SI9520125A - Mlečni izdelek, obogaten z zmletimi jajčnimi lupinami - Google Patents

Mlečni izdelek, obogaten z zmletimi jajčnimi lupinami Download PDF

Info

Publication number
SI9520125A
SI9520125A SI9520125A SI9520125A SI9520125A SI 9520125 A SI9520125 A SI 9520125A SI 9520125 A SI9520125 A SI 9520125A SI 9520125 A SI9520125 A SI 9520125A SI 9520125 A SI9520125 A SI 9520125A
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
calcium
milk
ground
enriched
vitamin
Prior art date
Application number
SI9520125A
Other languages
English (en)
Inventor
Anne Schaafsma
Cornelis Glas
Original Assignee
Friesland Brands B.V.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Friesland Brands B.V. filed Critical Friesland Brands B.V.
Publication of SI9520125A publication Critical patent/SI9520125A/sl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23CDAIRY PRODUCTS, e.g. MILK, BUTTER OR CHEESE; MILK OR CHEESE SUBSTITUTES; MAKING THEREOF
    • A23C19/00Cheese; Cheese preparations; Making thereof
    • A23C19/06Treating cheese curd after whey separation; Products obtained thereby
    • A23C19/068Particular types of cheese
    • A23C19/076Soft unripened cheese, e.g. cottage or cream cheese
    • A23C19/0765Addition to the curd of additives other than acidifying agents, dairy products, proteins except gelatine, fats, enzymes, microorganisms, NaCl, CaCl2 or KCl; Foamed fresh cheese products
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23CDAIRY PRODUCTS, e.g. MILK, BUTTER OR CHEESE; MILK OR CHEESE SUBSTITUTES; MAKING THEREOF
    • A23C9/00Milk preparations; Milk powder or milk powder preparations
    • A23C9/12Fermented milk preparations; Treatment using microorganisms or enzymes
    • A23C9/13Fermented milk preparations; Treatment using microorganisms or enzymes using additives
    • A23C9/1322Inorganic compounds; Minerals, including organic salts thereof, oligo-elements; Amino-acids, peptides, protein-hydrolysates or derivatives; Nucleic acids or derivatives; Yeast extract or autolysate; Vitamins; Antibiotics; Bacteriocins
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23CDAIRY PRODUCTS, e.g. MILK, BUTTER OR CHEESE; MILK OR CHEESE SUBSTITUTES; MAKING THEREOF
    • A23C9/00Milk preparations; Milk powder or milk powder preparations
    • A23C9/152Milk preparations; Milk powder or milk powder preparations containing additives
    • A23C9/1522Inorganic additives, e.g. minerals, trace elements; Chlorination or fluoridation of milk; Organic salts or complexes of metals other than natrium or kalium; Calcium enrichment of milk

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Microbiology (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Proteomics, Peptides & Aminoacids (AREA)
  • Nutrition Science (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Coloring Foods And Improving Nutritive Qualities (AREA)
  • Dairy Products (AREA)
  • Medicines Containing Material From Animals Or Micro-Organisms (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Preparation Of Fruits And Vegetables (AREA)
  • Non-Alcoholic Beverages (AREA)
  • Fodder In General (AREA)

Abstract

Predloženi izum se nanaša na uporabo aseptičnih ali sterilnih fino zmletih jajčnih lupin v živilih na osnovi mlečnih izdelkov. Kot rezultat dobimo izdelke z dobrim okusom, ki so obogateni s kalcijem in ki imajo izboljšano absorpcijo in retencijo kalcija od celotne kalcijeve frakcije, v primerjavi z živili na osnovi mlečnih izdelkov, ki so obogateni s kalcijem iz drugih njegovih virov.ŕ

