SK280557B6 - Drevené článkové meradlo - Google Patents

Drevené článkové meradlo Download PDF

Info

Publication number
SK280557B6
SK280557B6 SK1015-93A SK101593A SK280557B6 SK 280557 B6 SK280557 B6 SK 280557B6 SK 101593 A SK101593 A SK 101593A SK 280557 B6 SK280557 B6 SK 280557B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
wooden
latching
timber
snap
members
Prior art date
Application number
SK1015-93A
Other languages
English (en)
Other versions
SK101593A3 (en
Inventor
Gerald Gampper
Original Assignee
Adga Adolf Gampper Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Adga Adolf Gampper Gmbh filed Critical Adga Adolf Gampper Gmbh
Publication of SK101593A3 publication Critical patent/SK101593A3/sk
Publication of SK280557B6 publication Critical patent/SK280557B6/sk

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01BMEASURING LENGTH, THICKNESS OR SIMILAR LINEAR DIMENSIONS; MEASURING ANGLES; MEASURING AREAS; MEASURING IRREGULARITIES OF SURFACES OR CONTOURS
    • G01B3/00Measuring instruments characterised by the use of mechanical techniques
    • G01B3/02Rulers with scales or marks for direct reading
    • G01B3/04Rulers with scales or marks for direct reading rigid
    • G01B3/06Rulers with scales or marks for direct reading rigid folding

Landscapes

  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Length-Measuring Instruments Using Mechanical Means (AREA)
  • Joining Of Building Structures In Genera (AREA)
  • Connection Of Plates (AREA)
  • Stringed Musical Instruments (AREA)
  • Pivots And Pivotal Connections (AREA)
  • Floor Finish (AREA)
  • Chemical And Physical Treatments For Wood And The Like (AREA)
  • Veneer Processing And Manufacture Of Plywood (AREA)
  • Steering Controls (AREA)
  • Finger-Pressure Massage (AREA)
  • Golf Clubs (AREA)
  • Clamps And Clips (AREA)
  • Measuring Volume Flow (AREA)

