SK20272000A3 - Spôsob odparovania aminonitrilu a vody - Google Patents

Spôsob odparovania aminonitrilu a vody Download PDF

Info

Publication number
SK20272000A3
SK20272000A3 SK2027-2000A SK20272000A SK20272000A3 SK 20272000 A3 SK20272000 A3 SK 20272000A3 SK 20272000 A SK20272000 A SK 20272000A SK 20272000 A3 SK20272000 A3 SK 20272000A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
aminonitrile
evaporation
liquid
water
temperature
Prior art date
Application number
SK2027-2000A
Other languages
English (en)
Inventor
Gérald Bocquenet
Henri Chiarelli
Philippe Leconte
Original Assignee
Rhodia Fiber And Resin Intermediates
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=9528012&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=SK20272000(A3) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Rhodia Fiber And Resin Intermediates filed Critical Rhodia Fiber And Resin Intermediates
Publication of SK20272000A3 publication Critical patent/SK20272000A3/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C209/00Preparation of compounds containing amino groups bound to a carbon skeleton
    • C07C209/66Preparation of compounds containing amino groups bound to a carbon skeleton from or via metallo-organic compounds
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D201/00Preparation, separation, purification or stabilisation of unsubstituted lactams
    • C07D201/02Preparation of lactams
    • C07D201/08Preparation of lactams from carboxylic acids or derivatives thereof, e.g. hydroxy carboxylic acids, lactones or nitriles

