SI8510706A8 - Device for automatic increased sucking of evaporated gasses from eletrolytic cells for aluminium production - Google Patents
Device for automatic increased sucking of evaporated gasses from eletrolytic cells for aluminium production Download PDFInfo
- Publication number
- SI8510706A8 SI8510706A8 SI8510706A SI8510706A SI8510706A8 SI 8510706 A8 SI8510706 A8 SI 8510706A8 SI 8510706 A SI8510706 A SI 8510706A SI 8510706 A SI8510706 A SI 8510706A SI 8510706 A8 SI8510706 A8 SI 8510706A8
- Authority
- SI
- Slovenia
- Prior art keywords
- suction
- cell
- temperature
- gases
- lids
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C25—ELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES; APPARATUS THEREFOR
- C25C—PROCESSES FOR THE ELECTROLYTIC PRODUCTION, RECOVERY OR REFINING OF METALS; APPARATUS THEREFOR
- C25C7/00—Constructional parts, or assemblies thereof, of cells; Servicing or operating of cells
- C25C7/06—Operating or servicing
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B08—CLEANING
- B08B—CLEANING IN GENERAL; PREVENTION OF FOULING IN GENERAL
- B08B15/00—Preventing escape of dirt or fumes from the area where they are produced; Collecting or removing dirt or fumes from that area
- B08B15/002—Preventing escape of dirt or fumes from the area where they are produced; Collecting or removing dirt or fumes from that area using a central suction system, e.g. for collecting exhaust gases in workshops
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C25—ELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES; APPARATUS THEREFOR
- C25C—PROCESSES FOR THE ELECTROLYTIC PRODUCTION, RECOVERY OR REFINING OF METALS; APPARATUS THEREFOR
- C25C3/00—Electrolytic production, recovery or refining of metals by electrolysis of melts
- C25C3/06—Electrolytic production, recovery or refining of metals by electrolysis of melts of aluminium
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C25—ELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES; APPARATUS THEREFOR
- C25C—PROCESSES FOR THE ELECTROLYTIC PRODUCTION, RECOVERY OR REFINING OF METALS; APPARATUS THEREFOR
- C25C3/00—Electrolytic production, recovery or refining of metals by electrolysis of melts
- C25C3/06—Electrolytic production, recovery or refining of metals by electrolysis of melts of aluminium
- C25C3/22—Collecting emitted gases
-
- Y—GENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
- Y02—TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
- Y02P—CLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
- Y02P10/00—Technologies related to metal processing
- Y02P10/25—Process efficiency
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- Electrochemistry (AREA)
- Materials Engineering (AREA)
- Metallurgy (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Electrolytic Production Of Metals (AREA)
- Manufacture And Refinement Of Metals (AREA)
- Sampling And Sample Adjustment (AREA)
- Sheets, Magazines, And Separation Thereof (AREA)
- Electrolytic Production Of Non-Metals, Compounds, Apparatuses Therefor (AREA)
- Investigating And Analyzing Materials By Characteristic Methods (AREA)
- Massaging Devices (AREA)
- Extraction Or Liquid Replacement (AREA)
- Bending Of Plates, Rods, And Pipes (AREA)
- Waste-Gas Treatment And Other Accessory Devices For Furnaces (AREA)
- Forging (AREA)
- External Artificial Organs (AREA)
- Infusion, Injection, And Reservoir Apparatuses (AREA)
- Crystals, And After-Treatments Of Crystals (AREA)
- Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)
- Physical Or Chemical Processes And Apparatus (AREA)
Description
UR3DJAJ ZA AUT0MAT3K0 PJJAČAHO U3I3AVANJ2 I5PAR0UIE GA3OVA
3L3KTR0LITIČKIH Č3LIJA ZA PROI ZVOOUJU AL UKINI JUH A
Oblast tehnike u. koju spada cronalazak
Pronalazak spada u oblast ohojene metalurgije i koristi se za proizvodnju aluminijuma elektrolizom glinice prema postupku Hall - Hčroult.
Tehnički problem
Aluminijum se proizvodi elektrolizom rastočij ene glinice,glavne sirovine za dobijanje aluminijuma, rastvorene u kriolitu (fluorid aluminijuma). Celija za elektrolizu je sastavljena od jedne katode od ugljenika, postavljene na dnu čeličnog sanduka obloženog vatrostalnim materijalom, i jedne ili više anoda od ugljenika, uronjenih u elektrolitičko kupatilo.
Proticanje električne struje vrši. se odozgo na dole. Usled Joule-ovog efekta, ..kriolit se zagreva i odrzava u usijanom stanju na temperaturi koja je bliska temperaturi stvrdnjavanja. Uobičajena.pogonska temperatura u čeliji iznosi izmedju 930 i 90O°C. Proizvedeni tečni aluminijum pada na katodu, odakle se istače s vremena na vreme u vatrostalni izlivni ionac, a zatim se pretače u peči za obradu. Anode se trose - sjedinjuju sa kiseonikom, koji nastaje razlaganjem glinice, i povremeno zamenjuju novim.
Pogonski napon za elektrolizu iznosi u opštem slučaju izmedju
3,8 i 5 volti. Proizvodnja aluminijuma je srazmerna jačini struje koja protiče kroz elektrolit. Gelije su električno vezane na red, ima ih od 150 do 250 zavisno. od napona iz ispravIjačze podstar.ice (700 do 1000 V). U cilju povečanja proizvodnje alumir.ijuma stalno se tešilo povečanju jačine struje elektrolize i dimenzije če Lija.
