SK280602B6 - Viacjadrové komplexné zlúčeniny horčíka s aminodik - Google Patents

Viacjadrové komplexné zlúčeniny horčíka s aminodik Download PDF

Info

Publication number
SK280602B6
SK280602B6 SK3708-92A SK370892A SK280602B6 SK 280602 B6 SK280602 B6 SK 280602B6 SK 370892 A SK370892 A SK 370892A SK 280602 B6 SK280602 B6 SK 280602B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
magnesium
moles
preparation
acid
compound according
Prior art date
Application number
SK3708-92A
Other languages
English (en)
Other versions
SK370892A3 (en
Inventor
Tibor Valašík
Karol Šiška
Ivan Varga
Emil Fendrich
Milan Manduch
Ľuboslav Rázus
Original Assignee
Slovakofarma
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Slovakofarma filed Critical Slovakofarma
Publication of SK370892A3 publication Critical patent/SK370892A3/sk
Publication of SK280602B6 publication Critical patent/SK280602B6/sk

Links

Landscapes

  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Description

Opisujú sa zlúčeniny všeobecného vzorca 7 Mg.4[kyselina aminodikarboxylová-H].lOX.mH20, kde kyselina aminodikarboxylovou je kyselina asparágová alebo kyselina glutámová, X je halogén a m je počet mólov vody. Podstatou spôsobu prípravy novej látky je reakcia hydrogén asparaginátu horečnatého alebo hydrogenglutamátu horečnatého a halogenidu horečnatého, alebo reakcia hydrogenhalogenid asparaginátu horečnatého a halogenidu horečnatého, alebo reakcia kyseliny asparágovej alebo kyseliny glutámovej, oxidu horečnatého alebo hydroxidu horečnatého, alebo uhličitanu horečnatého a halogenidu horečnatého. Všetky reakcie prebiehajú vo vodnom prostredí. Produkt sa izoluje procesmi kryštalizácie, filtrácie, zahusťovania roztokov a sušením získaného produktu. Reakčný roztok z ekvimolámych množstiev reakčných zložiek sa prevedie sušením alebo kryštalizáciou úplným odparením vody do pevnej formy. Ako účinný L-enantiomér sa pripravuje komplexná zlúčenina s kyselinou L-asparágovou, hlavne na účel liečiva s veľmi dobrou biologickou dostupnosťou horčíka v chloridovej forme.
Oblasť techniky
Vynález sa týka viacjadrových komplexných zlúčenín horčíka s aminodikarboxylovými kyselinami a halogénom všeobecného vzorca
Mg . 4 [kyselina aminodikarboxylová-H], 10 X . mH20, kde kyselinou aminodikarboxylovou je kyselina asparágová alebo kyselina glutámová, X je halogén a m je počet molov vody.
Doterajší stav techniky
Známe sú komplexné zlúčeniny aminodikarboxylových kyselín, horčíka a halogénu v mólovom pomere 1:1:1 (DP 2228101, 1972). Hydrogenchlorid L-asparaginát horečnatý (Magnesium [L-aspartato(l-)jchloro-) opisuje Fischer a kol. (Arzneim.Forsch.Drug.Res. 28 (I), Heft.5, 1978) s cieľom odstrániť nedostatok horčíka v organizme.
Hydrogenbromid L-asparaginát horečnatý najnovšie opisuje španielsky patent 550.166 (Buenaventura R.P.:C.A.Appl.Chem.Eng.S., 107, 1987,č. 13) ako sedatívum na veterinárne účely.
Komplexné zlúčeniny, ktoré sú predmetom tejto prihlášky vynálezu, sme po prieskume literatúry nenašli.
Podstata vynálezu
Podstatou vynálezu sú komplexné zlúčeniny aminodikarboxylových kyselín, horčíka a halogénu všeobecného vzorca
Mg . 4 [kyselina aminodikarboxylová-H]. 10 X . mH20 , kde kyselinou aminodikarboxylovou je kyselina asparágová alebo kyselina glutámová, X jc halogén a m je počet molov vody, ako aj spôsoby ich prípravy.
