SK279506B6 - Nádrž, predovšetkým guľovitá nádrž, a spôsob jej v - Google Patents

Nádrž, predovšetkým guľovitá nádrž, a spôsob jej v Download PDF

Info

Publication number
SK279506B6
SK279506B6 SK1992-92A SK199292A SK279506B6 SK 279506 B6 SK279506 B6 SK 279506B6 SK 199292 A SK199292 A SK 199292A SK 279506 B6 SK279506 B6 SK 279506B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
wall
fabric
tank
spacer fabric
resin
Prior art date
Application number
SK1992-92A
Other languages
English (en)
Other versions
SK199292A3 (en
Inventor
Florian Leitl
Harald Schobermayr
Gerhard Schullerer
Original Assignee
Leitl Beton Gesellschaft M.B.H.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Leitl Beton Gesellschaft M.B.H. filed Critical Leitl Beton Gesellschaft M.B.H.
Publication of SK199292A3 publication Critical patent/SK199292A3/sk
Publication of SK279506B6 publication Critical patent/SK279506B6/sk

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65DCONTAINERS FOR STORAGE OR TRANSPORT OF ARTICLES OR MATERIALS, e.g. BAGS, BARRELS, BOTTLES, BOXES, CANS, CARTONS, CRATES, DRUMS, JARS, TANKS, HOPPERS, FORWARDING CONTAINERS; ACCESSORIES, CLOSURES, OR FITTINGS THEREFOR; PACKAGING ELEMENTS; PACKAGES
    • B65D90/00Component parts, details or accessories for large containers
    • B65D90/48Arrangements of indicating or measuring devices
    • B65D90/50Arrangements of indicating or measuring devices of leakage-indicating devices
    • B65D90/501Arrangements of indicating or measuring devices of leakage-indicating devices comprising hollow spaces within walls

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Filling Or Discharging Of Gas Storage Vessels (AREA)
  • Laminated Bodies (AREA)
  • Joints Allowing Movement (AREA)
  • Moulding By Coating Moulds (AREA)

