SI25354A - Linearna pogonska enota avtomatskih drsnih vrat - Google Patents

Linearna pogonska enota avtomatskih drsnih vrat Download PDF

Info

Publication number
SI25354A
SI25354A SI201700017A SI201700017A SI25354A SI 25354 A SI25354 A SI 25354A SI 201700017 A SI201700017 A SI 201700017A SI 201700017 A SI201700017 A SI 201700017A SI 25354 A SI25354 A SI 25354A
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
threaded spindle
sliding door
nut
thread
carrier
Prior art date
Application number
SI201700017A
Other languages
English (en)
Inventor
Slavko Cehner
Franc Hanžič
Dejan Tomažič
Urban Cehner
Original Assignee
Doorson D.O.O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Doorson D.O.O. filed Critical Doorson D.O.O.
Priority to SI201700017A priority Critical patent/SI25354A/sl
Priority to EP18709808.2A priority patent/EP3568551B1/en
Priority to PCT/SI2018/050001 priority patent/WO2018132077A1/en
Priority to SI201830544T priority patent/SI3568551T1/sl
Publication of SI25354A publication Critical patent/SI25354A/sl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E05LOCKS; KEYS; WINDOW OR DOOR FITTINGS; SAFES
    • E05FDEVICES FOR MOVING WINGS INTO OPEN OR CLOSED POSITION; CHECKS FOR WINGS; WING FITTINGS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR, CONCERNED WITH THE FUNCTIONING OF THE WING
    • E05F15/00Power-operated mechanisms for wings
    • E05F15/60Power-operated mechanisms for wings using electrical actuators
    • E05F15/603Power-operated mechanisms for wings using electrical actuators using rotary electromotors
    • E05F15/632Power-operated mechanisms for wings using electrical actuators using rotary electromotors for horizontally-sliding wings
    • E05F15/652Power-operated mechanisms for wings using electrical actuators using rotary electromotors for horizontally-sliding wings operated by screw-and-nut mechanisms
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E05LOCKS; KEYS; WINDOW OR DOOR FITTINGS; SAFES
    • E05DHINGES OR SUSPENSION DEVICES FOR DOORS, WINDOWS OR WINGS
    • E05D15/00Suspension arrangements for wings
    • E05D15/06Suspension arrangements for wings for wings sliding horizontally more or less in their own plane
    • E05D15/0621Details, e.g. suspension or supporting guides
    • E05D15/0626Details, e.g. suspension or supporting guides for wings suspended at the top
    • E05D15/0652Tracks
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E05LOCKS; KEYS; WINDOW OR DOOR FITTINGS; SAFES
    • E05YINDEXING SCHEME ASSOCIATED WITH SUBCLASSES E05D AND E05F, RELATING TO CONSTRUCTION ELEMENTS, ELECTRIC CONTROL, POWER SUPPLY, POWER SIGNAL OR TRANSMISSION, USER INTERFACES, MOUNTING OR COUPLING, DETAILS, ACCESSORIES, AUXILIARY OPERATIONS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR, APPLICATION THEREOF
    • E05Y2800/00Details, accessories and auxiliary operations not otherwise provided for
    • E05Y2800/40Physical or chemical protection
    • E05Y2800/422Physical or chemical protection against vibration or noise
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E05LOCKS; KEYS; WINDOW OR DOOR FITTINGS; SAFES
    • E05YINDEXING SCHEME ASSOCIATED WITH SUBCLASSES E05D AND E05F, RELATING TO CONSTRUCTION ELEMENTS, ELECTRIC CONTROL, POWER SUPPLY, POWER SIGNAL OR TRANSMISSION, USER INTERFACES, MOUNTING OR COUPLING, DETAILS, ACCESSORIES, AUXILIARY OPERATIONS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR, APPLICATION THEREOF
    • E05Y2900/00Application of doors, windows, wings or fittings thereof
    • E05Y2900/10Application of doors, windows, wings or fittings thereof for buildings or parts thereof
    • E05Y2900/13Type of wing
    • E05Y2900/132Doors

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Power-Operated Mechanisms For Wings (AREA)

Abstract

Izum sodi v področje gradbeništva, natančneje v področje mehanizmov za premikanje oziroma avtomatsko odpiranje in zapiranje drsnih vrat. Izum je možno razvrstiti tudi v področje strojnih sklopov v kombinaciji z elektromehanskimi pogoni. Linearna pogonska enota avtomatskih drsnih vrat po izumu vključuje vodilo z distančnikom v podolgovatem nosilcu, kamor je nameščen pogonski motor, ki preko konzole motorja in elastične sklopke prenaša rotacijsko gibanje na navojno vreteno, katerega lebdeča navojna matica translatorno premika dva vozička s krilom drsnih vrat. Na koncu je navojno vreteno preko elastične sklopke nameščeno v oporno konzolo, pri čemer so osi vseh elementov v isti vzdolžni osi.

