SK138893A3 - Method of the preparation of d-aminoacids or d-aminoacid derivatives - Google Patents
Method of the preparation of d-aminoacids or d-aminoacid derivatives Download PDFInfo
- Publication number
- SK138893A3 SK138893A3 SK1388-93A SK138893A SK138893A3 SK 138893 A3 SK138893 A3 SK 138893A3 SK 138893 A SK138893 A SK 138893A SK 138893 A3 SK138893 A3 SK 138893A3
- Authority
- SK
- Slovakia
- Prior art keywords
- activity
- immobilized
- hydantoin
- preparation
- biocatalyst
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C12—BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
- C12P—FERMENTATION OR ENZYME-USING PROCESSES TO SYNTHESISE A DESIRED CHEMICAL COMPOUND OR COMPOSITION OR TO SEPARATE OPTICAL ISOMERS FROM A RACEMIC MIXTURE
- C12P41/00—Processes using enzymes or microorganisms to separate optical isomers from a racemic mixture
- C12P41/006—Processes using enzymes or microorganisms to separate optical isomers from a racemic mixture by reactions involving C-N bonds, e.g. nitriles, amides, hydantoins, carbamates, lactames, transamination reactions, or keto group formation from racemic mixtures
- C12P41/009—Processes using enzymes or microorganisms to separate optical isomers from a racemic mixture by reactions involving C-N bonds, e.g. nitriles, amides, hydantoins, carbamates, lactames, transamination reactions, or keto group formation from racemic mixtures by reactions involving hydantoins or carbamoylamino compounds
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C12—BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
- C12N—MICROORGANISMS OR ENZYMES; COMPOSITIONS THEREOF; PROPAGATING, PRESERVING, OR MAINTAINING MICROORGANISMS; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING; CULTURE MEDIA
- C12N11/00—Carrier-bound or immobilised enzymes; Carrier-bound or immobilised microbial cells; Preparation thereof
- C12N11/02—Enzymes or microbial cells immobilised on or in an organic carrier
- C12N11/04—Enzymes or microbial cells immobilised on or in an organic carrier entrapped within the carrier, e.g. gel or hollow fibres
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C12—BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
- C12P—FERMENTATION OR ENZYME-USING PROCESSES TO SYNTHESISE A DESIRED CHEMICAL COMPOUND OR COMPOSITION OR TO SEPARATE OPTICAL ISOMERS FROM A RACEMIC MIXTURE
- C12P13/00—Preparation of nitrogen-containing organic compounds
- C12P13/04—Alpha- or beta- amino acids
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Zoology (AREA)
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Wood Science & Technology (AREA)
- Genetics & Genomics (AREA)
- Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Biotechnology (AREA)
- Microbiology (AREA)
- Biochemistry (AREA)
- General Engineering & Computer Science (AREA)
- General Health & Medical Sciences (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- General Chemical & Material Sciences (AREA)
- Biomedical Technology (AREA)
- Dispersion Chemistry (AREA)
- Analytical Chemistry (AREA)
- Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)
- Immobilizing And Processing Of Enzymes And Microorganisms (AREA)
- Enzymes And Modification Thereof (AREA)
- Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
- Micro-Organisms Or Cultivation Processes Thereof (AREA)
Description
Spôsob výroby D-aminokyselín alebo derivátov D-aminokyselín
Oblasť techniky
Vynález sa týka nového spôsobu výroby D-aminokyselín alebo derivátov D-aminokyselín z racemickej zmesi príslušného hydantoinu pri použití buniek Agrobacterium radiobacter imobilizovaných prídavkom želatínovaných prírodných polymérov.
Použitie biokatalyzátorov, na báze imobilizovaných mikroorganizmov poskytuje značné výhody pri kontinuálnej prevádzke. Vynález sa teda týka stereoselektívnej biochemickej transformácie D-hydantoinu, ktorej účelom je získať príslušnú D-aminokyselinu. Produkty, ktoré sa dajú týmto spôsobom získať, sú zaujímavé pre farmaceutický priemysel, ako v prípade p-hydroxyfenylglycínu.
Doterajší stav techniky
Použitie hydantoinázového a/alebo karbamylázového enzymatického systému pre transformáciu hydantoinov je velmi dobre známe (Biotechnology: A Comprehensive Treatise zv. 6a, H-J. Rehm, G. Reed Eds., Verlag Chemie, Weinheim, 1984).