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka dreveného článkového meradla, ktoré sa skladá z pozdĺžnych drevených článkov, v ktorých sú vo vzdialenosti od ich čelných hrán zodpovedajúcich najmenej šírke týchto drevených článkov vytvorených uprostred tejto šírky navzájom lícujúcimi otvormi na nitové čapy spojujúce navzájom kĺbovo drevené články, ktoré na seba navzájom dosadajú svojimi protiľahlými plochými stranami, na ktorých je vytvorený zaskakovací mechanizmus, skladajúci sa z dvoch zaskakovacich priehlbín vytvorených v oblasti jedného z koncov dreveného článku v rovnakých vzdialenostiach od nitového čapu a ďalej najmenej jedného komplementárneho zaskakovacieho výstupku vytvoreného na konci protiľahlého dreveného článku a zaskakujúceho s pružným predpätím do zaskakovacich priehlbín.
Doterajší stav techniky
Pri známych drevených článkových meradlách tohto druhu sú zaskakovacie priehlbiny a zaskakovacie výstupky zaskakovacieho mechanizmu vytvorené v kovových pružinových manžetách, ktoré sú na drevených článkoch v oblasti ich kĺbových spojov pripevnené pomocou zahnutých zúbkových okrajov alebo okrajov vykrojených do tvaru lastovičích chvostov a zahnutých okolo bočných hrán dreveného článku. Ako príklad takéhoto známeho riešenia možno uviesť spôsob riešenia opísaného v US patentovom spise č. 1,538,995 a vo švajčiarskom patentovom spise č. 494,390. Zaskakovacie sily potom vznikajú v dôsledku pruženia zaskakovacich jazýčkov vytvorených s možnosťou pruženia na týchto manžetách, v dôsledku pruženia tanierových pružín uložených v prstencových vybratiach v oblasti kĺbových spojov, alebo v dôsledku ohybového namáhania pružných doštičiek a materiálov drevených článkov, pričom os ohybu prebieha v pozdĺžnom smere dreveného článku. K umiestneniu pružinových manžiet je treba vo vzájomne privrátených plochých stranách, prípadne v bočných pozdĺžnych stranách drevených článkov vytvoriť vybratie, prípadne vruby, ktoré majú za následok nežiaduce zoslabenie materiálu dreveného článku v oblasti kĺbového spoja. K tomu ešte pristupuje okolnosť, že použitie pružinových manžiet je spojené s nevyhnutnými materiálovými nákladmi tak pri zhotovovaní týchto pružinových manžiet, ako i pri ich nasadzovaní a pripevňovaní na drevené články. Toto platí tým skôr, že požadovaná presnosť ciachovania dreveného článkového meradla pripúšťa iba veľmi malé výrobné tolerancie. Použitie pružinových manžiet sa okrem toho nepriaznivo prejavuje i na celkovej hmotnosti dreveného článkového meradla a tým tiež na nežiaducom ohýbaní roztiahnutého dreveného článkového meradla. Vychádzajúc z opísaného doterajšieho stavu techniky, je úlohou vynálezu nájdenie konštrukcie dreveného článkového meradla opísaného druhu, v ktorom bude cez minimálne materiálové a výrobné náklady zaistená vysoká stabilita v oblasti kĺbových spojov a funkčne spoľahlivé zaskakovanie a tým vzájomné aretovanie drevených článkov v ich navzájom rovnobežných polohách.
Podstata vynálezu
Uvedenú úlohu rieši a nedostatky známych drevených článkových meradiel do značnej miery odstraňuje drevené článkové meradlo podľa vynálezu, ktorého podstata spočí va v tom, že zaskakovacie priehlbiny sú priamo v plochej strane dreveného článku vytvoreného v pozdĺžnom smere od otvorov na nitové čapy vo vzdialenosti zodpovedajúcej najmenej polovici šírky dreveného článku a zaskakovací výstupok je tvorený zaskakovacím telesom so zaoblenou hladkou zaskakovacou plochou vystupujúcou z plochej strany protiľahlého dreveného článku, ktoré je vytvorené z tvrdšieho materiálu, než článkové meradlo a je ukotvené priamo v drevenom článku vo vzdialenosti od otvoru na nitový čap zodpovedajúci vzdialenosti zaskakovacich priehlbín, pričom konce drevených článkov prečnievajúcich v pozdĺžnom smere za nitový čap, sú pri vzájomnom natáčaní drevených článkov v dôsledku nabiehania zaskakovacieho telesa na plochú stranu protiľahlého dreveného článku pružne ohybné a toto zaskakovacie teleso je upravené vo vybraní vytvorenom v plochej strane príslušného konca dreveného článku a je tvorené dopredu zhotoveným masívnym telesom, alebo dopredu zhotoveným dutým telesom, otvoreným výhodne smerom k plochej strane dreveného článku.