Elektrolitičko kupatilo je na bazi krioiita. Da bi se povečao učinak elektrolize koriste se aditivi, koji imaju osobinu da snisavaju temperaturu rastapanja mešavine i da pojačaju električnu provodljivost elektrolita. To su, na primer, fluoridi kalcijuma, magnezijuma, litijuma i aluminijuma.
Usled visoke temperature elektrolitička kupatila u čelijama se postepeno isparavaju što je dvostruko nepovoljno jer ispareni gasovi u suviše velikim količinama zagadjuju okolinu a ispareni fluoridi se moraju nadoknaditi, što pretstavlja velike troškove za pogon elektrolize.
Prema torne, postoji velika potreba i veliki interes, da se ta isparenja kaptiraju na samom izvoru nastajanja, to jest na samim čelijama.
U cilju sprečavanja izlaska gasova čelije su zatvorene poklopcima i snabdevene usisnim uredjajima koji odvode gasove do mesta za obradu. Medjutim, zbog zamene istrošenih. anoda ili zbog izlivanja tečnog aluminijuma celi j e se moraju povremeno o t varati podizanjem poklopaca. Pri ton kroz otvore izlaze gasovi napolje pa je potrebno pojačati usisavanje da bi se to sprečilo
Tehnički problem je automatski prelaz sa normalnog usisavanja gasova u čeliji čiji su svi poklopci zatvoreni na režim trenutnog pojačanog usisavanja čim se otvori najmanje jedan poklopac i automatski povratak na normalni režim usisavanja nakon zatvaranja poklopca.
Stanje tehnike
Do sada su koriščeni razni sistemi za kaptiranje gasova, odnosno isparenja. Ti sistemi vrše' tri funkcije:
1) Kaptiranje isparenja na samoj čeliji. To se ostvaruje pomocu ručnih iLi mehanizovanih panoa, koji se mogu otvarati kada pogon celije to zahteva prilikom promene jedne istrošene anode ili izlivanja proizvedenog aluminijuma.
2) Transport - odvod - fluornih isparenja, koji se vrši pomocu cevi povezanih sa jednim ventilatorom. U opštem slučaju čelije su paralelno priključene na zajedničku cevovodnu mrežu za kaptiranje gasova. Uravnoteženje se postiže prethodnim aerodinamičkim proračunom sekcija svake cevi, koriščenjem dijafragmi ili pomoču Napaka koji se mogu regulisati.
3) Obradu isparenih gasova pomoču elektrostatičnih filtera ili na suvo, fiksiranjem fluora na glinici, koja se zatim unosi u čelije.
Ha novijim pogonima elektrolize učinci kaptiranja dostižu 97 dc 99 %.
Stručnjaci su brzo utvrdili da učinak kaptiranja ovakvih sistema zavisi' neposredno od usisanog protoka odredjenog za svaku čeli ju. Jasno je da investicionis,. i kasni ji. pogonski troškovi (energija za ventilatore, održavanje sistema za obradu) rasuu sa protokom Usisavanja. Smatra se da praktično postoji proporcionalnost izmedju ukupnih troškova za kaptiranje isparenja i srednjeg protoka usisavanja u m^/sec.
Poklopci ili eventualno vrata sa zatvaranje čelij a moraju se skidati (ili otvarati, odnosno pomerati) u toku pogona čelije, naročito kada.se radi o zameni istrošene anode, ili o odlivanju Tečnog aluminijuma. Normalno trajanje otvaranja može da iznosi nekoliko minuta, ali i više desetina minuta. Za to vreme, da bi se održala visoka stopa kaptiranja isparenja, usisani protok ove čelije mora da se poveča. Nakon ovog vremena poklopci se propisno stavljaju na svoja mesta, što obezhedjuje hermetički potre snu r.e orosus tl j ivost, p,a se croto.: usisavaa;
njiti. U umijem tekstu pod terminom poklopci 02η klopce u pravom smislu reči, Kao i pristupna vrata (vrata zone sa izlivanje, na primer).
može sma.čičemo poza celij e
Svi dosCidasnji sistemi sa usisavanje isparljivih gasova ostvareni su sa ručnom komandom za prelaz sa nromalnog na pojačano usisavanje :<ada se u pogonu cbzori neki od poklopaca. Nakon zatvaranja poklopca mora se opet ručno preči sa pojačanog na normalno usisavanje.
Nedostatak ovih sistema je u torne što su zavisni od zaboravnosti rukovaoca.
Ukoliko se pojačano usisavanje održava bez razloga na suviše velikom broju.celija protofc-usisavanja ostalih, čelija može da se spusti suviše niško, ako se želi da ukupan protok usisavanja sistema ostane konstantan. Pored toga,ako pojačano usisavanje nije uključeno u momentu otvaranja jednog dela poklopaca, fluorr.a isparenja če uči u vazduh šale za elektrolizu.
Svi do sada korišceni načini za usisavanje fluornih isparenja imaju nedostatak što nisu automatizovani. več zavise od radnika rukovaoca.
Opis rešenja tehničkog problema
Uredjaj prema pronalasku po ovoj patentnoj prijavi vrši automatski prelaz sa normalnog režima usisavanja celije, čiji su svi poklopci zatvoreni, na režim trenutnog pojačanog usisavanja, čim se otvori najamanje jedan poklopac. Nakon zatvaranja poklopca uredjaj automatski vrši prelaz sa pojačanog na normalan režim usisavanja.
Pronalazak se koristi na čeli jama za proizvodnju aluminijuma elektrolizom glinice po postupku Hall-HČroult. Čelij e su povezane na red i zatvorene po svojoj periferiji pomoču večeg broja pokretljivih poklooaca koji se pomeraju ili podižu. Snojevi • A
- T izmedju poklopaca kao .i spojevi izmedju poklopaca i njihovih oslonaca na obodu celije su nepropusni, a gasovi se kaptiraju na svakoj ceiiji pomocu n cevi (n može da varira od 1 preko 10), vezanih za jedan centralni sistem usisavanja.
