SI25846A - Betonski rezervoar v obliki jajca za vino, pivo in žgane pijače izdelan iz enega dela ter kalup in metoda izdelave omenjenega rezervoarja - Google Patents
Betonski rezervoar v obliki jajca za vino, pivo in žgane pijače izdelan iz enega dela ter kalup in metoda izdelave omenjenega rezervoarja Download PDFInfo
- Publication number
- SI25846A SI25846A SI201900030A SI201900030A SI25846A SI 25846 A SI25846 A SI 25846A SI 201900030 A SI201900030 A SI 201900030A SI 201900030 A SI201900030 A SI 201900030A SI 25846 A SI25846 A SI 25846A
- Authority
- SI
- Slovenia
- Prior art keywords
- mold
- inner mold
- concrete
- wine
- egg
- Prior art date
Links
Landscapes
- Food-Manufacturing Devices (AREA)
Abstract
Pričujoči izum spada na področje shranjevanja pijač, še posebno vina, piva in žganih pijač, natančneje na področje betonskih rezervoarjev za shranjevanje pijač. Predmet izuma je betonski rezervoar v obliki jajca za vino, pivo in žgane pijače izdelan iz enega dela. Bistvo izuma je tem, da je izdelan iz enega dela, kar je omogočeno s posebno oblikovanim kalupom, ki je sestavljen iz zunanjega in notranjega kalupa, ki sta med seboj povezana s stojalom, na katerem se kalupi sestavljajo. Zunanji kalup je iz dvehnavpičnih polovic, notranji kalup pa iz štiri do petintrideset delov. Lahko je narejen iz lesa, plastike, kompozitnih vlaken, aluminija, kovine, silikona, gume ali keramike. Notranji kalup se iz spodnje in zgornje strani zapre ter fiksira s spodnjo in zgornjo desko v obliki kroga. Metoda izdelave betonskega rezervoarja po izumu vključuje sestavljanje notranjega kalupa, zapiranje z zunanjim kalupom, vlivanje betona v vmesni prostor med zunanjim in notranjim kalupom, sušenje vlitega betona ter odstranjevanjekalupov.
Description
Betonski rezervoar v obliki jajca za vino, pivo in žgane pijače izdelan iz enega dela ter kalup in metoda izdelave omenjenega rezervoarja
Področje tehnike
Pričujoči izum spada na področje shranjevanja pijač, še posebno vina, piva in žganih pijač, natančneje na področje betonskih rezervoarjev za shranjevanje pijač. Izum se dotika tudi področja priprave vina, piva in žganih pijač. Predmet izuma je betonski rezervoar v obliki jajca za vino, pivo in žgane pijače izdelan iz enega dela s pomočjo zunanjega in notranjega kalupa. Izum se nanaša tudi na kalup ter metodo izdelave betonskega rezervoarja v enem kosu.
Ozadje izuma in tehnični problem
Vino je alkoholna pijača, ki nastane kot rezultat alkoholnega vrenja grozdnega soka oziroma mošta v prisotnosti kvasovk, ko se sladkor počasi pretvarja v alkohol. Vino je priljubljena in pomembna pijača, celotna vinska industrija pa je vredna več sto milijard ameriških dolarjev. Okus in kvaliteta vina je odvisna od večjega števila faktorjev, med drugim od tipa kvasovk, podnebja in pogojev, pri katerih zori grozdje in pogojev, pri katerih poteka njegova pridelava.
Postopek pridelave vina se začne s trgatvijo, obrano grozdje se nato zmelje, kar se izvaja s posebnimi mlini, ki grozdnih jagod ne zmeljejo v celoti, temveč samo povzročijo, da kožica poči. T.i. drozganju sledi maceracija zmletega grozdja, ki omogoča podaljšan stik grozdnega soka s trdnimi deli grozdne jagode, saj se pri tem izvaja ekstrakcija barve, arom, taninov in drugih snovi. Dolžina maceracije je odvisna od sorte grozdja in lahko traja več dni. Nato se izvede stiskanje, mošt pa se stoči v sode ali cisterne. Zatem se začne končna fermentacija ali alkoholno vrenje, ki predstavlja glavni del pridelave vina. Pri tem nastaja še vrsta stranskih produktov, ki kasneje vplivajo na aromo in značilnosti vina.
