SI21525A - Mikroleče na vrhu optičnih vlaken in postopek za njihovo izdelavo - Google Patents

Mikroleče na vrhu optičnih vlaken in postopek za njihovo izdelavo Download PDF

Info

Publication number
SI21525A
SI21525A SI200400234A SI200400234A SI21525A SI 21525 A SI21525 A SI 21525A SI 200400234 A SI200400234 A SI 200400234A SI 200400234 A SI200400234 A SI 200400234A SI 21525 A SI21525 A SI 21525A
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
fiber
optical fiber
welded
segment
microlens
Prior art date
Application number
SI200400234A
Other languages
English (en)
Inventor
Denis �onlagi�
Edvard Cibula
Original Assignee
Feri Maribor
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Feri Maribor filed Critical Feri Maribor
Priority to SI200400234A priority Critical patent/SI21525A/sl
Publication of SI21525A publication Critical patent/SI21525A/sl
Priority to PCT/CA2005/001290 priority patent/WO2006021093A1/en
Priority to US11/660,994 priority patent/US7474821B2/en

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G02OPTICS
    • G02BOPTICAL ELEMENTS, SYSTEMS OR APPARATUS
    • G02B6/00Light guides; Structural details of arrangements comprising light guides and other optical elements, e.g. couplings
    • G02B6/24Coupling light guides
    • G02B6/26Optical coupling means
    • G02B6/262Optical details of coupling light into, or out of, or between fibre ends, e.g. special fibre end shapes or associated optical elements
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B29WORKING OF PLASTICS; WORKING OF SUBSTANCES IN A PLASTIC STATE IN GENERAL
    • B29DPRODUCING PARTICULAR ARTICLES FROM PLASTICS OR FROM SUBSTANCES IN A PLASTIC STATE
    • B29D11/00Producing optical elements, e.g. lenses or prisms
    • B29D11/00663Production of light guides
    • B29D11/00692Production of light guides combined with lenses

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Optics & Photonics (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Ophthalmology & Optometry (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Optical Couplings Of Light Guides (AREA)

Abstract

Izum rešuje problem enostavne izdelave, pozicioniranja in pritrditve mikroleče na vrh optičnega vlakna. Postopek izdelave temelji na selektivnem jedkanju gradientno dopiranega silicijevega vlakna, privarjenega na konec optičnega vlakna ali distančnika, na katerem želimo izdelati lečo. Jedkanje poteka v HF, BHF ali v drugih sredstvih za jedkanje stekla, pri katerih je hitrost jedkanja odvisna od koncentracije dopandov. Hitrost jedkanja vrha gradientnega vlakna je tako pogojena z lokalno koncentracijo dopandov, ki se lahko dobro nadzoruje s procesom izdelave optičnega vlakna. Posledica različnih hitrosti jedkanja v radialni smeri gradientnega vlakna, je preoblikovanje njegovega vrha v konveksno ali drugo želeno obliko, ki služi kot mikroleča. Opisan je tudi sklop in izdelava sklopa, ki omogoča pozicioniranje mikroleče na poljubno razdaljo pred vrh dovodnega ali odvodnega optičnega vlakna z uporabo distančnika.ŕ