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka nádrže, hlavne guľovitej nádrže, na uskladnenie oleja, pohonných hmôt alebo chemikálií, s vnútornou stenou a vonkajšou stenou, ktorá vo vzdialenosti obklopuje vnútornú stenu a vytvára tak priestor na kontrolovanie netesností, pričom tento priestor na kontrolovanie netesností je tvorený tkaninou, a spôsobu výroby takejto nádrže.
Doterajší stav techniky
Z rakúskeho patentového spisu č. 339 589 je známa nádtž s priestorom na kontrolu netesností, vytvoreným medzi vnútornou a vonkajšou stenou, v ktorom sa pri výskyte netesností napustí pórovitá rohož látkou uloženou v nádrži.
Z nemeckého patentového spisu é. 2 658 971 je rovnako známa nádrž s kontrolným vzduchoprázdnym priestorom, ktorý’ slúži na prepustenie vzduchu medzi vrstvou rúna, ktorá je vytvorená na tento účel. Pri tejto nádrži je vzhľadom na pôsobenie vonkajších síl spôsobených tlakom zeminy a hydrostatickým tlakom kvapaliny, nevyhnutné opatriť dodatočne vonkajšiu stranu steny pripojeného priestoru na kontrolu netesností nosnou betónovou škrupinou, čím sa táto nádrž značne predraží.
Rovnako z patentového spisu USA č. 4 993 581 je známa nádrž, ktorej vnútorná stena je obklopená tkaninou, ktorá tak vytvára súčasne vonkajšiu stenu. Táto tkanina je zvonka napustená živicou, pričom hustota tejto tkaniny je zvolená tak, že živica nepresiahne tkaninou úplne, ale iba čiastočne do určitej hrúbky. V medzivrstve medzi živicou napustenou vonkajšou časťou steny a vnútornou stenou, ktorá nie je živicou napustená, a je teda poddajná, môže tkanina nasávať kvapalinu, a tak označovať prípadné trhlinyTáto nádrž má relatívne stabilnú vonkajšiu škrupinu, ktorá je ale spojená s vnútornou stenou nádrže relatívne poddajnou medzivrstvou (vrstvou, ktorá nie je napustená živicou). Táto relatívne poddajná medzivrstva bráni účinnému prenosu síl od vonkajšej k vnútornej stene, prípadne obrátene, takže vonkajšia stena sa na vystužení nádrže podieľa len čiastočne. Živicou nenapustená medzivrstva tkaniny sa na prenose síl takmer nepodieľa.
Z európskeho patentového spisu č. 431 258 je známy typ nádrže, ktorý má priestor na kontrolu netesností vytvorený z takého materiálu, ktorý umožňuje prenášať silu medzi vnútornou a vonkajšou stenou a ktorý je upravený tak, že v tomto materiáli môže kvapalina pretekať. Tento kontrolný priestor je konkrétne vytvorený z plstenca alebo tkaniny svoštinovou štruktúrou alebo plastickým rebrovaním s kontinuálnou priepustnosťou. Použitím plstenca, ak má prepúšťať kvapalinu, však nemožno dosiahnuť dostatočný prenos síl pôsobiacich od vnútornej steny k vonkajšej stene, prípadne obrátene. Usporiadanie voštinových štruktúr alebo plastického rebro vania na vonkajšej ploche vrchnej guľovej plochy však so sebou prináša zvýšenie nákladov a je technicky komplikované, a to hlavne vtedy, ak sa má jeden a ten istý priestor na kontrolu netesností použiť na nádrže rôznych veľkostí.
Podstata vynálezu
Uvedené nedostatky a ťažkosti odstraňuje riešenie podľa vynálezu, ktorého úlohou je predovšetkým ušetrenie jednej z betónových vrstiev statického základu pri nádrži uvedeného typu a ďalej potom dosiahnutie materiálových úspor, dosiahnutých zoslabením vonkajšej a vnútornej steny nádrže a jednoduchou a cenovo priaznivou výrobou nádrže.
Táto úloha je vyriešená nádržou, hlavne guľovitou nádržou, na uskladnenie oleja, pohonných hmôt alebo chemikálií, s vnútornou stenou a vonkajšou stenou, ktorá vo vzdialeností obklopuje vnútornú stenu a vytvára tak priestor na kontrolovanie netesností, pričom tento priestor na kontrolovanie netesností je tvorený tkaninou. Podstata riešenia potom spočíva vtom, že priestor na kontrolovanie netesností je tvorený napustenou vytvrdenou dištančnou tkaninou, ktorej vnútorná tkaninová vrstva je pevne spojená s vnútornou stenou a vonkajšia tkaninová vrstva je pevne spojená s vonkajšou stenou, pričom obidve tkaninové vrstvy sú pevne spojené mostíkmi, ktoré prebiehajú v podstate priečne na obidve steny a svojou výškou definujú veľkosť vzdialenosti medzi stenami.
Pri jednoduchom type nádrže je možné obidve jej steny zhotoviť z viacvrstvového laminátu s veľmi dobrými fyzikálnymi vlastnosťami, zatiaľ čo obidve vrstvy tkaniny vymedzujúce medzeru priestoru na kontrolovanie netesností sú napustené živicou. Nanášaná živica je buď dávkovaná presne, alebo je nanášaná s prebytkom, pričom prebytočná živica je po priložení ďalšej vrstvy vytlačená.
Výhodne je teda dištančná tkanina vytvorená zo sklenených vlákien a dištančná tkanina je napustená polyesterovou živicou.
Ďalšie výhodné vyhotovenie spočíva v tom, že vnútorná stena a vonkajšia stena sú vytvorené z plastu vystuženého sklenenými vláknami a dištančná tkanina je svojimi tkaninovými vrstvami uložená v plaste vystuženého sklenenými vláknami vnútornej steny a vonkajšej steny.
Medzera medzi vnútornou a vonkajšou stenou je tak tvorená živicou napusteným stabilným trojrozmerným útvarom, pri ktorom obidve vrstvy tkaniny sú vytvorené ako tuhé škrupiny, ktoré sú spojené tuhými priečkami tvoriacimi mostíky. Mostíky sú smerované približne kolmo na škrupiny a obidve vrstvy tkaniny tak navzájom proti sebe stabilizujú.