Description

Linearna pogonska enota avtomatskih drsnih vrat
Področje tehnike
Izum sodi v področje gradbeništva, natančneje v področje mehanizmov za premikanje oziroma avtomatsko odpiranje in zapiranje drsnih vrat. Izum je možno razvrstiti tudi v področje strojnih sklopov v kombinaciji z elektromehanskimi pogoni.
Tehnični problem
Tehnični problem, ki ga rešuje izum, je konstrukcija zasnova vitkih linearnih pogonskih enot avtomatskih drsnih vrat, ki kljub svojim majhnim meram zadovoljujejo zahtevam po togosti in omogočajo vgradnjo mehanizmov za premik drsnih kril. Majhne mere pogonskih enot za namestitev celega mehanizma avtomatskih drsnih vrat so zahtevane zaradi oblikovnih rešitev, celostne podobe in videza, ki ga narekujejo sodobne arhitekturne rešitve celotnega prostora. Problem, ki se pojavi pri minimiziranju gabaritov vodil, je kako namestiti ustrezno zmogljiv pogon za odpiranje in zapiranje vrat, ki bo zagotavljal dovolj pogonske sile z minimalnim hrupom, kateri bo nastajal s pogonom sestavnih delov mehanskega sklopa in premikanjem kril vrat.
Naloga in cilj izuma je, kako z enostavnimi strojniškimi sestavni deli, ustrezno elektroniko in električnim motorjem kot pogonskim elementom zagotoviti mehanizem za premikanje krila ali kril vrat, ki bo varen, zanesljiv in trpežen ter ne bo robusten. Uporabljeni elementi mehanizma morajo ustvarjati minimalen hrup pri gibanju pomičnih elementov mehanizma.
Stanje tehnike
Pri poznanih linearnih elektromehanskih pogonskih enotah za avtomatska drsna vrata so kot vlečni element drsnih kril uporabljeni zobati jermeni. Pogonske enote so v glavnem sestavljene iz nosilca z vodilom, pogonskega sklopa, po vodilih potekajočih vozički s tekalnimi kolesi, na katerih so pritrjeni vozički kril, napajalna enota, krmilna enota, električne instalacije ter ostala oprema potrebna za predvideno in varno uporabo avtomatskih drsnih vrat. V uporabi so linearne pogonske enote za pogon enokrilnih, dvokrilnih, teleskopskih in kotnih avtomatskih vrat.
Pogonski sklop ima funkcijo premikanja drsnih kril vrat in je lahko predhodno sestavljen sklop elementov na določeno osnovo in nato nameščen na nosilec z vodilom ali pa so posamezni elementi sklopa direktno na nosilec z vodilom nameščeni tako, da opravljajo predvideni premik drsnih kril vrat. V sedanjih rešitvah prijavitelja pogonski sklop sestavljajo pogonski motor z reduktorjem in jermenico, vlečni element zobati jermen, ki je napet med jermenico reduktorja in odvisno od širine prehoda v določeni razdalji odmaknjeno povratno jermenico. Gibanje drsnih kril, ki so obešena na vozičkih s tekalnimi kolesi omogoča toga povezava z nosilcem med linearno gibajočim vlečnim elementom in vozičkom s tekalnimi kolesi obešenih in vodenih na vodilu, ki je integralni del nosilca. Zaradi velikega števila elementov, ki sodelujejo pri prenosu gibanja od električnega motorja do tekalnih koles na vozičkih, so pogonski sistemi z vlečnim elementom zobati jermen tudi glasni.
