SK115599A3 - Novel 1,4-diazacycloheptane derivatives and their use in hair oxidation dyes - Google Patents

Novel 1,4-diazacycloheptane derivatives and their use in hair oxidation dyes Download PDF

Info

Publication number
SK115599A3
SK115599A3 SK1155-99A SK115599A SK115599A3 SK 115599 A3 SK115599 A3 SK 115599A3 SK 115599 A SK115599 A SK 115599A SK 115599 A3 SK115599 A3 SK 115599A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
diazacycloheptane
bis
amino
alkyl
derivatives
Prior art date
Application number
SK1155-99A
Other languages
English (en)
Inventor
David Rose
Horst Hoffkes
Bernd Meinigke
Original Assignee
Henkel Kgaa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Henkel Kgaa filed Critical Henkel Kgaa
Publication of SK115599A3 publication Critical patent/SK115599A3/sk

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61QSPECIFIC USE OF COSMETICS OR SIMILAR TOILETRY PREPARATIONS
    • A61Q5/00Preparations for care of the hair
    • A61Q5/10Preparations for permanently dyeing the hair
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K8/00Cosmetics or similar toiletry preparations
    • A61K8/18Cosmetics or similar toiletry preparations characterised by the composition
    • A61K8/30Cosmetics or similar toiletry preparations characterised by the composition containing organic compounds
    • A61K8/49Cosmetics or similar toiletry preparations characterised by the composition containing organic compounds containing heterocyclic compounds
    • A61K8/494Cosmetics or similar toiletry preparations characterised by the composition containing organic compounds containing heterocyclic compounds with more than one nitrogen as the only hetero atom
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D243/00Heterocyclic compounds containing seven-membered rings having two nitrogen atoms as the only ring hetero atoms
    • C07D243/06Heterocyclic compounds containing seven-membered rings having two nitrogen atoms as the only ring hetero atoms having the nitrogen atoms in positions 1 and 4
    • C07D243/08Heterocyclic compounds containing seven-membered rings having two nitrogen atoms as the only ring hetero atoms having the nitrogen atoms in positions 1 and 4 not condensed with other rings
    • DTEXTILES; PAPER
    • D06TREATMENT OF TEXTILES OR THE LIKE; LAUNDERING; FLEXIBLE MATERIALS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • D06PDYEING OR PRINTING TEXTILES; DYEING LEATHER, FURS OR SOLID MACROMOLECULAR SUBSTANCES IN ANY FORM
    • D06P1/00General processes of dyeing or printing textiles, or general processes of dyeing leather, furs, or solid macromolecular substances in any form, classified according to the dyes, pigments, or auxiliary substances employed
    • D06P1/32General processes of dyeing or printing textiles, or general processes of dyeing leather, furs, or solid macromolecular substances in any form, classified according to the dyes, pigments, or auxiliary substances employed using oxidation dyes

