SK103197A3 - Air flow control device for the open-end spinning process - Google Patents

Air flow control device for the open-end spinning process Download PDF

Info

Publication number
SK103197A3
SK103197A3 SK1031-97A SK103197A SK103197A3 SK 103197 A3 SK103197 A3 SK 103197A3 SK 103197 A SK103197 A SK 103197A SK 103197 A3 SK103197 A3 SK 103197A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
connection opening
spinning
air duct
air
lid
Prior art date
Application number
SK1031-97A
Other languages
English (en)
Inventor
Kurt Lovas
Edmund Schuller
Original Assignee
Reiter Ingolstadt Spinnereimas
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Reiter Ingolstadt Spinnereimas filed Critical Reiter Ingolstadt Spinnereimas
Publication of SK103197A3 publication Critical patent/SK103197A3/sk

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01HSPINNING OR TWISTING
    • D01H4/00Open-end spinning machines or arrangements for imparting twist to independently moving fibres separated from slivers; Piecing arrangements therefor; Covering endless core threads with fibres by open-end spinning techniques
    • D01H4/04Open-end spinning machines or arrangements for imparting twist to independently moving fibres separated from slivers; Piecing arrangements therefor; Covering endless core threads with fibres by open-end spinning techniques imparting twist by contact of fibres with a running surface
    • D01H4/22Cleaning of running surfaces
    • D01H4/24Cleaning of running surfaces in rotor spinning

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Spinning Or Twisting Of Yarns (AREA)

