SK277709B6 - Method of cutting off the trunk of the tree and device for realization of this method - Google Patents

Method of cutting off the trunk of the tree and device for realization of this method Download PDF

Info

Publication number
SK277709B6
SK277709B6 SK2424-90A SK242490A SK277709B6 SK 277709 B6 SK277709 B6 SK 277709B6 SK 242490 A SK242490 A SK 242490A SK 277709 B6 SK277709 B6 SK 277709B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
tree
trunk
explosive charge
yoke
ground
Prior art date
Application number
SK2424-90A
Other languages
English (en)
Inventor
Berthold Johansson
Ola Fristrom
Original Assignee
Explosiv Utveckling Ab
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Explosiv Utveckling Ab filed Critical Explosiv Utveckling Ab
Publication of SK277709B6 publication Critical patent/SK277709B6/sk

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01GHORTICULTURE; CULTIVATION OF VEGETABLES, FLOWERS, RICE, FRUIT, VINES, HOPS OR SEAWEED; FORESTRY; WATERING
    • A01G23/00Forestry
    • A01G23/02Transplanting, uprooting, felling or delimbing trees
    • A01G23/08Felling trees

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Biodiversity & Conservation Biology (AREA)
  • Ecology (AREA)
  • Forests & Forestry (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Catching Or Destruction (AREA)
  • Perforating, Stamping-Out Or Severing By Means Other Than Cutting (AREA)
  • Electric Cable Installation (AREA)
  • Transplanting Machines (AREA)
  • Debarking, Splitting, And Disintegration Of Timber (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka spôsobu prerušenia kmeňa stromu odpálením výbušnej nálože, pričom kmeň spočíva v sklonenej polohe na drôtoch elektrického vedenia alebo je optretý o iný strom, a zariadenie na vykonanie tohto spôsobu.
Doterajší stav techniky
V prípade, že sú lesné stromy naklonené alebo spadnuté búrkou, obvykle dochádza k tomu, že stromy, stojace v blízkosti elektrického vedenia alebo telefónnych drôtov spadnú do týchto drôtov. Padajúci strom však často drôty nepretrhne alebo aspoň nie všetky drôty, avšak zostáva v naklonenej polohe, pričom jeho horná časť je drôtmi podopieraná. V tejto situácii tvorí obvykle kmeň stromu s horizontálnou rovinou uhol v rozmedzí 60 až 80®.
Je veľmi dôležité, aby takto spadnuté stromy boli čo najskôr odstránené vzhľadom na to, že zvlášť v zimnom období je veľmi nežiaduce prerušenie prívodu elektrického prúdu alebo telekomunikačnej siete. V tejto súvislosti je nutné uviesť, že aj veľmi vysoké a v dôsledku toho veľmi krehké stromy sa môžu nachádzať v polohe, v ktorej neprerušia drôty elektrického vedenia alebo káble, avšak len spôsobia ich prehnutie, a to najmú preto, že väčšina hmotnosti stromu je prenášaná napríklad na susedné stromy, ktoré dosiaľ stoja. To však znamená, že aj keď drôty nie sú pri páde stromu prerušené, existuje veľké riziko neskoršieho skĺznutia stromu po susednom strome, ktorý ho súčasne podopiera, a pri tomto dokončení pádu strom môže drôty prerušiť. Je teda zrejmé, že je nutné strom čo najskôr odstrániť z jeho nebezpečnej polohy.
Je tiež nutné zmieniť sa o tom, že vo väčšine prípadov nie je možné uvoľniť drôty prerezaním kmeňa stromu na úrovni, ktorá je blízka zemi. Nie je to možné z dôvodu, že jediným výsledkom tohto postupu je skĺznutie kmeňa zo vzniknutého pňa, takže spodná časť kmeňa sa opäť dotkne zeme. Týmto spôsobom dôjde k zväčšeniu uhla styku so zemou, takže odklon od vertikálnej osi sa o niečo zníži, avšak strom zostane svojimi vetvami visieť na drôtoch.
Z bezpečnostných dôvodov nie je možné použiť ďalšie riešenie, ktoré by spočívalo v tom, že by niekto vyliezol na strom a odrezal kmeň vo väčšej výške. Lezúca osoba by bola vystavená aspoň trojitému riziku, a to nebezpečenstvu zranenia pri prerezávaní kmeňa, nebezpečenstvu zranenia v prípade pádu kmeňa a nebezpečenstvu styku s drôtmi, ktorými prechádza elektrický prúd. Z vyššie uvedených dôvodov bolo až dosiaľ jediným prijateľným riešením odtrhnutie kmeňa stromu s následným posunutím spodnej časti stromu do strany do polohy, kedy vrchol stromu je vytiahnutý z drôtov a spadne na zem. To však vyžaduje použitie traktora alebo podobného stroja. Nejde o zvláštny problém v prípade, že sa uvedené miesto nachádza v blízkosti cesty, môže však ísť o ťažkú úlohu v prípade, ak vedenie prebieha zvlneným lesným terénom.
