch. Ak sa lepí na iný povrch, môže byť tento povrch kovový alebo nekovový. Ak je povrch kovový, môže sa vopred upraviť, ak je to žiaduce, rovnakým procesom, ako je to už uvedené.
Ak sa upravený povrch lepí na iný povrch, môže sa to realizovať s použitím rôznych lepidiel, ako sú jednozložkové alebo dvojzložkové epoxidové lepidlá a dvojzložkové polyuretánové lepidlá. Výhodne sa použije také lepidlo, ktoré reaguje s organosilánom, ktorý sa použil pri spôsobe podľa vynálezu.
Spôsob podľa vynálezu poskytuje dokonalé uskutočnenie spojenia, rýchlu úpravu, čistý proces, ekologické výhody pri porovnaní s „mokrými“ procesmi a pieskovacími procesmi, nízke prevádzkové náklady, dovoľuje použitie veľkých radov lepidiel a umožňuje lokálnu úpravu plochy, ktorá sa má lepiť.
Vynález je ilustrovaný nasledujúcimi príkladmi uskutočnenia.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1
Hliníková zliatina (Al 6063) sa podrobí jednej alebo viacerým kombináciám predbežnej úpravy:
a) odmastenie povrchu otieraním acetónom;
b) základná úprava aplikáciou roztoku, ktorý obsahuje 81,5 hmotn. dielov etanolu, 2,8 hmotn. dielov ľadovej kyseliny octovej, 9,4 hmotn. dielov deionizovanej vody a 6,3 hmotn. dielov gama-glycidoxypropyltrimetoxysilánu;
c) laser pôsobiaci pri 240 mJ/pulz;
d) laser pôsobiaci pri 400 mJ/pulz.
Dva kusy upravenej hliníkovej zliatiny sa zlepia s použitím dvojzložkovej epoxidovej živice tvrdnúcej za studená. Živicovú zložku tvorí plnená pasta na báze bisfenolovej epoxidovej živice A. Tvrdiacu zložku tvorí plnená pasta na báze zmesi alifatického amínu ako tvrdiva s butadién-akrylonitrilovým polymérom s terminálnou aminoskupinou.
Pevnosť lepenej škáry v šmyku sa meria ihneď po vytvrdení lepidla a po 14 dňoch starnutia spojov v kataplazme. Výsledky sú uvedené v tabuľke.
Predbežná úprava | Pavnoat v iayku pri 33 °C v MPa | |||
počiatočná | 14 dni v kataplassM | |||
a | 13,1 | Λ/C | 10,7 | A |
a + b | 16,6 | C | 13,7 | A |
a ·♦· c | 18 | c | 14,3 | A |
a + b + e | 17,β | c | 16,5 | A |
a + b + d | 19,S | c | 19,6 | C |
Pri porovnaní s odmasťovaním sa zvýši len počiatočná pevnosť lepeného spoja v šmyku asi o 50 %, ak sa použije spôsob podľa vynálezu. Najväčší rozdiel je jasný po 14 dňoch v kataplazme, keď sa dosiahne takmer o 100 % vyššia pevnosť a forma poškodenia sa mení od poškodenia adhézie (A) až k poškodeniu kohézie (C).
Príklad 2
Príklad 1 sa opakuje s použitím iného lepidla.
V tomto prípade sa vzorky zlepia s použitím jednozložkovej epoxidovej živice. Je to plnená pasta na báze bisfenolovej epoxidovej živice A a obsahuje reakčný produkt bisfenolovej epoxidovej živice F s butadién-akrylonitrilovým polymérom s terminálnou karboxylovou skupinou. Tvrdivo obsahuje dikyándiamid a jemne zrnitý urýchľovač.
Získané výsledky sú tieto:
Predbežná Úprava | Pevnosť v áayku pri 23 °C v KPa | |
počiatočná | 14 dní v kataplaaae | |
a | 24,7 C | 16,7 A/C |
a + b + d | 25,8 C | 21,7 C |
Údaje vykazujú dobré výsledky dosiahnuté pri použití spôsobu podľa vynálezu v kombinácii s jednozložkovým epoxidovým lepidlom tvrdnúcim v teple.
Príklad 3
Hliníková zliatina (Al 5251) sa podrobí predbežnej úprave, ako je uvedené v príklade 1, a zlepí sa s použitím lepidla opísaného v príklade 2. Zlepené spoje sa podrobia testu namáhania za vlhka s namáhaním 5 N/mm2 a s expozíciou od 42 °C do 48 °C až do 100 % vlhkosti. Výsledky sú uvedené ďalej.