Description

DONLAGIČ Denis Vinarje 110A 2000 Maribor
CIBULA Edvard Zlatoličje 85 2205 Starše
MIKROLEČE NA VRHU OPTIČNIH VLAKEN IN POSTOPEK ZA NJIHOVO IZDELAVO
Predmet izuma so mikroleče, izdelane na vrhu optičnih vlaken in postopek za njihovo izdelavo. Področje uporabe mikroleč je široko in zajema aplikacije, kot so: sklop virov in detektorjev z optičnimi vlakni, sklop med enakimi in različnimi vlakni, sklop med vlakni in planarnimi valovodi, sklop med vlakni in drugimi fotonskimi napravami, različne senzorske aplikacije, aplikacije v mikro-optiki, itd.
Tehnična problema, ki ju rešuje izum, sta kot prvo steklena mikroleča in konstrukcija sklopa mikroleče z optičnim vlaknom, pri tem pa je premer celotnega sklopa manjši, enak ali večji od premera standardnega optičnega vlakna, t.j. 125 pm in kot drugo postopek za njegovo izdelavo.
Mikroleče, opisane po tem izumu, so izdelane iz kompozitnih stekel, kot so SiO2+GeO2, SiO2+TiO2, itd. To omogoča doseganje zelo dobre temperaturne stabilnosti in neobčutljivosti na druge zunanje vplive.
Znana je množica različnih izvedb mikroleč, ki se uporabljajo v kombinaciji z optičnim vlaknom. Leče so pogosto pozicionirane v bližino vrha optičnega vlakna in opravljajo različne funkcije, najpogosteje kolimiranje in fokusiranje svetlobnega valovanja, ki vstopa ali izstopa iz enorodovnega ali mnogorodovnega vlakna. Proces pozicioniranja mikroleče pred optično vlakno je zahteven, drag in pogosto nepraktičen. Nameščene leče so pritrjene z različnimi vezivnimi materiali, kar vodi v temperaturno občutljivost in občutljivost na druge dejavnike iz okolja. V preteklosti je bilo razvitih nekaj postopkov, s katerimi se mikroleča izdela neposredno na vrhu optičnega vlakna, brez potrebe po dodatnem pozicioniranju na vrhu vlakna.
Najstarejša tovrstna rešitev (patent US4380365) opisuje izdelavo mikroleče iz transparentnega termoplastičnega materiala, pritrjenega na vrh optičnega vlakna v obliki kapljice, ki se z laserskim žarkom preoblikuje v mikrolečo. Sledijo rešitve po patentih EP1298460, EP0430532 in US5563969, ki temeljijo na mehanski ali termični obdelavi vrha optičnega vlakna in sicer z brušenjem, laserskim odstranjevanjem materiala ter taljenjem vrha vlakna z električnim oblokom. Največja pomanjkljivost opisanih rešitev sta omejena ponovljivost in zamudnost izdelave, ki zahteva individualno obdelavo posamezne leče. Izdelava mikroleče z jedkanjem optičnega vlakna je predstavljena v patentih US4469554 in US5800666, kjer gre za preoblikovanje konca vlakna v koničasto obliko z zaobljenim vrhom, ki ima vlogo leče. Postopek zahteva nadzorovano vlečenje vlakna iz sredstva za jedkanje, s čimer se doseže želena oblika mikroleče. Za razliko od takšnega postopka jedkanja je v članku Chemical!y etched conical microlenses for coupling single-mode lasers into single-mode fibers avtorjev G. Eisenstein in D. Vitello (Applied Optics 21, št.19, 1982) opisana tehnika izdelave mikroleče s selektivnim jedkanjem optičnega vlakna. Jedkanje poteka v HF kislini, pufrani z NH4F, za katero je značilno počasnejše jedkanje z GeO2 dopiranega jedra kakor čiste SiO2 obloge. Posledica različnih hitrosti jedkanja je nastanek koničastega vrha na koncu vlakna, ki ima vlogo mikroleče. Velikost in oblika leče je tako določena z jedrom in profilom vlakna na katerem je izdelana leča. Tu je sicer prikazan delni porast sklopne učinkovitosti vlakna s svetlobnim virom, vendar je postopek ostal le delno raziskan in premalo dodelan, saj ne ponuja možnosti za izdelavo poljubno velike in ustrezno kvalitetne leče.
Po izumu je problem rešen tako, da sklop mikroleče z vlaknom sestavljajo optično vlakno, distančnik in mikroleča, ali pa samo optično vlakno in mikroleča, pri tem pa so vsi elementi izdelani iz čistega ali kompozitnega silicijevega stekla.
Osnovna značilnost izuma in razlika med do sedaj opisanimi rešitvami za izdelavo mikroleč je, da se na vrh dovodnega ali odvodnega vlakna, ali pa na vrh distančnika, ki se nahaja med dovodnim ali odvodnim vlaknom ter mikrolečo, privari vlakno z gradientno porazdelitvijo dopandov, ki se v procesu jedkanja nato izoblikuje v mikrolečo želene oblike in dimenzij. Porazdelitve dopandov v privarjenem segmentu vlakna določa tako obliko in radialne dimenzije leče, kar omogoča ponovljivost postopka in nadzor nad obliko in dimenzijami leče.
