SK14282001A3 - Adhézne prípravky na zubné náhrady - Google Patents

Adhézne prípravky na zubné náhrady Download PDF

Info

Publication number
SK14282001A3
SK14282001A3 SK1428-2001A SK14282001A SK14282001A3 SK 14282001 A3 SK14282001 A3 SK 14282001A3 SK 14282001 A SK14282001 A SK 14282001A SK 14282001 A3 SK14282001 A3 SK 14282001A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
adhesive
cations
mixtures
group
mixed
Prior art date
Application number
SK1428-2001A
Other languages
English (en)
Inventor
Jayanth Rajaiah
Carole Ann Schumacher
John Roy Whitney
Kimberly Ann Gilday-Weber
Lisa Catron Ernst
Original Assignee
The Procter & Gamble Company
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by The Procter & Gamble Company filed Critical The Procter & Gamble Company
Publication of SK14282001A3 publication Critical patent/SK14282001A3/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F8/00Chemical modification by after-treatment
    • C08F8/44Preparation of metal salts or ammonium salts
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K6/00Preparations for dentistry
    • A61K6/30Compositions for temporarily or permanently fixing teeth or palates, e.g. primers for dental adhesives
    • A61K6/35Preparations for stabilising dentures in the mouth

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Oral & Maxillofacial Surgery (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Dental Preparations (AREA)
  • Adhesives Or Adhesive Processes (AREA)