Predbelná úprava | Dni ílvotnoetl | Foraa poškodenia |
& | 90 | λ/C |
a + b + c | 550 | napoškodná |
a + b + d | 550 | nepoškodené |
Účinok spôsobu podľa vynálezu, ktorý podporuje adhéziu, je z uvedených výsledkov zrejmý.
Príklad 4
Príklad 2 sa opakuje s použitím excimer lasera, ktorý je plnený argón-fluoridom a ktorý poskytuje vlnovú dĺžku 193 nm. V tomto prípade boli niektoré vzorky hliníka najskôr natreté základným náterom a potom ožiarené laserom a iné naopak boli najskôr ožiarené laserom a potom natreté základným náterom. Výsledky sú uvedené ďalej.
xylová skupina alebo acylová skupina, n znamená 1 alebo 2 a m znamená 2 alebo 3 tak, aby n + m = 4.
4. Spôsob podľa niektorého z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že sa povrch kovu čistí odmasťovaním pomocou organického rozpúšťadla.
5. Spôsob podľa niektorého z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že sa silán používa v podobe roztoku vo vode a/alcbo v organickom rozpúšťadle.
6. Spôsob podľa nároku 5, vyznačujúci sa t ý m , že uvedený roztok obsahuje organosilán v množstve od 1 až do 10 % hmotn.
7. Spôsob podľa niektorého z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že použitý laser nie je ohniskový laser.
8. Spôsob spájania povrchu kovu, najmä hliníka alebo hliníkovej zliatiny s iným povrchom, vyznačujúci sa t ý m , že sa povrch upraví spôsobom chráneným v niektorom z predchádzajúcich nárokov a potom sa spojí s iným povrchom pomocou lepidla.
Použitá energia (J/»’) | Stredná pevnosť (KPa) | Poškodenie | |
základný náter, potoa laser | 0,005 | 31,3 | C |
-·- | 0,01 | 32,0 | C |
0,015 | 30,8 | c | |
laser, pote· základný náter | 0,01 | 26,7 | A |
_ a. | 0,013 | 27,6 | A |
0,015 | 29,0 | A | |
kontrola | - | 19,9 | A |
Koniec dokumentu
Je zrejmé, že aj keď je úprava so základným náterom a laserom v každom prípade účinná, získajú sa najlepšie výsledky vtedy, ak sa najprv použije základný náter a potom laser.
Priemyselná využiteľnosť
Vynález je využiteľný v tých priemyselných odboroch, kde je žiaduce zlepovať plochy kovu, najmä hliníka alebo jeho zliatin, pokiaľ možno rýchlo, čisto a bez veľkých nárokov na prevádzkové hmoty a prevádzkové náklady, napríklad v leteckom priemysle.
Claims (3)
- PATENTOVÉ NÁROKY1. Spôsob úpravy povrchu kovu, najmä hliníka alebo hliníkovej zliatiny, aby sa zlepšili jeho adhézne vlastnosti, vyznačujúci sa tým, že sa na čistý povrch kovu pôsobí organosilánom a potom sa povrch vystaví účinku lasera, ktorý vyvolá na povrchu kovu zvýšenie teploty.
- 2. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa t ý m , že sa organosilán aplikuje na povrch kovu a potiahnutý povrch sa potom vystaví účinku lasera.