Vynález vychádza z myšlienky, že drevené články môžt samé pri meranom pružnom ohybovom namáhaní vytvárať zaskakovacie sily dostatočné pre vzájomné zaskočenie a aretovanie drevených článkov vo vzájomne rovnobežných polohách bez toho, aby pritom v oblasti kĺbového spojenia a zaskakovacieho mechanizmu dochádzalo k nežiaducemu opotrebovaniu.
Ďalšia výhodnosť prevedenia dreveného článkového meradla podľa vynálezu je v plochej strane dreveného čľínku medzi zaskakovacou priehlbinou a bočnými stranami dreveného článku, prípadne jeho konca, vytvorená v tvare oblúku dráhy pre zaskakovacie teleso protiľahlého dreveného článku. Táto dráha je výhodne vytvorená pri vzájomnom natáčaní drevených článkov pritlačením zaskakovacieho telesa proti plochej strane zásluhou pružného predpätia prečnievajúcich koncov drevených článkov, pričom v dreve dreveného článku sa pri vzájomnom natáčaní drevených článkov vytvára v oblasti dráhy v dôsledku pritlačenia zaskakovacich telies pôsobením pružného predpätia presahujúcich koncov drevených článkov oblasť zhusteného meteriálu.
Zaskakovacia priehlbina je výhodne vymedzená dvomi dvojicami navzájom protiľahlých okrajov, z ktorých prvá dxojica okrajov tvorí nábehové plochy ústiace do naväzujúcich dráh, zatiaľ čo druhá dvojica okrajov s hranami vyššími než pri prvej dvojici okrajov vymedzuje tvarové lôžko pre zaskakovacie teleso.
Zaskakovacie priehlbiny a zaskakovacie telesá sú v priečnom smere usporiadané uprostred plochej strany príslušného dreveného článku, prípadne jeho konca.
Ďalej je výhodné, ak zaskakovacie priehlbiny a zaskakovacie telesá sa pri vzájomnom natočení drevených článkov v pravom uhle nachádzajú celkom mimo navzájom sa prekrývajúcich oblasti týchto drevených článkov. Ešte výhodnejšie je, ak sa zaskakovacie priehlbiny a zaskakovacie te esá nachádzajú celkom mimo navzájom sa prekrývajúcich oblastí týchto drevených článkov už pri vzájomnom natočení drevených článkov v uhle v rozsahu 60 až 120 stupňov, výhodne v rozsahu 50 až 130 stupňov, pretože v tomto prípade je v tomto uhlovom rozsahu tiež celkom odľahčený nitový čap spájajúci tieto drevené články. Na seba ní vzájom tesne dosadajúce drevené články samotné potom v oblasti nitových čapov tvoria ideálne vedenie pre tento nitový čap, ktorý je tiež minimálne namáhaný tak v axiálnom, ako i radiálnom smere, takže dochádza iba k nepatrnému opotrebovaniu, čim je zaistená vysoká presnosť a tr vanlivosť ciachovania dreveného článkového meradla i pri jeho častom používaní. Uvedená výhoda vyplýva z toho, že oblasti zaskakovaccj priehlbiny a dráhy sú iba minimálne náchylné na opotrebenie. Z tohto hľadiska je ďalej výhodné to, ak sa dráhy pri vzájomnom natočení drevených článkov v pravom uhle nachádzajú celkom mimo navzájom sa prekrývajúcich oblasti týchto drevených článkov.
Ďalšia výhodná obmena prevedenia dreveného článkového meradla podľa vynálezu spočíva v tom, že zaskakovacie priehlbne a zaskakovacie telesá majú tvar guľového odseku, takže zaskakovacia priehlbina je potom prevedená ako vybranie v tvare guľového odseku.
Zaskakovacie teleso je plochou stranou dreveného článku uložené v zodpovedajúcom vytlačenom vybraní a okrajová hrana tohto vybrania pre zaskakovacie teleso tvorí tvarové lôžko pre toto zaskakovacie teleso dosadajúce, alebo natlačené na toto zaskakovacie teleso.
Ďalšia výhoda prevedenia dreveného článkového meradla podľa vynálezu je v tom, že je zaskakovacie teleso opatrené najmenej jedným pripevňovacím čapom, zasahujúcim cez plochú stranu do dreveného článku.
Aby i v zaskočenom, prípadne aretovanom stave dreveného článkového meradla bolo medzi susednými drevenými článkami zaistené určité predpätie, vystupuje zaskakovacie teleso nad príslušnou plochou strany dreveného článku do mierne väčšej výšky než je hĺbka zaskakovacej priehlbiny, výhodne je tento presah 0,1 až 0,2 mm. Zaskakovacie teleso má výhodu, že jc zložené z materiálu zo skupiny obsahujúce sklo, keramiku, plasty, tvrdé drevo a kovy, je tvorené výliskom alebo hlbokoťažným výliskom kovového plechu s hrúbkou v rozsahu 0,1 až 0,3 mm a ktorý je v drevenom článku ukotvený pomocou zahnutých jazýčkov. Uvedené výlisky sa môžu vyrábať z pásového materiálu a montovať súbežne so zostavovaním dreveného článkového meradla.