Ako producenti hore uvedeného enzymatického systému bol navrhnutý celý rad mikroorganizmov, mj. Pseudomonas, Agbacterium, Candida, Hansenula, Arthrobacter. Osobitný záujem bol zameraný na Agrobacterium radiobacter, vďaka skutečnosti, že poskytuje celý enzymatický systém, ktorý vykazuje obidve aktivity.
Z patentov, ktoré majú vzťah k tomuto predmetu, je treba zdôrazniť tie, ktoré sa týkajú použitia Agrobacterium radiobacter na získanie D-fenylglycínu alebo jeho derivátov (DE-OS 2 621 076; DE-OS 2 920 963) a tiež nasledujúce články: R. Olivieri a ďalšie: Enzymatic Conversion of Ncarbamyl-D-amino acids to D-amino acids Enzýme Microb. Technol. 1, 201 až 204 (1979) a R. Olivieri a ďalšie Microbial Transformation of Racemic Hydantoins to D-amino acids Biotechnol. Bioeng. 23, 2173 až 2183 (1981). Tieto články opisujú mikrobiálny postup, pri ktorom sa používa voľná biomasa.
Z iných mikroorganizmov poskytujúcich enzymatické systémy je možné uviest Agrobacterium tumefaciens (EP 0 309 310), Pseudomonas (DE-OS 3 018 581), Candida (JP 61 177 992), Hansenula (JP 61 177 991).
Použitie imobilizovaných mikroorganizmov, poskytuje podstatné prevádzkové výhody ako pri výrobe, tak pri separácii, ktoré sú predmetom tohto vynálezu. Použitie buniek Agrobacterium radiobacter imobilizovaných v želatínovaných polyméroch už síce bolo patentované (ES 523 360), tento biokatalyzátor však bol používaný pre poľnohospodárske účely a zachovanie enzýmovej účinnosti hydantoinázy a karbamylázy bolo opomíjané.
Na druhej strane už bolo opísané použitie iných imobilizovaných mikroorganizmov pre biokonverziu hydantoinov, ako v prípade EP 0 Bacillus brevis. Ďalej 4 094 741. Nároky tohto
261 836, ktorý sa týka imobilizácie je potrebné uviest US pantent č. patentu zahŕňajú všeobecne imobilizáciu enzymatickej účinnosti radu mikroorganizmov. Nie je tu však konkrétne uvádzaný mikroorganizmus Agrobacterium radiobacter ani špecifické metódy imobilizácie.
Podstata vynálezu
Predmetom vynálezu je nový spôsob výroby D-aminokyselín a derivátov D-aminokyselín z racemickej zmesi zodpovedajúceho hydantoinu, pri ktorom sa používajú bunky Agrobacterium radiobacter, ktoré sú imobilizované prídavkom želatínovaných prírodných polymérov.
Použitie imobilizovaných mikroorganizmov umožňuje opakované použitie biokatalyzátoru. Tým sa dosiahne podstatných výhod, ako z hľadiska separácie, tak i z hľadiska prevádzky kontinuálneho postupu.
Použitie buniek Agrobacterium radiobacter prináša výhodu v tom, že poskytuje úplný potrebný enzymatický systém pre kvantitatívnu transformáciu D-hydantoinu na žiadúci produkt.
Stereošpecifita enzýmov, ktoré pôsobia na D-formu hydantoinu je založená na rušení D-L-rovnováhy racemickej zmesi, čo umožňuje kvantitatívnu konverziu takej racemickej zmesi na D-aminokyselinu alebo derivát D-aminokyseliny.
Imobilizácia buniek Agrobacterium radiobacter (pričom tieto bunky sú neporušené alebo rozbité) sa uskutočňuje prídavkom želatínovaného alginátu alebo karageenátu, vytváraného v prítomnosti vápenatých iónov a/alebo vzniknutého tepelným spracovaním. Kulovité čiastice s regulovateľnou veľkosťou, ktoré sa takto získajú, sa dajú prípadne d'alej spevňovať:, aby sa zvýšila ich mechanická odolnosť.
