SK133494A3 - Radio telephone system using voice data signal - Google Patents

Radio telephone system using voice data signal Download PDF

Info

Publication number
SK133494A3
SK133494A3 SK1334-94A SK133494A SK133494A3 SK 133494 A3 SK133494 A3 SK 133494A3 SK 133494 A SK133494 A SK 133494A SK 133494 A3 SK133494 A3 SK 133494A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
signal
transmission
polygonal
data
channel
Prior art date
Application number
SK1334-94A
Other languages
English (en)
Inventor
Joseph B Sainton
Original Assignee
Spectrum Information Tech
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Spectrum Information Tech filed Critical Spectrum Information Tech
Publication of SK133494A3 publication Critical patent/SK133494A3/sk

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04MTELEPHONIC COMMUNICATION
    • H04M11/00Telephonic communication systems specially adapted for combination with other electrical systems
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04WWIRELESS COMMUNICATION NETWORKS
    • H04W76/00Connection management
    • H04W76/20Manipulation of established connections

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Signal Processing (AREA)
  • Computer Networks & Wireless Communication (AREA)
  • Mobile Radio Communication Systems (AREA)
  • Telephone Function (AREA)
  • Meter Arrangements (AREA)

Description

Oblasť techniky
Predložený vynález sa týka spôsobu a zariadenia pre automatické rozlišovanie modulovaným prenosom dát sústavy, hlavne pre rádiotelefónnej sústavy medzi fónickým prenosom a prostredníctvom rádiotelefónnej uľahčenie riadenia funkcií i pre dosiahnutie rozdielneho spracovania pri prenose dát a pri prenose fónického signálu.
Doterajší stav techniky
V priebehu posledného desaťročia bol polygónny rádiotelefónny systém zavedený v najľudnatejších oblastiach Spojených štátov a teraz je táto rádiotelefónna služba dostupná širokej verejnosti. Tento polygónny rádiotelefónny systém bol pôvodne navrhnutý pre hovorové spojenie a pre mnoho dôvodov nebol dobre vhodný pre prenos digitálnych dát.
Prvotné, dobre známe problémy prenosu modulovaných dát prostredníctvom polygónnej rádiotelefónnej sústavy boli prekonané vyvinutím praktického modemu dát pre túto sieť. Modem bol vyvinutý pri výzkume, uskutočnenom prihlašovateľom predloženého vynálezu. Prvotný modem dát, pre polygónnu rádiotelefónnu sústavu, je popísaný v U.S. patentovom spise 4 697 281 O Sullivana (teraz U.S. patent RE 34 034), pripísanom prihlašovateľovi predloženého vynálezu. Vývoj dokonalejších polygónnych systémov s modemami pokračuje, čo je doložené systémom zverejneným v pôvodnom vynálezcovom U.S. patente č. 5 127 041, rovnako vlastneným prihlašovateľom tejto prihlášky vynálezu a doteraz nevybavenou U.S. patentovou prihláškou série č.
' Ĺ~
07/863 b68 taktiež patriacej prihlasovateľovi predloženej prihlášky vynálezu.
Modemy určené pre poiygônnu sieť sa odlišujú od tradičných modemov pozemných liniek tým, že majú zvláštny pracovné charakteristiky, ktoré účinne nepriaznivé charakteristiky prostredia rádiovej siete. Aby sa zlepšila kvalita liniek a tým prostredníctvom polygrónnej siete, bolo by treba ako sa zistilo, napríklad predĺženú čakaciu dobu pracovný režim a kompenzujú polygónnej prenos dát zlepSíť, strate linky, prenos nastavíteinou veľkosťou pred zavesením slúchadla. po paketizovaných dát s dynamicky pakíet a použitím skorej korekcie chýb. Takéto zlepšenie by umožniio realizáciu prenosu modulovaných počítačových dát alebo dát iaksmílii pomocou polygrónnej rádioteleiónne j siete.
Iný rádiový systém pre prenos dát CDPD — (Cellular Digital Packet Data systém), polygónny systém pre prenos zväzkov digitálnych dát, je vyvíjaný s veľkým počtom rozsiahlych polygénnych nosičov, ako ďalšej súčaste polygónnej rádioteleiónnej siete. Tento systém je diskutovaný v “Prehľade CDPD systému“ z 22. mája 1992.
Uvedený systém využíva rádiových írekvencií polygónnej rádiovej sústavy a pracuje s modemami podobnými, v najdôležitejších smeroch, modemom polygónnej rádioteleiónnej sústavy popísaným vyššie. Predpokladá sa, že zákazníci, prenášajúci dáta prostredníctvom tejto tejto sústavy, budú platiť za každý prenášaný zväzok uát. Pretože sú prenášané len dáta, nepožaduje sa súčasná dvojcestná Komunikácia. Systém CDPD je menej výhodný ako polygónna teletónna sieť pre mobilný prenos dát z niekoľkých dôvodov.
Po prvé tento CDPD systém vyžaduje zriadenie paralelnej polygónnej siete, zahrňujúci nákladný prídatný, kombinovaný vysielač-prijlmač, a rovnako musí byť inštalovaný Hardware pre spracovanie informácii. Toto musí. byť v každej bunke siete, kde sa požaduje použitie systému. Systém CDPD vyžaduje špeciálne predplatenie služieb a špeciálny modem a prenosové príslušenstvo pre prenos zväzKov dát. Tento Špeciálny modem a vysielač sú určené pre tento účel a teda nie sú použitelné pre iný druh teleiónnej komunikácie. Hlavne tento modem nemôže byť využitý so štandardným telefónom. Z toho vyplýva, že takéto zariadenie nutné pre každého užívateľa, je relatívne drahé, jeho dostupnosť na trhu je obmedzená a ide o jednoúčelový výrobok. Na rozdiel od tohoto, vo veľkom meradle vyrábaný bežný modem, inštalovaný v prenosnom počítači tak, ako je popísaný v U.S. patentovom spise č. h 127 041 a nevybavenej prihláške série
č. 07/863 568, môže byť použitý ako pre mobilné, tak pre stacionárne zariadenie pre prenos dát prostredníctvom rôznych telefónov a ďalších sietí pre prenos dát. Takýto modem môže byť použitý v prenosnom prijimači-vysielači v polygónnej sieti užívateľom pre mobilné volanie, takže tu nie je potrebné používať jednoúčelový prijlmač-vysielač. Pretože plošný CDPD rádiový systém je určený pre prenosu dát, neprenáša íónický signál, ale je namiesto toho navrhnutý pre zaznamenávanie čísla prenášaných pakiet dát pre účetné účely.
Polygónna rádioteleiónna sústava je vytvorená z množstva, geograficky rozptýlených, v bunkách siete, prijímačov—vysielačov, ktoré sú spojené do siete, zvyčajne využívajúce štandardné telefónne diaľkové vedenie Ti k spojovacej teleiónnej ústredni pre mobilné spoje (MtST), ktorá je podobne pripojená k miestnej teleiónnej ústredni — i* — (CO). Tieto systémy sú vSeobecne navrhnuté, aby vytvorili vykonávali analógový komunikačný kanál, medzi užívateľom rádioteleíónnej polygónnej siete, v oblasti vytvorenej bunkami siete, a ostatnými užívateľmi telefónov kdekoľvek na svete. Rádioteleíónna služba je všeobecne poskytovaná na finančnej báze. Sú poskytované najrozličnejšie telefónne služby, ale typický hovor prostredníctvom polygónnej siete stojí v špičke počas pracovných dní medzi 19 až 65 centami za minútu hovoru.
Kanály polygónnej siete prenášajú v rozsahu svojich šíriek a pásiem a vysielané účastníkmi charakterov signálov ostatných obmedzení akékoľvek signály do linky a to bez skúmania zvláštnych Nie sú tu totiž prítomné žiadne prostiedky, ktorými by polygónny nosný kmitočet mohol meniť činnosť systémov, pri závislosti na druhu informácie, prenášanej zákazníkom polygónnou linkou.
Zariadenie pre rozlíšenie medzi hlasovým signálom a signálom prenášajúcim dáta je známe, i keď, nakoľko si to prihlaäovateí uvedomuje, takéto zariadenie nebolo použité pre spojenie s polygónnou rádloteielónnou sieťou, aby tak poskytlo výhody ako predmetný vynález. Tak U.S. patentový spis č. 5 073 921, Nomura a kol., ukazuje zariadenie, ktoré rozlišuje medzi hlasovým a faxovým signálom, aby potom riadilo prepojenie snímkového zapisovača faksimílie s telefónnou linkou. Brownov U.S. patentový spis 3 927 259 popisuje systém, ktorý identifikuje signály buď ako hluk, modulované dáta, hlas alebo stav bez signálu, na základe analýz opakujúcich sa prvkov v signáloch. Tento systém môže byť použitý pre riadenie spínania v telefónnom systéme.