Podstatu vynálezu vysvetľuje komplexná zlúčenina triviálneho názvu:
magnézium L-hydrogénaspartát -magnézium chlorid- voda (2:5:29), vzorca [Mg(OC-CH2-CH-COOH)2] .5 MgCl2.29 H2O,
NH2 chemického zloženia C16H24Cl|0Mg7N4O16 .29 H2O a spôsob jej prípravy.
Je to biela kryštalická látka, za normálnych podmienok fyzikálne, chemicky a mikrobiálne stabilná. Veľmi dobre sa rozpúšťa vo vode v pomere (2:1), slabo v 96 %-nom etanole a prakticky sa nerozpúšťa v organických rozpúšťadlách. Jej nasýtené roztoky sú biostatické. Dá sa výhodne izolovať kryštalizáciou. Jej kryštalinita je pomerne nízka, ale postačuje na hodnotenie látky, ktorá bola pripravená viacerými spôsobmi, RTG práškovou difrakčnou analýzou. Táto metóda, IR spektrá, termická analýza, ako aj úplná chemická analýza dokázali reprodukovateľnosť a individualitu látky pripravenej všetkými spôsobmi.
Fyzikálno-chemické vlastnosti:
Špecifická optická otáčavosť [d]D20=(+7,2 až 8,7)° ml.dnf’.g'1, obsah iónov horčíka 10,26 až 11,34 %, obsah chloridových aniónov 21,38 až 23,62 %, obsah vody 30,7 až 36,7 %, aktuálna acidita (pH) 4,8 až 7,2 a mikrobiologická neškodnosť.
Spôsob prípravy magnézium L-hydrogenaspartát - magnézium chlorid- voda (2:5: 29), podľa vynálezu, ktorého podstata spočíva v tom, že sa ako reakčné zložky použijú L-hydrogénasparaginát horečnatý v množstve 2 móly a chlorid horečnatý v množstve 5 molov podľa reakčnej schémy (la).
Spôsob prípravy zlúčeniny podľa vynálezu, ktorého podstata spočíva v tom, že sa ako reakčné zložky použijú hydrogenchlorid L-asparaginátu horečnatého (Magnesium [L-aspartato(l-)]chloro-) v množstve 4 móly a chlorid horečnatý v množstve 3 móly.
Spôsob prípravy zlúčeniny, podľa vynálezu, ktorého podstata spočíva v tom, že sa ako reakčné zložky použijú kyselina L-asparágová v množstve 4 móly, kyselina chlorovodíková v množstve 10 mólov a oxid horečnatý v množstve 7 mólov. Nevýhodou tohto postupuje nepresné vedenie pokusu, agresívnosť reakčného roztoku a väčšia prítomnosť vedľajších produktov.
Spôsob prípravy zlúčeniny, podľa vynálezu, ktorého podstata spočíva v tom, že sa ako reakčné zložky použijú 4 móly kyseliny L-asparágovej, 2 móly oxidu horečnatého a 5 mólov chloridu horečnatého. Tento spôsob prípravy je jednostupňový. Je najvýhodnejší, pretože vychádza zo základných zlúčenín.
Nová komplexná zlúčenina, podľa vynálezu, pripravená uvedenými postupmi je podľa RTG práškovej difrakčnej analýzy identická.
Miesto oxidu horečnatého možno použiť aj hydroxid horečnatý alebo uhličitan horečnatý. Oxid horečnatý alebo hydroxid horečnatý alebo uhličitan horečnatý sa výhodne používa v množstve 2 až 2,2 mólov.
Tento nadbytok upravuje optimálne pH reakčného roztoku, optimalizuje výťažnosť a kvalitu.
Všetky spôsoby prípravy zlúčeniny podľa vynálezu, majú spoločnú podstatu v tom, že sa reakcia prevádza vo vodnom prostredí. Reakčná teplota je 20 až 120 °C a aktuálna acidita reakčného roztoku 4,5 až 7,8. Po reakcii sa produkt izoluje z reakčného roztoku filtráciou a kryštalizáciou. Roztok po kryštalizácii sa zahusťuje k opätovnej kryštalizácii alebo sa použije ako reakčné médium miesto vody.
Aktuálna acidita reakčného prostredia pri vyššej hodnote sa upravuje kyselinou L-asparágovou. /posledného kryštalizačného roztoku sa vylúči kyselina asparágová úpravou pH na hodnotu 2,7 až 3,2.