Je nutné zmieniť sa ešte o ďalšej okolnosti, zvyšujúcej riziko. Prácu obvykle vykonáva personál elektrárne alebo spoločnosti, zaisťujúcej komunikácie, ktorý nie je zvyknutý vykonávať drevárske práce. Okrem toho musí byť táto práca vykonaná vo veľmi krátkej dobe a často za nepriaznivých podmienok, ako je tma, silný vietor a zrážky.
Vynález si kladie za úlohu vyššie uvedené riziká odstrániť. Je založený na zistení, že v skutočnosti je možné kmeň stromu odstrániť bez použitia píly v takej úrovni, že vrchol stromu nezostane visieť, ale spadne na zem, pričom túto prácu je možné vykonať bez vystavenia pracovníkov akémukoľvek riziku. Je to možné najmä preto, lebo ako bude ďalej podrobnejšie vysvetlené, v okamžiku prerušenia kmeňa sa môžu pracovníci nachádzať v bezpečnej vzdialenosti od kmeňa. Okrem toho nebudú vystavení riziku styku s vedením, ktorým prechádza elektrický prúd.
Podstata vynálezu
Podstatu vynálezu tvorí spôsob prerušenia kmeňa stromu odpálením výbušnej nálože, pričom kmeň je v sklonenej polohe na drôtoch elektrického vedenia alebo je opretý o iný strom, výbušná nálož sa do požadovanej výšky kmeňa stromu uloží pomocou dlhého nástroja, ovládaného zo zeme na jeho druhom konci.
Podstatu vynálezu tvorí taktiež aj zariadenie na vykonanie tohoto spôsobu, ktoré je tvorené prídržnými prostriedkami na uloženie výbušnej nálože a teleskopickou tyčou na ovládanie zo zeme, ktorá je uvoľniteľne uložená v pridržných prostriedkoch.
Vo výhodnom vykonaní je zariadenie podľa vynálezu tvorené prídržnými prostriedkami, pozostávajúcimi zo strmeňa približne v tvare U s dvoma ramenami otočnými okolo strmeňa a z čapu na uloženie teleskopickej tyče, pričom vnútorný koniec každého ramena je spojený s opačným ramenom strmeňa drôtom, okrem toho je vnútorný koniec každého ramena spojený so strednou časťou strmeňa gumovými pásmi, z ktorých jeden je uložený na hornej a druhý na spodnej časti zariadenia.
Pri vykonávaní spôsobu podľa vynálezu sa zo zeme na kmeň stromu, ktorý má byť prerušený, uloží zariadenie, nesúce výbušnú nálož, napríklad pomocou tyče, na vrchole ktorej je zariadenie uvoľniteľne upevnené. Potom sa tyč odstráni a nálož sa zo zeme odpáli, čím dôjde k prerušeniu kmeňa.
Vynález bude ďalej opísaný formou príkladu v súvislosti s priloženými výkresmi.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Na obr.l je znázornený kmeň, ktorý spadol, avšak zostal v sklonenom stave, podoprený zväzkom drôtov elektrického vedenia.
Na obr.2 je v perspektívnom pohľade znázornené zariadenie, podľa vynálezu, použiteľné na vykonávanie spôsobu, podľa vynálezu, vo svojej otvorenej polohe.
Na obr.3 je znázornené to isté zariadenie ako na obr.2, avšak v tomto prípade je zariadenie znázornené v uzatvorenej polohe.
Na obr.4 je znázornený pohľad na zariadenie v otvorenom stave v druhom výhodnom vyhotovení.
Na obr. 5 je znázornené to isté zariadenie ako na obr.4, avšak v uzavretej polohe.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Na obr.l až 3 je znázornené zariadenie 1, upravené
k.
na upevnenie na kmeň stromu v pomerne značnej výške. Predpokladá sa kmeň, ktorý je obvykle v sklonenej polohe, znázornenej na obr.l, pričom jeho korene sú stále spojené so zemou a jeho vrchol je opretý o drôty elektrického vedenia. Zariadenie 1 obklopuje celkom alebo z väčšej časti kmeň stromu a ako bude ďalej podrobnejšie opísané, je vybavené výbušnou náložou. Táto nálož je na jednom konci spojená s koncom poistkového drôtu 2, druhá spodná časť poistkového drôtu je spojená so zapaľovačom 3.