Podobne aj ďalšie patentové spisy ako U.S. patentový i
spis 3 851 112 (Kusan), 5 095 534 (Hiyama), 5 681 673 (Engelke a kol.), 4 972 462 (Skibata), 4 955 083 (ťhiilips a kol..), 4 498 173 (Reudink) , 4 403 322 (Kato a kol.),
376 310 (Stackhouse a kol.) , 4 330 862 (Smolík), 3 939 431 (Cohlman) popisujú obvody, ktoré prenášajú a/alebo detekujú tak iónický signál, tak signál prenášajúci dáta.
dát, ktorý závislosti zari adenlm.
U.S. patentový spis 4 654 867, Lebedze a kol. , zverejňuje polygónny komunikačný systém pre prenos iónie a prepína medzi obidvoma druhmi signálov podľa na požiadavkách prenášaných užlvateíovýn Tento systém len prijíma a reaguje na vopred určené povely, ale nie je schopný funkcie pre automatické
Lebedze nezverejnil aby bol i schopné rozlišovanie druhov signálov. Naviac riadenie íakturovacích počítačov tak, rozlíšiť rozdielne sadzby za poskytnuté služby, v závislosti od druhu prenosu.
Osobami, ktoré využívajú polygonnu, rádioteieiónnu sieť pre prenos počítačových dát alebo obrazových dát pre prenos snímkov, sú stále viac užívatelia z oblasti obchodu, ktorí sú ochotní zaplatiť za služby pri prenose dát, v mobilnej sieti, ponúkajúcej tak iónický prenos , tak schopnosť prenosu dát. Vynálezca je presvedčený, že niektoré nosiče dát v polygónnej sieti, môžu vyžadovať rozdielne sadzby, alebo dokonca nižšie sadzby za prenos dát. Naviac vynálezca zistil, že je možné dosiahnuť výhodného pracovného postupu riadením teleiónnych spojení diferencovane, v závislosti od toho. Či ide o hovor alebo prenos dát. lak napríklad činnosti, ktoré by mohli viesť k znehodnoteniu uskutočnenia prenosu dát, budú vynechané alebo odložené, keby bolo známe, že polygónny kanál je práve použitý pre prenos dát. Z. týchto dôvodov vzniká potreba systému a metódy pre uskutočňovanie polygrónnej sieti vo forme rádioteleiónnych prenosov v modulovaných prenosov dát.
Podstata vynálezu
Všeobecným účelom predloženého vynálezu je vytvoriť nový a neobvyklý spôsob rozlišovania medzi prenosom hlasu a prenosom modulovaných dát, prostredníctvom rádioteletônnej sústavy tak, aby sa uľahčilo rozdielne spracovanie tonického prenosu a prenosu dát.
Daľšfm účelom predloženého vynálezu je poskytnúť nové a neobvyklé zariadenie pre pre rozlišovanie medzi prenosom fónického sicrnálu a prenosom modulovaných dát prostredníctvom rádioteletônnej sústavy tak, aby bolo uľahčené rozdielne spracovanie tonického prenosu a prenosu dát.
Iným účelom predloženého vynálezu je vytvorenie systému a spôsobu, ktorý uľahčuje účtovanie rozdielnych sadzieb pre prenos dát prostredníctvom rádioteleiónnych liniek.
PredloZený vynález si ďalej kľadie cieľ systém a spôsob pre identifikáciu prenosov sieti, ako napr. modulovaných prenosov dat identifikácii môZe nasledovať modifikované spracovanie podľa drunu prenosu.
vytvoriť v polygónnej tak, že po vybavovacie
Ďaľším účelom predloženého vynálezu je vytvoriť systém a spôsob pre zistenie prenosu modulovaných dát prostredníctvom polygónneho rádiotelefónneho kanála, aby boli minimalizované vybavenia, ktoré nie je potrebné striktne dopravovať medzi bunkami siete.
/
Tieto a ďalšie účely, ktoré budú zretelné z popisu a výkresov, sú dosiahnuté v predloženom vynáleze rôznymi spôsobmi a zariadeniami pre rozlišovanie medzi íónickýmí prenosmi a prenosmi, v ktorých sú prenášané dáta. D prvého výhodného prevedenia, sú v mieste bunky poiygónnej siete inštalované detektory, monitorujúce kanály, prenášajúce hovory, a detekujúce prítomnosť modulovaných dát. Detektory prenosu dát, sú spojené s povelovou kanálovou sieťou poiygónnej sústavy a indikujú, ktoré jej kanály prenášajú modulované digitálne údaje. Táto iniormácia je potom použitá polygónnou sústavou pre účtovanie a účely kontroly realizovaných spojení.
Ό druhého prevedenia kompatibilný modem pre polygónnu sieť alebo väzbový obvod, spojujúci modem s kombinovaným vysielačom a prijímačom, generuje počas umiestňovania signálu do miesta príjmu, vopred určený zameriavací reťazec inštrukcií, aby tak nosič poiygónnej siete bol íniormovaný, že signál, ktorý je smerovaný do určitého miesta príjmu, sa týka prenosu dát.
U tretieho prevedenia užívateľ poiygónnej siete požadujúci prenos dát touto polygónnou sieťou, označí svoj prenos ako prenos dát a tým uvedie do činnosti špeciálne spracovanie tohoto prenosu.
U štvrtého prevedenia sú do následnosti prenášaných dát modemom vložené ľahko detekovateľné - v mieste bunky poiygónnej siete, alebo v spojovacom zariadení teieíónnej ústredne pre mobilnú sieť (MTSO) - periodické signály, pričom ich prítomnosť je použitá pre aktiváciu špeciálneho δ Hpracovarna tohoto prenosu
Predložené systémy a spôsoby umožňujú menenie rôznych sadzieb pre prenos dát prostredníctvom liniek polygônnej siete. Naviac, použitie detekcie pri prenose dát umožňuje použiť rôzne modiiikácie spracovania prenosu. Napríklad, ak je prenos poiygônnym nosičom označený ako prenos dát, bude mu daná prednosť pred uskutočnením prenosu, ktorý nie je nutné striktne prenáäať medzi bunkami siete.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Obrázok 1 predstavuje postupový diagram spôsobu podľa predloženého vynálezu, u ktorého sú modulované dáta detekované analyzovaním signálov v kanále polygônnej nosnej sústavy.
Obrázok 3 znázorňuje blokovú schému zariadenia pre prevádzanie spôsobu znázornenom na obr. 1.
Obrázok 3 predstavuje grafické znázornenie kritéria, použitého pre výber referenčného úrovňového signálu pre použitie pri uskutočňovaní spôsobu znázorneného na obr. 1.
Obrázok 4 je blokovou schémou, predstavujúcou zabudovanie zariadenia z obr. 2 v prijimači-vysielači, umiestnenom v jednej bunke polygônnej rádíoteleiónnej sústavy.
Obrázok 5 znázorňuje postupový diagram ďalšieho spôsobu pre zistenie, čí sú prenášané dáta, pri ktorom je užívateľovým zariadením generovaná épeciálna vopred určená smerová sekvencia signálov, ktorá je potom deteiovaná '-f polygónnyin prenoaovýra zariadením.
Obrázok ó je blokovou schémou digitálneho usporiadania zariadenia pre monitorovanie diaľkového vedenia, podľa predmetného vynálezu, ktoré rozlišuje tonický prenos od prenosu dát.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Na obrázkoch IA a IB je znázornený postupový diagram jedného spôsobu podľa predmetného vynálezu, u ktorého modulované dáta sú detekované analyzovaním signálov v kanáli polygónnej nosnej sústavy.
Prvou operáciou pri tomto spôsobe je výber prenosového kanála, ktorý má byť analyzovaný. Táto operácia je označená blokom 104. Kanály, ktoré majú byť analyzované, sú vyberané z vhodných kanálov v mieste, kde je daný spôsob uskutočňovaný a prednostne zahrňujú všetky vhodné kanály v tom mieste, kde je možnosť prenosu dát. Zvyčajne, keď je spôsob uskutočňovaný v mieste bunky polygónnej siete, analyzované kanály zahrňujú všetky kanály pre íónický prenos, činné v tomto mieste bunky.
Detektorom, zisťujúcim, že sú prenášané dáta, môže byť výhodne zaopatrený každý kanál, hoci, v niektorých prípadoch väčšina kanálov môže byť monitorovaná postupne, jediným detektorom dát. Ak ja analyzované množstvo kanálov, môžu byť vyberané postupne podľa nejakého ďalšieho vhodného kritéria. Napríklad ak sa. zistilo, že určité kanály v bunke polygónnej siete boli často používané pre prenos dát, potom tieto kanály mohli byt analyzované prednostne.
Po výbere kanála, ktorý mä byť analyzovaný, je v ϊϋ prípade, že pre každý kanál nie je použité vlastné zariadenie, je signál v tomto vybranom kanáli filtrovaný, ako je to znázornené blokom 106. Zvyčajne je signál vo vybranom kanáli filtrovaný hornou priepusťou, takže zostávajú len frekvencie nad približne 800 Hz.