Description

FRIESLAND BRANDS B.V.
Mlečni izdelek, obogaten z zmletimi jajčnimi lupinami
Predloženi izum se nanaša na živila na osnovi mlečnih izdelkov, ki imajo povečano vsebnost kalcija.
Splošno je znano, da mlečni izdelki bistveno prispevajo k oskrbi kalcija pri človeku. Če se mlečni izdelki uporabljajo kot edini vir kalcija, je potrebno zaužiti znatne količine tega vira. Zato, da bi zaužili priporočljive dnevne doze kalcija, bi bilo potrebno popiti npr. od 1 do 1,251 mleka.
Veliko število ljudi zaužije le malo mlečnih izdelkov. Poleg tega pa kot posledica proporcionalnega povečanja starosti populacije delno narašča število ljudi, za katere je pomembno, da jemljejo zadosti kalcija, da preprečijo fizične težave, povzročene s pomanjkanjem kalcijevih ionov. Ena od teh fizičnih težav je osteoporoza.
Glede na zgornja dejstva obstaja potreba po mlečnih izdelkih, obogatenih s kalcijem.
V skladu s tem je predmet predloženega izuma, da zagotovimo živila na osnovi mlečnih izdelkov, obogatena z vsebnostjo kalcija, ki so namenjena za preprečevanje dobro znanih težav, povezanih z nizkim navzemom kalcija. Posebno je predmet predloženega izuma, da pripravimo okusne mlečne izdelke, obogatene s kalcijem, ki jih telo pravilno absorbira, zato da zagotovijo s preventivnega profilaktičnega stališča visok navzem kalcija.
Mlečni izdelki s povečano vsebnostjo kalcija so že znani iz npr. evropske patentne prijave O 449 354. Ti, znani mlečni izdelki so obogateni z anorganskimi kalcijevimi solmi, kot so: CaCO3, CaCl2, Ca(OH)2 in Ca3(PO4)2 ali z organskimi kalcijevimi spojinami, kot so kalcijev glukonat, kalcijev citrat, kalcijev laktat, kalcijev malat, kalcijev askorbat in kalcijev glicerofosfat kot tudi njihove zmesi.
V skladu s predloženim izumom smo presenetljivo ugotovili, da če uporabimo fino zmlete jajčne lupine kot vir kalcija za mlečne izdelke, dobimo izdelek, ki izboljša absorpcijo in retencijo kalcija od celotne kalcijeve frakcije v telesu porabnika, v primerjavi z znanimi mlečnimi izdelki, obogatenimi s kalcijem iz drugih kalcijevih virov.
Na splošno je za preventivno uporabo zmletih jajčnih lupin priporočljiv dnevni navzem približno 3 g jajčnih lupin.
Prav tako se predloženi izum nanaša na živila na osnovi mlečnih izdelkov, ki so dopolnjena z aseptično dobljenimi in/ali steriliziranimi fino zmletimi jajčnimi lupinami ali takimi, ki vsebujejo malo klic.
Postopki za pripravo vrste zmletih jajčnih lupin, ki se uporablja v izdelkih v skladu s predloženim izumom, so znani. V tej zvezi se posebno eksplicitno sklicujemo na evropsko patentno prijavo 0 347 899, US patent št. 3,558,771 in JP-60-259160. Čeprav dejansko lahko uporabimo jajčne lupine, ki izvirajo iz vseh vrst ptic, pa zmlete jajčne lupine prednostno pripravimo iz lupin kokošjih jajc. Pri značilni analizi zmletih jajčnih lupin kokošjih jajc ugotovimo, da le-te obsegajo približno 38 % kalcija, 0,4 % magnezija in 0,1 % fosforja. Kalcij je v bistvu prisoten v obliki CaCO3.
EP-A-0 347 899 opisuje farmacevtske sestavke za zdravljenje bolezni ali težav, povzročenih zaradi pomanjkanja kalcija. Medtem ko je predmet predloženega izuma, da zagotovimo profilaktično učinkovit izdelek, pa je EP-A-0 347 899 usmerjena bolj na medicinske aplikacije. V tej patentni prijavi je navedeno, da je izdelek, narejen po znanem postopku, najbolj učinkovit v obliki praška in se prednostno zaužije oralno. Ne navaja pa karkoli, iz česar bi strokovnjak lahko sklepal, da uporaba zgoraj opisanih produktov z jajčnimi lupinami ali le-teh v kombinaciji z mlečnimi izdelki, vodi do izboljšane absorpcije in retencije kalcija od celotne frakcije kalcija.
Tudi JP-60-259160 ne vsebuje take navedbe. Ta japonska objava opisuje utrjevanje pekarniških surovih materialov ali surovih materialov za zmlete morske izdelke, da dajejo optimalno predelana živila za rastoče otroke, odraščajoče, ali nosečene in doječe matere.
US patent 3,558,771 uporablja zmlete jajčne lupine kot sredstvo za zdravljenje poškodb, ki se aplicira lokalno. Oralna uporaba v kakršnikoli obliki in za kakršenkoli namen ni niti omenjena niti predložena.
