SE449373B - Sett och anordning for raffinering av jernbaserade smeltor i elektrisk reaktionsugn - Google Patents

Sett och anordning for raffinering av jernbaserade smeltor i elektrisk reaktionsugn

Info

Publication number
SE449373B
SE449373B SE7807257A SE7807257A SE449373B SE 449373 B SE449373 B SE 449373B SE 7807257 A SE7807257 A SE 7807257A SE 7807257 A SE7807257 A SE 7807257A SE 449373 B SE449373 B SE 449373B
Authority
SE
Sweden
Prior art keywords
electrodes
melt
iron
anodes
furnace
Prior art date
Application number
SE7807257A
Other languages
English (en)
Other versions
SE7807257L (sv
Inventor
P C Savov
V G Peev
A J Valtschev
N A Lingorski
Original Assignee
Dso Cherna Metalurgia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Dso Cherna Metalurgia filed Critical Dso Cherna Metalurgia
Publication of SE7807257L publication Critical patent/SE7807257L/sv
Publication of SE449373B publication Critical patent/SE449373B/sv

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B22CASTING; POWDER METALLURGY
    • B22DCASTING OF METALS; CASTING OF OTHER SUBSTANCES BY THE SAME PROCESSES OR DEVICES
    • B22D1/00Treatment of fused masses in the ladle or the supply runners before casting
    • B22D1/002Treatment with gases
    • B22D1/005Injection assemblies therefor
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C21METALLURGY OF IRON
    • C21CPROCESSING OF PIG-IRON, e.g. REFINING, MANUFACTURE OF WROUGHT-IRON OR STEEL; TREATMENT IN MOLTEN STATE OF FERROUS ALLOYS
    • C21C7/00Treating molten ferrous alloys, e.g. steel, not covered by groups C21C1/00 - C21C5/00
    • C21C7/0075Treating in a ladle furnace, e.g. up-/reheating of molten steel within the ladle
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C21METALLURGY OF IRON
    • C21CPROCESSING OF PIG-IRON, e.g. REFINING, MANUFACTURE OF WROUGHT-IRON OR STEEL; TREATMENT IN MOLTEN STATE OF FERROUS ALLOYS
    • C21C7/00Treating molten ferrous alloys, e.g. steel, not covered by groups C21C1/00 - C21C5/00
    • C21C7/04Removing impurities by adding a treating agent
    • C21C7/064Dephosphorising; Desulfurising
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C21METALLURGY OF IRON
    • C21CPROCESSING OF PIG-IRON, e.g. REFINING, MANUFACTURE OF WROUGHT-IRON OR STEEL; TREATMENT IN MOLTEN STATE OF FERROUS ALLOYS
    • C21C7/00Treating molten ferrous alloys, e.g. steel, not covered by groups C21C1/00 - C21C5/00
    • C21C7/10Handling in a vacuum

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Treatment Of Steel In Its Molten State (AREA)
  • Refinement Of Pig-Iron, Manufacture Of Cast Iron, And Steel Manufacture Other Than In Revolving Furnaces (AREA)