Tovrsten sklop se izdela z varjenjem dveh ali treh optičnih vlaken in procesom jedkanja. Jedkanje lahko poteka npr. v fluoro-vodikovi (v nadaljevanju HF) ali pufrani fluoro-vodikovi (v nadaljevanju BHF) kislini.
Izum bo podrobneje opisan na izvedbenem primeru in slikah, ki prikazujejo:
sl. 1 sklop mikroleče in optičnega vlakna - različica 1 sl. 2 sklop mikroleče in optičnega vlakna - različica 2 sl. 3 postopek izdelave mikroleče
Na sliki t je prikazano dovodno ali odvodno enorodovno ali mnogorodovno optično vlakno 1, na katero je privarjen steklen distančnik 2 iz čistega SiO2 (brez jedra) in enakega premera kakor optično vlakno, ter mikroleča 3, ki je izdelana s postopkom jedkanja. Distančnik je potreben v primeru, kadar želimo razmakniti lečo in vrh jedra vlakna za določeno razdaljo, saj lahko s tem dosežemo vrsto ugodnih optičnih lastnosti sistema. Na primer, vrh vlakna lahko postavimo na razdaljo, ki omogoča najboljši sklop med virom in optičnim vlaknom. Dolžina 6 distančnika je odvisna od geometrijskih parametrov leče in vlakna ter končne funkcije za katero je namenjen sklop (npr. fokusiranje, kolimiranje). Značilna dolžina distančnika je tako med 1 μπι in 500 μπι. Na sliki 2 je prikazan sklop vlakna z mikrolečo, ki je identičen s sklopom, opisanim na sliki 1, le da je distančnik izpuščen. Vlakno, distančnik in mikroleča so med seboj zvarjeni, kar zagotavlja zelo dobro mehansko in termično stabilnost sklopa.
Na slikah 3a-3e je prikazan postopek za izdelavo mikroleče. Kot je znano iz predhodnih objav (Eisenstein in Vitello), je hitrost jedkanja stekla v HF ali BHF odvisna od sestave stekla. Če dopiramo čisto SiO2 steklo npr. z GeO2 ali TiO2 bo hitrost jedkanja v HF naraščala s koncentracijo dopandov. Če zamenjamo HF z ustrezno BHF (npr. HF, pufrano v amonijevem fluoridu), pa bo hitrost jedkanja upadala s koncentracijo dopandov. Opisan pojav je izkoriščen za izdelavo leče poljubnih oblik na vrhu optičnega vlakna po tem izumu.
Postopek izdelave sklopa z mikrolečo se prične z varjenjem dovodnega ali odvodnega optičnega vlakna 10 na optično vlakno brez jedra 11 (slika 3a). Po varjenju se vlakno brez jedra odreže na razdalji, kar tvori distančnik 12 želene dolžine 13 (slika 3b). V kolikor gre za izdelavo sklopa brez distančnika, se ta korak izpusti. Sledi privaritev gradientno dopiranega optičnega vlakna 14 na distančnik oziroma neposredno na optično vlakno, kadar je distančnik izpuščen (slika 3c). Sledi proces rezanja, s katerim gradientno dopirano optično vlakno odrežemo na razdalji 15, ki kasneje določa velikost mikroleče na vrhu vlakna (slika 3d). Ta razdalja je značilno med 3 pm in 70 pm. Po privaritvi in rezanju gradientno dopiranega optičnega vlakna sledi jedkanje vrha tovrstne strukture v HF, BHF ali drugem ustreznem sredstvu za jedkanje stekla 16 (slika 3e).
Gradientno dopirano optično vlakno je izdelano iz SiO2 stekla, ki je dopirano z enim ali več različnimi dopandi in sicer tako, da se koncentracija dopandov spreminja v radialni smeri vlakna, zaradi česar se ob jedkanju v HF ali BHF zunanji deli vlakna jedkajo z drugačno hitrostjo kakor notranji. V primeru, da je za izdelavo gradientno dopiranega vlakna uporabljeno kompozitno steklo, ki temelji na SiO2ter je dopirano z npr. GeO2 ali TiO2 ter ga jedkamo v HF, mora biti koncentracija GeO2 večja na zunanjih robovih vlakna, kakor v centru vlakna, saj je v tem primeru hitrost jedkanja večja v področju z višjo koncentracijo GeO2. Možno je uporabiti tudi dopiranje, pri katerem je koncentracija GeO2 večja v centru vlakna in nato pada proti robovom vlakna. V takšnem primeru je potrebno uporabiti pufrano HF kislino (na primer na 1 del 40% HF kisline dodamo 10 delov 40% amonijevega flourida). Z radialnim potekom koncentracije dopandov in časom jedkanja je tako možno precizno nadzirati končno obliko leče, velikost gradientno dopiranega področja pa določa radialno dimenzijo leče. Izdelati je možno tudi vlakno s krožno nesimetrično porazdelitvijo dopandov, npr. z eliptično porazdelitvijo dopandov. To mogoča izdelavo krožno nesimetričnih mikroleč na vrhu vlakna, kar je pomembna lastnost opisanega postopka.

