CZ20013653A3 - Adhezivní přípravky pro zubní náhrady - Google Patents
Adhezivní přípravky pro zubní náhrady Download PDFInfo
- Publication number
- CZ20013653A3 CZ20013653A3 CZ20013653A CZ20013653A CZ20013653A3 CZ 20013653 A3 CZ20013653 A3 CZ 20013653A3 CZ 20013653 A CZ20013653 A CZ 20013653A CZ 20013653 A CZ20013653 A CZ 20013653A CZ 20013653 A3 CZ20013653 A3 CZ 20013653A3
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- adhesive
- mixtures
- cations
- denture
- group
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C08—ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
- C08F—MACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
- C08F8/00—Chemical modification by after-treatment
- C08F8/44—Preparation of metal salts or ammonium salts
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61K—PREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
- A61K6/00—Preparations for dentistry
- A61K6/30—Compositions for temporarily or permanently fixing teeth or palates, e.g. primers for dental adhesives
- A61K6/35—Preparations for stabilising dentures in the mouth
Landscapes
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Animal Behavior & Ethology (AREA)
- General Chemical & Material Sciences (AREA)
- Epidemiology (AREA)
- General Health & Medical Sciences (AREA)
- Public Health (AREA)
- Veterinary Medicine (AREA)
- Oral & Maxillofacial Surgery (AREA)
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- Medicinal Chemistry (AREA)
- Polymers & Plastics (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Dental Preparations (AREA)
- Adhesives Or Adhesive Processes (AREA)
Description
Tento vynález se týká adhezivních přípravků pro zubní náhrady, zvláště se tento vynálůez týká adhezivních přípravků pro zubní náhrady se zlepšenou přilnavostí na bázi kopolymerů alkylvinyletheru s kyselinou maleinovou nebo na bázi terpolymeru alkylvinylether - kyselina maleinová - isobutylen.
Dosavadní stav techniky
Běžné vyjímatelné zubní náhrady, zubní protézy a podobné pomůcky obsahují umělé zuby připevněné na vhodném skeletu. K vyplnění prostoru mezi umělými zuby a plasty nebo tkáněmi slouží přípravky pro fixaci náhrad zubů. Před vložením náhrady zubů do ústní dutiny se přípravek pro fixaci náhrad zubů nanese na povrch zubní protézy a tím se dosáhne dokonalého rovnoměrného styku mezi plasty a sliznicemi. Přípravek pro fixaci náhrad zubů má složení, které nejen zajišťuje jeho adhezivní vlastnosti, ale zároveň umožňuje, aby fungoval jako výplň nebo těsnění mezi zubní náhradou a tkání, a tím zajistil bezpečné umístění zubní náhrady v ústní dutině.
Řadu let bylo vyvíjeno značné úsilí s cílem získat zlepšené adhezivní přípravky pro zubní náhrady. Byly použity syntetické polymery, přírodní polymery a pryskyřice buď samotné nebo ve formě vzájemných kombinací, nebo v kombinaci s různými adhezivy a jinými materiály s cílem odstranit některé nedostatky
těchto adhezivních přípravků. Těmito nedostatky jsou mimo jiné nedostačující přilnavá síla, vytlačování adheziva z prostoru pod zubní protézou během jejího vkládání a nošení, snadné znečištění adhezivem při manipulaci a obtížnost odstranění zbytků adheziva z úst a ze zubní náhrady. Dalším možným nedostatkem je ulpívání potravy mezi zubní náhradou a sliznicemi ústní dutiny.
Jako kopolymery používané v adhezivních přípravcích pro zubní náhrady jsou známy kopolymery alkylvinyletherů s kyselinou maleinovou a jejich soli. jejich použití je popsáno v patentu USA č. 3 003 988, autoři Germann a kol., vydaném 10. října 1961; v patentu USA 4 980 391, autoři Kumar a kol., vydaném 25. prosince 1990; v patentu USA č. 5 073 604, autoři Holeva a kol., vydaném 17. prosince 1991; v patentu USA č. 5 900 470, autoři Prosise a kol., vydaném 4. května 1999; v patentu USA č. 5 037 924, autoři Tazi a kol., vydaném 6. srpna 1991; v patentu USA č. 5 082 913, autoři Tazi a kol., vydaném 21.ledna 1992; a v patentu USA č. 5 525 652, autor Clarke, vydaném 1.června 1996. Mimo to jsou známa adheziva pro zubní náhrady ve formě pásků nebo vložek. Tak například je v patentu USA č.4 880 702, autoři Homan a kol., vydaném 14 listopadu 1989 popsán přípravek pro fixaci náhrad zubů ve formě pásku sestávajícího ze tří vrstev. Dvě vnější vrstvy jsou tvořeny polymerem zvoleným ze skupina sestávající z polyethylenoxidu o průměru molekulových hmotností asi 200 000 až 10 000 000, ze sodné soli karboxymethylcelulózy, polyvinylalkoholu a směsí těchto látek. Vnitřní vrstva sestává z mikrokrystalického vosku a polymeru, který poté co vnější vrstvy byly rozpuštěny, dostatečně adheruje v přítomnosti vody na vnitřní vrstvy pryskyřice a na skelet zubní náhrady. V evropské přihlášce vynálezu,
353 375, autor Altwirth, zveřejněné 7. února 1990, je popsána adhezivní vložka zubních náhrad, sestávající z mulu prostoupeného adhezivem, kterým je pastovitá směs alginátu a/nebo karboxymethylcelulózy, polyvinylacetát a alkoholické rozpouš3 • · ·· tědlo. Přestože existují shora uvedené postupy a přípravky, a vedle nich i mnohé jiné podobné postupy přípravky, stále se projevuje potřeba získání adhezivních přípravků pro zubní náhrady, které mají zlepšenou přilnavost.
Podstata vynálezu
Autoři této přihlášky vynálezu zjistili, že vynikající přilnavosti zubních náhrad lze dosáhnout použitím adhezivních přípravků obsahujících kopolymery alkylvinylether-kyselina ma leinová a/nebo terpolymery s isobutylenem, hořečnaté a zinečnaté směsné soli a určité množství volné kyseliny. Tyto adhezivní přípravky pro zubní náhrady mohou rovněž být úspěšně po užity jako součásti obvazů, adheziva pro použití pod vodou, bioadheziva, zásobníky jiných aktivních látek v lékových formách pro kontrolované uvolňování, a/nebo pro další použití, při kterých je potřebná adheze k pokožce nebo tkáni, včetně kosmetických přípravků pro čištění pórů pokožky ve formě pásků.
Předmětem tohoto vynálezu je poskytnout kopolymery a/nebo terpolymery alkylvinylether-kyselina maleinová obsahující hořečnaté a zinečnaté směsné soli, obsahující určitou koncentra ci volné kyseliny, které jsou vhodné pro přípravu adhezivních přípravků, vyznačujících se značnou přilnavostí, které mohou být použity pro zubní náhrady. Tyto přípravky po dlouhou dobu účinně fixují zubní náhrady.
• · · · · · 4 • · 4 · · 4 · 4 4
4 4 · ♦ 4 4 «4444 4 4 · · 4 4 • 4 4 4 4 4 «444444 4· 444
Stručný popis vynálezu
Tento vynález se týká adhezivnich přípravků pro zubní náhrady obsahujících směsné soli kopolymerů alkylvinyletheru s kyselinou maleinovou nebo terpolymeru alkylvinylether - kyselina maleinová - isobutylen, jejichž součástí jsou směsné soli s kationtovými funkčními skupinami obsahujícími nebo sestávající převážně z 5 až 50% zinečnatých kationtů, 0 až 2,5% kationtů zvolených ze skupiny sestávající z iontů železa, bóru, hliníku, vanadu, chrómu, manganu, niklu, mědi, ytria, titanu, a jejich směsí; z 30% až 60% volné kyselé složky; z horečnatých kationtů ve množství, které vyvolává účinnou adhezi, z kationtů zvolených ze skupiny sestávající z vápníku, stroncia, a jejich směsí ve množství, které vyvolává účinnou adhezi; přičemž celkový obsah hořčíku, vápníku a stroncia je 5% až 65% celkového počátečního obsahu zreagovaných karboxylových skupin. Dále se tento vynález týká adhezivnich přípravků pro zubní náhrady, obsahujících shora uvedený přípravek a alespoň jednu neadhezivní samonosnou vrstvu. Tyto adhezivní přípravky pro zubní náhrady mohou dále obsahovat jednu nebo více dalších adhezivní složek. Tento vynález se dále týká způsobu zvyšování adheze zubních náhrad k ústní dutině nanesením shora uvedených přípravků na zubní náhradu, přímo do ústní dutiny na patro nebo dásně ústní dutiny, nebo nanesením na oba zmíněné povrchy, a tímto způsobeného připevnění zubní náhrady na dásně nebo patro ústní dutiny.