Sodi ali cisterne, v katere se toči in shranjuje vino, so običajno leseni sodi, jeklene cisterne, v zadnjem času pa so se razmahnili tudi različno oblikovani betonski sodi. Beton je primeren, saj je naravni izolator in ohranja temperaturo v notranjosti soda. Stabilna temperatura omogoča postopno fermentacijo, saj ni posameznih dvigov temperature, ki vpliva na aktivnost kvasovk. Beton je tudi porozen, tako da lahko v primerjavi z jeklenimi cisternami do vina prihaja kisik v majhnih koncentracijah, vendar dovolj visokih, da ima vpliv na vino. V primerjavi z lesenimi sodi pa beton ne vpliva na okus vina, saj les ne glede na pogoje vedno odda del svoje arome v vino.
Tehnični problem, ki ga pričujoči izum rešuje, je torej konstrukcijska zasnova betonskega rezervoarja, v katerem bo možno izvajati maceracijo vina ter po želji možno tudi shranjevati vino in tudi druge alkoholne pijače, pri čemer mora zasnova omogočati enostavno in zanesljivo izdelavo.
Stanje tehnike
Betonski rezervoarji za vino so znani že nekaj časa, dostopni so v veliko različnih oblikah kot so na primer kvadri, sodi in jajčasto oblikovani rezervoarji.
Patent FR2306264 opisuje betonski rezervoar, ki ima posebno oblikovane dvojne stene narejene iz zunanje stene in notranje stene, med katerima so vmesni elementi, ki omogočajo dobro izolacijo. Rešitev je prikazana kot rezervoar v obliki kvadra, ki se razlikuje od pričujočega izuma.
Patentna prijava EP1785553 opisuje pred-pripravljen betonski rezervoar za vino in druge tekočine, ki ima sistem za regulacijo temperature. Slednji je sestavljen iz ene ali več cevi za kroženje ohlajevalne ali ogrevalne tekočine, pri čemer so cevi nameščene v betonu vsaj ene izmed sten rezervoarja. Cevi imajo svoj vhod in izhod na površini rezervoarja, da se lahko tekočina za ohlajanje ali gretje dovaja ali odstranjuje. Glede na obliko sten prikazanih na slikah je ta rezervoar v obliki kocke ali kvadra, kar je drugače od pričujočega izuma, ki je oblikovan kot jajce. Jajčasta oblika in zlati rez oblike povzročita, da vino kroži. Vinarji morajo vino v procesu fermentacije oziroma maceracije mešati, če pa maceracija poteka v rezervoarju v obliki jajca, pa le-ta zaradi svoje oblike povzroči, da vino stalno samo kroži, samega mešanja pa je lahko bistveno manj.
Jajčasto oblikovani betonski rezervoarji za vino so sicer znani, vendar pa so izdelani iz vsaj dveh kosov, in sicer izdelava poteka po sledečih korakih:
- priprava posebne mešanice betona,
- priprava kalupa za vlivanje betona, pri čemer je kalup narejen tako, da se jajčasto oblikovani rezervoar naredi v dveh delih ,
- vlivanje betona v kalup,
- sušenje betona, torej obeh polovic rezervoarja, in
- sestavljanje rezervoarja z lepljenjem obeh polovic.
Glavni problem tako narejenega betonskega rezervoarja v obliki jajca je možno popuščanje rezervoarja na delih, kjer sta oba dela zlepljena. Tudi postopek izdelave dvodelnega rezervoarja je daljši ter hkrati tudi zahtevnejši, saj je potrebno težek kos betona pravilno namestiti na spodnji del rezervoarja.
