SK202022A3 - Spôsob prípravy kyseliny 2,2-dimetylolbutánovej - Google Patents

Spôsob prípravy kyseliny 2,2-dimetylolbutánovej Download PDF

Info

Publication number
SK202022A3
SK202022A3 SK20-2022A SK202022A SK202022A3 SK 202022 A3 SK202022 A3 SK 202022A3 SK 202022 A SK202022 A SK 202022A SK 202022 A3 SK202022 A3 SK 202022A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
dmba
oxidation
dimethylolbutanal
mixture
dimethylolbutanoic acid
Prior art date
Application number
SK20-2022A
Other languages
English (en)
Inventor
Ing. Grolmus Peter
Ing. Harandza Juraj PhD.
prof. Ing. DrSc. Hronec Milan
Ing. Žišková Libuša
Ing. Žiak Ľudovít PhD.
Original Assignee
VUP, a.s.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by VUP, a.s. filed Critical VUP, a.s.
Priority to SK20-2022A priority Critical patent/SK202022A3/sk
Publication of SK202022A3 publication Critical patent/SK202022A3/sk

Links

Landscapes

  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Abstract

Vynález sa týka spôsobu prípravy kyseliny 2,2-dimetylolbutánovej oxidáciou 2,2-dimetylolbutanalu peroxidom vodíka.

