SK280898B6 - Otočný plunžer na výstupné otvory na sklovinu - Google Patents
Otočný plunžer na výstupné otvory na sklovinu Download PDFInfo
- Publication number
- SK280898B6 SK280898B6 SK589-97A SK58997A SK280898B6 SK 280898 B6 SK280898 B6 SK 280898B6 SK 58997 A SK58997 A SK 58997A SK 280898 B6 SK280898 B6 SK 280898B6
- Authority
- SK
- Slovakia
- Prior art keywords
- rotary plunger
- profiles
- threads
- shaft
- threaded
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C03—GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
- C03B—MANUFACTURE, SHAPING, OR SUPPLEMENTARY PROCESSES
- C03B5/00—Melting in furnaces; Furnaces so far as specially adapted for glass manufacture
- C03B5/16—Special features of the melting process; Auxiliary means specially adapted for glass-melting furnaces
- C03B5/167—Means for preventing damage to equipment, e.g. by molten glass, hot gases, batches
- C03B5/1672—Use of materials therefor
- C03B5/1675—Platinum group metals
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C03—GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
- C03B—MANUFACTURE, SHAPING, OR SUPPLEMENTARY PROCESSES
- C03B5/00—Melting in furnaces; Furnaces so far as specially adapted for glass manufacture
- C03B5/16—Special features of the melting process; Auxiliary means specially adapted for glass-melting furnaces
- C03B5/167—Means for preventing damage to equipment, e.g. by molten glass, hot gases, batches
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C03—GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
- C03B—MANUFACTURE, SHAPING, OR SUPPLEMENTARY PROCESSES
- C03B7/00—Distributors for the molten glass; Means for taking-off charges of molten glass; Producing the gob, e.g. controlling the gob shape, weight or delivery tact
- C03B7/08—Feeder spouts, e.g. gob feeders
- C03B7/086—Plunger mechanisms
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C03—GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
- C03B—MANUFACTURE, SHAPING, OR SUPPLEMENTARY PROCESSES
- C03B7/00—Distributors for the molten glass; Means for taking-off charges of molten glass; Producing the gob, e.g. controlling the gob shape, weight or delivery tact
- C03B7/08—Feeder spouts, e.g. gob feeders
- C03B7/092—Stirring devices; Homogenisation
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Materials Engineering (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Injection Moulding Of Plastics Or The Like (AREA)
- Powder Metallurgy (AREA)
- Physical Or Chemical Processes And Apparatus (AREA)
- Manufacture Of Alloys Or Alloy Compounds (AREA)
- Medical Preparation Storing Or Oral Administration Devices (AREA)
- Re-Forming, After-Treatment, Cutting And Transporting Of Glass Products (AREA)
- Glass Compositions (AREA)
Abstract
Otočný plunžer na vytlačovanie skloviny po dávkach výpustnými otvormi na sklovinu pozostáva z hriadeľa (6), držiaka (5) tohto otočného plunžera a závitových chodov (8). Hriadeľ (6) otočného plunžera, valec (7) so závitovými chodmi (8) a stabilizačné rúrky a/alebo profily (9) tvoria klietkovú konštrukciu z jemnozrnnej stabilizovanej a disperzne vystuženej platiny alebo platinovej zliatiny s hrúbkou steny v rozsahu 0,5 až 2,5 mm, hriadeľ (6) je priechodný a dutý a vo vnútornom priestore je vybavený množinou stabilizačných rúrok a/alebo profilov (9), ktoré prechádzajú cez hriadeľ (6) otočného plunžera a svojimi sploštenými koncami (11) sú pripevnené na valci (7) s jedným alebo viacerými závitovými chodmi (8). Stabilizačné rúrky a/alebo profily (9) sú so vzájomnými uhlovými odstupmi usporiadané po celej dĺžke valca (7) so závitovými chodmi (8), ktorý je s centrálnym hriadeľom (6) spojený svojimi obrúbenými hranami (14). Dutiny otočného plunžera sú vyplnené poréznym spekajúcim sa materiálom (15).ŕ
Description
Oblasť techniky
Vynález sa týka otočného plunžera na výpustné otvory na sklovinu, ktorý pozostáva z hriadeľa, držiaka tohto otočného plunžera a závitových chodov. Vynález sa teda týka konštrukcie otočného plunžera na dávkové vytlačovanie roztaveného skla výstupnými otvormi na toto sklo, pričom plunžer sa otáča a súčasne vykonáva periodický zvislý pohyb.