Najmä pri malých drevených článkových meradlách je výhodné, ak každý drevený článok je opatrený iba jedným zaskakovacím telesom usporiadaným na plochej strane dreveného článku v oblasti medzi čelnou hranou a otvorom na nitový čap, zatiaľ čo v prípade väčších drevených článkových meradiel môže byť výhodné, ak každý drevený článok je opatrený dvojicou zaskakovacích telies usporiadaných zrkadlovo symetricky v zhodných vzdialenostiach od príslušného otvoru na nitový čap.
Ďalšia výhodná obmena prevedenia dreveného článkového meradla podľa vynálezu spočíva v tom, že drevené články sú opatrené vrstvou laku prekrývajúceho zaskakovacie priehlbiny a dráhy. Toto opatrenie uľahčuje vzájomné natáčanie drevených článkov a zlepšuje zaskakovania v navzájom rovnobežných polohách týchto drevených článkov. Okrem toho sa týmto opatrením tiež zvyšuje odolnosť proti opotrebovaniu i pri častom používaní dreveného článkového meradla.
Riešenie dreveného článkového meradla podľa vynálezu sa vyznačuje ďalšími výhodami spočívajúcimi v tom, že drevené články v zloženom stave dreveného článkového meradla priliehajú tesne na seba, takže ich bočné strany tvoria súvislú plochu, ktorá môže byť opatrená reklamným textom dosahujúcim ai ku koncom tohto dreveného článkového meradla. Ďalšia iná výhoda spočíva v tom, že v oblasti kĺbových spojov a zaskakovacích mechanizmov nedochádza k žiadnemu zoslabeniu drevených článkov, takže pri tomto riešení je možné bez nebezpečia lámania používať podstatne tenšie drevené články, než bolo až doposiaľ možné. Zásluhou toho sa dosiahne ďalšie zníženie hmotnosti dreveného článkového meradla, ktoré je tiež podstat ne tenšie v zloženom stave a je tiež menej náchylné na ohýbanie a prehýbame sa v rozloženom stave.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Podstata vynálezu je ďalej objasnená na príkladoch jeho prevedenia, ktoré sú opísané na základe pripojených výkresov, ktoré znázorňujú na obr. 1 bočný pohľad na drevené článkové meradlo s vytočeným horným článkom tohto meradla, na obr. 2 pôdorysný pohľad na článkové drevené meradlo z obr. I, na obr. 3a pôdorysný pohľad na článkové drevené meradlo so zaskakovacím telesom, na obr. 3b pôdorysný pohľad na článkové drevené meradlo s dvojicou zaskakovacích priehlbní, na obr. 3c pozdĺžny rez dvojice protiľahlých článkov dreveného článkového meradla podľa obr. 3a a 3b v rozloženom pohľade, na obr. 4a pôdorysný pohľad na článkové meradlo s dvojicou zaskakovacích telies, na obr. 4b pôdorysný pohľad na článkové meradlo so zaskakovacími telesami komplementárnymi k zaskakovacím priehlbinám z obr. 4a, na obr. 4c rozložený pohľad na rez susedných článkov dreveného článkového meradla z obr. 4a a 4b, na obr. 5a pozdĺžny rez dvojice susedných článkov dreveného článkového meradla v navzájom rovnobežnej polohe, na obr. 5b pozdĺžny rez dvojice susedných článkov dreveného článkového meradla z obr. 5a v navzájom trochu pootočenej polohe jedného dreveného článku, na obr. 6a pôdorysný pohľad na oblasť dreveného článku v mieste zaskakovacej priehlbiny a na obr. 6b rez v zakrivenej ploche 6 - 6 z obr. 6a.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Drevené článkové meradlá, ktoré sú znázornené na pripojených výkresoch sa skladajú z väčšieho počtu drevených článkov 14, napríklad desiatich dvojíc drevených 14 článkov spojených navzájom vedľa koncov 10, 10' s odstupom od čelných hrán 11 týchto drevených článkov 14 pomocou nitových čapov 12. Nitové čapy 12 prechádzajú navzájom lícujúcimi otvormi 16 v drevených článkoch 14 a dosadajú svojimi hlavami 18, 20 cez podložku 22 z klzného plastu na priehlbiny 24 v drevených článkoch 14, takže pritláčajú drevené články 14 navzájom k sebe privrátenými plochými stranami 26 tak, že tieto drevené články 14 sú proti sebe s trením ešte otočné. Zaskakovacie ústroje usporiadané v oblasti navzájom spojených čelných hrán 11 zaisťujú, že drevené články 14 sú navzájom aretované v polohách, v ktorých sú vzájomne rovnobežné.