Description

Zariadenie na riadenie prúdu vzduchu v bezvretenovom dopriadacom zariadení
Olasť techniky
Tento vynález sa týka zariadenia na riadenie prúdu vzduchu v bezvretenovom dopriadacom zariadení, ktoré obsahuje v prvom priestore telesá rozvolňovací valec na rozvoľnovanie prameňa do jednotlivých vlákien a v druhom priestore telesa dopriadací rotor so zbernou drážkou na zhromažďovanie jednotlivých vlákien privádzaných k nemu z rozvolňovacieho valca, ako aj prívodný kanál vlákien spájajúci obidva priestory telesa, ďalej aspoň jeden vzduchový kanál ústiaci do jedného z obidvoch priestorov telesa alebo do prívodného kanála vlákien a obsahujúci pripojovací otvor, na ktorý je možné pristaviť priraďovacím koncom opatrené vzduchové potrubie usporiadané na obsluhovacom zariadení pojazdnom pozdĺž niekoľkých dopriadacích zariadení rovnakého druhu, pričom na , obslužnom zariadení usporiadané vychyľovacie' zariadenie je. spojené · s riadiacim zariadením za účelom dosiahnutia definovaného vychýlenia pripojovacieho otvoru.
Doterajší stav techniky
Takéto zariadenie je známe z DE - OS 24 58 538. Na odvádzanie odpadových častíc z rôznych úsekov dopriadacieho zariadenia bez nutnosti zásahu obsluhujúceho pracovníka sa obsluhovacie zariadenie privedie k obsluhovanému dopriadaciemu miestu a na jeden alebo niekoľko príslušne upravených pripojovacích otvorov v kryte bezvretenového dopriadacieho zariadenia sa pripojí sacie vedenie prípadne tiež vedenie tlakového vzduchu, načo sa uvedie do činnosti prúdenie vzduchu potrebné na odvedenie nečistôt. Ukázalo sa však, že pri niektorých čistiacich prácach pritom dochádza k ťažkostiam, ktoré je možné odstrániť len ručne, keď napríklad pri čistení zbernej plochy vlákien dopriadacieho rotora, stužka vlákien, ktorá v ňom zostala, kĺže po výstupku zasahujúcom dovnútra spriadacieho rotora alebo nadstavci krytu a nie je schopná ho opustiť, čím je znemožnené následné zapradenie.
Úlohou tohoto vynálezu je preto vytvoriť zariadenie, ktoré zaisťuje pneumatické zásobovanie bezvretenového dopriadacieho zariadenia bez toho, aby tým boli vyvolané problémy odstrániteľné len ručným zásahom.
Podstata vynálezu čistenia rotora a to tým, okrajom rotora je stužka
Táto úloha je vyriešená zariadením podľa predloženého vynálezu, ktorého podstata spočíva v tom, že priraďovací koniec je pohyblivým medzilahlým úsekom spojený so vzduchovým potrubím alebo so vzduchovým kanálom a je voči nemu premiestniteľný tak, že pri vychyľovaní pripojovacieho otvoru tento pohyb kopíruje. Týmto spôsobom môže prúd vzduchu riadený z obsluhovacieho zariadenia pretekať ďalej, nezávisle na tom, či pripojovací otvor je vo svojej zavretej polohe alebo vo svojej (definovanej) odklonenej polohe. Tento definovaný odklápací pohyb umožňuje napríklad jednak optimalizáciu procesu že zväčšenou medzerou medzi otvoreným vlákien bezpečne odvádzaná, jednak zjednodušené riadenie rozbehu rotora pri zapriadaní.' , .
Vytvorením predmetu vynálezu tak, že vzduchové potrubie obsluhovacieho zariadenia je napojené alebo napojiteľné na zdroj pretlaku a že vzduchový kanál je nasmerovaný na niektorú, na čistenie určenú plochu vo vnútri bezvretenového dopriadacieho zariadenia, najmä na zbernú drážku vlákien dopriadacieho rotora, sa pri čistení zbernej plochy vlákien dopriadacieho rotora umožňuje, že prúdenie tlakového vzduchu v dopriadacom rotore je účinné len vtedy, keď je pripojovací otvor a teda aj s ním spojený kryt rotora v zavretej polohe, naopak prívod tlakového vzduchu do dopriadacieho rotora zostáva v nezmenšenej miere zachovaný aj počas definovaného vychylovania pripojovacieho otvoru a krytu rotora. Týmto vychyľovaním pripojovacieho otvoru sa totiž kryt rotora natoľko vzdiali od otvorenej strany rotora, že na tomto mieste vznikne zväčšená vzduchová medzera, ktorá natoľko uľahčí odvedenie stužky vlákien pomocou prúdu vzduchu, ktorý na tomto mieste opúšťa vnútorný priestor rotora, že ten so sebou odnesie aj stužku vlákien, ktorá sa prípadne zachytila na výstupku krytu.
Predmet vynálezu je však možné s výhodou použiť nielen na čistenie rotora. Ukázalo sa, že zariadenie podľa vynálezu je účelné aj pri postupe, pri ktorom sú vlákna zbernej plochy usporiadané priradiť k vlákien dopriadacieho rotora vedené najskôr cez vstupné ústie prívodného kanála privádzajúceho vlákna k zbernej ploche vlákien dopriadacieho rotora a privádzané k odsávaciemu zariadeniu, až sú synchronizovane s vrátením konca nití na napradenie opäť privádzané k zbernej ploche vlákien. Aby bolo možné použiť zariadenie podľa vynálezu v spojení s týmto postupom, je predmet vynálezu v ďalšom výhodnom vyhotovení usporiadaný tak, že vzduchové potrubie obsluhujúceho zariadenia je napojené alebo napojiteľné na zdroj podtlaku a že vzduchový kanál vyúsťuje v obvodovej stene prvého priestoru telesa z vonkajšej strany úseku podávania vlákien privádzaných do dopriadacieho rotora a pripojovací otvor je pohyblivým medzilahlým úsekom spojený so vzduchovým kanálom.
Pre jednoduchú konštrukciu vynálezu je s výhodou určené usporiadanie predmetu vynálezu, pri ktorom je pripojovací otvor usporiadaný vo veku zakrývajúcom bezvretenové dopriadacie zariadenie.
Aby teda, keď je na obsluhovacom zariadení niekoľko vzduchových potrubí, ktoré je potrebné bezvretenov.ému dópriadaciemu zariadeniu na účely údržby alebo tiež zapradenia, nebolo nutné zriaďovať samostatné pohony na priradenie vzduchových potrubí k ich príslušným pripojovacím otvorom, je účelné uskutočnenie predmetu vynálezu, keď na spoločnom držiaku je usporiadané niekoľko vzduchových potrubí, ktoré sú rôznym spôsobom ovládateľné riadiacim zariadením a že vzduchové potrubie alebo vzduchový kanál obsahuje pre priraďovacie konce samostatné pripoj ovácie otvory, na ktoré je možné priraďovacie konce pristaviť jediným pohybom držiaka.
Priraďovacie konce vzduchových potrubí usporiadaných na spoločnom držiaku sú pritom s výhodou usporiadané v spoločnej rovine prebiehajúcej rovnobežne s osou vychyľovania veka, aby pre priraďovacie konce a pre k nim priradené medziíahlé úseky bolo možné zvoliť rovnaké pomery pohonu a/alebo konštrukcie.
Uskutočnenie zariadenia, kedy pripojovací otvor určený na zavedenie priraďovacieho konca obsahuje strediaci úsek rozširujúci sa smerom k obsluhovaciemu zariadeniu je výhodné tým, že aj pri väčšom kolísaní tolerancií medzi polohou priraďovacieho konca a pripojovacím otvorom je napriek tomu jednoduchým spôsobom zabezpečené spoľahlivé zavedenie priraďovacieho konca do úchytávacieho otvoru, pričom zariadenie podľa vynálezu môže byť na tento účel prídavné alebo alternatívne vytvorené tak, že priraďovací koniec sa smerom k pripojovaciemu otvoru zužuje.
V zásade je možné obsluhovacím zariadením udeliť priraďovaciemu koncu taký pohyb, že pri výkyve pripojovacieho otvoru v zariadení, zostane pri pripojovacom otvore k nemu priradenom. Obzvlášť priaznivé konštrukčné riešenie podľa vynálezu však obsahuje unášacie zariadenie pre priraďovací koniec, ktorým je priraďovací koniec pristavený na pripojovací otvor pri vychyľovacom pohybe pripojovacieho otvoru a premiestnitelný spoločne s ním, to znamená, že priraďovací koniec nie je aktívne poháňaný z obsluhovacieho zariadenia, ale je pasívne unášaný sklopným pripojovacím otvorom resp. jeho držiakom alebo krytom.
Unášacie zariadenie na veku môže byť vytvorené rôznym spôsobom. Výhodné vyhotovenie predmetu vynálezu obsahuje unášacie zariadenie, ktoré je vytvorené ako magnetické, pričom môže byť s výhodou riaditeľné. V konkrétnom výhodnom vyhotovení magnetické unášacie zariadenie obsahuje elektromagnet usporiadaný na priraďovacom konci.