V dôsledku tohto sa získa stabilný biokatalyzátor, ktorý je schopný vykonať plnú konverziu D-L-hydantoinu na zodpovedajúci derivát D-aminokyseliny, pričom tento biokatalyzátor sa dá používať počas najmenej 22 dní.
Vynález je bližšie objasnený v nasledujúcom príklade. Tento príklad má výhradne ilustratívny charakter a v žiadnom ohlade neobmedzuje rozsah vynálezu. Príklad je ilustrovaný obrázkami, ktorých prehlad je uvedený ďalej.
Prehlad obr. na výkresoch
Na obr. 1 je znázornená závislosť aktivity hydantoinázy od hodnoty pH.
Na obr. 2 je znázornená závislosť aktivity karbamylázy od hodnoty pH.
Na obr. 3 a 4 je znázornená závislosť enzymatických účinností od teploty.
Na obr. 5 a 6 je znázornená stabilita voinej biomasy pri 45 a 50 °C.
Na obr. 7 je znázornená stabilita dvoch skúšaných enzymatických aktivít v priebehu 22 dní pri 40 °C.
Na obr. 8 je znázornená výkonnosť voinej biomasy, skúšenej v rovnakých podmienkach.
Príklady predvedenia
1. Bunky Agrobacterium radiobacter sa používajú na získanie D-p-hydroxyfenylglycínu zo zodpovedajúceho hydantoinu. Výsledný produkt sa získa podlá nasledujúcej schémy.
HO
H —c— nh hydantoináza ho — —ch—cooh o =C C=o
NH m — C — nhII z o
D,L-hydantoin karbamyláza
HO CH-COCW
NH 2
D-p-hvdroxyfenylglycín
2. Skúšky aktivity
2.1. Enzymatická aktivita biomasy Agrobacterium radiobacter sa stanoví týmto spôsobom: 1 ml suspenzie biokatalyzátoru sa pridá k 11 ml suspenzie hydantoinu v tlmiacom roztoku s pH 8, pričom koncová koncentrácia substrátu je 0,02M. Zmes sa inkubuje 20 minút pri 40 °C v atmosfére dusíka a získaný D-p-hydroxy-fenylglycín sa analýzuje vysoko účinnou kvapalinovou chromatografiou (HPLC).
Na stanovenie karbamylázovej aktivity sa použijú rovnaké skúšky aktivity, len s tým rozdielom, že sa miesto hydantoinu použije karbamylderivát.
Aktivita imobilizovaného biokatalyzátoru sa stanoví rovnakým spôsobem, pričom sa robí s 5 ml biokatalyzátoru.
2.2. Na stanovenie najlepšej hodnoty pH pre každú enzymatickú aktivitu sa vyrobí lOmM roztoky každého zo substrátov (hydantoinu a karbamylderivátu) v tris-HCl tlmiacom roztoku alebo tlmiacom roztoku na báze uhličitan/kyselina uhličitá, v závislosti od žiaduceho pH. Suspenzia 1 ml biomasy sa pridá k roztoku substrátu s objemom 10 ml. Skúšanie sa uskutočňuje pri 40 °C spôsobom uvádzaným v odseku 2.1.
2.3. Na stanovenie najlepšej teploty pre každú enzymatickú aktivitu sa substráty (lOmM) rozpustia v tris- HCl tlmiacom roztoku pri optimálnom pH pre každý prípad (pH 8, v prípade hydantoinázovej aktivity a pH 8,5, v prípade karbamylázovej aktivity). Skúšky aktivity sa uskutočňujú pri rôznych teplotách.
2.4. Hydantoinázová aktivita sa vyjádri v jednotkách mmol/1 konvertovaného produktu v priebehu 20 minútovej reakcie (súčet produkt + karbamylderivát). Karbamylázová aktivita sa vyjádri v jednotkách mmol/1 p-hydroxyfenyl-glycínu, získaného po 20 minútovej reakcii z intermediárneho produktu .
