SK279027B6 - Spôsob zlepšenia tekutosti jemnozrnného tuhého kya - Google Patents

Spôsob zlepšenia tekutosti jemnozrnného tuhého kya Download PDF

Info

Publication number
SK279027B6
SK279027B6 SK4361-90A SK436190A SK279027B6 SK 279027 B6 SK279027 B6 SK 279027B6 SK 436190 A SK436190 A SK 436190A SK 279027 B6 SK279027 B6 SK 279027B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
cyanuric chloride
mixer
mixing
temperature
carried out
Prior art date
Application number
SK4361-90A
Other languages
English (en)
Other versions
SK436190A3 (en
Inventor
Alexander Skaria
Original Assignee
Lonza A.G.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lonza A.G. filed Critical Lonza A.G.
Publication of SK436190A3 publication Critical patent/SK436190A3/sk
Publication of SK279027B6 publication Critical patent/SK279027B6/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D251/00Heterocyclic compounds containing 1,3,5-triazine rings
    • C07D251/02Heterocyclic compounds containing 1,3,5-triazine rings not condensed with other rings
    • C07D251/12Heterocyclic compounds containing 1,3,5-triazine rings not condensed with other rings having three double bonds between ring members or between ring members and non-ring members
    • C07D251/26Heterocyclic compounds containing 1,3,5-triazine rings not condensed with other rings having three double bonds between ring members or between ring members and non-ring members with only hetero atoms directly attached to ring carbon atoms
    • C07D251/28Only halogen atoms, e.g. cyanuric chloride

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Processing And Handling Of Plastics And Other Materials For Molding In General (AREA)
  • Glanulating (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Physical Or Chemical Processes And Apparatus (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)
  • Processes Of Treating Macromolecular Substances (AREA)
  • Paper (AREA)
  • Mixers Of The Rotary Stirring Type (AREA)