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka spôsobu prípravy kyseliny 2,2-dimetylolbutánovej oxidáciou 2,2-dimetylolbutanalu peroxidom vodíka.
Doterajší stav techniky
Kyselina 2,2-dimetylolbutánová (DMBA) je pre svoje vynikajúce úžitkové vlastnosti jednou z látok, ktoré sa využívajú v rámci tzv. zelenej chémie. Ide o oblasť chémie, ktorá je zameraná na navrhovanie produktov a procesov, ktoré minimalizujú používanie environmentálne a zdravotne rizikových chemikálií. Je surovinou na prípravu polyuretánových disperzií pre náterové hmoty, pre syntetické polyuretánové veľkoplošné materiály (syntetická koža), pre vodou riediteľné produkty na báze alkydových, polyesterových a epoxidových živíc (náterové hmoty, lepidlá, pojivá a podobne). Tieto materiály nachádzajú v poslednom období uplatnenie v elektrotechnickom a automobilovom priemysle.
Na prípravu kyseliny dimetylolbutánovej sú podľa patentovej literatúry opísané viaceré postupy. Tieto sa v zásade líšia len východiskovými surovinami.
DMBA možno pripraviť oxidáciou trimetylolpropánu. Oxidovať možno priamo trimetylolpropán alebo jeho derivát. Ak odhliadneme od oxidácie živými mikroorganizmami (napr. US5716815), tak pre priamu oxidáciu sa používa kyselina chrómová, alkoholát hlinitý, kyselina dusičná alebo nešpecifikované oxidačné činidlo s využitím vzácnych kovov (Pt, Pd, JP6-192169). V novšom spôsobe - napr. US7153999, EP1229013, CN1369475 - sa preto z trimetylolpropánu (2) najskôr reakciou s formaldehydom v kyslom prostredí pripraví cyklický formál (3). Tento sa oxiduje kyselinou dusičnou na medziprodukt (4), ktorý sa rozloží hydrogenačne alebo teplom na DMBA (1) podľa nasledovnej reakčnej schémy:
CHjOH CHjOH COOHCOOH
I Acidíc CaUlyst I Ntirŕc Acid I Hydroprnaíioo or HeidngI
R—C—CH)OH --------► R—C—CHjO ------” K—C—CH.O ----- . - — , R—C—CH;OH
I II III
CH,OH CH.O—CH) CHjO—CH)CHjOH (2) (3) W<*>
Hoci je komerčná príťažlivosť tohto postupu nesporná (výťažok DMBA v syntéze do 60 % teórie, cena a dostupnosť trimetylolpropánu), rovnako zrejmé sú aj jeho nevýhody - práca s koncentrovanou kyselinou dusičnou, z toho plynúce ekologické a bezpečnostné riziká, potreba nákladných tlakových zariadení, drahý hydrogenačný katalyzátor a podobne.
Ďalším spôsobom prípravy DMBA je oxidácia dimetylolpropylmetylketónu chlórnanom sodným. Podľa GB1177555 sa reakcia uskutočňuje v alkalických podmienkach v prostredí etanolu podľa nasledovnej reakčnej schémy:
ch2oh ch2gh
I Haoci. pH-ll I
CH5-CH2- c - C0CH? --------► CH,- CH2- C - COOH
CH2® ch2oh
Z príkladu 1, ktorý je uvedený v patente, vyplýva, že hoci samotná syntéza je pomerne jednoduchá (odhliadnuc teploty pod 10 °C a koróziu), značné komplikácie vyplývajú zo spracovania reakčnej zmesi (destilácie „dosucha, extrakcia tuhých destilačných zvyškov etanolom, niekoľkodňová kryštalizácia). Navyše, problematickou je dostupnosť dimetylolpropylmetylketónu. K postupu existuje aj variant, v ktorom sa chlórnanom sodným oxiduje 5-acetyl-5-etyl-1,3-dioxán na 5-karboxy-5-etyl-1,3-dioxán, ktorý sa napokon hydrolyzuje na DMBA (GB1167274).
Podľa CN103304404 je možné DMBA pripraviť z metylesteru kyseliny butánovej v dvoch krokoch. V prvom sa reakciou formaldehydu a metylesteru kyseliny butánovej pripraví metylester DMBA. Tento sa potom hydrolyzuje v kyslom prostredí na DMBA, ako to znázorňuje reakčná schéma:
SK 20-2022 A3
Ide o originálny postup, ktorý sme nenašli v žiadnej inej publikácii (podobne ako pri oxidácii dimetylolpropylmetylketónu). Vzbudzuje však niekoľko otázok. Metylolácia (resp. aldolizácia) esterov v daných podmienkach nie je „bežnou reakciou“ používanou v technologickom meradle.