Doterajší stav techniky
Zariadenia s plunžermi na vytlačovanie skloviny po dávkach sú potrebné na výrobu dutého a lisovaného skla. Jednoduché valcové plunžery zo žiaruvzdorných keramických materiálov vykonávajú čisto zvislý pohyb, prípadne otočný pohyb sa pri nich pomocou krivkového kotúča prevádza na zvislý pohyb. Tieto plunžery sú v priebehu posledného desaťročia nahradzované plunžerovými zariadeniami, ktoré sú v oblasti kontaktu so sklovinou vybavené plášťom z ušľachtilého kovu, prípadne zliatiny ušľachtilého kovu, ktorý prekrýva žiaruvzdorné keramické materiály. Jadro plunžera je z molybdénu, volfrámu alebo zliatin týchto kovov a je zamedzený prístup vzdušného kyslíka k tomuto jadru.
V záujme dosiahnutia veľkých rozdielov hmotnosti jednotlivých dávok skloviny sú plunžery vybavené jedným alebo viacerými závitovými chodmi, takže sklovina je cez výstupnú dýzu transportovaná smerom nahor alebo dole, prípadne sčasti vytlačovaná, v závislosti od otáčok, smeru otáčania a pohybu plunžera vo zvislom smere. Pretože tieto zmeny pohybu plunžerov kladú vysoké kvalitatívne nároky tak na výrobu, ako aj na materiály týchto plunžerov, možno optimálnu konštrukciu, ktorá zaručí dlhú životnosť týchto plunžerov, dosiahnuť len za cenu vysokých nákladov. Také plunžery, ktoré predstavujú doterajší stav techniky, sú opísané v dokumentoch DE 43 26 143 Al, DE-AS 19 16 817 a DEPS 809 949.
V dokumente DE 43 26 143 Al je opísané riešenie, podľa ktorého plunžerové zariadenie na roztavené sklo pozostáva z jadra z molybdénu alebo volfrámu, alebo zliatiny týchto kovov, keramického telesa a povlaku z platiny alebo zliatiny bohatej na platinu.
V dokumente DE-AS 19 16 817, ktorý sa týka plunžerov alebo miešadiel, je opísané, že priestor medzi molybdénovým jadrom, ktoré je potiahnuté žiaruvzdorným materiálom, a plášťom z platiny alebo platinovej zliatiny jc vyplnený plynom, ktorý je inertný proti molybdénu, žiaruvzdornému materiálu a platine.
Nevýhodnou sa ukázala okrem iného vrstvová nadstavba na nosnom molybdénovom jadre, pretože poškodenie vrstvy z ušľachtilého kovu, predovšetkým mechanické poruchy, prípadne zle uskutočnené zvary, vedú k zničeniu molybdénového jadra a tým k vyradeniu plunžera. Výrazne nedostatočná je tiež mechanická pevnosť, predovšetkým ak je plunžer vystavený viac strmým zmenám teploty, takže je potom pravdepodobný zlom alebo iné porušenie nosného molybdénového jadra.
Z dokumentu DE-OS 42 02 278 je ďalej známe zariadenie na vytváranie dávok skloviny či roztaveného skla, v ktorom je plunžer zhotovený z porézneho materiálu, predovšetkým z keramického materiálu. Pomocou odsávacieho zariadenia sa pod hladinou skloviny v oblasti hraničnej roviny medzi plunžerom a sklovinou vytvorí podtlak, aby sa takto z taveniny odsali vznikajúce plyny. Nevýhoda tohto zariadenia spočíva v tom, že pozostáva z porézneho kera mického materiálu a má pri vysokom namáhaní pri transporte skloviny len obmedzenú životnosť. Pretože nie je použitý ušľachtilý kov, má otočný plunžer v dôsledku použitého materiálu a svojho zdvihového a otočného pohybu mimoriadne vysoké opotrebenie.
V US patentovom spise 3 332 766 je opísaná ihlová konštrukcia ponorného tlačného piesta na kvapaliny s vysokou teplotou, napríklad roztavené sklo. Ihlový plášť tejto konštrukcie piesta je so zreteľom na ponáranie do kvapaliny s vysokou teplotou vytvorený zo žiaruvzdornej zliatiny platiny s ródiom. Kovový plášť v tvare valca je vo svojom vnútornom priestore vybavený pozdĺžnymi spojovacími môstikmi na rozčlenenie na viaceré komory, otvormi na vzájomné prepojenie medzi komorami, na odvzdušnenie a chladenie a na svojom spodnom konci uzatváracou špičkou. Ihlové puzdro je pomocou kolíkov a spojovacieho prvku spojené s driekom piesta. Táto piestová konštrukcia slúži na reguláciu a uzatváranie výpustného otvoru na sklenú taveninu a na nastavenie rovnomerného výtoku tejto skloviny. Ihlová konštrukcia piesta sa neotáča, je nehybná a neslúži na nútený transport kvapalín. Z vodorovných kolíkov a zvaru je zrejmé, že celá konštrukcia pozostáva z dvoch hlavných dielov.