Description

1,4-diazacykloheptánové deriváty, oxidačné farbiace prostriedky s ich obsahom a ich použitie
Oblasť techniky >
> .
Vynález sa týka nových diazacykloheptánových derivátov, ich použitia na farbenie keratínových vlákien, ako aj oxidačných farbiacich prostriedkov s obsahom týchto zlúčenín.
Doterajší stav techniky
Pri farbení keratínových vlákien, najmä ľudských vlasov, zohrávajú tzv. oxidačné farby významnú úlohu vďaka ich intenzívnym farbiacim schopnostiam a dobrým vlastnostiam. Takéto oxidačné farby obsahujú oxidačné farbiace prostriedky, tzv. vývojkové a väzbové zložky. Vývojkové činidlá pod vplyvom oxidačných činidiel alebo vplyvom vzdušného kyslíka alebo po spojení s viácerými i * .
prísadami vyvolávajú vytvorenie vlastných farbiacich látok.
Dobré oxidačné farbiace pred-produkty pre oxidačné farby musia v prvom rade spĺňať nasledovné požiadavky: pri oxidačnom pôsobení musia vytvárať požadované farebné odtiene v dostatočnej intenzite a pravosti. Ďalej musia mať dobrú priľnavosť na vlákna, pričom najmä u ľudských vlasov nesmú byť žiadne badateľné rozdiely medzi poškodenými a novovyrastenými vlasmi (rovnomerná farbiaca schopnosť). Majú byť fotostabilné, odolné voči teplu a vplyvu chemických redukčných činidiel, napr. voči tekutinám používaným pri trvalej ondulácii. V konečnom dôsledku, ak sú prostriedkami určenými na farbenie vlasov, nemali by príliš sfarbovať pokožku na hlave a predovšetkým musia byť neškodné z toxikologického a dermatologického hľadiska.
Ako vývojkové činidlá sa používajú zvyčajne primárne aromatické amíny s jednou ďalšou, v para- alebo orto- polohe, voľnou alebo substituovanou hydroxy-, alebo aminoskupinou, deriváty diaminopyridínu, heterocyklické hydrazóny, deriváty
4-aminopyrazolónu, ako aj 2,4,5,6-tetraaminopyridín a jeho deriváty.
-2Špeciálnymi zástupcami sú napr. p-fenyléndiamín, p-toluyléndiamín, 2,4,5,6tetraaminopyridín, p-aminofenol, N,N-bis(2-hydroxyetyl)-p-fenyléndiamín, 2-(2,5diaminofenyl)etanol, 2-(2,5-diaminofenoxy)-etanol, 1 -fenyl-3-karboxy-amido-4-amino-5-pyrazolón, 4-amino-3-metylfenol, 2-aminometyl-4ľaminofenol, 2-hydroxy-4,5,6triaminópyrimidín, 2,4-dihydroxy-5,6-diaminopyrimidín, 2,5,6-triaminohydroxy-pyrimidin a 1,3-NIN'-bis(2'-hydroxyetyl)-N1N'-bis(4'-aminofenyl)-diamino-propán-2-ol.
Ako väzbové látky sa zvyčajne používajú deriváty m-fenyléndiamínu, naftol, rezorcín a deriváty rezorcínu, pyrazolon a m-aminofenol. Ako vývojkové látky sú zvlášť vhodné 1-naftol, 1,5-, 2,7- a 1,7-dihydroxynaftalín, 5-amino-2-metylfenol, maminofenol, rezorcín, rezorcínmonometyléter, m-fenyléndiamín, 1-fenyl-3-metyl-5pyrazolón, 2,4-dichlór-3-aminofenol, 1,3-bis-(2,4-diaminofenoxy)-propán, 2-chlórrezorcín, 4-chlór-rezorcín, 2-chlór-6-metyl-3-aminofenol, 2-amino-4-hydroxypyridín,
2-metylrezorcín a 5-metylrezorcín.
Zvyčajne sa so samotnými vývojkovými látkami alebo so špeciálnou kombináciou väzbového činidla a vývojkového činidla nepodarí dosiahnuť 1 , > . prirodzený farebný odtieň na vlasoch. V präxi sa preto bežne zavádzajú kombinácie rôznych vývojkových a väzbových látok. Stále je aktuálna potreba novej, zdokonalenej farbiacej zložky.
Úlohou predkladaného vynálezu bolo preto nájsť vývojkové látky, ktoré spĺňajú najmä požiadavky na pred-produkty pre oxidačné farbivá.
Zistilo sa, že určité, doposiaľ neznáme 1,4-diazacykloheptánové deriváty spĺňajú požiadavky na vývojkové látky vo zvlášť veľkej miere. Tak možno použitím týchto vývojkových látok s väčšinou väzbových látok dosiahnuť vynikajúce farebné odtiene, najmä v oblasti hnedej a modrej farby, ktoré sú výnimočne odolné voči svetlu a zmývaniu.
Ďalej sa tieto dosiahnuté farby vyznačujú výnimočnou stabilitou pri studenej ondulácii a tepelnou stabilitou, ako aj vynikajúco rovnomerným sfarbením.
Podstata vynálezu
Podstatou vynálezu sú deriváty 1,4-diazacykloheptánu všeobecného vzorca (I)
R1 \R(D kde
R1, R2, R3 a R4 nezávisle znamená vodík, C^-alkylovú alebo hydroxyalkylovú skupinu alebo C2^-dihydroxyalkylovú skupina;
X a Y nezávisle znamená vodík, chlór, fluór, C^-alkylovú, hydroxyalkylovú, aminoalkylovú alebo alkoxyskuplnu, C2^-dihydroxyalkylová skupina alebo alylovú skupinu; a
R5 a R6 nezávisle znamená vodík alebo C^-alkylovú skupinu.
Tieto zlúčeniny možno vyrobiť známymi spôsobmi organickej syntézy. Čo sa týka podrobností, sú objasnené v príkladoch syntézy.
I .
Zvlášť prekvapujúca je výborná vlastnosť týchto zlúčenín ako vývojkových látok pre oxidačné farby aj preto, lebo analógy piperidínových zlúčenín nemajú žiadne vlastnosti hodné zmienky z hľadiska vývojkového činidla.
Keďže u všetkých látok podľa vynálezu ide o aminozlúčeniny, možno z nich obvyklým spôsobom vyrobiť kyslé adičné soli. Všetky kroky, ako aj ich chránená časť sa tu vzťahujú na voľnú formu predkladaného derivátu 1,4-diazacykloheptánu vzorca (I), ako aj na jeho vo vode rozpustné, fyziologicky prijateľné soli. Príkladmi pre takéto soli sú hydrochloridy, hydrobromidy, sulfáty, fosfáty, acetáty, propionáty, citráty a laktáty.
Podľa vynálezu sú zvlášť vhodné deriváty 1,4-diazacykloheptánu vzorca (I), u ktorých zvyšky R5 a R6 na 1,4-diazacykloheptánovom kruhu znamenajú vodíky.
Rovnako sú podľa vynálezu výhodné také zlúčeniny vzorca (I), u ktorých najmenej tri, a najvýhodnejšie všetky štyri skupiny R1, R2, R3 a R4 znamenajú vodík.
Nakoniec sa výhodnými derivátmi podľa vynálezu ukázali aj tie deriváty 1,4diazacykloheptánu vzorca (I), u ktorých obidva substltuenty X a Y na obidvoch aromatických kruhoch nezávisle na sebe znamenajú vodík, fluór, chlór alebo jednu
-4Ci-4-alkylovú skupinu. Vodík ako aj metylové skupiny sa ukázali ako najvýhodnejšie skupiny X a Y.
Zvlášť výhodnými látkami z hľadiska vynálezu sú:
N,N'-bis(4-aminofenyl)-1,4-diazacykloheptán, 1 ·>
N,N'-bis(4-amino-2-metyl-fenyl)-1,4-diazacykloheptán,
N,N '-bis(4-amino-3-metyl-fenyl)-1,4-diazacykloheptán.
Z týchto zlúčenín sú najvýhodnejšie N,N'-bis(4-aminofenyl)-1,4-diazacykloheptán a N,N'-bis(4-amino-3-metyl-fenyl)-1,4-diazacykloheptán.
Druhým predmetom vynálezu je použitie 1,4-diazacykloheptánových zlúčenín ako vývojkových látok v oxidačných farbách na vlasy.
Tretím predmetom predkladaného vynálezu sú konečne oxidačné farby určené na farbenie keratínových vlákien, obsahujúce väzbové látky a vývojkové látky v nosiči s obsahom vody, ktoré ako vývojkovú látku obsahujú jeden z derivátov 1,4-diaminoazacykloheptánu.
Pod pojmom keratínové vlákna sa rozumejú kožušiny, perie a najmä ľudské vlasy. Hoci oxidačné farby podľa vynálezu sú v prvom rade určené na farbenie keratínových vlákien, principiálne nestojí nič v ceste proti ich použitiu v iných oblastiach, najmä v oblasti farebnej fotografie.