Zaradi narave materiala, ki mu je potrebno dodati izdelek iz jajčne lupine, je bistveno, da dodamo aseptično dobljene in/ali sterilne zmlete jajčne lupine ali take, ki imajo malo klic. Do te stopnje je potrebno zmlete jajčne lupine obdelati le fizikalno. Kemične obdelave, kot je kontaktiranje jajčnih lupin z močno alkalnimi in/ali oksidativnimi sredstvi, kot je npr. predpisano v kanadski patentni specifikaciji 728,606 in v JP-53-44662, niso potrebne in so celo neželene, ker ne vodijo do optimalnih rezultatov, poleg tega pa zahtevajo dodatne procesne stopnje. Zmlete jajčne lupine, uporabljene v skladu s predloženim izumom, dobimo pri aseptičnih pogojih in/ali tako, da pokončamo klice s toploto.
Mlečni izdelek, obogaten s kalcijem iz zmletih jajčnih lupin v skladu s predloženim izumom, ima relativno visoko koncentracijo kalcija ali gostoto le-tega. Možno je npr., da povečamo vsebnost kalcija v polnomastnem mleku do take mere, da je prej potrebno, da odrasel človek zaužije le 500-700 ml mleka, kot pa približno 1-1,25 1, da doseže potreben dnevni navzem kalcija. Mlečna suha snov vsebuje 1,2 % kalcija, 0,1 % magnezija in 1 % fosforja, pri čemer je večji del kalcija v koloidni obliki kot fosfati. V mleko lahko dodamo zmlete jajčne lupine v količini približno 3 g na 40 g suhe snovi, zato da dobimo izdelek, obogaten s kalcijem, z dobrim okusom.
Dejansko je količina zmletih jajčnih lupin, ki jo lahko uporabimo v izdelkih v smislu izuma, odvisna od konsistence izdelka, ki ga je treba obogatiti, in od občutka v ustih, ki ga mora imeti obogaten izdelek. Strukturirani ali bolj viskozni mlečni izdelki, kot so npr. jogurt, skuta, namazi, pudingi, pene, kreme in sir, prispevajo k preprečevanju usedanja relativno težkih zmletih jajčnih lupin. Nadalje naj ne bi dodali jajčnih lupin v taki količini, ki bi povzročile bolj ali manj suh občutek v ustih. Ta količina zmletih jajčnih lupin je odvisna tudi od izdelka. Tako se npr. v skuti okus v ustih spremeni precej manj hitro pri dodatku velike količine zmletih jajčnih lupin kot pa pri polnomastnem mleku. Na zgornje vidike vpliva tudi finost zmletih jajčnih lupin.
Kot je že omenjeno zgoraj, smo ugotovili, da zmlete jajčne lupine vodijo k izboljšani absorpciji in retenciji kalcija od celotne frakcije kalcija. To je prikazano na osnovi primerjave koeficientov navidezne fekalne prebavljivosti za zmlete jajčne lupine in kalcijev karbonat, ugotovljene pri prašičkih. Kot je dobro znano strokovnjakom v tehniki (npr.: Swine in biomedical research, Vol. 1, 2 in 3, Plenum Press, New York, 1986, izd. M.E. Tumbleson), so prašički prikladen živalski model za raziskave človeške prehrane. Vse to je nadalje izdelano, posebno v primeru 8.
V prednostni izvedbi je izdelek v smislu izuma obogaten tudi z virom magnezija, kot je sol. Magnezij prispeva k vzdrževanju nekoliko višjega pH ekstraceličnih tekočin v telesu. Zaradi nekoliko višjega pH se kalcijeve fosfatne soli iz kostnega tkiva manj hitro raztapljajo. Iz rezultatov primera 8 (glej dalje) sledi, da je prebavljivost magnezija višja z zmletimi jajčnimi lupinami kot z drugimi viri kalcija.
Čeprav zmlete jajčne lupine že vsebujejo magnezijeve ione, je potrebno dodati mlečnim izdelkom, obogatenim z jajčnimi lupinami, dodatne magnezijeve vire, npr. soli, ki vsebujejo Mg, zato da dosežemo želeno fiziološko razmerje Mg/Ca od 1:3 do 1:12, med drugim glede na optimalno retencijo kalcija.
Mlečni izdelki so v kombinaciji z jajčnimi lupinami opisani v JP-61-199762 in JP-5991861. Iz teh dokumentov stanja tehnike ni razvidna kakršnakoli izboljšana absorpcija in/ali retencija kalcija, dobljena iz te specifične kombinacije. Nadalje v teh dokumentih tudi ni nobene indikacije, iz katere bi strokovnjak sklepal na specifično vlogo magnezija pri kostnem metabolizmu.
Dejansko je JP-61-199762 usmerjena na specifičen učinek vitamina K pri absorpciji kalcija, medtem ko je suho mleko prisotno kot vir esencialnih amino kislin.
JP-69-91861 se nanaša na kombinacijo amino kisline glicina, citronske kisline, mlečne frakcije, bogate z mlečno kislino, in jajčnih lupin ali lupin ostrig - kot tudi na granule kalcija, ki se dajo absorbirati.
Prednostno dosežemo to, tudi kadar, glede na dobro retencijo kalcija, dodamo mlečnemu izdelkom, obogatenemu z jajčnimi lupinami, vitamin D ali surovi material, obogaten z vitaminom D, kot je ribje olje. Tudi laktoza, viri fluorovih, vanadijevih, borovih in silicijevih ionov ali viri vitaminov, kot so A, K, C, lahko pozitivno vplivajo na maksimalni učinek obogatitve s kalcijem.