Výhody všetkých spôsobov sú tie, že reakčným prostredím je voda, pracuje sa v malých objemoch, s vysokou výťažnosťou produktu, s nízkymi nákladmi a prakticky ide o proces ekologicky čistý. Ďalšou výhodou vody ako reakčného prostredia je, že nezreagované reakčné zložky, vedľajšie produkty zostanú v kryštalizačnom roztoku a nerozpustné sa odstránia filtráciou po prevedení reakcie. Pokusne bolo zistené, že ak sa podľa reakčnej schémy (la) použili na reakciu 4 móly chloridu horečnatého a previedla sa kryštalizácia produktu úplným odparením, produkt bol znečistený hydrogenchloridom L-asparaginátu horečnatého.
Obdobne, ak sa použili na reakciu kyselina L-asparágová, MgO a MgCl2.6H2O v mólovom pomere 4:2:6, pri získaní produktu úplným vysušením na laboratórnej rozprašovacej sušiarni zostal produkt znečistený nezreagovaným chloridom horečnatým. Ak sa izolácia produktu previedla postupnou kryštalizáciou, nezreagovaný chlorid horečnatý, alebo nezreagovaný hydrogenchlorid L-asparaginát horečnatý zostali rozpustené v kryštalizačnom roztoku. Tento fakt bol zistený chemickou analýzou a celkovou látkovou bilanciou. Prítomnosť nezreagovaného chloridu horečnatého a prítomnosť hydrogenchloridu L-asparaginátu horečnatého v produktoch bola potvrdená RTG práškovou difrakčnou analýzou. RTG prášková analýza potvrdila aj prítomnosť zlúčenín typu Mg(OH)Cl vte dy, keď sa v pokuse dávkovali postupne voda, MgCl2.6H2O, MgO a kyselina L-asparágová, zmes sa postupne vyhriala na reakčnú teplotu a po prevedení reakcie sa pred izoláciou produktu nepreviedla filtrácia.
Spôsob izolácie produktu postupnou kryštalizáciou má aj tú výhodu, že možno použiť reakčné zložky, hlavne MgCl2. 6 H2O, nižšej kvality, pričom sprievodné prímesí zostanú v kryštalizačnom roztoku.
Po ukončení reakcie možno kryštalizáciu previesť aj azeotropickým oddestilovaním vody n-butanolom ako jednorazovú. Pri nesprávnom pomere reakčných zložiek, zostáva nezreagovaný chlorid horečnatý vo vodnobutanolovom roztoku. (Čistota produktu potvrdená RTG práškovou analýzou). V pokuse s izoláciou produktu z vodného roztoku zrážaním etanolom sa získal hydrogenchlorid L-asparaginát horečnatý a MgCl2.6H2O.
Čistenie suchých produktov možno podľa potreby previesť aj extrakciou absolútnym etanolom a následnou kryštalizáciou, alebo len rekryštalizáciou z vody.
Spôsob prípravy zlúčeniny, podľa vynálezu, ktorého podstata spočíva vtom, že reakčný roztok vzniknutý z ekvimolámych množstiev reakčných komponent podľa reakčných schém (1), (2) a (3), sa prevedie celý sušením alebo úplnou kryštalizáciou odparovaním do pevnej formy. Komplexné zlúčeniny aminodikarboxylových kyselín, horčíka a halogénu podľa vynálezu, sa môžu použiť v humánnej a veterinárnej medicíne, ako aj v poľnohospodárstve a potravinárstve.
Ukázalo sa z mnohopočetných literárnych prameňov, že použitie Mg v terapii je veľmi široké: v kardiológii, neurológii, psychiatrii, nefrológii, pediatrii, alergológii, gynekológii, ako protistresový faktor, vo výžive (Špeciálne periodiká: Magnesium a Magnesium and Trace Elemcnts, Brooklyn,N.Y. - B.M.Altura, Magnesium Bulletin, Heidelberg - Dr.E.Fischer).