Claims (12)

1. Plankonveksna mikroleča značilna po tem, da je privarjena neposredno na vrh optičnega vlakna (7) in ima premer (8) med 12 pm in 300 pm ter dolžino (9) med 0.1 pm in 100 pm
2. Sklop plankonveksne mikroleče in optičnega vlakna značilen po tem, da je plankonveksna mikroleča z dolžino (4) med 0.1 pm in 100 pm in premerom (5) med 12 pm in 300 pm privarjena neposredno na vrh optičnega vlakna (2) brez jedra, ki ima dolžino (6) med 1 pm in 500 pm in je pritrjeno na enorodovno ali mnogorodovno optično vlakno (1) poljubne dolžine.
3. Postopek za izdelavo plankonveksne mikroleče značilen po tem, da se na vrh poljubnega optičnega vlakna zvari segment optičnega vlakna z gradientno dopiranim jedrom, pri tem znaša premer jedra med 12 pm in 300 pm, ki se nato odreže ali polira tako, da znaša dolžina privarjenega segmenta med 0.1 pm in 100 pm, čemur sledi jedkanje, ki samodejno in selektivno odstrani močneje dopirane dele privarjenega vlakna tako, da se na koncu vlakna ustvari mikroleča s premerom, ki je večji od 12 pm.
4. Postopek za izdelavo plankonveksne mikroleče značilen po tem, da se na vrh poljubnega optičnega vlakna zvari segment optičnega vlakna z gradientno dopiranim jedrom, pri tem znaša premer jedra med 12 μηη in 300 μπι, ki se nato odreže ali polira tako, da znaša dolžina privarjenega segmenta med 0.1 um in 100 μιτι, čemur sledi jedkanje, ki samodejno in selektivno odstrani šibkeje dopirane dele privarjenega vlakna tako, da se na koncu vlakna ustvari mikroleča s premerom, ki je večji od 12 μπι.
5. Postopek za izdelavo plankonveksne mikroleče značilen po tem, da se na vrh poljubnega optičnega vlakna zvari segment optičnega vlakna, ki je najmočneje dopirano v centru, koncentracija dopandov pa upada z radialno koordinato, ki se nato odreže ali polira tako, da znaša dolžina privarjenega segmenta med 0.1 μιτι in 100 μιτι, čemur sledi jedkanje, ki selektivno odstrani šibkeje dopirane dele privarjenega vlakna tako, da se na koncu vlakna ustvari mikroleča s premerom, ki je večji od 12 pm.
6. Postopek za izdelavo plankonveksne mikroleče značilen po tem, da se na vrh poljubnega optičnega vlakna zvari segment optičnega vlakna, ki je najmanj dopirano v centru, koncentracija dopandov pa narašča z radialno koordianto, ki se nato odreže ali polira tako, da znaša dolžina privarjenega segmenta med 0.1 gm in 100 pm, čemur sledi jedkanje, ki selektivno odstrani močneje dopirane dele privarjenega vlakna tako, da se na koncu vlakna ustvari mikroleča s premerom, ki je večji od 12 um.
7. Postopek za izdelavo plankonveksne mikroleče značilen po tem, da se na vrh poljubnega optičnega vlakna zvari segment optičnega vlakna, pri katerem se vsebnost dopandov spreminja v prečni ravnini vlakna, ki se nato odreže ali polira tako, da znaša dolžina privarjenega segmenta med 0.1 pm in 100 pm, čemur sledi jedkanje, ki selektivno odstrani dele privarjenega vlakna tako, da se na koncu vlakna ustvari mikroleča s premerom, ki je večji od 12 pm.
8. Postopek za izdelavo plankonveksne mikroleče značilen po tem, da se na vrh poljubnega optičnega vlakna zvari segment optičnega vlakna, pri katerem se vsebnost dopandov spreminja v prečni ravnini vlakna, ki se nato odreže ali polira tako, da znaša dolžina privarjenega segment med 0.1 pm in 100 pm, čemur sledi jedkanje, ki selektivno odstrani dele privarjenega vlakna tako, da se na koncu vlakna ustvari mikroleča.
9. Postopek za izdelavo eliptične plankonveksne mikroleče po zahtevku 8 značilen po tem, da se vsebnost dopandov v privarjenem segmentu optičnega vlakna spreminja v prečni ravnini vlakna tako, da se koncentracija spreminja različno v obeh smereh prečne ravnine.
10. Postopek za izdelavo eliptične plankonveksne mikroleče po zahtevku 7 značilen po tem, da se vsebnost dopandov v privarjenem segmentu optičnega vlakna spreminja v prečni ravnini vlakna tako, da se koncentracija spreminja različno v obeh smereh prečne ravnine.
11. Postopek za izdelavo plankonveksne mikroleče po zahtevku 6, značilen po tem, da je pritrjen segment optičnega vlakna narejen iz SiO2, ki je dopiran s TiO2 ali GeO2, jedkanje pa poteka v HF.
12. Postopek za izdelavo plankonveksne mikroleče po zahtevku 5, značilen po tem,
Da je pritrjen segment optičnega vlakna narejen iz SiO2, ki je dopiran s TiO2 ali GeO2, jedkanje pa poteka v raztopini HF, pufrani z NH4F ali s podobnimi solmi.
SI200400234A 2004-08-25 2004-08-25 Mikroleče na vrhu optičnih vlaken in postopek za njihovo izdelavo SI21525A (sl)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI200400234A SI21525A (sl) 2004-08-25 2004-08-25 Mikroleče na vrhu optičnih vlaken in postopek za njihovo izdelavo
PCT/CA2005/001290 WO2006021093A1 (en) 2004-08-25 2005-08-25 Manufacturing a microlens at the extremity of a lead waveguide
US11/660,994 US7474821B2 (en) 2004-08-25 2005-08-25 Manufacturing a microlens at the extremity of a lead waveguide