Description

Oblasť techniky
Tento vynález sa týka adhéznych prípravkov na zubné náhrady, zvlášť sa tento vynález týka adhéznych prípravkov na zubné náhrady so zlepšenou priľnavosťou, na báze kopolymérov alkylvinyléteru s kyselinou maleínovou alebo na báze terpolyméru alkylvinyléter - kyselina maleínová - izobutylén.
Doterajší stav techniky
Bežné vyberacie zubné náhrady, zubné protézy a podobné pomôcky obsahujú umelé zuby pripevnené na vhodnom skelete. Na vyplnenie priestoru medzi umelými zubami a plastami alebo tkanivami slúžia prípravky na fixáciu zubných náhrad. Pred vložením zubných náhrad do ústnej dutiny sa prípravok na fixáciu zubných náhrad nanesie na povrch zubnej protézy, a tým sa dosiahne dokonalého rovnomerného styku medzi plastami a sliznicami. Prípravok na fixáciu náhrad zubov má zloženie, ktoré nielen zaisťuje jeho adhézne vlastnosti, ale zároveň umožňuje, aby fungoval ako výplň alebo tesnenie medzi zubnou náhradou a tkanivom, a tým zaistil bezpečné umiestnenie zubnej náhrady v ústnej dutine.
Mnoho rokov bolo vyvíjané značné úsilie s cieľom získať zlepšené adhézne prípravky na zubné náhrady. Boli použité syntetické polyméry, prírodné polyméry a živice, buď samotné, alebo vo forme vzájomných kombinácií, alebo v kombinácii s rôznymi adhezívami a inými materiálmi, s cieľom odstrániť niektoré nedostatky týchto adhéznych prípravkov. Týmito nedostatkami sú, okrem iného, nedostačujúca priľnavá sila, vytlačovanie adhezíva z priestoru pod zubnou protézou počas jej vkladania a nosenia, ľahké znečistenie adhezívom pri manipulácii a ťažkosti s odstránením zbytkov adhezíva z úst a zo zubnej náhrady. Ďalším možným nedostatkom je uľpievanie potravy medzi zubnou náhradou a sliznicami ústnej dutiny.
Ako kopolyméry používané v adhéznych prípravkoch na zubné náhrady sú známe kopolyméry alkylvinyléterov s kyselinou maleínovou a ich soli. Ich použitie je popísané v patente USA č. 3 003 988, autorov Germann a kol., vydanom 10. októbra 1961; v patente USA 4 980 391, autorov Kumar a kol., vydanom 25. decembra 1990; v patente USA č. 5 073 604, autorov Holeva a kol., vydanom 17. decembra 1991; v patente USA č. 5 900 470, autorov Prosise a kol., vydanom 4. mája 1999; v patente USA č. 5 073 924, autorov Tazi a kol., vydanom 6. augusta 1991; v patente USA č. 5 082 913, autorov Tazi a kol., vydanom 21. januára 1992; a v patente USA č. 5 525 652, autor Čiarke, vydanom 1. júna 1996. Okrem toho sú známe adhezíva na zubné náhrady vo forme pásikov alebo vložiek. Tak napríklad je v patente USA č. 4 880 702, autorov Homan a kol., vydanom 14. novembra 1989 popísaný prípravok na fixáciu náhrad zubov vo forme pásiku pozostávajúceho z troch vrstiev. Dve vonkajšie vrstvy sú tvorené polymérom zvoleným zo skupiny pozostávajúcej z polyetylénoxidu o priemere molekulových hmotností asi 200 000 až 10 000 000, zo sodnej soli karboxymetylcelulózy, polyvinylalkoholu a zmesí týchto látok. Vnútorná vrstva pozostáva z mikrokryštalického vosku a polyméru, ktorý potom, čo vonkajšie vrstvy boli rozpustené, dostatočne adheruje v prítomnosti vody na vnútornej vrstve živice a na skelete zubnej náhrady. V európskej prihláške vynálezu, 0 353 375, autor Altwirth, zverejnenej 7. februára 1990, je popísaná adhézna vložka zubných náhrad, pozostávajúca z gázy prestúpenej adhezívom, ktorým je pastovitá zmes alginátu a/alebo karboxymetylcelulózy, polyvinylacetát a alkoholické rozpúšťadlo. Napriek tomu, že existujú horeuvedené postupy a prípravky a okrem nich i mnohé iné podobné postupy a prípravky, stále sa prejavuje potreba získania adhéznych prípravkov na zubné náhrady, ktoré majú zlepšenú priľnavosť.
Podstata vynálezu
Autori tejto prihlášky zistili, že vynikajúcu priľnavosť zubných náhrad možno dosiahnuť použitím adhéznych prípravkov obsahujúcich kopolyméry alkylvinyléter-kyselina maleínová a/alebo terpolyméry s izobutylénom, horečnaté a zinočnaté zmesné soli a určité množstvo voľnej kyseliny. Tieto adhézne prípravky na zubné náhrady môžu tiež byť úspešne použité ako súčasti obväzov, adhezíva na použitie pod vodou, bioadhezíva, zásobníky iných aktívnych látok v liekových formách na kontrolované uvoľňovanie a/alebo na ďalšie použitie, pri ktorom je potrebná adhézia k pokožke alebo tkanivu, vrátane kozmetických prípravkov na čistenie pórov pokožky vo forme pásikov.
Predmetom tohto vynálezu je poskytnutie kopolymérov a/alebo terpolymérov alkylvinyléter-kyselina maleínová obsahujúcich horečnaté a zinočnaté zmesné soli, obsahujúcich určitú koncentráciu voľnej kyseliny, ktoré sú vhodné na prípravu adhéznych prípravkov, vyznačujúcich sa značnou priľnavosťou, a ktoré môžu byť použité na zubné náhrady. Tieto prípravky dlhý čas účinne fixujú zubné náhrady.
Stručný popis vynálezu
Tento vynález sa týka adhéznych prípravkov na zubné náhrady, obsahujúcich zmesné soli kopolyméru alkylvinyléteru s kyselinou maleínovou alebo terpolyméru alkylvinyléter kyselina maleinová - izobutylén, ich súčasťou sú zmesné soli s katiónovými funkčnými skupinami obsahujúcimi alebo pozostávajúcimi prevažne z 5 až 50 % zinočnatých katiónov, 0 až 2,5 % katiónov zvolených zo skupiny pozostávajúcej z iónov železa, boru, hliníka, vanádu, chrómu, mangánu, niklu, medi, ytria, titánu a ich zmesí; z 30 % až 60 % voľnej kyslej zložky; z horeČnatých katiónov v množstve, ktoré vyvoláva účinnú adhéziu, z katiónov zvolených zo skupiny pozostávajúcej z vápnika, stroncia a ich zmesí v množstve, ktoré vyvoláva účinnú adhéziu; pričom celkový obsah horčíka, vápnika a stroncia je 5 % až 65 % celkového počiatočného obsahu zreagovaných karboxylových skupín. Ďalej sa tento vynález týka adhéznych prípravkov na zubné náhrady, obsahujúcich horeuvedený prípravok a aspoň jednu neadhéznu samonosnú · vrstvu. Tieto adhézne prípravky na zubné náhrady môžu ďalej obsahovať jednu alebo viacej ďalších adhéznych zložiek. Tento vynález sa ďalej týka spôsobu zvyšovania adhézie zubných náhrad k ústnej dutine nanesením horeuvedených prípravkov na zubnú náhradu priamo do ústnej dutiny na podnebie alebo ďasná ústnej dutiny, alebo nanesením na obidva spomenuté povrchy, a týmto sú pripevnené zubné náhrady na ďasná alebo podnebie ústnej dutiny.
Podrobný popis vynálezu
Adhézne prípravky na zubné náhrady, podľa tohto vynálezu, sú tvorené horečnatými a zinočnatými zmesnými soľami kopolyméru alkylvinyléteru s kyselinou maleínovou a/alebo terpolyméru alkylvinyléter-kyselina maleínová-izobutylén (s výhodou kopolyméru) s určitou koncentráciou voľnej kyslej zložky, obsahujúcej katión zvolený zo skupiny pozostávajúcej z vápnika, stroncia a ich zmesí. Tieto adhézne prípravky môžu byť vo forme prášku, krému, pasty, kvapaliny, aerosólu a/alebo plátkov. Práškovité formy sú rozprašované na zubnú protézu, navlhčené a potom vložené do ústnej dutiny. Tieto prípravky môžu byť tiež kombinované s rôznymi bežnými prostriedkami na uvoľňovanie liečiv vo forme kvapalín, alebo pást, ktoré sú nanesené na zubnú protézu a vložené do ústnej dutiny. Tieto prípravky môžu ďalej obsahovať aspoň jednu neadhéznu samonosnú vrstvu. Adhézne prípravky na zubné náhrady so samonosnou vrstvou sú dôkladne navlhčené a nanesené na zubnú náhradu. Ďalej je uvedený podrobný popis základných a vedľajších zložiek tohto vynálezu.
Definície
Slovné spojenia “bezpečné a účinné množstvo adhezíva” alebo “účinné množstvo adhezíva”, ako sú používané v tomto dokumente, znamenajú množstvo postačujúce na to, aby sa dosiahlo adhézie k ústnej dutine a/alebo zubnej protézy k podnebiu a ďasnám ústnej dutiny, a aby toto adhezívum nemalo toxické účinky pre užívateľa alebo nespôsobovalo poškodenie tkaniva ústnej dutiny a narušenie materiálu zubnej náhrady.