Podľa Pat. Abstr. of IP C - 357, June 27, 1986 je známy plunžer s vrstvovou štruktúrou, ktorý pozostáva z nosného jadra z molybdénu, ktoré je vybavené tenkou hliníkovou ochrannou vrstvou s hrúbkou približne 0,2 až 0,4 mm, na ktorej je nanesená keramická vrstva na nanesenie ďalšej, žiaruvzdornej vrstvy z platiny s hrúbkou približne 1 až 3 mm.
Nevýhodou tohto plunžera je jeho zložitá konštrukcia, ktorá jc príčinou jeho rýchleho opotrebenia a tým pri netesnosti vrstiev odparovania molybdénu. Ďalší známy plunžer podľa Pat. Abstr. of IP C -159, March 30, 1983, pozostáva z plnej tyče z platiny alebo zliatiny platiny s ródiom, s pripevnenou skrutkou, ktorej konce sú kvôli dosiahnutiu vyššej stability zahnuté. Táto konštrukcia je spojená s použitím veľmi veľkého množstva drahého materiálu a je preto nevýhodná z dôvodu vysokej ceny.
Z praxe, z reklamných materiálov a z literatúry (Glastechnische Berichte 65, 1992, Nr. 4, str. 99 a ďalšie) je známe použitie jemnozmnej stabilizovanej a disperzne vystuženej platiny alebo vhodných platinových zliatin na účely sklárskej výroby. Z týchto jemnozmných a disperzne vystužených ušľachtilých kovov alebo zliatin týchto ušľachtilých kovov, predovšetkým platiny alebo zliatin platiny s ródiom, sú vyrobené miešadlá, plunžery alebo iné homogenizačné zariadenia na sklenú taveninu, ako aj odstredivky alebo dýzy na výrobu sklenených vlákien.
Úlohou vynálezu je s prihliadnutím k týmto nedostatkom známych riešení nájdenie takej konštrukcie plunžera, prípadne otočného plunžera, ktorá bude pozostávať len zo súčastí z ušľachtilého kovu, prípadne zliatiny ušľachtilého kovu, pričom podiel tohto ušľachtilého kovu na celkovej hmotnosti plunžera bude nepatrný, čím sa na jednej strane dosiahne vysoká životnosť tohto plunžera pri dlhodobej stálosti dávok skloviny a na druhej strane aj priaznivé výrobné náklady na takýto plunžer.
Podstata vynálezu
Uvedenú úlohu rieši a nedostatky známych plunžerov, prípadne otočných plunžerov tohto druhu do značnej miery odstraňuje otočný plunžer na výpustné otvory na sklovinu, ktorý pozostáva z hriadeľa, držiaka tohto otočného plunžera a závitových chodov, podľa vynálezu, ktorého podstata spočíva v tom, že hriadeľ otočného plunžera, valec so zá
SK 280898 Β6 vitovými chodmi a stabilizačné rúrky a/alebo profily tvoria klietkovú konštrukciu z jemnozmnej stabilizovanej a disperzne vystuženej platiny alebo platinovej zliatiny s hrúbkou steny v rozsahu 0,5 až 2,5 mm, hriadeľ je priechodný a dutý a vo vnútornom priestore je vybavený množinou stabilizačných rúrok a/alebo profilov, ktoré prechádzajú cez hriadeľ otočného plunžera a svojimi sploštenými koncami sú pripevnené na valci so závitovými chodmi.
Plunžer, prípadne otočný plunžer, je teda spolu so všetkými svojimi nosnými a základnými prvkami vytvorený ako klietková konštrukcia výlučne z ušľachtilého kovu, prípadne zliatiny ušľachtilého kovu z platinovej skupiny a je prípadne vyplnený prídavnou keramickou sintrovacou hmotou.
Konštrukcia plunžera je v záujme zníženia spotreby ušľachtilých kovov uskutočnená tak, že hrúbka steny všetkých súčastí je v rozsahu 0,5 až 2,5 mm, pričom tieto súčasti sú z jemnozmnej stabilizovanej a disperzne vystuženej platiny, prípadne zliatiny platiny s ródiom.