Na účel liečiva so širokým spektrom indikácií bola vyvinutá farmakologicky a klinicky skúšaná komplexná zlúčenina: magnézium L-hydrogenaspartát -magnézium chlorid- voda (2:5:29). Je vhodná na všetky liekové formy a tiež ako prísada do jedlej soli pre chorých trpiacich neslanou diétou.
Komplexná zlúčenina má účinnú látku horčík, ktorý' je väzbovo spojený s kyselinou L-asparágovou a chlórom. Látka je kryštalická, iónového charakteru.
L-enantiomér tejto komplexnej zlúčeniny zvyšuje resorbciu Mg, jeho biologickú dostupnosť a iónový charakter chloridov predchádza vývoju metabolickej alkalózy na rozdiel od oxidu alebo laktátu horečnatého, ktoré ju navodzujú.
V sledovaní na psoch sa ukázalo, že sa resorbuje postupne a pretrváva v zvýšenej koncentrácii v krvi asi 12 hodín. V sledovaní na dobrovoľníkoch, ktoré sa vykonalo na jednorazovej dávke sa tiež resorbuje postupne so vzostupom hladiny už v 1. hodine a s pretrvávaním vyšších hladín v plazme približne 24 hodín. V kolaboratívnej štúdii u pacientov s esenciálnou hypertenziou sa v dlhodobom sledovaní zistila jeho účinnosť v liečbe hypertenzie. Pri pacientoch s nízkou hladinou Mg sa táto upravovala, ak mali pacienti pred sledovaním normálnu hladinu Mg, táto sa nezvyšovala. V obidvoch skupinách sa v priebehu sledovaní zvyšovalo vylučovanie Mg ako prejav jeho dostatočnej resorpcie z GIT. V sledovaniach u pacientov s ischemickou chorobou srdca sa ukázalo, že znižuje výskyt stenokardii. Na základe týchto sledovaní je možné novú zlúčeniny použiť v indikácii liečby hypertenzie a ischemickej choroby srdca, ako aj všetkých následkov nedostatku horčíka (napr.v tehotenstve, pri veľkej fyzickej námahe u športovcov, v liečbe akútneho infarktu myokardu).
Komplexná zlúčenina magnézium L-hydrogenaspartát -
- magnézium chlorid- voda (2:5: 29) je účinným a perspektívnym liečivom so širokým využitím v praxi, veľmi vhodného zloženia a dobrej znášanlivosti.
Jej toxikologické hodnotenie preukázalo, že akútna orálna LD5() nemohla byť stanovená, pretože po dávke 10000 mg.kg'1 telesnej hmotnosti neuhynulo žiadne zviera. Nedráždi kožu po opakovaných aplikáciách. Nedráždi sliznice očí po jednorazovej aplikácii.
Jej koncentrovaný vodný roztok 50 až 70 % hmotnostných je fyzikálne a mikrobiálne stabilný. Ak sa pri príprave použije čistých reakčných zložiek, možno roztok komplexnej zlúčeniny priamo použiť na prípravu tekutej liekovej formy.
Prehľad reakčných schém [Mg(kyselina aminodikarboxylová-HjJ.a H2O + 5 MgX2 — > H2O — > 7 Mg.4[kyselinaaminodikarboxylová-H].10X .mH20 (1) [MgCO’C-CHj-CH-COOHjJ^O + 5MgCl2.6H2O =
I nh2
2.324,5 + 5.203,32 = [Mg(O°C-CH2-CH-COOI Ih). 5MgCl2.29H2O+3H20
I nh2
1575,56 + 54,04 (la)
CwHÄMgrWMOHjO magnézium L-hydrogenaspartát -magnézium chlorid- voda (2:5:29) [Mg(kyselina aminodikarboxylová-H)Cl]. bH2O + 3 MgX2 — >
H2O
--->7Mg.4(kyselinaammodikarboxylová-H].10X,mH20 (2) kyselina aminodikarboxylová+2 MgO + 5 MgX2 — > H2O — > 7 Mg.4[kysclina aminodikarboxylová-H]. 10 X ,mH20 (3)
Príklady uskutočnenia vynálezu
Predmet vynálezu je objasnený v príkladoch bez toho, aby sa na ne obmedzoval.
Príprava magnézium L-hydrogenaspartát -magnézium chlorid- voda (2:5:29) je objasnený v príkladoch 1 až 6.
Príklad 1