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka spôsobu odparovania aminonitrilu a vody za podmienok, ktoré obmedzujú alebo vylučujú vznik ťažkých vedľajších produktov, najmä oligomérov aminokarboxylových kyselín.
Doterajší stav techniky
Reakcia aminonitrilu s vodou vedie k vzniku laktámu, predovšetkým kaprolaktámu, keď sa používa 6-aminokapronitril.
Reakciu je možné uskutočňovať v kvapalnej fáze zahrievaním a za zvýšeného tlaku. Môže sa taktiež realizovať v plynnej fáze. Na toto druhé uskutočnenie je ale potrebné previesť aminonitril a vodu do fázy pary. Čo sa týka uskutočnenia hydrolýzy aminonitrilu v plynnej fáze, odkazuje sa predovšetkým na patent EP-A-0 659 741 a medzinárodnú patentovú prihlášku WO-A-96/22974.
Voľba spôsobu odparovania aminonitrilu a vody nie je dôležitá .
Skutočne je možné uvažovať o vytvorení kvapalnej zmesi vody s aminonitrilom a potom o zahrievaní tejto zmesi na teplotu postačujúcu na odparovanie obidvoch komponentov. V tomto prípade sa dá pozorovať vznik ťažkých zlúčenín, ktoré majú amidovú funkčnú skupinu alebo funkčnú skupinu soli karboxylovej kyseliny (oligomérov). Tieto zlúčeniny sú schopné sa spájať, aspoň čiastočne, s katalyzátorom, a tak skrátiť jeho životnosť. Usadzujú sa tiež v aparatúre a znečisťujú ju. Je teda potrebné periodicky čistiť používanú aparatúru a taktiež pomerne často zastaviť prevádzku so všetkými ekonomickými dôsledkami.
Iná technika, o ktorej sa dá uvažovať, predstavuje oddelené odparovanie prúdov aminonitrilu a vody. Prihlasovateľ zistil, že pri teplotách potrebných na odparovanie sa aminonitril značne ·· ·· ·· · · ·· · 4 ·· t · ··· ··
4B ·· ·· ·· • · ·· ·· ·· •· · •· • ·· •· ·· · • · · rozkladá a vzniká zlúčenina typu amidinu alebo polyamidinu (kondenzácia dvoch alebo viacerých molekúl aminonitrilu s vylúčením amoniaku).
Podstata vynálezu
Aby sa predišlo týmto rôznym nevýhodám, vynašiel sa spôsob odparovania aminonitrilu a vody, ktorý sa vyznačuje tým, že sa voda v plynnom stave používa ako nosný plyn na toto odparovanie.
Rozklad aminonitrilu závisí od teploty odparovania a od času zotrvania v kvapalnej fáze v priebehu jeho odparovania. Pri spôsobe podľa vynálezu je teda čas zotrvania v kvapalnej fáze znížený na minimum použitím technológie odparovača a voda v plynnom stave znižuje parciálny tlak aminonitrilu a znižuje tak aj teplotu jeho odparovania.
Molárny pomer vody k aminonitrilu sa pri spôsobe podľa vynálezu môže značne meniť. Závisí v podstate od procesu cyklizačnej hydrolýzy, do ktorého sa začlenia reakčné zložky. Uvedený molárny pomer vody k použitému aminonitrilu je obvykle v rozsahu od 0,5 do 100 a výhodne v rozsahu od 1 do 20. Vyššia hodnota tohto pomeru nie je pri vynáleze rozhodujúca, keďže vyššie pomery naozaj nie sú zaujímavé pre hydrolytickú reakciu z ekonomických dôvodov.
Obvykle môže mať vodná para teplotu v rozsahu od 120 do 600°C a výhodne v rozsahu od 200 do 550°C.
Aminonitril sa môže bežne používať pri teplote v rozsahu od 20 do 300°C. Výhodne môže byť táto teplota v rozsahu od 100 do 250°C.
Zmes aminonitrilu s vodnou parou sa vo výmenníku tepla rýchlo privádza na teplotu, pri ktorej je odparovanie zmesi úplné.
Ak je to vhodné, môže byť táto teplota taká, aby pri nej mohla prebiehať reakcia aminonitrilu s vodou. Táto reakčná tep3 ·· ·· ·· ·· ·· « · · · ···» ··· ···· ·· · · · 1' ······ · · ·· · «· · · · · · · ·· ·· ·· ···· ·· · lota je obvykle v rozsahu od 200 do 450 °C a výhodne v rozsahu od 250 do 400°C.
Absolútny tlak, pri ktorom sa odparovanie uskutočňuje, je obvykle od 0,01 MPa do 0,3 MPa.
Aminonitril používaný pri spôsobe podlá vynálezu je najmä lineárny alebo rozvetvený aminonitril, ktorý má 3 až 12 atómov uhlíka.
Ako príklady je možné uviesť predovšetkým alifatické aminonitrily, pripravené hydrogenáciou jednej z dvoch nitrilových funkčných skupín dinitrilov, ako sú adiponitril, metylglutaronitril, etylsukcinonitril, dimetylsukcinonitril, malononitril, sukcinonitril, glutaronitril a dodekándinitril, na primárnu amínovú funkčnú skupinu.
Najdôležitejší aminonitril je 6-aminokapronitril, cyklizačnou hydrolýzou β-amminokapronitrilu vzniká kaprolaktám a polymeráciou kaprolaktámu sa získava nylon 6.
Pre jednoduchosť sa v nasledujúcom texte odkazuje predovšetkým na 6-aminokapronitril (alebo ACN).
Spôsob sa realizuje pomocou systému bez retencie kvapaliny.
Technológie, ktoré sa môžu používať, aby sa obmedzil čas zotrvaniu produktu v kvapalnej fáze v priebehu odparovania, sú dvojakého typu: odparovanie aminonitrilu vo forme filmu na zahrievanom povrchu; odparovanie aspoň čiastočne kvapalnej hmly aminonitrilu v prehriatej vodnej pare; v tomto prípade sú možnosti kontaktu kvapaliny s horúcou plochou nahradené kontaktom plynu s kvapkami kvapaliny.