Zato je cilj izuma zasnovati betonski rezervoar v obliki jajca, ki bo narejen v enem kosu. Namen izuma je tudi ustrezen kalup za omenjeni rezervoar kot tudi metoda izdelave takšnega rezervoarja.
Opis rešitve tehničnega problema
Bistvo betonskega rezervoarja v obliki jajca za vino, pivo in žgane pijače je v tem, da je izdelan iz enega dela, kar je omogočeno s posebno oblikovanim kalupom, ki je sestavljen iz zunanjega in notranjega kalupa, med seboj povezanima preko stojala, na katerem poteka sestavljanje kalupov. Zunanji kalup je sestavljen iz dveh navpičnih polovic, tako da se lahko enostavno razstavi po končanem sušenju vlitega betona. Ta kalup ni problematičen za izdelavo betonskega rezervoarja v obliki jajca v enem delu. Ko je zunanji kalup odstranjen, je potrebno odstraniti še notranji kalup. Če bi bil le-ta klasično narejen (iz enega kosa), ga ne bi mogli odstraniti, razen če bi bil fleksibilen. Zato je notranji kalup po izumu sestavljen iz večjega števila delov, ki skupaj tvorijo celoto.
Notranji kalup je lahko sestavljen iz najmanj štirih delov in največ petintrideset navpičnih delov. Število delov se prilagaja glede na želeno velikost betonskega rezervoarja, pri čemer je za manjše rezervoarje lahko manj navpičnih delov notranjega kalupa, za večje pa več. Navpični deli so enakih oblik in dimenzij, lahko pa se znotraj enega notranjega kalupa posamezni navpični deli razlikujejo po širini. Lahko so navpični deli notranjega kalupa narejeni iz lesa, plastike, kompozitnih vlaken, aluminija, kovine, silikona, gume ali keramike. Njihovi robovi so lahko gladki, lahko pa imajo ujemajoče se dele, ki se skupaj sestavljajo kot sestavljanka. Notranji kalup iz navpičnih delov se iz spodnje in zgornje strani zapre ter fiksira s spodnjo in zgornjo desko kalupa, ki sta v obliki kroga in sta narejeni iz enakih materialov kot navpični deli notranjega kalupa. Spodnja in zgornja deska kalupa sta lahko enodelni ali večdelni.
Za sestavo kalupa se na stojalo fiksira osrednjo os ter nanjo že prej postavi obroč, ki je baza za zgornji del rezervoarja in je dejansko vlit v beton, ter spodnji del notranjega kalupa (dno), na katerega se zaporedoma naslonijo vse deske notranjega jedra. Na zgornji točki osrednje osi je nameščen tudi leseni obroč, na katerega se z zapetjem fiksira vsako posamezno desko notranjega kalupa. Ko se sestavijo vse deske notranjega kalupa in ostane samo še zadnja za zaprtje celotne oblike jajca, se lahko po notranjosti jedra napelje vrv, ki dodatno fiksira notranji kalup. Tako so navpični deli stisnjeni eden ob drugega, da se pri vibriranju in vlivanju ne premikajo ter da beton ne pride skozi posamezne fuge med navpičnimi deli notranjega kalupa. Potem se notranji kalup zapre še z zadnjim navpičnim delom, ter se nanj na vrhu doda še obroč iz nerjavečega jekla (inox), ki je kasneje baza za pokrov jajca. Celoten notranji kalup se obda z zunanjim kalupom, ki se ga fiksira na stojalo. Nato je kalup pripravljen za vlivanje betona. Kalup se obrne na glavo, se pravi dejansko se prične vlivati beton tako, da beton najprej zapolni zgornji del jajca (tam kjer je inox obroč in dejansko na končnem izdelku pokrov od jajca), vlivanje pa se konča dejansko na dnu jajca (tam kjer kasneje jajce stoji na podstavku).