Podrobný popis vynálezu
Adhezivní přípravky pro zubní náhrady podle tohoto vynálezu jsou tvořeny hořečnatými a zinečnatými směsnými solemi kopolymeru alkylvinyletheru s kyselinou maleinovou a/nebo terpolymeru alkylvinylether-kyselina maleinová-isobutylen (s výhodou • 9 kopolymeru) s určitou koncentrací volné kyselé složky, obsahujícími kation zvolený ze skupiny sestávající z vápníku, stroncia a jejich směsí. Tyto adhezivní přípravky mohou být ve formě prášku, krému, pasty, kapaliny, aerosolu, a/nebo plátku. Práškovíté formy jsou rozprašovány na zubní protézu, navlhčeny a potom vloženy do ústní dutiny. Tyto přípravky mohou rovněž být kombinovány s různými běžnými prostředky pro uvolňování léčiv ve formě kapalin nebo past, které jsou naneseny na zubní protézu a vloženy do ústní dutiny. Tyto přípravky mohou dále obsahovat alespoň jednu neadhezivní samonosnou vrstvu. Adhezivní přípravky pro zubní náhrady se samonosnou vrstvou jsou důkladně navlhčeny a naneseny na zubní náhradu. Dále je uveden podrobný popis základních a vedlejších složek tohoto vynálezu.
Definice
Slovní spojení bezpečné a účinné množství adheziva nebo účinné množství adheziva, jak jsou užívána v tomto dokumentu, znamenají množství dostačující k tomu, aby se dosáhlo adheze k ústní dutině a/nebo adheze zubní protézy k patru a dásních ústní dutiny, aniž by toto adhezivum mělo toxické účinky na uživatele nebo způsobovalo poškození tkáně ústní dutiny a narušení materiálu zubní náhrady.
Zkratka AVE/MA jak je užívána v tomto dokumentu, znamená kopolymer alkylvinylether-kyselina maleinová. Zkratka AVE/MA/IB znamená terpolymer alkylvinyletheru, kyselina maleinové nebo případně anhydridu kyseliny maleinové, a isobutylenu. Slovní spojení směsné soli polymeru nebo směsné soli”, jak je užíváno v tomto dokumentu, znamená soli AVE/MA a/nebo AVE;/MA/IB, ve kterých tentýž polymer obsahuje alespoň 2 různé kationty nebo případně ještě esterové funkce. Přípravky podle tohoto vynálezu obsahují zinečnaté a hořečnaté soli polymeru tvořeného více monomery, (kopolymeru nebo terpolymeru). Slovní spojení volná kyselá složka (FA - free acid), • · · · · · · • · · · · «··· • · · · · · · ····· · · · · * * • · ♦ ♦ · · • ······· · « ··· jak je užíváno v tomto dokumentu, se týká buď nezreagovaných karboxylových skupin (-COOH) kopolymerů AVE/MA a/nebo terpolymeru AVE/MA/IB a dále jakýchkoliv dalších solí jednovazných kationtů s karboxylovými skupinami polymeru, například -COONa. Těmito jednovaznými kationty jsou kationty prvků IA skupiny periodického systému, jako sodíku, draslíku, vodíku atd. Slovní spojení volná kyselá složka s výhodou znamená nezreagované karboxylové skupiny (-COOH) kopolymerů AVE/MA a/nebo terpolymerů AVE/MA/IB plus solí těchto skupin se sodíkovými a draslíkovými kationty. Výhodněji se termín volná kyselá složka týká pouze nezreagovaných karboxylových skupin (-COOH) kopolymerů AVE/MA a/nebo terpolymerů AVF/MA/IB. Slovní spojení další adhezivní složka, jak je užíváno v tomto dokumentu, znamená jiná adheziva než adheziva uvedená jako základní složky přípravků podle tohoto vynálezu, kterými jsou směsné soli AVE/MA a/nebo AVE/MA/IB.
Procentní koncentrace použité v tomto dokumentu pro charakterizaci směsných solí kopolymerů nebo terpolymerů vyjadřují v procentech stechiometrický poměr zreagovaných karboxylových skupin polymeru k.původním karboxylovým skupinám polymeru. Není-li uvedeno jinak, jsou všechny jiné koncentrace použité v tomto dokumentu hmotnostní koncentrace.
Kopolymer alkylvinylether-kyselina maleinová je tvořen opakovanými strukturními jednotkami:
(I) r 1
-CH2 CH CH—CHO=C C=O • 4 « • 4 · *94 4 ···· _ Π — ·····« · ····♦ ' 4 4 9 · · 9 · • 44 4 ····»·· · · ··9 kde R je alkylová skupina, s výhodou alkylová skupina Cí až C5, n je přirozené číslo vyšší než jedna, které je rovno počtu opakovaných výskytů strukturních jednotek v molekule polymeru.
Terpolymer nebo terpolymer s isobutylenem znamená terpolymer anhydridu kyseliny maleinové, alkylvinyletheru (s výhodou s alkyly C1-C5) , a isobutylenu, se strukturou (A-B)n, kde A je anhydrid kyseliny maleinové nebo kyselina maleinová a B je alkylvinylether (s výhodou s alkylovými skupinami C1-C5) , a/nebo isobutylen. Specifická viskozita výchozího anhydridu nebo kyseliny, které jsou obsaženy v terpolymeru, s výhodou měřená v roztoku v methylethylketonu o koncentraci 1 hmotn.% při 25°C, je alespoň 5,5, s výhodou alespoň 6. Terpolymer musí obsahovat alespoň nějaký isobutylen.
Adhezivní přípravky pro zubní náhrady podle tohoto vynálezu obsahují směsnou sůl kopolymerů AVE/MA a/nebo terpolymeru, přičemž součástí této směsné soli jsou kationtové funkční skupiny obsahující (nebo převážně sestávající z) hořečnatých kationtů ve množství, které vyvolává účinnou adhezi, z 5 až 50% zinečnatých kationtů, 0 až 2,5% kationtů zvolených ze skupiny sestávající z iontů železa, bóru, hliníku, vanadu, chrómu, manganu, niklu, mědi, ytria, titanu, a jejich směsí; z kationtů zvolených ze skupiny sestávající z vápníku, stroncia, a jejich směsí ve množství, které vyvolává účinnou adhezi, přičemž dále tato směsná sůl obsahuje 30 až 60% volné kyselé složky a uvedené koncentrace jsou vztaženy k původnímu obsahu zreagovaných karboxylových skupin. AVE/MA kopolymery mají různé specifické viskosity. Specifická viskozita měřená v 1% roztoku výchozího kopolymerů anhydridu nebo kyseliny v methylethylketon při 25°C může například být s výhodou 1,2 až 14. Pro měření specifické viskozity mohou být použity jiné způsoby a rozpouštědla. Může být použit 1 % roztok v DMF (dimethylformamid) při 25°C a 1% roztok v 2-butanonu při 25°C.
S výhodou je celková koncentrace hořčíku, vápníku a stroncia 10 až 60%, výhodněji 15 až 55%, vztaženo k původnímu počtu zreagovaných karboxyíových skupin. Dále směsná sůl obsahuje s výhodou 10% až 45°zinečnatých kationtů, výhodněji 15 až 40% zinečnatých kationtů vztaženo k původnímu počtu zreagovaných karboxyíových skupin; a s výhodou obsahuje 0,001 až 2,5 %, výhodněji 0,01 % až 2% kationtů zvolených ze skupiny sestávající ze železa, bóru, hliníku, vanadu, chrómu, manganu, niklu, mědi, ytria titanu a jejich směsi, výhodněji 0.01 až 2% kationtů železa, vztaženo k původnímu počtu zreagovaných karboxyíových skupin. S výhodou obsahuje směsná sůl 37,5% až 55%, výhodněji 37,5% až 50% volná kyselé složky, vztaženo k celkovému počátečnímu obsahu karboxyíových skupin.
