SK115497A3 - Transporter-mixer equipped with a screw discharging device - Google Patents

Transporter-mixer equipped with a screw discharging device Download PDF

Info

Publication number
SK115497A3
SK115497A3 SK115497A SK115497A SK115497A3 SK 115497 A3 SK115497 A3 SK 115497A3 SK 115497 A SK115497 A SK 115497A SK 115497 A SK115497 A SK 115497A SK 115497 A3 SK115497 A3 SK 115497A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
transport container
transport
discharge
mixture
discharge device
Prior art date
Application number
SK115497A
Other languages
English (en)
Inventor
Frank Hoferichter
Frank Herrmann
Holger Dietrich
Original Assignee
Ingenieurkontor Fur Maschinenk
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ingenieurkontor Fur Maschinenk filed Critical Ingenieurkontor Fur Maschinenk
Publication of SK115497A3 publication Critical patent/SK115497A3/sk

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B28WORKING CEMENT, CLAY, OR STONE
    • B28CPREPARING CLAY; PRODUCING MIXTURES CONTAINING CLAY OR CEMENTITIOUS MATERIAL, e.g. PLASTER
    • B28C7/00Controlling the operation of apparatus for producing mixtures of clay or cement with other substances; Supplying or proportioning the ingredients for mixing clay or cement with other substances; Discharging the mixture
    • B28C7/16Discharge means, e.g. with intermediate storage of fresh concrete
    • B28C7/162Discharge means, e.g. with intermediate storage of fresh concrete by means of conveyors, other than those comprising skips or containers, e.g. endless belts, screws, air under pressure

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Dispersion Chemistry (AREA)
  • Mixers Of The Rotary Stirring Type (AREA)