Oxidačné prostriedky podľa vynálezu obsahujú vývojkové látky podľa vynálezu a podľa želania môžu obsahovať ešte ďalšie vývojkové ako aj väzbové látky. Pokiaľ ide o ďalšie vývojkové a väzbové látky, na začiatku opisu látok sú tieto ďalšie použité zložky farieb uvedené.
Podľa vynálezu sú výhodnými vývojkovými látkami p-fenyléndiamín, ptoluyléndiamín, p-aminofenol, o-aminofenol, 1-(2'-hydroxyetyl)-2,5-diaminobenzol, N,N-bis(2-hydroxyetyl)-p-fenyléndiamín, 2-(2,5-diaminofenoxy)-etanol, 1-fenyl-3karboxy-amido-4-amino-5-pyrazolón, 4-amino-3-metylfenol, 2,4,5,6-tetraaminopyridín, 2-hydroxy-4,5,6-triaminopyrimidín, 4-hydroxy-2„5,6-triaminopyridín, 2,4-dihydroxy-5,6-diaminopyrimidín, 2-dimetylamino-4,5,6-triaminopyridín, 2-hydroxyetylaminometyl-4-amino-fenol, 4,4'-diaminodifenylamín, 4-amino-3-fluórfenol, 2-aminometyl-4-amino-fenol, 2-hydroxymetyl-4-amino-fenol, bis(2-hydroxy-5-aminofenyl)metán, 1,4-bis-(4-aminofenyl)-diazacykloheptán, 1,3-bis-N-(2-hydroxyetyl)-N-(4-aminofenylamino)-2-propanol, 4-amino-2-(2-hydroxyetoxy)-fenol, ako aj 4,5-diamino-5pyrazolové deriváty podľa EP 0 740 741 a WO 94/08970 ako napr. 4,5-diamino-1(2'-hyd roxyety l)-py razol.
Zvlášť výhodnými ďalšími vývojkovými látkami sú 2,4,5,6-tetraaminopyrimidín, 1-(2'-hydroxyetyl)-2,5-diaminobenzol, 3-metyl-4-aminofenol, o-aminofenol, 2-aminômetyl- a 2-hydroxymetyl-4-aminofenol.
Výhodnými väzbovými látkami podľa vynálezu sú 1-naftol, pyrogalol, 1,5-,
2,7- a 1,7-dihydroxynaftalín, o-aminofenol, 5-amino-2-metylfenol, m-aminofenol, rezorcín, rezorcínmonometyléter, m-fenyléndiamín, 1-fenyl-3-metyl-5-pyrazolón,
2.4- dichlór-3-aminofenol, 1,3-bis-(2,4-diaminofenoxy)-propán, 4-chlórrezorcín, 2chlór-6-metyl-3-aminofenol, 2-metylrezorcín, 5-metylrezorcín, 2,5-dimetylrezorcín, 2,6-dihydrozypyridín, 2,6-diaminopyridín, 2-amino-3-hydroxypyridín, 2,6-dihydroxy-
3.4- diaminopyridín, 3-amino-2-metylamino-6-metoxypyridín, 4-amino-2-hydroxytoluol, 2,6-bis-(2-hydroxyetylamino)-toluol, 2,4-diaminofenoxyetanol, 1-metoxy-2amino-4-(2-hydroxyetylamino)benzol, 2-metyl-4-chlór-5-aminofenol, 6-metyl-1,2,3,4tetrahydroj-chinoxalín, 3,4-metyléndioxyfenol, 3,4-metyléndioxyanilín, 2,6-dimetyl-3aminofenol, 3-amino-6-metoxy-2-metylaminófenol, 2-hydroxy-4-amino-fenoxyetanol, ’ I
2-metyl-5-(2-hydroxyetylamino)-fenol a 2,6-dihydroxy-3,4-dimetyl-pyridín.
Zvlášť výhodnými väzbovými látkami sú 1-naftol, rezorcín, 1,3-bis(2,4diaminofenoxy)propán, 2-hydroxy-4-aminofenoxyetanol, 4-chlórrezorcín, 2,4-diaminofenoxyetanol, 2-metyl-rezorcín, 2-metyl-5-(2-hydroxyetylamino)-fenol, 3amino-2-metylamino-6-metoxy-pyridín.
Tieto ďalšie vývojkové a väzbové látky sa zvyčajne používajú vo voľnej forme. U látok s aminoskupinami môže byť však výhodné ich použitie vo forme soli, najmä vo forme hydrochloridu a sulfátu.
Farby na vlasy podľa vynálezu obsahujú vývojkové a väzbové látky výhodne v množstve 0,005 až 20 % hmotn., výhodnejšie 0,1 až 5 % hmotn. vo vzťahu k celkovému množstvu oxidačnej farby. Vývojkové a väzbové látky sú vo všeobecnosti používané vo vzájomnom pomere molárnych množstviev. Aj keď sa molárne použitie ukázalo ako významné, nepredstavuje určitý prebytok jednotlivých zložiek oxidačných farieb žiadny nedostatok, takže vývojkové a väzbové látky môžu byť v molárnom pomere 1:0,5 až 1:3, najvýhodnejšie v pomere 1:1 až 1:2.
-6Priamo vstrebávateľnými farbami sú zvyčajne nitrofenyldiamíny, nitroaminofenoly, azofarbivá, antrachinóny alebo indofenoly. Výhodnými priamo nanášateľnými farbami sú tie, ktoré majú medzinárodne označené obchodné názvy HC žltá 2, HC žltá 4, HC žltá 5, HC žltá 6, základná žltá 57, disperzná oranžová 3, HC červená 3, *»
HC červená BN, základná červená 76, HC modrá 2, HC modrá 12, disperzná modrá 3, základná modrá 99, HC fialová 1, disperzná fialová 1, disperzná fialová 4, disperzná čierna 9, základná hnedá 16 a základná hnedá 17, ktoré sú známe ako zlúčeniny: kyseliny 4-amino-2-nitrodifenylamín-2'-karbónové, 6-nitro-1,2,3,4-tetrahydrochinoxalín, hydroxyetyl-2-nitro-toluidín, kyselina pikramínová, 2-amino-6-chlór4-nitrofenol, kyselina 4-etylamino-3-nitrobenzoová a 2-chlór-6-etylamino-1-hydroxy4-nitrobenzol. Prostriedky podľa tohto vynálezu obsahujú priamo vstrebávateľné farby výhodne v množstve od 0,01 do 20 % hmotn. vzhľadom na celkové množstvo farbiaceho prostriedku.
Prostriedky podľa vynálezu môže obsahovať aj prírodné farbivá, ako sú Henna červená, Henna neutrál, Henna čierna, kamilkový kvet, santalové drevo, čierny čaj, krušina obecná, šalvia, kampeškové drevo, koreň morenového dreva, katechu, céder a drevo alkany.
Ďalšími farbiacimi prostriedkami s obsahom farbív podľa vynálezu môžu byť indoly a indolíny, ako aj ich fyziologicky prijateľné soli. Výhodnými príkladmi sú 5,6dihydroxyindol, N-metyl-5,6-dihydroxyindol, N-etyl-5,6-dihydroxyindol, N-propyl-5,6dihydroxyindol, N-butyl-5,6-dihydroxyindol, 6-hydroxyindol, 6-aminoindol a 4aminoindol. Ďalej sú výhodné 5,6-dihydroxyindolín, N-metyl-5,6-dihydroxyindolín, Netyl-5,6-dihydroxyindolín, N-propyl-5,6-dihydroxyindolín, N-butyl-5,6-dihydroxyindolín, 6-hydroxyindolín, 6-aminoindolín a 4-aminoindolín.
Nie je žiadúce, aby oxidačné farbiace pred-produkty alebo fakultatívne získané priamo vstrebávateľné farby vždy tvorili jednotný prípravok. Oveľa častejšie môžu byť vo farbiacich prostriedkoch podľa vynálezu, v závislosti od spôsobu výroby jednotlivých farbív, prítomné v malých množstvách ešte ďalšie zložky, pokiaľ to negatívne neovplyvňuje výsledok farbenia napr. z toxikologických dôvodov.
Pokiaľ ide o farby na vlasy a tónovacie prostriedky podľa vynálezu, sú farbivá podrobne opísané v monografii Ch. Zviak, The Science of Hair Čare, kapitola 7 (s. 248 až 250; priamo vstrebávateľné farby), ako aj kapitola 8, s. 264 až 267;
-7oxidačné pred-produkty farbiacich prostriedkov), vydané ako zväzok 7 radu „Dermatológia“ (Ed. Ch. Culnan a H. Maibach), vydavateľ Marcel Dekker Inc., New York, Basel, 1986, ako aj „Európsky inventár kozmetických surovín“, vydaný .Európskym spoločenstvom, dostupný na diskete od Bundesverband Deutscher
I 1 , ' »
Industrie und Handelsunternehmen fúr Arzneimittel, Reformwaren' und Korperpflegemittel, e V., Mannheim.
Na výrobu farieb podľa vynálezu sa pred-produkty oxidačných farieb spracujú do nosiča s podielom vody. Na účely farbenia vlasov sú takýmito nosičmi napr. krémy, emulzie, gély alebo penivé roztoky s obsahom tenzidov, napr. šampóny, penivé aerosóly alebo iné prípravky, určené pre použitie na vlasy.