Plunžery, prípadne otočné plunžery, sú rovnako ako v známych riešeniach pripevnené na rotujúcom a smerom nahor a dole sa pohybujúcom držiaku otočného plunžera, čo potom umožňuje ľahkú výmenu týchto plunžerov.
Otočný plunžer je uskutočnený tak, že pozostáva z centrálneho priechodného hriadeľa otočného plunžera a na ňom usporiadaného kratšieho valca so závitovými chodmi.
Centrálny hriadeľ je teda uskutočnený ako tenkostenná valcová rúrka, ktorá prebieha po celej dĺžke plunžera. Priemer d tohto centrálneho hriadeľa činí výhodne 1/4 až 1/3 priemeru D valca so závitovými chodmi. V mieste prechodu vodorovného tečenia skloviny na zvislé tečenie sa nachádza kužeľovitá plocha, ktorou sa priemer centrálneho hriadeľa zväčšuje na priemer valca so závitovými chodmi, uhol alfa tohto prechodu je výhodne menší ako 45°.
Stabilizačné rúrky a/alebo profily majú rôzne prierezy a sú so vzájomným uhlovým natočením usporiadané po celej dĺžke valca so závitovými chodmi.
Priechodný centrálny hriadeľ je teda s valcom, ktorý nesie závitové chody, spojený na jeho koncoch pomocou stabilizačných rúrok a/alebo profilov.
Pripevnenie valca so závitovými chodmi je teda podľa vynálezu uskutočnené pomocou valcových rúrok, páskových profilov alebo iných profilových prvkov, ktoré cez centrálny hriadeľ zasahujú až k povrchu valca so závitovými chodmi. Tieto stabilizačné rúrky a/alebo profily sú na svojich koncoch uzavreté a týmito uzavretými koncami spojené s povrchom valca so závitovými chodmi.
Stabilizačné rúrky a/alebo profily sú so vzájomným uhlovým natočením usporiadané po celej dĺžke valca so závitovými chodmi, pričom na sploštených koncoch stabilizačných rúrok a/alebo profilov sú pripevnené najviac dva závitové chody alebo na každom ľubovoľnom mieste povrchu valca je pripevnených viac závitových chodov, pričom stabilizačné rúrky a/alebo profily sú proti týmto závitovým chodom usporiadané súbežne a/alebo protibežne.
Usporiadanie stabilizačných rúrok a/alebo profilov sa teda riadi počtom a uhlom závitových chodov. Zvlášť výhodné je také usporiadanie stabilizačných rúrok a/alebo profilov, v ktorom sú závitové chody pripevnené na všetkých koncoch stabilizačných rúrok a/alebo profilov na povrchu valca, ktorý nesie tieto závitové chody. Toto uskutočnenie sa odporúča predovšetkým pri jedno-, prípadne dvojchodových závitoch. Ak sú na vytlačovanie skloviny po dávkach potrebné na plunžeri tri alebo viac závitových chodov, sú tieto závitové chody podľa vynálezu usporiadané podľa technických požiadaviek na vytlačovanie skloviny bez toho, aby bolo nevyhnutne potrebné ich pripevnenie na koncoch stabilizačných rúrok a/alebo profilov. V tomto uskutočnení, keď závitové chody na povrchu valca nemožno jednoznačne priradiť k stabilizačným rúrkam a/alebo profilom, je podľa vynálezu tiež možné, čo sa týka polohy stabilizačných rúrok a/alebo profilov, protibežné usporiadanie závitových chodov proti týmto stabilizačným rúrkam a/alebo profilom. To znamená, že závitové chody sú na povrchu valca, ktorý ich nesie, pripevnené na ľubovoľných miestach nezávisle od polohy stabilizačných rúrok a/alebo profilov.
Z technického hľadiska je výhodné, ak závitové chody majú po dĺžke valca smerom k výtlačnej dýze zväčšujúcu sa šírku.
Okrem toho je výhodné, ak v centrálnom hriadeli valca so závitovými chodmi a v stabilizačných rúrkach a/alebo profiloch je vytvorený jeden alebo viac dilatačných otvorov.
Valec so závitovými chodmi je s centrálnym hriadeľom spojený na jednom alebo dvoch miestach svojej obrúbenej hrany a je vždy prídavné zaistený jedným alebo dvomi kolíkmi.
Centrálny hriadeľ otočného plunžera je podľa vynálezu na svojom spodnom konci o niekoľko mm dlhší než valec so závitovými chodmi, ktorý je s týmto centrálnym hriadeľom zvarený na svojej obrúbenej hrane, kde je navyše prídavné zaistený jedným, prípadne viacerými kolíkmi.