Iz patenta US 4821456 je poznan mehanski linearni pogon, ki je sestavljen iz pogonskega motorja z možnostjo spremembe smeri vrtenja, gnanega vretena, sklopa dveh med seboj povezanih matic in na obeh koncih vretena po osi vretena nastavljivih skodelic s povratno vzmetjo. Vreteno, ki je priključeno na elektromotor ima v srednjem delu navoj, na obeh koncih pa je brez navoja. Dve matici, ki sta med seboj povezani z nastavljivimi vijaki, sta nameščeni na predelu vretena z navojem, breme pa je priključeno na eno izmed matic. Nastavljiva vijaka omogočata nastavitev razmika, ki posledično določa dolžino hoda. Ob vrtenju vretena matici skupaj potujeta v smer odvisno od smeri vrtenja proti delu vretena brez navoja. Ko sta obe matici izven vprijema navoja obstaneta, vreteno pa se vrti v prazno. Kadar sta matici izven območja navoja, sprednja matica pritisne na povratno vzmet v nastavljivi skodelici. Ko pa se spremeni smer vrtenja motorja, povratna vzmet potisne matici proti navoju, ki zagrabi matico ob navoju in vleče sklop obeh matic nasprotno smer v predel brez navoja ter napne povratno vzmet.
Po uporabnem modelu DE 199 46 501 A1 je poznan linearni pogon z navojnim vretenom za nihajoča drsna vrata na vozilih. Toga povezava navojne matice in elementa omogoča premik oziroma vlečenje vratnega krila. Gnano navojno vreteno ni direktno povezano z motorjem, temveč preko zobniškega para.
Poznani so tudi linearni pogoni z navojnim vretenom, ki se lahko uporabijo za pogon avtomatskih vrat. Ti sistemi so predvsem predvideni za dvižna garažna vrata. Obstajajo tudi linearni pogoni z navojnim vretenom za pogon drsnih kril za težka vrata, pri katerih so hitrosti gibanja kril majhne. Prenos moči iz motorja do gnanega vretena je izveden preko reduktorja, kot je opisano v patentu US 6177771.
Eden od linearnih sistemov za pogon avtomatskih drsnih vrat je tudi sistem za drsna vrata na tirnih vozilih. Ti sistemi uporabljajo za pogon drsnih kril navojna vretena s kroglično matico. Sistemi s kroglično matico morajo biti dovolj natančno izdelani in ker so togi, so glasnejši od drsne matice in predvsem je takšna izvedba dražja.
Nizozemska družba IFE-Tebel Technologies B.V. na spletni strani omenja drsna električna vrata, ki imajo lahko mehanizem izveden z vretenom in matico. Več podatkov ni dostopnih, da bi lahko primerjali rešitve s pričujočim izumom.
Družba KNORR BREMSE GES MIT BESCHRANKTER HAFTUNG je vložila evropsko patentno prijavo EP 2957701 A1 za pogonsko enoto vrat železniškega avtomobila. V prijavi je opisana rešitev za premikanje vrat železniškega avtomobila, ki je zasnovan na pogonskem motorju, ki vrti navojno vreteno z matico, kar omogoča premikanja vrat. Sistem ima elektromagnetno zavoro na nasprotni strani pogonskega motorja.
Vsi od zgoraj navedenih izvedb mehanizma za premikanje drsnih vrat so zasnovani drugače kot drsna vrata z mehanizem v pričujočem izumu, ki je v osnovi fleksibilno vpetje navojnega vretena gnanega električnim motorjem z dušilko in lebdečo navojno matico.
Opis rešitve tehničnega problema
Linearna pogonska enota avtomatskih drsnih vrat po izumu vključuje vodilo z distančnikom v podolgovatem nosilcu, kamor je nameščen pogonski motor, ki preko konzole motorja in elastične sklopke prenaša rotacijsko gibanje na navojno vreteno, katerega lebdeča navojna matica translatorno premika dva vozička s krilom drsnih vrat. Na koncu je navojno vreteno preko elastične sklopke nameščeno v oporno konzolo, pri čemer so osi vseh elementov v isti vzdolžni osi.