Zaskakovacie ústrojenstvo sa skladá v podstate z dvoch zaskakovacích priehlbní 28 vytvorených v dreve vlastného konca 10, 10' dreveného článku 14 a zaskakovacieho telesa 30 z obr. 3a až 3c, prípadne dvoch zaskakovacích telies 30, 30' z obr. 4a až 4c v protiľahlom konci 10' dreveného článku 14. Zaskakovacie telesá 30, 30' so zaoblenou vonkajšou stranou sú buď zalisované v zodpovedajúcom vybraní 32 v plochej strane 26 konca 10 dreveného článku 14, alebo sú na tomto drevenom článku 14 prichytené pomocou pripevňovacích čapov 34. Zaskakovacie telesá 30, 30' sú v záujme odolnosti proti predčasnému opotrebovaniu zhotovené z tvrdšieho materiálu, než vlastné drevené článkové meradlo, napríklad zo skla, keramiky, tvrdéhoplastu, tvrdého dreva alebo kovu. Tieto zaskakovacie telesá 30, 30' môžu byť tvorené dopredu vyrobenými plnými alebo dutými polotovarmi, alebo lisovanými či hlbokým ťažením vyro benými polotovarmi. Pri vzájomnom natáčaní drevených článkov 14 sa do konca 10 tohto dreveného článku 14 postupne vtlačí dráha 38, čo je prevádzané stlačením základného materiálu tohto dreveného článku 14. Táto dráha 38 potom zaisťuje prídavné vedenie pri vzájomnom natáčaní drevených článkov 14. HÍbka dráhy 38 je vzhľadom na zvyšujúce sa stlačenie základného materiálu daná pôsobiacimi silami , t.j. silami pôsobiacimi v tejto oblasti pri vzájomnom natáčaní drevených článkov 14. Pri dostatočne hladkom povrchu zaskakovacích telies 30, 30' nedochádza v oblasti dráhy 38 ani pri častom používaní dreveného článkového meradla k prakticky žiadnemu oteru. Ako je zrejmé z obr. 6a a 6b, je zaskakovacia priehlbeň 28 vymedzená dvojicou navzájom protiľahlých okrajov 40, 42. Prvá dvojica okrajov 40 tvorí súčasne nábežné plochy pre zaskakovacie telesá 30, 30', ktoré ústia do nadväzujúcich dráh 38, zatiaľ čo druhá dvojica okrajov 42 predstavuje kruhové lôžka pre zmienené zaskakovacie telesá 30, 30'.
Ako je zrejmé najmä z obr. 5a, zapadá, prípadne zaskakuje zaskakovcie teleso 30 pri navzájom rovnobežnej polohe drevených článkov 14 do príslušnej zaskakovacej priehlbiny 28. Zvlášť stabilná poloha sa dosiahne v situácii, keď sa navzájom kryjú príslušné zaskakovacie telesá 30, 30' a zaskakovacie priehlbne 28, ktoré majú prípadne kruhový obrys. V zásade sú ale možné ľubovoľné, navzájom si zodpovedajúce prevedenia obrysu zaskakovacích priehlbín 28 prípadne zaskakovacích telies 30, 30'. Pri natočení dreveného článku 14 prejde zaskakovacie teleso 30 zo zaskakovacej priehlbiny 28 do dráhy 38. Konce 10, 10' drevených článkov 14, ktoré prečnievajú za nitový čap 12, sa pritom pružne ohnú a proti sebe navzájom roztvoria, pozri obr. 5b. V dôsledku toho vzniká citeľná zaskakovacia sila, ktorú je treba pri natáčaní z rovnobežných polôh prekonávať. Len čo zaskakovacie teleso 30 prekročí bočnú stranu 36 dreveného článku 14, pružné ohnutie koncov 10, 10' drevených článkov 14 opäť zanikne, takže tieto drevené články 14 možno v medzipolohách medzi obidvomi rovnobežnými polohami ľahko proti sebe natáčať. Citeľné zaskakovanie sa opäť prejaví až vtedy, keď zaskakovacie teleso 30 pri ďalšom otáčaní nabehne na preš bočnú hranu 36 dreveného článku 14 na protiľahlú dráhu 38, aby potom nakoniec zaskočilo do najbližšej zaskakovacej priehlbne 28. Pri zodpovedajúcom dimenzovaní zaskakovacej priehlbiny 28 a vyčnievajúcej časti zaskakovacieho telesa 30 možno i v zaskočených polohách zachovať určité malé predpätie, ktoré sa dosiahne malým roztvorením koncov 10, 10' drevených článkov 14 o 0,1 až 0,2 mm.
Súhrnne možno povedať, že vynález sa týka dreveného článkového meradla, ktorého podlhovasté drevené články 14 sú po dvojiciach navzájom kĺbovo spojené nitovými čapmi 12. Tieto drevené články 14 navzájom do seba v rovnobežných polohách zaskakujú. S cieľom dosiahnuť toto zaskakovanie sú v plochých stranách 26 drevených článkov 14 a ich koncoch 10, 10' s odstupom od otvorov 16 na nitové čapy 12 vytvorené zaskakovacie priehlbiny 28, zatiaľ čo z plochej strany 26 konca 10' protiľahlého dreveného článku 14 vystupuje zaskakovacie teleso 30 so zaoblenou hladkou zaskakovacou plochou, ktoré je tvrdšieho materiálu než drevo. Zaskakovacie sily vznikajú zásluhou ohybného namáhania koncov 10, 10' drevených článkov 14 presahujúcich v pozdĺžnom smere za nitové čapy
14. Pri vzájomnom natáčaní drevených článkov 14 sa tieto konce 10,10' v dôsledku nabiehania zaskakovacích telies 30 na plochej strane 26 protiľahlého dreveného článku 14, prípadne jeho konca 10,10' pružne roztvoria.