Description

Transportná miešačka so špirálovým vynášacím zariadením
Oblasť techniky
Vynález sa týka transportnej miešačky so špirálovým vynášacím zariadením, ktorá pozostáva z poháňanej, v podstate valcovej transportnej nádoby, uloženej na podvozku vozidla otočné okolo v podstate vodorovnej osi, pričom táto transportná nádoba je v oblasti svojho valcového plášťa vybavená diaľkovo uzatvárateľným plniacim otvorom a vynášacím zariadením na svojej zadnej čelnej strane, ktoré je pri obvode tejto transportnej nádoby vybavené dovnútra transportnej nádoby ústiacim vnútorným vynášacím otvorom, na ktorý vo vynášacom zariadení nadväzuje prstencový kanál, ktorý v oblasti osi otáčania transportnej nádoby ústi do smerom dozadu otvoreného centrálneho vynášacieho otvoru.
Doterajší stav techniky
Transportné miešačky tohto druhu sú známe okrem iného z dokumentu US-PS 2 038 158. Transportná miešačka opísaná v tomto spise obsahuje valcovú transportnú nádobu s vodorovnou pozdĺžnou osou, umiestnenú na podvozku vozidla. Transportná nádoba je vybavená hnacím motorom, ktorým môže byť táto transportná nádoba uvedená do otáčavého pohybu okolo svojej osi, pri ktorom je táto transportná nádoba vedená príslušnými ložiskami na ráme. Na vnútornej strane valcovej steny transportnej nádoby sú usporiadané miešacie špirály, ktoré pri otáčaní v prvom smere (A) udržujú zmes v pohybe, čím sa predíde jej predčasnému stuhnutiu.
Pri otáčaní v opačnom smere (B) je zmes tiež miešaná, súčasne je však prepravovaná k zadnej čelnej stene transportnej nádoby k vynášaciemu zariadeniu, ktoré je pri tomto smere (B) otáčania aktivované. Toto vynášacie zariadenie je vybavené kanálom v tvare segmentu, ktorý prebieha v obvodovom uhle približne 90°.
Tento kanál v tvare segmentu nadväzuje svojim jedným koncom na vnútorný vynášací otvor, ktorým do tohto kanála v tvare segmentu prichádza zmes z transportnej nádoby. Na opačnom konci tohto kanála v tvare segmentu je usporiadaný viacstupňový prechod k centrálnemu, smerom dozadu a von orientovanému vynášaciemu otvoru.
Keď sa transportná nádoba otáča v smere miešania, je zmes vedená labyrintovým systémom a nedostane sa do centrálneho vynášacieho otvoru a tým ani von.
Keď sa transportná nádoba naopak otáča vo vynášacom smere, je zmes po dávkach zavádzaná najskôr do vnútri sa nachádzajúceho prstencového kanála a odtiaľ do centrálneho vynášacieho otvoru a ďalej von.
Opísaná konštrukcia je mimoriadne nedokonalá, pretože maximálna hladina zmesi v transportnej nádobe musí byť udržovaná relatívne hlboko pod osou otáčania tejto transportnej nádoby.
Ak sa dodržuje táto podmienka, je obmedzené množstvo zmesi v transportnej nádobe, takže transport sa stáva nerentabilným. Musí sa jazdiť príliš často.
Keď sa zmienená podmienka nedodrží, stráca transportná miešačka svoj náklad, to jest zmes, na vozovku. Zmes tam rýchlo stvrdne a s jej odstránením sú spojené vysoké náklady. Sú tiež ohrozené ostatné vozidlá.
Podobné zariadenie je známe tiež z dokumentu DE-OS 43 33 087. U tejto transportnej miešačky je použitá vynášacia špirála, ktorá obsahuje prstencový kanál, ktorý prebieha po viac ako 270° obvodu transportnej nádoby. Na jeden koniec tohto kanála nadväzuje smerom dovnútra otvorený vnútorný vynášací otvor a na opačný koniec oblúkový kanál vedúci k centrálnemu vynášaciemu otvoru.
Zásluhou tohto veľmi dlhého prstencového kanála je umožnené, aby sa hladina zmesi v transportnej nádobe v priebehu transportu nachádzala nad vynášacím otvorom a aby zmes bola napriek tomu spoľahlivo zadržovaná vnútri transportnej nádoby. Je pritom ľahostajné, či sa transportná nádoba v priebehu jazdy otáča v miešacom smere alebo či stojí v polohe, kedy sa vnútorný vynášací otvor a prepad z prstencového kanála do vodiaceho kanála k centrálnemu vynášaciemu otvoru nachádza nad hladinou zmesi v transportnej nádobe.
Toto uskutočnenie vynášacieho zariadenia sa tiež veľmi dobre osvedčilo v praxi. Pomocou tohto vynášacieho zariadenia boli vytvorené podmienky, aby pri súčasnom zaistení spoľahlivého uzavretia plniaceho otvoru v strednej časti plášťa transportnej nádoby a upravenej dopravnej, poprípade miešacej špirále (DE Gbm 94 14 733) bolo možné transportovať veľmi veľké množstvá zmesi.