, Vo vyhotovení podľa nároku 13 odpadá potreba riadiacich zariadení pre unášacie zariadenie, bez toho, aby to bolo na úkor jednoduchého a spoľahlivého spriahnutia a rozpojenia a unášacie zariadenie je tvorené valcovitým uchytávacím úsekom pripojovacieho otvoru, do ktorého je možné zaviesť priraďovací koniec pri jeho pristavovacom pohybe valcovitým pozdĺžnym úsekom.
Vo vyhotovení predmetu vynálezu podľa nároku 14 sa zabraňuje stratám vzduchu, pričom pripojovací otvor obsahuje prstencovité tesnenie utesnene obopínajúce priraďovací koniec v jeho pristavenej polohe.
Aby nebolo nutné hĺbku priradenia priraďovacieho konca nastavovať obzvlášť presne a aby napriek tomu bolo zaručené vzduchotesné prepojenie pripojovacieho otvoru s priraďovacím koncom, je výhodné, ak má valcovitý uchytávací úsek takú dĺžku a prstencovité tesnenie je v uchytávacom úseku umiestnené tak, že priraďovací koniec zostáva pri vychyľovacom pohybe pripojovacieho otvoru v oblasti utesnenia prstencovitým tesnením.
Meziľahlý úsek môže byť vytvorený rôznym spôsobom, aby bola umožnená požadovaná pohyblivosť priraďovacieho konca, napríklad v podobe sústavy rúrok vedúcich vzduch. Podľa vynálezu sa ten istý účel dosiahne však podstatne jednoduchšie, ak je medziľahlý
- 5 úsek vytvorený ako hadica. Pritom je výhodné, ak je uchytávací otvor usporiadaný vo vložke upevnenej v zodpovedajúcom vybraní veka. Vložka s výhodou pozostáva z tvrdej umelej hmoty, čím sa vytvorí konštrukčne jednoduché a cenovo priaznivé detailné riešenie.
Ventil môže byť rôznym spôsobom riadený z obsluhovacieho zariadenia. S výhodou sa to uskutoční usporiadaním zariadenia podlá vynálezu podlá nároku 19 alebo 20, pričom je priraďovací koniec opatrený mechanickým ovládacím členom pre ventil usporiadaný na pripojovacom otvore. Ventil je pritom ovládateľný prúdom vzduchu riadeným z obsluhovacieho zariadenia.
Vo všetkých uskutočneniach je výhodné, ak je vzduchovému potrubiu priradené riadiace zariadenie na riadenie priraďovacieho konca pri pristavovaní a pri vychylovaní pripojovacieho otvoru.
Predmet vynálezu je konštrukčne jednoduchý a mnohostranne použiteľný, pretože počas celej doby obsluhy je možné zachovať spoľahlivé pneumatické spojenie nezávisle na tom, či pripojovací otvor bezvretenového dopriadacieho zariadenia pritom zachováva svoju zavretú polohu, ktorú zaujíma počas normálneho dopriadania, alebo či je uvedený do takej polohy, pri'ktorej kryt rotora, nútene prijímajúci jeho pohyb, uvoľní otvorenú stranu rotora a tým uľahčí odvedenie stužky vlákien v dôsledku zväčšenia vzduchovej odvádzacej medzery medzi otvoreným okrajom rotora a krytom rotora, alebo pri ktorej je dopriadací rotor pákovým mechanizmom spojeným s krytom oddelený od svojho pohonu a zabrzdený, zatiaľ čo je súčasne zabránené prúdu vlákien, napriek tomu že je uvoľnený, vstupu do dopriadacieho rotora, ale je namiesto toho odvádzaný do odsávacieho zariadenia.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Ďalšie podrobnosti vynálezu sú ďalej podrobnejšie vysvetlené na príkladoch uskutočnenia, znázornených na výkresoch, kde obr.
znázorňuje v reze bezvretenové dopriadacie zariadenie podľa vynálezu, zásobované pretlakom z obsluhovacieho zariadenia, obr.
a 3 v schematickom reze detail zariadenia podľa obr. 1 s vekom v jeho základnej polohe resp. v polohe odklopenej o nastavený uhol, obr. 4 detail pozmeneného zariadenia v reze s ústrojenstvom na obrátenie smeru prúdu vlákien a obr. 5 v schematickom náryse uskutočnenie predmetu vynálezu s dvomi priraďovacími koncami na napájenie bezvretenového dopriadacieho zariadenia tlakovým, resp.
sacím vzduchom.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Na obr zariadenie boli pre zariadenie je schematicky znázornené bezvretenové dopriadacie 6, pričom prvky nepotrebné pre pochopenie vynálezu prehľadnosť vynechané. Bezvretenové dopriadacie 6 je súčasťou bezvretenového dopriadacieho stroja obsahujúceho určitý počet vedľa seba usporiadaných pracovných resp. spriadacích miest, z ktorých každé je opatrené bezvretenovým dopriadacím zariadením 6.
Na privádzanie prameňa i vlákien určeného na pradenie do rozvoľňovacieho valca 3 je vytvorené podávacie ústrojenstvo 2, ktoré v znázornenom príklade uskutočnenia obsahuje podávací valček 20, uložený na priechodnom hnacom hriadeli 200 a individuálne ovládateľný neznázornenou spojkou. S podávacím valčekom 20 spolupracuje prívodný žliabok 21 , usporiadaný známym spôsobom výkyvné na telese 31, , v ktorého (prvom) priestore 32 telesa' je uložený spomenutý rózvolňovací valec 3. Odtiál prechádza prameň i rozvoľnený do jednotlivých vlákien prívodným kanálom 30 vlákien do dopriadacieho rotora 4, kde sú vlákna v tvare stužky ukladané do zbernej drážky 40. Stužka je priebežne zapriadaná do konca neznázornenej priadze, ktorá je odťahovou trubicou i známym spôsobom odťahovaná a potom navíjaná.
V (druhom) priestore 600 telesa v telese 60 usporiadaný dopriadací rotor 4 je obvyklým spôsobom uložený pomocou hriadeľa 41. ktorý prechádza dnom telesa 60., ktoré je sacím hrdlom 61 vzduchu prepojené so zdrojom 610 podtlaku. Priestor 600 telesa je zakrytý krytom ]_ rotora, ktorý obsahuje aspoň časť prívodného kanála 30 vlákien a nesie odťahovú trubicu 5.
Kryt 7 rotora vyčnieva nadstavcom 70 krytu dovnútra dopriadacieho rotora 4. V tomto nadstavci 70 krytu je usporiadané vyústenie prívodného kanála 30 vlákien a vstupné ústie odťahovej trubice 5, ako aj (v znázornenom príklade uskutočnenia) ešte dva fúkacie kanály 80 a 81, ktoré sú zo spoločného vzduchového kanála
8. napájané stlačeným vzduchom (viď prúdy stlačeného vzduchu 80a a 81a) . Vzduchový kanál 8. je prepojený s riaditeľným ventilom 82 (viď obr. 2 a 3).
i. η u
Opísané prvky bezvretenového dopriadacieho zariadenia 6. sú zakryté vekom 64, ktoré je výkyvné uložené na osi 620. Veko 64 nesie spomenutý ventil 82, ktorý nadväzuje na pripojovací otvor 83.
Podlá príkladu uskutočnenia znázorneného na obr. 2 a 3 obsahuje ventil 82 v pripojení na pripojovací otvor 83 na jeho k vzduchovému kanálu 8 privrátenej strane komoru 820, ktorej uzatvárací orgán tvorí gulôčka 821, ktorá je vhodne ukotvenou tlačnú pružinu 822 v zariadení držaná na prstencovitom sedle, kým nie je vystavená pretlaku priloženému na pripojovací otvor 83 a prevyšujúcemu silu tlačnej pružiny.
Veko 64 ďalej nesie už spomenutý kryt 7 rotora, ktorý teda nútene prijíma pohyb veka 64, takže pri odklopení veka 64 sa aj kryt 7 oddiali od otvorenej strany dopriadacieho rotora 4 a telesa 60.
Vo výreze veka 64 je usporiadaná riadiaca páka 62 na riadenie pohonu rotora. Riadiaca páka 62 je spoločne s vekom 64 uložená na horizontálnej osi 620 a má v blízkosti tejto osi spínací výstredník 621. 0 riadiacu páku 62 sa opiera v oblasti spínacieho výštredníka 621 kladka 630 usporiadaná na jednom konči dvojramennej páky 63, vystavenej pôsobeniu ťažnej pružiny 631 tak, aby kladka 630 stále dosadala na riadiacu páku 62.
Páka 63 je na konci odvrátenom od kladky 630 spínacou tyčou 632 spojená s pákovým mechanizmom 633. znázorneným vo veľmi zjednodušenej podobe a obsahujúcim v znázornenej forme uskutočnenia vodorovnú páku 634. ktorej jeden koniec je tyčou 635 spojený s brzdou 636 pre dopriadací rotor 4 a ktorej druhý koniec je tyčou 637 spojený s neznázorneným ústrojenstvom slúžiacim na odklopenie hnacieho remeňa 638 od hriadeľei 41 dopriadacieho
I rotora 4 resp. na opätovné dosadnutie hnacieho remeňa 638 na hriadeľ 41.
Okrem vyššie uvedených prvkov nesie veko 64 vypínaciu páku 640. ktorá ťažnou pružinou 641 drží riadiacu páku 62 v znázornenej polohe proti pôsobeniu ťažnej pružiny 631. pôsobiacej na riadiacu páku 62 a teda aj na páku 63.