Podľa CN103709025 je výhodné pripraviť DMBA z butyronitrilu. Syntéza sa uskutočňuje v dvoch krokoch. V prvom sa reakciou chlórmetylmetyléteru a butyronitrilu v prítomnosti NaOH pripraví dimetoxybutyronitril. Tento sa potom hydrolyzuje v kyslom prostredí na DMBA, ako to znázorňuje nasledovná schéma:
NaOH
H3CCH2CH2-C=N + 2 H3C-O—CH2-CI — h2c-o-ch3
H3C-CH2-C--0ΞΝ
H3O ch2-o- ch3 h2c-oh
H,C-CHj-C—COOH 3 2 !
ch2oh
Opäť ide o postup, ktorý sme nenašli v žiadnej inej publikácii. Zdá sa ale, že ide viac o preparatívny ako priemyselný postup. Práca s chlórmetylmetyléterom - ktorý je karcinogénom a lakrymátorom - a toxickým butyronitrilom v prostredí chloridu uhličitého v prítomnosti práškového NaOH a množstvo odpadného NaCl a Na2SO4 indikujú množstvo zdravotných a environmentálnych problémov.
Zo všetkých spôsobov najfrekventovanejším je v patentovej literatúre príprava DMBA z butyraldehydu (US3312736, US5994592, US6072082, CN101279912, CN102816058, CN102775296, CN101381299,
JPH11217351 a ďalšie). Suroviny sú dostupné, nároky na zariadenie prijateľné. Ide o dvojstupňovú syntézu. Najskôr sa v prvom stupni reakciou butyraldehydu a formaldehydu v alkalickom prostredí pripraví dimetylolbutanal, tento sa následne oxiduje peroxidom vodíka na DMBA podľa hlavnej reakčnej schémy:
Okrem dimetylolbutanalu počas aldolizácie vzniká pestrá zmes látok - monometylolbutanal, 2-etylakroleín, trimetylolpropán, 2-etylhexa(e)naly a látky sirupovitej povahy. Je možné, že práve preto sa patentová literatúra venuje najmä procesu aldolizácie.
Výrobu DMBA z butyraldehydu možno technologicky rozdeliť do štyroch základných uzlov, ktoré sú znázornené na nižšie uvedenej schéme:
Aldolizácia: rozsah podmienok, ktoré sú navrhnuté pre aldolizáciu butyraldehydu formaldehydom s cieľom selektívnej prípravy dimetylolbutanalu, je prekvapujúco široký. Teploty sa pohybujú v rozmedzí 0 až 80 °C, reakčné časy od jednej do desiatok hodín (kratšie časy pre vyššie teploty). Butyraldehyd sa najčastejšie dávkuje do zmesi formaldehydu a katalyzátora. Mólový pomer formaldehyd : butyraldehyd je od 1,7 do 10 : 1. Nezreagovanú surovinu, butyraldehyd, ako aj vedľajší produkt, etylakroleín, možno izolovať destiláciou a recyklovať do aldolizácie. Odporúčané aldolizačné katalyzátory sú hydroxidy alkalických kovov a kovov alkalických zemín, uhličitany alebo hydrogénuhličitany alkalických kovov, z novších najmä terciárne amíny (samostatne alebo v kombinácií s anexom) a anexy. Z terciárnych amínov má výnimočné postavenie
SK 20-2022 A3 dimetylaminoneopentanol, výťažky dimetylolbutanalu sú najvyššie. Na zlepšenie homogenity prostredia sa používajú katalyzátory fázového prenosu a povrchovo-aktívne zlúčeniny. Výťažky dimetylolbutanalu bývajú medzi 55 a 90 % teórie (vyššie výťažky sa uvádzajú pre vyššie pomery Fd : BA).
Oxidácia: podmienky oxidácie dimetylolbutanalu peroxidom vodíka sú na rozdiel od jeho prípravy aldolizáciou vzácne vyrovnané a v podstate nie sú chránené žiadnym z preskúmaných patentov. Vo všeobecnosti možno skonštatovať, že odporúčaná teplota oxidácie je 60 až 95 °C, peroxid sa dávkuje do vyhriatej aldolizovanej zmesi (50 °C), ktorú možno pred oxidáciou neutralizovať na pH okolo 7 kyselinou mravčou. Peroxid však možno zdávkovať aj naraz (ešte pred ohrevom aldolizátu), teplota sa potom nechá samovoľne vystúpiť až na teplotu refluxu. Čas oxidácie je od dvoch do dvanástich hodín. Odporúčaný pomer peroxidu vodíka ku dimetylolbutanalu je 0,5 až 1,2 : 1 (mol/mol). Výťažky DMBA neprevyšujú 70 % (vztiahnuté na nasadený dimetylolbutanal).
