SK201684A3 - Continuous traveller machine for tamping, levelling and straightening of track - Google Patents

Continuous traveller machine for tamping, levelling and straightening of track Download PDF

Info

Publication number
SK201684A3
SK201684A3 SK2016-84A SK201684A SK201684A3 SK 201684 A3 SK201684 A3 SK 201684A3 SK 201684 A SK201684 A SK 201684A SK 201684 A3 SK201684 A3 SK 201684A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
tamping
vehicle
continuous
machine according
lifting
Prior art date
Application number
SK2016-84A
Other languages
English (en)
Other versions
SK278035B6 (en
Inventor
Josef Theurer
Johann Hansmann
Original Assignee
Plasser Bahnbaumasch Franz
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Plasser Bahnbaumasch Franz filed Critical Plasser Bahnbaumasch Franz
Publication of SK201684A3 publication Critical patent/SK201684A3/sk
Publication of SK278035B6 publication Critical patent/SK278035B6/sk

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B27/00Placing, renewing, working, cleaning, or taking-up the ballast, with or without concurrent work on the track; Devices therefor; Packing sleepers
    • E01B27/12Packing sleepers, with or without concurrent work on the track; Compacting track-carrying ballast
    • E01B27/13Packing sleepers, with or without concurrent work on the track
    • E01B27/16Sleeper-tamping machines
    • E01B27/17Sleeper-tamping machines combined with means for lifting, levelling or slewing the track
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B2203/00Devices for working the railway-superstructure
    • E01B2203/10Track-lifting or-lining devices or methods
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B2203/00Devices for working the railway-superstructure
    • E01B2203/12Tamping devices
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B2203/00Devices for working the railway-superstructure
    • E01B2203/16Guiding or measuring means, e.g. for alignment, canting, stepwise propagation