Pripraví sa roztok 12,98 g (0,04 móly) L-hydrogenasparaginátu horečnatého v 50 ml vody a roztok 20,32 g (0,1 mól) hexahydrátu chloridu horečnatého v 25 ml vody. Roztoky sa zmiešajú, prefiltrujú a počas 1 hod. zahrievajú na 80 °C. Roztok sa za zníženého tlaku zahusťuje na objem asi 40 ml na rotačnom odparováku a proces zahusťovania sa ukončí pri objeme destilačného zvyšku 25 ml, pričom teplota vystúpi na 110 °C. Z destilačného zvyšku po 16 hod. kryštalizácie sa produkt odfiltruje, vysuší počas 6 hod. pri 80 °C, uloží v exkátore a po 16 hod. zváži a analyzuje. Výťažok je 14,9 g.
Analýza:Mg2+ = 10,8 %, Cľ = 22,5 %, H2O = 32,5 %, [d]D20= + 8,54° ml.drn’.g·1, pH (10 % roztok)= 6,23, N = 3,6 %.
Príklad 2
Postupuje sa ako v príklade 1 s tým rozdielom, že roztok komplexnej zlúčeniny sa prevedie na kryštalický produkt kryštalizáciou odparením vody za zníženého tlaku, za teplôt 70 až 80 °C na rotačnom odparováku.
Pevný, krehký produkt po vybratí sa rozpráškuje a dosuší ako v príklade 1.
Analýza:Mg2+ = 11,0 %, Cľ = 23,2 %, H2O = 33,3 %, [d]D20= + 8,37° ml.dm'.g1, pH (10 % roztok) = 6,23.
Pri termickej analýze produktu sa na DTG krivkách prejavujú dva efekty pri 160 °C a potom pri 480 °C, keď nastáva úplný rozklad. Tieto údaje svedčia o tom, že sa substancia odlišuje od L-hydrogcnasparaginátu horečnatého, pri ktorom prvý efekt sa prejaví pri 194 “C a od tejto teploty je stály až do 300 “C.
Príklad 3
Postupuje sa ako v príklade 2 s tým rozdielom, že na 0,04 móly L-hydrogenasparaginátu horečnatého sa použije 0,08 mólov hexahydrátu chloridu horečnatého.
V produkte zostal nezreagovaný hydrogenchlorid L-asparaginát horečnatý.
Analýza:Mg2'= 10,66 %, Cľ = 20,5 %,H2O = 32,8 %, [d]D20= + 8,7°ml.dm-'.g-'.
Potvrdila to aj RTG prášková difrakčná analýza. Naproti tomu produkty vyrobené podľa príkladu 1 a 2 boli bez tohto medziproduktu, ako aj bez primesi reakčných zložiek.
Príklad 4
Do presne zváženej banky sa presne naváži 9,8364 g (0,04 móly) trihydrát hydrogenchlorid L-asparaginát horečnatý a rozpustí sa v 40 ml vody. Do roztoku sa pridá presne odvážené množstvo hexahydrátu chloridu horečnatého 6,0990 g (0,03 móly). Po jeho rozpustení sa roztok spracuje na produkt podľa príkladu 2, s tým rozdielom, že sa reakcia ukončí za normálneho tlaku a reakčná teplota ku koncu dosiahne 110 °C. Povrch banky s vykryštalizovaným produktom sa očistí a potom sa banka s produktom vloží do sušiarne. Vysušený produkt s bankou po 6 dňoch v exkátore sa presne odváži. Hmotnosť produktu je 15,7400 g. Analýza: Mg2+ = 10,96 %, Cľ= 22,95 %, H2O = 32,9 %.
Výsledky termickej analýzy poukázali na to, že na RTG krivkách sa nenachádza tepelný efekt pri 210 °C, ktorý je významný pre hydrogenchlorid L-asparaginát horečnatý, pričom pri získanej komplexnej zlúčenine sú významné efekty pri 160 °C a pri 480 “C, keď nastáva jej úplný rozklad. Neprítomnosť tejto východiskovej reakčnej zložky potvrdila aj RTG prášková difrakčná analýza.
Príklad 5
Do sulfonačnej banky opatrenej miešadlom, spätným chladičom a teplomerom sa nadávkuje 44,6 g (1,069 mólu) oxidu horečnatého (96,68 %) a 200 ml vody. Veľmi pomaly sa spustí miešanie, aby sa oxid horečnatý nevzniesol na steny sulfonačnej banky. Do tejto suspenzie sa dávkuje
266,2 g (2 móly) kyseliny L-asparágovej. Teplota exotermicky vystúpi na 40 až 50 °C. Zmes sa vyhreje na 100 až 105 °C, pričom reakčné komponenty prejdú do roztoku a za 2 hod. sa ustáli pH reakčného roztoku na hodnote 6,7. Potom sa zníži teplota roztoku na 80 °C a nadávkuje sa 507,5 g (2,5 mólu) hexahydrátu chloridu horečnatého. Potom sa reakčná zmes vyhreje na 115 až 120 °C. Po 1 hodine ustálenej teploty je reakcia ukončená.