V prípade odparovania v podobe filmu na zahrievanom povrchu, sa teplo potrebné na odparovanie získava jednak značným teplom pary a aminonitrilu, jednak prenosom tepla odparovacou plochou. Odparovač je typom odparovača so stekajúcim filmom kvapaliny.
·· ·· ·· ·· ·· · «999 · · · · 9 999 ······ 9 9 99 • 9 999 999 99999 «9 9999999
99 99 9999 99999
Kvapalina sa môže distribuovať na rúrky odparovača v súlade s distribučnými systémami bežne používanými pri tomto type technológie:
- dodávaním aspoň čiastočne kvapalného aminonitrilu na rúrkovnicu, potom distribúciou tohto aminonitrilu do každej rúrky;
- distribúciou aspoň čiastočne kvapalného aminonitrilu do každej rúrky jeho rozprášením na hmlu nad rúrkovnicou. Táto technológia je oproti predchádzajúcej technológii výhodnejšia, pretože viac skracuje čas zotrvania v kvapalnej fáze pri vysokej teplote; kvapalina môže byť rozprašovaná pomocou trysky, do ktorej sa vháňa len kvapalina, alebo ešte lepšie pomocou trysky, do ktorej sa vháňa súčasne kvapalina a vodná para.
V prípade odparovania v podobe hmly, keď sa plyn dostane do kontaktu s vodnými kvapkami, všetko teplo je dodávané v značnom rozsahu obidvoma komponentmi, to znamená aminonitrilom, ktorý je aspoň čiastočne v kvapalnej fáze, a vodou v plynnej fáze.
Teplota vodnej pary a teplota aspoň čiastočne kvapalného aminonitrilu sa volí tak, aby vzniknutá hmla mala takú teplotu, ktorá je rovnaká alebo vyššia ako rosný bod zmesi vody s aminonitrilom, pri ktorom sa hmla vytvára. Je zrejmé, že rosný bod závisí od pomeru vody k aminonitrilu a môže sa pre zvolený pomer ľahko stanoviť.
Pri atmosférickom tlaku je napríklad rosný bod 180°C pre zmes vody so 6-aminokapronitrilom (ACN) s pomerom 4, 110°C pri molárnom pomere vody k ACN rovnom 56, 210°C pri pomere vody k ACN rovnom 1 a 230°C pre čistý ACN.
Uvedené odparovanie v podobe hmly pomocou kontaktu plynu s kvapkami kvapaliny môže byť jednostupňové alebo viacstupňové. Ak je odparovanie jednostupňové, sú teploty aminonitrilu a vodnej pary také, že odparovanie kvapaliny môže byť úplné
je odparovanie viacstupňové, na teplotu 230°C, sa rozdeľuje dávok, tri alebo štyri; prvá dávka s prehriatou vodnou parou, napríklad pri tak, aby sa všetka kvapalina odparila,
BBB alebo čiastočné. Keď prúd aminonitrilu, napríklad kvapaliny 300°C, a na sa to predhriaty väčší počet zmieša pričom sa teplota zmesi v dôsledku odparovania súčasne znižuje na teplotu okolo rosného bodu. Zmes vo forme pary sa potom prehreje, napríklad na teplotu 300°C, a potom sa znova zmieša s druhou dávkou kvapaliny, ktorá sa hneď odparí; postup sa opakuje toľkokrát, koľkokrát je to potrebné, aby sa odparila všetka kvapalina. Pri tomto procese sa tvorí hmla kvapaliny v každom stupni rozprašovacími tryskami, čím sa následne získa taký objem zmesi, ktorý stačí na zaistenie úplného odparenia kvapaliny.
Výhodne sa môže zvoliť taký systém odparovania aminonitrilu, aby čas zotrvania kvapalného aminonitrilu v tomto systéme, vrátane predhrievania aminonitrilu, bol kratší alebo rovný jednej minúte, výhodne kratší alebo rovný 5 sekundám.
Nasledujúce príklady uskutočnenia ilustrujú tento vynález.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1
200 g/h 6-aminokapronitrilu (ACN), predhriatych na teplotu 230°C a 129 g/h vodnej pary s teplotou 300°C, sa rozprašuje tryskou s priemerom 1 mm. Takto vzniknutá hmla sa odparuje a pred tým, ako sa privedie do reaktora na hydrolýzu, ktorý obsahuje 162 g oxidu hlinitého a ktorý sa udržiava pri teplote 300°C, sa hmla prehreje na teplotu 300°C pomocou výmenníka.
Po viac ako 400 hodinovej prevádzke sa nepozorovalo ani znečistenie reaktora ani úbytok katalytickej aktivity (merané stupňom konverzie ACN pri konštantnom podiele prúdenia, rovnom 99%) .
Porovnávací test 1 ·· ·· ·· ·· ·· ···· · · · 9 99
9 9 9 9 9 9 99
9 999 9999999
9 9 9 9 9 99
99 99 999999 ·
• ···
329 g/h zmesi ACN/voda, obsahujúcej 61% hmotn. ACN, sa privádza do 200 ml odparovača ohriateho na teplotu 300°C. Plynná zmes, ktorá vystupuje z odparovača, sa privádza do reaktora hydrolýzy, ktorý obsahuje 162 g oxidu hlinitého a ktorý sa udržiava pri teplote 300°C.
Test sa skonči po 172 h prevádzky. V priebehu tohto času sa podiel konverzie ACN znížil z 99% na 95%. Po rozmontovaní aparatúry je možné zistiť prítomnosť pevnej látky (nylonu 6) vo vnútri odparovača a pri vstupe do reaktora hydrolýzy (25% výšky obsahu tohto reaktora stuhlo).