Veko 64 nesie ešte jednu ďalšiu vypínaciu páku 642, na ktorú pôsobí ťažná pružina 643 udržujúca ju v znázornenej polohe, v ktorej vypínacia páka 642 zasahuje za výstupok 310 telesa 31. Úlohou vypínacej páky 642 je umožniť odklopenie krytu 7 rotora od telesa 60, vyklopením veka 64.
- 8 Na obsluhovacom zariadení 9 pojazdnom pozdĺž bezvretenového dopriadacieho stroja je na osi 901 usporiadané ovládacie rameno 90. opatrené na svojom voľnom konci kladkou 900 na ovládanie vypínacej páky 640 na uvoľnenie riadiacej páky 62. na osi 906 je vratná páka 904 s kladkou 905 na svojom voľnom konci na vrátenie riadiacej páky 62 do jej základnej polohy v zákryte s vekom 64 a na osi 910 vykyvovacie zariadenie pre veko 64 s ovládacím ramenom 91. ktoré nesie na svojom voľnom konci kladku 911 a s ktorým je silovým spojom spojené dorazové rameno 912 s dorazovou kladkou 913 na svojom voľnom konci. Vykyvovacie zariadenie ďalej obsahuje na osi 942 výkyvné uloženú vratnú páku 94. na návrat veka 64 do jeho uzatváracej polohy, ktorá nesie na svojom voľnom konci kladku 943.
Ovládacie rameno 90, vratná páka 904. ovládacie rameno 91 a vratná páka 94 sú jedným zo spájacích členov 902, 907, 914 a 940 spojené vždy s jedným z výkyvných pohonov 903. 908. 915 a 941. Každý z výkyvných pohonov 903. 908. 915 a 941 je vždy jedným z riadiacich vedení 920. 921. 922 a 923 spojený so spoločným riadiacim zariadením 92 obsluhovacieho zariadenia £, ktoré je opäť riadiacim vedením 650 spojené š riadiacim zariadením 65 stroj a.
Na obsluhovacom zariadení £ je vzduchové potrubie 95 s riaditeľným ventilom 96. ktorý je spojený so zdrojom 961 pretlaku resp. je podľa polohy obsluhovacieho zariadenia £ na taký zdroj napojiteľný a je riadiacim vedením 924 spojený s riadiacim zariadením 92. Vzduchové potrubie 95 je zakončené v priraďovacom konci 950. ktorý je možné pristaviť k spomenutému pripojovaciemu otvoru 83.
Z dôvodov, ktoré budú opísané ďalej, neprechádza vzduchové potrubie do svojho priraďovacieho konca 950 priamo, ale je s ním spojené pohyblivým medziľahlým úsekom 951.
Vzduchové potrubie je v obsluhovacom zariadení £ usporiadané axiálne posuvne cez hnacie ústrojenstvo 97. ktoré podľa obr. 2 a 3 obsahuje napríklad piest 971 ovládateľný pneumatickým alebo hydraulickým valcom 970 a riadiacim vedením 925 spojený s riadiacim zariadením 92. Piest 971 nesie pomocou (jedného alebo niekoľkých) držiakov 972 a 973 spomenuté vzduchové potrubie 95. ktoré teda v závislosti na tom, či sa na valec 970 pôsobí alebo nepôsobí tlakom, priradí priraďovací koniec 950 k pripojovaciemu otvoru 83 alebo ho od tohoto otvoru 83 opäť oddiali.
Funkcia tohoto zariadenia bude ďalej opísaná s odkazom na obr. 1 až 3 v súvislosti s čistením rotora, na ktoré potom nadväzuje obvyklé zapradenie.
Pretože napriek celému predchádzajúcemu spracovaniu, ktorému je podrobený materiál určený na pradenie, občas vniknú do dopriadacieho rotora 4, najmä do zbernej drážky 40 vlákien čiastočky šúp a iné nečistoty, dochádza opätovne k prietržiam priadze, ktoré je nutné odstrániť. Pri odstraňovaní tejto príčiny sa čiastočky šúp a podobne, ako aj prietržou vzniknutý zbytok priadze odstráni z dopriadacieho rotora 4. Preto sa obvyklým spôsobom uskutočňuje čistenie dopriadacieho rotora 4 v pravidelných časových intervaloch alebo pri prietrži priadze. Pritom sa riadiacim zariadením 92 obsluhovacieho zariadenia 9 cez riadiace vedenie 925 vyvolá tlak vzduchu alebo hydraulického média na valec 970. takže piest 971 pomocou držiakov 972 a 973 premiestni priraďovací koniec 950 vzduchového potrubia 95 smerom na veko 64 a tým pristaví pripojovací otvor 83 tak, že na tomto mieste nemôže vzduch ani vchádzať ani vychádzať, t. j. dôjde k utesnenému priradeniu priraďovacieho konca 950 k pripojovaciemu otvoru .83.. ·
Potom sa riadiacim zariadením 92 cez riadiace vedenie 924 otvorí ventil 96 umiestnený vo vzduchovom potrubí 95, takže tlakový vzduch prichádza od zdroja 961 pretlaku do vzduchového potrubia 95 a odtiaľ priraďovacím koncom 950 a pripojovacím otvorom 83 do vzduchového kanála 8.. Pritom sa pomocou priloženého pretlaku otvorí ventil 82, čím tlakový vzduch vnikne do fúkacích kanálov 80 a 81.
Súčasne sa riadiacim zariadením 92 cez riadiace vedenie 921 uvedie do činnosti výkyvný pohon 903. ktorý zatlačí ovládacie rameno 90 oproti vypínacej páke 640 a tým uvoľní ovládaciu páku 62, ktorá je potom pôsobením ťažnej pružiny 631 vytláčaná zo spomenutej medzery veka 64 smerom na obsluhovacie zariadenie £. Pritom sa cez páku 83, spínaciu tyč 632 a pákový mechanizmus 633 zodvihne hnací remeň 638 od hriadeľa 41 dopriadacieho rotora 4 a brzda 636 dosadne na hriadeľ 41. Tým sa dopriadací rotor 4 zabrzdí až do zastavenia. Tlakový vzduch vnikajúci počas tohoto brzdenia dopriadacieho rotora 4 obidvoma fúkacími kanálmi 80 a 81 dovnútra dopriadacieho rotora 4 pritom v podobe obidvoch prúdov 80a a 81a tlakového vzduchu pôsobí na celý obvod dopriadacieho rotora 4.
Počas tejto prvej fáze čistenia rotora je veko 64 a s ním pohybovo nútene spojený kryt 7 rotora ešte v svojej zavretej polohe (poloha I na obr. 1).
Na túto prvú fázu čistenia teraz nadväzuje druhá fáza čistenia, pri ktorej sa kryt ]_ rotora odklopí od telesa 60 a teda od otvoreného okraja 42 dopriadacieho rotora 4 a premiestni sa do definovanej polohy 11 . Na tento účel sa z riadiaceho zariadenia 92 zapôsobí na výkyvný pohon 915. ktorý zatlačí ovládacie rameno 91 oproti vypínacej páke 642 a tým túto vypínaciu páku 642 vyrazí z výstupku 310 telesa 31 a potom veko 64 v dôsledku usporiadania jeho osi 620 a gravitačnej sily spadne smerom k obsluhovaciemu zariadeniu 9 až na dorazovú kladku 913. ktorá teraz zaujíma polohu 913a (viď čiarkované znázornenie).
V tejto polohe II veka 64 je prúd tlakového vzduchu 80a nasmerovaný tak, že vyzdvihne stužku vlákien zo zbernej drážky 40 a zatlačí ju smerom na otvorený okraj 42 dopriadacieho rotora 4. Druhý prúd 81a tlakového vzduchu pritom fúka cez otvorený okraj 42 dopriadacieho rotora 4 a strháva stužku do oblasti pôsobenia sacieho prúdu vzduchu, ktorý vychádza z telesa 60 sacím hrdlom 61.
Aby priraďovací koniec 950 počas výkyvného pohybu veka 64 nezmenil svoju tesniacu vzájomnú polohu voči nemu, a to najmä voči pripoj ovaciemu otvoru 83. musí sa priraďovací koniec, nachádzajúci sa v svojej pristavenej polohe utesnene na veku 64 a na pripojovacom otvore 83 prispôsobiť každému pohybu veka 64, teda tento pohyb kopírovať. To je možné uskutočniť tak, že priraďovaciemu koncu 950 je na obsluhovacom zariadení 9 priradený nútený pohon, ktorý udeľuje priraďovaciemu koncu 950. nachádzajúcemu sa v jeho priradenej polohe pri pripojovacom. otvore 83., pri nezmenenej polohe vzduchového potrubia 95 taký pohyb, že v každom okamihu zaujíma polohu, v ktorej je zachované utesnené spojenie medzi priraďovacím koncom 950 a vzduchovým kanálom 8..
Pretože taký nútený pohon je značne zložitý, je podľa príkladu uskutočnenia znázorneného na obr. 2 a 3 vytvorený pasívny pohon priraďovacieho konca 950 v podobe unášacieho zariadenia 66 umiestneného na kryte 64. To je tvorené pripoj ovacím otvorom £3., do ktorého sa priraďovací koniec 950 vzduchového potrubia 95 pri jeho pristavovaní na pripojovací otvor 83 zavedie valcovitým pozdĺžnym úsekom. V dôsledku toho
- Íl nemôže priraďovací koniec 950 pri výkyvnom pohybe veka 64 opustiť svoju vzájomnú polohu voči pripojovaciemu otvoru 83, vytvorenému ako unášacie zariadenie 66.. Priraďovací koniec 950 je pritom voči vzduchovému potrubiu 95 pohyblivý tak, že môže kopírovať tento výkyvný pohyb veka 64, pričom medziľahlý úsek 951. ktorý je v znázornenom príklade vyhotovenia vytvorený ako hadica, v dôsledku svojmo ohybného alebo pohyblivého charakteru zachytáva každý výkyvný pohyb priraďovacieho konca 950.