Description

15 20 25 30 -35 449 375 2 ning av inertgas, som inblåses genom en eller flera porösa kroppar, upprätthållande av ett minimalt partial- tryck av 02, N2 och C02 i reaktionsugnsatmosfären genom inblåsning av inertgas (Ar eller N2) eller medelst ett genom ett evakueringssystem åstadkommet undertryck; korrigering av den kemiska sammansättningen och desoxi- dation genom tillsats av erforderlig mängd av ferrolege- ringar och desoxidationsmedel; bearbetning med syntetiska slagger eller andra legeringar i ändamål att avsvavla smältan, syrgasblåsning genom huven eller blåsning med en inertgas-syrgasblandning genom botten när en långtgående avkolning av smältan eftersträvas, provtagning och tempe- raturmätning av smältbadet.
Användning av likströmsljusbâgeupphettning säker- ställer att några elektrokemiska raffineringsreaktioner, såsom elektrokemisk dehydrogenering, avsvavling, etc, sker parallellt med upphettningen. Kvävetillförsel genom en av elektroderna medger ett intensivt smältnitrerings- förlopp.
Anordningen, varmed sättet utföres, består av en reaktionsugn, vars botten är försedd med öppningar, som - är anordnade för tappning av smältan i ugnen samt för in- byggnad av eldfasta, porösa kroppar för blâsning. Ugnen är försedd med en rörlig huv, som är avtätad mot ugns- rummet med en sandtätning eller med en tätning av någon annan typ. Genom den invändigt klädda huven är grafit- elektroder (katoder och anoder) anordnade. Det är också möjligt att införa anoderna i metallsmältan genom ugns- kroppen. Genom huven sträcker sig ett munstycke eller rör för tillförsel av inertgas eller oxidationsgas, och mitt emot gastillförselröret finns utanför ugnen en ficka för tillsatts av ferrolegeringar. ' Anordningen är enkel och tillåter samtidigt genom- förande av de teknologiska processerna samt uppnående av de önskade bearbetningsresultaten. Det är möfiligt att på ett flexibelt sätt genomföra en mängd olika tekniska ,processer, såsom bl a desoxidation, avgasning, avsvavling, legering och nitrering. ul.. u» 10 7 15 20 25 30 .35 449 123 3 Sättet enligt uppfinningen skall förklaras utförli- gare med hänvisning till den anordning som visas på den bifogade ritningen.
I Den metallinnehållande ugnen transporteras under locket 13, varefter inertgas införes genom röret 5 i det fria utrymme, som avgränsas av locket 13 och metallytan 9 eller slaggen 10, för att skapa en neutral atmosfär, .eller alstras erforderligt undertryck i utrymmet med hjälp av vakuumpumpar. Två till tre minuter senare tänds ljus- bâgarna, som brinner mellan katoden 2 och metallen respek- tive slaggen 10. Ljusbâgen regleras automatiskt så att man säkerställer den för det elektrokemiska reaktionsförloppet erforderliga strömtätheten och den ström som är nödvändig för upphettning av metallen till erforderlig temperatur och för kompensation av de värmeförluster som uppträder på grund av den parallellt med tändningen av ljusbågarna _ påbörjade blåsningen av metallen med argon eller kväve.
Inertgasmängden, som införas genom de porösa kropparna, varierar från 0,05 till 0,6 Nm3/t varvid tidrymden för blåsningen och bearbetningen respektive mängden av den in- blåsta gasen beror av smältans sammansättning och den eftersträvade slutkoncentrationen av gaser i smältan.
Under bearbetningen införes avsvavlande, desoxide- rande och legerande blandningar genom fickan ll eller genom inblåsning med inertgas genom röret 5. Genom regle- ring av avståndet mellan elektroder och bad ges möjlighet till polaritetsändring av det smälta badet i beroende av behovet av att genomföra en bestämd elektrokemisk reak- tion. 10 till l5 min före slutet av metallbearbetningen' införes ferrolegeringarna från fickan ll för korrigering av sammansättningen, temperaturen bestämmes,och efter precisering av korrektionssammansättningen betraktas metall- bearbetningsprocessen som avslutad.
Vid bearbetning av rostfritt, högkromlegerat stål ges möjlighet till blåsning med syre-argonblandning genom den porösa kroppen 6 eller införing av syre genom en införd lans i stället för skyddsgas genom röret 5 parallellt med blåsning med inertgas från ugnsbottnen. 10 15 20 25 30 449* 373 4 Den erforderliga värmeströmmensvaraktighetocheffekt regleras med noggrann automatik i enlighet med ett_för varje smälta i förväg utarbetat styrprogram, varvid i programmet efter temperaturbestämningen och den för ana- lys avsedda provtagningen dynamiska korrektioner till- sättes. Om metallsmältan skall legeras med kväve eller något annat fluidum, tillsättes de erforderliga mängderna av legerande fluidum genom borrningarna 14 och 15 i kato- den 2 eller anoderna 3.
Anordningen består av ugnen l för bearbetning och gjutning av metallen, varvid ugnsbottnen förutom en öpp- ning 7 för tappning av metallen är försedd med en porös kropp 6 för blåsning med inertgas. På sidan av ugnen är en eller flera vattenkylda anoder 4 inbyggda i en bestämd vinkel eller radiellt,viBG1anoder är avsedda för strömtill- försel från pluspolen till metallsmältan. Reaktionsugnen är täckt av ett eldfast lock 13, vilket är avtätat mot 'ugnen med en sandtätning eller någon annan typ av tätning för säkerställande av erforderliga tätning mot arbets- rummet. Längs valvaxeln är anordnat en öppning, genom vil- ken en grafit- eller metallkatod 2 är införd. Vid sidan av katoden och parallellt med eller i en bestämd vinkel till denna finns en öppning för införing av en grafit- eller metallanod 3. På ett avstånd, som är mindre än halva radien, ligger en öppning för införsel av inertgas eller för anslutning till ett vakuumsystem medelst en därför avsedd flänskoppling. Pâ den andra sidan av locket finns en öppning 17, genom vilken ferrolegeringarna införes från fickan ll.
Vid drift ansluts strömkällans pluspol till någon av anoderna 3 och 4. Om en gaslegering av metallsmältan be- hövs, tillföres gas genom borrningarna 14 och 15 hos de från en likströmskälla 16 matade katod- och anodelektro- derna 2 respektive 3. 01'