Avtomatska drsna vrata z linearno pogonsko enoto po izumu bo v nadaljevanju podrobneje opisana s pomočjo slik, ki prikazujejo:
Slika 1 linearno pogonsko enoto za enojno krilo vrat
Slika 2 prerez A - A
Slika 3 detajl B
Slika 4 zaključno letev
Slika 5 prerez B -B
Slika 6 pogonski sklop z enim pogonskim motorjem
Slika 7a voziček 3
Slika 7b voziček 4 z nosilcem navojne matice
Slika 8 nosilno letev linearne pogonske enote za dvojno krilo vrat
Slika 9 pogonski sklop z dvema pogonskima motorjema
Na sliki 1 je prikazana linearna pogonska enota prednostno avtomatskih drsnih vrat, katerih krila so obešena na voziček 3 in voziček 4. Pogonski sklop je nameščen na podolgovat nosilec 1, ki ima v preseku obliko ležeče črke L s krajšim krakom 1a (glej sliko 2). Daljši krak 1b nosilca 1 ima na začetku en par izbočenih zaključkov, ki oblikujeta utor 1 b' in na koncu drugi par izbočenih zaključkov, ki oblikujeta utor 1b". Krajši krak 1a nosilca 1 ima pravokotno rebro 1a' s polkrožno izbočenim delom 1a"', ki je zrcalna slika izbočenega dela 1b"' na kraku 1b. Vzdolž polkrožno izbočenega dela 1a"' je nameščeno vodilo 2. Vodilo 2 je na spodnjem delu obdano z distančnikom 8, ki je lahko obojestranski lepilni trak iz umetnega materiala PVC (polivinilklorid), trak gume ali trak iz kateregakoli drugega materiala za omejevanje prenosa tresljajev iz nosilca 1 na vodilo 2 oziroma iz vodila 2 na nosilec 1. Na koncu krajšega dela 1a nosilca 1 je oblikovan utor 1a".
Na sliki 4 in 5 je prikazana zaključna letev 6, ki zapre nosilec 1. Vzdolž zaključne letve 6 je izdelan utor za namestitev dekorativnega traka 6a. Utor v letvi 6 je narejen tako, da je primeren za namestitev kateregakoli na trgu dostopnega dekorativnega traka.
Na nosilec 1 je nameščen (glej sliko 1) pogonski motor 10, ki preko konzole motorja 11 in elastične sklopke 12a prenaša rotacijsko gibanje na navojno vreteno 13, katerega lebdeča navojna matica 14 translatorno premika vozička 3 in 4 s krilom drsnih vrat. Na koncu je navojno vreteno 13 preko elastične sklopke 12b nameščeno v oporno konzolo 15. Osi pogonskega motorja 10, konzole 11 motorja, elastične sklopke 12a, navojnega vretena 13, lebdeče navojne matice 14, elastične sklopke 12b in oporne konzole 15 so v isti vzdolžni osi. Na desni voziček 4 s kolesom 4a in kolesom 4b ter napenjalnim kolesom 4c je pritrjen na nosilec 5 navojne lebdeče matice 14. Kolo 4c je gibljivo v smeri od leve na desno po utoru 4d (glej sliko 7b). Levi voziček 3 ima kolo 3a in kolo 3b, med katerima je napenjalno kolo 3c, ki je gibljivo v smeri od desne v levo po utoru 3d na vozičku 3. Levi voziček 3 je pritrjen na krilo vrat levo od desnega vozička 4, ki ga posledično premika, ko se premakne navojna matica 14 vzdolž navojnega vretena 13. Na nosilec 5 lebdeče navojne matice 14 se s postopkom vulkanizacije nanese sloj gume 9. Plast gume 9 minimizira prenos vibracij in zvoka, ki ga povzroča pogonski sklop na ostale dele drsnih vrat. Kolesa 3a, 3b in 3c levega vozička 3 kot tudi kolesa 4a, 4b in 4c desnega vozička 4 so v sredini vbočena, da lahko zanesljivo drsijo vzdolž vodila 2, ki je polkrožno izbočeno.