Reakčný roztok sa prefiltruje, počas 5 hodín sa chladí na 27 °C a kryštalizácia sa ukončí za miešania počas ďalších 5 hodín. Produkt sa odfiltruje a dobre sa doodsáva.
Kryštalizačné roztoky sa zahusťujú a kryštalizáciou spracujú kvantitatívne na produkt. Produkt sa vysuší počas hodín pri 80 °C do ustálenia hmotnosti.
Rekryštalizáciou z vody (3,5 hmotnostných dielov ku 1 hmotnostnému dielu vody) sa získa produkt s nemeniacimi fyzikálno-chemickými kritériami so sumárnym vzorcom: C16H24CltoMg7N4O16.29 H2O (1575,4).
C H CI Mg N Vypočítané 12,20 5,25 22,50 10,80 3,56 Stanovené 12,40 5,22 22,5 10,8 3,50
Príklad 6
V aparatúre podľa príkladu 5 sa prevedie reakcia tým istým postupom s nasledovnými množstvami reakčných zložiek v 30 ml destilovanej vody:
6,46 g (0,156 mól) oxidu horečnatého, 40 g (0,3 mól) kyseliny L-asparágovej a 91,5 g (0,45 mól) hexahydrátu chloridu horečnatého. Po prevedení reakcie a prefiltrovaní reakčného roztoku sa aparatúra upraví tak, že sa pod spätný chladič umiestni delič fáz a pripúšťa sa 300 g n-butanolu, s ktorým sa počas 3,5 hodiny azeotropicky oddestiluje 38 ml vodnej fázy za intenzívneho miešania v rozmedzí 102 až 112 °C. Vzniknutá kryštalická suspenzia sa chladí na 20 °C. Kryštalický produkt sa odfiltruje a suší pri 80 °C a tlaku 16 kPa. Výťažok produktu je 105 g.
(Z vodnobutanolového filtrátu sa izoloval nezreagovaný chlorid horečnatý).
Analýza:Mg2+ = 10,92 %,Cľ = 22,3 %, H2O = 32,1 %, [d]D20=+8,3° ml.dm-'.g1, pH (10 % roztok)= 6,4, N = 3,7 %.
Príklad 7
Príprava viacjadrovej komplexnej zlúčeniny horčíka, kyseliny glutámovej a chlóru.
Mg .4 [kyselina glutámová -H], 10 CI ,mH20
Zmes 7,35 g kyseliny glutámovej (0,05 mól), 1,09 g MgO (0,025 mól) a 20 ml vody sa miešaním a zahrievaním privedie do roztoku. Do tohto roztoku sa pridá roztok 12,7 g MgCl2.6H2O (0,0625 mól) v 15 ml vody. Roztok sa prefiltruje, odparuje najprv pri 80 až 90 °C a ku koncu pri 110 až 120 °C postupom v aparatúre podľa príkladu 1 a 2. Získa sa produkt zloženia C2oH32Cl10Mg7N4016.20 H2O .
CI Mg N H2O Vypočítané 24,12 % 11,58 % 3,8 % 24,5% Stanovené 24,4% 11,7% 3,83% 24,14%
Príklad 8
Príprava viacjadrovej komplexnej zlúčeniny horčíka, kyseliny glutámovej a brómu sumárneho zloženia
Mg .4 [kyselinaglutamová -H], 10 Br .mH20
Príprava v aparatúre a postupom podľa príkladu 5 s reakčnými zložkami:
20,84 g (0,5 mól) oxidu horečnatého, 147,13 g kyseliny glutámovej (1 mól) a 365,28 g (1,25 mól) hexahydrátu bromidu horečnatého v 770 ml destilovanej vody. Maximálna reakčná teplota 70 až 80 °C.
Po vychladnutí a prefiltrovaní sa reakčný roztok vysuší na laboratórnej rozprašovacej sušiarni pri výstupnej teplote vzduchu 110 až 115 °C. Produkt so stabilnou vlhkosťou má zloženie: C2oH32Br10Mg7N4016 26H2O
Br Mg H2O Vypočítané 39,51 % 8,42 % 23,2 % Stanovené 39,6 % 8,4 % 23,5 %
SK 280602 Β6
Priemyselná využiteľnosť
Komplexná zlúčenina magnézium L-hydrogenaspartát - magnézium chlorid- voda (2:5:29) je v pevnom stave vhodná na prípravu všetkých liekových foriem včítane injekcií a tiež v zmesi s málo rozpustnými horečnatými zlúčeninami.