Claims (5)

10 l5 20 25 30 45 JÄ \O (Ü “J Cd PATENTKRAV
1. l. Sätt att raffinera järnbaserade smältor medelst upphettning och omröring i en reaktionsugn, k ä n n e - t e c k n a t därav, att upphettningen genomföres medelst en katodlikströmsljusbåge, som är förbunden med badet genom två eller flera anoder. vilka anoder är bringade i kontakt med den flytande raffinerings- slaggen, varvid elektrokemisk anodavskiljning av skad- liga inblandningar, såsom S2-, OH- och liknande, sker.
2. Sätt enligt kravet 1, därav, att bearbetningen av järnsmältan inbegriper av- k ä n n e t e c k n a t kolning, desoxidation och legering, varvid dessa sker i en med avseende pá sammansättning och tryck regler- bar atmosfär.
3. Sätt enligt kravet l eller 2, n à t därav, att en nitrering med gasformigt kväve, som k ä n n e t e c k - inblåses genom en av elektroderna, genomföres vid bear- betning av järnsmältan.
4. Anordning för raffinering av järnbaserade smältor enligt något av de föregående kraven, vilken anordning består av en reaktionsugn, som uppvisar ett lock med öppningar för elektroder, en öppning för hårt material, en öppning för gastillförsel eller vakuumalstring, samt öppningar vid ugnsbottnen för tappning av smältan och för gasomröring, derna (2, 3, 4) är anslutna till en likströmskälla (16), varvid en eller flera av elektroderna (3, 4) doppar ned k ä n n e t*e c k n a d därav, att elektro- i smältan, och den andra (2) är anordnad ovanför smältan.
5. Anordning enligt kravet 4, k ä n n e t e c k n a d därav, att elektroderna (2, 3) är genomborrade i längs- riktningen.
SE7807257A 1977-07-01 1978-06-27 Sett och anordning for raffinering av jernbaserade smeltor i elektrisk reaktionsugn SE449373B (sv)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG3677277 1977-07-01

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SE7807257L SE7807257L (sv) 1979-01-02
SE449373B true SE449373B (sv) 1987-04-27