Vpetje navojnega vretena z navojno matico v nosilec matice je izvedeno tako, da navojna matica ni fiksno vpeta v ali na nosilec, temveč je v nosilec vložena tako, da ji je med obratovanjem omogočeno omejeno gibanje v osi y in osi z, če je os x os navojnega vretena.
Nosilna elementa pogonskega sklopa sta konzola motorja 11 in oporna konzola 15, ki sta s pomočjo vijakov na konzolah in matic vloženih v utor 1b" nosilca 1 pogonske enote pritrjena na le-tega (glej sliko 2).
Izvedbeni primer linearne pogonske enote avtomatskih drsnih vrat za dvokrilna vrata je prikazan na sliki 6. Profil nosilca 21 je enako oblikovan kot nosilec 1 v izvedbenem primeru za enokrilna vrata. Linearna pogonska enota vključuje pogonski motor 210, ki preko konzole 211 motorja in elastične sklopke 212a prenaša rotacijsko gibanje na navojno vreteno 213, katerega lebdeča navojna matica 214 translatorno premika voziček 24a. Na levo krilo vrat je pritrjen voziček 24a in voziček 23a. Navojno vreteno 213 je skozi elastično sklopko 212a, oporno konzolo 215a in oporno konzolo 215b povezano z navojnim vretenom 217, ki je vpeto v konzolo 215c skozi navojno matico 218. Navojna matica 218 je povezana z vozičkom 23b, le-ta pa zaradi povezave s krilom vrat vleče voziček 24b. Navojno vreteno 213 kot tudi matica 214 ima desni navoj, pri čemer ima navojno vreteno 217 kot tudi matica 218 levi navoj. Možna je tudi izvedba, kjer ima navojno vreteno 213 kot tudi matica 214 levi navoj, navojno vreteno 217 kot tudi matica 218 pa desni navoj.
Izvedbeni primer linearne pogonske enote avtomatskih drsnih vrat vključuje dva pogonska motorja in je prikazan na sliki 9. Taka pogonska enota je lahko uporabljena za enokrilna ali dvokrilna vrata. Pogonski motor 31 Oa, ki preko konzole motorja 311 in elastične sklopke 312a prenaša rotacijsko gibanje na navojno vreteno 313, katerega lebdeča navojna matica 314 translatorno premika vozička s krilom drsnih vrat. Na koncu je navojno vreteno 13 preko elastične sklopke 12b nameščeno v konzolo 311b motorja 31 Ob.
Kot že zgoraj opisano rešitev po izumu lahko obsega eno navojno vreteno ali dve navojni vreteni. Drugo navojno vreteno leži na isti pogonski osi in je povezano s pogonskim motorjem preko prvega vretena s pomočjo vmesnika, ki je prednostno vezna palica ali gonilo, ki spremeni smer vrtenja.
Nosilec pogonske enote je ekstrudirana aluminijasta podolgovata letev, na katero je nameščeno vodilo prednostno izdelano iz polimera ali iz aluminijeve zlitine polokrogle oblike, po katerem se kotalijo kolesa vozička. Pred namestitvijo vodila na podolgovato letev in na spodnje površine vodila, vključno s koncema, se nalepi distančni obojestranski lepilni trak iz PVC, gume ali katerekoli druge umetne mase. Prednost vodila položenega na nalepljeno podlogo je fizična ločitev vodila od letve nosilca, kar omogoča minimalen prenos vibracij in hrupa zaradi kotalečih elementov vozička iz vodila na nosilec pogonske enote.