Kopolymery alkylvinylether-anhydrid kyseliny maleinové jsou získávány kopolymerizací alkylvinyletheru, jako methylvinyletheru, ethylvinyletheru, divinyletheru, prolyvinyletheru a isobutylvinyletheru s anhydridem kyseliny maleinové za vzniku odpovídajícího kopolymerů alkylvinylether-anhydrid kyseliny maleinové, který je snadno hydrolyzovatelný na příslušný kopolymer obsahující kyselinu maleinovou. Vhodné kopolymery mohou být připraveny způsoby známými z dosavadního stavu techniky, například z patentu USA č. 2 782 182, a z patentu USA č. US 2 047 398, které oba jsou zde jako celek uvedeny jako odkazy. Formy s anhydridem a s kyselinou jsou rovněž dostupné jako průmyslové výrobky. Tak například firma ISP Corporation, Wayne, N.J. vyrábí jak polymer s volnou kyselinou (I), tak odpovídající formu s anhydridem pod obchodním názvemGANTREZ jako GANTREZ S Series a GANTREZ Series. Při rozpuštění kopolymeru s anhydridem ve vodě se anhydridová vazba štěpí za vzniku vysoce polární polymerní volné kyseliny (I). To znamená, že anhydridová forma, která je levnější než forma obsahující kyselinu, může být použita jako vhodný a levnější prekurzor formy obsahující kyselinu. Pro zvýšení rychlosti hydrolýzy anhydridu na kyselinu může být s výhodou použita zvýšená teplota. Terpolymery mohou být připravovány způsoby uvedenými v patentu USA č. 5 900 470, autoři Prosise a kol., vydaném 4 května •9 9 ·· 99 9 •99 999 9 · ···
999 9 «999
999999 9 ♦ · · 9 ·
9 9 9 «99
999 9 999 9999 99 ···
1999, v patentu USA č. 5 037 924, autoři Tazi a kol., vydaném 6. srpna 1991, a v patentu USA č. 5 082 913, autoři Tazi a kol., vydaném 21. ledna 1992, zde uvedenými jako celek jako odkaz.
Tyto polymery ve formě soli mohou být připraveny interakci kopolymeru AVE/M obsahujícího anhydrid nebo kyselinu, nebo terpolymeru s alespoň jednou sloučeninou, která obsahuje příslušný kation jako jsou kationty hořčíku, zinku, vápníku, sodíku, draslíku, železa nebo amonné kationty, a funkční skupinu typickou pro látky schopné reakce s karboxylovou kyselinou, jako například hydroxidy, oxidy, octany, halogenidy, laktáty a podobně ve vodném prostředí. V preferovaném provedení se použijí oxid zinečnatý, oxid hořečnatý v kombinaci s uhličitanem strontnatým a/nebo hydroxidem draselným. Směsné soli polymeru obsahující kationty železa mohou být připraveny interakcí polymerů AVE/M obsahujících buď anhydrid nebo kyselinu se sloučeninami železa ve formě soli jako je hydrát síranu železnatého.
Je třeba, aby byly vyloučeny ionty vytvářející toxické, dráždivě nebo znečišťující vedlejší produkty, případně je nutno zachovat zvláštní opatrnost při postupu zajišťujícím odstraněni a nepřítomnost zmíněných vedlejších produktů v polymerní soli, která je konečným produktem. Příslušná použitá sloučenina má být v podstatě čistém stavu, aby bylo možno zajistit získání v podstatě čisté polymerní soli jako konečného výrobku.
Je-li třeba získat polymer ve formě soli, zkombinuje se vodná disperze oxidu zinečnatého ve formě částeček s oxidem hořečnatým (v kombinaci s uhličitanem strontnatým a/nebo hydroxidem draselným) a případně s hydrátem síranu železitého. Smísením s práškovitým polymerem se získá hustá disperze ve množství dostačujícím poskytnout obsah kationtů požadovaný v konečném výrobku. Tyto operace se provádějí při teplotě místnosti, následně se pomalu zahřívá na 70 až 95°C při stálém in10 tenzivním míchání, kterým se předchází místní srážení kationtové polymerní soli. V míchání se pokračuje, aby se zajistilo, že všechna výchozí sloučenina pro přípravu soli zreagovala s kopolymerem.
Další možnost spočívá v tom, že je polymer hydrolyzován a neutralizován ve vodné směsi nebo disperzi bází dvojmocných a/nebo jednomocných zásad a zahříváním směsi kopolymer/zásada na teplotu v rozmezí 45 až 100°C. Reakce směsných solí polymeru s kationty železa nastane přídavkem solí železa k hydrolyzované a neutralizované směsné soli polymeru. Ukončení reakce s kationty železa je indikováno ukončením zvyšování viskosity. Soli železa mohou být před hydrolýzou a neutralizací rovněž smíšeny se směsí polymeru se zásadou.
Při provádění shora uvedených způsobů přípravy se výsledná disperze nebo roztok přenese do mělkých sušicích nádob z nerezové oceli, které se umístí v sušárně s nucenou cirkulací vzduchu a suší se při 60 až 70°C po dobu dostačující k tomu, aby se odpařilo reakční medium (voda) a aby se voda odstranila z polymeru (potřebná doba 18 až 24 hodin). Výsledná disperze nebo roztok mohou být případně sušeny v bubnové sušičce při 100 až 200°C horkou parou, kterým se odpaří voda a polymer se získá ve formě vloček. Po ukončení sušení polymer vytvoří křehké vločky, které je možno snadno sloupat z povrchu sušicích plechů nebo bubnu a semlít je na jemný prášek umožňující přípravu adhezivních přípravků pro zubní náhrady s uspokojujícími vlastnostmi. Způsoby přípravy takových směsných solí AVE/MA polymerů jsou dále popsány v patentech USA č. 5 073,004, autoři Holeva a kol., zveřejněném 17 prosince 1991; č. 5 872,161, autoři Liang a kol., vydaném 16. února 1999 a č. 5 830 933, autoři Synodis a kol., vydaném 3. listopadu 1998, přičemž všechny tyto dokumenty jsou zde jako celek uvedeny jako odkaz.
Uvedené směsné soli polymerů mají mimořádné adhesivní vlastnosti potom, co jsou uvedeny do styku s vodou nebo se slinami, • · ·· ·· · • ·· · · ·««· • · · · · · · ····· · · · · · · • · · * · · ··· · ··· ···· ·· ··· takže jsou zvláště vhodné jako adhezivní přípravky pro zubní náhrady. Přípravky podle tohoto vynálezu obsahují bezpečné a z hlediska adhezivních vlastností účinné množství směsných solí polymerů, s výhodou alespoň 20 hmotn.%, a výhodněji alespoň 30 hmotn.% přípravku ve formě vlastní adhezivní složky, nebo jako pomocné adhezivum společně s jinými adhezivními složkami.
Neadhezivní samonosná vrstva
Součástí adhezivních přípravků pro zubní náhrady podle tohoto vynálezu může být alespoň jedna neadhezivní samonosná vrstva. Tato neadhezivní samonosná vrstva se vyznačuje schopností poskytovat adhezivnímu přípravku v přítomnosti vody a/nebo slin pevnost a soudržnost. Tato neadhezivní samonosná vrstva může obsahovat materiály jako polyester, polypropylen, nylon, umělé hedvábí, acetát celulózy, neadhezivní deriváty celulózy, textilní vlákna, plsť, papír, plasty, kůži, mikrokrystalický vosk, syntetická vlákna, přirozená vlákna, a směsi těchto materiálů. Preferovány jsou neadhezivní deriváty celulózy, polyester, polypropylen, nylon, umělé hedvábí, textilní vlákna, papír, mikrokrystalický vosk a směsi těchto materiálů. Více preferovány jsou polyester, polypropylen, umělé hedvábí, nylon, textilní vlákna a papír.
Materiál neadhezivní samonosné vrstva může mít jakoukoliv fyzikální formu vhodnou k tomu, aby bylo dosaženo pevnosti a/nebo soudržnosti adhezivních přípravků podle tohoto vynálezu. Těmito fyzikálními formami jsou netkané textilie, tkané textilie, kontinuální materiály, střiž a kombinace těchto materiálů. Neadhezivní samonosná vrstva může být získávána jakýmkoliv způsobem známým z dosavadního stavu techniky. Těmito způsoby jsou mimo jiné výroba plstí, výroba netkaných textilií lepením vláken, tkaní, jehlování, mykání, tepelné spojování vláken, tryskové tkaní, nástřik taveniny, spojování tištěním,
4« 4 4 4 44 · «44 4444 «444 • 44 4 ♦ 4 · 4
4444 4 > 44444
4 4 · « 4 4
444 4 444 4444 4* 444 spřádání za mokra, spřádání za sucha a kombinace těchto procesů .
Jiné adhezivní složky
Přípravky podle tohoto vynálezu mohou rovněž obsahovat jiné adhezivní složky. Jsou-li tyto adhezivní složky přítomny,jsou používány v bezpečném a účinném množství. Obecně mohou být tyto jiné adhezivní složky přítomny v koncentraci 0 až hmotn.%, s výhodou 10 až 70 hmotn.%, a nejvýhodněji 20 až 50 hmotn.%, vztaženo k celkové hmotnosti přípravku.