Description

Vynález sa dotýka spojité pojazdného stroja na podbíjanie, nivelovanie a rovnanie koľaje, s podvozkovým rámom na podvozkoch, ktorý nesie hnacie, brzdové, napájačie a riadiace ústrojenstvá, s nástrojovým rámom, ktorý je s ním spojený dĺžkovo stavíteľne a klbovo a na ktorom sú medzi dvoma od seba vzdialenými podvozkami umiestnené podbíjačie, zdvíhacie a rovnacie agregáty vrátane svojich pohonov, so zariadením na spoločný krokový posuv agregátov a s nivelačným a rovnacím vzťažným systémom priradeným agregátom.
Doterajší stav techniky
Vývoj spojité pojazdných strojných podbíjačiek smeruje v prvej rade k tomu, aby sa odstránili alebo zmiernili nežiadúce doprevádzajúce javy spojené s nútene krokovým posuvom podbíjačí ch nástrojov, ktoré sa zanorujú do medzier medzi podvalmi, najmä vysokého namáhania hlavných súčastí stroja a silného fyzického zaťaženia obsluhy následkom neustále sa opakujúceho rozjazdu a brzdenia. Boli už navrhnuté rôzne konštrukcie spojíte pojazdných strojných podbíjačiek, založené na odlišných základných princípoch, ale k ich praktickej realizácii doposiaľ nedošlo, pretože rada problémov nebola ešte uspokojivo vyriešená.
Tak je známy návrh jpodľa rakúskeho patentu č. 359 40 na strojnú podbíjačku, vybavenú jazdným pohonom pre spojitý pracovný posuv, kde v priestore medzi zdvíhacím a rovnacím agregátom, ležiacim približne v prostriedku dĺžky stroja, a ru tou-gy zadným podvozkom stroja je umiestnený približne kruhový nástrojový nosič, uložený na vodorovnej osi kolmej k pozdĺžnemu smeru stroja a spojený s rotačným pohonom. Na obvode tohoto nástrojového nosiča sú na osách rovnobežných s osou otáčania nosiča umiestnené vibračné podbíjačie nástroje, ktoré možno uvádzať do záberu a ktoré sú určené k zanoreniu do nasledujúcich medzier medzi podvalmi. V tomto stroji je potrebné veľmi starostlivé vyladiť posuv stroja a pohyb rotačného pohonu nástrojového nosiča, aby aj v prípade nepravidelných medzier medzi podvalmi boli podbíjačie nástroje správne centrované do jednotlivých medzier a aby mali dostatočne veľký pohyb do záberu. Okrem toho musí mať stroj masívnu rámovú konštrukciu, aby vydržala vlastnú hmotnosť veľkého počtu podbíjačích nástrojov a ich pohonu. Stroj podľa tohoto návrhu nebol doposiaľ postavený.
Ďalej je známy návrh podľa rakúskeho patentu č.
314 581 na spojité pojazdnú strojnú podbíjačku podvalov.
ktorej podb í j ac i e agregáty sú uložené na nástrojových rámoch.
posuvných voči podvozkovému rámu prostredníctvom piestového pohonu vo vedeniu, uloženom na podvozkovom ráme. Stroj je ďalej vybavený zdvíhacími umiestnené pred podbíjačími agregátmi a spojené s podvozkovým rámom stroja. Počas spojitého pracovného posuvu podvozkového rámu vrátane zdvíhacích nástrojov musia nástrojové rámy a podbíjačími agregátmi ostať na mieste až do skončenia podbí jačieho pohybu, a potom sa musia rýchle premiestniť v pracovnom smere po svoj ich vedeniach prostredníctvom
P i estových pohonov tak ďaleko dopredu, až sú podbí jačie nástroje v centrovanej polohe voči nasledujúcim podvalom určeným podbí jani u.
Spustením podbí jačích agregátov dolu zač í na nový pracovný cyklus. Týmto strojom bol navrhnutý princíp riešenia na spojité pojazdnú strojovú podbí jáčku.
ktorý umožňuje použitie rôznych štandardných vyhotovení podbí jačí ch agregátov. Masívny a robustný rám stroja musí okrem zaťažení vznikajúcich vlastnou hmotnosťou podbíjacích agregátov vrátane nástrojových rámov a vedenia zachycovať aj pracovné sily, to znamená podbíjačie, zdvíhacie a vibračné sily podbíjacích agregátov a zdvíhacieho agregátu.
Stroj podľa tohoto návrhu taktiež nebol realizovaný.
Ďalej je podľa rakúskeho patentu č.
359
110 známy železničný stavebný stroj s krokovým posuvom, napríklad stroj na podbíjanie, nivelovanie a vyrovnávanie koľaje štandardnej konštrukcie s vlastnými nive lačným i a rovnacími vzťažnými systémami, ku ktorému je priradené prídavné riadiace a kontrolné vozidlo, pojazdné spojíte prostredníctvom vlastného jazdného pohonu, ktoré je spojené so strojom diaľkovým kontrolným zariadením diaľkovým prenosovým zariadením a je vytvorené riadiacim kontrolným ústrojenstvom.
aké je upravené aj na hlavnom stroji. Pri diaľkovom ovládaní stroja z pr í davného riadiaceho a kontrolného vozidla má obsluha na tomto vozidle v dôsledku spojitého dopredného pohybu kontrolného vozidla bez akýchkoľvek nárazov podstatne zlepšený pracovný komfort.
Naproti tomu pôsobí na podvozkový rám krokovo sa pohybujúceho stroja, ktorý nesie hnacie, brzdiace a napájač i e ústrojenstvo, nárazové zaťaženie, otrasy a vibrácie vyvolávané pracovnými silami a pohonmi podbí jacích, zdvíhacích a rovnacích agregátov. V dôsledku prídavných nákladov na riadiace a kontrolné vozidlo a na prídavné zariadenia nevyhnutné k diaľkovému ovládaniu kontrole stroja,
Je použitie tohoto známeho zariadenia ekonomicky obmedzené iba na práce veľkého objemu, najmä na konštrukciu nových tratí rýchlikových tratí, kde pravidelná poloha podvalov rovnomerná štruktúra štrkového lôžka pripúšťajú automatizáciu posuvu stroja a riadenie pracovných nástrojov. Obsluhujúcej osobe tak náleží v podstate iba kontrolná funkcia, ktorú môže obsluhujúci vykonávať sám na základe sledovania pracovnej oblasti podbíjacích, zdvíhacích a rovnacích nástrojov na tienitku obrazovky v riadiacom a kontrolnom vozidle, bez toho aby bol odkázaný na spoluprácu ďalšej obsluhujúcej osoby na vlastnom stroji. Tento stroj sa prax i veľmi osvedč i 1.
Ďalej je známe usporiadanie podbí jačí ch nástrojov podľa nemeckého spisu DOS
č.30 47 743 na pojazdnom zariadení na č i steni e štrkového lôžka, ktoré zahrňuje čističku štrkového lôžka vybavenú zariadením na zdvíhanie koľaje väčší počet nákladných vozidiel na odpratanie odpadného materiálu a podb í j ac í stroj s dvoma ďalšími zdvíhacími zariadeniami, um i estnený medzi nimi. Podbí jačie agregáty stroja sú uložené na podvozkovom ráme diaľkové posuvne pomocou pohonu. Stroj je ďalej opatrený dopravným zariadením, ktoré premosťuje podvozkový rám a slúži k ďalšej doprave odpratávacieho materiálu, hromadiaceho sa pri čističke štrku do nákladných vozňov. Relatívny pohyb voči spojité pohyblivému podvozkovému rámu prípadne vlakovej udeľujú podbí jačí m súprave, nevyhnutný pre krokový pohyb, agregátom pozdĺžne posuvné pohony podb í j ac i eho stroja.
Toto usporiadanie umožňuje, aby koľaj bola počas č i sten i a štrku pri jedinom prejazde stroja naddv i hnutá v niekoľkých po sebe nasledujúcich zdvíhacích cykloch, rozložených po väčšej dĺžke koľaje, o celkovú potrebnú mieru, čo bolo doposiaľ možné iba niekoľkonásobným prejazdom podbíjačieho a nivelačného stroja, a fixovaná v tejto provizórnej úrovni podbitím, bez toho aby sa pritom prekroč i 1 o pr í pustné namáhan i e koľajníc počas zdv í han i a na ktoromkoľvek m i ešte koľaje. Aj pr i tom zariadení pôsobia pracovné sily podbí jačieho stroja spätne na podvozkový rám.
Z inzerátu v časopise Der Eisenbahningenieur, zošit 6, jún 1983, je známy prototyp takého spojíte pojazdného stroja na podbíjanie, nivelovanie a vyrovnávanie koľaje, ktorý bol by postavený prvýkrát majiteľkou patentu a zodpovedá konštrukciám opísaným v čsl. prihláškach vynálezu PV 2941-83 a PV 2942-83.
Bol teda prvýkrát postavený taký stroj, ktorý rieši uvedené problémy pre vývoj spojité pojazdných strojových podbíjačiek, vyhovujúci celkom a úplne praktickým požiadavkám. Tento prototyp, ktorý je súčasne v skúšobnej prevádzke v Rakúsku, má podvozkový rám opretý o podvozky a nesúci, brzdiace, napájacie a riadiace ústrojenstvo, a nástrojový rám, ktorý je s podvozkovým rámom spojený dĺžkovo staviteľne a na ktorom sú medzi dvoma od seba vzdialenými otočnými podvozkami umiestnené podbíjacie, zdvíhacie a vyrovnávacie agregáty vrátane svojich pohonov. Uvedený prototyp je vybavený zariadením na spoločný krokový posuv týchto agregátov a nive lačným i a rovnacími vzťažnými systémami, ktoré sú priradené pracovným nástrojom. Nástrojový rám, vybavený podbíjačími, zdvíhacími a rovnacími agregátmi, sa pritom opiera svojim zadným koncom privráteným k podbíjačiemu agregátu cez riadiaci a vodiaci podvozok o koľaje. V dôsledku toho sa veľká časť síl vyvolaných hmotnosťou a pohybom podbíjačích, zdvíhacích a rovnacích agregátov počas jazdy prenáša cez operný a vodiaci podvozok na koľaj. Podvozkový rám, ktorý sa voči krokovo pohyblivému nástrojovému rámu premiestňuje spojité dopredu, je teda vystavený podstatne menšiemu statickému a dynamickému namáhaniu ako v známych spojíte pojazdných podbíjačlek, ktorých podbíjacie agregáty sú uložené posuvne na pozdĺžnych vedeniach podvozkového rámu. Pretože teda ani na stanovisku obsluhy nepôsobia silnejšie otrasy a vibrácie, vznikajú pre obsluhu podstatne zlepšené pracovné podmienky. Tento poprvýkrát realizovaný typ skutočne práceschopného, spojité pojazdného stroja na podbíjanie, nivelovanie a vyrovnávanie koľaje otvára radu výhodných možností vývoja, najmä voči doterajšiemu stavu techniky v odbore štandardných podbíjacích, nivelovacích a vyrovnávacích strojov s krokovým posunom, a prináša nové poznatky na spracovanie koľaje.
Účelom vynálezu je dosiahnuť v spojíte pojazdnom podbíjačom, nive lačnom a vyrovnávacom strojí uvedeného druhu ďalšie zvýšenie pracovného pohodlia pre obsluhujúci personál, ktorý sa nachádza na tomto stroj i.
Podstata vynálezu
Podstata vynálezu spočíva v tom, že podbíjačie agregáty a zdvíhacia a rovnacie agregáty s pohonmi sú spoločne usporiadané medzi dvoma podvozkami prídavného vozidla vedeného oddelene po koľaji a sú umiestnené na jeho pretiahnutom podvozkovom ráme,ktorý tvorí nástrojový rám a opiera sa o tieto podvozky svojimi koncami, pričom prídavné vozidlo je v pracovnom smere predradeného jednému podvozku podvozkového rámu základného vozidla a je spojené kĺbové so základným vozidlom prostredníctvom dĺžkovo staví teľného spojovacieho ústrojenstva.