Pogonski motor 10, 210, 31 Oa in/ali 31 Ob je elektromotor, prednostno enosmerni elektromotor brez rotorskega jedra, ki ima večji navor glede na presek motorja in je skoraj brez vztrajnosti vrtilnega momenta ter ima velik izkoristek. Zaradi značilne konstrukcije elektromotorja in krmiljenja le-tega s pulzno širinsko modulacijo ima motor nihajočo vrednost navora, kar povzroča mehanske vibracije in povečano hrupnost. Za zmanjšanje nihanja navora je v krmilni tokokrog dodana dušilka, ki omogoča dušenje hitrih sprememb v toku, kar omogoča miren in tih tek motorja.
Zaradi odstopanj mer in oblik pri izdelavi ter poznejših deformacijah pri skladiščenju, montaži in transportu nosilca pogonske enote ter ostalih elementov pogonske enote, je pogonski sklop sestavljen tako, da omogoča izravnavo odstopkov medsebojne lege. Navojno vreteno je vpeto v elastično sklopko nosilne konzole na drugi strani pa v elastično sklopko podporne konzole. Elastični sklopki, med kateri je vpeto navojno vreteno, dušita udarne obremenitve pri zagonu in ustavljanju ter izravnavata odstopke medsebojne lege konzole motorja in podporne konzole. Navojni matici kot vlečnemu elementu pa je za namen izravnave odstopkov omogočen omejen premik prečno in po višini.
Navojno vreteno je večstopenjsko z velikim vzponom navojnice, kar omogoča odpravo učinka samozapornosti. Navojno vreteno brez samozapornosti omogoča tudi ročni premik drsnih kril z majhno potisno silo, kar je koristno pri izpadu električne energije. Dolžina navojnega vretena je odvisna od predvidene širine prehoda pri odprtih vratih.
Navojna matica na navojnem vretenu je vlečni element, ki omogoča prenos translatornega gibanja na voziček in je ujeta oziroma lebdi v nosilcu matice pričvrščenem na voziček. Navojni matici je omogočen omejen premik v dveh oseh pravokotnih na os navojnega vretena. Tak način vpetja navojne matice omogoča izravnavo napak soosnosti navojnega vretena in vodila, po katerem teče voziček v obeh smereh.
Linearna pogonska enota avtomatskih drsnih vrat je zasnovana na znanem navojnem vretenu z matico. Uporabna je pri avtomatskih drsnih vratih kot notranjih ali zunanjih vrat, ki morajo delovati zanesljivo in tiho. Avtomatsko delovanje zagotavlja elektronska oprema, ki preko tipal in programa krmili pogonski elektromotor. Elektromotor preko elastične sklopke prenaša vrtilno gibanje na navojno vreteno, ki vleče lebdečo navojno matico, ta pa preko nosilca navojne matice, v katerega je ujeta, vleče desni voziček, na katerega je pritrjeno desni del krila vrat. Drugi voziček, ki je pritrjen na levi del krila vrat se kotali skupaj z krilom vrat in omogoča enakomerno razporeditev teže krila vrat in posledično lažje drsenje po vodilu.
Dodaten ukrep za zmanjšanje hrupa in nizko porabo energije pri delovanju linearne pogonske enote avtomatskih drsnih vrat je izbira pogonskega motorja, ki ima lastnost nizke porabe energije in tiho delovanje. Vlečni element oziroma navojna matica je drsna matica izdelana iz plastike, ki je ni potrebno mazati. Prenos vrtilnega gibanja iz motorja na navojno vreteno je izvedeno direktno preko elastične sklopke. Nosilec navojne matice, ki je pritrjen na desni voziček, je na voziček pritrjen z vmesnim slojem gume, ki preprečuje direktni stik kovine na kovino in prenos vibracij in hrupa s pogonskega sklopa na voziček.
Linearna pogonska enota avtomatskih drsnih vrat po izumu omogoča različne izvedbe in kombinacije tako za enojno kot tudi za dvojno krilo vrat.