Mlečni izdelki, ki jih lahko obogatimo v skladu s predloženim izumom, so tekoči, ki so lahko ali pa tudi ne v koncentrirani, strukturirani, zelo viskozni in/ali fermentirani obliki.
Strukturirani ali bolj viskozni mlečni izdelki, kot so jogurt, skuta, namazi, pudingi, pene, kreme in sir, prispevajo, kot je navedeno, k temu, da se zmlete jajčne lupine ne usedejo.
Izdelki na osnovi mleka so v skladu s predloženim izumom lahko tudi v obliki praškov.
Prikladni mlečni surovi materiali za pripravo izdelkov obsegajo v skladu z izumom polnomastno mleko, nemastno (mleko z nizko vsebnostjo maščobe) posneto mleko, smetano, sirotko in pinjeno mleko. Njihove derivate, kot so kazeini, kazein fosfopeptidi, proteini sirotke, laktoza, razsoljeni produkti sirotke, mlečni proteinski hidrolizati, frakcije mlečne maščobe in masleno olje kot tudi produkti v obliki praškov, so prav tako uporabni kot surovi material.
Nadalje je tudi možno, da dodamo znane aditive mlečnim izdelkom, obogatenim z zmletimi jajčnimi lupinami, npr. mikrosestavine, kot so vitamini, minerali, arome, amino kisline (npr. lizin, arginin, glicin, cistein, metionin), veziva, emulgirna sredstva, antioksidante, dodatne sladkorje, rastlinske maščobe ali proteine, dekstrine, dietna vlakna itd.
Predloženi izum je podrobno pojasnjen s spodnjimi primeri. Če ni drugače navedeno, temeljijo odstotki in deli vedno na masi celotnega sestavka.
PRIMER 1
Polizdelek pripravimo z raztapljanjem zmletih jajčnih lupin in maltodekstrina MD 20 v nemastnem mleku in s sušenjem le-tega z znanimi postopki na valjčnem sušilniku, da nastane prašek. Dobljeni polizdelek na koncu zmešamo s konvencionalnim predpripravkom (premiks oz. predhodno pripravljena zmes) vitaminov in mineralov v suhi obliki, tako da končni izdelek obsega:
delov nemastne suhe mlečne substance, 5 delov fino zmletih jajčnih lupin, 24 delov maltodekstrina MD 20 in 3 dele predpripravka vitamin-minerala.
Dobimo sestavek, ki vsebuje na 100 g:
20,5 % proteina, 14 % maščobe, 2400 mg Ca, 500 mg Mg, 7 mg Fe, 3 mg Zn, 250 gg Cu, 94 μ& jodida, 500 IE D3, 2500 μ% /3-karotena, 2500 IE vitamina A, 25 mg vitamina E, 50 μ% vitamina K, 2500 gg vitamina BI, 4500 gg vitamina B2, 18750 gg niacina, 5000 gg vitamina B6, 500 gg folne kisline, 5000 gg pantotenske kisline, 5 gg vitamina B12, 75 gg biotina in 150 mg vitamina C.
Razmerje Ca:Mg je 5:1.
PRIMER 2
V skladu s primerom 1 pripravimo izdelek z mešanjem, pri čemer izhajamo iz nemastnega mleka v prahu, praška, pripravljenega s skupnim sušenjem zmletih jajčnih lupin in maltodekstrina na valjčnem sušilniku, potem ko smo predhodno raztopili maltodekstrin in zmlete jajčne lupine v vodi, in predpripravka vitamin-minerala v suhi obliki.
V primerjavi z izdelkom v skladu s primerom 1 dobimo izdelek z izboljšano stabilnostjo in oceno, potem ko pripravimo raztopino mleka iz tega praška.
PRIMER 3
Izdelek v prašku pripravimo s suhim mešanjem 6 % polnomastnega mleka v prahu, 30 % izdelka v prašku, pripravljenega iz posnetega mleka in rastlinske maščobe (olje repičnih semen + olein + olje, bogato z ekozapentanojsko kislino in dokozaheksanojsko kislino), 31 % posnetega mleka v prahu, 20 % praška razsoljene sirotke, 8 % fibrolina R (ki vsebuje topna dietna vlakna v obliki inulina), 2 % fino zmletih jajčnih lupin in 3 % predpripravka vitamin-minerala.
Izdelek ima na 100 g: 22,5 % proteinov, 12,5 % maščobe, 8 % dietnih vlaken, 350 IE vitamina D3.
Razmerje Ca:Mg je 4:1.
PRIMER 4
Pripravimo izdelek iz nemastne skute, ki vsebuje 10 g mlečnih proteinov in 3,5 g ogljikovih hidratov na 100 g. Ob mešanju aseptično dodajamo 3 g zmletih jajčnih lupin na 100 g tega izdelka, dokler ne dobimo homogenega izdelka z dobrim okusom.
Nato napolnimo porcij ske zavojčke s tako pripravljenim izdelkom.
PRIMER 5
V skladu s primerom 4 damo 3 g zmletih jajčnih lupin na 100 g v nemasten jogurt, ki vsebuje 4 g mlečnih proteinov, 4 g ogljikovih hidratov in 1,5 g mlečne maščobe na 100 g.
PRIMER 6 delov zaslajenega kondenziranega polnomastnega mleka, ki vsebuje 8 % mlečne maščobe, 20 % suhe mlečne substance brez maščobe, 45 % saharoze in 27 % vode, zmešamo s 40 deli zmesi, ki vsebuje 45 % saharoze, 20 % fino zmletih jajčnih lupin, % predpripravka vitamin-minerala in 30 % vode, ter mešamo, dokler ne dobimo homogene mase.