Pri tejto konštrukcii sa pri podb.í jačom, nive lačnom a rovnacom stroji dosiahne prvýkrát prakticky dokonalé pracovné pohodlie a ešte menšieho namáhania ľudí aj materiálu, pretože podvozkový rám tvoriaci základné vozidlo, je chránený pred silami vyvolanými hmotnosťou a pohybom podbí jacích, zdvíhacích a rovnacích agregátov, umiestnených na prídavnom vozidle a opierajúcich sa cez jeho oba podvozky samostatne o koľaj. Odstránením spojenia medzi základným a prídavným vozidlom sa súčasne zvýši presnosť práce, pretože kľudný spojitý dopredný pohyb základného vozidla bez nárazov a chvenia vedie ku kľudnému chodu nive lačných a rovnacích vzťažných systémov, ktoré sú citlivé na vibrácie, a súčasne k presnej indikácii na indikačných prístrojoch umiestnených na stanovisku obsluhy, a teda ku zvýšeniu presnosti nastavenia pri udávaní riadiacich veličina korekčných hodnôt. Okrem toho je koľaj zariadená podvozkami základného vozidla spojité rovnomerne, čo prispieva k stabilizácii spracovávaného už spracovaného úseku koľaje a k rovnomernému zhustenie štrku v celom úseku koľaje a k rovnomernému zhusteniu štrku, čo prispieva ku stabi1izáci i spracovávaného a už spracovaného úseku koľaje a k rovnomernému zhusteniu štrku v celom spracovávanom úseku koľaje.
Ďalšie výhody stroja podľa vynálezu spočívajú vo veľmi jednoduchej konštrukcii prídavného vozidla a'ko podvozkového rámu s dvoma podvozkami štandardnej konštrukcie, a v priaznivom rozdeleniu celkovej hmotnosti stroja na celkom 4 podvozky. Aj pri vybaveniu ťažkými dvojitými podbíjačími agregátmi možno teda stroje používať aj na vedľajších tratiach s pomerne nízkym prípustným zaťažením na nápravy. Okrem toho prináša uvoľnenie základného vozidla od hmotnostných a pracovných síl podbíjačí ch, zdvíhacích a rovnacích agregátov výhodnú možnosť, aby podvozkový rám základného vozidla bol v porovnaniu s doterajšími rámovými konštrukciami strojných podbíjačiek podstatne menej masívny, pretože rámová konštrukcia sa dimenzuje iba podľa vlastnej hmotnosti a podľa ťahových a rázových síl, ktoré pôsobia vo vozovej súprave. Bezchybné vedenie a priaznivé jazdné vlastnosti prídavného vozidla v oboch smeroch jazdy tvoria nevyhnutné predpoklady na vysokú prípustnú jazdnú rýchlosť pri prechádzaniu vozidla na veľké rýchlosti buď vo vlakovej súprave alebo s vlastným pohonom.
Podľa výhodného vyhotovenia vynálezu je prídavné vozidlo umiestnené medzi dvoma podvozkami základného vozidla, ktoré majú od seba veľký odstup a ležia priamo za sebou. Taký stroj, kde podvozkový rám základného vozidla úplne premosťuje prídavné vozidlo s pracovným agregátmi, má všetky výhody kompaktného stroja, trebaže má väčšiu celkovú dĺžku ako strojné podbíj áčky s krokovým dopredným pohybom. Stroj má ďalej krátke spojovacie potrubie a vedenie medzí jednotlivými pohonmi nástrojov a napájačim i a riadiacimi ústrojenstvami, a dáva dobrý výhľad pre obsluhujúci personál ako na pracovné miesto nástrojov, tak na úseky koľaje ležiace pred ním. Okrem toho pôsobí spojíte postupujúce kľudné zaťaženie koľaje podvozkami základného vozidla pred a za oblasťou podbíjania, zdvíhania a rovnania koľaje, priaznivé na presnosť a rovnomernosť práce. Ďalšie výhody vznikajú zo spojenia s pomerne veľkou celkovou dĺžkou pretiahnutého podvozkového rámu základného vozidla a celého stroja. Existuje teda možnosť predĺžiť nivelačné a rovnacie vzťažné systémy v miere zodpovedajúcej väčšej dĺžke -stroja, a tým dos i ahnúť ešte priaznivejšieho pomeru zmenšenia chýb a zvýšenie presnosti skorigovanej polohy koľaje. Okrem toho pôsobí pomerne veľký rázvor základného vozidla priaznivé na pokojový beh a j azdné vlastnosti stroja ako pri pracovnej j azcle tak aj pri premiestňovaniu na dlhšie vzdialenosti.
Ďalšie výhody prináša vyhotovenia vynálezu, kde prídavné voz i dl o sa opiera svojim podvozkovým rámom o jednonápravové podvozky a základné vozidlo sa opiera svojim podvozkovým rámom o otočné podvozky.
Toto usporiadanie podvozkov umožňuje jednako použitie stroja aj na úsekoch trati s malým polomerom krivosti a jednako umožňuje ďalšie zníženie zaťaženia náprav rovnomerným rozložením hmotnosti stroja na celkom 6 podvozkov.
Podľa ďalšieho význaku vynálezu sú podlo í jačie agregáty, ležiace v smere práce pred nimi, umiestnené medzi prostriedkom a zadným koncom podvozkového rámu na prídavnom vozidle. Tým je zaistené, že podbíjačie agregáty, ktoré ležia priamo pri zadnom pomerne podvozku prídavného vozidla, ostávajú aj napriek veľkému rázvoru podvozkového rámu prídavného vozidla aj pri prechádzaniu úzkych zakrivených koľaj í v podstate v bočné centrovanej polohe voči príslušnému koľajovému pásu.
Ďalej je podľa vynálezu výhodné.
keď najmenšia dĺžka rázvoru náprav podvozkov, pr í padne vnútorných náprav otočných podvozkov základného vozidla sa rovná podvozku prídavného vozidla plus dĺžke aspoň dĺžke rázvoru posuvu pr í davného vozidla v každom pracovnom cykle, určenej pre krokový pohyb a záv i slej na počte podbíjaných podvalov, podľa dĺžky prestavenia spojovacieho ústrojenstva.
Toto dimenzovanie rázvoru základného vozidla plne vyhovuje všetkým požiadavkám.
dotýkajúcich sa prípustnej deformácie koľajových pásov pri zdvíhaniu a rovnaniu koľajníc, a rešpektuje pritom voľnosť pohybu prídavného vozidla v pozdĺžnom smere stroja medzi podvozkami základného vozidla, nevyhnutnú pre koordináciu spojitého dopredného pohybu stroja a krokového dopredného pohybu pracovných agregátov.
Súčet pozdlžnych prídavného vozidla od predného a zadného podvozku základného vozidla zodpovedá s výhodou aspoň maximálnej dĺžke prestvenia spojovacieho ústrojenstva.
To dáva možnosť v prípade potreby , napríklad pri oneskorenom konci podbí jačieho cyklu v dôsledku silne spečeného štrkového lôžka naplno využiť maximálnej dĺžky prestavenia spojovacieho ústrojenstva, bez toho aby mohlo dôjsť k dotyku susedných podvozkov základného a prídavného voz i dl a v zadnej alebo prednej koncovej polohe prídavného vozidla oneskoreniu a predĺženiu podbí jačieho cyklu predčasné vypnutie voči základnénu vozidlu. Tým odpadá pri takom jazdného pohonu nákladného vozidla, pretože podbíjanie možno skončiť práve ešte skôr, ako prídavné vozidlo dôjde do zadnej polohy.
Ďalej je podľa vynálezu výhodné, keď vzájomná vzdialenosť podvozkov prídavného vozidla je najmenej dvojnásobkom vzdialenosti zdvíhacieho a rovnacieho agregátu od zadného podvozku prídavného vozidla a obnáša
14- až
16-násobok priemernej vzdialenosti podvalov, s výhodou najmenej 8 m.
Následkom toho existujú pre prídavné vozidlo rovnako priaznivé rozmerové pomery a polohové vzťahy, pokiaľ ide o vzdialenosť podvozkov a usporiadanie pracovných agregátov, aj ako v konvenčných strojných počlb í j ačkách s krokovým posuvom.
Vzdialenosť náprav prídavného vozidla je zvolená tak.
aby sa da1 i koľaje nezväčšila dĺžka prídavného vozidla a teda aj celého nad únosnú mieru.
zdvíhať pomerne do veľkej výšky, ale aby sa pri 1iš stroja
Podľa ďalšieho význaku vynálezu je maximálne pozdĺžna prestav iteľnosť prídavného vozidla voči základnému vozidlu väčšia ako dĺžka posuvu prídavného vozidla od miesta podbíjania k ďalšiemu o prídavnú, na rýchlosti posuvu oboch vozidiel závislú dráhu, s veľkosťou asi priemernej vzdialenosti podvalov. Táto voľba pozdĺžnej prestaviteľnosti zaisťuje bezporuchový priebeh po sebe nasledujúcich pracovných cyklov stroja bez prerušenia jeho spojitého dopredného pohybu.
Obzvlášť výhodné vyhotovenie spočíva podľa vynálezu v tom, že základné vozidlo je spojené s prídavným vozidlom okrem pružných spojovacích potrubí a vedení, najmä elektrických, hydraulických a/alebo pneumatických prípadne mechanických, akosú laná a pod., iba prostredníctvom dĺžkové staviteľného spojovacieho ústrojenstva. Tým má prídavné vozidlo voči základnému vozidlu nie len dostatočnú všestrannú voľnosť pohybu, lež sa dosahuje aj akustické zrušenie väzby medzi oboma vozidlami, najmä pokiaľ ide o prenos hluku pracovných agregátov na podvozkový rám základného vozidla.
S výhodou sú všetky pohony podbí jačích, zdvíhacích a rovnac í ch agregátov, um i estnené na prídavnom vozidle, spoj ovac i e ústrojenstvo tvorené piestovým mechanizmom, vytvorené ako hydraulické pohony, spojené hydraulickým potrubím s hydraulickým tlakovým zdrojom napájačieho ústrojenstva na základnom vozidle. Toto zjednotenie hlavných pohonov stroja a ich spoločné pripojenie k hydraulickému tlakovému zdroju na základnom vozidle jednako zjednodušuje a zjednocuje riadiace členy pre tieto pohony a uľahčuje celkovú konštrukciu stroja.
Podľa výhodného vyhotovenia vynálezu podvozkový rám prídavného vozidla, vytvorený na mieste uloženia podbíjačích, zdv í hac í ch a rovnacích agregátov ako priehradová konštrukcia.
pozostáva v nadväzujúcej časti až k prednému podvozku z
1 jedného alebo dvoch vzájomne rovnobežných pozdĺžni kov. Tento konštrukčný variant sa vyznačuje veľmi jednoduchým a priestorové úsporným vyhotovením.
Podľa ďalšieho rozvinutia vynálezu leží spojovacie s podvozkovým rámom základného a prídavného vozidla krížovou kĺbovou spojkou, nad pozdĺžnikom ústrojenstvo, spojené alebo pozdĺžni km i podvozkového rámu prídavného vozidla a prebieha v pozdĺžnom smere stroja. Voľný pr i estor, ktorý je k dispozícii v tejto časti dĺžky stroja, je teda výhodne využitý na uloženie spojovacieho ústrojenstva.
Úče1 ne je aspoň prídavné vozidlo opatrené blokovacím ústrojenstvom na zablokovanie odpruženia náprav podvozkov. V dôsledku toho dostáva pri práci stroja aspoň prídavné vozidlo celkom nemennú polohu voči koľaji, ktorá je nevyhnutná pre presnosť práce, najmä zdvíhacieho a rovnacieho agregátu.
Podľa ďalšieho výhodného vytvorenia vynálezu je prídavné vozidlo opatrené vlastným oddeleným jazdným pohonom. Toto opatrenie je výhodné najmä pri použitiu stroja na úsekoch koľaje s veľkým stúpaním, kde vlastný pohon prídavného vozidla podporuje jazdný pohon základného vozidla.
Ďalšie výhodné usporiadanie spočíva v tom, že základné vozidlo a prídavné vozidlo je opatrené vlastným brzdiacim ústrojenstvom. Následkom toho aspoň časť brzdových síl, nevyhnutných na zastavenie prídavného vozidla na mieste podbíjania, nepôsobí na základné vozidlo, ktorého spojitý dopredný pohyb môže byť v dôsledku toho ešte rovnomernejší.
Podľa ďalšieho výhodného variantu vyhotovenia vynálezu je prídavné vozidlo predradené pred predným podvozkom základného vozidla, ktorého podvozkový rám má prednú časť prečnievajúcu pred predný podvozok a čiastočne prekrývajúcu prídavné voz i dl o. V tomto variante vyhotovenia taktiež nepôsobia sily .vyvolané hmotnosťou a pohybom pracovných agregátov na podvozkový rám základného vozidla.
K výhodám.