Skratka “AVE/MA”, ako je používaná v tomto dokumente, znamená kopolymér alkylvinyléter-kyselina maleínová. Skratka “AVE/MA/ľB” znamená terpolymér alkylvinyléteru, kyseliny maleínovej alebo prípadne anhydridu kyseliny maleínovej a izobutylénu. Slovné spojenie “zmesné soli polyméru” alebo “zmesné soli”, ako sa používa v tomto dokumente, znamená sob AVE/MA a/alebo AVE; /MA/IB, v ktorých ten istý polymér obsahuje aspoň 2 rôzne katióny alebo prípadne ešte esterové funkcie. Prípravky podľa tohto vynálezu obsahujú zinočnaté a horečnaté soli polyméru tvoreného viacerými monomérmi, (kopolyméru alebo terpolyméru). Slovné spojenie “voľná kyslá zložka” (FA - firee acid), ako sa používa v tomto dokumente, sa týka buď nezreagovaných karboxylových skupín (-COOH) kopolyméru AVE/MA, a/alebo terpolyméru AVE/MA/TB a ďalej akýchkoľvek ďalších solí jednoväzbových katiónov s karboxylovými skupinami polyméru, napríklad -COONa. Týmito jednoväzbovými katiónami sú katióny prvkov IA skupiny periodického systému, ako je sodík, draslík, vodík, atď. Slovné spojenie “voľná kyslá zložka” s výhodou znamená nezreagované karboxylové skupiny (-COOH) kopolymérov AVE/MA a/alebo terpolymérov AVE/MA/ľB plus solí týchto skupín so sodíkovými a draslíkovými katiónmi. Výhodnejšie sa termín “voľná kyslá zložka” týka len nezreagovaných karboxylových skupín (-COOH) kopolymérov AVE/MA a/alebo terpolymérov AVE/MA/EB. Slovné spojenie “ďalšia adhézna zložka”, ako sa používa v tomto dokumente, znamená iné adhezíva než adhezíva uvedené ako základné zložky prípravkov podľa tohto vynálezu, ktorými sú zmesné soli AVE/MA a/alebo AVE/MA/IB.
Percentá koncentrácie, použité v tomto dokumente pre charakterizáciu zmesných solí kopolymérov alebo terpolymérov, vyjadrujú v percentách stechiometrický pomer zreagovaných karboxylových skupín polyméru k pôvodným karboxylovým skupinám polyméru. Ak nie je uvedené inak, sú všetky iné koncentrácie použité v tomto dokumente hmotnostné koncentrácie.
Kopolymér alkylvinyléter-kyselina maleínová je tvorený opakovanými štruktúrnymi jednotkami:
(I) ' r
-CH2-CH-CH—CHO=C C=O
HO ' OH kde R je alkylová skupina, s výhodou alkylová skupina Ci až C5, n je prirodzené číslo vyššie než jedna, ktoré sa rovná počtu opakovaných výskytov štruktúrnych jednotiek v molekule polyméru.
“Terpolymér” alebo “terpolymér s izobutylénom” znamená teŕpolymér anhydridu kyseliny maleínovej, alkylvinyléteru (s výhodou s alkylmi Ci až C5) a izobutylénu, so štruktúrou (A-B)n, kde A je anhydrid kyseliny maleínovej alebo kyselina maleínová a B je alkylvinyléter (s výhodou s alkylovými skupinami C1-C5) a/alebo izobutylén. Špecifická viskozita východzieho anhydridu alebo kyseliny, ktoré sú obsiahnuté v terpolymére, s výhodou meraná v roztoku v metyletylketóne koncentrácie 1 % pri 25 °C je aspoň 5,5, s výhodou aspoň 6. Terpolymér musí obsahovať aspoň nejaký izobutylén.
Adhézne prípravky na zubné náhrady, podľa tohto vynálezu, obsahujú zmesnú soľ kopolyméru AVE/MA a/alebo terpolyméru, pričom súčasťou tejto zmesnej soli sú katiónové funkčné skupiny obsahujúce (alebo prevažne pozostávajúce z) horečnaté katióny v množstve, ktoré vyvoláva účinnú adhéziu, z 5 až 50 % zinočnatých katiónov, 0 až 2,5 % katiónov zvolených zo skupiny pozostávajúcej z iónov železa, boru, hliníka, vanádu, chrómu, mangánu, niklu, medi, ytria, titánu a ich zmesí;
z katiónov zvolených zo skupiny pozostávajúcej z vápnika, stroncia a ich zmesí v množstve, ktoré spôsobuje účinnú adhéziu, pričom ďalej táto zmesná soľ obsahuje 30 až 60 % voľnej kyslej zložky a uvedené koncentrácie sú vztiahnuté k pôvodnému obsahu zreagovaných karboxylových skupín. AVE/MA kopolyméry majú rôzne špecifické viskozity. Špecifická viskozita meraná v 1% roztoku východzieho kopolyméru anhydridu alebo kyseliny v metyletylketóne pri 25 °C môže napríklad byť s výhodou 1,2 až 14. Na meranie špecifickej viskozity môžu byť použité iné spôsoby a rozpúšťadlá. Môže byť použitý 1% roztok v DMF (dimetylformamid) pri 25 °C a 1% roztok v 2-butanone pri 25 °C.
Výhodná je celková koncentrácia horčíka, vápnika a stroncia 10 až 60%, výhodnejšia 15 až 55%, vztiahnuté k pôvodnému počtu zreagovaných karboxylových skupín. Ďalej zmesná soľ obsahuje výhodne 10 % až 45 % zinočnatý ch katiónov, výhodnejšie 15 až 40 % zinočnatých katiónov vztiahnuté k pôvodnému počtu zreagovaných karboxylových skupín; a s výhodou obsahuje 0,001 až 2,5 %, výhodnejšie 0,01 % až 2 % katiónov zvolených zo skupiny pozostávajúcej zo železa, boru, hliníka, vanádu, chrómu, mangánu, niklu, medi, ytria, titánu a ich zmesí, výhodnejšie 0,01 až 2 % katiónov železa, vztiahnuté k pôvodnému počtu zreagovaných karboxylových skupín. S výhodou obsahuje zmesná soľ 37,5 % až 55 %, výhodnejšie 37,5 % až 50 % voľnej kyslej zložky, vztiahnuté k celkovému počiatočnému obsahu karboxylových skupín.
Kopolyméry alkylvinyléter-anhydrid kyseliny maleínovej sú získavané kopolymerizáciou alkylvinyléteru, ako metylvinyléteru, etylvinyléteru, divinyléteru, prolyvinyléteru a izobutylvinyléteru s anhydridom kyseliny maleínovej za vzniku zodpovedajúceho kopolyméru alkylvinyléter-anhydrid kyseliny maleínovej, ktorý je ľahko hydrolyzovateľný na príslušný kopolymér obsahujúci kyselinu maleínovú. Vhodné kopolyméry môžu byť pripravené spôsobmi známymi z doterajšieho stavu techniky, napríklad z patentu USA č. 2 782 182 a z patentu USA č. US 2 047 398, ktoré oba sú tu uvedené ako odkazy. Formy s anhydridom a s kyselinou sú tiež dostupné ako priemyslové výrobky. Tak napríklad firma ISP Corporation, Wayne, N. J. vyrába ako polymér s voľnou kyselinou (I), tak zodpovedajúcu formu s anhydridom pod obchodným názvom „GANTREZ“ ako „GANTREZ S Šerieš“ a GANTREZ Šerieš“. Pri rozpustení kopolyméru s anhydridom vo vode sa anhydridová väzba štiepi za vzniku vysoko polárnej polymérnej voľnej kyseliny (I). To znamená, že anhydridová forma, ktorá je lacnejšia než forma obsahujúca kyselinu, môže byť použitá ako vhodný a lacnejší prekurzor formy obsahujúcej kyselinu. Na zvýšenie rýchlosti hydrolýzy anhydridu na kyselinu môže byť výhodne použitá zvýšená teplota.
Terpolyméry môžu byť pripravované spôsobmi uvedenými v patente USA č. 5 900 470, autorov Prosise a kol., vydanom 4. mája 1999, v patente USA č. 5 037 924, autorov Tazi a kol., vydanom 6. augusta 1991 a v patente USA č. 5 082 913, autorov Tazi a kol., vydanom 21. januára 1992, tu uvedenými ako odkazy.
Tieto polyméry vo forme soli môžu byť pripravené interakciou kopolyméru AVE/M obsahujúceho anhydrid alebo kyselinu, alebo terpolyméru s aspoň jednou zlúčeninou, ktorá obsahuje príslušný katión, ako sú katióny horčíka, zinku, vápnika, sodíka, draslíka, železa alebo amónne katióny a funkčnú skupinu typickú pre látky schopné reakcie s karboxylovou skupinou, ako napríklad hydroxidy, oxidy, octany, halogenidy, laktáty a podobne, vo vodnom prostredí. V preferovanom vyhotovení sa použijú oxid zinočnatý, oxid horečnatý v kombinácii s uhličitanom strontnatým a/alebo hydroxidom draselným. Zmesné soli polyméru obsahujúce katióny železa môžu byť pripravené interakciou polymérov AVE/M obsahujúcich buď anhydrid, alebo kyselinu so zlúčeninami železa vo forme soli ako je hydrát síranu železnatého.
Je potrebné, aby boli vylúčené ióny vytvárajúce toxické, dráždivé alebo znečisťujúce vedľajšie produkty, prípadne je nutné zachovať zvláštnu opatrnosť pri postupe zaisťujúcom odstránenie a neprítomnosť spomenutých vedľajších produktov v polymémej soli, ktorá je konečným produktom. Príslušná použitá zlúčenina má byť v podstate v čistom stave, aby bolo možné zaistiť získanie v podstate čistej polymémej soli ako konečného produktu.
Ak je potrebné získať polymér vo forme soli, skombinuje sa vodná disperzia oxidu zinočnatého vo forme čiastočiek s oxidom horečnatým (v kombinácii s uhličitanom strotnatým a/alebo hydroxidom draselným) a prípadne s hydrátom síranu železitého. Zmiešaním s práškovým polymérom sa získa hustá disperzia v množstve dostačujúcom poskytnúť obsah katiónov požadovaných v konečnom výrobku. Tieto operácie sa uskutočňujú pri teplote miestnosti, potom sa pomaly zohrievajú na 70 °C až 90 °C pri stálom intenzívnom miešaní, ktorým sa zabraňuje miestnemu zrážaniu katiónovej polymémej soli. V miešaní sa pokračuje, aby sa zaistilo, že všetka východzia zlúčenina na prípravu soli zreagovala s kopolymérom.