- 3. Spôsob podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúci sa tým, že organosilán má všeobecný vzorecRnSiíOR’)™ v ktorom R znamená organickú skupinu, ktorá môže byť reaktívna alebo nereaktivna, R1 je alkylová skupina, alko-
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
GBGB9501287.8A GB9501287D0 (en) | 1995-01-24 | 1995-01-24 | Surface treatment |
PCT/GB1996/000093 WO1996023037A1 (en) | 1995-01-24 | 1996-01-18 | Surface treatment |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
SK100697A3 SK100697A3 (en) | 1997-11-05 |
SK282143B6 true SK282143B6 (sk) | 2001-11-06 |
Family
ID=10768425
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
SK1006-97A SK282143B6 (sk) | 1995-01-24 | 1996-01-18 | Spôsob úpravy povrchu kovu |
Country Status (18)
Country | Link |
---|---|
US (2) | US6350343B1 (sk) |
EP (1) | EP0805839B1 (sk) |
JP (1) | JPH10512907A (sk) |
CN (1) | CN1079416C (sk) |
AT (1) | ATE187755T1 (sk) |
AU (1) | AU694303B2 (sk) |
BR (1) | BR9606983A (sk) |
CZ (1) | CZ234197A3 (sk) |
DE (1) | DE69605652T2 (sk) |
DK (1) | DK0805839T3 (sk) |
ES (1) | ES2141466T3 (sk) |
GB (1) | GB9501287D0 (sk) |
GR (1) | GR3032528T3 (sk) |
PL (1) | PL181885B1 (sk) |
PT (1) | PT805839E (sk) |
RU (1) | RU2158286C2 (sk) |
SK (1) | SK282143B6 (sk) |
WO (1) | WO1996023037A1 (sk) |
Families Citing this family (14)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
GB9501287D0 (en) * | 1995-01-24 | 1995-03-15 | Ciba Geigy Ag | Surface treatment |
RU2181134C2 (ru) * | 1996-07-23 | 2002-04-10 | Вантико Аг | Обработка поверхности металла |
GB9700586D0 (en) * | 1997-01-14 | 1997-03-05 | Ciba Geigy Ag | Process |
AU2070899A (en) * | 1998-01-22 | 1999-08-09 | Vantico Ag | Surface treatment |
US6632163B2 (en) * | 2001-03-27 | 2003-10-14 | The C.W. Zumbiel Co. | Laser-etching of paperboard carton blanks |
US6989359B2 (en) * | 2003-10-08 | 2006-01-24 | Northrop Grumman Corporation | Environmental wipe solvent compositions and processes |
DE102004033728B4 (de) * | 2004-07-13 | 2009-07-23 | Plasmatreat Gmbh | Verfahren zum Bearbeiten und Verkleben von Werkstücken aus einem Metall oder einer Metalllegierung mit einer hydratisierten Oxid- und/oder Hydroxidschicht |
TW200617130A (en) * | 2004-10-27 | 2006-06-01 | Nippon Paint Co Ltd | Pretreatment method for adhesive coating and aluminum alloy member |
DE102009054394B8 (de) | 2009-11-17 | 2013-06-13 | Technische Universität Dresden | Verfahren zur definierten Modifizierung von Oberflächen eines Werkstücks |
DE102011083791A1 (de) * | 2011-09-29 | 2013-04-04 | Robert Bosch Gmbh | Verfahren zur Herstellung einer Lötverbindung |
JP2014114327A (ja) * | 2012-12-06 | 2014-06-26 | Exedy Corp | 金属部材への接着方法 |
CN105754501B (zh) * | 2016-05-12 | 2019-04-26 | 厦门精码信息技术有限公司 | 一种硅胶表面处理方法 |
CN106637261A (zh) * | 2016-12-14 | 2017-05-10 | 刘兴旺 | 一种具有到顶保护作用的千斤顶 |
CN109825201A (zh) * | 2018-12-26 | 2019-05-31 | 张家港康得新光电材料有限公司 | 一种贴合结构及其制备方法 |
Family Cites Families (9)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
JPS5225458B2 (sk) * | 1973-07-18 | 1977-07-07 | ||
US4356233A (en) * | 1981-05-20 | 1982-10-26 | Minnesota Mining And Manufacturing Company | Primed inorganic substrates overcoated with curable protective compositions |
US4861407A (en) * | 1985-06-18 | 1989-08-29 | The Dow Chemical Company | Method for adhesive bonding articles via pretreatment with energy beams |
US4857699A (en) * | 1987-01-30 | 1989-08-15 | Duley Walter W | Means of enhancing laser processing efficiency of metals |
US4983419A (en) * | 1988-08-05 | 1991-01-08 | Siemens Aktiengesellschaft | Method for generating thin layers on a silicone base |
GB9220986D0 (en) | 1992-10-06 | 1992-11-18 | Ciba Geigy Ag | Chemical composition |