Je výhodné, ak tieto kolíky majú sploštené a proti osi centrálneho hriadeľa pod rôznymi uhlami orientované konce. Kolíky vyčnievajú z centrálneho hriadeľa, takže sploštené konce týchto kolmo na centrálny hriadeľ usporiadaných kolíkov takto môžu prispievať k homogenizácii skloviny v spodnej oblasti, to je v oblasti výtlačnej dýzy. Pri šikmej orientácii koncov kolíkov sa takto dosiahne aj určité pudenie skloviny v tejto oblasti smerom nahor, prípadne dole. Rovnaké spojenie valca s centrálnym hriadeľom možno použiť aj na hornom konci valca.
Zostávajúce dutiny v centrálnom hriadeli a vo valci so závitovými chodmi sú kvôli zvýšeniu mechanickej pevnosti otočného plunžera a zabránenia deformácií, predovšetkým valca so závitovými chodmi, vyplnené pri vyšších teplotách porézne sa spekajúcim práškovým keramickým materiálom. Tento materiál sa potom počas prevádzky porézne speká alebo sintruje, takže aj po opätovnom použití otočného plunžera je v celom takto vyplnenom priestore zaistená stála výmena vzduchu. Práškový keramický materiál sa do uvedených dutín naplní cez centrálny hriadeľ otvorom v držiaku otočného plunžera. Cez jeden alebo viac otvorov v spodnej časti centrálneho hriadeľa sa práškovým keramickým materiálom vyplní aj voľný priestor medzi centrálnym hriadeľom a valcom so závitovými chodmi. Tento priestor medzi centrálnym hriadeľom a valcom so závitovými chodmi je práškovým keramickým materiálom vyplnený kvôli spevneniu celého otočného plunžera, takže sa nejde o viacvrstvovú konštrukciu z viacerých kovov a keramického materiálu podľa doterajšieho stavu techniky, ale len o vyplnenie dutého kovového telesa určitým keramickým materiálom.
Výhodou otočného plunžera podľa vynálezu je minimálna potreba ušľachtilých kovov a ich zliatin, čo sa dosahuje opísanou klietkovou konštrukciou otočného plunžera podľa vynálezu. Zásluhou použitia výlučne ušľachtilých kovov sa predíde známej viacvrstvovej konštrukcii otočných plunžerov s rôznymi kovovými a keramickými materiálmi, keď tieto otočné plunžery pozostávajú z platiny, keramiky, hliníkovej vrstvy, molybdénového jadra, opäť hliníkovej vrstvy, keramiky a platiny. Riešením podľa vynálezu sa podstatne zvýši životnosť otočných plunžerov. Záslu
SK 280898 Β6 hou jednoduchej konštrukcie sú ľahko možné aj opravy chybných otočných plunžerov. Zásluhou možnosti výmeny jednotlivých chybných súčastí možno v krátkych lehotách uskutočňovať aj úspornú celkovú renováciu jednotlivých súčastí. Všetky dutiny v otočných plunžeroch sú kvôli zvýšeniu pevnosti ich klietkovej konštrukcie vyplnené práškovým keramickým materiálom, ktorý za prevádzkových teplôt zosintruje tak, že naďalej prepúšťa plyny.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Podstata vynálezu je ďalej objasnená na neobmedzujúcich príkladoch jeho uskutočnenia, ktoré sú opísané na základe pripojených výkresov, ktoré znázorňujú:
- na obr. 1 v bočnom reze známu plunžerovú komoru s otočným plunžerom,
- na obr. 2 bočný rez otočným plunžerom podľa vynálezu,
- na obr. 3 v reze pôdorysný pohľad na otočný plunžer z obr. 2,
- na obr. 4 v reze detail pripevnenia závitových chodov,
- na obr. 5 v reze detail ďalšieho uskutočnenia pripevnenia závitových chodov,
- na obr. 6 bočný rez špičkou otočného plunžera,
- na obr. 7 bočný rez ďalším uskutočnením špičky otočného plunžera.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Na obr. 1 je znázornená známa plunžerová komora 1, do ktorej je sklovina, ktorá prichádza prívodným kanálom 4, dopravovaná otočným plunžerom 2 a ďalej pretlačovaná cez výtlačnú dýzu 3. Otočný plunžer 2 je nad transportnou hlavou uložený v držiaku 5 tohto otočného plunžera 2.