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI200400234A SI21525A (sl) 2004-08-25 2004-08-25 Mikroleče na vrhu optičnih vlaken in postopek za njihovo izdelavo

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI21525A true SI21525A (sl) 2004-12-31

Family

ID=33550683

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI200400234A SI21525A (sl) 2004-08-25 2004-08-25 Mikroleče na vrhu optičnih vlaken in postopek za njihovo izdelavo

Country Status (3)

Country Link
US (1) US7474821B2 (sl)
SI (1) SI21525A (sl)
WO (1) WO2006021093A1 (sl)

Families Citing this family (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US8478384B2 (en) 2010-01-19 2013-07-02 Lightlab Imaging, Inc. Intravascular optical coherence tomography system with pressure monitoring interface and accessories
US8557129B2 (en) 2011-03-11 2013-10-15 University of Maribor Methods of manufacturing optical devices
US20140126223A1 (en) * 2012-11-02 2014-05-08 James MacPherson Optical integrator rod with internal object plane
US10203399B2 (en) 2013-11-12 2019-02-12 Big Sky Financial Corporation Methods and apparatus for array based LiDAR systems with reduced interference
US9360554B2 (en) 2014-04-11 2016-06-07 Facet Technology Corp. Methods and apparatus for object detection and identification in a multiple detector lidar array
US10036801B2 (en) 2015-03-05 2018-07-31 Big Sky Financial Corporation Methods and apparatus for increased precision and improved range in a multiple detector LiDAR array
US20180172914A1 (en) * 2015-06-12 2018-06-21 3M Innovative Properties Company Optical fiber with thin film coating and connector
US9866816B2 (en) 2016-03-03 2018-01-09 4D Intellectual Properties, Llc Methods and apparatus for an active pulsed 4D camera for image acquisition and analysis
DE102016107595B4 (de) * 2016-04-25 2018-12-13 Precitec Gmbh & Co. Kg Strahlformungsoptik für Materialbearbeitung mittels eines Laserstrahls sowie Vorrichtung mit derselben
CA3015278A1 (en) * 2017-08-25 2019-02-25 Queen's University At Kingston Axicon lenses
US20240075699A1 (en) * 2021-01-26 2024-03-07 Universite De Strasbourg Process for manufacturing by moulding an optical component, optical fibre comprising said optical component and system for manufacturing by moulding said optical component
WO2024003601A1 (en) * 2022-07-01 2024-01-04 Coelux S.R.L. Optical filter and lighting device simulating the natural light of the sky and the sun comprising the same