Family

ID=3903575

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SE7807257A SE449373B (sv) 1977-07-01 1978-06-27 Sett och anordning for raffinering av jernbaserade smeltor i elektrisk reaktionsugn

Country Status (13)

Country Link
US (2) US4200452A (sv)
JP (2) JPS5440215A (sv)
CA (1) CA1115759A (sv)
CS (1) CS224701B1 (sv)
DE (1) DE2828634C2 (sv)
ES (1) ES471286A1 (sv)
GB (1) GB2000523B (sv)
IN (1) IN150219B (sv)
IT (1) IT1174317B (sv)
PL (1) PL208081A1 (sv)
RO (2) RO75435B1 (sv)
SE (1) SE449373B (sv)
YU (2) YU155978A (sv)

Families Citing this family (42)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS5552274Y2 (sv) * 1975-09-11 1980-12-04
US4392636A (en) * 1981-07-22 1983-07-12 Swiss Aluminium Ltd. Apparatus for degassing molten metal
JPS5855674A (ja) * 1981-09-29 1983-04-02 石川島播磨重工業株式会社 製鋼用ア−ク炉
BG35678A1 (en) * 1981-12-01 1984-06-15 Savov Method and device for treating and refining liquid alloys
US4460164A (en) * 1982-04-12 1984-07-17 Scandinavian Lancers Aktiebolag Apparatus for refining of steel melts
US4431443A (en) * 1982-12-17 1984-02-14 Wentzell Joseph M Methods of vacuum arc melting
JPS6013014A (ja) * 1983-06-30 1985-01-23 Ishikawajima Harima Heavy Ind Co Ltd 取鍋精錬装置
US4514218A (en) * 1984-06-06 1985-04-30 Daidotokushuko Kabushikikaisha Reduced iron melting method using electric arc furnace
GB2164059A (en) * 1984-09-04 1986-03-12 Materials & Methods Ltd Treatment of molten iron
JPS6173817A (ja) * 1984-09-18 1986-04-16 Sumitomo Electric Ind Ltd 溶鋼制御精錬法および精錬装置
US4552587A (en) * 1984-09-28 1985-11-12 Nippon Kokan Kabushiki Kaisha Method of operating ladle refining furnace
DE3443740A1 (de) * 1984-10-11 1986-04-17 Fried. Krupp Gmbh, 4300 Essen Verfahren und vorrichtung zum halten oder erhoehen der temperatur einer metallschmelze
KR900004159B1 (ko) * 1985-05-29 1990-06-18 니홍 고강 가부시기 가이샤 아크 프로세스에 의한 용강의 가열방법
JPS61272311A (ja) * 1985-05-29 1986-12-02 Nippon Kokan Kk <Nkk> ア−クプロセスにおける加窒方法
CA1311787C (en) * 1986-06-24 1992-12-22 Masahisa Tate Method of bottom blowing operation of a steel making electric furnace
US4780134A (en) * 1986-09-23 1988-10-25 A. Finkl & Sons Co. Simplified method and apparatus for treating molten steel
US4761178A (en) * 1987-08-24 1988-08-02 Bethlehem Steel Corporation Process for heating molten steel contained in a ladle
US4790872A (en) * 1988-01-19 1988-12-13 Hamilton Specialty Bar Division Of Slater Industries, Inc. Additive for promoting slag formation in steel refining ladle
US4842642A (en) * 1988-01-19 1989-06-27 Hamilton Specialty Bar Division Of Slater Industries Inc. Additive for promoting slag formation in steel refining ladle
US4913732A (en) * 1988-05-19 1990-04-03 Nkk Corporation Method for smelting reduction in electric furnace
JPH077102B2 (ja) * 1988-10-21 1995-01-30 動力炉・核燃料開発事業団 廃棄物処理用溶融炉及びその加熱方法
US4950324A (en) * 1988-10-24 1990-08-21 A. Finkl & Sons Co. Tri-level method and apparatus for post melting treatment of molten steel
BE1004483A3 (fr) * 1990-06-29 1992-12-01 Cockerill Sambre Sa Procede de rechauffage d'un bain d'acier liquide.
JPH0491387U (sv) * 1990-12-21 1992-08-10
DE4126237A1 (de) * 1991-08-08 1993-03-04 Radex Heraklith Vorgefertigtes einbauelement fuer elektro-lichtbogenoefen und zugehoeriger elektro-lichtbogenofen
DE4130397A1 (de) * 1991-09-12 1993-03-18 Kortec Ag Gleichstromofen mit einer herdelektrode, herdelektrode und elektrodenblock sowie betriebsverfahren fuer diesen ofen
DE4138120A1 (de) * 1991-11-19 1993-05-27 Fuchs Technology Ag Einschmelzaggregat mit ofenwiege
FR2705767B1 (fr) * 1993-05-27 1995-07-21 Lorraine Laminage Procédé et installation de production d'acier liquide à partir de matières ferreuses riches en matières carbonées.
AT403293B (de) * 1995-01-16 1997-12-29 Kct Tech Gmbh Verfahren und anlage zum herstellen von legierten stählen
US6294256B1 (en) 1997-11-12 2001-09-25 Bicc General Cable Industries, Inc. Compositions and electric cables
US6013202A (en) * 1998-07-29 2000-01-11 Bicc General Uk Cables Limited Compositions of matter and electric cables
US6592791B1 (en) * 1999-01-08 2003-07-15 General Cable Technologies Corporation Compositions and electric cables
US6274066B1 (en) 2000-10-11 2001-08-14 General Cable Technologies Corporation Low adhesion semi-conductive electrical shields
US6980580B2 (en) * 2003-08-23 2005-12-27 Alcoa Inc. Electrode arrangement as substitute bottom for an electrothermic slag smelting furnace
CA2781898C (en) * 2009-11-25 2016-07-05 Fundacion Inasmet Inoculation process and device
US8287770B2 (en) * 2010-03-05 2012-10-16 General Cable Technologies Corporation Semiconducting composition
EP2724104A4 (en) * 2011-06-24 2014-12-17 Graftech Int Holdings Inc COATING OF DAIRY GEL FOR ELECTRONIC ARC OVEN
DE102014017497A1 (de) * 2014-11-27 2016-06-02 Sms Mevac Gmbh Deckelteil eines metallurgischen Schmelzgefäßes und metallurgisches Schmelzgefäß
GEP20166469B (en) * 2015-02-20 2016-04-25 Method for melting steel with one aggregate and aggregate
CN109628702B (zh) * 2019-01-16 2021-02-02 浙江万泰特钢有限公司 一种直流电弧电渣加热钢包炉
EP4058613A4 (en) * 2019-11-15 2023-04-26 Masercata Oy DIRECT CURRENT ELECTRIC ARC FURNACE
WO2023028283A1 (en) * 2021-08-27 2023-03-02 J.H. Fletcher & Co. System and method for porous plug removal and installation