Zásluhou možnosti otáčať transportnou nádobou tohto vyhotovenia okolo takmer vodorovnej osi a tým zaistiť možnosť rovnomerného rozloženia nákladu na nápravy transportného vozidla, boli vytvorené podmienky na to, aby sa na transportnom vozidle mohli inštalovať transportné nádoby s mimoriadne veľkým objemom.
Použitie týchto veľkých transportných nádob je však obmedzené tým, že v obmedzenom časovom rámci, ktorý je daný obvyklou rýchlosťou tuhnutia zmesi a technologickým procesom na stavenisku, sa nestihne vyprázdnenie zmesi z transportnej nádoby.
Za účelom riešenia tohto problému už bolo v dokumente DE 43 33 087 navrhnuté viacchodové usporiadanie vynášacích špirál.
V dôsledku radiálnej konštrukcie tejto vynášacej špirály a extrémne veľkej dĺžky prstencového kanála na obvode transportnej nádoby je možnosť vynášania zmesi z vnútorného priestoru transportnej nádoby obmedzená iba na jediné miesto obvodu transportnej nádoby, naviac s obmedzenou dĺžkou v smere obvodu. V dôsledku obmedzenej tekutosti zmesi sa do prípadnej druhej vynášacej špirály dostáva vždy len nepatrné množstvo zmesi, najmä v prípade, že hladina zmesi v transportnej nádobe je veľmi nízka.
Ak sa vyjde z toho, že pri tejto nízkej hladine zmesi je rýchlosť vynášania už z princípu podstatne znížená, prináša prídavná vynášacia Špirála v tejto fáze procesu sotva nejaké výhody.
Úlohou vynálezu je preto nájdenie konštrukcie výkonného viacchodového vynášacieho zariadenia pre transportné nádoby s veľkým objemom a s vysokou možnou hladinou zmesi, ktoré bude primerane výkonné aj pri nízkej hladine zmesi v transportnej nádobe.
v
Ďalšia úloha vynálezu spočíva v tom, aby obe vynášacie zariadenia boli v priebehu miešania počas transportu alebo pri stojacej transportnej nádobe v takej polohe, v ktorej, aj keď hladina zmesi v transportnej nádobe je prípadne výrazne nad osou tejto transportnej nádoby, nemôže centrálnym vynášacím otvorom vytiecť žiadna zmes na vozovku.
v
Ďalej sa požaduje, aby vynášacie zariadenie bolo uskutočnené tak, aby v jeho priestore mohli byť vedené potrubia na ovládanie pohyblivých prvkov na otáčajúcej sa transportnej nádobe.
Podstata vynálezu
Uvedenú komplexnú úlohu rieši a nedostatky obdobných transportných miešačiek do značnej miery odstraňuje transportná miešačka so Špirálovým vynášacím zariadením, ktorá pozostáva z poháňanej, v podstate valcovej transportnej nádoby, uloženej na podvozku vozidla otočné okolo v podstate vodorovnej osi, pričom táto transportná nádoba je v oblasti svojho valcového plášťa vybavená diaľkovo uzatvárateľným plniacim otvorom a vynášacím zariadením na svojej zadnej čelnej strane, ktoré je pri obvode tejto transportnej nádoby vybavené dovnútra transportnej nádoby ústiacim vnútorným vynášacím otvorom, na ktorý vo vynášacom zariadení nadväzuje prstencový kanál, ktorý v oblasti osi otáčania transportnej nádoby ústi do smerom dozadu otvoreného centrálneho vynášaného otvoru, podľa vynálezu, ktorého podstata spočíva v tom, že prstencový kanál vynášacieho zariadenia je v osovom smere rotačné poháňanej transportnej nádoby uskutočnený ako špirála a transportná nádoba je vybavená najmenej dvomi uhlovo v smere obvodu navzájom presadenými vynášacími zariadeniami, ktorých prstencové kanály sa v smere obvodu a v osovom smere navzájom aspoň čiastočne prekrývajú.
Zásluhou axiálneho priebehu vynášacích špirál v oblasti prstencového kanála môžu byť vynášacie zariadenia navzájom natočené pod ľubovolným uhlom, výhodný je uhol 180°, a každá z vynášacich špirál je z vnútorného priestoru transportnej nádoby plnená vlastným vnútorným vynášacím otvorom. Súčasne je takto zaistené, že zásluhou usporiadania centrálnych vynášacích otvorov vynášacích zariadení v spoločnej rovine môže byť prúd vynášanej zmesi v podstate plynulý.
V priebehu miešania pri transportnej nádobe otáčajúcej sa v opačnom smere alebo pri transportnej nádobe neotáčajúcej sa v priebehu transportu nemôže ani pri vysokej hladine zmesi v tejto transportnej nádobe alebo pri naklonenom vozidle uniknúť žiadna zmes na vozovku.
Konštrukcia vynášacieho zariadenia tiež zaisťuje, že v strede uvedených vynášacích otvorov môže byť usporiadaná vodiaca rúra pre priechod prenosových členov na ovládanie plniacej klapky transportnej nádoby.
Reguláciou rýchlosti otáčania transportnej nádoby možno dosiahnuť to, že rýchlosť vynášania zmesi môže byť vo všetkých fázach procesu vyprázdňovania transportnej nádoby približne konštantná.