ktoré bol 1 vysvet1ené v súvislosti so skôr uvedeným vyhotovením stroja, podvozkovým rámom základného prídavné vozidlo, pristupuje zaradeniu oboch vozidiel za vozidla, ktorý premosťuje ešte tá prednosť, že pri sebou dochádza k predĺženiu nive lačných a rovnacích vzťažných báz. Okrem toho je možné skrátiť podvozkový rám základného vozidla, ktorý v podstate tvorí iba nosné vozidlo pre hnacie, brzdové, napájacie a riadiace ústrojenstvo, pričom výhodným spôsobom možno z tohoto základného vozidla sledovať a ovládať podbíjačie, zdvíhacie a rovnacie nástroje a ich pohyby. V dôsledku skráteného a teda ľahšieho základného vozidla je taktiež možné vybaviť toto vozidlo dvoma jednoduchými podvozkami namiesto otočných podvozkov a teda ešte zjednodušiť konštrukciu celého stroja.
Podľa ďalšieho rozvinutia tohoto variantu je na prečn i evaj úce j časti rámu základného vozidla umiestnená kabína pre obsluhu.
v ktorej je usporiadané aspoň riadiace ústrojenstvo podbíjačí ch, zdvíhacích a rovnacích agregátov, um i estnených na prídavnom vozidle. Obsluhujúci personál má teda dobrý rozhľad na pracovné agregáty, ktoré sa nachádzajú bezprostredne pred alebo pod kabínou na prídavnom vozidle, a môže ich ľahko ον 1ádať.
S výhodou je diaľkové stav i teľné spojovacie ústrojenstvo.
vytvorené ako hydraulický piestový mechanizmus a klbovo spojené s prídavným vozidlom, umiestnené pod prečnievajúcou časťou rámu základného vozidla. Týmto spôsobom sa využije priestor pod kabínou obsluhy na usporiadanie spojovacieho ústrojenstva.
Ďalšie výhodné vyhotovenie vynálezu spočíva v tom.
že základné i prídavné vozidlo je ku spoločnému začleneniu do
X vlakovej súpravy opatrené na vonkajšom konci podvozkového rámu ťažným a nárazovým ústrojenstvom, napríklad nárazníkom a spriahadlom. Následkom toho je možné pripojiť k stroju podľa vynálezu železničné pomocné vozidlá, napríklad vozne s náradím, alebo zaradiť stroj do ľubovoľnej vlakovej súpravy, napríklad do vlaku na prestavbu koľaje alebo pri preprave na väčšie vzdialenosti do nákladného vlaku.
Účelne je podbíjačí agregát štandardnej konštrukcie na prídavnom vozidle vytvorený s podbíjacími nástrojmi na podbíjani e podvalov, ktoré sú výškovo stav i teľné hydraulickými pohonmi, po dvojiciach prestaviteľné proti sebe v smere koľaje a schopné vibračného pohybu, a/alebo zdvíhací a rovnací agregát štandardnej konštrukcie na prídavnom vozidle je vytvorený so zdvíhacími a rovnacími nástrojmi napríklad kliešťami valčekovými čeľusťami, zdvíhacími hákmi rovnacími kladkam i s okolesní km i a pod., ktoré sú uvádzané do pohybu prostredníctvom zdvíhacích a rovnacích pohonov na základe nive lačných a rovnacích vzťažných systémov a privádzané do záberu s overeným i oboma koľajnicami koľaje. Vybavenie stroja s dobre pracovnými nástrojmi alebo ich skupinami zaisťuje max i málnu spoľahlivosť a funkčnú istotu pri stroj i podľa vynálezu.
Podľa výhodného vyhotovenia sú ako nivelačné a rovnacie vzťažné systémy štandardnej konštrukcie na základnom vozidle na spojitý dopredný pohyb usporiadané známe systémy, napr í k 1 ad so vzťažnými priamkami alebo rovinami tvorenými drôtm i, svetelnými zväzkami lúčov alebo tyčovými sústavami, pričom však snímací člen priradený podbíjačiemu.
zdvíhaciemu a rovnaciemu agregátu je ku krokovému unášaniu umiestnený na prídavnom vozidle a spojený so snímačom chybnej polohy koľaje, napríklad s meracím snímačom, so vzťažnou priamkou pohybujúcou sa spojité so základným vozidlom, so svetelným zväzkom alebo s tyčovou sústavou. K známym prednostiam vyhotovenia vynálezu je stanovisko obsluhy na vizuálne pozorovanie a riadenie pracovných nástrojov, umiestnených na prídavnom vozidle.
usporiadané na podvozkovom ráme základného vozidla v bezprostrednej blízkosti podbí jačí ch, zdvíhacích a rovnacích agregátov.
Obsluhujúca osoba, má najmä pokiaľ ide centrovanie podbí jačí ch nástrojov voči podvalom určeným na podbí j ani e veľmi dobré možnosti sledovania a kontroly, a to ako pri ručnom tak aj pri plne automatickom riadeniu stroja.
Stanovisko obsluhy je s výhodou umiestnené priamo za prípadne nad zadným podvozkom prídavného vozidla na podvozkovom ráme základného vozidla. Následkom toho je z kabíny obsluhy veľmi dobrý prehľad cez všetky podb í j ac i e agregáty. Okrem toho má obsluha možnosť vizuálneho sledovania krokových dopredných pohybov zadného podvozku prídavného vozidla počas pracovnej jazdy.
Podľa obzvlášť výhodného vyhotovenia je na prídavnom vozidle usporiadaný iba jeden podbíjací agregát s podbíjačími nástrojmi pre každý koľajnicový pás spoločne so zdvíhacím a rovnacím agregátom, priradeným koľaji, ku krokovému podbí janiu len jedného podvalu pri spojitej dopravnej jazde základného vozidla. Toto vytvorenie bežného kompaktného stroja strednej výkonovej triedy so všetkými výhodami tohoto pomerne ľahkého a ľahko riaditeľného typu stroja má oproti doterajším strojom ešte vyšší výkon pri zlepšenom pohodliu obsluhy.
Podľa ďalšieho výhodného vyhotovenia vynálezu je na krokové pojazdnom podvozkovom ráme prídavného vozidla s výhodou po oboch pozdĺžnych stranách podbíjačieho agregátu usporiadaný zdvíhací a spúšťací, výškovo nastaviteľný zhutňovač štrku a/alebo na spojité pojazdnom podvozkovom ráme základného vozidla je s výhodou pri zadnom konci po oboch pozdĺžnych stranách tohoto rámu usporiadaný výškovo prestaviteľný valčekový zhutňovač štrku na spojité a/alebo krokové zhutňovanie štrku pred hlavou podvalov a prípadne aj svahov štrkového lôžka. Táto konštrukcia podľa vynálezu otvára radu možností prídavného zhutňovania štrku v mieste pred hlavami podvalov a prípadne aj svahov štrkového lôžka. Napríklad je obzvlášť výhodné umiestniť iba pri oboch podbíjacích agregátov pred hlavy podvalov vždy jeden zhutňovač štrku, ktorý vykonáva pri rovnakom krokovom doprednom pohybe, aký vykonáva podbíjačí agregát, súčasne podľa svojej polohy trikrát až štyr i krát zhutnenie štrku pred hlavou podvalu.
ešte rovnomernejšiemu zhutneniu tohoto úseku štrkového lôžka môže byť s výhodou napríklad v nasledujúcom úseku lôžka prostredníctvom valčekového zhutňovača, umiestneného na podvozkovom ráme základného stroja vykonané ešte lepšie a rovnomernejšie zhutnenie týchto vonkajších častí lôžka, čím sa značne zvýši trvanlivosť skorigovanej koľaje.
Prehľad obrázk
X ov na výkres»
Vynález bude vysvetlený v súvislosti s príkladmi vyhotovenia znázornenými na výkrese, kde značí obr.
bokorys stroja na podbíjanie, nivelovanie a rovnanie koľaje, schematický pôdorys stroja z obr. 3 schematicky zjednodušený, zväčšený čiastkový bokorys stroja podľa obr. 1 a 2, so všetkými vedeniami a spojeniami základného a prídavného vozidla vrátane zjednodušenej schémy hnacích, brzdových, napájacích, riadiacich ústrojenstiev a pohonov nástrojov aj ostatných pohonov stroja, bokorys iného variantu vyhotoven i a spoj i te pojazdného stroja podľa vynálezu, a obr. 5 schematický pôdorys podľa obr. 4.
Príklady ; 1 irKtuVyTVi a vynálezu
Spojíte pojazdný stroj X na podbíjanie, nivelovanie a rovnanie koľaje, znázornený na obr. la 2, má pretiahnutý podvozkový rám 2, ktorý sa opiera na koncoch prostredníctvom ďaleko od seba ležiacich otočných podvozkov 3, 4 o koľaj pozostávajúcu z koľajníc 5 a podvalov 6. Na kontinuálny dopredný pohyb stroja X a jeho podvozkového rámu 2 v smere šípky 7 je zadný otočný podvozok 4 vybavený vlastným schematicky naznačeným jazdným pohonom 8. Otočný podvozok 4 je pritom opatrený bežným 11akovzdušným brzdovým zariadením s brzdovými zdržami pričom9pričom. Na prednom konci podvozkového rámu 2 je umiestnená kabína 10 obsluhy, na ktorú nadväzuje skriňový dielec 11, v ktorom sú umiestnené hnacie a napájacie ústrojenstva stroja X, ktoré budú opísané ešte v ďalšom texte. Na zadnom konci podvozkového rámu 2 je uložená ďalšia kabína 13 obsluhy, ktorej presklená predná časť, uložená medzi dvoma pozdĺžni km i 1_4 podvozkového rámu 2 a pretiahnutá dopredu, obsahuje stanovisko obsluhy s riadiacim pultom X6, pričom vo vnútri kabíny 13 sa nachádza riadiace ústrojenstvo 17 a indikačné ústrojenstvo 18.
Stroj 1 je opatrený nive lačným vzťažným systémom 19, ktorý pozostáva z dvoch drôtov 20, z ktorých každý je uložený nad jednou koľajnicou 5, pričom predný a zadný koniec každého drôtu 20 je výškovo a stranové vedený cez snímací člen 21, 22 jednak ešte neskôr igovanej a jednak na už skorigovanej koľaji. Stroj χ je ďalej opatrený rovnacím vzťažným systémom 23, ktorý je realizovaný ako sústava drôtov 24, ktoré siahajú približne v prostriedku koľaje od predného snímacieho člena 21 za zadný snímací člen 22.
Podvozkový rám 2 s opísaným vybavením tvorí základné vozidlo 25, ktoré sa pohybuje počas práce rovnomernou spojitou rýchlosťou posuvu dopredu v smere šípky 7 a ktoré nesie zariadenia potrebné na napájanie energiou na sledovanie a ovládanie pracovných nástrojov a k riadeniu posuvu stroja, k tomuto základnému vozidlu 25 je priradené prídavné vozidlo 26. ktoré je opatrené pretiahnutým podvozkovým rámom 27, ktorý slúži ako nástrojový rám a je podopretý oddelene na koľaji dvoma jednonápravovými podvozkami 28, 29, usporiadanými na jeho koncoch. Podvozkový rám 27 prídavného vozidla 23, ktoré je umiestnené medzi oboma otočnými podvozkami 3, 4 základného vozidla 25, je spojený s podvozkovým rámom 2 základného vozidla prostredníctvom dĺžkové nastaviteľného spojovacieho ústrojenstva 30 krížovou kĺbovou spojkou. Spojovacie ústrojenstvo 30 je vytvorené ako dvojčinný piestový hydraulický mechanizmus 31.
Na podvozkovom ráme 27 je tesne pred zadným jednonápravovým podvozkom 29, ktorý je opatrený brzdovými zdržami 9, pre každú koľajnicu 5 umiestnený podbíjací agregát 33 štandardnej konštrukcie, spúšťaný a zdvíhaný vo vedeniu prostredníctvom výškového nastavovacieho pohonu a opatrený podbíjačími nástrojmi, ktoré sa môžu zanorovať do štrku, uvádzať do záberu a do kmitavého pohybu. Pred podbíjačími agregátmi 3 je na podvozkovom ráme 27 umiestnený zdvíhací a rovnací agregát 34 taktiež štandardnej konštrukcie so zdvíhacími kliešťami 35 s valčekovými čeľusťami a rovnacími kladkami 36, zdvíhacími pohonmi 37 a bočnými rovnacími pohonmi 38, ktoré sú opreté taktiež o podvozkový rám 27. Podvozkový rám 27, ktorý je v oblasti podbíjacích, zdvíhacích a rovnacích agregátov 33, 34 vytvorený na spôsob priehradového nosníka, je nasledujúcou časťou až k prednému podvozku 28 tvorený v podstate iba dvoma vzájomne rovnobežnými pozdĺžnymi nosníkmi, ktoré sú spojené jedným alebo niekoľkými priečnikmi. Ako ukazuje obr. 1, je teda aj dvojčinný hydraulický piestový mechanizmus 31, spojený s jazdným rámom 2 základného vozidla 2.5 s rámom 27 prídavného vozidla 26 umiestnený v podstate nad oboma pozdĺžnymi nosníkmi podvozkového rámu 27 a v pozdĺžnej osi stroja.