Ovaj pronoilazak se zasniva na činjenici da, ako se meri Temperatura gasnoga toka na svakoj ceiiji, u sistemu cenTrainog usisavanja, u jednoj pogodno odabranoj tački, može se primetiti da čim se otvori makar samo jedan poklopac dolazi do nagiog sniže. o nja temperature gasnoga toka, koje može da dostigne 50 do 100 G.
Informacija da je neki poklopac otvoren ili zatvoren mogla bi da se dobij e sa električnih kontaktera ugradjenih na svakom poklopcu. Medjutim ovo resenje je skupi i nepouzdano jer bi se kontakteri kvarili, pošto bi bili izloženi visokoj temperaturi i korozivnim gasovima.
Uredjaj se sastoji od:
- termospregova za merenje temperature gasova t(i) u svakoj cevi, gde se i menja od 1 do n,
- komparatora za uporedjivanje izmerenih temperatura t (i) sa referentnim vrednostima temperatura - stepenima t^(i) i ^(i),
- sredstava za automatsko uključenje pojačanog usisavanja kada temperatura t(i) padne ispod vrednosti prvog stepena t^(i) i za automatsko zatvaranje pojačanog usisavanja kada temperatura t (i) postane jednaka tli veča od vrednosti drugog stepena t^(i), •-sredstava za fiksiranje referentnih vrednosti temperature.....
- prvog stepena t.(i) i drugog stepena t^(i).
- sredstava za regulaciju gasnog protoka u svakoj cevi celije. Rad ovog uredjaja se može opisati na sledeči način:
1) Stalno se meri temperatura gasa t(i) u svakoj od n cevi. Za normalni protok' usisavanja, kada je celija zatvorena, temperatura gasova t(i) biče bliska jednoj osnovnoj vrednosti tQ(i), j <·
2) Vrši 3e uporedjanje s vale e tempei-uturo'''t ( i pred odredjenom referentr.om vrednošcu temperature t, (i), nizom .u od t (i). Kada najmanje jedna-od merenih temperatura postane jednaka iii niža od t^Ci), što odgovara otvaranju najmanje jednog poklopca celije, aktivira se sredstvo za pojačano usisevanje u odgovarajucoj cevi.
3) Nastavlja se stalno merenje temperature gasa t(i) u svakoj od n cevi. Za forsirani protok usisavanja (pojačano usisavanje) i kada .je posuda otvorena, svaka temperatura gasa t(i) biče bli ska jednoj osnovnoj vrednosti t^(i), nižoj od t^i).
4) Vrši se uporedjenje svake temperature t(i) gasa sa jednom
unapred o | «·* /»{!»--ar λτ, < |
r ? Z\rr» r‘ .A 4’ w lii V ii U _ | (i). Kada sve |
-U | |
od t’(i); | što odgovara |
ms. t s iC x s o | daje komand |
ija zatvorena, | auto·^ |
r 4 - ··. ·.·*, 7*^0^ '·' ''•.i?· | .vzisa- |
-n 2.3-VČi » | |
zgled moderne | el ek— |
kϋΰΟ ampera po | tehno· |
poklopca; kako | bi se |
sa povratar na re vanja.
olike 1 čo Λ prikazuju ostvarenje pronalaska
Logiji PSCHiN3Y, kod koje su skinuta dva omogucila zamena jedne istrošene anode.
Slika 2 prikazuje sematizovan vertikalni presek usisnih cevi cxj© zn dimenzije uvečane »3a bi se slika ??·».i Vnv»t * i *·>
p pruk.-izuje ver likalni poprečni presek usisnih cevi.
Slika 4 prikazuJe praktičnu realizacija uredjaja prema pronalas Na slici 1 elektrolitieka celija ima jednu horizontalnu gredu 1, koja pretstavlja gornju konstrukcija, i koja nosi napojne bunkere za gliniou (nisu prikazani na slici), pozitivna anodnu sinu 2 i anodne noseče sipke 3, koje su pričvrščene na anodnu sinu 2 pomocu uredjaja 4. Istrošena anoda 5 je akinuta, x-· posle otvaranje dva poklopca 7, koji su postavljeni na drugim satvorenim poklopcima 6. Mreža 3 je u vesi sa prostorom ispod tla i omogučava dolazak svežeg vazduha u radnu sonu.
Na slici 2, na kojoj su pretstavljeni samo bitni elementi radi razumevanja pronalaska, čelija je podeljena na 5 usisnih zona, obeleženih od A do E. Širina zone odgovara širini dva poklopca, Svaka zona ima svoju sopstvenu cev za usisavanje A , B^, C^, D^, E , čije su dimenzije odredjene tafco, da obezbedjuju u svakoj od njih prethodno odredjeni' protok zavisno od dimenzija same celije.
Pet cevi A^, B^, 0^, , E^, su povezani za opšti kolektor 10.
celije. Kolektor je priključen na centralni u.redjaj za usisavanje, koji nije'prikazan na slici.
U.posebno prikazanom alučaju, postavljeni su termospregovi Tl,- T2, T3,- T4,. T5 na izlazu iz~svake cevi A^, 3^, C^, D^, E^ respektivno u tačkama 11, 12, 13y~14, 15; pre spajanja cevi sa opštim kolektcrom. Ovi xermospregovi su, radi primera, tipa niklhrom 4 legura nikla, koaksijalne strukture, i .imaju veliku osetljivost i izvrsnu .otpomost prema fuomim gasovima koji izlaze iz celije.