Obzvlášť výhodne majú mostíky výšku 3 až 10 mm, pričom je najvýhodnejšie vytvoriť mostíky s výškou 5 mm, čo je výhodné hlavne pri nádrži s objemom rádovo od 4000 do 16 000 litrov.
Zvláštnu výhodu kontrolného priestoru vytvoreného z vrstiev tkaniny napustenej živicou možno vidieť vtom, že tkaninu možno formovať bez zvrásnenia i pri minimálnych polomeroch ohybu, a to nielen pri valcových plochách, ale i pri plochách sférických.
Podľa vynálezu je teda tá časť nádrže, ktorá slúži ako priestor na kontrolovanie netesností, určená rovnako na zachytenie pôsobiacich síl, t. j. je vytvorená ako nosný stavebný prvok. Takto vytvorená sendvičová konštrukcia podstate zvyšuje stabilitu nádrže, čím je možné upustiť od vonkajšej nosnej betónovej škrupiny. Z tohto dôvodu je rovnako možné podstatne redukovať silu stien vnútornej a vonkajšej škrupiny, a to bez ohrozenia stability nádrže, pripadne straty pevnosti.
SK 279506 Β6
Takto vytvorená nádrž je cenovo veľmi výhodná.
Vynález ďalej rieši spôsob výroby uvedenej nádrže, podľa ktorého sa najprv na vonkajšiu stranu vnútornej steny nanáša tekutá živica, do ktorej sa potom ukladá vnútornou tkaninovou vrstvou dištančná tkanina, ktorej tvar je prispôsobený tvaru vnútornej steny, načo sa na vonkajšiu tkaninovú vrstvu dištančnej tkaniny nanáša tekutá živica a po vytvrdení živicou napustenej dištančnej tkaniny sa nanáša vonkajšia stena.
Výhodne sa živica na vnútornú stenu nanáša pred úplným vytvrdením j ej vonkajšieho povrchu.
Výhodu takéhoto spôsobu je možné vidieť v jednoduchom a cenovo priaznivom vyhotovení, pri ktorom sa jeden a ten istý priestor na kontrolovanie netesností môže použiť pre nádrže s rôznymi priemermi, pretože okrem prispôsobenia tohto priestoru na kontrolovanie netesností zodpovedajúcemu priemeru nádrže ostatné práce s tým spojené odpadajú.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Vynález bude bližšie vysvetlený prostredníctvom konkrétnych príkladov vyhotovenia znázornených na výkresoch, na ktorých predstavuje obr. 1 nádrž v reze a obr. 2 detail z obr. 1 vo zväčšenej mierke.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Nádrž podľa vynálezu je opatrená vnútornou stenou 1, ktorá je zhotovená z plastu vystuženého sklenenými vláknami. Vnútornú stenu 1 vo vzdialenosti 2 obklopuje vonkajšia stena 3, ktorá je zhotovená rovnako z plastu vystuženého sklenenými vláknami. Medzi vnútornou stenou 1 a vonkajšou stenou 3 sa nachádza priestor 4 na kontrolovanie netesnosti, ktorý je tvorený dištančnou tkaninou 5. Obidve tkaninové vrstvy 6, 7 dištančnej tkaniny 5 sú pevne a neoddeliteľne spojené s vnútornou stenou 1, resp. vonkajšou stenou 3 nádrže. To je zaistené tak, že každá z tkaninových vrstiev 6, 7 je na zodpovedajúcej vnútornej stene 1, resp. vonkajšej stene 3 uložená vo vrstve živice.
Obidve tkaninové vrstvy 6, 7 sú navzájom spojené vláknami, ktoré sú ďalej označované ako mostíky 8. Tieto mostíky 8 sú v dôsledku napustenia tkaninových vrstiev 6, 7 tuhé a smerujú približne kolmo na tkaninové vrstvy 6, 7, ktoré sú mostíkmi 8 navzájom fixované. Môstikmi 8 je v podstate spojená vnútorná stena 1 s vonkajšou stenou 3 ak, že medzi nimi vzniká priestor 4 prepúšťajúci plyn a kvapalinu.
Pri nádrži podľa vynálezu, kde v zásade nemusí byť použitý vonkajší betónový plášť, môže byť oproti nádrži podľa doterajšieho stavu techniky hrúbka vnútornej steny 1 a vonkajšej steny 3 podstatne zmenšená, čím sa zároveň dosiahnu materiálové a cenové úspory za betón.
Na zhotovení nádrže je účelné najprv zvyčajným postupom zhotoviť vnútornú stenu 1 z plastu vystuženého sklenenými vláknami. Prv ako vonkajšia plocha vnútornej steny 1 úplne vytvrdne, je na nej nanesená tekutá živica, hlavne nenasýtená polyesterová živica. Do tejto vrstvy živice je uložená a nalisovaná vnútorná tkaninová vrstva 6, ktorá je prispôsobená tvaru vnútornej steny 1, čím je do vrstvy živice uložená vnútorná tkaninová vrstva 6 dištančnej tkaniny 5, ktorá je privrátená vnútornej stene 1.
Potom je tekutá živica nanesená na vonkajšiu tkaninovú vrstvu 7. Vplyvom kapilárneho účinku sa živica vsakuje do priečok 8, ktoré spájajú tkaninové vrstvy 6, 7. Mostíky 8, ktoré sú usporiadané približne v pravom uhle ku tkaninovým vrstvám 6, 7, tak vytvárajú dutinu priestoru 4 na kontrolu netesností.
Tesne pred úplným vytvrdením živicou napustených tkaninových vrstiev 6, 7 je na vonkajšiu stranu vonkajšej tkaninovej vrstvy 7 nanesená vonkajšia stena 3, a to v prípade plastu vystuženého sklenenými vláknami, napr. nastriekaním.
Tkaninové vrstvy 6, 7 sú vytvorené hlavne zo sklenených vlákien, pričom je možné použiť i iné materiály, napr. kevlarové vlákna, uhlíkové vlákna alebo tiež prírodné vlákna.
Nádrž podľa vynálezu je opatrená železobetónovým vonkajším plášťom len vedy, ak je vystavená dodatočnému zaťaženiu, napr. prechádzajúcimi nákladnými automobilmi a pod. Nádrž môže byť rovnako zvonka obložená lacným betónom, ktorý potom tvorí jej konštrukčnú ochranu.