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH622355A5 (sl) * 1978-05-23 1981-03-31 Battelle Memorial Institute
US5267340A (en) * 1989-08-08 1993-11-30 E-Tek Dynamics, Inc. Fiber optic coupler and method of making same
US5011254A (en) 1989-11-30 1991-04-30 At&T Bell Laboratories Coupling of optical devices to optical fibers by means of microlenses
US5101457A (en) * 1990-02-28 1992-03-31 At&T Bell Laboratories Optical fiber with an integral lens at its end portion
JPH0843647A (ja) * 1994-05-23 1996-02-16 Nec Corp 光ファイバ端の先球化方法及び装置
US7068882B2 (en) 2000-07-04 2006-06-27 Namiki Seimitsu Houseki Kabushiki Kaisha Optical fiber microlens, optical fiber and method of positioning optical fiber
US6814901B2 (en) * 2001-04-20 2004-11-09 Matsushita Electric Industrial Co., Ltd. Method of manufacturing microlens array and microlens array
US7099535B2 (en) * 2002-12-31 2006-08-29 Corning Incorporated Small mode-field fiber lens
US6940654B1 (en) * 2004-03-09 2005-09-06 Yin S. Tang Lens array and method of making same

Also Published As

Publication number Publication date
WO2006021093A1 (en) 2006-03-02
US7474821B2 (en) 2009-01-06
US20080019639A1 (en) 2008-01-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SI21525A (sl) Mikroleče na vrhu optičnih vlaken in postopek za njihovo izdelavo
KR100822953B1 (ko) 광 도파관 렌즈 및 그 제조방법
US7492998B2 (en) Fiber bundles and methods of making fiber bundles
US6539151B2 (en) Method for making separable multiple core optical fibers, the resulting fiber structures, and uses thereof
JP6268977B2 (ja) 屈曲光ファイバの製造方法
US7110193B2 (en) Optical lens preform, optical lens, and method of making optical lens
JP2015215426A (ja) マルチコアファイバ及びそのマルチコアファイバの製造方法
JPS5937481B2 (ja) 先端む曲面とした光伝送用フアイバおよびその製造方法
JP2012002959A (ja) 光ファイバ及びその製造方法
CN105278032B (zh) 一种应力聚焦对轴型熊猫保偏光纤及其对轴方法
JP5719960B1 (ja) マルチコアファイバと偏波面保存ファイバの光接続部品および光接続部品の製造方法
JP5107785B2 (ja) 光路変換ミラー及びその作製方法
JP2016533036A (ja) 一種の高効率なビーム結合型レーザ光ファイバー引き抜き方法及び光ファイバー
JP2004279745A (ja) テーパー加工フォトニック結晶ファイバ、その製造方法、及びフォトニック結晶ファイバの接続方法
CN102087387A (zh) 一种制作光纤头和多光纤准直器的方法
JP2005289766A (ja) 光学素子用母材およびそれを用いて製造される光学素子、並びに光学素子用母材の製造方法
CN211086681U (zh) 一种保偏光纤
JP5989949B2 (ja) 光ファイバの製造方法
CN110780377A (zh) 一种保偏光纤及其制备方法
CN111624702B (zh) 一种正交双轴非球面光纤微透镜
CN106324760A (zh) 卫星激光通信终端单模光纤耦合结构
TW594088B (en) The method of fabrication asymmetric fiber lens
JPH02311801A (ja) 屈折率分布型石英ガラス系円柱レンズおよびその製造方法
JP2009265310A (ja) 光ファイバモジュール
JP2005215650A (ja) ロッドレンズ、ロッドレンズの製造方法、及びロッドレンズ付き光ファイバ

Legal Events

Date Code Title Description
IF Valid on the event date
OO00 Grant of patent

Effective date: 20040915

KO00 Lapse of patent

Effective date: 20130327