Farbiace prostriedky podľa vynálezu môžu obsahovať všetky ďalšie látky, ktoré obsahujú účinné látky, prídavné ako aj pomocné látky. V mnohých prípadoch farby obsahujú najmenej jeden tenzid, pričom môže ísť o aniónové, amfotérne, amfoiytické, neiónové a katiónové tenzidy. Často sa však ukázalo ako výhodné zvoliť tenzidy z radov aniónových, amfotérnych alebo neiónových tenzidov.
t Ako aniónové tenzidy možno v prípravkoch pod(a vynálezu použiť všetky aniónové povrchovo aktívne látky použiteľné na ľudskom tele. Tieto sú charakterizované vo vode rozpustnou aniónovou skupinou, ako napr. karboxylátová, sulfátová, sulfonátová alebo fosfátová skupina a jednou lipofilnou alkylovou skupinou s asi 10 až 22 uhlíkovými atómami. Prídavné môžu byť v molekule glykolové alebo polyglykoléterové skupiny, esterové, éterové a amidové skupiny alebo hydroxylové skupiny. Príklady pre použiteľné aniónové tenzidy sú vždy vo forme sodnej, draselnej a amónnej soli, ako aj mono-, di- a trialkanolamóniovej soli s 2 alebo 3 C atómami v alkanolovej skupine, lineárne mastné kyseliny s 10 až 22 C atómami (mydlá), éterkarbónové kyseliny vzorca R-O-(CH2-CH2O)X -CH2COOH, kde R je lineárna alkylová skupina s 10 až 22 C atómami a x = O alebo 1 až 16, acylsarkozid s 10 až 18 atómami C v acylskupine, acyltaurid s 10 až 18 c atómami v acylovej skupine, acylizotionát s 10 až 18 C atómami v acylovej skupine,
- mono- a dialkylester kyseliny sulfojantárovej s 8 až 18 C atómami v alkylovej skupine a alkylpolyoxyetylester kyseliny sulfojantárovej s 8 až 18 C atómami v alkylovej skupine a 1 až 6 oxyetylovými skupinami, lineárne alkánsylfonáty s 12 až 18 C atómami, 't lineárne alfa-olefínsulfonáty s 12 až 18 C atómami, metylester alfasulfomastnej kyseliny z mastných kyselín s 12 až 18 C atómami, alkylsulfáty a alkylpolyglykolétersulfáty vzorca R-O(CH2-CH2O)X-SO3H, kde R je výhodne lineárna alkylová skupina s 10 až 18 C atómami a x = 0 alebo 1 až 12, zmiešané povrchovoaktívne hydroxysulfonáty podľa DE-37 25 030, sulfátované hydroxyalkylpolyetylény a/alebo hydroxyalkylénpropylénglykoléter podľa DE-37 23 354,
- sulfonáty nenasýtených mastných kyselín s 12 až 24 C atómami a 1 až 6 dvojitými väzbami podľa DE-A-39 26 344, ester kyseliny vínnej a kyseliny citrónovej s alkoholmi, základné produkty s asi 2 až 15 molekulami etylénoxidu a/alebo propylénoxidu v mastnom alkohole s 8 až 22 C atómami. ' ‘ . I
Výhodnými aniónovými tenzidmi sú alkylsulfáty, alkylpolyglykolétersulfáty a éter-karbónové kyseliny s 10 až 18 C atómami v alkylovej skupine a až s 12 glykoléterovými skupinami v molekule, ako aj zvláštne soli nasýtených a najmä nenasýtených karbónových kyselín s C8 až C22, ako sú kyselina olejová, steárová, izosteárová a palmitová.
Ako amfotérne tenzidy sa používajú tie povrchovo aktívne látky, ktoré majú v molekule najmenej jednu kvartérnu amóniovú skupinu a najmenej jednu -COOH alebo SO3W -skupinu. Zvlášť výhodnými amfotérnymi tenzidmi sú tzv. betaíny, ako N-alkyl-N,N-dimetylamónium-glycináty, napr. kokosalkyl-dimetylamóniumglycinát, Nacyl-aminopropyl-N,N-dimetylamóniumglycináty, napríklad kokosacylaminopropyldimetylamóniumglycinát a 2-alkyl-3-karboxymetyl-3-hydroxyetyl-imidazolín každý s 8 až 18 C atómami v alkylovej alebo acylovej skupine, ako kokosacylaminoetylhydroxyetylkarboxymetylglycinát. Výhodným amfotérnym tenzidom je kokosamidopropylbetaín, známy derivát mastnej kyseliny, označený ako CTFA.
Ako amfolytické tenzidy sa používajú tie povrchovo aktívne látky, ktoré majú v molekule okrem jednej Ce-ie-alkylovej alebo acylovej skupiny najmenej jednu
-9νοΓηύ aminoskupinu a najmenej jednu -COOH alebo -SO3H skupinu a sú schopné tvoriť vnútorné soli. Príkladmi vhodných amfolytických tenzidov sú N-alkylglycín, kyseliny N-alkylpropionové, kyseliny N-alkylaminomaslové, kyseliny N-alkyliminodipropionové, ’ N-hydroxyetyl-N-alkylamidopropylglycín, , N-alkyltaurín, N-alkyl* » , sarkozín, kyseliny 2-alkylaminopropionové a kyseliny alkylaminooctové každá s 8 až 18 C atómami v alkylovej skupine. Zvlášť výhodnými amfolytickými tenzidmi sú Nkokosalkylaminopropionát, kokosacylaminoetylaminopropionát a Ci2.i8-acylsarkozin.
Neiónové tenzidy ako hydrofilnú skupinu obsahujú jednu polyoylovú skupinu, jednu polyalkylenglykoléterovú skupinu alebo kombináciu polyolyl- polyglykoléterovej skupiny. Takýmito zlúčeninami sú napr.
- adičné produkty s 2 až 30 molmi etylénoxidu a/alebo 0 až 5 molmi propylénoxidu s lineárnymi mastnými alkoholmi s 8 až 22 C atómami, s mastnými kyselinami s 12 až 22 C atómami a s alkylfenolmi s 8 až 15 C atómami v alkylovej skupine,
- C12.22-mono- a -diestery mastných kyselín týchto adičných produktov s 1 až 30 molmi etylénoxidu s glycerínom, ( . · ·
- Cs-22-alkylmono- a -oligoglykozidy a ich etoxylované analógy,
- adičné produkty s 5 až 60 molmi etylénoxidu s rycínovým olejom a s vytvrdeným ricínovým olejom,
- adičné produkty etylénoxidu s esterom sorbitanmastnej kyseliny,
- adičné produkty etylénoxidu s alkanolamidom mastnej kyseliny.
Príkladmi pre katiónové tenzidy vo vlasových farbiacich prostriedkoch podľa vynálezu sú najmä kvartérne amóniové zlúčeniny. Výhodné sú amóniumhalogenidy, ako napr. alkyltrimetylamóniumchlorid, dialkyldimetylamóniumchlorid a trialkylmetylamóniumchlorid, napr. cetyltrimetyl-amóniumchlorid, stearylmetylamóniumchlorid, distearyldimetylamóniumchlorid, lauryldimetylamóniumchlorid, lauryldimetylbenzylamóniumchlorid a tricetyl-metylamóniumchlorid. Ďalšie použiteľné katiónové tenzidy podľa vynálezu predstavujú kvarternizované proteínhydrolyzáty.
Podľa vynálezu sú rovnako vhodné katiónové silikónové oleje, ako napr. obchodne známe produkty Q2-7224 (výrobca: Dow Corning: stabilizovaný trimetylsilylamodimetikon). Dow Corning 929 emulzia (obsahujúca hydroxylaminomodifikovaný silikón, označený tiež ako amodimetikon), SM-2059 (výrobca: Generál
-10Electric), SLM-55067 (výrobca: Wacker), ako aj Abil®-Quat 3270 a 3272 (výrobca: T. Goldsmidt; dikvartérny polydimetylsiloxan, Quartenium-80).
Alkylamidoamíny, najmä amidoamíny mastnej kyseliny, ako stearylamidopropyldimetylamín dostupný s označením Tego Amid ®S 18, sa okrem dobrého kondicionačného účinku vyznačujú dobrým biologickým odbúravaním.
Rovnako veľmi dobre sú biologicky odbúravateľné kvartérne esterové zlúčeniny, tzv. „esterkváty“, ako napr. pod obchodným názvom Stepantex® používané dialkylamóniummetosulfáty a metyl-hydroxyalkyldiakoylalkyl-amóniummetosulfáty.