Ďalšia možnosť spočíva v tom, že polymér je hydrolyzovaný a neutralizovaný vo vodnej zmesi alebo disperzii bázou dvojmocných a/alebo jednomocných zásad a zahrievaním zmesi kopolymér/zásada na teplotu v rozmedzí 45 až 100 °C. Reakcia zmesných solí polyméru s katiónmi železa nastane prídavkom solí železa k hydrolyzovanej a neutralizovanej zmesnej soli polyméru. Ukončenie reakcie s katiónmi železa je indikované ukončením zvyšovania viskozity. Soli železa môžu byť pred hydrolýzou a neutralizáciou tiež zmiešané so zmesou polyméru so zásadou.
Pri uskutočňovaní horeuvedených spôsobov prípravy sa výsledná disperzia alebo roztok prenesie do plytkých sušiacich nádob z nerezovej ocele, ktoré sa umiestnia do sušiarne s nútenou cirkuláciou vzduchu a sušia sa pri 60 až 70 °C tak dlho, aby sa odparilo reakčné médium (voda), a aby sa voda odstránila z polyméru (potrebný čas 18 až 24 hodín). Výsledná disperzia alebo roztok môžu byť prípadne sušené v bubnovej sušičke pri 100 až 200 °C horúcou parou, čím sa odparí voda a polymér sa získa vo forme vločiek. Po ukončení sušenia polymér vytvára krehké vločky, ktoré je možné ľahko zlúpať z povrchu sušiacich plechov alebo bubna a pomlieť na jemný prášok umožňujúci prípravu adhezívnych prípravkov na zubné náhrady s uspokojujúcimi vlastnosťami. Spôsoby prípravy takýchto zmesných solí AVE/MA polymérov sú ďalej popísané v patentoch USA č. 5 073 004, autorov Holeva a kol., zverejnenom 17. decembra 1991; č. 5 872 161, autorov Liang a kol., vydanom 16. februára 1999 a č. 5 830 933, autorov Synodis a kol., vydanom 3. novembra 1998, pričom všetky tieto dokumenty sú tu ako celok uvedené ako odkazy.
Uvedené zmesné soli polymérov majú mimoriadne adhezívne vlastnosti po tom, čo sa dostanú do styku s vodou alebo so slinami, takže sú zvlášť vhodné ako adhézne prípravky na zubné náhrady. Prípravky podľa tohto vynálezu obsahujú bezpečné a z hľadiska adhéznych vlastností účinné množstvo zmesných solí polymérov, s výhodou aspoň 20 % a výhodnejšie aspoň 30 % prípravku vo forme vlastnej adhéznej zložky, alebo ako pomocné adheztvum spoločne s inými adhéznymi zložkami.
Neadhézna samonosná vrstva
Súčasťou adhéznych prípravkov na zubné náhrady, podľa tohto vynálezu, môže byť aspoň jedna neadhézna samonosná vrstva. Táto neadhézna samonosná vrstva sa vyznačuje schopnosťou poskytovať adhéznemu prípravku v prítomnosti vody a/alebo slín pevnosť a súdržnosť. Táto neadhézna samonosná vrstva môže obsahovať materiály ako polyester, polypropylén, nylon, umelý hodváb, acetát celulózy, neadhézne deriváty celulózy, textilné vlákna, plsť, papier, plasty, kožu, mikrokryštalický vosk, syntetické vlákna, prirodzené vlákna a zmesi týchto materiálov. Preferované sú neadhézne deriváty celulózy, polyester, polypropylén, nylon, umelý hodváb, textilné vlákna, papier, mikrokryštalický vosk a zmesi týchto materiálov. Viacej sú preferované polyester, polypropylén, umelý hodváb, nylon, textilné vlákna a papier.
Materál neadhéznej samonosnej vrstvy môže mať akúkoľvek fyzikálnu formu vhodnú na to, aby sa dosiahla pevnosť a/alebo súdržnosť adhéznych prípravkov podľa tohto vynálezu. Týmito fyzikálnymi formami sú netkané textílie, tkané textílie, kontinuálne materiály, striž a kombinácie týchto materiálov. Neadhézna samonosná vrstva môže byť získavaná akýmkoľvek spôsobom známym z doterajšieho stavu techniky. Týmito spôsobmi sú mimo iného výroba plstí, výroba netkaných textílií lepením vlákien, tkanie, ihlovanie, mykanie, tepelné spojovanie vlákien, tryskové tkanie, nástrek taveniny, spájanie tlačením, spriadanie za mokra, spriadanie za sucha a kombinácie týchto procesov.
Iné adhézne zložky
Prípravky podľa tohto vynálezu môžu tiež obsahovať iné adhézne zložky. Ak sú tieto adhézne zložky prítomné, sú používané v bezpečnom a účinnom množstve. Všeobecne môžu byť tieto iné adhézne zložky prítomné v koncentrácii 0 až 90 %, s výhodou 10 až 70 % a najvýhodnejšie 20 až 50 %, vztiahnuté k celkovej hmotnosti prípravku.
Vhodnými adhéznymi zložkami sú, okrem iného, iné vodorozpustné hydrofilné koloidné látky alebo polyméry, ktoré bobtnajú vplyvom vlhkosti za vzniku slizovitej hmoty. Takýmito adhéznymi materiálmi sú, okrem iných, prirodzené živice, syntetické polyméme živice, AVE/MA kopolymér obsahujúci kyselinu maleínovú, AVE/MA kopolymér obsahujúci anhydrid kyseliny maleínovej, AVE/MA/IB, syntetické polyméry, mukoadhezívne polyméry, hydrofilné polyméry, deriváty cukrov, adhezívne materiály bežne používané v stabilizujúcich prípravkoch na zubné náhrady a kompatibilné s polymérmi, podľa tohto vynálezu, deriváty celulózy a ich zmesi. Príklady takýchto materiálov sú okrem iného karaya, guarová živica, želatína, algín, alginát sodný, tragant, chitozan, polyetylénglykol, polyméry akrylamidu, karbopol, polyvinylalkohol, polyamíny, polykvartéme zlúčeniny, polybutény, silikóny, polyméry etylénoxidu, polyvmylpyrrolidon, katiónové polyakrylamidy.
Preferované sú deriváty celulózy, polyetylénglykol, polyetylénoxid, karaya, alginát sodný, chitozan, polyvinylalkohol a ich zmesi. Najviac preferované sú deriváty celulózy, ako metylcelulóza, karboxymetylcelulóza, hyroxyetylcelulóza, hydroxypropylceluióza, hydroxypropylmetylcelulóza a ich zmesi.
Iné zložky
Súčasťou prípravku podľa tohto vynálezu môže byť tiež redukčné činidlo. Redukčné činidlo uľahčuje vyberanie zubnej náhrady z ústnej dutiny, na ktorú bola aplikovaná zmesná soľ polyméru podľa tohto vynálezu. Preferovaným redukčným činidlom, použiteľným pri postupoch podľa tohto vynálezu, je kyselina askorbová a jej vodorozpustné soli. Redukčné činidlo môže byť tiež použité v kombinácii s chelatačným činidlom. Preferovanými chelatačnými činidlami sú okrem iného citráty, šťavelany, laktáty a podobne. Redukčné činidlá a/alebo chelatačné činidlá môžu byť tiež uvoľňované z nosičov známych z doterajšieho stavu techniky, ktoré sú bezpečné pre perorálne aplikácie (t. j. sú netoxické a sú schválené na použitie v medicíne). Takýmito nosičmi sú okrem iného povrchovo aktívne látky, rozpúšťadlá a podobne.
Redukčné činidlá a/alebo chelatačné činidlá sú používané v bezpečnom a účinnom množstve.
Slovné spojenie „bezpečné a účinné množstvo“, ako sa používa v tomto dokumente, znamená množstvo, ktoré je dostatočné na uľahčenie stabilizácie zubnej náhrady umiestnenej v ústnej dutine, ktoré však nie je toxické, nepoškodzuje tkanivo v ústnej dutine a nenarušuje materiál, z ktorého je zhotovená zubná náhrada. Užívateľ zubnej náhrady najskôr aplikuje adhézny prípravok na báze zmesných solí polymérov na zubnú náhradu alebo na tkanivo ústnej dutiny a vloží zubnú náhradu do ústnej dutiny. Ak je potrebné zubnú náhradu vybrať, jej užívateľ vloží do ústnej dutiny prípravok uľahčujúci vybratie zubnej náhrady, obsahujúci redukčné činidlo a/alebo chelatačné činidlo a vhodné rozpúšťadlo (rozpúšťadlá), a tým dôjde ku zníženiu priľnavosti zubnej náhrady.
Ďalej môžu byť v prípravku, podľa tohto vynálezu, obsiahnuté jeden alebo viacej toxikologický prijateľných plastifikátorov. Slovné spojenie „toxikologický prijateľný“, ako sa používa v tomto dokumente, je použité na vyjadrenie vlastností materiálov, ktorých toxicita je dostatočne nízka, aby bolo možné ich prehltnutie ľuďmi a/alebo zvieratmi. Plastifikátory, ktoré môžu byť použité v prípravkoch podľa tohto vynálezu, sú okrem iného, dimetylftalát, dietylftalát, dioktylftalát, glycerol, dietylénglykol, trietylénglykol, Igepal®, Gafac®, sorbitol, trikrezylfosfát, dimetylsebakát, etylglykolát, etylftalyletylglykolát, o- a p-toluénetylsulfónamid a zmesi týchto látok. Plastifikátory môžu byť prítomné v koncentrácii 0 až 70 %, s výhodou 1 až 30 %, vztiahnuté k celkovej hmotnosti prípravku.