Claims (8)

PATENTOVÉ NÁROKY
1. Spôsob odparovania aminonitrilu a vody, vyznačuj ú c i sa t ý m, že sa voda vo forme pary používa ako nosný plyn na odparovanie.
2. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že sa vodná para používa pri teplote od 120 do 600°C a výhodne od 200 do 550°C.
3. Spôsob podlá niektorého z nárokov la 2, vyznačujúci sa t ý m, že aminonitril sa používa pri teplote od 20 do 300°C a výhodne od 100 do 250°C.
4. Spôsob podľa niektorého z nárokov 1 až 3, vyznačujúci sa t ý m, že sa získaná zmes aminonitrilu s vodnou parou rýchlo privádza vo výmenníku tepla na teplotu, pri ktorej je odparovanie zmesi úplné.
5. Spôsob podľa niektorého z nárokov laž 4, vyznačujúci sa t ý m, že sa získaná zmes aminonitrilu s vodnou parou privádza na teplotu reakcie aminonitrilu s vodou, výhodne na teplotu od 200 do 450°C a výhodnejšie od 250 do 400°C.
6. Spôsob podľa niektorého z nárokov 1 až 5, vyznačujúci sa tým, že aminonitril je lineárny alebo rozvetvený alifatický aminonitril, ktorý má 3 až 12 atómov uhlíka.
7. Spôsob podľa niektorého z nárokov 1 až 6, vyznačujúci sa t ý m, že aminonitril je výsledkom hydrogenácie jednej z dvoch nitrilových funkcií dinitrilu, vybraného zo skupiny zahŕňajúcej adiponitril, metylglutaronitril, etylsukcinonitril, dimetylsukcinonitril, malononitril, sukcinonitril, glutaronitril • Φ ·· ·· φφ ·· · • · · e φφφφ φ φ ·· ·Φ·Φ · · · · · ♦ φ · φφφ φφφ φφφφ · φφ φφφφ φφφ φφ φφ φφ φφφφ ·φ φφφ a dodekándinitril, a výhodne to je 6-aminokapronitril, na primárnu aminoskupinu.
8. Spôsob podlá niektorého z nárokov 1 až 7, vyznačujúci sa tým, že sa odparovanie aminonitrilu uskutočňuje za absolútneho tlaku od 0,01 do 0,3 MPa.
9. Spôsob podľa niektorého z nárokov 1 až 8, vyznačujúci sa t ý m, že sa uskutočňuje systémom bez retencie kvapaliny.
10. Spôsob podľa sa používa jedna nároku 9, vyznačujúci z nasledujúcich technológií:
sa t ý m, že odparovanie zahrievanom aminonitrilu, ktorý je vo povrchu, v odparovači so forme filmu na stekajúcim filmom kvapaliny;
odparovanie v prehriatej aspoň čiastočne vodnej pare.
kvapalnej hmly aminonitrilu
11. Spôsob podľa nároku 10, v y že sa distribúcia aminonitrilu na úci sa tým, rúrky odparovača so stekajúcim filmom kvapaliny uskutočňuje:
dodávaním aspoň rúrkovnicu, potom čiastočne distribúciou kvapalného aminonitrilu na tohto aminonitrilu do každej rúrky, distribúciou aspoň rúrky jeho rozprašovaním na hmlu čiastočne kvapalného aminonitrilu nad rúrkovnicou.
do každej
12. Spôsob podľa nároku 10, vyznačujúci sa tým, že odparovanie aspoň čiastočne kvapalnej hmly aminonitrilu v prehriatej vodnej pare je jednostupňové alebo viacstupňové.
13. Spôsob podľa niektorého z nárokov 1 až 12, vyznačujúci sa tým, sa volí taký systém odparovania
888 • e ·· « · · · • · · ·
8 · ··· 8
8 8 8
88 88 • 8 88
88 8 8 •· 8
88 8 8
8 88 •8 8888 • 8 •· aminonitrilu, aby čas zotrvania kvapalného aminonitrilu v tomto systéme bol kratší alebo rovný jednej minúte, výhodne kratší alebo rovný 5 sekundám.
SK2027-2000A 1998-06-25 1999-06-24 Spôsob odparovania aminonitrilu a vody SK20272000A3 (sk)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9808258A FR2780401B1 (fr) 1998-06-25 1998-06-25 Procede de vaporisation d'aminonitrile
PCT/FR1999/001524 WO1999067214A1 (fr) 1998-06-25 1999-06-24 Procede de vaporisation d'aminonitrile

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK20272000A3 true SK20272000A3 (sk) 2001-10-08

Family

ID=9528012

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK2027-2000A SK20272000A3 (sk) 1998-06-25 1999-06-24 Spôsob odparovania aminonitrilu a vody

Country Status (15)