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
SE30801C1 (sv) * 1911-05-13
US2909422A (en) * 1957-07-02 1959-10-20 Union Carbide Corp Method of improving the quality and productivity of electric arc furnace steel
US3761242A (en) * 1958-12-02 1973-09-25 Finkl & Sons Co Method of treating molten metal by gas purging rhtough a porous plug
US3203883A (en) * 1961-07-01 1965-08-31 Rcsearch Inst For Iron Steel A Method of refining molten metals by electrolyzing molten slag under arc discharge
US3501289A (en) * 1965-06-09 1970-03-17 Finkl & Sons Co Method and apparatus for adding heat to molten metal under vacuum
US3501290A (en) * 1966-08-29 1970-03-17 Finkl & Sons Co Method of treating molten metal with arc heat and vacuum
US3547622A (en) * 1968-06-12 1970-12-15 Pennwalt Corp D.c. powered plasma arc method and apparatus for refining molten metal
SE376634C (sv) * 1972-05-02 1985-10-28 Nipkti Cherna Metalurgia Sett att framstella stal medelst likstrom och ugn for genomforande av settet
SE382828B (sv) * 1974-06-24 1976-02-16 Asea Ab Sett att framstella stal i likstromsljusbagsugn samt likstromsljusbagsugn for genomforande av settet
SE396226B (sv) * 1974-09-20 1977-09-12 Asea Ab Sett och anordning for behandling av en metallsmelta
GB1504443A (en) * 1975-04-25 1978-03-22 Dso Cherna Metalurgia Method of steelmaking with direct current