Tako pripravljen izdelek zapakiramo v obliki kosov.
PRIMER 7
Pripravimo izdelek iz predpripravka v prašku, namenjen za aplikacijo v živilih, npr. v mesu in pecivih, s suhim mešanjem 40 % natrijevega kazeinata, 40 % jajčnih lupin in % magnezijevega predpripravka na osnovi laktoze (mlečni sladkor).
Razmerje Ca:Mg je 4,0:1,0.
PRIMER 8
Za določevanje navidezne prebavljivosti kalcija izvedemo pri prašičkih naslednji test.
Pri tem testu aseptične zmlete jajčne lupine primerjamo s kalcijevim karbonatom s čistoto preko 98 % (kompleksometrična določitev) od Boom-a B.V., Meppel, Nizozemska.
kastriranih prašičjih samcev (COFOK), starih 5 tednov, ki tehtajo približno 10 kg, damo v metabolično kletko, ki ima tendersko dno. V tej kletki naravnamo temperaturo na 24 °C, medtem ko zračno vlago vzdržujemo na konstantnem nivoju. Metabolično kletko razsvetljujemo z dnevno svetlobo in fluorescenčnimi svetili med 8.00 in 17.00 uro.
Po aklimatizacij ski periodi 6 dni in predtestni periodi 10 dni izvedemo v 7 dneh naslednji test.
Na osnovi njihove mase in splošnega zdravstvenega stanja izberemo dve skupini po 6 prašičkov izmed 14 živali. Vsaka skupina prejema eksperimentalno dieto, pri čemer ima ena 1 % kalcijevega karbonata, druga pa 1 % zmletih jajčnih lupin kot najbolj pomemben vir kalcija. Prašičke krmimo 2-krat na dan, pri čemer prejemajo hrano v količini, ki je 2,2-krat večja od njihove normalne energijske potrebe. Krmimo jih v razmerju vode in hrane 2,5:1, pri čemer ima hrana sestavo, kot je navedeno v tabeli
1.
TABELA 1
Sestavina ječmen pšenica pšenična glutenska moka kazein maščoba1^ predpripravek2) sol
NaH2PO4.2H2O
MgO khco3
L-lizin HCI
L-treonin
L-triptofan &2Ο3
SESTAVA DIET (%)
Dieta
I/CaCO3
15,00
60,65
8,00
10,00
2,00
1,00
0,20
0,50
0,10
1,00
0,20
0,05
0,05
0,25
II/zmlete jajčne lupine
15,00
60,65
8,00
10,00
2,00
1,00
0,20
0,50
0,10
1,00
0,20
0,05
0,05
0,25
CaCO3 1,00 zmlete jajčne lupine - 1,00
Sestava maščobne zmesi: kokosova maščoba 10 %, loj 35 %, svinjska mast 35 %, sojino olje 20 %
Predpripravek na 1 kg hrane:
9000 IE vitamina A, 1800 IE vitamina D3, 40 mg vitamina E, 5 mg riboflavina, 30 mg niacin amida, 12 mg d-pantotenske kisline, 350 mg holin klorida, 40 μ-g vitamina B12, 3 mg vitamina K, 50 mg vitamina C, 1 mg folne kisline, 0,1 mg biotina, 2,5 mg CoSO4.7H2O, 0,2 mg Na2SeO3.5H2O, 0,5 mg KJ, 400 mg FeSO4.7H2O, 80 mg CuSO4.5H2O, 70 mg MnO2, 200 mg ZnSO4.H2O, 40 mg tilozina
Fekalije od prašičkov zberemo v vrečah za iztrebke (stoma bags), ki jih pritrdimo na anus, in analiziramo. Za določitev navidezne prebavljivosti kalcija izmerimo celoten navzem hrane in celotno količino fekalij na prašička. Vreče za izstrebke praznimo dnevno.
Fekalije stehtamo in shranimo pri -20 °C do konca testne periode. Nato fekalije zamrznemo, zmeljemo, homogeniziramo, razdelimo v vzorce in analiziramo na vsebnost kalcija in maščobe v skladu z znanimi tehnikami. Te vsebnosti pretvorimo v vsebnosti mokrih fekalij.
Koeficiente prebavljivosti (DC) Ca, Mg in surove maščobe izračunamo iz količin Ca, Mg in surove maščobe pri dietah, količin teh komponent v mokrih fekalijah, navzema hrane pri prašičkih in količine fekalij, ki jih napravijo prašički. Določimo povprečne DC na skupino. V tabeli 2 so zbrani navidezni DC kalcija, magnezija in surove maščobe.
Tabela 2: Koeficienti navidezne fekalne prebavljivosti kalcija, magnezija in surove maščobe pri dietah
Komponenta Dieta
I/CaCO3 II/zmlete jajčne lupine
kalcij 66,9±7,9 71,3±3,8
magnezij 34,0±4,6 36,3 ±4,0
surova maščoba 77,8±2,1 78,3 ±1,4
Vrednosti so navedene kot povprečje ± standardno odstopanje.
Prebavljivost kalcija in magnezija je višja pri prašičkih, ki smo jim dali zmlete jajčne lupine kot vir kalcija, kot pri tistih, ki smo jim dali CaCO3>98 %.
S korigiranjem podatkov za rekuperiranje kroma za 100 % postanejo razlike koeficientov prebavljivosti za kalcij in magnezij celo večje (kalcij 72,2 proti 66,7; magnezij 38,2 proti 33,4 v korist zmletih jajčnih lupin).
Dieta z jajčnimi lupinami kaže enako prebavljivost maščobne frakcije kot dieta s kal11 cijevim karbonatom.
Za
Friesland Brands B.V.:

Claims (5)

  1. PATENTNI ZAHTEVKI
    1. Živilo na osnovi mlečnih izdelkov, označeno s tem, da je dopolnjeno z aseptično dobljenimi in/ali steriliziranimi fino zmletimi jajčnimi lupinami ali takimi, ki vsebujejo malo klic, in virom magnezija.
  2. 2. Živilo po zahtevku 1, označeno s tem, da je vir magnezija magnezijeva sol.
  3. 3. Živilo po zahtevku 1 ali 2, označeno s tem, daje razmerje Mg/Ca 1:3 do 1:12.
  4. 4. Živilo po enem od zahtevkov 1-3, označeno s tem, da je obogateno tudi z vitaminom D.
  5. 5. Živilo po enem od prejšnjih zahtevkov, označeno s tem, da je izvedeno iz polnomastnega mleka, nemastnega mleka, posnetega mleka, smetane, sirotke in/ali pinjenega mleka.
SI9520125A 1994-11-23 1995-11-21 Mlečni izdelek, obogaten z zmletimi jajčnimi lupinami SI9520125A (sl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
NL9401958A NL9401958A (nl) 1994-11-23 1994-11-23 Met eierschalenmeel verrijkt melkprodukt.
PCT/NL1995/000396 WO1996015678A1 (en) 1994-11-23 1995-11-21 Milk product enriched with ground eggshell