Je výhodné, keď sa použijú dve vynášacie zariadenia, ktorá sú navzájom natočené o 180° a na jednom z týchto vynášacích zariadení pri hore sa nachádzajúcom plniacom otvore sa prepad z prstencového kanála do vodiaceho kanála na vnútornej vymedzovacej stene prstencového kanála a pri miešacom smere otáčania predná hrana vnútorného vynášacieho otvoru nachádzajú s odstupom nad maximálnou hladinou zmesi v transportnej nádobe.
Pokusmi sa preukázalo, že opísaným riešením sa dosiahnu optimálne výsledky čo sa týka rýchlosti vynášania zmesi, nákladov na výrobu vynášacieho zariadenia a podmienok pre údržbu tohto vynášacieho zariadenia.
Ďalej je výhodné, ak prstencové kanály vynášacích zariadení prebiehajú v uhle 330 až 390°, výhodne 360°, vodiace kanály oboch vynášacích zariadení takmer po celej svojej dĺžke prebiehajú radiálne voči transportnej nádobe a blízko osi transportnej nádoby smerom dozadu otvorenými vonkajšími vynášacími otvormi ústia do centrálneho vynášacieho otvoru, na ktoiý nadväzuje smerom dozadu sa rozširujúci lievik, v ktorého ploche vnútorného otvoru ležia oba vonkajšie vynášacie otvory.
Takto sa dosiahne vysoký stupeň zaistenia proti vytekaniu zmesi v priebehu transportu. Opísané uskutočnenie umožňuje, aby sa jednoduchými a robustnými konštrukčnými prvkami dosiahla optimálna funkcia.
Ukázalo sa byť výhodným, keď každému vynášaciemu zariadeniu je vnútri transportný nádoby priradená dopravná špirála, ktorá vždy prebieha až k vnútornému vynášaciemu otvoru príslušného vynášacieho zariadenia. Pri tomto uskutočnení je až do poslednej fázy procesu v krátkej dobe zaistené dokonalé vyprázdňovanie transportnej nádoby.
Okrem toho je výhodné, keď radiálna výška dopravných špirál je v priemere menšia ako 15 percent priemeru transportnej nádoby. Ukázalo sa totiž byť výhodným použitie menšej výšky dopravných špirál, pretože výkon motora by mal byť k dispozícii predovšetkým prejazdu, najmä pri transporte veľkých množstiev zmesi v teréne. Na druhej strane, aj pomerne ploché dopravné špirály sú i vo veľmi veľkých transportných nádobách schopné zaistiť dostatočné miešanie zmesi, poprípade pohybom zmesi pozdržať tuhnutie betónu.
Konečne je výhodné, ak smerom dozadu otvorený centrálny vynášací otvor vynášacích zariadení je usporiadaný centrálne a cez zadnú čelnú stenu transportnej nádoby prechádza vodiaca rúra, v ktorej sú usporiadané tlakové potrubia na ovládanie mechanických prvkov na otáčajúcej sa transpor tnej nádobe, pričom tlakové potrubia sú v oblasti osi transportnej nádoby pomocou pohyblivého spojovacieho člena spojené s nehybnými tlakovými potrubiami na podvozku vozidla.
Opísané riešenie umožňuje, aby cez vynášacie zariadenia s vysokým výkonom boli pretiahnuté potrubia pre tekutinu na ovládanie prvkov na otáčajúcej sa transportnej nádobe, napríklad klapky na plniacom otvore tejto transportnej nádoby, bez toho, aby to nepriaznivo ovplyvnilo funkciu či výkon týchto vynášacích zariadení.
Vedením prenosových prvkov cez centrálny vynášací otvor sa naviac dosiahne ďalšia výhoda spočívajúca v tom, že priemer transportnej nádoby môže byť prispôsobený šírke a prípustnej výške transportného vozidla.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Podstata vynálezu je ďalej objasnená na príkladoch jeho uskutočnenia, ktoré sú opísané na základe pripojených výkresov, ktoré znázorňujú:
- na obr. 1 časť pozdĺžneho rezu transportnou nádobou s vynášacími zariadeniami,
- na obr. 2 pohľad na transportnú nádobu z obr. 1 z pravej strany,
- na obr. 3 pohľad na transportnú nádobu z obr. 1 zhora,
- na obr. 4 schematické znázornenie vynášacieho zariadenia so znázornením stavu hladiny vo vynáša- cej špirále v priebehu procesu miešania počas transportu,
- na obr. 5 znázornenie stavu naplnenia druhej vynášacej špirály, ktorá je pevne spojená s prvou vyná- šacou špirálou a je voči nej natočená o 180°,
- na obr. 6 znázornenie stavu naplnenia prvého vynášacieho zariadenia v priebehu otáčania v smere, ktorý slúži na vynášanie zmesi,
- na obr. 7 stav hladiny v druhom vynášacom zariadení pri rovnakom smere otáčania, a