DE4312926A1 (de) * | 1992-10-28 | 1994-05-05 | Klaus Dr Rer Nat Seliger | Verfahren zur Herstellung eines Metall-Kunststoff-Verbundmaterials |
GB9501287D0 (en) * | 1995-01-24 | 1995-03-15 | Ciba Geigy Ag | Surface treatment |
RU2181134C2 (ru) * | 1996-07-23 | 2002-04-10 | Вантико Аг | Обработка поверхности металла |
-
1995
- 1995-01-24 GB GBGB9501287.8A patent/GB9501287D0/en active Pending
-
1996
- 1996-01-18 WO PCT/GB1996/000093 patent/WO1996023037A1/en not_active Application Discontinuation
- 1996-01-18 CN CN96191588A patent/CN1079416C/zh not_active Expired - Fee Related
- 1996-01-18 PL PL96320695A patent/PL181885B1/pl not_active IP Right Cessation
- 1996-01-18 ES ES96900375T patent/ES2141466T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1996-01-18 DK DK96900375T patent/DK0805839T3/da active
- 1996-01-18 BR BR9606983A patent/BR9606983A/pt not_active IP Right Cessation
- 1996-01-18 US US08/860,762 patent/US6350343B1/en not_active Expired - Fee Related
- 1996-01-18 AT AT96900375T patent/ATE187755T1/de not_active IP Right Cessation
- 1996-01-18 DE DE69605652T patent/DE69605652T2/de not_active Expired - Fee Related
- 1996-01-18 RU RU97114191/04A patent/RU2158286C2/ru active
- 1996-01-18 EP EP96900375A patent/EP0805839B1/en not_active Expired - Lifetime
- 1996-01-18 AU AU43969/96A patent/AU694303B2/en not_active Ceased
- 1996-01-18 PT PT96900375T patent/PT805839E/pt unknown
- 1996-01-18 CZ CZ972341A patent/CZ234197A3/cs unknown
- 1996-01-18 JP JP8522704A patent/JPH10512907A/ja not_active Ceased
- 1996-01-18 SK SK1006-97A patent/SK282143B6/sk unknown
-
2000
- 2000-01-31 GR GR20000400224T patent/GR3032528T3/el not_active IP Right Cessation
-
2001
- 2001-12-05 US US10/002,181 patent/US6827810B2/en not_active Expired - Fee Related
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
CN1172495A (zh) | 1998-02-04 |
US20020062917A1 (en) | 2002-05-30 |
WO1996023037A1 (en) | 1996-08-01 |
DE69605652T2 (de) | 2000-07-06 |
PL181885B1 (pl) | 2001-09-28 |
EP0805839A1 (en) | 1997-11-12 |
RU2158286C2 (ru) | 2000-10-27 |
CZ234197A3 (en) | 1997-11-12 |
PL320695A1 (en) | 1997-10-27 |
DK0805839T3 (da) | 2000-04-10 |
JPH10512907A (ja) | 1998-12-08 |
BR9606983A (pt) | 1997-11-04 |
GR3032528T3 (en) | 2000-05-31 |
AU694303B2 (en) | 1998-07-16 |
CN1079416C (zh) | 2002-02-20 |
AU4396996A (en) | 1996-08-14 |
DE69605652D1 (de) | 2000-01-20 |
EP0805839B1 (en) | 1999-12-15 |
GB9501287D0 (en) | 1995-03-15 |
PT805839E (pt) | 2000-04-28 |
SK100697A3 (en) | 1997-11-05 |
US6827810B2 (en) | 2004-12-07 |
MX9705593A (es) | 1997-11-29 |
US6350343B1 (en) | 2002-02-26 |
ES2141466T3 (es) | 2000-03-16 |
ATE187755T1 (de) | 2000-01-15 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US6488805B1 (en) | Metal surface treatment | |
SK282143B6 (sk) | Spôsob úpravy povrchu kovu | |
US5882466A (en) | Aqueous bonding composition | |
JP2008528247A (ja) | 改質物質を用いる活性化方法 | |
BR112014009860B1 (pt) | processo para aperfeiçoamento do poder de arremesso de um revestimento por eletrodeposição, e, uso de substratos metálicos revestidos e de uma composição de tratamento prévio aquosa | |
US5520768A (en) | Method of surface preparation of aluminum substrates | |
US6248403B1 (en) | Environmental wipe solvent processes | |
US6989359B2 (en) | Environmental wipe solvent compositions and processes | |
EP1049814A1 (en) | Surface treatment | |
US3615889A (en) | Chemical treatment of metal | |
MXPA97005593A (en) | Surface treatment | |
JP2894718B2 (ja) | プライマー組成物 | |
De Piero et al. | Sol-gels as alternative adhesion promoters for low-VOC, nonchromated adhesive and sealant applications | |
GB2222592A (en) | Treatment/coating of metal surfaces |