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI9520125A true SI9520125A (sl) 1998-02-28

Family

ID=19864929

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI9520125A SI9520125A (sl) 1994-11-23 1995-11-21 Mlečni izdelek, obogaten z zmletimi jajčnimi lupinami

Country Status (21)

Country Link
EP (1) EP0801529A1 (sl)
JP (1) JPH11504201A (sl)
CN (1) CN1066917C (sl)
AU (1) AU689342B2 (sl)
BG (1) BG101506A (sl)
BR (1) BR9509916A (sl)
CA (1) CA2206999A1 (sl)
CZ (1) CZ156497A3 (sl)
FI (1) FI972188A (sl)
HK (1) HK1017828A1 (sl)
HU (1) HUT77982A (sl)
LT (1) LT4266B (sl)
MX (1) MX9703814A (sl)
NL (1) NL9401958A (sl)
NO (1) NO972357L (sl)
NZ (1) NZ295758A (sl)
PL (1) PL320341A1 (sl)
SI (1) SI9520125A (sl)
SK (1) SK65797A3 (sl)
WO (1) WO1996015678A1 (sl)
ZA (1) ZA959881B (sl)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL1002400C2 (nl) * 1996-02-20 1997-08-21 Friesland Brands Bv Oraal calcitonine-preparaat en werkwijze voor het winnen van calcitonine.
KR20030023208A (ko) * 2001-09-12 2003-03-19 임봉환 수용성 이온칼슘 우유 및 그 제조 방법
BG108243A (bg) * 2003-10-08 2004-03-31 Георги И. Златанов Млечен деликатес и метод за производството му
DE102007022694A1 (de) * 2007-05-11 2008-11-13 Humana Milchunion Eg Milchfett-Milchprotein-Zusammensetzung zur Verbesserung der Calcium-Aufnahme
NL1034964C2 (nl) * 2008-01-28 2009-07-30 Friesland Brands Bv Werkwijze en composities voor de behandeling van botaandoeningen.
CN111357814A (zh) * 2018-12-25 2020-07-03 湖北神地农业科贸有限公司 一种利用碎米和蛋壳发酵制备高钙活性乳酸菌饮料的方法