Tieto zvyšky niektoré telefónne spoločnosti nazývajú postupovými signálmi, tak ako oznamovací tón, obsadzovací a kontrolné vyzváňanie, rovnako ako najvýkonnejší hovorový kmitočtový základ z monitorovaného signálu. Signál filtrovaného kanála je potom usmernený v bloku 108. Toto usmernenie premení tento signál zo striedavého prúdu na usmernený alebo preruôovaný signál. Usmernený signál je potom filtrovaný v bloku 11O integrovaným obvodom, produkujúcim integrovaný jednosmerný signál. Úroveň tohoto, pomaly sa meniaceho jednosmerného signálu je meradlom vysokofrekvenčnej výkonovej hladiny, vybraného monitorovaného kanála.
Pomaly sa meniaci jednosmerný signál, alebo kanálový úrovňový signál, je následne porovnaný s referenčným úrovňovým signálom v bloku 112. Referenčný úrovňový signál je stanovený na základe empirických odskúSanf. Jeho úroveň je stanovená tak, aby v prípade prenosu dát vybraným kanálom bola úroveň signálu tohoto kanála vyššia ako úroveň referenčná. Podobne, keď vybraný kanál prenáša hovor, úroveň signálu v tomto kanáli je nižšia ako úroveň signálu referenčného. Výber tejto referenčnej úrovne je podrobne diskutovaný ďalej, s odkazom na obrázok 3.
Ak porovnanie medzi úrovňou signálu v kanáli a úrovňou referenčného signálu, uskutočnené v bloku 114, naznačuje, že úroveň signálu vo vybranom kanáli je pod
- i i referenčnou úrovňou, tak sa celý procee vráti do bloku 104 a bude okamžite pokračovať výberom ďalšieho kanála, ktorého signál má byť podrobený analýze. Ak porovnanie, uskutočnené v bloku 114, medzi úrovňou signálu v kanáli stanovuje, že úroveň signálu v kanáli je nad referenčnou úrovňou, potom je signál smerovaný do bloku 116.
Ked sa už určilo, že úroveň signálu je nad úrovňou referenčného signálu, je naštartované časovacie zariadenie pozri blok 116. Podľa predmetného postupu sa potom nepretržite porovnáva úroveň Bignálu v kanáli s referenčnou úrovňou, ako je to znázornené blokom 118 a kontroluje sa uplynutie času - pozri blok 120. Ak úroveň signálu zostáva nad referenčnou úrovňou počas vopred stanovenej doby, napríklad 7 sekúnd, uvedie blok 122 do pohotovosti povelovú polygónnu sieť. Za tejto situácie bolo totiž zistené, že kanál, ktorý bol analyzovaný, uskutočňuje prenos dát.
Ak však úroveň signálu v kanáli poklesne pod referenčnú úroveň pred tým, ako uplynie stanovený čas, postup sa vráti do bloku 104, aby bol vybraný ďalší kanál a analyzovaný.
V tomto prípade bolo totiž zistené, že kanál polygónnej siete neuskutočňuje prenos dát.
Požiadavka, aby vysokofrekvenčná výkonová úroveň bola vysoká v priebehu celého vopred stanoveného časového úseku, pred tým, ako bude určené, že ide o prenos dát, poskytuje významnú výhodu, pretože toto overenie má vplyv na zníženie chýb v identifikácií prenosu dát. Tieto chyby by mohli vznikať napríklad z náhodnej zhody pri monitorovaní, napr. pri situácii, kde sú súčasťou prenášaného hovoru vyššie tóny ako je smiech alebo krik.
Obrázok 2 znázorňuje blokovú schému detektoru dát podľa jednoho prevedenia predloženého predmetu vynálezu. Ako je zobrazené na obrázku 2, detektor dát 202 obsahuje hornú priepust 204, usmerňovač a filter 206, komparátor 208 a časovacie zariadenie 210.
Horná priepust' 204 je výhodne konštruovaná ako viacúčelový operačný zosilovaci obvod s hraničným kmitočtom 800 Hz. Horná priepust 204 odfiltruje vňetky sprievodné postupové telefónne signály, týkajúce sa prenosu hovoru, ako oznamovacie tóny, obsadzovacie tóny, kontrolné vyzváňacie signály a rovnako tiež základné hlasové frekvencie. Vstup 212 hornej priepuste 204 môže byť prepojený cez diferenciálny vstupný väzbový obvod k hovorovým linkám obvodu, ktorý má byť monitorovaný.
Alternatívne môže byť vstup 212 hornej priepuste 204 priamo spojený s výstupom (nie je zobrazený) demodulátoru, umiestneného v mieste bunky polygónnej siete, v ktorej je uskutočňovaný daný postup. Je výhodné, keď každý komunikačný kanál, ktorý má byť monitorovaný, je zaobstaraný samostatným detektorom 202 dát. Vstup 212 hornej priepuste 204 vSak môže byť podía volby spojený s voliacim zariadením 213, ktoré môže byť elektronickým multiplexným obvodom, navrhnutým tak, aby postupne poskytoval vstupné signály detektoru dát 202 z každého kanála vybranému radu komunikačných kanálov, ktoré budú monitorované.
Usmerňovač a filter 206 pracujú tak, aby premenili striedavý signál z hornej priepuste 204 na pomaly sa meniaci jednosmerný signál, predstavujúci vysokofrekvenčnú výkonovú hladinu telefónneho signálu.
Ako je ukázané, usmerňovač a filter 206 môžu byť zostavené v svojej najjednoduchšej forme z diódy 207 alebo iného usmerňujúceho prvku (s), zapojeného v sérii, vzhladom na signál, prechádzajúci usmer-ftovaConi a filtrom 206, a ďalej z kondenzátora 209 alebo ekvivalentného integrujúceho prvku (s) zapojeného medzi signál a zem.
Komparátor 208 prijme výkonový úrovňový signál a porovná ho s konštantným referenčným napätím V : dodávaným vstupom komparátora 214. Komparátor 208 je úplne bežný typ, ktorého výstup 216 ponúka logickú úroveň vyznačujúcu vzťah medzi výkonovou úrovňou signálu a referenčným napätím V:. Ak výkonová úroveň signálu prevýSi referenčné napätie V:, tak sa logická úroveň výstupu komparátora zvySuje, aby tak indikovala, že monitorovaný signál sa javí skôr ako signál prenášajúci dáta, ako signál prenáSajúci rozhovor.
Napätie V: napäťového referenčného vstupu 214 komparátoru 208 je nastavené v podstate na empirickom odskúSanf. Musí zaručovať spoľahlivé spínanie komparátora 208 pri vysokofrekvenčnej výkonovej úrovni skúmaného signálu v prípade, že je použitý modem pre prenos dát telefónnou linkou, zatiaľčo musí poskytovať nízkoúrovňový výstup pre prípad, že sú prenáSané hovorové signály.
Časovacie zariadenie 210 odmeriava čas, počas ktorého výstup komparátoru 208 dodáva signál o vysokej úrovni, indukujúci možný signál prenáSajúci dáta. Ak úroveň výstupného signálu komparátora zostáva priebežne vysoká počas doby napríklad 6 až 7 sekúnd, môže byť výstupný signál 218 z časovacieho zariadenia 210 vzatý ako definitívna indikácia toho, že sú prenáSané dáta. Detektor 202 je zaobstaraný výstupom 220 z časovacieho zariadenia, ktorý indikuje prítomnosť prenosu dát monitorovaným kanálom.
Ako odozva na výstupe 220 časovacieho zariadenia 210 môže polygónny nosič uskutočniť požadované kroky pre použitie linky na prenos dát. Napríklad informácia o tom, že je uskutočnený prenos dát môže byť dodáná do účtovacieho počítača, polygónnej alebo do počítača pre sledovanie prenosu sústavy, aby sa zaistilo účtovanie v rôznych účtovacích sadzbách, nižších pri prenose vybavovacie funkcie hovorov. Napríklad kanálom v mieste prenose dát alebo bucť vyšších pri hovorov. Rovnako môžu byť menené pri zistení prenosu dát proti prenosom polygónny nosič môže dávať prednosť bunky siete na základe znalosti o početnosti výskytu daného druhu prenosu, takže kanály, ktoré sú používané pre fónický prenos sú odsunuté v ich vybavení a je daná prednosť kanálom pre prenos dát. Kanálom pre prenos dát nemôže byť dávaná väčšia prednosť, pokiaľ to nie je absolútne nutné pre prácu systému a pokiaľ by to bolo na úkor kanála, ktorým prichádzajú signály zoslabené kvôli prechodu do susednej bunky.