Adhézne prípravky na zubné náhrady podl’a tohto vynálezu, ktorých súčasťou je neadhézna samonosná vrstva, môžu tiež obsahovať povlak, ktorý je lepkavý na suché zubné náhrady a ak je prítomný, je umiestnený na jednej strane adhézneho prípravku zubnej náhrady. Látky vhodné na použitie ako tento typ adhéznej vrstvy sú, okrem iného, polybutény, silikóny, gumy, prírodná vazelína, prírodné polyméry, syntetické polyméry a zmesi týchto látok. Adhézna vrstva môže tvoriť 0 až 70 %, výhodne 0,5 až 20 % celkovej hmotnosti prípravku.
Inými vhodnými zložkami sú okrem iného farbivá, konzervačné látky, ako metyl- a propylparabény, zahusťovadlá, ako oxid kremičitý a polyetylénglykol, vehikulá, ako tekutá prírodná vazelína, prírodná vazelína, minerálne oleje a glycerol. Preferované sú polyetylénglykol, oxid kremičitý a prírodná vazelína. Farbivá, konzervačné látky, zahusťovadlá a vehikulá môžu byť prítomné v koncentráciách 0 až 20 %, vztiahnuté k celkovej hmotnosti prípravku.
Prípravky, podľa tohto vynálezu, môžu tiež obsahovať jednu alebo viacej zložiek, ktoré im dodávajú chuť, vôňu a/alebo vyvolávajú pri ich použití určité vnemy (látky vyvolávajúce pocit tepla alebo chladu). Vhodnými zložkami tohto typu sú prirodzené alebo umelé sladidlá, mentol, mentyllaktát, ligurčeková silica, silica z mäty piepomej, silica z mäty klasnatej, ružový olej, klinčeková silica, anetol, metylsalicylát, eukalyptol, škorica, 1metylacetát, šalvia, eugenol, petržlenová silica, oxanón, a-irison, majoránka, citrón, pomaranč, propenylguaetol, vanilka, tymol, linolaol, cinnamaldehyd, glycerolacetál, známy pod označením CGA, a zmesi týchto látok, ako aj látky vzbudzujúce pocit chladu. Látkou vzbudzujúcou pocit chladu môže byť ktorákoľvek z mnohých látok tohto typu. Okrem iného sú týmito látkami karboxamidy, mentol, ketaly, dioly a zmesi týchto látok. Preferovanými látkami vzbudzujúcimi pocit chladu, v prípravkoch podľa tohto vynálezu, sú látky na báze paramentán-karboxamidu ako N-etyl-p-mentán-3-karboxamid, známy pod obchodnou značkou „WS-3“, N-2,3-trimetyl-2-izopropyl-butánamid, známy pod obchodnou značkou „WS-23“ a zmesi týchto látok. Ďalšími preferovanými látkami vzbudzujúcimi pocit chladu sú látky zvolené zo skupiny pozostávajúcej z mentolu, 3-l-mentoxypropán-l,2-diolu, vyrábaného pod označením TK-10 firmou Takasago, mentón-glycerol-acetálu, vyrábaného pod označením MGA firmou Haarmann a Reimer a mentyl-laktátu, vyrábaného pod označením Frescolat® firmou Haarmann a Reimer.
Termíny mentol a mentyl, ako sú používané v tomto dokumente, znamenajú pravo- a ľavotočivé izoméry týchto zlúčenín, ako aj ich racemické zmesi. Látka TK-10 je popísaná v patente USA č. 4 459 425, autori Amano a kol., vydanom 10. júla 1984. Látka WS-3 a iné aktívne látky sú popísané v patente USA č. 4 136 163, autori Watson a kol., vydanom 23. januára 1979, ktoré sú oba ako celok uvedené ako odkazy. Tieto látky môžu byť prítomné v koncentrácii 0 až 50 %, vztiahnuté k celkovej hmotnosti prípravku.
Prípravky, podľa tohto vynálezu, môžu byť použité ako adhezíva a/alebo bioadhezíva na zubné náhrady pôsobiace pri styku s vlhkým tkanivom ako sú tkanivá sliznice, rany, sliznice dutiny ústnej a podobne. Adhézne prípravky, podľa tohto vynálezu, môžu súčasne uvoľňovať jednu alebo viacej terapeuticky aktívnych látok, vhodných na lokálnu aplikáciu na tkanivá sliznice alebo iné vlhké tkanivá. Slovné spojenie „terapeuticky aktívne látky“, ako je používané v tomto dokumente, znamená látky, ktoré sú farmakologicky aktívne po absorbcii vlhkým tkanivom alebo povrchmi slizníc ľudského tela, ako je povrch ústnej dutiny, rany alebo po aplikácii na povrch pokožky. Tieto terapeuticky aktívne látky môžu byť prítomné v koncentrácii 0 až 70 %, vztiahnuté k celkovej hmotnosti prípravku.
Terapeutické aktívne látky, ktoré sú vhodné na použitie v prípravkoch podľa vynálezu, sú, okrem iného, iné antimikrobiálne činidlá ako jód, sulfónamidy, bisbiguanidy alebo fenoliká; antibiotiká, ako tetracyklín, neomycín, kanamycín, metronidazol alebo klindamycín; protizápalové činidlá, ako sú aspirín, acetaminofén, naproxén a ich soli, ibuprofén, ketorolak, flurbiprofén, indometacín, eugenol alebo hydrokortizón; dentálne znecitlivujúce činidlá, ako dusičnan draselný, chlorid strontnatý alebo fluorid sodný; anestetiká, ako lidokaín alebo benzokaín; antimykotiká; aromatické látky, ako gáfor, eukalyptový olej, príchute, vône, alebo látky vyvolávajúce určité vnemy (látky vyvolávajúce pocit tepla alebo chladu), deriváty aldehydov, ako benzaldehyd, inzulín, steroidy a antineoplastiká. Pri určitých formách terapie môže byť na dosiahnutie optimálneho efektu vhodné použiť kombinácie týchto činidiel v jednom systéme, z ktorého sú tieto činidlá uvoľňované. Tak môžu byť, napríklad, ža účelom dosiahnutia kombinácie účinnosti oboch aktívnych látok, kombinované v jednom systéme na kontrolovanie uvoľňovania liečiv, ako sú antimikrobiálne a protizápalové činidlá.
Postup pri výrobe prípravku
Spôsob výroby adhéznych prípravkov na zubné náhrady, podľa tohto vynálezu, (krémov, práškov, kvapalín, aerosolov, pást) využíva obvyklých postupov známych z doterajšieho stavu techniky. Tieto obvyklé spôsoby sú popísané v patente USA č. 5 525 652, autorov Čiarke a kol., vydanom 11. júna 1996; v patente USA č. 3 003 988, autorov Germann a kol., vydanom 10. júna 1961; v patente USA č. 5 073 604, autorov Holeva a kol., vydanom 17. decembra 1991 a v patente USA č. 5 872 161, autorov Liang a kol., vydanom 16. februára 1999, ktoré sú tu ako celok uvedené ako odkazy.
Súčasťou spôsobu výroby adhéznych prípravkov na zubné náhrady, podľa tohto vynálezu, ktoré obsahujú neadhéznu samonosnú vrstvu, je nanesenie povlaku určitého množstva adhéznej zložky na neadhéznu samonosnú vrsvtu. Tento spôsob je popísaný v patente USA č. 5 877 233, autorov Liang a kol., vydanom 2. marca 1999; v patente USA č. 5 872 160, vydanom 16. februára 1999, autorov Liang a kol.; v patente USA č. 5 880 172, autorov Rajaiah a kol., podanom 25. októbra 1996, ktoré sú tu ako celok uvedené ako odkazy.
Termín „zmes“, ako je použitý v tejto kapitole, znamená roztok, disperziu alebo suspenziu.
Adhézne zložky môžu byť nanesené na neadhéznu samonosnú vrstvu použitím rôznych spôsobov. Sú nimi okrem iného:
(a) navlhčenie neadhéznej samonosnej vrstvy vodou, rovnomerné nanesenie adhéznej zložky (zložiek) vo forme prášku na túto vlhkú vrstvu a opakované navlhčenie tejto vrstvy vodou; (b) rozpustenie adhéznej zložky (zložiek) vo vode a/alebo v inom rozpúšťadle (rozpúšťadlách) a nanesenie výslednej zmesi na túto vrstvu; (c) potiahnutie tejto vrstvy zmesou získanou spracovaním polyméru AVE/MA; (d) dodanie adhéznej zložky (zložiek) do vrstvy v priebehu jej vytvárania a (e) rozpustenie adhéznej zložky (zložiek) vo vode a/alebo v inom rozpúšťadle (rozpúšťadlách), navlhčenie/potiahnutie vrstvy výslednou zmesou a rovnomerné nanesenie jedného alebo viacerých adhezív vo forme prášku na vlhkú/potiahnutú vrstvu a prípadne nové potiahnutie/nové navlhčenie vrstvy zmesou a/alebo vodou; (f) niekoľkonásobné opakovanie postupu popísaného v bode (e) a (g) akákoľvek kombinácia spôsobov v horeuvedených bodoch (a) až (f).
Ako už bolo popísané vyššie, adhézne zložky môžu byť rozpustené vo vode a/alebo v iných rozpúšťadlách a výsledná zmes nanesená ako vrstva. Rozpúšťadlami polymérov sú voda a/alebo alkoholy ako metanol, propanol, izopropanol, etanol, butanol, 1,4-butándiol, cyklohexanol a dietylénglykol; étery alebo éteralkoholy ako tetrahydrofurán, etylénglykolmonometyléter, dietylénglykolmonometyléter, dioxán a etyléter; estery ako metylacetát, etylacetát a sec-butylacetát; aldehydy, ketóny alebo ketónalkoholy ako benzaldehyd, roztok formaldehydu, metyletylketón, diacetónalkohol, acetón, cyklohexanón, mezityloxid a metylizobutylketón; laktámy alebo laktóny ako N-metyl-2-pyrrolidón, N-vinyl2-pyrrolidón, 2-pyrrolidón a butyrolaktón; uhľovodíky ako benzén, toluén, xylén, hexán, lakový benzín, minerálny olej a benzín; chlórované uhľovodíky ako tetrachlórmetán, chlórbenzén, chloroform, etyléndichlorid, metylénchlorid; nitroparafíny ako nitroetán a nitrometán; merkaptány ako tiofenol a 2-merkapto-l-etanol a iné látky ako kyselina octová, pyridín a dimetylformamid.