Vhodnými adhezivními složkami jsou mimo jiné vodorozpustné hydrofilní koloidní látky nebo polymery, které bobtnají vlivem vlhkosti za vzniku slizovité hmoty. Takovými adhezivními materiály jsou mimo jiné přirozené pryskyřice, syntetické polymerní pryskyřice, AVE/MA kopolymer obsahující kyselinu maleinovou, AVE/MA kopolymer obsahující anhydrid kyseliny maleinové, AVE/MA/IB, syntetické polymery, mukoadhezivní polymery, hydrofilní polymery, deriváty cukrů, adhezivní materiály běžně používané ve stabilizujících přípravcích pro zubní náhrady a kompatibilní s polymery podle tohoto vynálezu, deriváty celulózy a jejich směsi. Příklady takových materiálů jsou mimo jiné karaya, guarová pryskyřice, želatina, algin, alginát sodný, tragant, chitosan, polyethylenglykol, polymery akrylamidů, karbopol, polyvinylalkohol, polyaminy, polykvartérní sloučeniny, polybutény, silikony, polymery ethylenoxidu, polyvinylpyrrolidon, kationtové polyakrylamidy.
Preferovány jsou deriváty celulózy, polyethylenglykol, polyethylenoxid, karaya, alginát sodný, chitosan, polyvinylalkohol a jejich směsi. Nejvíce preferovány jsou deriváty celulózy jako methylcelulóza, karboxymethylcelulóza, hydroxyethylcelulóza, hydroxypropylcelulóza, hydroxypropylmethylcelulóza, a jejich směsi.
• ·«·· ···· • · · · · · · ··«· · · * · · · · • · · · » · ··· · ··· ···· ♦ ··
Jiné složky
Součástí přípravku podle tohoto vynálezu může rovněž být redukční činidlo. Redukční činidlo usnadňuje vyjímání zubní náhrady, na kterou byla aplikována směsná sůl polymeru podle tohoto vynálezu, z ústní dutiny. Preferovaným redukčním činidlem pro použití při postupech podle tohoto vynálezu je kyselina askorbová a její vodorozpustné soli. Redukční činidlo může rovněž být použito v kombinaci s chelatačním činidlem. Preferovanými chelatačními činidly jsou mimo jiné citráty, šťavelany, laktáty a podobně. Redukční činidla a/nebo chelatační činidla mohou rovněž být uvolňována z nosičů známých z dosavadního stavu techniky, které jsou bezpečné pro perorální aplikace (tj. jsou netoxické a jsou schváleny pro použití v lékařství). Takovými nosiči jsou mimo jiné povrchově aktivní látky, rozpouštědla, a podobně.
Redukční činidla a/nebo chelatační činidla jsou používána v bezpečném a účinném množství.
Slovní spojení bezpečné a účinné množství, jak je užíváno v tomto dokumentu, znamená množství, které je dostačující pro usnadnění stabilizace zubní náhrady umístěné v ústní dutině, které však není toxické, nepoškozuje tkáně v ústní dutině a nanarušuje materiál, ze kterého je zhotovena zubní náhrada. Uživatel zubní náhrady nejprve aplikuje adhezivní přípravek na bázi směsných solí polymerů na zubní náhradu nebo na tkáň ústní dutiny a vloží zubní náhradu do ústní dutiny. Je-li třeba zubní náhradu vyjmout, její uživatel vpraví do ústní dutiny přípravek usnadňující vyjmutí zubní náhrady, obsahující redukční činidlo a/nebo chelatační činidlo a vhodné rozpouštědlo (rozpouštědla) a tím dojde ke snížení přilnavosti zubní náhrady.
Dále mohou být v přípravku podle tohoto vynálezu obsaženy jeden nebo více toxikologicky přijatelných plastifikátorů. Slovní spojení toxikologicky přijatelný, jak je užíváno v
tomto dokumentu, je použito k vyjádření vlastností materiálů, jejichž toxicita je dostatečně nízká, aby bylo možné jejich požití lidmi a/nebo zvířaty. Plastifikátory, které mohou být použity v přípravcích podle tohoto vynálezu, jsou mimo jiné dimethyl-ftalát, diethyl-ftalát, dioktyl-ftalát, glycerol, diethylen-glykol, triethylen-glykol, Igepal®; Gafac®, sorbitol, trikresyl-fosfát, dimethyl-sebakát, ethyl-glykolát, ethylftalylethyl-glykolát, o- a p-toluen- ethylsulfonamid a směsi těchto látek. Plastifikátory mohou být přítomny v koncentraci 0 až 70 hmotn.%, s výhodou 1 až 30 hmotn.%, vztaženo k celkové hmotnosti přípravku.
Adhezivní přípravky pro zubní náhrady podle tohoto vynálezu, jejichž součástí je neadhezivní samonosná vrstva, mohou rovněž obsahovat povlak, který je lepkavý pro suché zubní náhrady, a je-li přítomen, je umístěn na jedné straně adhezívního přípravku zubní náhrady. Látky vhodné pro použití jako tento typ adhezivní vrstvy jsou mimo jiné polybutény, silikony, pryže, přírodní vazelína, přírodní polymery, syntetické polymery a směsi těchto látek. Adhezivní vrstva může tvořit 0 až hmotn.%, s výhodou 0,5 až 20 hmotn.% celkové hmotnosti přípravku .
Jinými vhodnými složkami jsou mimo jiné barviva, konzervační látky jako methyl- a propylparabény, zahušťovadla jako oxid křemičitý a polyethylenglykol, vehikula jako kapalná přírodní vazelína, přírodní vazelína, minerální oleje a glycerol. Preferovány jsou polyethylenglykol, oxid křemičitý a přírodní vazelína. Barviva, konzervační látky, zahušťovadla a vehikula mohou být přítomny v koncentracích 0 až 20 hmotn.%, vztaženo k celkové hmotnosti přípravku.
Přípravky podle tohoto vynálezu mohou rovněž obsahovat jednu nebo více složek, které jim dodávají chuť, vůni, a/nebo vyvolávají při jejich použití určité vjemy (látky vyvolávající pocit tepla nebo chladu). Vhodnými složkami tohoto typu jsou přirozená nebo umělá sladidla, menthol, menthyl-laktát, libav-
• 9 ková silice, silice z máty peprné, silice z máty klasnaté, růžový olej, hřebíčková silice, anethol, methyl-salicylát, eukalyptol, skořice, 1-menthyl-acetát, šalvěj, eugenol, perželová silice, oxanon, α-irison, majoránka, citron, pomeranč, propenylguaetol, vanilka, thymol, linolaol, cinnamaldehyd, glycerol-acetal známý pod označením CGA a směsi těchto látek, jakož i látky vzbuzující pocit chladu. Látkou vzbuzující pocit chladu může být kterákoliv z mnoha látek tohoto typu. Mimo jiné jsou těmito látkami karboxamidy, menthol, ketaly, dioly a směsi těchto látek. Preferovanými látkami vzbuzujícími pocit chladu v přípravcích podle tohoto vynálezu jsou látky na bázi paramenthan-karboxyamidu jako N-ethyl-p-menthan-3-karboxamid, známý pod obchodní značkou WS-3, N-2,3-trimethyl-2isopropyl-butanamid, známý pod obchodní značkou WS-23 a směsi těchto látek. Dalšími preferovanými látkami vzbuzujícími pocit chladu jsou látky zvolené ze skupiny sestávající z mentholu, 3-1-menthoxypropan-l,2-diolu, vyráběného pod označením TK-10 firmou Takasago, menthon-glycerol-acetalu vyráběného pod označením MGA firmou Haarmann a Reimer, a menthyl-laktátu, vyráběného pod označením Frescolat firmou Haarmann a Reimer. Termíny menthol a menthyl, jak jsou užívány v tomto dokumentu, znamenají právo- a levotočivé isomery těchto sloučenin, jakož i jejich racemické směsi. Látka TK-10 je popsána v patentu USA č. 4 459 425, autoři Amano a kol., vydaném 10.července 1984. Látka WS-3 a jiné aktivní látky jsou popsány v patentu USA č. 4 136 163, autoři Watson a kol., vydaném 23. ledna 1979,.které jsou zde oba jako celek uvedeny jako odkazy. Tyto látky mohou být přítomny v koncentraci 0 až 50 hmotn.%, vztaženo k celkové hmotnosti přípravku.