Vo veľkomestských oblastiach je veľký počet užívateľov polygónnej telefónnej siete, a preto tu existuje značná prevádzka s časovým prekrytím. Podľa spôsobu, ako je popísaný v predloženom vynáleze, v prípade, keď je zistený prenos dát, polygónná telefónna sústava môže znížiť vybavovanie prenosov dát, čo nastane nie kvôli vzdialenosti od vysielača, ale kvôli prílivu ďalších užívateľov do oblasti polygónnej siete, z čoho potom vyplynie preťaženie bunky siete. Tam, kda sa prevádzka buniek siete časové značne prekrýva, môže byt systém schopný tiež znížiť absolútny počet nevybavených prenosov, spôsobených prísunom vozidiel, z ktorých je uskutočnený prenos dát. Prenos by mohol byt odsunutý z bunky siete len vtedy, keď je užívateľ v dosahu vzdialenejšej bunky siete, ktorá nesúsedí s prvou bunkou siete, uskutočňujúcou jedno odsunutie a to skôr ako aby bolo uskutočnené odsunutie do susednej bunky siete a potom do vzdialenejšieho miesta, kvôli celkovo dvom odsunutiam. Okrem toho určité kanály polygónnej sústavy ktoré by mohli byť odolnejšie proti hluku a ďalším rušivým vplyvom, by mohli byť priradené k prenosom, ktoré sú pokladané za prenos dát. Napríklad keby iná rádiová sieť generovala nejaký rušivý signál s írekvenciou prekrývajúcou sa s frekvenciou kanála polygónnej siete, tak by potom takýto kanál, síce vhodný pre íónický prenos, bol by menej vhodný pre prenos dát a teda pre tento druh prenosu by nebol braný do úvahy. Rovnako môžu byť zriadené kanály s rozdielnymi schopnosťami z hľadiska šírky pásma, t.j. kanály s priradeným širším pásmom, využívajúce detekcie prenosu dát podľa predloženého vynálezu. Keď vybereme jednu z týchto foriem premiantných kanálov pre prenos dát, výsledkom bude menej chýb v prenose dát a teda väčšia účinnosť prenosu. Celkový čas spojenia a cena by tak mohli byť znížené.
Ak sa očakáva, že užívatelia budú končiť prenos dát a pokračovať v prenose hovoru, časovacie zariadenie 210 tiež zaznamená koniec fázy prenosu, ktorá sa týka dát. Ak po zistení, že je vykonávaný prenos dát, časovacie zariadenie 210 indikuje, že komparátor má následne nízky výstup počas doby dlhšej ako napríklad 6-7 sekúnd, potom by toto mohlo byť znamenie ukončenia fázy prenosu dát.
Aby bol určený koniec fázy prenosu dát, požaduje sa predĺženie času pre režim, kedy nie je uskutočňovaný prenos dát, pretože sa môže očakávať odloženie vybavenia prenosu v polygónnej sieti, t.j. prerušenie toku dát. Toto spôsobí, že úroveň signálu na výstupe komparátora sa dočasne zníži, i keď prenos dát bude pokračovať, potom čo sa prerušenie ukončí. Takže časovacie zariadenie 210 pracuje uvedeným spôsobom, aby kompenzovalo uvedené účinky, vyplývajúce z odloženia prenosu.
Zariadenie zobrazené na obrázku 2 bolo popíBané a zobrazené pre jednoduchšie porozumenie, v analógovej forme. Ale je potrebné poznamenať, že takýto prístroj môže byť tiež skonštruovaný použitím digitálneho zariadenia. Obvod ukázaný na obrázku 2 by mohol byt tiež výhodne skonštruovaný použitím naprogramovaného, digitálny signál spracovávajúceho čipu, ktorý by vykonával popísané operácie. U analógovej verzie tohoto obvodu je žiadúce, aby bol minimalizovaný počet monitorovaných kanálov, každým obvodom pretože čas, požadovaný pre zistenie prenosu dát každým kanálom (do siedmych sekúnd) znamená, že jednotlivý obvod by mohol vynechať nejaký prenos dát, keby bolo požadované, aby monitoroval veľký počet kanálov.
V prípade digitálneho prevedenia obvodu, by však bolo možné zvýšiť počet kanálov monitorovaných jedným detektorom dát.
Naviac je potrebné poznamenať, že činnosť popísaného zariadenia by mohla byť zaradená do programového vybavenia spojeného s digitálnym telefónnym spínačom, ako je Harrisov spínač používaný v polygónnej sieti pre digitalizovanie a prenos a prenášanie multiplexovaných signálov prostredníctvom TI alebo iných medzimestských liniek. Takéto spínače pracujú na základe digitalizovaného, pulzami kódov modulovaného a časovo deleného multiplexovaného toku dát, u ktorého každý časový úsek nesie iný prenos. Funkcie, popísané s odkazom na obrázky 1 a 2, by bolo možné uskutočniť monitorovaním radu čísel, prechádzajúcich kompatibilným spínačom TI, reprezentujúcich digitálne vzorkované úrovne signálov a podobne určovať frekvenčný obsah signálu v každom telefónnom prenose skúmaním úrovne PCM signálu, zodpovedajúceho vzorke čísel a prechádzajúceho
- 17 diaľkovou telefónnou linkou, v jednom alebo viac nasledujúcich časových deleniach prenosu. Aby sa zistil prenos dát, mohla by byť použitá veľká koncentrácia podobných čísiel. Aby sa zistil frekvenčný obsah signálu, mohol by byť rovnako použitý Fourierov transformačný algoritmus, založený na zmenách zmienenej úrovne signálu, pričom prenos dát by mohol byť poznaný na základe obsahu veľkej vysokofrekvenčnej úrovne a to podobným spôsobom, ako je popísaný vyššie.
Jedna z metód, pre výber referenčnej úrovne, použitá pre postup a zariadenie vyššie diskutované, je zobrazené na obrázku 3. Obrázok 3 ukazuje graf závislosti výkonovej úrovne signálu v prenosovom kanáli v závislosti na frekvencii. Graf obsahuje typickú krivku 302, znázorňujúcu výkonovú úroveň signálu v kanáli, prenášajúcom dáta, ďalej obsahuje typickú krivku 304 znázorňujúcu výkonovú úroveň signálu v kanáli prenášajúcom hovor, pričom referenčná úroveň, ktorú je možné použiť, je znázornená krivkou 306. Ako už bolo diskutované vyššie, výber referenčnej úrovne je založený na empirickom odskúšaní. Referenčná úroveň je vybraná tak, že v prípade, že je uskutočňovaný prenos dát vo vybranom kanáli, úroveň signálu 302 v tomto kanáli bude väčšia ako referenčná úroveň 306 .
Rovnako tak v prípade, keď vybraný kanál prenáša fónický signál, tak úroveň signálu 304 zodpovedajúca prenosu hovoru, bude nižšia ako referenčná úroveň 306. Ako vyplýva z obrázku 3, je tu akceptovateľný veľký počet referenčných hladín, ktoré môžu byť použité. U najvýhodnejšieho prevedenia, podľa vynálezu, však referenčná úroveň leží približne v polovici medzi typickým výstupným napätím usmei— ňovača a filtra 206 (ukázané na obrázku 2) pri prenose dát
- IfcJ a typickým výstupným napätím usmerňovača a filtra 206 pri prenose hovoru.
Detektor dát 202 môže byť inštalovaný v ktoromkoľvek požadovanom mieste polygónnej rádioteleí ónne j sústavy, napríklad v bunke siete, ako je to ukázané na obrázku č. 4. Obrázok 4. obsahuje anténu 402, pri jímač-vysielač a sústavu demodulačných obvodov 404, prenosové kanálové linky 406, obvody pre výber kanála 408, zariadenie pre analýzu kanálov 202, polygónnu povelovú sieť 410, a účtovací počítač 412.
Anténa 402 je napojená na sústavu obvodov prijímača vysielača a sústavu demodulačných obvodov 404. Sústava demodulačných obvodov 404 je spojená s obvodmi pre výber kanála 408 prostredníctvom jednej, alebo viacerých prenosových kanálových liniek 406. Obvody pre výber kanála 408 sú prepojené so zariadením pre analýzu kanála 202, polygónnou povelovou sieťou 410 a účtovacím počítačom 412.
V prevádzke anténa 402 prijíma rádioteleíónny prenos. Prenos je potom spracovaný sústavou obvodov prijímača vysielača a sústavou demodulačných obvodov 404. Sústava obvodov 404 demoduluje rádioteleíónny prenos a poskytuje množstvo jednotlivých kanálových výstupov. Výstup zo sústavy demodulačných obvodov 404 je spojený s prenosovými kanálovými linkami 406, ktoré nesú signály jednotlivých kanálov polygrónnej siete do obvodov pre výber kanálov 408. Je výhodné, keď pre každý kanál môže byť upravený samostatný obvod pre zisťovanie prenosu dát. Keď však sú obvody pre zisťovanie prenosu dát konštruované tak, že je možné jediným zariadením pre analýzu kanálov 202 účinne monitorovať viacej kanálov, môžu byť pre vybranie jedného z kanálov polygónnej siete, určeného pre analýzu, použité obvody pre — 19 výber kanála 408, na ktorého výstupe 409 je postúpený vybraný kanál. Tento kanál, ktorý má byť analyzovaný, je predaný do zariadenia pre analýzu kanála 202. Naviac identifikácia kanála, ktorý má byť analyzovaný je poskytnutá tak polygónnej povelovej sieti 410, tak aj účtovaciemu počítaču 412. Táto operácia je potrebná, pretože v prípade, že je zistený kanál, v ktorom majú byť prenášané dáta, povrlová sieť 410 a účtovací počítač 412 budú schopné určiť, ktorý kanál bol analyzovaný a prijať zodpovedajúce rozhodnutia. Tieto môžu zahrňovať zvýšenie alebo zníženie poplatkov pre tento kanál, alebo označenie kanála pre modifikované spracovanie kanála.