Príkladom pre kvartérny derivát cukru ako katiónový tenzid je obchodný produkt Glucqat®100 dar, podľa CTFA-nomenklatúry Lauryl metyl glucet10hydroxypropyl dimónium chlorid“.
U zlúčenín s alkylovými skupinami používaných ako tenzidy môže vždy ísť o jednotlivé zlúčeniny. Napriek tomu je výhodné pri výrobe týchto látok vychádzať z prírodných rastlinných alebo zvieracích surovín, takže sa získajú zmesi látok * I . I s rozdielnymi, od suroviny závisiacimi dĺžkami alkylovéhó reťazca.
U tenzidov adičné produkty etylénu a/alebo propylénu vychádzajúce z mastných alkoholov alebo deriváty týchto adičných produktov možno použiť produkty s „normálnym“ rozdelením homológov, ako aj také so zúženým homológnym rozdelením. Pod „normálnym“ homológnym rozdelením sa pri tom rozumejú zmesi homológov, ktoré sa získajú ako katalyzátory pri nahradení mastného alkoholu a alkylénoxidu za použitia alkalických kovov, hydroxidov alkalických kovov alebo alkoholátov alkalických kovov. Zúžené homologické rozdelenie sa oproti tomu získa, ak sa napr. použijú hydrotalcity, soli kovov alkalických zemín od éterkarboxylových kyselín, oxidy kovov alkalických zemín, hydroxidy alebo alkoholáty ako katalyzátory. Výhodné je použitie produktov so zúženým homologickým rozdelením.
Ďalšími účinnými, pomocnými a prídavnými látkami sú napr.
- neiónové polyméry ako napr. vinylpyrolidon/vinylakrylátové kopolyméry, polyvinylpyrolidon a vinylpyrolidon/vinylacetátové kopolyméry a polysiloxany,
- katiónové polyméry ako kvarternizovaný celulózoéter, polysiloxany s kvartérnymi skupinami, dimetyldialylamóniumchloridové polyméry, akrylamid-dimetyldialyl amóniumchloridové kopolyméry, dietylsulfátomkvarternizované dimetylaminoetylmetakrylátvinylpyrolidónové kopolyméry, vinylpyrolidónimidazoliniummetochloridové kopolyméry a kvarternizovaný polyvinylalkohol,
- obojakoiqnové a amfotéŕne polyméry ako napr. akrylamidopropyltrimetyl-
Ί amóniumchlorid/akrylátové kopolyméry a oktylakrylamid/metylmetakrylát/terc.butylaminietylmetakrylát-2-hydroxypropyl-metakrylátové kopolyméry,
- aniónové polyméry, ako napr. polyakrylové kyseliny, zosieťované polyakrylové kyseliny, kopolyméry vinylacetát/kyselina krotónová, vinylpyrolidon/vinylakrylátové kopolyméry, vinylacetát/butylmaleát/sobornylacetátové kopolyméry, kopolyméry metylvinyléter/anhydrid kyseliny maleínovej a akrylová kyselina/etylakrylát/Nterc.butylakrylamidové terpolyméry,
- nabobtnávacie prostriedky, ako agar-agar, guarová živica, algináty, xantánová živica, arabská guma, Karaya guma, múka zo svätojánskeho chleba, živica z ľanového semienka, dextrány, deriváty celulózy, napr. metylcelulóza, hydroxyalkylcelulóza a karboxymetylcelulóza. Frakcie škrobov a ich deriváty, ako napr. amylóza, amylopektín. a dextrín, hliny, ako bentonit alebo plnósyntetícké koloidy, ako napr. polyvinylalkohol,
- štruktúry ako glukóza a kyselina maleínová,
- zlúčeniny s účinkom ako vlasové kondicionéry, ako napr. fosfolipidy, napr. sojalecitín, vaječný lecitín a kefalín, ako aj silikónové oleje,
- proteínhydrolyzáty, najmä elastínové, kolagénové, keratínové, mliečne bielkovinové, sojoproteínové a pšeničnoproteínové hydrolyzáty, ich kondenzačné produkty s mastnými kyselinami, ako aj kvarternizované proteínové hydrolyzáty,
- parfumové oleje, dimetylizosorbid a cyklodextríny,
- rozpúšťadlá, ako etanol, izopropanol, etylénglykol, propylénglykol, glycerín a dietylénglykol,
- prostriedky proti lupinám, ako pirokton olamín a zink omadin,
- ďalšie látky upravujúce hodnotu pH,
- účinné látky, ako pantenol, kyselina pantoténová, alantoín, kyseliny pyrolidonkarboxylové a ich soli, rastlinné extrakty a vitamíny,
- cholesterín,
- fotoochranné látky,
- konzistoformné látky, ako estery cukru, polyolester alebo polyoylalkyléter,
- masti a vosky, ako vorvaňovina, včelí vosk, hutnícke vosky, parafíny, mastné alkoholy a estery mastných kyselín,
- alkanolamidy mastných kyselín, .
*1 ,
- komplexotvorné látky, ako EDTA, NTA a fosfónové kyseliny,
- zmáčacie a penetračné látky, ako glycerín, propylénglykolmonoéter, karbonáty, hydrokarbonáty, guanidíny, močoviny, ako aj primárne, sekundárne a terciárne fosfáty,
- kaliace prípravky, ako latex,
- leskotvorné prípravky, ako etylénglykolmono- a -distearát,
- prípravky zväčšujúce objem, ako propán-butánové zmesi, N2O, dimetyléter, CO2 a vzduch, ako aj
- antioxidanty.
Stabilizátory nosičov s obsahom vody sa pri výrobe farieb podľa vynálezu používajú v množstvách obvyklých na tento účel; napr. emulgátory sa používajú
I 1 v koncentráciách od 0,5 do 30 % hmotn. a zahušťovadlá v koncentráciách od 0,1 do 25 % hmotn. vzhľadom na celkové množstvo farbiaceho prostriedku.
Oxidačné pôsobenie sa pri farbení dosiahne v zásade vplyvom kyslíka vo vzduchu. Výhodné je však použitie chemického oxidačného prostriedku, najmä vtedy, ak okrem farbenia sa požaduje zosvetľujúci účinok na ľudské vlasy. Ako oxidačné prostriedky prichádzajú do úvahy persulfáty, chlority a najmä peroxid vodíka alebo ich adičné produkty s močovinou, malamín, ako aj borát sodný. Oxidáciu možno ďalej dosiahnuť pomocou enzýmov. Pritom môžu enzýmy slúžiť ako prenášače vzdušného kyslíka na vývojkové látky alebo na zosilnenie účinku malých množstiev existujúcich oxidačných prostriedkov. Príkladom enzymatického pôsobenia je taký postup, aby sa pôsobením malých množstiev (napr. 1 % alebo menej, vzhľadom na celkové množstvo prostriedku) peroxidáz zosilnil účinok peroxidu vodíka.
Z dôvodov zlepšeného účinku oxidačnej farby sa oxidovadlo tesne pred farbením vlasov zmieša s prípravkom s obsahom oxidačných farbiacich predproduktov. Tak by sa mala prípravku pripravenému na farbenie zabezpečiť pH hodnota v rozmedzí 6 až 10. Zvlášť výhodné je použitie farbiacich prostriedkov
-13v slabo alkalickej oblasti. Teploty pri použití prípravkoch môžu byť v rozmedzí 15 až 40 °C. Po dobe pôsobenia približne 30 minút sa farbiaci prostriedok zmytím z farbených vlasov odstráni. Opätovné umývanie šampónom odpadá, ak sa použije nosič so silným tenzidom, napr. farebný šampón.
Nasledovné príklady slúžia na bližšie objasnenie predmetu vynálezu.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklady syntéz
Príklad 1 Syntéza N, N'-bis(4-aminofenyl)-1,4-diazacykloheptán .4 HCI
Krok 1: N,N'-bis(4-nitrofenyl)-1,4-diazacykloheptán
Zmes pozostávajúca z 22 g 1,4-diazacykloheptánu, 28,2 g p-fluórnitrobenzolu
I ’ ’ I , ' a 300 ιηί etanolu sa zohrievala y autokláve 6 h pri 150 °C. Po ochladení sa odsal vzniknutý produkt. Produkt bol vo forme žltých kryštálov s teplotou topenia >310 °C.
Krok 2: N,N'-bis(4-aminofenyl)-1,4-diazacykloheptán 4HCI