Na obr.2 a 3 je podrobnejšie znázornená konštrukcia zariadenia 1. Ako je znázornené, je zariadenie 1 tvorené strmeňom 4, centrálne uloženým, z ktorého vybieha smerom dolu čap 5 a smerom do strán dvojica ramien 6, ktoré sú otočné upevnené v strmeni 4 pomocou otočného čapu 9. Čap 5 je určený na uloženie dutej homej časti teleskopickej tyče, ktorá tvorí časť štandardného vybavenia pracovníkov, likvidujúcich podobné havárie.
Pri použití teleskopickej tyče alebo inej podobnej tyče alebo trubice môže osoba, stojaca bezpečne na zemi uložiť zariadenie 1 do polohy na kmeni stromu vo väčšej vzdialenosti od zeme. Podľa tohto vyhotovenia sú strmeň 4 aj ramená 6 vyhotovené z plastickej hmoty a sú duté, pričom vnútorné dutiny sú vyplnené výbušnou látkou.
Ako je zrejmé z obr.2, v otvorenej polohe zariadenia 1 je medzi bodom, nachádzajúcim sa v blízkosti vnútorného konca každého ramena 6, a strmeňom 4 natiahnutý drôt 7, obvykle tenký. Naviac je každé rameno 6 so strmeňom 4 spojené ešte gumovým pásom 8, ktorý je v natiahnutej polohe upevnený v jednom prípade na povrchu a v druhom prípade na spodnej časti zariadenia 1. Na , obr.2 prechádzajú tieto gumové pásy presne cez otočné čapy 9.
Zariadenie 1 má nasledujúcu funkciu. Bolo už uvedené, ako je možné zariadenie 1 uložiť do polohy na kmeni. Kmeň sa dostáva do styku s drôtmi 7 a pomocou nich spôsobí otáčame ramien 6 smerom dovnútra. Hneď ako tento pohyb prejde cez polohu, v ktorej gumové pásy 8 prejdú cez otočné čapy 9, pritiahnu gumové pásy 8 ramená 6 rýchle smerom dovnútra, takže zariadenie 1 obopne kmeň stromu a v tejto polohe už zostane. Potom sa vytiahne upevňovacia tyč uvoľnením z čapu 5 a na to je možné priviesť nálož k výbuchu a tým prerušiť kmeň v mieste, v ktorom bolo uložené zariadenie 1.
Výbuch je možné vyvolať niekoľkými spôsobmi, napríklad pomocou poistkového drôtu 2, ako je znázornené na obr.l. Ďalším možným spôsobom je uloženie zápalky priamo do nálože s jej následnou aktiváciou elektrickým drôtom alebo zo vzdialeného miesta za použitia signálu z prenosného vysielača.
Na obr.4. a 5 je znázornené druhé vyhotovenie zariadenia podľa vynálezu. Aj v tomto prípade je zariadenie tvorené dvoma ramenami 6, tieto ramená však nie sú upevnené na strmeni, ale sú vzájomne spojené priamo otočným čapom 9, ktorého hlava je obojstranne zapustená, takže jej horná časť je v jednej rovine s plochou príslušného ramena 6. Tým je možné zaistiť prechod ťažnej pružiny 10, s výhodou tvorenej gumovým lankom, ktorého konce sú spojené s oboma ramenami 6 cez otočný čap 9. Medzi voľnými koncami ramien 6 je napnutá ohybná hadica 11, v ktorej je uložená výbušná nálož a na jednom jej konci je zápalka 12, spojená drôtom 13 so spúšťacím mechanizmom, uloženým na zemi. Je zrejmé, že zariadenie taktiež obsahuje prostriedky, ekvivalentné čapu 5 z obr.2 a 3, ktorými je možné zariadenie uviesť do styku s kmeňom 14, toto zariadenie však nie je zná zornené. V tomto prípade môže ísť napríklad o vidlice, ktoiých hroty môžu byť uvoľniteľne zasunuté do otvorov v jednom alebo v oboch ramenách 6. Ohybná hadica 11 má ešte druhú funkciu, v otvorenej polohe je napnutá tak, že vyrovnáva napätie ťažnej pružiny 10. V prípade, že sa prístroj pohybuje v smere šípky, znázornenej na obr.4, dostane sa ohybná hadica 11 do styku s kmeňom 14 a pri pokračovaní tohoto pohybu spôsobí otáčanie ramien 6 okolo otočného čapu 9. Hneď ako pružina 10 prejde cez os otočného čapu 9, jej ťažná sila bude ďalej priťahovať ramená 6 do ich uzavretej polohy, znázornenej na obr.5, z ktorej je tiež zrejmé, že ohybná hadica 11 s náložou obklopuje kmeň. Zariadenie je pripravené na uskutočnenie výbuchu.
Je zrejmé, že spôsob podľa vynálezu by bolo možné realizovať aj použitím zariadení nesúcich nálož odlišných od opísaných typov vyhotovenia. Zariadenie by mohlo byť vyrobené z dreva alebo z plastickej hmoty a nálož by bolo možné uložiť aj iným spôsobom než vo vnútri ramien alebo hadice. Každý odborník tiež ľahko zvolí iné uzatváracie prostriedky než tie, ktoré boli uvedené.