Country Link
US (1) US6835830B1 (sk)
EP (1) EP1089972B2 (sk)
JP (1) JP3770795B2 (sk)
KR (1) KR100386358B1 (sk)
CN (1) CN1163482C (sk)
CA (1) CA2337137A1 (sk)
DE (1) DE69919546T3 (sk)
FR (1) FR2780401B1 (sk)
ID (1) ID29194A (sk)
PL (1) PL345149A1 (sk)
RU (1) RU2229474C2 (sk)
SK (1) SK20272000A3 (sk)
TW (1) TWI236926B (sk)
UA (1) UA73090C2 (sk)
WO (1) WO1999067214A1 (sk)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
KR101218921B1 (ko) * 2006-02-17 2013-01-04 엘지전자 주식회사 방송 수신기의 방송 프로그램 하이라이트 구간 처리 방법
FR2944791B1 (fr) 2009-04-27 2012-02-10 Rhodia Operations Procede de preparation de lactames.
IT201800021409A1 (it) 2018-12-28 2020-06-28 Aquafil S P A Processo per la produzione di epsilon caprolattame dall’acido 6-aminocaproico.

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1268869A (en) * 1968-09-04 1972-03-29 Teijin Ltd PROCESS FOR THE PREPARATION OF epsilon-CAPROLACTAM
DE3403574A1 (de) * 1984-02-02 1985-08-08 Basf Ag, 6700 Ludwigshafen Verfahren zur gewinnung von caprolactam aus (epsilon)-aminocapronsaeure
US4628085A (en) * 1985-09-03 1986-12-09 Allied Corporation Use of silica catalyst for selective production of lactams
FR2714379B1 (fr) * 1993-12-23 1996-02-02 Rhone Poulenc Chimie Procédé de préparation de lactame.
FR2729949A1 (fr) * 1995-01-27 1996-08-02 Rhone Poulenc Chimie Procede de preparation de lactame
FR2755132B1 (fr) * 1996-10-24 1998-11-27 Rhone Poulenc Fibres Procede de traitement de lactames
EP0860431A1 (en) * 1997-02-19 1998-08-26 Dsm N.V. Process to prepare e-caprolactam

Also Published As

Publication number Publication date
DE69919546D1 (de) 2004-09-23
EP1089972B2 (fr) 2014-08-13
RU2229474C2 (ru) 2004-05-27
WO1999067214A1 (fr) 1999-12-29
DE69919546T2 (de) 2005-09-01
CN1312797A (zh) 2001-09-12
KR100386358B1 (ko) 2003-06-02
UA73090C2 (en) 2005-06-15
CA2337137A1 (fr) 1999-12-29
FR2780401A1 (fr) 1999-12-31
ID29194A (id) 2001-08-09
TWI236926B (en) 2005-08-01
CN1163482C (zh) 2004-08-25
EP1089972A1 (fr) 2001-04-11
JP2002518477A (ja) 2002-06-25
EP1089972B1 (fr) 2004-08-18
FR2780401B1 (fr) 2001-02-09
PL345149A1 (en) 2001-12-03
US6835830B1 (en) 2004-12-28
DE69919546T3 (de) 2015-01-29
JP3770795B2 (ja) 2006-04-26
KR20010072643A (ko) 2001-07-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5302756A (en) Ammonolysis of nylon
KR100516986B1 (ko) 6-아미노카프론산 유도체를 과열 수증기와 접촉시킴으로써 촉매 없이 카프로락탐을 제조하는 방법
EP0968184B1 (en) Process for the preparation of caprolactam in the absence of catalysts by contacting 6-aminocaproic acid derivatives with superheated steam
BE1009330A3 (nl) Depolymeriseren van polyamiden.
SK20272000A3 (sk) Spôsob odparovania aminonitrilu a vody
RU2167860C2 (ru) Способ получения лактама
US5530091A (en) Process for the production of polysuccinimide or maleic amide acid
KR101141912B1 (ko) 카프로락탐의 제조 방법
CZ20004886A3 (cs) Způsob odpařování aminonitrilu
US5710359A (en) Environmentally appropriate degradation and disposal of heteroatom-containing compounds
KR20020063250A (ko) 폴리아미드의 제조 방법
AU2007293984A1 (en) Improved method for producing prussic acid
EP1332177B1 (en) Nitrile process
US8772477B2 (en) Process for preparing lactams
CN115920788A (zh) 一种胺化反应系统
US20030114702A1 (en) Process for producing a nitrile compound
AU7555398A (en) Method for preparing melamine
US7307181B2 (en) Process for producing a nitrile compound