Medzi podbí jačími agregátmi 37. upravenými pre každú koľajnicu 6, a zdvíhacím a rovnacím agregátom 34 je umiestnený ďalší snímací člen 39, ktorý je vedený po koľaji a pohybuje sa spoločne s podvozkovým rámom 27. Tento snímací člen 39 spolupracuje ako s nive lačným vzťažným systémom
19, tak aj s rovnacím vzťažným systémom 23, a to vždy prostredníctvom a 41 na zisťovanie rozdielu medz i skutočnou a požadovanou hodnotou výškovej
a.bočnej polohy koľaje v oblast i, kde pracujú nástroje na korekciu koľaje.
dôsledku toho, že pr í davné vozidlo 26 je vedené a opreté o koľaj prostrední ctvom oboch j ednonápravových podvozkov 28, 29, nepôsob i a na podvozkový rám 2 základného vozidla 25 si ly vyvolané hmotnosťou a pohybom podbíjacích agregátov 33 a zdvíhacieho a rovnacieho agregátu 34, takže kabíny 10, 1.3 obsluhy a vzťažné systémy vibrácie, ani indikačné ústrojenstvo 1_8 nie je vystavené vibráciám a tvrdým rázom.
Na obr. 1 je najzadnešia koncová poloha prídavného voz i dl a voči základnému vozidlu 25 zakreslená prerušovanou č i arou.
V tejto polohe, v ktorej piestnica 42 dvojčinného hydraul ického mechanizmu 31, spojeného klbovo s podvozkovým rámom 2 základného vozidla 25, pričom piestnica 42 je spojená klbovo s podvozkovým rámom 27 prídavného vozidla 26.
je úplne vysunutá, leží zadný podvozok prídavného vozidla 26 pod zadnou kabínou obsluhy.
Pritom ostáva medzi zadným podvozkom 29 a zadným otočným podvozkom 4 prípadne snímacím členom 22 základného vozidla 25 najbližšiemu priblíženiu oboch bezpečnostná medzera. K tomuto a 4 dochádza len iba vo výnimočných prípadoch, napríklad pri oneskorenom skončeniu podbí jačieho cyklu.
alebo pri pr í 1 i š veľkej rýchlosti dopredného pohybu základného vozidla 25. Na premiestnenie prídavného vozidla 26 do pracovnej polohy znázornenej ne obr. 1 plnými čiarami sa do predného valcového priestoru piestového mechanizmu 31 zavedie tlakové médium a prídavné vozidlo 26 sa uvedie rýchlym pohybom oproti spojité jazdiacemu základnému vozidlu 25 tak ďaleko do prednej polohy, až ša podbíjačie agregáty 33 nachádzajú v centrovanej polohe nad podvalom 6 určeným na podbíjanie. V tejto polohe sa zníži tlak v piestovom mechanizmu 31 a zabrzdí sa zadný podvozok 255 prídavného vozidla 26 brzdovými zdržami 9. Súčasne sa spustia a podbíjačie nástroje 43 vniknú po príslušného podvalu 6 po oboch štrkového lôžka. Po ukončenom agregáty 33 zodvihnú výškovým nastavovacím pohonom 32 dohora, v podstate súčasne sa brzdové zdrže 29 odsunú od podvozku 29 a prídavné vozidlo 26 sa posúva pôsobením piestového mechanizmu 31 krokové k ďalšiemu miestu podbíj ani a, ako je symbolicky naznačené šípkami 44. Vhodné usporiadanie centrálneho riadiaceho ústrojenstva 17 umožňuje v podstate úplne automaticky priebeh opísaných pracovných cyklov a dopredných pohybov, takže obsluha stroja sa môže sústrediť hlavne na sledovanie pracovných agregátov, ktoré ležia bezprostredne v jej zornom poli.
oboch pozdĺžnych stranách stranách koľajnice do í j an í sa podbí jačie
Ako ukazuje najmä obr. 1, sú oba podbíjačie agregáty 33 a zdvíhací a rovnací agregát 34, ktorý je umiestnený v smere práce podľa šípky 7 pred nimi, umiestnený spoločne v priestore medzi dĺžkovým stredom a zadným koncom podvozkového rámu 27 prídavného vozidla 26. Ako je taktiež zjavné z obr. 1 a ako vyplýva z opísanej funkcie stroja, zodpovedá minimálna veľkosť rázvoru L oboch otočných podvozkov 3, 4 základného vozidla 25 najmenej veľkosti rázvoru L oboch jednonápravových podvozkov 28. 29 prídavného vozidla 26, plus dĺžky posuvu X prídavného vozidla 26 pre každý pracovný cyklus, ktorá je vypočítaná pre krokový posun a závisí na počte podbíjaných podvalov, podľa dĺžky prestavenia
S spojovacieho ústrojenstva 30. Súčet vzdialeností A, náprav podvozkov 28, 29 prídavného vozidla od predného zadného otočného podvozku 3, 4 základného vozidla 25 teda zodpovedá prinajmenšom maximálnej dĺžke prestaven i a spojovacieho ústrojenstva
30.
Rázvor prídavného vozidla je zdvíhacieho a rovnacieho agregátu 34 od zadného podvozku 29 prídavného vozidla 26. Táto vzdialenosť C zodpovedá prinajmenšom asi 14- až 16-násobku priemernej vzdialenosti podvalov 6, ktorá je napríklad 60 cm, teda s výhodou najmenej 8 m.
Pre bezpečnosť pri použitiu takého stroja je výhodné, keď maximálna dĺžková veľkosť prestavenia prídavného vozidla 26 daná vzdialenosťou A a B, voči základnému vozidlu 25 je o prídavnú dráhu, závislú na rýchlosti posuvu základného vozidla 25 a prídavného vozidla
26, rovnú asi priemernej vzdialenosti podvalov, väčšia ako dĺžka posuvu X prídavného vozidla 26 od jedného miesta podbíjania k druhému.
Na obr.
je prídavné vozidlo 26 znázornené pre lepšie pochopenie samotné, v oddelenej polohe od základného vozidla
25, aby bolo zjavné usporiadanie a riadiace prepojenie jednotlivých pohonov nástrojov a zdrojov energie v stroji 1_.
Hnac i e a napájacie ústrojenstvá 1_2, umiestnená na základnom vozidle 25, zahrňujú hnací motor 45, napríklad, niekoľkovalcový
Dieselový motor, generátor 46 pre napájanie stroja elektrickým prúdom, spojený s hnacím motorom 45, hydraulické čerpadlo 47 s pripojeným akumulátorom tlaku a kompresor 49, taktiež spojený s hnacím motorom súčasne so vzduchojemom 0. Okrem toho sú na podvozkovom ráme základného vozidla 25 umiestnené pred kabínou 1_3 obsluhy za sebou dve koncové spínače 51. 52.
ktoré spolupracujú s dorazom na prídavnom vozidle 26. Na podlahe kabíny 1J3 je uložený brzdový pedál 54, ktorý ovláda prívod tlakového vzduchu do brzdových válcov 55 zadného otočného podvozku
4, ktorý je opatrený brzdovými zdržami 9. Na podvozkovom ráme prídavného vozidla 26 sú pri podbíjačích agregátoch 33 za sebou pre umiestnené dve koncové spínače
5.6, 57, ktoré spo1upracuj ú s dorazom 58 príslušného podbíjačieho agregátu 33. Podvozkový rám 27 nesie pohony 29 do záberu a vibračný pohon 60 na podbíjačie nástroje podbíjačí ch agregátov 33.
Pre funkčný opis hnacích, brzdiacich, napájacích a riadiacich ústrojenstiev budú použité symboly naznačené na jednoduchých schémach na obr. 3. Hydraulické médium odoberané z nádrže 61 sa prečerpáva hydraulickým čerpadlom 47 cez spätný ventil 62 a akumulátor 48 tlaku cez spojovacie potrubie 63 k riadiacemu pultu 1.6. Tlakový vzduch prichádza z kompresoru cez spätný ventil 62, vzduchojem a spojovacie potrubie k
centrálnemu riadiacemu pultu 16.
K spojovaciemu potrubiu sú pripojené koncové spínače 52
53, 57 vytvorené napríklad ako mechanicky ovládané hydraulické ventily.
R i ad i ac i pu 11 1_6 j e spoj ený zjednodušene zakresleným vodiacim systémom 65 s centrálnym riadiacim ústrojenstvom 17 a s indikačným ústrojenstvom 18. Z riadiaceho pultu 1_6 vychádza väčší počet riadiacich vedení k pohonu nástrojov a k ostatným pohonom stroja 1_. K nim patrí brzdové potrubie 66, ktoré dostáva tlakový vzduch cez spojovacie potrubie 64. a vedie pôsobením brzdového pedálu 54, vytvoreného ako regulačný ventil, k brzdovým válcom 55 otočného podvozku 4.
Brzdové válce 55 môžu dostávať prídavné vzduch cez obchvatové potrubie 67 a koncový spínač vytvorený ako tlakovzdušný ventil, priamo z potrubia 64.
Ostatné riadiace potrubie 68 až môžu dostávať tlakové médium cez neznázornené ovládacie e 1ementy a riadiace členy zo spojovacieho potrubia 63.
Riadiace potrubie 68 vedie k jazdnému pohonu 8 tlakové médium cez obchvatové potrubie 74 a
Cez koncový spínač 52 z potrubia 63.
riadiace potrubie 69 dostávajú komory bočných rovnacích pohonov 38, tlakové médium valcovej a cez riadiace potrubie valcovej komory zdvíhacieho pohonu 37. Riadiace potrubie vedie k vonkajším valcovým komorám oboch pohonov 59 do záberu, a riadiace potrubie 72 k vibračnému pohonu 60 podbíjačieho agregátu 33. Cez spojovacie potrubie 73 prichádza tlakové médium do valcových komôr výškového nastavovacieho pohonu 32. Ďalším, prerušovane zakresleným riadiacim potrubím 75, je spojený piestový mechanizmus 31 s riadiacim pultom 16. Alternatívne je valcový priestor piestového mechanizmu 31 spojený s hydraulickým médiom v spojovacom potrubiu 63 cez prídavné riadiace potrubie 73, 77 a koncové spínače 56, 52.
Podbíjačí, nivelovací a rovnací stroj podľa vynálezu, znázornený na obr. la 2, ktorého schéma ukazuje obr. 3, pracuje takto: na začiatku pracovnej jazdy sa prídavné vozidlo 26 premiestni pomocou piestového mechanizmu 31 tak ďaleko dopredu, až sa podbíjačie agregáty 33 nachádzajú v centrovanej polohe nad podvalom 6 určeným na podbíjanie. Z riadiaceho pultu 16 sa spustí vibračný pohon 60 a zdvíhací pohon 37 a bočný rovnací pohon 38 sa uvedú do činnosti v závislosti na údaj i vzťažného systému .19, 23, ktorý udáva existujúce chyby polohy koľaje. Potom sa spustí dolu podbíjačí agregát 33 pomocou výškových nastavovacích pohonov 32, pričom koncový spínač 53 je uvedený do činnosti dorazom 58, a cez potrubie 78 sa do vnútorných valcových komôr oboch pohonov koncový spínač 53 je uvedený do činnosti dorazom potrubie 78 sa do vnútorných valcových komôr oboch
32. pričom
58. a cez pohonov 59 do záberu vpustí tlakové médium v zmysle záverného pohybu podbíjacích nástrojov. Súčasne so spustením podíjacích agregátov 33 sa z riadiaceho pultu 16 po uvoľneniu brzdových zdrží 9 uvedie do činnosti jazdný pohon 8 a základné vozidlo sa uvedie do dopredného pohybu nastavenou rýchlosťou posuvu. Počas podbíjania ostáva prídavné vozidlo 26 na jednom mieste, čo môže byť realizované, ako bolo opísané v súvislosti s obr. 1, zabrzdením podvozku 29 a vypustením tlakového média do piestového mechanizmu 31., alebo naopak. Vpustením tlakového média do vnútornej valcovej komory piestového mechanizmu 31 pre spätný pohyb piestnice 42, ktorý je opačný ako spojitý dopredný pohyb piestnice 42, ktorý je opačný ako spojitý dopredný pohyb stroja 1_ podľa šípky 7. Po skončenom podbíjaní, to znamená po potrebnom zhutneniu štrkového lôžka pod podvalom
6, sa podbíjačie agregáty 33 zdvihnú výškovými nastavovacími pohonmi 32 dohora.