Claims (3)

PATENTOVÉ NÁROKY
1. Spôsob prerušenia kmeňa stromu odpálením výbušnej nálože, pričom kmeň je v sklonenej polohe na drôtoch elektrického vedenia alebo je opretý o iný strom, vyznačujúci sa tým, že výbušná nálož sa do požadovanej výšky stromu uloží pomocou nástroja, ovládaného zo zeme na jeho druhom konci.
2. Zariadenie na vykonávanie spôsobu podľa nároku 1, vyznačuj úce sa t ý m, že je tvorené prídržnými prostriedkami na uloženie výbušnej nálože a teleskopickou tyčou na ovládanie zo zeme, ktorá je uvoľniteľne uložená v pridižných prostriedkoch.
3. Zariadenie podľa nároku 2, vyznačujúce sa tým, že pridržné prostriedky sú tvorené strmeňom (4) približne tvaru U s dvoma ramenami (6), otočnými okolo strmeňa (4) a čapom (5) na uloženie teleskopickej tyče, vnútorný koniec každého ramena (6) je spojený s opačným ramenom (6) strmeňa (4) pomocou drôtu (7), okrem toho je vnútorný koniec každého ramena (6) spojený so strednou časťou strmeňa (4) gumovými pásmi (8), z ktorých jeden je uložený na homej a druhý na spodnej časti zariadenia.
SK2424-90A 1989-05-18 1990-05-17 Method of cutting off the trunk of the tree and device for realization of this method SK277709B6 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SE8901786A SE462887B (sv) 1989-05-18 1989-05-18 Saett och anordning vid upproejning i stormfaelld skog

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK277709B6 true SK277709B6 (en) 1994-08-10

Family

ID=20375991

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK2424-90A SK277709B6 (en) 1989-05-18 1990-05-17 Method of cutting off the trunk of the tree and device for realization of this method

Country Status (15)