Izolácia DMBA: z reakčnej zmesi po oxidácii sa odstráni voda (prípadne katalyzátor), pridá sa organické rozpúšťadlo, DMBA sa nechá vykryštalizovať a izoluje sa filtráciou. Voda sa odstraňuje destiláciou pri zníženom tlaku (najnižší spomenutý tlak je 0,06 MPa) a teplote 60 °C (najnižšia uvedená teplota) na obsah do 1 alebo 2 %. Čas odvodňovania nie je nikde uvedený. Na dôkladnejšie odvodnenie možno zmes po pridaní rozpúšťadla ešte refluxovať pri 100 °C. V tejto súvislosti treba spomenúť, že niektorí autori navrhujú do zmesi opakovane niekoľkokrát pridávať vodu a oddestilovať. Voda totiž vynáša kyselinu mravčiu, ktorá spôsobuje tvorbu presýtených roztokov a tým zlú, alebo dokonca žiadnu kryštalizáciu DMBA. Aldolizačný katalyzátor možno odstrániť z oxidovanej zmesi buď pred oddestilovaním vody pomocou iónomeničov, alebo jeho prevedením na soľ minerálnej kyseliny (napr. sírovej), vzniknutá soľ sa odstráni zo zmesi filtráciou za horúca (po odparení vody a pridaní organického rozpúšťadla) alebo extrakciou do nepolárneho rozpúšťadla pred oxidáciou. Aby DMBA vykryštalizovala, zmes sa ochladí na teplotu medzi 0 až 20 °C. Ako rozpúšťadlá sa používajú estery kyseliny octovej (etylacetát, butylacetát), ketóny (metylizobutylketón, metyletylketón) a najnovšie aj dichlóretán.
Rafinácia DMBA: táto časť výroby DMBA je najmenej konkrétna. Píše sa síce, že DMBA sa po izolácií rekryštalizuje z rozpúšťadla (metylizobutylketón, butylacetát, etanol, voda) a premýva (napr. izopropyléter), resp. že sa nečistoty odstraňujú metanolom, konkrétne podmienky (množstvá, teploty, postupy) však úplne chýbajú. Pre teplotu sušenia sa uvádza rozsah od 45 do 80 °C.
Zistili sme, že DMBA možno výhodne pripraviť oxidáciou dimetylolbutanalu v prítomnosti oxidačných katalyzátorom z radu tzv. stabilných voľných radikálov na báze 2,2,6,6-tetrametylpiperidínu, napr. 4-hydroxy2,2,6,6,-tetrametylpiperidín-1-oxyl (HTEMPO), 2,2,6,6,-tetrametylpiperidín-1-oxyl (TEMPO) a ďalšie. Ako oxidačné činidlo sa používa vodný roztok peroxidu vodíka. Oxidáciu možno uskutočňovať pri teplote od 30 do 70 °C. Katalyzovaná oxidácia zvyšuje výťažok DMBA až o 10 % v porovnaní s oxidáciou bez katalyzátora.
Podstata vynálezu
Podstatou vynálezu je spôsob prípravy kyseliny 2,2-dimetylolbutánovej katalytickou oxidáciou dimetylolbutanalu peroxidom vodíka. Ako katalyzátor sa používajú stabilné voľné radikály, výhodne 4hydroxy-2,2,6,6,-tetrametylpiperidín-1-oxyl. Postup zvyšuje výťažok DMBA až o 10 % v porovnaní s oxidáciou bez katalyzátora.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1
Do 500 g aldolizátu s obsahom 14,0 % 2,2-dimetylolbutanalu (pripraveného reakciou butyraldehydu a zriedeného formaldehydu v prítomnosti terciárneho amínu) sa pridal 1 g HTEMPO. Potom sa pri teplote 55 až 60 °C v priebehu dvoch hodín pridalo 90 g 50 %-ného peroxidu vodíka. Zmes sa následne miešala pri teplote 60 °C ešte 7 hodín a dve hodiny pri 70 °C. Získala sa oxidovaná zmes s obsahom 13,0 % DMBA (izotachoforéza).
Príklad 2 (porovnávací)
Postup podľa príkladu 1 sa opakoval s tým rozdielom, že sa nepridal HTEMPO. Obsah DMBA v oxidovanej zmesi bol 11,8 %, čo je iba 91 % množstva DMBA, ktorá sa pripravila oxidáciou v prítomnosti katalyzátora.
Príklad 3
Do 500 g aldolizátu s obsahom 14 % dimetylolbutanalu sa pridal 1 g HTEMPO. Potom sa pri teplote 35 až
SK 20-2022 A3 °C v priebehu dvoch hodín pridalo 90 g 50 %-ného peroxidu vodíka. Zmes sa následne miešala pri teplote do 40 °C ešte 53 hodín a ešte dve hodiny pri 70 °C. Získala sa oxidovaná zmes s obsahom 12,3 % DMBA.
Príklad 4 (porovnávací)
Postup podľa príkladu 3 sa opakoval s tým rozdielom, že sa nepridal HTEMPO. Obsah DMBA v oxidovanej zmesi bol 11,9 %, čo je 97 % DMBA v porovnaní s katalyzovanou oxidáciou.
Priemyselná využiteľnosť
Produkt má použitie pri výrobe polyuretánových disperzií pre náterové hmoty, pre vodou riediteľné produkty na báze alkydových, polyesterových a epoxidových živíc (náterové hmoty, lepidlá, pojivá a podobne). Tieto materiály nachádzajú uplatnenie v tlačiarenskom, elektrotechnickom a automobilovom priemysle.