Konštrukcia otočného plunžera 2 podľa vynálezu je znázornená na obr. 2. Na držiaku 5 otočného plunžera 2 je pripevnený hore otvorený centrálny hriadeľ 6 tohto otočného plunžera 2, dole je centrálny hriadeľ 6 vybavený zaoblenou uzatváracou čiapočkou 12. Na strednej časti centrálneho hriadeľa 6 a pri špičke otočného plunžera 2 je pomocou kolíkov 10 a príslušných zvarov pripevnený valec 7 so závitovými chodmi 8. Na stabilizáciu tohto valca 7 so závitovými chodmi 8 slúžia stabilizačné rúrky a/alebo profily 9, ktoré sú rozmiestnené po celej jeho dĺžke. Valec 7 so závitovými chodmi 8 je pripevnený na koncoch stabilizačných rúrok a/alebo profilov 9. Závitové chody 8 sú pripevnené na povrchu valca 7 a na všetkých koncoch stabilizačných rúrok a/alebo profilov 9, pričom počtom a usporiadaním stabilizačných rúrok a/alebo profilov 9 je dané stúpanie týchto závitových chodov 8.
Na obr. 3 je otočný plunžer 2 znázornený v pôdorysnom reze. V centrálnom hriadeli 6 sú, ako je v príklade znázornené, prichytené tri stabilizačné rúrky a/alebo profily 9, ktoré sú proti sebe navzájom natočené vždy o 120°. Na týchto stabilizačných rúrkach a/alebo profiloch 9 je potom pripevnený valec 7 so závitovými chodmi 8.
Na obr. 4 je v reze znázornený detail pripevnenia závitových chodov 8 na valci 7. Každá stabilizačná rúrka a/alebo profil 9 musí byť vnútri valca 7 so závitovými chodmi 8 a centrálneho hriadeľa 6 vybavená viacerými dilatačnými otvormi 13. Všetky dutiny otočného plunžera 2 sú vyplnené práškovým keramickým materiálom 15.
Na obr. 5 je znázornené iné uskutočnenie pripevnenia závitových chodov 8. Stabilizačné rúrky a/alebo profily 9 vyčnievajú nad povrch valca 7 so závitovými chodmi 8, ktoré sú vybavené prídavnými čapmi, ktoré sú zasunuté do stabilizačných rúrok a/alebo profilov 9.
Na obr. 6 a 7 sú znázornené dve uskutočnenia špičky otočného plunžera 2. Na centrálnom hriadeli 6 otočného plunžera 2, ktorý je vybavený zaoblenou uzatváracou čiapočkou 12, je valec 7 so závitovými chodmi 8 pripevnený svojou obrúbenou hranou 14. Cez steny centrálneho hriadeľa 6 a obrúbenej hrany 14 je prestrčený a tam upevnený jeden alebo viac kolíkov 10. Konce 11 kolíkov 10 sú sploštené pod určitým uhlom tak, aby dochádzalo k transportu, prípadne homogenizácii skla.
Claims (9)
- PATENTOVÉ NÁROKY1. Otočný plunžer na výpustné otvory na sklovinu, ktorý pozostáva z hriadeľa, držiaka tohto otočného plunžera a závitových chodov, vyznačujúci sa tým, že hriadeľ (6) otočného plunžera, valec (7) so závitovými chodmi (8) a stabilizačné rúrky a/alebo profily (9) tvoria klietkovú konštrukciu z jemnozmnej stabilizovanej a disperzne vystuženej platiny alebo platinovej zliatiny s hrúbkou steny v rozsahu 0,5 až 2,5 mm, hriadeľ (6) je priechodný a dutý a vo vnútornom priestore je vybavený množinou stabilizačných rúrok a/alebo profilov (9), ktoré prechádzajú cez hriadeľ (6) otočného plunžera a svojimi sploštenými koncami (11) sú pripevnené na valci (7) so závitovými chodmi (8).
- 2. Otočný plunžer podľa nároku 1,vyznačujúci sa t ý m , že pozostáva z centrálneho priechodného hriadeľa (6) otočného plunžera a na ňom usporiadaného kratšieho valca (7) so závitovými chodmi (8).
- 3. Otočný plunžer podľa nároku 1,vyznačujúci sa t ý m , že stabilizačné rúrky a/alebo profily (9) majú rôzne prierezy a sú so vzájomným uhlovým natočením usporiadané po celej dĺžke valca (7) so závitovými chodmi (8).
- 4. Otočný plunžer podľa nárokov 1 až 3, vyznačujúci sa tým,žcna sploštených koncoch (11) stabilizačných rúrok a/alebo profilov (9) sú pripevnené najviac dva závitové chody (8) alebo na každom ľubovoľnom mieste povrchu valca (7) je pripevnených viac závitových chodov (8), pričom stabilizačné rúrky a/alebo profily (9) sú proti týmto závitovým chodom (8) usporiadané súbežne a/alebo protibežne.