- na obr. 8 prenos nastavovacieho pohybu cez stred vynášacieho otvoru do a na transportnú nádobu.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Na podvozku transportného vozidla je otočné okolo v podstate vodorovnej osi 10 uložená transportná nádoba 1. Táto transportná nádoba 1 je známym spôsobom poháňaná samostatným pohonom s voliteľne nastaviteľným smerom otáčania a otáčkami.
Vynášacie zariadenia 2, 3 v tvare prstencov sú koaxiálne s transportnou nádobou 1 pripojené k jej zadnému koncu.
Každé z vynášacích zariadení 2, 3 obsahuje zo všetkých strán uzatvorený prstencový kanál 21, 31, ktorý po obvode prebieha v uhle 330 až 360°, výhodne v rovine plášťa 11 transportnej nádoby
1. Každý z týchto prstencových kanálov 21. 31 prebieha na vonkajšom obvode transportnej nádoby 1 v špirále, výhodne pravidelnej, s osou zhodnou s osou 10 transportnej nádoby L Vnútorné vynášacie otvory 22, 32 sú navzájom natočené o 180° a umožňujú vstup zmesi do prstencových kanálov 21. 31 v rovine čelnej steny 14 transportnej nádoby L
Na opačné konce prstencových kanálov 21. 31 nadväzuje vždy radiálne usporiadaný vodiaci kanál 23. 33. Vodiace kanály 23. 33 sú radiálne smerom dovnútra, to jest k osi 10, vymedzené šikmými plochami. V blízkosti osi otáčania transportnej nádoby 1 sú tieto vodiace kanály 23.33 smerom dozadu k centrálnemu vynášaciemu otvoru 15 vybavené vonkajšími vynášacími otvormi 232. 332. Zmes vyvrhovaná cez tieto vonkajšie vynášacie otvory 232, 332 je lievikom 151. ktorý nadväzuje na centrálny vynášací otvor 15. odvádzaná z transportnej nádoby 1 s odstupom od vynášacích zariadení
2, 3. Zmes potom môže byť ukladaná buď do zásobníka alebo pomocou sklzu transportovaná na miesto spracovania. Medzi oboma axiálne orientovanými vonkajšími vynášacími otvormi 232. 332 vodiacich kanálov 23, 33 je v osi 10 transportnej nádoby 1 usporiadaná vodiaca rúra 16. ktorá zasahuje až do vnútorného priestoru transportnej nádoby 1. Cez túto vodiacu rúru 16 môžu byť vedené úseky 51.61 tlakového potrubia na ovládanie otáčajúcej sa transportnej nádoby 1.
Na obr. 4 až 7 sú znázornené dvojice vynášacích zariadení 2,3 pri ich činnosti v jednotlivých smeroch otáčania transportnej nádoby L
Na obr. 4 je znázornené prvé vynášacie zariadenie 2. Vnútorný vynášací otvor 22 sa nachádza v hornej časti transportnej nádoby 1. Z tohto miesta vedie prstencový kanál 21 po obvode v uhle takmer 360° opäť do hornej polohy. V znázornenej polohe nemôže do vnútorného vynášacieho otvoru 22 vniknúť žiadna zmes, pretože tento vnútorný vynášací otvor 22 sa nachádza s odstupom nad hladinou 81 zmesi v transportnej nádobe 1. Naviac, zmes, ktorá sa nachádza v prstencovom kanáli 21. nemôže bez ďalšieho cez prepad 231 na vnútornej stene prstencového kanála 21 pretiecť do vodiaceho kanála 23. Vodiaci kanál 23 zostáva prázdny. Z vonkajšieho vynášacieho otvoru 232 nevystupuje žiadna zmes do centrálneho vynášacieho otvoru 15 a do lievika 151.
Na obr. 5 znázornená poloha druhého vynášacieho zariadenia 3 je znázornená v tom istom postavení, ako prvé vynášacie zariadenie 2. Vnútorný vynášací otvor 32 sa tu nachádza v spodnej časti transportnej nádoby 1. Zmes vstupuje týmto vnútorným vynášacím otvorom 32 do prstencového kanála 31 a vyplňuje ľavú časť tohto prstencového kanála 31 až do výšky hladiny 81 zmesi v transportnej nádobe 1. Zostávajúca časť prstencového kanála 31 je celkom prázdna. Do voľného priestoru neodchádza vonkajším vynášacím otvorom 332 žiadna zmes. V tejto polohe môže transportná nádoba 1 tiež zostať stáť. Vystupovaniu zmesi bráni nad hladinu 81 zmesi vystupujúci segment prstencového kanála 31. Z obr. 4 a 5 je zreteľne zrejmé, že pri zachovaní smeru A otáčania nemôže z transportnej nádoby 1 uniknúť do voľného priestoru žiadna zmes.
Na obr. 6 a 7 sú znázornené polohy prvého vynášacieho zariadenia 2 a druhého vynášacieho zariadenia 3 v rovnakom okamihu.
Pri smere B otáčania podľa obr. 6 sa na začiatku ešte nachádza zmes vo vodiacom kanáli 23. Odtiaľ sa táto zmes dostáva vonkajším vynášacím otvorom 232 do centrálneho vynášacieho otvoru 15 a ďalej lievikom 151 do voľného priestoru. V priebehu otáčania transportnej nádoby 1 až do toho okamihu, kedy sa vnútorný vynášací otvor 22 priblíži k hladine 81 zmesi v transportnej nádobe X natečie týmto vnútorným vynášacím otvorom 22 do prstencového kanála 21 také množstvo zmesi, že tento prstencový kanál 21 je pod hladinou 81 zmesi prakticky plný. Potom, čo pri ďalšom otáčaní príde pod najvyššiu hladinu 81 zmesi prepad 231 do vodiaceho kanála 23. vyteká zmes do tohto vodiaceho kanála 23 a odchádza von.