Description

Oblasť techniky
Predložený vynález sa týka spôsobu zlepšenia tekutosti jemnozrnného tuhého kyanurchloridu.
Doterajší stav techniky
Kyanurchlorid je dôležitý medziprodukt pri výrobe farbív, optických zjasňovacích prostriedkov /opt. zjasňovadiel/, prostriedkov na ochranu rastlín, farmaceutických látok, ako aj pomocných prostriedkov používaných pri výrobe textilu, papiera a plastických látok.
Technicky sa kyanurchlorid vyrába trimerizáciou chlórkyánu v plynnej fáze. Plynný kyanurchlorid, vznikajúci pri trimerizácii, sa buď priamo desublimuje do studeného prúdu inertného plynu alebo sa najprv skvapalní a potom kryštalizuje rozprašovaním. Nadobúda pritom formu veľmi jemnozrnného prachu. Je známe, že tento prach, získaný desublimáciou, má len nedostatočnú tekutosť.
Táto nedostatočná tekutosť vedie k ťažkostiam pri skladovaní, transporte, dávkovaní a ďalšom spracovaní produktu. Pri skladovaní dochádza k tvorbe hrúd a mostíkov, ktoré sťažujú odber zo zásobníkov a pri transporte potrubím dochádza ľahko k jeho zapchaniu. Dávkovanie a napríklad rozpúšťanie v rozpúšťadlách pri ďalšom spracovaní bráni nepravidelným tečeniam materiálu.
Preto je nevyhnutné a obvyklé robiť opatrenia na zlepšenie tekutosti kyanurchloridu. S cieľom dosiahnuť toto zlepšenie sa doteraz pridávala k produktu vysoko disperzná kyselina kremičitá, ktorá je známa napr. pod označením AerosilR a je aj v mnohých iných látkach používaná ako pomocný prostriedok na stekutenie. Táto látka je síce úplne inertná, ale na určité použitia je nežiaduce primiešať ku kyanurchloridu cudzie látky.
Predložený vynález si kladie za úlohu vypracovať spôsob, ktorý' umožní bez veľkých technických nákladov, najmä ale bez rušivých prísad, zlepšiť tekutosť zrnitého kyanurchloridového prachu pri zachovaní jeho reaktivity.
Podľa vynálezu je táto úloha vyriešená spôsobom podľa tohto vynálezu.
Podstata vynálezu
Prekvapivo bolo objavené, že kyanurchloridový prach, ktorý sa mieša, prípadne miesi pri zvýšenej teplote a pôsobením dostatočne veľkých strihových síl, mení rozloženie zŕn a najmä sa značne zlepšujú jeho vlastnosti tečenia. Taký postup, ktorý je tým známy, že môže viesť k zväčšeniu častíc, je opísaný napr. C.E. Capes/om/ v Kirk Othmeťs Encyklopédia oľ Chemical Technology, 3. vyd., diel 21, str. 77 ff až 87 f, pri použití miešačov rôznych konštrukcií na aglomeráciu jemnozmných materiálov. Pri týchto známych použitiach je ale potrebná prítomnosť kvapalnej fázy buď vo forme rozprašovaného spojiva, alebo vo forme samotného vlhkého aglomerujúceho materiálu, na získanie tuhých aglomerátov, ktoré sa pri mechanickom zaťažení opäť hneď nerozpadnú.
Spôsob podľa vynálezu vychádza oproti tomu z toho, že vôbec nepoužíva prísadu kvapaliny alebo spojiva, napriek tomu vedie ku granulovaniu kyanurchloridu odolného proti tlaku.
Kyanurchlorid sa recirkuluje podľa vynálezu buď priamo po odbere z desublimačnej komory, príp. rozprašovacej kryštalizačnej komory alebo po medziuskladnení v hnetači alebo miešači pri teplote účelne 20 až 146 °C, výhodne 60 až 120 °C. Hnetacie, prípadne miešacie zariadenie je výhodne vykurované, osobitne výhodne sú vykurované miešače s rotujúcim miešacím zariadením, ako napr. miešač s pluhovou radlicou, miešač s vodiacou lopatkou alebo pádlo vý miešač. Teplo sa môže privádzať nielen vonkajším vykurovaním, napr. formou vyhrievacieho plášťa, ktorým prebieha bežné teplonosné médium alebo obsahuje elektrické vyhrievacie články, ale aj príslušne vytvoreným hnetacím, prípadne miešacím zariadením alebo kombináciou obidvoch metód. Teplo sa tiež môže privádzať úplne alebo čiastočne vháňaním zohriateho inertného plynu do hnetača, prípadne miešača, kde pôsobí na obsiahnutý kyanurchlorid. V tomto prípade budú odplyny, ktoré zákonite obsahujú trocha odpareného kyanurchloridu, prednostne recirkulované do sublimačnej komory, aby úbytok látky bol pokiaľ možno nepatrný. Osobitne rýchle a výkonné privádzanie tepla môže byť dosiahnuté kombináciou metód.
Čas spracovania je výhodne medzi 10 minútami a 10 hodinami a závisí od teploty, intenzity miešacieho procesu a požadovanej zrnitosti. Za podmienok zvolených v príkladoch uskutočnenia sa ukázal ako osobitne výhodný čas spracovania 1 až 2 hodiny.
Na dosiahnutej štruktúre zŕn okrem termického pôsobenia hrajú v prvom rade úlohu vyskytujúce sa strihové sily. Počet otáčok hnetacích, prípadne miešacích prvkov sa volí preto účelne tak, že z rýchlosti otáčok a rozmerov šmykovej škáry vyplýva postačujúce šmykové namáhanie spracovaného materiálu. Rýchlosť otáčok hnetacích a miešacích prvkov je prednostne medzi 0,1 až 10 m/s, osobitne výhodný je rozsah medzi 2 a 5 m/s.
Po spracovaní sa kyanurchlorid ochladi výhodne asi na 10 až 50 °C, prednostne na 20 až 30 °C, teda približne na izbovú teplotu. Ochladenie sa môže uskutočňovať v rovnakom zariadení, v ktorom sa robilo mechanické spracovanie, tiež je ale možné uskutočňovať chladenie v osobitnom miešači rovnakej alebo odchylnej konštrukcie. Pretože pritom musí byť zaručený len dostatočný prestup tepla, sú na tento cieľ použiteľné zariadenia, v ktorých nie je plnený materiál podrobovaný žiadnemu podstatnému šmykovému namáhaniu, ako napr. bubnový miešač alebo miešač s voľným pádom materiálu. Odvod tepla môže prebiehať rovnakým spôsobom ako prívod tepla a to stenami a/alebo miešacími prvkami, je však tiež možné dosiahnuť priame chladenie privádzaním chladného alebo kondenzovaného plynu, ako napr. vzduchu alebo dusíka v kvapalnom alebo plynnom stave alebo skvapalneného oxidu uhličitého.
Po ochladení sa kyanurchlorid známym spôsobom vyberie a potom zabalí alebo uskladni. Ak je to požadované, môže sa dosiahnuť ďalšie zlepšenie tekutosti miešaním so známym pomocným prostriedkom, ako je napr. uvedený AerosilR.
Nasledujúce príklady objasňujú priebeh spôsobom podľa vynálezu.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklady 1 až 3 boli uskutočnené s desublimovaným kyanurchloridom. Tekutosť bola vždy určená Jenikeovou šmykovou skúškou. Ako miera tekutosti bol sledovaný práve pomer spevneného napätia δ] k pevnosti sypkého materiálu fc. Tento pomer sa nazýva Jenikeova íúnkcia tekutosti FFC /FFC = δ, / fc/. Neupravený kyanurchlorid vykazuje typicky nasledujúce hodnoty:
SK 279027 Β6 bez stekuťovacej prísady: FFC = 1,8-2,0 so stekuťovacou prísadou: FFC = 4,0-6,0
Príklad 1
Vo vykurovanom hnetači s kapacitou 2 1 bol miesený 1 kg kyanurchloridu so strednou velkosťou zrna 11 μηι, pri 100 °C a 40 otáčkach/min (obvodová rýchlosť = 0, 12 m/s). Už po hodine stúpla stredná veľkosť častíc na 15 μηι a hodnota FFcna 14. Ďalším spracovaním sa stredná veľkosť častíc stále zväčšovala a po 6 hodinách dosiahla hodnotu 40 μηι.
Príklad 2
Vo vykurovanom miešači s pluhovou radlicou /Fabrikat LOEDIGE, typ VT 50/ sa miešalo 25 kg kyanurchloridu pri teplote 85 °C a obežnej rýchlosti miešacích prvkov 2,5 m/s. Stredná veľkosť zŕn dosiahla z východiskovej hodnoty 11 pm po 1 hodine 15 gm a po 2 hodinách 25 pm. Tekutosť sa už po hodine značne zlepšila tak, že po pridaní stekuťovacieho prostriedku mohla byť odmeraná hodnota FFC 21.
Príklad 3
Postupovalo sa ako v príklade 2, ale pri teplote miešaného materiálu 95 °C a obežnej rýchlosti 3,14 m/s. Stredná veľkosť častíc stúpla z 11 pm na 18 pm/po 1 hodine/, prípadne na 25 pm /po 2 hodinách/. Hodnota FFC bola po hodine 5,5 /bez prísady stekuťovadla/, prípadne 9,7 /s prísadou stekuťovadla/.