Pri normalnom protoku zabeležene su sledeče srednje stavilizovane temperature na ovim termospregovima:
- kada su svi poklopci satvoreni, uključujuči i vrata 18 postavljena na čelu celije, koja omogucavaju pristup do tečnog aluminijuma (vrata za izlivanje);
- prilikom sukcesivnog otvaranja jednog po jednog poklopca koji se nalaze u zonama od A do E, definisanim na slici 2, i vrata 18 sa izlivanje.
Dobljeni su sledeči rezultati:
Temperatura termospregova t (i) | °C i | izmerene premene ki t( i) u°C | ||||
\iA//Af2) h/3^ a·) | Μ/άΜ | t!5)/AAJ | ||||
Poklooci i vrata | zatvorJ | 175 | 170 | 150 | 130 | 175 |
Zona A | t | 30 | 100 | 130 | 150 | 130 |
otvorena | Δ* | - 95 | - 70 | - 20 | + 20 | - 45 |
Zona 3 | t | 140 | 75 | 100 | 130 | 130 |
otvorena | A* | - 35 | - 95 | - 50 | 0 | - 45 |
Zona C | t | 150 | 125 | 70 | 120 | 120 |
otvorena | Δ* | - 25 | - 45 | - 80 | - 10 | - 55 |
Zona D | t | 200 | 150 | 100 | 75 | 120 |
otvorena | A* | 4--25 | - 20. | - 50 | - 55 | - 55 |
Zona E | 220 | 170 | 120 | 70 | 80 | |
otvorena | Δ* | + 45 | 0 | - 30 | - 60 | - 95 |
Vrata za livenje | t | 230 | 180 | 150 | 70 | 55 |
otvorena' ....... | + ' 55 | + 10 | .. 0 | - 60 | - 120 |
Vidi' se da otvaranje ma kogaZpoklopca prouzrokuje’na najmanje. jednojod-tačaka na^ ko j ima su postavljeni termospregovi sniženje temperature gasnog -toka za više od 50°C, i to posle vremena od nekoliko sekundi5. To.- je sasvim dovoljno da se proizvede· jedan električni signal koji če izazvati prelaz na pojačano usisavanje.
Regulacija protoka gasa, odnosno uključivanje i isključivanje pojačanog usisavanja; može da se resi na više načina. Jedan od načina je opremanje svake cevi pokretnim kapkom 17 ko j im se upravlja pomoču jedne male hidraulične dizalice. U normalnom položaju kapak 17 obezbedjuje protok od N kubnih me tara na minut, a u potpuno otvorenom položaju protok od X x N kubnih metara na minut, gde X ima vrednost izmedju 1,2 i 4, a najpogodnije izmedju. 1,5 i 3· Pokret^i kapak može na primer biti načinjen od jedne pune ploče .
oravuc gasnog koja se okrece oko ose, normalne u odnosu, na toka, prema zeljenom protoku.
Odgovarajueu komandu otvaranja i zatvaranja kapaka u funkciji položaja poklopaca mogucno je ostvariti pomocu poznatih sredstava.
Na primer; otvaranje i zatvaranje kapaka može se vršiti malim hidrauličnim dizalicama komandovanim elektroventilima postavljenim van celije i njenih usisnih cevi, pa otuda. nema.velikog rizika od korozije.
Regulacija protoka gasa može se takodje vršiti stezanjem i otpuštanjem jednog dela cevi, izradjenog od savitljivog mate; rijala, otpornog prema temperaturi i prema fluornim jedihje,... k njima, kao š.to su. elastomeri ΗϊΡΑΙΟΝ ili TEFLON (zaiitičene ....... ...marke), Stezanje cevi se vrši bilo mehanički, bilo dejstvom . ..k·: . jednog hidraulickog fluida u dvostrukoj košuljici, koja oou·.. hvata i steze ;savitljivi deo cevi’ (zasuni poznati pod zaštitnom markom DESAPRO).
_ U slučaju elektrclitičkihčelija manjih dimenzija, koje'ima ju - » samo jednu jedinu usisnu cev, merenje temperature se može vr. šiti na islazu te usisne cevi, što odgovara tački 16, slike 2. .;··-· · U-takvom··· slučaju snizenje temperature gasnog toka pri otva‘ ranju jednog poklopcajmože da dostigne 50°C, ali ce svakako iznositi bar 20°C, pa je to dovoljno da sigurno obezbedi pokretanje pojt.Čanog usisavanja. Uostalom, postoji moguenost, kao što je to eksperimentalno konstatovano u slučaju celija od 280 kA, da se merenje temperature izvrši na samo jednom mestu (u tački 16), postavljanjem termosprega posle zone spajanja 5 gasnih tokova, koji potiču od pet usisnih cevi. Osetljivost je smanjena, ali je potpuno dovoljna za ostvarenje postu plf a.
Kad se skinuti pozlonac ili skinuti poklopci vrate na svoja mesta temperatura brzo poraste do vrednosti koja nije uvek jednama - bar u prvim sekundama - svojoj početnoj vrednosti, pre otvaranja poklopaca ili poklopca, ali je povečanje dovoljno brzo (nekoliko sedundi) i dovoljno veliko da stvori električni signal sa vračanje na normalni režim usisavanja.
Stručnjak če biti u stanju da svojim iskustvom, a u funkciji dimenzija čelije i usisnih cevi, odredi prvi stupanj t^ pri sniženju (prelaz na pojačano usisavanje) i drugi stupanj t£ pri povečanju temperature (vračanje na normalno usisavanje). Ova dva stupnja mogu biti jednaka ili različita.