3. Imobilizácia
Suspenzia buniek Agrobacterium radiobacter sa imobilizuje v želatínovanom alginátu pri použití nasledujúceho postupu:
Materiály: alginát sodný (Protanal LF 10/60) pri 40 % koncového objemu. Biomasa Agrobacterium radiobacter sa používa v koncentrácii 21 % koncového objemu, koncentrácia chloridu vápenatého je 1,5 %.
ml biomasy (s koncentráciou 0,7 g/ml) sa zmieša s roztokom alginátu sodného (2,6 g, 46,67 ml). Zmes sa magneticky trepe, až do úplnej homogenizácie. Pomocou peristaltického čerpadla sa gél zavádza do dutej ihly (priemer 0,5 mm) umiestnenej vo vzdialenosti 30 cm od mechanicky tre7 paného roztoku chloridu vápenatého. Pri styku gélu s vápenatými ióny dochádza k stuhnutí kvapiek. Všetky imobilizačné postupy sa uskutočňujú v dusíkovej atmosfére.
4. Stabilita
4.1. Stabilita volnej biomasy ml biomasy sa udržuje pri teplote skúšania a pod dusíkovou atmosférou po celý čas vykonávania tejto skúšky. Vo vopred určených časových intervaloch sa odoberajú jedenmililitrové vzorky, ktoré sa skúšajú na aktivitu.
4.2. Stabilita imobilizovanej biomasy
Na stanovenie stability vyrobeného biokatalyzátoru sa periodicky vykonávajú skúšky aktivity. Imobilizovaný biokatalyzátor sa uchováva v uzatvorených nádobách v žiadúcej teplote pod atmosférou dusíka, pričom koncentrácia hydantoinu je 30 g/1. Biokatalyzátor sa pred uskutočňovaním skúšok aktivity podrobí celkovomu praciemu postupu.
5. Výsledky
5.1. Stanovenie pracovných podmienok pre každú enzymatickú aktivitu
Závislosť aktivity hydantoinázy od hodnoty pH je zrejmá z obr. 1. Ne j väčšia odchýlka sa dosahuje pri pH 8. Podobne, obr. 8 uvádza závislosť aktivity karbamylázy od hodnoty pH, pričom je zrejmé, že optimálna hodnota pH je v tomto prípade 8,5.
Obr. 3 a 4 uvádzajú závislosť enzymatické aktivity od teploty. Maximálna aktivita hydantoinázy sa dosahuje pri 45 °C a maximálna aktivity karbamylázy sa dosahuje pri 50 °C.
Stabilita volnej biomasy pri 45 a 50 °C je zrejmá z obr. 5 a 6. Obidve enzymatické aktivity vykazujú vysokú stabilitu v priebehu 10 dní, i keď sa aktivita karbamylázy pri 50 °C zníži o približne 20 %.
Datá, ktoré boli získané pri skúškach aktivity a stability umožňujú doisť k záveru, že pracovná teplota by mala ležať v rozmedzí od 45 do 50 °C a optimálna hodnota pH v rozmedzí od 8 do 8,5. Ak je však v biomase prítomné menej karbamylázovej aktivity, v srovnaní s hydaňtoinázovou aktivitou, malo by sa robiť vo väčšej blízkosti optimálnych hodnôt pre karbamylázovú aktivitu, ktoré sú: pH = 8,5 a teplota = 50 °C.
5.2. Prevádzka pri použití imobilizovaného biokatalyzátoru.
Výsledky, ktoré boli získané s imobilizovaným biokatalyzátorom, ukazujú, že sa dosahuje retencia aktivity 50 až 80 % (je potreba vziať do úvahy, že meranie aktivity odráža nie len vlastnú enzymatickú aktivitu, ale i rôzne obmedzenia, ku ktorým dochádza v prípade imobilizovaného biokatalyzátoru).
Získané čiastice biokatalyzátoru vykazujú stabilitu 100 %, pokiaľ sa týka dvoch skúšaných enzymatických aktivít v priebehu 22 dní pri 40 °C (viz obr. 7).
Výkonnosť imobilizovaného biokatalyzátoru je rovnaká ako výkonnosť volnej biomasy, pri skúšaní v rovnakých podmienkach (viz obr. 8).
Imobilizovaný biokatalyzátor je preto schopný si udržiavať v prevádzkových podmienkach enzymatické aktivity buniek Agrobacterium radiobacter a uskutočňovať špecifickú transformáciu D-hydantoinu na D-p-hydroxyfenylglycín.