Alternatívne by polygónna povelová sieť 410 a účtovací počítač 412 mohli určiť kanál priamo a to z výstupného signálu pre analýzu kanála 202, využitím časového údaja monitorovacích operací zariadení pre analýzu kanála 202.
Výstup 411 zariadení pre analýzu kanála 202 indikuje, či sa daným kanálom uskutočňuje prenos dát. Tento výstup 411 je prepojený s polygónnou povelovou sieťou 410 a účtovacím počítačom 412. Ako je uvedené vyššie, toto umožňuje týmto zariadeniam, v prípade, že je zistený prenos dát, zaisťovať tento prenos rozdielne.
Obrázok 5 znázorňuje postupový diagram druhého výhodného prevedenia predmetného vynálezu, u ktorého je príslušenstvom užívateľa siete generovaná, vopred stanovená, špeciálna voliaca sekvencia signálov a detekovaná zariadením polygónneho nosného systému. Obrázok 5A ukazuje postupový diagram spôsobu, ktorý môže byť použitý v mobilnom zariadení polygónnej siete pre automatické vloženie vopred stanovenej voliacej sekvencie do čísla vytáčaného užívateľom. Obrázok 5B predstavuje postupový diagram spôsobu, ktorý môže byť použitý v mieste príjmu polygónnej siete pre detekovanie vopred stanovenej voliacej sekvencie signálov. I keď táto voliaca sekvencia môže byť automaticky vložená počas voľby, je tiež možné, aby užívateľ siete v prípade, že sa chystá uskutočniť prenos dát polygónnou sieťou, túto voliacu sekvenciu vložil ručne. V tomto prípade užívateľ môže pripojiť pri kľúčovaní *, alebo, alebo iný, vopred stanovený signál, generovaný telefónom polygónnej siete alebo pripojeným zaria dením. Napríklad takéto signály môžu zahrňovať signály číselné alebo iné signály generované klávesnicou, alebo jej
S/ obvodmi. Štandardná DTMF klávesnica je schopná generovať 16 rozdielnych voliacich signálov vrátane čísel 0-9, a štyroch prídatných signálov A,B,C,D, pre ktoré nie sú zvyčajne klávesnice pre pozemné telefónne linky upravené.
Ktorýkoľvek z uvedených signálov alebo ich kombinácie môžu byť pripojené na koniec volených čísel, aby naznačili nosičovi polygónnej siete, že nasledujúci prenos sa bude týkať prenosu dát. Použité signály môžu byť signály, ktoré sú generované telefónnou klávesnicou alebo to môžu byť iné signály, ktoré nemôžu byť normálne generované klávesnicou. Je možné použiť podobný kód, vložený do voleného telefónneho čísla alebo predchádzajúci volenému telefónnemu číslu, pričom toto použitie závisí na dohode stanovenej pre nosný systém polygónnej siete.
nesúce informáciu o prenos dát budú
Predpokladá sa, že voliace signály, pre nosič polygónnej siete o tom, že ide generované počítačovým modemom typu, aký je uvedený v U.S. patentovom spise 5 127 041, alebo nevybavenej prihláške Ser. No. 07/863 568. V tomto prípade počítačový modem, alebo jeho väzbový obvod, budú generovať inštrukcie, resp. voliaci signál pre poiygónny rádiotelefón, ktorý je použitý pre prenos, pričom tento voliaci pričom tento signál bude zahrňovať požadovanú voliacu sekvenciu, podľa dohody ustanovenej pre polygónny nosič resp. nosiče, pre označenie prenosu ako prenosu dát. Komunikačný Software počítača, spojeného s počítačovým modemom, dostane telefónne číslo, ktoré bude vytáčané známym spôsobom je s takým naprogramovaním, že zahrňuje v tomto prípade prídatnú požadovanú sekvenciu signálov, aby bol prenos označený ako prenos dát. Tak napríklad, ak telefónne číslo účastníka - príjemcu prenosu je 555-1234 a polygónny nosič zistí voliacu sekvenciu označujúcu prenos dát, potom telefónna kniha komunikačného Software bude naprogramovaná s číslom 5551234.
U iného obzvlášť výhodného prevedenia, správne telefónne číslo, ktorá má byť vytáčané, môže byť zavedené do telefónnej knihy komunikačného Software ako 5551234 a polygónny modem je navrhnutý tak, aby automaticky pridal požadovanú prídatnú voliacu sekvenciu, pre označenie prenosu ako prenosu dát, ale toto vykoná len vtedy, keď je pripojený k polygónnemu telefónnemu systému. Tento spôsob sa vyhýba potenciálnej potrebe meniť naprogramovanie počítačového komunikačného Software alebo vyberať rôzny vstup v telefónnej knihe alebo vyberať typ spojovacej sekvencie, závislý na type použitej telefónnej siete (napr. pozemná v.s. polygónna)
Takže, keď je modem pripojený na polygónny telefónny systém a je získaná voliaca inštrukcia, modem môže pridať k prijatému číslu 5551234 voliacu sekvenciu ako napr.
* označujúcu prenos ako prenos dát.
V prípade, že je modem pripojený k telefónnemu systému s pozemnými linkami, nebude modem generovať žiadnu prídatnú voliacu sekvenciu, pretože takéto signály nie su v komunikácii pozemnými linkami nutné. Bolo by ale tiež možné, hoci menej výhodné, programovať modem, aby automaticky generoval prídatné signály ako pre pozemné, tak pre polygónne spoje, pretože telefónne ústredne normálne neberú po získaní celého telefónneho čísla, do úvahy žiadne prídatné voliace sekvencie. Ak sa však pre polygónny nosič stanový dohoda, že prídatné voliace sekvencie budú predchádzať, alebo budú zamiešané do telefónneho čísla, ktoré bude volené, potom v takomto prípade prichádza do úvahy len selektívny prenos takejto voliacej sekvencie prostredníctvom polygónnej siete, pretože v normálnom prenose pozemnými linkami by takáto prídatná voliaca sekvencia rušila nasmerovanie prenosu.
Na obrázku 5Ά je znázornený postupový diagram spôsobu, ktorý môže byť použitý pre vloženie vopred stanovenej voliacej sekvencie do vytáčaného Čísla.
Modem, alebo jeho väzbový obvod v bloku 502 prijme voliace inštrukcie z pripojeného počítača. Príjem týchto sig nálov pokračuje, pokiaľ nie je určené, že voľba je dokončená. Dokončenie voľby môže byť určené rôznymi metódami, zahrňujúcimi počítanie volených číslic, nezdarom v príjme ďalšej volenej číslice vo vopred stanovenom čase, alebo príjmom indikačného signálu, oznamujúceho, že celé telefónne číslo bolo predané.
Po prijatí úplného telefónneho čísla, modem, alebo jeho väzbový obvod 504 pôsobia tak, aby vložili vopred stanovenú prídatnú voliacu sekvenciu pre polygónnu sieť pre označenie spojenia ako prenosu dát. V prípade, uvedenom vyššie, bude voliaca sekvencia * pripojená k zadanému telefónnemu číslu t.j. k 5551234, aby vytvorila úplnú voliacu sekvenciu 55551234 *.
Táto požiadavka na voľbu bude potom prenesená, ako je ukázané do bloku 505 cez teleión modemom alebo väzbovým obvodom, všeobecne potom prenesením signálov do poiygónnej zbernice ktorá spôsobí, že teleíón sa snaží predbehnúť signály navolené tlačidlami signálom zo svojej vlastnej riadiacej klávesnice. Modem alebo väzbový obvod tak bude riadiť polygónny teleíón, aby tento predbehol stlačenie tlačidla odoslané pre preneseniu voliacej sekvencie pre polygónny nosič tým, aby skompletoval prenos modifikovanej voliacej sekvencie.
Zatiaľčo vopred stanovená voliaca sekvencia je tu popísaná v podmienkach zahájenia spojenia, je tiež možné, aby takáto informácia o voľbe bola prenášaná prostredníctvom povelového kanála poiygónnej siete v priebehu spojenia alebo po ukončení spojenia. Ak je treba, môžu byť signály prenášané periodicky, počas prenosu dát, ako súčasť činnosti prevádzaných pri prenose dát.