Přípravky podle tohoto vynálezu mohou být použity jako adheziva a/nebo bioadheziva pro zubní náhrady působící při styku s vlhkou tkání jako jsou slizniční tkáně, rány, sliznice dutiny ústní, a podobně. Adhezivní přípravky podle tohoto vynálezu mohou současně uvolňovat jednu nebo více terapeuticky aktiv-
nich látek, vhodných pro lokální aplikaci na sliznični tkáně nebo jiné vlhké tkáně. Slovní spojení terapeuticky aktivní látky, jak je užíváno v tomto dokumentu, znamená látky, které jsou farmakologicky aktivní po absorpci vlhkou tkání nebo povrchy sliznic lidského těla, jako je povrch ústní dutiny, rány, nebo po aplikaci na povrch pokožky. Tyto terapeuticky aktivní látky mohou být přítomny v koncentraci 0 až 70 hmotn.%, vztaženo k celkové hmotnosti přípravku.
Terapeutické aktivní látky, které jsou vhodné pro použití v přípravcích podle tohoto vynálezu, jsou mimo jiné antimikrobiální činidla jako jód, sulfonamidy, bisbiguanidy nebo fenolika; antibiotika jako tetracyklin, neomycin, kanamycin, metronidazol nebo klindamycin; protizánětlivá činidla jako aspirin, acetaminofen, naproxen a jeho soli, ibuprofen, ketorolak, flurbiprofen, indomethacin, eugenol, nebo hydrokortison; dentální znecitlivující činidla jako dusičnan draselný, chlorid strontnatý nebo fluorid sodný; anestetika jako lidokain nebo benzokain; antimykotika; aromatické látky jako kafr, eukalyptový olej, příchutě, vůně, nebo látky vyvolávající určité vjemy (látky vyvolávající pocity tepla nebo chladu), deriváty aldehydů jako benzaldehyd, inzulín, steroidy a antineoplastika. Při určitých formách terapie může být pro dosažení optimálního efektu vhodné použít kombinaci těchto činidel v jednom systému, ze kterého tato činidla uvolňována. Tak mohou být například za účelem dosažení kombinace účinnosti obou aktivních látek kombinována v jednom systému pro kontrolované uvolňování léčiv antimikrobiální a protizánětlivá činidla.
Postup při výrobě přípravku
Způsob výroby adhezivních přípravků pro zubní náhrady podle tohoto vynálezu (krémů, prášků, plátků, kapalin, aerosolů, past) využívá obvyklých postupů známých z dosavadního stavu techniky. Tyto obvyklé způsoby jsou popsány v patentu USA • 444 4 ·· 4 4
4 4
44444 • 4 • 4 4 4 4
č. 5 525 652, autoři Clarke a kol., vydaném 11. června 1996; v patentu USA č. 3 003 988, autoři Germann a kol., vydaném 10. června 1961; v patentu USA č. 5 073 604, autoři Holeva a kol., vydaném 17. prosince 1991; a v patentu USA č. 5 872 161, autoři Liang a kol., vydaném 16. února 1999, které jsou zde jako celek uvedeny jako odkazy.
Součásti způsobu výroby adhezivnich přípravků pro zubní náhrady podle tohoto vynálezu, které obsahují neadhezivní samonosnou vrstvu, je nanesení povlaku určitého množství adhezivní složky na neadhezivní samonosnou vrstvu. Tento způsob je popsán v patentu USA č. 5 877 233, autoři Liang a kol., vydaném 2. března 1999; v patentu USA č. 5 872 160, vydaném 16. února 1999, autoři Liang a kol.; v patentu USA č. 5 880 172, autoři Rajaiah a kol., podaném 25. října 1996, které jsou zde jako celek uvedeny jako odkazy.
Termín směs, jak je použit v této kapitole, znamená roztok, disperzi, nebo suspenzi.
Adhezivní složky mohou být naneseny na neadhezivní samonosnou vrstvu za použití různých způsobů. Jsou jimi mimo jiné:
(a) navlhčení neadhezivní samonosné vrstvy vodou, rovnoměrné nanesení adhezivní složky (složek) ve formě prášku na tuto vlhkou vrstvu a opakované navlhčení této vrstvy vodou; (b) rozpuštění adhezivní složky (složek) ve vodě a/nebo v jiném rozpouštědle (rozpouštědlech) a nanesení výsledné směsi na tuto vrstvu; (c) potažení této vrstvy směsí získanou zpracováním polymeru AVE/MA; (d) dodání adhezivní složky (složek) do vrstvy v průběhu jejího vytváření; a (e) rozpuštění adhezivní složky (složek) ve vodě a/nebo v jiném rozpouštědle (rozpouštědlech) , navlhčení/potažení vrstvy výslednou směsí, a rovnoměrné nanesení jednoho nebo více adheziv ve formě prášku na vlhkou/potaženou vrstvu a případné nové potažení/nové navlhčení vrstvy směsí a/nebo vodou; (f) několikanásobné opakování postupu popsaného v bodě (e); a (g) jakákoliv kombinace způsobů popsaných ve shora uvedených bodech(a) až (f).
• 9 « ·· »9 9
9 99 9 9 9 9 99
999 9 9999 • 9*99 9 9 99999
9 9 9 9 9 9
99« 9 999 9·99 99 999
Jak již bylo popsáno shora, adhezivní složky mohou být rozpuštěny ve vodě a/nebo v jiných rozpouštědlech a výsledná směs nanesena na vrstvu. Rozpouštědly polymerů jsou voda a/nebo alkoholy jako methanol, propanol, isopropanol, ethanol, butanol, 1,4-butandiol, cyklohexanol a diethylenglykol; ethery nebo etheralkoholy jako tetrahydrofuran, ethylen glykolmonomethylether, diethylenglykolmonomethylether, dioxan, a ethyl ether; estery jako methyl-acetát, ethyl-acetát a sec-butylacetát; aldehydy, ketony nebo ketonalkoholy jako benzaldehyd, roztok formaldehydu, methylethylketon, diacetonalkohol, aceton, cyklohexanon, mesityloxid, a methylisobutylketon; laktamy nebo laktony jako N-methyl-2-pyrrolidon, N-vinyl-2pyrrolidon, 2pyrrolidon, a butyrolakton; uhlovodíky jako benzen, toluen, xylen, hexan, lakový benzin, minerální olej, a benzin; chlorované uhlovodíky jako tetrachlormethan, chlorbenzen, chloroform, ethylendichlorid, methylenchlorid; nitroparafflny jako nitroethan, a nitromethan; merkaptany jako thiofenol a 2merkapto-l-ethanol; a jiné látky jako kyselina octová, pyridin a dimethylformamid.
Preferovanými rozpouštědly polymerů jsou voda, methanol, propanol, isopropanol, tetrahydrofuran, octan methylnatý, benzaldehyd, roztok formaldehydu, methylethyl-keton, diacetonalkohol, N-methyl-2-pyrrolidon, N-vinyl-2-pyrrolidon, dimethylformamid a jejich směsi. Jako rozpouštědla polymerů mohou být rovněž použity sloučeniny běžně používané jako plastifikátory. Takovými plastifikátory jsou dimethyl-ftalát, diethyl-ftalát, dioktyl-ftalát, glycerol, diethylenglykol, triethylenglykol, Igepal® CO-630, Gafac® RE-610, sorbitol, trikresyl-fosfát, dimethyl-sebakát, ethyl-glykolát, ethylftalyl-ethyl-glykolát, a p-toluen-ethyl-sulfonamid.
Rozpouštědla jiných adheziv jako CMC, která rovněž mohou být součástí adhezivních přípravků, jsou směsi vody s vodou mísitelnými rozpouštědly jako je ethanol a aceton. Roztoky o nízkých koncentracích mohou být připravovány s obsahem acetonu až ···· ·
• · «·· 9 « ··*·
40% a/nebo s obsahem ethanolu až 50%. Jinými rozpouštědly, která mohou být použita, jsou ethanolaminy, ethylenglykol, glycerol, 1,2,6-hexantriol, mono-, di-, a triacetin, 1,5pentandiol, polyethylenglykol (o maximální molekulové hmotnosti 600), propylenglykol a trimethylolpropan.
Jsou-li adhezivní přípravky připravovány rozpuštěním adhezivní složky (složek) ve vodě a/nebo v jiných rozpouštědlech, zahrnují jednotlivá provedení tohoto postupu tyto kroky: rozpuštění polymerů v jednom nebo více rozpouštědlech; rozpouštění případné další adhezivní složky ve vhodném rozpouštědle a nanášení vzniklé směsi na neadhezivní samonosnou vrstvu a případné následné rozprašování jednoho nebo více práškovítých adheziv na nanesenou vrstvu. Nanášení vrstvy může být prováděno způsoby běžně známými z dosavadního stavu techniky včetně extruze, nanášení pomocí nanášecího nože, sprejování, namáčení a podobně.