Claims (12)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Spôsob zlepšenia tekutosti jemnozmného tuhého kyanurchloridu, vyznačujúci sa tým ,žesa kyanurchloridový prach aglomerizuje v hnetači alebo miešači bez prísady spojiva pri teplote 20 až 146 °C vplyvom šmyku a produkt sa následne ochladí na izbovú teplotu.
  2. 2. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým , že aglomerácia častíc sa uskutočňuje pri teplote 60 až 120 °C.
  3. 3. Spôsob podľa nároku 2, vyznačujúci sa tým , že chladenie sa uskutočňuje nepriamo cez miešacie prvky a/alebo steny.
  4. 4. Spôsob podľa nároku 2, vyznačujúci sa tým , že chladenie sa uskutočňuje priamo privádzaním inertného chladiaceho média.
  5. 5. Spôsob podľa jedného alebo viacerých z nárokov 1 až 4, vyznačujúci sa tým , že nutný prívod tepla na dosiahnutie teploty miešania sa uskutočňuje úplne alebo čiastočne miešacími prvkami a/alebo stenami.
  6. 6. Spôsob podľa jedného alebo viacerých z nárokov 1 až 5, vyznačujúci sa tým , že potrebný prívod tepla na dosiahnutie teploty miešania sa uskutočňuje úplne alebo čiastočne vpustením horúceho inertného plynu do hnetača alebo miešača.
  7. 7. Spôsob podľa jedného alebo viacerých z nárokov 1 až 6, vyznačujúci sa tým , že obehová rýchlosť hnetacich alebo miešacích prvkov je 0,1 až 10 m/s.
  8. 8. Spôsob podľa nároku 7, vyznačujúci sa tým , že obehová rýchlosť hnetacich alebo miešacích prvkov je 2 až 5 m/s.
  9. 9. Spôsob podľa jedného alebo viacerých z nárokov 1 až 8, vyznačujúci sa tým , že čas zdržania kyanurchloridu v miešacom alebo hnetacom stroji je 10 minút až 10 hodín.
  10. 10. Spôsob podľa nároku 9, vyznačujúci sa tým , že čas zdržania kyanurchloridu je 1 až 2 hodiny,
  11. 11. Spôsob podľa jedného alebo viacerých z nárokov 1 až 10, vyznačujúci sa tým , že aglomerácia častíc sa uskutočňuje vo vyhrievanom miešači s pluhovou radlicou.
  12. 12. Spôsob podľa jedného alebo viacerých z nárokov 1 až 11, vyznačujúci sa tým ,žeku kyanurchloridu je primiešaná druhotne vysoko disperzná kyselina kremičitá.
SK4361-90A 1989-09-07 1990-09-07 Spôsob zlepšenia tekutosti jemnozrnného tuhého kya SK279027B6 (sk)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH325289 1989-09-07