Obrázok 5B predstavuje postupový diagram spôsobu použiteľného v poiygónnej sieti v mieste príjmu pre zistenie vopred stanovenej voliacej sekvencie, vytvorenej podľa spôsobu popísaného vyššie, s odkazom na obrázok 5A. Povelový systém poiygónnej telefónnej siete, ktorého činnosť je znázornená blokom 508, slúži pre príjem žiadanej voľby, prostredníctvom povelového kanála z rádioteleíónu, ktorý je v spojení s miestom bunky siete, pripojenej na povelový systém. Príjem voliacej sekvencie sa uskutoční zvyčajným spôsobom , okrem prípadu, keď voliaca sekvencia môže selektívne zahrňovať informácie, špecifikujúce, že má byť prijatý prenos dát. V bloku 510 povelový systém skúma voliacu sekvenciu, aby určil či voliaca sekvencia zahrňuje vopred stanovené signály, označujúce, že je umiestňovaný prenos dát. Ak áno, riadenie prechádza do bloku 512 a
- 24 polygónny povelový systém bude signalizovať, že ide o prenos dát a zodpovedajúcim spôsobom ho spracuje. Ako bolo skôr popísané, je možné rôzne odlišné spracovanie prenosu dát oproti prenosu hovorov, vrátane využitia rozdielnych účtovacích sadzieb, rozdielnych operácií pre vybavenie prenosu a rozdielneho pridelenia kanála.
identi íikáciou a informáciou. Systém
U ďalšieho prevedenia vynálezu, zobrazeného na obrázku 6, vopred stanovená, detekovatelná informácia môže byť vložená do prenášaných dát a odoslaná prestredníctvom hlasového kanála polygónneho telefónneho systému, kde je takáto informácia potom zistiteľná monitorovaním. Napríklad v riadiacom postupe pre prenos dát, zverejnenom v U.S. patentovom spise RE 34 034, je informácia dávaná do pakiet, pričom každá paketa je prenášaná s pripojenou paketovou periodickou záložnou kontrolnou by mohol byť navrhnutý tak, aby detekoval paketovú identifikáciu alebo oddelenú informáciu o pakete. Rovnako by bolo možné pridať toku dát, ktorý má byť prenášaný telefónom polygónnej siete, nejaký vhodný periodický , vopred stanovený symbol v dvojkovej sústave. Napríklad, by mohol byť prenášaný symbol ako OOFFOOFFOOFF (hexadecimálne) po každých N paketách, kde N je celé číslo. Použité modemy budú v akomkoľvek prípade programované tak, aby vylúčili také symboly pri príjme, ktoré by boli časťou riadiaceho prídatného postupu, takže tieto operácie by boli prehľadné pre tých, ktorí prevádzajú prenos dát. Opakovací dvojkový symbol, daný pracovným postupom by bol detekovaný demodulovaním toku dát v akomkoľvek bode operácie a monitorovaním výsledných dát, aby určil pracovný postup pre použitie. Týmto spôsobom by sa dosiahlo, že by mohli byť použité rozdielne operácie, a to v závislosti nielen na prenose dát, ale i v závislosti na type použitého pracovného postupu Je výhodnejôie, keď vzorka signálu z toku dát, môže byť monitorovaná ako tok dát, ktorý prechádza prepojovacím zariadením telefónnej ústredne polygónnej siete, v časovo delenej multiplexnej forme.
U prevedenia podľa obrázku 6 je pozíciou 602 označená bunka polygónneho telefónneho systému. Bunka je zaopatrená anténou 604, pri jímačom-vysielačom 606, digitálne analógovým prevodníkom 608, medzimestským prepojovanom a obvodmi povelového systému 612. Obvody povelového systému 612 sú vhodne prepojený, aby riadili ďalSí systém a sú rovnako pripojené k zvySku polygónneho telefónneho systému 614, ktorý zahrňuje ústredne mobilnej siete, ďalSie bunky siete, účtovacie a záznamové zariadenie a ďalSie časti bežného polygónneho telefónneho systému. Pri prevádzke bežný prijímač-vysielač 606, v mieste bunky 602, vysiela a prijíma prenosy a povely medzi bunkou 602 a mobilnými užívateľmi, obsluhovaný bunkou 602, prostredníctvom ako fónických, tak povelových kanálov, počas prevádzky povelovým systémom 612. V každej bunke 602 je k dispozícii veľký počet rádiových kanálov, aby sa vyhovelo veľkému počtu mobilných užívateľov v rozsahu bunky 602.
Napríklad, ak je prenášaná informácia užívateľovi a od nich prostredníctvom rádiových kanálov, je premenená v multiplexnú digitalizovanú formu analogovo digitálnym prevodníkom 608, ktorá môže byť potom spracovaná v Štandardnej medzimestskej linke 616.
U predmetného vynálezu je medzimestský prepojovač 610 zaopatrený Špeciálnym soítwarom, pracujúcim buď v spojitosti s medzimestským prepojovačom 610 alebo v pripojenom počítači (nie je zobrazený). Tento Software monitoruje tok dát prenáSaný medzimestskou linkou 616, aby určil vzorky, súvisejúce s prenosom dát a nie s prenosom hovorov.
Napríklad Software môže byť naprogramovaný tak, aby poznal priechod zvláštnych napäťových vzoriek, oznamujúcich prenos zvláštnej dvojkovej vzorky, tak ako napríklad vzorka OOFFOOFFOOFF, uvedená ako príklad vyššie. Táto vzorka by mohla byť identifikovaná v digitálnom Tl prenosovom toku ako séria striedaní, medzi v podstate identickými napäťovými hladinami, ktoré odzrkadľujú sériu striedaní medzi dvoma, v podstate identickými pulzne modulovanými kódmi. Ak je takáto vzorka zistená počas priechodu jedného alebo viacerých časových delení, spojených so zvláštnym kanálom, je možné odvodiť, že kanál je práve užívaný pre prenos dát.
Potvrdenie tejto dedukcie podrobnejäiou analýzou signálu, prenášaného kanála je možné previesť, ak je to požadované a to niektorým zo spôsobov popísaných vyššie, kvôli vyhnutiu sa nesprávnemu určeniu, či ide o prenos dát. Ak je kanál medzimestským prepojovačom 610 alebo pripojeným monitorovacím systémom označený ako kanál prenášajúci dáta, medzimestský prepojovač 610 alebo počítač môžu môžu vyslať signál do povelového systému 612 alebo do ostatných zložiek polygónneho telefónneho systému 614, ako napríklad do účtovacieho počítača, aby zaistili uskutočnenie rozdielnych operácií polygónneho telefónneho systému, založených na prítomnosti prenosu dát.
Metóda pre určenie zvláštneho pracovného postupu pre spracovanie dát polygónnej telefónnej siete, bola popísaná.
Podobne, ako sa diskutovalo skôr, v súvislosti s obrázkom 2, analýza používanej šírky pásma môže byť, ak sa to požaduje, uskutočnená medzimestským prepojovačom 610 a k nemu pripojenými zariadeniami. Monitorovaním rozptylu digitálnych čísel počas vopred stanovenej časovej periódy, prenášaných každým kanálom medzimestskej linky 616, ktoré
Λ/ predstavujú pôvodnú úroveň analógových signálov, môže systém podľa predloženého vynálezu rozlíšiť, či ide o signál, prenášajúci dáta, alebo signál prenášajúci hovor. Toto sa dá dosiahnuť počítaním frekvencie výskytu každého možného digitálneho čísla v priebehu krátkej, definovanej časovej periódy.
Potom zobrané dáta o tejto frekvencii môžu byť analyzované pre rozlíšenie medzi signálom týkajúcim sa prenosu dát a signálom týkajúcim sa prenosu hovoru. Napríklad fónický signál bude mať typické periódy nízkej alebo žiadnej úrovne signálu a širšie zmeny úrovni signálov.
Signál, prenášajúci dáta, môže byť tiež identifikovaný uskutočňovaním buď súčtu vzorkovaných veľkostí zmien alebo priebežným spriemerňovaním veľkostí zmien v digitaiizovanej podobe signálu. Ako indikátor prenosu dát sú použité väčšie a rýchlejšie zmeny v digitalizovaných úrovniach signálu. Vzorkovú úroveň veľkosti zmeny signálu, použiteľnú pre účinné rozlíšenie medzi signálmi týkajúcimi sa prenosu dát a hovorov, je možné určiť experimentálne použitím metód, podobných tým, ktoré boli vyššie popísané pre určenie referenčného napätia V používaného v diskrétnom analógovom monitorovacom obvode, podľa obrázku 2.
signálu, prenášajúceho dáta, úrovňami vysokofrekvenčných
Náhlejšie napäťové zmeny sú úzko spojené s vyššími zložiek signálov, prítomných v signále v prípade, keď prenáša dáta. To znamená, že sa požaduje, aby boli podstatnejšie prítomné vysokofrekvenčné zložky a tak poskytli náhlejšie zmeny signálov.
Rad umožňuje metód a mechanizmov, ktoré tu boli popísané, rozlíšenie medzi signálom prenášajúcim hovor a
2β signálom prenášajúcim dáta, prostredníctvom kanálov polygónneho rádiotelefónneho systému. Uvedené metódy rovnako umožňujú meniť činnosť polygónneho rádiotelefónneho systému, vrátane prideľovania kanála, účtovacích sadzieb a metód a riadení vybavovaní, na základe početnosti druhu použitia kanála (prenos dát alebo prenos hovoru).