Druhé vynášacie zariadenie 3 na obr, 7 sa svojim vodiacim kanálom 33 pohybuje už pod hladinou 81 zmesi v transportnej nádobe 1. Zmes uložená v prstencovom kanáli 31 v smere B otáčania pred vodiacim kanálom 33 je odvádzaná vonkajším vynášacím otvorom 332 a lievikom 151 do voľ ného priestoru. V medzičase sa vnútorný vynášací otvor 32 opäť ponorí do zmesi, takže sa zmesou už opäť môže naplniť ľavá časť prstencového kanála 31.. Pri ďalšom pohybe v smere B otáčania pokračuje tento proces vynášania zmesi takmer kontinuálne alebo pulzne. Ku vzniku pulzov dochádza len preto, že v priebehu pohybu prepadu 231. 331 nad hladinou 81 zmesi nedoteká do vodiaceho kanála 23. poprípade 33, žiadna ďalšia zmes.
V praxi je však tento pulzný prietok sotva zistiteľný, pretože v tejto dobe odteká do voľného priestoru ešte zmes z vodiaceho kanála 23.33. Skôr než táto zmes vytečie, nateká už cez prepad 231 do vodiaceho kanála 23 nová zmes a proces pokračuje prakticky kontinuálne.
Ako je už známe zo starších prihlášok, ukázalo sa byť výhodným, aby sa zmes alebo zložky zmesi zavádzali do transportnej nádoby 1 plniacim otvorom, od ktorého sa zmes bez použitia prídavných pomôcok alebo otáčania transportnej nádoby 1 rovnomerne rozloží po celej dĺžke tejto transportnej nádoby 1. Toto však predpokladá, že transportná nádoba 1 sa v priebehu plnenia neotáča a plniaci otvor sa nachádza hore, výhodne uprostred dĺžky transportnej nádoby 1. Klapka 41 plniaceho otvoru sa otvára smerom dovnútra. Zmes, ktorá sa usadila na tesniacich hranách ldapky 41 odkvapkáva dole alebo je smerom dole odmrštená nárazmi tejto klapky 41. čo je podporované váhou zmesi. Pri otáčaní transportnej nádoby 1 pritlačuje hmota uloženej zmesi klapku 41 na tesniacu plochu.
Ovládanie klapky 41 je zaisťované ovládacími valcami 44, ktoré sú v zábere s pákami 42. Výkyvné závesy 43 týchto pák 42 sa nachádzajú mimo transportnej nádoby 1. Ovládacie valce 44 sú napájané tlakovými potrubiami 5,6, ktoré sú výhodne vedené vnútri alebo bezprostredne na vonkajšom povrchu transportnej nádoby 1 a cez vodiacu rúru 16 vystupujú svojimi úsekmi 51.61 von. Pomocou spojovacieho člena 7 sa kompenzuje otočný pohyb vodiacej rúiy 16 voči nehybným tlakovým potrubiam 75. 76. Tieto nehybné tlakové potrubia 75. 76. ktoré sú pevne spojené s podvozkom transportného vozidla, vedú potom ďalej k neznázomenému, taktiež nehybnému ovládaciemu panelu.
V tejto súvislosti je potrebné zmieniť sa o tom, že u zvlášť dlhých transportných nádob 1 môžu byť po ich dĺžke s odstupom usporiadané dva plniace otvory 4, ktorých klapky 41 sa ovládajú už opísaným spôsobom.
Tu opísané uskutočnenie transportnej nádoby 1 s plniacimi otvormi 4 a zdvojeným vynášacím zariadením 2, 3 je zvlášť vhodné na transport betónových zmesí a/alebo ich zložiek na veľmi veľké vzdialenosti, a to aj v horúcej a suchej klíme.
V tomto prípade sa osvedčil nasledujúci spôsob činnosti:
Plniacimi otvormi 4 sa do transportnej nádoby 1 naplní piesok alebo štrk v potrebnom množstve, ktorý sa v transportnej nádobe rovnomerne rozloží. Klapky 41 môžu byť za účelom tohto rozloženia prechodne uzavreté a transportnou nádobou 1 sa otáča v smere A otáčania. Potom sa do transportnej nádoby 1 napustí potrebné množstvo vody. Táto voda vyplní medzery medzi zrnami štrku. Voda sa nedostane na povrch štrku ani pri silných pohyboch v priebehu transportu. Na suchý povrch štrkovej vrstvy sa nasype cement, poprípade iné prísady. V tomto stave možno s nákladom pri neotáčajúcej sa transportnej nádobe 1 prejsť veľmi veľké vzdialenosti.
Určitú dobu pred dosiahnutím cieľa sa zaháji miešací pohyb, to jest transportnou nádobou 1 sa začne otáčať v smere A otáčania. Transportované zložky betónu sa pomocou miešacích alebo dopravných špirál 12. 13 vnútri transportnej nádoby 1 premiešajú za pomerne krátku dobu tak, že vznikne homogénna a dobre použiteľná zmes. Zmes môže byť na stavenisku okamžite spracovaná, a to aj vo veľmi veľkých množstvách. Sú zaistené optimálne pevnostné vlastnosti zmesi. Pri vyprázdňovaní transportnej nádoby 1 sa tiež dobre osvedčujú dvojité vynášacie špirály, poprípade zariadenia