Claims (8)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Nádrž, predovšetkým guľovitá nádrž, na uskladnenie oleja, pohonných hmôt alebo chemikálií, s vnútornou stenou (1) a vonkajšou stenou (3), ktorá vo vzdialenosti (2) obklopuje vnútornú stenu (1) a vytvára tak priestor (4) na kontrolovanie netesností, pričom tento priestor (4) na kontrolovanie netesností je tvorený tkaninou, vyznačujúca sa tým, že priestor (4) na kontrolovanie netesností je tvorený napustenou vytvrdenou dištančnou tkaninou (5), ktorej vnútorná tkaninová vrstva (6) je pevne spojená s vnútornou stenou (1) a vonkajšia tkaninová vrstva (7) je pevne spojená s vonkajšou stenou (3), pričom obidve tkaninové vrstvy (6, 7) sú pevne spojené mostíkmi (8), ktoré prebiehajú v podstate priečne na obidve steny (1, 3) a svojou výškou definujú veľkosť vzdialenosti (2) medzi stenami (1,3).
  2. 2. Nádrž podľa nároku 1, vyznačujúca sa t ý m , že dištančná tkanina (5) je vytvorená zo sklenených vlákien.
  3. 3. Nádrž podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúca sa tým, že dištančná tkanina (5) je napustená poly esterovou živicou.
  4. 4. Nádrž podľa jedného alebo viacerých z nárokov 1 až
    3, vyznačujúca sa tým, že vnútorná stena (1) a vonkajšia stena (3) sú vytvorené z plastu vystuženého sklenenými vláknami a dištančná tkanina (5) je svojimi tkaninovými vrstvami (6,7) uložená v plaste vystuženom sklenenými vláknami vnútornej steny (1) a vonkajšej steny (3).
  5. 5. Nádrž podľa jedného alebo viacerých z nárokov 1 až
    4, vyznačujúca sa tým, že mostíky (8) majú výšku 3 až 10 mm.
  6. 6. Nádrž podľa nároku 5, vyznačujúca sa t ý m , že mostíky (8) majú výšku 5 mm.
  7. 7. Spôsob výroby nádrže podľa jedného alebo viacerých z nárokov 1 až 6, vyznačujúci sa t ý m , že sa najprv na vonkajšiu stranu vnútornej steny (1) nanáša tekutá živica, do ktorej sa potom ukladá vnútorSK 279506 B6 nou tkaninovou vrstvou (6) dištančná tkanina (5), ktorej tvar je prispôsobený tvaru vnútornej steny (1), načo sa na vonkajšiu tkaninovú vrstvu (7) dištančnej tkaniny (5) nanáša tekutá živica a po vytvrdení živicou napustenej dištančnej tkaniny (5) sa nanáša vonkajšia stena (3).
  8. 8. Spôsob podľa nároku 7, vyznačujúci sa t ý m , že živica sa na vnútornú stenu (1) nanáša pred úplným vytvrdením jej vonkajšieho povrchu.
SK1992-92A 1991-06-27 1992-06-26 Nádrž, predovšetkým guľovitá nádrž, a spôsob jej v SK279506B6 (sk)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0128691A AT399323B (de) 1991-06-27 1991-06-27 Tank, insbesondere kugelförmiger tank