Country Link
US (1) US5174350A (sk)
EP (1) EP0472604B1 (sk)
AT (1) ATE113790T1 (sk)
AU (1) AU5559790A (sk)
CA (1) CA2054776C (sk)
CZ (1) CZ277915B6 (sk)
DE (1) DE69014113T2 (sk)
ES (1) ES2065532T3 (sk)
FI (1) FI96818C (sk)
NZ (1) NZ233338A (sk)
PL (1) PL164255B1 (sk)
PT (1) PT94093B (sk)
SE (1) SE462887B (sk)
SK (1) SK277709B6 (sk)
WO (1) WO1990013998A1 (sk)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5638619A (en) * 1994-12-29 1997-06-17 Bowling; John M. Protective operator's station for a remotely controlled stump cutter or similar apparatus
US6155317A (en) * 1999-12-10 2000-12-05 Seymour; Kerry Richard Mechanical pull-through delimbing device
US6484769B2 (en) 2000-11-29 2002-11-26 Kerry Seymour Delimbing device and methods
US6488063B2 (en) 2000-11-29 2002-12-03 Riley Manufacturing, Inc. Delimbing device and methods
US6431232B1 (en) 2001-03-08 2002-08-13 Kerry Seymour Delimber
JP6788220B2 (ja) * 2016-12-19 2020-11-25 中国電力株式会社 ロープ取付具
JP6980175B2 (ja) * 2017-09-13 2021-12-15 中国電力株式会社 引きロープ取付用器具
JP6951683B2 (ja) * 2017-10-05 2021-10-20 中国電力株式会社 引きロープ取付用器具

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2707008A (en) * 1951-11-27 1955-04-26 Clyde E Bannister Tree-handling method and airborne apparatus
US3536113A (en) * 1967-12-22 1970-10-27 Garfield B Sutherland Tree harvester
US3532141A (en) * 1968-08-06 1970-10-06 Baldwin Lima Hamilton Corp Tree harvesting and processing devices
US4063359A (en) * 1977-01-12 1977-12-20 Luscombe Arthur J Vehicle mounted boom apparatus
US4646799A (en) * 1986-01-27 1987-03-03 Cobb William O Wood splitting device

Also Published As

Publication number Publication date
CZ277915B6 (en) 1993-06-16
ATE113790T1 (de) 1994-11-15
EP0472604A1 (en) 1992-03-04
EP0472604B1 (en) 1994-11-09
DE69014113D1 (de) 1994-12-15
CS9002424A2 (en) 1991-08-13
SE462887B (sv) 1990-09-17
FI915306A0 (fi) 1991-11-11
CA2054776A1 (en) 1990-11-19
US5174350A (en) 1992-12-29
NZ233338A (en) 1992-01-29
SE8901786D0 (sv) 1989-05-18
CA2054776C (en) 1999-03-30
AU5559790A (en) 1990-12-18
SE8901786A (sk) 1990-09-17
DE69014113T2 (de) 1995-05-18
FI96818B (fi) 1996-05-31
PT94093B (pt) 1996-12-31
PL164255B1 (pl) 1994-07-29
WO1990013998A1 (en) 1990-11-29
PT94093A (pt) 1991-01-08
ES2065532T3 (es) 1995-02-16
FI96818C (fi) 1996-09-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP5952300B2 (ja) 立ち木の処理方法および装置
SK277709B6 (en) Method of cutting off the trunk of the tree and device for realization of this method
AU706369B2 (en) Concealment and disguisement of antenna structures
NO302676B1 (no) Helikopterbåret gondol og en fremgangsmåte til utskifting av et parti av en luftkabel ved hjelp av gondolen
CN208490302U (zh) 高空树枝修剪夹持装置
JP2012152118A (ja) 竹木伐採補助具
US8176954B1 (en) Nonbinding tree harvesting apparatus and method
US4454683A (en) Tree clamp
CN216314459U (zh) 一种遥控式高空自动栓绳装置
CA2057680A1 (en) Felling and delimbing apparatus allowing to delimb trees in length, and its method of use
CN210470375U (zh) 一种园林绿化修剪装置
CN210840774U (zh) 一种安全的高枝剪工具
NO172092B (no) Fremgangsmaate og anordning for kutting av trestammer
US8511438B1 (en) Lifting and lowering device and system
CN110537429A (zh) 一种用于输电线路保护的安全修剪装置
US6484769B2 (en) Delimbing device and methods
GB2344541A (en) Device for passing a line over a remote beam
CN217509466U (zh) 一种清理电力线路树障的装置
CN115024112A (zh) 一种清理电力线路树障的装置
CN111852312A (zh) 输电线路树木修剪全方位固定联梯装置及使用方法
CN116972113A (zh) 一种树用绝缘挂绳器及其使用方法
KR0145191B1 (ko) 원예용 다단식 결속대
CA2280625C (en) Standing stem log harvesting system
RU2130791C1 (ru) Способ удаления фрагментов завала
WO2010092319A1 (en) Arborist tool