U slučaju tabele 1, stupanj za otpočinjanje pojačanog usisavanja može se definisati ha 100°C,'a stupanj za povratak na normalno usisavanje na 70 ili 80°C.
Moderne tehnologije obrade signala omogučavaju da se uz male troškove ostvari gore izločeni sistem.
Utvrdjeno je da o t varan j e ili zatvaranje jednog poklopca izaziva brzu promenu merene temperature u najmanje jednoj od usisnih cevi..Ova promena temperature dostigne više stepeni u sekundi.
Takve velike i brze promene ne dešavaju se u permanentnom režimu (normalno usisavanje, poklopci zatvoreni, ili pojačano usisavanje, ako je bar jedan poklopac otvoren).
......
Može se dakle koristiti izvod signala-—£ za komandu otpočinjanja ili zaustavljanja pojačanog usisavanja.
Osim izazivanja pojačanog usisavanja, uredjaj koji je predmet ovoga pronalaska, može da ispuni izvestan broj funkcija vezanih za pogon modernih elektrolitičkih čelija velike snage. Pre koracenje stupnjeva t (i) i t^(i) može, pored komande za pojačano usisivanje, da izazove paljenje jednog svetlosnog (i/ili zvučnog) signala na centralnoj tabli za grupu cezija i π <1 ni -C u .* O. j '3 Li**, . :. x Li O W3.2? ,j '-' ‘..i i -:-1 ·* .-.X C* ’ J ti O t* v v/ i* X O ( ϋ i .j o ostao otvoren) na nekoj celiji, i koliko je poklopaca ostalo otvoreno na nekoj gnini celija. la pi'i:aer, u j e dnom nizu, od 150 celija, koje su sa stanovičta usisuvanja podeljene na pet grupa po 30, u slučaju da je preko 4 poklopca istovremeno otvoreno na istoj grupi, ustanovij eno je da je usisavanje r.edovoljno, iako je prebačeno na pojačano. Tada se može užljučiti uzbuna radi ooaveštenja ljudstva u pogonu da treba sačekati ere nego sto se otvori oeti cckiooac (ili n—ti uoklooac).
Na isti način se može otkriti mesto lose zatvorenog poklcpca, iii saboravljenog otvorenog poklopca.
U svemu, u jednoj centralizovanoj komandi se može upravijati oronem oczroosca. aianar tajanjem otvaranjs. i zccvaranja ...
nastao zbog prekoračenja stupnjeva temperature t. (i; i t’(i) upucuje se kontrolnem centralnem računaru koji aa 3 sna obaveštenja u pogledu bilansa, usbune, i rasnih proračuna vezanih za uredjaj.
ici 4 je orikazana realizacija uredjsja pr pronalasku. Termospregovi Tl, T2, T3, 14 i Tp, postavljeni reepektivno u tačkama 11, 12, 13, 14 i 15 na islazu usisnih cevi
A,, 31 , Cq , D. i E , pre njihov.og spajanja u cpšti kolektor 10, i. i- J.
oovezani su na ulaze kanala e,. e_. e., e.,e. >dne merne kuti1 2' 3 4 o je 28. Svaki kanal do e.povezuje se sukcesivno, preko rotacionog skanera ili još bolje preko elektrenskog skanera - multipleksera, smeštenog u mernej kuti ji 2-3, na prvi komparator za poredjehje izmerene temperature i prvog stepena t^(i) a zatim na drugi komparator za poredjenj-3 ismerene temperature i drugog stepene t^(i). Referentne vrednosti temperature .prvi i drugi stepeni t^(i) i t^(i) mogu se izabrati tako da budu različiti za svaku cev A^ do E^ ali se u industrijskoj praksi može izabrati ista vrednost sa sve cevi, na primer 100°C za t^Ci) i 80°C za t^(i). Ove vrednosti se podesavaju regulatorima 19 i 20.
Izlazni signali, nastali kao rezultat logičke komparacije, pojačavaju se u mernoj kutiji 28 do potrebnog nivoa i stoje na raspolaganju na izlazima Sl do 35. Svaki izlaz je povezan na sredstvo za poaretanje kapka 17 u odgovarajučoj cevi. Ovo sredstvo za pokretanje je elektroventil 22 koji upravlja malom hidrauličnom dizalicom 21. Signali na izlazima 31 do 3 5 stižu do elektroventila 22, postavljenih na odgovarajucim usisnim cevima A^ do E . Pomoču poluge 23, postavljene van cevi E , hidraulična dizalica 21 zakrece kapak 17 u položaj 17’, cime se ostvaruje pojačano usisavanje kada merena temperatura padne ispod vrednosti prvog stepena, odnosno vrača kapak 17 u položaj koji odgovara normalnom usisavanju kada merena temperatura postane jednaka ili veča od vrednosti drugog stepena.
Alarmna sijalica 24 se paliiili trepce ukoliko je bar jedan od poklopaca na čeliji otvoren. a alarmna sijalica 25 se pali ili trepce ukoliko su bar četiri poklopca na čeliji otvorena. Svaka čeli j a u nizu je snabdevena sa po j e dnom mernom kutijom 28 a svaka, kutija je povezana multipleks. vezom 26 sa centralnom . komandom koja upravlja nizom čeli ja. ····.'- '··-··· ...