- 5. Otočný plunžer podľa nároku 4, vyznačujúci sa t ý m , že závitové chody (8) majú po dĺžke valca (7) smerom k výtlačnej dýze (3) zväčšujúcu sa šírku.
- 6. Otočný plunžer podľa nárokov 1 až 4, vyznačujúci sa tým, že v centrálnom hriadeli (6) valca (7) so závitovými chodmi (8) a v stabilizačných rúrkach a/alebo profiloch (9) je vytvorený jeden alebo viac dilatačných otvorov (13).
- 7. Otočný plunžer podľa nárokov 1 až 6, vyznačujúci sa tým, že valec (7) so závitovými chodmi (8) je s centrálnym hriadeľom (6) spojený na jednom alebo dvoch miestach svojej obrúbenej hrany (14) a je vždy prídavné zaistený jedným alebo dvomi kolíkmi (10).
- 8. Otočný plunžer podľa nároku 7, vyznačujúci sa t ý m , že kolíky (10) majú sploštené a proti osi centrálneho hriadeľa (6) pod rôznymi uhlami orientované konce (11),SK 280898 Β6
- 9. Otočný plunžer podľa nárokov 1 až 8, vyznačujúci sa tým, že dutiny v centrálnom hriadeli (6) a vo valci (7) so závitovými chodmi (8) sú vyplnené pri vyšších teplotách porézne sa spekajúcim práškovým keramickým materiálom (15).
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE4440702A DE4440702C2 (de) | 1994-11-15 | 1994-11-15 | Drehplunger für Glasauslauföffnungen |
PCT/DE1995/001583 WO1996015072A1 (de) | 1994-11-15 | 1995-11-15 | Drehplunger für glasauslauföffnungen |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
SK58997A3 SK58997A3 (en) | 1997-10-08 |
SK280898B6 true SK280898B6 (sk) | 2000-09-12 |
Family
ID=6533326
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
SK589-97A SK280898B6 (sk) | 1994-11-15 | 1995-11-15 | Otočný plunžer na výstupné otvory na sklovinu |
Country Status (8)
Country | Link |
---|---|
EP (1) | EP0800486B1 (sk) |
CN (1) | CN1092155C (sk) |
AT (1) | ATE180465T1 (sk) |
CZ (1) | CZ284765B6 (sk) |
DE (2) | DE4440702C2 (sk) |
RU (1) | RU2151107C1 (sk) |
SK (1) | SK280898B6 (sk) |
WO (1) | WO1996015072A1 (sk) |
Families Citing this family (9)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE19935838A1 (de) * | 1999-07-29 | 2001-02-01 | Lindner Maschinen Gmbh W | Verfahren und Vorrichtung zur Regelung der Ausflussmenge von flüssigem Gas bei einem Fliessfeeder |
AU2001286944A1 (en) * | 2000-08-30 | 2002-03-13 | Richard Pitbladdo | Process and pump for homogenizing molten glass |
JP5238255B2 (ja) | 2004-09-30 | 2013-07-17 | ベクトン・ディキンソン・アンド・カンパニー | ガラス製容器内の残留物を削減又は除去するための方法及びそれにしたがって製造されたガラス製容器 |
DE102007008102B4 (de) * | 2007-02-19 | 2020-12-03 | Umicore Ag & Co. Kg | Vorrichtung zum Einsatz in der Glasindustrie und Verfahren |
DE102008047123A1 (de) * | 2008-07-31 | 2010-02-04 | Walter Lindner | Feeder oder Rührzelle für die Glasindustrie |
US9364191B2 (en) | 2013-02-11 | 2016-06-14 | University Of Rochester | Method and apparatus of spectral differential phase-contrast cone-beam CT and hybrid cone-beam CT |
EP3059007A1 (en) * | 2015-02-23 | 2016-08-24 | Umicore AG & Co. KG | Stirrer for stirring molten glass, apparatus for stirring molten glass comprising such a stirrer and use of such a stirrer |
DE102016121464B4 (de) | 2016-11-09 | 2019-05-29 | Schott Ag | Verfahren zur Herstellung einer Vorrichtung zum Einsatz in der Glaserzeugung und damit hergestellte Vorrichtung |
DE102019120064A1 (de) * | 2019-07-24 | 2021-01-28 | Schott Ag | Vorrichtung und Verfahren zur Herstellung von Glasbändern |