Claims (10)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Spôsob riadenia činnosti polygónneho rádiotelefónneho systému, vyznačujúci sa tým, že pomocou prostriedkov pre detekciu prítomnosti dát sa uskutoční rozlíšenie medzi fónickými signálmi a signálmi, ktoré sa týkajú výmeny počítačových dát, prítomných v prenose uskutočňovanom prestredníctvom stanoveného rádiotelefónneho kanála polygónnej siete pre prenos hovorov, pričom detektor, pre určenie prítomnosti dát na svojom výstupe poskytuje v prípade, že ide o prenos počítačových dát, indikačný signál, pričom sa uskutočňuje ovládanie prostriedkov pre detekciu prítomnosti dát tak, aby selektívne generovali indikačný signál na uvedenom výstupe, ku ktorému sú pripojené riadiace prostriedky pre menenie obslužných operácií pri prenosoch uskutočňovaných pomocou polygónneho rádiotelefónneho systému a to v závislosti na uvedenom indikačnom signále, pričom sa uskutočňuje ovládanie riadiacich prostriedkov, aby zaistili rozdielne obslužné operácie pre prenos polygónnym rádiotelefónnym systémom v prípade, že ide o signály prenášajúce počítačové dáta.
  2. 2. Zariadenie pre riadenie činnosti polygónneho rádioteleíónneho systému, vyznačujúce sa tým, že jeho horná priepust', pre získavanie filtrovaného striedavého signálu, obsahujúceho frekvencie nad asi 400 až 1600 Hz je jednak pripojená k rádiotelefónnemu obvodu, ktorý má byť monitorovaný a tiež k usmerňovačiemu obvodu, ktorý usmerňuje filtrovaný signál a poskytuje jednosmerný signál, pričom usmerňovači obvod je pripojený ku komparátoru, ktorý porovnáva uvedený jednosmerný signál s referenčným signálom a poskytuje indikačný signál, nesúci informáciu o tom, či je jednosmerný signál pod alebo nad referenčným signálom, pričom tento komparátor je pripojený k časovaciemu obvodu, ktorý odmeriava čas, počas ktorého indikačný signál oznamuje, že jednosmerný signál je pod alebo nad úrovňou referenčného signálu a rovnako poskytuje druhý indikačný signál, ktorý informuje o tom, či jednosmerný signál je pod alebo nad úrovňou referenčného signálu počas doby okolo 4 až 10 sekúnd.
  3. 3. Zariadenie pre riadenie činnosti polygónneho rádiotelefónneho systému, vyznačujúce sa tým, že k rádiotelefónnemu obvodu, ktorý má byt monitorovaný, sú pripojené filtračné prostriedky, pre filtrovanie vstupného signálu pre získanie druhého signálu, majúceho frekvenciu nad asi 400 až 1600 Hz, ktoré sú prepojené s integračnými prostriedkami, pre integrovanie druhého signálu, pričom usmerňovacie prostriedky sú spojené jednak s filtračnými prostriedkami a komparačnými prostriedkami, ktoré porovnávajú, jednosmerný signál z usmerňovaclch prostriedkov s vopred stanoveným referenčným signálom a poskytujú informácie o tom, či uvedený jednosmerný signál je nad alebo pod úrovňou referenčného signálu, pričom komparačné prostriedky sú spojené s časovacími prostriedkami, pre odmeriavanie doby, počas ktorej komparačné prostriedky indikujú, že jednosmerný signál je nad alebo pod úrovňou referenčného signálu a pre poskytnutie druhého indikačného signálu s informáciou, či je jednosmerný signál pod alebo nad úrovňou referenčného signálu počas doby okolo 4-10 sekúnd, pričom komparačné prostriedky sú ďalej prepojené s činnými prostriedkami pre spracovanie uvedeného druhého indikačného signálu.
  4. 4. Zariadenie pre riadenie činnosti polygónneho rádiotelefónneho systému, vyznačujúce sa tým, že je zaopatrené detekčnými prostriedkami pre zistenie vopred stanovenej voliacej sekvencie v priebehu umiestňovania rádiotelefónneho prenosu, ktoré sú prepojené s polygónnou rádiotelefónnou sieťou a prepojovacími prostriedkami, ktoré slúžia pre prepojenie detekčných prostriedkov s činnými prostriedkami, pre spracovanie vopred stanovenej voliacej frekvencie a pre menenie funkcie polygónneho rádiotelefónneho systému ako odozvy na voliacu sekvenciu.
  5. 5. Zariadenie podľa nároku 4, vyznačujúce sa tým, že činnosť polygónneho rádiotelefónneho systému je menená, aby sa zredukoval počet nevybavených prenosov v monitorovaných prenosoch.
  6. 6. Zariadenie podľa nároku 4, vyznačujúce sa tým, že činnosť polygónneho rádiotelefónneho systému je menená, pre zmenu účtovacej sadzby pre použitie systému.
  7. 7. Zariadenie podľa nároku 4, vyznačujúce sa tým, že činnosť polygónneho rádiotelefónneho systému je menená tak, že systém vyberá polygónny kanál, majúci zlepšené prenosové vlastnosti.
  8. 8. Spôsob riadenia činnosti polygónneho rádiotelefónneho systému, vyznačujúci sa tým, že sa jednak zisťuje výskyt vopred stanovenej vzorky dát v informačnom prenose, pričom prítomnosťou tejto vzorky dát sa indikuje, že tento prenos sa týka prenosu dát a jednak sa uskutočňujú modifikované obslužné spracovania prenosu, ako odozva k zisteniu, že prenos prostredníctvom polygónnej siete sa týka dát.
  9. 9. Spôsob riadenia činnosti polygónneho rádioteleíónneho systému, vyznačujúci sa tým. Že sa jednak zisťuje prítomnosť analógového signálu v kanáli polygónneho systému, pričom tento analógový signál indikuje, že uskutočňovaný prenos sa týka dát a jednak sa uskutočňuje, ako odozva na zistenie prítomnosti analógového signálu, modifikované obslužné spracovanie prenosu.
  10. 10. Spôsob riadenia činnosti polygónneho rádioteleíónneho systému, vyznačujúci sa tým, že sa jednak zisťuje vopred stanovená voliaca sekvencia, vyskytujúca sa počas umiestňovania rádioteleíónneho prenosu v polygónnom systéme, pričom prítomnosť vopred stanovenej voliacej sekvencie indikuje, že uskutočňovaný prenos sa týka prenosu dát a jednak sa uskutočňuje, ako odozva na zistenie, že ide o prenos dát, modifikované obslužné spracovanie tohoto prenosu.
    Zoznam vzťahových značiek
    102 začiatok postupu
    104 výber kanála, ktorý má byť analyzovaný
    106 filtrovanie signálu
    108 usmernenie signálu
    110 filtrovanie signálu
    112 porovnanie kanálového úrovňového signálu s referenčným úrovňovým signálom
    114 porovnanie úrovní signálov
    116 meranie času
    118 kontinuálne porovnanie úrovne signálu v kanáli s úrovňou referenčného signálu
    120 meranie doby, počas ktorej je úroveň signálu v kanáli nad úrovňou referenčného signálu
    202 detektor dát
    204 horná priepust
    206 usmerňovač a filter
    207 dióda
    208 komparátor
    209 kondenzátor
    210 časovacie zariadenie
    212 vstup hornej priepuste
    213 voliace zariadenie
    214 vstup komparátora
    216 výstup komparátora
    218 výstupný signál z časovacieho zariadenia
    220 výstup detektoru dát krivka znázorňujúca priebeh výkonovej úrovne signálu v prenosovom kanáli pri prenose dát krivka znázorňujúca priebeh výkonovej úrovne v prenosovom kanáli pri prenose hovorov úroveň referenčného signálu anténa sústava demodulačných obvodov prenosové kanálové linky obvody pre výber kanála výstup obvodov pre výber kanála polygónna povelová sieť výstup zariadenia pre analýzu kanála účtovací počítač operácie uskutočňované modemom alebo jeho väzbovým obvodom prenos voľby operácie uskutočňované povelovým systémom polygónnej siete skúmanie, či voľba obsahuje voliacu sekvenciu spracovanie informácie bunka polygónneho telefónneho systému anténa pri jimač-vysielač digitálne analógový prevodník medzimestský prepojovač obvody povelového systému polygónny telefónny systém medzimestská linka
SK1334-94A 1993-02-10 1994-02-10 Radio telephone system using voice data signal SK133494A3 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US1517593A 1993-02-10 1993-02-10
PCT/US1994/001199 WO1994018782A1 (en) 1993-02-10 1994-02-10 Radio telephone system using voice/data signal