až doraz nájde na koncový spínač 56. Tým sa do vonkajšieho valcového pr i estoru piestového mechanizmu 31.
vpustí tlakové médium a pr ídavné vozidlo 26 sa veľkou rýchlosťou posúva krokovo dopredu nas1edujúcemu miestu podb í j an i a.
K obmedzeniu prestavovacej dráhy prídavného vozidla 26 vzhľadom k základnému vozidlu 25 slúži oba koncové spínače 51.
52. Keď sa prídavné vozidlo 26 blíži podľa obr.
svojej prednej koncovej polohe, a narazí svojim dorazom 53 na koncový spínač 52, otvorí sa obchvatové potrubie 74 a jazdný pohon 8 sa v dôsledku priameho pôsobenia tlaku z potrubia 63 začne otáčať vyššími otáčkami. Súčasne príde tlakové médium do vnútornej valcovej komory piestového mechanizmu 31 a piestnica sa zablokuje skôr, ako dosiahne svojej vnútornej koncovej polohy.
Keď sa naproti tomu prídavné vozidlo 26 blíži svojej zadnej koncovéj polohe, napríklad pri oneskorenom zakončeniu podbí jačieho cyklu, narazí doraz na koncový spínač 51.
takže brzdové válce 55 otočného podvozku 4 dostanú tlak zo spojovacieho potrubia 64 a základné vozidlo 25 sa zastaví.
Riadenie opísaných cyklov sa môže vykonávať buď ručne z riadiaceho pultu 16 alebo cez vodiaci systém 65 automaticky z centrálneho riadiaceho ústrojenstva.
Základné vozidlo 25 je teda spojené s prídavným vozidlom 26 okrem pružných 73. 75, 76 spojené iba dĺžkovo spojovacích potrubí 69, nastaviteľným spojovacím ústrojenstvom a čiastočne cez spojovací systém 19. 23.
Obr. 4a 5 ukazujú ďalšiu obmenu vyhotoven i a spoj i te pojazdného stroja 79 na podbíjanie, nivelovanie a rovnanie zák1adné koľaje. Stroj 79 zahrňuje rámom 83, jazdiacim po dvoch vozidlo 85, ktoré je umiestnené pred základným vozidlom 80 podvozkovým rámom 88, ktorý podvozky 86, 87. Základné spolu klbovo spojené spojovacieho ústrojenstva 89 mechanizmu 90 a spriahadlovej pozostávajúcej z podvalov 100 a vozidlo 80 s podvozkovým podvozkoch 81 . 82, a prídavné v smere práce podľa Šípky 84.
je opatrené pretiahnutým opiera na oboch koncoch o 80 a prídavné vozidlo 85 sú dĺžkovo staví teľného pozostáva z piestového 91. a jazdí po koľaji koľajníc 98.
a sa voz i dlo prostredn í ctvom ktoré tyče
Na podvozkovom ráme 83 základného vozidla 80 je uložená kabína 92 obsluhy, ktorá prečnieva ďaleko dopredu pred predný podvozok
81. V skriňovom dielu 93 za kabínou 92 sú umiestnené hnacie a napájač i e ústrojenstvo 94, podobné ústrojenstvám 4 až podľa obr. 3. Základné vozidlo 80 je okrem toho opatrené jazdným pohonom 95, spojeným so zadným podvozkom
82, a bežnými brzdovým i ústrojenstvami. Kabína obs1uhy je vybavená r i ad i ac i m pultom 96 a riadiacim ústrojenstvom 97. Ako je patrné z
4, je kabína
92, obsahujúca riadiace ústrojenstvo 97 pre podbíjačie, zdvíhacie a rovnacíe agregáty
99, 102 na prídavnom vozidle 85.
umiestnená na prečnievajúcom rámovom diele základného vozidla
80. a spojovacie ústrojenstvo
89. vytvorené ako hydraulický piestový mechanizmus 90 a spojené klbovo s prídavným vozidlom 85.
je umiestnené v podstate pod týmto vyčnievajúcim rámovým dielom základného vozidla
80.
Na podvozkovom ráme prídavného vozidla 89, pr i amo pred zadným podvozkom 87 je umiestnený pre každú koľajn i cu dvojitý podbíjačí agregát k
súčasnému podbíj ani u dvoch bezprostredne vedľa seba ležiacich podvalov
100, pričom tento podbíjačí agregát 99 je spojený s pohonmi do záberu a s výškovým nastavovacím pohonom 101. Pred podbíjačími agregátmi 99 je umiestnený zdvíhací a rovnací agregát 102, ktorý je vybavený zdvíhacími kliešťami 103. ktorých valčekové čeľusti sú výkyvné pod hlavou koľajnice, rovnacími kladkami
104, zdvíhacími pohonmi 105 a bočnými rovnacími pohonmi 106. Podvozkový rám 88, ktorý je v oblasti pracovných agregátov vytvorený na spôsob priehradového nosníka, pozostáva v nadväzujúcej častí až k prednému podvozku 86 v podstate z pozdĺžnika 107, ktorý leží približne v prostriedku nad koľajnicami 98, a z konzoly 108, na ktoré je kĺbové uložený centrálny pozdĺžny nosník 109 zdvíhacieho a rovnacieho agregátu 102. Oba podvozky 86, 87 prídavného vozidla 85 sú opatrené blokovacím ústrojenstvom 110 k zablokovaniu odpružen i a náprav. S výhodou sú oba podbí jačíe agregáty 99, um i estnené na prídavnom vozidle 85, vždy nad každou koľajnicou štandardnej konštrukcie sú opatrené podbíjačími nástrojmi na podbí j ani e podvalov. Podbí jačie nástroje sú po dvojiciach zostav i teľné proti sebe v pozdĺžnom smere koľaje, sú schopné vibráciou a môžu sa zanorovať do štrkového lôžka po oboch stranách koľajnice 98 a podvalu 100.
Aj znázornený zdvíhací a rovnací agregát 102 je štandardnej konštrukcie a je spojený so zdvíhacími pohonmi 105 a bočnými rovnacími pohonmi 106, ktoré ho uvádzajú do správnej polohy podľa údaja nivelačných a rovnacích vzťažných systémov, a je opatrený zdvíhacími a rovnacími nástrojmi, ktoré zaberajú z oboch strán každej koľajnice 98, najmä so zdvíhacími kliešťami 103 a rovnacími kladkami 104.
Aby bolo možné stroj 79 zaradiť do vlakovej súpravy, má ako základné vozidlo 80, tak prídavné vozidlo 855 na vonkajšom konci podvozkového rámu 83, 88 ťažné a nárazné ústrojenstvo
111. Stroj 79 je ďalej vybavený optickým nivelačným vzťažným systémom 112, ktorý pozostáva pre každú koľajnicu 98 z vysielača 114, ktorý je vedený snímacím členom 113 po ešte neskôr igovanej koľaj i a slúži k vytváraniu svetelného zväzku í 15. a z prijímača 117.
ktorý je vedený snímacím členom 116 po skorigovanej koľaje a je umiestnený vedľa kabíny 92 na základnom vozidle 80.
V prostriedku medzi podbíjačími agregátmi 99 a zdvíhacím a rovnacím agregátom 102 je upravený na prídavnom vozidle 85 ďalší snímací člen 118, ktorý nesie na hornom konci so svete 1ným i zväzkam i
115.
Stroj 79 je ďalej opatrený 120, ktorý pozostáva z tyčovej spoločne s prídavným vozidlom 85.
rovnacím vzťažným systémom sústavy 121 pohybujúcej sa Jej predný koniec je vedený pr i b1 i žne nad stredom koľaje snímacím členom 113 a zadný kon i ec ďa1 š í m sn í mac í m členom 122 za zadným podvozkom
82. S touto tyčovou súpravou
121 spolupracuje merací snímač
123.
spojený so snímacím členom 118, k zisťovaniu skutočnej výšky a bočnej polohy koľaje. Opísané nivelačné a rovnac i e vzťažné systémy
112, 120 sú taktiež štandardné známe systémy, ktorých vzťažné priamky, prípadne vzťažné roviny sú tvorené svetelnými svážkam i 115, prípadne tyčovou sústavou 131, ktoré sa pohybujú dopredu spojíte spoločne so základným vozidlom 80, zatiaľ čo snímač 118, priradený podbíjačiemu agregátu 99 a zdvíhaciemu a rovnaciému agregátu 102, je umiestnený na prídavnom vozidle
85, takže sa pohybuje krokové spolu s ním. Prídavné vozidlo 85 je spojené prostredníctvom clôn 119 prípadne meracieho snímača 123 jednak k svetelným zväzkom 115 a jednak s tyčovou sústavou 121 k zisťovaniu skutočnej výšky koľaje a jej bočnej polohy.
Na obr. 2 je znázornená na j prednej š :i a a na obr. 5 najzadnejšia koncová poloha prídavného vozidla 85 voči základnému vozidlu 80 bodkočiarkovanými čiarami. Pritom pozostáva spojenie medzi oboma vozidlami 80, 85 iba zo spriahadlovej tyče 91 a z príslušných napájacích a riadiacich potrubí. Vedľa podbíjačieho agregátu 99 je na prídavnom vozidle 85 na každej strane umiestnený hydraulický výškovo stav i teľný zhutňovač 125 štrku, kmitov. Zhutňovače 125 štrku zastavení prídavného vozidla ktorý možno uviesť do zvislých sa spúšťajú nespojíte pri 85 súčasne s podbíjačími agregátmi 99 na svahy štrkového lôžka.
K spojitému 2hutňovaniu štrku pri pozdĺžnych zhutňovače zadnom konci stranách sú zák1adného vozidla 80 po jeho oboch umiestnené výškovo staviteľné ďalšie
126 s válcami.
z niekoľkých sa uvádzať k pozdĺžnemu válcov, ktoré do vibračného smeru stroja.
Tieto zhutňovače 126 sú zaťažené zvislým pohybu, pričom
K premiestneni u prídavného vozidla polohy, zakreslenej na obr. 5 plnými čiarami, pozostávajú tlakom a môžu ich osi sú kolmé do pracovnej sa do vnútorného valcového priestoru piestového mechanizmu 90 zavedie tlakové médium a prídavné vozidlo 85 sa premiestni oproti spojité jazdiacemu základnému vozidlu 80 veľkou rýchlosťou tak ďaleko dopredu, až dvoj i te podbí jačie nástroj e prídu do centrovanej polohy nad oba podvaly
100 určené k podbíjaniu. V tejto polohe sa z piestového mechanizmu 90 vypustí tlakové médium a zadný podvozok 87 prídavného vozidla. 85 sa zabrzdí brzdovým i zdržam i
Súčasne sa spustia dolu nástroje vniknú do stranách oboch podvalov 10O, a to z oboch strán každej koľaj n i ce
98. Po skončeniu podbitia, zdvihnutia a narovnanía koľaj n í c sa dvojité podbíjačie agregáty zdvihnú dohora pomocou výškových nastavovacích pohonov 101, brzdové zdrže sa oddialia od podvozku 87 a prídavné vozidlo sa premiestni dopredu k nasledujúcemu m i estu podb í j an i a krokovo prostredníctvom piestového mechanizmu
90, ako je symbol icky naznačené šípkami
124. Zhutňovače
125 štrku, priradené podbíjačím agregátom 99, sa pritom zdvíhajú a spúšťajú súčasne s podbíjacími agregátmi 99.
Oba valcové zhutňovače 126 štrku.
umiestnené na pozdĺžnych stranách základného vozidla 80.
ostáva j ú naproti tomu v spustenej polohe, aby vykonávali spoj i té a rovnomerné zhutnenie štrku pri hlavách podvalov.
Vhodné vytvorenie riadiaceho umožňuje automatický priebeh opísaných pracovných cyklov a posuvných pohybov, takže obsluha stroja sa môže sústrediť hlavne na sledovanie pracovných agregátov, ktoré ležia v jej zornom poli. Obsluha stroja 79 má prehľad a dobre vidí na pracovné agregáty a nástroje umiestnené na prídavnom vozidle 85. Aj v stroji 79 nepôsobia statické a dynamické zaťaženia ani vibrácie, vyvolávané pracovnými agregátmi, na podvozkový rám 83 a na kabínu 92 na základnom vozidle 80. Ako je znázornené schematicky prerušovanou čiarou na obr. 4, môže byť na zadnom konci základného vozidla 80 umiestnená ďalšia kabína 127 obsluhy, najmä na premiestňovanie stroja na dlhšie vzd i a 1enost i .
V rámci vynálezu sú možné početné ďalšie obmeny vyhotovenia a konštrukčné odchýlky od opísaných a znázornených vyhotovení. To platí najmä o tvare prídavného vozidla a jeho strojovom vybavení aj pre pohony a brzdiace ústrojenstvo stroja. V rámci vynálezu možno k ovládaniu pohonov pracovných nástrojov a ostatných pohonov stroja použiť elektrické ventily a pod., diaľkové ovládané z riadiaceho pultu, aby spojovacie potrubie týchto pohonov s napájacími zdrojmi stroja bola čo najkratší a.