Po nanesení polymeru na tuto vrstvu jedním ze shora uvedených způsobů se vzniklá vrstva suší. Následně se adhezivní přípravek pro zubní náhrady mechanicky změkčuje průchodem mezi válci nebo jiným vhodným způsobem. Povrch adhezivního přípravku se potom stlačením v hydraulickém lisu válcováním hladkými válci nebo jiným vhodným způsobem vyhlazuje. Z adhezivního přípravku se potom pomocí raznic vystřihují tvary vhodné pro použití v zubních náhradách. Volbou vhodných tvarů může být aplikace adhezivního přípravku na zubní náhrady usnadněna.
V dále uvedených příkladech jsou popsána a demonstrována provedení tohoto vynálezu. Účel těchto příkladů provedení vynálezu je výhradně ilustrativní a tyto příklady provedení vynálezu není možno považovat za omezení jeho předmětu. Existuje velký počet variací těchto provedení, které se neodchylují od podstaty a předmětu tohoto vynálezu.
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1 (A až J)
V dále uvedených příklady A až J jsou popsány různé směsné soli a způsob přípravy těchto směsných solí polymerů AVE/MA.
složka | A (9) | B (g) | C (g) | D (g) |
voda | 2850 | 2850 | 2850 | 2850 |
hydroxid vápenatý | 5,69 | 2,85 | 2,85 | 14,24 |
oxid zinečnatý | 18,76 | 18,76 | 18,76 | 3,13 |
oxid hořečnatý | 4,65 | 7,74 | 1,55 | 7,74 |
kopolymer AVE/MA s maleinanhydridem1 | 120 | 120 | 120 | 120 |
vzniklé směsné soli | Ca(10%)/Zn(30%)/ FA(45%)/Mg(15%) | Ca(S%)/Zn(30%)/ FA(40%)/Mg(25%) | Ca(5%)/Zn(30%)/ FA(60%)/Mg(5%) | Ca(25%)/Zn(5%)/ FA(45%)/Mg(25%) |
složka | E (g) | F (g) | G (g) | H (g) |
voda | 2850 | 2850 | 2850 | 2850 |
hydroxid vápenatý | 2,85 | 5,55 | ||
uhličitan strontnatý | 17,02 | 11,35 | 5,67 | |
oxid zinečnatý | 28,14 | 28,14 | 18,76 | 18,76 |
hydrát síranu železitého | 0,34 | |||
hydroxid sodný | 6,15 | |||
oxid hořečnatý | 3,1 | 3,1 | 4,65 | 1,55 |
kopolymer AVE/MA s maleinanhydridem1 | 120 | 120 | 120 | 120 |
vzniklé směsné soli | Ca(5%)/Zn(45%)/ FA(40%)/Mg(10%) | Sr(15%)/Zn (45%)/ FA(30%)/Mg(10%) | Sr(10%)/Zn (45%)/ FA(30%)IMg(15%) | Ca(9.75%)/Sr (5%)/ Zn(30%)/Fe(0.25%)/ FA(50%)/Mg(S%) |
• · · · ·
složka | 1 (g) | J (g) |
voda | 2847 | 2847 |
hydroxid vápenatý | 17,08 | 15.66 |
oxid zinečnatý | 12,51 | 12,51 |
oxide horečnatý | 3,10 | 4,65 |
kopolymer AVE/MA s maleinanhydridem1 | 120 | 120 |
vzniklá směsná sůlt | Ca(30%)/Zn(20%)/ Mg(10%)JFA(40%) | Ca(27.5%~Zn(20%)/ Mg(15%)/FA(37.5%)/ |
1 Gantrez ΑΝ 169, vyráběný firmou ISP Corporation a kopolymer AVE/MA se specifickou viskozizou 6,3 a/nebo 7,3
Shora uvedené složky se odváží a za míchání se nadávkují do 4-litrové reakční nádoby. Všechny práškovité složky s výjimkou AVE/MA se dispergují v 15% vody. Zbytky prášků se smyjí ze stěn nádoby a směs se ponechá reagovat při 80 až 95°C. Vzniklý roztok se suší v sušárně v mělkých miskách při 60 až 70°C. Tímto způsobem získané vločky se rozemelou na jemný prášek. Podobné směsné soli terpolymeru AVE/MA/IB se získají stejným postupem, zamění-li se AVE/MA za AVE/MA/IB.
Příklad 2
Adhezivní přípravky pro zubní náhrady ve formě krému mohou být připravovány vzájemným smísením těchto složek:
hmotnost (g)
bílý vazelínový olej | 89,74, |
bílá přírodní vazelína | 82,01 |
sodná sůl karboxymethylcelulózy | 75, 00 |
koloidní oxid křemičitý | 4,28 |
barvivo (Opatint Red Dye) | 0,23 |
jakákoliv směsná sůl AVE/MA A až J nebo jakákoliv směsná sůl AVE/MA/IB A až J | 123,75 |
Do skleněné nádoby se naváží červené barvivo, přírodní vazelína a minerální olej, zahřeje se na 50 až 60°C a mísí se až se vytvoří jednotná směs. Potom se do jiné nádoby naváží a smísí práškovité složky (koloidní oxid křemičitý, CMC, směsná sůl kopolymeru AVE/MA, nebo směsná sůl terpolymeru AVE/MA/IB). Následně se práškovité složky přidají do kapaliny a míchá se tak dlouho, až se vytvoří visuálně homogenní růžový krém. Složení tohoto krému může být modifikováno zvyšováním nebo snižováním koncentrace směsné soli AVE/MA nebo směsné soli AVE/MA/IB v rozmezí 0 až 18,75 g, přírodní vazelíny v rozmezí 0 až 18,75 g, a/nebo CMC v rozmezí 0 až 18,75 g. Shora uvedený přípravek ve formě krému může rovněž být modifikován použitím směsi různých směsných solí AVE/MA a/nebo směsných solí AVE/MA/IB. Uživatel nanese 0,1 až 2 g tohoto přípravku ve formě krému na zubní náhradu. Potom uživatel vloží zubní náhradu do úst a přitlačí ji v poloze, ve které má být fixována.
Příklad 3
Adhezivní přípravky pro zubní náhrady ve formě prášku mohou být připravovány vzájemným smísením těchto složek:
hmotnost (g) sodná sůl karboxymethylcelulózy 40,00 jakákoliv směsná sůl AVE/MA A až J nebo jakákoliv směsná sůl AVE/MA/IB A až J 60,00
Všechny složky se navzájem smísí. Složení tohoto přípravku může být modifikováno zvyšováním nebo snižováním koncentrace směsné soli AVE/MA nebo směsné soli AVE/MA/IB v rozmezí 0 až 50 g, a/nebo CMC v rozmezí 0 až 40 g. Shora uvedený přípravek ve formě prášku může rovněž být modifikován použitím směsi různých směsných solí AVE/MA a/nebo směsných solí AVE/MA/IB. Uživatel nanese 0,1 až 2 g tohoto přípravku na zvlhčenou zubní náhradu a ponechá po krátkou dobu hydratovat Potom uživatel vloží zubní náhradu do úst a přitlačí jív poloze, ve které má být fixována.
Příklad 4
Adhezivní přípravky pro zubní náhrady ve formě kotoučků mohou být připravovány navlhčením netkaného polyesteru (neadhezivní samonosné vrstvy) vodou. Tato vlhká textilie se rovnoměrně potáhne dále uvedenými přípravky. Potom se znovu zvlhčí vodou a následovně vysuší. Přípravek se mechanicky změkčí pomocí válečku a jeho povrch se vyhladí slisováním v hydraulickém lisu. Z přípravku se vystřihnou části vhodných tvarů. Tyto vystřižené části se navlhčí a aplikují se na zubní náhrady. Zubní náhrada se vloží do úst a přitlačí v poloze, ve které má být fixována.
· · • · · · hmotnost (g) sodná sůl karboxymethylcelulózy 60,00 jakákoliv směsná sůl AVE/MA A až J nebo jakákoliv směsná sůl AVE/MA/IB A až J 90,00
Složení tohoto přípravku může být modifikováno zvyšováním nebo snižováním koncentrace směsné soli AVE/MA nebo směsné so li AVE/MA/IB v rozmezí 0 až 60 g, a/nebo CMC v rozmezí 0 až 60 g. Shora uvedený přípravek ve formě kotoučku může rovněž být modifikován použitím směsi různých směsných solí AVE/MA a/nebo směsných solí AVE/MA/IB.