Also Published As

Publication number Publication date
IT7850089A0 (it) 1978-06-29
IT1174317B (it) 1987-07-01
DE2828634C2 (de) 1985-09-26
IN150219B (sv) 1982-08-14
JPS6132365B2 (sv) 1986-07-26
CS224701B1 (en) 1984-01-16
GB2000523A (en) 1979-01-10
PL208081A1 (pl) 1979-03-26
RO75135A (ro) 1984-05-23
US4200452A (en) 1980-04-29
YU172382A (en) 1984-02-29
SE7807257L (sv) 1979-01-02
JPH0224888B2 (sv) 1990-05-31
DE2828634A1 (de) 1979-02-01
RO75435B1 (ro) 1984-07-30
YU155978A (en) 1982-10-31
GB2000523B (en) 1982-05-26
JPS5440215A (en) 1979-03-29
ES471286A1 (es) 1979-10-01
CA1115759A (en) 1982-01-05
US4246023A (en) 1981-01-20
JPS61106705A (ja) 1986-05-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SE449373B (sv) Sett och anordning for raffinering av jernbaserade smeltor i elektrisk reaktionsugn
AU2015303320B2 (en) Process for smelting lithium-ion batteries
US4462878A (en) Method of treating and refining liquid metal alloys by direct current electric arc heating
EP0328677B1 (en) PROCESS FOR MELT REDUCTION OF Cr STARTING MATERIAL AND MELT REDUCTION FURNACE
CN110684880B (zh) 一种减少低硅低铝含氧钢铸坯皮下气泡的钢水精炼及连铸方法
TWI816422B (zh) 鋼水的精煉方法
US6544471B1 (en) Method and apparatus for producing high chromium content steels and/or ferroalloys in an electric arc converter
JP7653022B2 (ja) 電気炉および電気炉製鋼法
AU2022296120B2 (en) Molten steel refining method
JP4686917B2 (ja) 真空脱ガス設備における溶鋼の溶製方法
JP7180821B1 (ja) 溶鋼の精錬方法
US4371392A (en) Process for refining a molten metal
TWI816421B (zh) 鋼水的精煉方法
JP2020190001A (ja) 上吹きランスおよびそれを用いた溶鉄の精錬方法
JPS61235506A (ja) 取鍋内溶鋼の昇熱法
SU988879A1 (ru) Способ продувки металла кислородом
SU1237717A1 (ru) Способ рафинировани меди и ее сплавов
SU506186A1 (ru) Способ выплавки нержавеющих сталей
JP2025027292A (ja) 溶鋼の製造方法
SU1300037A1 (ru) Способ выплавки стали
JPH0128807B2 (sv)
RU1782240C (ru) Способ выплавки коррозионностойкой стали в дуговой печи
SE406477B (sv) Forfarande for framstellning av extremt kolfattigt stal
JPS6010085B2 (ja) 溶融金属の精錬装置
Trenkler et al. Secondary Metallurgy Ladle Refractories Gas Bubbling Systems

Legal Events

Date Code Title Description
NUG Patent has lapsed

Ref document number: 7807257-6

Effective date: 19930109

Format of ref document f/p: F