Claims (20)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Drevené článkové meradlo skladajúce sa z podlhovastých drevených článkov, v ktorých sú vo vzdialenosti od ich čelných hrán, zodpovedajúcich najmenej šírke týchto drevených článkov, vytvorené uprostred tejto šírky navzájom lícujúcimi otvormi na nitové čapy, spojujúce navzájom kĺbové drevené články, ktoré na seba navzájom dosadajú svojimi protiľahlými plochými stranami, na ktorých je vytvorený zaskakovací mechanizmus, skladajúci sa z dvoch zaskakovacích priehlbní vytvorených v oblasti jedného z koncov dreveného článku v rovnakých vzdialenostiach od nitového čapu a ďalej z najmenej jedného komplementárneho zaskakovacieho výstupku vytvoreného na konci protiľahlého dreveného článku zaskakujúceho s pružným predpätím do zaskakovacích priehlbín, vyznačujúce sa t ý m , že zaskakovacie priehlbiny (28) sú priamo v plochej strane (26) dreveného článku (14) vytvorené v pozdĺžnom smere od otvorov (16) na nitové čapy (12) vo vzdialenosti zodpovedajúcej najmenej polovici šírky dreveného článku (14) a zaskakovací výstupok je tvorený zaskakovacím telesom (30) so zaoblenou hladkou zaskakovacou plochou vystupujúcou z plochej strany (26) protiľahlého dreveného článku (14), ktoré je vytvorené z tvrdšieho materiálu než drevené článkové meradlo a je ukotvené priamo v drevenom článku (14) vo vzdialenosti od otvoru (16), zodpovedajúce vzdialenosti zaskakovacích priehlbín (28), pričom konce (10, 10') drevených článkov (14) prečnievajúcich v pozdĺžnom smere za nitový čap (12) sú pri vzájomnom natáčaní drevených článkov (14) v dôsledku nabiehania zaskakavacieho telesa (30) na plochú stranu (26) protiľahlého dreveného článku (14) pružne ohybného a toto zaskakovacie teleso (30) je usporiadané vo vybraní vytvorenom v plochej strane (26) príslušného konca (10') dreveného článku (14),je tvorené dopredu zhotoveným masívnym telesom alebo dopredu zhotoveným dutým telesom, otvoreným výhodne smerom k plochej strane (26) dreveného článku (14).
  2. 2. Drevené článkové meradlo podľa nároku 1, vyzná č u j ú c e sa tým, že v plochej strane (26) dreveného článku (14) je medzi zaskakovacími priehlbinami (28) a bočnými stranami (36) dreveného článku (14), pripadne jeho konca (10), vytvorená v tvare oblúku dráha (38) na zaskakovacie teleso (30) protiľahlého dreveného článku (14).
  3. 3. Drevené článkové meradlo podľa nároku 2, v y značujúce sa tým, že dráha (38) je vytvorená vzájomným natáčaním drevených článkov (14) pritlačením zaskakovacieho telesa (30) proti plochej strane (26) zásluhou pružného predpätia prečnievajúcich koncov (10), (10') dievených článkov (14).
  4. 4. Drevené článkové meradlo podľa nárokov 2 a 3, vyznačujúce sa tým, že v dreve dreveného článku (14) sa pri vzájomnom natáčaní drevených článkov (14) vytvára v oblasti dráhy (38) v dôsledku pritlačovania zaskakovacích telies (30) pôsobením pružného predpätia presahujúcich koncov (10, 10') drevených článkov (14) oblasť zhusteného materiálu.
  5. 5. Drevené článkové meradlo podľa nárokov 1 a 2, vyznačujúce sa t ý m , žc zaskakovacia priehlbina (28) je ohraničená dvomi dvojicami vzájomne protiľahlých okrajov (40, 42), ktorých prvé dvojice okrajov (40) tvoria nábežné plochy ústiace do náväzných dráh (38), zatiaľ čo druhá dvojica okrajov (42) s hranami vyššími než pri prvej dvojici okrajov (40) ohraničuje tvarové lôžko pre zaskakovacie teleso (30).
  6. 6. Drevené článkové meradlo podľa nárokov 1 až 5, vyznačujúce sa tým, že zaskakovacie priehlbiny (28) a zaskakovacie telesá (30) sú v priečnom smere uložené uprostred plochej strany (26) príslušného dreveného článku (14), prípadne jeho konca (10).