Claims (24)

PATENTOVÉ NÁROKY
1. Spojíte pojazdný stroj na podbíjanie, nivelovanie a rovnanie koľaje s podvozkovým rámom na podvozkoch, ktorý nesie vým rámom, ktorý je s ním spojený dĺžkové staviteľne a klbovo a na ktorom sú medzi dvoma od seba vzdialenými podvozkami umiestnené podbíjacie, zdv í hac i e a rovnacie agregáty vrátane svojich pohonov, so zari aden í m na spoločný krokový posuv agregátov a s nive lačným rovnacím vzťažným systémom pr i radeným agregátom, v y z n sa tým, že podb í j ac i e agregáty (33, 99) zdvíhacie a rovnacie agregáty (34, 102) s pohonm i sú spoločne usporiadané medzi dvoma podvozkami (28, 29,
86,
87) prídavného vozidla (26, 85) vedeného oddelene po koľaj i a umiestnené na jeho pretiahnutom podvozkovom ráme (27,
88), ktorý tvorí nástrojový rám a opiera sa o t i eto podvozky svojimi koncami, pričom prídavné vozidlo (26, 85) je v pracovnom smere predradené jednému podvozku (4,
81) podvozkového rámu (2, 83) základného vozidla (25, 80) a je spojené kĺbové so základným vozidlom (25, 80) prostredníctvom z in dĺžkové staví teľného spojovacieho ústrojenstva (30, 89).
2. Spojité pojazdný stroj podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že prídavné vozidlo (26) je umiestnené medzi dvoma podvozkami (3, 4) základného vozidla (25), ktoré majú od seba veľký odstup a ležia priamo za sebou.
3. Spojité pojazdný stroj podľa nároku 1 alebo 2, v y značujúci sa tým, že prídavné vozidlo (26) sa opiera svojim podvozkovým rámom (27) o jednonápravové podvozky (28, 29) a základné vozidlo (25) svojím podvozkovým rámom (2) o otočné podvozky (3, 4) .’
4. Spojité pojazdný stroj podľa jedného z nárokov 1 až 3, vyznačujúci sa tým, že podbíjacie agregáty (33, 99) a zdvíhacie a rovnacie agregáty (34, 102) ležiace v smere práce pred nimi sú umiestnené medzi prostriedkom a zadným koncom podvozkového rámu (27, 88) na prídavnom vozidle (26, 85).
5. Spojíte pojazdný stroj podľa jedného z nárokov 1 až 4, e o vyznačujúci sa tým, že najmenšia dĺžka r-ázvo_ru (L) náprav podvozkov prípadne vnútorných náprav a otočných ' ΓΓ.'Ζ,νΟ'(A' podvozkov základného vozidla (25) sa rovná aspoň dĺžke rázvoru (1) podvozkov (28, 29) prídavného vozidla (26) plus dĺžke posuvu (X) prídavného vozidla v každom pracovnom cykle, určenej pre krokový pohyb a závislej na počte podbíjaných podvalov podľa dĺžky prestavenia (S) spojovacieho ústrojenstva (30).
6. Spojité pojazdný stroj podľa nároku 5, vyznačujúci sa tým, že súčet pozdĺžnych vzdialeností (A, B) podvozkov (28, 29) prídavného vozidla (26) od predného a zad- ného podvozku (3, 4) základného vozidla (25) zodpovedá aspoň max. dĺžke prestavenia (S) spojovacieho ústrojenstva (30).
7. Spojité pojazdný stroj podľa jedného z nárokov 1 až 6, vyznačujúci sa tým, že vzájomná vzdialenosť (C) podvozkov (28, 29, 86, 87) prídavného vozidla (26, 85) je najmenej dvojnásobkom vzdialenosti zdvíhacieho a rovnacieho agregátu (34, 102) od zadného podvozku (29,
87) prídavného vzdialenosti podvalov, s výhodou najmenej 8 m.
8. Spojité pojazdný stroj podľa jedného z nárokov 5 až 7, vyznačujúci sa tým, že maximálna pozdĺžna prestav iteľnosť prídavného vozidla (26, 85) voči základnému vozidlu (25, 80) je väčšia ako dĺžka posuvu prídavného vozidla (26, 85) od jedného miesta podbíjania k ďalšiemu o prídavnú, na rýchlosti posuvu oboch vozidiel závislú dráhu s veľkosťou asi priemernej vzdialenosti podvalov.
TV
9. Spojité pojazdný stroj podľa jedného z nárokov 1 až 8, vyznačujúci sa tým, že základné vozidlo (25, 80) je spojené s prídavným vozidlom (26, 85) okrem pružných spojovacích potrubí a vedení (63, 64jatď^-), najmä elektrický, hydrau1 ických a/alebo pneumatických prípadne mechanických, ako * kjr' sú laná a pod.. iba prostredníctvom dĺžkové staviteľného spojovacieho ústrojenstva (30, 89).
10, vyznačujúci sa tým, že podvozkový rám (27, 88) prídavného vozidla (26, 85), vytvorený v mieste uloženia podbíjacích, zdvíhacích a rovnacích agregátov (33, 34, 99, 102) ako priehradová konštrukcia, pozostáva v nadväzujúcej časti až k prednému podvozku (28, 86) z jedného alebo dvoch vzájomne rovnobežných pozdlžnikov (107).
10. Spojité pojazdný stroj podľa jedného z nárokov 1 až 9, vyznačujúci sa tým, že všetky pohony (32, 37, 38, 59, 60, 101, 105, 106) podbí jačí ch, zdvíhacích a rovnacích agregátov, umiestnené na prídavnom vozidle (26, 85), a spojovacie ústrojenstvo (30, 89) tvorené piestovým mechanizmom (31. 90) sú vytvorené ako hydraulické pohony, spojené hydraulickým potrubím s hydraulickým tlakovým zdrojom napájacieho ústrojenstva (12, 94) na základnom vozidle (25, 80).
11. Spojité pojazdný stroj podľa jedného z nárokov 1 až
12, vyznačujúc sa tým, Že aspoň jedno prídavné vozidlo (85) je opatrené blokovacím ústrojenstvom (110) odpruženia náprav podvozkov (86, 87).
12. Spojité pojazdný stroj podľa jedného z nároku 11, vyznačujúci sa tým, že spojovacie ústrojenstvo (30, 89) spojené s podvozkovým rámom (2, 27, 83, 88) základného a prídavného vozidla (25, 26, 80, 85) krížovou kĺbovou spojkou, leží nad pozdlžnikom alebo pozdlžnikmi (107) podvozkového rámu (27, 88) prídavného vozidla (26, 85) a prebieha v pozdĺžnom smere stroja.
13, vyznačujúci sa tým, že prídavné vozidlo je opatrené vlastným jazdným pohonom.
13. Spojíte pojazdný stroj podľa jedného z nárokov 1 až
14, vyznačujúci sa tým, že základné vozidlo (25) a prídavné vozidlo (26) je opatrené vlastným brzdiacim ústrojenstvom.
14. Spojíte pojazdný stroj podľa jedného z nárokov 1 až
15. Spojité pojazdný stroj podľa jedného z nárokov 1 až
16. Spojité pojazdný stroj podľa jedného z nárokov 1, 3 až 5, 7 až 11, 13 až 15, vyznačujúci sa tým, že prídavné vozidlo (85) je predradené pred predným podvozkom (81) základného vozidla (80), ktorého podvozkový rám (83) má prednú časť prečnievajúcu pred predný podvozok a čiastočne prekrývajúci) prídavné vozidlo 6^^) l 'ó Λ 3
17. Spojité pojazdný stroj čujúci sa tým, že na (83) základného vozidla (80) je obsluhu, v ktorej je usporiadané (97) podbíjačí ch, zdvíhacích a podľa nároku 16, vyznáprečnievajúcej časti rámu umiestnená kabína (92) pre aspoň riadiace ústrojenstvo rovnacích agregátov (99, 102), umiestnených na prídavnom vozidle (85).
18. Spojité pojazdný značujúci sa stroj podľa nároku 16 alebo 17, v yt ý m, že dĺžkové Vstaví teľné spojovacie ústrojenstvo (89), vytvorené ako hydraulický piestový mechanizmus (90) a klbovo spojené s prídavným vozidlom (85) je umiestnené pod prečnievajúcou Časťou rámu (83) základného vozidla (80). s a vozidlo (80, 85) je k spoločnému začleneniu do vlakovej súpravy opatrené na vonkajšom konci podvozkového rámu (83, 88) ťažným a nárazným ústrojenstvom (111) napríklad nárazníkom a spr i ahad1om.
19. vyznačujúci sa tým, že podbíjací agregát (33, 99) štandardnej konštrukcie na prídavnom vozidle (26, 85) je vytvorený s podbíjacími nástrojmi (43) na podbíjanie podva- |V4lov (6, 100), ktoré sú výškovo staviteľné hydraulickými pohoniči mi (32, ^,1 ©Q, 101), po dvojiciach prestaviteľné proti sebe v smere koľaje a schopné vibračného pohybu, a/alebo zdvíhací a rovnací agregát (34, 102) štandardnej konštrukcie na prídavnom vozidle (23, 85) je vytvorený zdvíhacími a rovnacími nástrojmi, napríklad kliešťami (35, 103) s valčekovými čeľusťaA mi, zdvíhacími hákmi, rovnacími kladkami ($6, 104) s okolesníkmi a—pod., ktoré sú uvádzané do pohybu prostredníctvom zdvíhacích a rovnacích pohonov (37, 38, 105, 106) na 2áklade nivelačných, rovnacích vzťažných systémov (19, 23, 112, 120) a privádzané do záberu s oboma koľajnicami (5, 98) koľaje.
rovnac i e
Spojité pojazdný stroj značujúci vzťažné systémy podľa jedného z nárokov 1 až m, že ako nivelačné a
112, 120) konštrukcie sú na základnom vozidle (2^, dcpredný- pohyb V usporiadané zŕľäme systémy, vzťažnými priamkami alebo rovinami tvorenými ( 19,
20, 24), svetelnými zväzkami (115) alebo tyčovými sústavami (121), pričom však snímací zdvíhaciemu agregátu člen (39, 118) priradený podbí jačiemu.
je ku krokovému unášaniu umiestnený na prídavnom vozidle (26, 85) a spojený so snímačom chybnej polohy koľaje, napríklad s meracím snímačom (40, 41, 123), so vzťažnou priamkou pohybujúcou sa spojité so základným vozidlom (25, 80), so svetelným zväzkom alebo tyčovou sústavou.
T\Jto4 b
20. Spojité pojazdný stroj podľa jedného z nárokov 1 až
21 , vy sa tým, že stanovisko (15) obs1uhy je pre v i zuálne pozorovanie a riadenie pracovných nástrojov, um i estnených na prídavnom vozidle (26, 85) uspor i adané na podvozkovom ráme (2, 83) základného vozidla (25. 80) v bezprostrednej blízkosti podbíjacích, zdvíhacích a rovnacích agregátov (33, 34, 99, 102).
r 23. Spoj i te pojazdný stroj podľa nároku 22, v y z n a - - čujúci sa tým, že stanovisko (15) obsluhy je v umiestnené priamo nad prípadne za zadným podvozkom (29, 87) prídavného vozidla (26,>>i$) na podvozkovom ráme (2, 83)
základného vozidla (25, 80) .
24. Spojité pojazdný stroj podľa jedného z nárokov 1 až
22.
Spoj i te pojazdný stroj podľa jedného z nárokov 1 až
23, vyznačujúci sa tým, že na prídavnom vozidle (26) je usporiadaný iba jeden podbíjačí agregát (33) s podbíjacími nástrojmi (43) pre každý koľajnicový pás spoločne so zdvíhacím a rovnacím agregátom (34) priradeným koľaji ku krokovému podbíjaniu len jedného podvalu (6) pri spojitej depre^rrerŕ j azdé'č’zák 1 adného vozidla (25).
25. Spojité pojazdný stroj podľa jedného z nárokov 1 až
23,
80) štandardnej pre spojitý napríklad so drôtmi (
24, vyznačujúci sa tým, že na krokovo pojazdnom podvozkovom ráme prídavného vozidla (85) je s výhodou po oboch pozdĺžnych stranách podbíjačieho agregátu (99) usporiadaný zdvíhací -a spúšťací a výškovo nastaviteľný zhutňovač (125) štrku a/alebo na spojité pojazdnom podvozkovom (83/ ráme'/základného vozidla (80) je s výhodou pri zadnom konci po oboch pozdĺžnych stranách usporiadaný výškovo stavi teľný valčekový zhutňovač (126) štrku ku spojitému a/alebo krokovému zhutňovaniu štrku pred hlavou podvalov a prípadne aj svahov štrkového lôžka.
SK2016-84A 1983-08-19 1984-03-21 Continuous traveller machine for tamping, leveling and straightening of track SK278035B6 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0298183A AT380279B (de) 1983-08-19 1983-08-19 Kontinuierlich (non-stop) verfahrbare gleisstopf-nivellier- und richtmaschine