V nadväznosti na vyššie opísané čistenie rotora nasleduje už známym spôsobom zapriadanie, pri ktorom sa pomocou spomenutého vychyľovacieho zariadenia uvedie veko 64 naspäť do svojej východiskovej polohy, takže je možné pokračovať v dopriadacom procese.
V jednotlivých prípadoch môže dôjsť k tomu, že stužku vlákien nie je možné z dopriadacieho rotora 4_ odviesť hneď na prvý pokus. Preto je možné riadiacim zariadením 92 obsluhovacieho zariadenia £ zariadiť aj opakované otváranie a uzatváranie krytu ]_ rotora a tým aj opakované striedanie obidvoch fáz čistenia.
Pri niektorých materiáloch môže byť účelné premiestniť kryt 7 rotora na Odvedenie stužky vlákien do polohy III, vyznačenej na obr. 1 bodkočiarkovanou čiarou, v ktorej je nadstavec krytu 70 od dopriadacieho rotora 4 vzdialený viac ako pri polohe II a prípadne je dokonca úplne vychýlený z vnútorného priestoru dopriadacieho rotora 4. Na tento účel je dorazová kladka 913 uvedená do polohy 913b.
Čistenie dopriadacieho rotora 4 musí byť vykonané, pokiaľ je tento v zabrzdenom stave, aby odstredivá sila pôsobiaca v dopriadacom rotore nebránila odvádzaniu uvoľnených vlákien prúdom sacieho vzduchu vychádzajúceho sacím hrdlom 61. V záujme jednoduchého konštrukčného usporiadania a riadenia takého zariadenia na zabrzdenie a opätovné uvoľnenie dopriadacieho rotora 4 sa toto riadenie vykonáva vyššie opísanou riadiacou pákou 62, ktorú je možné podľa potreby vykyvovať buď spoločne s vekom 64 alebo nezávisle na ňom. Keď je riadiaca páka 62 v svojej základnej polohe a teda pohybovo nútene spojená s vekom 64. môže byť riadanie pohonu rotora uskutočňované tiež samotným vekom 64. Tým je pri vychýlení veka 64 pri priradenej polohe priraďovacieho konca 950 možné zapoj iť podávanie vlákien (cez spojku podávacieho valčeka 20) už počas čistenia rotora, pričom sú vlákna opäť odvádzané z dopriadacieho rotora 4, ktorý je
- 12 v tomto čase zastavený. Potom sa podávanie vlákien už známym spôsobom opäť zastaví, zatiaľ čo čistenie rotora je naďalej účinné a kryt 7 rotora je už opäť v polohe X alebo ešte v polohe IX alebo dokonca v polohe III. Po odpojení podávania vlákien sa až do vlastného zapriadacieho procesu, najmä až do pritom znovu zahájeného podávania vlákien, dodrží určitý čas, takže na zapriadanie je k dispozícii definovaná striž.
Predmet vynálezu je možné rôznym spôsobom obmieňať, bez toho, aby tým bol opustený rámec tohoto vynálezu a to tým, že jednotlivé význaky sa nahradia ekvivalentami alebo sa použijú v inej kombinácii. Tak napríklad nie je pre opísaný predmet rozhodujúce, kde je usporiadaný zdroj 961 tlakového vzduchu. Ten môže byť umiestnený napríklad na samotnom obsluhovacom zariadení alebo tiež môže byť obsluhovacie zariadenie 9. uvedené plynulé alebo prerušovane do spojenia s externým zdrojom 961 tlakového vzduchu tak, že napájanie tlakovým vzduchom je zaistené vždy, keď je obsluhovacie zariadenie 9. na niektorom spriadacom mieste v obsluhovacej polohe.
Pre opísaný predmet nemá rozhodujúci význam ani konkrétne uskutočnenie bezvretehového dopriadacieho zariadenia. Je irelevantné, či prvý priestor 32 telesa, v ktorom je uložený rozvoľňovací valec 3, je v prvom telese 31 a druhý priestor 600 telesa, v ktorom je uložený dopriadací rotor 4, je v druhom telese 60, alebo či tak pre rozvoľňovací valec 3 ako aj pre dopriadací rotor 4 je vytvorené spoločné (neznázornené) teleso s dvomi samostatnými priestormi 32 a 600.
Tak isto usporiadanie zariadenia na čistenie rotora, to jest orientácia a počet fúkacích kanálov a riadenie vzduchu pre ne (intenzita, plynulé alebo prerušovane), je pre tento vynález bezvýznamné.
Samozrejme je možné súčasne s čistením dopriadacieho rotora 4 čistiť tiež iné ohrozované miesta dopriadacieho zariadenia 6. Takýmito ohrozovanými miestami je napr. ústie odťahového kanála X, avšak tiež miesto prvého priestoru 32 telesa, na ktorom je pohybujúci sa koniec prameňa 1 privádzaný do rozvoľňovacieho valca na rozvoľňovanie.
Pozmeniť je možné tiež pripoj ovací otvor 83., ako aj pripojovacím otvorom 83 vytvorené unášacie zariadenie 66. Tak napríklad vykazuje pripojovací otvor znázornený na obr. 2 a 3 valcovitý uchytávací úsek 833. do ktorého je možné zaviesť
- 13 priraďovací koniec 950 valcovitým podlhovastým úsekom. Aby sa zabránilo nadmerným napätiam v medzilahlom úseku 951. je podľa obr. 2 a 3 zariadené, že priraďovací koniec 950 môže vo vnútri pripojovacieho otvoru 83 ešte po istý stupeň vykonávať axiálne relatívne pohyby voči pripojovaciemu otvoru 83.. Na tento účel je dĺžka valcovitého uchytávacieho úseku 833 zvolená tak, že priraďovací koniec 950 zostáva pri výkyvnom pohybe veka 64 vo vnútri uchytávacieho úseku 833 pripájacieho otvoru 83.
Podľa obr. 2 a 3 je ďalej vytvorené prstencovíté tesnenie 832, obstarávajúce utesnenie medzi pristaveným priraďovacím koncom 950 a pripojovacím otvorom 83.. Toto prstencovité tesnenie 832 môže byť v zásade usporiadané na vonkajšom obvode priraďovacieho konca 950. Podľa obr. 2 a 3 je však vytvorené vo vnútornej obvodovej ploche pripojovacieho otvoru 83 a utesnene obopína priraďovací koniec 950 v jeho priradenej polohe a umožňuje prípadne spomenuté vzáj omné pohyby vo vnútri uchytávacieho úseku 833 počas výkyvných pohybov veka 64.
Podľa príkladu uskutočnenia znázorneného na obr. 2 a 3 je ďalej na zvýšenie spoľahlivosti priradenia priraďovacieho konca 950 na pripojovací otvor 83. zariadené, že pripojóvací otvor .83 vykazuje strediaci úsek 831 rozširujúci sa smerom na obsluhovacie zariadenie 9. Pritom môže byť okrem toho zariadené, že priraďovací koniec 950 sa v oblasti svojho vonkajšieho obrysu smerom na pripojovací otvor 83 zodpovedajúcim spôsobom zužuje (neznázornené).
Podľa opísaného príkladu vyhotovenia nadväzuje na strediaci úsek 831 spomenutý valcovitý uchytávací úsek 833. Ak je vytvorený kužeľovité sa zužujúci strediaci úsek 831 bez valcovitého uchytávacieho úseku 833. naň nadväzujúceho, môže byť prstencovité tesnenie 832 usporiadané v tomto strediacom úseku 831 alebo v rovnako, zodpovedajúcim spôsobom sa zužujúcom vonkajšom obryse priraďovacieho konca 950.
Podľa obr. 2 a 3 sú pripojovací otvor 83 a ventil 82 usporiadané vo vložke 87 (vytvorenej napríklad z tvrdého plastu), ktorá je napríklad skrutkovým spojom (viď maticu 870) upevnená v zodpovedajúcom vybraní veka 64.
Ďalšiu modifikáciu predmetu vynálezu ukazuje obr. 4. V tomto príklade uskutočnenia môže odpadnúť riadiaca páka 62 znázornená na obr 1 a veko 64 samotné môže byť vybavené spínacím výstredníkom 621. ktorý sníma kladka 630.
- 14 Teleso 31 je pri pohľade v smere podávania vlákien vyznačenom šípkou f medzi vstupným ústím 300 prívodného kanála 30 vlákien a podávacím ústrojenstvom 2, to jest zvonku úseku podávania vlákien privádzaných k dopriadaciemu rotoru 4, pripojené na vzduchový kanál 84, ústiaci do obvodovej steny telesa 31 a pohyblivým medziľahlým úsekom 840. ktorý je v znázornenom príklade vyhotovenia vytvorený ako hadica, je cez ventil 85 prepojený s pripojovacím otvorom 830. na ktorý je možné pristaviť priraďovací koniec 980 vzduchového potrubia 98, s ktorým, t. j. s koncom 980 je prepojený pohyblivým medziľahlým úsekom 981. Vzduchové potrubie 98 je cez ventil 960. ktorý je riadiacim vedením 926 spojený s riadiacim zariadením 92, spojené so zdrojom 982 podtlaku, resp. s ním môže byť spojené.