Claims (6)

PATENTOVÉ NÁROKY
1. Transportná miešačka so špirálovým vynášacím zariadením, ktorá pozostáva z poháňanej, v podstate valcovej transportnej nádoby, uloženej na podvozku vozidla otočné okolo v podstate vodorovnej osi, pričom táto transportná nádoba je v oblasti svojho valcového plášťa vybavená diaľkovo uzatvárateľným plniacim otvorom a vynášacím zariadením na svojej zadnej čelnej strane, ktoré je pri obvode tejto transportnej nádoby vybavené dovnútra transportnej nádoby ústiacim vnútorným vynášacím otvorom, na ktorý vo vynášacom zariadení nadväzuje prstencový kanál, ktorý v oblasti osi otáčania transportnej nádoby ústi do smerom dozadu otvoreného centrálneho vynášacieho otvoru, vyznačujúca sa tým, že prstencový kanál (21) vynášacieho zariadenia (2) je v osovom smere rotačné poháňanej transportnej nádoby (1) uskutočnený ako špirála a transportná nádoba (1) je vybavená najmenej dvomi uhlovo v smere obvodu navzájom presadenými vynášacimi zariadeniami (2,3), ktorých prstencové kanály (21,31) sa v smere obvodu a v osovom smere navzájom aspoň čiastočne prekrývajú.
2. Transportná miešačka podľa nároku 1, vyznačujúca sa tým, že dve vynášacie zariadenia (2, 3) sú navzájom natočené o 180° a na jednom z týchto vynášacích zariadení (2, 3) pri hore sa nachádzajúcom plniacom otvore (4) sa prepad (231, 331) z prstencového kanála (21, 31) do vodiaceho kanála (23, 33) na vnútornej vymedzovacej stene prstencového kanála (21, 31) a pri miešacom smere (A) otáčania predná hrana vnútorného vynášacieho otvoru (22, 32) nachádzajú s odstupom nad maximálnou hladinou (81) zmesi v transportnej nádobe (1).
3. Transportná miešačka podľa nároku 2, vyznačujúca sa tým, že prstencové kanály (21,31) vynášacích zariadení (2, 3) prebiehajú v obvodovom uhle 330 až 390°, výhodne 360°, vodiace kanály (23, 33) oboch vynášacích zariadení (2, 3) takmer po celej svojej dĺžke prebiehajú radiálne voči transportnej nádobe (1) a blízko osi (10) transportnej nádoby (1) smerom dozadu otvorenými vonkajšími vynášacimi otvormi (232, 332) ústia do centrálneho vynášacieho otvoru (15), na ktorý nadväzuje smerom dozadu sa rozširujúci lievik (151), v ktorého ploche vnútorného otvoru ležia oba vonkajšie vynášacie otvory (232,332).
4. Transportná miešačka podľa niektorého z nárokov 1 až 3, vyznačujúca sa tým, že každému vynášaciemu zariadeniu (2, 3) je vnútri transportnej nádoby (1) priradená dopravná špirála (12, 13), ktorá vždy prebieha až k vnútornému vynášaciemu otvoru (22, 32) príslušného vynášacieho zariadenia (2, 3).
5. Transportná miešačka podľa nároku 4, vyznačujúca sa tým, že radiálna výška dopravných špirál (12,13) je v priemere menšia ako 15 percent priemeru transportnej nádoby (1).
6. Transportná miešačka podľa nárokov 1 až 5, vyznačujúca sa tým, že smerom dozadu otvorený centrálny vynášací otvor (15) vynášacích zariadení (2, 3) je usporiadaný centrálne a cez zadnú čelnú stenu (14) transportnej nádoby (1) prechádza vodiaca rúra (16), v ktorej sú usporiadané tlakové potrubia (5, 6; 51, 61) na ovládanie mechanických prvkov (41) na otáčajúcej sa transportnej nádobe (1), pričom tlakové potrubia (51, 61) sú v oblasti osi (10) transportnej nádoby (1) pomocou pohyblivého spojovacieho člena (7) spojené s nehybnými tlakovými potrubiami (75, 76) na podvozku vozidla.
SK115497A 1996-09-02 1997-08-22 Transporter-mixer equipped with a screw discharging device SK115497A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE1996135313 DE19635313C2 (de) 1996-09-02 1996-09-02 Transportmischer mit spiralförmiger Austragsanordnung