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK133494A3 true SK133494A3 (en) 1995-07-11

Family

ID=21769921

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1334-94A SK133494A3 (en) 1993-02-10 1994-02-10 Radio telephone system using voice data signal

Country Status (15)

Country Link
EP (1) EP0635186A4 (sk)
JP (1) JPH07504314A (sk)
KR (1) KR950701175A (sk)
CN (1) CN1102044A (sk)
AU (1) AU6169394A (sk)
BR (1) BR9404037A (sk)
CA (1) CA2133730A1 (sk)
CZ (1) CZ267794A3 (sk)
FI (1) FI944719A (sk)
HU (1) HUT70735A (sk)
MX (1) MX9401070A (sk)
NO (1) NO943785L (sk)
PL (1) PL305559A1 (sk)
SK (1) SK133494A3 (sk)
WO (1) WO1994018782A1 (sk)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5930727A (en) * 1995-07-21 1999-07-27 Ericsson Inc. Analog fax and modem requests in a D-AMPS multi-line terminal system
DE19533117A1 (de) * 1995-09-07 1997-03-13 Siemens Ag Mobilfunkgerät mit einer Schnittstelle für ein Faxgerät oder einen Drucker
JP4786116B2 (ja) 2002-09-06 2011-10-05 ソニー株式会社 情報処理装置および方法、並びにプログラム

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2951119A1 (de) * 1979-12-19 1981-06-25 Robert Bosch Gmbh, 7000 Stuttgart Sprach- und datenuebertragungssystem
AU577742B2 (en) * 1984-07-13 1988-09-29 Motorola, Inc. Cellular voice and data radiotelephone system
US4697281A (en) * 1986-03-14 1987-09-29 Spectrum Cellular Communications Corporation, Inc. Cellular telephone data communication system and method
US4991197A (en) * 1988-09-01 1991-02-05 Intelligence Technology Corporation Method and apparatus for controlling transmission of voice and data signals
US4972457A (en) * 1989-01-19 1990-11-20 Spectrum Information Technologies, Inc. Portable hybrid communication system and methods
US5025254A (en) * 1989-06-23 1991-06-18 Motorola, Inc. Communication system with improved resource assignment
US5046082A (en) * 1990-05-02 1991-09-03 Gte Mobile Communications Service Corporation Remote accessing system for cellular telephones
US5127041A (en) * 1990-06-01 1992-06-30 Spectrum Information Technologies, Inc. System and method for interfacing computers to diverse telephone networks
US5249218A (en) * 1992-04-06 1993-09-28 Spectrum Information Technologies, Inc. Programmable universal interface system

Also Published As

Publication number Publication date
EP0635186A1 (en) 1995-01-25
KR950701175A (ko) 1995-02-20
CA2133730A1 (en) 1994-08-18
WO1994018782A1 (en) 1994-08-18
HU9403232D0 (en) 1995-02-28
MX9401070A (es) 1995-01-31
AU6169394A (en) 1994-08-29
FI944719A (fi) 1994-12-02
JPH07504314A (ja) 1995-05-11
PL305559A1 (en) 1995-01-23
CZ267794A3 (en) 1995-05-17
EP0635186A4 (en) 1995-07-05
HUT70735A (en) 1995-10-30
NO943785L (no) 1994-11-17
CN1102044A (zh) 1995-04-26
BR9404037A (pt) 1999-06-01
FI944719A0 (fi) 1994-10-07
NO943785D0 (no) 1994-10-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6263055B1 (en) System for suppressed ringing access of subscriber lines to identify usage anomalies of customer premise equipment connected thereto
EP0565211B1 (en) Telemetry access arrangement
JP3588056B2 (ja) 移動通信システムにおけるサービスエリアの通信品質維持方法、管理サーバシステム
US5905785A (en) Detecting high usage telecommunications lines
US6332073B1 (en) Emergency number dialing from a fixed cellular terminal
EA001602B1 (ru) Способ и устройство для обнаружения факсимильной передачи
US6259778B1 (en) Method and apparatus for detecting modem tones for implementation of a different billing structure for modem calls
FI97670C (fi) Menetelmä rekisterin uudelleenkutsun aikaansaamiseksi radiojärjestelmässä, tilaajalaite ja tilaajaverkkoelementti
SK133494A3 (en) Radio telephone system using voice data signal
US6434125B1 (en) Automatic data service selection method and apparatus for digital wireless communication networks
US6415024B1 (en) System and method for special call detection and billing treatment
US20030123628A1 (en) Method and apparatus for determining billing rates for communication services
US6775538B2 (en) Handling of dialled digits in a wireless telecommunications system
JPS58173951A (ja) 通信網の情報サ−ビス制御方式
KR100492006B1 (ko) 블루투스를 이용한 무선공중전화 시스템의 운용 방법
JPH01183950A (ja) 電話交換システムにおける通話ルート指定方法
EP0824294A2 (en) Detecting high usage telecommunications lines
CN100461680C (zh) 数字程控用户交换机局外来电显示的系统和方法
KR100448973B1 (ko) 자동 호출 라우터 관리 시스템
KR100819314B1 (ko) 유선전화에 대한 불소통 원인 분석 방법
JPH09121383A (ja) 通信システム及び接続装置並びに通信方法
JPS6326946B2 (sk)
JP2010268205A (ja) 電話番号案内システム
JP2001177643A (ja) 情報通知系サービス試験方式及びその装置
JPS6326944B2 (sk)