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK436190A3 SK436190A3 (en) 1998-05-06
SK279027B6 true SK279027B6 (sk) 1998-05-06

Family

ID=4251947

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK4361-90A SK279027B6 (sk) 1989-09-07 1990-09-07 Spôsob zlepšenia tekutosti jemnozrnného tuhého kya

Country Status (12)

Country Link
EP (1) EP0416584B1 (sk)
JP (1) JP2917467B2 (sk)
KR (1) KR0171868B1 (sk)
CN (1) CN1029682C (sk)
BR (1) BR9004426A (sk)
CA (1) CA2024800C (sk)
CZ (1) CZ282686B6 (sk)
DD (1) DD297643A5 (sk)
DE (1) DE59005079D1 (sk)
RO (1) RO107254B1 (sk)
RU (1) RU1831480C (sk)
SK (1) SK279027B6 (sk)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19642449A1 (de) * 1996-10-15 1998-04-16 Degussa Cyanurchlorid-Formlinge und Verfahren zu ihrer Herstellung
DE19816026C1 (de) * 1998-04-09 1999-07-29 Degussa Verfahren zur Herstellung von Cyanurchlorid-Formlingen
DE19914616A1 (de) * 1999-03-31 2000-10-05 Degussa Rieselfähiges Cyanurchlorid, Verfahren zu seiner Herstellung und dessen Verwendung
DE10056722A1 (de) * 2000-11-15 2002-06-06 Solarworld Ag Verfahren zur Inertisierung von staubförmigen siliziummetallhaltigen Rückständen der Trichlorsilansynthese im Wirbelbett