14,8 g produktu z kroku 1 sa suspendovalo v 300 ml zmesi etanol/voda (1:1). Potom sa pod tlakom vodíka 2 MPa (20 atm.) za použitá bežných katalyzátorov (paládia na aktívnom uhlí) pri teplote 50 °C hydrogenoval, až kým sa nenaväzoval žiadny vodík. Po ochladení sa katalyzátor odfiltroval, roztok sa okyslil zriedenou kyselinou chlorovodíkovou a odparil sa do sucha. Produkt bol vo forme svetlofialových kryštálov s teplotou topenia 196 °C.
Príklad 2
Syntéza N,N'-bis(4-amino-2-metyl-fenyl)-1,4-diazacykloheptán. 4HCI
Krok 1: N,N'-bis(4-nitro-2-metyl-fenyl)-1,4-diazacykloheptán 4HCI
Zmes pozostávajúca zo 7,9 g 1,4-diazacykloheptánu, 24,1 g 2-fluór-5-nitrotoluolu a 300 ml etanolu sa v autokláve 6 h zohrievala na 150 °C. Po ochladení sa
-14odsal vzniknutý produkt. Produkt bol vo forme žltých kryštálov s teplotou topenia 154 °C.
Krok 2: N,N’-bis(4-amino-2-metyl-fenyl)-1,4-diazacykloheptán 4HCI
3,5 g produktu z kroku 1 suspendovalo v 400 ml etanolu. Potom sa tlakom vodíka 0,5 MPa (5 atm.) za použitia bežných katalyzátorov (paládia na aktívnom uhlí) pri teplote 50 °C hydrogenovalo, až kým sa nenaväzoval žiadny vodík. Po ochladení sa katalyzátor odfiltroval, roztok sa okyslil zriedenou kyselinou chlorovodíkovou a odparil sa do sucha. Produkt bol vo forme svetlofialových kryštálov s teplotou topenia cca 220 °C.
Príklad 3
Syntéza N,N'-bis(4-amino-3-metyl-fenyl)-1,4-diazacykloheptán 4HCI
Krok 1: N,N'-bis(4-nitro-3-metyl-fenyl)-1,4-diazacykloheptán
Zmes pozostávajúca zó 16,6g 1,4-diazacykloheptánu, 52 g 2-fluór-5-ŕiitrotoluolu a 300 ml etanolu sa v autokláve 6 h zohrievala na 150 °C. Po ochladení sa odsal vzniknutý produkt. Produkt bol vo forme žltých kryštálov s teplotou topenia 214 °C.
Krok 2: N,N'-bis(4-amino-3-metyl-fenyl)-1,4-diazacykloheptán 4HCI
3,5 g produktu z kroku 1 suspendovalo v 400 ml etanolu. Potom sa tlakom vodíka 0,5 MPa (5 atm.) za použitia bežných katalyzátorov (paládia na aktívnom uhlí) pri teplote 50 °C hydrogenoval, až kým sa nenaväzoval žiadny vodík. Po ochladení sa katalyzátor odfiltroval, roztok sa okyslil zriedenou kyselinou chlorovodíkovou a odparil sa do sucha. Produkt bol vo forme béžových kryštálov s teplotou topenia cca 182 °C.
Farebné odtiene
Najprv sa vyrobil krémový základ nasledovného zloženia (všetky množstvá sú, pokiaľ nie je uvedené inak v g):
Lojový mastný alkohol 17,0
Lorol® techn.1 4,0
Teaxapon®N 282 40,0
Dehyton®K3 25,0
Emulgin®B4 1,5
Destilovaná voda
12,5 1 Ci2.i8-niastný alkohol (Henkel) 2 Laurylétersulfát sodný (približne 28 % aktívnej látky; označenie CTFA: Sodium Laureth Sulfate) (Henkel) 3 amidový derivát mastnej kyseliny s betaínovou štruktúrou vzorca R-CONH(CH2)3N+(CH3)2COO’ (približne 30 % aktívnej látky; CTFA označenie Kokoamidopropyl Betaín) (Henkel) 4 Cetylstearylalkohol s približne 20 molmi EO (CTFA-označenie: Ceteareth-20) (Henkel) * t t F ( ' >
Na základe týchto krémov sa potom vyrobila nasledovná emulzia na farbenie vlasov:
Krémový základ Vývojkové látky Väzbové látky Na2SO3 (inhibítor) (NH4)2SO4 Kone, roztok čpavku Voda 50,0 7,5 mmolu * 7,5 mmolu* 1,0 1,0 do pH 10 do 100
* pokiaľ nie je uvedené inak
Jednotlivé časti sa postupne zmiešali. Po pridaní oxidačných farieb a inhibítorov sa potom pomocou koncentrovaného roztoku čpavku pH hodnota emulzie nastavila na 10, potom sa vodou doplnila do 100 g.
Oxidačná vývojka farby sa zmiešala s 3% roztokom peroxidu vodíka do oxidačného roztoku. K nemu sa pridalo 100 g emulzie s 50 g roztoku peroxidu vodíka (3%) a zmiešali sa.
-16Farbiaci krém sa naniesol na približne 5 cm dlhé pruhy štandardizovaných, do 90% šedivých, ale predtým nijako zvlášť neošetrených ľudských vlasov a nechal sa pôsobiť 30 minút pri 32 °C. Po skončení farbenia sa hlasy opláchli, umyli bežným šampónomna vlasy a nakoniec sa vysušili.
Pri farbení boli použité nasledovné väzbové á vývojkové látky:
Vývojkové látky
- N,N'-bis(4-aminofenyl)-1,4-diazacykloheptán (E1)
- N,N'-bis(4-aminofenyl)-piperidín (E2) - porovnávací príklad
- Ν,Ν'-bis (4-amino-2-metyl-fenyl)-1,4-diazacykloheptán (E3)
- Ν,Ν'-bis (4-amino-3-metyl-fenyl)-1,4-diazacykloheptán (E4)
- 2,4,5,6-tetraiminopyridín (E5)
- 4-amino-3-metylfenol (E6)
- 2-aminometyl-4-aminofenol (E7)
- p-aminofenol (E8) ,
-. 1-(2-hydroxýetyl)-2l5-diaminobenzol (E9)
- 4-hydroxy-2,5,6-triaminopyridín (E10)
- N,N'-bis(2-hydroxyetyl)-p-fenyléndiamín (E11)
- P-toluyléndiamín (E12)
- 2-(2,5-diaminofenoxy)-etanol (E13)
Väzbové látky
- 1-naftol (K1)
- rezorcín (K2)
- 2-metyl-5-aminofenol (K3)
- 1,3-bis(2,4-diaminofenoxy)propán (K4)
- 2-chlór-6-metyl-3-aminofenol (K5)
- 3-amino-6-metoxy-2-metylaminofenol (K6)
- 2-hydroxy-4-aminofenoxyetanol (K7)
- 2-amino-3-hydroxy-pyridín (K8)
- 4-chlórrezorcín (K9)
- 2,4-diaminofenoxyetanol (K10)
- 2,6-dimetyl-3-amino-fenol (Κ11)
- 2,4-dichlór-3-amino-fenol (K12)
- 3,4-metyléndioxy-fenol (K13)
- 2-metyl-rezorcín (K14)
- m-aminofenol (K15)
- 2-metyl-5-(2-hydroxyetylamino)-fenol (K16)
- 2,6-dihydroxy-3,4-dimetylpyridín (K17)
- 3-amino-2-metylamino-6-metoxy-pyridín (K18)
- 1-metoxy-2-amino-4-(2-hydroxyetylamino)-benzol (K19)
- 2,6-bis(2-hydroxyetylamino)-toluol (K20)
- 1,7-dihydroxynaftalín (K21)
- 2,7-dihydroxynaftalín (K22)
Získali sa nasledovné farebné odtiene:
Vývojka väzbová látka odtieň zafarbených vlasov intenzita
E1 K1 lazúrová modrá veľmi intenzívna
E2 K1 šedá veľmi slabá
E1 K2 tmavohnedá intenzívna
E2 K2 tmavoblond slabá
E1 K3 tmavofialová intenzívna
E2 K3 červenohnedá veľmi slabá
E1 K4 čiernomodrá veľmi intenzívna
E2 K4 tmavofialová veľmi slabá
E1 K5 tmavofialová veľmi intenzívna
E2 K5 fialová veľmi slabá
E1 K7 tmavofialová intenzívna
E1 K8 tmavofialová intenzívna
E1 K9 šedohnedá intenzívna
E1 K10 čiernomodrá intenzívna
E1 K11 rýdzofialová intenzívna
E1 K12 čiernomodrá intenzívna
Ε1 Κ13 šedohnedá intenzívna
Ε1 Κ14 tmavohnedá intenzívna
Ε1 Κ15 čiernomodrá intenzívna
Ε1 Κ16 tmavofialová , intenzívna
Ε1 Κ17 1 šedomodrá intenzívna
Ε1 Κ18 tmavozelená intenzívna
Ε1 Κ19 čiernomodrá intenzívna
Ε3 Κ1 matná červená intenzívna
Ε3 Κ5 šedočervená intenzívna
Ε4 Κ4 tmavomodrá intenzívna
Ε4 Κ5 čiernomodrá intenzívna
Ε4 Κ6 tmavotyrkysová intenzívna
Ε1+Ε53 Κ4+Κ143 tmavomodrá intenzívna
Ε1+Ε63 Κ8 červenohnedá intenzívna
Ε1+Ε73 Κ3 fotohnedá intenzívna
Ε1+Ε83 Κ3 fotohnedá 1 intenzívna
Ε1+Ε93 Κ3 tmavofialová intenzívna
Ε1+Ε103 Κ20 čiernomodrá intenzívna
Ε1+Ε11b Κ2+Κ153 modrošedá intenzívna
Ε1+Ε83 Κ4+Κ93 námornícka modrá intenzívna
Ε1+Ε103 Κ11+Κ213 tmavofialová intenzívna
Ε1+Ε123 Κ18+Κ223 severská modrá intenzívna
Ε1+Ε63
+Ε133 K3b tmavorubínová intenzívna
PI/