  7. 7. Drevené článkové meradlo podľa nárokov 1 až 6, vyznačujúce sa tým,že zaskakovacie priehlbiny (28) a zaskakovacie telesá (30) sa pri vzájomnom natočení drevených článkov (14) v pravom uhle nachádzajú celkom mimo vzájomne sa prekrývajúcich oblastí týchto drevených článkov (14).
  8. 8. Drevené článkové meradlo podľa nárokov 1 až 6, vyznačujúce sa tým, že zaskakovacie priehlbiny (28) a zaskakovacie telesá (30) sa pri vzájomnom natočení drevených článkov (14) v uhle rozsahu 60 až 120 stupňov, výhodne v rozsahu 50 až 130 stupňov, nachádzajú celkom mimo vzájomne sa prekrývajúcich oblastí týchto drevených článkov (14).
  9. 9. Drevené článkové meradlo podľa nárokov 2 až 8, vyznačujúce sa tým , že dráhy (38) sa pri vzájomnom natočení drevených článkov (14) v pravom uhle nachádzajú celkom mimo vzájomne sa prekrývajúcich oblastí týchto drevených článkov (14).
  10. 10. Drevené článkové meradlo podľa nárokov 1 až 9, vyznačujúce sa tým, že zaskakovacie priehlbiny (28) a zaskakovacie telesá (30) majú navzájom komplementárny kruhový tvar.
  11. 11. Drevené článkové meradlo podľa nárokov 1 až 10, vyznačujúce sa tým, že zaskakovacie telesá (30) majú tvar guľového odseku.
  12. 12. Drevené článkové meradlo podľa nárokov 1 až 11, vyznačujúce sa tým, že okrajová hrana vybrania na zaskakovacie teleso (30) tvorí tvarované lôžko na toto zaskakovacie teleso (30) dosadajúce alebo natlačené na toto zaskakovacie teleso (30).
  13. 13. Drevené článkové meradlo podľa nárokov 1 až 12, vyznačujúce sa tým, že zaskakovacie teleso (30) je zabezpečené najmenej jedným pripevftovacím čapom (34) prechádzajúcim cez plochú stranu (26) do dreveného článku (14).
  14. 14. Drevené článkové meradlo podľa nárokov 1 až 13, vyznačujúce sa tým, že zaskakovacie teleso (30) vystupuje nad príslušnou plochou strany (26) dreveného článku (14) do väčšej výšky než je hĺbka zaskakovaccj priehlbiny (28), výhodne do výšky presahujúcej túto hĺbku o 0,1 až 0,2 mm.
  15. 15. Drevené článkové meradlo podľa nárokov 1 až 14, vyznačujúce sa tým, že zaskakovacie teleso (30) je z materiálu voleného zo skupiny obsahujúcej sklo, keramiku, plasty, tvrdé drevo a kovy.
  16. 16. Drevené článkové meradlo podľa nárokov 1 až 15, vyznačujúce sa tým, že zaskakovacie teleso (30) je tvorené výliskom alebo hlbokoťažným výliskom z kovového plechu.
  17. 17. Drevené článkové meradlo podľa nároku 16,vyznačujúce sa tým, že kovový plech má hrúbku v rozsahu 0,1 až 0,3 mm.
  18. 18. Drevené článkové meradlo podľa nárokov 1 až 17, vyznačujúce sa tým, že každý drevený článok (14) je zabezpečený iba jedným zaskakovacím telesom (30) upraveným na plochej strane (26) dreveného článku (14) v oblasti medzi čelnou hranou (11) a otvorom (16) na nitový čap (12).
  19. 19. Drevené článkové meradlo podľa nárokov 1 až 17, vyznačujúce sa tým, že každý drevený člá nok (14) je zaistený dvojicou zaskakovacích telies (30) upravených zrkadlovo symetricky v rovnakých vzdialenostiach od príslušného otvoru (16) na nitový čap (12).
  20. 20. Drevené článkové meradlo podľa nárokov 1 až 17, vyznačujúce sa tým, že drevené články (14) sú opatrené vrstvou laku prekrývajúceho zaskakovacie priehlbiny (28) a dráhy (38).
SK1015-93A 1991-03-22 1991-12-27 Drevené článkové meradlo SK280557B6 (sk)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4109412A DE4109412C2 (de) 1991-03-22 1991-03-22 Gliedermaßstab aus Holz
EP9100971 1991-05-27
PCT/EP1991/002509 WO1992016816A1 (de) 1991-03-22 1991-12-27 Gliedermassstab aus holz