Claims (11)

  1. Patentni zahtevki
    1. Linearna pogonska enota avtomatskih drsnih vrat vključuje vodilo z distančnikom v podolgovatem nosilcu, kamor je nameščen pogonski motor, ki preko konzole motorja in elastične sklopke prenaša rotacijsko gibanje na navojno vreteno, katerega lebdeča navojna matica translatorno premika dva vozička s krilom drsnih vrat; da je na koncu navojno vreteno preko elastične sklopke nameščeno v oporno konzolo; da so osi vseh elementov v isti vzdolžni osi.
  2. 2. Linearna pogonska enota avtomatskih drsnih vrat po zahtevku 1, značilna po tem, da je pogonski sklop nameščen na podolgovat nosilec (1), ki ima v preseku obliko ležeče črke L s krajšim krakom (1a); da ima daljši krak (1b) nosilca (1) na začetku en par izbočenih zaključkov, ki oblikujeta utor (1 b') in na koncu drugi par izbočenih zaključkov, ki oblikujeta utor (1b"); da ima krajši krak (1a) nosilca (1) pravokotno rebro (1a') s polkrožno izbočenim delom (1a'"), ki je zrcalna slika izbočenega dela (1b'") na kraku (1b); da je vzdolž polkrožno izbočenega dela (1a"') nameščeno vodilo (2); da je vodilo (2) na spodnjem delu obdano z distančnikom (8).
  3. 3. Linearna pogonska enota avtomatskih drsnih vrat po zahtevku 1 in 2, značilna po tem, da je na nosilec (1) nameščen pogonski motor (10), ki preko konzole motorja (11) in elastične sklopke (12a) prenaša rotacijsko gibanje na navojno vreteno (13), katerega lebdeča navojna matica (14) translatorno premika vozička (3 in 4) s krilom drsnih vrat; da je na koncu navojno vreteno (13) preko elastične sklopke (12b) nameščeno v oporno konzolo (15); da so osi pogonskega motorja (10), konzole (11) motorja, elastične sklopke (12a), navojnega vretena (13), lebdeče navojne matice (14), elastične sklopke (12b) in oporne konzole (15) v isti vzdolžni osi; da je desni voziček (4) s kolesom (4a) in kolesom (4b) ter napenjalnim kolesom (4c) na nosilec (5) navojne lebdeče matice (14); da je kolo (4c) gibljivo v smeri od leve na desno po utoru (4d); da ima levi voziček (3) kolo (3a) in kolo (3b), med katerima je napenjalno kolo (3c), ki je gibljivo v smeri od desne v levo po utoru (3d) na vozičku (3); da je levi voziček (3) pritrjen na krilo vrat levo od desnega vozička (4) in ga posledično premika, ko se premakne navojna matica (14) vzdolž navojnega vretena (13).
  4. 4. Linearna pogonska enota avtomatskih drsnih vrat po zahtevkih 1 in 2, značilna po tem, da vključuje pogonski motor (210), ki preko konzole (211) motorja in elastične sklopke (212a) prenaša rotacijsko gibanje na navojno vreteno (213), katerega lebdeča navojna matica (214) translatorno premika voziček (24a); da je na levo krilo vrat pritrjen voziček (24a) in voziček (23a); da je navojno vreteno (213) skozi elastično sklopko (212a) povezano z oporno konzolo (215a) in oporno konzolo (215b) na navojno vreteno (217), ki je vpeto v konzolo (215c) skozi navojno matico (218); da je navojna matica (218) povezana z vozičkom (23b), le-ta pa zaradi povezave s krilom vrat vleče voziček (24b).
  5. 5. Linearna pogonska enota avtomatskih drsnih vrat po zahtevkih od 1 do 4, značilna po tem, da vključuje dva pogonska motorja; da pogonski motor (31 Oa), ki preko konzole motorja (311) in elastične sklopke (312a) prenaša rotacijsko gibanje na navojno vreteno (313), katerega lebdeča navojna matica (314) translatorno premika vozička s krilom drsnih vrat; da je na koncu navojno vreteno (313) preko elastične sklopke (312b) nameščeno v konzolo (311b) motorja (31 Ob).
  6. 6. Linearna pogonska enota avtomatskih drsnih vrat po zahtevku 4 in 5, značilna po tem, da je lahko uporabljena za enokrilna ali dvokrilna vrata.
  7. 7. Linearna pogonska enota avtomatskih drsnih vrat po zahtevku 6, značilna po tem, da ima navojno vreteno (213) kot tudi matica (214) desni navoj, pri čemer ima navojno vreteno (217) kot tudi matica (218) levi navoj.
  8. 8. Linearna pogonska enota avtomatskih drsnih vrat po zahtevku 6, značilna po tem, da ima navojno vreteno (213) kot tudi matica (214) levi navoj, pri čemer ima navojno vreteno (217) kot tudi matica 218 desni navoj.
  9. 9. Linearna pogonska enota avtomatskih drsnih vrat po kateremkoli od predhodnih zahtevkov, značilna po tem, da se s postopkom vulkanizacije na nosilec lebdeče navojne matice nanese sloj gume.
  10. 10. Linearna pogonska enota avtomatskih drsnih vrat po kateremkoli od predhodnih zahtevkov, značilna po tem, da je pogonski motor, prednostno enosmerni elektromotor brez rotorskega jedra, ki ima za zmanjšanje nihanja navora dodan dušilko v krmilnem tokokrogu.
  11. 11. Linearna pogonska enota avtomatskih drsnih vrat po kateremkoli od predhodnih zahtevkov, značilna po tem, da nosilec (1) zapre zaključna letev (6), ki ima vzdolž letve (6) utor za namestitev dekorativnega traka (6a).
SI201700017A 2017-01-14 2017-01-14 Linearna pogonska enota avtomatskih drsnih vrat SI25354A (sl)