Metoda izdelave betonskega rezervoarja za vino, pivo in žgane pijače v obliki jajca v enem kosu vključuje sledeče korake:
a) sestavljanje notranjega kalupa,
b) fiksiranje notranjega kalupa s spodnjo in zgornjo desko notranjega kalupa, c) zapiranje sestavljenega notranjega kalupa iz koraka b) z zunanjim kalupom, d) vlivanje betona v vmesni prostor med zunanjim in notranjim kalupom, e) sušenje v koraku d) vlitega betona,
f) po sušenju odstranjevanje zunanjega kalupa,
g) odstranjevanje zgornje deske notranjega kalupa, in
h) odstranjevanje notranjega kalupa, s čemer se pridobi betonski rezervoar v obliki jajca v enem kosu.
Sušenje betona do razstavljanja kalupa je približno med 12 in 24 ur, odvisno od letnega časa oziroma temperature okolja, kjer sušenje poteka. Po sušenju se najprej odstrani eno polovico zunanjega kalupa, potem drugo polovico, potem pa se prične odstranjevanje vsakega dela notranjega kalupa, pri čemer se deske notranjega kalupa potegne čez zgornjo odprtino jajca (na mestu, kjer se nahaja inox pokrov).
Tako izdelan betonski rezervoar v obliki jajca je pripravljeno za postavitev na izbrani podstavek, na katerem bo stal, ter tudi morebitno nadaljnjo obdelavo kot je na primer premaz notranje površine rezervoarja s premazi na epoksi osnovi in primerni za v stik z živili. Z notranjim premazom se zaprejo pore v betonu, posledično pa rezervoar več ne prepušča zraka. Preprečevanje ali omejevanje dostopa kisika je pomembno, če se bo rezervoar uporabljal samo za shranjevanje vina, piva ali žganih pijač.
Izum bo v nadaljevanju opisan s pomočjo izvedbenih primerov in slik, ki prikazujejo:
Slika 1 Prerez notranjega kalupa s prikazano plastjo betona
Slika 2 Notranji kalup v celoti
Na sliki 1 je izrisan betonski rezervoar 1 v obliki jajca v prerezu skupaj z delom notranjega kalupa 2. Šrafiranj del predstavlja stene Γ betonskega rezervoarja 1 v prerezu, deli 2a, 2b, 2c, 2d, 2e in 2f pa sestavljajo notranji kalup 2. Notranji kalup 2 sestavlja tudi zgornja plošča 21 in spodnja plošča, ki je lahko narejena iz dveh delov 22 in 23. Ti dve plošči sta pomembni za fiksiranje navpičnih delov notranjega kalupa. Na sliki 1 je prikazana je tudi navpična os 3, ki je pomembna za sestavljanje celotnega kalupa.
Postopek sestavljanja in zapiranja celotnega kalupa kot je prikazan na sliki 1 vključuje sledeče korake:
- najprej se sestavi notranji kalup, ki sestoji iz 4 do 35 posamičnih delov, pri čemer jih je na sliki prikazanih 9;
- zloženi notranji kalup se v nadaljevanju zapre s spodnjo in zgornjo ploščo;
- pripravljeni notranji kalup iz prejšnjega koraka se obda z dvodelnim zunanjim kalupom.
Sestavljeni kalupi so tako pripravljeni za vlivanje betona, ki je primerno za izdelavo rezervoarjev za pijače.
Slika 2 je pogled na pripravljen betonski rezervoar 1 v obliki jajca, ko je notranji kalup še sestavljen v celoto. Šrafiranj del predstavlja betonski rezervoar 1, medtem ko so različno senčeni deli sestavni deli 2a do 2h notranjega kalupa. Kot je razvidno iz slike 2 notranji kalup sestavlja devet navpičnih delov 2a do 2h, na vrhu fiksiranih z zgornjo desko 21, spodnje deske pa se ne vidi. Po sredini poteka osrednja os 3.