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1134999B (de) * 1960-08-31 1962-08-23 Degussa Herstellung von nicht zusammenbackendem, gut rieselfaehigem Cyanurchlorid
GB1132968A (en) * 1964-12-09 1968-11-06 Fisons Ind Chemicals Ltd Improvements in or relating to the production of stable, free flowing di- or tri-chlorocyanuric acid
US3380667A (en) * 1965-01-29 1968-04-30 Allied Chem Free-flowing cyanuric acid
US3886249A (en) * 1973-03-19 1975-05-27 Fmc Corp Production of granular sodium dichloroisocyanurate
DE2834543A1 (de) * 1978-08-07 1980-02-14 Bitzer Diethelm Verfahren zur herstellung von diamino-s-triazinen
AT375930B (de) * 1982-07-30 1984-09-25 Chemie Linz Ag Verfahren zur herstellung von grobkristallinem, rieselfaehigem natriumdichlorisocyanuratdihydrat

Also Published As

Publication number Publication date
CA2024800C (en) 2000-10-31
KR910006250A (ko) 1991-04-29
EP0416584B1 (de) 1994-03-23
CN1050016A (zh) 1991-03-20
CA2024800A1 (en) 1991-03-08
BR9004426A (pt) 1991-09-10
KR0171868B1 (ko) 1999-02-01
SK436190A3 (en) 1998-05-06
JP2917467B2 (ja) 1999-07-12
CZ436190A3 (en) 1997-06-11
EP0416584A1 (de) 1991-03-13
DD297643A5 (de) 1992-01-16
JPH0399068A (ja) 1991-04-24
CN1029682C (zh) 1995-09-06
RO107254B1 (ro) 1993-10-30
CZ282686B6 (cs) 1997-09-17
RU1831480C (ru) 1993-07-30
DE59005079D1 (de) 1994-04-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR20080027091A (ko) 프릴링 방법
TW306867B (sk)
SK279027B6 (sk) Spôsob zlepšenia tekutosti jemnozrnného tuhého kya
AU661139B2 (en) Preparation of granular alkali metal borate compositions
JPS58145685A (ja) 粒状複合肥料の製造法
GB2237800A (en) Fertilizer particle and method of preparation
US1891891A (en) Granular organic material
JPH07149739A (ja) メラミンシアヌレート顆粒およびその製造方法
SU1060108A3 (ru) Способ получени цианурхлорида,обладающего высокой реакционной способностью в водном растворе или суспензии
JPH09241698A (ja) 高嵩密度粒状洗剤組成物の製造方法
US3321142A (en) Method for the production of an abrasion-resistant discoloration-free caffeine granulate
SK39294A3 (en) Method of manufacturing of fine granules
EP0095814B1 (en) Process for preparing non-caking ammonium nitrate-containing granules
CA1221381A (en) Process for the direct acetylation of aromatic amines
JPS61242635A (ja) 水又は酸・アルカリ水溶液との反応性又は溶解性を遅延させた組成物及びその製造方法
NL8203722A (nl) Werkwijze voor het bereiden van opslagstabiele, granulaire mengmeststoffen, alsmede meststoffen verkregen met deze werkwijze.
JPH03163054A (ja) 粒状システアミン塩酸塩の製造方法
Chudinova et al. Physicochemical foundations and optical parameters of the granulation process of NPK fertilizers based on ammonium sulfate
JPH06227916A (ja) イソチアゾロン化合物の顆粒化方法
JP2002540187A (ja) 粒状のn−アルキルアンモニウムアセトニトリル塩の製造方法
WO1997041077A1 (en) Preparation of granular compositions
JPH11319532A (ja) 攪拌方法
PL179331B1 (pl) Sposób wytwarzania paraformaldehydu PL PL PL PL PL PL
JPH04257527A (ja) 有機化合物の固化方法およびそれに用いる装置
JP2000084392A (ja) 粉体造粒方法