Primena ovog uredjaj a daje mnogobrojne prednosti, koje,- se mogu rezimirati na sledeči način:
-Ušteda u potrošnji energije usisnog sistema.Jedan klasični sistem sa konstantnim usisavanjem od 3 m^/s po čeliji troši oko 300 kWh po toni proizvedenog aluminijuma, a to je količina koja še ne može zanemariti u odnosu na 12.500 do 13.000 k«h, koliko se troši sa elektrolizu. Stavljanjem pronalaska u pogon može se smanjiti protok.. usisavanja na 2 m^/s po čeliji, sa pojačanim usisavanjem od 3 m^/s, koje bi se koristilo samo oko vremena. Ušteda u energiji može da dostigne 60 do 90 kWh po toni aluminijuma.
- Veča efikasnost kaptiranja, koja je optimizirana u zavisnosti od otvaranja pokiopaca.
- Odgovaraju.ce smanjenje gubitka nekaptiranog fluora.
- Nestanak rizika od zaboravljenih pokiopaca u otvorenom položaju, pa otuda i olakšanje posla za ljudstvo.
- Jednostavnost i robustnost uredjaja, pa prema torne i mali iznos investicija.
- Mogucnost da se napravi termički hilans za elektrolitičku celinu; poznat je protok gasova i njihova temperatura, pa je lako da se iz tih podataka izračuna termička energija koju odvode gasovi.
.· ·.: - Hajzad, kao što je to vec naglaseno, mogucnost da se uprav. ..lja otvaranjem i zatvaranjem pokiopaca bez ikakvog mehanič7,=.. kog ili. električnog uredjaja, vezano g za same poklopce, pa otuda i velika sigurnost u pogonu-;
Pronalazak je posebno koncipiran za nizove čelija u kojima se proizvodi, aluminijum elektrolizom glinice, ali na isti način : pronalazak se može primeniti na svakom sistemu usisavanja vrelih gasova nekogzatvorenog postrojenja, kome je to potrebno, ‘ ili za-koje* postoji rizik da se slučajno otvori, uz ulazak “ ... hladnog spoljašnjeg vazduha.
ALUMINIUIi ΡΕ0ΗΙΝΕΥ, PARIŠ — Zastupnik:
Claims (1)
- PATENTNI ZAHTEVI1) Uredjaj za automatsko pojačano usisavanje isparenih gasova iz elektroiitičkih čeiija za proizvodnju aluminijuma elektroiizom glinice prema postupku Hail-Herouit, pri čemu je svaka čeiija po svcnt obodu zatvorena večim brojem poklopaca koji se mogu pcmerati ili pedizati, dok su spojevi izmedju pokicpaca kao i spojevi izmedju poklopaca i njihovih osionsca na obodu čelije nepropusni, a isparem gasovi se usisavaju iz svake čelije preko najmanje jedne cevi, povezane na centralni usisni sistem, naznačen time, što su u svakoj cevi (A., 3j, C.p E^) postavljeni iermcspregov: ( < iT, >re j respektivno u tačkama (11,. 12, 13, 14, 15; na izlazima cevi, njihovog spajanj? ospregovi {T,, T„, sa opštim kolektorom T3'T^T } povezani respektivnc5-70 Su na ulaze ! (3 Π i' '2' er) merne kutije (28).Uredjaj prema patentnem zahtevu 1, naznačen tima, što su izlazi (S,, S.,, S.,, S,., S_) merne kutije (28) povezani sa elektroventilima (_2i, cmeštenlm sa spoiine strane svake cevi (A,, S., C., 'j,. E,).( I i ' I što su elektroventiSi (22) postavljeni na male hidraulične dizaiice (21), povezane preko poluge (23) sa kspeima (17), smeštenim u cevima (A,, S,, C,., D,, E,j i što je obrtni kapak (17) postavile«1 i ! i I ' n?, osovinu (27), upravni! na protok gasa.
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
FR8407521A FR2563845B1 (fr) | 1984-05-03 | 1984-05-03 | Procede et dispositif de suraspiration automatique sur les cuves d'electrolyse pour la production d'aluminium |
YU706/85A YU44114B (en) | 1984-05-03 | 1985-04-26 | Device for automatic increased sucking of evaporated gasses from electrolytic cells for aluminium production |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
SI8510706A8 true SI8510706A8 (en) | 1996-08-31 |
Family
ID=9304003
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
SI8510706A SI8510706A8 (en) | 1984-05-03 | 1985-04-26 | Device for automatic increased sucking of evaporated gasses from eletrolytic cells for aluminium production |
Country Status (31)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US4668352A (sl) |
EP (1) | EP0179115B1 (sl) |
JP (1) | JPS61500557A (sl) |
KR (1) | KR850008363A (sl) |
CN (1) | CN1006308B (sl) |
AT (1) | ATE32752T1 (sl) |
AU (1) | AU570890B2 (sl) |
BR (1) | BR8506714A (sl) |
CA (1) | CA1249791A (sl) |
CS (1) | CS274604B2 (sl) |
DE (1) | DE3561749D1 (sl) |
ES (1) | ES542733A0 (sl) |
FR (1) | FR2563845B1 (sl) |
GB (1) | GB2158226B (sl) |
GR (1) | GR851043B (sl) |
HR (1) | HRP931209B1 (sl) |
HU (1) | HU201977B (sl) |
IN (1) | IN164715B (sl) |
IS (1) | IS1319B6 (sl) |
MY (1) | MY101055A (sl) |