Claims (10)

1.1,4-diazacykloheptánové deriváty všeobecného vzorca (I) k
kde
R1, R2, R3 a R4 nezávisle znamenajú vodík, C^-alkylovú alebo hydroxyalkylovú skupinu alebo C2.4-dihydroxyalkylovú skupinu;
X a Y nezávisle znamenajú v.odík, chlór, fluór, Ci^-alkylovú, hydroxyalkylovú, aminoalkylovú alebo alkoxyskuplnu, CM-dihydroxyalkylovú skupinu alebo alylovú skupinu; a 1 t
R5 a R6 nezávisle znamenajú vodík alebo C^-alkylovú skupinu.
2. 1,4-diazacykloheptánové deriváty podľa nároku 1, kde obidva zvyšky R5 a R6 znamenajú vodík.
3. 1,4-diazacykloheptánové deriváty podľa nároku 1 alebo 2, kde najmenej tri zo skupín R1, R2, R3 a R4 znamenajú vodík.
4. 1,4-diazacykloheptánové deriváty podľa nároku 1 až 3, kde X a Y nezávisle na sebe znamenajú vodík, fluór, chlór alebo Ci-4-alkylovú, najmä metylovú skupinu.
5.1,4-diazacykloheptánové deriváty podľa nároku 1, ktoré sú vybrané z N.N'bis(4-aminofenyl)-1,4-diazacykloheptánu a Ν,Ν'-bis (4-amino-3-metyl-fenyl)-1,4diazacykloheptánu.
6. Oxidačný farbiaci prostriedok na farbenie keratínových vlákien, vyznačujúci sa tým, že obsahuje väzbové a vývojkové látky v nosiči s obsahom vody, pričom ako vývojkovú látku obsahuje derivát 1,4-diazacykloheptánu podľa nároku 1 až 5.
* t
I ‘
7. Oxidačný farbiaci prostriedok podľa nároku 6, vyznačujúci sa t ý m, že ako väzbovú látku obsahuje 1-naftol, rezorcín, 1,3-bis(2,4-diaminofenoxy)propán, 2-hydroxy-4-aminofenoxyetanol, 4ľchlórrezorcín, 2,4-diaminofenoxyetanol, 2-metyl-rezorcín, 2-metyl-5-(2-hydroxyetylamino)-fenol, 3-amino-2-metylamino-6-metoxy-pyridín.
8. Oxidačný farbiaci prostriedok podľa nároku 6 alebo 7, vyznačujúci sa t ý m, že okrem derivátov 1,4-diazacykloheptánu obsahuje aspoň jednu ďalšiu vývojkovú látku.
, 1
9. Oxidačný farbiaci prostriedok podľa nároku 8, vyznačujúci sa t ý m, že ďalšie vývojkové látky sú vybrané z 2,4,5,6-tetraaminopyrimidínu, 4hydroxy-2,5,6-triaminopyridínu, 1-(2-hydroxyetyl)-2,5-diaminobenzolu, p-fenyléndiamínu, p-toluylendiamínu, p-aminofenolu, 3-metyl-p-aminofenolu, 2-aminometyl-paminofenolu a 1,3-N,N'-bis(2'-hydroxyetyl)-N,N'-bis(4'-aminofenyl)-diamino-1,3propán-2-olu.
10. Použitie 1,4-diazacykloheptánových derivátov podľa jedného z nárokov 1 až 5 a ich vo vode rozpustných solí ako vývojkových látok v oxidačných farbách na vlasy.
SK1155-99A 1997-02-26 1998-02-20 Novel 1,4-diazacycloheptane derivatives and their use in hair oxidation dyes SK115599A3 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19707545A DE19707545A1 (de) 1997-02-26 1997-02-26 Neue Diazacycloheptan-Derivate und deren Verwendung
PCT/EP1998/000986 WO1998038175A1 (de) 1997-02-26 1998-02-20 Neue 1,4-diazacycloheptan-derivate und deren verwendung in oxidationshaarfärbemitteln