Priority Applications (4)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI201700017A SI25354A (sl) 2017-01-14 2017-01-14 Linearna pogonska enota avtomatskih drsnih vrat
EP18709808.2A EP3568551B1 (en) 2017-01-14 2018-01-12 Linear drive unit for automatic sliding door
PCT/SI2018/050001 WO2018132077A1 (en) 2017-01-14 2018-01-12 Linear drive unit for automatic sliding door
SI201830544T SI3568551T1 (sl) 2017-01-14 2018-01-12 Linearna pogonska enota za avtomatska drsna vrata

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI201700017A SI25354A (sl) 2017-01-14 2017-01-14 Linearna pogonska enota avtomatskih drsnih vrat

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI25354A true SI25354A (sl) 2018-07-31

Family

ID=61599557

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI201700017A SI25354A (sl) 2017-01-14 2017-01-14 Linearna pogonska enota avtomatskih drsnih vrat
SI201830544T SI3568551T1 (sl) 2017-01-14 2018-01-12 Linearna pogonska enota za avtomatska drsna vrata

Family Applications After (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI201830544T SI3568551T1 (sl) 2017-01-14 2018-01-12 Linearna pogonska enota za avtomatska drsna vrata

Country Status (3)

Country Link
EP (1) EP3568551B1 (sl)
SI (2) SI25354A (sl)
WO (1) WO2018132077A1 (sl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US11339601B2 (en) 2020-07-27 2022-05-24 Rivian Ip Holdings, Llc Power pocket sliding door

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6688042B2 (en) * 2001-05-05 2004-02-10 Westinghouse Air Brake Technologies Corporation Central lock mechanism
CN2517839Y (zh) * 2001-11-15 2002-10-23 中国船舶重工集团公司第七研究院第七一三研究所 水平滑动门门机
EP2734697B1 (de) * 2011-07-14 2021-06-09 Dobler Metallbau GmbH Schiebefenster mit antrieb
ITTV20130067A1 (it) * 2013-05-03 2014-11-04 Face S P A Gruppo motorizzato per la movimentazione automatica di porte ad ante scorrevoli
JP2016028837A (ja) * 2014-07-25 2016-03-03 ファナック株式会社 工作機械のスライドドア

Also Published As

Publication number Publication date
EP3568551B1 (en) 2021-10-27
SI3568551T1 (sl) 2022-05-31
EP3568551A1 (en) 2019-11-20
WO2018132077A1 (en) 2018-07-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP3263820B1 (de) Motorisch betätigbares und vertikal bewegbares hubtor
US5878846A (en) Light duty elevator door operator
EP2651807B1 (de) Überwachungseinrichtung zur feststellung eines ungewollten wegfahrens einer aufzugskabine aus einem stillstand
BR112015028079B1 (pt) Dispositivo de amortecimento ou de retorno para folhas de porta deslizantes
JP2018523031A (ja) ゲートパネル付き垂直移動型ゲート
EP1316281B1 (en) Device for automatically moving a curtain along a curtain rail
EP3580422B1 (de) Vorrichtung zur erfassung des absturzes eines torblatts, system zur erfassung des absturzes eines torblatts, sowie verfahren zur erfassung des absturzes eines torblatts
WO2005071201A1 (en) Resilient retention system for a door panel
CN101929133B (zh) 自动检票机剪式门机
CN105484592A (zh) 一种磁悬浮平移自动门驱动机构
EP1776552B1 (de) Kühlbehälter mit schliess-und/oder öffnungsvorrichtung und diesbezügliches verfahren
EP3899182A1 (en) Sectional door operator system
SI25354A (sl) Linearna pogonska enota avtomatskih drsnih vrat
CN211081519U (zh) 平移式自动门
DE202012012514U1 (de) Spiraltor
CN213330650U (zh) 一种转角平移门
CN212079064U (zh) 一种自动化对开式天窗系统
CN109184406A (zh) 一种磁悬浮联动电动门窗导轨
WO1994017272A1 (en) Door positioning system
CN209875872U (zh) 一种内藏门驱动机构的从动轮组件
US5547007A (en) Actuating device for curtain strips
CN108533135B (zh) 塞拉门
CN202500432U (zh) 紧凑舱体内自动启闭舱门装置
EP3707333A1 (en) High speed overhaead door
GB2086982A (en) Supporting lengths of chain in draw chain drives

Legal Events

Date Code Title Description
OO00 Grant of patent

Effective date: 20180820