Claims (13)

1. Viacjadrové komplexné zlúčeniny horčíka s aminodikarboxylovými kyselinami a halogénom všeobecného vzorca
7 Mg. 4 [kyselina aminodikarboxylová-Hj. 10 X . mH20, kde kyselinou aminodikarboxylovou je kyselina asparágová alebo kyselina glutámová,
X je halogén a m je počet mólov vody.
2. Komplexná zlúčenina podľa nároku 1, triviálneho názvu magnézium L-hydrogenaspartát -magnézium chlorid- voda (2:5:29), vzorca
2 [Mg(O°C-CH2-CH-COOH)2] .5 MgCl2.29 H2O,
I nh2 chemického zloženia C]6l·124CI|0Mg-N4O .29 H2O .
3. Spôsob prípravy zlúčeniny podľa nároku 1, vyzná č u j ú c i sa tým, že sa ako reakčné zložky použijú hydrogenasparaginát horečnatý alebo hydrogénglutamát horečnatý v množstve 2 moly a halogenid horečnatý v množstve 5 mólov.
4. Spôsob prípravy zlúčeniny podľa nároku 1, vyzná č u j ú c i sa tým že sa ako reakčné zložky použijú hydrogenhalogenid asparaginátu horečnatého alebo hydrogenhalogenid glutamátu horečnatého v množstve 4 móly a halogenid horečnatý v množstve 3 móly, pričom hydrogenhalogenid asparaginát horečnatý alebo hydrogenhalogenid glutamát horečnatý v množstve 4 móly sa pripraví tak, že sa ako reakčné zložky použijú množstvá 4 móly kyseliny asparágovej alebo kyseliny glutámovej, 2 móly oxidu horečnatého, alebo hydroxidu horečnatého, alebo uhličitanu horečnatého a 2 móly halogenidu horečnatého a prevedie sa izolácia produktu.
5. Spôsob prípravy zlúčeniny podľa nároku 1, vyzná í u j ú c i sa tým že sa nechajú reagovať kyselina asparágová alebo kyselina glutámová v množstve 4 móly, kyselina halogénvodíková 10 mólov, a oxid horečnatý v množstve 7 mólov.
6. Spôsob prípravy zlúčeniny podľa nároku 1, vyzná i u j ú t i sa tým, že sa ako reakčné zložky použijú množstvá 4 móly kyseliny asparágovej alebo kyseliny glutámovej, 2 až 2,2 mólov oxidu horečnatého alebo hydroxidu horečnatého alebo uhličitanu horečnatého a 4 až 6 mólov halogenidu horečnatého, výhodne 5 mólov halogenidu horečnatého.
7. Spôsob prípravy zlúčeniny podľa nárokov 1 až 6, vyznačujúci sa tým, že sa reakcia prevádza vo vodnom prostredí za teplôt 20 až 120 °C, v rozmedzí pH 4,5 až 7,8, produkt sa izoluje z reakčného roztoku filtráciou, kryštalizáciou, zahusťovaním roztokov a opätovnou kryštalizáciou, alebo kryštalizáciou za azeotropického oddestilovania vody n-butanolom, vykryštalizovaný produkt sa odfiltruje a vysuší.
8. Spôsob prípravy zlúčeniny podľa nároku 7, v y značujúci sa tým, že pripravený a vysušený produkt sa podľa potreby čistí extrakciou absolútnym etanolom a následnou kryštalizáciou, alebo len rekryštalizáciou.
9. Spôsob prípravy zlúčeniny podľa nárokov 3,4 a 6, vyznačujúci sa tým, že sa roztok, ktorý vznikol z ekvimolámych množstiev reakčných zložiek prevedie sušením alebo kryštalizáciou úplným odparením vody do pevnej formy.
10. Spôsob prípravy zlúčeniny látky podľa nároku 2 vyznačujúci sa tým, že sa nechá reagovať ekvimoláme množstvo čistých reakčných zložiek, t.j. 2 móly L-hydrogenasparaginátu horečnatého a 5 mólov chloridu horečnatého, alebo 4 móly hydrogenchloridu L-asparaginátu horečnatého a 3 móly chloridu horečnatého, alebo 4 móly kyseliny L-asparágovej, 2 móly oxidu horečnatého a 5 mólov chloridu horečnatého, za vzniku koncentrovaného vodného roztoku komplexnej zlúčeniny.
11. Komplexná zlúčenina podľa nároku 2 na použitie ako liečivo.
12. Použitie komplexnej zlúčeniny podľa nároku 2 na výrobu liečiva na znižovanie krvného tlaku, na liečenie ischemickej choroby srdca a na liečenie následkov nedostatku horčíka v organizme.
13. Použitie komplexnej zlúčeniny podľa nároku 2 na výrobu požívatín ako prísada do jedlej soli.
SK3708-92A 1992-12-17 1992-12-17 Viacjadrové komplexné zlúčeniny horčíka s aminodik SK280602B6 (sk)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS923708A CZ280394B6 (cs) 1992-12-17 1992-12-17 Vícejaderné komplexní sloučeniny horčíku s aminodikarbonovými kyselinami, halogenem a způsob jejich přípravy a použití