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK115599A3 true SK115599A3 (en) 2000-05-16

Family

ID=7821441

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1155-99A SK115599A3 (en) 1997-02-26 1998-02-20 Novel 1,4-diazacycloheptane derivatives and their use in hair oxidation dyes

Country Status (15)

Country Link
US (1) US6165230A (sk)
EP (1) EP0966449B1 (sk)
JP (1) JP2001513766A (sk)
CN (1) CN1248250A (sk)
AT (1) ATE237598T1 (sk)
AU (1) AU731108B2 (sk)
BR (1) BR9807857A (sk)
CA (1) CA2281500A1 (sk)
DE (2) DE19707545A1 (sk)
ES (1) ES2196554T3 (sk)
HU (1) HUP0001491A2 (sk)
NO (1) NO994115D0 (sk)
PL (1) PL335025A1 (sk)
SK (1) SK115599A3 (sk)
WO (1) WO1998038175A1 (sk)

Families Citing this family (27)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2767685B1 (fr) 1997-09-01 2004-12-17 Oreal Composition pour la teinture d'oxydation des fibres keratiniques comprenant du 2-chloro 6-methyl 3-aminophenol et une base d'oxydation, et procede de teinture
CA2335959C (en) 1998-06-23 2008-12-16 Horst Hoffkes Colorants
DE19951009A1 (de) * 1999-10-22 2001-04-26 Henkel Kgaa Mittel zum Färben von keratinhaltigen Fasern
DE19951010A1 (de) * 1999-10-22 2001-04-26 Henkel Kgaa Mittel zum Färben von keratinhaltigen Fasern
FR2805741B1 (fr) * 2000-03-06 2003-06-20 Oreal Composition de teinture d'oxydation des fibres keratiniques avec un derive particulier de la paraphenylenediamine et un colorant direct particulier
FR2805740B1 (fr) * 2000-03-06 2003-09-05 Oreal Composition de teinture d'oxydation des fibres keratiniques et procede de teinture mettant en oeuvre cette composition
FR2805738B1 (fr) * 2000-03-06 2003-03-14 Oreal Composition de teinture d'oxydation des fibres keratiniques et procede de teinture mettant en oeuvre cette composition
FR2805739B1 (fr) * 2000-03-06 2003-01-10 Oreal Composition de teinture d'oxydation des fibres keratiniques et procede de teinture mettant en oeuvre cette composition
FR2806299B1 (fr) * 2000-03-14 2002-12-20 Oreal Compositions pour la teinture des fibres keratiniques contenant des derives de paraphenylenediamine a groupement pyrrolidinyle
FR2817471B1 (fr) * 2000-12-06 2005-06-10 Oreal Composition de teinture d'oxydation a base de 1-(4-aminophenyl) pyrrolidines substituees en position 3 et 4 et procede de teinture de mise en oeuvre
FR2817472B1 (fr) * 2000-12-06 2003-01-03 Oreal Composition de teinture d'oxydation a base de 1-(4-aminophenyl)pyrrolidines substituees au moins en position 2 et 3 et procede de teinture de mise en oeuvre
FR2817474B1 (fr) * 2000-12-06 2003-01-03 Oreal Composition de teinture d'oxydation a base de 1-(4-aminophenyl) pyrrolidines substituee en position 2 et procede de teinture de mise en oeuvre
DE10101206A1 (de) * 2001-01-11 2002-07-18 Henkel Kgaa Entwickler/Entwickler-Hybridfarbstoffe und hybridfarbstoffvorprodukte
FR2822697B1 (fr) * 2001-04-02 2003-07-25 Oreal Nouvelle composition tinctoriale pour la teinture des fibres keratiniques comprenant un colorant azoique cationique particulier
FR2828488B1 (fr) * 2001-08-08 2005-06-10 Oreal Composition pour la teinture de fibres keratiniques contenant une paraphenylenediamine substituee par un radical diazacycloheptane
DE10144226A1 (de) * 2001-09-07 2003-03-27 Henkel Kgaa Neue verbrückte p-Phenylendiamine
US6946005B2 (en) 2002-03-27 2005-09-20 L'oreal S.A. Pyrrolidinyl-substituted para-phenylenediamine derivatives substituted with a cationic radical, and use of these derivatives for dyeing keratin fibers
US7132534B2 (en) * 2002-07-05 2006-11-07 L'oreal Para-phenylenediamine derivatives containing a pyrrolidyl group, and use of these derivatives for coloring keratin fibers
FR2844271A1 (fr) * 2002-09-09 2004-03-12 Oreal Derives bis-paraphenylenediamine a groupement pyrrolidinyle et utilisation de ces derives pour la coloration de fibres keratiniques
US6923835B2 (en) * 2002-09-09 2005-08-02 L'oreal S.A. Bis-para-phenylenediamine derivatives comprising a pyrrolidyl group and use of these derivatives for dyeing keratin fibres
US7186277B2 (en) 2003-03-24 2007-03-06 L'oreal Sa Composition for dyeing keratin fibres, comprising a cationic para-phenylenediamine derivative substituted with a diazacyclohexane or diazacycloheptane ring
US7090703B2 (en) 2003-03-24 2006-08-15 L'oreal Para-phenylenediamine derivatives comprising a cyclic diaza group substituted with a cationic radical, and use of these derivatives for dyeing keratin fibers
FR2852955A1 (fr) * 2003-03-24 2004-10-01 Oreal Derives de paraphenylenediamine a groupement cyclique diaza substitue par un radical cationique et utilisation de ces derives pour la coloration de fibres keratiniques
FR2852830B1 (fr) * 2003-03-24 2008-04-18 Oreal Composition de teinture des fibres keratiniques comprenant un derive de para-phenylenediamine cationique substitue par un cycle diazacyclohexane ou diazacycloheptane
FR2860232B1 (fr) * 2003-09-26 2006-01-27 Oreal Derives de triacyclonane substitue sur l'un au moins des atomes d'azote par un groupement 4'-aminophenyle substitue ou non substitue pour la teinture des fibres keratiniques
EP2047841B1 (en) * 2006-07-31 2016-10-26 Kao Corporation Hair dye composition
JP5962381B2 (ja) * 2011-12-27 2016-08-03 Jsr株式会社 液晶配向剤、液晶配向膜、液晶表示素子及び重合体

Family Cites Families (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2834605A1 (de) * 1978-08-07 1980-02-28 Henkel Kgaa Neue bis-aminopyridine, deren herstellung und verwendung als komponenten in oxidationshaarfarben sowie diese enthaltende haarfaerbemittel
DE3627922A1 (de) * 1986-08-18 1988-03-03 Henkel Kgaa Neue tetraaminopyrimidin-derivate und deren verwendung in haarfaerbemitteln
DE3723354A1 (de) * 1987-07-15 1989-01-26 Henkel Kgaa Sulfatierte hydroxy-mischether, verfahren zu ihrer herstellung und ihre verwendung
DE3725030A1 (de) * 1987-07-29 1989-02-09 Henkel Kgaa Oberflaechenaktive hydroxysulfonate
JPS6461449A (en) * 1987-08-31 1989-03-08 Terumo Corp Diazonium salt compound and production thereof
US5344464A (en) * 1988-09-08 1994-09-06 L'oreal Oxidation dye composition containing at least one double base in combination with at least one single base and dyeing process making use of it
FR2635976B1 (fr) * 1988-09-08 1994-01-21 Oreal Composition tinctoriale d'oxydation contenant au moins une base double associee a au moins une base simple et procede de teinture la mettant en oeuvre
DE3926344A1 (de) * 1989-08-09 1991-02-28 Henkel Kgaa Verfahren zur herstellung von hellfarbigen oelsaeuresulfonaten
DE4008049A1 (de) * 1990-03-14 1991-09-19 Henkel Kgaa Paraphenylendiamin-derivate und deren verwendung in oxidationsfaerbemitteln
DE4234887A1 (de) * 1992-10-16 1994-04-21 Wella Ag Oxidationshaarfärbemittel mit einem Gehalt an 4,5-Diaminopyrazolderivaten sowie neue 4,5-Diaminopyrazolderivate und Verfahren zu ihrer Herstellung
US5413082A (en) * 1994-01-19 1995-05-09 Siemens Electric Limited Canister purge system having improved purge valve
JP2001502662A (ja) * 1996-07-03 2001-02-27 ハンス・シュヴァルツコプフ・ゲゼルシャフト・ミット・ベシュレンクテル・ハフツング・ウント・コンパニー・コマンディットゲゼルシャフト 新規ピペラジン誘導体および酸化染料

Also Published As

Publication number Publication date
JP2001513766A (ja) 2001-09-04
DE59807968D1 (de) 2003-05-22
BR9807857A (pt) 2000-02-22
US6165230A (en) 2000-12-26
AU731108B2 (en) 2001-03-22
CN1248250A (zh) 2000-03-22
ES2196554T3 (es) 2003-12-16
DE19707545A1 (de) 1998-08-27
NO994115L (no) 1999-08-25
PL335025A1 (en) 2000-03-27
ATE237598T1 (de) 2003-05-15
EP0966449A1 (de) 1999-12-29
AU6722998A (en) 1998-09-18
CA2281500A1 (en) 1998-09-03
HUP0001491A2 (hu) 2000-09-28
WO1998038175A1 (de) 1998-09-03
EP0966449B1 (de) 2003-04-16
NO994115D0 (no) 1999-08-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK115599A3 (en) Novel 1,4-diazacycloheptane derivatives and their use in hair oxidation dyes
DE19607751A1 (de) Neue Aminophenol-Derivate und deren Verwendung
DE10038029A1 (de) Mittel zum Färben von keratinhaltigen Fasern
DE19630275A1 (de) Mittel zum Färben von keratinhaltigen Fasern
EP1233744B1 (de) Mittel zum färben von keratinhaltigen fasern
WO2000038629A1 (de) Mittel zum färben von keratinhaltigen fasern
EP1037592B2 (de) Neue entwicklerkombinationen für oxidationsfärbemittel
SK9152000A3 (en) Novel p-aminophenol derivatives, an oxidative colorant containing them and the use thereof
WO2001097764A2 (de) Mittel zum färben von keratinhaltigen fasern
DE19826457A1 (de) Neue 2,4-Diaminophenolderivate und deren Verwendung
EP0979064B1 (de) Oxidationsfärbemittel
EP0873987B1 (de) Perfluoracylierte 3-Aminophenol-Derivate und deren Verwendung in Haarfärbemitteln
EP1218344B1 (de) Neue oxidationsfarbstoffvorprodukte
DE19927074A1 (de) Neue Entwickler-Kuppler-Kombinationen
DE19746249A1 (de) Neue Aminophenol-Derivate und deren Verwendung
CZ304499A3 (cs) Aktivní forma alfa-N-acetylgalaktosaminidázy z vláknité houby Aspergillus niger
DE19826456A1 (de) Neue 3,4-Diaminophenolderivate und deren Verwendung
CZ20002275A3 (cs) Deriváty p-aminofenolu
DE19746250A1 (de) Verwendung von substitutierten alpha-Naphtolen zum Färben von Keratinfasern
EP1229891A1 (de) Mittel zum färben von keratinhaltigen fasern