Preferovanými rozpúšťadlami polymérov sú voda, metanol, propanol, izopropanol, tetrahydrofurán, octan metylnatý, benzaldehyd, roztok formaldehydu, metyletylketón, diacetónalkohol, N-metyl-2-pyrrolidón, N-vinyl-2-pyrrolidón, dimetylformamid a ich zmesi. Ako rozpúšťadlá polymérov môžu byť tiež použité zlúčeniny bežne používané ako plastifikátory. Takýmito plastifikátormi sú dimetylftalát, dietylftalát, dioktylftalát, glycerol, dietylénglykol, tri etylénglykol, Igepal® CO-630, Gafac® RE-610, sorbitol, trikrezylfosfát, dimetylsebakát, etylglykolát, etylftalyl-etyl-glykolát a p-toluén-etyl-sulfonamid.
Rozpúšťadlá iných adhezív ako CMC, ktoré tiež môžu byť súčasťou adhéznych prípravkov, sú zmesi vody a s vodou miešateľné rozpúšťadlá ako je etanol a acetón. Roztoky nízkych koncentrácií môžu byť pripravované s obsahom acetónu až 40 % a/alebo s obsahom etanolu až 50 %. Inými rozpúšťadlami, ktoré môžu byť použité, sú etanolamíny, etylénglykol, glycerol, 1,2,6-hexántriol, mono-, di- a triacetín, 1,5-pentándiol, polyetylénglykol (maximálnej molekulovej hmotnosti 600), propylénglykol a trimetylolpropán.
Ak sú adhézne prípravky pripravované rozpúšťaním adhéznej zložky (zložiek) vo vode a/alebo v iných rozpúšťadlách, zahrňujú jednotlivé vyhotovenia tohto postupu tieto kroky: rozpustenie polymérov v jednom alebo viacerých rozpúšťadlách; rozpustenie prípadnej ďalšej adhéznej zložky vo vhodnom rozpúšťadle a nanášanie vzniknutej zmesi na neadhéznu samonosnú vrstvu a prípadné následné rozprašovanie jedného alebo viacerých práškovitých adhezív na nanesenú vrstvu. Nanášanie vrstvy môže byť uskutočňované spôsobmi bežne známymi z doterajšieho stavu techniky vrátane extrúzie, nanášania pomocou nanášacieho noža, sprej ovanie, namáčame a podobne.
Po nanesení polyméru na túto vrstvu pomocou jedného z horeuvedených spôsobov sa vzniknutá vrstva suší. Následne sa adhézny prípravok na zubné náhrady mechanicky zmäkčuje prechodom medzi valcami alebo iným vhodným spôsobom. Povrch adhézneho prípravku sa potom stlačením v hydrulickom lise valcovaním hladkým valcami alebo iným vhodným spôsobom vyhladzuje. Z adhézneho prípravku sa potom pomocou razidiel vystrihujú tvary vhodné na použitie u zubných náhrad. Voľbou vhodných tvarov môže byť aplikácia adhézneho prípravku u zubných náhrad uľahčená.
V ďalej uvedených príkladoch sú popísané a demonštrované vyhotovenia tohto vynálezu.
Cieľ týchto príkladov vyhotovenia vynálezu je výhradne ilustračný a tieto príklady vyhotovenia nie je možné považovať za obmedzenie jeho predmetu. Existuje veľký počet variácií týchto vyhotovení, ktoré sa nevzďaľujú od podstaty a predmetu tohto vynálezu.
Príklady vyhotovenia vynálezu
Príklad 1 (A až J)
V nasledujúcich príkladoch A až J sú popísané rôzne zmesné soli a spôsob prípravy týchto zmesných solí polymérov AVE/MA.
zložka A (g) B (g) C (g) D (g)
voda 2850 2850 2850 2850
hydroxid vápenatý 5,69 2,85 2,85 14,24
oxid zinočnatý 18,76 18,76 18,76 3,13
oxid hoŕečnatý 4,65 ' 7,74 1,55 7,74
kopolymér AVE/MA s maleínanhydridom1 120 120 120 120
vzniknuté zmesné soli Ca(10%)/Zn(30%)/ FA(45%)/Mg(15%) Ca(S%)/Zn(30%)/ FA(40%)/Mg(25%) Ca(5%)/Zn(30%)/ FA(60%)/Mg(5%) Ca(25%)/Zn(5%)/ FA(45%)/Mg(25%)
zložka E (g) F (g) G (g) H (g)
voda 2850 2850 2850 2850
hydroxid vápenatý 2,85 5,55
uhličitan strontnatý 17,02 11,35 5,67
oxid zinočnatý 28,14 28,14 18,76 18,76
hydrát síranu 0,34
železitého
hydroxid sodný 6,15
oxid horečnatý 3,1 3,1 4,65 1,55
kopolymér AVE/MA s 120 120 120 120
maleínhydridom1
vzniknuté zmesné soli Ca(5%)/Zn(45%)/ Sr(15%)/Zn(45%)/ Sr(10%)/Zn(45%)/ Ca(9,75%)/Sr(5%)/
FA(40%)/Mg(10%) FA(30%)/Mg(10%) FA(30%)/Mg(15%) Zn(30%)/Fe(0,25%)/
FA(50%)/Mg(S%)
zložka I (g) J (g)
voda 2847 2847
hydroxid vápenatý 17,08 15,66
oxid zinočnatý 12,51 12,51
oxid horečnatý 3,10 4,65
kopolymér AVE/MA s maleínanhydridom1 120 120
vzniknutá zmesná soľ Ca(30%)/Zn(20%)/ Mg(10%)/JFA(40%) Ca(27,5%)~Zn(20%)/ Mg(15%)/FA(37,5%)
'Gantrez ΑΝ 169, vyrábaný firmou ISP Corporation a kopolymér
AVE/MA so špecifickou viskozitou 6,3 a/alebo 7,3
Horeuvedené zložky sa odvážia a počas miešania sa dávkujú do 4 1 reakčnej nádoby. Všetky práškové zložky s výnimkou AVE/MA sa dispergujú v 15 % vody. Zbytky práškov sa zmyjú zo stien nádoby a zmes sa nechá reagovať pri 80 až 95 °C. Vzniknutý roztok sa suší v sušiarni v plytkých nádobách pri 60 až 70 °C. Týmto spôsobom získané vločky sa pomelú na jemný prášok. Podobné zmesné soli terpolyméru AVE/MA/ĽB sa získajú rovnakým postupom, keď sa vymení AVE/MA za AVE/MA/IB.
Príklad 2
Adhezívne prípravky na zubné náhrady vo forme krému môžu byť pripravované vzájomným zmiešaním týchto zložiek:
hmotnosť (g)
biely vazelínový olej 89,74
biela prírodná vazelína 82,01
sodná soľ karboxymetylcelulózy 75,00
koloidný oxid kremičitý 4,28
farbivo (Opatint Red Dye) 0,23
akákoľvek zmesná soľ AVE/MA A až J alebo
akákoľvek zmesná soľ AVE/MA/B A až J 123,75
Do sklenenej nádoby sa naváži červené farbivo, prírodná vazelína a minerálny olej, zahreje sa na 50 až 60 °C a miesi sa, až sa vytvorí jednotná zmes. Potom sa do inej nádoby navážia a zmiešajú práškovité zložky (koloidný oxid kremičitý, CMC, zmesná soľ kopolyméru AVE/MA, alebo zmesná soľ terpolyméru AVE/MA/ĽB). Potom sa práškovité zložky pridajú do kvapaliny a miešajú sa tak dlho, až sa vytvorí vizuálne homogénny ružový krém. Zloženie tohto krému môže byť modifikované zvyšovaním alebo znižovaním koncentrácie zmesnej soli AVE/MA alebo zmesnej soli AVE/MA/ĽB v rozsahu 0 až 18,75 g, prírodnej vazelíny v rozsahu 0 až 18,75 g, a/alebo CMC v rozsahu 0 až 18,75 g. Horeuvedený prípravok vo forme krému môže tiež byť modifikovaný použitím zmesi rôznych zmesných solí AVE/MA a/alebo zmesných solí AVE/MA/ĽB. Užívateľ nanesie 0,1 až 2 g tohto prípravku vo forme krému na zubnú náhradu. Potom užívateľ vloží zubnú náhradu do úst a pritlačí ju v polohe, v ktorej má byť fixovaná.
Príklad 3
Adhézne prípravky na zubné náhrady vo forme prášku môžu byť pripravované vzájomným zmiešaním týchto zložiek:
hmotnosť (g) sodná sof karboxymetylcelulózy 40,00 akákoľvek zmesná soľ AVE/MA A až J alebo akákoľvek zmesná soľ AVE/MA/IB A až J 60,00
Všetky zložky sa navzájom zmiešajú. Zloženie tohto prípravku môže byť modifikované zvyšovaním alebo znižovaním koncentrácie zmesnej soli AVE/MA alebo zmesnej soli AVE/MA/IB v rozsahu 0 až 50 g, a/alebo CMC v rozsahu 0 až 40 g. Horeuvedený prípravok vo forme prášku môže tiež byť modifikovaný použitím zmesi rôznych zmesných solí AVE/MA a/alebo zmesných solí AVE/MA/IB. Užívateľ nanesie 0,1 až 2 g tohto prípravku na zvlhčenú zubnú náhradu a nechá ju krátky čas hydratovať. Potom užívateľ vloží zubnú náhradu do úst a pritlačí ju v polohe, v ktorej má byť fixovaná.
Príklad 4
Adhézne prípravky na zubné náhrady vo forme kotúčikov môžu byť pripravované navlhčením netkaného polyesteru (neadhéznej samonosnej vrstvy) vodou. Táto vlhká textília sa rovnomerne potiahne ďalej uvedenými prípravkami. Potom sa znovu zvlhčí vodou a následne vysuší. Prípravok sa mechanicky zmäkčí pomocou valčeka a jeho povrch sa vyrovná zlisovaním v hydraulickom lise. Z prípravku sa vystrihnú časti vhodných tvarov. Tieto vystrihnuté časti sa navlhčia a aplikujú sa na zubné náhrady.
Zubná náhrada sa vloží do úst a pritlačí v polohe, v ktorej má byť fixovaná.
hmotnosť (g) sodná soľ karboxymetylcelulózy 40,00 akákoľvek zmesná soľ AVE/MA A až J alebo akákoľvek zmesná soľ AVE/MA/IB A až J 90,00
Zloženie tohto prípravku môže byť modifikované zvyšovaním alebo znižovaním koncentrácie zmesnej soli AVE/MA alebo zmesnej soli AVE/MA/IB v rozsahu 0 až 60 g, a/alebo CMC v rozsahu 0 až 60 g. Horeuvedený prípravok vo forme kotúčika môže byť tiež modifikovaný použitím zmesi rôznych zmesných solí AVE/MA a/alebo zmesných solí AVE/MA/IB.