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK370892A3 SK370892A3 (en) 1995-04-12
SK280602B6 true SK280602B6 (sk) 2000-04-10

Family

ID=5377926

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK3708-92A SK280602B6 (sk) 1992-12-17 1992-12-17 Viacjadrové komplexné zlúčeniny horčíka s aminodik

Country Status (2)

Country Link
CZ (1) CZ280394B6 (sk)
SK (1) SK280602B6 (sk)

Also Published As

Publication number Publication date
CZ370892A3 (en) 1994-08-17
SK370892A3 (en) 1995-04-12
CZ280394B6 (cs) 1996-01-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP3090960B2 (ja) クレアチン―ピルベート及びその製造方法
US8026385B2 (en) Creatine oral supplementation using creatine hydrochloride salt
JP2005508379A (ja) ギ酸ホルメートの製造方法
JP4796493B2 (ja) L−リジン・クエン酸塩結晶
US9845284B1 (en) Method of obtaining complex acidic salts of divalent metals and dicarboxylic acids
AU2019350699A1 (en) Process of making calcium alpha-ketoglutarate
US6232497B1 (en) Method for producing alkali metal and alkaline earth metal pyruvates
EP0034172B1 (en) Mixed salt of valproic acid
IE64112B1 (en) New strontium salt process for the preparation thereof and pharmaceutical compositions containing it
DK149473B (da) Fremgangsmaade til fremstilling af aminomethan-phosphonsyrer
SK280602B6 (sk) Viacjadrové komplexné zlúčeniny horčíka s aminodik
US7109373B2 (en) Creatine salts and method of making same
EP0141267B1 (en) Acid salts of valproic acid
KR100343232B1 (ko) 결정성 파미드론산 이나트륨염 수화물과 그의 제조방법
US7301051B2 (en) Creatine salts and method of making same
RU2787421C1 (ru) Способ получения L-аспартата кальция тетрагидрата
EP0045415B1 (en) Di-l-cysteine l-malate and process for the production thereof
US6342631B1 (en) Method of producing calcium pyruvates
KR100461572B1 (ko) L-카르니틴 칼슘 염과 이의 제조방법
CA2296017A1 (en) Method for producing calcium pyruvates
WO2011107454A1 (en) Process for the preparation of a polymorph of strontium ranelate
CN110950910A (zh) 一种稳定的米诺膦酸化合物
CN104530051A (zh) 稳定的(6r,s)-5-甲基四氢叶酸晶型及其制备方法
GB2061920A (en) Aluminum co-precipitate of sucrose sulfate dihydroxyaluminium allantoinate
HU179752B (hu) Eljárás S-metil-metionin-szulfóniumkloríd előállítására