Claims (5)
- PATENTOVÉ NÁROKY1. Spôsob výroby D-aminokyselín alebo derivátov D-aminokyselín zo zodpovedajúceho hydantoinu, vyznačujúci sa tým, že sa pri tejto výrobe používajú imobilizované mikroorganizmy obsahujúce hydantoinázovú a karbamylázovú enzymatickú aktivitu.
- 2. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že sa mikroorganizmy imobilizujú prídavkom želatínovaných prírodných polymérov, napríklad alginátu alebo karageenátu.
- 3. Spôsob pódia nároku 2, vyznačujúci sa tým, že sa ako mikroorganizmus používa mikroorganizmus Agrobacterium radiobacter.
- 4. Spôsob podía nároku 3, vyznačujúci sa t ý m , že produkt, ktorý sa získa z racemické zmesi hydantoinu, je D-p-hydroxyfenylglycín.
- 5. Spôsob pódia niektorého z nárokov 1, 2, 3 alebo 4,vyznačujúci sa tým, že sa robí y redukčnom prostredí, bud’ v atmosfére dusíka, alebo v prítomnosti chemických redukčných činidiel, ako je napr. sulfid sodný.
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
ES9200775A ES2042409B1 (es) | 1992-04-10 | 1992-04-10 | Procedimiento para la preparacion de d-aminoacidos o derivados de d-aminoacidos. |
PCT/ES1993/000024 WO1993021336A1 (es) | 1992-04-10 | 1993-04-07 | Procedimiento para la preparacion de d-aminoacidos o derivados de d-aminoacidos |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
SK138893A3 true SK138893A3 (en) | 1994-05-11 |
Family
ID=8276694
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
SK1388-93A SK138893A3 (en) | 1992-04-10 | 1993-04-07 | Method of the preparation of d-aminoacids or d-aminoacid derivatives |
Country Status (12)
Country | Link |
---|---|
EP (1) | EP0602247A1 (sk) |
JP (1) | JPH06508529A (sk) |
AU (1) | AU666720B2 (sk) |
BR (1) | BR9305474A (sk) |
CA (1) | CA2111088A1 (sk) |
CZ (1) | CZ285449B6 (sk) |
ES (1) | ES2042409B1 (sk) |
FI (1) | FI935518A (sk) |
HU (1) | HU213883B (sk) |
RO (1) | RO112643B1 (sk) |
SK (1) | SK138893A3 (sk) |
WO (1) | WO1993021336A1 (sk) |
Families Citing this family (4)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CN1088473C (zh) * | 1994-06-24 | 2002-07-31 | 钟渊化学工业株式会社 | 用复合固相酶制品生产d-氨基酸的方法 |
CN100516197C (zh) * | 1994-12-28 | 2009-07-22 | 钟渊化学工业株式会社 | 生产D-N-氨基甲酰基-α-氨基酸的方法 |
CN112920107B (zh) * | 2021-02-07 | 2022-09-13 | 上海万巷制药有限公司 | 一种盐酸洛贝林的合成方法 |
CN113930376A (zh) * | 2021-10-11 | 2022-01-14 | 江苏海洋大学 | 一种用于催化生产d-对羟基苯甘氨酸的工程菌、高密度培养方法及催化生产方法 |
Family Cites Families (5)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US4094741A (en) * | 1976-02-04 | 1978-06-13 | Kanegafuchi Kagaku Kogyo Kabushiki Kaisha | Process for preparing D-(-)-N-carbamoyl-2-(phenyl or substituted phenyl)glycines |
IT1109506B (it) * | 1978-05-23 | 1985-12-16 | Snam Progetti | Processo enzimatico-microbiologico per la produzione di amminoacidi otticamente attivi a partire da idantoine e/o carbamil-derivati racemi |
JPS55104890A (en) * | 1979-02-06 | 1980-08-11 | Kanegafuchi Chem Ind Co Ltd | Production of d-alpha-aminoacids |
DE3786511T2 (de) * | 1986-09-17 | 1994-01-13 | Beecham Group Plc | Immobilisiertes Enzympräparat und seine Verwendung. |
DE3918057C1 (sk) * | 1989-06-02 | 1990-05-03 | Degussa Ag, 6000 Frankfurt, De |
-
1992
- 1992-04-10 ES ES9200775A patent/ES2042409B1/es not_active Expired - Fee Related
-
1993
- 1993-04-07 HU HU9303600A patent/HU213883B/hu not_active IP Right Cessation