Claims (6)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Adhézny prípravok na zubné náhrady obsahujúci zmesnú soľ kopolyméru alkylvinyléteru s kyselinou maleínovou alebo s maleínanhydridom, pričom súčasťou tejto zmesnej soli sú katiónové funkčné skupiny pozostávajúce v podstate z;
    a) 5 až 50 %, s výhodou 15 až 40 % zinočnatých katiónov; a) horečnaté katióny v množstve, ktoré vyvoláva účinnú adhéziu;
    c) katióny zvolené zo skupiny pozostávajúcej z vápnika, stroncia a ich zmesí v množstve, ktoré vyvoláva účinnú adhéziu;
    d) 0 až 2,5 %, s výhodou 0,01 až 2 % katiónov zvolených zo skupiny pozostávajúcej zo železa, boru, hliníka, vanádu, chrómu, mangánu, niklu, medi, ytria, titánu a ich zmesí; a
    e) 30 % až 60 % voľnej kyslej zložky;
    pri celkovej koncéntrácii katiónov horčíka, vápnika a stroncia 5 až 65 %, s výhodou 15 až 55 %.
  2. 2. Adhézny prípravok na zubné náhrady podľa nároku 1,vyznačujúci sa tým, že špecifická viskozita spomínaného kopolyméru je vyššia ako 5,5.
  3. 3. Adhézny prípravok na zubné náhrady obsahujúci zmesnú soľ terpolyméru alkylvinyléter kyselina maleinová - izobutylén alebo alkylvinyléter - maleínanhydrid - izobutylén, pričom súčasťou tejto zmesnej soli sú katiónové funkčné skupiny pozostávajúce v podstate z:
    a) 5 až 50 %, s výhodou 15 až 40 % zinočnatých katiónov;
    b) horečnaté katióny v množstve, ktoré vyvoláva účinnú adhéziu;
    c) katióny zvolené zo skupiny pozostávajúcej z vápnika, stroncia a ich zmesí v množstve, ktoré vyvoláva účinnú adhéziu;
    d) 0 až 2,5 %, s výhodou 0,01 až 2 % katiónov zvolených zo skupiny pozostávajúcej zo železa, boru, hliníka, vanádu, chrómu, mangánu, niklu, medi, ytria, titánu a ich zmesí; a
    e) 30 % až 60 % voľnej kyslej zložky;
    pri celkovej koncentrácii katiónov horčíka, vápnika a stroncia 5 až 65 %, s výhodou 15 až 55 %.
  4. 4. Adhézny prípravok na zubné náhrady podľa nárokov 1 alebo 3, vyznačujúci sa t ý m, že ďalej obsahuje jednu alebo viacej zložiek zvolených zo skupiny pozostávajúcej z ďalších adhéznych zložiek, plastifíkátorov, farbív, konzervačných látok, zahusťovadiel, vehikúl, príchutí, vonných prísad, látok vyvolávajúcich učité vnemy a zmesí uvedených látok.
  5. 5. Adhézny prípravok na zubné náhrady podľa nároku 4, vyznačujúci sa tým, že spomenutá ďalšia adhézna zložka je zvolená zo skupiny pozostávajúcej z prirodzených živíc, syntetických polymérov, mukoadhezívnych polymérov, hydrofílných polymérov, prírodných polymérov, derivátov cukrov, derivátov celulózy s výhodou zvolených zo skupiny pozostávajúcej z hydroxyetylcelulózy, hydroxypropylcelulózy, hydroxypropylmetylcelulózy, sodnej soli karboxymetylcelulózy a zmesí týchto látok, zmesných solí kopolymérov AVE/MA, kyslej formy kopolyméru AVE/MA, kopolyméru alkylvinyléter - anhydrid kyseliny maleínovej a zmesí týchto látok.
  6. 6. Adhézny prípravok na zubné náhrady podľa nároku 4, vyznačujúci sa tým, že spomenuté vehikulum je zvolené zo skupiny pozostávajúcej z prírodnej vazelíny, kvapalnej prírodnej vazelíny, minerálneho oleja, glycerolu a zmesí týchto látok.
SK1428-2001A 1999-04-14 2000-04-13 Adhézne prípravky na zubné náhrady SK14282001A3 (sk)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US12916499P 1999-04-14 1999-04-14
US15215899P 1999-09-02 1999-09-02
PCT/US2000/010185 WO2000061071A1 (en) 1999-04-14 2000-04-13 Denture adhesive compositions