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK101593A3 SK101593A3 (en) 1994-01-12
SK280557B6 true SK280557B6 (sk) 2000-03-13

Family

ID=25902135

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1015-93A SK280557B6 (sk) 1991-03-22 1991-12-27 Drevené článkové meradlo

Country Status (11)

Country Link
EP (1) EP0576429B1 (sk)
AT (1) ATE121183T1 (sk)
AU (1) AU9105391A (sk)
CZ (1) CZ283849B6 (sk)
DE (3) DE4109412C2 (sk)
DK (1) DK0576429T3 (sk)
ES (1) ES2072747T3 (sk)
HU (1) HU218560B (sk)
RO (1) RO112444B1 (sk)
SK (1) SK280557B6 (sk)
WO (1) WO1992016816A1 (sk)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4302699C2 (de) * 1993-02-01 1996-12-19 Gampper Adolf Adga Gmbh Gliedermaßstab aus Holz
DE102006053838A1 (de) * 2006-11-14 2008-05-15 Adga Adolf Gampper Gmbh Gliedermaßstab aus Holz sowie Verfahren zu dessen Herstellung
DE102007010799B4 (de) 2007-03-02 2021-10-21 Adga Adolf Gampper Gmbh Gliedermaßstab
DE102008005581B4 (de) * 2008-01-22 2023-09-07 Adga Adolf Gampper Gmbh Gliedermaßstab aus Holz sowie Verfahren zu dessen Herstellung
US10317183B2 (en) 2015-06-16 2019-06-11 Milwaukee Electric Tool Corporation Folding ruler
DE102017119043A1 (de) * 2017-08-21 2019-02-21 Wolfcraft Gmbh Zollstockzubehör
DE202019106896U1 (de) * 2019-12-11 2021-03-12 STABILA Messgeräte Gustav Ullrich GmbH Gliedermaßstab

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE7624962U1 (de) * 1979-06-13 Stabila-Messgeraete Gustav Ullrich Gmbh & Co Kg, 6747 Annweiler GUedermaBstab
US1113261A (en) * 1913-02-25 1914-10-13 Albert J Tobie Mechanic's tool.
US1331951A (en) * 1918-05-22 1920-02-24 Charles W Blodgie Folding rule
US1538995A (en) * 1922-03-27 1925-05-26 Lakatos Ladislas Typesetter's scale
US1804789A (en) * 1928-04-09 1931-05-12 Kwartz Emil Foldable rule
US2515622A (en) * 1947-05-24 1950-07-18 Wild Edward Foldable rule
US2633641A (en) * 1951-05-24 1953-04-07 Sterling Plastics Company Plastic folding ruler
DE1977593U (de) * 1967-11-07 1968-01-25 Carl-Olov Oernemark Zollstock od. dgl.
DE6610120U (de) * 1968-03-05 1973-03-15 Praez S Appbau Ag Gliedermassstab.
CH494390A (de) * 1969-01-23 1970-07-31 Adga Massstabfabrik Adolf Gamp Gliedermassstab
DE7013990U (de) * 1970-04-16 1970-09-10 Franz Josef Bauer Ohg Messwerk Gliedermassstab.

Also Published As

Publication number Publication date
DE59105208D1 (de) 1995-05-18
WO1992016816A1 (de) 1992-10-01
SK101593A3 (en) 1994-01-12
ES2072747T3 (es) 1995-07-16
HUT68165A (en) 1995-05-29
DE4109412C2 (de) 2000-05-25
CZ283849B6 (cs) 1998-06-17
EP0576429A1 (de) 1994-01-05
DE4223749A1 (de) 1994-01-20
DE4223749B4 (de) 2005-06-23
AU9105391A (en) 1992-10-21
DE4109412A1 (de) 1992-09-24
HU218560B (hu) 2000-10-28
ATE121183T1 (de) 1995-04-15
EP0576429B1 (de) 1995-04-12
DK0576429T3 (da) 1995-09-04
CZ107593A3 (cs) 1998-03-18
RO112444B1 (ro) 1997-09-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100491830B1 (ko) 에너지 안내 체인
CA2425191C (en) Tilt-latch for a sash window
SK280557B6 (sk) Drevené článkové meradlo
US4322958A (en) Door lock with spring bolt and dead bolt
US4442600A (en) Jack-knife
US4604772A (en) Device for tensioning belts or the like
US4193619A (en) Door latch
US10443279B2 (en) Single link hook latch
KR0141490B1 (ko) 신속 결합 문 경첩
GB2049791A (en) Adjustable mountings
CZ299406B6 (cs) Vodicí retez
US6442798B1 (en) Hinge for furniture
US5008977A (en) Cabinet hinge with closing mechanism
KR980008095A (ko) 절첩 아암식 팔지 걸쇠용의 길이조정장치
US20070042848A1 (en) Anti back bend driving chain
US20220186536A1 (en) Hinge with reinforced abutments
CA1051172A (en) Automatic lock slider
US955314A (en) Folding rule.
SK136998A3 (en) Hinge for connecting adjacent wall or door elements
EP1044147B1 (en) Conveyor chain and arrangement and method for connecting the links thereof
DE4302699C2 (de) Gliedermaßstab aus Holz
US6189865B1 (en) Jack for lifting a vehicle
US56767A (en) Improved belt-coupling
US4138766A (en) Hinge with a locking device
KR20180133844A (ko) 에너지 가이드 체인을 위한 체인 링크 및 에너지 가이드 체인

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of maintenance fees

Effective date: 20101227