Ko je sušenje vlitega betona končano, se odstrani zunanji kalup, nato pa zgornja plošča 21 notranjega kalupa, čemur sledi odstranjevanje navpičnih delov 2a do 2h notranjega kalupa. Ko se le-ti en za drugim odstranijo, se lahko umakne tudi spodnja plošča in osrednja os 3, ostane pa končni izdelek betonski rezervoar v obliki jajca. Tako pripravljeni rezervoar se lahko še dodatno premaže ali obdela, glede na potrebe, želeno uporabo ali prilagajanje videza.
Betonski rezervoar v obliki jajca za vino, pivo in žgane pijače po izumu je izdelan iz enega dela, kar zmanjšuje verjetnost puščanja rezervoarja ter morebitne poškodbe lepila zaradi kislin v vinu. Posledično je podaljšana tudi življenjska doba betonskega jajca. Sam proizvodni postopek je hitrejši, saj se vliva samo v en kalup, in tudi bolj ekonomičen, saj je potrebnih manj ljudi za izdelavo, ker je dvigovanje enega dela in lepljenje kosov eliminirano. Hkrati je prednost tako izdelanega betonskega rezervoarja enakomernost ter gladkost sten, ki prispevata k boljšemu kroženju vina.
Claims (9)
- Patentni zahtevki1. Betonski rezervoar v obliki jajca za vino, pivo in žgane pijače izdelan, značilen po tem, da je izdelan iz enega dela.
- 2. Kalup za izdelavo betonskega rezervoarja v obliki jajca za vino, pivo in žgane pijače, značilen po tem, da je sestavljen iz zunanjega in notranjega kalupa, pri čemer je- zunanji kalup sestavljen iz dveh delov, ki sta navpično razdeljena,- notranji kalup pa je sestavljen iz najmanj štirih in največ petintrideset delov navpičnih delov ter zgornje in spodnje plošče,- notranji in zunanji kalup pa povezana preko stajala, ki ga sestavlja vsaj osrednja navpična os.
- 3. Kalup za izdelavo betonskega rezervoarja v obliki jajca za vino, pivo in žgane pijače po predhodnem zahtevku, značilen po tem, da je notranji kalup lahko narejen iz kateregakoli materiala izbranega v skupini, v kateri so les, plastika, kompozitna vlakna, aluminij, kovine, silikon, guma ali keramika.
- 4. Kalup za izdelavo betonskega rezervoarja v obliki jajca za vino, pivo in žgane pijače po kateremkoli izmed zahtevkov od 2 do 3, značilen po tem, da sta zgornja in spodnja plošča lahko enodelni ali večdelni.
- 5. Kalup za izdelavo betonskega rezervoarja v obliki jajca za vino, pivo in žgane pijače po kateremkoli izmed zahtevkov od 2 do 4, značilen po tem, da imajo navpični deli gladke robove ali pa imajo ujemajoče se dele, ki so oblikovani tako, da se lahko skupaj sestavljajo kot sestavljanka.
- 6. Metoda izdelave betonskega rezervoarja v obliki jajca za vino, pivo in žgane pijače v enem kosu, pri čemer metoda obsega sledeče korake:a) sestavljanje notranjega kalupa,b) fiksiranje notranjega kalupa s spodnjo in zgornjo desko notranjega kalupa, c) zapiranje sestavljenega notranjega kalupa iz koraka b) z zunanjim kalupom,d) vlivanje betona v vmesni prostor med zunanjim in notranjim kalupom,e) sušenje v koraku d) vlitega betona,f) po sušenju odstranjevanje zunanjega kalupa,g) odstranjevanje zgornje deske notranjega kalupa, inh) odstranjevanje notranjega kalupa, s čemer se pridobi betonski rezervoar v obliki jajca v enem kosu.
- 7. Metoda po predhodnem zahtevku, značilna po tem, da sušenje vlitega betona do razstavljanja kalupa traja med približno 12 in približno 24 ur.