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK201684A3 true SK201684A3 (en) 1995-10-11
SK278035B6 SK278035B6 (en) 1995-10-11

Family

ID=3543446

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK2016-84A SK278035B6 (en) 1983-08-19 1984-03-21 Continuous traveller machine for tamping, leveling and straightening of track

Country Status (17)

Country Link
US (1) US4630541A (sk)
JP (1) JPS6043503A (sk)
AT (1) AT380279B (sk)
AU (1) AU563472B2 (sk)
BR (1) BR8401377A (sk)
CA (1) CA1224972A (sk)
CH (1) CH667119A5 (sk)
CZ (1) CZ279061B6 (sk)
DD (1) DD216055A5 (sk)
DE (1) DE3409854A1 (sk)
FR (1) FR2550809B1 (sk)
GB (1) GB2145140B (sk)
HU (1) HU189404B (sk)
SE (1) SE456095B (sk)
SK (1) SK278035B6 (sk)
SU (1) SU1366066A3 (sk)
ZA (1) ZA842302B (sk)

Families Citing this family (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4646780A (en) * 1986-07-30 1987-03-03 Kohler Co. Toilet tank float valve assembly
US4858949A (en) * 1987-11-20 1989-08-22 Lear Siegler Neway Corp. Lightweight trailing arm suspension
AT402519B (de) * 1990-02-06 1997-06-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Kontinuierlich verfahrbare gleisbaumaschine zum verdichten der schotterbettung eines gleises
AT401943B (de) * 1992-08-21 1996-12-27 Plasser Bahnbaumasch Franz Kontinuierlich verfahrbare gleisstopfmaschine
CZ285403B6 (cs) * 1995-03-16 1999-08-11 Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft M. B. H. Pracovní vozidlo pro provádění kolejových stavebních prací
AT3876U3 (de) * 2000-06-09 2001-02-26 Plasser Bahnbaumasch Franz Verfahren und maschine zur unterstopfung eines gleises
AT4463U3 (de) * 2001-04-26 2002-03-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Reinigungsmaschine zur reinigung der schotterbettung eines gleises
AT4464U3 (de) * 2001-04-26 2002-03-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Reinigungsmaschine zur reinigung der schotterbettung eines gleises
AT5705U3 (de) * 2002-07-04 2003-06-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Stopfmaschine mit einem maschinen- und einem aggregatrahmen
AT514990B1 (de) * 2013-10-28 2015-08-15 Plasser & Theurer Export Von Bahnbaumaschinen Gmbh Stopfmaschine zum Unterstopfen eines Gleises
US11260749B2 (en) * 2016-09-26 2022-03-01 Transportation Ip Holdings, Llc Cooling control systems

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1534078B2 (de) * 1964-12-31 1975-11-27 Franz Plasser Bahnbaumaschinen- Industriegesellschaft Mbh, Wien Fahrbare Gleisstopf-, Nivellier- und Richtmaschine
DE1658339C3 (de) * 1966-09-26 1978-06-08 Franz Plasser Bahnbaumaschinen- Industriegesellschaft Mbh, Wien Gleisstopf- und Richtmaschine
AT321347B (de) * 1968-01-02 1975-03-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Fahrbare Gleisstopfmaschine
AT314581B (de) * 1969-07-24 1974-04-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Bettungsverdichtmaschine
AT313347B (de) * 1970-04-17 1974-02-11 Plasser Bahnbaumasch Franz Fahrbare Nivellier-Gleisstopfmaschine
AT350612B (de) * 1976-12-27 1979-06-11 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisstopf-nivellier-richtmaschine und ver- fahren zur bearbeitung eines gleises
AT363982B (de) * 1977-01-31 1981-09-10 Sig Schweiz Industrieges Verfahren zur herstellung des fahrgestelles einer beweglichen maschine zur gleisbehandlung
AT359110B (de) * 1977-08-16 1980-10-27 Plasser Bahnbaumasch Franz Selbstfahrbare gleisbaumaschinenanordnung
AT359540B (de) * 1978-06-19 1980-11-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Kontinuierlich verfahrbare gleisstopfmaschine
AT369068B (de) * 1978-11-30 1982-12-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Fahrbare gleisbearbeitungsmaschine fuer weichen, kreuzungen und streckengleise
AT372721B (de) * 1980-02-25 1983-11-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Fahrbare anlage und verfahren zum reinigen der schotterbettung von gleisen
AT373646B (de) * 1980-05-29 1984-02-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisbaumaschine mit werkzeugtraeger fuer hebeund richtwerkzeuge
US4502391A (en) * 1981-09-30 1985-03-05 Sig Societe Industrielle Railway track working machine equipped with a device for blocking the suspension of its axles
AT376258B (de) * 1982-09-09 1984-10-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Fahrbare gleisstopf-nivellier- und richtmaschine

Also Published As

Publication number Publication date
DE3409854C2 (sk) 1987-07-02
HU189404B (en) 1986-07-28
GB8407951D0 (en) 1984-05-10
CZ279061B6 (en) 1994-12-15
BR8401377A (pt) 1985-06-11
SE8401562D0 (sv) 1984-03-21
DE3409854A1 (de) 1985-03-07
JPH0373684B2 (sk) 1991-11-22
AU2618384A (en) 1985-02-21
SE8401562L (sv) 1985-02-20
GB2145140B (en) 1987-01-07
JPS6043503A (ja) 1985-03-08
ATA298183A (de) 1985-09-15
FR2550809B1 (fr) 1987-05-15
SU1366066A3 (ru) 1988-01-07
GB2145140A (en) 1985-03-20
ZA842302B (en) 1984-11-28
CH667119A5 (de) 1988-09-15
HUT36198A (en) 1985-08-28
CZ8402016A3 (en) 1993-08-11
CA1224972A (en) 1987-08-04
DD216055A5 (de) 1984-11-28
SE456095B (sv) 1988-09-05
SK278035B6 (en) 1995-10-11
AU563472B2 (en) 1987-07-09
FR2550809A1 (fr) 1985-02-22
AT380279B (de) 1986-05-12
US4630541A (en) 1986-12-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4534295A (en) Track tamping, leveling and lining operating unit
RU2109101C1 (ru) Рабочее транспортное средство для выполнения железнодорожных работ
US4646645A (en) Mobile track leveling, lining and tamping machine
SK201684A3 (en) Continuous traveller machine for tamping, levelling and straightening of track
CS225809B2 (en) The mobile machine for the packing up the sleepers,the levelling and the straightening of the tracks
CS98689A3 (en) Railway track packing and levelling mobile machine
RU2048630C1 (ru) Способ уплотнения щебня железнодорожного пути и шпалоподбивочная машина для его осуществления
CS216692B2 (en) Gravel compactor for repairs of the rail position
JP3295213B2 (ja) 軌道突固め機械
US4643101A (en) Mobile track leveling, lining and tamping machine
CA1235330A (en) Continuously advancing track leveling, lining and tamping machine
HU189840B (en) Continuously movable line-packing machine
GB2148361A (en) A travelling track tamping machine, more particularly a track tamping, levelling and lining machine
CA1224086A (en) Mobile track leveling, lining and tamping machine
US4628822A (en) Continuously advancing track leveling, lining and tamping machine
CN1023908C (zh) 带有道床犁装置的连续走行式轨道捣固机
CA1094885A (en) Mobile track surfacing machine
RU2194111C2 (ru) Выправочно-подбивочно-рихтовочная машина
RU2044811C1 (ru) Выправочно-подбивочная машина
CN116714962A (zh) 一种砂石骨料火车装车物料铺平设备
CZ278257B6 (en) Machine for packing sleepers