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3558771A (en) 1968-02-12 1971-01-26 Leslie L Balassa Process for using eggshell compositions for promoting wound healing
JPS5910179B2 (ja) * 1976-09-30 1984-03-07 大四郎 藤島 カルシウム分に富む食品組成物
EP0049354A3 (en) * 1980-09-08 1983-02-23 Sterling Drug Inc. Composition for therapeutic virucidal use, and articles and packages containing said composition
JPS5991861A (ja) * 1982-11-17 1984-05-26 Bikou:Kk 栄養補助食品カルシウム粒
JPS60259161A (ja) 1984-06-02 1985-12-21 Ohashi Hifumi 卵黄顆粒食品の製法
JPS60259160A (ja) * 1984-06-04 1985-12-21 Seiichi Watanabe 卵殻粉の製造方法
JPS61199762A (ja) * 1985-03-01 1986-09-04 Erika Kk 骨細胞栄養食品
CS445488A1 (en) * 1988-06-24 1991-01-15 Karol Mvdr Michalek Biological preparation for osteo- and chondropathies,physiopathological disorders and diseases arisen on base of mineral deficiency in human organism treatment
NL9000613A (nl) * 1990-03-16 1991-10-16 Friesland Condensfab Met calcium verrijkte gefermenteerde melkdrank.
JPH0691861B2 (ja) 1990-09-18 1994-11-16 クリエーション・バウマン・ジャパン株式会社 カーテン材料取り付け器具
JPH0576313A (ja) * 1991-09-19 1993-03-30 Nakajima Nouchikusan Kenkyusho:Kk 卵殻を原材料とした健康食品製造法
JPH06167460A (ja) * 1992-05-29 1994-06-14 Omron Corp 検査装置
JP3693359B2 (ja) * 1993-07-21 2005-09-07 マルハ株式会社 骨強化促進剤

Also Published As

Publication number Publication date
CN1066917C (zh) 2001-06-13
NZ295758A (en) 1998-09-24
HUT77982A (hu) 1999-03-29
WO1996015678A1 (en) 1996-05-30
CN1204943A (zh) 1999-01-13
HK1017828A1 (en) 1999-12-03
JPH11504201A (ja) 1999-04-20
MX9703814A (es) 1997-12-31
FI972188A0 (fi) 1997-05-22
FI972188A (fi) 1997-07-22
NO972357D0 (no) 1997-05-22
EP0801529A1 (en) 1997-10-22
NL9401958A (nl) 1996-07-01
LT4266B (en) 1997-12-29
ZA959881B (en) 1996-08-13
CZ156497A3 (en) 1997-10-15
CA2206999A1 (en) 1996-05-30
LT97097A (en) 1997-09-25
SK65797A3 (en) 1997-10-08
AU3938095A (en) 1996-06-17
BG101506A (en) 1998-01-30
NO972357L (no) 1997-07-22
AU689342B2 (en) 1998-03-26
PL320341A1 (en) 1997-09-29
BR9509916A (pt) 1997-09-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP1168929B1 (en) Powdered human milk fortifier
US20210076709A1 (en) Dairy product and process
CN108029768A (zh) 一种含乳铁蛋白和益生菌的婴幼儿配方奶粉及其制备方法
US20140314851A1 (en) Dairy product and process
Kastelic et al. Studies on Growth and Survival of Calves Fed Semi-Synthetic Milks from Birth1
EP1151675B1 (en) Pet food supplement
SI9520125A (sl) Mlečni izdelek, obogaten z zmletimi jajčnimi lupinami
KR101356926B1 (ko) 단백질 구성의 모유화로 소화력이 개선된 산양 영유아식 조성물
EP0915668B1 (en) Drinkable, acid nutrient composition with long shelf life and health-promoting action
WO2018185017A1 (en) Method of feeding piglets
JP3560309B2 (ja) カルシウム吸収促進栄養組成物