Claims (2)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Spôsob prípravy kyseliny 2,2-dimetylolbutánovej oxidáciou 2,2-dimetylolbutanalu peroxidom vodíka vo vodnom prostredí pri teplote 30 až 70 °C, vyznačujúci sa tým, že oxidácia sa uskutočňuje v 5 prítomnosti stabilných voľných radikálov na báze 2,2,6,6-tetrametylpiperidínu, ktoré sa do reakcie pridávajú v množstve 0,1 až 3,0 hmotnostných percent, počítané na množstvo 2,2-dimetylolbutanalu.
  2. 2. Spôsob prípravy kyseliny 2,2-dimetylolbutánovej podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že ako stabilný radikál sa používa 4-hydroxy-2,2,6,6,-tetramatylpiperidín-1-oxyl.
SK20-2022A 2022-02-28 2022-02-28 Spôsob prípravy kyseliny 2,2-dimetylolbutánovej SK202022A3 (sk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK20-2022A SK202022A3 (sk) 2022-02-28 2022-02-28 Spôsob prípravy kyseliny 2,2-dimetylolbutánovej

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK20-2022A SK202022A3 (sk) 2022-02-28 2022-02-28 Spôsob prípravy kyseliny 2,2-dimetylolbutánovej

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK202022A3 true SK202022A3 (sk) 2023-09-27

Family

ID=88099373

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK20-2022A SK202022A3 (sk) 2022-02-28 2022-02-28 Spôsob prípravy kyseliny 2,2-dimetylolbutánovej

Country Status (1)

Country Link
SK (1) SK202022A3 (sk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP5066447B2 (ja) 2−ヒドロキシエステル化合物の製造方法
DE3602377A1 (de) Verfahren zur herstellung von caprolactam
DE102004006826A1 (de) Verfahren zur Herstellung von alpha-Hydroxy-carbonsäuren und deren Ester
US7301058B2 (en) Method for increasing yield in the production of polyvalent alcohols by splitting by-products containing acetal
US2863878A (en) Synthesis of alpha-alpha-dimethyl-beta-hydroxy-propionaldehyde and alpha-hydroxy-beta-beta-dimethyl-gamma-butyrolactone
EP0231842B1 (de) Verfahren zur Herstellung von 6-Aminocapronsäure
KR20020063004A (ko) 트리메틸올알칸의 제조 방법
CN117209361B (zh) 一种双酚f的制备方法
CN114181123A (zh) 一种6-乙硫基-3庚烯-2酮的绿色合成方法
SK202022A3 (sk) Spôsob prípravy kyseliny 2,2-dimetylolbutánovej
EP3856708B1 (en) Process for production of pentaerythritol with an increased yield of di-pentaerythritol
JPS6232741B2 (sk)
CN111574327A (zh) 由包含2-乙基己醛和甲酸3-庚酯的混合物制备3-庚醇的方法
JP5128787B2 (ja) 高純度のハロゲン非含有o−フタルアルデヒドを製造するための方法
KR20020064670A (ko) 디메틸올카르복실산의 제조방법
SK1622019A3 (sk) Spôsob rafinácie kyseliny 2,2-dimetylolbutánovej
FI95691B (fi) Menetelmä 2-n-butyyli-2-etyyli-1,3-propaanidiolin valmistamiseksi
CN113348161B (zh) 酯化合物的制造方法
JP4561939B2 (ja) 多価アルコールの製造法
JPS5819665B2 (ja) サクシニルコハクサンジエステルノ セイゾウホウ
JPH1160533A (ja) 2,2′−ビス(ヒドロキシメチル)アルカナールの製造方法
DE2157035B2 (de) Verfahren zur Herstellung hohermole kularer alpha beta ungesättigter Aide hyde
CN114292168A (zh) 一种利用合成三丙酮胺过程副产物制备丙酮的方法
CN112374975A (zh) 3-异丙基-3-丁烯-2-酮的制备方法
EP0654022A1 (en) Aquathermolytic cleavage of unsaturated ketones