- 1993-04-07 RO RO93-01673A patent/RO112643B1/ro unknown
- 1993-04-07 SK SK1388-93A patent/SK138893A3/sk unknown
- 1993-04-07 WO PCT/ES1993/000024 patent/WO1993021336A1/es active IP Right Grant
- 1993-04-07 CZ CZ932683A patent/CZ285449B6/cs not_active IP Right Cessation
- 1993-04-07 AU AU38915/93A patent/AU666720B2/en not_active Ceased
- 1993-04-07 BR BR9305474A patent/BR9305474A/pt not_active Application Discontinuation
- 1993-04-07 EP EP93907873A patent/EP0602247A1/en not_active Withdrawn
- 1993-04-07 JP JP5518006A patent/JPH06508529A/ja active Pending
- 1993-04-07 CA CA 2111088 patent/CA2111088A1/en not_active Abandoned
- 1993-12-09 FI FI935518A patent/FI935518A/fi unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
AU3891593A (en) | 1993-11-18 |
BR9305474A (pt) | 1995-01-03 |
HUT67332A (en) | 1995-03-28 |
ES2042409A1 (es) | 1993-12-01 |
CA2111088A1 (en) | 1993-10-28 |
FI935518A0 (fi) | 1993-12-09 |
CZ268393A3 (en) | 1994-06-15 |
JPH06508529A (ja) | 1994-09-29 |
AU666720B2 (en) | 1996-02-22 |
FI935518A (fi) | 1994-01-24 |
HU213883B (en) | 1997-11-28 |
ES2042409B1 (es) | 1994-06-01 |
CZ285449B6 (cs) | 1999-08-11 |
RO112643B1 (ro) | 1997-11-28 |
EP0602247A1 (en) | 1994-06-22 |
WO1993021336A1 (es) | 1993-10-28 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
Jack et al. | The immobilization of whole cells | |
Takamatsu et al. | Production of l-alanine from ammonium fumarate using two immobilized microorganisms: Elimination of side reactions | |
CA2337869A1 (en) | Method for labeling biopolymers using isotopes | |
IE852409L (en) | Treating a dinitrile with a mononitrilase | |
Tramper | Immobilizing biocatalysts for use in syntheses | |
EP0366303A3 (en) | Biocatalysts | |
AU613963B2 (en) | Process for preparation of organic chemicals | |
SK138893A3 (en) | Method of the preparation of d-aminoacids or d-aminoacid derivatives | |
Marconi | Immobilized enzymes: their catalytic behaviour and their industrial and analytical applications | |
US4650758A (en) | Stabilization of enzymes useful in the production of glucosone and other enzymatic processes | |
Morin et al. | Enrichment and Selection of Hydantoinase-producing Micro-organisms | |
Messing | Immobilized microbes | |
EP0383403A1 (en) | Process for preparation of organic chemicals | |
CN106636294B (zh) | 一种固定化双酶耦合反应生产非天然氨基酸产品的工艺 | |
EP0032987A1 (en) | Thermophilic aspartase, processes for producing, culture used, and L-aspartic acid preparation process using the same | |
Çalık et al. | Growth and κ-carrageenan immobilization of Pseudomonas dacunhae cells for l-alanine production | |
Rai et al. | Production of D-amino acids using immobilized D-hydantoinase from lentil, Lens esculenta, seeds | |
Chen et al. | Production of N-carbamoyl-D-hydroxyphenylglycine by D-hydantoinase activity of a recombinant Escherichia coli | |
RU2146291C1 (ru) | Усовершенствованный биотехнологический способ получения акриламида | |
JPH01199576A (ja) | α−アミノアジピニルモノアミノ化合物の加水分解性を有するγ−グルタミルトランスペプチダーゼ | |
IE63088B1 (en) | Biocatalysts and processes for the manufacture thereof | |
Mosbach | Immobilized enzymes in organic synthesis | |
Chibata | Industrial applications of immobilized biocatalysts and biomaterials | |
Zaborsky | Enzymes: biological catalysts | |
Katchalski‐Katzir | Preparation, properties and uses of polymer‐enzyme conjugates |