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK199292A3 SK199292A3 (en) 1994-12-07
SK279506B6 true SK279506B6 (sk) 1998-12-02

Family

ID=3510604

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1992-92A SK279506B6 (sk) 1991-06-27 1992-06-26 Nádrž, predovšetkým guľovitá nádrž, a spôsob jej v

Country Status (5)

Country Link
EP (1) EP0520978B1 (sk)
AT (2) AT399323B (sk)
CZ (1) CZ282671B6 (sk)
DE (1) DE59202304D1 (sk)
SK (1) SK279506B6 (sk)

Families Citing this family (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4205177A1 (de) * 1992-02-20 1993-08-26 Epowit Bautechnik Gmbh Verfahren zur erzeugung eines doppelwandigen behaelters
RU2111869C1 (ru) * 1993-01-21 1998-05-27 Юнайтед Текнолоджиз Корпорейшн Топливный бак
DE4439040A1 (de) 1994-11-02 1996-05-09 Bayer Ag Tank mit mehrschichtigem Wandaufbau und Verfahren zu dessen Herstellung
FR2733489B1 (fr) * 1995-04-25 2000-05-19 Galan Inchaurbe Jose Ma Javier Reservoir/citerne perfectionne
EP0901972B1 (de) * 1997-09-13 1999-11-03 Gerhard Christian Dipl.-Ing. Rambacher Lagertank
DE19918207A1 (de) * 1999-04-22 2000-10-26 Gbt Ges Fuer Beschichtungstech Behälter für korrosive Flüssigkeiten
DE102007035228B4 (de) * 2007-05-15 2010-12-09 Rcs Reinforced Composite Solutions Gmbh Transportbehälter
DE102011075998B3 (de) * 2011-05-17 2012-11-15 Simona Ag Behälter, Rohr oder chemischer Apparat mit Farbindikator und Verbundhalbzeug mit Farbindikator zur Herstellung eines Behälters, Rohrs oder chemischen Apparats
CN106042477B (zh) * 2016-05-30 2019-05-31 深圳市百事达卓越科技股份有限公司 油罐非开挖式改造方法
CN106182911B (zh) * 2016-06-30 2018-03-16 深圳市百事达卓越科技股份有限公司 油罐非开挖式改造方法
CN106182910B (zh) * 2016-06-30 2018-03-16 深圳市百事达卓越科技股份有限公司 油罐非开挖式改造结构
DE102016013207A1 (de) * 2016-11-08 2018-05-09 GBT-Bücolit GmbH Doppelwandiger Tankcontainer zur Langzeitlagerung von korrosiven Flüssigkeiten