NO (1) | NO171374C (sl) |
NZ (1) | NZ211907A (sl) |
PH (1) | PH22403A (sl) |
PL (1) | PL253145A1 (sl) |
SI (1) | SI8510706A8 (sl) |
SU (1) | SU1473718A3 (sl) |
TR (1) | TR22411A (sl) |
UA (1) | UA5564A1 (sl) |
WO (1) | WO1985005132A1 (sl) |
YU (1) | YU44114B (sl) |
ZA (1) | ZA853287B (sl) |
Families Citing this family (25)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US4690042A (en) * | 1986-05-27 | 1987-09-01 | Matthew H. Bertelsen | Computer environment filter apparatus having wing with internal baffles |
US4898089A (en) * | 1988-04-28 | 1990-02-06 | Roos George B | Laminar flow work table with controllable ventilation of a work surface |
AT392927B (de) * | 1989-03-20 | 1991-07-10 | Scheuch Alois Gmbh | Absaugsystem fuer den bereich der holzverarbeitung |
DE19605891C2 (de) * | 1996-02-19 | 1999-02-25 | Roland Geipel | Melde- und Schalteinrichtung für Motorenabgas- und Schweißgasförderanlagen |
FR2754832B1 (fr) * | 1996-10-23 | 1998-11-27 | Pechiney Aluminium | Procede de changement d'anodes usees de cuves d'electrolyse de l'aluminium et dispositif de captage des effluents gazeux permettant de le mettre en oeuvre |
NO310730B1 (no) | 1999-11-17 | 2001-08-20 | Norsk Hydro As | Fremgangsmåte og anordning for drift av elektrolysecelle |
US7112269B2 (en) * | 2003-08-21 | 2006-09-26 | Alcoa, Inc. | Measuring duct offgas temperatures to improve electrolytic cell energy efficiency |
CN100460568C (zh) * | 2005-09-20 | 2009-02-11 | 东北大学设计研究院(有限公司) | 一种铝电解预焙槽的排风方法及装置 |
CN1326908C (zh) * | 2005-10-25 | 2007-07-18 | 辽宁银珠化纺集团有限公司 | 全消光聚酰胺66树脂及纤维的制造方法 |
RU2308551C1 (ru) * | 2005-12-22 | 2007-10-20 | Общество с ограниченной ответственностью "Русская инжиниринговая компания" | Устройство для сбора и удаления газов алюминиевого электролизера |
SI1845175T1 (sl) * | 2006-04-11 | 2011-06-30 | Pechiney Aluminium | Sistem in postopek za zbiranje iztokov iz elektrolitične celice |
RU2316620C1 (ru) * | 2006-04-18 | 2008-02-10 | Общество с ограниченной ответственностью "Русская инжиниринговая компания" | Устройство для сбора и удаления газов из алюминиевого электролизера |
EP1936011A1 (en) * | 2006-12-21 | 2008-06-25 | Danieli Corus Technical Services BV | Apparatus and method for the removal of gasses |
WO2008074386A2 (en) * | 2006-12-21 | 2008-06-26 | Danieli Corus Technical Services Bv | Apparatus and method for th removal of gasses |
FI122595B (fi) * | 2009-02-03 | 2012-04-13 | Outotec Oyj | Menetelmä metallin elektrolyyttiseksi talteenottamiseksi ja elektrolyysijärjestelmä |
CN101823067A (zh) * | 2010-03-25 | 2010-09-08 | 中国瑞林工程技术有限公司 | 伸缩环保烟罩 |
FR2963625B1 (fr) * | 2010-08-06 | 2013-02-22 | Solios Environnement | Installation pour la collecte des gaz d'une pluralite de cuves d'electrolyse et dispositif d'ajustement pour une telle installation |
FR2963793B1 (fr) | 2010-08-10 | 2012-09-07 | Solios Environnement | Procede et dispositif de confinement des gaz de cuve dans une cuve d'electrolyse de l'aluminium |
EP2431499B1 (en) * | 2010-09-17 | 2014-04-23 | Alstom Technology Ltd | Raw gas collection system |
KR102077864B1 (ko) | 2012-08-01 | 2020-02-14 | 쇼와 덴코 패키징 가부시키가이샤 | 내용물 부착 방지 덮개재 |
FR3016893B1 (fr) * | 2014-01-27 | 2016-01-15 | Rio Tinto Alcan Int Ltd | Cuve d'electrolyse comprenant une paroi de cloisonnement |
FR3025221B1 (fr) * | 2014-08-29 | 2018-04-27 | Fives Solios | Dispositif d'aspiration d'effluents gazeux provenant d'une cuve de production industrielle d'aluminium par electrolyse ignee |
RU2624559C1 (ru) * | 2016-07-19 | 2017-07-04 | Общество с ограниченной ответственностью "Объединенная Компания РУСАЛ Инженерно-технологический центр" | Устройство для сбора и эвакуации газов из алюминиевого электролизера |
RU173997U1 (ru) * | 2016-11-07 | 2017-09-25 | Общество с ограниченной ответственностью "Объединенная Компания РУСАЛ Инженерно-технологический центр" | Устройство охлаждения отходящих технологических газов металлургических производств, транспортируемых по газоходной сети |
NO20181482A1 (en) * | 2018-11-20 | 2020-05-21 | Norsk Hydro As | Method and system for controlling suction of off-gases from electrolysis cells |
Family Cites Families (7)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
GB1017505A (en) * | 1961-08-18 | 1966-01-19 | Siderurgie Fse Inst Rech | Process and apparatus for the non-combustible recovery of waste gases emanating from the refinery of pig iron by oxygen |