Claims (10)
1. Adhezivní přípravek pro zubní náhrady obsahující směsnou sůl kopolymeru alkylvinyletheru s kyselinou maleinovou nebo s maleinanhydridem, přičemž součástí této směsné soli jsou kationtové funkční skupiny obsahující:
a) 5 až 50%, s výhodou 15 až 40% zinečnatých kationtů;
b) hořečnaté kationty ve množství, které vyvolává účinnou adhezi;
c) kationty zvolené ze skupiny sestávající z vápníku, stroncia, a jejich směsí ve množství, které vyvolává účinnou adhezi;
d) 0 až 2,5%, s výhodou 0,01 až 2% kationtů zvolených ze skupiny sestávající ze železa, bóru, hliníku, vanadu, chrómu, manganu, niklu, mědi, ytria, titanu, a jejich směsí; a
e) 30% až 60% volné kyselé složky;
při celkové koncentraci kationtů hořčíku, vápníku a stroncia 5 až 65%, s výhodou 15 až 55%.
2. Adhezivní přípravek pro zubní náhrady podle nároku 1, vyznačující se tím, ze specifická viskozita zmíněného kopolymeru je vyšší než 5,5.
3. Adhezivní přípravek pro zubní náhrady obsahující směsnou sůl terpolymeru alkylvinylether - kyselina maleinová - isobutylen nebo alkylvinylether - maleinanhydrid - isobutylen, přičemž součástí této směsné soli jsou kationtové funkční skupiny obsahuj ící:
a) 5 až 50%, s výhodou 15 až 40% zinečnatých kationtů;
b) hořečnaté kationty ve množství, které vyvolává účinnou adhezi;
c) kationty zvolené ze skupiny sestávající z vápníku, stroncia, a jejich směsí ve množství, které vyvolává účinnou adhezi;
d) 0 až 2,5%, s výhodou 0,01 až 2% kationtů zvolených ze skupiny sestávající ze železa, bóru, hliníku, vanadu, chrómu, manganu, niklu, mědi, ytria, titanu, a jejich směsí; a
e) 30% až 60% volné kyselé složky;
při celkové koncentraci kationtů hořčíku, vápníku a stroncia 5 až 65%, s výhodou 15 až 55%.
4. Adhezivní přípravek pro zubní náhrady podle nároků 1 nebo 3, vyznačující se tím, že dále obsahuje jednu nebo více složek zvolených ze skupiny sestávající z dalších adhezivních složek, plastifikátorů, barviv, konzervačních látek, zahušťovadel, vehikul, příchutí, vonných přísad, látek vyvolávajících určité vjemy a směsí uvedených látek.
5. Adhezivní přípravek pro zubní náhrady podle nároku 4, vyznačující se tím, že zmíněná další adhezivní složka je zvolena ze skupiny sestávající z přirozených pryskyřic, syntetických polymerů, mukoadhezivních polymerů, hydrofilních polymerů, přírodních polymerů, derivátů cukrů, derivátů celulózy s výhodou zvolených ze skupiny sestávající z hydroxyethylcelulózy, hydroxypropylcelulózy, hydroxypropylmethyl-celulózy, sodné soli karboxymethylcelulózy a směsí těchto látek, směsných solí kopolymerů AVE/MA, kyselé formy kopolymeru AVE/MA, kopolymeru alkylvinylether-anhydrid kyseliny maleinové a směsí těchto látek.
6. Adhezivní přípravek pro zubní náhrady podle nároku 4, vyznačující se tím, že zmíněné vehikulum je zvoleno ze skupiny sestávající z přírodní vazelíny, kapalné přírodní vazelíny, minerálního oleje, glycerolu a směsí těchto látek.
« · · · · ······· ·· ···
7. Adhezivní přípravek pro zubní náhrady podle nároků 1 nebo 3, vyznačující se tím, že tento přípravek dále obsahuje alespoň jednu neadhezivní samonosnou vrstvu.
8. Adhezivní přípravek pro zubní náhrady podle nároku 7, vyznačující se tím, že zmíněná neadhezivní samonosná vrstva je zvolena ze skupiny sestávající z polyesteru, polypropylenu, nylonu, umělého hedvábí, acetátu celulózy, neadhezivních derivátů celulózy, textilních vláken, plsti, papíru, plastů, kůže, mikrokrystalického vosku, syntetických » vláken, přirozených vláken a směsí těchto látek.
9. Adhezivní přípravek pro zubní náhrady podle nároku 8, vyznačující se tím, že fyzikální forma materiálů zmíněné samonosné vrstvy je netkaný materiál, tkaný materiál, souvislý materiál, střiž a kombinace těchto forem.
10. Způsob zvyšování adheze zubních náhrad k ústní dutině, spočívající v aplikaci přípravku podle nároků 1 nebo 3 na zubní náhradu, nebo na ústní dutinu, nebo na zubní náhradu i na ústní dutinu, a v následném upevnění této zubní náhrady do ústní dutiny.
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
US12916499P | 1999-04-14 | 1999-04-14 | |
US15215899P | 1999-09-02 | 1999-09-02 |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ20013653A3 true CZ20013653A3 (cs) | 2002-03-13 |
Family
ID=26827302
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ20013653A CZ20013653A3 (cs) | 1999-04-14 | 2000-04-13 | Adhezivní přípravky pro zubní náhrady |
Country Status (20)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US6355706B1 (cs) |
EP (1) | EP1169007A1 (cs) |
JP (1) | JP4080163B2 (cs) |
KR (1) | KR100506021B1 (cs) |
CN (1) | CN1195474C (cs) |
AU (1) | AU760182B2 (cs) |
BR (1) | BR0009730A (cs) |
CA (1) | CA2369735C (cs) |
CZ (1) | CZ20013653A3 (cs) |
HK (1) | HK1044705A1 (cs) |
HU (1) | HUP0200908A3 (cs) |
IL (1) | IL145613A (cs) |
MA (1) | MA25355A1 (cs) |
MX (1) | MXPA01010374A (cs) |
NO (1) | NO20014834D0 (cs) |
PL (1) | PL199986B1 (cs) |
RU (1) | RU2219897C2 (cs) |
SK (1) | SK14282001A3 (cs) |
TR (1) | TR200102926T2 (cs) |
WO (1) | WO2000061071A1 (cs) |
Families Citing this family (19)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US7008976B2 (en) * | 1999-04-14 | 2006-03-07 | The Procter & Gamble Company | Denture adhesive compositions |
US7592304B2 (en) * | 1999-10-01 | 2009-09-22 | Dmi Life Sciences, Inc. | Metal-binding compounds and uses therefor |
US7632803B2 (en) | 1999-10-01 | 2009-12-15 | Dmi Life Sciences, Inc. | Metal-binding compounds and uses therefor |
US20030158111A1 (en) * | 1999-10-01 | 2003-08-21 | David Bar-Or | Methods and products for oral care |
US6905672B2 (en) * | 1999-12-08 | 2005-06-14 | The Procter & Gamble Company | Compositions and methods to inhibit tartar and microbes using denture adhesive compositions with colorants |
US6475498B1 (en) | 1999-12-08 | 2002-11-05 | The Procter & Gamble Company | Method to inhibit tartar and stain using denture adhesive compositions |
EP1331900A4 (en) * | 2000-10-10 | 2005-02-09 | Block Drug Co | ADHESIVE COATING FOR DENTAL PROSTHESIS, EXTRUDED IN THE FORM OF FILM |
JP2006528690A (ja) * | 2003-05-07 | 2006-12-21 | ディーエムアイ バイオサイエンシズ インコーポレイテッド | 口腔ケア方法および製品 |
US20050192376A1 (en) * | 2004-02-26 | 2005-09-01 | Ha Thinh N. | Denture care method and kit |
US7482378B2 (en) * | 2004-05-28 | 2009-01-27 | Millenium Specialty Chemicals, Inc. | Physiological cooling compositions |
EP1948116A1 (en) | 2005-11-09 | 2008-07-30 | The Procter & Gamble Company | Denture adhesive compositions |
US20120037038A1 (en) * | 2005-11-09 | 2012-02-16 | Jayanth Rajaiah | Denture adhesive compositions and methods |
US20110094415A1 (en) * | 2005-11-09 | 2011-04-28 | Jayanth Rajaiah | Denture adhesive articles |
US20070149642A1 (en) * | 2005-12-28 | 2007-06-28 | Sunstar, Inc. | Denture fixative composition |
US20110065831A1 (en) * | 2009-09-11 | 2011-03-17 | Borja Michael J | Hydrogel Denture Adhesive |
RU2564947C2 (ru) * | 2010-03-10 | 2015-10-10 | Дзе Проктер Энд Гэмбл Компани | Зубопротезные адгезионные композиции |