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2658111A1 (de) * 1976-12-22 1978-07-06 Ermert Dunker Monika Dr Doppelwandiger tank aus glasfaserverstaerktem kunststoff und verfahren zu seiner herstellung
US4821915A (en) * 1987-03-09 1989-04-18 Corespan, Inc. Twin wall fiberglass tank and method of producing the same
US4993581A (en) * 1989-05-02 1991-02-19 Mitchell A Ross Dual wall tank

Also Published As

Publication number Publication date
ATA128691A (de) 1994-09-15
SK199292A3 (en) 1994-12-07
CZ199292A3 (en) 1993-02-17
EP0520978A1 (de) 1992-12-30
ATE122989T1 (de) 1995-06-15
CZ282671B6 (cs) 1997-08-13
EP0520978B1 (de) 1995-05-24
AT399323B (de) 1995-04-25
DE59202304D1 (de) 1995-06-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK279506B6 (sk) Nádrž, predovšetkým guľovitá nádrž, a spôsob jej v
US5753340A (en) Composites and multi-composites
US5649398A (en) High strength fabric reinforced walls
US5763035A (en) Hollow fibre-reinforced plastic body
US10876262B2 (en) Composite bridge deck structural panel and method of fabrication
US5445875A (en) Laminate comprising a corrosive-resistant plastic film, a layer of cut fibers, a layer of continuous fibers and a reinforcement layer, the fibrous layer being impregnated with a curable resin
US20100247848A1 (en) Sandwich element for sound-absorbing inner cladding of transport means, especially for sound-absorbing inner cladding of aircraft fuselage cells
CN101918655A (zh) 改进的楼板
ATE202191T1 (de) Verbundstrukturen mit hoher druckbeständigkeit
FI59447B (fi) Byggplatta foer skyddande av ledningsdiken
CA2116978A1 (en) A method for manufacturing a laminating reinforced fibre structure and a corresponding reinforced fibre structure
CZ289991B6 (cs) Nádrž s vnitřním a/nebo vnějším dvoustěnným opláštěním
KR960704754A (ko) 유체 안내용 덕트카바 및 그 제조방법(a duct cover for directing a fluid therethrough and a method for making the same)
US3893488A (en) Corrosion resistant gel coating lining for composite plastic pipe
CN106678456B (zh) 一种混凝土帆布复合管
KR960006185B1 (ko) 플라스틱으로 이루어진 내화성 샌드위치형 구조물
FI84995B (fi) Skiktat material och av dylika material gjorda inre fodermantlar foer roer eller ledningar.
US20240077165A1 (en) Lightweight strong pipe for new construction and repair of pipes
US20180304563A1 (en) Method for Producing a Hull Wall from a Fiber Composite Sandwich Component
KR200297484Y1 (ko) 섬유강화 플라스틱 축열조
KR20010081471A (ko) 샌드위치 패널
CN212510050U (zh) 一种管道修复内衬
JP2513625Y2 (ja) 複合構造体
JPH10230996A (ja) 強化プラスチック製二重殻タンク
JP2002337143A (ja) Frp部材およびその製造方法