- 8. Metoda po kateremkoli izmed zahtevkov od 5 do 6, značilna po tem, da se lahko po odstranjevanju notranjega kalupa betonski rezervoar dodatno obdela ali premaže.
- 9. Metoda po predhodnem zahtevku, značilna po tem, da se po odstranjevanju notranjega kalupa notranjost betonskega rezervoarja premaže s premazom na osnovi epoksi smole, da se zatesnijo pore v betonu.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
SI201900030A SI25846A (sl) | 2019-05-27 | 2019-05-27 | Betonski rezervoar v obliki jajca za vino, pivo in žgane pijače izdelan iz enega dela ter kalup in metoda izdelave omenjenega rezervoarja |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
SI201900030A SI25846A (sl) | 2019-05-27 | 2019-05-27 | Betonski rezervoar v obliki jajca za vino, pivo in žgane pijače izdelan iz enega dela ter kalup in metoda izdelave omenjenega rezervoarja |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
SI25846A true SI25846A (sl) | 2020-11-30 |
Family
ID=73543484
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
SI201900030A SI25846A (sl) | 2019-05-27 | 2019-05-27 | Betonski rezervoar v obliki jajca za vino, pivo in žgane pijače izdelan iz enega dela ter kalup in metoda izdelave omenjenega rezervoarja |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
SI (1) | SI25846A (sl) |
-
2019
- 2019-05-27 SI SI201900030A patent/SI25846A/sl active IP Right Grant
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CN101338262B (zh) | 低度葡萄酒及其酿造工艺 | |
KR101079242B1 (ko) | 액상식품 저장용 목통 | |
Morata et al. | Maceration and fermentation: New technologies to increase extraction | |
CN106893660A (zh) | 一种红肉火龙果甜型果酒的酿造工艺 | |
US20160376538A1 (en) | Faster aging of alcoholic beverages | |
CN101486958B (zh) | 紫珍香葡萄酒的酿造工艺 | |
SI25846A (sl) | Betonski rezervoar v obliki jajca za vino, pivo in žgane pijače izdelan iz enega dela ter kalup in metoda izdelave omenjenega rezervoarja | |
US2181839A (en) | Wine process | |
CN103421635A (zh) | 李子酒制作方法 | |
CN105950420A (zh) | 一种用橡木桶贮存白酒提高酒质的方法 | |
RU2316582C2 (ru) | Способ изготовления крепких напитков | |
KR102074164B1 (ko) | 산딸기 발효주의 제조 방법 및 이에 따라 제조된 전통주 | |
EP2537420A1 (en) | Method for the stabilisation of spheres formed by a liquid containing alcohol | |
CN105936864A (zh) | 一种用橡木桶贮存酱香型白酒提高酒质的方法 | |
CN105950421A (zh) | 一种用橡木桶贮存白酒期间的倒桶方法 | |
CN104004614A (zh) | 冷冻干燥葡萄制备葡萄酒的方法 | |
ES2736131T3 (es) | Procedimiento de preparación de vino utilizando biopelículas bacterianas | |
RU2658780C1 (ru) | Способ производства винного напитка из ягод | |
CN103659975B (zh) | 陈酿水果酒用荔枝木片及其制备和应用工艺 | |
CN109777707A (zh) | 一种橡木桶陈酿青梅酒及其制备方法 | |
CN105936865A (zh) | 一种用橡木桶贮存清香型白酒提高酒质的方法 | |
CN108342269A (zh) | 一种甜型葡萄酒的酿制方法 | |
ES2430988A1 (es) | Procedimiento de envejecimiento acelerado para la producción de vinagres | |
KR100758653B1 (ko) | 과일주 제조방법 | |
EP4155378B1 (en) | Self-cleaning homogeneous mixer-bleeder system consisting of a set of screens and a bleed manifold |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
OO00 | Grant of patent |
Effective date: 20201223 |
|
SP73 | Change of data on owner |
Owner name: PETRA STRAH; SI Effective date: 20230120 |