Family Cites Families (6)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
FR831332A (fr) * | 1937-04-07 | 1938-08-30 | Rankin Automatic Feeder | Perfectionnement aux dispositifs distributeurs (feeders) pour la fabrication automatique d'articles en verre |
BE475289A (sk) * | 1946-08-09 | |||
US3332766A (en) * | 1964-01-09 | 1967-07-25 | Corning Glass Works | Molten glass dispensing plunger needle |
GB1211797A (en) * | 1968-04-02 | 1970-11-11 | Pilkington Brothers Ltd | Improvements in or relating to stirrers |
DE4202278C2 (de) * | 1992-01-28 | 1999-10-28 | Lindner Maschinen Gmbh W | Vorrichtung zur Erzeugung von Glasschmelze-Portionen |
DE4326143A1 (de) * | 1993-08-04 | 1993-12-09 | Diether Boettger | Stirrer- und Plungergeräte für geschmolzenes Glas |
-
1994
- 1994-11-15 DE DE4440702A patent/DE4440702C2/de not_active Expired - Fee Related
-
1995
- 1995-11-15 AT AT95941577T patent/ATE180465T1/de not_active IP Right Cessation
- 1995-11-15 RU RU97110116/03A patent/RU2151107C1/ru not_active IP Right Cessation
- 1995-11-15 CN CN95196254A patent/CN1092155C/zh not_active Expired - Lifetime
- 1995-11-15 SK SK589-97A patent/SK280898B6/sk unknown
- 1995-11-15 WO PCT/DE1995/001583 patent/WO1996015072A1/de active IP Right Grant
- 1995-11-15 CZ CZ971343A patent/CZ284765B6/cs not_active IP Right Cessation
- 1995-11-15 DE DE59506055T patent/DE59506055D1/de not_active Expired - Fee Related
- 1995-11-15 EP EP95941577A patent/EP0800486B1/de not_active Expired - Lifetime
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
EP0800486A1 (de) | 1997-10-15 |
DE4440702A1 (de) | 1996-07-11 |
CZ134397A3 (cs) | 1998-12-16 |
DE4440702C2 (de) | 1997-04-30 |
WO1996015072A1 (de) | 1996-05-23 |
CN1167476A (zh) | 1997-12-10 |
SK58997A3 (en) | 1997-10-08 |
CN1092155C (zh) | 2002-10-09 |
EP0800486B1 (de) | 1999-05-26 |
ATE180465T1 (de) | 1999-06-15 |
DE59506055D1 (de) | 1999-07-01 |
CZ284765B6 (cs) | 1999-02-17 |
RU2151107C1 (ru) | 2000-06-20 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
SK280898B6 (sk) | Otočný plunžer na výstupné otvory na sklovinu | |
US11660810B2 (en) | Adaptable high-performance extrusion head for fused filament fabrication systems | |
KR100253995B1 (ko) | 액상 땜납의 분배 방법 및 장치 | |
TWI291901B (en) | Apparatus for applying paste and method of applying paste | |
EP2114833B1 (en) | Apparatus and method for processing molten glass | |
KR100855163B1 (ko) | 구금 및 액체의 도포 장치 및 도포 방법 | |
US20060141181A1 (en) | Glass tube for technical applications and process for the production thereof | |
JPH11276877A (ja) | 滴下成形方法及びその装置 | |
KR0157408B1 (ko) | 방사노즐 | |
DE69415509T2 (de) | Vorrichtung zum herstellen von glasfasern | |
EP0800485B1 (de) | Rührer für schmelzflüssiges glas | |
CN101224457B (zh) | 对防护薄膜框架涂布膜接合剂的方法 | |
DE3139024C2 (sk) | ||
FR3119790B1 (fr) | Procédé de fabrication additive et machine de fabrication additive mettant en œuvre ledit procédé | |
CA2377830C (en) | A bushing tip plate support assembly for a bushing in a filament forming apparatus | |
JP2004000928A (ja) | 塗布ヘッドならびに塗液の塗布装置および塗布方法 | |
JP4449517B2 (ja) | 塗布方法および塗布装置並びにプラズマディスプレイ用部材の製造方法 | |
JPS6046353B2 (ja) | 定置の容器から灼熱する素材を搬出するための装置 | |
CN115279706B (zh) | 用于生产玻璃纤维喷嘴的方法以及玻璃纤维喷嘴 | |
KR102720398B1 (ko) | 유리 섬유 노즐을 제조하기 위한 방법 및 유리 섬유 노즐 | |
JP2006255581A (ja) | 塗布装置 |