AT259822B (de) * | 1965-04-22 | 1968-02-12 | Schwarz Walter | Lüftungsanlage |
FR2122703A5 (sl) * | 1971-01-20 | 1972-09-01 | Luftkonditionering Ab | |
NO135874C (sl) * | 1974-09-04 | 1977-06-15 | Lista & Mosjoen Alu | |
US4051224A (en) * | 1975-04-17 | 1977-09-27 | Aluminum Pechiney | Process and apparatus for collecting the fumes given off during the production of aluminium in an electrolysis cell with a continuous anode |
DE2832786A1 (de) * | 1977-07-29 | 1979-02-15 | Prl Soc | Dunstabzugshaube |
GB2076145B (en) * | 1980-03-24 | 1983-12-21 | A C Plastic Ind | Enclosures with a gas extraction system |
-
1984
- 1984-05-03 FR FR8407521A patent/FR2563845B1/fr not_active Expired
-
1985
- 1985-04-26 SI SI8510706A patent/SI8510706A8/sl unknown
- 1985-04-26 YU YU706/85A patent/YU44114B/xx unknown
- 1985-04-26 IS IS3003A patent/IS1319B6/is unknown
- 1985-04-26 NZ NZ211907A patent/NZ211907A/en unknown
- 1985-04-27 IN IN320/MAS/85A patent/IN164715B/en unknown
- 1985-04-29 PL PL25314585A patent/PL253145A1/xx unknown
- 1985-04-29 PH PH32205A patent/PH22403A/en unknown
- 1985-04-29 CS CS311785A patent/CS274604B2/cs unknown
- 1985-04-29 GR GR851043A patent/GR851043B/el unknown
- 1985-04-30 ES ES542733A patent/ES542733A0/es active Granted
- 1985-05-01 GB GB08511012A patent/GB2158226B/en not_active Expired
- 1985-05-01 TR TR21970/85D patent/TR22411A/xx unknown
- 1985-05-02 DE DE8585902062T patent/DE3561749D1/de not_active Expired
- 1985-05-02 AU AU43554/85A patent/AU570890B2/en not_active Expired
- 1985-05-02 JP JP60502077A patent/JPS61500557A/ja active Pending
- 1985-05-02 UA UA3997403A patent/UA5564A1/uk unknown
- 1985-05-02 ZA ZA853287A patent/ZA853287B/xx unknown
- 1985-05-02 CA CA000480621A patent/CA1249791A/fr not_active Expired
- 1985-05-02 AT AT85902062T patent/ATE32752T1/de not_active IP Right Cessation
- 1985-05-02 EP EP85902062A patent/EP0179115B1/fr not_active Expired
- 1985-05-02 HU HU852096A patent/HU201977B/hu not_active IP Right Cessation
- 1985-05-02 WO PCT/FR1985/000104 patent/WO1985005132A1/fr active IP Right Grant
- 1985-05-02 BR BR8506714A patent/BR8506714A/pt not_active IP Right Cessation
- 1985-05-03 KR KR1019850003011A patent/KR850008363A/ko not_active Application Discontinuation
- 1985-05-03 CN CN85103452A patent/CN1006308B/zh not_active Expired
- 1985-12-30 NO NO85855338A patent/NO171374C/no not_active IP Right Cessation
- 1985-12-31 US US06/840,554 patent/US4668352A/en not_active Expired - Lifetime
-
1986
- 1986-01-02 SU SU863997403A patent/SU1473718A3/ru active
-
1987
- 1987-02-16 MY MYPI87000148A patent/MY101055A/en unknown
-
1993
- 1993-09-20 HR HRP-706/85A patent/HRP931209B1/xx not_active IP Right Cessation
Also Published As
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
SI8510706A8 (en) | Device for automatic increased sucking of evaporated gasses from eletrolytic cells for aluminium production | |
EP2745066B1 (en) | Electric induction melting assembly | |
CN213813437U (zh) | 一种铝电解槽模拟试验装置及铝电解槽模拟试验系统 | |
US20030183514A1 (en) | Electrolytic cell for the production of aluminum and a method for maintaining a crust on a sidewall and for recovering electricity | |
CN203582988U (zh) | 一种真空高温连续电解炉 | |
NO328847B1 (no) | Elektrolysebeholder for produksjon av aluminium ved Hall-Heroult elektrolyseprosessen og aluminiumsproduksjonsanlegg som benytter Hall-Heroult eletrolyseprosessen | |
WO2023103324A1 (zh) | 一种铝电解槽炉帮熔析过程模拟装置及其使用方法 | |
US4420381A (en) | Electrolytic method and cell for metal production | |
PT83029B (pt) | Instalacao para a producao electrolitica de metais reactivos em banhos de sais fundidos | |
CN207362344U (zh) | 一种具有阳极覆盖保温装置的电解槽 | |
CA2122006C (en) | Continuous prebaked anode cell | |
CN205347599U (zh) | 一种大规模生产高纯钛的装置 | |
CN112595762A (zh) | 铝电解槽模拟试验装置及铝电解槽模拟试验系统 | |
CN117771711A (zh) | 一种可视化的减压蒸馏装置及方法 | |
JPS58157983A (ja) | 電解浴のセルフコ−テイング構造物を利用する電解法 | |
KR101292967B1 (ko) | 개량형 Cd 증류장치 | |
CN206986294U (zh) | 电解槽下料结构 | |
CN213873756U (zh) | 多层叠加式加热保温炉 | |
CN212669814U (zh) | 一种电解槽抓斗预热装置 | |
AU673125B2 (en) | Continuous prebaked anode cell | |
CN117190709A (zh) | 一种铜冶炼熔渣的冷却方法及系统 | |
JPH1194984A (ja) | 保守用グローブボックス一体型連続焼結設備 | |
TR2023004620U5 (tr) | Dolayli gaz isitmali yolluk si̇stemi̇ | |
WO2023200834A1 (en) | Battery operated molten metal pump | |
Lenc et al. | RETORTING UNIT FOR RECOVERY OF URANIUM FROM ZINC--MAGNESIUM SOLUTIONS. |