Vzduchový kanál 84 je tvorený puzdrom 841. ktoré je axiálne posuvne uložené vo vodiacej objímke 842 a v unášacom krúžku 846. ktoré sú držiakom 843 spojené s vekom 64. Na puzdre 841 je vytvorený dorazový krúžok 844, o ktorý sa opiera tlačná pružina 845. ktorej druhý koniec sa opiera o nákružok 847 vodiacej objímky 842. takže puzdro 841. pri polohe T, veka 64 (viď obr. 1) dosadá na teleso 32. Ak sa vychýli veko 64 do polohy II alebo III. (ak je na ňu pamätané), zaisťuje tlačná pružina 845 aj naďalej dosadanie puzdra 841 na teleso 31. takže zostáva zachované tesniace spojenie medzi priestorom 32 telesa a vzduchovým kanálom 84. Rozdiel vo vzdialenosti medzi pripojovacím otvorom 830 a telesom 31 je zachytávaný pohyblivým medziľahlým úsekom 840.
Ak sa však veko 64 vychýli od bezvretenového dopriadacieho zariadenia 6 ďalej ako do polohy II alebo prípadne III. dosadne dorazový krúžok 844 na unášací krúžok 846. čím sa puzdro 841 so vzduchovým kanálom 84 odklopí od telesa 31 a kopíruje výkyvný pohyb veka 64.
Priraďovací koniec 980 je držiakom 974 s vhodným hnacím ústrojenstvom 975. ktoré je opäť riadiacim vedením 927 funkčne spojené s riadiacim zariadením 92.
Počas prípravy zapradenia po prerušení dopriadacieho procesu sa aj v tomto príklade uskutočnenia utesnene pripojí priraďovací koniec 980 na pripojovací otvor 830 vo výkyvnom veku 64.. Pretože pri zapriadaní musí byť dopriadací rotor 4 najskôr zabrzdený, aby nedochádzalo k nežiaducemu usadzovaniu vlákien do jeho zbernej drážky 40, uvedie sa veko 64 najskôr do definovanej odklopenej polohy (poloha II krytu rotora), v ktorej sa spínacím
- 15 výstredníkom 621 veka 64 zdvihne hnací remeň 638 od hriadeľa 41 dopriadacieho rotora, zatiaľ čo brzda 636 dosadá na hriadeľ 41. Teraz sa zapôsobí (z riadiaceho zariadenia 92) na ventil 960. tým sa aktivizuje podtlak zo zdroja 982 podtlaku v telese 31. pretože súčasne s otvorením ventilu 960 sa skôr už opísaným spôsobom otvorí tiež ventil 85. Rozumie sa, že pri pneumaticky riadenom ventile 85. musí byť tento usporiadaný stranovo obrátene voči ventilu 82, ktorý bol opísaný v súvislosti s obr. 2 a 3.
Počas príprav na zapradenie, napr. po vrátení konca priadze do pohotovostnej polohy vo vnútri odťahovej trubice 5., sa už známym spôsobom vyradí z činnosti dopriadací podtlak normálne pôsobiaci v sacom hrdle 610. Potom sa opäť zapojí podávacie ústrojenstvo 2. Týmto zapojením podávacieho ústrojenstva 2 sa opäť prerušený prúd vlákien takto privádza cez ústie 300 prívodného kanála 30 ku vzduchovému kanálu 84 a odtiaľ sa odvádza zdrojom 982 podtlaku.
So vzájomným časovým zladením sa teraz vrátením veka 64 do jeho základnej polohy (poloha X krytu 7 rotora) odklopí brzda 636 od hriadeľa 41 dopriadacieho rotora 4 a hnací remeň 638 opäť dosadne na hriadeľ, takže dopriadací rotor sa opäť rozbehne do dopriadacích otáčok, ďalej sa uzatvorením ventila 960 zruší podtlak pôsobiaci vo vzduchovom kanáli a spôsobom aktivizuje dopriadací podtlak, privádzané do dopriadacieho rotora 4 na zapradenie a koniec priadze sa neznázornenými prostriedkami vráti do zbernej drážky 40. kde previaže novo prichádzajúce vlákna a potom je opäť odťahovaný.
Tiež pri tomto príklade uskutočnenia umožňujú pohyblivé medziíahlé úseky 840 a 981, že veko 64 môže na splnenie svojich techcnologických úloh zaujímať rôzne, polohy bez toho, aby to muselo byť vyvážené kompromismi v tesnosti priraďovaného miesta priraďovacieho konca 980.
Vyššie boli prostredníctvom obr. 1 až 3 resp. 4 opísané príklady uskutočnenia, pri ktorých je do bezvretenového dopriadacieho zariadenia 6. privádzaný tlakový vzduch, resp. pri ktorých je v bezvretenovom dopriadacom zariadení 6 vytváraný prúd sacieho vzduchu. Samozrejme je tiež možné obidva tieto spôsoby navzájom kombinovať. Obr. 5 znázorňuje v schematickom náryse veko 64 s prvým otvorom 644 na privádzanie prameňa 1. k podávaciemu ústrojenstvu 2 (viď obr. 1) a s druhým otvorom 645, ktorým niť, súčasne sa vhodným takže vlákna sú
- 16 odťahovou trubicou 5. odvádzaná od dopriadacieho rotora 4 opúšťa bezvretenové dopriadacie zariadenie 6. Okrem toho je tu naznačená vypínacia páka 642 aj os 620. na ktorej je veko 64 výkyvné uložené.
Pred neviditeľnými pripojovacími otvormi 83 (obr. 2a 3) a 830 (obr. 4) sú tak isto neviditeľné priraďovacie konce 950 a 980 vzduchových potrubí 95 a 98. ktoré sú na spoločnom držiaku 976 uložené v obsluhovacom zariadení 9. Priraďovacie konce 950 a 980 sú pohybom tohoto držiaka 976 súčasne a spoločne uvádzané do svojich pristavených polôh resp. z nich opäť premiestňované.
Opísaným spôsobom je samozrejme možné pristaviť na ich pripoj ovácie otvory aj viac ako len dva priraďovacie konce, pričom na tieto priraďovacie konce môže byť pôsobené rôznym spôsobom, buď tlakovým vzduchom alebo sacím vzduchom.
Aby pohybové pomery obidvoch priraďovacích koncov 950 a 980 boli navzájom rovnaké, čo samozrejme uľahčuje ich pohon aj ich konštrukciu, sú obidva priraďovacie konce 950 a 980 náležíte upraveným držiakom 976 usporiadané v spoločnej rovine E, ktorá prebieha rovnobežne s,osou 620 veka 64.
Namiesto, ako hadica vytvoreného medziľahlého úseku 951 (obr. 1 až 3), 840 resp. 981 (obr. 4) je možné použiť aj zodpovedajúce potrubie. Okrem toho je možné, najmä tiež medziľahlý úsek 840 vytvoriť ako mech.
Ako ukazuje obr. 4 s obr. 2 a 3, môže byť ventil 82 resp. 85 usporiadaný rôznym spôsobom. Musí len spĺňať podmienku, že môže byť priamo alebo nepriamo ovládaný z obsluhovacieho zariadenia 9. Tak môže byť ventil 82 prípadne 85 namiesto -- ako je znázornené na obr. 2 a 3 - pneumaticky, prúdením vzduchu ovládaným riadiacim zariadením 92 usporiadaným v obsluhovacom zariadení 9, ovládaný napríklad tiež mechanicky, pristavovacím pohybom priraďovacieho konca 950 resp. 980. Ako uzatvárací člen je podľa obr. 4 namiesto gulôčky 821 (viď obr. 2 a 3) vytvorená kužeľka ventilu 850 vystavená pôsobeniu tlačnej pružiny 851. ktorá je vhodným spôsobom zakotvená v komore 852. Sedlo ventilu 853, o ktoré sa opiera kužeľka ventilu 850 vo svojej uzatváracej polohe, pritom obopína pripojovací otvor 830.
V priraďovacom konci 980 je vhodným spôsobom držaný mechanicky ovládací člen (kolík 983) pre ventil 85, ktorý axiálne prečnieva cez ústie priraďovacieho konca 980 v axiálnom smere a pri dosadnutí priraďovacieho konca 980 na sedlo ventilu 852
- 17 -.
udržuje kužeľku ventilu 850 v odstupe od jej sedla ventilu 853 a tým udržuje ventil 85 v otvorenom stave.
Sedlo ventilu 853 tvoriace časť ventilu 85 je v znázornenom príklade uskutočnenia súčasťou magnetického unášacieho zariadenia 66. Ďalšia časť tohoto magnetického unášacieho zariadenia 66 tvorí elektromagnet 660 usporiadaný na priraďovacom konci 980 a riadiacim vedením 928 funkčne spojený s riadiacim zariadením 92. Aby bol pristavený priraďovací koniec 980 silovým spojom spojený s vekom 64 tak, aby nútene zdieľal jeho pohyb bez toho, aby zmenil svoju polohu voči nemu, nabudí sa riadiacim zariadením 92 elektromagnet 660. Ak má byť priraďovací koniec 980 opäť oddialený od veka 64, preruší sa prívod prúdu do elektromagnetu 660. takže ten odpadne a magnetický účinok skončí.
Zhora opísané príklady vyhotovenia obsahujú vzduchové kanály 8. resp. 84, ktoré ústia do priestoru 32 resp. 600 telesa. Rovnakým spôsobom je samozrejme možné docieliť také usporiadanie vynálezu, pri ktorom vzduchový kanál ústí do prívodného kanála 30 vlákien.
,V ďalšom, neznázornenom uskutočnení vynálezu nie je pohyblivý medziľahlý úsek umiestnený vo vzduchovom potrubí 95/, ‘ 98. usporiadanom v obsluhovacom zariadení 9., ale vo vzduchovom kanáli
8., 84. Tak isto pri tomto uskutočnení podľa vynálezu je zaručené spoľahlivé spojenie vzduchového potrubia 95, 98 a vzduchového kanála 8., 84 pri vychyľovaní veka 64, ak ventil 82. 85 dovoľuje zodpovedajúci pohyb voči veku 64.