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK14282001A3 true SK14282001A3 (sk) 2002-06-04

Family

ID=26827302

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1428-2001A SK14282001A3 (sk) 1999-04-14 2000-04-13 Adhézne prípravky na zubné náhrady

Country Status (20)

Country Link
US (1) US6355706B1 (sk)
EP (1) EP1169007A1 (sk)
JP (1) JP4080163B2 (sk)
KR (1) KR100506021B1 (sk)
CN (1) CN1195474C (sk)
AU (1) AU760182B2 (sk)
BR (1) BR0009730A (sk)
CA (1) CA2369735C (sk)
CZ (1) CZ20013653A3 (sk)
HK (1) HK1044705A1 (sk)
HU (1) HUP0200908A3 (sk)
IL (1) IL145613A (sk)
MA (1) MA25355A1 (sk)
MX (1) MXPA01010374A (sk)
NO (1) NO20014834D0 (sk)
PL (1) PL199986B1 (sk)
RU (1) RU2219897C2 (sk)
SK (1) SK14282001A3 (sk)
TR (1) TR200102926T2 (sk)
WO (1) WO2000061071A1 (sk)

Families Citing this family (19)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7008976B2 (en) * 1999-04-14 2006-03-07 The Procter & Gamble Company Denture adhesive compositions
US7592304B2 (en) 1999-10-01 2009-09-22 Dmi Life Sciences, Inc. Metal-binding compounds and uses therefor
US20030158111A1 (en) * 1999-10-01 2003-08-21 David Bar-Or Methods and products for oral care
US7632803B2 (en) 1999-10-01 2009-12-15 Dmi Life Sciences, Inc. Metal-binding compounds and uses therefor
US6475498B1 (en) 1999-12-08 2002-11-05 The Procter & Gamble Company Method to inhibit tartar and stain using denture adhesive compositions
US6905672B2 (en) * 1999-12-08 2005-06-14 The Procter & Gamble Company Compositions and methods to inhibit tartar and microbes using denture adhesive compositions with colorants
JP2004510542A (ja) * 2000-10-10 2004-04-08 ブロック ドラッグ カンパニー インコーポレイテッド フィルム押出し義歯接着ライナー
CA2523000A1 (en) * 2003-05-07 2004-11-25 Dmi Biosciences, Inc. Oral care methods and products
US20050192376A1 (en) * 2004-02-26 2005-09-01 Ha Thinh N. Denture care method and kit
US7482378B2 (en) * 2004-05-28 2009-01-27 Millenium Specialty Chemicals, Inc. Physiological cooling compositions
WO2007056609A1 (en) 2005-11-09 2007-05-18 The Procter & Gamble Company Denture adhesive articles
US20120037038A1 (en) * 2005-11-09 2012-02-16 Jayanth Rajaiah Denture adhesive compositions and methods
US20110094415A1 (en) * 2005-11-09 2011-04-28 Jayanth Rajaiah Denture adhesive articles
US20070149642A1 (en) * 2005-12-28 2007-06-28 Sunstar, Inc. Denture fixative composition
US20110065831A1 (en) * 2009-09-11 2011-03-17 Borja Michael J Hydrogel Denture Adhesive
AU2011224486B2 (en) * 2010-03-10 2014-08-14 The Procter & Gamble Company Denture adhesive compositions
US9408780B2 (en) 2012-01-26 2016-08-09 Combe Incorporated Denture adhesive hydrogel with dry tack
EP3423500B1 (en) * 2016-03-03 2023-06-07 Boai NKY Medical Holdings Ltd. Fine and uniform methyl vinyl ether-maleic acid salt copolymers and their use in oral care and pharmaceutical applications
AT522091B1 (de) * 2019-03-21 2020-08-15 Steger Heinrich Verfahren zum Herstellen eines Zahnersatzes

Family Cites Families (28)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3003988A (en) 1958-10-16 1961-10-10 Clark Cleveland Inc Stabilizer for dentures
US3736274A (en) 1971-06-01 1973-05-29 Foremost Mckesson Denture adhesive
US4632880A (en) 1981-02-23 1986-12-30 Combe Incorporated Dental adhesive device and method of producing same
US4503116A (en) 1981-02-23 1985-03-05 Combe Incorporated Dental adhesive device and method of producing same
US4514528A (en) 1983-02-16 1985-04-30 Richardson-Vicks Inc. Hydrophilic denture adhesive
US4758630A (en) 1986-10-27 1988-07-19 Richardson-Vicks Inc. Denture stabilizing zinc and strontium salts of ave/ma copolymer
US4910247A (en) 1989-03-27 1990-03-20 Gaf Chemicals Corporation Adhesive composition
US5073604A (en) 1989-05-04 1991-12-17 Richardson-Vicks, Inc. Denture stabilizing compositions
DE3922170A1 (de) 1989-07-06 1991-01-10 Giulini Chemie Neue salze von poly(alkylvinylether-maleinsaeureanhydrid) und damit hergestellte zahnprothesehaftmittel
US5082913A (en) 1990-07-25 1992-01-21 Isp Investments Inc. Terpolymers of maleic anhydride, alkyl vinyl ethers and isobutylene and crosslinked products thereof
US5037924A (en) 1990-07-25 1991-08-06 Gaf Chemicals Corporation Denture adhesive
CA2098826C (en) 1990-12-21 1997-11-25 Jayanth Rajaiah Denture stabilizing compositions having improved hold
JPH06503350A (ja) 1990-12-21 1994-04-14 リチャードソン,ビックス、インコーポレーテッド 義歯安定化組成物
CZ264493A3 (en) 1991-06-10 1994-04-13 Richardson Vicks Mixtures for fastening artificial teeth with improved holding
US5395867A (en) 1993-03-01 1995-03-07 Isp Investments Inc. Denture adhesive
US5369145A (en) 1993-06-14 1994-11-29 Block Drug Company Denture adhesive
EP0869761B1 (en) 1994-08-10 2005-11-02 Block Drug Company, Inc. Improved denture adhesive composition
US5525652A (en) 1994-08-10 1996-06-11 Block Drug Company, Inc. Denture adhesive
JPH10508018A (ja) 1994-10-28 1998-08-04 ザ、プロクター、エンド、ギャンブル、カンパニー 義歯安定化組成物
US5696181A (en) 1995-09-22 1997-12-09 The Block Drug Company, Inc. Denture fixative
US5750591A (en) 1996-02-29 1998-05-12 The Block Drug Company Denture adhesive containing partial zirconium, calcium, sodium gantrez salt
US6069188A (en) * 1996-07-08 2000-05-30 The Procter & Gamble Company Denture stabilizing compositions
JP2001517125A (ja) 1997-03-27 2001-10-02 ザ、プロクター、エンド、ギャンブル、カンパニー 義歯安定化組成物
US5872161A (en) 1997-03-27 1999-02-16 The Procter & Gamble Company Denture adhesive compositions
US5900470A (en) 1997-10-02 1999-05-04 Isp Investments Inc. Denture adhesive including a solvent-free, high molecular weight terpolymer of maleic anhydride, a C1 -C4 alkyl vinyl ether and isobutylene
JP4224207B2 (ja) 1997-10-02 2009-02-12 アイエスピー インヴェストメンツ インコーポレイテッド 無水マレイン酸、炭素数1−4のアルキルビニルエーテルおよびイソブチレンの高分子量ターポリマーを無溶媒で製造するための方法、およびこのターポリマーを含有する義歯接着剤および歯磨剤組成物
US6124374A (en) * 1998-05-29 2000-09-26 Block Drug Company, Inc. Antimicrobial denture adhesive and cleanser compositions
US6166102A (en) 1998-12-08 2000-12-26 Block Drug Company, Inc. Denture adhesive

Also Published As

Publication number Publication date
JP4080163B2 (ja) 2008-04-23
HK1044705A1 (zh) 2002-11-01
PL199986B1 (pl) 2008-11-28
NO20014834L (no) 2001-10-04
AU4462200A (en) 2000-11-14
IL145613A (en) 2005-12-18
WO2000061071A1 (en) 2000-10-19
KR20010109352A (ko) 2001-12-08
CZ20013653A3 (cs) 2002-03-13
PL356682A1 (en) 2004-06-28
EP1169007A1 (en) 2002-01-09
NO20014834D0 (no) 2001-10-04
TR200102926T2 (tr) 2002-03-21
KR100506021B1 (ko) 2005-08-03
IL145613A0 (en) 2002-06-30
CA2369735A1 (en) 2000-10-19
AU760182B2 (en) 2003-05-08
HUP0200908A2 (en) 2002-08-28
RU2219897C2 (ru) 2003-12-27
CN1195474C (zh) 2005-04-06
US6355706B1 (en) 2002-03-12
BR0009730A (pt) 2002-01-02
MA25355A1 (fr) 2001-12-31
HUP0200908A3 (en) 2006-06-28
CA2369735C (en) 2004-12-21
MXPA01010374A (es) 2002-05-06
JP2002540897A (ja) 2002-12-03
CN1346256A (zh) 2002-04-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK14282001A3 (sk) Adhézne prípravky na zubné náhrady
US7008976B2 (en) Denture adhesive compositions
KR20010109351A (ko) 의치 접착 조성물
US5872160A (en) Denture stabilizing compositions
WO1998043595A1 (en) Denture stabilizing compositions
KR100506020B1 (ko) 의치 접착 조성물
WO2001015657A1 (en) Denture adhesive compositions
JP4409777B2 (ja) 義歯接着剤組成物