US9408780B2 (en) | 2012-01-26 | 2016-08-09 | Combe Incorporated | Denture adhesive hydrogel with dry tack |
WO2017147887A1 (en) * | 2016-03-03 | 2017-09-08 | Boai Nky Pharmaceuticals Ltd. | Fine and uniform methyl vinyl ether-maleic acid inorganic salt copolymers and their use in oral care and pharmaceutical applications |
AT522091B1 (de) | 2019-03-21 | 2020-08-15 | Steger Heinrich | Verfahren zum Herstellen eines Zahnersatzes |
Family Cites Families (28)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US3003988A (en) | 1958-10-16 | 1961-10-10 | Clark Cleveland Inc | Stabilizer for dentures |
US3736274A (en) | 1971-06-01 | 1973-05-29 | Foremost Mckesson | Denture adhesive |
US4503116A (en) | 1981-02-23 | 1985-03-05 | Combe Incorporated | Dental adhesive device and method of producing same |
US4632880A (en) | 1981-02-23 | 1986-12-30 | Combe Incorporated | Dental adhesive device and method of producing same |
US4514528A (en) | 1983-02-16 | 1985-04-30 | Richardson-Vicks Inc. | Hydrophilic denture adhesive |
US4758630A (en) | 1986-10-27 | 1988-07-19 | Richardson-Vicks Inc. | Denture stabilizing zinc and strontium salts of ave/ma copolymer |
US4910247A (en) | 1989-03-27 | 1990-03-20 | Gaf Chemicals Corporation | Adhesive composition |
US5073604A (en) | 1989-05-04 | 1991-12-17 | Richardson-Vicks, Inc. | Denture stabilizing compositions |
DE3922170A1 (de) | 1989-07-06 | 1991-01-10 | Giulini Chemie | Neue salze von poly(alkylvinylether-maleinsaeureanhydrid) und damit hergestellte zahnprothesehaftmittel |
US5082913A (en) | 1990-07-25 | 1992-01-21 | Isp Investments Inc. | Terpolymers of maleic anhydride, alkyl vinyl ethers and isobutylene and crosslinked products thereof |
US5037924A (en) | 1990-07-25 | 1991-08-06 | Gaf Chemicals Corporation | Denture adhesive |
SK63293A3 (en) | 1990-12-21 | 1994-06-08 | Richardson Vicks Inc | Denture stabilizing compositions having improved hold |
WO1992010988A1 (en) | 1990-12-21 | 1992-07-09 | Richardson-Vicks Inc. | Denture stabilizing compositions |
BR9206122A (pt) | 1991-06-10 | 1995-06-20 | Richardson Vicks Inc | Composições estabilizadoras para dentaduras tendo melhor fixação |
US5395867A (en) | 1993-03-01 | 1995-03-07 | Isp Investments Inc. | Denture adhesive |
US5369145A (en) | 1993-06-14 | 1994-11-29 | Block Drug Company | Denture adhesive |
US5525652A (en) | 1994-08-10 | 1996-06-11 | Block Drug Company, Inc. | Denture adhesive |
WO1996004883A1 (en) | 1994-08-10 | 1996-02-22 | Block Drug Company | Improved denture adhesive composition |
EP0788341B1 (en) | 1994-10-28 | 2001-07-04 | The Procter & Gamble Company | Denture stabilizing compositions |
US5696181A (en) | 1995-09-22 | 1997-12-09 | The Block Drug Company, Inc. | Denture fixative |
US5750591A (en) | 1996-02-29 | 1998-05-12 | The Block Drug Company | Denture adhesive containing partial zirconium, calcium, sodium gantrez salt |
US6069188A (en) * | 1996-07-08 | 2000-05-30 | The Procter & Gamble Company | Denture stabilizing compositions |
US5872161A (en) | 1997-03-27 | 1999-02-16 | The Procter & Gamble Company | Denture adhesive compositions |
WO1998043595A1 (en) | 1997-03-27 | 1998-10-08 | The Procter & Gamble Company | Denture stabilizing compositions |
US5900470A (en) | 1997-10-02 | 1999-05-04 | Isp Investments Inc. | Denture adhesive including a solvent-free, high molecular weight terpolymer of maleic anhydride, a C1 -C4 alkyl vinyl ether and isobutylene |
ATE234331T1 (de) | 1997-10-02 | 2003-03-15 | Isp Investments Inc | Lösemittelfreies verfahren zur herstellung von terpolymeren von maleinsäureanhydrid, c1-c4-alkyl vinylether und isobutylen mit hohem molekulargewicht und zahnprothesehaftmittel und zahnpasten die diese terpolymere enthalten |
US6124374A (en) * | 1998-05-29 | 2000-09-26 | Block Drug Company, Inc. | Antimicrobial denture adhesive and cleanser compositions |
US6166102A (en) | 1998-12-08 | 2000-12-26 | Block Drug Company, Inc. | Denture adhesive |
-
2000
- 2000-03-29 US US09/537,380 patent/US6355706B1/en not_active Expired - Lifetime
- 2000-04-13 EP EP00926021A patent/EP1169007A1/en not_active Withdrawn
- 2000-04-13 AU AU44622/00A patent/AU760182B2/en not_active Ceased
- 2000-04-13 WO PCT/US2000/010185 patent/WO2000061071A1/en not_active Application Discontinuation
- 2000-04-13 IL IL14561300A patent/IL145613A/en not_active IP Right Cessation
- 2000-04-13 MX MXPA01010374A patent/MXPA01010374A/es active IP Right Grant
- 2000-04-13 TR TR2001/02926T patent/TR200102926T2/xx unknown
- 2000-04-13 CA CA002369735A patent/CA2369735C/en not_active Expired - Lifetime
- 2000-04-13 BR BR0009730-6A patent/BR0009730A/pt not_active Application Discontinuation
- 2000-04-13 JP JP2000610404A patent/JP4080163B2/ja not_active Expired - Fee Related
- 2000-04-13 HU HU0200908A patent/HUP0200908A3/hu not_active Application Discontinuation
- 2000-04-13 CZ CZ20013653A patent/CZ20013653A3/cs unknown
- 2000-04-13 RU RU2001130694/15A patent/RU2219897C2/ru not_active IP Right Cessation
- 2000-04-13 KR KR10-2001-7013007A patent/KR100506021B1/ko not_active IP Right Cessation
- 2000-04-13 PL PL356682A patent/PL199986B1/pl not_active IP Right Cessation
- 2000-04-13 CN CNB008060258A patent/CN1195474C/zh not_active Expired - Lifetime
- 2000-04-13 SK SK1428-2001A patent/SK14282001A3/sk unknown
-
2001
- 2001-10-04 NO NO20014834A patent/NO20014834D0/no unknown
- 2001-10-12 MA MA26360A patent/MA25355A1/fr unknown
-
2002
- 2002-06-25 HK HK02104720.7A patent/HK1044705A1/zh unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
US6355706B1 (en) | 2002-03-12 |
CA2369735C (en) | 2004-12-21 |
AU760182B2 (en) | 2003-05-08 |
JP4080163B2 (ja) | 2008-04-23 |
MXPA01010374A (es) | 2002-05-06 |
IL145613A0 (en) | 2002-06-30 |
SK14282001A3 (sk) | 2002-06-04 |
CN1195474C (zh) | 2005-04-06 |
PL199986B1 (pl) | 2008-11-28 |
PL356682A1 (en) | 2004-06-28 |
HK1044705A1 (zh) | 2002-11-01 |
HUP0200908A2 (en) | 2002-08-28 |
AU4462200A (en) | 2000-11-14 |
CN1346256A (zh) | 2002-04-24 |
NO20014834L (no) | 2001-10-04 |
JP2002540897A (ja) | 2002-12-03 |
KR20010109352A (ko) | 2001-12-08 |
NO20014834D0 (no) | 2001-10-04 |
TR200102926T2 (tr) | 2002-03-21 |
RU2219897C2 (ru) | 2003-12-27 |
EP1169007A1 (en) | 2002-01-09 |
MA25355A1 (fr) | 2001-12-31 |
KR100506021B1 (ko) | 2005-08-03 |
WO2000061071A1 (en) | 2000-10-19 |
CA2369735A1 (en) | 2000-10-19 |
IL145613A (en) | 2005-12-18 |
HUP0200908A3 (en) | 2006-06-28 |
BR0009730A (pt) | 2002-01-02 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US5880172A (en) | Denture stabilizing compositions | |
CZ20013653A3 (cs) | Adhezivní přípravky pro zubní náhrady | |
US7008976B2 (en) | Denture adhesive compositions | |
US6617374B1 (en) | Denture adhesives with mixed salts of alkyl vinyl ether-maleic copolymer or terpolymer | |
EP1169006B1 (en) | Denture adhesive compositions | |
EP0971676B1 (en) | Denture adhesive compositions | |
WO2001015657A1 (en) | Denture adhesive compositions | |
AU765259B2 (en) | Denture adhesive compositions | |
CZ320799A3 (cs) | Fixační přípravek pro zubní protézy a způsob jeho přípravy |