Claims (21)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Zariadenie na riadenie prúdu vzduchu v bezvretenovom dopriadacom zariadení, ktoré obsahuje v prvom priestore telesa ojednocovací valec na rozvolňovanie prameňa do jednotlivých vlákien a v druhom priestore telesa dopriadací rotor so zbernou drážkou na zhromažďovanie jednotlivých vlákien privádzaných k nemu od ojednocovacieho valca, ako aj prívodný kanál vlákien spájajúci obidva priestory telesa, ďalej aspoň jeden vzduchový kanál ústiaci do jedného z obidvoch priestorov telesa alebo do prívodného kanála vlákien a obsahujúci pripojovací otvor, na ktorý je možné pristaviť priraďovacím koncom opatrené vzduchové potrubie, usporiadané na obsluhovacom zariadení pojazdnom pozdĺž niekoľkých dopriadacích zariadení rovnakého druhu, pričom na obsluhovacom zariadení usporiadané yychyľovacie zariadenie je spojené s riadiacim zariadením za účelom definovaného vychýlenia pripojovacieho otvoru, vyznačujúce sa tým, že priraďovací koniec (950,980) je pohyblivým medziľahlým úsekom (951, 981, 840) spojený so vzduchovým potrubím (95, 98) alebo so vzduchovým kanálom (8, 84) a voči nemu je premiestniteľný tak, že pri vychyľovaní pripojovacieho otvoru (83, 830) tento pohyb kopíruj e.
  2. 2. Zariadenie podľa nároku 1, vyznačujúce sa t ý m, že vzduchové potrubie (95) obsluhovacieho zariadenia (9) je napojené alebo napojiteľné na zdroj (961) pretlaku a že vzduchový kanál (8) je nasmerovaný na niektorú, na čistenie určenú plochu, vo vnútri bezvretenového dopriadacieho zariadenia (6), najmä na zbernú drážku (40) vlákien dopriadacieho rotora (4).
  3. 3. Zariadenie podľa nároku 1 alebo 2, vyznačuj úce sa tým, že vzduchové potrubie (98) obsluhovacieho zariadenia (9) je napojené alebo napojiteľné na zdroj (982) podtlaku a že vzduchový kanál (84) vyúsťuje v obvodovej stene prvého priestoru (32) telesa navonkajšej strane úseku podávania vlákien privádzaných do dopriadacieho rotora (4) a pripojovací otvor (830) je pohyblivým medziľahlým úsekom (840) spojený so vzduchovým kanálom (84).
  4. 4. Zariadenie podľa jedného alebo niekoľkých z nárokov 1 až 3, vyznačujúce sa tým, že pripojovací otvor (83, 830) je usporiadaný vo veku (64) zakrývajúcom bezvretenové dopriadacie zariadenie (6).
  5. 5. Zariadenie podľa nároku 2 a 3, resp. 4, vyznačuj úce sa tým, že na spoločnom držiaku (976) je usporiadané niekoľko vzduchových potrubí (95, 98), ktoré sú rôznym spôsobom ovládateľné riadiacim zariadením a že vzduchové potrubie (95, 98) alebo vzduchový kanál (8, 84) obsahuje na priraďovacie konce (950, 980) samostatné pripoj ovácie otvory (83, 830), ku ktorým je možné priraďovacie konce (950, 980) pristaviť jediným pohybom držiaka (976').
  6. 6. Zariadenie podľa nároku 5, vyznačujúce sa tým, že priraďovacie konce (950, 980) vzduchových potrubí (95, 98), usporiadaných na spoločnom držiaku (976) sú usporiadané v spoločnej rovine (E), prebiehajúcej rovnobežne s osou (620) vychyľovania veka (64).
  7. 7. Zariadenie podľa jedného alebo niekoľkých z nárokov 1 až 6, vyznačujúce sa tým, že pripojovací otvor ' (83, 830), určený na zavedenie priraďovacieho konca (950,
    980), obsahuje strediaci úsek (831) , rozširujúci sa smerom na obsluhovacie zariadenie (9).
  8. 8. Zariadenie podľa nároku 7, vyznačujúce sa tým, že priraďovací koniec (950, 980) sa smerom na pripojovací otvor (83, 830) zužuje.
  9. 9. Zariadenie podľa jedného alebo niekoľkých z nárokov 1 až 8, vyznačujúce sa tým, že obsahuje unášacie zariadenie (66) na priraďovací koniec (950, 980), ktorým je priraďovací koniec (950, 980) pristavený na pripojovací otvor (83, 830) pri vychylovacom pohybe pripojovacieho otvoru (83, 830) a premiestniteľný spoločne s ním.
  10. 10. Zariadenie podľa nároku 9, vyznačujúce sa tým, že unášacie zariadenie (66) je vytvorené ako magnetické.
  11. 11. Zariadenie podľa nároku 10, vyznačujúce sa tým, že magnetické unášacie zariadenie (66) je riaditeľné.
  12. 12. Zariadenie podľa nároku 11, vyznačujúce sa tým, že magnetické unášacie zariadenie (66) obsahuje elektromagnet (660) usporiadaný na priraďovacom konci (950, 980) .
  13. 13. Zariadenie podľa nároku 9, vyznačujúce sa tým, že unášacie zariadenie (66) j,e tvorené valcovitým uchytávacím úsekom (833) pripojovacieho otvoru (83, 830),· do ktorého je možné zaviesť priraďovací koniec (950, 980) pri jeho pristavovacom pohybe valcovitým pozdĺžnym úsekom.
  14. 14. Zariadenie podľa nároku 13, vyznačujúce sa tým, že pripojovací otvor (83, 830) obsahuje prstencovité tesnenie (832) utesnene obopínajúce priraďovací koniec (950, 980) v jeho pristavenej polohe.
  15. 15. Zariadenie podľa nároku 14, vyznačujúce sa tým, že valcovitý uchytávací úsek (833) má takú dĺžku a prstencovité tesnenie (832) je v uchytávacom úseku (833) umiestnené tak, že priraďovací koniec (950, 980) zostáva pri vychyľovacom pohybe pripojovacieho otvoru (83, 830) v oblasti utesnenia prstencovitým tesnením (832).
  16. 16. Zariadenie podľa jedného alebo niekoľkých z nárokov 1 až 15, vyznačujúce sa tým, že medzilahlý úsek (86, 840, 951, 981) je vytvorený ako hadica.
  17. 17.
    Zariadenie podľa jedného alebo vyznačujúce sa (83, 830) je usporiadaný niekoľkých z nárokov 4 až 16, tým, že uchytávací otvor vo vložke (87) upevnenej v zodpovedajúcom vybraní veka (64).
  18. 18.
    Zariadenie podľa nároku 17, vyznačujúce tým, že vložka (87) pozostáva z tvrdého plastu.
  19. 19.
    Zariadenie podľa jedného alebo niekoľkých z nárokov 1 až 18, vyznačujúce sa tým, že priraďovací koniec (950, 980) je opatrený mechanickým ovládacím členom pre ventil (82, 85), usporiadaný na pripojovacom otvore (83, 830)
  20. 20.
    Zariadenie tým, že riadeným v podľa nároku 19, vyznačujúce sa ventil (82, 85) je ovládateľný prúdom vzduchu obsluhovacom zariadení (9).
  21. 21.
    Zariadenie podľa nároku 1 až 20, vyznačujúce sa tým, že vzduchovému potrubiu (95, 98) je priradené riadiace zariadenie (92) na riadenie priraďovacieho konca (950, 980) pri pristavovaní a pri vychylovaní pripojovacieho otvoru (83, 830).
SK1031-97A 1996-08-02 1997-07-28 Air flow control device for the open-end spinning process SK103197A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19631234A DE19631234A1 (de) 1996-08-02 1996-08-02 Vorrichtung zur Steuerung eines Luftstromes in einer Offenend-Spinnvorrichtung