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK115497A3 true SK115497A3 (en) 1998-04-08

Family

ID=7804245

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK115497A SK115497A3 (en) 1996-09-02 1997-08-22 Transporter-mixer equipped with a screw discharging device

Country Status (2)

Country Link
DE (1) DE19635313C2 (sk)
SK (1) SK115497A3 (sk)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10013594A1 (de) * 2000-03-18 2001-10-04 Richard Utz Vorrichtung zur Erhöhung des Füllgrades bei einer mobilen Fahrzeugmischertrommel
CN112873556A (zh) * 2021-03-10 2021-06-01 深圳市东大洋建材有限公司 一种水泥下料机
CN115230006A (zh) * 2022-07-19 2022-10-25 安徽昊源天泉塑业有限公司 一种可降解塑料袋原料加工设备

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2006728A (en) * 1931-06-24 1935-07-02 Charin Belt Company Discharge mechanism for concrete mixers
US2038158A (en) * 1933-02-28 1936-04-21 Anna E Bodinson Vehicle for mixing concrete and like materials
DE4345239C2 (de) * 1993-09-29 2001-05-10 Ingenieurkontor Fuer Maschinen Austragsvorrichtung für Transportmischer

Also Published As

Publication number Publication date
DE19635313C2 (de) 2002-10-10
DE19635313A1 (de) 1998-03-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2171841C (en) Transport-mixer for bulk-material/liquid mixtures
US4730934A (en) Mobile mixer, preferably having counterrotational emptying, for building materials, in particular concrete
KR870000082B1 (ko) 혼합물 제조를 위한 혼합장치
US5167318A (en) Removable power sweep
US2338820A (en) Concrete mixer
CN210067470U (zh) 一种混凝土输送装置
US4219279A (en) Mobile gunnite material mixer
US4506983A (en) Bulk material storage and mixing apparatus
CA2371235C (en) Concrete mixing drum fin structure
EP0691285B1 (en) Discharge means for a silo
SK115497A3 (en) Transporter-mixer equipped with a screw discharging device
US3215408A (en) Bulk material blending and unloading vehicle
CN117513751A (zh) 一种混凝土浇筑溜槽
WO1994019932A1 (en) Apparatus for mixing fibrous type material
JP2000263542A (ja) コンクリートミキサー車
US2723112A (en) Means for increasing the capacity of truck mixer drums
CN213034924U (zh) 一种混凝土传输装置
CN113750866A (zh) 一种物料混合装置
CN221001015U (zh) 混凝土浇筑结构及系统
SU1496729A1 (ru) Кормораздатчик
WO1990008021A1 (en) A tank construction in a bulk cargo transportation system consisting of a lorry and trailer
US10974893B1 (en) Batcher gate for asphalt silo handling
JP3076890U (ja) 流動性物質の移送排出装置
CN210659299U (zh) 混凝土输送料斗
CA1123823A (en) Mobile cement, sand and water mixer for concrete projecting systems