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK103197A3 true SK103197A3 (en) 1998-05-06

Family

ID=7801600

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1031-97A SK103197A3 (en) 1996-08-02 1997-07-28 Air flow control device for the open-end spinning process

Country Status (5)

Country Link
US (1) US5916119A (sk)
EP (1) EP0822276B1 (sk)
CZ (1) CZ236497A3 (sk)
DE (2) DE19631234A1 (sk)
SK (1) SK103197A3 (sk)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19720141B4 (de) * 1997-05-14 2005-10-06 Saurer Gmbh & Co. Kg Spinnbox einer Offenend-Rotorspinnmaschine
US6314712B1 (en) * 2000-03-29 2001-11-13 Rieter Ingolstadt Spinnereimaschinenbau Ag Apparatus and process for the control of piecing in spinning devices
DE10211817A1 (de) * 2002-03-16 2003-09-25 Schlafhorst & Co W Spinnvorrichtung
DE10251935A1 (de) * 2002-11-08 2004-05-19 Rieter Ingolstadt Spinnereimaschinenbau Ag Verfahren und Vorrichtung zum Reinigen einer Spinnstelle einer Offenend-Spinnmaschine
DE102015115912A1 (de) * 2015-09-21 2017-03-23 Maschinenfabrik Rieter Ag Kanalplattenadapter und Offenendspinnvorrichtung mit einem Kanalplattenadapter
DE102015016594A1 (de) * 2015-12-19 2017-06-22 Saurer Germany Gmbh & Co. Kg Verfahren zum Betreiben einer Offenend-Rotorspinneinrichtung und Offenend-Rotorspinnmaschine mit einer Vielzahl nebeneinander angeordneter Offenend-Rotorspinneinrichtungen
CN107904712B (zh) * 2017-11-01 2020-08-25 西安工程大学 一种精梳短毛转杯纱的制备方法

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2457034A1 (de) * 1974-12-03 1976-06-10 Schlafhorst & Co W Verfahren und vorrichtung zur reinigung von spinnturbinen einer spinnmaschine
DE2458538C2 (de) * 1974-12-11 1982-07-22 Stahlecker, Fritz, 7347 Bad Überkingen Offenend-Spinnmaschine mit wenigstens einem entlang der Spinnaggregate verfahrbaren Wartungsgerät
CH606534A5 (sk) * 1975-11-24 1978-11-15 Nuova San Giorgio Spa
DE2554716C2 (de) * 1975-12-05 1985-01-17 Fritz 7347 Bad Überkingen Stahlecker Offenend-Spinnaggregat mit einer Auflösewalze
DE2555058A1 (de) * 1975-12-06 1977-06-16 Fritz Stahlecker Offenend-spinnmaschine mit einrichtungen zum gleichzeitigen anspinnen aller spinnaggregate
DE2613180C2 (de) * 1976-03-27 1986-04-30 Stahlecker, Fritz, 7347 Bad Überkingen Offenend-Spinnmaschine mit einer Vielzahl von Spinnaggregaten und mit wenigstens einer Wartungseinrichtung
JPS58144133A (ja) * 1982-02-10 1983-08-27 Toyoda Autom Loom Works Ltd 繊維機械用巡回式作業機の真空供給方法および装置
DE3441677C3 (de) * 1984-08-08 1994-02-24 Rieter Ingolstadt Spinnerei Verfahren und Vorrichtung zum Anspinnen einer Offenend-Spinnvorrichtung
DE3726531C1 (de) * 1987-08-10 1988-12-08 Schubert & Salzer Maschinen Offenend-Spinnvorrichtung und Verfahren zum Anfahren einer solchen Vorrichtung
DE4131666C2 (de) * 1991-09-23 1996-02-29 Rieter Ingolstadt Spinnerei Verfahren und Vorrichtung zum Reinigen eines Offenend-Spinnrotors
DE4131684A1 (de) * 1991-09-24 1993-03-25 Rieter Ingolstadt Spinnerei Verfahren und vorrichtung zum reinigen eines offenend-spinnrotors
DE4418413C1 (de) * 1994-05-26 1995-08-24 Rieter Ingolstadt Spinnerei Verfahren und Vorrichtung zum Anspinnen einer Offenend-Rotorspinnmaschine
DE4418358C2 (de) * 1994-05-26 1997-07-03 Rieter Ingolstadt Spinnerei Verfahren zum Stillsetzen einer Offenend-Rotorspinnvorrichtung und Vorrichtung zur Durchführung

Also Published As

Publication number Publication date
DE59702559D1 (de) 2000-12-07
CZ236497A3 (cs) 1998-02-18
EP0822276A1 (de) 1998-02-04
US5916119A (en) 1999-06-29
EP0822276B1 (de) 2000-11-02
DE19631234A1 (de) 1998-02-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP1072702B1 (en) Spinning device and method
US4893462A (en) Open-end spinning machine and process for the start-up of such a device
US4497166A (en) Process and device for interrupting and starting the spinning process at an open-end spinning position
US4058963A (en) Open-end spinning machine with a plurality of spinning units and with at least one servicing device
SK103197A3 (en) Air flow control device for the open-end spinning process
US5313775A (en) Apparatus and method for automatic thread joining and cleaning in a spinning machine
US4757678A (en) Open-end rotor spinning machine
US5640838A (en) Apparatus and method for effecting yarn piecing on an open-end rotor spinning machine
CN111270359B (zh) 喷丝头及其清洁方法
US5396758A (en) Method of respinning-in on open-end spinning machines and a device for carrying out the method
US5367867A (en) Process and apparatus for cleaning an open-end spinning rotor
US6003295A (en) Spinning box for an open-end spinning machine
US4246749A (en) Method of and apparatus for piecing yarn in open end rotor spinning units
US5072760A (en) Device for drawing a yarn into a weft accumulator
CZ241192A3 (en) Process and apparatus for pneumatic introduction of a fiber sliver into a spinning machine
US5463860A (en) Process and device for piecing an open-end spinning device
CS262105B1 (en) Carding device
US6591600B2 (en) Rotor spinning machine
US5916118A (en) Device for preparing a piecing process in an open-end spinning machine
US4787198A (en) Open-end friction spinning machine
JPH06316823A (ja) 精紡機において少なくとも一つの満粗糸ボビンを交換するための方法および装置
CZ290453B6 (cs) Zařízení pro zapřádání niti u bezvřetenového dopřádacího stroje
US5193332A (en) Spinning or twisting device with a pipe shaped element capable of being subjected to negative pressure
US4781017A (en) Process and device to piece to an open-end friction spinning device
CS257672B1 (en) Device for yarn spinning-in on spindleless spinning frame